ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
نظر سنجی نقد برتر | همسایه ی من
گل نقش طاووس

paradiseagency

?

نودهشتیا
فید آر اس اس

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: کدوم نقد حرفه ای تر بود ؟

رأی دهندگان
194. نظرسنجی بسته شده است.
  • نقد 1

93 47.94%
  • نقد 2

74 38.14%
  • نقد 3

85 43.81%
  • نقد 4

81 41.75%
  • نقد 5

69 35.57%
  • نقد 6

114 58.76%
  • نقد 7

70 36.08%
  • نقد 8

84 43.30%
  • نقد 9

67 34.54%
  • نقد 10

64 32.99%
  • نقد 11

58 29.90%
  • نقد 12

65 33.51%
  • نقد 13

70 36.08%
نظرسنجی با انتخاب چندگانه
صفحه 1 از 11 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 104
  1. Top | #1

Banned

میانگین پست در روز
    1.46
    تشکر از کاربر
    5,644
    تشکر شده 63,777 در 3,328 پست
    اندازه فونت

پیش فرض نظر سنجی نقد برتر | همسایه ی من

به نام خدا

سلام
    حالتون خوبه ؟
    با اولین نظرسنجی مسابقه نقد برتر در خدمتتونیم
    همون طور که می دونین این نظر سنجی مربوط به نقد رمان همسایه ی من

نکته ای رو که باید بگم اینه که خیلی از دوستان به چارچوبی که اول تاپیک فراخوان نوشته بودم دقت نکرده بودن و نقدهای معمولی ای رو نوشته بودن که با درخواست من خیلی از دوستان اون رو اصلاح کردن
    اما باز ممکنه که زیاد چارچوب رو رعایت نکرده باشن ، برای همین اول خواستم توی مسابقه شرکتشون ندم
    اما گفتم چرا حذفشون کنم ؟ خود رای دهنده ها نقد خوب و بد رو و نقدی که تو چارچوب مشخص شده نبوده تشخیص می دن و بهش رای نمی دن .. پس نقدهای خارج از چارچوب هم ممکنه داشته باشیم

قبل از اینکه بریم سراغ اصل مطلب دو تا مطلب رو باید یادآوری کنم :

یکی اینکه از امروز تا آخر هفته وقت دارین نقداتون رو در مورد رمان
    عشق و احساس من | fereshteh 27 برام بفرستین
    ترتیب رمان های که به غیر از همسایه ی من نقد می شن :
    هفته دوم : عشق و احساس من ( fereshteh 27 )
    هفته سوم : پارلا (anital)
    هفته چهارم : بازنشسته (mirage)
    هفته پنجم : همیشه یکی هست (mehrsa_m)
    هفته ششم : توسکا (باران 69)

اینم لینک های رمان برای راحتی کار شما :

دانلود عشق و احساس من - پی دی اف
    دانلود عشق و احساس من - جاوا
    تاپیک اصلی رمان عشق و احساس من
    دانلود رمان پارلا - پی دی اف
    دانلود رمان پارلا - جاوا
    تاپیک اصلی رمان پارلا
    تاپیک اصلی رمان بازنشسته
    دانلود رمان همیشه یکی هست - پی دی اف
    دانلود رمان هميشه يكي هست - جاوا
    تاپیک اصلی رمان همیشه یکی هست
    دانلود رمان توسکا - پی دی اف
    دانلود رمان توسکا - جاوا
    تاپیک اصلی رمان توسکا

مطلب بعدی یادآوری چارچوبیه که شما می خونین و بر اساس اون به نقد ها رای می دین :

فرآیند نقد
    در این بخش از نقد داستان سعی كنید موارد زیر را اجرا كنید. به یاد داشته باشید كه نگاه شما در چند موردی كه در زیر آمده هنوز آن نگاه یكسر تكنیكی به داستان نیست.
    الف ـ به هیچ وجه مبادرت به خواندن سایر نقدهایی كه راجع به این داستان نوشته شده است نكنید. میتوانید خواندن آنها را به بعد موكول كنید.
    ب ـ بهعنوان یك خواننده، برداشت و احساس خود را از داستان، بنویسید. برای مثال میتوانید روی این موضوع دقت كنید كه آیا داستان از همان پاراگرافهای اول توانسته شما را به خود جذب كند؟
    ج ـ ضعفهای داستان را پیدا كنید. به یاد داشته باشید كه نوشتن یك نقد دو هدف را دنبال میكند: یكی، مشخص كردن نقاط ضعف آن و دیگر، ارائهی پیشنهادهای سازنده برای نویسنده تا داستان خود را تقویت كند.
    د ـ اگر داستان نقطهی قوتی دارد آن را مشخص كنید.
    هـ ـ هرگز طی نقد داستان به نقد شخصیت نویسنده نپردازید. تمركز شما فقط و فقط باید روی نوشته و متن باشد. بنابراین زندگی و شخصیت نویسنده هیچ ارتباطی به نقد اثر ندارد.
    نقد عناصر داستان
    یك داستان معمولاً در بردارندهی عناصری است كه به شكل قاعده درآمدهاند. البته یك داستان خوب الزاماً نیازی به تبعیت بیچون و چرا از این قواعد ندارد و میتواند از این قواعد تخطی كند و حتی ژانر خود را هم زیر پا بگذارد. با این حال، در مبحث روایتشناسی، روایت باید دارای ویژگیهایی باشد تا در فرایند شناخت و نقد آن به مشكلی بر نخوریم. در زیر به شكل ساده و گذرا این عناصر بررسی میشود؛ با این توضیح كه دو كتاب ارزشمند «دستور زبان داستان» از احمد اخوت و عناصر داستان از رابرت اسكولز (ترجمهی فرزانه طاهری) جزء منابع خوب حیطهی روایتشناسی و شناخت عناصر داستاناند كه میتوانید به آنها مراجعه كنید.

الف ـ شروع داستان (OPENING)
    آیا اولین جملات و پاراگرافهای داستان توجه شما را به خود جلب كردهاند؟ هرقدر كه نویسنده در داستان خود شروع بهتری داشته باشد، بیشتر میتواند خواننده را جذب كند. حتی ما وقتی در كتابفروشی هستیم و كتاب داستانی را میبینیم كه با نویسندهی آن آشنایی نداریم، یكی از معیارها برای خرید آن میتواند توجه به دقت به نحوهی شروع آن باشد. ادوارد سعید گفته: «بدون داشتن ذرهای از احساس آغاز، هیچ اثری را نمیتوان شروع كرد؛ همانطور كه بدون این احساس پایانی هم در كار نخواهد بود». رابرت اسكولز در كتاب عناصر داستان معتقد است كه در شروع داستان باید شخصیتهای كلیدی معرفی و مناسبتهای اولیهی آنها مشخص شود، زمینه برای كنش اصلی آماده شده و چنانچه داستان نیاز داشته باشد، چیزی دربارهی گذشتهی آن عنوان كند. باید در شروع داستان اولین نشانههای بحران داستان به خواننده نشان داده شود؛ بحرانی كه بعداً كنش اصلی داستان را به همراه دارد. به هرحال شروع داستان خیلی مهم است و یك منتقد هم حتماً باید به شروع داستان توجه اساسی داشته باشد.

ب ـ كشمكش (CONFLICT)
    منظور از كشمكش، درگیری ذهنی یا اخلاقی شخصیت داستان است كه از امیال یا آرزوهای برآورده نشده یا مغایر ناشی میشود. در داستان باید دید آیا كشمكش عاطفی شخصیت اصلی و نیز كشمكش بین شخصیتهای دیگر وجود دارد؟ و نویسنده تا چه حد توانسته كشمكش بین شخصیتها و كشمكش شخصی قهرمان داستان را نشان دهد.

طرح (PLOT)
    مبحث طرح یكی از مباحث پیچیده و اساسی در داستان است. اما اینجا بهطور گذرا میگوییم منظور از طرح، نقشه،نظم، الگو و شمائی از حوادث است. به بیان بهتر، حوادث و شخصیتها طوری در داستان شكل مییابند كه كنجكاوی و تعلیق خواننده را به دنبال میآورند. خواننده حوادث داستان را پی میگیرد و میخواهد علت وقوع آنها را بداند. شاید لازم باشد بگویم كه طبق تعریف ای.ام.فورستر بین داستان و طرح، فرق است. داستان نقل رشتهای از حوادث است كه بر طبق روالی زمانی ترتیب پیدا كردهاند. اما طرح، نقل حوادث است با تكیه بر موجبیت و روابط علی و معلولی. در این قسمت از نقد باید نكاتی را كه مرتبط با طرح است در نظر بگیریم: آیا طرح اصلی واضح و قابل باور است؟ آیا شخصیت اصلی مسألهی تعریف شدهای برای حل كردن دارد؟ آیا خواننده میتواند زمان و مكان داستان را به آسانی تشخیص دهد؟ و...

فضاسازی داستان (SETTING)
    در این قسمت باید دید آیا توصیف كاملی از پس زمینهی داستان ارائه شده است! آیا نویسنده اسمهای خوبی برای آدمها، مكانها و اشیا به كار برده است؟ آیا بین زمان و نظم حوادث در داستان هماهنگی است؟

شخصیتپردازی (CHARACTERIZATION)
    شخصیت در تعریفی ساده، انسانی است كه با خواست نویسنده پا به صحنهی داستان میگذارد و كنشهای مورد نظر نویسنده را انجام میدهد و سرانجام از صحنهی داستان بیرون میرود. البته در نگاهی دیگر، شخصیت موجودی پویا است كه در كنشهای داستانی ظاهر میشود و اگرچه از طرح كلی داستان پیروی میكند ولی گاهی خود ابتكار عمل به دست گرفته و همهچیز را رهبری میكند. در نقد داستان باید دید آیا شخصیت خوب پردازش شده است؟ آیا تصویر استادانهای از فرهنگ، خصوصیات، دورهی تاریخی و موقعیت مكانی شخصیت اصلی ارائه شده است؟ آیا حس تناقض و كشمكش درونی شخصیت به خوبی نشان داده شده است؟

دیالوگ (DIALOGUE)
    در این قسمت باید دید آیا كلماتی كه از دهان شخصیتها بیرون آمده تناسبی با خلق و خوی آنها دارد؟ آیا خواننده قادر است از خلال دیالوگ بین شخصیتها به فضاسازیها و توصیفهای نویسنده پی ببرد؟ اگر چنین باشد میتوان داستان را دارای نقطه ی قوت دانست.

زاویه دید (POINT OF VIEW)
    زاویه دید منظری است كه نویسنده ـ راوی و یا شخصیتها از طریق آن به داستان و حوادث آن مینگرند. این منظر، بهطور عمده دو ساحت دارد: ساحت چشم و ساحت فكر. ساحت چشم نگاه یا نظر (PERSPECTIVE) را به بار میآورد و ساحت فكر، ایدئولوژی و وجههی نظر را. در داستان باید دید زاویهی دید اول شخص است یا سوم شخص و یا دانای كل. در عین حال تغییر زاویه دید در داستان به چه شكلی است؟ آیا این كار به شكلی استادانه انجام میشود؟ و اصولاً آیا در داستان ما شاهد تعدّد زاویه دیدها هستیم یا یك زاویه دید واحد بر داستان حاكم است؟
    مواردی كه در بالا مطرح شد جزء عناصر اصلی داستان محسوب میشوند كه دانستن آنها اگرچه برای داستاننویسی و ناقد لازم است، اما كافی نیست. یك اثر داستانی خلاقانه، ظرفیتهای خاص خود را دارد؛ لذا مطابقت دقیق و موبهموی آن با عناصر فوق، نقطهی قوت و برجستگی آن محسوب نمیشود. با این حال چنانچه اثری بتواند پابهپای این قواعد، تفاوتها و برجستگیهای خاص خود را هم داشته باشد، آن وقت ما میتوانیم آن را داستانی قوی و ارزشمند بدانیم و مطمئن باشیم كه ارزش بیشتر از یك بار خواندن را دارد.

نقد 1

برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنید

نقد 2

نقد 3

نقد 4

نقد 5

نقد 6

نقد 7

نقد 8

نقد 9

نقد 10

نقد 11

نقد 12

نقد 13

بازم میگم ممکنه بعضی از نقدا خارج از چارچوب نقد حرفه ای باشه ، چون دوست نداشتم کسی رو از شرکت در مسابقه محروم کنم
    از امروز تا آخر هفته هم وقت دارین نقد رمان عشق و احساس من رو بفرستین
    ویرایش توسط FooLaD : 1391,05,17 در ساعت ساعت : 10:18

2. 118 کاربر از پست FooLaD تشکر کرده اند .

# NEGAR # , #mahnaz# , "Giti" , (زلال) , *bi gharar* , *ghazaleh* , *N!LooFaR* , *Nahayat* , +Lily , - heDeh - , -ShaDi- , -نازلی- , .::پارادایس::. , .Anahit. , .Mar.Yam. , .MOHABBAT. , alonegirl , ana_b , anital , Arrosha , bahar1313 , brain storm , D0nya , Elin-sky , elnaz 90 , fatima_59 , fereshteh27 , flavia , flower-pari , Genza , godness , gole narges , gracious , hediyeh_b , hoda_f1 , jallyyyy , jess!can!lz , ke$ha , leila.m , m.mahya , mahi tak , mahshad05 , mahtabi22 , mary payizi , maryam.khakbaz , mehrsa_m , melanie stryder , melodeee , mig.mig , Mina , Mina.LoveStar , mina_k , mirage , modemoiselle , N A F A S , nafas_sheytoon , Nahid72 , NAVA22 , negar1373 , negin-joon , niloofarane , niloofarnaz , nrezaii , ParMoun , patrin , patrishiya , Phoenix.74 , R.A.H.A , saba_lovly , saghi.m , Sahar.M , sanaz.p , sara-42 , shahrzad1369 , ~sky angel~ , solijoon , sollmaz , sαвα , talayeh , taraneh24 , T.KHD , Vampi.boy :| , wenela , yada , ZeYnAb KhAnOoM , ~foroozan~ , ×سپنتا× , آذردخت , آذرمیدخت , آرتمیس 98 , ابی دریا , ارمغان شادی , اسمون , الهام1995 , باران 69 , ثـمیـن , حریم , دختر مسافر , دیبا کیان , رابین * , رز وحشی , رهــا , رودنا , زرین دخت , زهرا.الف , ستاره چشمک زن , شایسته بانو , فاطمه سادات ... , مونا** , مینا , نــازگــل , واران , وارش67 , وستا دخت , پروانه! , ★Night Sky Soul , ✘Soheyla✘ , ✿KhanomGol

3. Top | #2

همکار بازنشسته

میانگین پست در روز
    3.35
    تشکر از کاربر
    23,719
    تشکر شده 168,914 در 8,057 پست
    اندازه فونت

نظرسنجي شروع شد

4. Top | #3

Banned

میانگین پست در روز
    1.46
    تشکر از کاربر
    5,644
    تشکر شده 63,777 در 3,328 پست
    اندازه فونت

دوستان بشتابین که شروع شد مسابقه

5. 13 کاربر از پست FooLaD تشکر کرده اند .

6. Top | #4

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    3.17
    تشکر از کاربر
    11,380
    تشکر شده 73,563 در 4,845 پست
    حالت من
    Deltang
    اندازه فونت

من به همه رای دادم چون به نظرم همشون خوب بودن
    عکس آواتارم بهراد و تیام خانوم کوچیکن، عکسای امضامم اسماشون که معلومه همه اشون واسه خانوم کوچیکن

7. 7 کاربر از پست ~mehrnaz~ تشکر کرده اند .

8. Top | #5

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    1.36
    تشکر از کاربر
    24,387
    تشکر شده 10,848 در 1,164 پست
    حالت من
    Mashghool
    اندازه فونت

به 3و 13 رای دادم
    بهترین آهنگ زندگی من تپش قلب توست و قشنگ ترین روزم روز شکفتنت.

فرشته ی کوچک من، تو دعای دیرینه ی من بودی که اکنون اجابت شدی. مدت ها منتظر اومدنت بودم و حالا تا در آغوش کشیدنت تنها نفسی فاصله دارم. از خدا هزاران بار ممنونم که من رو لایق معجزه ای چون تو دونست.

9. 7 کاربر از پست دیبا کیان تشکر کرده اند .

10. Top | #6

کاربر ویژه

میانگین پست در روز
    0.97
    تشکر از کاربر
    38,384
    تشکر شده 192,477 در 3,752 پست
    اندازه فونت

تعدادشون خیلی زیاد بود

منم مثل کسایی که توی نقد شرکت کرده بودند بر اساس نظر شخصیم رای دادم
    البته اینم بگم که همه رو به جز نقد 13 ـ که خیلی طولانی بود و جرئیات زیاد توش آورده بود ـ کامل خوندم
    نمی فهمیدم چه دلیلی داشت که اسم مثلا کارمندای شرکت آتیه رو هم بیاره راستش همین باعث شد بقیه اشو نخونم
    اگه هم به نکته ی خاصی اشاره کرده باشه به خاطر این همه تکیه رو جزئیاتش من ندیدم

سه تا نقدی که انتخاب کردم به نظرم از همه بهتر بودن شایدم به خاطر اینکه به نظرخودم نزدیکتر بودن
    ولی نقد 6 رو با اینکه از همه بیشتر پسندیدم با سه چار خط آخرش موافق نیستم

ولی دست همگی درد نکنه
    خیلی خوبه که از این مسابقه اینطور استقبال شده
    ممنون از همه ی اونایی که شرکت کردن

اگر یک نفر
    هر آنچه که
    از درونش برمی آید را بنویسد
    بی شک از درون او
    کسی رفته است...!

ایلهان برک

11. 10 کاربر از پست +Lily تشکر کرده اند .

12. Top | #7

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    1.47
    تشکر از کاربر
    2,117
    تشکر شده 32,230 در 1,205 پست
    اندازه فونت

به 1 و 4 رای دادم
    اکثرا خوب بودن اما کامل نبودن
    رمان های خودم:

فراموشی | sertegh کاربر انجمن

گِروگانگیر|* فاطمه* کاربر انجمن

دختر خیابونی|*فاطمه *کاربر انجمن

چـــی صـــدا کنـــم تـــورو
    گـــوره خـــر یا کانگـــورو
    کاش که خـــر بودی عزیـــزم
    میشدم سواره تـــو

13. 7 کاربر از پست * فاطمه* تشکر کرده اند .

14. Top | #8

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    2.16
    تشکر از کاربر
    18,444
    تشکر شده 10,672 در 2,200 پست
    حالت من
    Khoonsard
    اندازه فونت

مـنـم بــه هـمـشـون رای دادم چـون تــوی هـمشـون بـه یـه نـکـات خـوبـی اشـاره شـده بـود !
    تـوی یـه نـقـد خـوب اول بـایـد نـکـات مـثـبـت رو بـیـان کـرد و بـعـد سـراغ نـقـاط ضـعـف یـک اثـر رفـت !
    ممـنــون از مـتـنـی کـه در مـورد نـقـد قـرار دادی اســتفـاده کـردیــم و ممـنـون از نـقـده بـچـه هــا در مـورد رمـان هـمسـایـه مـن !

توصیه می شــود ..

[ حـس هفـتم ]

[ تـــلخ تــــر . . . ]

15. 8 کاربر از پست ثـمیـن تشکر کرده اند .

16. Top | #9

کاربر نیمه حرفه ای

میانگین پست در روز
    0.88
    تشکر از کاربر
    6,653
    تشکر شده 2,715 در 964 پست
    اندازه فونت

من به 6 رای دادم..
    جانا سخن از زبان ما می گویی......
    ولی با خط آخر موافق نیستم............... خیلی هم سطحی نبود..............
    و یک روز آنقدر صبح می شود ،
    که برای بیدار شدن دیر است ...
    اسطوره

17. 8 کاربر از پست narges.r تشکر کرده اند .

18. Top | #10

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    1.16
    تشکر از کاربر
    6,057
    تشکر شده 11,525 در 2,150 پست
    اندازه فونت

من به یک رای دادم...کلا همسایه ی من خیلی قشنگ بود...
    ساده ی ســــاده ...
    از دست مـــی روند ..!
    همـــه ی آن چیز ها کـــه .....
    سختِ سخت ... بـــه دست آمدند ....!

19. 7 کاربر از پست ★Night Sky Soul تشکر کرده اند .

صفحه 1 از 11 12345 ... آخرینآخرین