ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
چگونه برگه ازمایش بخوانیم

www.eraofempire.irنودهشتیا
فید آر اس اس
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. Top | #1

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  بهمن 1390
  نوشته ها
  4,117
  میانگین پست در روز
  2.98
  محل سکونت
  ܓܨღدر مسیر مو
  تشکر از کاربر
  5,600
  تشکر شده 13,897 در 4,812 پست
  حالت من
  Khejalati
  اندازه فونت

  پیش فرض چگونه برگه ازمایش بخوانیم

  برای اغلب مردم و همچنین بسیاری از پزشکان، کلمه «آزمایش» یادآور آزمایش کامل خون، یعنی همان آزمایش معروفی است که تعداد سلولهای اصلی خون طی آن اندازهگیری میشود. آزمایش خون یا CBC که مخفف جمله انگلیسی «شمارش کامل خون» است، یکی از ابتداییترین و در عین حال اصلیترین آزمایشاتی است که میتواند زمینه تشخیص بسیاری از بیماریها و از آن مهمتر، بیانگر شرایط کلی و حیاتی بدن باشد. برای آشنایی بیشتر با اجزای این آزمایش و فهمیدن اینکه معنی آن چند حرف انگلیسی با اعدادی که روبهرویشان نوشته میشود چیست، میتوانید مطالب زیر را بخوانید...


  اگر چه امروزه آزمایشهای بسیار دقیقی وجود دارند که میتوانند مقدار میکروسکوپی جزییترین اجزای روی سلولهای سرطانی را هم در بدن اندازه بگیرند و یا هر لحظه عناصر پروتئینی یا شیمیایی جدیدی معرفی میشوند که اندازهگیری آنها در خون یا دیگر مایعات بدن میتواند به پزشکان در تشخیص بیماریها کمک کند اما برای اغلب مردم و همچنین بسیاری از پزشکان، کلمه «آزمایش» یادآور آزمایش کامل خون، یعنی همان آزمایش معروفی است که تعداد سلولهای اصلی خون طی آن اندازهگیری میشود. آزمایش خون یا CBC که مخفف جمله انگلیسی «شمارش کامل خون» است، یکی از ابتداییترین و در عین حال اصلیترین آزمایشاتی است که میتواند زمینه تشخیص بسیاری از بیماریها و از آن مهمتر، بیانگر شرایط کلی و حیاتی بدن باشد. برای آشنایی بیشتر با اجزای این آزمایش و فهمیدن اینکه معنی آن چند حرف انگلیسی با اعدادی که روبهرویشان نوشته میشود چیست، میتوانید مطالب زیر را بخوانید...


  RBC

  RBC مخفف کلمه سلول قرمز خون است. این سلولهای قرمز یا همان گلبولهای قرمز، در واقع اصلیترین قسمت خون و عامل رنگ قرمز آن هستند. خود این رنگ قرمز به دلیل وجود مادهای به نام هموگلوبین است که کمک میکند گلبول قرمز، اصلیترین وظیفه خود یعنی حمل و نقل اکسیژن و دیاکسیدکربن را انجام دهد. به طور خلاصه میشود گفت گلبولهای قرمز وسیله حمل و نقل اکسیژن از ریه به بقیه سلولهای بدن هستند.مقادیر طبیعی: بین 7/4 تا 1/6 میلیون در هر میکرولیتر خون. این عدد برای خانمها مقداری کمتر و در کودکان مقداری بیشتر است.

  چه چیزهایی باعث کاهش آن میشوند؟

  خونریزیهای گوارشی یا خونریزیهای واضح از محل زخم، سوءتغذیه و فقر آهن یا کمبود ویتامین B12 ، شکستن سلولهای خونی یا همولیز در اثر بعضی بیماریهای خاص مثل فاوسیم، بعضی مشکلات ژنتیکی مثل گلبولهای قرمز سلول داسیشکل و مشکلات مغز استخوان باعث پایین آمدن مقدار گلبولهای قرمز میشوند. نارسایی و بعضی مشکلات کلیوی، بیماریهای مزمن و تومورهای سرطانی و همچنین بیماریهای روماتویید هم باعث از بین رفتن RBCهای خون و کاهش این عدد در برگه آزمایش میشوند.

  چه چیزهایی باعث افزایش آن میشود؟

  مقدار بالای گلبول قرمز میتواند نشاندهنده ظرفیت بالای حمل اکسیژن باشد. در بعضی ورزشکاران و همچنین زندگی در ارتفاع به خاطر کمبود اکسیژن در هوا باعث افزایش RBC خون میشود. بیماریهای ریوی یا کلا هر نوع بیماریای که هیپوکسی مزمن (کمبود اکسیژن طولانی مدت در بدن) ایجاد میکند، مثلا بیماری مادرزادی قلبی، هم باعث تولید بیشتر RBC میشوند.

  نکته:

  گلبول قرمز به طور طبیعی بعد از تولید در مغز استخوان 120 روز در خون زندگی میکند و در آخر عمر خود خرد میشود و به عناصر سازندهاش تبدیل میشود.

  مقدار RBCها در طی بارداری به طور طبیعی کمی کمتر نشان داده میشود چون حجم مایع خون افزایش پیدا کرده است.

  عدد RBC در واقع مقدار دقیق گلبولهای قرمز در 1میلیلیتر خون محیطی است.

  بسته به آزمایشگاه و نوع کیت مورد استفاده، ممکن است مقیاس شمارش این سلول فرق کند.

  خوردن داروهایی مثل کلرامفنیکل هم باعث کاهش RBC میشود.

  HCT

  هموتوکریت یا HCT هم یکی از مقادیر اندازهگیری گلبول قرمز است. به طور کلی «هم» به معنی آهن است و هر جا در هر کلمهای آمد حتما آن کلمه ارتباطی با گلبول قرمز دارد. هماتوکریت درصدی از حجم کلی خون است که از گلبول قرمز ساخته شده و با اندازهگیری قسمت قرمز رسوب خون در لوله آزمایش نسبت به کل ارتفاع خون اندازهگیری میشود. به خاطر بیماریها و شرایط مختلفی که میتوانند اندازهگیری RBC و Hgb را با اشکال مواجه کنند، HCT هم اندازهگیری میشود تا به طور مستقیم نشاندهنده اندازه هموگلوبین و گلبول قرمز در خون باشد. این عدد معمولا با درصد نشان داده میشود. مقادیر طبیعی: اعداد بین 42 تا 52 درصد برای آقایان و 37 تا 47 درصد برای خانمها نرمال به حساب میآید. در خانمهای باردار درصد بالاتر از 33 طبیعی است.

  محدوده خطر: HCT بالاتر از 60 درصد و پایینتر از 15 درصد باید باعث نگرانی پزشک شود.

  چه چیزهایی باعث کاهش آن میشود؟

  تقریبا همان دلایل RBC،Hgb به علاوه شرایطی مثل پرکاری تیرویید، سیروزکبدی، نارسایی مغز استخوان و میلوم مولتیپل باعث کاهش هماتوریت میشوند.

  چه چیزهایی باعث افزایش آن میشود؟

  سوختگی، اسهال شدید، بیماریهای انسدادی ریوی، از دست دادن زیاد آب، تولید بیش از حد گلبول قرمز عوامل افزایش HCT هستند.

  نکته:

  بیماریهایی که باعث به وجود آمدن شکلهای غیرطبیعی گلبول قرمز میشوند (مثل بیماری گلبول قرمز داسیشکل) مقدار HCT را تغییر میدهند.

  وقتی مقدار گلبول سفید به شدت بالا باشد بر مقدار HCT موثر است.

  در صورت طبیعی بودن اندازههای گلبول قرمز، مقدار هماتوکریت 3 برابر هموگلوبین است.

  هماتوکریت را نباید بلافاصله بعد از خونریزی شدید اندازهگیری کرد.

  WBC

  این سه حرف مخفف «سلولهای سفیدخون» و نشاندهنده گلبولهای سفید است. اندازهگیری مقدار گلبولهای سفید خون یکی از روشهای اصلی تعیین وجود عفونت در بدن است چون این سلولها که جزو سیستم دفاعی بدن هستند در شرایط بیماریهای عفونی و غیرعفونی واکنشهای مختلفی از خود نشان میدهند.

  شمارش WBCها دو جزء دارد. یکی مقدار کلی گلبولهای سفید در یک میلیلیتر خون و جزء دیگر شمارش جزء به جزء این سلولها چون گلبول سفید خود متشکل از پنج نوع مختلف است که کم و زیاد شدن هر کدام از این انواع معنی خاص خود را دارد. کلمه «diff» که در جلوی CBC به معنی آزمایش خون نوشته میشود درخواست برای شمارش همین انواع مختلف گلبولسفید است.مقادیر طبیعی: در بزرگسالان و بچههای بالاتر از 2 سال مقدار گلبولسفید بین 5 تا 10 هزار در هر میلیلیتر خون طبیعی است.

  محدوده خطر: WBC کمتر از 2500 و بیشتر از 30000 هر کدام نشاندهنده بیماریهایی هستند که میتوانند گاهی خطرناک باشند.

  چه چیزهایی باعث کاهش آن میشود؟

  لکوپنی یا کاهش گلبولسفید به مقادیر زیر 4هزار گفته میشود که معمولا در نتیجه نارسایی مغز استخوان، مسمومیت دارویی عفونت بسیار زیاد، سوءتغذیه، بیماریهای خودایمنی، ایدز، به وجود میآید. در بسیاری از انواع نارساییهای مغز استخوان (مثلا بعد از شیمیدرمانی، رادیوتراپی و...) هم این مقدار کاهش مییابد.

  چه چیزهایی باعث افزایش آن میشود؟

  افزایش گلبولسفید، لکوسیتوز نام دارد و به مقادیر بالاتر از 10هزار گفته میشود. که به طور معمول نشاندهنده عفونت، التهاب، تخریب بافت بدن و یا لوسمی یا سرطان خون است. ضربه و جراحت، استرس و تب هم مقدار WBC را افزایش میدهند.

  نکته:

  عمل اصلی گلبولسفید مبارزه با عفونت و حذف عوامل خارجی و مزاحم است و در مواقع آلرژیها هم این سلولها مسوول بروز واکنش هستند.

  تغییر هر کدام از انواع WBC معنی خاص خود را دارد و ممکن است نشاندهنده عفونت با میکروب، ویروس و یا حتی استرس باشد.

  فعالیت شدید بدنی و ورزش سنگین هم برای مدتی باعث بالا رفتن تعداد WBC در خون میشود. بارداری و زایمان هم این مقدار را افزایش میدهند.

  Hgb

  در برگههای آزمایش مختلف ممکن است به صورتهای مختلف HGB،Hg، یا Hgb نوشته شود. هم اینها مخفف کلمه هموگلوبین، یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده گلبول قرمز است. این ماده که در آن آهن به کار رفته خود از اسید آمینه تشکیل شده و جایگاههای مختلفی برای ترکیب با اکسیژن دارد. هموگلوبین در جایی که اکسیژن زیاد وجود دارد با آن ترکیب میشود و در محیط کم اکسیژن آن را آزاد میکند.اندازهگیری مقدارکلی هموگلوبین در واقع نوعی نشانهنده تعداد گلبولهای قرمز است.مقادیر اصلی: مقدار طبیعی برای آقایان بین 14 تا 18 گرم در هر دسیلیتر است و برای خانمها مقادیر بین 12 تا 16 گرم در هر دسیلیتر طبیعی محسوب میشود.

  محدوده خطر: هموگلوبین زیر 5 و بالای 20 مقادیر بحرانی به حساب میآیند و حتما نیازمند رسیدگی فوری هستند.

  چه چیزهایی باعث کاهش آن میشود؟

  دقیقا همان دلایل کاهش گلبولهای قرمز چون هموگلوبین را هم تخریب میکنند باز کاهش مقدار آن در خون میشوند. کمخونی، خونریزی شدید، سرطان، سوءتغذیه، بیماری لوپوس، بیماریهای کلیوی و بزرگی طحال باعث کاهش هموگلوبین میشوند. مصرف آنتیبیوتیکها، آسپیرین و ایندومتاسین و همچنین داروهای ضدسرطان هم هموگلوبین خون را کم میکنند.

  چه چیزهایی باعث افزایش آن میشود؟

  مشکلات ریوی، سوختگی شدید، نارسایی مزمن ریه و از دست دادن زیاد آب (دهیدراسیون) مقدار این ماده حیاتی را افزایش میدهند. جنتامایسین و متیلدوپا هم جزو داروهایی هستند که عوارض جانبیشان افزایش Hgb است.

  نکته:

  مقدار Hgb در بارداری کاهش مییابد چون با اینکه خونسازی کمی بیشتر شده است اما حجم مایع بدن و خون بالا رفته و مقدارکلی هموگلوبین در هر دسیلیتر آن کاهش مییابد.

  زندگی در ارتفاع هم به خاطر نیاز بیشتر بدن به اکسیژن و کمبود اکسیژن محیط باعث تولید بیشتر هموگلوبین میشود.

  در طحال اغلب سلولهای پیرخون تخریب میشوند. بزرگ شدن طحال یعنی تخریب بیشتر سلولها و به همین دلیل به دنبال آن کاهش RBC و Hgb رخ میدهد.

  Plt

  پلاکتها، اجزای کوچک دیسک شکلی هستند که در خون وجود دارند و از بقیه سلولهای خونی بسیار کوچکترند. این ساختارها حاوی آنزیمهایی هستند که باعث انعقاد خون میشوند و وظیفه اصلی آنها جلوگیری از خونریزی و خارج شدن گلبولقرمز از داخل رگ است.

  Plt نشاندهنده تعداد پلاکتها در هر میلیلیتر مکعب خون است و عدد مربوط به آن معمولا بزرگترین عدد برگه آزمایش خون است.

  به غیر از کنترل سیستم انعقادی خون، از میزان پلاکت برای بررسی روند بهبود نارسایی مغز استخوان و بیماریهای خونی هم استفاده میشود.مقادیر طبیعی: پلاکت بین 150 هزار تا 400 هزار در هر میلیمترمکعب خون برای بزرگسالان طبیعی است. در نوزادان این مقدار کمی بیشتر است.

  محدوده خطر: پلاکت زیر 50 هزار یا بیشتر از یک میلیون کاملا غیرطبیعی است و نیازمند توجه ویژه است.

  چه چیزهایی آن را کاهش میدهد؟

  بزرگ شدن طحال، خونریزی شدید و مصرف پلاکت، لوسمی یا سرطان خون ترومبوسیتوپنی، (انواع وراثتی کمبود پلاکت)، انعقاد منتشر خون در داخل رگها، شیمیدرمانی بعد از سرطان، عفونت و نارسایی مغز استخوان باعث کاهش PH میشود. عدم تولید پلاکت هم میتواند به خاطر مشکلات استخوانی باشد.

  چه چیزهایی آن را افزایش میدهد؟

  بیماری آرتریت روماتویید، کمخونی فقر آن و مشکلات بعد از برداشت طحال باعث افزایش مقدار پلاکت میشوند.

  به این عوامل میتوان بعضی سرطانها و بیماریهای ژنتیکی خاص را هم اضافه کرد.

  نکته:

  ورزش شدید و قدرتی باعث افزایش میزان پلاکت میشود. در هنگام قاعدگی مقدار پلاکت کمی کاهش پیدا میکند.

  قرصهای ضدبارداری باعث بالا رفتن مقدار پلاکت میشوند. در حالی که استامینوفن پلاکت را کاهش میدهد.

  صبح آزمایش خون بدهید

  انجام آزمایش خون یکی از سادهترین روشهای آزمایش است. با پیشرفت تکنولوژی و وجود دستگاههای جدید معمولا پس از چند دقیقه میتوان پاسخ این آزمایش را دریافت کرد.

  برای انجام این آزمایش حدود 5 تا 7 میلیلیتر از خون وریدی لازم است که معمولا آن را در یک لوله آزمایش که با ماده ضدانعقاد خون پوشیده شده است جمعآوری میکنند.

  برای حل شدن بهتر ماده ضدانعقاد با خون موقع خونگیری و کمی بعد از آن لوله را تکان میدهند.در طی انجام آزمایش باید از هر اتفاقی که موجب تخریب سلولهای خونی میشود جلوگیری کرد.بعد از انجام آزمایش باید مدتی روی محل خونگیری فشار وارد کرد تا خون بند بیاید. در موارد کمخونی شدید هم خونگیری برای انجام آزمایش خون مشکلی ایجاد نمیکند.برای کسانی که ترس از سوزن و یا دیدن خون دارند باید تمهیدات ویژه در نظر گرفته شود.

  به غیر از اجزای اصلی آزمایش خون مثل مقادیر پلاکت، گلبولسفید و قرمز، هموگلوبین، مقیاسهای دیگری مثل MCV و MCH و MCHC وجود دارند که همه مربوط به گلبولقرمز و اندازه، شکل و مقدار هموگلوبین آن هستند. مقادیر متفاوت هر کدام از اینها میتواند نشاندهنده نوع خاصی از کمخونی باشد.

  بهترین زمان برای انجام آزمایش خون صبح و در شرایط طبیعی بدن است. استرس، فعالیت شدید و یا خونریزی حاد میتواند نتایج را کمی تغییر دهد.

  امشب رو لبا گلـــــهای خنده واسه توست
  آرزوی من بخت بلند در طالــــــــعِ توست 2. 4 کاربر از پست "Angel" تشکر کرده اند .


موضوعات مشابه

 1. رمان را چگونه بخوانیم؟
  توسط Elysium در انجمن متفرقه کتاب
  پاسخ ها: 10
  آخرین نوشته: 1392,11,07, ساعت : 00:58
 2. چگونه یک نماز خوب بخوانیم
  توسط اورانوس در انجمن کلیپ تصویری
  پاسخ ها: 1
  آخرین نوشته: 1390,04,05, ساعت : 13:54
 3. با بخش کند مغز خود ازمایش کنید
  توسط fariya در انجمن دانستنیها
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,07,23, ساعت : 18:54
 4. وانشناسی - فرزندان و امتحانات ( چگونه درس بخوانیم؟)
  توسط Guest2 در انجمن روانشناسی کودک
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,01,01, ساعت : 10:33

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •