کیست کلیه چیست
وجود کیست در کلیه انواع مختلف دارد بعضی ها نادر هستند بعضی ها شایع هستند. گاهی متعدد هستند گاهی تکی. متعدد ها گاهی چند عدد بزرگ هستند گاهی کوچک و به تعداد زیاد هستند. گاهی در نوزادی ظاهر می شوند گاهی در بزرگسالی . گاهی مادرزادی هستند گاهی اکتسابی مثلا به دلیل دیالیز

کیست ساده کلیه

کیست ساده کلیه معمولا یک طرفه بوده و منفرد است اما می تواند متعدد چند حفره ای و با شیوع کمتر دوطرفه نیز باشد. مشخص نیست که کیست ساده کلیه , نوعی اختلال مادرزادی است و یا در زمره اختلالات اکتسابی قرار می گیرد. به نظر میرسد که دیالیز مزمن در ایجاد کیست ساده کلیه نقش دارد

کیست ساده کلیه معمولا قطب تحتانی کلیه را درگیر می کند.کیست هائی که سبب بروز علائم می شوند , بطور متوسط 10 سانت قطر دارند , این کیست ها حاوی مایعی کهربائی رنگ می باشند و دیواره ای نازک دارند. 5% کیست ها حاوی مایعی خون آلود هستند و احتمالا در دیواره نمی از این کیست ها سرطان نوع پاپیلری وجود دارد

با رشد کیست پارانشیم کلیه در اطراف آن فشرده شده , می تواند تخریب شود. اما بندرت کیست های ساده سبب
اختلال در عملکرد کلیه می شوند. کیست ساده می تواند حالب را تحت فشار قرار داده هیدرونفروز ایجاد کند

تظاهرات بالینی
درد ممکن است بیمار از درد پهلو یا پشت ( معمولا متناوب و مبهم ) شکایت داشته باشد. در صورت خونریزی در کیست , درد می تواند شروعی ناگهانی داشته باشد. علائم گوارشی ممکن است وجود داشته باشد که در این صورت زخم معده یا بیماری کیسه صفرا باید رد ش وند. در صورت عفونی شدن کیست , بیمار از درد پهلو , بی حالی و تب شکایت دارد. معاینه بالینی معمولا طبیعی است اما گاه توده ای لمس شده یا در دق تشخیص داده می شود. در صورت عفونت کیست تندرنس پهلو ایجاد می شود.

ct اسکن دقیق ترین روش برای افتراق بین کیست و سرطان است.سونو گرافی در بسیاری از موارد می تواند یک کیست را از توده توپر افتراق دهد. در صورت عدم توانائی در افتراق بین کیست و سرطان باید نمونه گیری و آسپیراسیون انجام شود.

درمان
اگر بتوان با سونو گرافی و سی تی اسکن و MRI بتوان به تشخیص دقیق کیست رسید معمولا به حال خودش رها می کنند و باید با سونو گرافی پیگیری کرد و بیمار را تحت نظر داشت

اگر نتوان به تشخیص دقیق رسید ممکن است نیاز به آنژیو گرافی کلیوی یا آسپیراسیون باشد.

اگر مایع بدست آمده در نمونه گیری شفاف باشد حاکی از خوش خیم بودن ضایعه می کند. البته باید با ارزیابی سیتولوژی و میکروسکوپی مایع بدست آمده خوش خیم بودن را تائید کرد

در برخی مراکر پس از آسپیراسیون مایع , ماده حاجب به درون آن تزریق می کنند. صاف بودن دیواره کیست از خوش خیم بودن آن حمایت می کند.

اگر مایع خونی باشد باید اقدام به جراحی کرد

پیش آگهی
توصیه می شود که برای پیگیری کیست ساده سالانه سونو گرافی انجام شود. اگر تغییرات مشاهده شده سرطان را مطرح کند باید سی تی اسکن انجام شود

كيست هاي كليهكيست ها و تومورهاي كليه با خصوصيات متفاوت و در بسياري از افراد حتي بدون علامت و يا فقط با وجود خون در ادرار مشخص مي شوند. اين نوشتار به انواع كيست هاي كليه مي پردازد.
كليه هاي پلي كيستيك بالغين: شايع ترين بيماري ارثي است كه علائم آن معمولاقبل از 40 سالگي ظاهر مي شود و كودكان مبتلااغلب طول عمر كوتاه دارند. كليه ها بزرگ و داراي كيست هاي متعدد مي باشند. گاهي كيست ها به اندازه يك توپ فوتبال با وزن 8 كيلوگرم هم مي رسند.
علائم: وجود خون در ادرار و درد كليه شايع ترين علائم هستند. يك سوم افراد در آزمايش اتفاقي داراي خون ميكروسكوپي در ادرار هستند. در صورت عفونت، كليه ها دردناك و همراه با تب و لرز است، علائم تحريكي مثانه و نارسايي كليه كه با سردرد، تهوع، استفراغ، ضعف و كاهش وزن بروز مي كند نيز وجود دارد. گاهي بيمار متوجه يك توده شكمي مي شود. در 60 تا 70 درصد از بيماران افزايش فشارخون وجود دارد. بسياري از مبتلايان به بيماري پلي كيستيك كليه دچار نارسايي كليه مي شوند.
درمان: رژيم كم پروتئين و مايعات زياد و عدم فعاليت هاي گرم كننده بدن. جراحي فقط در صورت نياز صورت مي گيرد.
كيست ساده: شايع ترين و در عين حال كم اهميت ترين اختلال كيستيك كليه است و احتمال بروز آن با افزايش سن بيشتر مي شود. اغلب بدون علامت هستند و زماني علامتدار مي شوند كه به حدود 10 سانتي متر برسند. اگر باعث ادرار خوني يا درد شكم شدند حتما بايد به فكر پيدايش سرطان در كيست ها بود.
علائم: درد پهلو يا پشت به شكل متناوب و مبهم وجود دارد. در صورت اتساع ديواره كيست در اثر خونريزي به داخل آن، درد ناگهاني و شديد ظاهر مي شود و گاه علائم شبيه زخم معده يا بيماري كيسه صفرا احساس مي شود. در صورت عفوني شدن كيست، علائم تب و درد پهلو وجود دارد.
درمان: سونوگرافي ساليانه براي پيگيري كيست از نظر اندازه، شكل و قوام آن توصيه مي شود. در صورت روشن بودن رنگ مايع داخل كيست، ضايعه خوش خيم است ولي در صورت خون آلود بودن مايع، احتمال رشد سلول سرطاني زياد است.
تومورهاي بدخيم كليه: تومور آدنوكارسينوم از دهه 5 و 6 عمر با شيوع دو برابر در مردان ديده مي شود. سيگار مهم ترين عامل خطرساز است. تقريبا يك سوم افراد در زمان تشخيص، متاستاز دارند كه شايع ترين محل آن ريه است وليكن كبد، استخوان، غدد لنفاوي مجاور و غده فوق كليه نيز مكان هاي شايع متاستاز هستند.
علائم: معمولا3 نشانه وجود خون در ادرار در 60 درصد موارد، درد پهلوها و توده قابل لمس در 40 درصد موارد وجود دارد. علائم متاستاز در 30 درصد موارد شامل سرفه، تنگي نفس، تشنج، سردرد و درد استخوان مي باشد. افزايش فشارخون نيز در 40 درصد موارد وجود دارد كه نسبت به داروهاي ضد فشارخون مقاوم است.
درمان: در مراحل ابتدايي، تنها راه درمان برداشتن كليه است و در حالت پيشرفته از دارو، راديوتراپي، شيمي درماني و جراحي با توجه به شرايط بيمار استفاده مي شود.__________________


کیست کلیه چیست؟
كلیهها خون را از مواد زاید پاك كرده، در ضمن با عمل فیلتراسیون ادرار تولید میكنند. همان طور كه افراد مسنتر میشوند كیسههایی حاوی مایع به نام سیست یا كیست ممكن است در كلیهها شكل بگیرند. که اینها اغلب كوچك، گرد و با جداره نازك هستند. كیستهای كلیه تقریبا همیشه خوشخیم (یا غیرسرطانی) هستند، اغلب مشكلی ایجاد نمیكنند و بسیاری از افراد عمر طبیعی مینمایند، بدون این كه از وجود آنها در بدن خود اطلاع داشته باشند.
كیستهای كلیه چقدر شایع هستند؟
معمولاً كیستها هر كجای بدن ممكن است شكل بگیرند. اما اختصاصا در كلیه بیشتر دیده میشوند. 50% افراد بالا 50 سال دارای كیست كلیه هستند.
چگونه كیستهای كلیه شناسایی میشوند؟
تقریبا تمامی آنها در بررسیهای رادیولوژیك كشف میگردند.
مثلاً : سونوگرافی، سی تی اسكن و غیره كه برای مطالعه سایر اندامهای بدن به كار گرفته شدهاند. به همین دلیل نام دیگرآن، كیستهای اتفاقی است چرا كه پزشك در حین بررسی سایر اندامها به طور اتفاقی آنها را مشاهده مینماید.
حالا اگر من كیست داشته باشم، پزشك چه اقدامی خواهد كرد؟
ابتدا پزشك در مورد مشكلات احتمالی كه ممكن است كیست برای شما ایجاد كرده باشد سوالاتی خواهد كرد. مثلا اینكه درد در ناحیه پهلو دارید یا خیر و یا سابقهایی از تب یا ادرار خونی را ذكر میكنید یا نه؟
اگر كیست شما كوچك باشد و هیج یك از شكایات فوق را نداشته باشید به احتمال زیاد اقدام درمانی خاصی نیز لازم نخواهد بود. فقط ممكن است پزشك صلاح بداند 6 تا 12 ماه بعد با سونوگرافی یا سی تی اسكن اندازه یا احتمال رشد كیست را پیگیری نماید. مجدداً یادآوری میگردد بسیاری از مردم اطلاعی از كیست كلیه خود ندارند و یا اصلا" نیاز به بررسیهای اضافی یا پیگیری نخواهند داشت. اما اگر كیست كلیه بزرگ یا دارای رسوبات كلسیم باشد یا درون آنها بجای مایع از بافت سفت پرشده باشد، آن وقت به بررسی دقیقتر و احتمالا درمان جدیتر نیاز میشود.
آیا جراحی برای برداشتن كیست لازم است؟
به احتمال قوی خیر، بیشتر كیستهای ساده بدون خطر بوده و نیاز به جراحی ندارند. مگر اینكه كیست كلیه در حال رشد، یا علایمی ایجاد كرده باشد و یا پزشك به بدخیمی یا عفونی بودن آن مشكوك گردد. لازم به یادآوری است که در نوعی، بیمار ناشی از اختلال ژنتیک، کلیه ها در سنین بالای 40 سال دچار کیست های متعدد پیشرونده شده و کم کم بافت طبیعی خود را از دست می دهند، در این حالت رژیم ها و درمان های نگهدارنده توصیه می شود.