ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
حذف صفر از پول ملی

www.eraofempire.irنودهشتیا
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. Top | #1

  کاربر عادی


  تاریخ عضویت
  مهر 1391
  نوشته ها
  28
  میانگین پست در روز
  0.02
  محل سکونت
  قلب دوستان
  تشکر از کاربر
  136
  تشکر شده 71 در 29 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض حذف صفر از پول ملی

  بسمه تعالی

  نام تحقیق :
  حذف صفر از پول ملی
  ( تحلیل و بررسی حذف 3 یا 4 صفر از واحد ریال ایران )

  نام محقق :
  محمد علیبخشی
  دانشجوي دوره كارشناسي اقتصاد
  دانشگاه مفيد


  چکیده :
  پول نه تنها واسطه مبادلات اقتصادی است، بلکه بر هویت ملی شهروندان و اقتدار ملی دولت نیز تاثیر میگذارد. بنابراین پول میتواند به عنوان ابزاری برای تحکیم هویت ملی و سیاسی ملتها به شمار آید. به عبارت دیگر ارزش پول ملی میتواند بر دیدگاه شهروندان نسبت به وضعیت اقتصادی و هویت ملی کشورشان تاثیر گذار باشد. اگر شهروندان یک کشور همواره انتظار کاهش ارزش پول ملی خود را داشته باشند این مسئله موجب نگرانی مقامهای دولتی خواهد شد. دولت باید با حفظ ارزش پول ملی اعتماد شهروندان خود را نسبت به پول ملی کشور افزایش دهد و مانع از این شود که «پدیده جانشینی پول» رخ داده و مردم به ارزهای خارجی روی آورند.
  از این رو این مقاله در نظر دارد تا با تبیین حذف صفر از پول ملی و مطالعه تجربه دیگر کشورها و تاریخچه بحث، فواید و آسیبهای حذف صفر از پول ملی را مورد تحلیل قرار داده و پس از آن با بررسی تاثیر یا عدم تاثیر حذف صفر از پول ملی بر تورم به این سوال پاسخ دهد که آیا حذف 3 صفر از ریال ایران امری مناسب و به موقع است یا خیر؟
  واژگان کلیدی : حذف صفر از پول ملی، ارزش پول ملی، ریال، تورم، ایران، پول، دولت.

  مقدمه :
  ارزش پول ملی هر کشور به عوامل زیادی از جمله: موقعیت اقتصادی آن کشور در سطح جهانی، کارایی دولت و تامین هزینهها، ثبات سیاسی، حقوقی و قضایی برای جذب سرمایههای خارجی، رعایت اصول و قوانین بین المللی و هم سو بودن با تحولات بین الملل و ... بستگی دارد.
  کاهش ارزش پول ملی آثار روانی و اجتماعی زیادی به دنبال دارد، زمانی که پول ملی ارزش پایین دارد مردم در مقایسه با پولهای قوی احساس یک نوع تحقیر میکنند. مثلا یک دلار آمریکا 10 هزار ریال ایرانی و 1 ریال عربستان 2700 ریال ایران خرید و فروش میشود که آثار روانی زیادی برای ایرانیان دارد. همچنین تغییرات ارزش پول و حجم آن در نتیجه این تغییرات، اثرات بهداشتی فراوانی به همراه دارد.
  اگر شهروندان با کاهش ارزش پول ملی به سمت استفاده بیشتر از ارزهای خارجی برای مبادلات روزانه خود پدیده جانشینی پول بروند، دولت باید بلافاصله حذف صفر از پول ملی را در دستور کار خود قرار دهد.
  مهمترین کاربرد حذف صفر در اقتصادی حفظ ارزش پول ملی است. حذف صفر از پول ملی بیش از آنکه یک اقدام سیاسی از طرف دولتها باشد یک اقدام فنی و کارشناسی است و بخشی از بسته اصلاحات اقتصادی به شمار میرود.
  حذف صفر از پول ملی ابزاری برای حمایت دولت از اقتدار سیاستهای پولی به شمار میرود. استفاده از سیاست حذف صفر از پول ملی نقش مهمی در ارتقای جایگاه اعتماد عمومی مردم نسبت به دولتها دارد. در نظامهای سیاسی دموکراتیک استفاده از حذف صفر پول ملی، میتواند نقش مهمی در انتخاب مجدد یک حزب داشته باشد و برعکس. اگر مردم اعتماد خود را نسبت به پول ملی از دست دهند، ارزهای خارجی بخصوص آنها که پرستیژ بیشتری دارند، رواج مییابند که این امر فشار اقتصادی و روانی زیادی بر دولتها وارد میکند. در این صورت است که سیاستهای اقتصادی دولت تحت تاثیر بازارهای مالی بین المللی قرار میگیرند و همچنین بانکهای مرکزی خارجی بر سیاستهای اقتصادی کشور مذکور تاثیر میگذارند. در اینجا حذف صفر مانع از نفوذ ارزهای خارجی در اقتصادی و پیامدهای آن میشود.
  کنترل دولت بر پول ملی نشانه و شاخص یک دولت و ملت مدرن است و زمانی که ارزش پول ملی به جای طلا و نقره توسط اعتماد عمومی مردم حفظ میشود، دولتها وظیفه سنگینی برای حفظ ارزش و جایگاه پول ملی دارند.
  تلاش برای اصلاح واحد پول ملی و معرفی واحد پول جدید نیز زمینه دیگری برای حذف صفرهای پول ملی است. تعریف واحد پول جدید برای مردم خیلی مشکل است و حذف صفر از پول ملی مکانیسم مناسبی برای تعریف پول ملی جدید است. به عنوان مثال وقتی دولت از مردم میخواهد تا پول قدیمی را ظرف مدت کوتاهی با پول جدید معاوضه کنند، این احتمال وجود دارد که همهي پولهای قدیمی با پولهای جدید معاوضه نشود و مشکلاتی در معاملات و سایر روابط مربوط به پول پیش آید.
  حال اینکه خود سیاست حذف صفر از پول ملی چه فواید و آسیبهایی دارد و اجرای آن چگونه میسر میشود بحثی است که با بررسی تاریخچه این سیاست و هچنین تجربه دیگر کشورها به آن میپردازیم. سپس با بررسی تاثیر سیاست حذف صفر از پول ملی بر تورم از دیدگاه صاحبنظران، ایران و حذف 3 یا 4 صفر از واحد ریال را مورد بحث قرار داده و نتیجه و پیشنهادات را در این مقاله در خصوص حذف صفر از ریال ایران ارائه میکنیم. آمارها و نوع و چگونگی حذف صفر از پول ملی از یافتههای مقاله میباشد.

  تاریخچه و پیشینه بحث ( در دنیا و ایران )
  دنيا
  حذف صفر واحد پولی کشورها، نخستین بار در آلمان و پس از جنگ جهانی دوم رخ داد. این کشور زیر فشارهای اقتصادی ناشی از جنگ جهانی دوم و خسارتهای برجای مانده از آن تورمی شدید را تجربه میکرد که سیاستگذاران اقتصادی آلمان را وادار به حذف صفرها از مارک کرد. پس از آن در دهه 60 و 70 میلادی به این سو این عمل بارها و بارها در کشورهای جهان رخ داد تا مبادلات اقتصادی و بازرگانی سهولت یابد.
  معمولا راهکار حذف صفر از پول ملی در کشورهایی استفاده می شود که تعداد صفر اسکناسشان زیاد است. از سال 1960 تاکنون در 71 مورد، دولتهای در حال توسعه مجبور شدهاند چندین صفر از پول ملی خود را حذف کنند و آخرین نمونه در این زمینه به زیمباوه مربوط میشود که طی آن دولت این کشورها صفر از واحد پول ملی این کشور را حذف کرد. در ژانویه 2005 نیز، ترکیه لیره جدید را جایگزین لیره قدیم کرد. بر این اساس هر یک میلیون لیره قدیم ترکیه با حذف 6 صفر به یک لیره جدید تبدیل شد. در ماه جولای همین سال نیز رومانی با حذف چهار صفر از پول ملی خود، پول جدید خود را موسوم به لیو معرفی کرد. در هر دو مورد، دولتهای ترکیه و رومانی پیام آشکاری را برای مردم و جامعه بین الملل فرستادند و آن اینکه سیاستهای اقتصادی دولت در گذشته اشتباه بوده است.
  در سال 1992 میلادی بحرانهای اقتصادی در آرژانتین موجب کاهش چشمگیر ارزش پول این کشور و وقوع بحران شد. آرژانتین نیز مجبور شد برای جلوگیری از افزایش تورم شدید، بسته اصلاحات اقتصادی را با اولویت حذف صفر از پول ملی به اجرا درآورد. در برخی از کشورها مانند شیلی و کرواسی سیاست حذف صفر پس از اجرای سیاستهای تثبیت اقتصادی انجام شده است.
  در برخی از کشورها مثل آنگولا، جمهوری کنگو و نیکاراگوئه به رغم حذف صفر از پول ملی بحرانهای اقتصادی از جمله تورم همچنان پابرجا است. در آرژانتین همانطور که در بالا اشاره شد حذف صفر صورت گرفت؛ طی سال 1960 میلادی هر دلار آمریکا در برابر 1100 ین 3500 پزوی آرژانتین مبادله میشد. آرژانتین با حذف دو صفر از پول خود ارزش آن را در برابر دلار افزایش داد. در اوایل دهه 1980 میلادی نیز هر دلار آمریکا برابر با 18000 تا 180000 پزو داد و ستد میشد که دولت آرژانتین در سال 1983، 4 صفر از پول خود را حذف کرد. نمایان است که اگر دولت تنها به حذف صفرهای پولهای خويش اکتفا کند و اصلاحات اقتصادی فراگیر و جامعی را اجرا ننماید سیاست حذف صفر به تنهایی کارساز نخواهد بود و تغییرات ارزشی پول باز هم به زودی رخ خواهد داد.
  در طول مدت پس از جنگ جهانی دوم 14 مورد حذف یک صفر، 9 مورد حذف شش صفر، نوزده کشور فقط یکبار حذف صفر کردهاند و ده کشور دو بار این کار را کردهاند. آرژانتین 4 بار، یوگسلاوی سابق 5 بار و برزیل 6 بار این اقدام را صورت داده است.
  ايران
  حذف صفر از پول ملی در ایران سابقهای 16 ساله دارد که از سال 72 ه.ش در بانک مرکزی توسط طهماسب مظاهری مطرح شد، اما کم کم به حاشیه رفت تا اینکه در سال 86 ه.ش با پیشنهاد غلامرضا مصباحی مقدم عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در دستور بررسی مجدد قرار گرفت و کمیسیون ویژهای برای آن تشکیل شد و تاکنون نیز در حال بررسی میباشد . ایران از سال 1353 تاکنون با تورم بالای 10 درصد و حتی نزدیک به 50 درصد مواجه بوده و در نتیجه این امر، ارزش پول ملی را به شدت کاهش يافته است. از بعد از انقلاب اسلامی ایران تاکنون 200 برابر ارزش پول ملی کاسته شده که این امر برخی صاحبنظران را تشویق به تایید ضرورت تجدید نظر در وضعیت پول ملی کرده است.
  کمیسیون مربوطه ابتدا حذف 3 صفر و سپس حق حذف 4 صفر را مورد بررسی قرار داد که دکتر بهمنی رئیس كنوني بانک مرکزی ایران در دولت دهم قطعی شدن این سیاست را اعلام نموده است، اما توضیح داده است اگر چه اصل حذف سه صفر از پول ملی اکنون قطعی شده است اما همچنان اجرای این طرح نیازمند گذشت زمان است و این طرح فعلاً به اجرا در نمیآید. اما به مرور زمان که نرخ تورم باز هم کاهش پیدا کند حتما این اتفاق خواهد افتاد.

  تجربه دیگر کشورها:
  برزیل رکورد دار حذف صفر
  برزیل در دهه 60 و 70 میلادی به یکی از سنگینترین تورمهای آن زمان دچار شد. به گونهای که پولهای این کشور ماهانه 30 تا 40 درصد ارزش خود را از دست میداد. پیش از آن از سال 1930 تا سال 1942 پول ملی برزیل دوبار تغییر نام پیدا کرده بود. در سال 1967 میلادی برای اولین بار سه صفر از پول ملی برزیل با نامCruzeiro حذف و این پول بهCruzeiro New تبدیل شد. با این وجود برزیل نتوانست در کنترل تورم موفق عمل کند و تا سال 1981 تورم این کشور بار دیگر به 151 درصد رسید در این میان بار دیگر سه صفر از پول ملی برزیل حذف شد . در سال 1989 بار دیگر تورم برزیل افزایش یافته و به 1431 درصد رسید در این هنگام بار دیگر برزیل اقدام به حذف صفرهای بازگشته همراه با تغییر نام پول ملی کرد. در سال 1993 زمانی که تورم این کشور در مرز 2000 درصد قرار داشت بار دیگر حذف 3 صفر اعمال شد. این بار دولت توانست در مهار تورم توفیقاتی کسب کند. با این حال برزیل همچنان یکی از گرانترین کشورهای آمریکای لاتین به حساب میآید. از سال 1930 تاکنون طی 6 در مرحله 18 صفر از پول ملی برزیل حذف شده است و 8 بار نیز نام واحد پولی این کشور تغییر پیدا کرده است.
  هلند، تجربه توسعه یافته
  بیماری هلندی اکنون واژهای آشنا در ادبیات اقتصادی است. ورود منابع درآمدی غیر منتظره از محل استخراج گاز، اقتصاد هلند را با تورم پیش بینی نشدهای در دهه 60 میلادی روبرو کرد. دولت مجبور به چاپ اسکناسهای درشت شد تا بتواند پاسخگوی نیاز مبادلات مردم باشد. در همین حال تورم نیز از مرز 100 درصد عبور کرد. البته این وضعیت در دولت چندان نپایید و دولت با اعمال سیاست شدید انقباضی در سیاستهای پولی توانست حجم پول را کنترل کرده و به همراه آن چهار صفر از اسکناسهای این کشور حذف شد. هلند نمونه برجستهای از جوابگو بودن سیاست حذف صفر از اسکناس در شرایطی است که این کار با اعمال دیگر سیاستهای کنترل نقدینگی همراه باشد.


  ترکیه، تجربه موفق
  ترکیه کشوری اروپایی با بستری جهان سومی است که به یکباره شش صفر از پولهای خود را در سال 2005 میلادی حذف کرد. تورم در ترکیه از ابتدای دهه 80 میلادی آغاز شد و با شتاب به پیش رفت. هر دلار آمریکا در سال 1988 با 1422 لیر قدیم ترکیه مبادله میشد و در سال 2003 به بیش از 5/1 میلیون لیر قدیم رسید. در این شرایط قیمت یک ساندویچ در ترکیه به 3 میلیون لیر قدیم رسید. از سال 1981 به این سو در ترکیه هر دو سال نیاز به اسکناسهايی درشت تر احساس می شد.
  در یک چرخه 25 ساله درشت ترین اسکناس ترکیه از 5000 لیر به یک میلیون لیر تبدیل شد تعداد بیشمار صفرها در ارقام اقتصادی و مبادلات که گاه تا چند تریلیون لیر میرسید، مشکلات فراوانی در مسیر عملیات حسابداری و نگهداری حسابها به وجود آورده بود. از طرف دیگر وجود حجم بالای اسکناس در دست مردم مشکلات فراوانی برای شهروندان ترکیه ایجاد کرده بود و زندگی ساکنان این کشور را بسیار سخت ساخته بود. طبق گزارشهای موجود در سالهای آغازین قرن بیست و یکم میلادی مردم ترکیه برای خرید یک قرص نان باید چند میلیون لیر ترکیه هزینه میکردند.
  در روز اول ژانویه سال 2004 میلادی دستورالعمل حذف 6 صفر از لیره ترکیه ارائه شد و اجرای آن به ابتدای سال 2005 میلادی موکول شد. در روز اول ژانویه سال 2005 میلادی اسکناسها و سکههای تازه با نام لیره جدید وارد بازار این کشور شد. اجرای این طرح زمینه را برای رشد اقتصادی این کشور فراهم آورد اما کلید این تاثیرگذاری را می توان در سیاستهایی جستجو کرد که عامل این رشد بودند.
  کارشناسان اقتصادی صندوق بین الملل پول دلیل تاثیرگذار بودن سیاست حذف صفر از واحد پولهايی ملی در اصلاح اقتصاد این کشور را موفقیت ترکیه در مهار تورم می دانند. در گزارش صندوق آمده است پیش از اینکه صفرها از پول ترکیه حذف شود این کشور موفق شده بود تورم را به کلی مهار کند و نرخ تورم را به ارقام یک رقمی تقلیل دهد. در این شرایط اصلاح بازار پول نیز به کمک اقتصاد آمد تا زمینه ساز رشد اقتصاد شود.
  در مورد حذف صفر از واحد پول ترکیه مطالب زیادی ذکر شده است که موثقترین آن در گزارش بانک مرکزی این کشور دیده میشود. در بخشی از این گزارش آمده است « تورم فزاینده در کشور ترکیه از سالهای اول دهه 1970 میلادی شدت گرفت و نیاز کشور به پول را بیشتر کرد. بانک مرکزی برای تامین نیاز مردم و شرکتهايی تولیدی و صنعتی به پول اقدام به چاپ اسکناسهايی درشت کرد. از سال 1980 میلادی تا انتهای قرن بیستم، هر دو سال یکبار پولهايی موجود در بازار جمع آوری میشد و اسکناسهايی درشتتر با صفرهای بیشتر جای آن را میگرفت.
  این مسئله نه تنها از ارزش پول در مبادلات اقتصادی کاست بلکه به عملکرد اسکناس به عنوان یک واحد مبادله نیز اسیب وارد کرد. حذف صفر از پول ترکیه زمانی انجام شد که این کشور با استفاده از ابزارهای اقتصادی مختلف و همچنین نظارت و دستورالعملهايی صندوق بین المللی پول توانسته بود تورم را به کلی مهار کند. به همین دلیل لیره جدید توانست به وظیفه خود به عنوان یک واحد مبادله تازه عمل کند و زمینه را برای رشد اقتصادی کشور فراهم کند» . ترکیه به عنوان یک نمونه برگزیده در مهار تورم از سوی صندوق بین المللی پول معرفی شده و پس از مهار تورم صفرهای پول ملی خود را حذف کرد.

  زیمباوه، یک شکست کامل
  دولت زیمباوه در سال 2003 زمانی که تورم این کشور یک هزار درصد بود، اقدام به حذف سه صفر از اسکناسهايی این کشور کرد. با این وجود دولت عملا هیچگونه اقدامی در خصوص مهار تورم انجام نداده و صرفا به وجه روانی حذف صفرها اتکاء کرد. بدیهی آنکه این کارکرد به زودی از میان رفت و تورم تا زنده سرانجام اقتصاد این کشور را ویران کرد و دلار زیمباوه از هم پاشید.
  هم اکنون تورم این کشور آفریقایی از مرز یازده میلیون درصد گذشته است و دولت برای تامین اسکناس مورد نیاز مردم ناگزیر از چاپ اسکناسهايی یکصد میلیون دلاری شده است، که این اسکناسهايی جدید هم مشکل چندانی را حل نکرده و حتی باعث ایجاد مشکلات مبادلاتی و حسابداری شده است و حجم بالای پول در این کشور شهروندان زیمباوهای را به شدت رنج میدهد. این در شرایطی است که بانک مرکزی این کشور اعلام کرده دیگر کاغذ اسکناس کافی برای نشر پول مورد نیاز مردم و کشورش را در اختیار ندارد.

  فواید و آسیبهايی حذف صفر از پول ملی
  ( نظرات موافقین و مخالفین در مورد حذف صفر پول ایران )
  اگر تا پیش از این زائران ایرانی از نسبتی که بین پول ملی و ارزهای خارجی وجود دارد، کم ارزش بودن پول ملی را نتیجه میگرفتند، با اجرای طرح حذف 3 یا 4 صفر از پول ملی این بار این نسبت وضعیت عابرومندانهتری پیدا خواهد کرد. به عبارت دیگر افزایش « ارزش اسمی » پول ملی اولین نتیجهای است که از سیاست حذف 3 صفر از پول ملی در اصلاح ساختار پولی کشور میتوان گرفت در عین حال برخی مشکلاتی که از حجم بالای پول در مبادلات روزمره ناشی میشود نیز در نتیجه این اصلاح پولی از سر راه برداشته خواهد شد. برای تقریب ذهن میتوان مدت زمانی که هر روز مردم در بانکهاي صرف دریافت پول میکنند یا مشکلاتی که عابر بانکهاي با آن مواجه هستند را درنظر گرفت و یا فردی را تصور کرد که برای پرداخت هزینه بیمار بد حال خود در بیمارستان، در شرایط کنونی عابر بانکهاي و در روز تعطیل دنبال پول می گردد!

  مزیتهای حذف سه صفر از پول ملی :
  1- کاهش حجم اسکناس:
  سرانه اسکناس در کشورما 114 برگ است در حالی که این میزان در اروپا تنها 10 تا 12 برگ میباشد. حجم اسکناس در کشور ما با متوسط جهانی نیز فاصله زیادی دارد این حجم بالا ضرورت استفاده کم سابقه از دستگاههای پول شمار را موجب شده است و در عین حال زمینه اتلاف وقت در بانکهاي و مبادلات روزمره را نیز فراهم آورده است در حال حاضر عملا واحد پول ایرانی که همان ریال است، مورد استفاده قرار نمیگیرد، و خود به خود از ادبیات روزمره مردم حذف شده است. حجم بالای اسکناس برای حمل و نقل آن نیز مشکلاتی زیادی ایجاد میکند. از این مشکلات اگر چه با توسعه بانکداری الکترونیک کاسته خواهد شد اما صورت مسئله همچنان به قوه خود باقی خواهد بود. وقت و زمان زیادی که برای عملیاتهايی مالی در ادارات و بانکهاي صرف میشود ناشی از همین حجم بالای پول در کشور است.
  هم اکنون درشتترین اسکناس در کشور ایران 5 هزار تومانی است و تا چندی قبل درشتترین پول 2 هزار تومانی بود. اسکناس 1000 تومانی سال 1351 منتشر شده است و قدرت خرید این پول معادل 128 هزار تومان امروز است، یعنی آن زمان 1000 تومان واقعا پول درشت تلقی میشد و اگر کسی حقوق خود را به مبلغ 1000 یا 2000 تومان میگرفت پرداخت تنها 2 برگ اسکناس برای حقوق و کافی بود.
  براساس جدول زير قدرت خريد هر قطعه اسكناس 1000 توماني در سال 1350 براساس شاخص CPI در سالهاي 84ـ85 و 86نسبت به سال 1350 مندرج است :
  تنزل ارزش ريال ارزش هزار تومان رشد قيمت نسبت به سال 50 شاخص CPI سال
  %99/65 35 ريال برابر 283 5840 84
  %99/68 32 ريال برابر 310 6400 85
  %99/74 26 ريال برابر 383 7900 86
  2- کاهش هزینه چاپ و امحاء اسکناس در کشور
  هزینه چاپ و امحاء اسکناس نیز از مشکلات تبعی حجم بالای اسکناس در کشور ایران میباشد گفته میشود هزینه چاپ اسکناس در کشور چیزی در حدود 150 میلیارد تومان است. در واقع هر سال هزینه هنگفتی صرف چاپ اسکناس میشود.
  در عین حال به واسطه همین حجم بالا فرسوده شدن اسکناسهاي نیز سرعتی و چندان مییابد که این استهلاک اسکناس در کشور به ضعف سیستم بانکی کشور میشود که هنوز نتوانسته آنطور که باید بانکداری الکترونیکی و بهرهگیری از کارتهای اعتباری را ترویج دهد. از طرف دیگر امحاء آنها مشکل دیگری است که سیستم بانکی را درگیر خود میکند.
  غلامرضا مصباحی مقدم عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص امحاد اسکناسهايی فرسوده میگوید: « ما مدرنترین دستگاههايی خرد کنندهي اسکناس را از آلمان وارد کردهایم اما از پس معدوم کردن این اسکناسهای فرسوده برنیامده و همچنان انبارهای زیادی صرف نگهداری آنها میشود، این موارد نشان دهنده آن است که باید در هزینههايی تولید و معدوم کردن این اسکناسهاي صرفه جویی کرد» به موارد فوق باید هزینه نیروی انسانی درگیر چاپ و امحاء اسکناسهاي در شبکه بانکی کشور را نیز اضافه کرد.
  3- سادگی مبادلات و ترازنامههايی مالی
  مبادلات کنونی در حالی انجام میشود که دستگاههای دولتی و غیر دولتی با صفرهای زیادی سروکار دارند. صفرهایی که عملا بعضاً تلفظ هم نمیشود اما در ترازنامههاي مالي درجشان ضروری است. در واقع نگهداری سادهتر حسابها، ارقام و ترازنامهها و نقل و انتقال سهلتر پول از نتایج حذف سه صفر از واحد ریال است. به این ترتیب نیاز به استفاده از چک پولهاي نیز کاهش مییابد و واحد اصلی پولی جایگاه خود را خواهد یافت.
  همچنین کمتر شدن صفرهای دست و پاگیر در محاسبات، باعث میشود در ثبت دفاتر مالی و حسابداری اشتباهات احتمالی کاهش پیدا کند و حسابداری و کنترل محاسبات مالی پیچیده نیز آسانتر شود.
  4- تقویت پول ملی و ارزش اسمی آن در مقایسه با سایر ارزها
  حذف شدن سه صفر در عین اینکه تبادلات پولی با سایر کشورها را سادهتر میکند، تقویت جایگاه پول ملی در حوزه بین الملل را به دنبال خواهد داشت. برای ملموستر شدن موضوع میتوان در نظر گرفت که در صورت حذف سه صفر از ریال ایران، یک دلار آمریکا به جای ده هزار ریال، ده ریال معامله میشود. این در واقع همان افزایش ارزش اسمی پول ملی است. البته باید توجه داشت آنچه به افزایش ارزش واقعی و ثبات کامل پولی در این حوزه منجر میشود، افزایش تولید ناخالص داخلی و رونق اقتصادی است که لازم است دولت در هر دو مورد اقدام نماید.
  5- اثرات مثبت رواین در جامعه
  افزایش اعتماد به پول ملی از یک سو رویکرد به ارزهای خارجی را تا حدودی کاهش میدهد و از سوی دیگر به نوعی از نظر روانی در جامعه تاثیرگذار است وقتی صفرها از پولی حذف میشود مردم از لحاظ روانی احساس میکنند که پول کمتری را در مبادلات روزمره هزینه میکنند و همان میزان کالا و خدمات قبل را دریافت مینمایند، در نتیجه آرامش اعصاب ملایمی به لحاظ روانشناسی دریافت مینمایند.
  از دیگر فواید حذف سه صفر میتوان به کاهش آلودگی میکروبی در جامعه و افزایش سطح بهداشت جامعه، صرفهجویی در وقت و هزینههاي، اشغال فضای کمتر آمار و اطلاعات مالی در حافظه وهارد رایانهها، نقل و انتقال سهلتر پول و کاهش آثار روانی تورم اشاره کرد.

  معایب و آسیبهايی حذف 3 صفر از پول ملی
  طرح حذف سه صفر مخالفاتی هم دارد که معتقدند حذف صفرها به بروز مشکلاتی منجر میشود و حتی سبب میشود که برخی اسکناسهای ریز و سکههايی مورد استفاده مردم در این تغییرات گم و فاقد ارزش شوند.
  آنها معتقدند کاهش تعداد صفرهای اسکناسهاي با ارزش گذاری پول ملی بی ربط است و با این کار هیچ تغییری در فرایندهای اقتصادی ایجاد نمیشود و فقط نابسامانی به وجود میآید و علاوه بر اینکه در جامعه تنش ایجاد میکند اتفاق اقتصادی خاصی را در پی ندارد و تا مردم خودشان را با اسکناسهايی جدید تطبیق دهند جامعه تا حدی متلاطم خواهد شد.
  به اعتقاد این دسته از مخالفان معمولا راهکار حذف صفر در کشورهایی استفاده میشود که تعداد صفرهای اسکناسشان زیاد است و این امر نه تنها در کاهش تورم و تقویت ارزش پول ملی تاثیری ندارد بلکه میتواند باعث ایجاد تورم نیز شود، زیرا ارزش اسکناس را کاهش میدهد.
  همچنین شاخصهايی واقعی اقتصاد با حذف صفرها متاثر نمیشود و اثار این سیاست کوتاه مدت است و در بلند مدت تاثیر اقتصادی خاصی در کشور ندارد.
  از جمله آسیبهایی که مخالفان طرح حذف سه صفر نام بردهاند میتوان به موارد زیر اشاره کرد.
  الف) تحمیل هزینه چاپ اسکناس و ضرب مسکوکات جدید
  ب) اختلال در قیمت گذاری کالاها در کوتاه مدت
  چ) سردرگمی مردم در کوتاه مدت و تلاطم جامعه تا تطبیق با وضعیت جدید
  د) احتمال فرار سرمایه از کشور به علت نابسامانی بازار پولی
  ذ) کاهش ارزش اسکناس و ایجاد تورم
  ر) بی ربط بودن تعداد صفرهای اسکناس با ارزش گذاری پول ملی
  ز) عدم تغییر در فرایند اقتصادی
  ه) فاقد ارزش شدن و گم شدن برخی اسکناسهاي و سکههايی ریز در دست مردم در مبادلات روزمره
  و) در صورت عدم همراهی مردم با طرح نسبت به پول جدید
  ی) کاهش صادرات به علت افزایش ارزش پول ملی

  حذف صفر از پول ملی و تورم
  یکی از موارد و شاید مهمترین بهانه برای حذف صفر از پول ملی توسط دولتها وجود دارد تورم است. تورم یعنی درصد تغییر قیمتها، رشد نقدینگی و افزایش عرضه پول و در نتیجه افزایش حجم پول موجب رشد تورم میشود.
  نرخ تورم در ایران از سال 82-88 - درصد


  در این راستا 3 نظریه بین صاحبنظران وجود دارد: ( در ایران)
  1- حذف سه صفر باعث افزایش و یا ایجاد تورم ميشود.
  2- حذف سه صفر باعث کاهش تورم میشود.
  3- حذف سه تاثیری در تورم ندارد.
  گروه اول یعنی نظریات افزایش تورم معتقدند این راهکار در کشورهایی باید اجرا شود که تعداد صفرهای اسکناسشان زیاد باشد. چون با اجرای حذف 3 صفر ارزش اسکناس کاهش پیدا میکند و تورم زیاد میشود زیرا اسکناسهايی با صفر زیاد به خاطر وجود اسکناسهايی با صفر کمتر بی ارزش میشوند و جابجایی کامل اسکناسهايی قدیم و جدید به یک دوره نسبتا طولانی نیاز دارد که طولانی بودن این مدت زمینه را برای افزایش تورم فراهم میکند، مثل آنگولا، جمهوری کنگو و نیکاراگوئه که به رغم حذف صفرها همچنان تورم بالا است.
  در ایران اگر سه صفر حذف شود و پول ریالی احیا شود به دلیل اینکه ریال واحد ملی به حساب میآید طرح خوبی خواهد بود، اما اگر واحد شمارش مانند گذشته همچنان تومان باشد و سه صفر حذف شود طرحی نامطلوب خواهد بود. یعنی اگر طرح مذکور اجرا شود و همچنان تومان واحد شمارش در جامعه باشد این بدین معناست که هزار تومان در واقع یک تومان به حساب آید و در آن زمان کالاهایی که زیر هزار تومان قیمت داشته خود به خود افزایش قیمت پیدا می کنند و به ی تومان می رسد که این امر اثر تورمی در جامعه به دنبال خواهد داشت. پس احیای واحد ریال به طور جدی و ایجاد ثبات در سیاستهايی اقتصادی و اجتماعی گسترش اعتماد شهروندان به سیاستهايی مالی دولت و ارتقا سرمایه اجتماعی از مکانیزم حذف 3 صفر کارآمدتر و مهمتر است.
  گروه دوم یعنی نظریات کاهش تورم معتقدند چون با اجرای طرح حذف صفر از پول ملی حجم پول در گردش که هم اکنون در کشور ایران بیش از هشت میلیارد قطعه میباشد کاهش پیدا میکند و قدرت خرید افزایش می یابد تورم نیز کاهش خواهد یافت و اگر بعد از اجرای طرح حذف 3 صفر تورم پیش بیاید، نمیتوان گفت به این خاطر بوده است بلکه به این دلیل بوده است که اقتصاد قادر به تولید نیست و عرضه کمتر از تقاضا است. مانند ترکیه و فقط در کوتاه مدت باعث افزایش موردی قیمتها آن هم در کالاهایی با قیمت خرد می شود. مثلا کالایی که قیمت آن کمتر از 10 ریال است چون خرد نداریم رند میشود و به 10 ریال میرسد.
  گروه سوم معتقدند که اجرای طرح حذف صفر از پول ملی تاثیری در تورم ندارد یا تاثیر آن بسیار اندک است، تورم درصد تغییر قیمتهايست و تعداد صفرهای پولهايی تفاوت عمده و چشمگیری در درصد تغییرات ایجاد نمیکند که بتواند در نرخ تورم تاثیرگذار باشد.
  ممکن است در کوتاه مدت عدهای بخواهند اسکناسهايی قدیمی را سریعتر خرج کنند و به این دلیل خریدهای خود را زودتر انجام دهند این امر زمانی اتفاق میافتد که مردم برای تبدیل اسکناسهايی خود با مشکل مواجه باشند که میتوان از این عمل جلوگیری کرد. خرید زودتر میتواند افزایش قیمت موردی را به دنبال داشته باشد ولی در شاخص تغییر قیمتهاي تاثیر گذار نیست.

  جمع بندی و نتیجهگیری :
  حذف سه صفر از ریال ایران یکی از راهکارهایی است که کارشناسان به همراه دو راهکار چاپ اسکناسهايی درشتتر و رعایت قانون پولی بانکی کشور برای اصلاح پولی ارائه دادهاند. ارزشگذاری پول ملی یکی از محورهای طرح تحول اقتصادی در دولت نهم و دهم است.عمده اقتصاددانان براین عقیدهاند که حذف صفر از اسکناس هیچگونه تاثیری بر شاخصهايی اقتصادی که مهمترین آن در ایران برای دولت تورم و کاهش آن است ندارد و تغییری در طرف عرضه و طرف تقاضا ایجاد نمیکند و بیشتر اثر روانی دارد.
  از این رو حذف صفر از پول ملی میبایست همراه دیگر اقدامات انقباضی در عرصه سیاستهايی پولی و انضباط مالی دولتهاي باشد تا در کنار کنترل تورم حذف صفرهای اسکناس کارکرد خود را داشته باشد در این صورت حذف صفرها به زودی اثر روانی خود را از دست داده و صفرها قدرتمندتر از گذشته باز میگردند.
  بهترین راهکار برای مقابله با تورم فزاینده و اجرای برنامه تثبیت اقتصادی استقلال بانک مرکزی از دولت و حذف سیاستهايی اقتصادی مزاحم و دست و پاگیر است. حذف صفر پول از دو راه میتواند به کاهش تورم و اجرای برنامههايی تثبیت اقتصادی کمک کند. نخست حذف صفر پول ملی میتواند در انتهای برنامه تثبیت اقتصادی اجرا شود تا به مردم و بنگاههای خصوصی این اطمینان داده شود که دوران نرخ تورم بالا گذشته است. حذف صفر در این شرایط کاملا سمبلیک و نمادین است چرا که تورم به علت سایر عوامل كاهش یافته و حذف صفر به تنهایی موجب کاهش تورم نخواهد شد. دوم اینکه موجب جلب اعتماد سرمایهگذاران خارجی و جذب بیشتر سرمایههايی خارجی خواهد شد که این امر موجب تسهیل روند رشد اقتصادی کشورها میشود.
  نتیجه اینکه دولت ایران بهتر است قبل از اقدام عجولانه در خصوص حذف صفر از واحد ملی کشور ابتدا با رسیدن به یک انبساط مالی تورم را به نرخ تک رقمی کاهش دهد، سپس اقدام به حذف 3 یا 4 صفر از ریال نماید تا این سیاست کارکردهای خود را از دست ندهد و آسیبهايی طرح به حداقل ممکن برسد.
  پیشنهادات :
  آنچه به نظر میرسد این است که اجرای طرح حذف 3 صفر در ایران دیر یا زود حتمی و اجرائیست لذا نکاتی را در اجرا باید مد نظر داشت:
  1- ضرورت فرهنگ سازی:
  برای اجرای این طرح تبعا باید بسترهای لازم فراهم شده باشد حذف سه صفر میتواند در دفاتر و پایگاههايی اطلاعاتی و صورتهايی مالی یک بی نظمی بین اطلاعات قبلی و جدید ایجاد کند. که البته این آسیب را میتوان با فرهنگ سازی صحیح و تعریف درست نسبت پول جدید و قدیم به حداقل رسانید.
  2- ضرورت نظارت در تبدیل قیمتهاي
  در حین اجرای طرح حذف صفر از پول ملی و تغییر واحد پولی ممکن است تبدیل قیمتهاي با درصدی از تورم همراه باشد. یعنی عده ای تلاش کنند همراه با تبدیل واحد پولی درصدی افزایش قیمت هم در کالای خود لحاظ کنند. در عین حال کاهش پایه پولی میتواند در رند کردن قیمتهاي و به خاطر رهایی از پول خرد درصدی از تورم را به همراه داشته است. این آسیب نیز البته با نظارت درست و اطلاع رسانی کافی میتواند به حداقل برسد و اثرات محسوس را در کشور به دنبال نداشته است.
  در نهایت آنچه میتوان گفت این است که میزان موفقیت این طرح نیز مانند بسیاری از طرحهايی دیگر به نحوه اجرای آن و دقت مسئولین بستگی دارد. طبیعتا در نهایت اجرای درست و کامل این طرح به نفع اقتصاد کشور قابل ارزیابی است.  منابع
  1- صمد لشکری- نشریه مفید شمارهی45
  2- نشریه بیمه و توسعه-سال چهرم- شماره 13و14
  3- سالواتوره، دومنیک- تجارت بینالملل
  4- سایت خبری آفتاب
  5- .blogfa.com 2005www.economist
  6- www.bbc.co
  7- سایت دنیای اقتصاد
  8- سایت جهان اقتصاد
  9- سایت سرمایه دات نت
  10- موسسه عالی بانکداری ایران
  11- سایت تحلیل خبری عصر ایران
  12- سایت شفاف
  13- پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر

 2. 6 کاربر از پست مجيد22 تشکر کرده اند .


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •