ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
پاریس جشن بیکران | ارنست همینگوی |معرفی و نقد کتاب

www.eraofempire.irنودهشتیا
فید آر اس اس
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. Top | #1

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  نوشته ها
  3,483
  میانگین پست در روز
  1.55
  محل سکونت
  shiraz
  تشکر از کاربر
  64,363
  تشکر شده 69,875 در 6,019 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض پاریس جشن بیکران | ارنست همینگوی |معرفی و نقد کتاب

  پاريس جشن بيكران يادگار همينگوي از پاريس دهة 20 و ارزشمندترين بخش از دستنوشته هاي به جا مانده از اوست كه اول بار پس از مرگش منتشر شد و به سرعت در ميان پرفروشترين كتابهايش جاي گرفت.
  ماريو بارگاس يوسا كتاب را «طلسمي جادويي» مي داند كه «هر فصلش داستان كوتاهي است آراسته به حسنهاي بهترين داستانهاي همينگوي» ، داستانهايي چنان سر زنده و شفاف كه زندگي منظم و پر شتاب نويسنده شان را پيش چشم خواننده به تصوير مي كشند، تصاويري از روزهايي كه شهرت در گوشه و كنار پاريس در انتظار همينگوي جوان بود ، پاريسي كه همينگوي در مورد آن به يكي از دوستان خود مي نويسد :«اگر بخت يارت بوده باشد تا در جواني در پاريس زندگي كني، باقي عمرت را ، هر كجا كه بگذراني ، با تو خواهد بود ، چون پاريس جشني است بيكران.»
  ماريو بارگس يوسا در نقدي كه بر اين كتاب نوشته است آورده:«كي باورش مي شد كه اين جهانگرد خوش مشرب و خوشخو در اواخر عمر ،گذشته اش را از ميان هزاران ماجرا –جنگها ، زنها، استثمار- كه از سر گذرانده بود گرد آورد و با اندوهي حسرتبار تصوير مرد جواني را برگزيند كه سوداي شورانگيز نوشتن در سر دارد.هر چيز ديگر ، ورزش ، لذتهاي ديگر ، حتي كمترين شاديها و سرخوردگي هاي روزمره ، و البته عشق و دوستي ، گرد اين آتش دروني مي چرخد، آن را مي انبارد و در آنجا يا محكوم مي شود و يا تأييد. كتاب زيبايي است كه در آن به سادگي و خودماني نشان مي دهد كه چگونه دغدغه اي هم ممتاز است و هم اسيركننده.»
  .......دلم براي كار كردن لك زده بود و تنهايي مرگ را احساس كردم كه در پايان هر روز هدر رفته ي عمر مي توان حس كرد ...


  يوسا در ستايش از همينگوي ميگويد:" هر داستان خوب بايد بتواند كمي از خصلت هاي داستاني همينگوي را در خود داشته باشد." در انتهاي كتاب "پاريس جشن بيكران" كه درواقع خاطرات همينگوي از پاريس و روزگار جواني اوست دو مقاله خوب از يوسا و ماركز درباره همينگوي مي خوانيم. اما خود كتاب كه پس از مرگ نويسنده منتشر شده، كتابي است به غايت شيرين و جذاب و نيز در عين حال آموزنده. آموزنده از آن جهت كه فلسفه بسياري از تكنيكهاي اين نويسنده از جمله "حذف صفت" را نشان ميدهد و در عين حال زندگي حرفهاي او را.
  همينگوي پيش از سفر به پاريس قصد داشت به ايتاليا برود اما دوست و استاد او "شروود اندرسن" براي پيشرفت وي پاريس را كه در واقع پايتخت هنر و ادبيات جهان است پيشنهاد داد و او را با نامهاي به "ازراپاند" معروف به روباه سرخ معرفي كرد. ارنست جوان دست همسر و پسر كوچكش را گرفت و با چمداني از داستانها و نامهاي كه در جيب داشت، آمريكا را به مقصد فرانسه ترك كرد اما در راه دزد چمدان را زد و ديگر هم پيدا نشد. ارنست وقتي با ازراپاند آمريكايي در گالرياش روبرو شد نخستين حرفي كه زد موضوع همين چمدان بود اما روباه سرخ كه در كنار همسر باهوش انگليسياش نشسته بود بسيار خونسرد از او پرسيد آيا ابله داستايوفسكي را خوانده است يا نه؟ و پاسخ ارنست نه بود. روباه سرخ گفت پس همان بهتر كه داستانهايت را دزديده اند ديگر غصهاش را نخور چون حتما چيز به درد بخوري نبودهاند. از آن روز به بعد قرار شد همينگوي به او فنون مشت زني بياموزد و روباه سرخ تئوريسين مكتب پارناسيسم، فنون ادبيات را به او ياد دهد.
  همينگوي در "پاريس جشن بيكران" مينويسد در مدت دوسالي كه با ازراپاند دوست بوده، چيزهاي بسياري از او آموخته است؛ اينكه درباره چيزهايي كه بلد است بنويسد و در نوشتههايش صفت به كار نبرد. علاوه بر اين آنچه در اين كتاب موج ميزند "شور زندگي" است. شور و اشتياقي كه فقر و نكبت و سختي را كنار ميزند؛ انگار كه داستايوفسكي در تبعيدگاه سيبري. او خود درباره اين سرمستي از زندگي فقيرانه در پاريس و شور جوانياش مينويسد:" اگر بخت يارت بوده باشد تا در جواني در پاريس زندگي كني، باقي عمرت را، هر جا كه بگذراني، با تو خواهد بود؛ چون پاريس جشني است بي كران"، سادگي او در نوشتن كه تاكيد دارد " بايد از صفتها دوري كرد و با حقيقي ترين جملهها نوشت"، دوستي و ديدار او با بزرگاني چون ازراپاند و جويس، عطش خواندن را در وي بيدار ميكند:
  "آن روزها پولي در بساط نبود كه بشود كتاب خريد. من از كتابخانه "شكسپير و شركا" كه عضو ميپذيرفت كتاب به امانت ميگرفتم. اينجا كتابخانه و كتابفروشي سيلويا بيج در شماره ۱۲ خيابان ادئون بود. در آن خيابان سرد كه گذرگاه باد بود، اين كتابفروشي مكاني بود با نشاط، با بخاري بزرگي در زمستانها و قفسههاي پر از كتاب و تازههاي كتاب پشت ويترين و عكس نويسندگان مشهور زنده و مرده روي ديوارها. عكسها به عكسهاي فوري ميمانستند و حتي نويسندگان مرده هم چنان بودند كه انگار زندهاند. سيلويا چهرهاي زنده داشت با خطوطي صاف و مستقيم، چشماني قهوهاي كه به سرزندگي چشم جانوران كم جثه بود و شادي دختركي كم سن و سال، و موهايي مواج و بلوطي كه از پيشاني ظريفش به عقب شانه ميشد و زيرگوشهايش، روي خط يقه ژاكت مخمل قهوهاياش ميريخت. مهربان و پر جنب و جوش و دقيق و عاشق بذله گويي و غيبت. هيچ يك از كساني كه در زندگي شناختهام با من مهربانتر از او نبودهاند.
  بار نخست كه به مغازه رفتم، بسيار خجالتي بودم و پول كافي نداشتم كه در كتابخانه عضو شوم. سيلويا به من گفت كه ميتوانم وديعه را هر وقت كه پول داشتم بپردازم و كارتي برايم پر كرد و گفت هر تعداد كتاب خواستم ميتوانم با خود ببرم.
  دليلي وجود نداشت كه به من اعتماد كند. مرا نميشناخت و نشانياي به او داده بودم – شماره ۷۴ كوچه كاردينال لوموئن- كه از آن محقرتر امكان نداشت. اما او سرزنده و جذاب و خوش برخورد بود و پشت سرش تا نزديكي سقف و تا اتاق پشتي، كه به حياط داخلي ساختمان راه داشت، قفسه پشت قفسه، گنجينه كتاب فروشي را در برميگرفت.
  از تورگنيف شروع كردم و دو جلد خاطرات شكارچي و يكي از آثار اوليه دي.اچ.لارنس را كه تصور ميكنم "پسران عشاق" بود برداشتم و سيلويا به من گفت كه اگر ميخواهم بيشتر بردارم. من جنگ و صلح ترجمه كنستانس گارنت و قمارباز و داستانهاي دير اثر داستايوفسكي را برداشتم.
  سيلويا گفت:" اگر بخواهي همه اينها را بخواني، به اين زوديها برنميگردي."
  - چرا، برميگردم كه پول بدهم. در آپارتمانم كمي پول هست.
  - منظورم اين نبود. پول را هر وقت كه خواستي بيار.
  پرسيدم:"كي جويس اين طرفها ميآيد؟"
  - اگر بيايد، اواخر بعد از ظهر. تا حالا نديدهايش؟
  - توي رستوران ميشو با خانوادهاش ديدمش. ولي وقتي مردم در حال غذا خوردن هستند، تماشا كردنشان كار مودبانهاي نيست. به علاوه رستوران ميشو جاي گراني است.
  - شما توي خانه غذا مي خوريد؟
  - بيشتر اوقات. ما آشپز خوبي داريم.
  - دور و بر محله شما رستوران كه نبايد باشد؟
  - نه. شما از كجا مي دانيد؟
  - لاربو آنجا زندگي ميكرد. آنجا را خيلي دوست داشت، ولي از همين موضوع دلخور بود.
  - نزديكترين جاي خوب و ارزان قيمت پانتئون است.
  - من اين محله را نميشناسم. ما هم توي خانه غذا ميخوريم. شما و همسرتان بايد پيش ما بياييد.
  گفتم:" اول ببينيد پولتان را ميدهم يا نه بعد دعوت كنيد. به هر حال صميمانه سپاسگزارم."
  - زياد تند نخوانيد.
  خانه ما در كوچه كاردينال لوموئن دو اتاقه بود. آب گرم و هيچ گونه امكانات داخلي نداشت، مگر يك دبه مايع ضدعفوني كه براي كسي كه به مستراحهاي بيرون از خانه ميشيگان عادت داشت ناراحت كننده نبود. خانه با چشم انداز زيبا و تشك خوب فنرداري كه در كف اتاق ميانداختيم و عكسهايي كه دوست داشتيم و به ديوارها ميآويختيم، خانه شاد و با نشاطي بود. وقتي با كتابها به خانه رسيدم، از جاي محشري كه پيدا كرده بودم به همسرم گفتم.
  گفت:" ولي تاتي، بايد همين بعد از ظهر بروي و پولشان را بدهي."
  - البته ميروم. هر دو باهم ميرويم. و بعد، از كنار رودخانه و از خيابان ساحلي قدم زنان برميگرديم.
  - بيا برويم خيابان سن و نگاهي به نمايشگاهها و ويترين مغازهها بيندازيم.
  - حتما. هرجا كه بخواهي قدم ميزنيم و ميتوانيم به كافه تازهاي كه تويش نه ما كسي را بشناسيم و نه كسي ما را بشناسد، برويم.
  - بعد هم ميرويم جايي مينشينيم و غذا ميخوريم.
  - نه فراموش نكن كه بايد پول كتاب فروشي را بدهيم.
  - بر ميگرديم خانه و همين جا غذا ميخوريم و دلي از عزا در ميآوريم و از آن تعاوني كه از پنجره پيداست و قيمت نوشيدنيها را روي پنجرهاش نوشته نوشيدني ميخريم. بعد كتاب ميخوانيم... ناهار چي داريم؟
  - تربچه و جگر گوساله عالي با پوره سيب زميني و سالاد آنديو. شيرني سيب.
  - و تمام كتابهاي دنيا را براي خواندن داريم و هروقت هم كه سفر رفتيم ميتوانيم با خود ببريم
  - اين كار شرافتمندانه است؟
  - البته.
  - آثار هنري جيمز جويس را هم دارد؟
  - البته
  - واي خدايا، چه خوشبختيم كه چنين جايي پيدا كردهاي.
  گفتم:" ما هميشه خوشبختيم" و احمق بودم كه به تخته نزدم (به تخته زدن را همينگوي از سفر اسپانيا آموخته بود؛ وقتي گاوبازها وارد ميدان ميشدند، علاقمندان شان روي تخته ميزدند) در آن آپارتمان، هر گوشه كه نگاه ميانداختي، تخته بود كه بشود به آن كوبيد."
  پاريس جشن بي كران- ارنست همينگوي- زنده ياد فرهاد غبرايي و تصحيح دوباره مهدي غبرايي- نشر كتاب خورشيد
  به روز شد ...

 2. 4 کاربر از پست fatima_59 تشکر کرده اند .


 3. Top | #2

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  اسفند 1391
  نوشته ها
  8,737
  میانگین پست در روز
  8.87
  محل سکونت
  • سَردخانهـ
  تشکر از کاربر
  28,727
  تشکر شده 31,188 در 7,228 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض نگاهی به «پاریس جشن بیکران» ارنست همینگوی

  «فرمول این است که فرمولی نیست. فرمول این است که فرمولی نباید. اگر ذهن ورزیده بشود، اگر ورزیدگی ذهن با آگاهی ذهن، تمامیت ذهن، صداقت ذهن، همراه باشد هر جا گیری یا گرهی پیش بیاید سعی می کند آن را باز کند. قوت بازکردنش پیداست که متناسب است با همان ورزیدگی و آگاهی اش... در کار خسته همیشه فرمول دیده می شود. قالبی که از پیش ساخته ای فرق می کند با قالبی که در حین ساختن می بینی باید بسازی. این جَلدی و فِرزی و ورزیدگی می خواهد. مساله اساسی حاضرکردن ذهن است. در کار هیچ چیز جای «جادرجا ساختن» را نمی گیرد. اما برای «ناگهانی» و «جادرجا ساختن» تمرین لازم است تا ورزیده بشوی، اگر بشوی.
  درست مثل دو. مثل پرش. کسی که برای دو سرعت کار می کند هرروز و هربار که می دود رکورد عالی نمی آورد. اما ریاضت را می کشد و صدجور تمرین نرمش و چابکی می کند و عضله هایش را آموخته می کند، نفسش را و خوراکش را و سنگینی اش را مرتب می کند تا آن روز که روز است وقتی تیر داور فرمانده مسابقه در رفت آنچه را دارد بیاورد. اگر طرح کار و فهم مطلب و دیدن آدم ها و نشان دادن آدم ها غرض است اینها را باید از پیش شناخته باشد. خلاصه اینکه اگر با نوشته ور بروی یک چیز زورکی خواهد شد، با نویسندگی و نوشتن باید ور رفت نه با نوشته...» اینها بخشی از پاسخ های ابراهیم گلستان است در گفت وگویی که سال ها پیش انجام شده و بعدها در «گفته ها» به چاپ رسیده است؛ گفت وگویی که با سوالی درباره شروع نویسندگی گلستان و اولین قصه «آذر، ماه آخر پاییز» شروع می شود و بعد در ادامه اش به شیوه و تمرین نوشتن می کشد. گلستان در آخرین جمله های این گفت وگو، لازمه نوشتن را نه فرمول حاضر آماده که «دیسیپلین شخصی» نویسنده می داند، چیزی که با نظاره و تماشا و مطالعه پیدا می شود و در «دیدن زندگی و زنده بودن ها» به دست می آید. او دیسیپلین را هم نه قید که «آزادی آگاه مسلط» می داند و می گوید که قریحه دخلش زود می آید اگر که غنی نشود.
  آنچه گلستان در این گفت وگو مطرح کرده، دقیقا برخلاف ادبیات کارگاهی باب شده در سال های اخیر است؛ کارگاه هایی که ادبیات را به کپسولِ ادبیات تبدیل می کنند و می توان با خوردن چند کپسول و به کاربستن فرمول های حاضرآماده نویسنده شد و کتاب بیرون داد و حاصلش ادبیاتی است تخت و یک شکل که ردی از زمانه اش بر خود ندارد و تنها می توان رد فرمول های تجویزشده و نسخه های پیچیده شده را در آن دید. آنچه گلستان درباره شیوه و تمرین نوشتن مطرح کرده را می توان در شکل و شمایلی دیگر در مصاحبه های بسیاری از نویسندگان مطرح دنیا دید. اما همینگوی در بخشی از دست نوشته هایش تمرین و عادات نوشتن را در فرمی داستانی به تصویر کشیده است.
  همینگوی در دوره پختگی اش کتابی درباره دوران جوانی و شروع نویسندگی اش نوشته و در آن علاوه بر اینکه تصویری از پاریس دهه ۲۰ ارایه داده، به تصویری دیگر هم پرداخته و آن نظم و قاعده در کار و شیوه نویسندگی است. او قاعده نوشتن را «انضباط خوب و خشک» می نامد؛ چیزی که از همان شروع دوره نویسندگی اش به دنبال آن بوده است؛ انضباطی خوب و خشک در میان زندگی پرماجرایی که سفر و نوشیدن و شکار و جنگ تنها بخشی از آن است. روایتی که همینگوی در کتاب «پاریس جشن بیکران» از خود به دست می دهد، تصویر نویسنده ای جوان است که در شرایطی آشفته و به هم ریخته به دنبال انضباطی سفت و سخت برای نوشتن است و هر چیزی را در نسبت با آن می سنجد. نویسنده جوانی که اگرچه درگیر فقر و نیازمند پول است اما روزنامه نگاری را کنار گذاشته و دیگر مطلبی برای نشریات نمی نویسد تا تمام وقت به ادبیات بپردازد، مسابقه های اسب سواری و شرط بندی روی اسب ها را رها می کند، وقتی که این کار به رقیبی برای نوشتن بدل می شود و حتی نوشیدن و خوردوخوراکش را هم بر اساس پیش رفتن داستانش تنظیم می کند. همینگوی در این سال ها حتی جای ثابت و مشخصی برای نوشتن نداشته و از کافه های پاریس به عنوان دفتر کارش استفاده می کرده و در ساعت کارش هم حضور هیچ کسی را در میزش تحمل نمی کرده است.
  «پاریس جشن بیکران» بیش از هر چیز درباره خودِ نوشتن است و تصویری است از نظم و قاعده نویسنده جوانی که داستان هایش بعدها بدل به بخشی مهم از یکی از شیوه های داستان کوتاه نویسی در قرن بیستم شدند. همینگوی کار روی پاریس جشن بیکران را در سال ۱۹۵۷ در کوبا آغاز کرده و در ۱۹۶۰ آن را به پایان می برد اما این کتاب بعد از مرگش به چاپ می رسد و اتفاقا با استقبال هم مواجه می شود. پاریس جشن بیکران مربوط به خاطرات همینگوی از دوره جوانی اش در پاریس و در سال های ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۶ است اما خودش هم اشاره کرده که می توان این کتاب را اثری داستانی دانست. ۲۰داستان کوتاهی که کانون همه آنها یک نقطه است و آن نقطه نوشتن و تمرین ها و عادت های مربوط به نوشتن است. همینگوی می گوید همیشه در بین ساعت های نوشتنش کتاب می خوانده تا ذهنش از دغدغه نوشتن خلاص شود و چون پولی برای خرید کتاب نداشته، کتاب ها را از یک کتابفروشی قرض می کرده است.
  برای همینگوی، نویسندگی سبکی از زندگی یا حرفه و کاری است که هر چیز دیگری را درون خود می کشد و همه چیز در خدمت آن است. او در بخشی از کتاب درباره اسکات فیتزجرالد می نویسد و نشان می دهد که چگونه نویسنده ای که زندگی اش در خدمت نوشتن نیست به نابودی دچار می شود. یوسا در بخشی از مطلبش درباره این اثر همینگوی نوشته: «خاطره در جشن بیکران وسیله ای ادبی است برای اصلاح هوسبازی حافظه ای که دیگر نمی تواند بر چیز مشخصی متمرکز شود یا از پس ساختار دقیق یک داستان بلند برآید، بلکه آشفته و رها، از تصویری به تصویر دیگر می پرد، بی آنکه هیچ گونه هماهنگی یا تداومی داشته باشد. در رمان، این تقسیم بندی جزییات کار را مغشوش می کند، اما در کتاب خاطرات به جای آن از میان چهره ها و اماکن شناور در رود زمان، در جهت خلاف مردمان بسیاری که به باد فراموشی سپرده شده اند، آمیزه تاثیرگذاری به دست می دهد.»
  پیام حیدرقزوینی

  پشت چشمان تو شهریست
  پر از ویرانی هر کسی چشم تو را دید
  دلش ویران شد،

  کافر آمد که کمی
  کفر بگوید از تو یک نظر کرد به چشمان تو
  با ایمان شد!


 4. کاربر زیر از پست fateme16 تشکر کرده است .


موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 9
  آخرین نوشته: 1394,05,22, ساعت : 10:56
 2. جای دنج تمیز و پرنور | ارنست همینگوی
  توسط .RAHA. در انجمن داستان های کوتاه و حکایات
  پاسخ ها: 2
  آخرین نوشته: 1394,03,22, ساعت : 06:40
 3. انتظار یک روز | ارنست همینگوی
  توسط farid.nostalgia در انجمن داستان های کوتاه و حکایات
  پاسخ ها: 1
  آخرین نوشته: 1390,11,08, ساعت : 11:48
 4. مشت زن حرفه ای | ارنست همینگوی
  توسط .RAHA. در انجمن داستان های کوتاه و حکایات
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,06,25, ساعت : 21:45
 5. پیرمرد بر سر پل | ارنست همینگوی
  توسط .RAHA. در انجمن داستان های کوتاه و حکایات
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,06,25, ساعت : 21:43

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •