ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
مثبت اندیشی تکنیک های ذهنی تفکر مثبت
http://fidibo.com/

asiatech

نودهشتیا
فید آر اس اس
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
  1. Top | #1

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    3.58
    تشکر از کاربر
    14,436
    تشکر شده 127,287 در 7,286 پست
    اندازه فونت

پیش فرض مثبت اندیشی تکنیک های ذهنی تفکر مثبت

مردم بهطور طبیعی به نتایج منفی فکر میکنند، نه مثبت. اغلب نتایج منفی نصیب افراد بدبین میشود. از طرف دیگر، برای مردم مثبتاندیش، اتفاقات خوب پیدرپی رخ میدهد.

مدیر سبز: اخیرا کتاب جدیدی با نام «دیدن اتومبیلهای قرمز» در آمریکا منتشر شده است. این کتاب به یکی از کتابهای پرفروش آمازون تبدیل شده است. این کتاب درمورد اهمیت دیدگاهمان و تاثیر آن در موفقیت صحبت میکند. در این شماره به نکات مهم این کتاب میپردازیم. امیدواریم در سال 1391 مثبتتر فکر کنیم و بهترین سال زندگیمان را رقم بزنیم.

آیا به موضوعات خوب فکر میکنید یا موضوعات بد؟

مردم بهطور طبیعی به نتایج منفی فکر میکنند، نه مثبت. اغلب نتایج منفی نصیب افراد بدبین میشود. از طرف دیگر، برای مردم مثبتاندیش، اتفاقات خوب پیدرپی رخ میدهد. این درست مانند زمانی است که یک اتومبیل قرمز میخرید و پس از آن همه اتومبیلهای قرمز اطراف خود را میبینید. دیدن اتومبیلهای قرمز برای شما معنیدار میشود. شما به اتومبیل زیبا و جدید خود افتخار میکنید و بسیار هیجانزده هستید، درنتیجه زیاد به آن فکر میکنید. وقتی اتومبیل قرمز نقطه اصلی تمرکز شما باشد، اتومبیلهای قرمز همهجا در اطرافتان ظاهر میشوند.

پیام این است که «بر هر چیزی تمرکز کنید، مقدار بیشتری از آنرا بهدست میآورید.» اگر موضوعات خوشایند را تجسم کنید، اتفاق خواهند افتاد. البته همین موضوع درمورد موارد ناخوشایند نیز صدق میکند. بازیکن گلفی که مدام نگران پرتاب توپ به درون دریاچه است، همیشه آنرا به درون آب میاندازد. اگر نگرش شما مسیرتان را مشخص کند، پس خوب است که افکار خود را به مسیر مثبتی هدایت کنید. این سه گام را انجام دهید:

1. به آن فکر کنید

به خودتان قول دهید که فعالانه به مطالب مثبت و فقط به نتایج مثبت فکر کنید. در اجرای این برنامه کاملا جدی باشید و آن را مانند قراردادی با خودتان درنظر بگیرید. هدف شما: کنترل فعالانه فرایند تفکرتان است.

2. آن را ببینید

خروجیهای مطلوب خود را مجسم کنید. آنها را بهطور شفاف و با جزئیات کامل ببینید.

3. آنرا انجام دهید

برای دستیابی به خروجیهای مطلوب، اقدامات مثبت انجام دهید. پافشاری کنید. برای اثرگذاری بر مواردی که در توان شماست، بهسختی کار کنید. وقتی کارها بهخوبی پیش میروند جشن بگیرید. اقدامات خود را بهصورت روزانه، هفتگی و ماهانه برنامهریزی کنید.

از دست عادات ذهنی خلاص شوید

دائما از فرایند فکری و عادات ذهنی خود آگاه باشید. به عادت مضر تفکر منفی باز نگردید. مردم در روز به 12000 تا 50000 مورد مجزا فکر میکنند. 70 درصد این تفکرات، نگرانی از نتایج نامطلوب در آینده است. دلیل آن چیست؟ دکتر «اِلن وبر» توضیح میدهد که «شرایط اجتماعی و تجربیات زندگی» باعث تفکر منفی میشود. تذکرات رایج در والدین مانند «مواظب باش صدمه نبینی!» کودکان را برای اندیشیدن به نتایج منفی و نه مثبت شکل میدهد.

بهعلاوه، اغلب مردم فکر میکنند که شایسته موفقیت نیستند یا توانایی دسترسی به آنرا ندارند. برای شروع تفکر مثبت، باید بر این مانع غلبه کنید.

بادامه مغز شما چگونه کار میکند؟

بادامه مغز مسئول عکسالعمل نشان دادن به «ترس و نگرانی» است که با حضور خطرات فیزیکی یا اضطراب احساسی به وضعیت ترس وارد میشود. حالت ترس باعث ترشح مادهای شیمیایی بهنام کورتیزول میشود که عوارض فیزیولوژیکی مضری بهدنبال دارد. انسانها میتوانند از تفکر مثبت برای رد کردن این حالت ترس در بادامه مغز استفاده کنند. تفکر مثبت از ترشح کورتیزول جلوگیری میکند و بهجای آن مغز را وادار به ترشح «سِرُتونین» میکند که با «خلاقیت، نوآوری و تمرکز» در ارتباط است. این موارد در نقطه مقابل ترس و نگرانی قرار میگیرند.

مغز توانایی فوقالعادهای برای خلق مسیرهای عصبی جدید دارد. با تفکر مثبت میتوانید مغز خود را وادار به بازسازی کنید. فرایند تغییر عصبی پویاست و گامبهگام نیست. بنابراین همیشه مثبت بیاندیشید. با اینکار میتوانید مسیرهای عصبی جدیدی در مغز خود ایجاد کرده و نتایج مثبتتری را تجربه کنید.

از موارد کوچک شروع کنید

سعی نکنید یکشبه تغییرات بزرگی در تفکر خود ایجاد کنید. اینکار ممکن است بادامه مغز را تحریک کند و باعث ترشح کورتیزول شود که نتایج منفی زیادی بههمراه دارد. بهجای آن ذهن خود را تغییر دهید، اما اینکار را بهصورت تدریجی انجام دهید. در فعالیتهای جدیدی مثل گسترش مهارتهای جدید مشارکت کنید. با ترسهای خود روبهرو شوید و برای غلبه بر آنها بهسختی کار کنید. کارهایی که امیدوارید در حوزههای مختلف زندگی انجام دهید را بهدقت مشخص کنید.

تصور نتایج مثبت برای رویدادهای پیشرو میتواند به اتفاق افتادن آنها بههمان ترتیب کمک کند. آلوارو پاسکوآل، متخصص مغز، برای نشان دادن عملکرد این تکنیکهای تجسم، دو گروه را در یادگیری نواختن پیانو مورد بررسی قرار داد. این دانشمند گروهی را انتخاب کرد که و به آنها توضیح داد که با کدام انگشت کدام نت را بنوازند و از آنها خواست که پنج روز و روزی 2 ساعت بر پیانو تمرین کنند. گروه دیگر استفاده از انگشتان برای نواختن نت را به طور مجازی یاد گرفتند. آنها پنج روز و هر روز به مدت 2 ساعت با گوش دادن به نتهایی که نواخته میشد، خود را در حال نواختن پیانو تجسم میکردند. پس از آن، هر دو گروه نتها را روی پیانو اجرا کردند و هر دو تقریبا به یک اندازه نواختن صحیح پیانو را آموخته بودند.

تجسم کار پیچیدهای نیست. خود را در حال انجام کاری تصور کنید که آرزویش را دارید، مثلا ارائه یک سخنرانی فوقالعاده.. آنرا شفاف و با جزئیات مجسم کنید.

از افراد منفی دوری کنید. بهدنبال دوستان خوشبین باشید و با آنها ارتباط برقرار کنید. چهار حالت باعث ناآرامی ذهنی میشود. «فرّار بودن، عدمقطعیت، پیچیدگی و ابهام.» برای رویارویی با آنها، تصویر واضحی از خواستههای خود در ذهن حفظ کنید. با یادآورهای تصویری یعنی نشانههایی که سفر ذهنی جدید شما را به یادتان میآورند به خود کمک کنید. میتوانید به سادگی از روش «اتومبیلهای قرمز» استفاده کنید. بعضی افراد لباس قرمز میپوشند تا تفکر مثبت را به خود یادآوری کنند. افراد دیگر اشیای قرمزی را بهعنوان یادآوریکننده در محل کار خود قرار میدهند.

چند تمرین عملی

برای اینکه تفکر مثبتی داشته باشید، اول باید خودتان را بشناسید. برای اجرای 6 گام «اتومبیل قرمز» این فهرستها و جداول را تهیه کنید:

1. احساسات/ علایق و نقاط قوت

کارتان را با نوشتن احساسات، علایق و نقاط قوت خود آغاز کنید. تحقیقات نشان دادهاند که تنها 20 درصد از مردم از نقاط قوت شخصی خود هر روز فعالانه استفاده میکنند. برای تعیین نقاط قوت خود گروهی که در آن قرار میگیرید را مشخص کنید، مثلا «موفق: همیشه میخواهید دستاوردهای بزرگ داشته باشید. فرمانده: میخواهید کارها را اداره کنید. مشاور: یک متفکر منظم هستید. جمعکننده: از جمع کردن افراد در کنار هم لذت میبرید. احساسات و علایق شما به زندگیتان هیجان میبخشد.

2. احساسات/ علایق، نقاط قوت و ارزشها

ارزشهای خود را به فهرستتان اضافه کنید. اصول معنیداری که اثر مستقیمی بر کار بعدی شما دارند را انتخاب کرده و فهرستی از اهداف مهم خود تهیه کنید. ارزشهای رایج شامل شجاعت، عزم و امانتداری هستند. پنج ارزش را در جدول خود بگنجانید.

3. فهرست مشارکتی

کارهایی که میخواهید انجام دهید را در طوفان مغزی بررسی کنید. سپس فهرستی از اهداف خود تهیه کنید.

4. دایره کامل

نموداری با بیضی کوچکی در مرکز آن و محورهایی رو به بیرون رسم کنید. روی هر محور دایرهای بکشید که نماد یکی از حوزههای وسیع زندگی شما مثل روابط، سلامتی و تندرستی، شغل، معنویات، تحصیلات و... است. نقطهای مشکی به نشانه میزان انجام درست وظایف هر گروه روی هر محور بکشید. هرچه نقطه مشکی به هر دایره نزدیکتر باشد، در آن حوزه بهتر عمل کردهاید.

5. تنظیم جملات «میخواهم...»

پس از تفکر دقیق درباره همه موضوعات و تمرینات بالا و نوشتن پاسخهای خود، مجموعهای از جملات «میخواهم....» را برای هر گروه اصلی زندگی خود تهیه کنید. مثال: گروه پولی: میخواهم بیشترین درصد ممکن را در برنامه 401بازنشستگی خود سرمایهگذاری کنم. گروه شغلی: میخواهم در سال آینده کاری پیدا کنم که از آن لذت ببرم و در آن احساس چالش و ارزش داشته باشم.

این موارد را کاملا شفاف بنویسید. جملات «میخواهم..» را مثبت و قطعی بنویسید. آنها باید «خاص، قابل اندازهگیری» و بر دارای مهلت معین باشند. بنابراین «میخواهم بیشتر مطالعه کنم» اثرگذار نیست. بهجای آن بنویسید: «میخواهم 20 صفحه در روز مطالعه کنم.»

جملات «میخواهم...» را براساس «احساسات، نقاط قوت و ارزشها، مهارتها و مزیتهای حرفهای و عواملی خارجی اثرگذار بر اهداف خود، مثل پیشرفتهای تکنولوژیکی و ملاحظات بازار بنویسید. برای کوتاهمدت نیاندیشید.

6. کاربرگ پل

در تمرین بعدی برای شناخت خود، «کاربرگ پُل» را تهیه کنید. این کاربرگ چهار موردی را نشان میدهد که «پلی برای رسیدن شرایط مطلوب» ایجاد میکند. فهرستی از شرایط فعلی خود، برای مثال: «من نامنظم کار میکنم و شرایط نامساعدی دارم»، آنچه آرزو دارید بهدست آورید: «میخواهم در 18 ماه آینده فلان مقدار پول بهدست آورم»، چیزی که باید داشته باشید: «میخواهم هر ماه یک فعالیت خاص دوستانه/خانوادگی برنامهریزی کنم» و آنچه خوب است اما ضروری نیست: «میخواهم ماهانه حداقل 10 درصد درآمدم را در بازار سهام یا بازار مسکن سرمایهگذاری کنم» را تهیه کنید. جملات مربوط به خواستهها، ارزیابی شرایط فعلی، بایدها و فهرست موارد خوب اما غیرضروری را با گروههای نمودار دایرهای خود مرتبط کرده و برای هر مورد مهلتی مشخص کنید. یاداشت همه موارد، باعث تمرکز تفکر و برنامهریزی میشود.

این تکنیکهای ذهنی برای تیم نیز مفید هستند

تمرینهایی که در بالا به آنها اشاره شد، علاوه بر افراد برای تیمها نیز مفید هستند. تیمهایی که از فرایند ارزیابی شخصی پیروی کرده و فهرستی از خواستههای خود تهیه میکنند، میتوانند هویت خود بهعنوان یک گروه و مواردی که مایلند به آنها دست یابند را شفافسازی کنند. اعضای تیم میتوانند پیشاپیش این تمارین را اجرا کرده یا برای کمک به دیگر اعضای تیم، از آنها استفاده کنند.

اگر همه با تفکر «ماشین قرمز» سازگار شوند، سازمان سود زیادی کسب خواهد کرد. برای تغییر فرهنگ خود به شکلی مثبت، به همه یاد دهید که بر خواستههای خود تمرکز کنند، نه بر نگرانیها و ترسها. چنین تغییری بسیار انرژیبخش است.

قابل توجه بچه های نود و هشتی

مکان برگزاری رو نمایی از کتاب تکین حمزه لو و سیمین شیردل
    دوستانی که میخوان شرکت کنند به لینک زیر مراجعه فرمایند

http://www.forum.98ia.com/t1240516.html

التماس دعا....

2. 5 کاربر از پست mahnameh تشکر کرده اند .

3. Top | #2

Banned

میانگین پست در روز
    0.18
    تشکر از کاربر
    149
    تشکر شده 198 در 63 پست
    اندازه فونت

Post مثبت انديشی

مثبت انديشی

تکنيکهای مثبت انديشی نمی توانند در ما تحول و دگرگونی ايجاد کنند.اين تکنيکها به سادگی ابعاد منفی ما را سرکوب کرده و به ضمير ناخودآگاه يا زيرزمين وجودمان می فرستند،پس نه تنها کمکی به آگاهی ما نمی کند بلکه بر خلاف آگاهی و بينشمان نيز عمل خواهند کرد.
    مثبت انديشی يعنی فشار دادن منفی ها به ضمير ناخودآگاه و شرطی کردن ضمير آگاه با افکار مثبت.ولی مشکل اصلی در اينجاست که ضمير ناخودآگاه بسيار پر قدرت تر از ضمير خودآگاه می باشد.در واقع ضمير ناخودآگاه 9 برابر قوی تر از ضمير آگاه است.بنابراين اگر چيزی ناآگاهانه شود 9 برابر در وجودمان تقويت خواهد شد،ديگر به صورت قبلی خود را نشان نخواهد داد و راههای جديدی برای نشان دادن خود پيدا می کند.

پس می بينيم که مثبت انديشی روش بسيار ضعيفی است.اگر اين روش را به درستی درک نکنيم،بينش غلطی نسبت به آن خواهيم داشت.
    مثبت انديشی از يک گروه مسيحی به نام Christian science در آمريکا متولد شد.آنها اعتقاد دارند که هر چه در زندگی انسان اتفاق بيفتد فقط نعکاسی است از فکر او.اگر بخواهيد ثروتمند شويد راجع به آن فکر کنيد و پولدار خواهيد شد.فقط با افکار مثبت است که شما ثروتمند می شويد و دلارها به سوی شما سرازير خواهند شد.
    اين نکته مرا به ياد داستانی می اندازد.مرد جوانی در راه می رفت که به زن پر سن و سالی برخورد.آن خانم پرسيد:حال پدرتان چطور است؟مدتی است که به ملاقات هفتگی مثبت انديشان که خود تأسيس کرده نمی آيد؟
    مرد جوان گفت:پدرم بسيار مريض است و احساس ضعف شديدی می کند.
    آن خانم خنديد و گفت:اين فقط افکارش است و بس.او فکر می کند که مريض است،اما مريض نيست.زندگی از افکار درست شده است.هر چه فکر کنيد همان می شود.پس به او راجع به ايدئولوژی که به ما ياد داده است يادآوری کنيد.به او بگوييد که در ذهنش به سلامتی فکر کند.
    مرد جوان گفت:بسيار خوب اين پيام را به او می دهم.بعد از ده روز مرد جوان مجدداٌ آن خانم را ديد.زن سالخورده پرسيد،چه اتفاقی افتاده است و چرا پدرش همچنان به جلسات نمی آيد؟

مرد جوان گفت:من پيغام شما را به او دادم،اما حالا او فکر می کند که مرده است.نه تنها او بلکه همه فاميل و همسايه ها و حتی خود من نيز چنين فکر می کنيم.او ديگر با ما زندگی نمی کند بلکه به قبرستان رفته و در آنجا زندگی می کند.
    مثبت انديشی بسيار سطحی است.ممکن است در چندين چيز کوچک ما را ياری کند،به خصوص در مورد چيزهايی که ذهنمان آنها را خلق کرده می تواند آن چيزها را عوض کند.اما همه زندگی انسان بوسيله فکرش خلق نشده است.پايه های اين فلسفه بر اين مطلب استوار است که اگر منفی فکر کنيد برای شما اتفاق می افتد و اگر مثبت فکر کنيد آن هم برای شما اتفاق خواهد افتاد.اين نوع نوشته ها در آمريکا بسيار رواج دارد،ولی در شرق اين افکار بسيار بچه گانه اند.فکر کنيد و پولدار شويد،همه می دانند که اين فکر بسيار احمقانه است .نه تنها احمقانه بلکه بسيار زننده و ساده لوحانه به نظر می رسد.ايده ها و عقايد منفی ذهن بايد رها شوند،نبايد بوسيله افکار مثبت سرکوب شوند.ما بايد ضميری را خلق کنيم که نه مثبت باشد و نه منفی.آن ضمير خالص خواهد بود.در آن ضمير خالص،شما به طريق طبيعی و شعف باری زندگی خواهيد کرد.

اگر شما يکسری افکار و عقايد منفی را به خاطر اين که شما را اذيت می کنند سرکوب کنيد مثلاً اگر از دست فردی عصبانی باشيد و آن عصبانيت را در وجودتان فشار دهيد و سعی کنيد انرژی را در درونتان مثبت کنيد و مثلاً سعی کنيد ديگران را دوست بداريد،به خصوص کسی را ه از دستش عصبانی بوديد،بايد بدانيد که تنها خودتان را گول می زنيد.
    عصبانيت در عمق وجود شما باقی مانده است و حالا شما داريد با وايتکس آنرا سفيد می کنيد.در سطح،ممکن است شما لبخند بزنيد،اما اين لبخند فقط مربوط به لبهای شما می شود.با خودتان با قلبتان با وجودتان ارتباطی پيدا نمی کند.به اين ترتيب بين لبخند و قلبتان يک سد بزرگ گذاشته ايد.اين همان احساس منفی سرکوب شده است.

فقط اين يک احساس منفی نيست،در زندگی روزمره ما هزاران احساس منفی وجود دارد.مثلاً ما شخصی را دوست نداريم،و يا ممکن است نسبت به خيلی چيزها بی علاقه باشيم.اصلاً ما نسبت به خودمان هم بی توجهيم.غالباً در اوضاع و احوالی قرار می گيريم که که باب ميل ما نيست.همهء اين آشغالها در ضمير ناخودآگاه ما جمع می شوند و در سطح ِ ما يک آدم دورو به وجود می آيد که می گويد من عاشق همه هستم و عشق راهی برای شعف است،ولی شما شعفی در زندگی اين شخص نمی بينيد.او جهنم را در درون خود جمع می کند.
    پس ميبينيم که مثبت انديشی فلسفهء آدمهای دورو است.مثلاً وقتی که دوست داريد گريه کنيد به شما می آموزد که آواز بخوانيد و آدم مثبتی باشيد،شما هم اگر اندکی سعی کنيد می توانيد اين کار را بکنيد.اما اين گريه های سرکوب شده در شرايطی ديگر که دشوارتر نيز خواهند بود بيرون می آيند.در سرکوب کردن حد و حدودی وجود دارد.آواز خواندن اين شخص بی معنی است،چون آنرا حس نمی کند و از قلبش بلند نمی شود.فقط فلسفه ای است که به او می گويد:"هميشه مثبت را انتخاب کن."

من صددرصد مخالف مثبت انديشی هستم.اگر هيچ انتخابی نکنيد و آگاهانه بدون انتخاب باشيد.زندگيتان چيزی را که ورای مثبت و منفی است نشان خواهد داد،چيزی که بسيار فراتر از مثبت و منفی است و شما را منقلب خواهد کرد.به اين طريق شما هيچ وقت بازنده نيستيد.چيزی که نه مثبت است و نه منفی ،پاره ای است از هستی.
    اگر در چشمانتان اشک حلقه بسته است بسيار زيباست،همين گريستن آوازی پرشکوه به همراه دارد.پس بدون ترس از مثبت و يا منفی بودن گريه کنيد،مطئن باشيد که بسيار زيباتر از يک لبخند دروغين خواهد بود.

4. 2 کاربر از پست .::VROoOoJaK::. تشکر کرده اند .

5. Top | #3

Banned

میانگین پست در روز
    0.12
    تشکر از کاربر
    185
    تشکر شده 658 در 122 پست
    حالت من
    Ghati
    اندازه فونت

Smile خوش بینی و مثبت اندیشی

خوش بیني و مثبت اندیشي
    مثبت اندیشي چیزي فراتر از اعتقاد کورکورانھ است و قدرت آن بر زندگي انسانھا بسیار زیاد و شگفت انگیز است.
    خوشبین ھا تقریباً در ھمھ جنبھ ھاي زندگي بھتر از بدبین ھا عمل مي کنند و معمولا بھ موفقیتھاي بیشتري نائل شده و از
    موفقیتھاي اجتماعي لذت بیشتري مي برند. انسانھاي خوشبین ھمچنین کمتر مستعد پذیرش افسردگي و بیماریھاي جسمي
    ھستند . " مارتین اي . پي . سلیگمن " پروفسور روانشناس دانشگاه پنسیلوانیا مي گوید: " شواھدي وجود دارد کھ
    خوشبیني ، سیستم دفاعي و حفاظتي بدن را تقویت مي کند."
    .« خداي متعال مي فرماید:بنده مؤمنم را بھ ھر سو بگردانم برایش خیري ھست »: امام صادق(ع)فرمود
    شما نیمھ پر لیوان را مي بینید، یا نیمھ خالي آنرا؟ پاسخ شما بھ این سوال قدیمي، دیدگاھتان را بھ زندگي نشان میدھد و
    تعیین مي کند کھ مثبت اندیش ھستید یا منفي گرا.
    در واقع، تحقیقات نشان مي دھد کھ این خصوصیت شخصیتي-خوشبیني و بدبیني-میتواند بر طریقھ زندگي کردن شما
    و حتي طول عمرتان تاثیرگذار باشد.
    فکر مي کنید نیاز بھ تغییر و اصلاح رویھ دارید؟ در این متن بھ شما آموزش مي دھیم کھ چطور با بیرون ریختن افکار
    منفي از ذھنتان و تمرین مثبت اندیشي از طریق گفتگو با خود، استرستان را کاھش دھید.
    خوش بین بودن یا نبودن چیست؟
    روانشناسان معتقدند خوشبیني و بدبیني ، عاداتي ھستند کھ ما از زمان کودکي مي آموزیم و والدین ما الگو و سرمشقھاي ما
    ھستند. بھ یاد بیاورید ھنگامي کھ در اثر ترکیدن لولھ آب ، خانھ جدید شما غرق آب شد، پدر شما آه و نالھ کرد کھ " چرا
    من چنین خانھ بدي را انتخاب کردم؟ " یا گفت : " در قرار داد ما تضمین شده کھ ھمھ چیز بي عیب و نقص باشد، بنابراین
    من از معمار ساختمان مي خواھم لولھ کشي ساختمان را تعمیر کرده و خسارت بوجود آمده را جبران کند؟" سلیگمن
    مي گوید: " خوشبیني ، یک روش عادي براي توضیح شکستھا بھ خودتان است."
    انسان بدبین معتقد است اتفاقات بد ، از شرایطي دائمي و ثابت نشأت مي گیرد: "من در امتحان ریاضي مردود شدم ، چون
    استعداد یادگیري اعداد و ارقام را ندارم" و اتفاقات خوب ، از شرایطي موقتي ناشي مي شود: "ھمسرم امروز بھ من یک
    شاخھ گل ھدیھ کرد، چون روز کاري خوبي داشتھ". اما انسان خوشبین ، شکست را بھ عوامل موقتي نسبت م يدھد "من در
    امتحان رد شدم چون دقت نکردم" و موقعیتھاي مطلوب را بھ عوامل پایدار؛ " او براي من گل ھدیھ آورد، چون مرا دوست
    دارد."
    بدبین اجازه م يدھد ناامیدي در بخشي از زندگي اش وارد شود و بھ سایر بخشھا نفوذ و سرایت کند. بھ عنوان مثال وقتي
    بھ شخصي گفتھ مي شود بطور موقتي از کار بر کنار شده است، انسان بدبین نھ تنھا بخاطر از دست دادن شغل خود احساس
    بدي دارد بلکھ نگراني اش را بھ سایر ابعاد زندگي خود منتقل کرده ، ابراز مي کند کھ زندگي زناشویي اش در معرض خطر
    است و فرزندانش غیر قابل کنترل ھستند، اما انسان خوشبین اجازه نم يدھد یک شکست ، تمام زندگي او را محدود کند، او
    با خود فکر مي کند "پس من در این شرایط ، شغلي ندارم، ولي من و ھمسرم ھنوز رابطھ خیلي خوب و نزدیکي باھم داریم
    و فرزندانمان مایھ افتخار ما ھستند."
    وقتي مشکلي پیش مي آید و کارھا خراب مي شود، بدبین ھا خود را سرزنش مي کنند: براي مثال اگر راننده دیگري بھ ماشین
    پارک شده آنھا خسارت وارد کند، آنھا خود را سرزنش مي کنند کھ چرا ماشین را در جاي نامناسبي پارک کرده اند. اما انسان
    خوشبین چنین مشکلي را بھ اتفاق نسبت م يدھد یا سعي مي کند راه جدیدي پیدا کند: "دفعھ بعد ماشین را در جایي کھ
    ماشینھاي کمتري وجود دارد، پارک مي کنم
    خوشبین باشید: طولاني تر زندگي کنید، سالمتر زندگي کنید
    گفتگو با خود، جریان بي پایان افکاري است کھ ھر روز در ذھن شما جاري مي شود. این افکار اتوماتیک و خودکار مي
    توانند مثبت یا منفي باشند. اگر افکاري کھ از ذھن شما عبور مي کنند، اکثراً منفي باشند، دیدگاه شما بھ زندگي دیدگاھي
    بدبینانھ و منفي گرایانھ خواھد بود. اما اگر افکارتان مثبت باشد، شمافردي خوش بین و مثبت اندیش ھستید.
    برخي از گفتگو ھاي شما با خودتان از عقل و منطق نشات مي گیرد. برخي دیگر ممکن است از سوء تفاھمات بھ خاطر
    کمبود یا فقدان آگاھي یا اطلاعات ناشي شود.
    محققان درحال پیگیري تاثیرات خوشبیني و مثبت اندیشي بر روي سلامتي ھستند. اثراتي کھ خوشبیني مي تواند بر سلامتي
    داشتھ باشد، عبارتند از:
    • کاھش استرس
    • مقاومت بیشتر درمقابل ابتلا بھ سرماخوردگي
    • احساس سلامت و تندرستي
    • کاھش خطر ابتلا بھ بیماري ھاي شریاني کرونري
    • تنفس راحت تر، درصورت ابتلا بھ بیماري ھاي ریوي تنگي نفس مثل آمفیزم
    • افزایش تحمل و طاقت در زناني کھ بارداري ھاي دشوار دارند
    • عمر طولاني تر
    • مھارت ھاي سازگاري بھتر
    علت این تاثیرات ھنوز مشخص نیست اما یک تئوري این است کھ داشتن دیدگاه مثبت در زندگي باعث مي شود بھتر بتوانید
    با موقعیت ھاي پرفشار و استرس زا کنار بیایید کھ فشار روحي و استرس وارد بر جسمتان را کاھش مي دھد.
    چطور افکار منفي را بھ افکار مثبت تبدیل کنیم؟
    گفتگو با خود – مونولوگ دروني کھ گاھي بھ تفکر خود بھ خود تعبیر مي شود – میتواند مثبت یا منفي باشد. وقتي
    موضوع تفکرات دروني شما اکثراً منفي باشد، سوء تعبیرات، کمبود اطلاعات و ایده ھا و نظرات تحریف شده شما بر
    ظرفیت عقل و منطق شما غلبھ مي کند. اما اگر این سوء تعبیرات و تفکرات غیرعقلاني و غیرمنطقي را از ریشھ برکنده و
    آنھا را با افکار مثبت و منطقي جایگزین کنید، گفتگوي دروني شما بھ تدریج واقع گرایانھ و مثبت خواھد شد.
    برخي انواع متداول تفکر غیرعقلاني
    • فیلترینگ: شما جوانب منفي یک موقعیت را بزرگ کرده و جوانب مثبت آن را صاف و تصفیھ مي کنید. براي مثال: کارتان
    خیلي زیاد است. موفق مي شوید کھ کارتان را بھ موقع بھ اتمام برسانید و براي انجام یک کار صحیح و کامل مورد تشویق
    و تمجید قرار مي گیرید. اما یک قدم کوچک را فراموش مي کنید. آنروز عصر، فقط روي اشتباھات خود تمرکز مي کنید و
    تحسین و تمجیدھایي کھ دریافت کرده اید را نادیده مي گیرید.
    • بھ خود گرفتن: وقتي اتفاق بدي مي افتد، شما اتوماتیک وار خودتان را مقصر مي شناسید. براي مثال، مي شنوید کھ
    برنامھ آن روز عصر با دوستان بھ ھم خورده است و پیش خود تصور مي کنید کھ این تغییر برنامھ بھ خاطر این بوده کھ
    ھیچکدام از دوستانتان نمي خواستھ اند با شما باشند.
    • فاجعھ آمیز کردن: شما اتوماتیک وار بدترین نتیجھ را پیش بیني مي کنید. از بیرون رفتن با دوستان سر باز مي زنید چون
    مي ترسید خراب کاري کرده و ناآگاه جلوه کنید. یا رخ دادن یک تغییر کوچک در روزتان باعث مي شود تصور کنید کھ کل
    روزتان خراب خواھد بود.
    • دوقطبي کردن: شما ھمھ چیز را در دو قطب مي بینید: یا خوب و یا بد؛ یا سیاه و یا سفید. ھیچ حد وسطي براي شما
    وجود ندارد. پیش خودتان فکر میکنید باید کامل ترین انسان باشید وگرنھ یک شکست خورده تمام عیارید.
    مي توانید یاد بگیرید کھ چطور افکار و تصورات منفي خود را بھ افکار مثبت تبدیل کنید. روند کار خیلي ساده است، اما
    نیازمند صرف زمان و تمرین است.
    در طول روز، مکث کنید و ببینید بھ چھ فکر مي کنید. اگر متوجھ شدید کھ افکارتان منفي است، باید راھي پیدا کنید کھ فکر
    مثبتي را جایگزین آن فکر منفي کنید.
    با یک قانون ساده شروع کنید: چیزي را کھ بھ افراد دیگر نمي گویید، ھیچوقت بھ خودتان ھم نگویید.
    در زیر بھ نمونھ ھایي از گفتگوھاي دروني معمول و تبدیل آنھا بھ تصورات و تفکرات مثبت اشاره مي کنیم. بھ جاي تفکر
    منفي مي توانید جایگزین مثبت آن (کلمات داخل پرانتز) را بکار ببرید.
    تفکر منفي: تا بھ حال انجامش نداده ام. (این فرصتي است کھ بتوانم چیز جدیدي یاد بگیرم.)
    خیلي سخت و پیچیده است. (از یک دید دیگر بھ آن نگاه کن)
    بھ منابع لازم دسترسي ندارم. (الزام، مادر اختراعات است.)
    بھ اندازه کافي وقت ندارم. (اول بھ اولویت ھا فکر کن.)
    ھیچ راھي براي انجام آن وجود ندارد. (مي توانم سعیم را بکنم.)
    تخصص لازم را ندارم. (مي توانم کساني را پیدا کنم کھ کمکم کنند.)
    بھ اندازه کافي خوب است. (ھمیشھ جاي پیشرفت وجود دارد.)
    تغییر خیلي دشوار است. (مي توانم امتحان کنم.)
    ھیچکس علاقھ اي بھ ارتباط با من ندارد. (باید ببینم چگونھ مي توانم راه ارتباط برقرار کردن با آنھا را پیدا کنم.)
    بھ ھیچ وجھ پیشرفتي در این نمي بینم. (یکبار دیگر ھم تلاش مي کنم.)
    ھیچ وقت نمي توانم یاد بگیرم کھ چگونھ استرسم را کنترل کنم. (تلاش مي کنم کھ یاد بگیرم چگونھ استرسم را کنترل کنم.)
    اگر تابھ حال تفکرات و تصوراتتان منفي و بدبینانھ بوده است، انتظار نداشتھ باشید کھ یک شبھ بھ فرد خوشبیني تبدیل
    شوید. اما با تلاش و ممارست خواھید دید کھ رفتھ رفتھ انتقاد از خودتان کمتر شده و مي توانید بیشتر و بھتر خودتان را
    قبول کنید.
    تمرین گفتگوي دروني مي تواند دیدگاه شما را ارتقاء بخشد. وقتي طرز تفکرتان خوشبینانھ باشد، خیلي راحت مي توانید با
    استرس ھاي زندگي بھ طریقي واقع گرایانھ و سازنده برخورد کنید. فواید سلامتي ناشي از مثبت اندیشي و خوشبیني از
    ھمین توانایي نشات مي گیرد.
    برنده بودن را تمرین کنید.
    در امتحانات ، افرادي کھ تصور مي کنند نتیجھ خوبي خواھند گرفت و موفق خواھند بود، بسیار بھتر از آناني کھ از خود
    انتظار مردود شدن دارند، عمل مي کنند ، اگر براي امتحاني کھ در پیش دارید، احساس نگراني مي کنید ، پیش از روز امتحان
    ، خود را مجسم کنید در حالي کھ سرجلسھ امتحان نشستھ اید و برگھ امتحان در مقابلتان قرار دارد و شما با یاد خداوند و
    کمک خواستن از او شروع بھ خواندن سؤالات کرده و بھ خوبي بھ آنھا پاسخ م يدھید. در ھنگام مواجھھ با صحنھ واقعي ،
    این تمرین فکري بھ شما اطمینان و نیروي اراده خواھد داد.
    بھ خودتان اعتبار و ارزش بدھید.
    بھ موفقیتھاي خود در گذشتھ اعتراف کنید. اتفاقات خوبي را کھ براي شما بوجود آمده ، بھ عنوان نتیجھ تلاشھاي خودتان
    تجزیھ و تحلیل کنید. عکسھایي کھ در تعطیلات گرفتید، عالي بودند نھ بھ این خاطر کھ دوربین بھ خوبي ساختھ و طراحي
    شده بود، بلکھ بخاطر مھارت شما در زمینھ نور و ترکیب اجزاي صحنھ. "مھماني شما در فضاي باز موفقیت آمیز بود، نھ
    بھ این دلیل کھ ھوا خوب و مساعد بود، بلکھ این موفقیت بھ خاطر تدارک خوب و مھارتھاي اجتماعي شما بوده است." از
    موفقیتھاي خود تجلیل کنید ( موفقیتھاي خود را جشن بگیرید ) : "من قفل در را تعمیر کردم بدون این کھ مجبور باشم از
    نجار کمک بخواھم، حالا من بھ شیوه جدیدي با خود رفتار خواھم کرد." احساس افتخار و مباھات ، نسبت بھ کمالات و
    فضایل خود ، براي شما یک احساس خود ارزشي مي سازد.
    برا ي خود ، ھدف تعیین کنید.
    دقیقاً تعیین کنید کھ قصد دارید چھ کاري انجام دھید. مثلا متعھد شوید کھ ھفتھ اي یک بار بصورت داوطلبانھ در مؤسسات
    خیریھ فعالیت کنید. ھدفھاي بزرگ را بھ ھدفھاي کوچکتر تقسیم کنید، تا زیر بار سنگین وظایفتان فلج نشوید. با دستیابي بھ
    ھر ھدف اولیھ ، شاھد یک پیشرفت خواھید بود. شما در مورد آنچھ در آینده اتفاق مي افتد، احساس انرژي و ھیجان خواھید
    داشت و این ، نشانھ و قدرت یک انسان خوش بین است.
    تحقیقات نشان مي دھد:
    اشخاص خوش بین در برابر بیماریھاي عفوني و مسري مقاومتر بوده و بھتر مي توانند امراض مزمن را از خود دفع
    كنند. در یك مطالعھ علمي محققان ٩۶ مردي كھ یك بار دچار حملھ قلبي شده بودند را مورد بررسي قرار دادند. بعد
    از طي مدت ھشت سال، از ھر ١۶ مرد بدبین، ١۵ نفرشان جان باختند و از ھر ١۶ نفر مرد خوش بین فقط پنج
    نفرشان از دنیا رفتند.
    • امروزه بھ طرز گسترده اي عقیده بر این است كھ خوش بیني قابلیت سیستم دفاعي بدن را براي مبارزه با بیماري ھا
    افزایش مي دھد. این ممكن است بھ آن دلیل باشد كھ افراد خوش بین داراي پایین ترین سطح استرس در یك اجتماع مي
    باشند. و ھمگي ما میدانیم كھ استرس كمتر بھ معناي داشتن بدني سالمتر است.
    • خوشبختي یک احساس است. آن را در خود بیشتر تقویت کنیم ومثبت فکر کنیم، زیرا مثبت اندیشي کلید خوشبختي است.
    http://daneshnameh.roshd.ir : منبع

6. کاربر زیر از پست متینه 78 تشکر کرده است .