ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
عوارض و پیامدهای ناشی از مصرف انواع مواد مخدر - صفحه 7
asiatech

www.eraofempire.irنودهشتیا
فید آر اس اس
صفحه 7 از 9 نخستنخست ... 3456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 84
 1. Top | #61

  Banned


  تاریخ عضویت
  خرداد 1391
  نوشته ها
  17,138
  میانگین پست در روز
  13.49
  محل سکونت
  همه جای ایران سرای من است.
  تشکر از کاربر
  28,681
  تشکر شده 36,141 در 16,321 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض تخریب های حشیش فقط روانی نیست !

  یكی از موادی كه از زمانهای بسیار قدیم تا به امروز به منظور خروج از حالت تعادل طبیعی مورد استفاده بشر بوده و هست، حشیش میباشد. این ماده، از درختچه ای به نام شاهدانه و یا كانابیس به دست میاید.


  موادیكه از قسمتهای مختلف این گیاه به دست می آید، نامهای مختلفی دارند؛ مثل بنگ ، حشیش، گرس یا علف(ماری جوانا) كه بسته به مقدار THC موجود در آنها از قدرت كمتر و یا بیشتری برخوردار هستند. THC یا تترا هیدرو كانابینول Tetra Hidro Canabinol، مادة اصلی این خانواده است كه مقدار آن در قسمتهای مختلف گیاه متفاوت است. بیشترین مقدار THC در صمغ یا شیره ای است كه از سطح برگهای این گیاه تراوش میشود.كه از جمع آوری آنها، حشیش كه قویترین فراوردة آن است، بدست می آید.

  مادة دیگری كه از این گیاه بدست می آید، بنگ است كه از جوشاندة تركیب ساقه و برگهای این گیاه بدست میآید كه به آن روغن حشیش نیز میگویند.

  مادة دیگر، علف یا گرس یا ماری جوانا است كه از خشك كردن و پودر كردن برگهای گیاه شاهدانه بدست میآید. تمامی این مواد، حاوی مادة THC میباشد. THCدر گذشته های دور به عنوان داروی ضد درد مورد استفاده بوده است اما با مشخص شدن عوارض و خواص این ماده كه بر روی افراد مختلف متفاوت بود به تدریج استفادة دارویی آن كنار گذاشته شد.

  تصور عامة مردم این است كه حشیش یا مواد هم خانوادة آن چون مرفین ندارند پس اعتیاد هم ندارند و اگر دارند اعتیاد یا وابستگی آن روحی و روانی است در حالیكه اعتیاد به این مواد كاملاً جسمی است و THC مستقیماً روی سیستم ضد درد یا تولید كنندة مواد شبه افیونی جسم اثر میگذارد و باعث تخریب آن میشود.

  این سیستم، قویترین مواد مخدر طبیعی و شبه افیونی را تولید میكند و بعضی از آنها نظیر دینورفین، 200 برابر مرفین خالص قدرت تخدیر و تسكین دارند. تخریب این سیستم و بروز اختلالات جسمی ، باعث بروز عوارض روانی هم میشود. طبق دیگاه كنگرة 60 هر نوع ماده ای كه مصرف آن انسان را از حال تعادل طبیعی خارج میكند، روی این سیستمها اثر سوء و مخرب دارد.

  از مهمترین اثرات مصرف حشیش میتوان به توهم، خیره شدن و خیره ماندن به نقطه ای خاص، گریه و خندة غیر طبیعی، پرخوری شدید، اختلال در درك زمان، مكان و فواصل اشاره كرد. مهمترین عارضه طولانی مدت مصرف حشیش ، اختلال در حافظه ، فراموشی و توهمات عجیب و غریب و در نهایت دیوانگی است . بعضی از مصرف كنندگان حشیش كه برای درمان به كنگره 60 مراجعه نموده اند ، ادعا میكردند از بندگان برگزیده خداوند هستند و حتی ادعای مهدویت. به راستی چگونه با مصرف موادمخدر نظیر حشیش كه عملی كاملاً شیطانی است ، میتوان بنده برگزیده خداوند شد؟!!


  این مطلب را کاربر نودهشتیا خانم سمیه با نام کاربری soomi ارسال کرده اند که از ایشان تشکر میکنم.


 2. Top | #62

  Banned


  تاریخ عضویت
  خرداد 1391
  نوشته ها
  17,138
  میانگین پست در روز
  13.49
  محل سکونت
  همه جای ایران سرای من است.
  تشکر از کاربر
  28,681
  تشکر شده 36,141 در 16,321 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض دانستنی های مختصر در مورد مصرف سیگار  آیا میدانستید که ۸۰ درصد سیگاری های جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند ؟

  آیا میدانستید که در کشورهای صنعتی روزانه ۶تا۷ کیلوگرم مواد افزودنی وارد بدن انسان ها می شود ؟

  آیا میدانستید که سیگاری ها موقع بیماری ۸ روز دیرتر از افراد عادی خوب می شوند ؟

  آیا میدانستید که سیگار حجم اکسیژن ریهها را کاهش میدهد ؟

  آیا میدانستید که سیگار ۴ هزار ماده سمی و ۴۰ عنصر سرطان زا دارد ؟

  آیا میدانستید که مصرف هر یک نخ سیگار ، ۵٫۵ دقیقه از عمر انسان می کاهد ؟

  آیا میدانستید که افراد سیگاری ۲ برابر غیر سیگاری ها احتمال ابتلا به زخم معده را دارند ؟

  آیا میدانستید که میزان کل تولید برگ تنباکوی جهان در سال ۲۰۰۵ به ۶٫۳۸ میلیون تن بالغ میگردد ؟

  آیا میدانستید که روزانه هشت تا ده هزار نفر از نوجوانان در جهان کشیدن سیگار را آغاز میکنند ؟

  آیا میدانستید که استعمال سیگار در زنان باردار سبب مرگ تقریبا ۴.۰۰۰ نوزاد در سال می شود ؟

  آیا میدانستید که دود سیگار موجود در محیط بیشتر از مصرف مواد قندی در پوسیدگی دندانهای کودکان نقش دارد ؟

  آیا میدانستید که درآمد سالانه یک کارخانه سیگار آمریکایی معادل ۱۵ سال فروش نفت ایران است ؟

  آیا میدانستید که دود سیگار حاوی ۴.۰۰۰ نوع ماده با آثار آنتی ژنی، جهش زایی و سرطان زایی، دارویی و ضد سلولی است ؟

  آیا میدانستید که روزانه ۱۵ میلیارد نخ سیگار در سراسر جهان خریداری میشود، به عبارت دیگر هر دقیقه ۱۰ میلیون نخ و یا ۵٫۶ تریلیون نخ در سال ؟

  آیا میدانستید که مصرف مواد دخانی در هر ۸ ثانیه یک نفر را میکشد و سالانه ۴ میلیون مرگ و یا حدود ۱۰ هزار مرگ روزانه در پی دارد ؟

  آیا میدانستید که تا سال ۲۰۲۰ دخانیات سالی ۱۰ میلیون قربانی در جهان خواهد داشت که ۷ میلیون آن در کشورهای در حال توسعه است ؟

  آیا میدانستید که سیگار کشیدن خطراتی وخیم برای سلامت مادر و جنین ایجاد میکند و میتواند باعث زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و مرگ ناگهانی نوزاد شود ؟

  آیا میدانستید که در افرادی که فشارخون یا کلسترول بالا دارند، مصرف سیگار احتمال مرگ را به ۲ برابر افزایش میدهد؟

  آیا میدانستید که افراد سیگاری به طور متوسط ۸-۵ سال زودتر از افراد غیر سیگاری (در شرایط یکسان)، جان خود را از دست می دهند ؟

  آیا میدانستید که در سال ۱۹۹۶ از کل زباله های جمع آوری شده در امریکا ۲۰ درصد مربوط به ته سیگار بوده است ؟

  آیا میدانستید که دود سیگار موجود در محیط بیشتر از مصرف مواد قندی در پوسیدگی دندانهای کودکان نقش دارد ؟

  آیا میدانستید که خطر بیماری قلبی و سرطان ریه در افراد سیگاری که در خانه در معرض دود سیگار اطرافیان خود هستند، ۲۵درصد بیشتر از دیگران است ؟

  آیا میدانستید که آمار افراد سیگاری در دنیا حدود یک میلیارد و۲۰۰ میلیون نفر است که ۸۰۰ میلیون نفر آنها شهروندان کشورهای در حال توسعه هستند ؟

  آیا میدانستید که بر طبق تخمین دپارتمان تحقیق اقتصادی و کشاورزی آمریکا متجاوز از ۵ بیلیون نخ سیگار در سال ۲۰۰۶ مصرف شده است ؟

  آیا میدانستید که خطر بیماری قلبی و سرطان ریه در افراد سیگاری که در خانه در معرض دود سیگار اطرافیان خود هستند، ۲۵درصد بیشتر از دیگران است ؟

  آیا میدانستید که نیکوتین ماده موثر و اصلی توتون و جزء کوچکی از دود سیگار است و بیش از ۴۳ ماده سرطان زای دیگر نیز در دود سیگار وجود دارد ؟

  آیا میدانستید که طبق اطلاعات منتشره توسط سازمان جهانی بهداشت سالیانه از ۳۰۰ میلیارد دلار درآمد کمپانی های دخانیات ۲۰۰ میلیارد دلار آن سود خالص می باشد ؟

  آیا میدانستید که پنجاه درصد از زنان سیگاری که بخاطر مضرات سیگار جان خود را از دست میدهند بر اثر حمله قلبی میباشد ؟

  آیا میدانستید که سیگار کشیدن فقط باعث سرطان نیست بلکه حمله قلبی نیز ناشی از آن میباشد ؟

  آیا میدانستید که سالیانه نزدیک به 6۰.۰۰۰ نفر بعلت عوارض سیگار در ایران فوت می شوند ؟

  آیا میدانستید که مصرف سیگار در ایران سالانه حدود ۶۰ میلیارد نخ میباشد و از این میزان در حدود ۱۳ تا ۱۵ میلیارد آن متعلق به شرکت دخانیات ایران و الباقی محصولات خارجی است ؟

  آیا میدانستید که در ایران سالانه بیش از 60 میلیارد نخ سیگار دود میشود که این میزان رقمی بالغ بر "هزار و هفتصد میلیارد" تومان هزینه را در بر میگیرد ؟
  این مطلب را کاربر نودهشتیا خانم سمیه با نام کاربری soomi ارسال کرده اند که از ایشان تشکر میکنم.


 3. Top | #63

  Banned


  تاریخ عضویت
  خرداد 1391
  نوشته ها
  17,138
  میانگین پست در روز
  13.49
  محل سکونت
  همه جای ایران سرای من است.
  تشکر از کاربر
  28,681
  تشکر شده 36,141 در 16,321 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض مواد غذایی مفید برای ترك سیگار

  در حال حاضر سرطان ریه بیشترین میزان كشتار را در میان انواع سرطان ها ( بدون در نظر گرفتن سرطان پوست ) به خود اختصاص داده است.
  از آنجایی كه تمام افراد درگیر با این بیماری جمعیت دودی هستند ( سیگاری ها ) و گرایش جوانان به استعمال دخانیات از روند رو به رشدی برخوردار است، بر آن شدیم تا راهكارهایی را برای ترك سیگار به شما توصیه كنیم، زیرا استعمال دخانیات ، نه تنها مضرات فردی را به دنبال خواهد داشت، بلكه اشخاص مرتبط با افراد سیگاری نیز جزو جمعیت در معرض خطر به شمار می آیند.
  اگر تصمیم گرفته اید سیگار را ترك كنید، از برخی مواد غذایی كه ممكن است وابستگی شدید شما را به دود سیگار كاهش دهد ، استفاده كنید :


  جو دوسر

  خوردن جو دوسر و فرآورده های آن ممكن است به شما برای ترك سیگار و رهایی از اعتیاد به نیكوتین كمك كند. این ماده غذایی سرشار از فیبر، ویتامین B1 ( چیزی كه برای آرامش اعصاب و روان ضروری است)، ویتامین های E و C و سایر املاح است. در آزمایشی كه در یك جمعیت 13 نفره در هند، انجام گرفته بود، مشاهده شد 5 نفر از آنهایی كه از جو دوسر استفاده كرده بوند به كلی سیگار را ترك كردند و در 7 نفر ، تعداد سیگاری كه دود می كردند به نصف كاهش یافته و فقط یك نفر بود كه مصرف جو دوسر در او تغییری ایجاد نكرده بود (مقاوم به هر نوع درمان)!!
  نتیجه آزمایش، یافتن عصاره جو دوسر به عنوان یك ماده موثر در ترك اعتیاد به سیگار بود.


  اسفناج

  اسفناج و برگ چغندر حاوی اسید فولیك ، ویتامینC ، بتاكاروتن و قند هستند كه به دلیل قلیایی كردن محیط بدن در ترك سیگار موثرند. اثر این مواد به این شكل است كه میزان ماده اعتیاد آور نیكوتین را در بدن تا مدتی در سطح بالایی نگه می دارند و در نتیجه نیاز شخص به مصرف نیكوتین را كاهش می دهند، بنابراین افزایش مصرف مواد غذایی كه محیط بدن را قلیایی می كنند ، در ترك سیگار مفید هستند.


  كشمش ، انجیر خشک و بادام

  این مواد غذایی به راحتی قلیایی بودن بدن را افزایش می دهند ، بنابراین تمایل به سیگار را كم كرده، در نتیجه ترك سیگار را راحت تر خواهند كرد. بنابراین اگر مقداری آجیل در جیب خود بگذارید ، هر بار كه به قصد سیگار، دست در جیب می كنید كشمش، انجیر خشک و بادام به جای سیگار در آورید.  آدامس های نیكوتین دار

  بهتر است یاد آور شویم اگر از آدامس های حاوی نیكوتین كه مخصوص ترك سیگار هستند، استفاده می كنید، مواد اسیدی را (موادی كه محیط بدن را اسیدی می كند) مصرف نكنید، زیرا خاصیت خنثی كننده خواهند داشت. مواد اسیدی شامل : انواع نوشابه ( كوكاكولا ، قهوه، آبمیوه و ماءالشعیر )، گوشت قرمز، ماهی ، تخم مرغ ، بادام زمینی ، حبوبات و ... است.
  كارشناسان توصیه می كنند حداقل 15 دقیقه قبل از مصرف این آدامس ها ، از خوردن مواد اسیدی خودداری شود.


  جوش شیرین

  جوش شیرین در واقع یك ماده قلیایی است كه قادر است میل به سیگار را از بین ببرد. در آزمونی كه توسط دكتر داوتن انجام شد، این نتیجه به دست آمد : عده ای از سیگاری ها كه از جوش شیرین استفاده كرده بودند پس از 5 هفته به طور كلی سیگار را ترك كردند. اما از آنجایی كه جوش شیرین ماده ای است كه از بین برنده ویتامین ها به خصوص ویتامین B1 در بدن است، مصرف آن توصیه نمی شود.


  سیر

  امروزه سیر ، اولین گیاه دارویی در بین گیاهان است كه دارای ماده ضد باكتری و مواد فرار گوگرد و سیلیس و ید می باشد. سیر دارای خواص ضد عفونی كننده بی شمار بوده كه از عفونت های تنفسی و مشكلات احتمالی به شدت جلوگیری می كند.
  ولی مصرف سیر به افرادی كه مشكلات گوارشی داشته یا آسپرین مصرف می كنند یا از ناراحتی های پوستی رنج می برند، توصیه نمی شود و به جای آن می توانند از پودر سیر استفاده كنند.


  شاه تره

  عرق شاه تره كه در فصل تابستان علاوه بر خواص درمانی ، نوشیدنی گوارایی محسوب می شود. مدر بوده و ضد كمبود ویتامین C است ( مشكلی كه افراد سیگاری به طور قطع با آن رو به رو هستند ). اشتها آور است و به تصفیه خون كمك می كند.


  در اینجا بهتر است به ذكر موادی بپردازیم كه دارای خاصیت عكس بوده و تمایل به كشیدن سیگار را افزایش می دهند. مواد غذایی نظیر گوشت كه ادرار را بیشتر اسیدی می كنند، باعث از دست دادن سریع نیكوتین شده و در نتیجه علاقه به مصرف سیگار را در شخص افزایش می دهند. از این مواد می توان به گوشت قرمز، سوسیس و كالباس ، غذاهای كنسروی شده، غذاهای پخته شده در ماكروویو، الكل ، جگر ، دل و قلوه ، سیرابی ، جوانه گندم ، عدس ، جوجه ، تخم مرغ ، پنیر ، بادام زمینی ، گردو و قهوه اشاره كرد.
  توتون یك عامل محرك سرطان است و ترك كردن سیگار همیشه مهم ترین عامل موثر برای جلوگیری از سرطان ریه است و رژیم غذایی ضد سرطان ریه به شما كمك می كند تا خطرات احتمالی كه در طول دوران سیگاری بودن به بدن شما وارد شده است، تعدیل كنید. مهم ترین و موثرترین مواد غذایی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان ریه شامل سبزی های برگ سبز تیره ، هویج، فرآورده های دانه سویا، میوه های تازه ، ماهی های تازه و چرب است.
  گوشت قرمز، سوسیس و كالباس ، غذاهای كنسروی شده، غذاهای پخته شده در ماكروویو، الكل ، جگر ، دل و قلوه ، سیرابی ، جوانه گندم ، عدس ، جوجه ، تخم مرغ ، پنیر ، بادام زمینی ، گردو و قهوه تمایل به كشیدن سیگار را افزایش می دهند.


  سبزی های برگ سبز تیره از مهم ترین و مناسب ترین منابع تغذیه ای برای جلوگیری از سرطان به شمار می آیند. بنابراین از خوردن برگ های سبز تیره كاهو به دلیل خشن بودن، صرف نظر نكنید، زیرا حاوی مواد مغذی بی شماری نسبت به برگ های سبز روشن هستند. چای سبز از دیگر مواد غذایی بسیار مفید در جلوگیری از سرطان ریه به شمار می آید، چنانچه در ژاپن حتی بین اشخاص معتاد به سیگار، تعداد سرطان ریه كمتر از سایر كشورها ( نظیر كشورهای اروپایی و آمریكا ) است. سبزی خوردن به خصوص ترب، تره، پیازچه و ... بسیار مفید و سودمند هستند و علاوه بر داشتن فیبر و ویتامین C ، دارای مواد ضد میكروب نیز هستند. مواد غذایی كه دارای اسید فولیك هستند ، مقاومت سلول ها را در برابر سرطان ریه افزایش می دهند، بنابراین دانشمندان توصیه می كنند برای مبارزه با سرطان ریه تا جایی که می توانید بیشتر از این خوراكی ها استفاده كنید : اسفناج ، كلم برگ ، شلغم ، برگ چغندر ، كلم بروكلی ، كلم بروكسل ، لوبیای خشك و دانه سویا. انگور و انار ، دو میوه بسیار موثر و مفید برای حفظ سلامت بدن به شمار می آیند و در واقع یك داروخانه طبیعی محسوب می شوند. برای اعصاب مفیدند و به پاكسازی خون کمک می کنند.

  در پایان بهتر است به نقش بسیار چشمگیر هویج اشاره کنیم . اگر حداقل هفته ای دو بار یك عدد هویج متوسط خام خورده شود، ممكن است احتمال ابتلا به سرطان ریه 60 درصد كاهش یابد و اگر بیش از یك بار در هفته یك لیوان كلم بروكلی خام خورده شود، ابتلا به سرطان ریه 70 درصد كاهش می یابد و اگر بیش از یك بار در هفته یك لیوان اسفناج خام خورده شود، 40 درصد احتمال ابتلا به این نوع سرطان كاهش می یابد.
  امید است به عنوان اولین اصل برای تضمین سلامتی خود و كسانی كه دوستشان دارید و در كنار شما زندگی می كنند کشیدن سیگار را ترک کنید ، تغذیه سالم و مناسبی را در پیش بگیرید، آب سالم بنوشید و به ورزش كردن بپردازید  این مطلب را کاربر نودهشتیا خانم سمیه با نام کاربری soomi ارسال کرده اند که از ایشان تشکر میکنم.


 4. Top | #64

  Banned


  تاریخ عضویت
  خرداد 1391
  نوشته ها
  17,138
  میانگین پست در روز
  13.49
  محل سکونت
  همه جای ایران سرای من است.
  تشکر از کاربر
  28,681
  تشکر شده 36,141 در 16,321 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض توتون چیست؟

  توتون، برگهای خشك شده گیاه تنباكو است كه می تواند به صورت كشیدنی (دود كردن) و احیانا جویدنی در اشكال مختلف سیگار، سیگار برگ، توتون پیپ، قلیان و ... مورد استعمال قرار گیرد. از تركیبات خطرناك سیگار نیكوتین، تار و مونو اكسید كربن است.

  تنباكو (توتون) در میان قبایل آمریكای شمالی و مركزی در قرن 16 م. كشف گردید. این گیاه مصرف پزشكی ندارد و از نظر طبقه بندی فارماكولوژی موجب تحریك یا تضعیف سیستم مركزی اعصاب می گردد.
  نامهای خیابانی : Sticks، Cancer (سرطان) ، Nails (ناخن)، Coffin، Weeds (سیگار، تنباكو).  اثرات كوتاه مدت:

  تار و دود سیگار موجب تحریك زیاد نسوج و همچنین ترشحات نایچه ها و بزاق دهان می گردد. تار موجود در سیگار در ریه ها جمع می گردد و موجب ناراحتی های دستگاه تنفسی از جمله برونشیت مزمن، تنگی نفس و آمفیزم ریوی می شود. دیگر از عوارض جسمی مصرف سیگار، افزایش فشار خون و ضربان قلب، گشاد شدن مردمك چشم، كاهش اشتها، اسهال، استفراغ و گیجی است. مسمومیت ناشی از نیكوتین در فرد ایجاد لرزش، استفراغ، اختلالات تنفسی و اغلب فلج شدن دستگاه تنفسی و تشنج شدید می نماید.

  مونواكسید كربن موجود در سیگار علاوه بر آسیب رساندن به فرد سیگاری به اطرافیان وی نیز همان آسیب را می رساند.
  یك نخ سیگار كمتر از یك میلی گرم نیكوتین وارد خون می كند. چنانچه 2 یا 3 قطره از نیكوتین خورده شود، موجب مرگ آنی می گردد و این، سمیت زیاد این ماده را می رساند. وقتی كه سیگار خورده شود، نیكوتین به آهستگی در معده جذب می گردد و از این رو است كه اغلب می توان كودكان خردسالی را كه اشتباها سیگاری خورده اند، از مرگ نجات داد .  اثرات دراز مدت:

  تار موجود در سیگار ایجاد سرطان می كند كه رایج ترین نوع آن سرطان دستگاههای هاضمه، ریه، دهان، گلو و حنجره است. علاوه بر آن عوارض جسمی دیگری از جمله اختلالات و بیماریهای تنفسی، بسته شدن عروق و زخم معده بسیار رایج است. سیگار كشیدن موجب تنگ شدن عروق می شود، میزان ویتامین C در بدن را كم می كند، ایجاد زخمهای پوستی كه به كندی خوب و ترمیم می شوند می نماید، درجه مصونیت بدن را در برابر بیماریها كاهش می دهد.

  تحقیقات نشان می دهد كه هر نخ سیگار 5/5 دقیقه از عمر انسان را می كاهد. كودكان مادران سیگاری در زمان تولد از وزن كمتری برخوردارند و اغلب در خطر نارس به دنیا آمدن قرار دارند و از نظر ذهنی و رشد و نوع رفتار نیز در مقایسه با كودكان مادران غیر سیگاری در سطح پایین قرار دارند. بیشتر افراد سیگاری از نظر فیزیكی و روانی به مصرف دخانیات وابستگی پیدا می كنند.  این مطلب را کاربر نودهشتیا خانم سمیه با نام کاربری soomi ارسال کرده اند که از ایشان تشکر میکنم.


 5. Top | #65

  Banned


  تاریخ عضویت
  خرداد 1391
  نوشته ها
  17,138
  میانگین پست در روز
  13.49
  محل سکونت
  همه جای ایران سرای من است.
  تشکر از کاربر
  28,681
  تشکر شده 36,141 در 16,321 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض آثار موادمخدر بر بدن
  مهمترین محل اثر موادمخدر بر مغز است. در مغز گیرنده هایی وجود دارد كه این مواد بر آنها اثر می كنند. این گیرنده ها به 3 گروه تقسیم می شوند:

  1- اثر بر گروه اول سبب تنظیم و كاهش احساس درد، كاهش فعالیت مركز تنفس، یبوست و اعتیاد می شود.

  2- اثر برگیرنده های دوم سبب كاهش احساس درد، افزایش حجم ادرار و ایجاد حالت آرامش می شود.

  3-اثر موادمخدر بر گیرنده های گروه سوم سبب كاهش احساس درد می شود.

  حدود بیست و پنج سال پیش مشخص شد كه در بدن انسان موادی شبیه موادمخدر [مرفین] تولید می شود كه مهمترین آنها به نام آندورفین ها و آنكفالین ها است. به طور طبیعی وقتی بدن دچار آسیب های دردزا و حوادث ناراحت كننده می شود مغز این مواد را ترشح می كند و سبب كاهش احساس درد و ناراحتی می شود.


  اثر موادمخدر بر روی سیستم پاداش


  در شرایط معمولی وقتی بشر از انجام دادن كاری لذت ببرد و به عبارتی دیگر پاداش بگیرد، از مناطق پایینی مغز او موادی به اسم دوپامین و نوراپی نفرین ترشح می شود و بر روی قشر و سایر مراكز حیاتی آن اثر می كند و احساس لذت و پاداش به او دست می دهد و سعی در تكرار آن عمل دارد. یكی از آثار مهم موادمخدر فعال كردن همین سیستم است.بنابراین كسانی كه یك بار با این مواد آشنا می شوند چون سیستم پاداش در مغز آنها تقویت شده، تمایلی شدید به تكرار مصرف آنها پیدا می كنند.از بین موادمخدر هروئین خیلی راحت تر در چربی حل می شود. مغز انسان مقدار زیادی چربی دارد، بنابراین در مقایسه با مرفین و مشتقات آن، هروئین پس از مصرف در طی زمان كوتاه تری روی مغز اثر می كند بنابراین آثار پاداش دهنده و خوشی آور و ضد درد سریع تری دارد.كدئین كه از مشتقات تریاك است به آسانی در سیستم گوارش جذب شده و در بدن تبدیل به مرفین می شود. در یك مطالعه روشن شده كه در معتادان، یكی از آثار مصرف موادمخدر كاهش جریان خون در بعضی از نواحی مغز است.

  اما گذشته از آثار ثابت شده مواد مخدر، مردم ممكن است با باورهای غلط زیر، اقدام به مصرف آنها كنند.

  1- برای تسكین درد: این مواد واكنش انسان را نسبت به حس درد كاهش می دهند و روی عامل اصلی ایجاد درد هیچگونه اثری ندارند. بسیاری از بیماری های بشر با درد همراه است، از جمله اضطراب، افسردگی، بیماری های استخوان و مفاصل، سرطان ها و بیماری های عفونی.اما مصرف كنندگان و توصیه كنندگان به مصرف مواد توجه ندارند كه نسبت به اثر ضد درد این مواد تحمل ایجاد می شود. یعنی مثلا در پنجمین مصرف برای اینكه همان درد اولیه كاهش یابد باید مقدار بیشتری مصرف شود، كه این مقدار گاهی تا 30 برابر مقدار مصرف اولیه لازم می شود.

  2- عقیده غلط دیگری كه وجود دارد، اثر این مواد بر روی بیماری هایی مثل قند یا دیابت است. به نظر می رسد چنین باورهای غلطی توسط قاچاقچیان دامن زده می شود تا درآمد مالی بیشتری كسب كنند. یا مصرف كنندگان این ادعا را مطرح می كنند تا خود را گناهكار جلوه نداده، بگویند ما برای پیشگیری یا درمان این بیماری ها، مواد مصرف می كنیم. در هیچ تحقیق علمی اثر پیشگیری كننده و درمانی برای این مواد ثابت نشده است.

  3-گاهی افراد بی اطلاع توصیه می كنند كه مصرف موادمخدر برای كاهش آلام روحی و اضطراب و افسردگی و سایر بیماری های روانی كه نسبتا شایع و به شدت آزاردهنده هستند، مفید است.اضطراب معمولا باتنگی نفس، احساس خفگی، تپش و احساس ناراحتی در قلب، سنگینی سر، احساس درد و ناراحتی در شكم و درد در سایر قسمت های بدن همراه است.تفكر غلط اثر تسكینی موادمخدر بر بیماری های روانی و اضطراب از آنجا ناشی شده كه این مواد دارای اثر تسكین بخش و آرام بخش هستند، هر ماده آرام بخشی علائم ظاهری اضطراب را كاهش می دهد، اكثر بیماری های روحی همراه اضطراب هستند، افسردگی كه بیماری قرن است در بسیاری از موارد همراه با اضطراب است. بنابراین در اوایل مصرف، شخص كه به هر علت دچار اضطراب و ناآرامی روحی است ممكن است با مصرف مواد احساس آرامش كند. اما این پدیده ثابت شده كه در افراد مضطراب و ناآرام پس از اولین مصرف، خطر اعتیاد بسیار بالا است و مواد اعتیادآور قطعا پس از مدتی، خود افسردگی زا و به تبع آن اضطراب آور خواهند بود.یعنی در نهایت نه تنها با مصرف موادمخدر افسردگی، اضطراب و آلام روحی انسان كاهش می یابد، بلكه تشدید هم می شود زیرا تغییر خلق و ایجاد حالت شادی كاذب توسط موادمخدر فقط در اوایل مصرف ایجاد شده است.نوجوانان و جوانان در مقطعی از زندگی خود هستند كه بحران و ناآرامی روحی و اضطراب فراوانی دارند و به همین دلیل است كه با اولین آشنایی ها خطر اعتیاد در آنها زیاد است. نوجوان روابط اجتماعی و خانوادگی آرام و حمایت كننده ای لازم دارد تا آلام روحی او كاهش یافته به سمت اعتیاد نرود.

  4- توصیه دیگری كه ناآگاهان برای مصرف موادمخدر دارند در مورد مشكلات روابط جنسی مردان به خصوص مردان جوان است. مشكلات جنسی در آنان معمولا ریشه در هیجانات و اضطرابات شخص دارد اگر این مواد در موارد نادری از مشكلات فوق بكاهد، در طولانی مدت باعث ایجاد افسردگی و كاهش میل جنسی می شود.

  5-مواد مخدر یعنی مشتقات مرفین حركات پیش برنده روده ها را كند می كند و ترشحات آن را كاهش می دهد.دردهای دستگاه گوارش می تواند ناشی از افزایش حركات دودی روده ها باشد. در اسهال این حركت سریع و گاهی دردناك می شود. در بسیاری از هیجانات و اضطراب ها حركات لوله گوارش مختل شده، افزایش یا كاهش می یابد. مثلا در روده های تحریك پذیر عصبی دل درد، دل پیچه یا اسهال و یبوست متناوب وجود دارد. اگر مبتلایان به این بیماری ها با موادمخدر آشنا شوند، خطر اعتیاد جدی است. مثلا در مورد اسهال كه همراه با افزایش حركات روده ای است، اگر مشتقات تریاك در دسترس شخص بیمار قرار بگیرد با توجه به كند كردن حركات پیش برنده روده و بهبود ظاهری اسهال خطر اعتیاد بعدی را دارد.

  6- متأسفانه بعضی از كسانی كه پس از رانندگی ممتد دچار خستگی می شوند پس از چند بار مصرف و احساس رفع خستگی و سرخوشی كاذب، در دام اعتیاد گرفتار می شوند.

  7- این مواد حالت خمودگی، ابرگرفتگی شعور و با آگاهی ایجاد می كنند یعنی می توانند بیداری بیش از حد بشر را كاهش دهند. زندگی پیچیده امروز، نیاز به كار فكری زیاد و گاهی خسته كننده دارد در واقع آدم های پركار و آنهایی كه در زندگی روزمره با مسایل پیچیده برخورد می كنند مجبورند با تمام قوای فكری و ذهنی خود وارد میدان شوند. یعنی بشر امروز برای تطابق با شرایط روزمره، بیش از حد بیدار و شاید دائم در حال جنگ فكری است، در حد اعلای این پدیده بعضی آدم ها همانند خروس جنگی دائم هوشیارتر از مردم دیگر هستند. موادمخدر و الكل این حالت بیداری بیش از حد را كاهش می دهد. بنابراین آنهایی كه كار فكری شدید، یكنواخت و خسته كننده می كنند با اولین آشنایی ها در معرض ابتلای به اعتیاد هستند و موادمخدر و الكل ابتدا آنها را آرام می كند اما پس از مدتی قدرت مبارزه، كار و ثمر بخشی را از آنها می گیرد.

  8-قسمت اعظم دردهای بشر روانزاد است، انواع كمردردها، پشت درد، سردرد، دل دردهای مزمن، دردهای عضلانی و استخوانی، می تواند جنبه روانی داشته باشد. كسانی كه با مراجعه به پزشكان مختلف و استفاده از روش های مرسوم فرهنگی، تسكینی برای درد خود نمی یابند، در مقابل مواد مخدر بسیار آسیب پذیر هستند.این مواد اصل درد و عامل ایجاد كننده درد را از بین نمی برند فقط شخص را نسبت به درد بی تفاوت می كنند.مثلا اگر كسی شكستگی داشته باشد، درد ایجاد شده سبب كم حركتی یا بی حركتی عضو شكسته شده می شود و فرصتی برای محل شكسته ایجاد می شود تا استخوان سازی صورت گرفته و محل شكستگی ترمیم یابد اما مواد مخدر واكنش انسان را به درد كه همان بی حركتی و كم حركتی است از بین برده و عضو حركت كرده می تواند جوش خوردن شكستگی را به تاخیر بیندازد.

  9- در مسیر اعتیاد بتا آندورفین ها كه مواد شبه مخدر درونزا هستند كاهش می یابد، زیرا با ورود مواد مخدر خارجی به بدن سلول های مغز شخص معتاد تنبل شده و این مواد درونزا را ترشح نمی كنند و مرفین خارجی جای شبه مرفین های مفید و تولید شده در بدن شخص را می گیرد.بنابراین پس از ترك اعتیاد و در حین آن كه مواد مخدر خارجی به بدن نمی رسد و مغز، دیگر مواد شبه مرفین درونزا ترشح نمی كند، درد و حالت روحی ناخوش و اضطراب و بی قراری در شخص زیاد است كه البته پس از مدتی كه از ترك بگذرد مجددا مغز مواد لازم را ترشح خواهد كرد.

  10-با كاهش آندورفین ها [مواد شبه مرفین درونزا] در مغز شخص معتاد و بدن او، خاصیت دشمن كشی مونوسیت ها كه از سلول های دفاعی بدن هستند كاهش می یابد. بنابراین شخص معتاد نسبت به افراد سالم به عفونت ها حساستر است و زودتر مبتلا می شود.

  مواد مخدر آن دسته از سلول های دفاعی بدن را كه مسئول از بین بردن مهاجمان به بدن هستند، كاهش می دهند و نیز با كاهش فعالیت آنها می توانند سبب رشد سلول های سرطانی شوند.


  اعتیاد و اثر مواد مخدر بر دستگاه عصبی مرکزی


  موادی که دستگاه عصبی مرکزی را تغییر می دهند مواد روان گردان هستند (الکل ؛ نیکوتین ؛ کوکائین) و موادی امثال اینها که اعتیاد به آنها مشکل بزرگ بعضی از جوامع امروزی است. همچنین کافئین که در قهوه و نوشابه ها یافت می شود از جمله مواد روان گردان هستند. تمام این مواد می توانند باعث وابستگی روانی مصرف کننده شوند و مهم تر از آن این است که باعث وابستگی جسمی نیز می شود.
  اعتیاد پاسخی فیزیولوژیک است که مصرف پی در پی مواد مخدر موجب آن می شود و عملکرد طبیعی نورونها و سیناپس هارا تغییر می دهد.هنگامی که عملکرد نورون یا سیناپسی توسط مواد مخدر تغییر کرد از آن پس آن نورون یا سیناپس به طور طبیعی به کار خود ادامه نمی دهد مگر با بودن موادمخدر.

  شخص با مصرف پی در پی مواد مخدر به آن معتاد می شود و بدن او نسبت به آن ماده مخدر عادت می کند.شخص معتاد باید با گذشت زمان مقدار ماده مخدر مصرفی اش را افزایش داده تا نیاز بدنش تامین شود.نیکوتین ماده ای اعتیاد آور است که در برگهای گیاه تنباکو یافت می شود.این ماده بسیار سمی است و حدود60 میلی گرم از آن برای انسان مرگ آور است. نیکوتین سریعا وارد جریان خون شده و در بدن به گردش در می آید.عملکرد نیکوتین در مغز شبیه به عملکرد انتقال دهنده عصبی استیل کولین است.
  نیکوتین به دلیل شباهت ساختاری با استیل کولین به محلهای مخصوصی در سلول عصبی که به طور طبیعی محل ها گیرنده های استیل کولین هستند متصل می شوند.این جایگاهها از مراکز کنترل مغز هستند که بسیاری از فعالیت های مغزی را کنترل می کنند.اتصال نیکوتین به سلولهای عصبی موجب تغییرات بسیاری می شود پس از مدتی بدن فرد سیگاری تنها در حضور نیکوتین به جای استیل کولین به طور طبیعی کار می کند و در حضور حذف نیکوتین حالت طبیعی بدن مختل می شود.هنگام بدست آمدن این حالت تنها راه برگشت بدن به حالت طبیعی کشیدن سیگار است.در اینجا است که می گوییم فرد سیگاری معتاد به کشیدن سیگار است.

  داروهای روان گردان نوعی مواد مخدرند که در تسکین درد و القای خواب نقش بسزایی دارند. بسیاری از این مواد از گیاهان تیره خشخاش به دست می آیند. مواد مخدری که از تریاک استخراج می شوند شامل: مورفین، هروئین و کدئین هستند. پزشکان برای تسکین درد بیماران گاه کدئین تجویز می کنند. مورفین نیز یکی از موثرترین تسکین دهنده های درد می باشد که امروزه در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. گیرنده های درد محرکهایی که باعث درد می شوند را شناسایی می کنند.درد در بدن نقش اهمیت زایی دارد درد به ما می گوید که یکی از بافتهای بدن ما زخمی و یا آسیب دیده شده است.وقتی عضوی آسیب دیده می شود از انتهای اعصاب آسیب دیده ی آن پیام هایی انتقال داده می شود که باعث احساس درد می شود.پیامهای عصبی حامل درد را به نخاع و سپس به مغز انتقال می دهند.پس از رسیدن پیام عصبی درد به طناب عصبی؛ پیام درد بوسیله گروهی از انتقال دهنده های عصبی به نام انکفالین ها سرکوب می شوند.زمانی که انکفالین ها به نورونهای نخاع می پیوندند از انتقال پیام به مغز جلو گیری می کنند .مواد مخدر عملکردی مشابه به انکفالین ها دارند و به گیرنده های پروتئینی درد در طناب عصبی می پیوندند و از انتقال پیام درد به مغز و احساس درد جلوگیری می کنند.  این مطلب را کاربر نودهشتیا خانم سمیه با نام کاربری soomi ارسال کرده اند که از ایشان تشکر میکنم.


 6. Top | #66

  Banned


  تاریخ عضویت
  خرداد 1391
  نوشته ها
  17,138
  میانگین پست در روز
  13.49
  محل سکونت
  همه جای ایران سرای من است.
  تشکر از کاربر
  28,681
  تشکر شده 36,141 در 16,321 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض با روش های درمان اعتیاد آشنا شویم
  سم زدایی و پاك كردن مواد افیونی از بدن نخستین گام برای بیمارانی است كه وارد برنامه های درمان و توانبخشی ترك اعتیاد میشوند. به همراه آن باید بیمار به شركت فعال در گروههای خودیاری و درمان های غیردارویی تشویق شود چرا كه سم زدایی تنها در دراز مدت با موفقیت چندانی همراه نخواهد بود. ِ
  سم زدایی به شیوه های ساده با داروهای مسكن و آرام بخش و نیز به اشکال پیچیده كه نیاز به بستری شدن و بیهوشی دارد، امكانپذیر است.


  سم زدایی سرپایی :
  در این روش از داروهایی استفاده میشود كه باعث رفع برخی از علائم ترك میشوند (مانند كلونیدین، بوپرنورفین، ....) به همراه این داروها از داروهای ضدافسردگی، داروهای ضد درد غیر مخدر، داروهای ضد تهوع، داروهای خواب آور نیز استفاده میشود. با توجه به اینكه مصرف هركدام از داروهای ذكر شده فواید و عوارض خاص خود را دارد ، نظارت حرفه ای و تخصصی در طول انجام سمزدایی ضروری است.  سم زدایی سریع :
  در مـــوارد مقاوم، در افراد جوان و در افرادی كه از سایر روشهای درمانی فایده نبردهاند از این روش استفاده میشود. در این روش با كمك امكانات بیهوشی و مراقبت های ویژه و بستری شدن بیمار، سرویس های تخصصی دارویی ارائه میشود.  سم زدایی فوق سریع :
  در كسانی كه به سایر روشهای سم زدایی مقاوم بوده و تحمل علائم شدید ترك را نداشته و یا قادر به تكمیل كردن برنامه های ترك نبوده اند از این روش استفاده میشود . در این روش ابتدا بیمار تحت بیهوشی سبك قرار میگیرد. و در طول این مدت (5 الی 6 ساعت) با كمك داروهای ضدافیونی، مواد افیونی از بدن بیمار پاك شده و تنها برخی از بیماران ممكن است پس از اتمام بیهوشی علائم خفیف ترك را تجربه كنند. البته در برخی دیگر تا 72 ساعت كماكان احساسات درد و ناخوشی ادامه خواهد داشت .  پس از سم زادیی با هركدام از روشهای فوق برای پیشگیری از عود دو كار اصلی باید انجام گیرد.

  1) استفاده از داروی پیشگیری از عود (نالتروكسون )
  2) درمان های غیردارویی


  برای شروع داروی پیشگیری از عود (نالتركسون ) حتماً دوره سم زدایی باید به اتمام رسیده باشد.


  درمان های غیر دارویی :

  · گروه درمانی: امكان صحبت در مورد مشكلات و بررسی و بحث و تبادل نظر در مورد مسائل مربوط به فرآیند درمان را فراهم میكند.
  بعضی معتقدند گروه درمانی بهترین روش برای درمان معتادان است.

  · خانواده درمانی: پیرامون هر فرد معتاد، خانواده ای در رنج است. در درمان یا ادامه اعتیاد خانواده نقش بسزایی دارد.

  · درمان های شناختی - رفتاری: در این روش كه بر مبنای یادگیری شكل گرفته است، بر توانایی انسان بر آموختن رفتارهای سازگار و ناسازگار و چگونگی تغییر آن تأكید میشود.

  · روان درمانی روانپوشی: در این روش به انگیزه های فردی، ارتباطی و اجتماعی كه در طی دوران رشد بر فرد حادث شده و زمینه ساز پیدایش اعتیاد شده است، اشاره میشود.

  · گروه خودیاری معتادان گمنام(NA): گروههایی هستند كه توسط خود معتادان به منظور حمایت از یکدیگر، گفتگو، راهنمایی و ارائه راهحل تشكیل میشود. این گروهها فاقد درمانگر بوده و خود معتادان آنها را اداره میكنند . در این گروهها بر مسئولیت خود فرد در ارتباط با اعتیاد تأكید میشود. این گروه بر اساس دوازده قدم و دوازده سنت كه نمایانگر قاعده و اصول این گروههاست، اداره میشود.

  · جامعه درمان مدار(TC): برنامه های اقامتی طولانی مدتی هستند كه 9-12 ماه طول میكشند و بر مبنای خودیاری اند.


  این مطلب را کاربر نودهشتیا خانم سمیه با نام کاربری soomi ارسال کرده اند که از ایشان تشکر میکنم.


 7. Top | #67

  Banned


  تاریخ عضویت
  خرداد 1391
  نوشته ها
  17,138
  میانگین پست در روز
  13.49
  محل سکونت
  همه جای ایران سرای من است.
  تشکر از کاربر
  28,681
  تشکر شده 36,141 در 16,321 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض اثرات سوء مصرف مواد مخدر در دوران بارداري

  اثرات سوء مصرف مواد مخدر در دوران بارداري  پژوهش ها نشان دهنده آن است كه اعتياد مادران باعث افزايش احتمال كاهش رشد داخل رحمي جنين(iugr)، زايمان زودرس و شيوع بالاتري از احتمال سقط و مشكلات تنفسي در جنين ، فشار خون بالا ، پايين بودن وزن نوزاد هنگام تولد ، تولد نوزاد مرده ، جدا شدن زودرس جفت ، سندرم مرگ ناگهاني نوزاد مي شود .مصرف داروهاي اعتياد آوري كه خلق را تغيير مي دهند مانند كوكائين و هروئين بويژه در مراكز شهري فقر زده كه داروها موجب گريز موقت از زندگي نا اميد كننده مي شوند ، رواج بيشتري يافته است.نوزاداني كه از مادران معتاد به كوكائين و هروئين به دنيا مي آيند در معرض خطرهايي چون زودرسي ، كم وزني هنگام تولد ، نارسايي هاي جسمـاني ، مشكلات تنفسي و مرگ در حول و حوش زمان تولد قرار مي گيرند ، اين نوزادان معتاد به دنيا مي آيند، و در هنگام تولد بيقرار و تند خو هستند ، مشكل خوابيدن دارند و گريه ي آنها به طرز غير عادي گوش خراش و گزنده است و هنگاميكه مادرانشان كه خود مشكلات متعددي دارند بايد از اين نوزادان مراقبت كنند كه آرام كردن ، بغل كردن و تغذيه كردن آنها دشوار است، مشكلات رفتاري احتمالاً ادامه مي يابد ، در هر حــال سندرم مرگ ناگهاني نوزادان ، در مادران معتاد مشاهده شده است كه اين موضوع نشان مي دهد كه مراقبت حاملگي فقط نقطه شروع است و نياز مبرمي براي حمـايت مداوم بعد از زايمــان وجود دارد كه آمار بالا نشان دهنده تولد نوزاداني با اندازه ي سر كوچك و فشار خون بالا و شيوع عفونت گوش ميانـي مي باشد.

  هروئين :

  اين نوزادان در سال اول زندگي به محيط كمتر توجه دارند و رشد حركتي آن ها كند است ، برخي از آنها بهتر مي شوند در حالي كه سايرين عصبي و بي توجه مي مانند ، برخي از آنها مشكلات دراز مدت دارند در حاليكه ديگران زودتر بهبود مي يابند . ضمن اينكه مصرف هروئين باعث انتقال سموم آن به جنين شده و نيز از طريق ترشح در شير مادر به نوزاد انتقال مي يابد.  كوكائين :

  كوكائين عروق خوني را تنگ مي كند و باعث مي شود كه بعد از مصرف زياد آن اكسيژني كه به سلول در حـال رشـد مي رسد به مدت 15دقيقه شديداً كاهش يابد ، كوكـائين توازن شيميـايـي در مغـز جنين را نيز برهـم مي زند كه ميتوانـد بـاعث بي توجهي ، نارسايي هاي حسي و حركتي ، نمرات هوش كم و مشكلات رفتاري در نوباوگي و كودكي ، مشكلات جسماني مانند نقائص چشم ، استخوان ، اندام تناسلي ، مجاري ادراري ، كليه و قلب بعلاوه ي خونريزي و سكته مغزي دخالت داشته باشد. مصرف كوكائين در مادر باعث فشار خون بالا ، بيماري هاي ريوي تشنج و آريتمي قلبي و باعث سقط خود به خود جنين ، زايمان زودرس ، خونريزي و تولد جنين مرده شود .
  نوزادان متولد شده از مادران مصرف كننده كوكائين ، دچار كم وزني هنگام تولد و آسيب وارده به دستگاه عصبي مركزي مي شوند ، پدران مي توانند در اين عواقب دخالت داشته باشند . كوكائين مي تواند به اسپرم بچسبد و با آن وارد تخمك بارور شود و اصلاح اين اثرات منفي بسيار دشوار است زيرا مصرف كننده گان اغلب ، داروهاي متعددي مصرف مي كنند و به ساير رفتارهاي پر مخاطره مي پردازند.  ماري جوآنا ( حشيش ) :

  مواجهه ي پيش از تولد با ماري جوآنا با واكنش هاي پرش عضلات نوزاد ، خواب آشفته ، بي توجهي نسبت به محيط درنوزادي وكودكي ارتباط دارد و باعث كم وزني هنگام تولد و زودرسي نوزاد و نقائص مادرزادي در جنين مي شود .  الكل :

  اعتياد والدين بخصوص ماد به مشروبات الكلي موجب مسموميت شده و بدين وسيله باعث نقص عقلي ، ضعف عمومي ، ناهنجاري هاي حسي و حركتي مي شود .مطالعات نشان داده كه مستي در زمان لقاح به علت آلوده بودن اسپرم ممكن است باعث ناهنجاري هاي جسماني و عقلاني شود ، امروزه به الكليسم مادر بيشتر اهميت مي دهند چرا كه الكل خون مادر ، در بدن جنين جريان يــافته و بـاعث ايجـاد اختـلال در بدن جنيـن مي شود . پزشكـان گزارش مي دهند كه مادراني كه در دوران بارداري زياد الكل مي نوشنــد ، صرف نظر از اينكه خودشان دچار بيماري مي شـوند در يك سوم موارد ، كودكـانشـان كمي بعد از تـولـد فـوت مي كنند ، در صورتيكه كودك فوت نكند اكثراً دچار عقب ماندگي ذهني و اختلالات رشد جسماني و تغيير شكل هاي اعضاي بدن بخصوص صورت و جمجمه ، اختلالات قلبي ريوي ، اختلالات حركتي بطور مادرزادي ، اختلالاتي در توجه ، حافظه و زبان در كودك خواهد شد و همچنين بيش فعالي ، رشد حركتي كند ، فاصله زياد چشم ها از يكديگر ، كمتر باز شدن پلكها ، بيني كوچك و سربالا ، لب بالايي نازك ، كوچك بودن سر مي شود( نشانگان الكل جنيني fas ) .
  مصرف الكل باعث افزايش شيوع بيماري هاي قلبي ريوي و هپاتيت و بيماري هاي واگيردار جنسي در خانم هاي حاملـه مي شود. تجربه ثابت كرده است كه پدر و مادر الكليك به علت عوامل مادرزادي ، محيطي و خانوادگي باعث عقب ماندگي فرزندان خود مي شوند. شايد به همين دليل باشد كه اختلالات يادگيري در خانواده هاي الكليك بيشتر از خانواده هايي است كه الكل مصرف نمي كنند .
  مادراني كه الكل كمتري مصرف كرده اند ، تعداد كمتـري از نابهنجـاري هاي بالا در كودكانشـان ديده مي شوند و حتي در صورتي كه رژيم غذايي غني شده اي براي بچه هاي مبتلا تأمين شود ، آن ها نمي توانند در نوباوگي و كودكي اندازه ي جسماني طبيعي كسب كنند ، هرچه مادر در مدت حاملگي الكل بيشتري مصرف كند ، هماهنگي حركتي ، سرعت پردازش اطلاعات ، استدلال ، نمرات آزمون هوش و پيشرفت كودك درطول سالهاي پيش دبستاني و دبستاني ضعيف تر مي شود.
  قرار گرفتن در معرض الكل پيش از تولد ، با تجربه هاي آشفته در دوران تحصيل ، دردسرهاي قانوني ، رفتار جنسي نامناسب ، سوء مصرف الكل و مواد مخدر و مشكلات عقب ماندگي ذهني در نوجواني ارتباط دارد، متاسفانه وقتي كه دختران مبتلا به اين اختلالات ، بعدها حامله مي شوند ، قضاوت ضعيف ناشي از آن ، به آن ها اجازه نمي دهد كه بفهمند چرا بايد از الكل پرهيز كنند و به همين دليل اين چرخه فاجعه آميز در نسل بعدي نيز تكرار مي شود .  سيگار ، توتون (نيكوتين) :

  تحقيقات نشان داده است كه نيكوتين ماده اي است سمي كه بر روي بدن مادر و در نتيجه جنين اثر نامطلوب دارد ، حركات قلب جنين پس از كشيدن سيگــار توسط مادر به علت كم شـدن اكسيژن خون جنين شـدت يافته و باعث فشـار روي قلب مي شود . اگر كشيدن سيگار مرتباً تكرار شود باعث بزرگي قلب جنين و اختلال در اعصاب تنظيم كننده جريان قلب مي شود .
  مشخص ترين اثر سيگار در دوره پيش از تولد ، كم وزني نوزاد در هنگام تولد است و عواقب جدي ديگري چون سقط ، زودرسي ، مشكلات تنفسي هنگام خواب ، مرگ نوزاد ، سرطان در كودكي را به دنبال دارد . هرچه مادر سيگار بيشتري بكشد احتمال اينكه نوزاد او مبتلا شود بيشتر است و اگر مادر حامله هرزمان تصميم بگيرد كه ترك كند ( حتي در سه ماهه آخر بارداري) مي تواند به بچه اش كمك كند و عوارض آن را كـاهش دهد . خـانم هاي سيگـاري تقريباً هميشه بچه هـاي خود را زودتر از موعد به دنيا مي آورند و عقب ماندگي در كودكاني كه زودتر از موعد به دنيا مي آيند بيشتر است و هرچه كودك نارس تر باشد مبتلا به نارسايي عقلي شديدتري خواهد شد .
  مادراني كه پس از تولد كودك سيگار مي كشند باعث استنشاق دود توسط كودك مي شوند و اين كودكان استعداد زيادي براي ابتلا به سينه پهلو ، برونشيت و آسم دارند . پژوهشگران دانشكده ي پزشكي بوستون احتمال ابتلاي فرزندان مادران سيگاري به آسم را دو برابر مادراني كه در طي دوران بارداري سيگار نمي كشند گزارش كرده اند و بروز حملات آسم حتي در نخستين سال تولد به مراتب بيشتر و به همين علت احتياج به داروهاي ضد آسم و بيماري هاي ريوي در اين كودكان زياد است .

  مرگ جنين ونوزاداني كه مادرانشان در دوران بارداري روزانه بيش از ده سيگار مي كشند 28% بيشتر از مواردي است كه مادران سيگار نمي كشند .
  افرادي كه سيگار مي كشند يا الكل مصرف مي كنند اكثراً دچار اختلالات تغذيه نيز هستند و اين اختلالات باعث كمبود ويتامين هاي بدن مادر مي شود كه خود در ايجاد نارسايي فعاليت هاي ذهني كودك بي تأثير نيست . حتي زماني كه به نظر مي رسد بچه ي يك مادر سيگاري با وضع جسماني مناسبي متولد شده است . نا بهنجاري هاي رفتاري جزئي مي تواند رشد كودك را تهديد كند ، اين نوزادان نسبت به صداها كم توجه هستند و تنش عضلاني نشان مي دهند . اين كودكان توجه كمتر ، نمرات آزمون هوش كمتر و اختلال هاي دراز مدت احتمالي در توجه و يادگيري را نشان خواهند داد .  درمان :
  اكثريت زنان معتادي كه حامله هستند ، خواهان هيچ گونه مراقبت هاي اوليه قبل از زايمان نيستند لذا اينان آسيب پذيرتر از ساير زنان ، نسبت به عوارض زايمان و حاملگي بوده و بدون توجه به مصرف مواد ، احتمال بالاي بروز عوارض حاملگي را دارند . عوارض طبي شايد به علت مصرف مواد يا مصرف تركيبي از مواد به همراه ساير عوامل همانند زمان مصرف مواد در حاملگـي ، شيوه ي مصرف ، علائم محروميت از مواد ، چرخه ي بين سرخوشي و علائم محروميت از مواد ، اثرات ناخالصي هاي همراه مواد، كمبود مراقبت هاي قبل از زايمان يا ناتواني در تشخيص و درمان مشكلات مربوط به مواد و يا حاملگي ايجاد مي شود .
  متادون به عنوان درمان انتخابي معتادان حامله شناخته شده و در حال حاضر تنها داروي مورد تصويب براي درمان اين افراد است ، درمان با متادون همراه با مراقبت هاي بهتر پيش از زايمان ، كاهش مرگ جنين ، كاهش خطر ايدز ، كاهش موارد فشار خون بالا ، افزايش احتمال زايمان بي خطر ، اصلاح وزن كم نوزاد در موقع تولد ، اصلاح سن زايمان ( داخل رحمي ) ، افزايش ماندگاري مادر در درمان اعتياد مي باشد .

  در درمان نگهدارنده با متادون ، تجويز دوز كافي متادون باعث از بين بردن مصرف مواد مخدر غير مجاز و كاهش ساير خطرات شامل هپاتيت و ايدز شده و جايگزيني ايمن ، براي جنين و مادر است .
  از آن جايي كه متادون در دوز درماني ، سرخوشي ، خواب آلودگي يا اثر ضد درد ايجاد نمي كند و بر روي مهارتهاي حركتي ، قابليت هاي ذهني يا توانايي هاي شغلي عوارض جانبي ندارد ، بنابراين با يك الگوي زندگي طبيعي سازگار است . پس اين دارو براي تثبيت در حاملگي و استفاده كوتاه مدت يا متوسط بعد از زايمان مناسب است .

  تعداد زيادي از افراد كه در طي حاملگي وارد درمان با متادون مي شوند ، بايد اين درمان را تا آخر حاملگي ادامه دهند تا احتمال مصرف مواد غير مجاز كاهش يابد و خطر عفونت ايدز نيز به حداقل برسد .
  در راستاي مسير درمان ، حمايت همسر و اعضاي خانواده و اينكه آيا آن ها خودشان مصرف كننده هستند مي تواند مهم باشد . درمان همسر و تهيه ي مكان مناسب زندگي فرد مي تواند نتايج را به طور مؤثري بهبود بخشد .
  در زناني كه مواد مخـدر مصرف مي كنند عـادت ماهـانه ممكن است قطع شود ، بـا ايـن وجـود هنـوز مي توانند حامله شوند و با اقدام به قطع مصرف مواد مخدر و تمايل به فعاليت جنسي ، قدرت باروريشان افزايش مي يابد ، يعني احتمال حامله شدن زنان در دوره ي درماني بيشتر است .

  زنان باردار مصرف كننده مخدرها ، نبايد مصرف خود را ناگهان و سرخود قطع كنند ، چرا كه اين كار خطر سقط را افزايش مي دهد. حامله شدن منجر به تغيير ديد بيمار نسبت به مواد و درمان اعتياد مي شود و اغلب زناني كه قبل از حاملگي قادر به قطع مصرف نبوده اند در حاملگي قادر به ترك آن مي شوند.
  بالا و پايين شدن سطح مورفين خون كه بواسطه دوره هاي مصرف و محروميت از مواد ايجاد مي شود بيشترين آسيب را به جنين وارد مي كند . بعد از مصرف مواد سطح مورفين خون بالا مي رود ولي چند ساعت بعد از آن دوباره پايين مي آيد ، براي جلوگيري از اين نوسان مورفين خون، درمان با متادون براي اين دسته از افراد توصيه مي شود .

  در حاملگي مي توان سم زدايي كرد و بهترين زمان آن سه ماهه ي دوم حاملگي است چون در اين زمان خطر سقط كمتر است كه مشاوره با پزشك اعتياد در اين مورد الزامي است .


  علائم كلي نوزاداني كه در معرض مصرف مخدر بوده اند:
  بيقراري ، لرزش ، گريه زياد با صداي زير ، افزايش پرش عضلات ، بد شير خوردن به علت مكيدن غير مؤثر ،تهوع و استفراغ ، كاهش رشد يا كم وزني ، آب كم بدن ، تنفس تند ، عطسه ، خميازه ، تب ، تشنج ، قرمز و مخملي شدن پوست بدن .  این مطلب رو خواهرزاده عزیزم با نام کاربری absalan ارسال کرده که ازش تشکر میکنم.


 8. Top | #68

  Banned


  تاریخ عضویت
  خرداد 1391
  نوشته ها
  17,138
  میانگین پست در روز
  13.49
  محل سکونت
  همه جای ایران سرای من است.
  تشکر از کاربر
  28,681
  تشکر شده 36,141 در 16,321 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض تیك عضلانی و لرزش دست و پا از عوارض مصرف شیشه

  تیك عضلانی و لرزش دست و پا از عوارض مصرف شیشه
  تیك عضلانی و لرزش دست و پا شبیه به بیماری پاركینسون در مصرف کنندگان شیشه ظاهر می شود.  به گزارش گروه علمی، پزشكی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا، فاطمه زارع، کارشناس مسئول بهداشت روان مرکز بهداشت استان یزد با اشاره به عوارض مصرف شیشه گفت: شیشه یا كریستال ،ماده ای است شدیدا اعتیاد آور كه به سه شكل ذرات پودری ریز مانند ذرات کریستال، ذرات بلوری شکل مانند تکه های زاج یا نبات سفید و تکه های مربع شکل 2×2سانتیمتری مانند طلق چرا غهای قدیمی دیده می شود.


  فاطمه زارع ادامه داد: این ماده مخدر، به این دلیل در كشور ما به شیشه معروف است كه شكل ظاهری آن شبیه به شیشه ای است كه خرد و پودر شده باشد ولی در اروپا و آمریكا به نام آیس( ICE ) شناخته می شود.


  وی ادامه داد: مهمترین تركیب این ماده مخدر آمفتامین است كه به دو روش مصرف می شود.

  زارع با اشاره به عوارض مصرف شیشه از نظر جسمی خاطرنشان ساخت: حركات زبان و فك، تصورات و خیال باطل، از دست دادن اشتها، پرحرفی، هیجان، بیقراری، خستگی وتنفس بد، افزایش ضربان قلب، فشارخون و درجه حرارت بدن، ناتوانی جنسی، خشكی دهان، تعریق زیاد و بزرگ شدن مردمكهای چشم مهمترین عوارض شیشه است.

  این کارشناس مسئول بهداشت روان، لخته شدن خون در رگها، استفراغ، بی خوابی، شنیدن صدای زنگ در گوش، احساس خارش در زیر پوست، انتقال بیماریهای عفونی مثل ایدز و هپاتیت را از دیگر عوارض این ماده مخدر برای جسم عنوان کرد و افزود: با مصرف این ماده از میزان مهارت دستها كاسته می شود، تیك عضلانی، و لرزش دست و پا شبیه به بیماری پاركینسون ظاهر می شود.

  زارع با اشاره به عوارض روحی روانی مصرف شیشه به احساس سرخوشی، احساس قدرت، افزایش تمركز كاذب، تحریك پذیری، پرخاشگری، تهاجم، رفتارهای جنون آمیز و هیجانات جنسی اشاره نمود و افزود: سوءتغذیه، حالت تشویش، كابو س های شبانه، افسردگی شدید یا تمایل به خودكشی، گیجی، سرگردانی، عدم شناخت زمان و مكان، بی احساسی و آسیب كلیه اعضاء بدن از جمله آثار بلند مدت مصرف شیشه است.

  کارشناس مسئول بهداشت روان با بین این مطلب که بسیاری از معتادان به شیشه در بیمارستان های روانپزشکی بستری هستند، گفت: با مصرف شیشه 50سال پیر شدن در عرض 5سال در فرد رخ می دهد.

  وی با اشاره به این که مصرف شیشه مساوی با جنون روانی است، گفت: اختلال حافظه، توهم و بدبینی به همسر و جنون روانی ،سوغات شیشه است.  این مطلب رو خواهرزاده عزیزم با نام کاربری absalan ارسال کرده که ازش تشکر میکنم.


 9. Top | #69

  Banned


  تاریخ عضویت
  خرداد 1391
  نوشته ها
  17,138
  میانگین پست در روز
  13.49
  محل سکونت
  همه جای ایران سرای من است.
  تشکر از کاربر
  28,681
  تشکر شده 36,141 در 16,321 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض سوء مصرف مواد مخدر و اثرات آن (شیشه)

  سوء مصرف مواد مخدر و اثرات آن (شیشه)
  پدیده وابستگی و سوء مصرف مواد مخدر در جهان امروز به عنوان یکی از 4 بحران اساسی بشر محسوب می گردد . این پدیده شوم باعث از هم پاشیدگی و طلاق بسیاری از خانواده ها ، به انحراف کشیده شدن شیوه زندگی جوانان و نوجوانان ، ایجاد و گسترش بیماریهای عفونی مانند هپاتیت ، سل و ایدز ، عوارض جسمی و روانی ، ضررهای اقتصادی عمده ، مشکلات عمیق اجتماعی ، طلاق ، جرم و جنایت و مرگ و میر گردیده است .

  امروزه بحث اعتیاد فقط به معنی مصرف تریاک ، هرویین و ... نیست بلکه متاسفانه در آزمایشگاههای زیر زمینی و با ترکیب مواد شیمیایی و غیر مجاز هر روزه مواد مخدر جدیدتری تولید گردیده و اقشار بیشتری از جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان را در گرداب خود غرق می کند .  شیشه یا کریستال چیست ؟

  شیشه ماده مخدری از خانواده آمفتامین ها است که در آزمایشگاههای غیرقانونی و در زیرزمین منازل به راحتی ساخته می شود . آمفتامین ها به عنوان محرک سیستم دستگاه عصبی شناخته شده اند . قاچاقچیان و فروشندگان موادمخدر ادعا می کنند که شیشه ، حاوی مرفین نبوده و اعتیاد آورنیست ، اگرچه در ترکیب این ماده مرفین بکار نمی رود اما واقعیت این است که شیشه ماده محرک بسیار اعتیادآور و خطرناکی است . این نگرش که فقط مواد مرفین دار و یا موادی که از تریاک گرفته شده است اعتیادآور است و بقیه مواد که مرفین ندارند اعتیادآور نیستند کاملا غلط و گمراه کننده است .  علل گرایش به شیشه :

  برخی تحقیقات به میزان مصرف بالا و مکرر شیشه در بین بعضی از گروههای پرخطر جامعه اشاره می کند . مردم به دلایل مختلفی شیشه مصرف میکنند . ورزشکاران حین مسابقه ، رانندگان برای بیداری طولانی مدت ، جوانترها به همان دلایلی که مشروبات الکلی یا سایر مواد را مصرف می کنند ، در پارتیها نیز شیشه را مصرف میکنند . بعضی جوانان هم مصرف شیشه را شیوه ای برای بهتر جا افتادن و مطرح شدن در میان گروه های همسن و سالان خود میدانند . جوانان خیابان گرد شیشه مصرف میکنند چون باعث میشود شب ها بیدار بمانند . برخی از دانشجویان که برای گرفتن نمرات بالا تحت فشار هستند ، مصرف دوزهای کمتری را شروع میکنند تا بتوانند ساعت های طولانی تری بیدار بمانند و درس بخوانند ولی به مرور زمان برای بیداری بیشتر به آن وابسته می شوند . همچنین برخی از جوانان و بخصوص دخترها به خاطر قابلیت سرکوب اشتها ، به مصرف آن رو می آورند تا رویای همه گیری لاغر شدن را تحقق بخشند . تمام این دلایل جای نگرانی دارد چون که مردم ممکن است بدون درک خطرات شیشه به مصرف آن روی بیاورند و بعد از مصرف تفننی و تفریحی آن ، برای همیشه به دام آن گرفتار شوند .  نام های شیشه :

  این ماده مخدر به رنگ سفید و بی بو است و در بین مصرف کنندگان به نام های مختلفی معروف است که عبارتند از متآمفتامین ، مت ، کریستال ، گلاس ، آیس و یخ . علت نامگذاری این ماده به شیشه بخاطر آنست که پودر این ماده شبیه خرده شيشه است . وقتی که این ماده کریستالیزه می شود دانه های آن بصورت بلورين شفاف ميشود که به آن آيس (يخ) يا مت بلورين می گویند . آيس بشکل يک قطعه کريستال نسبتا بزرگ شفاف و براق هم ديده ميشود . متآمفتامين همچنين بشکل قرصهای کوچک به رنگ روشن يافت ميشود که به نام يابا که نامی تايلندی است خوانده ميشود. انواع اين ماده مخدر ( شیشه ) در آب و الکل براحتی حل ميشوند و مزه تلخ و تيزی دارند . نوع


  غالب شيشه در کشور ما همان پودر کريستالی مت ميباشد .

  شیو ه های مصرف :

  شیشه به شیوه های گوناگونی مورد مصرف قرار میگیرد از جمله به صورت خوراکی ، استنشاقی (از راه بینی) ، تزریقی و تدخینی (دودکردن) . متداولترین شیوه مصرف شیشه به روش تدخینی با وسیله ای به نام پایپ که شبیه چپق است می باشد . بخشي از آمفتامينها در بازار ايران به صورت «شكلات رژيمي» (شكلات يابا) و بخشي ديگر به صورت آدامس در ايران توزيع شده است و عمدتاً در مهمانيهاي شبانه جوانان همچون تنقلات عرضه و مصرف ميشود .  عوارض مصرف :

  شيشه موجب هر دو نوع اعتياد جسمی و روانی ميشود . به مرور زمان فرد معتاد به شیشه معمولا چشم های قرمز ، چهره ای برافروخته و عرق آلود ، خشکی دهان ، سوزش و ترک لب ها ، دندانهای پوسیده و لثه های خراب ، افزایش سرعت تنفس ، تپش قلب ، سردردهاى طاقت فرسا ، حالت تهوع ، تعریق بیش از اندازه بدن ، سرگیجه ، بالارفتن فشارخون ، بالارفتن حرارت بدن ، بزرگ شدن مردمک چشم ، سیاهى رفتن چشم ، لرزش دست ها و انگشتان پیدا می کند .


  از دیگر عوارض شیشه می توان کوچک شدن بیضه ها به همراه درد شدید ، بروز جوشهای صورت ، تضعیف شدید قوای جنسی ، بیخوابی ، کاهش شدید اشتها و کاهش وزن ، پیری زودرس ، آسیبهای کبدی ، آسيب مغزی شبیه بيماری پارکينسون و آلزايمر ، ضعف سيستم ايمنی و عفونت قلب را نام برد . شخصی که شیشه مصرف مي کند معمولا از بهداشت پايينی برخوردار است و در برخی جاهای بدنش زخمهای پوستی ديده ميشود .


  از مهمترین عوارض طولانی مدت مصرف شیشه که معمولا بعد از گذشت کمتر از 6 ماه مصرف ، خود را نشان میدهد اختلال شدید در عملکرد دریچه پروستات است که معمولا ادارار و اسپرم با هم دفع میشوند .


  مصرف شیشه بر روی مغز و رفتار شخص نیز تاثیر می گذارد . در مدت کوتاهی به دلیل آشفتگی های ذهنی ، فراموشکاری ، مسئولیت ناپذیری ، پرخاشگری ، توهم و هذیان ، موقعیت اجتماعی و حتی روابط زناشویی فرد به خطرمی افتد . افزایش حرکت هاى فیزیکى ، نوعى حالت سرخوشى کاذب ، ناآرامى ، اضطراب و دلواپسى ، پرخاشگرى ، خشونت و رفتار خصمانه ، بیخوابى شدید ، پرچانگى ، تکرار حرف ها و کارهاى ساده ، تغییر ناگهانى در رفتار و گفتار و اختلال در درک نیز از تاثیرات روانی مصرف شیشه می باشد . مصرف کننده شيشه بمرور زمان دچار سايکوز ميشود و علائمی مشابه بیماران شدید روانی (اسکيزوفرنی) از او سرميزند ، بخصوص دچار توهمات شنوائی ، بينائی و پوستی ميشود ، توهمات شيشه به گونه ای است که بیان آن ها کار ساده ای نیست ، معتادین به شیشه پس از گذشت مدتی از مصرف آن ، شدیداً بدبین می شوند ، همه مردم را دشمن خود می دانند ، تصور می کنند در همه جا مشغول پاییدن او هستند ، فکر می کنند حتی در خانه اش او را کنترل می کنند ، به نزدیک ترین افراد خانواده خود شدیداً بدبین می شوند ، اگر متاهل باشد به همسر خود بدبین می شود حتی فکر می کند که فرزندانش متعلق به او نیستند ، وقتی با او صحبت می کنند هرگز حاضر نیست حرف و صحبت دیگران را بپذیرد و تایید کند ، فکر می کند همه اشتباه می کنند و فقط اوست که درست فکر می کند ، آنها رفتارهای خشونت آميز پيدا می کنند . مواردی از دعواهای شديد خانوادگی ، تصادفات رانندگی و جنايتهای لحظه ای از اين افراد گزارش شده است .


  استفاده از شیشه مى تواند نیاز و فعالیت جنسى فرد را به طور غیرعادى افزایش دهد . این مسئله ممکن است فرد را به قدرى بى توجه و از خود بی خود کند که فرد استفاده از وسایل حفاظتى پیشگیرى را فراموش کند و امکان ابتلا به انواع ویروس ها و دیگر بیمارى هاى مقاربتى را افزایش دهد .


  استعمال شیشه با استفاده از پایپ یا به شکل سیگارت موجب سوزاندن و بریدن لب ها مى شود که احتمال سرایت انواع ویروس ها از جمله هپاتیت C را افزایش مى دهد . استعمال کریستال تزریقى نیز در احتمال آلودگى به هپاتیت C و ایدز موثر است ، به خصوص اگر سوزن ، سرنگ و دیگر تجهیزات تزریقى مشترکاً استفاده شود .


  استفاده از مقدار بالاى کریستال یا شیشه مى تواند موجب آسیب مهلک در رگ هاى مغزى و در نهایت مرگ شود .

  شیشه و رانندگى :

  پس از مصرف شیشه ، رانندگى کردن بسیار خطرناک است ، رانندگانى که تحت نفوذ و تاثیر این ماده هستند بیشتر تمایل دارند که ریسک کرده و با سرعتهای بالا رانندگی کنند . وقتى تاثیر این مخدر به تدریج از بین مى رود فرد دچار خستگى و گرفتگى شدید مى شود که این مسئله احتمال خطر را در رانندگى زیادتر مى کند .
  درمان :

  متاسفانه تاکنون داروی ویژه ای برای درمان این بیماران ساخته نشده است . اما میتوان به کمک برخی از داروها علائم ترک را از جمله بی خوابی ، اضطراب ، تپش قلب و ... بر طرف نمود . در ضمن مصرف شیشه شخص را در وضعیتی قرار می دهد که تمایلی به درمان ندارد (هرگز خود را معتاد نمی داند) و شاید این عارضه بدترین عارضه تاثیر این مواد بر مغز باشد . در هر حال بهترین درمان برای این بیماران مداخلات روان شناختی است .  این مطلب رو خواهرزاده عزیزم با نام کاربری absalan ارسال کرده که ازش تشکر میکنم.


 10. Top | #70

  Banned


  تاریخ عضویت
  خرداد 1391
  نوشته ها
  17,138
  میانگین پست در روز
  13.49
  محل سکونت
  همه جای ایران سرای من است.
  تشکر از کاربر
  28,681
  تشکر شده 36,141 در 16,321 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض خانواده ها مهمترين عامل پيشگيري از اعتياد


  سرپرست اجتماعي فرماندهي انتظامي استان ايلام محيط هاي گرم خانوادگي و روابط دوستانه بين والدين و فرزندان را مهمترين عامل پيشگيري از اعتياد در جامعه دانست .


  به گزارش گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران از پايگاه خبري پليس،"محمد رضا نظري" در تشريح اين خبر گفت:تنهايي افراد و از بين رفتن اعتماد به نفس ،باعث مي شود که فرد هويت دروني خود را در فرصت هاي ديگر جستجو کند.

  وي اضافه کرد: محيط هاي گرم خانوادگي و ارتباط دوستانه والدين با فرزندان باعث مي شود که نوجوانان و جوانان اعتماد به نفس و قدرت تصميم گيري را به خوبي ياد بگيرند و در سطح جامعه خود را تنها حس نکنند.

  سرپرست اجتماعي فرماندهي انتظامي استان ايلام با تاکيد بر اين نکته که خانواده ها مي توانند با ايفاي نقش مثبت خود در پيشگيري از اعتياد جوانان موثر باشند گفت: خانواده ها از چنان نقشي برخوردارند که مي توانند از گرايش مجدد معتادان به اعتياد نيز جلوگيري نمايند.

  وي رها نکردن فرد معتاد توسط خانواده ها را تنها راه پيشگيري از اعتياد مجدد افراد معتاد خواند و گفت: رفتار درست ومنطقي والدين مي تواند تفکرات غلط را از ذهن اين گونه افراد بيرون آورده و آن ها را به زندگي دوباره اميدوار سازد.

  "محمدرضا نظري" در پايان ابراز اميدواري کرد: مردم خوب و فهيم استان و خصوصا خانواده هاي ايلامي با حمايت هاي عاطفي و ارائه مشاوره هاي درست به فرزندان خود از ورود نوجوانان و جوانان به عرصه هلاکت بار اعتياد جلوگيري نمايند./ل


صفحه 7 از 9 نخستنخست ... 3456789 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. انواع مواد مخدر
  توسط is.darya در انجمن دانستنیها
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1391,02,30, ساعت : 16:36
 2. پاسخ ها: 1
  آخرین نوشته: 1390,11,18, ساعت : 13:57
 3. پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1390,10,02, ساعت : 14:31
 4. مصرف مازاد مواد نشاسته اي و عوارض آن
  توسط ~@S@R~ در انجمن تغذیه و خواص مواد غذایی
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1390,05,30, ساعت : 10:25

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •