ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
معرفی و نقد فیلم ضد گلوله | مصطفی كيایی
paradiseagency

گل نقش طاووس

?

نودهشتیا
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 30
  1. Top | #1

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    5.90
    تشکر از کاربر
    5,445
    تشکر شده 28,315 در 7,431 پست
    اندازه فونت

Wink معرفی و نقد فیلم ضد گلوله | مصطفی كيایی

کارگردان : مصطفی کیایی

تهیه کننده : رضا رخشان

بازیگران : مهدی هاشمی، مسعود کرامتی و ژاله صامتی

خلاصه فیلم :
    ضد گلوله روایت مردی است که برای شهادت به جبهه میرود اما دست تقدیراتفاقات خاصی را برای او رقم میزند.

فیلم سینمایی «ضد گلوله» برای نخستین بار درسیامین جشنواره فیلم فجر به نمایش عمومی رسید و عنوان بهترین فیلم این جشنواره را به خود اختصاص داد.

يكي از مشكلات فيلم براي اكران عمومي، خبرهايي درباره لزوم حذف سكانس پاياني فيلم بود كه خوشبختانه اين فيلم بدون اين حذف مشكلساز اكران عمومي خواهد شد.
    برای من که عشق و تو چشم تو شناختم

واسه من که خودم رو به دنیای تو باختم

تو رو دیدن میتونه بشه روز تولد

میشه چشات و دید و دوباره عاشقت شد

2. 4 کاربر از پست alizee تشکر کرده اند .

3. Top | #2

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    5.90
    تشکر از کاربر
    5,445
    اندازه فونت

Arrow

نمایش آنلاین فیلم

منبع : سینمای ما

در این تصویر مهدی هاشمی را سوار بر ترک موتور سعید آقاخانی می بینید.

به گزارش سينما خبر، اکران عیدفطر در حالی از فردا وارد دومین هفته خود می شود که «ضدگلوله» و «بی خداحافظی» در رقابتی تنگاتنگ در حال نزدیکی به رقم فروش 60 میلیون تومان در تهران هستند. بازیگر اصلی «ضدگلوله» مهدی هاشمی است که در نقش یک نوارفروش بازی کرده است.ایفاگر یکی از نقشهای مکمل فیلم هم سعید آقاخانی است.

4. 2 کاربر از پست alizee تشکر کرده اند .

5. Top | #3

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    5.90
    تشکر از کاربر
    5,445
    اندازه فونت

Lightbulb «ضد گلوله» پس از ايام سوگواري به سينماهاي تهران و شهرستانها ميآيد

سينماي ما- فیلم سینمایی «ضد گلوله» ساخته مصطفي كيايي برای نخستین بار درسیامین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و با استقبال مردم و منتقدان مواجه شد و در اختتاميه هم عنوان بهترین فیلم جشنواره را به خود اختصاص داد.
    «ضد گلوله» روایت يك تكثيركننده موسيقي غيرمجاز است که پس از خبردار شدن از يك بيماري سخت برای شهادت به جبهه میرود، اما دست تقدیراتفاقات ديگري را برای او رقم میزند...

مهدی هاشمی، مسعود کرامتی و ژاله صامتی از جمله بازیگران این فیلم كمدي هستند.

يكي از مشكلات فيلم براي اكران عمومي، خبرهايي درباره احتمال حذف سكانس پاياني فيلم بود كه خوشبختانه فيلم بدون اين حذف مشكلساز و با تغيير چند ديالوگ روانه اكران عمومي خواهد شد.

ویرایش توسط alizee : 1391,05,18 در ساعت ساعت : 16:50

6. کاربر زیر از پست alizee تشکر کرده است .

7. Top | #4

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    5.90
    تشکر از کاربر
    5,445
    اندازه فونت

Question «ضدگلوله» سینماها را تكان میدهد؟!

در خلاصه داستان این فیلم سینمایی آمده است: «اواسط دهه 60 و اوج دوران جنگ مردی حدود 50 ساله
    در تهران مشغول قاچاق نوارهای لسآنجلسی و فیلم های ویدئویی است....

تهیهكننده «ضد گلوله» یك هفته مانده به اكران آن گفت: فكر میكنم «ضد گلوله» با 60 سینمایی كه در ابتدای كار در اختیار دارد، بتواند دوباره پای مخاطبان زیادی را به سینماها باز كند.
    رضا رخشان ـ تهیهكننده فیلم كمدی اجتماعی «ضدگلوله» ـ در گفتوگویی با خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره وضعیت اكران این فیلم در اكران عید فطر اظهار كرد: اكنون در حال آمادهسازی 60 كپی برای اكران عید فطر هستیم تا بتوانیم فیلم را در حدود 35 سینما در تهران و 25 سینما در شهرستانها به نمایش عمومی بگذاریم.
    وی درباره پیشبینیاش از استقبال مخاطبان برای اكران«ضد گلوله» بیان كرد: پیشبینیمان این است كه «ضد گلوله» فروش خوبی را تجربه خواهد كرد. از ابتدا هم كه وارد این پروژه شدیم معتقد بودیم، فیلم پتانسیل جذب تعداد زیادی از مخاطبان را دارد. امیدوارم «ضد گلوله» بتواند شرایط فعلی سینما را تكان بدهد و دوباره پای مخاطبان را به سالنها باز كند.
    رخشان درباره میزان تغییرات فیلم نسبت به نسخه نمایش داده شده در جشنواره فجر هم تاكید كرد: تغییراتمان نسبت به نسخهای كه در جشنواره فجر به نمایش گذاشته شد، بسیار اندك است.
    به گزارش ایسنا، فیلم سینمایی «ضد گلوله» به نویسندگی و كارگردانی مصطفی كیایی، علاوه بر جلب نظر مخاطبان در جشنواره سیام فجر سال گذشته، توانست دیپلم افتخار بهترین فیلم و همچنین سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را از هیات داوران جشنواره دریافت كند.
    مهدی هاشمی، مسعود كرامتی، ژاله صامتی، مهدی فقیه، سعید آقاخانی و ... از جمله بازیگران «ضد گلوله» هستند.
    در خلاصه داستان این فیلم سینمایی آمده است: «اواسط دهه 60 و اوج دوران جنگ مردی حدود 50 ساله در تهران مشغول قاچاق نوارهای لسآنجلسی و فیلم های ویدئویی است. او در اثر یك اتفاق درمییابد كه توموری در سر دارد و تا دو ماه دیگر بیشتر زنده نخواهد ماند و ...».
    فیلم سینمایی «ضد گلوله» قرار است از چهارشنبه هفته آینده (25 مردادماه) در گروه سینمایی «عصر جدید» روی پرده برود. پخشاین فیلم را موسسه «فیلمیران» برعهده دارد و تبلیغاتش از روزهای ابتدایی هفته آینده آغاز میشود.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

8. 2 کاربر از پست alizee تشکر کرده اند .

9. Top | #5

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    5.90
    تشکر از کاربر
    5,445
    اندازه فونت

Arrow جدول پخش فیلم سینمایی «ضدگلوله» در سینماهای تهران

سینماپرس-گروه سینما/ فیلم سینمایی «ضد گلوله» به کارگردانی مصطفی کیایی و تهیه کنندگی رضا رخشان روی پرده سینماها رفت.

به گزارش سینماپرس، فیلم سینمایی «ضد گلوله» به کارگردانی مصطفی کیایی روی پرده سینماها رفت.

سینما پردیس زندگی: تهران - میدان صادقیه - بلوار کاشانی - بلوار اباذر ، تلفن : 021-44004800، سانس: 14:30/16:30/18:30/20:30/22:30/

سینما اریکه ایرانیان: تهران - بلوار شهید فرحزادی نبش ارغوان ، تلفن : 021-22370001، سانس: 13:15/15:15/17:15/19:15/21:15

سینما کارون: تهران - خیابان - رودکی نرسیده به چهارراه دامپرشکی ، تلفن : 021-66885047، سانس: 10:15/12:15/14:15/16:15/18:15/20:15/22:15

سینما پردیس کیان: تهران - اتوبان نواب، بعدازپل حقشناس، بلوار چراغی، شماره 41 ، تلفن : 021-55861000، سانس: 15:30/ 17:30/ 19:30/ 21:30

سینما فرهنگ: تهران - شریعتی - بالاتراز خیابان دولت ، تلفن : 021-22601205، سانس: 13:30/ 17:30/ 21:30/ 23:30

سینما ماندانا: تهران - خیابان دماوند - اول سی متری نارمک ، تلفن : 021-73015، سانس: 10:30/ 12:30/ 14:30/ 16:30/ 18:30/ 20:30/ 22:30/ 00:30

سینما پارس: تهران - میدان انقلاب ، تلفن : 021-66926953، سانس: 10:00/12:00/14:00/16:00/18:00/20:00

سینما شهر تماشا: تهران - میدان انقلاب ، تلفن : 021-66948730، سانس: 10:15/12:15/14:15/16:15/18:15/20:15

سینما عصر جدید: تهران - خیابان طالقانی نبش وصال ، تلفن : 021-88968448، سانس: 10:45/12:45/14:45/16:45/18:45/20:45

در این فیلم: مهدی هاشمی، مسعود کرامتی، ژاله صامتی، سعید آقاخانی، محسن کیایی، بهشاد شریفیان، علی کوچکی، امیر عزیزی، پوریا رحیمی، زهره بختیاری، ملودی آرامنیا، مسعود انتظاری، محمد حاج حسینی، علی گلزاده، علی زمانی، علیرضا رشیدی، کاظم نجارزاده، یوسف قلیچ و مهدی فقیه به ایفای نقش می پردازند.

در خلاصه داستان فیلم آمده: اواسط دهه 60 و اوج دوران جنگ مردی حدود 50 ساله در تهران مشغول قاچاق نوارهای لس آنجلسی و فیلمهای ویدئویی است. او در اثر یک اتفاق در مییابد که توموری در سر دارد و تا دو ماه دیگر بیشتر زنده نخواهد ماند. ...

عوامل فیلم عبارتند از:
    فیلمنامه: مصطفی کیایی تهیهکننده: رضا رخشان مدیر فیلمبرداری: رضا رخشان برنامه ریز و دستیاراول کارگردان: هومن خواجه نوری منشی صحنه: فرحناز خسرو آبادی دستیاران کارگردان: امیررضا وهابی، مهدی رسولزاده، علی زمانی مجری طرح: محمدحسین عامری پویا مدیر صدابرداری: امیر نوبخت طراح صحنه و لباس: فرامرز بادرامپور طراح گریم: مهری شیرازی عکاس: نادر فوقانی جلوههای ویژه: محسن روزبهانی.

10. کاربر زیر از پست alizee تشکر کرده است .

11. Top | #6

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    5.90
    تشکر از کاربر
    5,445
    اندازه فونت

Thumbs down فراستی در برنامه «هفت»: روشنفکرنماها و رادیکالهای بهظاهر حزباللهی از «ضدگلوله» خوششان نیامده است

خبرگزاری فارس: مسعود فراستی گفت: معتقدم قشر روشنفکرنماها و رادیکالهای به ظاهر حزباللهی از فیلم «ضد گلوله» خوششان نیامده که علت این ناخرسندی دو قشر یک بحث مفصل میطلبد اما بیشتر مخاطبان طرفدار فیلم هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، برگزاری میزگرد با موضوع «آرامش بعد از طوفان» و بررسی مشکلات تولید فیلم در سینمای ایران، احوالپرسی از عزتالله انتظامی، نقد و بررسی فیلم «ضد گلوله»، ارتباط تلفنی با پرویز پرستویی و گفتوگوی ویژه با مسعود کرامتی از جمله مهمترین بخشهای برنامه این هفته «هفت» بود.
    «مسعود کرامتی» کارگردان و بازیگر سینما با حضور در برنامه هفت ضمن عرض تسلیت به مناسبت جان باختن هموطنان آذربایجان در زلزله ورزقان و اهر، از شروع کار کارگردانی و بازیگری خود در تلویزیون و سینما سخن گفت.
    وی همچنین در این برنامه به همکاری خود با مرضیه برومند و دستیار کارگردانی و عروسکگردانی در فیلمهایی از جمله «شهر موشهها» و «خونه مادربزرگ» اشاره کرد و در ادامه اظهار داشت: همیشه تمام تلاشم این بوده که هر کاری چه در عرصه بازیگری و چه کارگردانی انجام میدهم، شرمسار مردم نباشم و بتوانم جوابگوی کارهای خودم باشم.
    به گزارش روابط عمومی برنامه «هفت»، وی اضافه کرد: تحصیلات اولیه من تئاتر بود که در دوران دانشجویی که همزمان با آغاز انقلاب و سپس جنگ تحمیلی بود، فضای جنگ و فضای سیاسی باعث شد که تئاتر کمتر داشته باشیم. به همین دلیل متمرکز به انجام کار عروسکی شدم.

* مسعود کرامتی و بازگویی خاطراتش از همکاری با «رسول ملاقلیپور»

وی در ادامه از آشنایی خود با مرحوم رسول ملاقلیپور صحبت کرد و با اشاره به ساخت فیلم سینمایی «افق» بیان داشت: در آن زمان رسول ملاقلیپور تازه از حوزه هنری بیرون آمده بود و من به واسطه «محمدرضا علیقلی» با وی آشنا شدم. ملاقلیپور رفیقباز بود و در عین صراحتی که داشت به سرعت نیز میتوانست همه چیز را به هم بریزد. همیشه تلاشمان این بود که رفاقتمان با کار باشد و آن هم کار حرفهای. به نوعی قرار نبود من آویزان رسول باشم و او همیشه از ریاکاری و ارتباطهای دروغین مینالید.
    وی به بازی در فیلم «مجنون» ملاقلیپور اشاره کرد و گفت: در فیلمهایش دستیار کارگردان بودم و بازیگران را هدایت میکردم، مرحوم ملاقلیپور همیشه میگفت تو خوب بازی میکنی و فیلمی میسازم که در آن بازی کنی و این شد که در «مجنون» بازی کردم. در سر فیلمها همیشه نظراتم را میگفتم اما حرف آخر را او میزد.
    وی در ادامه تصریح کرد: مرحوم ملاقلیپور در بازیهایم دخالت داشت و من نیز عادت دارم در هنگام بازی به کارگردان توجه کنم، چرا که معتقد هستم که بازیگر حق اظهار نظر و تعامل در بازی را دارد اما حرف نهایی با کارگردان است.

* فیلمنامه «ضدگلوله» برایم جذاب بود

کرامتی در ادامه درباره بازی در فیلم «ضدگلوله» نیز بیان داشت: هنگامی که نقشی را دوست داشته باشم، آن را بازی میکنم. در «ضد گلوله» نیز بعد از خواندن فیلمنامه از نقش خوشم آمد و معتقدم که یکی از درخشانترین وجه فیلمنامه، دیالوگنویسی است که در این فیلم به خوبی دیده میشود و نقشی که در این فیلمنامه پیشنهاد شد برایم جذاب و خاص بود. با حضور مهدی هاشمی که با وی تجربه کار داشتم تصمیمم برای قبول پیشنهاد بیشتر شد.
    وی تاکید کرد: با مصطفی کیایی کار کردن بسیار لذتبخش و خوب است، چرا که کارش را به خوبی میشناسد.

* کیایی: «ضد گلوله» را کسی حمایت نکرد، بخش خصوصی آمد

بخش دوم برنامه هفت به نقد و بررسی فیلم سینمایی «ضد گلوله» اختصاص داشت. این فیلم با حضور «مصطفی کیایی» کارگردان، «آرش خوشخو» منتقد و «مسعود فراستی» کارشناس برنامه نقد شد.
    کیایی در این برنامه گفت: از نام اولیه فیلم خوشم نمیآمد و هنگامی که اسم فیلم «غیرمجاز» شد، شورای نظارت و ارزشیابی با نام آن مخالفت کرد و در نهایت چند روز مانده به جشنواره نام فیلم «ضدگلوله» شد و در حال حاضر از نام فیلم راضی هستم. از ابتدا فضای اصلی فیلم دفاع مقدسی بود و در شرایطی فیلم ساخته شد که حتی با ارائه فیلمنامه به انجمن سینمای دفاع مقدس، هیچ کسی از آن حمایت نکرد و ما مجبور شدیم بخش خصوصی را وارد کنیم و در نهایت باید فیلمی ساخته میشد که هدفمند بوده و هم سرمایه آن باز میگشت.

* خوشخو: «ضدگلوله» حال تماشاگر سینما را خوب کرد

در ادامه خوشخو نیز بیان داشت: فیلم انرژی زیادی به تماشاگر میدهد و در حال حاضر اکثر فیلمها تلخ و یاسآلود هستند. این فیلم میتواند بسیار تاثیرگذار باشد و بعد از مدتها میبینیم تماشاگر با لبخند از سینما بیرون میآید. این فیلم حال تماشاگر سینما را خوب کرده است.
    وی در ادامه افزود: اما معتقدم که با تمام امتیازاتی که فیلم دارد، بیشتر از استحقاقش مورد تحسین قرار گرفته است و به نظرم موقعیت دراماتیک آن کهنه است و پایان فیلم بیشتر واکنشی است تا این که دراماتیک باشد.
    خوشخو درباره بازیگران فیلم نیز بیان داشت: در میان بازیگران مهدی هاشمی بهترین بازی را داشت و به جرات میتوانم بگویم که از میان بازیگران مرد سینمای ایران او جز سه نفر برتر است و در بازی فیلمهای کمیک و نیمه کمیک سیر تکاملی داشته و در کل فیلم هاشمی خوب درخشید.

* فراستی: «ضدگلوله» فیلم موفقی است

مسعود فراستی نیز درباره فیلم «ضدگلوله» بیان داشت: در این فیلم بازی مسعود کرامتی بسیار خوب بود. این فیلم محبوب است. معتقدم قشر روشنفکرنماها و رادیکالهای به ظاهر حزباللهی از این فیلم خوششان نیامده که علت این ناخرسندی دو قشر یک بحث مفصل میطلبد اما بیشتر مخاطبان طرفدار فیلم هستند. فیلم دارای موقعیت دراماتیکی است که شباهت زیادی به فیلم «لیلی با من است» دارد و ما در این چند سال طنز جبههای نداشتیم و این فیلم موفق بوده و است.
    وی در ادامه تصریح کرد: همیشه موضوع شهادت در سینما به شدت سطحی و دمدستی نشان داده میشود و معتقدم که در این فیلم اگر شخصیت در پایان متحول میشد، این فیلم یک توهین بود و فیلم نابود میشد. در این فیلم برای شهادت ارزش قائل شدهاند.
    فراستی به پایان فیلم نیز اشاره کرد و اظهار داشت: پایان فیلم دفعی بوده و ای کاش پایان فیلمنامه جدیتر میشد و کلیشههایی نیز در این فیلم آورده شده بود.
    کیایی نیز در پایان گفت: تمام کلیشههایی که در فیلم آورده شده بود تعمدی بوده و سعی کردیم با ظرافت با این کلیشهها شوخی کنم.

12. کاربر زیر از پست alizee تشکر کرده است .

13. Top | #7

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    5.90
    تشکر از کاربر
    5,445
    اندازه فونت

Arrow آنونس فيلم سينمايي ضد گلوله به کارگرداني مصطفي کيايي

آنونس فيلم سينمايي ضد گلوله به کارگرداني مصطفي کيايي

دانلود فيلم

14. Top | #8

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    5.90
    تشکر از کاربر
    5,445
    اندازه فونت

پیش فرض كارگردان «ضدگلوله»: فيلمم به هيچ عنوان هجو نيست

كارگردان فيلم «ضدگلوله» معتقد است: متاسفانه حذف شدن قسمتهايي از فيلم به خاطر سانسور بار نقد اجتماعي فيلم را كم كرده است.

به گزارش خبرنگار بخش سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مصطفي كيايي كه شامگاه ـ 5 شهريور ماه ـ در نشست نقد و بررسي فيلمش در فرهنگسراي ارسباران سخن ميگفت، با اشاره به اينكه «ضدگلوله» دومين تجربهي كارگردانياش است، ادامه داد: نسبت به كساني كه فيلم دوم يا سوم خود را ميسازند برخورد مناسبي نميشود.

او همچنين از نزديك شدن نظر مردم و منتقدان در ايام جشنواره و در مقطع اكران فيلم ابراز خرسندي كرد.

كارگردان فيلم «ضد گلوله» در ادامه با يادآوري موفقيتهاي فيلمش در جشنواره فيلم فجر گفت: اين فيلم در جشنواره فجر سال گذشته نامزد 5 رشته شد و توانست دو جايزه را كسب كند و يكي از دلايل اين موفقيت حمايت اصحاب رسانه و مطبوعات نسبت به اين فيلم بوده است.

در ادامه اين جلسه مصطفي كيايي در پاسخ به اظهارنظر يكي از حاضران كه «ضد گلوله» را فيلمي هجو ميدانست گفت: اين فيلم به هيچ عنوان هجو نيست و ما در اين فيلم در هيچ صحنهاي شوخي اضافهاي نداشتهايم.

وي در پاسخ به سوالي ديگر كه «ضد گلوله» را شبيه فيلمهايي چون «ليلي با من است» و «اخراجيها» ميدانست، گفت: شايد به خاطر فضاي جنگ باشد كه برخي اين فيلم را، شبيه «اخراجيها» و «ليلي با من است» ميدانند ولي اين فيلم از نظر مضمون هيچ شباهتي به آن دو فيلم ندارد.

كيايي همچنين اظهار داشت: كساني كه فيلم را سطحي ميدانند با نگاهي سطحي فيلم را ديدهاند، در حاليكه «ضد گلوله» پر از موقعيتهاي طنز است كه به هيچ وجه لودگي نيستند و در حقيقت لودگي به فضاي خنداندن تماشاگر به هر قيمتي ميگويند كه در اين فيلم اينگونه نيست.

كارگردان فيلم «ضد گلوله» با بيان اينكه سعي كرده است تا صحنههاي دهه 60 را بر طبق ذهنيات خودش نسبت به آن زمان بازسازي كند، ادامه داد: ريتم كندي كه در فضاي دهه 60 در فيلم وجود دارد براي تلقين هر چه بيشتر اين فضا است، اما در فضاي جنگ سعي كردهام ريتمها را تند كنم.

وي همچنين از نقدها و نظرهاي مطرح شده پيرامون فيلم استقبال كرد و گفت: خيلي خوشحال ميشويم در اين چنين فضاهايي با كساني كه نسبت به فيلم نقد و يا نظري دارند رو در رو صحبت كنم.

بنا بر اين گزارش، رضا رخشان(تهيهكننده)، محسن كيايي(بازيگر) و علي علايي(رييس انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران) در اين نشست حضور داشتند.

رييس انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران دربارهي فيلم «ضدگلوله» گفت: بر خلاف نظر برخي، فيلم «ضد گلوله» هيچ شباهتي با «ليلي با من است» و «اخراجيها» ندارد.

وي تصريح كرد: به نظرم «ضد گلوله» از نظر كارگرداني نسبت به «ليلي با من است» فيلم بهتري است و فيلم كمال تبريزي داراي فيلمنامه خوبي است.

اين منتقد سينما همچنين با بيان اينكه در «اخراجيها» ما فقط شاهد كمدي كلامي هستيم گفت: در «ضد گلوله» علاوه بر كمدي كلام، شاهد كمدي موقعيت نيز هستيم و اين اثر يكي از بهترين شوخينويسيهاي سينماي كمدي را داراست.

رييس انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران هم با بيان اينكه 90 درصد سينماي ايران از يك قاعده پيروي ميكند تصريح كرد: كپي كردن ايرادي ندارد مهم اين است كه فيلمساز فيلم خودش را بسازد و كپي برداري درستي داشته باشد.

علي علايي ادامه داد: عاملي كه سبب ماندگاري يك فيلم ميشود پايبندي به اصول اوليه سينما است و ساختارشكني دليلي بر ماندگاري يك اثر نيست.

رضا رخشان تهيهكننده فيلم «ضدگلوله» هم در سخناني كوتاه با ابراز خرسندي از همكاريش در ساخت اين فيلم گفت: خوشحال هستم كه نويسندگي كار نيز بر عهده مصطفي كيايي بوده است و ايشان خيلي خوب توانستهاند بنويسند و در اين فيلم همه چي درست بوده است.

.

انتهاي پيام

ایسنا

15. Top | #9

Banned

میانگین پست در روز
    1.46
    تشکر از کاربر
    5,644
    تشکر شده 63,777 در 3,328 پست
    اندازه فونت

حمید سلجوقی :
    خلاصه داستان: اواسط دهه 60 و اوج دوران جنگ مردی حدود 50 ساله در تهران مشغول قاچاق نوارهای لوسآنجلسی و فیلمهای ویدئویی است. او در اثر یک اتفاق درمییابد که توموری در سر دارد و تا دو ماه دیگر بیشتر زنده نخواهد بود.

آنچه كه فيلم دوم مصطفي كيايي را از برخي آثار مشابه در سينماي ما متمايز مي كند اين است كه « ضد گلوله» شعار نمي دهد،قهرمان سازي افراطي و غيرقابل باور نمي كند و از همه مهمتر اصراري به منقلب شدن يك شبه ي قهرمان ِ تازه به جبهه آمده اش ندارد. كيايي با همان « بعد از ظهر سگي سگي» نشان داد كمدي را خوب مي فهمد و فيلمساز زيركي است.

كمدي ظريف و زيركانه ي « ضد گلوله» با نام سابق « غير مجاز» و قبل تر « بزن بريم بهشت» آن را از اكثر فيلم هاي هم رده اش متمايز مي كند.

فيلم، نمونه ي موفقي از شوخي هاي كلامي به حساب مي آيد.جنسي از شوخي ها كه در سال هاي اخير به واسطه بداهه پردازي هاي به جا و بيجاي بعضي كمدين ها از ياد رفته يا صرفا ديالوگ هايي از نوع شوخي هاي جنسي در لفافه بوده كه ديگر به اندازه كافي تكراري شده است.

ديالوگ هاي طنز «ضد گلوله» بالاخص ديالوگ هاي شخصيت اصلي قصه (سليم) خلاقانه و زيبا نوشته شده است.

كيايي نه امكانات خاصي نسبت به بقيه فيلمسازان داشته نه بودجه خاصي نه موقعيت خاص و نه لطف خاصي شامل حالش شده! .با رعايت تمام چارچوب ها و قواعدِ ساخت ِ يك كمدي ِ سالم و محترمانه با فضاي جبهه و جنگ به طرز جذابي شوخي كرده است.
    فيلم روايت منظمي به دور از كندي و ضعف و كاستي هاي خاص دارد.در فيلم جنگي كيايي، به درستي آنچه كه بايد مورد خنده قرار گيرد مشخص و با آن شوخي شده.اين بار ارزش ها، باورها و ذات دفاع مقدس سوژه خنده نيست بلكه اين موقعيت قهرمان است كه فضاي مفرحي را به وجود مي آورد. كيايي نشان داد مي شود كمدي جنگي را جدي گرفت و همزمان مخاطب را خنداند.

هم « نجات سرباز رايان» و هم « ليلي با من است» نمونه هايي از فيلم هايي هستند كه « ضد گلوله» از آن ها تاثير گرفته. دقت كنيد تاثير نه تقليد!

جواب آنچه كه سؤال اساسي امروز سينماي كمدي ماست را مي توان در « ضد گلوله» پيدا كرد. چرا كمدي هايمان ديگر نمي فروشد؟! چون جدي گرفته نمي شوند.چون ديگر اثري از خلاقيت نيست.چون كسي به خودش جرئت ريسك كردن نمي دهد.

مهدي هاشمي با يك بازي معركه طنازانه، خودش نيمي از جذابيت هاي « ضدگلوله» است.كيايي از مجموعه بازيگرانش به خوبي بازي گرفته و باز هم تاكيد ميكنم: « ضد گلوله» فيلم محترم و قابل دفاعي است كه دنبال خنداندن بيننده اش با توسل به هر ابزاري نيست و مصطفي كيايي كمدي نويس خوش فكر و فهيمي است و حرف هاي زيادي براي گفتن دارد اگر جلوي پايش سنگ نياندازيم. راستي پايان «ضدگلوله» را دوست ندارم.

16. Top | #10

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    5.90
    تشکر از کاربر
    5,445
    اندازه فونت

Arrow نگاهی به فیلم «ضد گلوله» به کارگردانی مصطفی کیایی

قصد داریم در این بخش و در جهت ارتباط تنگاتنگ تر با مخاطبان خود، از نقد های برتر خوانندگان عزیز سایت درباره فیلم های روز سینمای ایران و جهان، با ذکر نام نویسنده استفاده نماییم.
    در صورت تمایل به تبادل اندیشه هایتان با دیگر همراهان سینمانگار، نقدهای خود را به صورت فایل word به آدرس ایمل زیر ارسال نمایید.
    قابل ذکر است که سینمانگار حق ویرایش مطالب ارسالی را خواهد داشت و از نقدهای برتر به انتخاب خود استفاده خواهد نمود.
    فواد شمس

جلیقه کلیشه ای ضد گلوله فیلم «ضد گلوله»، تلاش دارد تا یک کمدی جنگی بسازد. پدیدهی بسیار جدی و تلخ جنگ را دستمایه قرار داده است تا موقعیتهای طنز و خندهدار بسازد؛ اما در این زمینه خودش اسیر کلیشهها شده است و برای خنداندن مخاطب کلیشهها و شوخیهای نخنماشده را مورد استفاده قرار میدهد. به همین دلیل فیلم کمدی موفقی نیست. از آن طرف در ژانر فیلمهای جنگی هم حرف جدیدی برای گفتن ندارد. پیش از این، همه حرفها زده شده است. در کل میتوان گفت فیلم متوسط رو به ضعیفی است. داستانپردازی قویای هم ندارد تنها با تکیه بر بازی مهدی هاشمی و همچنین روایت سر راست و سادهاش اندکی امید دارد که مخاطب را جذب کند.

«ضد گلوله» داستان فردی به نام سلیم است که در کار تکثیر و فروش نوارهای کاست غیرمجاز است؛ شغلی که در دهه 60 جز کارهای غیر قانونی خطرناک محسوب میشده است. به قول خودش در سکانسی که بر روی تخت خواب بیمارستان دراز کشیده و دکتر در مورد توموری که اندازه "یک تیله" در مغزش وجود دارد حرف میزند، هر روز با مرگ مواجه است. زمانی که وی متوجه میشود بیش از دوماه زنده نخواهد ماند، تصمیم میگیرد راهی جبهه میشود تا با مرگش مایه افتخار زنش که خیلی هم از دستش شاکی است، بشود؛ شاید هم خودش رستگار شود.

شاید دست اندر کاران «ضد گلوله» در اینجا کلیشهای سعی کردهاند تا این گفتمان رایج و مسلط در مورد کسانی را که به شوق شهادت به جبههها میرفتند، بشکنند. البته خودشان در این زمینه به نوعی اسیر کلیشهها میشوند. در واقع خود اینکه انسانها وقتی متوجه میشوند که دارند میمیرند میخواهند مرگ خارقالعادهای داشته باشند، بارها دستمایه فیلمسازی شده و یک کلیشهی نخنماست. تجربه سینمای جنگی در ایران همواره قربانی این دست از کلیشهسازیهاست. پیشترها همواره باید شاهد قهرمانگرایی غیر معقول در این دست از فیلمها میبودیم. یک رزمندهی ایرانی با یک سلاح سبک کلاشینکف، یک تنه جلوی یک لشگر زرهی عراقی مقاومت میکرد. تصویری که کاریکاتوروار میخواست رشادت و فداکاری ایرانیان در زمان دفاع از سرزمینشان را به رخ همگان بکشاند؛ اما خودش تبدیل به ضد خودش شد. بعد از آن کلیشهی دیگری رایج شد. تلاش بر این شد که نشان دهند که تنها یک قشر خاص نبودند که از سرزمینشان دفاع کردند، بلکه بقیه مردم هم بودهاند؛ اما در اینجا ناگهان در کنار اقشار مذهبی و سنتی یک عده افراد "حاشیه"ای و لمپن وارد صحنه شدند. در «اخراجیها» عدهای بیکاره و جوان "علاف" ناگهان متحول شدند و ترکیب عجیب "حاجیها و سیدهای سوزوکی" را ساختند. در فیلم «ضد گلوله» هم ناگهان نوارفروشان و بیماران روانی در کنار رزمندگان مذهبی و روحانیون و پاسدارها و بسیجیان میخواهند کلیشههای رایج را بشکنند. محور کلیت فیلم شوق مردن نوارفروش و بیمار روانی است و این گونه میخواهد مفهوم شهادتطلبی را به چالش بکشد.

«ضد گلوله» تلاش دارد یک کپیبرداری ناقص از آثار طنز دفاع مقدس سالهای قبل خصوصا «لیلی با من است» باشد. در این فیلم هم سعی بر آن است که از تناقضهای رفتاری و تضادهای موقعیت، کمدی بیرون بیاید. سلیم نوارفروش به عنوان شخصیتی که برای فرار از زندانرفتن به جبههها فرار میکند، برای اینکه میداند دو ماه دیگر میمیرد، میخواهد به جبهه برود که لااقل شهید شود؛ شاید در آن دنیا وضعش بهتر از این دنیا باشد و زنش هم خوشحال شود که همچون "حاج خانم اینا" مورد احترام قرار گیرد و نام شوهرش بر کوچهها نقش ببندد، قراردادن چنین شخصیتی در موقیعت متناقض در فضای جبهه و جنگ، در جهت ایجاد کمدی است؛ اما بسیار ناشیانه و خامدستانه عمل شده است و اصلا موقعیت کمدی ویژهای خلق نمیشود که مخاطب خندهاش بگیرد. اینجاست که کارگردان تلاش دارد کلیشههای رایج فضای جنگی را بشکند، اما خودش اسیر کلیشه میشود. به نظر میرسد متاسفانه به دلیل ضعف روایتی و کپیبرداری ناشیانه از اثر طنز موفق کمال تبریزی در «لیلی با من است» کمتر در خنداندن تماشاگر موفق بوده باشد. تنها در دو نکته است که میتوان ادعا کرد کارگردان خودش را از کلیشههای رایج رهانیده است. یکی اینکه سلیم دچار تحول روحی نمیشود. سلیمی که قرار بود دو ماه بیشتر زنده نماند 20 سال زنده میماند و همچنان همان آدمی است که دنبال نوار، آهنگ و عشق و حال است و پشت موتور دوستش مینشیند. از آن طرف کارگردان با هوشمندی خاصی با قراردادن مخاطب در موقعیت نوستالژی دهه 60 اندکی مخاطب را قلقلک میدهد. فضاسازی خوب از شهر و سبک زندگی آن دوران موفق بوده است. نوارهای کاست، دکه روزنامهفروشی که نوشابه شیشهای و توپ پلاستیکی دارد. لباسپوشیدن و تیپهای خاص آن دوران، جوانی که عشق داریوش است و دارد "به من نگو دوست دارم ..." میخواند و البته پاترول کمیته که برای بسیاری دلهرهآور بوده است؛ اینها البته خودشان "کلیشههایی" هستند که هنوز هم برای آنکه مخاطب را به آن دوران ببرد، جالب توجهاند.

به نظر میرسد که «ضد گلوله» برخلاف تبلیغات زیادی که حول این موضوع که کمدی خوب و خارج از کلیشهای است؛ نه تنها فیلم خوب کمدی نبود، بلکه در ژانر فیلمهای جنگی در ایران هم تنها یک تجربه تکراری و کپیبرداریشده از «لیلی با من است» و دیگر فیلمهای طنز شبیه آن بود. فیلم، سراسر اسیر کلیشههای رایج شده است. متاسفانه حتی در خنداندن مخاطب نیز موفقیت چندانی کسب نکرد؛ چون ذهن مخاطب اشباعشده از این کلیشههاست.

منبع : سینما نگار

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین