ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
کیست کلیه چیست
asiatechنودهشتیا
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
 1. Top | #1

  کاربر نیمه فعال


  تاریخ عضویت
  شهریور 1389
  نوشته ها
  498
  میانگین پست در روز
  0.26
  محل سکونت
  ی جایی دیگه,حتما که نباید بدونی
  تشکر از کاربر
  30
  تشکر شده 1,846 در 623 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض کیست کلیه چیست

  کیست کلیه چیست
  وجود کیست در کلیه انواع مختلف دارد بعضی ها نادر هستند بعضی ها شایع هستند. گاهی متعدد هستند گاهی تکی. متعدد ها گاهی چند عدد بزرگ هستند گاهی کوچک و به تعداد زیاد هستند. گاهی در نوزادی ظاهر می شوند گاهی در بزرگسالی . گاهی مادرزادی هستند گاهی اکتسابی مثلا به دلیل دیالیز

  کیست ساده کلیه

  کیست ساده کلیه معمولا یک طرفه بوده و منفرد است اما می تواند متعدد چند حفره ای و با شیوع کمتر دوطرفه نیز باشد. مشخص نیست که کیست ساده کلیه , نوعی اختلال مادرزادی است و یا در زمره اختلالات اکتسابی قرار می گیرد. به نظر میرسد که دیالیز مزمن در ایجاد کیست ساده کلیه نقش دارد

  کیست ساده کلیه معمولا قطب تحتانی کلیه را درگیر می کند.کیست هائی که سبب بروز علائم می شوند , بطور متوسط 10 سانت قطر دارند , این کیست ها حاوی مایعی کهربائی رنگ می باشند و دیواره ای نازک دارند. 5% کیست ها حاوی مایعی خون آلود هستند و احتمالا در دیواره نمی از این کیست ها سرطان نوع پاپیلری وجود دارد

  با رشد کیست پارانشیم کلیه در اطراف آن فشرده شده , می تواند تخریب شود. اما بندرت کیست های ساده سبب
  اختلال در عملکرد کلیه می شوند. کیست ساده می تواند حالب را تحت فشار قرار داده هیدرونفروز ایجاد کند

  تظاهرات بالینی
  درد ممکن است بیمار از درد پهلو یا پشت ( معمولا متناوب و مبهم ) شکایت داشته باشد. در صورت خونریزی در کیست , درد می تواند شروعی ناگهانی داشته باشد. علائم گوارشی ممکن است وجود داشته باشد که در این صورت زخم معده یا بیماری کیسه صفرا باید رد ش وند. در صورت عفونی شدن کیست , بیمار از درد پهلو , بی حالی و تب شکایت دارد. معاینه بالینی معمولا طبیعی است اما گاه توده ای لمس شده یا در دق تشخیص داده می شود. در صورت عفونت کیست تندرنس پهلو ایجاد می شود.

  ct اسکن دقیق ترین روش برای افتراق بین کیست و سرطان است.سونو گرافی در بسیاری از موارد می تواند یک کیست را از توده توپر افتراق دهد. در صورت عدم توانائی در افتراق بین کیست و سرطان باید نمونه گیری و آسپیراسیون انجام شود.

  درمان
  اگر بتوان با سونو گرافی و سی تی اسکن و MRI بتوان به تشخیص دقیق کیست رسید معمولا به حال خودش رها می کنند و باید با سونو گرافی پیگیری کرد و بیمار را تحت نظر داشت

  اگر نتوان به تشخیص دقیق رسید ممکن است نیاز به آنژیو گرافی کلیوی یا آسپیراسیون باشد.

  اگر مایع بدست آمده در نمونه گیری شفاف باشد حاکی از خوش خیم بودن ضایعه می کند. البته باید با ارزیابی سیتولوژی و میکروسکوپی مایع بدست آمده خوش خیم بودن را تائید کرد

  در برخی مراکر پس از آسپیراسیون مایع , ماده حاجب به درون آن تزریق می کنند. صاف بودن دیواره کیست از خوش خیم بودن آن حمایت می کند.

  اگر مایع خونی باشد باید اقدام به جراحی کرد

  پیش آگهی
  توصیه می شود که برای پیگیری کیست ساده سالانه سونو گرافی انجام شود. اگر تغییرات مشاهده شده سرطان را مطرح کند باید سی تی اسکن انجام شود

  كيست هاي كليه  كيست ها و تومورهاي كليه با خصوصيات متفاوت و در بسياري از افراد حتي بدون علامت و يا فقط با وجود خون در ادرار مشخص مي شوند. اين نوشتار به انواع كيست هاي كليه مي پردازد.
  كليه هاي پلي كيستيك بالغين: شايع ترين بيماري ارثي است كه علائم آن معمولاقبل از 40 سالگي ظاهر مي شود و كودكان مبتلااغلب طول عمر كوتاه دارند. كليه ها بزرگ و داراي كيست هاي متعدد مي باشند. گاهي كيست ها به اندازه يك توپ فوتبال با وزن 8 كيلوگرم هم مي رسند.
  علائم: وجود خون در ادرار و درد كليه شايع ترين علائم هستند. يك سوم افراد در آزمايش اتفاقي داراي خون ميكروسكوپي در ادرار هستند. در صورت عفونت، كليه ها دردناك و همراه با تب و لرز است، علائم تحريكي مثانه و نارسايي كليه كه با سردرد، تهوع، استفراغ، ضعف و كاهش وزن بروز مي كند نيز وجود دارد. گاهي بيمار متوجه يك توده شكمي مي شود. در 60 تا 70 درصد از بيماران افزايش فشارخون وجود دارد. بسياري از مبتلايان به بيماري پلي كيستيك كليه دچار نارسايي كليه مي شوند.
  درمان: رژيم كم پروتئين و مايعات زياد و عدم فعاليت هاي گرم كننده بدن. جراحي فقط در صورت نياز صورت مي گيرد.
  كيست ساده: شايع ترين و در عين حال كم اهميت ترين اختلال كيستيك كليه است و احتمال بروز آن با افزايش سن بيشتر مي شود. اغلب بدون علامت هستند و زماني علامتدار مي شوند كه به حدود 10 سانتي متر برسند. اگر باعث ادرار خوني يا درد شكم شدند حتما بايد به فكر پيدايش سرطان در كيست ها بود.
  علائم: درد پهلو يا پشت به شكل متناوب و مبهم وجود دارد. در صورت اتساع ديواره كيست در اثر خونريزي به داخل آن، درد ناگهاني و شديد ظاهر مي شود و گاه علائم شبيه زخم معده يا بيماري كيسه صفرا احساس مي شود. در صورت عفوني شدن كيست، علائم تب و درد پهلو وجود دارد.
  درمان: سونوگرافي ساليانه براي پيگيري كيست از نظر اندازه، شكل و قوام آن توصيه مي شود. در صورت روشن بودن رنگ مايع داخل كيست، ضايعه خوش خيم است ولي در صورت خون آلود بودن مايع، احتمال رشد سلول سرطاني زياد است.
  تومورهاي بدخيم كليه: تومور آدنوكارسينوم از دهه 5 و 6 عمر با شيوع دو برابر در مردان ديده مي شود. سيگار مهم ترين عامل خطرساز است. تقريبا يك سوم افراد در زمان تشخيص، متاستاز دارند كه شايع ترين محل آن ريه است وليكن كبد، استخوان، غدد لنفاوي مجاور و غده فوق كليه نيز مكان هاي شايع متاستاز هستند.
  علائم: معمولا3 نشانه وجود خون در ادرار در 60 درصد موارد، درد پهلوها و توده قابل لمس در 40 درصد موارد وجود دارد. علائم متاستاز در 30 درصد موارد شامل سرفه، تنگي نفس، تشنج، سردرد و درد استخوان مي باشد. افزايش فشارخون نيز در 40 درصد موارد وجود دارد كه نسبت به داروهاي ضد فشارخون مقاوم است.
  درمان: در مراحل ابتدايي، تنها راه درمان برداشتن كليه است و در حالت پيشرفته از دارو، راديوتراپي، شيمي درماني و جراحي با توجه به شرايط بيمار استفاده مي شود.  __________________


  کیست کلیه چیست؟
  كلیهها خون را از مواد زاید پاك كرده، در ضمن با عمل فیلتراسیون ادرار تولید میكنند. همان طور كه افراد مسنتر میشوند كیسههایی حاوی مایع به نام سیست یا كیست ممكن است در كلیهها شكل بگیرند. که اینها اغلب كوچك، گرد و با جداره نازك هستند. كیستهای كلیه تقریبا همیشه خوشخیم (یا غیرسرطانی) هستند، اغلب مشكلی ایجاد نمیكنند و بسیاری از افراد عمر طبیعی مینمایند، بدون این كه از وجود آنها در بدن خود اطلاع داشته باشند.
  كیستهای كلیه چقدر شایع هستند؟
  معمولاً كیستها هر كجای بدن ممكن است شكل بگیرند. اما اختصاصا در كلیه بیشتر دیده میشوند. 50% افراد بالا 50 سال دارای كیست كلیه هستند.
  چگونه كیستهای كلیه شناسایی میشوند؟
  تقریبا تمامی آنها در بررسیهای رادیولوژیك كشف میگردند.
  مثلاً : سونوگرافی، سی تی اسكن و غیره كه برای مطالعه سایر اندامهای بدن به كار گرفته شدهاند. به همین دلیل نام دیگرآن، كیستهای اتفاقی است چرا كه پزشك در حین بررسی سایر اندامها به طور اتفاقی آنها را مشاهده مینماید.
  حالا اگر من كیست داشته باشم، پزشك چه اقدامی خواهد كرد؟
  ابتدا پزشك در مورد مشكلات احتمالی كه ممكن است كیست برای شما ایجاد كرده باشد سوالاتی خواهد كرد. مثلا اینكه درد در ناحیه پهلو دارید یا خیر و یا سابقهایی از تب یا ادرار خونی را ذكر میكنید یا نه؟
  اگر كیست شما كوچك باشد و هیج یك از شكایات فوق را نداشته باشید به احتمال زیاد اقدام درمانی خاصی نیز لازم نخواهد بود. فقط ممكن است پزشك صلاح بداند 6 تا 12 ماه بعد با سونوگرافی یا سی تی اسكن اندازه یا احتمال رشد كیست را پیگیری نماید. مجدداً یادآوری میگردد بسیاری از مردم اطلاعی از كیست كلیه خود ندارند و یا اصلا" نیاز به بررسیهای اضافی یا پیگیری نخواهند داشت. اما اگر كیست كلیه بزرگ یا دارای رسوبات كلسیم باشد یا درون آنها بجای مایع از بافت سفت پرشده باشد، آن وقت به بررسی دقیقتر و احتمالا درمان جدیتر نیاز میشود.
  آیا جراحی برای برداشتن كیست لازم است؟
  به احتمال قوی خیر، بیشتر كیستهای ساده بدون خطر بوده و نیاز به جراحی ندارند. مگر اینكه كیست كلیه در حال رشد، یا علایمی ایجاد كرده باشد و یا پزشك به بدخیمی یا عفونی بودن آن مشكوك گردد. لازم به یادآوری است که در نوعی، بیمار ناشی از اختلال ژنتیک، کلیه ها در سنین بالای 40 سال دچار کیست های متعدد پیشرونده شده و کم کم بافت طبیعی خود را از دست می دهند، در این حالت رژیم ها و درمان های نگهدارنده توصیه می شود.
  ✅اینستاگرام:ID : phoenix_913.✅ واتساپ :Whatsapp : 09397673568

 2. کاربر زیر از پست قلب سنگی68 تشکر کرده است .


 3. Top | #2

  کاربر فعال درسی و دانشجویی


  تاریخ عضویت
  شهریور 1390
  نوشته ها
  3,139
  میانگین پست در روز
  2.03
  محل سکونت
  تهران
  تشکر از کاربر
  20,285
  تشکر شده 15,345 در 2,686 پست
  حالت من
  Mehraboon
  اندازه فونت

  پیش فرض اطلاعات جامع در مورد کیست کلیه
  از کیست کلیه چه می دانید و این عارضه چه پیامدهایی برای کلیه های ما میی تواند داشته باشد . علل ایجاد آن کدامند و چگونه می توان آن را درمان کرد با چه روشی می توانیم به وجود آن در کلیه هایمان پی ببریم؟  کیست کلیه ممکن است به صورت تکی و یا چند تایی در کلیه ها شکل بگیرد. کیست ساده، شایع ترین نوع کیست در کلیه ها می باشد. این بیماری با بیماری کلیه پلی کیستیک متفاوت است. کلیه پلی کیستیک یک بیماری پیشرونده و خطرناک است که به از دست دادن کلیه ها منجر می شود. کیست ساده کلیه اغلب باعث ایجاد مشکل حادی نمی شود.
  علل کیست کلیه ساده چه چیزهایی هستند؟
  علت بروز کیست ساده کلیه ها هنوز به درستی کشف نشده است اما به نظر نمی رسد که یک بیماری ارثی باشد. این بیماری در مردان شایع تر است. سن نیز یکی از عوامل اصلی موثر در بروز کیست کلیه است. تقریبا نیمی از افراد بالای 50 سال یک یا چند کیست ساده کلیه دارند. اندازه ی این کیست ها با افزایش سن بزرگتر می شود به گونه ای که بعد از 10 سال ممکن است دو برابر شوند.

  علائم کیست ساده کلیه چیست؟
  کیست ساده کلیه معمولا علائم خاصی ندارد. در اکثر موارد، پزشک در حین انجام یک سونوگرافی و یا توموگرافی کامپیوتری که به منظور تشخیص بیماری دیگری انجام می شود، کیست ساده کلیه ها را تشخیص می دهد. با این حال کیست های ساده کلیه ممکن است علائمی از جمله موارد زیر داشته باشند:

  • اگر این عارضه ها بزرگ شوند و به سایر اعضای بدن فشار وارد آورند می توانند منجر به احساس درد در پهلو ها، پشت و یا بالای شکم شوند.
  • خونریزی
  • ایجاد عفونت و بروز علائم ناشی از عفونت مانند تب و لرز
  • مختل کردن عملکرد کلیه ها (نادر است)

  کیست ساده کلیه با فشار خون بالا همراه است اما هنوز رابطه بین این دو بیماری معلوم نیست.
  درمان کیست ساده کلیه چگونه است؟
  اگر کیست کلیه شما علائم یا عوارض خاصی را ایجاد نمی کند نیازی نیست که به فکر درمان باشید. البته حتما به پزشک مراجعه کنید تا پزشک تائید کند که کیست ساده کلیه شما هیچ مشکلی را ایجاد نمی کند. با این حال در مواردی نادر که کیست شما باعث بروز علائم یا عوارض می شود، شما ملزم هستید برای درمان کیست کلیه های خود اقدام کنید.

  درمان کیست ساده کلیه ممکن است شامل مراحل زیر باشد:
  پزشک با استفاده از یک سوزن بلند و از طریق پوست و با کمک دستگاه سونوگرافی وارد کلیه ها شده و کیست را سوراخ می کند.
  پزشک کیست را تخلیه می کند و ممکن است داخل آن را با محلولی که حاوی الکل است پر کند. این کار باعث می شود که بافت سخت شده و شانس عود کردن آن پایین بیاید.

  در برخی موارد کیست دوباره عود کرده و با مایع پر می شود. در چنین مواردی ممکن است پزشک به انجام یک عمل جراحی سنگین تر که مستلزم بیهوشی عمومی و ایجاد یک برش بزرگتر است مجبور شود. در این عمل، پزشک به کمک لاپاراسکوپ و سایر تجهیزات پزشکی مایع داخل کیست را تخلیه کرده و دیواره ی آن را حذف می کند و یا می سوزاند. این کار از شکل گیری مجدد آن پیشگیری می کند.
  در این عمل ممکن است لازم باشد که شما برای یک یا دو روز در بیمارستان بستری شوید.  بیتوته
  هراس دارم

  مثل آخرین برگ پاییز که با نوازش لب های نسیم

  به دام زمستان می افتد
  ..
  × رمان و پایان عشق دیوانگسیت × + رمان پاییز تنهایی +

  ×
  خط خطی های عجیب یک سنگ | .: Amitis :. 4. Top | #3

  کاربر فعال درسی و دانشجویی


  تاریخ عضویت
  شهریور 1390
  نوشته ها
  3,139
  میانگین پست در روز
  2.03
  محل سکونت
  تهران
  تشکر از کاربر
  20,285
  تشکر شده 15,345 در 2,686 پست
  حالت من
  Mehraboon
  اندازه فونت

  پیش فرض مقابله با کیست های کلیه
  چگونه می توان وجود کیست در کلیه را حدس زد و با چه راه هایی تشخیص آن امکان پذیر است چگونه می توانیم کیست کلیه را شناسایی کنیم و با چه راه هایی می توان آن را درمان کرد توصیه متخصصین در این زمینه چیست  یک متخصص جراحی و لاپاروسکوپی گفت: بیشتر کیست های ساده بدون خطر بوده و نیاز به جراحی ندارند، مگر اینکه کیست کلیه در حال رشد، علائمی ایجاد کرده باشد یا پزشک به بدخیمی یا عفونی بودن آن مشکوک شود.

  دکتر غلامرضا زمانی درخصوص درمان کیست، گفت: اگر بتوان با سونوگرافی و سی تی اسکن و ام آر آی (MRI) به تشخیص دقیق کیست رسید، ابتدا پزشک در مورد مشکلات احتمالی که ممکن است، کیست برای فرد ایجاد کرده باشد سوالاتی خواهد کرد، اگر کیست فرد کوچک باشد، به احتمال زیاد اقدام درمانی خاصی نیز لازم نخواهد بود.

  وی با بیان اینکه اگر نتوان به تشخیص دقیق کیست رسید، ممکن است نیاز به آنژیوگرافی کلیوی یا آسپیراسیون باشد، افزود: بسیاری از مردم اطلاعی از کیست کلیه خود ندارند، یا اصلا نیاز به بررسی های اضافی یا پیگیری نخواهند داشت، اما اگر کیست کلیه بزرگ یا دارای رسوبات کلسیم باشد یا درون آنها به جای مایع، از بافت سفت پرشده باشد، آن وقت به بررسی دقیقتر و احتمالا درمان جدیتر نیاز میشود.

  چگونه می توان فهمید کیست خطرناک است یا نه؟
  وی با بیان اینکه سی تی اسکن دقیقترین روش برای تمایز بین کیست و سرطان است، ادامه داد: سونو گرافی در بسیاری از موارد میتواند یک کیست را از توده توپر افتراق دهد.

  زمانی گفت: توصیه میشود که برای پیگیری کیست ساده، سالانه سونوگرافی انجام شود، اگر تغییرات مشاهده شده، سرطان را مطرح کند، باید سی تی اسکن انجام شود. کیست ساده کلیه، یک کیسه گرد و صاف با پوستی نازک یا یک کیسه شبیه به جیب پیراهن و با سر بسته است که با مایع پر شده است.
  این متخصص جراحی و لاپاروسکوپی با اشاره به اینکه کیست ساده، شایعترین نوع کیست در کلیه ها است، اظهار کرد: کیست کلیه ممکن است به صورت تکی و یا چند تایی در کلیه ها شکل بگیرد.


  علل ایجاد کیست کلیه ساده چه چیزهایی هستند؟
  زمانی گفت: علت بروز کیست ساده کلیه ها هنوز به درستی کشف نشده است، اما به نظر نمیرسد که یک بیماری ارثی باشد.


  وی با بیان اینکه این بیماری در مردان شایعتر است، ادامه داد: سن نیز یکی از عوامل اصلی موثر در بروز کیست کلیه است، تقریبا نیمی از افراد بالای 50 سال یک یا چند کیست ساده کلیه دارند، اندازه این کیستها با افزایش سن بزرگتر میشود به گونه ای که بعد از 10 سال ممکن است دو برابر شوند.

  این متخصص جراحی و لاپاروسکوپی خاطرنشان کرد: کیست ساده هیچ نگرانی نداشته و به سرطان تبدیل نمیشود، اما کیست هایی که دیواره آنها نامنظم و داخل آنها حفره حفره است باید از نظر سرطان کلیه هرچه زودتر بررسی شوند و کیست های ارثی متعدد اغلب باعث از کارافتادگی کلیه ها شده و به ندرت به سرطان کلیه تبدیل میشوند.

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,06,16, ساعت : 12:37
 2. داروی پیوند کلیه تحریم شد!
  توسط zohrehm64 در انجمن علمی و پزشکی
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,06,16, ساعت : 00:54
 3. پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,06,09, ساعت : 13:36
 4. پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,05,28, ساعت : 19:52

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •