ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
بیوگرافی و مصاحبه از استیو مک کوری | Stive Makory
asiatech

نودهشتیا
فید آر اس اس
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
  1. Top | #1

کاربر فعال

میانگین پست در روز
    0.35
    تشکر از کاربر
    11,183
    تشکر شده 2,120 در 596 پست
    اندازه فونت

Smile بیوگرافی و مصاحبه از استیو مک کوری | Stive Makory

ستیو مک کوری(Stive Makory)استیومککوری(Stive Makory) در سال ۱۹۵۰ در فیلادلفیا به دنیا آمد و پس از اتمام تحصیلات در زمینهٔ تاریخ و سینماتوگرافی (در دانشگاه پنسیلوانیا)، عکاسی را به صورت سفارشی آغاز کرد.

او با عکسهای گزارشی خود از وقایع افغانستان و روسیه در سال ۱۹۷۹ توجه عرصهٔ بینالمللی را به خود جلب کرد. بعد از آن ویژگی خاص آثار جغرافی (National Geographic) و بسیاری از مجلات بینالمللی دیگر، جوائز بینالمللی متعددی را از قبیل جایزهٔ Eisenstaedt در سال ۱۹۹۸ برای وی به ارمغان آورد. استیومک کوری یکی از اعضای آژانس عکس مگنوم بود و هم اکنون در شهر نیویورک زندگی میکند. این آثار گزیدهای است از مجموعهٔ South southeast که به خواهرش بونی مک کوری تقدیم کرده است.
    پس از سال ۱۹۷۸ بارها به هندوستان سفر کردهام اما این بار فرق داشت. این بار دوربینم را روی شانهام انداختم و مصمم بودم که بنحوی خود را با جدیت بیشتری رها کنم؛ رها کنم آنطور که دستفروشان دورهگرد قدیم در همه جا رها بودند و رنگها و عطرهائی را با خود به این طرف و آن طرف میکشاندند که هنوز بر تن جادهها ماندهاند.
    سالهای بعد، آنچه مرا به آسیای جنوب و جنوب شرقی میکشاند، رنگ بود و زندگی و نوربودا است و «شیوا» و «الله لادن» نور معابد هزار ساله و بارانهائی که همچون نور در بورما و کامبودیان میبارند، و گرد و غبار بمبهای ویرانکننده افغانستان، جائی که جنگهای قبیلهای هنوز ادامه دارد. هر زمان که به آن قسمت از دنیا میروید، شور و آشوب زندگی را در خیابانها و بازارها بوضوح میبینید.
    این تداوم گسستنی ناپذیر گذشته و باورهای باستانی است که هنوز مرا به آسیا برمیگرداند و این خصوصیت بارز آسیا در دنیا و به طور خاص در هندوستان است در حالیکه میلیونها نفر بیخانمانند، خیابانها متعلق به آنهاست و عملاً همهٔ امور زندگی در آن جا رخ میدهد: عبادت، خوردن، خوابیدن، پرستاری، دندانپزشکی، و حتی اعمال جسمانی.
    در غرب بیمذهب اگرچه هیچ چیز ترسناکی به نظر نمیرسد، همه چیز پنهان است؛ اما در آسیا که هر چیزی خوفانگیز به نظر میرسد، همه چیز هویدا و آشکار است.
    از همهٔ این حرفها که بگذریم، من رنگهای آسیا را احساس میکنم: حنای تیره، طلای کوبیده شده. زعفران، خوراک کاری و لاکهای سیاه غلیظ، طی این سالها دریافتم که طیف سیال رنگ در آسیاست که به من یاد داد ببینم و با نور آنها را بنویسم، از پلههای آن کوچه پائین بدوم، آن بچه را دنبال کنم، نور زندگی را در فضای پر از گرد و غبار اما به شفافیت طلا و فراوانی اعماق دریا پیدا کنم.
    با وجود همهٔ این فضاها، این رنگ و ترکیب آن نیست که در انتها برای من تصویری زیبا خلق میکند، بلکه آنچه از آسیا این تصاویر پرتوان را میسازد، ترکیب همهٔ این عناصر و اِلِهمانهای در قالب جریانهای آشکار زندگی و قوانین مذهبی است.
    بیش از بیست سال، گذشته است و من هنوز در آسیای جنوب و جنوبشرقی عکاسی میکنم، زیرا اینجا، جائی است که همانند نور و اعتقاد به زندگی قدرت میبخشد، خستگی و تکرار را نیز در خود ندارد.

2. 2 کاربر از پست aidai تشکر کرده اند .