ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
نکات، و دانستنی های مهم درباره ی کنکور - صفحه 2
asiatech

www.eraofempire.irنودهشتیا
فید آر اس اس
صفحه 2 از 7 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 65
 1. Top | #11

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.36
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض چطور خود را برای کنکور آماده کنیم؟

  با نزدیک شدن به کنکور سراسری، بسیاری از داوطلبان با تمام تلاشی که دراین مدت انجام دادهاند، به علت بیتوجی به اهمیت جمعبندی و مرور در ماههای آخر و داشتن اضطراب زیاد، نمیتوانند آنگونه که باید نتایج رضایتمندی کسب کنند.
  نحوه مطالعه در ماههای آخر معجزهای در روند کار دربر خواهد داشت، كه شاید بتوان گفت تمام مدت مطالعه یک طرف و دو ماه آخر طرف دیگر.

  با داشتن یک برنامه مطالعاتی مناسب برای این دوره میتوان از تواناییهای خود به خوبی استفاده کرده و از پراکنده خوانی دوری گزید.

  پیشنهاد میشود، داوطلبان برنامه مطالعاتی خود را براي اين دوره در دو قسمت تهیه کنند:

  الف) از هم اکنون تا 2 هفته مانده به کنکور

  1. بسیاری از داوطلبان ترم 2 پیشدانشگاهی را میگذرانند و باید خود را برای امتحانات آماده کنند. بدین ترتیب اولویت با مرور درسهای پیش 2 خواهد بود، که در این صورت برای کنکور هم دوره کامل صورت خواهد گرفت.

  2. دروسی که در آن ضعف دارید و درسهایی که با توجه به رشته انتخابی ضریب بالا دارد، در اولویت بعدی مطالعه قرار گیرد.

  3. حدالامکان از خواندن مطالب جدید خوداری شود. اکنون زمان آن رسیده است که کلیه مباحث خوانده شده، مرور و جمعبندی گردد. دیگر فرصت مطالعه عمیق مطالب تازه نیست.

  4- در تمام دروس نسبتا باید تسلط داشته باشید، هیج درسی را کنار نگذارید.

  5. با توجه به میزان توانایی که دارید چند درس را در روز انتخاب کرده. ترجیحا یک اختصاصی، یک عمومی و بعد به مطالعه مرور خلاصههای خود که از ابتدای سال تهیه کردهاید بپردازید. پس از مطالعه سریع تستهای مربوط به آن را زده و بعد به بررسی پاسخهای تشریحی آن بپردازید و اشکلات خود را برطرف سازید.

  6. تستهای دروس عمومی را بلافاصله پس از مطالعه نزنید؛ روز بعد را به این امر اختصاص دهید و هر روز تستهای دروس عمومی روز قبل را بزنید.

  7. دروسی را که علاقه ندارید و در آن ضعف دارید در اول وقت و زمانی که حوصله دارید، مطالعه کنید.

  ب) 2 هفته مانده به کنکور

  اکنون میتوانید با توجه به تستهای آزمون سالهای گذشته، هر روز از خود یک آزمون بگیرید.

  شرایطی همانند روز کنکور فراهم کنید. صبح زود از خواب بيدار شوید، حتی لباس راحتی برتن نداشته باشید، تصور کنید روز آزمون است و پشت میزخود نشستهاید، زمان پاسخگویی را مشخص کنید و به تست زدن بپردازید.

  بعد از اتمام زمان مورد نظر به بررسی پاسخهای تشریحی بپردازید، در صورت داشتن اشکال به منبع اصلی مطالعهي خود رجوع کنید.

  توصیههای عمومی

  1. در فاصله بین مطالعات خود زمانی را به استراحت اختصاص دهید. از کارهایی که احتیاج به تمرکز دارد و منجر به فعالیت ذهنی شما میشود در زمان استراحت بپرهیزید.

  2. صبح زودتر بیدار شوید و تا دیروقت بیدار نمانید. بیدار ماندن تا دیروقت بازده مطالعه شما را پایین میآورد.

  3. امر تغذیه خود را جدی بگیرید، حتما صبحانه (میتواند نان و پنیر همراه با گرد و،...) بخورید. روزانه یک لیوان شیر و عسل مناسب است.

  4. از خوردن غذاهای پرحجم و چرب بپرهیزید. با افزایش حجم زیاد معده، خواب آلودگی هنگام مطالعه افزایش مییابد.

  5. در هنگام مطالعه تغذیه نخورید و در طول روز آب زیادی بنوشید. عصرانه مناسب بخورید.

  6. ورزش صبحگاهی فراموش نشود و هر روزتان را بانشاط آغاز کنید. ورزش برای کاهش اضطراب مناسب است.

  7. از خوردن داروهای خوابآور دراین دوران بپرهیزید.

  از کنکور غول بزرگی نسازید شما تلاش خود را کردهاید. زمانی را به دعا و نیایش اختصاص دهید و خود را به دستان خداوند بسپارید و بگذارید او راهگشای شما دراین امر باشد در اینصورت دیگر داشتن اضطراب معنایی نخواهد داشت.

  منبع: همشهری آنلاین - بهارك طالبو
  نمی دونی چقدر خوبه یه وقت هایی پشیمونی
  تموم درد من اینه که تو این رو نمی دونی

  به من فرصت بده باز هم تو چشم های تو پیدا شم
  یه بار دیگه بیام پیشت دوباره عاشقت باشم

  کدوم مردی به تو میگه تموم عشق و رویا شی؟؟
  ببین تا آخرش هستم به شرطی که تو هم باشی

  کدوم مردی میگه بی تو, توی تنهایی می پوسم
  اگه اون مرد پیدا شد خودم دست هاشو می بوسم

  تو چشمام زل بزن می خوام با چشم های تو جادو شم
  بگو باز هم دوسم داری تا از این رو به اون رو شم

  بدون تو نتونستم بدون تو نمیتونم
  من از رفتار دیروزم پشیمونم پشیمونم

 2. 5 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 3. Top | #12

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.36
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض مقدمه ای بر برنامه ریزی درسی

  امام علی (ع): فرصت مانند ابر میگذرد؛ فرصتهای خویش را از دست ندهید
  اگر عزم خود را برای درس خواندن جزم کردهاید، باید بدانید که مقدار زیادی از راه را خواهید پیمود؛ اما نکتهای که بیش از این مورد احتیاج است، داشتن برنامهای برای چگونگی پیمودن راه است؛ برنامهای که طی آن تبدیر به کمک شما می‏آید و میتوانید نیرو و انرژی خود را به طور منطقی مصرف کنید و از هدر رفتن آن جلوگیری کنید.
  حالت شما مانند رانندهای است که با داشتن یک نقشه خوب و جامع می‏تواند بهترین و نزدیکترین راه را برگزیند. کمترین خستگی، بیش‏ترین فراگیری و حداکثر استفاده مطلوب از زمان، نتیجة اجرای یک برنامه خوب برای کسب موفقیت خواهد شد.
  اما طراحی و اجرای یک برنامهریزی درسی مناسب، بسیار پیچیده است. در برنامهریزی بحث ما این است که هیچ کس نسبت به شما آشناتر از خود شما نیست. برداشتی تقریبی از میزان هوش و استعدادهای متفاوت، آشنایی با روحیات و ظرفیت روانی، همه و همه، نکات ریز و در عین حال قابل تأملی است که از شما بهترین برنامهریز را میسازد. راهنمایی، در امور متفاوتی می‏تواند به‏کار بیاید؛ اما با توجه به شناختی که شما از خودتان دارید، پس از دریافت همه راهنماییها، خود شما هستید که باید به تصمیمگیری نهایی و ترسیم جدول برنامهی درسیتان بپردازید؛ در این حال، طراح جدول، خود به استفاده از آن نیز مشغول می‏شود و به طراحی بهترین جدول برنامهی درسی میپردازد.
  برنامهریزی چیست؟
  بیش‏تر برنامهها به طور ذهنی ترتیب یافتهاند و کم‏تر از یک اصول مدون و مرتب پیروی می‏کنند. اکثراً بدون آن‏که بدانند، برنامهای برای خود درست کردهاند، چیزهایی را در نظر گرفتهاند و برای فراگیری مواد مختلف درسی به طور تقریبی میدانند که چه مدت زمانی را صرف این درس یا آن درس کنند؛ یعنی نحوهای از تقسیم وقت که در آن کم‏تر چیزی سر جای خودش است. اولین مؤلفهای که در محتوای هر برنامهای خودنمایی می‏کند، نظم است؛ نظمی که از فکر به روی کاغذ جان می‏گیرد و در بازبینی چند باره آن به شکل واقعی خود نزدیک می‏شود. تنظیم یک برنامه مشخص قبل از هر چیز از هدر رفتن انرژی شما جلوگیری می‏کند و با ایجاد نظم در فکر و کار، آمادگی شما را تضمین خواهد کرد. حاصل سوم و باز هم با اهمیت این کار، ایجاد اعتماد نسبت به پیشرفت مطلوب کار و جلوگیری از دلشوره و نگرانیهای معمول داوطلبان در ترس از انجام به موقع همه کارها و مرور همهی درسها تا قبل از آزمون است.
  پس کمی از انرژی خود را در اینجا صرف کنید تا از اتلاف انرژی در بسیاری از جاهای دیگر جلوگیری شود.
  عامل دیگری که علاوه بر نظم در یک برنامهریزی درست خودنمایی می‏کند، وجود یک نگرش جامع در آن است، نگرشی که تا حد ممکن، تمامی زوایا را در نظر گرفته و با کم‏ترین نقص و اشکال، امکان اجرا داشته باشد. حال که برنامهریز و مجری، خود شم هستید، پس میتوانید هر بار که به اشکالی برخورد کردید، خود عیوب کار را رفع کنید و پس از مدت کوتاهی به بهترین برنامه دست یابید؛ در این بیت، ممکن است وقتی که در حال طراحی یک برنامة جامع برای درس و زندگی خود طی یک دورة آمادگی هستید، در مشورت با صاحبنظرات یا دوستان، متوجه فوائدی در برنامههایی که آن‏‏ها تنظیم کردهاند، بشوید؛ در این صورت، استفاده بردن از نکات مثبتی که به فکر دیگران رسیده است، همواره کمک حال شما خواهد بود، در این مورد، توصیه ما این است که جلسهای با دوستان دیگری که خود را برای آزمون آماده می‏کنند، تشکیل دهید و برای هر یک، برنامة پیشنهادی خود را مطرح کنید؛ در این حال، قبل از انجام هر کار، برنامة خود را در معرض نقد دیگران قرار دهید و در درجة بعد، از افکار جدید دیگران استفاده کنید.
  اجرای برنامه
  همانطور که گفته شد، یک برنامه خوب، برنامهای جامع است. برنامة طراحی شده نباید شما را از جریان عادی زندگی خارج سازد. در این یک سال آموزشی، بسیاری از کارهای عادی زندگی را انجام میدهید؛ اما یک تفاوت عمده در آن به‏وجود می‏آید و آن این است که فعالیت اصلی، حول آماده شدن برای آزمون دور میزند. اگر برنامهای یکساله برای خود ترتیب دهید، مطمئن باشید که وقت کم نمیآورید.
  برای ترسیم برنامة خود میتوانید برای هر روز مقدار درسی را که باید خوانده شود، تعیین کنید؛ برای مثال، روز اول ماه را به خواندن 20 صفحه شیمی اختصاص بدهید یا با خود قرار بگذارید که در این روز تا پایان فصل اول زیستشناسی را مرور کنید و این برای دو ساعت اول روز باشد. زمان خواب شب و خواب بعدازظهر باید مشخص و کافی باشد. اگر بتوانید از ساعت اولیة صبح کار را شروع کنید، بسیار مطلوب خواهد بود. میتوانید در روزهای ماههای آغازین، ساعاتی کم‏تر را برای درس خواندن بگذرانید و ماههای آخر را فشردهتر بگذارنید؛ این کار از نظر روانی نیز مفید است؛ زیرا هر چه به روز برگزاری آزمون نزدیکتر میشوید، موضوع برایتان جدیتر می‏شود.
  به این ترتیب، طی ساعات مشخص، در هر روز به مرور چند درس بپردازید و در فاصلههای مشخص، ساعتی را برای استراحت اختصاص دهید.
  پیشنویس برنامه شامل تقسیم کتابها به روزها و ساعات است. معمولاً برنامه ماه اول را می‏توان برای بررسی و اصلاح مجدد اختصاص داد. طی یک ماه اول، هم سختی و هم آسانی درسها برای شما مشخصتر می‏شود و هم قابلیتهای خود را درمییابید؛ به این ترتیب، از شروع ماه دوم، برنامة دقیقی در پیش رو دارید که در آن برنامه، این موارد ذکر شده است:
  1- تعیین ماه، هفته، روز، ساعات مرور درسها.
  2- ساعات خواب، استراحت، صرف غذا، تفریح.
  3- روزهایی برای تعطیلی.
  شما با طراحی چندین برنامهای به دو نکتة مهم دست مییابید؛ نخست آن‏که میتوانید اِشراف نسبتاً کاملی به کل برنامة خود پیدا کنید؛ این نگرش از بالا، به شما امکان می‏دهد تا هماهنگی لازم بین روزها و ماهها را به‏دست آورده و برنامة موزون و روانی را برای خود ترتیب دهید.
  مزیت دوم ترسیم برنامه کلی، این است که به یکباره، کل ساعاتی را که به عنوان ساعت مفید برای فاگیری مواد مختلف لازم دارید، پیش روی شما قرار می‏گیرد؛ به این ترتیب، جدای از ایام هفته و ماه، به چند صد ساعت زمان در کل دوره زمانی میرسید که برای آماده شدن به آن نیاز دارید؛ ساعاتی که قاعدتاً بخش بر ماهها و روزها می‏شود و با این قسمت کردن، سهم تعداد ساعتهای مطالعه در هر روز مشخص می‏شود.
  بهترین اثر این نوع تقسیمبندی، آن است که امکان عقب ماندن از برنامه بسیار کاهش مییابد. شما ممکن است در پایان یک ماه، از برنامه 10 ساعت عقب یا جلو افتاده باشید؛ در این شکل، با سرشکن کردن این ده ساعت در ماه آینده، شاید روی یک ربع یا بیست دقیقه بیش‏تر وقت گذاشتن بتواند عقبافتادگی شما را جبران کند و در عین حال، فشار چندانی به شما وارد نکند. در این کار مهم، به یک زمانبندی منطقی، با در نظر گرفتن 5% کل زمان طراحی شده برای وقایع احتمالی دست مییابید. بعد از تمامی این زمان بندیها و دست یافتن به ساعات مفیدی که طی هر روز باید صرف درس خواندن بکنید، با سعات زیادی روبهرو میشوید که به عنوان وقت آزاد، می‏تواند مکمل بسیار خوب و مطلوبی برای روند پیشرفت شما باشد؛ برنامة کمکی که شما را از دلزدگی و یاس بازدارد و بتواند به عنوان نیرویی انرژی بخش برای ادامه کار عمل کند. اگر در این ساعات آزاد، برنامههای تفریحی و ورزشی مناسبی را برای خود ترتیب بدهید، توان و انرژی خود را به نقطة مطلوب رساندهاید.
  در برنامة خود، زمان مناسبی برای خواب وا ستراحت از یک سو و صرف غذا و خوراک از سوی دیگر اختصاص دهید؛ از این وقت آزاد میتوانید برای جبران کاستیها و مرور مجدد درسها استفاده کنید.
  در اینجا باز هم متذکر میشویم که برنامة ترسیمی شما باید منطبق با واقعیت باشید؛ واقعیتی که در آن هوش و استعداد و توانایی شما به نحو منطقی ارزیابی شده و ساعات مفیدی که برای موفقیت به آن نیاز دارید، در نظر گرفته شود؛ ساعاتی که از یک شخصی به شخص دیگر ممکن است متفاوت باشد. جوّ خانوادگی و مقتضیات مادی و معنوی خود را به طور کامل در برنامة درسی خود در نظر بگیرید و دریابید چه عواملی کمک حال شما و چه عواملی اهرم بازدارنده شما در اجرای برنامه تنظیمیتان هستند.
  در انتهای این بخش باز هم متذکر میشویم که برنامة درسی خود را طوری ترتیب دهید که هر چه به زمان برگزاری آزمون نزدیکتر میشوید، آن را فشردهتر کنید، در واقع، یکی دو ماه آخر، زمان مرور آن مباحثی است که فرا گرفتهاید و در ماه آخر میتوانید، برنامة روزانة فشردهتر و تفریح و سرگرمی کم‏تر داشته باشید. در ماه آخر، از نظر روانی نیز بیش‏تر پذیرای درس خوانده به طور فشرده خواهید بود؛ در این موقع مطالب را کاملاً فرا گرفته و با مرور مجدد، آن‏‏ها را هر چه بیش‏تر به ذهن میسپارید.
  آنچه در این بخش خواندید:
  * در دورة آمادگی برای آزمون، برنامهریزی درسی، چگونگی پیمودن راه را پیش روی شما میگذارد.
  * در برنامهریزی، هیچ کس نسبت به شما، آشناتر از خود شما نیست.
  * اولین چزی که در محتوای هربرنامهای خودنمایی می‏کند، «نظم» است.
  * کمی صرف انرژی در برنامهریزی، از اتلاف انرژی در بسیاری جاهای دیگر جلوگیری می‏کند.
  * برنامهریزی کلی برای کی دوره یکسالة آمادگی، به شما یک نگرش جامع و در یک نگاه میزان ساعات مفید مورد لزوم را می‏دهد. * در برنامهریزی مشورت کنید.
  * اجزای برنامه را مشخص کنید. این اجزا شامل ساعات مفید برای مرور درسها، وقت استراحت، تفریح و صرف غذا و خواب است. * پیشنویس برنامه را مورد ارزیابی قرار دهید.
  * زمانی را نیز برای وقایع احتمالی کنار بگذارید.
  * جدی باشید؛ اما خشک نباشید، و برای تغییرات احتمالی لازم انعطاف داشته باشید.
  برنامهریزی و مطالعه
  دانشآموزان تصور می‏کنند که پس از چندین سال تحصیل، بر اثر کسب تجربه به شیوه صحیح مطالعه دست یافتهاند و با این باور، کاستیهای خود را در تحصیل به عوامل دیگری همچون استعداد، امکانات،ريال شرایط و شانس مرتبط میدانند! در حالی که استفاده از تجربههای مثبت و منفی در صورتی امکانپذیر است که دانشآموزان یاد بگیرند چگونه یاد میگیرند، تا بتوانند یادگیری خود را بررسی، ارزشیابی و هدایت کنند؛ بنابراین، دانستن شیوه و اصول یادگیری، یکی از مهمترین نیازهای دانشآموزان است که متأسفانه جای آن در نظام آموزشی ما خالی است. نباید افت تحصیلی را علامت ناتوانی در تحصیل دانست؛ بنابراین، در بررسی عوامل و موانغ موفقیت در تحصیل، مهمترین مسأله، نحوه و نگرش و عملکرد ما در تحصیل است؛ اما یکی از پیچیدگیهای فرآیند تحصیل، دورههایی است که نمیتوان علت و معلول رادر آن‏‏ها از هم تفکیک نمود؛ زیرا، در یک دور (حلقه)، علت و معلول مرتب جای خود را به هم داده، در جهت تقویت هم تحرکت می‏کنند؛ به عنوان مثال، استرس و اضطراب، یکی از مشکلات گریبانگیر دانشآموزان است؛ زیرا نمیتوان مشخص کرد که اضطراب علت است یا معلول؛ به خاطر آن‏که عدم توانایی در یادگیری، اضطرابزا است و وجود اضطراب، خود مانعی جدی بر سر راه یادگیری به شمار می‏آید و در این دور منفی هر چه پیش میرویم، زمینه افت تحصیلی، بیش‏تر فراهم می‏آید.
  با آگاهی از وجود چنین دورهایی، می‏توان برنامههای سازندهای را پی ریخت. هدف این نوشتار نیز نشان دادن دور مثبت یادگیری و موفقیت تحصیلی است تا با قرار گرفتن در آن بتوان در مسیر پیشرفت قرار گرفت. شروع این حرکت و افتادن در این مسیر، نیاز به یک موتور قوی و همیشگی دارد و برنامهریزی، موتور جلوبرنده این حرکت مثبت است. برنامهریزی تحصیلی هر فرد، نشان دهنده نگرش و شیوه برخورد او با یادگیری است و آشنایی با اصول آن، اولین و مهمترین راه برای رسیدن به موفقیت در تحصیل است. متأسفانه بیش‏تر دانشآموزان برنامهای برای مطالعه ندارند و حتی عدهای تصور می‏کنند که چون شدیداً سرگرم مطالعهاند، دیگر فرصتی برای برنامهریزی نخواهند داشت.
  برنامه تحصیلی، افزون بر این‏که مسیر موفقیت را هموار میسازد، موجب صرفهجویی در وقت و هزینه نیز می‏شود؛ زمان مطالعه را کاهش می‏دهد؛ بر مدت نگهداری مطالب در حافظه میافزاید و توان یادآوری مطالب را در امتحان دو چندان می‏کند. البته برنامهریزی، نوعی مهارت است که با تجربه و پشتکار قوت می‏گیرد.
  برنامه مناسب، باید با بهرهگیری از اصل یادگیری و با توجه به نیازها، تواناییها و روحیات فرد تنظیم شود و در حین اجرا نیز با بررسی ضعفها و خطاها به تکامل برسد؛ از اینرو، پیش از پرداختن به اصول برنامهریزی، باید چگونگی یادگیری را آموخت تا بتوان بر مبنای آن برنامهریزی کرد. ما در بررسی اجمالی یادگیری، توجة ویژه خود را معطوف دانشآموزانی میکنیم که در حال تحصیل هستند و از مدرسه و کلاس استفاده می‏کنند؛ اگر چه دانشآموزان دیگر، به ویژه کسانی که برای کنکور مطالعه می‏کنند، نیز میتوانند با اندکی تغییر از آن بهره گیرند.
  منبع: پیک سنجش

 4. 4 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 5. Top | #13

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.36
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض نمره منفی و تأثیر پاسخ های نادرست در تست زنی

  تاکنون بارها از طرف دوستان، والدین، معلمان و … به شما توصیه شده که: «توی کنکور اگر جواب سوالی را بلد نیستی، شانسی جواب نده»
  نمی دانم شاید این توصیه را می دانید یا نه. در هر دو حالت به شما پیشنهاد می کنم که مطالب زیر را بخوانید.
  علت این که به شما می گویند، در کنکور به سوالات شانسی جواب نده این است که آزمون ورودی دانشگاه ها نمره منفی دارد. نمره منفی یعنی چه؟
  نمره منفی یعنی این که اگر داوطلبی به یک تست پاسخ نادرست بدهد، این پاسخ نادرست سبب کاهش نمره ی او می شود. حال با هم مقدار نمره ای که کم می شود و چگونگی تأثیر آن را بررسی می کنیم.
  قانون کلی تأثیر پاسخ های نادرست این است که هر سه پاسخ نادرست، یک پاسخ درست را از بین می برد و درصد پاسخ گویی به سوالات را پایین می آورد.
  فرض کنید که داوطلبی در یکی از آزمونهای موسسه مبتکران، در درس ادبیات فارسی که 20 سوال داشته است، به تمام سوالات پاسخ داده است او به10 سوال پاسخ درست و به 10 سوال دیگر پاسخ نادرست داده است.نمره خام این داوطلب در درس ادبیات فارسی 33/33 % می شود.

  داوطلب دیگری را فرض کنید که در همان آزمون و در همان درس (ادبیات فارسی) از 20 سوال فقط به 10 سوال پاسخ داده و هر 10 پاسخ او درست می باشد و پاسخ نادرستی نداشته است. ببینیم نمره اکتسابی او چند می شود.نمره ی خام این داوطلب 50% شده است که حدود17 درصد بیشتر از نمره ی داوطلب اول است


  راهکار


  1- اگر در تستی هیچ یک از گزینه ها را نتوانستید حذف کنید و به طور شانسی بخواهید به آن پاسخ دهید، احتمال انتخاب گزینه ی صحیح 4/1 است یعنی 25 درصد و 25 درصد، براساس قانون احتمالات، برای این که به جواب درست رسیده باشید، شانس بسیار کمی محسوب می شود. بنابراین بهتر است، به این تست پاسخ ندهید و به سراغ تست بعدی بروید.

  2- اگر در تستی با توجه به معلومات و دانش تان توانستید یک گزینه را حذف کنید و بخواهید بین سه گزینه باقی مانده به طور شانسی، یکی را انتخاب کنید، احتمال انتخاب گزینه درست، 3/1 می باشد. یعنی حدود33 درصد که بهتر است به چنین تستی نیز پاسخ ندهید.
  اگر در تستی مطمئن شدید که دو تا از گزینه ها حتماً اشتباه است در صورتی که بخواهید پاسخ درست را به طور تصادفی مشخص کنید. شانس شما 2/1 یا 50 درصد می باشد که احتمال خوبی است. بنابراین در این موارد یکی از دو گزینه باقی مانده را انتخاب کنید. در انتخاب آن دقت کنید. اولین گزینه ای که به نظرتان درست آمد را علامت بزنید. لازم به ذکر است که چنین عددی بسیار کم پیش می آید، بنابراین نباید به این امید باشید که با دانستن این روش در تست زنی معجزه خواهید کرد. ممکن است در بین 100 سوال یک یا دو مورد این چنینی برای شما پیش بیاید، پس بهتر است به فکر مطالعه و یادگیری عمیق مطالب درسی باشید.
  قابل توجه کنکوری های عزیز: سازمان سنجش اعلام کرده است، هر داوطلبی که بتواند در کنکور به نیمی از سوالات در تمامی دروس پاسخ صحیح بدهد در یکی از رشته های دانشگاهی روزانه پذیرفته خواهد شد.
  پس:
  1- وسواس نداشته باشید که حتماً به تمام سوالات پاسخ دهید.
  2- به هیچ عنوان گزینه ای را تصادفی انتخاب نکنید.
  منبع: نویسنده : محمد جواد مرشدی

 6. 4 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 7. Top | #14

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.36
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض ترتیب پرشدن ترازهای فرعی انرژی

  برای رسم آرایش الکترونی یک عنصر بایستی ترتیب پرشدن ترازهای فرعی را بدانیم ، برای عناصر سبک ( تا عدد اتمی 36 ) ترتیب پرشدن ساده بوده و به آسانی بخاطر سپرده می شود ، ولی برای عناصر سنگین ( مثلا عدد اتمی 82 ) حفظ کردن ترتیب پرشدن مشکل بوده و احتمال اشتباه وجود دارد .

  یکی از روشهای ساده برای نوشتن ترتیب پرشدن ترازهای فرعی ، استفاده از جدول تناوبی است . ترازهای فرعی که در هر دوره جدول پر میشوند بصورت زیر است :


  دوره 1 : s

  دوره 2 : s p
  دوره 3 : s p
  دوره 4 : s d p
  دوره 5 : s d p
  دوره 6 : s f d p
  دوره 7 : s f d p

  چنانچه ترازهای انرژی فرعی دوره های جدول را به ترتیب بنویسیم خواهیم داشت :


  s sp sp sdp sdp sfdp sfdp


  ترتیب بدست آمده همان ترتیب پرشدن ترازهای فرعی است . فقط بایستی شماره تراز اصلی هر تراز فرعی را بصورت زیر بنویسیم :


  برای s از شماره 1 شروع می کنیم و آنها را به ترتیب شماره گزاری میکنیم :


  1s 2s p 3s p 4s d p 5s d p 6s f d p 7s f d p


  برای p از شماره 2 شروع می کنیم و آنها را به ترتیب شماره گزاری میکنیم :


  1s 2s 2p 3s 3p 4s d 4p 5s d 5p 6s f d 6p 7s f d 7p


  برای d از شماره 3 شروع می کنیم و آنها را به ترتیب شماره گزاری میکنیم :


  1s 2s 2p 3s 3p 4s 3d 4p 5s 4d 5p 6s f 5d 6p 7s f 6d 7p


  برای f از شماره 4 شروع می کنیم و آنها را به ترتیب شماره گزاری میکنیم :


  1s 2s 2p 3s 3p 4s 3d 4p 5s 4d 5p 6s 4f 5d 6p 7s 5f 6d 7p


  ترتیب بدست آمده همان ترتیب پر شدن ترازهای فرعی است :


  1s 2s 2p 3s 3p 4s 3d 4p 5s 4d 5p 6s 4f 5d 6p 7s 5f 6d 7p

  منبع: نوشته شده توسط مرتضی محمدی

 8. 4 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 9. Top | #15

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.36
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض يادگيري خلاق

  يادگيري خلاق عبارت است از: توانايي يادگيري بيشترين مطالب در كمترين زمان، به خاطرسپاري هميشگي و به خاطرآوري راحت و كامل مطالب همراه با خلاقيت.
  براين اساس ميبايست سرعت مطالعه را در زمان كمتري مورد مطالعه قرارداد و همچنين از شرايط مطالعه و سيستمهاي مطالعه و نحوه سازماندهي مطالب و ثبت آن در حافظه از طريق فعال كردن مغز و استفاده از شيوههاي يادياري آگاه شد تا درك مطالب كامل و خلاقانه، بهخاطرسپاري راحت، كامل و سريع صورت پذيرد.

  گسترش روزافزون حجم اطلاعات و نثر انبوهي از كتب و منابع ديگر و همچنين دگرگوني در مناسبات و روابط توليدي و همچنين افزوني دانش و ايجاد شاخههاي جديد در علوم مختلف و ارتباط آن با تكنولوژي از اموري هستند كه ضرورت بهرهبرداري از اطلاعات در زمينههاي مختلف علمي را بيان ميكنند.

  در زمنيه يادگيري به 3 اصل بايد توجه شود: اولين اصل يا مرحله اول، ديدن است. مطالعه بدون ديدن امكانپذير نيست، اما بايد به كلمات نگاه كنيم و آنها را بشناسيم تا اطلاعاتمان كامل شود. دومين مرحله، خواندن است. خواندني كه به صورتهاي مختلف ظاهر ميشود: كلمه خواني، عبارتخواني و انديشه خواني.

  سومين و آخرين مرحله در زمينه يادگيري مرحله درك است. خواندني كه همراه با درك و فهم كامل صورت گيرد، يعني به خاطر بسپاري و به يادآوري مطالب و تعميم آن و تحليل آن به خوبي صورت گرفته باشد.

  نكاتي در رابطه با خواندن

  در هنگام خواندن بايستي به نكتههاي زير توجه كرد:

  1 - كتاب در فاصله حدود 30 سانتيمتري قرار گيرد.

  2 - صاف نشستن هنگام مطالعه

  3 - زير عبارات مورد نظر خط ببريم (با دست زير كلمات اشاره كنيم و خط ببريم)

  4 - از راست به چپ در متون فارسي و از چپ به راست متون انگليسي

  5 - دست روي صفحه كتاب كشيده شود، نه در هوا و حالت يكنواخت باشد نه حالت ضربهاي

  6 - هنگام انتقال به صفحه بعد دست از روي صفحه بلند ميشود و در ابتداي خط بعدي قرار ميگيرد.

  عوارض و آفت مطالعه

  در زمينه يادگيري و مطالعه مشكلاتي وجود دارند كه به ذكر آنها ميپردازيم:

  1 - عدم توانايي در درك و به خاطر سپاري تمام مطالب 2 - فراموشي 3- عدم توانايي در به يادآوري راحت و سريع مطالب ذخيره شده در حافظه 4- عدم توانايي در پيوند مطالب با يكديگر 5- عدم توانايي در تحليل مطالب 6- عدم توانايي در ارائه مطالب تازه و كشف مفاهيم جديد 7 - بيعلاقه بودن به مطالعه 8 - كسالت و خستگي 9 - حواسپرتي 10 - عدم توانايي در عبارت خواني يا انديشه خواني 11 - ناتواني در بازيابي مطالب و پايين بودن سرعت مطالعه و مهمترين مورد شيوه نادرست مطالعه است.

  پس بايد به اين نكته اشاره كنيم كه تا شيوه مطالعه خود را صحيح نكنيم مطالعه همراه با يادگيري و درك مطالب صورت نخواهد گرفت.با توجه به تحقيقاتي كه درباره روشهاي مخلتف مطالعه صورت گرفته است، همگي بر اين مسئله اتفاق نظر دارند كه بيشترين بازدهي در مطالعه، برمبناي يادداشتبرداري به دست ميآيد.

  اگر مطالعه همراه با يادداشتبرداري باشد، ميزان بازدهي افزايش مييابد. اگر به صورت خلاصهنويسي صورت بگيرد بازدهي آن به 40 درصد ميرسد. در صورتي كه اگر يادداشتبرداري حاوي نكات مهم و كليدي باشد بازدهي آن به 50 درصد خواهد رسيد.

  تنظيم نكات كليدي به 2 روش انجام ميگيرد: خطي و شبكهاي و تنظيم نكات. در روش يادداشتبرداري به روش خطي حدود 60 درصد بازدهي را خواهيم داشت، در صورتي كه در يادداشتبرداري به روش تنظيم نكات حدود 100 درصد بازدهي خواهيم داشت.

  تنظيم نكات كليدي

  نكات كليدي از يك يا چند كلمه تشكيل شده است كه ميتواند كلمات اصلي يا فرعي باشد و از چنان موقعيتي برخوردارند كه با ديدن آنها تمام مطالب به ذهن تداعي ميشود. فقط بايد نكاتي را يادداشت كرد كه وجود آنها ضروري باشند و از كلمات و جملات غيرضروري خودداري كرد و بايد تلاش كرد تا تعداد كلمات كليدي كمتر باشند اما حجم مطالب گستردهتر.

  راهكارهاي يادگيري خلاق و به خاطرسپاري اطلاعات عبارت است از:طرح شبكهاي، طبقهبندي، داستانسرايي، تصاوير ذهني، گره مكاني، مشاهده ذهني، نمادها، كلمات مشابه و مأنوس، حرف اول، موسيقي و آهنگ، شعر و نظم، كاربرد.

  تصاوير ذهني: بهرهگيري از حروف، شعر و... در زمينه يادگيري مانند يادگيري فرمولها

  گره مكاني: استفاده از مكاني واقعي يا تخيلي براي يادگيري بهتر

  مشاهده ذهني: استفاده از تجسم به منظور يادگيري

  حرف اول: به طور مثال از پيوند حرف اول نام آثار گنجوي كلمه ملخها پديد ميآيد.

  در زمينه طبقهبندي و داستانسرايي؛ موسيقي و آهنگ، شعر و نظم هم كه مشخص هستند. كه يادگيري با استفاده از هر يك از اين روشها پايدار و با ثبات هستند.

  بايد به نقطهاي برسيم كه با نكات كليدي اندك تمامي متن مورد نظر را مطالعه كنيم. پس از استخراج نكات كليدي به دو صورت نسبت به ثبت آن اقدام ميگردد: در نظام خطي، نكات كليدي در پي يكديگر به صورت افقي و عمودي ثبت ميشوند و بازيافت مطالب به اين شيوه صورت ميگيرد. در اين شيوه يادداشتبرداري صورت ميگيرد اما هيچ تضميني بر جلوگيري از افتادگي بخش مستقلي از نكات كليدي را ندارد.

  براي پرهيز از اين كار نياز به استفاده از نظام شبكهاي احساس ميشود. در نظام شبكهاي نكات كليدي برحسب موضوع در شاخههاي اصلي و فرعي طبقهبندي و ثبت ميگردد.

  در اين نظام، جايگاه هر نكته در ارتباط با ساير مفاهيم مشخص است. در هنگام بازيابي مطالب، با به خاطر آوردن عنوان مطلب و شكل طرح شبكهاي و جايگاه هر يك از شاخههاي اصلي و ديگر نكات كليدي، ذهن با شروع حركت خود از عنوان مطلب و پايان حركت خود كه به آخرين نكته فرعي ختم ميشود مسير خود را طي ميكند و هيچ مطلبي از نظر دور نميماند و تمامي مطالب به يكديگر متصل هستند.
  منبع: مريم صالحي طالقاني

 10. 2 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 11. Top | #16

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.36
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض استرس در کنکور

  اضطراب روزهاي آخر شايد داوطلبان را براي درس خواندن بيشتر ترغيب کند اما اين مساله ممکن است به ضرر داوطلب باشد و اضطراب و نگراني آزمون را بيشتر کند بنابراين روزهاي آخر را بيشتر دنبال آرامش باشيد البته کنکور هم مانند هر آزموني ترس و اضطراب خودش را دارد اما براي غلبه و تسلط به اين حس که مي تواند آسيب پذير هم باشد راههايي وجود دارد. به اعتقاد روانشناسان عوامل ايجاد اضطراب در کنکور از 3 فاکتور ويژگي هاي:

  - شخصيتي

  - خانواده ها
  - شرايط فرهنگي

  ناشي مي شوند و نااميدي ، بي انگيزگي ، داشتن انتظارات زياد از خود و نگران آينده بودن ازجمله عوامل و ويژگي هاي شخصيتي در ايجاد اضطراب در کنکور است.


  داوطلبان بايد در روزهاي باقيمانده تا کنکور مطالب خوانده شده قبلي را مرور کنند. مرور اين مطالب به داوطلب کمک مي کند تا نکات مبهم را بشناسد و تقويت کند. يکي از عوامل مهم عدم موفقيت در کنکور عامل اضطراب و استرس است که معمولا با فشار خانواده ها براي قبولي در کنکور افزايش هم مي يابد بنابراين داوطلب با تسلط بر اين اضطراب در واقع مي تواند به نحو مطلوبي امکان موفقيت در کنکور را افزايش دهد. وي به خانواده ها نسبت به کاهش استرس در داوطلبان و کمک به آرامش روحي آنها توصيه مي کند که فرزندانشان را براي قبولي حتمي يا قبولي در رشته اي خاص تحت فشار قرار ندهند.


  شانسي جواب ندهيد

  تسلط به مطالب و مفاهيم کتاب هاي درسي ، آرامش قبل از آزمون و تسلط به اعصاب هنگام تست زني و...همه از عوامل موفقيت در کنکور هستند اما نحوه امتحان دادن و توجه به شيوه هاي آن نيز مساله مهمي است.

  داوطلب بايد اولين پاسخي را که به ذهنش درست به نظر مي رسد انتخاب کرده و از وسوسه تغيير گزينه ها اجتناب کند، زيرا اين کار هم موجب اتلاف وقت و هم افزايش پاسخهاي غلط مي شود. همچنين در مورد سوالاتي که جواب صحيح آن را نمي داند بايد سعي کند گزينه هايي که کاملا غلط به نظر مي آيد را کنار گذاشته و به ترتيب گزينه اي که باقي مي ماند را انتخاب کند. وي به کنکوري ها توصيه مي کند: روي سوالاتي که به ذهنتان ناآشنا مي آيد وقت زيادي نگذاريد و سريعا به دنبال پاسخ سوالهاي بعدي برويد. دقت کنيد حتي نفرات اول کنکور هم به صد درصد سوالات پاسخ درست نمي دهند.


  ساعت به همراه خود داشته باشيد و سعي کنيد وقت خود را تنظيم کرده و آن را تلف نکنيد و در زمان تعيين شده براي هر درس به سوالات پاسخ دهيد. در اول جلسه در صورت داشتن تنش و اضطراب چند نفس عميق بکشيد و هر نفس را به مدت 10 ثانيه نگه داريد و عضلات خود را شل کنيد تا به حالت تعادل برگرديد و با آرامش سراغ سوالات بعدي برويد. به توصيه وي ابتدا درسي را که بهتر مسلط هستيد جواب دهيد حتي اگر آخرين درس دفترچه آزمون باشد و ابتدا در هر درس تمامي سوالات ساده را پاسخ دهيد. خاکپور تاکيد مي کند: از پاسخ شانسي بپرهيزيد زيرا ممکن است پاسخ هاي غلط را افزايش دهد و توصيه مهم اين که : هنگام جواب دادن خود را موفق تصور کنيد و فرض کنيد که به رتبه و رشته مورد علاقه تان رسيده ايد.


  کنکوري ها چي بخورند؟ مدير گروه تغذيه و بيوشيمي دانشگاه علوم پزشکي تهران ، مصرف غذاهاي محرک را به دليل اين که باعث بي خوابي و بدخوابي مي شود، به کنکوري ها توصيه نمي کند.


  داشتن رژيم غذايي متعادل و ميان وعده هاي صبح و بعدازظهر مي تواند به فرد کمک کند تا از حداکثر ظرفيت مغزي خود استفاده کند. آنچه که در يکي دو روز باقيمانده به کنکور بايستي مدنظر قرار داد اين است که خسته کردن و فشار آوردن براي درس خواندن در اين مدت فايده چنداني ندارد و بهتر است فقط به مرور و جمع بندي دروس پرداخته شود.


  خوردن مواد غذايي کافئين دار مثل قهوه ، چاي غليظ، نسکافه و کاکائو مي تواند محرک زا بوده و باعث بي خوابي و بدخوابي در فرد شود؛ همچنين مصرف ويتامين C با دوز بالا جايز نيست بنابراين بهتر است داوطلبان از خوردن بيش از اندازه آن اجتناب کنند.


  مصرف لبنيات فراوان خصوصا ماست و دوغ همراه با شام و همچنين مصرف يک ليوان شير ولرم کمي شيرين مي تواند به آرامش و خواب آرام فرد شب قبل از کنکور کمک کند. مصرف ويتامين هاي گروه B ب کمپلکس ، B1 و B6 همراه با وعده شام مي تواند در آرامش فرد موثر باشد.


  چنانچه فرد استرس زيادي داشته باشد مي تواند از جوشانده هاي گياهي گل گاوزبان ، ليمو عماني و سنبل الطيب براي کم کردن استرس استفاده کند ولي توصيه مي شود در اين گونه موارد به پزشک و روانپزشک مراجعه کرده و مشاوره شوند. خوردن نان ، پنير و گردو، تخم مرغ به صورت نيمرو يا املت همراه يک ليوان شير و مصرف ويتامين ب کمپلکس مي تواند استرس را به حداقل رسانده و شانس موفقيت در آزمون را افزايش دهد. داشتن تنقلات شيرين مثل انجير خشک ، خرما ، برگه هلو ، زردآلو و در کل ميوه هاي خشک در جلسه امتحان بسيار موثر است.

  منبع: ماهان

 12. 3 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 13. Top | #17

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.36
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض درس هایی که دوست شان نداریم!

  شاید شنیده باشید که گفتهاند، آدمهای موفق، آنهایی هستند که کارهای سختشان را ابتدا به ساکن انجام میدهند. بهویژه کارهای سختی که علاقهای هم به آنها نداشته باشند. شاید به همین دلیل است که آدمهای موفق دور و بر ما کم هستند چراکه کمتر از 2درصد افراد حاضرند شرط فوق را در فعالیتهایشان لحاظ کنند و در بدو امر و یا اول روز کاری را انجام دهند که به آن علاقه ندارند و به قول آن بزرگ: «قورباغهشان را قورت دهند.»

  چنین شرایطی نهتنها در زندگی روزمرهی ما جریان دارد، بلکه در کنکور پیش روی شما نیز بهوضوح به چشم میخورد. دانشآموزان مختلف (برحسب شرایط آموزشی خود) به برخی درسها علاقهی ویژه دارند و به برخی دروس وابستگی خاصی ندارند.


  در درسهای مورد علاقه، نمرات و امتیازات خوبی کسب میکنند و در درسهایی که از خواندنشان لذت نمیبرند، نمرات و امتیازات خوبی ندارند. در اغلب موارد هم بدون توجه به سابقهی کار خود در این درسها، یکطرفه به قاضی رفته و و به این نتیجه میرسند که «من این درس را یاد نمیگیرم، پایهام ضعیف است و...» در حالی که با کمی تأمل درمییابیم بهراستی اینگونه نیست و عوامل مختلف و متفاوتی در یادگیری و یا عدم یادگیری یک درس دخیل است که در اینجا به آنها خواهیم پرداخت.


  برای مثال در کنکور امسال (1387) در گروه علوم تجربی، اگر به درصدهای (تعدادی از) صد نفر اول منطقهی 1 تا 3 سازمان سنجش نگاهی بیندازیم، خواهیم دید مثل هر سال، میانگین درصد درس زبان انگلیسی در منطقهی 1 بهتر از منطقهی 2 و منطقهی 2 بهتر از منطقهی 3 است.


  در کل شرکتکنندگان هم مثل هر سال تقریباً این تفاوت وجود دارد. استناد به میانگین صد نفر اول، به این دلیل است که مطمئن باشیم دانشآموزی که در منطقهی 3 سازمان سنجش کشور توانسته در رشتهی تجربی، رتبهی 3 منطقه و رتبهی 92 کشور را کسب کند، حتماً قدرت یادگیری خوبی داشته است. بهطوری که در درسهایی مثل زیست، 97درصد و عربی 91درصد را کسب نموده است. در حالی که در درس زبان انگلیسی که اینجا مدنظر ماست، امتیاز او 51درصد بوده است.


  جالب است بدانیم همرتبههای او (92 کشور) در منطقهی 1 و منطقهی 2 سازمان سنجش در درس زبان انگلیسی، به ترتیب امتیاز 81درصد و 89درصد را کسب نمودهاند. (جالبتر آنکه در درس زیست و عربی که دروس تعیینکنندهای در دروس اختصاصی و عمومی تجربی هستند، این دانشآموز منطقهی 3 سازمان سنجش، بسیار بهتر از از رقبای خود در دو منطقهی دیگر عمل کرده است.)


  با این اطلاعات، همگی درمییابیم رتبهی 92 کشور در رشتهی تجربی از شهر زابل نمیتواند قدرت یادگیری محدود یا ناقصی داشته باشد، بلکه در بعضی دروس توانسته توانایی بسیار جالبی از خود نشان دهد، حتی در یادگیری یک زبان غیر از زبان مادری مثل عربی. پس نمیتوان پذیرفت که او نتوانسته زبان انگلیسی را بهخوبی یاد بگیرد، بلکه مشکل در جایی دیگر است که موضوع اصلی بحث ما خواهد بود.


  گفتیم میانگین زبان انگلیسی در منطقهی 1 سازمان سنجش کشور (شامل شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز) بسیار بالاتر و بهتر از منطقهی 2 (شامل شهرهای کوچکتر) و منطقهی 3 (شامل استانهای محروم، روستاها و شهرهای بسیار کوچک) میباشد. دلیل این امر را میتوان بهراحتی حدس زد. مسلماً دانشآموزان در شهرهای بزرگ، امکان بسیار زیادی برای شرکت در کلاسهای زبان علاوهبر کلاسهای مدرسه را دارا میباشند و از همه مهمتر، جو حاکم بر این شهرها، سبب میشود اغلب دانشآموزان با هر توان علمی، در این کلاسها شرکت کنند و سالها، ساعتهای متوالی و قابل توجهی را صرف یادگیری زبان کنند.


  درنهایت این موضوع باعث اختلاف فاحش درصد زبان، بین این سه منطقه در کنکور میگردد و برخی از ما بدون توجه به این پیشزمینه، فکر میکنیم در منطقهی 3، توان یادگیری زبان، پایینتر از دیگر شهرهاست. مسلماً دانشآموز زابلی نیز به همین دلیل در این درس توانایی کمتری از خود نشان داده است.


  تمام این آمارها و اطلاعات، به ما نشان میدهد یادگیری و نتایج افراد در آزمونها، تحت تأثیر عوامل متعددی است که کمتر به آنها توجه شده است. اولین مورد مهمی که در درسهای ناخوشایند (!) دچارش هستیم، یک چرخهی معیوب است که گره را کورتر میکند. یعنی دانشآموز در سالهای متوالی، به یک درس کمتر توجه کرده و بهجز جزوهی دبیر یا کتاب درسیاش، چیزی نخوانده است، آنگاه نتایج متوسط یا ضعیفی در آن درس بهدست آورده است، از طرف معلم آن درس، یا هیچگاه تشویق نشده یا حتی تنبیه یا تحقیر شده است، به این نتیجه رسیده که درس سختی است و او آن را یاد نمیگیرد و از معلم آن درس هم خوشش نمیآید، درس را یا کنار گذاشته یا در صورت اجبار آن را خوانده و مسلم است که نتایج مطلوبی نداشته است، باز از این درس متنفر شده و این چرخهی معیوب و منفی، دائماً تکرار شده است.


  برای رهایی از نتایج ضعیف، این چرخه باید توسط خود دانشآموز (و نه معلم و مشاور و مدیر و...) متوقف گردد و سپس به چرخهای سالم و مثبت بدل گردد که در انتها آن را نیز ترسیم خواهیم کرد.


  حال ببینیم پیششرطهای این توقف و و ایجاد چرخهی جدید چیست و چگونه میتوان به آن دستیافت. از این پس به مراحل ایجاد چرخهی مثبت برای درسهایی که به آنها علاقه نداریم، میپردازیم:

  الف) درسی که کمتر دوست دارید، اول بخوانید:
  در ابتدا گفتیم یکی از رمزهای موفقیت، ارادهایست که سبب میشود ما برحسب اولویت تصمیم بگیریم و نه همچون کودکان برحسب دلخواه خود. پس اگر دانشآموز میبیند نتیجهی نهایی او به سبب کمتوجهی به یک درس تحتالشعاع قرارگرفته است، لازم و ضروری است اولویت مطالعهی خود را برحسب چنین درسی تنظیم کند تا تلاشهای دیگرش کمثمر نگردد.

  شاید بپرسید چرا اینگونه درسها را باید اول بخوانیم؟

  مهمترین مسأله در عدم مطالعهی این دروس، به تأخیر انداختن آنهاست. اغلب دانشآموزان به دلیل عدم علاقه به برخی دروس، آنها را نمیخوانند و در ابتدای کار مطالعاتی سعیمیکنند درسهای مورد علاقهی خود را مرور کنند و این کارهای مورد علاقه، بهقدری طولانی میشود و انرژی دانشآموز را کاهش میدهد که در انتهای کار (که اصولاً آخر شب است) حوصله و توانی برای مطالعهی درسهای اینچنینی (که دوستشان ندارید) باقی نمیماند و درس، از برنامه حذف میشود و میماند برای روز بعد.

  فردا هم این سناریو دوباره تکرار میشود و روز از نو، روزی از نو! به همین دلیل اولین حرکت مثبت و مؤثر دانشآموزان باید این باشد که در برنامهریزی و اجرای برنامهی خود، در ابتدا حتماً درسهایی را مطالعه کنند که علاقهی کمتری به آنها دارند.

  ب) درسی را که کمتر دوست دارید، همیشه بخوانید:
  یکی دیگر از مشکلات عمدهی دانشآموزان در برخورد با این درسها، مرور کم آنهاست. یعنی فرد با اینکه میداند در درسی ضعیف است، در هفته فقط آن را یکبار میخواند و دیگر آن را تکرار نمیکند. این شیوهی مطالعه سبب میشود فراموشی فرد در آن درس بیشتر شود و عدم نتیجهگیری (در عین مطالعهی درس) باعث میشود چرخهی معیوب آن متوقف نگردد. پس لازم است که اینگونه درسها علاوهبر مطالعه باید مرور شوند تا پس از مدتی، نتایج مثبت را شاهد باشیم.

  شاید بپرسید وقتی درسی را دوست نداریم، چهطور دائم بخوانیم؟

  مهمتر اینکه شاید درسی از نظر شما ارزش مطالعهی دائمی را نداشته باشد. مورد بعدی و توضیح آن، جوابگوی این مشکلات خواهد بود.
  ج) درسی را که کمتر دوست دارید، کوتاه بخوانید:
  وقتی فردی به درسی مثل ریاضی کمعلاقه است، اشتباهی که میکند، اینگونه است؛ او درس ریاضی را در طول هفته مطالعه نمیکند و درسی را هم که معلم داده است، مرور نمیکند تا وقتی موقع امتحان فرامیرسد یا باید تکالیفش را به معلم تحویل دهد، در یک بعدازظهر بهصورت انفجاری مینشیند و دهها تمرین را که موضوع اصلی آن را خوب یاد نگرفته، حلمیکند و در این بین به دهها مشکل حلنشدنی برمیخورد، اما چون فرصت کافی برای رفع اشکال و یادگیری ندارد، در عین خستگی و درماندگی، تمرینها را به هر شیوهای که شده (حتی از روی پاسخنامه) حلمیکند تا تحویل دهد یا برای امتحان یاد بگیرد.

  این کار که حتی برای برخی تا 4 و 5 ساعت هم به طول میانجامد، چند بازخورد منفی دارد. اول اینکه با هر جواب غلط و عدم یادگیری آن تلقین و تکراری صورت میگیرد مبنی بر عدم یادگیری درس و دوم نمرهی بد امتحان فردا یا برخورد نامناسب دبیر خود سبب تنفر بیشتر از آن درس میشود.


  دانشآموز هم تا مدتها دیگر حاضر نیست آن درس را بخواند (در عین حالی که تصور میکند به اندازهی کافی برای آن وقت گذاشته و آب در هاون کوبیده است!) و در مراحل بعد نیز این شرایط و نمرات تکرار میشود. به همین سبب لازم و ضروریست دانشآموزان اینگونه درسها را کوتاهمدت اما همیشه مطالعه کنند چراکه وقتی شما به جای 5 ساعت مداوم، یک ساعت یا 45 دقیقه برای چنین درسی وقت صرف میکنید به جای مثلاً 80 مسألهی ریاضی که نیمی از آنها غلط شود، 15 مسأله حلمیکنید که حتی اگر نیمی از آنها غلط شود، فرصت و حوصلهی رفع اشکال و یادگیری هریک از آنها را دارید.


  همین امر از لحاظ روحی شما را نیز ناامید نمیکند (40 مسألهی غلط در یک روز کجا و 70 مسأله کجا!) مهمتر اینکه همیشه خواندن در عین کوتاه خواندن، حتماً شما را از تنگنای امتحان و پرسش کلاسی و استرس آن میرهاند و هیچگاه مجبور نخواهید بود تکالیف حجیم و مسألههای زیاد را یکجا و در یک روز انجام دهید. گاهی با روزی 10 تا 15 دقیقه میتوانید درسهای عمومی را به بهترین نحو یاد بگیرد و به آنها علاقهمند شوید.

  د) درسی که کمتر دوست دارید، حتماً در همان روز تدریس مطالعه کنید:
  این کار اگرچه برای تمام درسها لازم است، در اینگونه دروس واجبتر است. چراکه در چرخهی معیوب اشاره کردیم عدم علاقه، سبب تمرکز پایین در کلاس میگردد و اگر دانشآموز مطالعهی این درس را به بعد موکول کند، آنچه را هم که بهصورت کموبیش در کلاس درس آموخته، فراموش میکند. در حالی که مرور درس در همان روز، یادگیری فرد را به دلیل حضور ذهن، سریعتر شکل میدهد. حتی فرد میتواند درصورت داشتن فرصت، مثالها و مواردی که در کلاس حل شده، دوباره حلکند تا یادگیریاش کاملتر گردد.
  ه) به درسی که کمتر دوست دارید، علاقه نشان دهید:
  تحقیقات نشان میدهد کمکگرفتن از قسمت ناخودآگاه مغز، در یادگیری بسیار مؤثر است. مثلاً ایجاد علاقه نسبت به مطالب مورد مطالعه، سبب یادگیری در زمان کمتر میگردد. حتی تظاهر به داشتن علاقه به یک مطلب، قدرت یادگیری را افزایش میدهد. دلیل این امر به «اثر بالارد» معروف است که میگوید: بعد از مطالعه، قسمتی از مغز هنوز به فعالیت خود در زمینهی یادگیری و یادآوری مطالب خواندهشده، ادامه میدهد. درست مانند وقتی که پا را از روی پدال گاز برمیدارید، اما ماشین همچنان به حرکت خود ادامه میدهد. ایجاد انگیزه برای یادگیری مطالب، تأثیر این اثر را بیشتر میکند. جالب است بدانیم بسیاری از کشفیات مهم مانند انسولین در اثر فعالیت ناخودآگاه ذهن و در خواب حاصل شده است.
  و) در درسی که کمتر دوست دارید، با تمرکز در کلاس حاضر شوید:
  یادگیری دقیق و کامل، از کلاس درس شروع میشود و متأسفانه وقتی به درسی علاقهمند نیستیم، در کلاس هم به آن توجه نمیکنیم و گاهی از معلم آن درس هم دل خوشی نداریم. ایجاد علاقهی مصنوعی که در بالا ذکر شد میتواند در ابتدا این مشکل را کاهش دهد. همچنین یک زمان ذهنی قبل از کلاس به خود بدهیم که: «امروز میخواهم دقیق به درس گوش بدهم و کامل یاد بگیرم.» این فعالیتها در کنار مرور درس روز بلافاصله پس از رسیدن به خانه و حتی در زنگ تفریح و پس از کلاس میتواند شروع خوبی برای یادگیری عمیق و جلب علاقه به درس باشد.
  ز) از وقت مرده برای درسی که کمتر دوست داریم، استفاده کنیم:
  وقتهای مرده دراصطلاح به زمانهایی گفته میشود که فرد تسلطی بر ادارهی آن در حالت عادی ندارد و کارهای طولانیمدت یا بسیار جدی نمیتواند انجام دهد. برای مثال، زنگ تفریح، فاصلهی بین منزل تا مدرسه و بالعکس که گاهی سواره رفت و آمد میکنید، قبل از استراحت بعدازظهر، قبل از آمادهشدن سفرهی غذا، قبل از خواب و... میتواند جزو این زمان مرده بهحساب آید. در این ساعات فرد میتواند با مرور جزوهی دبیر، فکر کردن به یک مسأله، تمرین یا تستی که نتوانسته حلکند، خود را سرگرم نماید. تمام این فعالیتهای ریز و کوچک میتواند سبب جلب علاقه به درسها گردد و کمکم وضعیتی ایجاد میشود که این درسها نیز مانند تمام درسهای دیگر، جایگاه عادی خود را دارند و فرد از آنها بدش نمیآید.
  ح) در درسی که کمتر دوستش دارید، یادداشتبرداری و خلاصهنویسی داشته باشید:
  برای اینکه هم یادگیری بهتر و ماندگارتری در تمام درسها داشته باشید، نوشتن در حین مطالعه بسیار مفید و مؤثر است چراکه سبب تفکر نسبت به مطالب آموختهشده میگردد. از همه مهمتر، خلاصه نوشتن و یا نکتهبرداری از مطالب آموختهشده خود سبب مرور و همچنین طبقهبندی اطلاعات میگردد. در کنار چنین مزایایی، این نوشتهها در درسهایی که کمتر دوستشان دارید، به شما این امکان را میدهد که مطالب مهم، تأثیرگذار و تعیینکننده را با نثر و جملهبندی خود ایجاد نمایید و طبق آنچه گفته شد، همیشه و در وقتهای مرده، بتوانید از آنها استفاده کنید. فراموش نکنید نوشتن، بالاترین حالت تمرکز را ایجاد میکند و خلاصهبرداری صحیح، نشانهی یادگیری عمیق و دائمی مطالب است.
  ط) مدتی چشمهایتان را به روی نتایج بهدستآمده ببندید:
  مثل تمام تغییراتی که در زندگی خود ایجاد میکنید، مطمئن باشید علاقهمندشدن به دروس و مباحث آموزشی نیز نیاز به صبر و حوصله و مداومت و پشتکار دارد. در ابتدای این تغییرات ممکن است به دلیل مطالعهی یک درس در چند روز متوالی و اعتمادبهنفس بهدستآمده، در اولین امتحان آن درس، تعداد سؤالات زیادی را پاسخ دهید ولی با توجه به پاسخهای اشتباه خود، بدترین نتیجهی زندگی خود را کسب نمایید. نباید ناامید شوید. راه درست همین است که پیش گرفتهاید؛ تلاش مداوم. مطمئن باشید اگر فقط چند هفته چشمتان را بر روی نتایج ببندید و به تلاش و تغییرتان ادامه دهید، نتایج شگرفی در انتظار شماست.
  با این فعالیتها، نهتنها چرخهی منفی و معیوب متوقف میگردد، بلکه شما شاهد چرخهای مثبت و مؤثر خواهید بود که در آن، شما درسها را بهمرور مطالعه میکنید و میآموزید، نتایج خوب قابل توجهی در آزمونها میگیرید، معلم متوجه تغییرات شما شده و تشویقتان میکند، شما به درس و معلم، علاقهمندتر میشوید و در کلاس بهتر یاد میگیرید، سرعت یادگیری و مطالعهی شما بالا میرود و چرخهای ایدهآل تشکیل میگردد.

  چنین چرخهای میتواند زندگی و آیندهی بسیاری از دانشآموزان خلاق و کوشا را دگرگون کند. دانشآموز فعالی را تصور کنید که با توان بالای خود در گروه ریاضی در کنکور امسال (1387) توانست در ریاضی، 73درصد و در فیزیک و شیمی، بالاتر از 80درصد امتیاز کسب نماید اما به دلیل بیتوجهی و عدم علاقه به عربی و زبان، در آنها درصدی نزدیک به 40درصد کسب کند و رتبهی زیر 500 خود را به 1026 منطقه تبدیل نماید. او اکنون در رشتهی صنایع دانشگاه امیرکبیر تهران مشغول تحصیل است و امید دارد بتواند در دو ترم متوالی، معدلی بالاتر از 17 کسب کرده و با قانون تغییر رشتهی این دانشگاه، به رشتهی دلخواه خود، برق، تغییر رشته دهد. اما به نظر شما چنین دانشآموزانی نمیتوانند سختی کار را در ابتدا و در حین مطالعه برای کنکور، به دوش بخرند و دچار چنین تلاطمهایی در انتخاب رشته و آینده نشوند؟


  متأسفانه درس ریاضی در گروه انسانی و تجربی، درس زبان فارسی در تمام گروهها، درس عربی در گروه ریاضی و تجربی، همیشه مورد بیمهری دانشآموزان قرار میگیرد و درنهایت تأثیرات جبرانناپذیری بر نتایج آنها میگذارد.

  با کمی تغییر در شیوهی برنامهریزی و مطالعه، میتوانید این معضل را برطرف کنید. فقط باید اراده و پشتکار خود را به نمایش بگذارید تا موفق شوید.
  منبع: جلال سلیمی - گزینه 2

 14. 3 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 15. Top | #18

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.36
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض هنر حفظ انگیزه در درازمدت برای قبولي در کنکور

  قبولی در کنکور و ورود به دانشگاه تقریباً برای همه دانشآموزان مهمترین و بزرگترین آرزوی زندگیشان است. حتماً شما هم تصمیم خود را گرفتهاید تا با یک برنامهریزی مناسب به این هدف برسید. یکی از مهمترین عواملی که به موفقیت در کنکور کمک میکند و مانع از دلزدگی و خستگی شما در طول مسیر میشود، حفظ انگیزه است.
  آیا تاکنون از خود سؤال کردهاید که چرا بعضی انگیزه پیشرفت در سطح بالایی دارند و در رقابت با دیگران برای کسب موفقیت به سختی تلاش میکنند، درحالی که عدهای بعد از گذشت زمان، انگیزه خود را از دست میدهند و برای کسب موفقیت تلاش نمیکنند؟
  دکتر فرهاد فراهانی، روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه در اینباره میگوید: «ابتدا باید بدانید که انگیزه شما از قبولی در کنکور چیست و اصلاً رفتن به دانشگاه چه ارزشی برای شما دارد؟ آیا آنقدر ارزش دارد که در طول این یک سال، به خاطر آن از بسیاری از علایق و سرگرمیها بگذرید؟ اگر جوابتان مثبت است، باید برنامهریزی کنید و بدانید برای رسیدن به این هدف نباید حتی یک روز را هم از دست بدهید.
  البته نباید این نکته را فراموش کنید که افراد موفق برای رسیدن به اهداف درازمدت کاملاً مطابق با برنامهای از پیش تعیینشده عمل میکنند و زمان را از دست نمیدهند و تا یکقدمی موفقیت، همان انگیزه اولیه را دارند.»
  وی ادامه میدهد: «برای حفظ انگیزه در طول یک سال، تا آنجا که ممکن است خود را متعهد به رسیدن به هدفتان کنید و حالا که قبولی در کنکور را هدف قرار دادهاید، از این هدف و حتی جزئیات آن مانند رشته و شهر موردنظرتان با دوستان و خانواده صحبت کنید.» البته تواناییهایتان را هم حتماً درنظر بگیرید تا دچار رؤیاپردازی نشوید. در قدم بعدی، روی اهدافی که در یک زمان منطقی دستیافتنیاند، تمرکز کنید (نه بیشاز چند هفته).
  یک هدف بلندمدت باید به اهداف کوتاهمدت تجزیه شود. به این منظور، برای مطالعه خود هدفهای کوتاهمدت درنظر بگیرید و در صورت رسیدن به آن هدف، پاداش و در غیر اینصورت خود را تنبیه کنید. مثلاً به خود بگویید اگر فردا برنامه خود را بهموقع انجام دادم، حق دارم نیم ساعت از اینترنت استفاده کنم اما اگر دو روز متوالی از برنامهام عقب ماندم، یک هفته حق استفاده از اینترنت را نخواهم داشت.
  بنابراین جهت آمادگی برای شرکت در کنکور سال آینده باید طوری برنامهریزی کنید که در هر ماه یک مقدار خاص از هر درس را مطالعه و مرور کنید. در عین حال باید اهداف روشنی داشته باشید و از اهداف بسیار مبهم، مثل صرفاً موفقبودن بپرهیزید و سعی کنید درباره حرکتتان به سمت هدف، به خودتان بازخورد دهید.
  برای مثال، با شرکت در آزمونهای آمادگی کنکور و با بررسی پیشرفتتان توسط یک معلم یا دوست یا یک مشاور تحصیلی، جایگاهتان را در بازههای زمانی مختلف بسنجید و مطمئن باشید کسب موفقیت و دیدن پیشرفت خودتان در این بازههای زمانی کوتاه، انگیزهتان را برای تلاش بیشتر برای قبولی در کنکور صدچندان خواهد کرد. ازطرفی، وقتی برای خود مقرراتی در درسخواندن یا حتی تفریحکردن، درنظر میگیرید، در برابر خود، قاطع و منصف باشید. همچنین تلاش کنید با اعضای خانواده روابط نزدیک و صمیمی داشته باشید چون در هنگام درسخواندن به حمایت و کمک و آرامش نیاز خواهید داشت.
  در تمام طول مسیر خیلی خوب و دقیق و منطقی (به دور از حرف و سخن دیگران) به علایق و استعدادها و تواناییها و اهداف خود فکر کنید تا جاییکه برای خودتان قانعکننده و آشکار باشد و وقتی موفقیتی بهدست میآورید هر چند هم که کوچک باشد، معتقد باشید که آن در نتیجه سعی و تلاش شما بوده، نه شانس و اتفاق.
  شما باید برای کسب انرژی لازم برای رسیدن به یک هدف (قبولی در کنکور) انگیزه قوی داشته باشید و انگیزه هم وقتی قوی میشود که درونی و خودجوش باشد نه بیرونی و با زور! یعنی اینکه اگر شما معتقد به ادامه تحصیل و داشتن زمینه شغلی مناسب باشید، نسبت به مطالعه، سطح سواد، موقعیت اجتماعی و ... احساس نیاز کنید، از خواندن مطالب موردعلاقه خود لذت میبرید و نسبت به عملکرد خود احساس رضایت میکنید؛ نه اینکه به خاطر ترس از حرف دوست و فامیل و آشنا، بهخاطر اینکه پدر و مادرم از من خواستند و چنین انتظاری دارند، درس بخوانید. این دلایل شاید برای ایجاد انگیزه خوب باشند ولی برای پایدار نگهداشتن انگیزه، به دلایل و عوامل درونی نیازمندیم.

  این روانشناس خاطرنشان میکند: «البته ممکن است با گذشت زمان دچار استرس شوید و این موضوع موجب کاهش موقتی انگیزهتان شود، اما با نگاهی گذرا به موفقیتهای گذشته و نتایج مثبت و گفتن این جمله که: «من از حداکثر توانم برای قبولی در کنکور استفاده میکنم و از همه رقبا پیش هستم» به راحتی میتوانید انگیزه از دست رفته را برگردانید.
  اگر قبلاً مشکلاتی در زمینه پیشرفت تحصیلی داشتهاید، درباره آن مشکل خوب فکر کنید و با معلمها و مشاورین و پدر و مادر خود، مشکل را در میان بگذارید تا بتوانید نقاط ضعف را شناسایی و قبل از اینکه مزمن و کهنه شود، راهحلی برایشان پیدا کنید. (مثلاً دوستنداشتن یک درس، احساس یادنگرفتن درس خاصی، اضطراب امتحان، خوب درسنخواندن، حواسپرتی، نداشتن تمرکز روی مطالب و ...). درحین رفع نقاط ضعف در هر مرحله، روی نقاط قوت و تواناییهای خود نیز تأکید کنید و برای پروراندن آنها برنامه بریزید و حتماً این برنامهها را یادداشت کنید. اما ندانستن نقاط ضعف نباید موجب شود که شما کل تواناییهایتان را زیر سؤال ببرید.
  ساعات مطالعه خود را کمکم (حتی اگر شده روزی 10 دقیقه) ولی پیوسته افزایش دهید زیرا 50درصد کارآیی مدت مطالعه، بستگی به عادت مطالعاتی شما دارد. درعین حال، مراقب تأثیر مخرب رقابت بیش از حد باشید و به جای اینکه خود را با دیگران مقایسه کنید، همیشه خود را با دیروز خودتان مقایسه کنید.»
  همواره عبارت مثبت را درباره خودتان بهکار ببرید. نسبت به چیزهایی که به خودتان میگویید آگاه باشید. عبارات و جملاتی نظیر: «من باید اینکار را انجام بدهم» بهکار ببرید و یا به جای عبارت «من لازم است اینکار را انجام دهم» عبارت «من مایلم اینکار را انجام دهم» بهکار ببرید و از قدرت تجسم (تصویرسازی ذهنی) استفاده کنید. برای مثال: زمانی را تجسم کنید که شما واقعاً خودتان را با انگیزه احساس میکردید. چه چیزی فرق کرده است؟ آن تفاوت را بازشناسید.
  یادتان باشد که گاهی عواملی موجب میشود صبر و به دنبال آن انگیزه خود را از دست بدهید و به جای درسخواندن و به این بهانه که تا روز کنکور زمان زیادی دارید، بازیگوشی کنید، برای حل این مشکل، عوامل مخرب را لیست کرده و سعی کنید راهحلهایی برای آن خلق کنید و بدانید که یک هدف بدون برنامه، فقط یک آرزو است.
  منبع: پریسا اصولی - گزینه 2

 16. 4 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 17. Top | #19

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.36
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض خلاصه نویسی

  آیا تاكنون به این موضوع فكر كردهاید كه هنگام مطالعه از چه روشی استفاده میكنید؟ یك روش مطالعه صحیح و اصولی میتواند بسیاری از مشكلات تحصیلی را از بین ببرد. بررسیهای به عمل آمده گویای آن است افرادی كه در زمینه تحصیل موفق بودهاند، روش صحیحی برای مطالعه داشتند. یادگیری (learning) مسالهای است كه در سراسر طول زندگی انسان بهویژه در دوران دانشآموزی و دانشجویی اهمیت زیادی دارد. چرا كه دانشآموان و دانشجویان همیشه در معرض امتحان و آزمون قرار دارند و موفقیت در آن آرزوی بزرگشان است.

  شاید به افرادی برخورده باشید كه میگویند: همه كتابها و جزوهها را میخوانم، اما موقع امتحان آنها را فراموش میكنم، یا من استعداد درس خواندن را ندارم، چون با اینكه همه مطالب را میخوانم اما همیشه نمراتم پایین است و یا... بسیاری از اینگونه مشكلات به نداشتن یك روش صحیح برای مطالعه بازمیگردد. عدهای فقط به حفظ كردن مطالب اكتفا میكنند، بهطوری كه یادگیری معنا و مفاهیم را از نظر دور میدارند. این امر موجب فراموش شدن مطالب بعد از مدتی میشود، در واقع آنچه اهمیت دارد یادگیری معنا و مفهوم است، چیزی كه نمیتوانیم و نباید از آن دور باشیم. برای آنكه مطلبی كاملا آموخته شده و با اندوختههای پیشین پیوند یابد، باید حتما معنا داشته باشد، در این صورت احتمال یادگیری بیشتر و احتمال فراموشی كمتر خواهد شد. بنابراین قبل از اینكه خود را محكوم كنیم به نداشتن استعداد درس خواندن، كمبود هوش، كمبود علاقه، عدم توانایی و سایر موارد، بهتر است نواقص خود را در مطالعه كردن بیابیم و به اصلاح آنها بپردازیم. در این صورت به لذت درس خواندن پی خواهیم برد. اولین قدم در این راستا آن است با اندكی تفكر عادتهای نامطلوب خود را در مطالعه یافته و سپس عادتهای مطلوب را جایگزین آن كنیم.

  شیوه صحیح مطالعه، چهار مزیت عمده زیر را به دنبال دارد:

  1 - زمان مطالعه را كاهش میدهد.
  2 - میزان یادگیری را افزایش میدهد.
  3 - مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانیتر میكند.
  4 - بهخاطرسپاری اطلاعات را آسانتر میسازد.
  برای داشتن مطالعهای فعال و پویا نوشتن نكات مهم در حین خواندن ضروری است تا برای مرور مطالب، دوباره كتاب را نخوانده و در زمانی كوتاه از روی یادداشتهای خود مطالب را مرور كرد. یادداشتبرداری، بخشی مهم و حساس از مطالعه است كه باید به آن توجهی خاص داشت. چون موفقیت شما را تا حدودی زیاد تضمین خواهد كرد و مدت زمان لازم برای یادگیری را كاهش خواهد داد. خواندن بدون یادداشتبرداری یك علت مهم فراموشی است.
  6 روش مطالعه

  1 - خواندن بدون نوشتن: روش نادرست مطالعه است. مطالعه فرآیندی فعال و پویا است و برای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درك صحیح مطالب استفاده كرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند، باید در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا كرد و نكات مهم را یادداشت كرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همهجانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز، خصوصا «قبل از امتحان، بتوان از روی نوشتهها مرور كرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجددا» بهخاطر سپرد.

  2 - خط كشیدن زیر نكات مهم: این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش كاملی برای مطالعه نیست چرا كه در این روش بعضی از افراد بهجای آنكه تمركز و توجه روی یادگیری و درك مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط كشیدن زیر نكات مهم میگردد. حداقل روش صحیح خط كشیدن زیر نكات مهم به این صورت است كه ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را كاملا درك كنند و سپس زیر نكات مهم خط بكشند نه آنكه در كتاب بهدنبال نكات مهم بگردند تا زیر آن را خط بكشند.

  3 - حاشیهنویسی: این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی باز هم روشی كامل برای درك عمیق مطالب و خواندن كتب درسی نیست ولی میتواند برای یادگیری مطالبی كه از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

  4 - خلاصهنویسی: در این روش شما مطالب را میخوانید و آنچه را كه درك كردهاید بهصورت خلاصه به روی دفتری یادداشت میكنید كه این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر میباشد چرا كه در این روش ابتدا مطالب را درك كرده سپس آنها را یادداشت میكنید اما باز هم بهترین روش برای خواندن نیست.

  5 - كلیدبرداری: كلیدبرداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نكات مهم است. در این روش شما بعد از درك مطالب، به صورت كلیدی نكات مهم را یادداشت میكنید و در واقع كلمه كلیدی كوتاهترین، راحتترین، بهترین و پرمعنیترین كلمهای است كه با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و بهخاطر آورده میشود.

  6 - خلاقیت و طرح شبكهای مغز: این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصا فراگیری مطالب درسی است. در این روش شما مطالب را میخوانید بعد از درك حقیقی آنها نكات مهم را به زبان خودتان و به صورت كلیدی یادداشت میكنید و سپس كلمات كلیدی را به روی طرح شبكهای مغز مینویسد (در واقع نوشتههای خود را به بهترین شكل ممكن سازماندهی میكنید و نكات اصلی و فرعی را مشخص میكنید) تا در دفعات بعد به جای دوبارهخوانی كتاب، فقط به طرح شبكهای مراجعه كرده و با دیدن كلمات كلیدی نوشته شده به روی طرح شبكهای مغز، آنها را خیلی سریع مرور كنید. این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش میدهد و درس خواندن را بسیار آسان میكند و بازده مطالعه را افزایش میدهد.
  در اینجا به اختصار روش مناسب برای خلاصهبرداری و مطالعه درسهای مختلف را مطرح میكنیم:
  1) خلاصهنویسی درسهای فرمولی و قاعدهدار

  الف - درسهای شاخه ریاضیات (آمار، ریاضیات جدید، جبر و احتمال، ریاضیات گسسته، حسابان، ریاضیات، حساب دیفرانسیل، هندسه و هندسه تحلیلی و...) فیزیك و شیمی، منطق، گرامر انگلیسی، قواعد عربی، دستور زبان فارسی و آیین نگارش، اقتصاد، آرایههای ادبی، عروض و قافیه در این گروه جای میگیرند.

  ب - خلاصه این درسها، از طریق یادداشت فرمولها و قواعد، رسم نمودارهای لازم و طبقهبندی دقیق اجزای هر مبحث فراهم میآید.
  برای هر مورد دستكم دو نمونه بهعنوان مثال ثبت میگردد. ضمنا، چون اغلب قواعد، گاهی به وسیله موارد استثنایی و تبصرهها نقض میشود، این نكات خلاف قاعده نیز باید یادداشت و آموخته شود. در واقع، اهمیت استثناها از قواعد خیلی بیشتر است و عموما، سوالات مهم و اساسی در امتحانات و كنكور دانشگاهها از میان این مطالب استخراج میگردد.
  در درسهای همگروه ریاضیات، توجه به این نكته ضروری است كه توانایی حل مسایل با توانایی تستزنی خیلی تفاوت دارد و مورد دوم بسیار دشوارتر و مستلزم تمرین و تكرار فراوان است.

  ج - درسهای این گروه را همه روزه در برنامه درسی آموزشگاه و خانه بگنجانید و پیوسته در رفع ابهامات خود در كوتاهترین زمان اقدام كنید.
  بهترین زمان برای مطالعه و انجام تكالیف و تمرینها در این درسها، وقتی است كه شب استراحت و خواب كافی كرده باشید، یعنی صبحها از ساعت 5 تا 6:30 و عصرها از ساعت 3 تا 7. هرگز این امر را به شب و قبل از خواب موكول نكنید، زیرا در آن زمان ذهن و مغز شما آمادگی، كارآیی و بازدهی لازم را برای مطالعه دروس قاعدهدار ندارد.

  2) خلاصهنویسی درسهای تشریحی و گسترده (حفظ كردنی)
  الف - درسهایی از قبیل بینشاسلامی، معارف، تاریخ، تاریخشناسی، جغرافیا (در همه گرایشها) تاریخ ادبیات، جامعهشناسی، مطالعات اجتماعی، علوم اجتماعی، روانشناسی، فلسفه، زیستشناسی گیاهی و جانوری، زمینشناسی، ادبیات (بخشهای مربوط به قالبها و شیوههای نویسندگی) زبانشناسی و شیمی (بخشهای تعریفی و تشریحی) جزو این گروه هستند.
  ب - میباید كل هر فصل یا گفتار را با دقت بخوانید و مطالب اساسی و مهم را به شكلی برجسته مشخص سازید (به وسیله ماژیكهای فسفری) آنگاه نكات مشخص شده را در یك دفتر جداگانه یادداشت كنید. در واقع، اگر بتوانید هر 10 صفحه مطلب را تقریبا در یك صفحه خلاصه كنید به هدف خود رسیدهاید.
  ج - بهترین زمان برای مطالعه، یادگیری و خلاصهبرداری درسهای این گروه، شب از ساعت 9 تا 12 میباشد، زیرا ذهن و مغز شما در این ساعات آمادگی حفظ و تجزیه و تحلیل درسهای حفظی را دارد و حتی، در خواب هم این مطالب، بهطور ناخودآگاه، مرور میشود هرگز مطالعه این درسها را به صبح زود یا عصر موكول نكنید، چون انرژی مغز تلف میگردد و بازدهی مناسب ندارد.
  د - در روزهای تعطیل، از ساعت 9 تا 12 صبح هم میتوانید به این دروس بپردازید. بعد از مطالعه مباحث این گروه استراحت و خواب به اندازه مناسب ضروری است.
  3) خلاصهنویسی و یادگیری لغات و اصطلاحات كلیدی و دشوار

  الف - درسهایی نظیر زبان انگلیسی، زبان عربی و ادبیات فارسی، بدون تسلط بر لغات و اصطلاحات اساسی، قابل فهم و یادگیری نیستند. حتی در برخی از درسهای علوم پایه و علوم انسانی بهویژه، فیزیك، شیمی، آمار، روانشناسی و مطالعات اجتماعی و اقتصادی، اصطلاحات خاصی وجود دارد كه فهم آنها پیشنیاز و زیربنای درك مطالب كلیتر آن درسهاست.

  ب - باید واژهها و اصطلاحات مورد نظر كه نقش ریشهای در هر بحث دارند، شناسایی و در یك دفتر جیبی گردآوری شوند. علاوه بر این، لغات چند معنایی، متضادها، مترادفها و آنهایی كه ارزش املایی و نگارشی خاصی دارند، به همراه لغات متشابه، افعال بیقاعده و درست و غلطهای نگارشی از داخل متن درسها، توضیحات آخر هر درس، پاورقیها، بخشهای واژهنامه و دایرهالمعارف آخر كتابها استخراج و در آن دفتر ثبت گردد. باید توجه داشت كه گاه، یك كلمه ناتركیب یا اصطلاح در خارج از متن یك معنی و در داخل متن معنای دیگری مییابد. این موارد هم دقیقا باید یادداشت شود. این دفتر جیبی را باید همواره، همراه خود داشته باشید و در هر فرصت مناسب (حتی زنگهای تفریح، در طی مسیر خانه و دبیرستان، كوتاهترین زمانها) از آن استفاده كنید، آنها را مطالعه كنید و بهخاطر بسپارید.

  استفاده از نوارهای صوتی و تصویری و CDهای آموزشی برای تقویت مكالمه و ترجمه در درسهای انگلیسی و عربی، امری الزامی و اجتنابناپذیر است. همچنین، تهیه داستانها و مطالب كوتاه به این دو زبان، قدرت یادگیری، درك مطلب و توانایی ترجمه را در شما افزایش میدهد. سخن گفتن با دوستان یا كسانی كه اهل این زبانها هستند و گوش دادن به اخبار و برنامههایی كه از طریق رادیوها و تلویزیونهای ایران و جهان، به زبان عربی و انگلیسی پخش میشود نیز كمك شایانی به تسلط شما بر زبانهای دیگر خواهد كرد.

  ج - برای بهخاطر سپردن و درك مفاهیم زبان و ادبیات فارسی هم، بهترین كار، مطالعه مستمر كتب غیردرسی، داستانها، اشعار زیبا، نشریات است. ضمنا، عادت دادن خود به نویسندگی، سبب لذت بردن بیشتر از آموختهها و كاربرد مفید آنهاست.
  4) یادگیری بخشهای مهم درك مطلب، نمودارها، پاورقیها، جداول و توضیحات زیر تصاویر هر درس

  الف - این موارد نیز باید با رنگهای چشمگیر و برجسته (به وسیله ماژیكهای فسفری) جدا گردد. آوردن مطالب این گروه در دفتر خلاصهنویسی، دشوار و وقتگیر است و نیازی به این كار نیست. در زمان مطالعه برای امتحان یا تستزدن، كلیه مطالب یاد شده را از روی كتابها بخوانید و یاد بگیرید.

  ب - لازم به ذكر است كه در اغلب آزمونهای سراسری، گاه تا یكسوم سوالات از این بخشهای به ظاهر كم اهمیت میآیند. از نظر طراحان سوال و برنامهریزان آزمون سراسری تمام مطالبی كه در گروه بالا میگنجد به همراه دایرهالمعارفهای پایان برخی كتابها و مطالبی كه تحت عنوان مطالعه آزاد یا اختیاری میآید، جزو درس است و باید از آنها سوال طرح شود.
  5) تهیه جدول برای برخی مطالب فرار

  یك روش مفید، علمی و اصولی برای یادگیری مكتبهای ادبی، سبكهای ادبی، انواع ادبی، وزن و قالب شعری و تاریخ ادبیات ابتدای هر درس، تهیه جدولهای جداگانه است كه در هر ستون آن یك بخش از مطلب آورده شود؛ عنوان: تاریخچه، پدیدآورندگان، تكاملدهندگان، تعریف، نام آثار، موضوع آثار، سبك آثار و ذكر نمونههای لازم.
  منبع: علیرضا خراطها - گزینه 2

 18. 3 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 19. Top | #20

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.36
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض چگونه دقت خود را افزایش دهیم؟

  بیدقتی یکی از رایجترین مسائل دانشآموزان و داوطلبان کنکور است. بارها اتفاق افتاده است که دانشآموزان به دلیل بیدقتی (علیرغم داشتن اطلاعات بالا) در امتحانات نمره از دست دادهاند. قطعاً برای شما هم اتفاق افتاده است که بعد از امتحان، افسوس سؤالات را بخورید که علیرغم آنکه پاسخ آنها را میدانستید، به دلیل (بیدقتی) نتوانستید به آنها پاسخ دهید. البته بیدقتی انواع متفاوتی دارد؛ ندیدن قسمتهایی از صورت سؤال، اشتباهات محاسباتی و... برخی از انواع بیدقتی است.

  یادمان باشد که برای موفقیت در تحصیل، داشتن اطلاعات علمی کافی نیست. استفاده از مهارتهایی که بتواند میزان بهرهوری ما از این اطلاعات را افزایش دهد نیز امری بسیار مهم است. اما از آنجاییکه تعریف دقت در شناخت راههای افزایش آن بسیار مؤثر است، ابتدا میخواهیم دقت را تعریف کنیم.

  دقت به معنی توجه غیر ارادی از طریق حواس 5گانه است.

  برای اینکه بتوانید معنی و مفهوم دقت را بهتر لمس کنید، به اطراف خود نگاه کنید. سعی کنید تمام اجسام و وسایلی که را که (مثلاً به رنگ آبی) هستند به خاطر بسپارید.

  اکنون چشمان خود را ببندید و سعی کنید اجسام و وسائل را که به رنگ دیگری (مثلاً سفید) هستند، یادآوری کنید! این کار قطعاً دشوار خواهد بود. توانایی حفظ توجه (ارادی) به موضوعی بدون اینکه موضوعات دیگر توجه ما را از بین ببرد، به معنی تمرکز است. اما دقت بهمعنی توجه غیرارادی است.

  در مثالی که زده شد، رنگی که آگاهانه به خاطر سپرده میشود (رنگ آبی)، نمادی از مطالب مهم و یا قسمتهایی از سؤال است که ما میدانیم باید به آن توجه کنیم و رنگ دیگر (رنگ سفید در این تمرین) نماد مطالب و قسمتهایی است که ما فکر میکنیم مهم نیستند و به همین دلیل به آن بیتوجهی میکنیم.

  اگر در هنگام حل سؤال (یا مطالعه) اهمیت مطلبی را بدانیم، قطعاً به آن توجه خواهیم کرد و بیدقتی زمانی رخ میدهد که ما از کنار مطلبی میگذریم (به صورت ناآگاهانه) پس برای تقویت دقت باید (توجه غیرارادی) خود را تقویت نماییم.

  طبق تحقیقات صورتگرفته، 75درصد از اطلاعات از طریق حس بینایی (قوهی باصره) وارد حافظهی ما میشود. این موضوع نشان از میزان اهمیت حس بینایی دارد. جدول درصد ورود اطلاعات از طریق حواس 5گانه به حافظهی انسان در زیر آمده است. البته این موضوع به منزلهی بیاهمیت بودن حواس دیگر نیست. ولی میتواند کمک قابل توجهی در روشهای افزایش دقت داشته باشد.

  حس درصد ورود اطلاعات

  بینایی %75
  شنوایی %13
  لوپایی %6
  چشایی- لامسه هر کدام %3
  2نکتهی مهم:

  1- دقت، ذاتی نیست: دقت، یک مهارت است نه یک دانش و هر مهارتی با تمرین، قابل پرورش است. بنابراین یقین داشته باشید که خواهید توانست دقت خود را با انجام تمرینات زیر افزایش دهید.

  2- دقت، اولین مرحله از مراحل انتقال اطلاعات به حافظهی بلندمدت است:
  (در مقالهی حافظه) مراحل انتقال مطلب به حافظهی بلند مدت به ترتیب زیر گفته شد:
  همانطور که در شکل نیز میبینید، اولین شرط انتقال اطلاعات (توجه یا دقت) است. شاهد این مدعی، مطالب بسیار زیادی است که ما در طول روز میبینیم، میشنویم و... ولی فقط آنهایی وارد حافظهی بلند مدت میشود که ما به آنها دقت میکنیم، پس (دقت) موضوع بسیار مهمی است چراکه اگر به موضوعی دقت نکنیم، اصلاً وارد مراحل انتقال مطلب به حافظهی بلندمدت نخواهد شد.
  انواع بیدقتی:
  دانشآموزان و داوطلبان کنکوری، بیشتر در سه زمان (مطالعه- کلاس- آزمون) بیدقتی میکنند. در زیر به دلایل بیدقتی در این سه مورد و نیز راهبردهای ذهنی برای افزایش دقت میپردازیم ولی قبل از آن میخواهیم ببینیم که چرا بیدقتی میکنیم. روانشناسان و متخصصان مطالعه و یادگیری بر این باورند که بیدقتی در هنگام (مطالعه و آزمون) به 3دلیل رخ میدهد:

  1- داشتن عجله: حتماً برای شما رخ داده است که میخواستید در مدتزمان کوتاهی کاری را انجام دهید (مثلاً لحظهی آخر که از منزل خارج میشویم خیلی هم عجله داریم. یادمان میافتد که باید به کسی تلفن کنیم) در این مواقع ما معمولاً بیدقتی میکنیم و به برخی از موارد مهم توجه نمیکنیم این مورد در آزمون نیز رخمیدهد. عموماً داوطلبانی که در حل سؤالات یا خواندن سؤال عجله میکنند، از ضریب دقت بسیار پایینی برخوردارند.

  2- سرگردانی چشم بین خطوط و برگشتهای غیر ارادی چشم به عقب:
  حتماً در هنگام مطالعه (و یا آزمون) برای شما اتفاق افتاده است که خطوط را گم کردهاید و حتی گاهی چشمهای شما چند کلمه عقبتر را نگاه کرده است.

  3- کاهش غیر ارادی توجه:
  تحقیقات نشان میدهد بیشترین بیدقتی در جلسهی آزمون، مربوط به سؤالات ساده است. این موضوع اشاره به کاهش ناآگاهانهی توجه دارد.

  در جلسهی آزمون، زمانی که ما با یک تست (سؤال) ساده مواجه میشویم، احساس خوشایند موفقیت و رضایت درونی سبب میشود تا تصورکنیم پاسخ دادن به این سؤال، بسیار ساده است. این فرآیند پیچیدهی ذهنی حتی گاهی سبب میشود تا ما سؤال بعدی را بخوانیم. در اصل ضمیر ناخودآگاه ما با خود میگوید: «این سؤال که ساده است، سؤال بعدی را هم میتوانم جواب دهم) بنابراین میزان توجه ما کاهش مییابد.

  اکنون میخواهیم روشهای ذهنی افزایش دقت و کاهش بیدقتی را مورد بررسی قرار دهیم:
  راهبردهای ذهنی افزایش دقت

  1- افزایش هوشیاری در هنگام مواجهه با سؤالات ساده:
  همانطور که گفته شد، عمدهترین دلیل بیدقتی، کاهش غیرارادی توجه در هنگام حل سؤالات ساده است. مؤثرترین راه حل مقابله با این مورد، افزایش هوشیاری در هنگام مواجه با سؤالات ساده است. بسیار ساده است. کافی است هر وقت که سؤال ساده دیدید... حالات جسمانیتان تغییر کند گویی موضوع بسیار مهم و خطرناکی را دیدهاید چراکه در این لحظات، احتمال بیدقتی بسیار زیاد وجود دارد و شما در خطر آن قرار دارید.

  2- خواندن کامل همضربیات
  یکی دیگر از دلایل بیدقتی در مطالعه و آزمون، توجه نکردن به جزئیات هماهنگ نبودن سرعت چشم با ذهن است. برای رفع این مشکل باید از روش خطبر استفاده کنید. در این روش، مداد (یا انگشت اشارهی) خود را زیر خطوطی که مطالعه میکنید، حرکت دهید و هماهنگ با آن، چشمان خود را حرکت دهید.
  2نکتهی مهم

  1- اگر چشمان شما با حرکت انگشت خطبر هماهنگ نیست، تمرین زیر را انجام دهید:
  کتاب درسی خود را وارانه بگیرید و از اولین کلمهی بالای صفحه، سمت راست شروع کنید و انگشت خطبر خود را از زیر خطوط حرکت دهید و سعی کنید چشمان خود را با آن هماهنگ کنید. هدف از این تمرین، فقط هماهنگی چشم شما با انگشت خطبر است و نیازی به فهمیدن مطالب نیست.

  2- در آزمونها و امتحانات، خواندن کامل صورت سؤال، موضوع بسیار مهمی است که ما معمولاً به آن توجهی نمیکنیم.
  در اینجا ذکر 2نکته لازم است:
  اولاً یادمان باشد که در هر امتحانی، فرصت برای خواندن سؤال برای ما در نظر گرفته شده است. معمولاً تصور ما بر این است که زمانی که 10 سؤال داریم و 20 دقیقه وقت یعنی برای پاسخگویی به هر سؤال، 2دقیقه وقت داریم در حالیکه برای خواندن و پاسخدادن به هر سؤال، 2دقیقه وقت داریم. دوماً در امتحانات سعیکنید زیر کلمات مهم در صورت سؤال حتماً خط بکشید مثل (نیست، ندارد و...)

  3- فعال بودن
  نمودار شکل مقابل نشان میدهد که با افزایش سرعت مطالعه (حل کردن سؤال)، دقت بیشتر میشود تا زمانیکه به ناحیهی مطالعه فعال برسیم.

  پس از آن با افزایش سرعت، دقت کاهش یابد. علت بیدقتی در هنگام (حل سؤالات ساده، مطالعهی دروس عمومی، کلاسهایی که معلم آرام و بدون شور) صحبت میکند کاملاً به فعالنبودن ما، مربوط میشود. برای افزایش دقت از طریق (فعالبودن) کافی است از تکنیک یادداشت برداری استفاده کنیم. یعنی در آزمون با یادداشتکردن محاسبات و در هنگام مطالعه با یادداشت کردن کلمات و نکات کلیدی که در مقالهی حافظه برایتان توضیح دادم.

  4- تنظیم وقت
  همانطور که گفته شد، (عجله) یکی دیگر از عوامل بیدقتی است. برای حذف این مورد در امتحانات با استفاده از تکنیکهای مدیریت زمان، وقت خود را تنظیم کنید و در هر درس فقط به اندازهی همان درس وقت بگذارید.

  در هنگام مطالعه نیز در هدفگذاری هر زنگ مطالعه دقت کنید تا بر مبنای سرعت واقعی خود پیشبینی نمایید چراکه اگر بیشتر معین کنید قطعاً عجله خواهید کرد و اگر کمتر معین کنید قطعاً با فعالنبودن مطالعه، باز هم بیدقتی خواهید کرد.

  توصیه میکنم حتماً هر شب 30 دقیقه به زدن تست زماندار اختصاص دهید، این کار تأثیر بسیار زیادی در کنترل بر زمان و درنتیجه کاهش بیدقتی خواهد شد. این کار را حتماً هر روز به مدت 30 دقیقه (10سؤال عمومی و 10سؤال اختصاصی) انجام دهید.
  منبع: گزینه 2

 20. 6 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


صفحه 2 از 7 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. دانستنی هایی درباره هپاتیت
  توسط حاجی بلا در انجمن بیماری ها
  پاسخ ها: 2
  آخرین نوشته: 1393,12,09, ساعت : 18:03
 2. نکات دقیقه ی نود - کنکور هوافضا
  توسط م.ن در انجمن کنکور
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1391,02,10, ساعت : 14:48
 3. دانستنی هایی درباره بینی
  توسط nilooii در انجمن مطالب جالب و خواندنی
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,06,15, ساعت : 11:12

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •