ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
بیماریهای کلیه

www.eraofempire.irنودهشتیا
صفحه 1 از 10 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 94
 1. Top | #1

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض بیماریهای کلیه

  اسیدوز  اسیدوز به معنی کاهش سطح بی کربنات مایع خارج سلولی و قرار گرفتن PH خون در محدوده اسیدی (پایینتر از ۷) میباشد. معمولاً فرایندهای متابولیک بدن و کاتابولیسم گلوکز منجر به تولید اسید میشود. PH خون و مایع خارج سلولی به وسیله ریه (تنفس) و کلیه تنظیم میشود. به صورت کلاسیک اگر مشکل از کلیه باشد ما اسیدوز متابولیک و اگر مشکل از ریه باشد ما اسیدوز تنفسی داریم. علل اسیدوز تنفسی هیپوونتیلاسیون (تنفس کم و سطحی) مثلا در C0PD و انسداد مجاری تنفسی است که موجب تجمع اسید کربنیک در خون میشود.
  منظور از عبارت متابولیک تمام انواع دیگر اسیدوز به غیر از اسیدوزهای ایجاد شده توسط افزایش CO2 در مایعات بدن است. اسیدوز متابولیک میتواند از این علل ناشی شود: ناتوانی کلیهها برای دفع اسیدهای متابولیک که بطور طبیعی در بدن تشکیل میشوند، تشکیل مقادیر بیش از حد اسیدهای متابولیک در بدن، اضافه شدن اسیدهای متابولیک به بدن توسط خوردن یا تزریق اسیدها و از دست رفتن قلیا از مایعات بدن. علل اسیدوز متابولیک نارسایی مزمن کلیه، بیماری اسیدوز توبولی کلیوی (RTA)، اسهال، استفراغ و...است. در بیماران دیابتی نیز در شرایط افزایش قند خون ما کتواسیدوز (DKA) داریم.

 2. 10 کاربر از پست *armita تشکر کرده اند .


 3. Top | #2

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض دیالیز

  دیالیز(تراکافت) (به انگلیسی: dialysis) فرایندی است که در آن ترکیب مواد حل شونده در یک محلول با در معرض قرار گرفتن با محلول دیگر که از طریق غشای نیمه تراوا از هم جدا شدهاند، تغییر میکند. مولکولهای آب و مواد با وزن مولکولی کم میتوانند از منافذ غشا عبور کرده ولی مواد با وزن مولکولی زیاد مانند پروتئینها نمیتوانند عبور کنند. دیالیز در تصفیه خون بیماران دچار نارسایی کلیه استفاده میشود.
  دید کلی

  دیالیز(تراکافت) در مبتلایان به [نارسایی حاد کلیه]وقتی سطح نیتروژن اوره سرم (BUN) آنها به ۱۰۰ - ۷۰ میلیگرم در دسیلیتر میرسد. یا هنگامی که کلیرانس کراتینین آنها به کمتر از ۲۰ - ۱۵ میلیلیتر در دقیقه کاهش مییابد، شروع میشود. به مجموعه نشانهها و علایمی که به علت آثار سمی افزایش مواد نیتروژنی و دیگر مواد زاید در خون ایجاد میشود، سندرم اورمی]] گویند. وضعیت عقلانی و روانی این بیماران تغییر میکند و عاقبت دچار گیجی شده و نهایتا به اغما میروند. سندرم اورمی هنگامی قابل پیش بینی است که کلیرانس کراتینین از ۱۰ میلیلیتر در دقیقه به ازای ۱٫۷۳ متر مربع سطح بدن کمتر شود.
  در دیالیز(تراکافت) انتخاب روش درمانی از بین همودیالیز، دیالیز صفاقی و یا دیالیز پیوسته آهسته صورت میگیرد. همودیالیز شایعترین روش مورد استفاده در درمان نارسایی کلیهاست. همودیالیز نسبت به روشهای دیگر باعث ایجاد تغییرات سریعتری در سطح پلاسمایی مواد حل شونده و برداشت سریعتر آب اضافی تجمع یافته در بدن میشود. دیالیز صفاقی نسبت به همودیالیز در خروج مواد حل شونده خون ۸/۱ و در خارج کردن آب اضافی بدن ۴/۱ کارآیی دارد ولی میتواند بطور مستمر ۲۴ ساعته مورد استفاده قرار گیرد. روشهای پیوسته آهسته برتری آن پایداری بیشتر وضعیت همودینامیک بیمار است و نقطه ضعف آن ارائه آموزش خاص به پرستاران و گرانی آن است.
  روش همودیالیز

  همودیالیز شایعترین روش درمان جایگزین کلیه در بیماران کلیوی است. در این روش خونی که از یک مسیر عروقی ثابت یا موقتی بدست میآید با سرعت ۳۰۰ میلی لیتر در دقیقه یا بیشتر به درون مویرگهایی که از غشاهای نیمه مصنوعی ساخته شدهاند، پمپ میگردد. در سمت مقابل، مایع دیالیز که حاوی کلراید سدیم، بیکربنات و غلظتهای مختلفی از پتاسیم است، حرکت میکند.
  انتشار از طریق غشا این امکان را فراهم میآورد که مواد دارای وزن مولکولی کم مثل اوره بر اساس شیب غلظت از سمت خون به سمت مایع دیالیز حرکت کنند. به همین ترتیب بیکربنات به سمت پلاسما انتشار مییابد. خارج کردن آب اضافی به کمک اولترافیلتراسیون صورت میگیرد که این امر به فشار هیدرواستاتیک دو غشا بستگی دارد. بطور متوسط هر بیمار به ۴ ساعت دیالیز به صورت سه بار در هفته نیاز دارد تا به حد کلیرانس کراتینین بیش از ۱۴۰ لیتر در هفته برسد.
  ابزار همودیالیز

  صافی (Dialyzer) جعبه یا لولهای است که دارای چهار دریچهاست. دو دریچه در تماس با خون و دو دریچه در تماس با محلول است. این دو قسمت توسط غشای نیم تراوا از هم جدا میشوند. جنس غشاها از سلولز یا سلولز مصنوعی است.
  آب بیماران در هر جلسه در معرض ۱۲۰ لیتر آب قرار میگیرند. همه مواد با وزن مولکولی کوچک موجود در آب قابلیت دسترسی به جریان خون بیمار را دارند، درست مثل زمانی میماند که این مواد از طریق وریدی به بدن بیمار وارد شوند. به همین دلیل خالص کردن آب مصرفی در دیالیز که کنترل شده باشد از اهمیت زیادی برخوردار است.
  محلول دیالیز محلول دیالیز شامل سدیم، [ذذدببلتبل[پتاسیم]]، منیزیم، کلر، استات، بیکربنات و دکستروز است. PH این محلول حدود ۷٫۳ - ۷٫۱ است.
  ماشین دیالیز ماشینهای مدرن دیالیز شامل پمپ خون، سیستم انتقال محلول دیالیز و نمایشگرهای ایمنی مناسب هستند.
  دیالیز صفاقی

  دیالیز صفاقی یکی از شیوههای درمان جایگزینی کلیهاست که تقریباً از دو دهه پیش رواج فزایندهای یافتهاست که اساسا به دلیل سهولت و مناسب بودن و قیمت پایین آن است. در دیالیز صفاقی، انتقال آب و مواد حل شونده از خلال غشا که دو کمپارتمان حاوی مایع را از هم جدا میکند، انجام میشود. این دو کمپارتمان عبارتاند از: خون موجود در کاپیلرهای صفاقی که در نارسایی کلیه حاوی مقادیر بیشتری اوره، کراتینین، پتاسیم و... است و محلول دیالیز در حفره صفاقی که بطور معمول حاوی سدیم، کلر استات و لاکتات است که با غلظت بالای گلوکز هیپراسمولار شدهاست. غشای صفاق به عنوان یک صافی عمل میکند، واقعا یک غشا هتروژن، نیمه تراوا و حاوی سوراخها در اندازههای مختلف است که آناتومی و فیزیولوژی پیچیدهای دارد.
  جریانهای انتقالی در انجام جایگزینی انتشار: مواد حل شونده اورمیک و پتاسیم بر اساس شیب غلظت از مویرگهای خون صفاق به محلول دیالیز صفاقی منتشر میشوند در حالیکه گلوکز، لاکتات در مقیاس کمتر، کلسیم در مسیری معکوس از محلول دیالیز وارد خون میشوند.

  اولترا فیلتراسیون: بطور همزمان هیپراسمولار بودن نسبی محلول دیالیز صفاقی موجب اولترافیلتراسیون آب و همراه آن مواد حل شونده در آب از غشا میشود.

  جذب: بطور همزمان، یک جذب ثابت آب و مواد حل شونده از حفره صفاقی بطور مستقیم و غیر مستقیم به سیستم لنفاتیک وجود دارد.
  مشکلات اختصاصی در بیماران دیالیزی

  افسردگی افسردگی شایعترین شکایت روانی در بیمارن دیالیزی است که پاسخی به واقعیت، ترس یا فقدانی موهوم است. تظاهرات آن شامل خلق افسرده پایدار، تصور و نگرشی ضعیف از خود و احساس ناامیدی است. افسردگی مهمترین مشکل روانی است که در صورت عدم شناسایی یا درمان میتواند منجر به خودکشی یا قطع دیالیز شود.
  سوء تغذیه سوء تغذیه یک مساله نسبتاً رایج در بیمارانی است که به مدت طولانی دیالیز میشوند و تقریباً ۳/۱ بیماران همودیالیزی و دیالیز صفاقی دچار آن هستند. سوء تغذیه میتواند ناشی از دریافت غذای کم، افزایش از دست دادن پروتئین باشد. آثار سو تغذیه زیاد است و شامل افزایش مرگ و میر و دفعات بستری در بیمارستان، خستگی و بازتوانی ضعیف است.
  افزایش فشار خون افزایش فشار خون به عنوان علت اصلی بستری و مرگ و میر بیمارن دیالیزی در نظر گرفته میشود. تخمین ما از خطر بیماری قلبی عروقی همراه با افزایش فشار خون شریانی در جمعیت دیالیزی بر اساس مطالعات طولانی مدت محدودی استوار است.
  از عوارض دیگر موجود در بیماران دیالیز میتوان به اختلالات خونی، اختلالات آندوکرین، بیماری استخوان و ... اشاره کرد.

 4. 7 کاربر از پست *armita تشکر کرده اند .


 5. Top | #3

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض سندروم فانکونی

  سندروم فانکونی(به انگلیسی: Fanconi syndrome)، بیماری لوله های پروکسیمال نفرونهای کلیوی می باشد که در آن گلوکز، اسیدهای آمینه، اسید اوریک، فسفات و بیکربنات به جای بازجذب، از طریق ادرار دفع می شوند. لوله های پروکسیمال اولین بخش نفرون پس از فیلتر شدن گلومرولی مایعات هستند که در سندروم فانکونی این لوله ها دچار اختلال می شوند.این سندروم ممکن است به ارث برسد یا داروها و فلزات سنگین عامل ایجاد آن شوند. اشکال مختلف سندروم فانکونی می توانند اثرات متفاوتی روی لوله های پروکسیمال داشته باشند و در نتیجه عوارض مختلفی را ایجاد کنند. در سندروم فانکونی نوع دوم، کاهش بیکربنات (اسیدوز توبولهای پروکسیمال کلیوی) و کاهش فسفات را داریم که کاهش فسفات حتی در صورت کافی بودن کلسیم و ویتامین D سبب نرمی استخوان می گردد. زیرا فسفات برای رشد استخوان ها ضروری است.
  این بیماری از نام یک متخصص اطفال سوییسی به نام گیدو فانکونی گرفته شده است. سندروم فانکونی را نباید با کمخونی فانکونی اشتباه گرفت.  ویژگی های بالینی

  ویژگی های بالینی اسیدوز لوله پروکسیمال کلیوی شامل:

  • پرادراری، عطش و کم آبی بدن
  • نرمی استخوان در بچه ها و استئومالاسی در بزرگسالان
  • اختلال در رشد
  • اسیدوز
  • کاهش پتاسیم
  • افزایش کلر

  دیگر ویژگی های کلی اختلال عمل لوله های پروکسیمال در سندروم فانکونی عبارتند از:

  • کاهش فسفات خون / وجود فسفات در ادرار
  • وجود گلوکز در ادرار
  • وجود پروتئین در ادرار / وجود اسید آمینه در ادرار
  • افزایش اسید اوریک در ادرار

  عوامل ایجاد بیماری

  این بیماری به دو صورت ارثی و اکتسابی بروز می کند . بر خلاف بیماری هارت ناپ و شرایط مربوط به لوله های کلیوی، سندروم فانکونی روی انتقال مواد مختلف اثر می گذارد و بنابراین نمی توان نقص در یک کانال بخصوص را در نظر گرفت بلکه نقص کلی در عملکرد لوله های پروکسیمال وجود دارد. بیماری های زمینه ای مختلفی در سندروم فانکونی وجود دارد که می تواند موروثی، مادرزادی و یا اکتسابی باشند.
  عوامل موروثی

  سیستینوزیس شایع ترین عامل سندروم فانکونی در کودکان است. دیگر عوامل شناخته شده عبارتند از: بیماری ویلسون(یک بیماری موروثی در رابطه با متابولیسم مس در بدن)، سندروم لاو (بیماری نادر ژنتیکی وابسته به جنس که چشم، مغز و کلیه را درگیر می کند)، تیروزینمی نوع یک، گالاکتوزمی، بیماری های ذخیره گلیکوژن و بیماری عدم تحمل فروکتوز.
  عوامل اکتسابی

  عواملی که ممکن است باعث اکتساب این بیماری در مراحل بعدی زندگی شوند شامل:

  • خوردن تتراسایکلین تاریخ گذشته
  • داروی tenofovir با نام تجارتی viread

  بیماران مبتلا به HIV به علت استفاده از داروهای ضد رتروویروسها مثل Tenofovir و Didanosine به طور ثانویه به سندروم فانکونی مبتلا می شوند . مسمومیت با سرب نیز به سندروم فانکونی منجر می شود. گاموپاتی های منوکلونال ناشناخته هم شرایط ایجاد این بیماری را دارند. مولتیپل مایلوما نیز عامل شناخته شده ای برای ایجاد این سندروم است.
  درمان

  درمان در کودکان مبتلا به سندروم فانکونی عمدتا شامل جایگزینی مواد از دست رفته از طریق ادرار است (مایعات و بیکربنات).

 6. 9 کاربر از پست *armita تشکر کرده اند .


 7. Top | #4

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  Post سندروم نفروتیک

  سندرم نفروتیک(به انگلیسی: Nephrotic syndrome) که با نام نفروز نیز شناخته میشود در پزشکی و اورولوژی٬ مجموعهٔ علائم و سمپتومهایی است که بخاطر آسیب به غشای پایه(باسال) گلومرولهای کلیه ایجاد می شود و کلیهها به مقدار زیادی٬ پروتئین دفع میکنند. کلیه سالم در هر شبانهروز، کمتر از ۳۰ میلیگرم پروتئین را از طریق ادرار دفع میکند، در حالیکه در سندرم نفروتیک این میزان به مقدار ۳ گرم در روز و یا بیشتر میرسد. دفع پروتئین در ادرار بویژه آلبومین منجر به هیپوآلبومینمی شده و در بیمار شاهد اِدِم(خیز) و هیپرلیپیدمی خواهیم بود. در کلیهٔ دچار سندرم نفروتیک٬ بر روی پُدوسیتها(سلولهای دیواره گلومرولها) سوراخهای بزرگی به اندازهٔ پروتئین قرار دارند که منجر به پروتئینوری(دفع پروتئین در ادرار) میشوند هرچند بزرگی سوراخها برای عبور گلبولهای قرمز کافی نیست و در بیمار هماتوری(دفع خون در ادرار) نمیبینیم و همین نکته فرق نفروتیک و نفریتیک است. چراکه در سندرم نفریتیک علاوه بر دفع پروتئین٬ دفع خون از طریق ادرار وجود دارد.

  علائم و نشانهها


  • خیز یا ادم در اطراف چشم و پاها(بهویژه صبحها)
  • پروتئینوری یا دفع پروتئین(بیشتر از ۳ گرم در شبانهروز) از طریق ادرار(بهویژه دفع آلبومین)
  • هیپرلیپیدمی و افزایش کلسترول در خون
  • آمنوره در زنان

  علت شناسی و اتیولوژی

  سندروم نفروتیک اگز با منشأ خود کلیه و یا مادرزادی باشد نفروتیک اولیه٬ و اگر علتی دیگر در بدن وجود داشته باشد که کلیه را هم درگیر کند٬ نفروتیک ثانویه نام دارد.

  1. نفروتیک اولیه: نفروتیک اولیه معمولاً در بحث بافتشناسی قرار میگیرد مانند نفروپاتی ساده که بیشتر در کودکان دیده میشود٬ گلومرواسکلروز کانونی و بالاخره نفروپاتی غشایی که از علتهای اصلی در سندروم نفروتیک بزرگسالان است. این تشخیص زمانی ارزش دارد که پس از غربالگری٬ مشخص گردد که نفروتیک ثانویه وجود ندارد.
  2. نفروتیک ثانویه: نفروتیک ثانویه از نظر هیستولوژی(بافتشناسی) از همان الگوهای نفروتیک اولیه پیروی میکند اما دلیل ایجاد شدن آن٬ عامل دیگری خارج از محدوده گلومرال (کپسول بومن در کلیه) مثلاً هپاتیت بی٬ مرض قند٬ سرطان بدخیم و یا دارو است.

  عوارض

  ترومبوز در سیاهرگ کلیوی٬ کمخونی٬ تغییر در سینتیک دارویی٬ آمبولی ریه و ادم ریوی
  تشخیص

  اصلیترین آزمایش در بیمار دارای سندروم نفروتیک٬ اندازه گیری میزان پروتئین در ادرار ۲۴ ساعته بیمار است و در کنار آن پزشک درخواست آزمایش خون و گاهی در صورت نیاز٬ بیوپسی و نمونه برداری از بافت کلیه(گلومرول) خواهد داد. از دیگر روشهای تشخیصی میتوان به اکوگرافی کلیهها و مارکرهای خودایمنی همچون تست سرمالکتروفروز اشاره نمود.
  درمان

  در روند درمان علاوه بر مانیتورینگ ادرار٬ مایعهای پلاسمایی و فعالیت کلیه(نرخ فیلتراسیون گلومرال GFR)، کاهش ترشح پروتئین در ادرار، جلوگیری از عفونت و کم شدن ادم مد نظر می باشد. در مراحل اولیه، درمان با کورتیکواستروئید(مانند پردنیزولون) می باشد که اغلب دفع پروتئین طی دو تا سه هفته مهار می شود اما در صورت عدم پاسخ بیمار به این دارو، از داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مانند سیکلوفسفامید استفاده می شود. در حالتهای ادم شدید و برای جلوگیری از عوارض گوارشی-تنفسی، از داروهای مدر مانند فوروزماید استفاده می شود.

 8. 8 کاربر از پست *armita تشکر کرده اند .


 9. Top | #5

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض سنگ کلیه

  سنگ کلیه بیماری است که باعث درد در پهلوی سمت چپ یا راست بدن میشود.
  سنگ دستگاه ادراری یکی از ناراحت کنندهترین بیماریها است. اغلب بیماران مبتلا به سنگهای کلیه معمولاً در سالهای اولیه بلوغ مراجعه می کنند و حد اکثر شیوع سنی آن در حدود 28 سالگی است. یک قله دیگر در 55 سالگی وجود دارد که تقریباً مختص به سنگهای عفونی در خانمها است. بطور کلی سنگهای کلیه در مردان 4 برابر زنان است ولی اگر تنها سنگهای عفونی را در نظر داشته باشیم نست مرد به زن 2 به 3 است.[۱] انواع مختلف سنگ ادراری وجود دارد ولی اغلب سنگها از جنس کربنات کلسیم هستند. سایر انواع : استروایت یا عفونی، اگزالاتی ، سیستئینی، اسیداوریکی . سنگها در لگنچه، میزنای، مثانه و در پیشابراه دیده میشوند. رژیم غنی از کلسیم - سدیم - پروتئین و همچنین عدم تحرک افراد مبتلا به هیپر کلسیوی نوع دو - افراد مبتلا به بیماریهای گوارشی مثل التهاب روده یا ایلئوستومی، سابقه ابتلا به عفونت ادراری و بیماریهای متابولیک، نقرس، عدم تحرک در ابتلا به سنگ نقش دارند.

  تاریخچه

  اولین گزارش های سنگ ادراری شاید مربوط به سنگ هایی باشد که بین اسکلت یک مصری که در 4800 سال قبل از میلاد مسیح می زیسته باشد. همین طور جراحی هایی که برای سنگ ادراری انجام شده اند نیز جزو اولین اعمال جراحی محسوب می شوند.
  علایم سنگ

  درد حاد اغلب ناشی از گیرکردن سنگ در مجاری ادراری است وگرنه خود سنگ اغلب علامتی ندارد. انسداد، عفونت، خیز درد شدید در منطقه دندهای مهرهای، تهوع، استفراغ و اسهال است. درد بسیار شدید و شبیه به درد زایمان است، هماچوری یا خون ادراری در این افراد دیده میشود.
  هدف فوری درمان درد و هدف طولانی جلوگیری از تخریب نفرون است. نفرون نام واحدهای ساختاری کلیه است که لوله پیچیدهای متشکل از یک لایه بافت پوششی است و در یک انتها بسته و در انتهای دیگر به درون لگنچه باز میشود. سنگ کلیه میتواند کشنده باشد.
  درمان

  حمام یا بخار آب گرم و مصرف مایعات در صورت عدم منع مفید است. بیماران باید رژیم غذایی را رعایت کنند و در طول روز هر یک الی دو ساعت آب بنوشند، از فعالیت زیاد بپرهیزند، با مشاهده اولین عفونت ادراری به پزشک مراجعه کنند، هر چند وقت یک بار آزمایش ادرار انجام دهندو مراقب افزایش میزان اوره و کراتیین و نیتروژن اوره خون خود باشند.
  در صورتی که سنگ بزرگتر از یک سانتیمتر باشد از عمل جراحی استفاده میکنند. برای درمان از لیزر، ESWL، TUL ، سیستوسکوپی، نفرولیتوتومی و کمولیز استفاده میکنند.
  هنگام ایجاد درد حاد (اغلب ناشی از گیرکردن سنگ در مجاری) مسکنهای مخدر و غیراستروئیدی مفید هستند. معمولاً در چنین مواقعی اساس درمان انتظار برای دفع سنگ از طریق جریان ادرار است.

 10. 9 کاربر از پست *armita تشکر کرده اند .


 11. Top | #6

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض ملامین

  مِلامین، مادهای است با نقطهٔ ذوب ۳۵۴ است. با گرم کردن دی سیان دی آمید به تنهایی یا در مجاورت آمونیاک و یا سایر بازها و در حلالهای آلی گوناگون ساخته میشود.ملامین ماده مهمی در صنعت پلاستیک است و از تراکم آن با متانال و سایر ترکیبات، رزینهای گرما سخت تهیه میشوند که پایداری چشمگیر در برابر گرما و نور دارند. رزین های ملامین در برابر آب داغ مقاومت کمی از خود نشان می دهند.

  نارسایی کلیه به معنی کاهش شدید عملکرد کلیهاست. نارسایی کلیوی دو نوع دارد: مزمن و حاد.
  علل مختلفی میتوانند موجب نارسایی حاد کلیه شوند که به سه دسته علل پیش کلیوی (نرسیدن خون کافی به کلیه مثلا در اثر تنگی شدید شریان کلیوی)، علل کلیوی ( مانند گلومرولونفریت و نکروز توبولار حاد) و علل پس کلیوی (انسداد مجاری ادرار مثلا ناشی از سنگ کلیوی یا هایپرپلازی خوش خیم پروستات) تقسیم بندی میشوند.

  علائم

  علائم اصلی این مشکل کاهش شدید حجم ادرار و افزایش سطح اوره و کراتینین خون میباشد.
  درمان

  بیماریهای کلیه وقتی به مراحل انتهایی نارسایی شدید میرسند صرفنظر از عامل ایجادکننده نارسایی و حاد یا مزمن بودن آن درمان مشابهی دارند. اصول درمان رعایت رژیم غذایی، مصرف برخی مکملها، پیوند کلیه و همودیالیز یا دیالیز صفاقی است.

 12. 8 کاربر از پست *armita تشکر کرده اند .


 13. Top | #7

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض نارسایی حاد کلیه

  نارسایی کلیه به معنی کاهش شدید عملکرد کلیهاست. نارسایی کلیوی دو نوع دارد: مزمن و حاد.
  علل مختلفی میتوانند موجب نارسایی حاد کلیه شوند که به سه دسته علل پیش کلیوی (نرسیدن خون کافی به کلیه مثلا در اثر تنگی شدید شریان کلیوی)، علل کلیوی ( مانند گلومرولونفریت و نکروز توبولار حاد) و علل پس کلیوی (انسداد مجاری ادرار مثلا ناشی از سنگ کلیوی یا هایپرپلازی خوش خیم پروستات) تقسیم بندی میشوند.

  علائم

  علائم اصلی این مشکل کاهش شدید حجم ادرار و افزایش سطح اوره و کراتینین خون میباشد.
  درمان

  بیماریهای کلیه وقتی به مراحل انتهایی نارسایی شدید میرسند صرفنظر از عامل ایجادکننده نارسایی و حاد یا مزمن بودن آن درمان مشابهی دارند. اصول درمان رعایت رژیم غذایی، مصرف برخی مکملها، پیوند کلیه و همودیالیز یا دیالیز صفاقی است.

 14. 9 کاربر از پست *armita تشکر کرده اند .


 15. Top | #8

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض نارسایی کلیه

  نارسایی کلیهیا نارسایی کُلیَوی در پزشکی به شرایطی که در آن کلیه نتواند به طور بایسته عمل کند گفته میشود و به معنی کاهش شدید عملکرد کلیه است. کلیه نقش مهمی در دفع مواد زائد و تعادل آب والکترولیتها در بدن دارد. نارسایی حاد کلیوی (ARF) در اثر تخریب کلیهها پدید میآید و با فقدان سریع عملکرد کلیوی مشخص میشود. این بیماری منجر به ناهنجاریهای الکترولیتی و بر پایه اسید و احتباس فراوردههای زاید نیتروژنی از قبیل اوره و کراتینین میگردد. علت اصلی بیماریهای کلیه مانند سندرمهای نفروتیک یا نفریتیک هستند. نارسایی کلیوی دو نوع مزمن و حاد تقسیم میگردد. هر یک از این دو نوع خود میتواند در نتیجهٔ شمار زیادی از دیگر معضلات بدنی پدید آمده باشد. در مراحل انتهایی درمان نگهدارنده، دیالیز(تراکافت) ( صفاقی یا عروقی) و پیوند کلیه است.

  انواع

  نارسایی حاد

  وجود نشانههای نارسایی شامل کاهش شدید ادرار٬ تجمع ازت و افزایش حجم مایع برونسلولی و ادم(خیز) به سه زیرگروه تقسیم میشود:

  • پیش کلیوی: ناشی از نقص در پرفیوژن خون به کلیه(گلومرولها) بدلیل کاهش در برونده قلبی٬ کاهش حجم خونی و افزایش در مقاومت رگها
  • کلیوی: ناشی از آسیبهای شدید به پارانشیم کلیه
  • پس کلیوی: پیآمد هرنوع بستهشدن(انسداد) در مسیر دفع ادرار

  نارسایی مزمن

  با نشانههای عمده همچون تجمع سموم دفعی از ادرار در بدن و نقص در تعادل فیزیولوژیک.
  از علتهای عمده نارسایی مزمن میتوان به دیابت٬ گلومرونفریت٬ کیست و بیماریهای دستگاه ادراری اشاره نمود.
  علل نارسایی کلیه

  دیابت و پرفشاری خون از مهمترین علل بروز نارسایی مزمن کلیوی هستند. عفونتهای مکرر، خودایمنی(نوع حاد) نیز می تواند موجب نارسایی کلیه شود.مسمومیتهای دارویی و سم مار از علل نارسایی حاد کلیه هستند. کنترل نکردن این بیماری به از بین رفتن کامل عملکرد کلیهها منجر میشود که در این شرایط، انجام دیالیز(تراکافت) و یا پیوند کلیه برای ادامه حیات بیمار ضروری خواهد بود.[۳]
  رژیم غذایی

  بیماران باید به این نکات توجه کنند:

  • به دلیل کماشتهایی مبتلایان به این بیماری، بهتر است تعداد وعدههای غذایی این بیماران افزایش یابد.
  • مصرف نمک در این بیماران باید محدود شود.
  • مصرف قند و شکر و غذاهای حاوی آنها باید محدود شود.
  • نان مصرفی باید کمنمک و تهیه شده از آردهای سبوسدار باشد.
  • حبوبات (مانند نخود، عدس، لوبیا) حاوی مقدار زیادی پتانسیم هستند و بهتر است به شکل محدود مصرف شوند.
  • سیبزمینی حاوی مقدار زیادی پتاسیم است و برای مصرف آن باید پوست آن از قبل گرفته و به مدت چند ساعت در آب خیسانده شود تا مقدار پتاسیم موجود در آن کاهش یابد.
  • سبزیها و میوهها حاوی مقدار زیادی پتاسیم هستند اما به دلیل دارا بودن بسیاری از مواد مغذی ضروری برای بدن، باید به مقدار متناسب از انواع کمپتاسیم آنها استفاده کرد.

  میوههای کم پتاسیم: سیب، نارنگی، لیمو، گریپفروت، انگور، گیلاس، توتفرنگی، هلو، آناناس، هندوانه، تمشک، زغالاخته. میوههای پرپتاسیم: موز، خرما، پرتقال، کیوی، گلابی، آلو، شلیل، زردآلو، طالبی، گرمک، خربزه، میوههای خشک. سبزیهای کمپتاسیم: خیار، جوانه حبوبات، کاهو، کلم، گلکلم، کلم بروکلی، پیاز، لوبیاسبز، فلفل سبز، کدو سبز، بادنجان، شلغم، هویج، تربچه، ریواس، قارچ. سبزیهای پرپتاسیم: گوجهفرنگی، سیبزمینی، چغندر، بامیه، کدوحلوایی، فلفل تند.

  • پختن سبزیها سبب بالا رفتن مقدار پتاسیم قابل جذب آنها میشود بنابراین بهتر است سبزیها به شکل خام مصرف شوند.

 16. 9 کاربر از پست *armita تشکر کرده اند .


 17. Top | #9

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض نارسایی کلیوی

  در پزشکی به شرایطی که در آن کلیه نتواند به طور بایسته عمل کند نارسایی کُلیَوی گفته میشود. نارسایی کلیوی دو نوع دارد: مزمن و حاد. هر یک از این دو نوع خود میتواند در نتیجهٔ شمار زیادی از دیگر معضلات بدنی پدید آمده باشد.
  نارسایی حاد کلیوی (ARF) در اثر تخریب کلیهها پدید میآید و با فقدان سریع عملکرد کلیوی مشخص میشود. این بیماری منجر به ناهنجاریهای الکترولیتی و بر پایه اسید و احتباس فراوردههای زاید نیتروژنی از قبیل اوره و کراتینین میگردد.

  سندروم آلپورت (به انگلیسی: Alport syndrome)، بیماری ژنتیکی است که در آن ژن یکی از پپتیدهای سازنده کلاژن نوع IV جهش یافتهاست. این نوع کلاژن در غشاء پایه گلومرولهای کلیه، گوش داخلی و چشم وجود دارد.  نشانهها

  مشکلات کلیه (نهایتا نارسایی کلیه) همراه با کاهش شنوایی حسی عصبی دوطرفه و گاه مشکلات چشمی. این بیماری معمولاً کودکان را مبتلا میکند و در بیماران نوجوان به مراحل پیشرفته میانجامد. سندرم آلپورت دومین علت شایع ژنتیکی نارسایی کلیوی است. درمان با ژندرمانی و سلولهای بنیادی است.

 18. 9 کاربر از پست *armita تشکر کرده اند .


 19. Top | #10

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض نشانگان نفریتیک

  سندرم نفریتیک(به انگلیسی: Nephritic syndrome) مجموعهٔ علائم و سمپتومهایی است که بخاطر آسیب به کلیه و بهویژه گلومرولهای کلیه ایجاد می شود. در کلیهٔ دچار سندرم نفروتیک٬ بر روی پُدوسیتها(سلولهای دیواره گلومرولها) سوراخهای بزرگی به اندازهٔ گلوبولهای قرمز خون قرار دارند که منجر به هماتوری(دفع خون در ادرار) و همچنین پروتئینوری(دفع پروتئین در ادرار) میشوند. در سندرم نفریتیک علاوه بر دفع پروتئین٬ دفع خون از طریق ادرار وجود دارد و کلیهها خون و به مقدار زیادی٬ پروتئین دفع میکنند. دفع این میزان پروتئین از راه ادرار بویژه دفع آلبومین٬ منجر به هیپوآلبومینمی شدید و کمخونی میگردد.

  علائم و نشانهها

  علائم(Sign) و نشانهها(Symptom) در سندروم نفریتیک

  • هماتوری : گلبولهای قرمز لیز در ادرار(وجود گلبول سالم نشانه خونریزی در مجاری پایین است)
  • پروتئینوری : وجود پروتئین در ادرار با مقدار بیشتر از ۳ گرم در ۲۴ ساعت
  • هیپرتنسیون و فشار خون بالا
  • اوره در ادرار یا اورِمی
  • کمادراری یا اولیگوری

  تشخیص

  سندروم نفریتیک دارای تشخیص خاصی نیست و باید به علائم و سمپتومها رجوع کرد. هرچند آزمایش برای کشف استرپتوکوک گاهی کمک شایانی خواهد بود.

 20. 9 کاربر از پست *armita تشکر کرده اند .


صفحه 1 از 10 12345 ... آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. بیماریهای تیروئید
  توسط حاجی بلا در انجمن پزشکی
  پاسخ ها: 25
  آخرین نوشته: 1394,07,21, ساعت : 22:01
 2. کبد؛ اعمال و بیماریهای آن
  توسط ~RoOoya~ در انجمن پزشکی
  پاسخ ها: 21
  آخرین نوشته: 1394,05,26, ساعت : 12:10
 3. بیماریهای روانی
  توسط *armita در انجمن بیماری های روانی و درمان آن
  پاسخ ها: 40
  آخرین نوشته: 1393,11,22, ساعت : 15:04
 4. پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1391,01,11, ساعت : 18:31
 5. پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1390,04,26, ساعت : 16:34

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •