بازگشت   نودهشتیا > تالار اصلی > مسابقات سایت

 
 تبلیغات 
عصر پادشاهان
نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: کدوم نقد حرفه ای تر بود ؟
نقد 1 93 47.94%
نقد 2 74 38.14%
نقد 3 85 43.81%
نقد 4 81 41.75%
نقد 5 69 35.57%
نقد 6 114 58.76%
نقد 7 70 36.08%
نقد 8 84 43.30%
نقد 9 67 34.54%
نقد 10 64 32.99%
نقد 11 58 29.90%
نقد 12 65 33.51%
نقد 13 70 36.08%
نظرسنجی با انتخاب چندگانه رأی دهندگان: 194. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.

ارسال موضوع جدید  موضوع بسته شد
 
ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی ۱۳ مرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۱۵ قبل از ظهر   #1 (لینک مستقیم)
رمان نویس انجمن
 
FooLaD آواتار ها
 
پست بسیار مفید  +42 امتیاز     
پیش فرض نظر سنجی نقد برتر | همسایه ی من

به نام خدا

سلام
حالتون خوبه ؟
با اولین نظرسنجی مسابقه نقد برتر در خدمتتونیم
همون طور که می دونین این نظر سنجی مربوط به نقد رمان همسایه ی من

نکته ای رو که باید بگم اینه که خیلی از دوستان به چارچوبی که اول تاپیک فراخوان نوشته بودم دقت نکرده بودن و نقدهای معمولی ای رو نوشته بودن که با درخواست من خیلی از دوستان اون رو اصلاح کردن
اما باز ممکنه که زیاد چارچوب رو رعایت نکرده باشن ، برای همین اول خواستم توی مسابقه شرکتشون ندم
اما گفتم چرا حذفشون کنم ؟ خود رای دهنده ها نقد خوب و بد رو و نقدی که تو چارچوب مشخص شده نبوده تشخیص می دن و بهش رای نمی دن .. پس نقدهای خارج از چارچوب هم ممکنه داشته باشیم

قبل از اینکه بریم سراغ اصل مطلب دو تا مطلب رو باید یادآوری کنم :

یکی اینکه از امروز تا آخر هفته وقت دارین نقداتون رو در مورد رمان
عشق و احساس من | fereshteh 27 برام بفرستین
ترتیب رمان های که به غیر از همسایه ی من نقد می شن :
هفته دوم : عشق و احساس من ( fereshteh 27 )
هفته سوم : پارلا (anital)
هفته چهارم : بازنشسته (mirage)
هفته پنجم : همیشه یکی هست (mehrsa_m)
هفته ششم : توسکا (باران 69)

اینم لینک های رمان برای راحتی کار شما :

دانلود عشق و احساس من - پی دی اف
دانلود عشق و احساس من - جاوا
تاپیک اصلی رمان عشق و احساس من
**************************************
دانلود رمان پارلا - پی دی اف
دانلود رمان پارلا - جاوا
تاپیک اصلی رمان پارلا
**************************************
تاپیک اصلی رمان بازنشسته
*************************************
دانلود رمان همیشه یکی هست - پی دی اف
دانلود رمان هميشه يكي هست - جاوا
تاپیک اصلی رمان همیشه یکی هست
*************************************
دانلود رمان توسکا - پی دی اف
دانلود رمان توسکا - جاوا
تاپیک اصلی رمان توسکا
************************************

مطلب بعدی یادآوری چارچوبیه که شما می خونین و بر اساس اون به نقد ها رای می دین :


فرآیند نقد
در این بخش از نقد داستان سعی كنید موارد زیر را اجرا كنید. به یاد داشته باشید كه نگاه شما در چند موردی كه در زیر آمده هنوز آن نگاه یكسر تكنیكی به داستان نیست.
الف ـ به هیچ وجه مبادرت به خواندن سایر نقدهایی كه راجع به این داستان نوشته شده است نكنید. میتوانید خواندن آنها را به بعد موكول كنید.
ب ـ بهعنوان یك خواننده، برداشت و احساس خود را از داستان، بنویسید. برای مثال میتوانید روی این موضوع دقت كنید كه آیا داستان از همان پاراگرافهای اول توانسته شما را به خود جذب كند؟
ج ـ ضعفهای داستان را پیدا كنید. به یاد داشته باشید كه نوشتن یك نقد دو هدف را دنبال میكند: یكی، مشخص كردن نقاط ضعف آن و دیگر، ارائهی پیشنهادهای سازنده برای نویسنده تا داستان خود را تقویت كند.
د ـ اگر داستان نقطهی قوتی دارد آن را مشخص كنید.
هـ ـ هرگز طی نقد داستان به نقد شخصیت نویسنده نپردازید. تمركز شما فقط و فقط باید روی نوشته و متن باشد. بنابراین زندگی و شخصیت نویسنده هیچ ارتباطی به نقد اثر ندارد.
نقد عناصر داستان
یك داستان معمولاً در بردارندهی عناصری است كه به شكل قاعده درآمدهاند. البته یك داستان خوب الزاماً نیازی به تبعیت بیچون و چرا از این قواعد ندارد و میتواند از این قواعد تخطی كند و حتی ژانر خود را هم زیر پا بگذارد. با این حال، در مبحث روایتشناسی، روایت باید دارای ویژگیهایی باشد تا در فرایند شناخت و نقد آن به مشكلی بر نخوریم. در زیر به شكل ساده و گذرا این عناصر بررسی میشود؛ با این توضیح كه دو كتاب ارزشمند «دستور زبان داستان» از احمد اخوت و عناصر داستان از رابرت اسكولز (ترجمهی فرزانه طاهری) جزء منابع خوب حیطهی روایتشناسی و شناخت عناصر داستاناند كه میتوانید به آنها مراجعه كنید.

الف ـ شروع داستان (OPENING)
آیا اولین جملات و پاراگرافهای داستان توجه شما را به خود جلب كردهاند؟ هرقدر كه نویسنده در داستان خود شروع بهتری داشته باشد، بیشتر میتواند خواننده را جذب كند. حتی ما وقتی در كتابفروشی هستیم و كتاب داستانی را میبینیم كه با نویسندهی آن آشنایی نداریم، یكی از معیارها برای خرید آن میتواند توجه به دقت به نحوهی شروع آن باشد. ادوارد سعید گفته: «بدون داشتن ذرهای از احساس آغاز، هیچ اثری را نمیتوان شروع كرد؛ همانطور كه بدون این احساس پایانی هم در كار نخواهد بود». رابرت اسكولز در كتاب عناصر داستان معتقد است كه در شروع داستان باید شخصیتهای كلیدی معرفی و مناسبتهای اولیهی آنها مشخص شود، زمینه برای كنش اصلی آماده شده و چنانچه داستان نیاز داشته باشد، چیزی دربارهی گذشتهی آن عنوان كند. باید در شروع داستان اولین نشانههای بحران داستان به خواننده نشان داده شود؛ بحرانی كه بعداً كنش اصلی داستان را به همراه دارد. به هرحال شروع داستان خیلی مهم است و یك منتقد هم حتماً باید به شروع داستان توجه اساسی داشته باشد.

ب ـ كشمكش (CONFLICT)
منظور از كشمكش، درگیری ذهنی یا اخلاقی شخصیت داستان است كه از امیال یا آرزوهای برآورده نشده یا مغایر ناشی میشود. در داستان باید دید آیا كشمكش عاطفی شخصیت اصلی و نیز كشمكش بین شخصیتهای دیگر وجود دارد؟ و نویسنده تا چه حد توانسته كشمكش بین شخصیتها و كشمكش شخصی قهرمان داستان را نشان دهد.

طرح (PLOT)
مبحث طرح یكی از مباحث پیچیده و اساسی در داستان است. اما اینجا بهطور گذرا میگوییم منظور از طرح، نقشه،نظم، الگو و شمائی از حوادث است. به بیان بهتر، حوادث و شخصیتها طوری در داستان شكل مییابند كه كنجكاوی و تعلیق خواننده را به دنبال میآورند. خواننده حوادث داستان را پی میگیرد و میخواهد علت وقوع آنها را بداند. شاید لازم باشد بگویم كه طبق تعریف ای.ام.فورستر بین داستان و طرح، فرق است. داستان نقل رشتهای از حوادث است كه بر طبق روالی زمانی ترتیب پیدا كردهاند. اما طرح، نقل حوادث است با تكیه بر موجبیت و روابط علی و معلولی. در این قسمت از نقد باید نكاتی را كه مرتبط با طرح است در نظر بگیریم: آیا طرح اصلی واضح و قابل باور است؟ آیا شخصیت اصلی مسألهی تعریف شدهای برای حل كردن دارد؟ آیا خواننده میتواند زمان و مكان داستان را به آسانی تشخیص دهد؟ و...

فضاسازی داستان (SETTING)
در این قسمت باید دید آیا توصیف كاملی از پس زمینهی داستان ارائه شده است! آیا نویسنده اسمهای خوبی برای آدمها، مكانها و اشیا به كار برده است؟ آیا بین زمان و نظم حوادث در داستان هماهنگی است؟

شخصیتپردازی (CHARACTERIZATION)
شخصیت در تعریفی ساده، انسانی است كه با خواست نویسنده پا به صحنهی داستان میگذارد و كنشهای مورد نظر نویسنده را انجام میدهد و سرانجام از صحنهی داستان بیرون میرود. البته در نگاهی دیگر، شخصیت موجودی پویا است كه در كنشهای داستانی ظاهر میشود و اگرچه از طرح كلی داستان پیروی میكند ولی گاهی خود ابتكار عمل به دست گرفته و همهچیز را رهبری میكند. در نقد داستان باید دید آیا شخصیت خوب پردازش شده است؟ آیا تصویر استادانهای از فرهنگ، خصوصیات، دورهی تاریخی و موقعیت مكانی شخصیت اصلی ارائه شده است؟ آیا حس تناقض و كشمكش درونی شخصیت به خوبی نشان داده شده است؟

دیالوگ (DIALOGUE)
در این قسمت باید دید آیا كلماتی كه از دهان شخصیتها بیرون آمده تناسبی با خلق و خوی آنها دارد؟ آیا خواننده قادر است از خلال دیالوگ بین شخصیتها به فضاسازیها و توصیفهای نویسنده پی ببرد؟ اگر چنین باشد میتوان داستان را دارای نقطه ی قوت دانست.

زاویه دید (POINT OF VIEW)
زاویه دید منظری است كه نویسنده ـ راوی و یا شخصیتها از طریق آن به داستان و حوادث آن مینگرند. این منظر، بهطور عمده دو ساحت دارد: ساحت چشم و ساحت فكر. ساحت چشم نگاه یا نظر (PERSPECTIVE) را به بار میآورد و ساحت فكر، ایدئولوژی و وجههی نظر را. در داستان باید دید زاویهی دید اول شخص است یا سوم شخص و یا دانای كل. در عین حال تغییر زاویه دید در داستان به چه شكلی است؟ آیا این كار به شكلی استادانه انجام میشود؟ و اصولاً آیا در داستان ما شاهد تعدّد زاویه دیدها هستیم یا یك زاویه دید واحد بر داستان حاكم است؟
مواردی كه در بالا مطرح شد جزء عناصر اصلی داستان محسوب میشوند كه دانستن آنها اگرچه برای داستاننویسی و ناقد لازم است، اما كافی نیست. یك اثر داستانی خلاقانه، ظرفیتهای خاص خود را دارد؛ لذا مطابقت دقیق و موبهموی آن با عناصر فوق، نقطهی قوت و برجستگی آن محسوب نمیشود. با این حال چنانچه اثری بتواند پابهپای این قواعد، تفاوتها و برجستگیهای خاص خود را هم داشته باشد، آن وقت ما میتوانیم آن را داستانی قوی و ارزشمند بدانیم و مطمئن باشیم كه ارزش بیشتر از یك بار خواندن را دارد.نقد 1

 برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنیدنقد 2

 برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنیدنقد 3


 برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنیدنقد 4


 برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنیدنقد 5
 برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنیدنقد 6

 برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنید


نقد 7

 برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنیدنقد 8

 برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنیدنقد 9

 برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنیدنقد 10

 برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنید
نقد 11

 برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنیدنقد 12
 برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنیدنقد 13

 برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنید
بازم میگم ممکنه بعضی از نقدا خارج از چارچوب نقد حرفه ای باشه ، چون دوست نداشتم کسی رو از شرکت در مسابقه محروم کنم
از امروز تا آخر هفته هم وقت دارین نقد رمان عشق و احساس من رو بفرستین

داستانک های من:
پنجره |حسن کچل | نگین | شیرکاکائو داغ | راننده تاکسی | تلفن همگانی | دلم برات میسوزه| من هنوز تو ماجراتم|ده و ده دقیقه |جایــــــــــزه | همیشه
پای یک نفر در میان است| یک روز برفی | صفحه هفتاد و دو | FooLaD کاربر انجمن

هدف برتر | هما پوراصفهانی و من!

با ترانه سرای آهنگ انتخاب شادمهر بیشتر آشنا بشین + عکــس

زیاد خوب نباش ، زیاد دم دست نباش!
زیاد که خوب باشی ، دل آدم ها را میزنی ، آدم ها این روزها عجیب به خوبی ، به شیرینی آلرژی دارند!
زیاد که باشی ، زیادی میشوی...!ویرایش توسط FooLaD : ۱۷ مرداد ۱۳۹۱ در ساعت ۱۰:۱۸ قبل از ظهر
FooLaD آنلاین نیست.  
تشکر شده توسط :
# NEGAR #, #mahnaz#, "Giti", (زلال), *bi gharar*, *ghazaleh*, *N!LooFaR*, *Nahayat*, +Lily, - heDeh -, -ShaDi-, -نازلی-, .::پارادایس::., .Anahit., .Mar.Yam., .MOHABBAT., alonegirl, ana_b, anital, Arrosha, bahar1313, brain storm, D0nya, Elin-sky, elnaz 90, fatima_59, fereshteh27, flavia, flower-pari, Genza, godness, gole narges, gracious, hediyeh_b, hoda_f1, jallyyyy, jess!can!lz, ke$ha, leila.m, m.mahya, mahi tak, mahshad05, mahtabi22, mary payizi, maryam.khakbaz, mehrsa_m, melanie stryder, melodeee, mig.mig, Mina, Mina.LoveStar, mina_k, mirage, modemoiselle, N A F A S, nafas_sheytoon, Nahid72, NAVA22, negar1373, negin-joon, niloofarane, niloofarnaz, nrezaii, ParMoun, patrin, patrishiya, Phoenix.74, R.A.H.A, saba_lovly, saghi.m, Sahar.M, sanaz.p, sara-42, shahrzad1369, ~sky angel~, solijoon, sollmaz, sαвα, talayeh, taraneh24, T.KHD, Vampi.boy :|, wenela, yada, ZeYnAb KhAnOoM, ~foroozan~, ×سپنتا×, آذردخت, آذرمیدخت, آرتمیس 98, ابی دریا, ارمغان شادی, اسمون, الهام1995, باران 69, ثـمیـن, حریم, دختر مسافر, دیبا کیان, رابین *, رز وحشی, رهــا, رودنا, زرین دخت, زهرا.الف, ستاره چشمک زن, شایسته بانو, فاطمه سادات ..., مونا**, مینا, نــازگــل, واران, وارش67, وستا دخت, پروانه!, ★Night Sky Soul, ✘Soheyla✘, ✿KhanomGol

تبلیغات

دانلود

قدیمی ۱۴ مرداد ۱۳۹۱, ۱۲:۲۴ بعد از ظهر   #2 (لینک مستقیم)
همکار بازنشسته
 
# NEGAR # آواتار ها
 
پست بسیار مفید  +6 امتیاز     
پیش فرض

نظرسنجي شروع شد
# NEGAR # آنلاین نیست.  
قدیمی ۱۴ مرداد ۱۳۹۱, ۱۲:۴۱ بعد از ظهر   #3 (لینک مستقیم)
رمان نویس انجمن
 
FooLaD آواتار ها
 
بدون امتیاز  0 امتیاز     
پیش فرض

دوستان بشتابین که شروع شد مسابقه
FooLaD آنلاین نیست.  
قدیمی ۱۴ مرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۰۱ بعد از ظهر   #4 (لینک مستقیم)
کاربر حرفه ای
 
~mehrnaz~ آواتار ها
 
~mehrnaz~ به Yahoo ارسال پیام
بدون امتیاز  0 امتیاز     
پیش فرض

من به همه رای دادم چون به نظرم همشون خوب بودنرمان های من روی صفحه اصلی
بهترین آهنگی که شنیدم
the truth is we were much to young
now I'm looking for you or anyone like you
یه پیش نمایش از یه رمان اگه خوب بود تو پروفایلم بگین که رو نوشتنش فکر کنم نبودم که بگین خو:)
vampire name'd NO ONE- pilot

برای خواننده های خانوم کوچیک:
لطفا بذارید یه مدت خودم و جمع و جور کنم و بعد مینویسم میدونم دیر به دیر پست میذارم اما من به این زمانای میانِ پستم احتیاج دارم. وگرنه خانوم کوچیک هیچ وقت تموم نمیشه.
~mehrnaz~ آنلاین نیست.  
قدیمی ۱۴ مرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۰۶ بعد از ظهر   #5 (لینک مستقیم)
ویراستار کتاب انجمن
 
دیبا کیان آواتار ها
 
بدون امتیاز  0 امتیاز     
پیش فرض

به 3و 13 رای دادمبهترین آهنگ زندگی من تپش قلب توست و قشنگ ترین روزم روز شکفتنت.


فرشته ی کوچک من، تو دعای دیرینه ی من بودی که اکنون اجابت شدی. مدت ها منتظر اومدنت بودم و حالا تا در آغوش کشیدنت تنها نفسی فاصله دارم. از خدا هزاران بار ممنونم که من رو لایق معجزه ای چون تو دونست.

دیبا کیان آنلاین نیست.  
قدیمی ۱۴ مرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۳۳ بعد از ظهر   #6 (لینک مستقیم)
کاربر ویژه
 
+Lily آواتار ها
 
پست معمولی  +1 امتیاز     
پیش فرض

تعدادشون خیلی زیاد بود

منم مثل کسایی که توی نقد شرکت کرده بودند بر اساس نظر شخصیم رای دادم
البته اینم بگم که همه رو به جز نقد 13 ـ که خیلی طولانی بود و جرئیات زیاد توش آورده بود ـ کامل خوندم
نمی فهمیدم چه دلیلی داشت که اسم مثلا کارمندای شرکت آتیه رو هم بیاره راستش همین باعث شد بقیه اشو نخونم
اگه هم به نکته ی خاصی اشاره کرده باشه به خاطر این همه تکیه رو جزئیاتش من ندیدم

سه تا نقدی که انتخاب کردم به نظرم از همه بهتر بودن شایدم به خاطر اینکه به نظرخودم نزدیکتر بودن
ولی نقد 6 رو با اینکه از همه بیشتر پسندیدم با سه چار خط آخرش موافق نیستم

ولی دست همگی درد نکنه
خیلی خوبه که از این مسابقه اینطور استقبال شده
ممنون از همه ی اونایی که شرکت کردن
+Lily آنلاین نیست.  
قدیمی ۱۴ مرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۳۹ بعد از ظهر   #7 (لینک مستقیم)
کاربر حرفه ای
 
* فاطمه* آواتار ها
 
بدون امتیاز  0 امتیاز     
پیش فرض

به 1 و 4 رای دادم
اکثرا خوب بودن اما کامل نبودنرمان های خودم:

فراموشی | sertegh کاربر انجمن

گِروگانگیر|* فاطمه* کاربر انجمن

دختر خیابونی|*فاطمه *کاربر انجمن
چـــی صـــدا کنـــم تـــورو
گـــوره خـــر یا کانگـــورو
کاش که خـــر بودی عزیـــزم
میشدم سواره تـــو
* فاطمه* آنلاین نیست.  
قدیمی ۱۴ مرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۵۱ بعد از ظهر   #8 (لینک مستقیم)
کاربر حرفه ای
 
ثـمیـن آواتار ها
 
ثـمیـن به Yahoo ارسال پیام
بدون امتیاز  0 امتیاز     
پیش فرض

مـنـم بــه هـمـشـون رای دادم چـون تــوی هـمشـون بـه یـه نـکـات خـوبـی اشـاره شـده بـود !
تـوی یـه نـقـد خـوب اول بـایـد نـکـات مـثـبـت رو بـیـان کـرد و بـعـد سـراغ نـقـاط ضـعـف یـک اثـر رفـت !
ممـنــون از مـتـنـی کـه در مـورد نـقـد قـرار دادی اســتفـاده کـردیــم و ممـنـون از نـقـده بـچـه هــا در مـورد رمـان هـمسـایـه مـن !

[ پـــرتـو ] . . . ! :)توصیه می شــود ..

[ تـــلخ تــــر . . . ]


ثـمیـن آنلاین نیست.  
قدیمی ۱۴ مرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۵۸ بعد از ظهر   #9 (لینک مستقیم)
کاربر نیمه حرفه ای
 
narges.r آواتار ها
 
بدون امتیاز  0 امتیاز     
پیش فرض

من به 6 رای دادم..
جانا سخن از زبان ما می گویی......
ولی با خط آخر موافق نیستم............... خیلی هم سطحی نبود.............." چیست این باران که دلخواه من است ....
زیر او چتر روانم روشن است .......!!!!

حتما بخونید.........
خالکوبی
خسوف
در گرگ و میش نگاه تو
روی خط صفر ...!
نبض تپنده
پانتی بنتی
به آفتاب سلامی دوباره خواهم داد..


narges.r آنلاین نیست.  
قدیمی ۱۴ مرداد ۱۳۹۱, ۰۲:۰۰ بعد از ظهر   #10 (لینک مستقیم)
کاربر حرفه ای
 
★Night Sky Soul آواتار ها
 
بدون امتیاز  0 امتیاز     
پیش فرض

من به یک رای دادم...کلا همسایه ی من خیلی قشنگ بود...ساده ی ســــاده ...
از دست مـــی روند ..!
همـــه ی آن چیز ها کـــه .....
سختِ سخت ... بـــه دست آمدند ....!
★Night Sky Soul آنلاین نیست.  
موضوع بسته شد

علاقه مندی ها (Bookmarks)

برچسب ها
نظر،سنجی،نقد،برتر،نوشته،ک اربران،سایت،, همسایه،ی،من

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

UP/Down مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are غیر فعال
Pingbacks are غیر فعال
Refbacks are غیر فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
نظر سنجی مسابقه پاچه خواری برتر در مدح ادمین -دور دوم bahar1313 مسابقات سایت 97 ۹ تير ۱۳۹۱ ۰۷:۵۳ بعد از ظهر
نظر سنجی مسابقه پاچه خواری برتر در مدح ادمین -دور اول bahar1313 مسابقات سایت 237 ۲۷ خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۰۸ قبل از ظهر
نظر سنجی:اولین دوره مسابقه اوتور برتر golnaghshetavous مسابقات سایت 355 ۱۴ آبان ۱۳۸۹ ۱۲:۱۳ بعد از ظهر


 

اکنون ساعت ۰۸:۴۰ قبل از ظهر برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.

استفاده از مطالب اين سايت به هر نحو ، منوط به قرار دادن نام و لینک نودهشتیا به صورت مستقیم (http://www.forum.98ia.com) می باشد .

تاپیک های پیشنهادی : با انجمن مشکل دارید؟ - اطلاعیه ها و اخبار سایت - قوانین انجمن

خاطره نویسی  - خلاصه رمان - یادداشت های تلخ نویس - دانلود کتاب و رمان

- تماس با ما - گروهها - فال حافظ - بایگانی - بالا