ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
بیماری های خود ایمنی - صفحه 2
asiatech

www.eraofempire.irنودهشتیا
صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 31
 1. Top | #11

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض گاستریت اتروفیک

  در این بیماری سلول های جداری و اصلی معده کاهش مییابد و شیره معده فعالیت اسیدی و پپسینی ندارد و یا این فعالیت بسیار کم است.
  سلولهای جداری در انسان محل ساخت فاکتور داخلی است.
  فاکتور داخلی گلیکوپروتئینی است که محکم به ویتامین B12 متصل میشود.

  بیماری گرانولوماتوز وگنر چیست؟

  گرانولوماتوز وگنر (Wegener's granulomatosi) واسکولیت سیستمیک مزمنی است که عروق با اندازه کوچک تا متوسط را غالبا در دستگاه تنفسی فوقانی(بینی و سینوسهادستگاه تنفسی تحتانی(ریهها) و کلیهها در گیر مینماید. با توجه به قابلیت آسیب در ارگانهای حیاتی بدن جز بیماریهای بسیار جدی محسوب شده که نیاز به فرونشانی طولانی مدت سیستم ایمنی بدن دارد. نام بیماری برگرفته از اسم دکتر فردریک وگنر (Dr. Friedrich Wegener)، که در سال ۱۹۳۶ میلادی به تشریح بیماری پرداختهاست میباشد. لغت ”granulomatous” به شکل میکرسکپی ضایعات التهابی که به صورت ندولهای کوچک چند لایه در داخل و اطراف عروق قرار دارند اطلاق میشود.


  شیوع این بیماری چقدر است؟ آیا بیماری در کودکان با بالغین تفاوت دارد؟

  WG، مخصوصاً در کودکان، بسیار نادر است. تعداد موارد جدید بیماری در هر سال حدود ۱ تا ۲ مورد در یک میلیون کودک برآورد میشود. بیش از ۹۷٪ از موارد در جمعییت سفید پوست (آسیائی) گزارش شدهاست. در کودکان، هردو جنس به تساوی مبتلا میشوند هرچند در بالغین مردان کمی بیش از زنان مبتلا میشوند.


  علایم اصلی بیماری چیست؟

  در تعداد معتنابهی از بیماران، بیماری با احتقان سینوس که با آنتی بیوتیک و ضد احتقان بهبود پیدا نکرده ظاهر میشود. خشک شدن و دلمه بستن دیواره بینی، تمایل به ایجاد زخم و خون دماغ وجود دارد و گاهی باعث تغییر شکل بینی میگردد که بنام Saddle-nose خوانده میشود.

  التهاب در راههای هوائی زیر گلوت ممکنست باعث باریک شدن نای شده ایجاد خشونت در صدا و نیز مشکلات تنفسی بنماید. وجود ندولهای التهابی در ریه علایم پنومونی با تنفس کوتاه، سرفه و درد قفسه صدری بوجود میآورد.

  درگیری کلیه در اپتدا تنها درعده کمی از بیماران وجود دارد اما با پیشرفت بیماری بیشتر میشود. ممکنست تجمع نسج التهابی در پشت چشم باعث رانده شدن آن به خارج(protrusion) گردد. علایم عمومی مثل کاهش وزن، افزایش خستگی، تب و عرق شبانه و نیز واسکولیتهای پوستی و درد مفاصل یا آرتری شایع هستند.
  همه بیماران طیف وسیع درگیری ارگانهائی که در بالا ذکر شد را پیدا نمیکنند وچیزی که تحـت عــنوان Limited WG نامـیـده میشود به معـنای آن است کـه بیماری محـدود بـه حدقـه وسیستم تنفـسی است بدون آنکه کلیه درگیر شده باشد.


  بیماری وگنر چگونه تشخیص داده میشود؟

  وجود علایم کلینیکی ضایعات التهابی در سیستم تنفسی فوقانی و تحتانی همراه با تظاهرات کلیوی، غالبا با ظاهر شدن خون و پروتئین در ادرار و بالا رفتن سطح موادی که توسط کلیه پاک میشوند (کراتینین و اوره) حاکی از کاهش کار کلیه، گمان ابتلا به گرانولوماتوز وگنر را بوجود میآورند. آزمونهای خونی متداول افزایش مارکرهای غیر اختصاصی التهاب (ESR, CRP) رانشان میدهند. در گروه عمدهای از بیماران میتوان نوعی پادتن بنام (ANCA) Anti-Neutrophil Cytoplasmic Antibody را مشاهده نمود.


  واسکولیتهای دیگر و حالات مشابه آنها

  ۱. واسکولیت لوکوسیتوکلاستیک پوستی که بنامallergic vasculitis یا hypersensitivity نیز شناخته میشود غالباً به التهاب عروقی اطلاق میشود که با عکس العمل نا مناسب به یک عامل حساسیت زا بوجود میآید. داروها و عفونتها عوامل آغاز گر متداول این حالت در کودکان هستند. این حالت غالبا رگهای کوچک را درگیر مینماید و در بیوپسی پوست یک شکل میکرسکپی اختصاصی دارد.

  ۲. واسکولیت کهیری نقص کمپلمان غالباً با راشهای منتشر و خارش دار کهیری که با سرعت کهیرهای معمولی از بین نمیرود مشخص میشود. آزمونهای خونی کاهش سطح کمپلمان را همراه با این حالت نشان میدهند.

  ۳. سندروم چرگ اشتراوس (گرانولوماتوز آلرژیک) یک نوع بسیار نادر واسکولیت در کودکان است.علایم مختلف پوستی و ارگانهای داخلی واسکولیت دراینجا به همراه آسم و نیز افزایش نوعی از گلبولهای سفید خون بنام ائوزینوفیل دیده میشوند.

  ۴. آنژئیت اولیه سیستم عصبی مرکزی فقط سرخرگهای مغزی با اندازه کوچک و متوسط را درگیر میکند. علایم مهم آن سکته و غش کردن است.

  ۵. سندرو م کوگان بیماری نادری است که با درگیری چشم و گوش داخلی با ترس از نور و سرگیجه و کاهش شنوائی مشخص میشود. علایم وسکولیتهای منتشر دیگر ممکنست وجود داشته باشند.

 2. 2 کاربر از پست *armita تشکر کرده اند .


 3. Top | #12

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض کولیت خونریزیدهنده

  کولیت اولسروز یا کولیت خونریزیدهنده (به انگلیسی: Ulcerative colitis)*[۱] فرمی از بیماری التهابی روده است که رودهها به خصوص روده بزرگ شامل کولون و رکتوم را درگیر میکند و در واقع نوعی کولیت است. علت اصلی و دقیق این بیماری مشخص نمیباشد اما به نظر میرسد باکتری و ویروسهای ناشناختهای باعث بروز آن میشود. همچنین استرس و زندگی در محیط شهری باعث تشدید این بیماری میگردد.
  این بیماری با نامهای رکتوکولیت هموراژیک یا التهاب زخمی شونده روده بزرگ و به اختصار UC نیز شناخته میشود. علامت ویژه بیماری اسهال خونی است که به طور تدریجی بیشتر میشود. گاه نام بیماری بهخاطر نماد (IBD)، اغلب با نام ( IBS) یا سندرم روده تحریک پذیر اشتباه میشود، که یک بیماری مشکل ساز ولی خفیف است. اولسراتیو کولیت شباهت به بیماری کرون دارد که شکل دیگری از بیماری التهابی روده است. اولسراتیو کولیت یک بیماری متناوب است، با دورههای تشدید علائم و دورههای بهبودی که در آنها تقریبا هیچگونه علامتی دیده نمیشود. با وجودی که علائم کولیت اولسراتیو گاهی می تواند خودبهخود بهبود یابد، ولی این بیماری معمولاً نیازمند درمان است.
  علایم و نشانهها ==

  • اجابت مزاج مکرر به صورت دفع مدفوع شل
  • دفع خون و چرک در مدفوع
  • خونریزی از مقعد
  • احساس دفع ناقص و باقیماندن مدفوع در شکم
  • احساس فوریت برای دفع
  • دردهای شدید شکمی همزمان با حرکات روده
  • درد در مفصلها چراکه کولیت اولسروز گاه علاوه بر دستگاه گوارش بر سایر اعضای بدن نیز تاثیر میگذارد و منجر به التهاب مفاصل و مشکلات پوستی میشود.
  • درد مقعد به صورت منقطع

  نکته: طول ابتلا به بیماری به بیش از پنج سال میرسد.( به نقل قول از حسین حبیبی )

  تشخیص بیماری

  معاینه و آزمایشات ممکن است انجام شود تا بیماری تشخیص داده شود:
  • معاینه مقعدی • معاینه کامل شکم • معاینه مفاصل • آزمایش خون و مدفوع و تصویربرداریهای پزشکی مانند رادیوگرافی با ماده حاجب
  پیش از تصویربرداری لازم است بیمار محلول حاجب اشعه ای را بنوشد و یا از طریق لولهای در مقعد وی تنقیه شود. سی تی اسکن میتواند به پزشک در کشف جزئیات بیماری کمک کنند.
  آندوسکوپی کولون (به طور دقیق تر سیگموئیدوسکوپی و یا کولونوسکوپی ) به پزشک اجازه میدهد بررسی مستقیمی بر روی روده بزرگ و یا راست روده انجام دهد. این کار از طریق لوله نازک و قابل انعطافی که از طریق مقعد وارد شدهاست، انجام میشود. همچنین ممکن است مقدار کمی هوا به داخل روده از طریق مقعد پمپ شود.این کار به گشاد شدن راست روده و یا روده به ارائه تصویر بهتر کمک میکند. در هنگام آندوسکوپی، ممکن است پزشک یک تکه کوچک از جدار روده را برای بررسی بیشتر آزمایشگاهی بردارد که به آن بیوپسی میگویند . این کار به تشخیص دقیق تر بیماری کمک میکند. همچنین این نمونهها در ارزیابی تغییرات دستگاه گوارش و سیر بیماری و غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان مورد استفاده قرار میگیرند. برخی از بیماران مبتلا در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند. غربالگری و نظارت بر بیمار، میتواند در اوایل بروز سرطان به تشخیص آن کمک کند و واضح است که زمان تشخیص سرطان تاثیر بسیار زیادی در پیش آگهی بیماری و علاج پذیری آن دارد.
  درمان

  این بیماری مزمن بوده، دارای علاج قطعی نمیباشد، بنابراین آموزش نحوه زندگی با آن مهم است. بیماران باید تحت نظارت مداوم برای بیماری قرار گیرند، تا به بیمار در جهت جلوگیری از بدتر شدن شرایط وی کمک شود. داروهایی برای به کنترل علایم و بهبود کیفیت زندگی بیمار تجویز میشوند. داروها منجر به علاج بیماری نمیشوند اما کمک میکنند که بیمار بتواند مانند افراد سالم زندگی کند. مقدار مصرف دارو باید با مراجعه مکرر به پزشک تنظیم شود و در صورت بروز عوارض جانبی داروها ممکن است لازم باشد که داروها تغییر کند. مصرف کامل و به موقع داروها منجر به بازیافت سلامتی شده از عوارض بعدی جلوگیری میکند. شایعترین داروهای ضدالتهابی برای درمان بیماریهای التهابی روده، ترکیبات 5ASA نامیده میشوند مانند سولفاسالازین و مسالازین. این ترکیبات به کنترل نشانههای بیماری پس از مدتی مصرف، کمک میکنند.این داروها به صورت خوراکی و یا تنقیه یا شیاف تجویز میشوند.
  عوارض جانبی داروها در کوتاه مدت شامل تغییرات خلق و خو٬ مشکلات خواب٬ افزایش وزن٬ تغییر شکل بدن (مانند بزرگ شدن شکم و ورم کردن صورت)٬ صورت باد کرده و بروز آکنه یا جوش صورت است و عوارض کمتر معمول اما شدیدتر، عبارتند از تب، مشکلات قلبی و کبدی. عوارض جانبی شدید میتوانند نشانه حساسیت به ماده سولفا نیز باشد. که در این صورت باید داروی دیگری برای بیمار تجویز شود. بروز هر گونه عارضه جانبی بر اثر مصرف داروهای جدید نیاز به تماس گرفتن با پزشک را میطلبد.
  سایر داروها

  ممکن است داروهای گروه کورتیکواستروئید به صورت خوراکی یا وریدی نیز برای برای کاهش التهاب تجویز شوند. بر خلاف گروه قبلی، کورتیکواستروئیدها معمولاً فقط برای دورههای کوتاه مدت مصرف میشوند. آنها نباید در دوره خاموشی یا بهبودی بیماری مصرف شوند. درمان توسط سرکوب سیستم ایمنی بدن نیز روشی است که منجر به کاهش التهاب منجر شود.داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن مانند آزاتیوپرین میتوانند برای دورههای طولانی در نظر گرفته شود اما لازم است که بیمار برای دیدن دکتر بیشتر از تعداد دفعات معمول برای نظارت بر وضعیت سلامتی خود برنامه ریزی نماید. ورزش منظم و سبک و همچنین ورزش هفتگی سنگین به تنهایی 70درصد مشکلات را حل میکند
  رژیم غذایی

  در دوره خاموشی بیماری هیچ قانون مطلقی برای غذاهای مشکل دار وجود ندارد. بیمار خود باید احساس کند که بعد از خورد هر غذا چه احساسی دارد و این مساله خود بهترین راهنما است. نوشتن آنچه بیمار پس از خوردن آن دچار مشکل میشود در یک جدول و عوارض بروز نموده راهنمای بسیار مناسبی برای رسیدن به یک برنامه غذایی مناسب است. اما در هنگام شعله ور شدن بیماری لازم است از نوشیدنیهای گازدار، غذاهای دارای فیبر زیاد و نفخ آور مانند کلم، لوبیا و نخود، مواد غذایی چون غذاهای پر چرب، شیر و محصولات لبنی و گوشت قرمز که هضم آنها دشوار است پرهیز کرد. نوشیدن یک تا یک لیتر و نیم نوشیدنی بدون گاز به خصوص آب قویا ، دوغ توصیه میشود. همچنین هنگام شعله ور شدن بیماری میتوان از مواد غذایی مانند برنج سفید، ماکارونی ساده، هلو یا گلابی پوست کنده شده، سیب زمینی پخته، ماهی آب پز، پوره سیب زمینی، گوشت مرغ بی پوست، نان با آرد جو استفاده کرد.

 4. 3 کاربر از پست *armita تشکر کرده اند .


 5. Top | #13

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض کمخونی همولیتیک خود ایمنی

  کم خونی همولیتیک خود ایمنی (AIHA) گونهای از کمخونی است که آنتی بادیهای خود شخص، علیه گلبول قرمز خون عمل میکنند. در این حالت گلبولهای قرمز واپاشی (lyse) شده منجر به کاهش غلظت پلاسمای خون میشود. طول عمر گلبولهای قرمز که در حالت عادی ۱۰۰ تا ۱۲۰ روز است، در موارد شدید این بیماری به چند روز کاهش می یابد. این بیماری دو گونه کم خونی همولیتیک خود ایمنی گرم و کم خونی همولیتیک خود ایمنی سرد دارد. شیوع این بیماری ۱ تا ۳ نفر از ۱۰۰ هزار نفر در سال است.
  این بیماری نباید با بیماریهای فاویسم، تالاسمی و کمخونی داسیشکل اشتباه شود.
  درمان


  • داروهای کورتیکواستروئید برای درمان نوع گرم این بیماری به همراه داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی مانند دانازول و آزاتیوپرین به کار برده میشود.
  • از میان بردن شرایط سرما برای درمان نوع سرد این بیماری مفید است.

 6. کاربر زیر از پست *armita تشکر کرده است .


 7. Top | #14

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض کمخونی آپلاستیک

  آنمی آپلاستیک (آپلازی) به نوعی از کم خونی گفته میشود که در آن مغز استخوان سلول های جدید خونی به اندازه کافی تولید نمی کند. در کم خونی معمولی تنها با کاهش گلبولهای قرمز روبرو هستیم اما در این بیماری علاوه بر کاهش گلبول قرمز، با کاهش تولید سایر سلولهای خونی نیز روبرو هستیم[۱] که به آن Pancytopenia گویند. به عنوان مثال، شخصی که در معرض پرتوهای زیانبار ناشی از یک انفجار هستهای قرار میگیرد ممکن است دچار تخریب کامل مغز استخوان و متعاقب آن در ظرف چند هفته مبتلا به آنمی کشنده شود. به همین ترتیب درمان بیش از حد با بعضی مواد شیمیایی صنعتی و حتی داروهایی که شخص ممکن است نسبت به آنها حساس باشد میتوانند یا برخی تومورها همین اثر را ایجاد کنند.,
  نشانه ها

  کم خونی به همراه کاهش پلاکت (Thrombocytopenia)، کاهش گلبول سفید (Leukopenia) و کاهش رتیکولوسیت (Reticulocytopenia) از نشانه های آن است.[۱]
  مهمترین فرق میان کمخونی آپلاستیک با سندرم میلودیسپلاستیک این است که در سندرم میلودیسپلاستیک سلولهای خونی غیرعادی یا نابالغ ساخته میشوند ولی در کمخونی آپلاستیک تولید همهی سلولهای خونی با کاهش شدید روبرو است.
  درمان

  اقدامات حمايتي مثل ترانسفوزيون مكرر و درمان عفونت، پيوند مغز استخوان، به کارگیری عوامل سرکوب ايمني درمان اولیه این بیماری هستند

 8. کاربر زیر از پست *armita تشکر کرده است .


 9. Top | #15

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض کرون

  بیماری کرون(به انگلیسی: Crohn's disease) یکی از بیماریهای التهابی روده است که با التهاب دیواره روده مشخص میشود که میتواند هر قسمتی از لوله گوارش را درگیر کند هرچند بیشتر روده باریک درگیر است. بیماری میتواند تمام لایههای روده را درگیر سازد و حتی موجب فیبروز شود. شایعترین ناحیه درگیر ایلئوسکال است. بین ضایعات معمولاً نواحی سالم وجود دارد. این بیماری تظاهرات خارج رودهای نیز دارد مانند آرتریت و ضایعات پوستی.

  نشانهها

  علایم و سمپتوم بیماری شامل اسهال مزمن، کاهش وزن و درد شکم است. بیماری میتواند با آبسه، فیستول، تنگی و انسداد روده همراه باشد و گاهی برای تشخیص٬ نیاز به آزمایشات سرولوژی و کولونوسکوپی میباشد.
  نشانههای غیر رودهای

  این بیماری علاوه بر گرفتار کردن معده و روده، اندامهای دیگر را نیز میتواند درگیر کند. ورم چشم و ورم مفاصل یا ماهیچههای دست یا پا از این دست هستند. نازکی یا پوکی استخوان میتواند از عواقب این بیماری باشد. در این بیماری پوست، خون و غدد درون ریز نیز میتوانند درگیر شوند. بیماری کمخونی همولوتیک خود ایمنیکه در آن سیستم ایمنی به گویچههای سرخ حمله میکند بیشتر در بیماری کرون شایع است و میتواند باعث خستگی، رنگ پریدگی و دیگر نشانههای شایع در کمخونی شود.
  درمان

  درمان با ترکیبات سالیسیلات (سولفاسالازین، مسالامین و غیره)، گلوکوکورتیکوئیدها، عوامل سرکوبگر ایمنی (مرکاپتوپورین، متوتروکسات و سیکلوسپورین) و آنتی بیوتیکها مانند مترونیدازول میباشد. گاه جراحی به خصوص در صورت بروز عوارض مانند فیستول و انسداد ضرورت مییابد.

 10. کاربر زیر از پست *armita تشکر کرده است .


 11. Top | #16

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض پیسی

  پیسی، بَرَص، لک و پیس یا ویتیلیگو (Vitiligo) یک اختلال تولید رنگدانه است که در آن ملانوسیتها (سلولهایی که رنگدانه تولید میکنند) در قسمتهایی از پوست، غشاهای مخاطی و شبکیه تخریب شدهاند. در نتیجه لکههای سفید پوست درنواحی مختلف بدن ظاهر میشوند. مویی که در نواحی مبتلا به پیسی رشد میکند معمولاً سفید میشود.
  علت بیماری پیسی شناخته نشدهاست، اما پزشکان چندین نظریه متفاوت مطرح کردهاند. یک تئوری این است که افراد پادتنهایی (آنتیبادیهایی) تولید میکنند که ملانوسیتهای بدن خودشان را تخریب میکند. تئوری دیگر این است که ملانوسیتها خود به خود تخریب میشوند. درنهایت بعضی افراد گزارش کردهاند که یک رخداد منفرد از قبیل آفتاب سوختگی یا فشار روحی باعث بروز پیسی شدهاست ولی مورد اخیر از نظر علمی ثابت نشدهاست.
  درصد افراد مبتلا به پیسی

  حدود یک تا دو درصد جمعیت دنیا یا (۵۰-۴۰ میلیون نفر)، به بیماری پیسی مبتلا هستند. ۹۵٪ افراد قبل از ۴۰ سالگی علائم را نشان دادهاند. بیماری تمام نژادها و هر دو جنس را یکسان تحت تأثیر قرار میدهد. بهنظر میرسد پیسی در افراد مبتلا به بیماریهای اتوایمیون شایعتر است . این بیماریهای اتوایمیون عبارتاند از: پرکاری غده تیروئید، نارسایی قشر غده فوق کلیه، آلوپسی آره آتا و آنمی پرنسیوز.
  پیسی میتواند بیماری ارثی باشد یعنی در بین افراد فامیل بروز کند کودکانی که والدینشان مبتلا به این بیماری هستند بیشتر احتمال ابتلا به پیسی دارند. با این حال بیشتر کودکانی که یکی از والدینشان مبتلا به پیسی باشند به بیماری مبتلا نمیشوند و بیشتر افراد مبتلا به پیسی سابقهای از این بیماری را در فامیل ندارند.
  علائم بیماری پیسی

  معمولاً افراد مبتلا به پیسی اول از همه به رنگدانهدار شدن (پیگمانتاسیون) به حالت لکههای سفید روی پوستشان توجه میکنند. این لکهها بیشتر از همه در مناطق در معرض نور از قبیل دستها پاها بازوها، صورت و لبها شایع هستند. دیگر نقاط شایع لکههای سفید عبارتاند از زیر بغل و کشاله ران، اطراف دهان و چشم، پرههای بینی، ناف و نواحی تناسلی.
  پیسی معمولاً به یکی از سه الگوی زیر ظاهر میشود:

  • در یک الگو (الگوی کانونی) ناحیه بدون رنگدانه به یک یا تعداد معدودی ناحیه محدود میشود. بعضی افراد نواحی بدون رنگدانه را در یک سمت بدن خود دارند (الگوی سگمنتال). اما در بیشتر افراد مبتلا به پیسی نواحی فاقد رنگدانه در قسمتهای مختلف بدن بوجود میآید (الگوی ژنرالیزه). علاوه بر لکههای سفید روی پوست، ممکن است افراد مبتلا به برص سفید شدن زودرس موهای سر، ابروها و ریش را داشته باشند. افراد با پوست تیره ممکن است متوجه فقدان رنگ در ناحیهای در داخل دهانشان بشوند.


  • در برخی افراد لکههای فاقد رنگ گسترش نمییابد ولی این اختلال معمولاً پیشروندهاست و به مرور زمان این لکههای سفید به دیگر نواحی بدن گسترش مییابند .
  • در بعضی افراد پیسی به آهستگی طی چند سال گسترش مییابد و در برخی دیگر انتشار سریعاً رخ میدهد . برخی افراد گزارش کردهاند که بهدنبال دورههایی از استرس فیزیکی یا روحی، به تعداد لکههای فاقد رنگدانه اضافه شدهاست.

 12. کاربر زیر از پست *armita تشکر کرده است .


 13. Top | #17

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض پورپورای هنوخ شوئن لاین

  بیمارِی پورپورای هنوخ شوئن لاین (به انگلیسی: Henoch–Schönlein purpura ) که بیشتر کودکان و به ویژه پسران (۱۲-۴ ساله) را مبتلا میسازد بطور خلاصه عبارتست از: ضایعات پورپورای (خونریزی زیر جلدی) بر روی پاها، درد مفاصل، دردهای شکمی دورهای، تب، احساس کسالت و درگیری کلیوی. این عارضه به احترام دو دکتر به نامهای هنوخ و شوئنلاین که صد سال پیش این بیماری را شرح دادهاند، نامگذاری شدهاست .
  علایم بیماری

  بیماری به دلیل التهاب عروق جزو واسکولیتها میباشد و چون این عروق در همه جای بدن میتوانند درگیر شوند واسکولیت سیستمیک میباشد . تریاد اصلی تشخیص بیماری پورپورا، آرتریت مفصلی و درد شکمی است .
  ضایعات پوستی:علامت مشخص این بیماری ضایعات پوستی صورتی رنگ (خونریزیهای بسیار کوچک زیرجلدی) که پتشی و پورپورا (بر اساس اندازه ضایعه ) را تشکیل میدهند و قابل لمس هستند میباشد. (۱۰۰٪ موارد) این ضایعات معمولاً روی باسن و ساق پا وگاه در سطح خلفی بازوها و یا قسمتهای تحتانی شکم دیده میشوند. همچنین تورم موضعی در بافتهای شل بدن مانند پلکها، لبها، کیسه بیضه، پشت دستها و پاها دیده میشود که به آن آنژیوادم موضعی نیز میگویند.
  ضایعات مفصلی:در بیشتر بیماران التهاب و درد مفصل بخصوص مفصل زانو و مچ پا دیده میشود.(۸۰٪ موارد)
  درگیری گوارش : شایعترین علامت بیماران درد شکم است که ممکن است شدید باشد و همراه استفراغ که به علت خونریزی ریز داخل مخاط رودهاست. ممکن است بیمار دچار اسهال و یا خون در مدفوع، یا پیچش روده باشد.(۶۲٪ موارد)
  درگیری کلیوی : در ۴۰٪ موارد درگیری کلیوی وجود دارد که بوسیله آزمایش ادرار (وجود خون یا پروتئین در ادرار) مشخص میشود.ذر برخی موارد به شکل گلومرولونفریت است و در تعدادي از بیماران ما نهایتا نارسایی کلیه را داریم (درصد پيشرفت به نارسایی كليه در باغلين بيمار بسيار بيشتر از كودكان بيمار است.
  شوئن لاین بر روی پا و بازوی راست یک کودک

  وجود سابقه عفونت : در دو سوم مبتلایان سابقه عفونت دستگاه تنفس فوقانی مثل گلودرد و یا تبخال، هپاتیت، سرخجه، هلیکوباکترپیلوری و ... حدود دو هفته قبل از بروز سایر علایم وجود دارد.
  بروز علایمی مانند درد شکمی مقاوم به درمان، وجود خون در مدفوع، مدفوع سیاه قیری، خونریزی جدید زیر پوستی و وجود خون در ادرار، در طی درمان نشان دهنده عوارض بیماری بوده و رسیدگی سریع را میطلبد.
  در موارد بسیار نادر باعث نارسایی کلیه، سوراخ شدن روده و یا چرخش بیضه میشود که در این موارد اقدام درمانی سریع لازم است.
  علت بیماری

  علت بیماری احتمالاً یک واکنش خودایمنی در عروق خونی کوچک در سراسر بدن است که باعث التهاب و گرفتاری مویرگها میشود. عامل شعلهور کننده این واکنش ناشناختهاست، ولی حملات اغلب در پی یک عفونت مجاری تنفسی فوقانی (ویروسی یا باکتریایی)، مصرف برخی داروها به خصوص داروهای آنتی بیوتیک، دیکلوفناک و رانیتیدین و حتی گزش حشرات رخ میدهند.
  تشخیص بیماری

  تشخیص HSP یک تشخیص بالینی است ولی آزمایشات خون، ادرار، مدفوع و بیوپسی پوست میتواند به تشخیص کمک کند . تشخیص دقیقتر با نمونه برداری از ضایعات جلدی و بررسی میکروسکوپی صورت میگیرد. تجمع کمپلکسهای ایمنی دارای ایمونوگلوبولین A در این ضایعات دیده میشود. در آزمایش خون ما افزایش اوره و کراتینین، افزایش (IgA) (CRP) (ESR) را ممکن است ببینیم .
  درمان بیماری

  درمان این بیماری علامتی است و بسته به علامت ایجاد شده درمان انجام میشود، زیرا بیش از ۹۰٪ بیماران ( به خصوص کودکان ) دارای بیماری خودبخود محدود شونده هستند که خودبخود فروکش کرده و گاه دوباره عود میکند . درمان علامتی شامل کنترل درد، تامین آب بدن، رژیم غذایی نرم، کاهش فعالیت و جلوگیری از ثابت نگهداشتن اندام تحتانی (پاها) میباشد. در موارد شدید ممکن است از استروئید، داروهای سرکوبگر ایمنی، دی پیریدامول و (IVIG) استفاده شود.
  سیر بیماری

  اغلب طول مدت بیماری در حدود ۴ تا ۶ هفتهاست. نیمی از کودکان حداقل یک عود مجدد بیماری را در عرض یک دوره ۶ ماهه تجربه میکنند که نسبت به حمله نخست بیماری خفیفتر و کوتاهتر است. به ندرت عودهای مکرر رخ میدهد .بیشتر کودکان دچار HSP به طور کامل بهبود مییابند، ولی در برخی، پورپورای آلرژیک مکرر عود کرده و یا سالها باقی میماند

 14. کاربر زیر از پست *armita تشکر کرده است .


 15. Top | #18

  کاربر نیمه حرفه ای


  تاریخ عضویت
  دی 1390
  نوشته ها
  705
  میانگین پست در روز
  0.49
  محل سکونت
  همین حوالی...
  تشکر از کاربر
  1,587
  تشکر شده 2,648 در 774 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  چه قد زیاد بود من نخوندم
  روزها بر نمیگردند حتی اگر ساعتها را عقب بکشی...

 16. 2 کاربر از پست roksana69 تشکر کرده اند .


 17. Top | #19

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض پمفیگوس

  پمفیگوس(به انگلیسی Pemphigus) از واژه یونانی pemphix بمعنی تاول و حباب مشتق شده و از بیماریهای نادر پوستی، با علت نقص در سیستم ایمنی بدن محسوب شده، پوست و غشاهای مخاطی را در بر میگیرد.
  علت دقیق بیماری هنوز شناخته نشده، اما آنچه در این بیماری رخ میدهد را میتوان به از دست رفتن چسبندگی بین لایههای شاخی پوست(کراتینوسیت) تعریف نمود.
  علت شناسی

  بین سلولهای پوستی، انواع پیوند بین سلولی وجود دارد که یکی از آنها دزموزوم نام دارد. در پیوند دزموزوم، گروهی پروتئین با نام دزموگلین (Desmoglein) نقش چسب بین سلولها را بازی میکنند. در بیماری پمفیگوس، سیستم ایمنی بدن، گروه پروتئین دزموگلین را هدف گرفته و پیوند بین سلولی دزموزوم از بین میرود.به دنبال از بین رفتن پیوند چسب گونه بین سلولی یا همان دزموزوم، زخمهایی در اپیدرم ایجاد شده و به همان علت، مایع میان بافتی به زیر پوست نفوذ کرده و ایجاد تاول میکند.
  انواع پمفیگوس

  بسته به عمق پیوندهای گسسته شده و نوع نقص ایمنی، سه نوع پمفیگوس وجود دارد.لازم به یادآوری است در تمام موارد نقش ایمنوگلوبین جی IgG مشهود است.

  • پمفیگوس وولگاریس(Pemphigus Vulgaris) که ۷۰ درصد موارد این بیماری را در بر میگیرد.
  • پمفیگوسفولیکوس (Pemphigus foliaceus) که نوع خوشخیم این بیماری است و در لایه سطحی پوست ایجاد میشود.
  • پمفیگوس نئوپلاست (paraneoplastic pemphigus) کمترین آمار موجود ولی نوع بدخیم بیماری.

  تشخیص و علائم

  تشخیص دقیق بیماری به عهده متخصص پوست(درماتولوجیست) بوده و علاوه بر علائم ظاهری زخم و بثورات و تاول، با آزمایشهای تشخیصی سیتولوژی، نمونه برداری پوست و ایمنوفلورسنس (Immunofluorescence)مورد نیاز است.
  داروهای مرتبط

  پس از تشخیص، پر کاربردترین داروها شامل سیتوکینها(انواع اینترفرون و اینترلوکین)، انواع داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، آنتی بیوتیک (پنیسیلین و مشتقات)، انواع بتا بلاکر، مهارکننده های آنژیوتانسین(ACE inhibitor)، هورمون پروژسترون و آنتاگونیست های کلسیم میباشد

 18. کاربر زیر از پست *armita تشکر کرده است .


 19. Top | #20

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  2,089
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  canada
  تشکر از کاربر
  8,202
  تشکر شده 7,850 در 2,458 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض نشانگان گیلن باره

  نشانگان گیلن باره (به انگلیسی: Guillain-Barré syndrome ) یا نشانگان گیلان باره به تلفظ صحیح تر گیان باره، نوعی نوروپاتی محیطی است که باعث نارسایی عصبی ـ عضلانی حاد میشود[۱].
  انواع


  • پلی رادیکولونوروپاتی التهابی حاد و دمیلینه کننده(۹۵ درصد)
  • اختلال آکسونی حرکتی حاد
  • نوروپاتی آکسونی حسی و حرکتی حاد

  بروز


  • بروز نشانگان گیلان باره بین ۶/۱-۲/۱ مورد در ۱۰۰ هزار نفر است.
  • انواع خانوادگی گزارش شده است.
  • ارتباط قوی با HLA ندارد.

  نژاد

  هیچ برتری نژادی وجود ندارد
  جنس

  نسبت مرد به زن ۱٫۵ به ۱ میباشد
  نمای بالینی


  • اغلب باشروع پیشرونده ضعف اندامها که در طول ۴ هفته به حداکثر میزان خود میرسد
  • ضعف اغلب کل اندامهای پروگزیمال و دیستال درگیر میکند
  • در یکسوم از بیماران دستگاه تنفسی درگیر است
  • نشانههای اتونوم مانند تاکی کاردی، افزایش فشار خون یا آریتمی شایع است.
  • اغلب اعصاب جمجمه ای نیز میتواننند درگیر شوند و شایعترین نشانههای مرتبط عبارتند از ضعف صورت و فلج بولبر و اختلال حرکتی چشم.

 20. کاربر زیر از پست *armita تشکر کرده است .


صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1390,06,16, ساعت : 16:59
 2. پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1390,06,14, ساعت : 13:37
 3. پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1390,01,14, ساعت : 20:23
 4. پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,03,24, ساعت : 00:48
 5. بیماری آلزایمر حاصل واکنش ایمنی سلولهای مغز است
  توسط آنیتا در انجمن علمی و پزشکی
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,01,11, ساعت : 08:09

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •