ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
زندگی نامه رضا شاه پهلوی

www.eraofempire.irنودهشتیا
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 13
 1. Top | #1

  Banned


  تاریخ عضویت
  اسفند 1389
  نوشته ها
  1,151
  میانگین پست در روز
  0.67
  محل سکونت
  همه جای ایران سرای من است
  تشکر از کاربر
  1,929
  تشکر شده 2,916 در 814 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض زندگی نامه رضا شاه پهلوی

  انتظار ملت از انقلاب مشروطيت (1284 ه.ش.) استقلال ، آزادي و استقرار حکومت مشروط بود که از نخستين ماههاي پس از صدور فرمان مشروطيت و گشايش مجلس شوراي ملي و به ويژه گفتگو بر سر متمم قانون اساسي به ياس و ناكامي انجاميد. نزديك دو سياست شوم روس و انگليس پس از يك قرن رقابت، موجب انعقاد قراردادهاي 1286 ه.ش. (1907 م.) و 1294 ه.ش. (1915 م.) در تقسيم ايران به مناطق نفوذ به منظور جلوگيري از حضور كشورهاي ديگر بود. در جنگ بين الملل اول (1918 – 1914 م.) با نقض بي طرفي ايران، قسمتهاي از كشور در اشغال قواي متخاصم قرار گرفت و صحنه جنگ روس و انگليس و عثماني شد. عدم كارآيي دولتها و سقوط پي در پي آنها، ناامني، صدمات و خسارات جنگ، نهضتهايي را در گوشه و كنار مملكت به همراه داشت تا آنجا كه احتمال تجزيه كشور مي رفت .

  سقوط رژيم روسيه تزاري كه حمايت از سلاطين قاجار را عهده دار بود و جايگريني بلشويكها كه فرياد رهايي سر مي دادند، انگليس را به تلاشي مضاعف وادار ساخت تا هم منطقه را در مقابل خطر انقلاب شوروي حفظ كند و هم جاي رقيب سابق را بگيرد و امتيازات نفتي را همچنان در دست داشته باشد .
  قرارداد وثوق الدوله – كاكس، كه ايران را در وضع تحت الحمايگي قرارمي داد، در سال 1298 ه.ش. (1919 م.) به امضاء رسيد و اين امر از ورود ايران به كنفرانس صلح ورساي جلوگيري كرد. با نظر ژنرال آيرون سايد انگليسي استاروسلسكي فرمانده روسي قزاق كنار گذاشته شد و سردار همايون، فرماندهي كل قزاق را در اختيار گرفت. موج خروشان اعتراض بر ضد قرارداد 1919 م. در داخل و خارج كشور و عدم پذيرش صريح آن از جانب احمدشاه، انگليس را به تغيير سياست در مورد ايران وادار ساخت. تشكيل حكومتي قدرتمند لازم بود كه از پيشرفت ارتش سرخ، كه تا گيلان آمده بود، جلوگيري كند، كه براي دارندگان امتياز نفت مضر بود. و در عين حال نمودار تحقق آمال و خواسته هاي ملت باشد. مذاكرات آيرون سايد با رضاخان و سيدضياء الدين در قزوين سرنوشت ساز بود. رضاخان بر ديگر كانديداها سبقت گرفت و مجري كودتاي سوم اسفند 1299 ه.ش. شد. رضا خان ميرپنج فرزند عباسقلي خان سواد كوهي معروف به داداش بيك در 1256 شمسي در قريه آلاشت تولد يافته و در 22 سالگي به نيروي قزاق پيوسته و در طي بيست سال مراحل نظامي را تا فرماندهي هنگ قزاقخانه ( آترياد ) همدان طي كرده بود و قرار شد براريكه قدرت مستقر گردد. به احمد شاه جوان آخرين شاه از سلسله قاجار هم اطمينان داده شد كه از جانب كودتا خطري او را تهديد نمي كند و در عين حال وادار گرديد كه فرمان رياست وزرايي سيد صياء الدين را امضاء كند و عنوان سردار سپه را به رضاخان اعطا نمايد .
  به دنبال كودتا كه در روز دوشنبه سوم اسفند ماه ( حوت ) نيمه شب انجام شد، پايتخت را تسخير كردند و با ايجاد سروصدا و تير اندازي بي مورد و زد و خوردهايي نه چندان جدي، كودتاگران توانستند در مردم وحشت و اضطراب ايجاد كنند و فرداي آن روز جمع زيادي از رجال و دولتمرادن گذشته بازداشت شدند و اقداماتي در جلب نظر مردم صورت گرفت .
  سيدضياءالدين طباطبايي به منظور عوام فريبي و كسب و جاهت سياسي، قرارداد 1919 م. را كه به همت دلير مرداني همچون آيت الله مدرس عملا كارايي خود را از دست داده بود لغو كرد و انگلستان نيز براي اغفال مردم ايران، لغو اين قرارداد را با خشنودي پذيرفت تا كابينه مورد نظر كابينه اي ملي و ضد انگليسي معرفي شود .
  عهد نامه مودت ايران و شوروي كه متضمن انصراف از امتيازات تزارها بود، امضاء گرديد (7 اسفند 1299 ه.ش.). اندكي بعد سردار سپه به جاي مسعود كيهان وزير جنگ شد و همكار خود سيد ضياء را در مبارزه قدرت تبعيد فرستاد. رضا خان تا 26 خرداد 1302 ه.ش. با حضور در كابينه هاي قوام، مشير الدوله و مستوفي الممالك با عنوان وزير جنگ تصميم گيرنده اصلي بود .
  وي با ادغام ديويزيون قزاق، ژاندارمري دولتي، بريگاد مركزي و ساير قواي پراكنده نظامي پليس جنوب (SPR)، ارتش متحدالشكلي را پايه گذاشت كه فقط مجري دستورهاي وزير جنگ بود و در همين زمان به پاره اي از نهضت ها از جمله نهضت جنگل و قيام كلنل پسيان پايان داده شد .
  نهضت جنگل بر پايه ظلم ستيزي و آرمان خواهي و تفكر ديني توسط ميرزا كوچك جنگلي در شمال كشور شكل گرفت و در مقطع كوتاهي توانست در مقابل قواي بيگانه ( روس و انگليس ) ايستادگي كند . پس از پيروزي بلشويكها و سرنگوني حكومت روسيه تزاري، گر چه اين نهضت در مقطع بسيار كوتاهي مورد حمايت بلشويكها قرار گرفت، ولي با چرخش سياست خارجي شوروي مبني بر اعلام سياست سازش با دولتها و انصراف از سياست حمايت انقلاب جهاني (در هشتمين كنگره حزب كمونيست) ميرزا كوچك جنگلي قرباني توافقات بين المللي شد و قواي رضا خان توانست باقيمانده نيروهاي او را هم متلاشي كند. رضا خان سردار سپه در خرداد 1302 ه.ش. فرمان نخست وزيري را از احمد شاه گرفت و موجبات سفر سوم او را به اروپا فراهم ساخت ( 10 آبان 1302 ه.ش. ).
  قتل ماژورايمبري، كنسول ايالات متحده آمريكا در تهران، علاقه اين كشور را به حضور در منطقه تا مدتي به تاخير انداخت و بهانه اي به دست سردار سپه داد تا حكومت نظامي برقرار سازد ( تير 1303 ه.ش. ).
  استيضاح اقليت مجلس كه روند فعاليت رئيس الوزراء را بر خلاف اصول قانون مشروطيت مي دانست، به جاي بركناري رضاخان، به تضعيف مجلس منجر شد و رضاخان فرماندهي كل قوا را هم به عهده گرفت (14 بهمن 1303 ه.ش.) و متعاقب سركوب سركشاني چون سميتقو و بر كنار كردن شيخ خزعل از مستند قدرت در خوزستان نفت خيز، قهرمان ملي شد. چرا که در آن ايام پاشيدگي ايران توانست دوباره ايراني يکپارچه سازد. رضا خان براي تصاحب قدرت بيشتر، به فكر تغيير رژيم و احراز مقام رياست وزرايي ارضاء مي شد و نه استعمار انگلستان اين هدف محدود را در ايران دنبال مي كرد. اما چون طرح تغيير سلطنت از قاجاريه به پهلوي در ابتداي نخست وزيري رضاخان ممكن نبود و مقاومت جدي جامعه را در پي داشت، لذا براي آماده كردن افكار عمومي جامعه براي اين تغيير، شعار جمهوري مطرح شد زيرا مقارن همين ايام در تركيه هم رژيم امپراتوري منحل و نظام جمهوري مستقر شده بود. اين امر بهانه خوبي براي طرفداران رضاخان بود كه تبليغات وسيعي به راه بيندازند و خواهان استقرار نظام مشابهي در ايران شوند. براي تغيير، بهترين راه وجود مجلس بود كه مي توانست چنين اقدامي را قانوني جلوه دهد. اين جريان در آغاز انتخابات مجلس پنجم كه سردار سپه با قدرت قشون و وزارت داخله، مجلس شورايي آراسته ترتيب داده بود، به وقوع پيوست.
  طرفداران رضاخان (با نام فراكسيون تجدد) و مخالفان به رهبري مدرس (با نام اقليت) مدتي در كشمكشهاي پارلماني قرار گرفتند و در اين گفتگوها، ارتباط كودتا با قرارداد 1919 ميلادي و رابطه غوغاي جديد جمهوري خواهي با كودتا و نقش افراد دست اندركار به خوبي آشكار گرديد كه در مجلس و جامعه واكنشهايي پديد آورد. مدرس چون ميدانست رضاخان با اعمال نفوذ در انتخابات موفق شده است عده اي از طرفداران خود را به عنوان نماينده به مجلس بفرستد، تصميم گرفت تا با اعتراض به اعتبارنامه آنان، با حضورشان در مجلس مخالفت كند .
  پس از واقعه دوم حمل 1303 خورشيدي و تظاهرات مردم در بهارستان به حمايت از مدرس و قشون كشيهاي رضاخان و كشته و مجروح و مصدوم شدن تظاهر كنندگان، ورودي رضا خان به تالار مجلس و رويارويي با نمايندگان برجسته، خاصه مرحوم موتمن الملك رئيس مجلس، هياهوي "جمهوري خواهان" فروكش كرد. رضاخان پس از معذرت خواهي و دستور آزادي محبوسان روزهاي اخير، خود به عموم مردم توصيه كرد كه "عنوان جمهوري " را موقوف نمايند. رضا خان چون به دليل مخالفت روحانيان كاري از پيش نبرد، بر آن شد كه به عنوان سلطنت يكه تاز عرصه سياست شود. او پس از يك دوره قهر و آشتي، با رسيدن به " مقام فرماندهي كل قوا " و اجراي برنامه ارسال تلگرامها و طومارها و نامه ها از ولايات به تحكيم ارتش و حاكمان و واليان، در مخالفت با سلطنت قاجاريه و احمد شاه كه به تحقيق پايگاه مردمي و تاريخي و سياسي خود را از دست داده بود، شرايطي پديد آورد كه مـجـلـس دوره پـنـجـم در جلسه 9 آبانماه 1304 ه.ش. ماده واحده اي را با مضمون " مجلس شوراي ملي به نام سعادت ملت ، انقراض سلطنت قاجاريه را اعلام نموده و حكومت موقتي را حدود قانون اساسي و قوانين موضوعه مملكتي به شخص آقاي رضاخان پهلوي واگذار مي نمايد، تعيين تكليف حكومت قطعي موكول به نظر مجلس موسسان است كه به تغيير مواد 36، 37، 38، 40 متمم قانون اساسي تشكيل مي شود، با اكثريت 80 راي از 85 نفر نمايندگان حاضر تصويب نمود. ده روز پس از خلع احمدشاه از سلطنت، سفير انگلستان نزد رضاخان رفت و طي يادشتي از سوي دولت انگلستان، حكومت وي را به رسميت شناخت و فرداي همان روز نيز سفير شوروي به رسميت شناختن حكومت او را توسط دولت متبوعش اعلام كرد. مجلس موسسان در 5 آذر 1304 ه.ش. با تعداد نمايندگاني سه برابر مجلس شورا با رياست ميرزا صادق خان مستشار الدوله تشكيل شد و طي پنج جلسه با تغيير اصول ياد شده، رضاخان را به سلطنت برگزيد و سلطنت را در خاندان او موروثي نمود. شاه جديد در 4 ارديبهشت 1305 ه.ش. تاجگذاري كرد.
  برخورد زمامداي روسيه با رضاخان ، براساس تحليل ماركسيستي آنان از پايگاه اجتماعي وي استوار بود . آنان رضا خان را به عنوان عامل توانمند "بورژوازي ملي"در برابر "فئوداليسم پوسيده سنتي" تلقي مي كردند و معتقد بودند كه وي ايران را از حالت نيمه فئودالي خارج و با ملاكين و زمينداران بزرگ و روحانيان مبارزه خواهد كرد، لذا به حمايت از او برخاستند .
  بر اساس همين تحليل نمايندگان سوسياليست كه در مجلس پنجم شركت داشتند و همواره از روسها تبعيت مي كردند. سليمان ميرزا و پانزده نفر از نمايندگان چپ به هنگام طرح تغيير سلطنت، به پادشاهي رضاخان راي مثبت دادند و به اين ترتيب در ايجاد حکومت پهلوي سهيم شدند. رضا خان كه با تظاهر به رعايت مذهب و پذيرش نظرات روحانيان و اظهار علاقه مندي به احكام دين و حمايت بخشي از روحانيان كه سقوط سلطنت قاجار و استقرار نظم جديد را به نفع جامعه مي دانستند، به قدرت رسيده بود از آغاز سلطنت، سياستي مخالف در پيش گرفت، چنان كه مقارن دوره ششم مجلس در مسئله نظام وظيفه با روحانيان روشي مخالفت آميز آغاز كرد و اين روش اجتماع علما را در قم به عنوان اعتراض پيش آورد .
  تبديل محاضر شرع به محاضر رسمي، روحانيان را از امور جاري بازداشت. تفكيك دين از سياست به صورت يك اصل در آمد و موقوفات در اختيار دولت قرار گرفت. در مسئله تغيير لباس و كشف حجاب و اسلام زدايي تا آنجا پيش رفت كه فاجعه مسجد گوهر شاد و کشتار عمومي پيش آمد (1314 ه.ش.). رضاخان به روحانيان دستور داد كه آنان نيز لباسهاي مخصوص خود را كنار بگذارند و از دخالت در امور اجتماعي جداً احتراز كنند .
  مجلس شوراي ملي از دوره ششم تا دوازدهم با نظم خاصي ادامه يافت و تبديل به مركز منتخبين رضاخان شد. آخرين اقليت مجلس مربوط به دوره هفتم است. محمد علي فروغي، ميرزا حسن خان مستوفي الممالك، مهديقلي خان هدايت، محمود جم، احمد متين دفتري، علي (رجبعلي) منصور در دوران سلطنت او ماموريت يافتند تشكيل كابينه دهند .
  نظميه رضاشاه با رياست سرهنگ محمد در گاهي شروع شد و بعد از محمد صادق خان كوپال، سالها محمد حسين آيرم اين سمت را بر عهده گرفت و با خشونت و قساوت بسيار و اختيارات فوق العاده نظارت عمومي را به عهده داشت، و در اجراي سياست شاه از همين طريق بسياري از مخالفان و حتي موافقاني كه رضا خان را در رسيدن به قدرت ياري كردند مثل نصرت الدوله، تيمورتاش، سردار اسعد، اسدي، و در گاهي نابود شدند. از سال 1310 ه.ش. با تفسير قانون اساسي ،وزير دادگستري در نقل و انتقال قضات مجاز گرديد.
  انگليس كه با امتياز دارسي (1901 م.) نفت را در اختيار داشت، علاقه مند بود كه تمديد قرارداد را از تصويب مجلس بگذراند، لذا در 1310 ه.ش. به يكباره در آمد ناچيز ايران از نفت را به مقدار زيادي كاهش داد. موضوع در جريان مذاكره قرار گرفت اما در 16 آذر 1311 ه.ش. شاه از به نتيجه نرسيدن مذاكرات برآشفت و امتياز نامه دارسي را در آتش سوزاند و دستور داد مجلس لغو امتياز دارسي را اعلام نمايد. اما شركت نفت مقابله را تشديد كرد وتبليغات گسترده اي عليه ايران شروع شد. براي اولين بار در اين دوره به زعم مقابله با انگليس، مردم ابراز خوشوقتي مي كردند. انگليس موضوع را به جامعه ملل ارجاع داد.
  با وجود مراقبت دستگاه پليسي، شورويها عناصر كمونيست را تقويت مي كردند تا اينكه در 1308 ه.ش. ژرژ آقاپگف كارمند بازرگاني شوروي در تهران، به سفارت انگليس پناهنده شد. وي اسرار شبكه جاسوسي شوروي در ايران را فاش ساخت و در اين ارتباط اشخاصي دستگير و روابط با شوروي تيره شد و در قوانين، مجازات سنگيني براي فعاليتهاي كمونيستي پيشبيني گرديد. در 1316 ه.ش. شبكه كمونيستي ديگري مركب از 53 ايراني کشف شد كه دكتر اراني در راس آنان بود كه محكوميتهايي پيدا كردند. رضاشاه در 1314 ه.ش. مسافرت يك ماهه اي به تركيه و ملاقات با مصطفي كمال (آتاترك) رئيس جمهور آن كشور را داشت و تحت تاثير تحولات تركيه قرار گرفت. در بازگشت روند حركت به سوي غرب را تشديد نمود. در اوايل سلطنت رضاخان كاپيتولاسيون لغو گرديد و ارتباط با كشورها گسترش يافت و اختلافات مرزي با همسايگان، به طريق مختلف مرتفع شد. بارها بر حق حاكميت ايران نسبت به بحرين تاكيد شد بدون اينكه اقدام جدي و عملي، كه مستلزم مقابله با انگليس باشد، صورت پذيرد. قرارداد تعيين خط سر حدي ايران و تركيه با انضمام آرارات شرقي به خاك تركيه منعقد شد (1311 ه.ش.). قانون تعيين حدود آبهاي ساحلي و منطقه نظارت دولت در دريا تصويب گرديد ( 1313 ه.ش. ). با افغانستان بر اساس نظري كه 45 سال قبل از آن ژنرال ماكلين و كلنل ماكماهون انگليسي داده بودند، كه مستلزم چشم پوشي از بخش وسيعي از خراسان و بلوچستان و سيستان بود، با راي حكميت دولت تركيه، قرارداد تعيين حدود امضاء شد (1314 ه.ش.) و بالاخره در جهت هماهنگي سياست در منطقه پيمان دوستي و عدم تجاوز بين ايران و تركيه و افغانستان و عراق در كاخ سعد آباد به امضاء رسيد ( 1316 ه.ش. ). در مورد رود هيرمند هم در 1318 ه.ش. قراردادي با افغانستان به امضاء رسيد .
  روابط سياسي و اقتصادي با آلمان كه از مدتها قبل شروع شده بود، پس از نمايان شدن آثار جنگ جهاني اول گسترش بيشتري يافت.
  احداث بسياري از ساختمانها و تاسيسات كشور و از جمله راه آهن به وسيله كارشناسان آلماني انجام مي گرفت. تاسيس دانشگاه تهران و گسترش مراكز آموزشي و اعزام محصل به خارج و تصويب قوانين غالبا مربوط به اين دوره است. پس از به قدرت رسيدن حزب ناسيونال سوسياليست هيتلري (1933 م.) با شروع جنگ، انگليسيها مانع حمل كالاي آلمان از راه دريا به ايران شدند. آلمان راه شوروي را انتخاب كرد. سياست بريتانيا قطع رابطه با دولت هيتلري بود اما رضاخان تعلل نشان داد .
  در اول تير 1320 ه.ش. آلمان خاك شوروي را مورد حمله قرار داد. چرچيل با وجود تمامي دشمني، متحد شوروي شد. مسئله رساندن مهمات به جبهه روسيه فقط از طريق راه آهن ايران حل مي گرديد، اما مشكل اعلام بي طرفي ايران بود. در 27 تير 1320 ه.ش. انگليس و روسيه يادداشتهاي مشابهي به ايران تسليم و از فعاليت آلمانها ابراز نگراني کردند و خواستند كه تعداد آلمانيهاي مقيم ايران را به يك پنجم كاهش دهد. پيغام خصوصي انگليس هم واگذاري راه بود اما از طرف ايران به آن توجه نشد. التيماتوم دو كشور و پيام هيلتر، رضاخان را در وضع بغرنجي قرار داد. وي سياست دفع الوقت را در پيش گرفت . در سحر گاه سوم شهريور 1320 ه.ش. ايران از شمال و جنوب مورد تجاوز قرار گرفت. ارتشي كه تمام هم رضاخان صرف آن شده بود، به هنگام ورود قواي بيگانه توان مقاومت نداشت و از جانب ملت هم مورد حمايت قرار نگرفت و از هم پاشيد .
  رضا خان ناچار به فروغي متوسل شد كه سالها او را كنار گذاشته بود. روسها شديدا با بودن رضاخان مخالف بودند حتي سخن از بازگشت قاجاريه و تغيير رژيم از سلطنت به جمهوري پيش آمد. اما ظاهرا با مهارت و سوابق فراماسونري فروغي اين مسئله منتفي شد و قرار شد رضاشاه از سلطنت كناره گيري کند (تنها راه چاره در آن موقعيت استعفاء، به منظور جلوگيري از فرپاشي ايران و تقسيم آن، بود) و پسرش محمدرضا به سلطنت برسد و به اين طريق نفوذ سياست انگليس در هيئت حاكمه ايران همچنان باقي ماند. رضا شاه با استعفاء از سلطنت به تبعيد رفت .
  رضا خان در مرداد 1323 ه.ش. در ژوهانسبورگ در گذشت

 2. 3 کاربر از پست fery_mo_tala تشکر کرده اند .


 3. Top | #2

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  اسفند 1391
  نوشته ها
  8,713
  میانگین پست در روز
  8.85
  تشکر از کاربر
  28,703
  تشکر شده 31,169 در 7,218 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض رضاشاه، فرزند ناخلف مشروطه

  روزنامه شرق - نزهت امیرآبادیان: چهارم مردادماه، سالروز مرگ «رضا پهلوی» است؛ کسی که دامنه نامهایش از رضاخان میرپنج تا رضا قلدر و توصیف صفاتش از پدر مدرنیزاسیون تا دیکتاتور چکمهپوش و وابسته موسع است. دراینبین یکی از موارد همیشگی نزاع بین اهالی تاریخ و سیاست، چگونگی برآمدن و برمسندنشستن اوست. صادق زیباکلام و عباس سلیمینمین، دو کارشناس حوزه تاریخ سیاسی، با دو دیدگاه متضاد، در میزگرد «شرق» به بیان دلایل خود برای روایتهایشان از رویکارآمدن سرسلسله پهلوی پرداختند.  با سپاس از كيهان كياني و علي ايوبي

  بحث را از شخصیت رضاخان شروع میکنیم. در سطح مردم عادی جامعه معمولا با تعابیر دووجهی درباره شخصیت او مواجه میشویم؛ برخی از قلدری و زورگویی او شکایت دارند و برخی هم نکات مثبتی را ذکر میکنند. شما شخصیت او را در بستر تاریخ ایران چگونه معرفی میکنید؟

  زیباکلام: چنین تعبیری در فرهنگ عامه سیاسی ما در مورد رضاشاه هست و جالب است که در مورد پسرش محمدرضا نیست. با اینکه او ٣٧ سال حکومت کرد، تقریبا دو برابر پدرش، به ما هم از نظر تاریخی نزدیکتر است. ولی در فرهنگ سیاسی عامه هیچ ردی از او نیست ولی از رضاشاه هست و معمولا هم مثبت است؛ مثلا میشنوید نگاهی در مورد او هست که حکایت از اقتدار و صلابت شخصیت او دارد و غیرمستقیم هم حکایت از این دارد که نقش او در تاریخ خیلی هم منفی نبوده است.

  فکر میکنم این نوع نگاه حاکی از نوعی تحقیر خود هم هست. یعنی ستایشکنندگان او ناخودآگاه اعتراف میکنند که به چنین شخصیت زورگویی نیاز دارند.

  زیباکلام: قبول دارم. یعنی میگویند که ما یک دست قوی، یک شلاق، یک سرنیزه یا چوب باید بالای سرمان باشد. ما استحقاق این را که درست عمل کنیم نداریم. این شبیه آن استعاره است که میگوید اگر میخواهی مثلا عربها را مطیع نگه داری، آنها را سیر نگهدار و ایرانیها را گرسنه. این هست و خیلی هم چیز جالبی نیست.

  شما نقش رضاخان را در تاریخ ایران چگونه معرفی میکنید؟

  زیباکلام: من چند وجه برای او قائل هستم. درمجموع معتقدم که بسیار به ایران معاصر خدمت کرده است و معتقدم که اگر شرایطی را که او به قدرت میرسد در نظر نگیرید، متوجه دستاوردهای نزدیک به ٢٠ سال فرمانروایی او نخواهید شد. باید آن شرایط را در نظر گرفت که او در چه شرایطی به قدرت رسید؟ در غیر این صورت بخش عمدهای از ارزش آنچه رضاشاه میکند و دستاوردهای اوست، برایتان معنا و مفهوم نخواهد داشت. ما در این اتاق نشستهایم و همهچیز خیلی میزان است. ولی اگر شما بدانید که در شرایطی که به اینجا آمدهاید، سقف اتاق نصفش ریخته بود و لولهها اینجور نبودند، آنوقت متوجه میشدید که اینجا چهکار انجام دادهاید.

  بهتر است راجع به این موضوع به تفاهم برسيم.زمانی که رضاخان به قدرت رسید ایران بهلحاظ شرایط سیاسی و اجتماعی در وضعیت بدی قرار داشت. میتوان گفت در آستانه تجزیه بود. آقای سلیمینمین اگر این را قبول دارید، بحث را مقداری جلوتر ببریم.

  سلیمینمین: من دو ایراد دارم. نخست به عوامگرایی؛ ما قطعا باید از آنچه مثلا در اتوبوس مطرح میشود متفاوت عمل کنیم. بهویژه اینکه آقای زیباکلام گفتند که مثبت است. ایراد من این است که وقتی میخواهیم پدیدهای را بررسی کنیم، هم باید از بُعد درونی و هم از بعد بیرونی این کار را انجام دهیم. ابتدا این اهمیت دارد که ببینیم رضاخان چگونه روی کار آمد؟ آیا خواست ملت و خواست داخلی بود؟ یا اراده خارجی در این موضوع سهیم بود؟

  بهتر است اول از بعد داخلی شروع کنیم و سپس به بعد خارجی بپردازیم. اول راجع به شرایط داخلی ایران قبل از ظهور رضاخان به جمعبندی برسیم. قبول دارید که کشور آشفته و در آستانه تجزیه بود؟

  سلیمینمین: این نیاز به بحثی ساختاری دارد. از زمانی که استعمارگران به ایران آمدند، چه نقشی ایفا کردند؟ چگونگی نفوذ در ساختار حکومتی و چگونگی تبدیل شرایط کشور برای رویکارآمدن یک دیکتاتور. آیا در بحث بحران و امکان تجزیه آیا دست بیرونی را نمیبینیم؟

  شما قائل به این هستید؟

  سلیمینمین: قطعا. براساس اسناد و مدارک، غالب جریاناتی که تضعیف حکومت مرکزی را دنبال میکردند، از جانب انگلیس تغذیه میشدند. خزعل و سیمتقو و بقیه. بعضی از آنها مستقیما با انگلیسیها قرار داشتند که به حکومت مرکزی توجه نکنند. برخی هم غیرمستقیم عامل انگلیسی بودند. بهلحاظ خانوادگی در خدمت بودند و باعث ناامنی و تضعیف حکومت مرکزی بودند. بنابراین باید این بحث را دنبال کنیم که وقتی انگلیسیها پایشان به ایران باز میشود قطعا با سرکوب وارد ایران میشوند و برای اینکه سلطه خود را استمرار بخشند، باید طبیعتا قاجاریه را که حکومتی است که در بافت قدرت ایران معنا پیدا کرده و یک جایگاه سنتی در مردم دارد و اصالتی از این جهت دارد، برای اینکه بتوانند به اين حکومت پایان دهند، که کار آسانی هم برای انگلیسیها نبود، یکسری فعالیتها را شروع کردند.

  در رأس این فعالیتها، ایجاد بلواها در نقاط مرزی و بخشهایی از خاک ایران بود، که این خط را پی گرفتند. این موضوع منجر به این شد که زمینه کودتا فراهم شود. یعنی دولت مرکزی آنچنان تضعیف شود که یک دولت کودتا بتواند روی کار بیاید.

  پس شما ناآرامیها را هم از ابتدا با توجه به نقش انگلیسیها مورد توجه قرار میدهید.

  سلیمینمین: قطعا همینطور است. البته قطعا برخی از عناصر یاغی هم از این فضا استفاده میکردند. چرا دوران انتهای قاجار را بهعنوان تلاش برای امتیازگیری نام میبرند؟ به خاطر اینکه دولت، دولت دستنشاندهای است. برای اینکه دولت مرکزی را وادار به امتیازدادن کنند، از این ابزار استفاده چشمگیری کردند. دولت مرکزی زمانی تن به قراردادهای خلاف مصالح ملی میداد که روزبهروز ضعیف میشد. این سیاست با پیروزی کودتا [١٢٩٩ خورشیدی] کاملا تغییر کرد. به همان میزان که فعالیتها قبل از آن برای تضعیف دولت صورت میگرفت، بعد از کودتا تلاش آنها بر این بود که دولت مرکزی را تقویت کنند. همه دستنشاندگان خود را رسما به پذیرش حاکمیت رضاخان دعوت میکنند.  شما میفرمایید ما نباید نگاه عوام را داشته باشیم. بهنظر شما چگونه باید به این موضع بپردازیم؟

  سلیمینمین: قطعا برای بررسی مسائل سیاسی و اجتماعی، نیاز است که به آنچه در جامعه میگذرد توجه شود، اما این منافاتی با نگاه علمی به تاریخ ندارد. چرا راجع به پهلوی اول اینقدر سرمایهگذاری صورت میگیرد و به مردم اینگونه القا میشود؟ درصورتیکه هیچ سندیت تاریخی هم ندارد. اینکه مثلا رضاخان به میان مردم رفته و نان خمیر را درون تنور انداخته است! اما این را روزبهروز پخش میکنند که بگویند رضاخان خیلی دوستدار حل مشکلات مردم بوده است.

  اما چرا این نگاه در میان برخی پذیرش دارد؟

  سلیمینمین: بهعنوان یک بحث مهم بعد از یک بحث علمی به این رسیدیم که آیا رضاخان یک پدیده بیرونآمده از درون مردم است یا نه؟ یا یک پدیده مثبت است یا نه؟ یا یک پدیدهای است که بیگانه به مردم تحمیل کرده است؟دیپلماسی عمومی اینگونه ایجاب میکند. اگر من یک کشوری باشم که بخواهم گذشته خودم را در نظر ملت دیگری تطهیر کنم، باید تلاش کنم.

  یعنی شما این را اینگونه میبینید؟

  سلیمینمین: قطعا این را میتوانید در رسانههایی که به بیگانه متمایلاند ببینید. «منوتو»، «بیبیسی»، «صدای آمریکا» و... همه برنامههایی که تولید میکنند، کاملا در دفاع تمامعیار از اوست که طبیعتا در جامعه تأثیر میگذارد. اصلا دیپلماسی عمومی به چه معناست؟ برای چه سرمایهگذاری میکنند؟ برای چه شبکههای مختلف راه میاندازند؟ یکی از کارکردهای دیپلماسی عمومی ارائه چهره موجه در تاریخ و سابقه خوب گذشته است. اگر انگلیسیها یک آدمی مثل رضاخان را روی کار آورده باشند و او هم برخلاف آنچه آقای زیباکلام میگویند، بسیار برای ایران زیانبار بوده باشد، آیا انگلیسیها باید این چهره را عوض کنند یا نه؟ باید به این برسیم که آنچه در جامعه منتشر میشود، متأثر از چه چیزی است؟ دیگر اینکه باید کار علمی انجام دهیم. نه اینکه مثلا بگوییم جامعه از رضاخان مثبت میگوید. باید بپرسیم آیا رضاخان باعث تحقیر ملت ایران نشد؟ همانطورکه شما میگویید یک چماق بر سر ملت ایران قرار نداد؟

  آقای زیباکلام. شما گفتید که چند وجه را در رضاخان میبینید... .

  زیباکلام: یک نکته خیلی اساسیتر هم عرض کردم، اینکه حتما باید شرایط رویکارآمدن رضاخان یا رضاشاه را در نظر بگیریم.

  آقای سلیمینمین گفتند دخالت انگلیسیها عامل این بوده است. البته وجود آشفتگی را پذیرفتند و در اینجا به تفاهم رسیدهایم.

  زیباکلام: من هم روایت خودم را از جامعهای که رضاخان در آن به قدرت رسید، دارم. اگر آن شرایط را نشناسیم، آنگاه مجبوریم به فرضیههای توطئه و «داییجان ناپلئونی» بپردازیم. بعد از اسلام، قاجارها، بعد از صفویه طولانیترین سلسلهای بودند که در ایران حکومت کردند. صفویه ٢٠٠سال حکومت کردند و قاجارها نزدیک به ١٤٠سال. اینکه قاجارها توانستند ١٤٠سال حکومت کنند نشان میدهد که توانسته بودند درجهای از ثبات و انسجام را در جامعه به وجود بیاورند. چرا این مهم است؟

  برای اینکه جامعه و سرزمین ایران بهاصطلاح همان دوره قاجار، کثیرالمله است و به قول امروز موزاییکی است. یعنی کردها، ترکمنها، ترکها و عربها هستند، بعضا اختلاف زبانی و مذهبی است. ایران سرزمین قومیتها و مذهبهای متعدد بوده است. ویژگی چنین سرزمینهایی این است که همواره مسائل قومیتی در آنها وجود دارد. از بعد از اسلام تا قاجارها، درست است که صحبت از سلسلههایی مانند غزنویان، سلجوقیان، افشارها و... میکنیم اما همه اینها قوم و قبیله بودهاند. بنابراین جامعه ایران همواره برای خیزش دیگر اقوام و قبایل آماده بوده است. اینکه قاجارها توانستند ١٤٠سال حکومت کنند نشان میدهد که سلسله و اقوام نتوانسته بودند آنها را منقرض کنند، اما وقتی که هیمنه آنها در نتیجه نهضت مشروطه فرو میریزد، ایران بعد از اینکه محمدعلیشاه مجلس را به توپ میبندد، دچار جنگ داخلی ١٤ماهه میشود، ثبات و مرکزیتی که قاجارها به وجود آورده بودند از بین میرود.

  برای اینکه این موضوع را ملموس کنیم، صدام را به یاد بیاورید. صدام توانسته بود درجهای از ثبات را در عراق به وجود بیاورد. در عراق کردها بودند، عربها، شیعهها، سنیها و ایزدیها، ولی همه آنها زیر پنجه قدرتمند حکومت صدام بودند. وقتی آن برداشته شد، میبینیم که نیروهای گریز از مرکز شروع میکنند به برخاستن. این نه ربطی به انگلیسیها دارد، نه ربطی به شهر فرنگ دارد و نه ربطی به جنیان! ذات ایران همچنین بوده است. الان هم هست. یعنی از مشروطه که به جلو میآیید، در شهریور ٢٠ که حکومت رضاشاه فروریخت، آذربایجان عملا از ایران جدا شده بود. کردستان رسما جدا شد و در مهاباد جمهوری کردستان به وجود آمد. بهعلاوه خردهقدرتهای دیگر.  وقتی حاکمیت در تهران دوباره تثبیت شد، این خردهقدرتها سرکوب شدند و ثبات به وجود آمد. به انقلاب اسلامی میرسیم. حکومت مرکزی ضعیف شد. هم آذربایجان دچار مشکل شد، هم کردستان و هم خوزستان. خلق عرب در اهواز و خرمشهر به راه افتاد. در سیستانوبلوچستان ریگیها به راه افتادند. ترکمنها به راه افتادند. تا اینکه قدرت مرکزی تثبیت شد و آنها را سر جایشان نشاند. الان که مرداد ٩٤ است، بنده معتقدم و زبانم لال! و خدایناکرده اگر به هر دلیلی دولت مرکزی در تهران یک خرده ضعیف شود، همان داستان دوباره به راه میافتد...حالا، من در گذشته میرفتم یقه انگلیس، آمریکا یا اسرائیل را میگرفتم. نه [اینطور نیست]، این ذات کثیرالملهبودن جامعه ایران است.

  اگر به داستان خودمان برگردیم، در نتیجه این ١٤٠ سال قاجارها توانسته بودند به هر قیمتی یک درجهای از ثبات و اقتدار را بهوجود بیاورند اما کاری که مشروطه کرد این بود که به حاکمیت قاجار ضربه بزرگی وارد کرد منتها این ضربه نه آنقدر بزرگ بود که مثل انقلاب اسلامی اینها را سرنگون کند و نه آنقدر کوچک بود که قدرت اینها را دستنخورده بگذارد. در نتیجه مقداری خلأ قدرت بهوجود آمد، بخشی از قدرت را مشروطهخواهان و مجلس و سیدمحمد طباطبایی، آیتالله بهبهانی و تقیزاده داشتند و بخش دیگری از قدرت هم از آن ِ محمدعلی میرزا و رجال قاجار و مرحوم شیخ فضلالله نوری بود. در ایندوپارچگی، تضعیف قدرت بهوجود آمد و دوباره شرایطی را پیدا کردیم که نیروهای گریز از مرکز مجال پیدا کرده و خرج خودشان را جدا کردند.

  اگر منحنی ثبات و امنیت کشور را از انقلاب مشروطه تا کودتای رضاخان ترسیم کنیم، میبینیم که این منحنی بهشدت رو به نزول است؛ یعنی ثبات و امنیت در کشور در حال ازدسترفتن است و در سکانس آخر آن یعنی سال ١٢٩٩ بنده اگر دست شما را بگیرم و از خلیجفارس و چابهار وارد ایران کنم و یک دور ٣٦٠ درجه در ایران بزنیم، میبینید که شوخیشوخی هیچجای ایران نیست که زیر نفوذ دولت مرکزی باشد، سیستانوبلوچستان در دست بلوچها و ریگیها بود، خراسان در دست کلنل محمدتقیخان پسیان بود و مدتها بود که خراسان حالت جداشدن از تهران را پیدا کرده بود، ضمن اینکه بسیاری از شهرهای امروز خراسان زیر نفوذ ترکمنها بود، در گیلان و مازندران نهضت جنگلیها بود و جمهوری سوسیالیستی در رشت اعلام موجودیت کرده بود و قزوین و تهران را جدا تهدید میکرد، آذربایجان هم عملا از ایران جدا شده بود و شیخمحمد خیابانی و فرقه دموکرات دیگر کاری به تهران نداشتند.

  کردستان هم در دست اسماعیلخان سمیتقو بود و ائتلافی از قبایل کردهای ایران و عراق بهوجود آمده بود و عملا حکومت مرکزی کارهای نبود. در خوزستان شیخ خزعل در محمره (خرمشهر) پرچم را بالا برده بود و ١٠ سالی بود که تمام عوامل حکومت مرکزی را بیرون کرده بودند و با قبایل بنیکعب برای خودشان دولت تشکیل داده بودند. در جنوب کشور هم قبایل بودند، قشقاییها، بختیاریها و... بودند که وقتی حکومت مرکزی باشد، آنها حالت گریز از مرکز را دارند چه برسد که در تهران هم حکومتی نباشد! در کل جایی وجود نداشت که بگوییم در آن حکومت مرکزی اقتدار داشته باشد و حکومت مرکزی در تهران عملا روی کاغذ بود.

  بنابراین زمانی که کودتا اتفاق میافتد، چه مشروطهخواهان و چه مرحوم مصدق، مدرس، کازرونی، ملکالشعرای بهار و چه طرفداران استبداد و چه لیبرالها و سوسیالیستها، همه آنها به این نقطه رسیده بودند که در کشور باید فعلا یک نیرو و حکومت مرکزی بهوجود بیاید که بتوان ثبات و امنیت را در کشور برقرار کند و بعد برویم بهدنبال مجلس و قانون اساسی و اقتصاد؛ فعلا مملکت روی هواست و در حال ازبینرفتن است. وقتی این فرد در کودتای سیدضیا و رضاخان پیدا شد، همه استقبال کردند و هیچکسی را پیدا نمیکنید که بگوید مثلا مجلس باید رأی بدهد، در سالهای اولیه رضاخان همه به چشم قهرمان به او نگاه میکردند و بیشترین کمکها را مدرس و مجلس چهارم به او کرد، چون میدیدند ثبات و امنیت که ازبینرفته در حال بازگشت است و در چهار سال اول تا تبدیل او به رضاشاه، چکمه از پای درنیاورد تا سیستانوبلوچستان، خراسان، گیلان و مازندران را آرام کرد و آذربایجان، کردستان و خوزستان را دوباره به ایران برگرداند، بنابراین این آدم تبدیل به قهرمان ملی شده بود و همه از او حمایت میکردند.

  همه این اتفاقات در زمانی رخ داد که رضاخان وزیر جنگ و نخستوزیر بود و بعد شاه شد و تا آنجا مدرس و بقیه از او حمایت میکردند.

  سلیمینمین: این را بر چه اساسی میگویید؟

  براساس کتابها و روایتهایی که خواندهام.

  سلیمینمین: استیضاح سردار سپه بعد از قضیه جمهوری توسط اقلیت مجلس وجود ندارد؟ ايشان خلاف تاریخ میگویند و شما هم آنرا تاييد ميكنيد.  تا یکجایی از او حمایت میکنند... .

  سلیمینمین: نخیر، مثلا از بحث نظام وظیفه مدرس دفاع میکند ولی در بسیاری قضایای دیگر نه... .

  زیباکلام: رضاخان از آن مجلس رأی آورد و منظورم از حمایت این است که میخواستند که او باشد.

  سلیمینمین: ببینید وقتی آقای زیباکلام میگوید از همه کارهای او حمایت کردند، این خلاف نص تاریخ است. پس بهتر است در اینجا خلاف نص تاریخ صحبت نکنیم. مدرس را کتک میزنند و رضاخان در مجلس وقتی سردار سپه است میگوید من تو را میکشم. حالا آقای زیباکلام میگوید از ایشان حمایت کامل میکرده است!!

  آقای زیباکلام شما آن دو بخش را بگویید تا وارد بحث رضاخان شویم.

  زیباکلام: من ترجیح میدادم که وارد این باتلاق نمیشدیم، خودم نمیافتم چون به آقای سلیمینمین ارادت دارم ولی شما خواهید افتاد، بنابراین قبل از اینکه بیفتید طنابی به شما خواهم داد.

  سلیمینمین: طناب شما خیلی پوسیده است و بدون طناب شما هم اینها از عهدهاش برخواهند آمد.

  زیباکلام: عیب ندارد اگر به این طناب احتیاج نداشتید آن را به باتلاق بیندازید. ببینید اساس و بنیان رویکرد ایشان به سلسله پهلوی این است که اینها را انگلیسیها و آمریکاییها روی کار آوردهاند، پس وقتی آنها یک سلسلهای را روی کار میآورند طبیعی است که آن سلسله هر کاری بکند، در جهت اهداف انگلیس و آمریکا باشد. پس چون رضاشاه را انگلیسیها آوردند، بنابراین نتیجه میگیریم که هر کاری که بکند باید در جهت منافع انگلیسیها باشد. نتیجهگیری دوم هم اینکه همه آدمهایی که ملی و وطنپرست بودند با این آدم مخالفت میکردند... .

  سلیمینمین: اجازه بدهید، شما دارید از جانب من صحبت میکنید، یعنی میگویید سلیمینمین اینگونه است. ایشان دارند این هنر را میورزند که قبل از اینکه من حرفی بزنم میگوید که سلیمینمین اینگونه فکر میکند که به نظر من یک شارلاتانیسم سیاسی است. ایشان باید بگوید که کودتا رخ داده؟ و انگلیس دخالت داشته یا نه، روایت خودش را بگوید.

  شما هر دو استاد تاریخ هستید. قصد ما این است که هردوی شما عزیزان حرف خود را بزنيد و در نهایت خواننده خودش قضاوت میکند.

  زیباکلام: حاصل بحث اینگونه میشود که چون رضاخان عامل بیگانه است، بنابراین اقداماتش باید در جهت منافع انگلیس باشد. اگر من بپرسم دانشگاه تهران را رضاخان ایجاد کرده است پس چگونه است؟ بعد شما میگویید دانشگاه تهران بهوجود آمد که فرهنگ اسلامی، بومی و اصیل ایرانی ما را از بین ببرد و راهآهن هم در خدمت منافع انگلیس بود، صنایع مدرن هم برای سرکوب صنایع داخلی بوده و رشد سرمایهداری! ببینید چون که صد آید نود هم پیش ماست، وقتی من معتقد باشم رضاشاه را انگلیسیها آوردهاند، بنابراین هر کاری هم کرده باشد باید در جهت منافع آنها باشد، مگر اینکه بگوییم انگلستان کمیته امداد است و برای خیر و آخرت این کار را کرده که اینگونه نیست.

  روایتی که من گفتم تا یک جاهایی جریانات ملی هم دارند با رضاخان همکاری میکنند یا حداقل در مقابل او نمیایستند، چون میبینند ثبات و امنیت آورده است؛ تا میرسیم به آبان ١٣٠٤ که رضاخان تا حدودی با زور و تمایل مردم و بازاریها و رجال پادشاه میشود، ولی مخالفانی هم بین نخبگان سیاسی بودند که نگران بودند و میدانستند وقتی او پادشاه شود، تحمل مخالف را ندارد و ترجیح میدادند مکانیسمی وجود داشته باشد که بشود او را کنترل کرد.

  با تاجگذاری او، میشود گفت عصر دیگری شروع میشود یعنی اگر از١٣٠٠ تا ١٣٠٤ را عصر ثبات، یکپارچگی و ایجاد امنیت بگیریم، از ١٣٠٤ تا شهریور ١٣٢٠ من فکر میکنم عصر بهوجود آوردن ایران مدرن است که آثارش را همچنان در کشور داریم. یعنی اگر سال ١٣٠٤ میآمدید و یک نگاه کلان به ایران میکردید و میرفتید و سال ١٣٢٠ به ایران برمیگشتید، باورتان نمیشد که این، همان ایران است، مثل راهآهن، دانشگاه، بوروکراسی مدرن، ارتش مدرن، راههای شوسه و ثبت اسناد و احوال و صنایعی که بهوجود آورد. این یک وجه مهم رضاشاه است.

  وجه دیگر او از نظر من وجه منفی رضاشاه است، وجهی که به همان میزان که توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پیدا کردیم از نظر توسعه سیاسی هم عقب رفتیم. زمانی که او پادشاه شد فضای سیاسی کشور خیلی بازتر بود تا شهریور ١٣٢٠ که سقوط میکند. در سال ١٣٠٤ مطبوعاتی داشتیم که کاملا آزاد و مستقل بودند، احزاب و تشکلهای سیاسی و پارلمانی داشتیم که کاملا مستقل از حکومت بودند یا پارلمانی داشتیم که حداقل اکثریت آن مستقل از حکومت بودند، اما هیچکدام از اینها را در سال ١٣٢٠ نداریم و همهچیز زیر نظر رضاشاه بود. من به ایران نوین و امروزی او نمره میدهم، ولی درباره توسعه سیاسی و بازشدن فضای سیاسی به او نمره منفی میدهم و ردش میکنم.

  شما بخشی از کارهای رضاشاه را ابتکار اطرافیان او مثل فروغی و... نمیدانید؟

  زیباکلام: بله، اینها جزئیاتش میشود.  اما همه اینها را ذیل خدمات او طبقهبندی میکنید.

  زیباکلام: بگذارید راحتتان کنم، بخش عمدهای که قلاب گرفتند برای رضاشاه بهخصوص از سال ١٣٠٤ و ایشان بالا رفت، ١٦سال بعد وقتی سراغشان را میگرفتی، مثلا سراغ فروغی را میگرفتی میگفتند، هیس، خانهنشین شده است! یا داور که قوهقضائیه مدرن را ایجاد کرد کجاست؟ میگویند، هیس، داور در زندان خودکشی کرد. او فقط علیه تقی ارانی و کمونیستها و ٥٣ نفر نبود، اصولا او هم مثل همه دیکتاتورهای دیگر یک تفکر بیشتر نداشت که «من درست فکر میکنم و دارم به مملکت خدمت میکنم بنابراین هرکسی که با من مخالفت میکند پس خائن مملکت است». وقتی دانشگاه را ایجاد کرد، در آنجا صدیق اعلم و صورتگر و ضیاءالملک فروغی بود. وقتی شما یک چهره پرابهت و مثلا پرنور آن بالا داری نمیتوانی انتظار داشته باشی که یک لامپ در آن پایین مثل تقیزاده تلألو داشته باشد. در عراق زمان صدام هم این اتفاق افتاد.

  سلیمینمین: اجازه بدهید من هم بگویم که چرا ایشان میخواهد عملکرد بیگانه در ایران را تطهیر کند. رضاخان را که کسی نمیشناخت و اصلا نمیتوانست یک کودتا را سامان بدهد، اینکه چگونه انگلیسیها به ژاندارمریها و افسران آنها رشوه دادند- که اسناد آن موجود است- که تهران را تسلیم کنند، علیالقاعده این کار رضاخان نبوده است، او فرد گمنامی در دیوژن قزاق بود و همه هماهنگیهای کودتا توسط انگلیس صورت گرفته است. هیچکس هم در مورد اسناد آن نمیتواند تشکیک کند، منتها اینکه چرا آقای زیباکلام برش میزند و نمیخواهد به این واقعیت تاریخی بپردازد، باید بگویند که تعبیرشان چیست؟ ارتش ایران کودتا کرد یا دست بیگانه موجب شد که رضاخان بهتدریج به قدرت برسد؟

  من یک مناظرهای داشتم با ایشان در کرمان. گفتم که شما چه کتابی را راجع به رضاخان قبول دارید که ایشان گفتند کتاب «برآمدن رضاخان»، نوشته سیروس غنی، خیلی کتاب خوبی است. این کتاب گرچه در مقام رضاخان برآمده اما چون باید براساس اسناد سخن بگوید، نتوانسته و اسناد آمریکا را کمرنگ کرده است. بسیاری از گزارشهای آن، روشنگر نقش انگلیسیهاست چون هم با هم تضاد دارند و هم هنوز آن سلطهگری در آمریکا ایجاد نشده، برخی واقعیتها را سفارت آمریکا در تهران منعکس میکند. اینها حرفهای «داییجان ناپلئونی» نیست و ربطی به بنده ندارد. من بعضی از اینها را برای شما میخوانم. سندی است که سیروس غنی از اسناد وزارت امورخارجه آمریکا ترجمه کرده است.

  چون انگلیسیها خیلیخیلی دقیق عمل میکردند که هیچ ردپایی از خود بهجا نگذارند. چون رقابت خیلی شدیدی بین انگلیس و روسها وجود داشت، چون آنها در مورد تحولاتی که در ایران صورت میگرفت حساس بودند که این حساسیت هم برای دوره طولانی است. چون وقتی آنها امتیاز میگیرند آن طرف هم میخواهد امتیاز بگیرد. بنابراین انگلیسیها برای اینکه رقیب را کاملا در غفلت قرار دهند، خیلی پیچیده عمل کردند و واقعا هم یکی از مسائل مهم تاریخ معاصر ما همین کودتای ١٢٩٩ است که انگلیسیها صورت دادند.

  سلیمینمین: این گزارش سفارت آمریکاست به واشنگتن سهماه بعد از کودتا: «کاشف به عمل آمد که تمام دستاندرکاران کودتا عملا کسانی هستند که از قبل با انگلیسیها رابطه نزدیک داشتند، سرگرد مسعودخان که پس از واقعه، وزیر جنگ شد در چندماه گذشته معاون شخصی کلنل اسمایس در قزوین بوده است. رضاخان میرپنج که فرماندهی قزاقها را به دست گرفته است در میسیون انگلیسی و ایران خدمت میکرده و عملا جاسوس رئیس کمیسیون بوده است و در ماههای گذشته با انگلیسیها در قزوین همکاری نزدیک داشته است».

  در جایجای این کتاب سیروس غنی اذعان دارد که قبل از اینکه نیروهای انگلیسی ایران را ترک کنند، کسب اطمینان کردند که رضاخان، همه کارها و زمینههای کودتا را فراهم کرد. بحثی که هست این است که بیگانهای آمده و کودتا کرده است و تعبیر اینکه «مگر انگلیسیها کمیته امداد هستند؟» تعابیری نازل و عوامانه است. نمیشود اصل تاریخ را کنار گذاشت. هیچ کتاب محققانهای حتی در دفاع رضاخان نمیتواند منکر این واقعیت شود که کودتای رضاخان توسط انگلیسیها برنامهریزی شد.

  منکر برنامهریزی یا منکر ارتباط؟

  سلیمینمین: منکر برنامهریزی، آنها رضاخان را بالا آوردند و رشدش دادند. آنقدر رضاخان در ایران گمنام بود که در عرصه مسائل سیاسی هیچکس او را نمیشناخت چه در مقام دفاع و چه در مقام تخطئه. مصدق میگوید وقتی نامه «من حکم میکنم» صادر شد، میگوید این رضاخان کیست؟ مصدقی که در بالاترین عرصههای سیاسی حضور دارد، بهعنوان یک نخبه او را نمیشناسد.

  پس مصدق چرا او را بهعنوان نخستوزیر میپذیرد؟

  سلیمینمین: متن نطق مجلسی که قرار است رضاخان روی کار بیاید هست و مدرس و مصدق در آنجا صحبت میکنند. اینگونه نیست که مصدق او را دربست تأیید کند. رضاخان آمد و بعد از کودتا محدودیتی را در مجلس ایجاد کرد، البته اول اجازه داد یک فراکسیون اقلیتی شکل بگیرد و بعد از اینکه تاجگذاری کرد دیگر حتی به فراکسیون اقلیتی هم اجازه فعالیت نداد. این فراکسیون تا قبل از پادشاهی رضاخان به صورت گزینشی عمل میکرد و برخی اقدامات را تأیید میکرد. طبیعی است که یک آدم دیکتاتور بخواهد یکسری کارها را دنبال کند. آنها این کارها را دستهبندی میکردند و آن کارهایی که میتوانست برای کشور مفید باشد را حمایت میکردند.  اما حداقل دو دوره به او رأی دادهاند و تا قبل از تاجگذاری از او حمایت کردند.

  سلیمینمین: مجلس میآید و جلوی رضاخان میایستد و او به بومهن میرود و تمام لاابالیها را به شهر میریزد و همهجا را غارت میکنند و تهران را به ناامنی میکشند و مجلس را مجبور میکند که دستش را بالا بیاورد، وگرنه مجلس در قبال او موضع داشته است. مثلا بعد از اینکه رضاخان «امری» را میکشد، حکومتنظامی اعلام میکند و یک شرایط سخت برای اقلیت مجلس ایجاد میکند. اینجا رضاخان قطعا جلوی اقلیت ایستاده است و حتی کتک میزند. چون رضاخان تلاش میکند قتل او را به اقلیت مجلس نسبت بدهد که مجلس استیضاح میکند که ملکالشعرای بهار و مدرس صحبت میکنند و از خودشان رفع اتهام میکنند.

  در طول حاکمیت رضاخان کمترین قرارداد نفت با سایر کشورها حتی کشورهای غربی بسته شد، میخواهم بگویم رضاخان کاملا در خدمت انگلیسیها بود و منافع آنها را دنبال میکرد. چندبار آمریکاییها خیز برداشتند که قرادادی راجع به نفت داشته باشند، آیا سرنوشت خونینی پیدا نکردند؟ داور بهعنوان وزیر اقتصاد قرارداد بست با آمریکاییها؛ وقتی رضاخان فهمید آنچنان برآشفت که گفت برو بمیر!

  برخی میگویند رضاخان در مورد انگلیس هم بیگانهستیز بوده است.

  سلیمینمین: راجع به آن هم بحث میکنم که ژست بوده است، اصل سلطه، غارت یک ملت است و اصل چیزی که برای انگلیسیها و بیگانگان در آن مقطع مهم بود، نفت بود. آیا رضاخان حافظ تمامعیار منافع انگلیسیها در این زمینه هست یا خیر؟ این نکته بسیار مهمی است.

  زیباکلام: قرارداد وجود داشته است، ما قرارداد انحصاری داشتیم.

  سلیمینمین: از لحاظ تاریخی حوزه که قرارداد داشتیم این حوزه و باز هم این جعلی است که ایشان دارند میکنند و انگلیسیها بهشدت جلوی آن را گرفتند. اهميت ایران در آن مقطع برای انگلیس تأمین نفت تقریبا مجانی برای آنهاست. بعضیها در عامه هم میگویند که رضاخان در برابر انگلیسیها ایستاد و طرف آلمانها رفت و آنها که این مباحث را در محافل دانشگاهی مطرح میکنند یک سند از قرارداد با آلمانها درباره نفت بیاوردند. درحالیکه آلمانها بهشدت به نفت نیاز داشتند. پیوند بین رضاخان و آلمانها یک بُعد دیگری دارد.

  این حرف عامهپسند که رضاخان به این دلیل رفت که لگد به انگلیسیها زد همهاش قصهپردازی تاریخی است. نازیسم حاصل سیاست انگلیس است تا بتواند در برابر سوسیالیسم سرکوبگرانه برخورد کند، البته بعدا هیتلر با مادر خودش درگیر شد، کمااینکه صدام هم توسط انگلیس سر کار آمد اما بعدا با خود غربیها درگیر شد. اگر این مطلب درست باشد که رضاخان در اواخر حکومتش به طرف قدرت دیگری مثل آلمان رفته باشد، باید بگویید که از كجای سفره گسترده ایران، آلمانها و آمریکاییها برخوردار شدهاند و قراردادی بستهاند.

  چیزی که باید روشن کنیم این است که رضاشاه محصول چه سیاستی است؟ محصول سیاست داخلی است یا خارجی؟ براساس کتابی که آقای زیباکلام قبول دارد و نمیتواند نفی کند- چون آقای سیروس غنی هم هیچ تعلقی به نظام جمهوری اسلامی ندارد، بلکه به پهلویها و غرب [تعلقخاطر] دارد- و در مورد اسناد، جهتدار عمل کرده و خیلی از اسناد را ارائه نداده، اما هم او میگوید که مادر کودتا انگلیسیها بودند. این به صراحت در چند جای کتاب آمده است.از این مطلب که بگذریم، راجع به این مسائلی که آقای زیباکلام مطرح کردند؛ اینکه رضاخان ارتش واحد درست کرده، دانشگاه تهران را تأسیس کرده، امنیت ایجاد کرده، کشور را گل و بلبل کرده و... . یک موقع هست که این سیاستها برگرفته از توانمندیهای داخلی است، یک موقع هم هست که نه، برگرفته از سیاستهای داخلی نیست.

  یک تناقض جدی در فرمایش آقای زیباکلام وجود دارد. ایشان از یک طرف نمیتواند نفی کند که استبداد کامل برقرار بود و هیچکسی نمیتوانست در مسائل جامعه مشارکت کند. کسی مثل «داور» که فکر میکرد اگر یک مقدار سفره نفت بازتر شود، قدرت ایرانیها برای چانهزنی بیشتر میشود، به آن سرنوشت دچار میشود. چگونه میتوانیم متصور باشیم که یک جامعه در دیکتاتوری مطلق به سر ببرد و رو به پیشرفت هم باشد؟  برخی معتقدند پیشرفتهایی- حداقل در ظاهر- ایجاد شد.

  سلیمینمین: یک دیکتاتور مقتدر توانمند و قادر و اهل علم و دانش که در عین حال در مسیر دیکتاتوری افتاده باشد، یک توانمندی، دانش و فکر دارد و در زمان خودش از دیگران برتر است اما رضاخان کیست؟ آیا چنین فردی است که بتواند براساس دانش خودش جامعه ایران را به پیش ببرد؟ اول خودش باید یک چیزی را بفهمد یا نه؟ باید کسی باشد که فرهنگ بفهمد، سیاست بفهمد، مسائل بینالملل را بفهمد.

  برخی میگویند از آتاتورک متأثر بوده است.

  سلیمینمین: آتاتورک یک فرد تحصیلکرده بود. رضاخان اصلا سواد خواندن و نوشتن نداشته است. از فرهنگ کاملا تهی بود. چنین آدمی نمیتواند ارتباط برقرار کند. کسی که فرهنگ نمیفهمد آیا میتواند برقرارکننده پیوند در فرهنگ جامعه باشد؟ این ربطی به داییجان ناپلئون ندارد. قضاوت آقای بهنود را بهعنوان کسی که تمام تلاشش را کرد که رژیم پهلوی را حفظ کند در مورد رضاخان در نظر بگیرید. صفحه ١٤ «این سه زن» را که آوردهام میخوانم. «قمهکشی، قمار هر شبه، بدمستی از سرش دور نشد. برای بدمستی بارها گرفتار شد... و به دستور شاهزاده [فرمانفرما] شلاق خورد.

  تابستان همان سال در رکاب فرمانفرما به تهران رفت...» این زمانی است که در مسیر انگلیسیها قرار میگیرد که او را به فرمانفرما وصل میکنند. فرمانفرما برای این که بدمستی را از سر او بیاندازد کنار هشتی، یک اتاقک کوچک به او میدهد و در آنجا به او مشروب و مواد مخدر و هر چه که میخواسته به او میدهد تا او قمهکشی نکند. این شخصیت رضاخان است براساس روایت مسعود بهنود. من از کسانی که دم از روشنفکری میزنند تعجب میکنم که شأن ملت ایران را در حد یک آدم بدمست، لاابالی و قمهکش پایین میآورند. رضاخان فقط از فرمانفرما شلاق نخورده است. جواهر زین اسب سفیر هلند را میدزدد و آنجا هم که مسئول نگهبانی در سفارت بوده، شلاق میخورد.

  چگونه انگلیس اینقدر بیعقل بوده که چنین شخصیتی را انتخاب کند؟

  سلیمینمین: بیعقل نیست. شبکه ایجاد کرده است. رضاخان به صورت قلدرمآبانه ملت ایران را برای پذیرفتن سلطه، تحقیر میکند. قرارداد ١٩١٩ یا تالبوت بسته میشود و مردم اعتراض میکنند. مردم شأن و شخصیت دارند. در برابر گامهای انگلیسیها که میخواهند بر ایران تسلط پیدا کنند، ایستادند. این هویت توسط چه کسی میتوانست بشکند؟ حتی سیدضیاء که کاملا انگلیسی است، حاضر نبود تمام متعلقات ملت ایران را نابود کند؛ اما یک آدم قلدر همه متعلقات ملت ایران را نابود میکند. کتاب «موسیقی ملت ایران» را مطالعه کنید.

  این محقق میگوید رضاخان تمام موسیقی سنتی ایران را نابود کرد. تمام ابنیهای که قدرت مهندسی ما را نشان میداد نابود کرد. بنای «تکیه دولت» را که بنایی است که بسیار از محققان آن را با بناهای بزرگ جهان مقایسه کردهاند نابود کرد. حتی همسر دوم رضاخان در خاطراتش میگوید که من میگفتم چرا این ساختمانهای خوب را نابود میکنی؟ رضاشاه نمیگذاشت عزاداری عاشورا برگزار شود. هیچکس غیر از رضاخان نمیتوانست این میزان ملت ایران را تحقیر کند. داور و تیمورتاش هم به انگلیس گرایش داشتند، اما یک مقدار عِرق داشتند. تیمورتاش دو ماه در لندن با انگلیسیها چانه زد، اما وقتی برگشت چهکارش کردند؟ روزنامه ستاره مطلبی علیه انگلیس مینویسد؛ سفارت انگلیس به رضاخان شکایت میکند و بعد، رضاخان خودش به روزنامه میآید توی دهن مدیرمسئول میزند و دندانهای او را میشکند.

  این به لحاظ تاریخی مستند است؟

  سلیمینمین: بله. این سفارت انگلیس است که به رضاخان میگوید مجله دنیا مطالب نیشداری را منتشر میکند و موجب دستگیری دستاندركارانش میشود. تبعیت رضاخان از انگلیسیها فقط در نفت نیست، در تخریب حداکثری شأن ملت ایران است. در این مورد هم که قشون متحدالشکل درست کرده است، شما کتاب «باقر عاقلی» را ببینید. در جایجای این کتاب قشون واحد جزء قرارداد ١٩١٩ است. کارشناسان انگلیسی وارد ایران شدند و کارهای خودشان را ازجمله درباره قشون واحد انجام دادند. نشستند و برنامهای را براساس قرارداد ١٩١٩ نوشتند. قرارداد ١٩١٩ یک قرارداد استعماری است که با مقاومت ملت ایران لغو میشود.  تمام کسانی که در کمیسیون قشون واحد هستند، بعد از اینکه رضاخان روی کار میآید، وارد کمیسیون رضاخان میشوند و تمام محتوای مطالب قرارداد ذیل ١٩١٩ را دوباره به آنجا میآوردند.در مورد بحث راهآهن؛ بعد از فروپاشی حکومت تزاری در روسیه، تجارت ما با حکومت شوروی خیلی کم صورت میگرفت. تجارت در ایران از باستان، شرقی- غربی بوده است. جاده ابریشم مثال آن است. کتاب «ایران و قضیه ایران» اثر کرزن را بخوانید. کرزن به ایران میآید و بررسی دقیقی انجام میدهد و میگوید برای ایرانیها راهآهن شرقی- غربی خوب است. کارشناسان آمریکایی هم همین را به رضاخان گفته بودند. اما راهآهن ما شمالی- جنوبی ساخته میشود؛ چیزی که قرارداد «رویترز» هم بر آن را توصیه کرده بود. آن قرارداد هم با مقاومت ایران لغو شده بود.

  دکتر مصدق هم چندجا گفته که راهآهن شمالی-جنوبی خیانت بزرگی بود که رضاخان انجام داد. همه کارشناسان در این زمینه میگویند که این [راهآهن] براساس سیاست انگلیسیها صورت گرفته است. انگلیسیها نیاز داشتند که برای مرتفعکردن خطر شوروی برای هند، بتوانند روسها را در مرزهای خودشان متوقف کنند. برای همین نیاز داشتند که نیروی لجستیکی خودشان را از جنوب به شمال ایران برسانند. قطار هم برای این بهترین وسیله بود. رضاخان برای املاک خودش راه کشیده بود. خاطرات آقای ابولحسن ابتهاج را بخوانید. میگوید بعد از این که من به سیستم اقتصادی وارد شدم، از کارشناسان آلمانی پرسیدم چرا ذوبآهن را در کرج و در ارتفاع ایجاد کردید؟ گفتند رضاخان دستور داده است. بعد از این که رضاخان رفت، تمام آنچه در آنجا ایجاد شده بود جمع شد.

  این را هم ابتهاج میگوید؛ رضاخان میآید در املاک خودش کارخانه قند ایجاد میکند. در شمال چغندر قندی نیست که کارخانه قند بهصرفه باشد. اینها براساس انتفاع شخصی رضاخان بود در املاکی که بهزور از مردم گرفته بود. یا در مورد راهآهن؛ کشوری که مردم شهر بزرگ آن، هنگام وقوع سیل، یک راه شوسه نداشت و چند ماه از سال در محاصره کامل قرار میگرفت. از شهرهایی را ٢٠٠هزار نفر جمعیت مثال میزنم که یک راه شوسه هم نداشتهاند.در سال ١٣٢٥ شریفامامی، رئیس شبکه آبرسانی در کشور میشود. خاطراتش را بخوانید. میگوید کاشان آب نداشت. شهرهای بزرگ را نام میبرد. میگوید که اینها یک آبانبار بزرگ داشتند و مردم زیر پوستشان کرم میافتاد. کدام آبادانی در این زمینه صورت گرفته بود؟من از غلوهای آقای زیباکلام تعجب میکنم.

  تمدید قرارداد دارسی خفت بزرگی را متوجه ملت ایران کرد. قرارداد دارسی را که خودش استعماری بود رضاخان به مراتب استعماریتر کرد. چون در آن قرارداد حکمیتی پیشبینی شده بود که ما در آن نقش داشتیم. تجهیزاتی داشت که قرار بود بعد از پایان قرارداد رایگان در اختیار ملت ایران قرار بگیرد. همه این بندها حذف شد. حتی عامل این قرارداد میگوید من نمیتوانم از این قرارداد دفاع کنم. خود آقای تقیزاده میگوید که من آلت فعل بودم و این قرارداد قابلدفاع نیست و رضاخان بود که مرا وادار کرد. این را هم در مجلس موقعی که استیضاحش میکنند و در پاسخ به اینکه چرا چنین قرارداد خفتباری را بر ملت ایران تحمیل کردی؛ صراحتا میگوید. بعد، آقای زیباکلام در صداوسیمای ایران میگوید که تمدید قرارداد دارسی، اولین گام در راه ملیشدن صنعت نفت بوده است.

  زیباکلام: من گفتم که رضاخان اقداماتی کردند، قبل از آن هم گفتم که اوضاع کشور چگونه بود و ایشان در چه شرایطی به قدرت رسیدند. ساختار حکومت رضاخان را هم گفتم که استبدادی و دیکتاتوری بود. درعینحال اضافه میکنم این دستاوردهایی که من گفتم در ١٦ سال حکومتش از ١٣٠٤ تا ١٣٢٠ داشته، چهره ایران را تغییر داد، یعنی اینکه به طور خلاصه هنگامی که در ١٣٠٠ کودتا شد، مجموعه بوروکراسی و سازمانهای اداری در ایران چند صد یا حداکثر هزار مستوفی و وزیر و میرزابنویس خلاصه میشد.چون حکومت صرفنظر از اینکه سیاستهایش خوب، بد زشت یا زیبا است دستگاههایی برای ابلاغ و اجرای سیاستها میخواهد.

  من فرض میگیرم که این سیاستها صبح به صبح از سفارت انگلیس میآید به هر حال این سیاستها باید اجرا شود و نیاز به بوروکراسی دارد,٢٠ سال بعد که رضاشاه از کشور خارج شد، ایران دارای یک بوروکراسی بود که ١٧ یا ١٨ وزارتخانه تأسیسشده به علاوه ٩٥ هزار کارمند و پرسنل در وزارت خارجه، وزارت راه، وزارت بهداشت و درمان، وزارت فرهنگ داشت، وقتی کودتا میشود مجموعه قوای مسلح ما حدود ١٤ هزار دیوژن قزاق بوده بهعلاوه چهار یا پنج هزار نیروی ژاندارمری. دیوژن قزاق مدتها بوده که حقوقی دریافت نمیکردند برخی تفنگ داشتند، فشنگ نداشتند، برخی فشنگ داشتند تفنگ نداشتند. عدهای پوتین نداشتند، عدهای بند پوتین.  ایران ١٥ سال یعنی زمانیکه انقلاب مشروطه میشود تا ١٣٠٠ که کودتا میشود، چیزی شبیه عراق امروز بوده است. ٢٠ سال بعدش یک ارتش مدرن صد هزار نفره به وجود آمده که نیروی دریایی، هوایی و زمینی و دانشکده افسری دارد. وزارت جنگ هر سال صد نفر از افسران برجسته را به فرانسه، آلمان و انگلستان میفرستد تا دوره نظامی ببینند. پلیس بهوجود آمده. اگر شما به میدان امامخمینی بروید ساختمان خیلی بزرگی وجود دارد که یادگار معماری آلمانهاست که در آن زمان مقر نیروی انتظامی بود و به آن شهربانی میگفتند. یعنی در آن زمان پلیس به وجود میآید. در سال ١٣٠٠ براساس آماری که تشکلهای مدافع کارگری و احزاب چپگرا تهیه کرده بودند در کل ایران ١٠ هزار کارگر داشتیم، البته منهای شرکت نفت.

  این کارگران عمدتا رنگرز یا عمله و بنا، آهنگر، نجار یا کارگر چاپ بودند. ٢٠ سال در نتیجه صنایعی که دولت بهوجود آورده، گلسیرینسازی، سیمانسازی، صابونسازی، صنایع نساجی و نطفههای صنعت برق بهوجود میآید. براساس آماری که ما در سال ١٣٢٠ داریم ٤٦٠ الی ٤٧٠ هزار کارگر، حقوقبگیرِ دولت هستند. یعنی نزدیک به نیممیلیون نفر در این صنایع کار میکنند.

  پس رضاخان بوروکراسی ارتش مدرن، ثبات، امنیت و... ایجاد کرد. علت اینکه رضاشاه سقوط کرد این است که سکانس آخر همه نظامهای دیکتاتوری اینگونه است؛ یعنی در دیکتاتوری «حرف، حرف من است» و آنقدر بین دیکتاتور و واقعیتهای درون و بیرون جامعه شکاف میافتد که دیکتاتور متوجه نیست چه اتفاقی دارد میافتد. جنگ جهانی دوم که شروع میشود در ایران همه موافق و طرفدار آلمان بودند. از آیتالله کاشانی گرفته تا سیاسیون و نظامیها و رضاشاه به دلیل بغض و کینه تاریخی که در مورد انگلیس وجود داشت طرفدار آلمان بودند. در کشورهای عربی هم اینگونه بود. در ایران همه فکر میکردند بهزودی ارتش آلمانها از مرزهای شمالی میآید، اما ایران اشغال شد و رضاشاه هم سرنگون شد. اگر اشغال اتفاق نمیافتاد به دلیل تسلطی که رضاشاه داشت حکومت او همچنان ادامه پیدا میکرد.

  احتمالا اگر راهآهن از غرب ایران به شرق میرفت گفته میشد که در غرب ایران بغداد مستعمره انگلیس بوده، شرق ایران هم هند مستعمره انگلیس بوده پس رضاشاه میخواسته دو مستعمره انگلیس را به هم مربوط کند، ولی واقع مطلب این است که لایحه ایجاد راهآهن در سال ١٣٠٧ یا ١٣٠٨ در مجلس ایران تصویب میشود؛ یعنی ١٢ سال قبل از آنکه جنگ جهانی دوم شروع شود و تأسیس راهآهن آرزویی بوده که ایرانیها به غلط یا درست داشتند و آن را از مظاهر پیشرفت و مدرنیته میدانستند میرزاتقیخان امیرکبیر هم در سال ١٨٥٠ یعنی ١٥٠ سال قبل از آن میخواسته راهآهن بکشد.

  منتها نکته مهم این است که بدون درآمد نفت راهآهن کشیده میشود. راهآهن را انگلیسها نمیکشند، آلمانها و سوئدیها میکشند. به نظر من هر وقت که میخواهیم بفهمیم رضاشاه چه کار کرده، کافی است یک بار از جاده فیروزکوه به شمال برویم یا از تونل کندوان رد شویم. یا هروقت که دانشگاه تهران را دیدیم یا وزارت دارایی را در میدان ارک دیدیم یادمان باشد که کار رضاخان است.

  در مورد نقش انگلیسها من معتقدم وقتی کودتا اتفاق افتاد دولت انگلستان و مقامات و کابینه این کشور در لندن در وایدهال روحشان هم خبر نداشت که بریگاد قزاق که در رأسش آقایی هست به اسم رضاخان میرپنج و آقایی که عامل اصلی کودتا اتفاقا او بود (سیدضیا) در ایران کودتا کردهاند. حتی سفارت هم در کودتا درگیر نبود. رضاخان و سیدضیا و دیگران فكر میكردند این کسانی که در تهران هستند مانند مستوفیالممالک یا معتمدالملک نمیتوانند حکومتی مستقل که ایران را از هرجومرج نجات دهد، ایجاد کنند.

  آیرون ساید و کلنل اسمایس و کسانی که فرماندهان لشکر انگلیس بودند در شمال کشور در عملیاتی که علیه میرزاکوچکخان یا دستههای دیگر داشتند، جسارت، شهامت و فداکاری رضاخان و اینکه چقدر بین افسران زیردست محبوبیت دارد را دیده بودند. این فرماندهان انگلیسی به قزاقها گفتند خودتان حرکت کنید بروید پایتخت را بگیرید و یک حکومت منضبط و مقتدر تشکیل دهید. این آخرین شانس شماست؛ درعینحال ما هم داریم قوای خود را از ایران بیرون میبریم و نیرویی که بتواند جلوی میرزاکوچکخان یا بلشویکها را بگیرد وجود ندارد، مگر اینکه خود شما این نیرو را ایجاد کنید.

  در تمام آن ٢٠ سال از ١٣٠٠ تا ١٣٢٠ که رضاخان سقوط میکند، روابط بین ایران و انگلیس بهشدت تیرهوتار بوده. اساسا یکی از ویژگیهای رضاشاه این بوده که فوقالعاده آدم شکاکی بوده و به هیچکس اعتماد نمیکرده است. البته این از صفات دیکتاتورهاست بنابراین روابط ما نهتنها با انگلستان بلکه با آمریکا و فرانسه هم گرم و صمیمانه نبوده فقط یک استثنا وجود داشت؛ روابط ما از قضای روزگار با مصطفیکمال آتاتورک فوقالعاده خوب میشود.

  عنصر خارجی دیگری که روابط ایران با آن خیلی خوب میشود ظهور نازیها در آلمان بوده برای اینکه هردو اینها با چارچوب فکری رضاخان میخواندند. رضاشاه وقتی میرود ترکیه هم کارها و پیشرفتهای آتاتورک را میبیند، مشترکات زیادی با هم پیدا میکنند. او میخواست چندزبانی- مانند ترکی و فارسی و لری در ایران- را در اقصینقاط دنیا از بین ببرد او سختگیرترین استانداران و فرمانداران نظامیاش را به استانهای آذربایجان، کردستان و خوزستان میفرستاد برای یکیکردن زبان. یک پرچم و یک ملت همان چیزهایی است که آتاتورک و نازیها میگفتند.  این نوخواهی رضاخان از کجا آمد؟

  زیباکلام: این نوخواهی فقط مختص رضاشاه نبود، فرزند مشروطه بود، اساسا مشروطه برای این بهوجود آمد؛ مشروطه فقط به دنبال پارلمان نبود مشروطه به دنبال آزادی زنان، آوردن قانون، ایجاد آموزشوپرورش، ایجاد ارتش، اصلاحات ارضی و آوردن صنایع مدرن بود. این خواستها مدتها بود که وارد جامعه ایران شده بود. قبل از این میرزاتقیخان امیرکبیر بود که اینها را میخواست و ٥٠ سال قبل از مشروطه به دنبال اینها بود. در مشروطه ما امیال و آرزوهای میرزاتقیخان امیرکبیر را دیدیم ٢٠ سال قبل از میرزاتقیخان امیرکبیر ما اینها را در عباسمیرزا دیدیم، در قائممقام فراهانی دیدیم.

  از سال ١٨٠٠ یعنی ابتدای قرن ١٩ که دور جدید روابط ما با غرب شروع شد تجار، مستشاران و جاسوسان غربی به ایران آمدند و تجار و محصلان ما به اروپا رفتند. ایرانیان دنیای دیگری را دیدند که هیچ چیزش مانند دنیای خودشان نبود. وقتی غرب را دیدند خواهان این شدند که آنچیزهایی را که در غرب بود، در ایران متجلی کنند؛ یعنی صنعت و کارخانه و چاپ و بیمارستان و مدارس جدید بیاورند. نوخواهی صد سال بود که در ایران وجود داشت.

  پس بهنوعی میتوان رضاخان را دنباله یا فرزند مشروطه- البته ناخلفش- دانست؟

  زیباکلام: یکی از اولین کارها این بود که افسران خوشفکر دانشکده افسری را به فرانسه میفرستادند تا دوره ببینند. کار مهمِ دیگر از همان ابتدای حکومت رضاشاه این بود که هر سال هزار نفر را برای دکترا به خارج از ایران میفرستادند؛ مهندس مهدی بازرگان یکی از این افراد است او جزء کسانی بود که دوره رضاشاه به فرانسه رفت، درس خواند و بورسیه بود. دکتر کریم سنجابی، دکتر غلامحسین صدیقی و دکتر حسابی هم همینطور. تعداد قابلتوجهی از نخبگان ما کسانی بودند که زمان رضاشاه با بورس دولت رفتند و تحصیل کردند، قطعا اینها افکار رضاشاه نبوده افکار کلان رضاشاه پیشرفت و ترقی بود اما کسانی مثل فروغی، داور، تیمورتاش، تقیزاده و لطفعلیخان صورتگر میآیند و به رضاشاه میگویند دانشگاه فقط ساختمان نیست، استاد هم میخواهیم، باید بودجه بدهیم و سالی چندین نفر را بفرستیم برای تحصیلات عالیه.

  نسل اول استادان دانشگاه، فارغالتحصیلان دارالفنون بودند و با بورس دولت به خارج میرفتند و تحصیل میکردند. منتها اگر شما بپذیرید رضاشاه را انگلیسیها سر کار آوردند، چارهای ندارید جز اینکه به آب و آتش بزنید تا ثابت کنید کارهایی که رضاشاه كرد همهاش در جهت خیانت است. اگر اینطور است چرا ما کارهایی را که رضاشاه کرده بود خراب نکردیم؟ اولین راه شوسهای که رضاخان ساخت همین راهی است که از خوزستان به تهران میآید و خیلی چیزهای دیگر، اما در کنار اینها میگویم رضاشاه مستبد و دیکتاتور بود، اصلا تحمل مخالفت و انتقاد نداشت.

  ﺁﺩﻡ ﮐﻪ ﻏـــــﻤﮕﯿﻦ ﻣﯽ ﺷــــﻮد ﺧــــﻮﺩﺵ ﺭﺍ ﺟــــﺪﺍ ﻣﯽ ﮐــــﻨﺪ
  ﺍﺯ #ﺟــــﻤﻊ ﮐﻪ ﻣــــﺒﺎﺩﺍ ﺁﺳﯿــــــﺒﯽ ﺑه #ﺧﻮﺷـــــﯽ# ﻫﺎﯼ ﺩﯾـــﮕﺮﺍﻥ ﺑﺰﻧﺪ
  ﻣﻮﺭﺩﻓﺮﺍﻣــــﻮﺷﯽ ﻗﺮﺍﺭ ﻣـــﯽ ﮔـــﯿﺮﺩ ﺗﻨﻬﺎﺗــــﺮ ﻭ ﺗــــﻨﻬﺎﺗﺮ ﻣﯽ ﺷـــﻮﺩ
  ﺁﻧﭽــــﻨﺎﻥ ﺩﺭ ﺗﻨــــــﻬﺎﯾﯽ ﺧﻮﺩ #ﻏــــﺮﻕ# ﻣﯽ ﺷــــﻮﺩ
  ﮐﻪ ﺩﯾﮕـــــﺮ ﺑﺎ ﻫﯿــــﭻ ﺗﻠﻨــــﮕﺮﯼ ﺑﺮ ﻧﻤــــﯽ ﺧــــﯿﺰﺩ
  #این #آغاز # تلخ# یک رویاســــــــــت! 4. 4 کاربر از پست fateme16 تشکر کرده اند .


 5. Top | #3

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  آذر 1388
  نوشته ها
  2,163
  میانگین پست در روز
  1.00
  محل سکونت
  سوئد - وچالوس
  تشکر از کاربر
  6,770
  تشکر شده 8,334 در 2,456 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  قدر زر، زرگر شناسد قدر گوهر، گوهري!

  حتا من زمانش نبودم که قدر زحمت هایش رابدانم
  زمانش ملت باسواد مثل امروز نبودند که بدانند اگر قلدری و زور میگفت برای پیش برد کارهایش برای ساخت ایران نوین بود .
  تو شانرده سال با دست خالی وخزانه خالی چه ها که نکرد اثرات کارهایش هنوز بعد صدسال وجود دارد واستفاده میشه . منصف باشیم روحش شاد

 6. کاربر زیر از پست saddaf_d تشکر کرده است .


 7. Top | #4

  کاربر نیمه حرفه ای


  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1391
  نوشته ها
  769
  میانگین پست در روز
  0.60
  محل سکونت
  اینجا،اونجا،
  تشکر از کاربر
  4,067
  تشکر شده 6,642 در 662 پست
  حالت من
  Narahat
  اندازه فونت

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط saddaf_d نمایش پست ها
  قدر زر، زرگر شناسد قدر گوهر، گوهري!

  حتا من زمانش نبودم که قدر زحمت هایش رابدانم
  زمانش ملت باسواد مثل امروز نبودند که بدانند اگر قلدری و زور میگفت برای پیش برد کارهایش برای ساخت ایران نوین بود .
  تو شانرده سال با دست خالی وخزانه خالی چه ها که نکرد اثرات کارهایش هنوز بعد صدسال وجود دارد واستفاده میشه . منصف باشیم روحش شاد
  دقیقا باهات موافقم. دقیقا
  خدمت هایی که این مرد بعد از قاجار با اون وضعیت اسفبار جامعه و اون مردم های خرافاتی و بی سواد کرد هیچ جا نمیشه توصیف کرد
  هم خودش و هم پسرش کشور رو تو اوج بردن حالا ب کجا رسیدیم

 8. 2 کاربر از پست fereshteh98i تشکر کرده اند .


 9. Top | #5

  Banned


  تاریخ عضویت
  مرداد 1393
  نوشته ها
  707
  میانگین پست در روز
  1.46
  محل سکونت
  San Francisco
  تشکر از کاربر
  993
  تشکر شده 5,796 در 722 پست
  حالت من
  Ashegh
  اندازه فونت

  پیش فرض

  خیلی کاش ها وجود داره...

  مردم ما به جای اینکه بیشتر تاریخ رو بخونن،چیزای مسخره رو میخونن!
  در ضمن شست شوی مغزها رو یادمون نره،و همینطور زبونِ چربِ مقامات الان.

 10. 2 کاربر از پست cariZma تشکر کرده اند .


 11. Top | #6

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  فروردین 1392
  نوشته ها
  1,441
  میانگین پست در روز
  1.51
  محل سکونت
  shiraz
  تشکر از کاربر
  17,058
  تشکر شده 2,258 در 858 پست
  حالت من
  Khoonsard
  اندازه فونت

  پیش فرض

  در خوبی رضا شاه همین بس که سیستم اداری که الآن داره اجرا میشه موسسش رضا شاه بوده هرکس میگه بده سیستم رو عوض کنه .....طرح هزاران مدرسه و آموزش دختران و پایه ریزی ساخت دانشگاه تهران همه همه و در زمان رضا شاه بود کارهایی که اگه رضا شاه انجام نمی داد هرگز در ایران انجام نمی گرفت
  همیشه قضاوت کردن آسونه قضاوت شدنه که سخته

 12. کاربر زیر از پست parnein تشکر کرده است .


 13. Top | #7

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  آذر 1388
  نوشته ها
  2,163
  میانگین پست در روز
  1.00
  محل سکونت
  سوئد - وچالوس
  تشکر از کاربر
  6,770
  تشکر شده 8,334 در 2,456 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط fereshteh98i نمایش پست ها
  دقیقا باهات موافقم. دقیقا
  خدمت هایی که این مرد بعد از قاجار با اون وضعیت اسفبار جامعه و اون مردم های خرافاتی و بی سواد کرد هیچ جا نمیشه توصیف کرد
  هم خودش و هم پسرش کشور رو تو اوج بردن حالا ب کجا رسیدیم
  اینهم اقدامات رضا شاه ولی جالب اینجا در زمان پسرش هم از کارهایش زیاد گفته نشد محمد رضا شاه فقط اتقلاب سفیدش کتاب درستی کرد در مقطع دبیرستان وکتاب ماموریت برای وطنم یک کتاب در باره پدرش مرد نوین ایران ننوشت وچاپ نکرد.  رضاشاه در دوران قدرت اصلاحاتی انجام داد که هرچند قاعدهمند نبود اما نشان میدهد که وی خواهان ایرانی بود که از یک سو رها از نفوذ روحانیون، دسیسه بیگانگان، شورش عشایر و اختلافات قومی، و از سوی دیگر دارای موسسات آموزشی به سبک اروپا، زنان متجدد و شاغل در بیرون از خانه، ساختار اقتصادی نوین با کارخانه‏های دولتی، شبکههای ارتباطی، بانک های سرمایهگذار، و فروشگاه های زنجیرهای باشد. او برای رسیدن به هدفش (بازسازی ایران طبق تصویر غرب) دست به مذهبزدایی، برانداختن قبیلهگرایی، ناسیونالیسم، توسعه آموزشی و سرمایهداری دولتی زد.
  رضا شاه که خود را میراث دار کوروش بزرگ می دانست، اهمیت بسیاری به آثار باستانی ایران که میراث بشریت محسوب می شود قائل می شد. به فرمان او تخت جمشید که سال ها در زیر خرابه ها و تله ای از خاک قرار داشت بازسازی و ترمیم شد. این حرکت با حضور باستان شناسان بزرگ جهان صورت گرفت. پس از تخت جمشید ده ها آثار باستانی دیگر ایران ترمیم و بازسازی شد و به ترتیب ثبت نمودن آن ها و حفاظت از آن ها نیز انجام شد .


  بازدید رضا شاه و ولیعهد از تخت جمشید

  رضا شاه به دلیل عشق به ایران و فرهنگ و تمدن ایرانی فرمان برپایی آرامگاهی باشکوه برای فردوسی بزرگ داد. آرامگاه فردوسی در شهر توس را به مناسبت 1000 سالگرد فردوسی با حضور مشهورترین فردوسی شناسان جهان ساختند و به بهره برداری رساندند. در همین راستا آرامگاهی باشکوه برای حکیم عمر خیام نیشابوری فیلسوف بزرگ مشرق زمین ساخته شد. سپس برای عطار و چند تن دیگر از بزرگ مردان ایران نیز این امر صورت گرفت .
  اینک به صورت نمونه و کوتاه، به پاره ای از اصلاحات بنیادی رضا شاه که زمینه ساز پیشرفت علمی و اجتماعی کشور و به کلی بی سابقه بوده و بیشتر آن ها برای اولین بار انجام گرفته می پردازیم :

  1. ایجاد امنیت عمومی بی سابقه در کشور با سرکوبی اشرار و کوتاه کردن دست منتفذین محلی، روسای ایلات و مالکین متجاوز و ایجاد وحدت ملی.
  2. ایجاد ارتش نوین برای حفظ استقلال و تمامیت کشور و تامین امنیت عمومی و ایجاد نیروی هوایی، نیروی دریایی در آب های خلیج فارس و دریاهای عمان و خزر، تاسیس دبیرستان نظام در تهران و کرمانشاه و شهرهای دیگر، تاسیس دانشکده افسری، اعزام دانشجوی نظامی به کشورهای اروپایی از قبیل فرانسه، ایتالیا جهت تحصیل و تجربه در رشته های نظامی و فنی نیروهای زمینی، دریایی و هوایی.
  3. اجرای قانون نظام وظیفه عمومی در تمام نقاط کشور (مصوب 1304).
  4. تاًسیس اولین دانشگاه در ایران بنام دانشگاه تهران
  5. ساخت اولین راه اهن سراسری ایران از دریای خزر تا خلیج فارس ، با بودجه داخلی بر سر مالیات های قند و شکر
  6. اعزام بسیاری از دانش اموزان و دانشجویان ممتاز به خارج از کشور برای کسب دانش نوین با بودجه دولت
  7. ساخت اولین کارخانه هواپیما سازی در کشور با خرید امتیازات هواپیمایی المان
  8. ساخت اولین فرودگاه مهم در کشور بنام فرودگاه مهر اباد در ۱۳۱۸
  9. جاده سازی وو ساخت جاده چالوس و ساخت تونل عریض کندوان و ایجاد پل های ارتباطی مثل پل ورسک[۶]
  10. گسترش وسائل ارتباطی و مخابرات در کشور و تاًسیس دانشکده مخابرات در کشور
  11. ایجاد امنیت در شهرها و جاده ها و مقابله با راهزنان و یاغییان و سرکوب انها
  12. کشف حجاب همسان ساختن زنان ایرانی همچون زنان اروپایی و راه دادن زنها به عرصه های اجتماعی و ورزشی
  13. واجب کردن نام خانوادگی برای هر ایرانی و صدور شناسنامه برای هویت هر فرد
  14. ایجاد بساط تفریح و شادی از جمله کلوپ های رقص و امنیت حریم شخصی دیگرانو ازاد بودن در نوع پوشش
  15. ایجاد اولین کاوش ها بر تخت جمشید و بیرون اوردن تاریخ ایران از دل خاک
  16. اصلاح امور مالیاتی و بودجه عمومی ، وتنظیم امور مالی و بانکی و پولی کشور
  17. تبدیل واحد پول کشور به ریال
  18. تغییر نام کشور از پرشیا به ایران در 1935 میلادی
  19. تعیین تاریخ از هجری قمری به هجری شمسی
  20. وضع تقسیمات کشور به ده استان و شهرستانهای و بخش ها با اختیارات در قانون
  21. ایجاد اولین بانک ایرانی بانک سپه در ۱۳۰۴[۷]
  22.
  23. تاسیس اداره کل آمار و ثبت احوال و اجباری کردن شناسنامه برای عموم اهالی کشور.
  24. احداث و توسعه راه های ارتباطی شهرها و مناطق مختلف در سراسر کشور پهناور ایران، احداث اولین تونل جاده ای کندوان و همچنین احداث پل بزرگ ورسک.
  25. اصلاح امور مالیاتی و بودجه عمومی، تنظیم امور مالی، بانکی، ارزی و پولی کشور.
  26. مساله بانک: در آن زمان بانک ایرانی وجود نداشت و داد و ستد پولی به وسیله ی بعضی تجارت خانه ها از قبیل تجارت خانه «تومانیاس» انجام می شد. همچنین چند بانک خارجی وجود داشت از قبیل بانک شاهی انگلیس، بانک استقراضی روس، بانک عثمانی.
  27. در سال 1304 بانک سپه برای تنظیم امور مالی ارتش به وجود آمد. بعد از آن بانک ملی ایران بود که در سال 1307 افتتاح شد و نخستین سری اسکناس های ایران در سال 1311 به وسیله بانک ملی انتشار یافت. سپس بانک کشاورزی در سال 1311 و بانک رهنی در سال 1317 تاسیس و شروع به کار کردند.
  28. توسعه فرهنگ و آموزش همگانی، تاسیس دبستان و دبیرستان به سبک جدید، تاسیس دانشگاه تهران، هنرستان صنعتی، کتابخانه ملی (1316) و غیره.
  29. وضع قانون تقسیمات اداری کشور به استان و شهرستان و بخش و حدود اختیارات و وظایف آن ها. همچنین عناوین حکومتی از قبیل ایالت، ولایت، حاکم، نایب الحکومه منسوخ و عناوینی همچون استاندار، فرماندار، بخشدار، دهدار مقرر و معمول گردید.
  30. اصلاح نام شهرها و مناطقی که بر اثر هجوم بیگانگان منشاء خارجی داشته یا نامناسب بوده اند با تصویب فرهنگستان. از قبیل محمّره (خرمشهر)، دزدآب (زاهدان)، قرچه داغ (ارسباران)، خیاو (مشکین نهر)، ارومیه (رضائیه)، طهران (تهران)، حضرت عبدالعظیم (شهر ری) و بسیاری از شهرهای دیگر.
  31. تاریخ رسمی کشور، ماه و سال هجری شمسی تعیین گردید. (1304).
  32. لغو کاپیتولاسیون. کاپیتولاسیون به اتباع بیگانه به خصوص انگلستان، آمریکا و روس متجاوز این اجازه را می داد که در ایران هرگونه که مایل هستند رفتار کنند . اتباع این کشورها در ایران آزادی کامل دارند و هرگونه خلاف و جرم و جنایتی را فقط باید در کشور خود پاسخ بدهند. رضا شاه این امر ننگین را به پایان رساند.
  33. وزن و اندازه از قبیل خروار، من، چارک، سیر، درم، ذرع، جریب و ... که آن ها هم در هر منطقه متفاوت و مقیاس مخصوص خود را داشته به کلی منسوخ شد و در تمام کشور وزن و اندازه و پیمانه یکسان همانند کشورهای اروپایی به ترتیب اعشاری و سیستم متریک مانند متر، گرم، لیتر و سانتی گراد تبدیل گردید.
  34. اصلاح دادگستری به سبک کشورهای پیشرفته با وضع قوانین حقوقی و کیفری و آیین دادرسی با رعایت موازین شرعی و حقوق کشورهای اروپایی، ضمن استفاده از فضلای حوزه علمیه، فارغ التحصیلان حقوق داخلی و خارجی و همچنین تاسیس کلاس قضایی.
  35. تاسیس اداره ثبت اسناد و املاک، تاسیس دفاتر اسناد رسمی، تاسیس دفاتر ازدواج و طلاق و غیره به منظور تثبیت حقوق اشخاص و تضمین صحت معاملات.
  36. اصلاح امور شهرداری ها، احداث خیابان ها و میادین، توسعه معابر قدیمی و نظارت جدی و پیگیر در امور درختکاری خیابان ها، نظافت و جمع آوری زباله های شهری، احداث ساختمان شهرداری ها و تامین بودجه ی آن ها.
  37. همچنین رییس بلدیه «شهردار» و اداره بلدیه «شهرداری» نامیده شد.
  38. تغییر نام رسمی کشور در مجامع بینالمللی از «پرشیا» به «ایران» در سال ۱۹۳۵ میلادی (بیست و چهارم دى ماه ۱۳۱۳).
  39. لباس و کلاه متحدالشکل به سبک اروپایی معمول شد به طوری که در اندک مدتی لباس ایرانی با لباس کشرهای همسایه متمایز گردید و لباس های گوناگون که بعضی آثار باقی مانده نفوذ کشورهای همسایه و یا تسلط قدرت های متجاوز بیگانه بوده به تدریج از میان رفت.
  40. مساله حجاب و منع پوشش چادر زنان (17 دی 1314). در آن زمان علاوه بر چادر، چاخچور، نقاب، پیچه، مقنعه و روبنده نیز مرسوم بوده است.
  41. زنجیر زنی، قمه زنی، علم و شبیه خوانی های نامناسب در سوگواری ها و مکان های مقدس ممنوع شد. البته انجام فرایض و شعارهای مذهبی و آموزش مسایل شرعی در مسجدها و مجلس های وعظ آزاد بوده است.
  42. اقلیت های دینی و مذهبی در انجام فرایض و شعارهای مذهبی آزاد بوده و مانند سایر شهروندان ایرانی از حقوق اجتماعی برابر برخوردار گردیدند.
 14. Top | #8

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  آذر 1388
  نوشته ها
  2,163
  میانگین پست در روز
  1.00
  محل سکونت
  سوئد - وچالوس
  تشکر از کاربر
  6,770
  تشکر شده 8,334 در 2,456 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  مورد پــــانزده اصن منو کشته ؛

 15. Top | #9

  کاربر خودمونی


  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1394
  نوشته ها
  105
  میانگین پست در روز
  0.55
  محل سکونت
  خونه
  تشکر از کاربر
  256
  تشکر شده 532 در 121 پست
  حالت من
  Relax
  اندازه فونت

  پیش فرض

  واقعا خیلی خدمت کرد خیلی..
 16. کاربر زیر از پست taylor_swift تشکر کرده است .


 17. Top | #10

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  بهمن 1388
  نوشته ها
  1,356
  میانگین پست در روز
  0.64
  محل سکونت
  سرزمين عجايب
  تشکر از کاربر
  15,493
  تشکر شده 12,550 در 2,533 پست
  حالت من
  Ghamgin
  اندازه فونت

  پیش فرض

  نميشه گفت كاري انجام نشده ،در مجموع دوران پادشاهي پهلوي ها ،بودن كسايي كه درست كار مي كردن و توليد و كار و اقتصاد در كشور اهميت داشت.
  ولي...
  ترور شخصيت هاي مخالف چي
  زندگي اشرافي چي در صورتي كه مردم عادي در فقر بودن
  فساد در زندگي فرزندانشون
  نوكر آمريكا بودن
  ووووووووووووووو
  من نظرمو گفتم نميخوام بحثي به وجود بياد در مورد نظرم
  چون خون شهدا خيلي واسه م مهمه و همينطور استقلال سياسي كشورم كه در حال حاضر بهش مي بالم
  سكوت و تنهايي
  هر كس كار ضروري داشت خصوصي


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. زندگی نامه جان کریستوفر
  توسط آوای سکوت در انجمن نویسندگان و شعرا
  پاسخ ها: 2
  آخرین نوشته: 1391,09,29, ساعت : 11:12
 2. عقد نامه محمد رضا پهلوی(جالبه حتما ببین)
  توسط مهستی در انجمن متفرقه
  پاسخ ها: 24
  آخرین نوشته: 1390,06,10, ساعت : 23:35
 3. شجره نامه صنفی روحانیت از صدر اسلام تا پهلوی اول
  توسط یگانه در انجمن اخبار کتاب
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1390,04,07, ساعت : 01:34
 4. زندگی نامه بنجامین جانسون | شاعر، نمایش نامه نویس
  توسط م.ن در انجمن نویسندگان و شعرا
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,11,13, ساعت : 15:16

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •