ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
آموزش فصل چهارم فیزیک اول دبیرستان ( نور و بازتاب نور )

www.eraofempire.irنودهشتیا
فید آر اس اس
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12
 1. Top | #1

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  تیر 1390
  نوشته ها
  10,315
  میانگین پست در روز
  6.41
  تشکر از کاربر
  37,578
  تشکر شده 18,164 در 7,659 پست
  حالت من
  Sepasgozar
  اندازه فونت

  پیش فرض آموزش فصل چهارم فیزیک اول دبیرستان ( نور و بازتاب نور )

  آموزش فصل چهارم از فیزیک اول دبیرستان رو قرار میدم .... پست اضافی نباشه تا اتمام تایپیک .... ممنون


  4-1- انتشار نور :

  نور صورتی از انرژی است كه می تواند به انرژی های دیگر تبدیل شود، مانند تبدیل انرژی نورانی به گرمایی و یا در عمل فتوسنتز كه انرژی نورانی به انرژی شیمیایی تبدیل می شود و یا در پیل خورشیدی كه انرژی نورانی به انرژی الكتریكی تبدیل می شود.
  بیشترین اطلاعاتی كه از محیط اطراف به ما می رسد، از طریق حس بینایی است . نوری كه وارد چشم می شود تصویری بر روی لكه ی زرد تشكیل می دهد و سلول های بینایی تأثیر نور را به صورت یك جریان عصبی به مركز بینایی می برد.
  نور در خلاء با سرعت 8 10 * 3 متر بر ثانیه حركت می كند و می تواند فاصله های بسیار زیاد را در فضا آزادانه سیر كند، مانند نور خورشید كه از فاصله 11 10 * 5/ 1متری تقریباً در مدت 8 دقیقه به زمین می رسد و یا نور ستارگان كه از فاصله های بسیار دورتر از خورشید به زمین می رسند.

  اجسام شفاف، نیمه شفاف و كدر :

  1 – اجسامی كه نور را به راحتی از خود عبور می دهند اجسام شفاف نامیده می شوند، مانند شیشه یا هوا كه نور به سادگی از آنها عبور می كند.
  2 – اجسامی كه نور از آنها به راحتی عبور نمی كند و پس از عبور پرتوهای نوردر مسیرهای مختلف منحرف می شوند را اجسام نیمه شفاف گویند، مانند شیشه ی مات .
  3 – اجسامی كه نور از آنها نمی تواند عبور كند را اجسام كدر گویند، مانند ورق آهن و یا تخته.


  انواع چشمه ی نور


  چشمه ی نقطه ای نور : اگر صفحه ای از مقوا را كه روی آن وزنه ی كوچكی ایجاد شده است در مقابل چراغ روشنی قرار دهیم، نور چراغ پس از گذشتن از روزنه منتشر می شود و روزنه مانند یك چشمه ی نور كوچك عمل می كند كه آن را چشمه ی نور نقطه ای می نامیم.

  چشمه نور گسترده : یك شیء نورانی نظیر خورشید، چراغ روشن، شعله ی شمع و ... را چشمه ی نور گسترده می نامیم.


  پرتو نور : نور با پهنای كم را پرتو نور می گویند كه بی نهایت نازك است.

  باریكه ی نور :
  مجموعه ای از پرتوهای نور كه باریك می باشند را بازیكه نور گویند. هر گاه در فاصله ی مناسب از یك چشمه ی نقطه ای صفحه كدری با روزنه كوچگ قرار دهیم، پرتو نوری كه از روزنه خارج می شود باریكه ی نور گویند.
  هر باریكه نور دسته ای از پرتوهای نور است. با مشاهده ی باریكه ی نور می توانیم مسیر انتشار نور را تشخیص دهیم.


  4-3 – انتشار نور به خط راست :
  همانطور كه آموخته اید ، نور در یك محیط شفاف به خط است منتشر می شود. انتشار نور بر خط راست است ، شكل سایه ی اجسام در یك روز آفتابی شبیه خون آن هاست . هر پرتو نور را با یك خط راست و پیكانی بر روی آن كه جهت انتشار نور را مشخص می كند نشان می دهند.
  در یك آزمایش می توان با قراردادن جسم كه در مقابل چشمه ی نقطه ای سایه جسم را بر روی پرداه مشاهده كرد. مشخصات سایه نشان می دهد كه شكل سایه شبیه جسم است و نور را بر خط راست منتشر می شود.  انواع دسته پرتوها :

  1 – دسته پرتوهای موازی : پرتوهایی كه تمام شعاع های نور با همه موازی هستند را دسته پرتوهای موازی می گویند و هر گاه تحت زاویه تابش معین به سطح آینه تخت برخورد كنند، تحت همان زاویه به طور موازی بازتاب می كنند.  2 – دسته پرتوهای همگرا : پرتوهایی هستند كه در آن شعاع های نور در جهت انتشار به همه نزدیك می شوند و در نقطه ای به یكدیگر می رسند . در شكل زیر پرتوهای نور پس از عبور از عدسی محدب به صورت همگرا باشند و در كانون عدسی به یكدیگر می رسند.  3 – دسته پرتوهای واگرا : پرتوهایی هستند كه در آن شعاع های نور در دو جهت انتشار از هم دور می شوند. در شكل زیر پرتوهای نور پس از عبور از عدسی مقعر به صورت واگرا از یكدیگر دور می شوند.

  ویرایش توسط ms_f90 : 1391,05,19 در ساعت ساعت : 12:13

 2. 6 کاربر از پست ms_f90 تشکر کرده اند .


 3. Top | #2

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  تیر 1390
  نوشته ها
  10,315
  میانگین پست در روز
  6.41
  تشکر از کاربر
  37,578
  تشکر شده 18,164 در 7,659 پست
  حالت من
  Sepasgozar
  اندازه فونت

  پیش فرض

  سایه و نیم سایه :

  سایه : هر گاه جسم كدری مقابل یك چشمه ی نقطه ای نور قرار گیرد، بر روی پرده پشت جسم سایه ایجاد می گردد. این نوع سایه كه به وسیله چشمه ی نقطه ای نور ایجاد شده كامل و یكنواخت است، به طوری كه مرز سایه با قسمت روشن مشخص می باشد و نشان می دهد كه نور بر خط راست منتشر می شود.

  نیم سایه :
  هر گاه جسم كدری مقابل یك چشمه نور گسترده قرار گیرد، بر روی پرده پشت جسم سایه و نیم سایه ایجاد می گردد، به طوری در قسمت مركزی سایه ی كامل با تاریكی یكنواخت و اطراف آن نیم سایه تشكیل می گردد و هر چه از سایه ی كامل دور می شویم، مقدار روشنایی در نیم سایه بیشتر می شود. شكل (4-4) چگونگی تشكیل سایه و نیم سایه را به وسیله یك چشمه ی نور گسترده نشان می دهد.


  خورشید گرفتگی (كسوف):

  در گردش ماه به دور زمین و گردش انتقالی زمین به دور خورشید گاه اتفاق می افتد كره ماه بین زمین و خورشید در یك راستا قرار گیرد و در اثر سایه ی ماه به روی زمین قسمت كوچكی از سطح زمین در سایه ی كامل قرار می گیرد، و اطراف آن نیم سایه تشكیل می شود این پدیده را گرفتگی خورشید یا كسوف می گویند.
  هر گاه شخص ناظر بر خورشید گرفتگی بر روی زمین باشد، ممكن است این پدیده را به سه حالت :
  خورشید گرفتگی كامل، خورشید گرفتگی جزئی، خورشید گرفتگی حلقه ای .


 4. 5 کاربر از پست ms_f90 تشکر کرده اند .


 5. Top | #3

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  تیر 1390
  نوشته ها
  10,315
  میانگین پست در روز
  6.41
  تشکر از کاربر
  37,578
  تشکر شده 18,164 در 7,659 پست
  حالت من
  Sepasgozar
  اندازه فونت

  پیش فرض

  4-4 – بازتاب نور :

  دیده شدن اشیای درون اتاق، هنگامی كه چراغ روشن می شود، به سبب انتشار نور در اتاق و بازگشت نور از سطح اشیا و رسیدن آن به چشم است. در شكل (4-7) بازگشت نور از روی اشیا نشان داده شده است. روشن دیده شدن ماه نیز مانند روشن دیده شدن اشیای درون اتاق زیر نور چراغ است. تابش نور خورشید بر سطح ماه و بازگشت نور از سطح آن سبب دیده شدن ماه می شود.  به طور كلی بازگشت نور از سطح اجسام را بازتاب نور گویند.

  پرتو نوری كه به سطح جسم می تابد پرتو تابش و پرتو بازگشته از سطح را پرتو بازتاب می نامند. نقطه ای را كه نور به آن می تابد نقطه ی تابش ، زاویه ی بین پرتو تابش و خط عمود را زاویه تابش (i) و زاویه ی بین خط عمود و پرتو بازتاب را زاویه بازتاب را زاویه ی بازتاب (r) می نامیم. در شكل (4-6) پرتوهای تابش و بازتاب ، خط عمود بر سطح و زاویه های تابش و بازتاب نشان داده شده است. توجه كنید كه زاویه ی تابش متمم زاویه ی بین پرتو تابش و سطح آینه است و با توجه شكل داریم :


  i + a = 90°


  قانون های بازتاب :

  الف- پرتو تابش، پرتو بازتاب و خط عمود بر سطح آینه در نقطه تابش، هر سه در یك صفحه اند
  ب – زاویه تابش و زاویه بازتاب با هم برابرند


  i = r  در تابش و بازتاب پرتو از سطح آینه باید توجه داشت هر گاه زاویه تابش (i) برابر صفر باشد: پرتو نور منطبق بر خط عمود بر نقطه ی تابش است و بازتاب نور بر خودش خواهد بود.

 6. 5 کاربر از پست ms_f90 تشکر کرده اند .


 7. Top | #4

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  تیر 1390
  نوشته ها
  10,315
  میانگین پست در روز
  6.41
  تشکر از کاربر
  37,578
  تشکر شده 18,164 در 7,659 پست
  حالت من
  Sepasgozar
  اندازه فونت

  پیش فرض

  4- 5 – تصویر درآینه های تخت :


  آینه هایی معمولی را كه سطح آن ها سطح است آینه ی تخت می نامند. مشاهده ی منظره اطراف در سطح آب یك استخر ، دیده شدن اشیای مقابل آینه در آن به سبب بازتاب نور از سطح آینه و رسیدن پرتوهای بازتاب به چشم است. آنچه در آینه دیده می شود و تصویر شیء مقابل آینه است. شكل (4-10)چگونگی دیده شدن تصویر یك شی ء را در آینه تخت نشان می دهد.  ویژگیهای تصویر در آینه ی تخت :

  در آینه های تخت تصویر را روی ویژه گیهای زیر می باشد :
  1 – فاصله شی تا آینه برابر فاصله تصویر تا اینه است
  2 – طول شی برابر طول تصویر در اینه است
  3 – تصویر پشت در آینه، مجازی و مستقیم است
  4 – تصویر نسبت به شی وارونی جانبی دارد ( قسمت راست و چپ قرار می گیرد)


 8. 5 کاربر از پست ms_f90 تشکر کرده اند .


 9. Top | #5

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  تیر 1390
  نوشته ها
  10,315
  میانگین پست در روز
  6.41
  تشکر از کاربر
  37,578
  تشکر شده 18,164 در 7,659 پست
  حالت من
  Sepasgozar
  اندازه فونت

  پیش فرض

  تصویر حقیقی :

  پرتوهای تابش و بازتابش از سطح آینه كه به چشم می رسند را پرتوهای حقیقی می گویند و تصویر حاصل از این پرتوها بر روی پرده تصویر حقیقی می باشد. مانند پرتوهایی كه پس از برخورد به آینه و بازتابش در نقطه ای به هم می رسند
  ( تلسكوپ بازتاب)

  تصویر مجازی :

  از امتداد پرتوهای واگرایی كه از سطح آینه بازتابش می شود ( پرتوهای مجازی) تصویری مجازی در پشت آینه تشكیل می گردد كه نمی توان آن را روی پرده تشكیل داد .مانند تصویر مجازی در پشت آینه.


  آینه ها ی كروی :

  سطح آینه های كروی بخشی از سطح یك كوه است ، یعنی تمام نقاط آن از یك نقطه به نام مركز آینه ( مركز كره ای كه آینه بخشی از آن است) به یك فاصله اند. قسمت كوچكی از سطح یك كره ی تو خالی كه یك سطح آن نقره اندود شده باشد را آینه كروی گویند. آینه های كروی دو دسته اند،
  الف) آینه محدب یا كوژ
  ب ) آینه ی مقعر یا كاو  الف) اگر سطح برآمده های كوه صیقلی باشد، آن را آینه ی كوژ یا محدب می نامند.
  ب) اگر سطح درونی كره صیقلی باشد، آن را آینه ی كاو یا مقعر می نامند
  در آینه ی مقعر سطح بیرونی نقره اندود شده و سطح گودبازتاب كننده می باشد، در آینه ی محدب یا كوژ، سطح گود نقره اندود شده و سطح بیرونی بازتاب كننده می باشد.

  مركز آینه (محور اصلی ) :

  مركزكره ای را كه آینه قسمتی از آن است. مركز آینه (نقطه C) می نامند. خطی كه از مركز آینه و وسط آینه (نقطه ی S) می گذرد، محور اصلی آینه نامیده می شود، قانون های بازتاب نور در مورد آینه های كروی هم بكار می رود. مركز آینه در آینه های مقعر در جلوی آینه و در آینه های محدب در پشت آینه واقع می شود.

  رأس آینه : (P) نقطه ای میانی آینه كه مركز سطح بازتابنده ی آینه می باشد.

  محور آینه : هر خطی كه از مركز آینه به آینه وصل شود، محور آینه، نامیده می شود(محورفرعی)

  محور اصلی : خط راستی است كه مركز آینه را به رأس ، آینه متصل می كند.

  شعاع انحنای آینه (R) فاصله ی مركز تا رأس آینه است كه همان شعاع آینه می باشد.


  كانون آینه (F) : هر گاه دسته پرتوی موازی محور اصلی برسطح آینه ی كروی بتابد، بازتابش پرتوها در آینه مقعر و امتداد بازتابش پرتوها در آینه محدب در نقطه ای بر روی محور اصلی به هم می رسند كه به آن كانون آینه می گویند در اینه مقعر كانون حقیقی و در آینه ی محدب كانون مجازی می باشد.
  فاصله كانون تا آینه را فاصله كانونی آینه می نامیم. در آینه های مقعر، كانون آینه ی حقیقی است . با اندازه گیری فاصله كانونی معلوم شده است كه این فاصله نصف فاصله ی مركز تا آینه است. یعنی فاصله های كانونی نصف شعاع آینه است. اگر فاصله ی كانونی f و شعاع آینه r باشد داریم :
  f = r/2

  هر گاه در آینه ی محدب نگاه كنیم، تصویر جسم كوچك تر و مستقیم دیده می شود.
  هر گاه در آینه مقعر نگاه كنیم تصویر جسم بزرگتر و مستقیم دیده می شود. 10. 5 کاربر از پست ms_f90 تشکر کرده اند .


 11. Top | #6

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  تیر 1390
  نوشته ها
  10,315
  میانگین پست در روز
  6.41
  تشکر از کاربر
  37,578
  تشکر شده 18,164 در 7,659 پست
  حالت من
  Sepasgozar
  اندازه فونت

  پیش فرض


  رسم پرتوهای بازتاب در آینه های مقعر :

  الف : هر پرتوی كه از مركز آینه ی مقعر گذشته و به آینه بتابد یا طوری به آینه بتابد كه امتداد آن از مركز آینه بگذرد، روی خودش باز می تابد. زیرا این پرتو آینه عمود است. i=r=0 ( هر خطی كه از مركز كره بگذرد بر كره عمود است) در شكل (4-14) الف و ب اینگونه پرتوها در آینه ی مقعر نشان داده شده است (نقطه c مركز آینه است).  ب : هر گاه دسته پرتوهای موازی محور اصلی به آینه مقعر بتابدف پرتوهای بازتاب آنها از یك نقطه روی محور اصلی به نام كانون اصلی آینه خواهند گذشت (شكل 4-15) دسته پرتوهای بازتابش و بازتاب آنها را در آینه مقعر نشان می دهد. به این ترتیب هر پرتوی كه موازی محور اصلی به آینه ی مقعر بتابد پرتو بازتاب آن از كانون آینه می گذرد.
  در شكل (4-16) پرتو تابش موازی محور اصلی و پرتو بازتاب آن نشان داده شده است . در این آینه ها هم ، قانون های بازتاب همان است كه قبلاً بیان شد. هر گاه در نقطه ی تابش I خط عمودی بر سطح آینه (IC) رسم شود، زاویه ی تابش و زاویه بازتاب با هم برابرند.  پ : اگر پرتو تابش از كانون گذشته و به آینه بتابد و یا طوری بتابد كه امتداد آن از كانون بگذرد، پرتو بازتاب آن موازی محور اصلی خواهد بود. در شكل (4-17) این پرتوها نشان داده شده اند.
  تشكیل تصویر در آینه های مقعر :

  یك شیء مثلاً شمع روشن را در فاصله ای دورتر از مركز، در مقابل آینه یك كاو عمود بر محور اصلی آن مطابق شكل (4-19) در نظر بگیرید.  از هر نقطه ی شمع، مانند نقطه A، پرتوهای زیادی به آینه می تابند، بازتاب دو پرتو تابش AI (موازی محور اصلی ) و' AI (پرتو تابشی كه از كانون گذشته) را به روشی كه گفته شد رسم می كنیم، پرتوهای بازتاب یكدیگر را در نقطه' A قطع می كنند. اگر پرتوهای دیگری هم از نقطه ی A به آینه بتابد، بازتاب آنها از نقطه' A می گذرد. بنابراین برای بدست آوردن نقطه' Aرسم دو پرتو كافی است.' A تصویر نقطه ای A است. اگر برای سایر نقطه های شمع هم به همین روش عمل می كنیم. تصویر كامل شمع بدست می آید.
  عملاً بازتاب پرتوهای تابش از همه نقطه های شمع را رسم نمی كنیم زیرا آزمایش نشان می دهد كه اگر شیء بر محور اصلی عمود باشد، تصویر هم بر محور اصلی عمود است. بعد از بدست آوردن نقطه A' (تصویر نقطه A) می توان تصویر شیء را عمود بر محور اصلی رسم كرد. تصویری را كه به این ترتیب حاصل شده است تصویر حقیقی می نامیم. اگر یك صفحه ی كاغذ را در مقابل آینه جابه جا كنیم با قرارگرفتن كاغذ در محل تصویر، مطابق شكل (4-20) تصویر حقیقی بر روی كاغذ تشكیل و مشاهده می شود.


  هر گاه مطابق شكل (4-19) چشم ناظر بعد از تصویر شمع ، در راستای پرتوهای بازتاب، قرا ر گیرد تصویر را می بیند، زیرا اگر به جای A' نقطه روشنی وجود داشت، همین پرتوها از آن نقطه ی روشن به چشم می رسیدند. می توان نتیجه گرفت كه اگر پرتوهای بازتاب خودشان یكدیگر را قطع كنند تصویر حقیقی است.

  روش رسم تصویر در آینه های كاو (مقعر):

  1 – شیء در فاصله ای دورتر از مركز آینه : تصویر حقیقی ، كوچكتر از جسم ، وارونه و تصویر بین مركز و كانون است.


  2 – شیء بین مركز و كانون ، تصویر دورتر از مركز، حقیقی، بزرگ تر از شی و وارونه است.  3 – شی روی كانون، پرتوهای بازتاب با هم موازیند و در فاصله ای خیلی دور(بی نهایت) یكدیگر را قطع می كنند. در این صورت می گوئیم تصویر در بی نهایت است.  4 – شیء بین كانون در آینه : همان طور كه در شكل دیده می شود پرتوهای بازتاب در جلوی آینه از هم دور می شوند. امتداد آن ها در پشت آینه یكدیگر را قطع می كنند. تصویر مجازی ، بزرگتر از شیء و مستقیم است.


  رسم تصویر یك شیء كه در فاصله ی خیلی دور از آینه كاو قرار دارد:
  همان طور كه در مورد كانون آینه های كاو گفته شد، تصویر خورشید و كانون آینه تشكیل می شود. از طرفی ، پرتوهایی كه از یك نقطه ای خیلی دور (بی نهایت) نامیده می شوند، با هم موازیند، بر اساس روش ترسمی كه قبلاً توضیح داده شد ، از بین پرتوهای زیادی كه از نقطه ی خیلی دور به اینه تابیده اند، در پرتو تابش كه یكی از كانون و یكی از مركز آینه می گذرند، برای رسم تصویر كافی است . چگونگی رسم تصویر در این حالت در شكل (4-22) نشان داده شده است. این تصویر حقیقی، كوچك تر ، وارونه و روی كانون است. 12. 3 کاربر از پست ms_f90 تشکر کرده اند .


 13. Top | #7

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  تیر 1390
  نوشته ها
  10,315
  میانگین پست در روز
  6.41
  تشکر از کاربر
  37,578
  تشکر شده 18,164 در 7,659 پست
  حالت من
  Sepasgozar
  اندازه فونت

  پیش فرض

  4-10 – كانون آینه ی محدب (كوژ) :


  هر گاه پرتوهایی موازی محور اصلی آینه محدب به آن بتابند، طوری باز می تابند كه امتداد پرتوهای بازتاب از یك نقطه روی محور اصلی می گذرند. این نقطه كانون اصلی آینه ی محدب نام دارد. كانون آینه ی محدب مجازی است. فاصله ی كانون تا آینه را «فاصله كانونی» آینه می نامند. در آینه های محدب نیز فاصله كانونی آینه نصف فاصله ی مركز تا اینه یعنی نصف شعاع آینه است . شكل ( 4-23) پرتوهای تابش، موازی محور اصلی آینه ی محدب و چگونگی تابش آنها را نشان می دهد.
  4 – 11 – رسم پرتوهای بازتاب در آینه محدب :
  الف : هر پرتو تابش كه امتداد آن از مركز آینه محدب (در پشت آینه) بگذرد روی خودش باز می تابد.
  شكل (4-24)

  4 – 11 – رسم پرتوهای بازتاب در آینه محدب :

  الف : هر پرتو تابش كه امتداد آن از مركز آینه محدب (در پشت آینه) بگذرد روی خودش باز می تابد.
  شكل (4-24)
  ب : هر پرتوی كه موازی محور اصلی به آینه ی محدب می تابد. طوری باز می تابد كه امتداد پرتو بازتاب از كانون اصلی آینه محدب (در پشت آینه ) بگذرد.  پ : هر گاه امتداد پرتو تابش از كانون بگذرد، پرتو بازتاب مربوط به آن، موازی محور اصلی خواهد بود.


  رسم تصویر در آینه های محدب :

  تصویر در آینه های محدب مجازی است و در فاصله ی كانونی آینه تشكیل می گردد. اگر شیء در بی نهایت قرار داشته باشد، تصویر آن بر روی كانون تكشیل می گردد و هر چه شیء به جسم نزدیك شود، تصویر در فاصله ی كانونی به آینه نزدیك می شود.
  تصویر شیء در آینه ی محدب ، مجازی ، كوچكتر و مستقیم است.
  شكل ( 4-27)


 14. 3 کاربر از پست ms_f90 تشکر کرده اند .


 15. Top | #8

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  تیر 1390
  نوشته ها
  10,315
  میانگین پست در روز
  6.41
  تشکر از کاربر
  37,578
  تشکر شده 18,164 در 7,659 پست
  حالت من
  Sepasgozar
  اندازه فونت

  پیش فرض

  با توجه به نوع آینه و وضعیت پرتو های تابش بگین که پرتو های بازتاب چه وضعیتی دارن


  ویرایش توسط ms_f90 : 1391,05,19 در ساعت ساعت : 12:32

 16. 2 کاربر از پست ms_f90 تشکر کرده اند .


 17. Top | #9

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  تیر 1390
  نوشته ها
  10,315
  میانگین پست در روز
  6.41
  تشکر از کاربر
  37,578
  تشکر شده 18,164 در 7,659 پست
  حالت من
  Sepasgozar
  اندازه فونت

  پیش فرض

  محاسبه فاصله ی تصویر تا آینه مقعر :


  در آینه های مقعر، فاصله تصویر تا آینه بستگی به فاصله ی شیء تا آینه دارد. در موردهایی فاصله ی تصویر تا آینه بیشتر از فاصله ی جسم تا آینه و در موردهایی كمتر از آن است. در مواردی تصویر حقیقی و در یك مورد هم تصویر مجازی است.
  هر گاه فاصله ی شیء تا آینه را با P و فاصله ی تصویر تا اینه را با q و فاصله كانونی آینه را با f نشان دهیم، ثابت می شود كه بین p,q و f رابطه زیر برقرار است:
  هر گاه فاصله ی تصویر تا آینه معلوم نباشد، در رابطه (4-3) به جای pو f عدد مربوط را قرار می دهیم و q را محاسبه می كنیم. پس از محاسبه اگر عدد بدست آمده مربوط به q مثبت باشد، تصویر حقیقی است و در صورتی كه عدد بدست آمده منفی باشد معلوم می شود تصویر مجازی است. در صورتی كه فاصله ی تصویر تا آینه معلوم و تصویر مجازی باشد این فاصله را با علامت منفی به جای q قرار میدهیم.  مثال 1 :


  یك شیء در فاصله ی 20 سانتی متری یك آینه ی مقعر قرارداده شده است. اگر شعاع آینه 30 سانتی متر باشد. فاصله ی تصویر تا آینه و نوع تصویر را تعیین كنید.


  حل :

  فاصله تصویر تا آینه چون q مثبت است. q = 60cm تصویر حقیقی است.  مثال : 2


  یك شیء در فاصله ی 12 سانتی متری از یك آینه ی مقعر كه فاصله ی كانونی آن 24 سانتی متر است قرار دارد. فاصله ی تصویر تا آینه نوع تصویر و فاصله شیء تا تصویر را تعیین كنید.


  حل:

  p=12 cm , f = 24 cm , q =?
  فاصله تصویر تا آینه ، چون q منفی است، تصویر مجازی است. q=-24 cm
  ویرایش توسط ms_f90 : 1391,05,19 در ساعت ساعت : 00:24

 18. 3 کاربر از پست ms_f90 تشکر کرده اند .


 19. Top | #10

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  تیر 1390
  نوشته ها
  10,315
  میانگین پست در روز
  6.41
  تشکر از کاربر
  37,578
  تشکر شده 18,164 در 7,659 پست
  حالت من
  Sepasgozar
  اندازه فونت

  پیش فرض

  محاسبه فاصله ی تصویر تا آینه ی محدب :  اگر فاصله ی جسم تا آینه و فاصله ی تصویر تا آینه و فاصله كانونی در این آینه ها هم به ترتیبت برابر P,q,f باشد ، ثابت می شود كه در آینه ی محدب هم میان آنها رابطه (4-3) برقرار است. كانون آینه ی محدب مجازی است. بنابراین در محاسبه های باید فاصله ی كانونی را با علامت منفی در رابطه (4-3) قرار دهیم. هر گاه فاصله ی تصویر تا آینه معلوم نباشد، در رابطه 4-3) به جای p و f عددهای مربوط را قرار می دهیم و q را محاسبه می كنیم. در صورتی كه فاصله ی تصویر تا آینه یعنی q معلوم نباشد، چون تصویر در آینه ی محدب مجازی است، این فاصله را با علامت منفی در رابطه ی( 4-3) قرار می دهیم.  مثال 1:

  یك شیء در فاصله ی 20 سانتی متر آینه ی محدبی كه شعاع آن 10 سانتی متر است قرار دارد، تصویر آن در چه فاصله ای از آینه دیده می شود؟  فاصله تصویر تا آینه علامت منفی نشان می دهد تصویر مجازی است. Q=-4cm

 20. 2 کاربر از پست ms_f90 تشکر کرده اند .


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. آموزش درس مغناطیس فیزیک سوم دبیرستان
  توسط ms_f90 در انجمن فیزیک
  پاسخ ها: 22
  آخرین نوشته: 1391,04,25, ساعت : 22:17
 2. پاسخ ها: 7
  آخرین نوشته: 1391,04,20, ساعت : 16:47
 3. جزوه فیزیک اول دبیرستان
  توسط Donya-70 در انجمن طرح سوالات و مشکلات درسی
  پاسخ ها: 16
  آخرین نوشته: 1390,05,18, ساعت : 22:28
 4. حاصل اعتماد به فیزیک دبیرستان / عکس
  توسط 2012 در انجمن مطالب جالب و خواندنی
  پاسخ ها: 3
  آخرین نوشته: 1389,09,02, ساعت : 13:43
 5. آموزش فیزیک دبیرستان
  توسط آرام.د در انجمن فیزیک
  پاسخ ها: 3
  آخرین نوشته: 1389,04,07, ساعت : 13:12

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •