برنده شیر طلای ونیز، بهترین فیلم سال 2012 سینمای روسیه شد


فیلم «فائوست» ساخته «الکساندر سوکوروف» به عنوان بهترین فیلم سال 2012 از نگاه انجمن منتقدین فیلم روسیه انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، انجمن منتقدین فیلم روسیه روز جمعه در مراسمی، برندگان جوایز «فیل سفید» برای تقدیر از برترینهای سینمای سال را معرفی کردند.

فیلم «فائوست» ساخته «الکساندر سوکوروف» که در جشنواره ونیز 2011 جایزه شیر طلا را گرفت، به عنوان بهترین فیلم انتخاب شد.

این فیلم همچنین جایزه بهترین کارگردانی را برای سوکوروف به ارمغان آورد و «یوری آرابوف» جایزه بهترین فیلمنامه و «آنتون آداسینسکی» جایزه بهترین بازیگر مرد را برای این فیلم به دست آوردند.

«فائوست» چهارمین و آخرین قسمت از سری فیلمهای موضوعی «سوکوروف» درباره تاثیرات مخرب و منفی قدرت سیاستمداران است. «فائوست» که بر اساس اثر کلاسیک «گوته» ساخته شده، فضای سردی دارد و عمدتاً بر مونولوگهای شخصیت اصلی استوار است.

این فیلم یک اثر اقتباسی است و شخصیتی در یکی از افسانههای قدیمی آلمان است. در این افسانه فاوست روح خود را به شیطان میفروشد تا به امیال اش برسد. آثار ادبی گوناگونی در زمینه این افسانه نوشته شدهاست، از جمله فاوست گوته.

سوکوروف که از وی بهعنوان «تارکوفسکی دوم» یاد میشود، پیش از این سهگانه معروف خود را کامل کرده بود. وی در سال 1999 آدولف هیتلر را در فیلم «مولوخ»، در سال 2000 لنین روس را در فیلم «تائوروس» و در سال 2004 «هیروهیتو»، امپراتور ژاپن را در فیلم «خورشید» بهتصویر کشیده بود.