ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
برخی آزمایشات جالب فیزیک - صفحه 2

www.eraofempire.irنودهشتیا
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 20
 1. Top | #11

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  نوشته ها
  7,148
  میانگین پست در روز
  3.52
  محل سکونت
  در همین نزدیک
  تشکر از کاربر
  40,273
  تشکر شده 26,720 در 8,497 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض باتری لیمو ترش

  شاید فکر کنید باتری ، وسیلهای که میتوان از آن برای بکار انداختن لوازم الکتریکی استفاده کرد، وسیله پیچیدهای باشد. ولی میتوان حتی بوسیله یکلیموترش هم باتری ساخت و با آن یک زنگ را به صدا در آورد. در اینجا برآنیم تا ساختار کلی یک باتری به عنوان یک پیل الکتروشیمیایی را بررسی کنیم و سپس ، خود یک باتری خانگی بسازیم.
  پیلهای الکتروشیمیایی(Electrochemical Cells)


  پیلها ، جایگاه واکنشهای الکتروشیمیایی میباشند. هر پیل از دو نیم پیل تشکیل میشود. هر نیم پیل نیز به نوبه خود از یک قسمت هادی یا رسانا به نامالکترود تشکیل میشود که در محلولی از یک الکترولیت مناسب شناور است. الکترولیت خود شامل دو قسمت خانه آندی (آنومیت) و خانه کاتدی (کاتولیت) است. برای برقراری ارتباط بین دو نیم پیل و ایجاد مداری پیوسته جهت عبور جریان ، باید موارد زیر رعایت گردد.

  • باید دو الکترود را از طریق یک مدار هادی در بیرون پیل به هم مربوط ساخت.
  • آنولیت و کاتولیت را باید طوری با هم مربوط ساخت که بدون اختلاط با یکدیگر ، ارتباط الکتریکی بین دو نیم پیل ، از طریق جابجایی یونهای مناسب ، فراهم گردد. این امر با استفاده از دیوارههای متخلل (نظیر شیشه گداخته و یا چینی و سرامیک بدون لعاب و یا پلهای نمکی ، که لولههای شیشهای نعلی شکل پر شده از محلول غلیظ یک الکترولیت قوی مانند KCl یا KNO3 میباشند، انجام میپذیرد.


  اساس کار پیل الکتروشیمیایی


  در یک پیل الکتروشیمیایی ، عبور جریان در مدار خارجی بین دو الکترود ، به صورت انتقال الکترون در مدارهای هادی فلزی است. در حالی که در حد فاصل دو الکترولیت ، این امر به صورت جابجایی یونها از نیم پیلی به نیم پیل دیگر انجام میگیرد. ارتباط دو نیم پیل از طریق پل نمکی صورت میگیرد. هم زمان با عبور از مدار خارجی پیل ، آنیونها و کاتیونهای درون پل نمکی به ترتیب به داخل نیم پیلهای آندی و کاتدی وارد میشوند. در صورتی که الکترولیت در دو نیم پیل از یک نوع باشند، دیگر پل نمکی نیاز نخواهد بود.

  وسایل لازم


  یک زنگ با ولتاژ پایین ، یک لیمو ترش (و میوههای مختلف دیگر) ، یک مولتی متر و الکترودهایی از مس و روی ، با ابعادی که بتوان آنها را داخل لیمو ترش قرار داد.

  توضیح


  برای ساختن یک باتری لیمو ترش ، الکترودهای مس و روی را داخل لیمو ترش تحت زاویه 90 درجه قرار دهید. ولتاژ باتری میتواند با استفاده از نیروی محرکه الکتریکی (E) و مقاومت داخلی (r) توسط رابطه V=E-ir محاسبه شود، که نشان میدهد ولتاژ به جریان الکتریکی (i) بستگی دارد. اگر ولتاژ همه الکترودها را با یک مولتی متر اندازه بگیرید، نیروی محرکه الکتریکی E را اندازه گرفتهاید. زیرا جریان عبوری ناچیز است. اگر مولتی متر را به یک جریان مرجع و همچنین به دو سر باتری متصل کنید، اتصال کوتاه خواهد شد. در این مورد جریان خوانده شده imax=E/r خواهد بود. زیرا V ولتاژ بین دو سر باتری صفر است. مقاومت داخلی باتری را میتوان از فرمول r=E/imax محاسبه کرد.


  باید به این نتیجه برسید که باتری لیمو ترش نیرو محرکه الکتریکی کمتر از یک ولت و مقاومت داخلی چند هزار اهم دارد، که مانند هر باتری ، اگر برای مدت کمی اتصال کوتاه برقرار کنید، ساختار باتری تغییر کرده و باعث میشود imax کاهش و r افزایش یابد. یک باتری لیمو تازه آماده کنید، و آن را به یک زنگ با ولتاژ پایین ، متصل کنید. باتری باید بتواند یک صدای قابل شنیدن در زنگ تولید کند. میتوانید این آزمایش را به میوههای دیگری به جای لیمو امتحان کنید و ببینید که چه صدایی تولید میکنند.

  باتری انسانی


  برای ساخت یک باتری لازم نیست که حتما الکترولیت مورد استفاده یک میوه باشد. الکترولیت باتری شما میتواند یک محلول مشخص باشد. در این صورت شما میتوانید یک ولتاژ قابل اندازه گیری تولید کنید. البته فقط در صورتی که الکترودها از جنس متفاوت باشند. در این حالت دو سر ولت متر را به صفحات مس و روی وصل کنید. هر یک از دستهایتان را روی یکی از صفحات قرار دهید. ولت متر باید حدود 0.7 ولت را نشان دهد.


  فلزات مختلف ، مقادیر مختلفی به دست خواهند داد که بستگی به پتانسیل الکتروشیمیایی فلزات دارد. اگر به جای صفحه روی دومین صفحه را نیز مس قرار دهید و هر دست را روی یک صفحه بگذارید، ولت متر صفر را نشان خواهد داد. پس برای ساختن باتری ، دو فلز مختلف نیاز است. برای اینکه باتری کار کند، سطح دستهایتان باید یونهای زیادی داشته باشند (که معمولا چنین است).


  اگر تیغههایی از مس و روی در یک لیوان آزمایشگاهی یا یک شیشه دهان گشاد آب مقطر قرار داده شوند، ولتاژ خوانده شده صفر خواهد بود و نشان میدهد که برای یک باتری وجود یک الکترولیت (یونها در محلول) به همان اندازه ضروری است که دو فلز مختلف ضروری است.
  منبع : دانشنامه رشد


  اگه هیچ وقت بعد از هر لبخندی
  خدا رو شکر نمی کنی؛

  حقی نداری بعد از هر اشکی
  اونو سرزنش کنی!

  "خدایا شکرت"

 2. 2 کاربر از پست shahrzad1369 تشکر کرده اند .


 3. Top | #12

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  نوشته ها
  7,148
  میانگین پست در روز
  3.52
  محل سکونت
  در همین نزدیک
  تشکر از کاربر
  40,273
  تشکر شده 26,720 در 8,497 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض نوشته نامرئی


  آیا میخواهید روی یک کاغذ سفید با مرکب نامرئی مطلبی بنویسید، که هیچکس نتواند آن را بخواند. مگر اینکه از راز آن باخبر باشد و بتواند آن را قابل دیدن کند؟ این کار خیلی ساده است، مخصوصا که بیشک مواد اولیه آن را شما در خانه دارید.
  نوشتن نامه نامرئی


  یک صفحه کاغذ سفید ، یک قلم مشق معمولی ، مقداری سرکه یا آبلیمو فراهم کنید و به دقت مطلب دلخواه را روی کاغذ بنویسید. کاغذ را با آبلیمو یا سرکه تر کنید. ابتدا نوشته مورد نظر تا حدی خوانده میشود. ولی بتدریج که خشک میشود، محو میگردد و هر کس که به کاغذ مزبور نگاه کند، آن را سفید و مصرف نشده میپندارد. ولی این نوشته اگر به هیچ وسیلهای قابل خواندن نباشد، چیزی بیارزش خواهد بود.


  پس به چگونگی قابل روئیت کردن آن توجه کنید. کافی است که این کاغذ را روی شعله بگیرید، تا نوشته پدیدار گردد. در این مورد بهترین وسیله استفاده از یکشمع است. شمع را روشن کنید و کاغذ را به فاصله مناسب روی آن بگیرید و به هر طرف حرکت کنید تا گرم شود، بیآنکه شعلهور گردد. ملاحظه خواهید کرد که به تدریج نوشته مزبور قابل خواندن میشود.

  علت ظاهر شدن کلمات بعد از حرارت دادن


  آن قسمت از کاغذ که به سرکه یا آبلیمو آغشته شده است، در اثر حرارت بیشتر از جاهایی دیگر کربنیزه میشود و نوشتهها به رنگ قهوهای مایل به سیاه در میآیند. در حالی که سایر قسمتهای کاغذ سفیدی خود را حفظ میکند. همین!


  بنابراین وقتی از یک دوست نامه سفیدی به دست شما برسد، تعجب نکنید و آن را دور نیندازید، زیرا ممکن است یک پیام با مرکب نامرئی در آن نوشته شده باشد، پس آن را گرم کنید تا برای شما قابل روئیت باشد.
  منبع : دانشنامه رشد

 4. 3 کاربر از پست shahrzad1369 تشکر کرده اند .


 5. Top | #13

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  نوشته ها
  7,148
  میانگین پست در روز
  3.52
  محل سکونت
  در همین نزدیک
  تشکر از کاربر
  40,273
  تشکر شده 26,720 در 8,497 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض چگونه مینوشیم؟

  وقتی از ما سؤال میشود که ما چطور مینوشیم؟ ذهن ما ناخودآگاه متوجه مباحث فیزیولوژی میشود، بدون اینکه سایر علوم را در آن دخیل بدانیم. ولی این مسئله هیچ پاسخ فیزیولوژیکی ندارد، بلکه دلیل آن کاملا فیزیکی است.
  چند سؤال

  ما هنگام نوشیدن مایعات ، استکان یا قاشقی را که در آن مایع قرار دارد، به دهانمان میچسبانیم و مایع را به دهانمان «میکشیم» همین «کشیدن» ساده مایع را که ما این همه به آن عادت کردهایم، چگونه باید توضیح داد:
  • واقعا ، چرا مایع به دهان ما میرود؟
  • این کدام قسمت از بدن است که نقش اصلی در این مکش را ایفا میکند؟
  • این عمل تحت کدام قانون صورت میگیرد؟
  • به عنوان یک آزمایش یک بطری آب را کاملا به دهان خود بگیرید. متوجه میشوید که به هیچ وجه نمیتوانید آب را به دهان بکشید. چرا؟


  حقیقت چیست؟

  ما هنگام آشامیدن قفسه سینه را باز میکنیم و با این عمل هوای داخل دهان را رقیق میکنیم. قانون مبتنی بر این قضیه این است: « مایع ، تحت فشار هوای خارج ، به جایی رانده میشود که فشار هوا کمتر است.» این همان قانونی است که طی آن اگر هوای بالای یکی از ظروف مرتبطه پر از مایع را رقیق کنیم، صورت میگیرد، یعنی مایع درون این ظرف تحت فشار جو بالا خواهد آمد. به همین دلیل است که مایع وارد دهان ما میشود.

  اما اگر بطری را به دهان خود کاملا بگیرید. به هیچ وجه نمیتوانید آب داخل آن را به دهانتان بکشید، زیرا فشار هوا در دهان شما و در بالای آب ، مساوی است. به این ترتیب ، اگر بخواهیم دقیقتر توضیح دهیم، باید بگوییم، در عمل نوشیدن ، نه فقط دهان ، بلکه ریهها نیز شرکت میورزند، زیرا علت آنکه مایع به دهان ما میرود، باز شدن ریهها است.  منبع : دانشنامه رشد

 6. 2 کاربر از پست shahrzad1369 تشکر کرده اند .


 7. Top | #14

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  نوشته ها
  7,148
  میانگین پست در روز
  3.52
  محل سکونت
  در همین نزدیک
  تشکر از کاربر
  40,273
  تشکر شده 26,720 در 8,497 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض چرا برای ذوب یخ نمک می ریزند؟


  شاید شما هم دیدهاید که در زمستانهای خیلی سرد ، وقتی کوچه یخبندان است، روی یخ نمک میریزند تا آب شود. اما آیا تا به حال فکر کردهاید چرا نمک سبب میشود که یخ زود آب شود؟ آیا آن را گرم میکند؟
  مواد لازم برای آزمایش


  برای انجام این آزمایش تقریبا یک کیلوگرم یخ و 200 گرم نمک طعام ضرورری است. علاوه بر آنها دو کاسه معمولی ، و یک دماسنج مخصوص آب و دو لوله آزمایشباید فراهم سازید.

  شرح آزمایش


  یخ را خرد کنید و در هر کاسه نصف آن را بریزید. در هر لوله آزمایش هم تا نصف آب سرد پرکنید. و در ادامه این آزمایش هر یک از لولهها را در داخل یخ فروبرید. اکنون فقط روی یکی از ظرفها روی یخ نمک بپاشید. بعد از چند دقیقه آب داخل لولههای آزمایش را بررسی کنید. خواهید دید آنکه در توی یخ و نمک است، یخ بسته ، در صورتی که دیگری به همان وضع باقی مانده است و حالا دماسنج را در هر یک از ظرفها داخل خردهیخها فرو برید ملاحظه خواهید کرد که در توی یخ معمولی صفر درجه را نشان میدهد.


  در حالی که در داخل یخ و نمک (15-) درجه را مشخص میکند. پس نمک گرما تولید نمیکند تا یخ را آب کند بلکه نقطه ذوب یخ را (که صفر درجه است) پایین میبرد و دلیل اینکه آب داخل لوله آزمایش در توی یخ و نمک زود یخ میبندد این است که آب (15-) درجه مجاور لولهی آزمایش قرار میگیرد در مجاورت آن با آب توی لولهی آزمایش سبب یخ بستن آن میشود.

  نتایج


  بطور کلی هر نوع ناخالصی در آب سبب میشود که دمای انجماد آب پایین رود. مثلا اگر در دو ظرف آب بریزیم، و روی یکی سرکه اضافه کنیم و هردوی آنها را کنار هم در فریزر قرار دهیم بعد از مدت کوتاهی خواهیم دید که آب معمولی یخ بسته اما دیگری به همان حال باقی میماند. گاهی شیمیدانها با کمک گرفتن از این روش آب خالص و ناخالص را از یکدیگر تشخیص میدهند. آنها دمای آب را به تدریج پایین میبرند، اگر در صفر درجه یخ ببندند، دلیل بر خالص بودن آن است. اما یخ بستن در دماهای پایینتر از آن ، ناخالصی آب را نشان میدهد.
  منبع : دانشنامه رشد

 8. 2 کاربر از پست shahrzad1369 تشکر کرده اند .


 9. Top | #15

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  نوشته ها
  7,148
  میانگین پست در روز
  3.52
  محل سکونت
  در همین نزدیک
  تشکر از کاربر
  40,273
  تشکر شده 26,720 در 8,497 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض چرا اشیا نوک تیز به آسانی فرو میروند؟  • آیا تاکنون به این مسئله فکر کردهاید که چرا سوزن به آسانی چیزهای مختلف را سوراخ میکند؟
  • آیا میدانید چرا یک میخ نوک تیز آسانتر از یک میخ نوک پهن در چوب فرو میرود؟
  • آیا تا به حال سعی کردهاید یک سوزن را در سطح آب نگه دارید؟
  • آیا میدانید چرا نمیتوان بدون اسکی در روی برف به آسانی سر خورد؟


  مفهوم فشار


  در تعریف فشار دو عامل مهم وجود دارد که یکی از آنها نیرو و دیگری سطحی است که نیرو بر آن سطح وارد میشود. بر این اساس فشار به عنوان تعداد نیروی وارد شده بر واحد سطح تعریف میشود. اگر یک میخ نوک تیز و یک میخ نوک پهن را با نیروی یکسان بر روی یک قطعه چوب بکوبیم در این صورت چون نیرویی که وارد میشود، در هر دو مورد یکسان است.


  لذا مورد اول منتفی است اما در ارتباط با مورد دوم ، چون سطح مقطع میخ نوک تیز بیشتر است، سطح مقطح میخ نوک پهن است و نیز چون فشار با سطحی که نیرو بر آن وارد میشود، نسبت عکس دارد لذا در مورد میخ نوکتیز فشار وارده بیشتر از میخ نوکپهن خواهد بود. این امر باعث میشود که میخ نوک تیز به آسانی در چوب فرو رود.

  چرا زیر سم اسبهایی که در مناطق باطلاقی کار میکنند، کفشهای مخصوص میبندند؟


  اگر در زیر سم اسبهایی که در جاهای باطلاقی کار میکنند کفش مخصوص بسته شود، این امر باعث میشود که سطح اتکا پاهای اسب زیاد شود. بنابراین بر اساس تعریف فشار در این حالت فشاری که از طرف اسب بر زمین وارد میشود کمتر خوهد بود. در این صورت اسبها کمتر در باطلاق فرو میروند.


  این مسئله در مورد آدمهایی که در مناطق باطلاقی کار میکنند صادق است. حتی دلیل فرو نرفتن اسکی بازان در داخل برف نیز همین مسئله است. به بیان دیگر در این حالت نیز چون مساحت کفشهای اسکی در مقایسه با کفشهای معمولی زیاد است، لذا فشاری که از طرف اسکی باز بر سطح برف وارد میشود، کمتر است.

  چرا نمیتوان یک سوزن را در سطح آب نگه داشت.


  اگر چنانچه یک قطعه چوبی را که وزن آن زیاد است، به آرامی در روی سطح آب قرار دهیم، چون در آب فرو نمیرود، و در سطح آب قرار میگیرد. اما اگر یک سوزن را که وزن آن به مراتب کمتر از چوب در روی سطح قرار دهیم در این صورت سوزن در آب فرو میرود. دلیل این امر باز بخاطر سطح اتکا سوزن است که خیلی کمتر از سطح اتکا چوب است.

  چرا تانکها و تراکتورهای شنیلدار با وجود وزن زیاد در زمین نرم فرو نمیروند؟


  ماشین شنیلدار با وزن 8 تن و حتی بیشتر از آن ، بر هر سانتیمتر مربع بیشتر از 600 گرم فشار وارد نمیآورد بنابراین کمتر در زمین نرم فرو میروند. اتومبیلهای شنیلدار که برای حمل و نقل در مناطق باطلاقی بکار میروند، از این نقطه نظر جالب هستند. این اتومبیلها مثلا وقتی 2 تن بار حمل میکنند، بر هر سانتیمتر مربع زمین بیشتر از 160 گرم فشار وارد نمیکنند و به دلیل در زمینهای باطلاقی و شنزارها به خوبی حرکت میکنند.

  سخن آخر
  • سطح اتکا بزرگ از نظر فنی همان اندازه مناسب و مفید است که در مورد سوزن سطح اتکا کوچک مناسب و مفید میباشد.
  • اشیا نوک تیز فقط در نتیجه سطح بسیار کوچکی که تاثیر نیرو بر آن تقسیم میشود، به راحتی فرو میروند و سوراخ میکنند. به همین دلیل کارد تیز بهتر از کارد کند ، میبرد و هزاران مورد مشابه دیگر را میتوان به همین صورت تشریح کرد.
  • اشیا تیز به این دلیل خوب سوراخ میکنند و خوب میبرند که در نوک تیز یا لبه تیز آنها فشار زیادی متمرکز است.

  منبع : دانشنامه رشد

 10. 2 کاربر از پست shahrzad1369 تشکر کرده اند .


 11. Top | #16

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  نوشته ها
  7,148
  میانگین پست در روز
  3.52
  محل سکونت
  در همین نزدیک
  تشکر از کاربر
  40,273
  تشکر شده 26,720 در 8,497 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض چند آزمایش ساده و جالب در مورد کشش سطحی آب

  استعداد آب در خوردن سکه!
  یک لیوان یا شیشه با دهانه گشاد را روی میز قرار دهید و آن را تا لبه از آب پر کنید، به نحوی که آب لبریز نشود و دیواره خارجی لیوان خشک بماند. حال تعدادی سکه یا کلید را به آرامی داخل آب بیندازید.

  خواهید دید که تعداد غیر قابل تصوری سکه در آب جای می گیرد بدون آن که آب از لیوان بیرون بریزد. در واقع کشش سطحی آب کمک می کند تا سطح آب برآمده شده و از لبه های لیوان هم بالاتر برود.
  ========================================

  فرار چوب کبریت ها

  دو عدد چوب کبریت را به طور موازی و با فاصله کم روی سطح آب قرار دهید. نوک چوب کبریت سوم را آغشته به مایع ظرفشویی کرده و در میان این دو با سطح آب تماس دهید. چوب کبریت ها به سرعت از هم دور می شوند.

  در واقع مایع ظرفشویی کشش سطحی را در بین دو چوب کبریت کاهش می دهد و کشش آب از دو طرف چوب کبریت ها را از هم دور می کند.


  =========================================
  قایق صابونی

  یک قایق کاغذی بسازید. یک شکاف در عقب قایق به وجود آورده و تکه ای صابون را در آن قرار دهید. این قایق را روی سطح آرام آب در یک ظرف بزرگ قرار دهید. کاهش کشش سطحی در عقب قایق و کشش سطحی آب از جلوی قایق باعث حرکت آرام قایق می شود. در واقع صابون به عنوان سوخت قایق به کار رفته است.


  ===============================================
  رنگ کردن با آب !

  محلولی از رنگ خوراکی (که در شیرینی پزی ها استفاده می شود) در آب بسازید. سپس قسمت انتهایی ساقه یک گل میخک تازه را بریده و آن را از قسمت بریده شده در این محلول قرار دهید. پس از 24 ساعت رنگ گلبرگ ها را مشاهده کنید.

  می توانید برای به دست آوردن نتیجه جالب تر، ساقه گل را از و سط بشکافید و نصف آن را در یک محلول و نصف دیگر را را در محلولی با رنگ دیگر قرار دهید تا یک گل میخک رنگ و وارنگ به دست آورید.

  این آزمایش ها را با گل های مختلف و گیاهانی مانند کرفس نیز می توانید تکرار کنید.  ==================================

  • جریان های دارای جاذبه

  با مداد چهار سوراخ در یک لیوان یک بار مصرف ایجاد کنید. سوراخ ها باید نزدیک به هم و در یک خط مستقیم و در قسمت پایین لیوان ایجاد شوند. لیوان را از آب پر کنید. جریان های آب ضمن خارج شدن از چهار سوراخ، به هم می پیوندند و یک جریان یا گاهی دو جریان تشکیل می دهند. در واقع پیوند هیدوژنی بین مولکول های آب، جریان های مجزا را به سمت هم می کشد.
  اگر جریان ها به طور خود به خود به هم نپیوستند، می توانید آن ها را با هدایت دست به بچسبانید.

  ====================================

  • اثر جسم باردار روی جریان آب

  این آزمایش در کتاب درسی (شیمی 1) نیز هست، که بر اساس آن یک جسم باردار (مانند یک شانه) می تواند باریکه آب را از مسیر خود منحرف کند. در واقع مولکول های قطبی آب از قطب ناهمنام به سمت جسم باردار می چرخند و جذب آن می شوند.


  منبع:p30city.net

 12. 2 کاربر از پست shahrzad1369 تشکر کرده اند .


 13. Top | #17

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  نوشته ها
  7,148
  میانگین پست در روز
  3.52
  محل سکونت
  در همین نزدیک
  تشکر از کاربر
  40,273
  تشکر شده 26,720 در 8,497 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض با برف آب را بجوشانید!  یقینا با خواندن تیتر این آزمایش کمی تعجب کرده اید ولی بهتر است فعلا در قضاوت عجله نکنید، یک بالن کروی بردارید و آن را تا نصفه پر کنید و توسط شعله آن را به جوش آورید. سپس در آن را محکم ببندید و به صورت برعکس به گیره ای متصل کنید و منتظر بمانید تا از جوش آمدن بیفتد. بعد روی آن مقداری آب سرد یا برف بریزید. در کمال تعجب خواهید دید که آب درون شیشه شروع به جوشیدن می کند. جالب این است که اگر به بالن دست بزنید مشاهده می کنید که خیلی هم گرم نیست!

  حال می رویم سراغ بررسی این پدیده:

  راز این پدیده در این است که بخار آب حاصل از جوشیدن آب درون شیشه تمام هوای داخل شیشه را به بیرون رانده و در واقع زمانی که ما در بطری را بستیم قسمت خالی بطری فقط بخار آب بوده است. در نتیجه زمانی که ما آب سرد روی قسمت خالی شیشه می ریزیم، آن بخار آب تبدیل به مایع می شود. نتیجه این است که فشار در آن قسمت خالی خیلی خیلی کم می شود، و همان طور که می دانیم فشار کم باعث می شود مایعات در دمای کمتری به جوش بیایند. درست است که آب درون شیشه در حال جوشیدن است اما این آب جوش داغ نیست!  منبع:
  p30city.net

 14. 2 کاربر از پست shahrzad1369 تشکر کرده اند .


 15. Top | #18

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  نوشته ها
  7,148
  میانگین پست در روز
  3.52
  محل سکونت
  در همین نزدیک
  تشکر از کاربر
  40,273
  تشکر شده 26,720 در 8,497 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض آزمایش آسمان آبی


  با انجام این آزمایش، شما می توانید توضیح دهید چرا آسمان آبی و غروب خورشید قرمز است. وقتی نور خورشید از اتمسفر میگذرد، نور آبی بیشتر از رنگهای دیگر پراکنده میشود و یک رنگ زرد - نارنجی در نور عبور کرده باقی میگذارد.

  وسایل مورد نیاز


  • یک ظرف پلاستیکی شفاف یا یک بشر یا ظرف شیشهای یا آکواریوم
  • یک فلاش یا پروژکتور (نور افکن)
  • شیر خشک
  • فیلتر قطبی کننده (مثل عدسیهای قطبی شده عینک)
  • مقوای سفید (به عنوان پرده)
  شرح آزمایش


  ظرف شیشه ای را از آب پر کنید و منبع نور را (مانند شکل زیر) طوری قرار دهید که پرتوهای نور از ظزف آب بگذرند. شیر خشک را کم کم به آب اضافه کنید و آن را به هم بزنید. تا زمانی که بتوانید شعاعهای نور را ببینید. همانند شکل یکبار از کنار و بار دیگر از انتها به ظرف نگاه کنید. شما همچنین میتوانید صفحه مقوایی را در انتهای ظرف ، جایی که نور به آن بتابد نگاه دارید. از کنار ظرف رنگ شعاعها سفید مایل به آبی به نظر میرسند ولی از انتهای ظرف ، زرد - نارنجی دیده میشوند. اگر به اندازه کافی به آب شیر اضافه کرده باشید، میتوانید تغییر رنگ شعاع نور از آبی - سفید به زرد - نارنجی را در طول شعاع ببینید.  اگر میخواهید از یک شعاع نور باریک استفاده کنید، به کمک یک منگنه ، سوراخی در یک اسلاید سیاه یا فیلم عکاسی 35 میلیمتری یا کارت مقوایی ایجاد کنید. اسلاید ، فیلم یا کارت مقوایی را در پروژکتور قرار دهید (در کنار عدسی نگذارید). پروژکتور را تنظیم کنید تا یک پرتو نور باریک بدست آورید.


  چه اتفاقی در حال وقوع است؟

  خورشید تولید کننده نور سفید است. این نور سفید از همه رنگها تشکیل یافته است: قرمز ، نارنجی ، زرد ، سبز ، آبی ، نیلی ، بنفش. نور موج است و هر کدام از رنگها به یک فرکانس معین و در نتیجه به یک طول موج معین از نور مربوط میباشد. رنگها در رنگین کمان بر اساس فرکانس ترتیب یافتهاند: نور بنفش ، نیلی و آبی، از نورهای قرمز، نارنجی و زرد، فرکانس بالاتری دارند.

  وقتی نور خورشید از اتمسفر زمین می گذرد و با مولکول های گازهای درون جو برخورد می کند، پراکنده می شود. هر چقدر طول موج نور کوتاهتر باشد، بیشتر توسط اتمسفر پراکنده میشود، بدلیل این که طول موج نور آبی از طول موج نور قرمز بزرگتر است، حدود 10 برابر بیشتر پراکنده میشود. وقتی به آسمان نگاه میکنید، رنگ آبی آسمان همان نور آبی پراکنده شده است.


  چرا خورشید در حال غروب نارنجی مایل به قرمز دیده میشود؟
  وقتی خورشید در افق است، نسبت به وقتی در بالای سر شماست، مسیر طولانیتری را طی میکند تا به چشم شما برسد. بیشتر نور آبی خورشید در هنگام غروب پراکنده میشود. رنگی که در نهایت میبینید، نارنجی مایل به قرمز است (رنگ نور سفید منهای آبی). طول موج نور بنفش حتی از طول موج نور آبی هم کوتاهتر است و بارها بیشتر از نور آبی پراکنده میشود. پس چرا آسمان بنفش است؟ خورشید بیشتر نور آبی گسیل میکند تا بنفش ، بنابراین بیشتر نور پراکنده شده در آسمان آبی است.


  منبع:دانشنامه رشد

 16. کاربر زیر از پست shahrzad1369 تشکر کرده است .


 17. Top | #19

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  نوشته ها
  7,148
  میانگین پست در روز
  3.52
  محل سکونت
  در همین نزدیک
  تشکر از کاربر
  40,273
  تشکر شده 26,720 در 8,497 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض آزمایش پرنده در قفس  رنگ ها هنگامی رویت می شوند که سلول های گیرنده (سلول های مخروطی) شبکیه ی چشم، توسط نور تحریک شوند. سه نوع سلول مخروطی وجود دارد که هر کدام به یک محدوده از رنگ ها حساس هستند. اگر یک یا چند سلول از این سه نوع سلول مخروطی دچار خستگی شوند تا جایی که قدرت پاسخگویی آن ها کمتر از حالت معمول شود، رنگی که از یک جسم دریافت می شود، تغییر خواهد کرد.

  وسایل مورد نیاز

  • 4 قطعه کاغذ یا مقوای سفید
  • سه کاغذ به رنگ قرمز روشن، سبز و آبی
  • خودکار سیاه
  • قیچی
  • چسب


  شرح آزمایش
  با کاغذهای رنگی، شکل های یکسانی، مانند یک پرنده یا یک ماهی ببرید. هر کدام را روی یکی از مقواهای سفید بچسبانید. یکی از مقواهای سفید را خالی بگذارید. یک چشم سیاه برای هر پرنده یا ماهی ببرید ( یا می توانید با خودکار سیاه آن را بکشید). اگر شکل پرنده را انتخاب کرده اید، روی مقوای سفید چهارم، طرح قفس یک پرنده را بکشید. اگر از شکل ماهی استفاده می کنید، روی مقوا شکل یک تنگ ماهی بکشید. ( خلاق باشید
  مقواها را در جای روشنی قرار داده ( روشنایی کافی در این آزمایش یکی از عوامل مهم است ) و به مدت 15 إلی 20 ثانیه به چشم پرنده ی قرمز خیره شوید. سپس به سرعت به قفس پرنده نگاه کنید. چه می بینید؟
  یک پرنده ی آبی مایل به سبز در قفس خواهید دید. حالا این مراحل را با خیره شدن به پرنده ی سبز تکرار کنید. چه می بینید؟
  یک پرنده ی آبی مایل به قرمز ( سرخ فام ) در قفس خواهید دید. در نهایت به پرنده ی آبی خیره شوید. این بار چه می بینید؟ باید یک پرنده ی زرد در قفس ببینید.
  اگر از شکل های آبی استفاده می کنید، همین کار را با آن ماهی و تنگ انجام دهید.  چه اتفاقی در حال وقوع است؟
  ماهی ها و پرنده های روح مانندی که در این آزمایش دیدید، " پس دید " نامیده می شوند. پس دید تصویری است که شما حتی هنگامی که نگاه خود را از روی یک شئ برمی دارید، همچنان دیده می شود.
  پشت چشم شما توسط سلول های حساس به نوری به نام های "میله ای " و " مخروطی" پوشیده شده است. سلول های مخروطی به نورهای رنگی حساسند و هر کدام از سه نوع مخروطی به محدوده ی معینی از رنگ ها حساس است.
  هنگامی که به پرنده ی قرمز خیره می شوید، تصویر پرنده در ناحیه ای از شبکیه ی چشم شما می افتد. سلول های حساس به نور قرمز در آن ناحیه به تدریج دچار خستگی شده و پاسخگویی آن ها به نور قرمز ضعیف تر می شود. تخته ی سفید، نورهای قرمز، آبی و سبز را به درون چشم شما منعکس می کند ( زیرا رنگ سفید از همه ی این رنگ ها تشکیل شده است ). زمانی که بطور ناگهانی جهت نگاه خود را تغییر داده و به تخته ی سفید خالی می نگرید، سلول های حساس به نور قرمز که دچار خستگی شده اند، به انعکاس نور قرمز جواب نمی دهند. اما سلول های مخروطی حساس به رنگ آبی و رنگ سبز، به نورهای آبی وسبز منعکس شده، به خوبی پاسخ می دهند. در نتیجه، هر کجا که سلول های حساس به نور قرمز، به آن پاسخ نمی دهند، شما یک پرنده ی سبز مایل به آبی می بینید.
  هنگامی که به پرنده ی سبز خیره می شوید، مخروطی های حساس به نور سبز، دچار خستگی می شوند. بنابراین وقتی که شما به تخته ی سفید می نگرید، چشم شما فقط به نورهای قرمز و آبی منعکس شده پاسخ می دهد و شما یک پرنده ی قرمز- آبی ( سرخ فام ) خواهید دید. به دلیل مشابه، وقتی به یک شئ آبی خیره می شوید، مخروطی های حساس به نور آبی دچار خستگی شده و نورهای قرمز و سبز منعکس شده ترکیب می شوند.

  منبع:دانشنامه رشد

 18. کاربر زیر از پست shahrzad1369 تشکر کرده است .


 19. Top | #20

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  نوشته ها
  7,148
  میانگین پست در روز
  3.52
  محل سکونت
  در همین نزدیک
  تشکر از کاربر
  40,273
  تشکر شده 26,720 در 8,497 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض آزمایش شیطانک آبی

  در یک شیشه شربت کوچک یا لوله آزمایش تا نیمه آب بریزید . همینطور در ظرف شیشه ای بلند و دهان گشادی آب بریزید . با انگشت خود دهانه شیشه کوچک را بگیرید و آن را به طور وارونه داخل آب ظرف بزرگ فرو برید و انگشت خود را بردارید . اگر شیشه در سطح آب شناور ماند ، کمی آب به آن اضافه کنید و اگر به ته ظرف فرو رفت ، کمی از آب آن را خالی کنید . وقتی شیشه کوچک طوری شناور ماند که نزدیک به فرو رفتن و غوطه ور شدن است ظرف بزرگ را تا نزدیک دهانه آن از آب پر کنید . دهانه ظرف را با لاستیک یک بادکنک بپوشانید . لاستیک را سفت بکشید و محکم ببندید .
  حال کف دست خود را روی لاستیک گذاشته و به طرف پایین فشار دهید و سپس بردارید .  مشاهده خواهید کرد که : ابتدا شیشه به پایین شیرجه می رود . اما وقتی دست خود را برمی دارید دوباره به وضعیت شناور باز می گردد .توضیح : وقتی با دستتان به لاستیک غشار می دهید به هوای بالای ظرف نیرو وارد می کنید که آن را فشرده کرده و فضای کمتری را اشغال می کند . چون آب نمی تواند فشرده شود مقداری از آن وارد شیشه کوچک می شود . وقتی آب داخل این شیشه اضافه شد ، وزن آن بیشتر از وزن آبی که جا به جا می کند ، گردیده و فرو می رود .


 20. کاربر زیر از پست shahrzad1369 تشکر کرده است .


صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1391,06,11, ساعت : 15:41
 2. پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1391,06,11, ساعت : 15:32
 3. پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1391,06,09, ساعت : 20:20
 4. برخی آزمایشات شیمی
  توسط م.ن در انجمن شیمی
  پاسخ ها: 4
  آخرین نوشته: 1391,04,25, ساعت : 01:10

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •