ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
راه حل كنترل خشم
shabakemaنودهشتیا
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. Top | #1

  کاربر فعال


  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  نوشته ها
  627
  میانگین پست در روز
  0.32
  محل سکونت
  زير آسمون خدا!
  تشکر از کاربر
  1,574
  تشکر شده 14,895 در 753 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض راه حل كنترل خشم

  همه ما زمانی غمگین بوده ایم، خشمگین بوده ایم، از چیزی متنفر و بیزار بوده ایم، حسادت کرده ایم، لذت برده ایم، شاد بوده ایم، ترسیده ایم، مضطرب بوده ایم و ...
  اینها همه احساسات و هیجانات ما هستند که همه افراد آنها را تجربه می کنند. پس باید با حالات هیجانی و احساسی خود آشنا شویم و بپذیریم و در مرحله بعدی برخورد صحیحی با آنها داشته باشیم و به طرز مناسبی آن را بروز دهیم. خشم یکی ازاحساسات مهم ما است. از آنجا که خشم باید به نحوی بروز داده شود که به خود فرد و دیگران آسیبی وارد نشود، بسیار اهمیت دارد.


  خشمتان را كنترل كنيد،
  قبل از اينكه شما را كنترل كند.

  ما از فكر يك حادثه بيشتر متاثر مي شويم
  تا از خود آن حادثه
  اپيكتيتوس


  خشم حالت برانگیختگی و هیجان شدید در هنگام روبرو شدن با محرک های نامناسب محیطی است که افراد در هر سنی آن را تجربه می کنند.
  مهم ترین عوامل ایجاد کننده خشم عبارتند از:
  - تجاوز به مالکیت افراد
  - حمله و آزار کلامی
  - حمله فیزیکی
  - طرد کردن
  - اصرار و پافشاری برای انجام کاری
  - و ...
  خشم یک جز غیر قابل اجتناب زندگی است ولی برخی افراد بهتر با آن مدارا می کنند.
  در جهان امروز آموختن کنترل و اداره خشم به روشی مثبت و بی ضرر بسیار مهم است. افراد باید بیاموزند که احساس خشم و عصبانیت پذیرفتنی است ولی آسیب رساندن به خود و دیگران به خاطر عصبانی بودن، پذیرفته نیست.
  در این مقاله به تفصيل به نکات کلیدی در کنترل و اداره خشم پرداخته شده است که در مورد کودکان و بزرگسالان کاربرد دارد. این نکات کلیدی عبارتند از:
  1- تشخیص احساس خشم در خود و دیگری
  2- کنترل تکانه های خشم
  3- روش های خودآرامی
  4- توانایی نشان دادن خشم به روش غیرتهاجمی و بیان و انتقال احساس خشم به روش مثبت
  5- مهارت های حل مساله
  6- نحوه خروج از یک موقعیت تهاجمی و پرخاشگرانه
  مدیریت خشم
  پسر بچه ای بود که اخلاق خوبی نداشت. پدرش جعبه ای میخ به او داد و گفت هر بار که عصبانی می شوی باید یک میخ به دیواربکوبی.
  روز اول، پسربچه 37 میخ به دیوار کوبید. طی چند هفته بعد، همانطور که یاد می گرفت چطور عصبانیتش را کنترل کند، تعداد میخ های کوبیده شده به دیوار کمتر می شد.
  بالاخره روزی رسید که پسر بچه دیگر عصبانی نمی شد. او این مساله را به پدرش گفت و پدر نیز پیشنهاد کرد که میخ ها را از دیوار بیرون آورد. پسر بچه بالاخره توانست به پدرش بگوید که تمام میخ ها را از دیوار بیرون آورده است.
  پدر دست پسربچه را گرفت و به کنار دیوار برد و گفت: " پسرم! تو کار خوبی انجام دادی. اما به سوراخ های دیوار نگاه کن. وقتی تو در هنگام عصبانیت، حرف هایی می زنی، آن حرف ها هم چنین آثاری به جای می گذارند.
  تعریف خشم
  خشم احساسی است که به صورت جسمانی و هیجانی ابراز می شود. خشم واکنش طبیعی ارگانیسم نسبت به شرایطی است که فرد دچار ناکامی می شود. این احساس می تواند از یک احساس خفیف ناخوشایند شروع شده و تا احساس شدید عصبانیت گسترش يابد. با این که خشم احساسی طبیعی و لازم است ولی وقتی شدت آن خیلی زیاد باشد و نحوه ابراز خشم توسط فرد مناسب نباشد، می تواند مشکل ساز شود.
  ویژگی خشم این است که در عین حال که جزیی از زندگی است، می تواند ما را از رسیدن به هدف هایمان بازدارد. از یک سو، عصبانیت واکنشی طبیعی است و از سوی دیگر می تواند در روابط اجتماعی اختلال های جدی ایجاد کند و مانع دستیابی به اهدافمان می شود.
  باید توجه داشت که ما نمی توانیم نسبت به هرکس یا هرچیز که ما را تحریک کرده یا آزار می دهد، خشم بورزیم. قوانین، ضوابط اجتماعی و عقل سلیم محدودیت هایی را برای بروز خشم به شکل طبیعی اعمال می کنند. تاریخ نیز نشان دهنده این است که جامعه بشری از خشم کنترل نشده آسیب های فراوانی دیده است.
  خشم در دوران های گذشته مکانیسمی بود که بقا بشر را تامين مي كرد ولی واقعیت این است که قانونمندی جامعه انسانی کارکرد خشم را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.
  امروزه حیات فرد ارزشمندترین موهبت ها است و هر عاملی که این حیات را به مخاطره اندازد، نفی می گردد. خشم نیرویی است که هدفش تخریب و از بین بردن است و جامعه انسانی به هیچ وجه به خشم این اجازه را نمی دهد.
  علل خشم
  بررسی علل خشم یکی از مسایل مهم در رابطه با مهارت کنترل خشم است. آیا تاکنون از خود سوال کرده اید ما به چه علت خشمگین می شویم. آیا مایل هستید به این سوال ها جواب دهید؟ آیا می توانید علل ایجاد خشم را نام ببرید؟
  علایم هشداردهنده خشم
  نکته بسیار مهم در مورد کنترل خشم این است که به محض ایجاد خشم بتوانیم آن را تشخیص دهيم و پیش از شدت پیدا کردن کنترل كنیم. برای این کار بهتر است نسبت به علایم اولیه ایجاد خشم در خود حساس شده و آنها را به محض بروز بشناسیم.
  نشانه های معمول خشم شامل نشانه های کلامی و غیر کلامی اند. نشانه های غیرکلامی عبارتند از:
  - حالت صورت ( اخم، چین دادن پیشانی، انقباض عضلات صورت و ...)
  - حالت نگاه ( چشم غره رفتن، نگاه نکردن به صورت فرد مقابل و ...)
  - حرکات بدنی ( پرتاب کردن اشیا، مشت کردن دست ها، هل دادن و ...)
  نشانه های کلامی عبارتند از:
  - استفاده از کلمات غیر مودبانه
  - تمسخر کردن
  - توهین و بی احترامی
  - با صدای بلند صحبت کردن
  - سکوت کردن
  - داد زدن
  و ...
  بدن ما به روش های مختلفی احساس خشم و هیجان را تجربه می کند. علایمی مثل تپش قلب، لرزش دست ها، چانه و بدن، برافروختگی صورت، پریدگی رنگ، انقباض عضلات بدن، درد معده، لرزش صدا و تنفس تند ممکن است در طی یک حمله خشم بروز کنند.
  دانستن فیزیولوژی و علایم جسمی خشم در به کار بردن روش هایی برای تعدیل این واکنش ها مفید است. اطلاعات بیشتر در مورد فیزیولوژی خشم را در مقاله اصلی در سطح سوم بخوانید...
  شیوه های ابراز خشم
  واکنش افراد مختلف به احساس خشم متفاوت است. برخی افراد هنگام احساس خشم، رفتارهای پرخاشگرانه ای از خود نشان می دهند مثلاً ناسزا می گویند، دیگران را کتک می زنند، اشیا را پرتاب می کنند یا می شکنند و ...
  فکر می کنید این شیوه چه عواقبی دارد؟
  رجوع کنید به مقاله اصلی ...
  برخی افراد هنگام خشم آن را نشان نمی دهند. آنها شدیداً رفتار خود را کنترل می کنند و هیچ علامتی از خشم نشان نمی دهند. می گویند این افراد خشم خود را فرو می خورند. فکر می کنید این شیوه چه عواقبی دارد؟
  رجوع کنید به مقاله اصلی...
  برخی افراد سازگارانه ترین رفتارها را در هنگام خشم نشان می دهند یعنی ...
  مهارت های کنترل خشم
  اداره خشم یکی از مهارت های مهم زندگی است. افراد باید بیاموزند که چگونه با خشم خود به روشی مفید و موثر برخورد کنند. نمی توان برای همه افراد از یک روش واحد کنترل خشم استفاده کرد. افراد مختلف نیاز به روش های متفاوتی برای کنترل خشم خود دارند.
  این شیوه ها شامل موارد زیر است:
  - آرامش آموزی و تنفس عمیق - خودآگاهی هیجانی
  - بازسازی شناختی - تخلیه انرژی
  - مهارت های حل مساله - تغییر محیط
  - حواس پرتی - پیش بینی داشتن
  - به شوخی گرفتن - درمان های شناختی- رفتاری
  تغییر محیط
  گاهی در محیطی که قرار داریم عواملی وجود دارد که آستانه تحریک ما را در مورد خشم پایین آورده یا حتی باعث عصبانیت ما می شوند. حذف این عوامل در صورت امکان، یا حتی ترک محیط می تواند باعث کاهش میزان خشم ما شود.
  پس اگر عصبانی هستید، سعی کنید عوامل محیطی را تغییر دهید مثلاً برای کاهش سرو صدا تلویزیون را خاموش کنید، اطراف خود را مرتب کنید و ...
  در شرایطی که احتمال می دهید ادامه حضور شما در آن محیط ممکن ست باعث درگیری شود، محیط را ترک کنید.
  سایر روش های مقابله با خشم در مقاله اصلی آمده اند...
  در سطح بعدی این مطالب را می خوانید:
  - خشم چیست؟
  - آيا شما نياز به آموزش كنترل خشم داريد؟
  - خشم چه زيان هايي در پي دارد؟
  - دلايل برانگيخته شدن خشم
  - فیزیولوژی خشم
  - مراحل خشم
  - انواع خشم
  - آثار و نتایج خشم
  - راه هاي مختلف ابراز خشم
  - تفاوت های پرخاشگری و جرات ورزی
  - دیدگاه های نظری درباره خشم
  - مهارت های کنترل خشم
  - آرامش آموزی و تنفس عمیق
  - خودآگاهی هیجانی
  - بازسازی شناختی
  - تخلیه انرژی
  - مهارت های حل مساله
  - تغییر محیط
  - حواس پرتی
  - پیش بینی داشتن
  - به شوخی گرفتن

  کلید واژه ها: خشم( Anger)، مدیریت خشم( Anger Management)، ابراز کلامی(Verbal Expression )، ابراز غیرکلامی( Nonverbal Expression)، افکار منفی(Negative Thoughts)، آرمیدگی( Relaxation)، حل مساله( Problem Solving). 2. 3 کاربر از پست yasi88 تشکر کرده اند .


 3. Top | #2

  کاربر نیمه فعال


  تاریخ عضویت
  تیر 1389
  نوشته ها
  323
  میانگین پست در روز
  0.19
  محل سکونت
  تهران
  تشکر از کاربر
  103
  تشکر شده 1,266 در 327 پست
  اندازه فونت

  Wink راههای کنترل عصبانیت  عصبانیت بخشی طبیعی از حالات انسان است که کنار آمدن با آن همیشه هم آسان نیست. وقتی افراد نمی توانند آنرا کنترل کنند، آزار وآسیب هایی که می رسانند کاملاً مشهود است.

  خیلی افراد عصبانیت خود را پنهان می کنند. خیلی ها آن را با خشم و غضب بیرون می دهند. برای خیلی های دیگر هم، عصبانیت یک حالت مزمن و سخت است که عادت خشم و عصبانیت بطور مداوم نمود می کند.

  عصبانیت 10 نوع مختلف دارد:

  اجتناب از عصبانیت:این افراد اصلاً از عصبانیت خوششان نمی آید. خیلی ها از عصبانیت خودشان یا دیگران واهمه دارند و می ترسند که کنترل خود را از دست بدهند. خیلی ها فکر می کنند عصبانی شدن کار زشتی است. این دسته از افراد تصور می کنند که باید همیشه مهربان و خوش خلق باشند تا احساس آرامش و امنیت کنند.

  البته اینها هم مشکلاتی دارند. عصبانیت می تواند به ما کمک کند وقتی اشکالی در کار وجود دارد آنرا برطرف کنیم. اما این دسته افراد، احساس گناه می کنند. به همین خاطر از خطاهای دیگران می گذرند.

  عصبانیت موزی: این افراد هیچوقت نمی گذارند که دیگران متوجه عصبانیت آنها بشوند. گاهی اوقات حتی خودشان هم نمی دانند که چقدر عصبانی هستند. اما این عصبانیت به شکل های مختلف نمود پیدا می کند مثل فراموش کردن مسائل یااینکه می گویند می خواهند کاری را انجام دهند اما هیچوقت دنبال آنرا نمی گیرند. گاهی هم فقط می نشینند و فکر دیگران را خراب می کنند. این افراد مظلوم و صدمه دیده به نظر می رسند و باعث می شود که مدام از آنها بپرسید، "چرا از دست من عصبانی هستی؟" وقتی� با این رفتارهایشان فکر دیگران را خراب می کنند، روی زندگی خود کنترل پیدا می کنند. اما با همه این حرف ها نیازها و خواسته های خودشان را هم گاهی فراموش می کنند. نمی دانند باید با زندگی خود چه بکنند و این منجر به خستگی، بی حوصلگی و نارضایتی از روابطشان می شود.

  �عصبانیت پارانویایی: این نوع عصبانیت زمانی اتفاق می افتد که کسی از طرف دیگران مورد تهدید غیرمنطقی قرار گرفته است. آنها همه جا دنبال خشونت هستند. مطمئن هستند که دیگران می خواهند متعلقاتشان را از آنها بگیرند. فکر می کنند که دیگران می خواهند به آنها آسیب فیزیکی یا کلامی بزنند. به خاطر همین تصورات بیشتر اوقات خود را با حسادت صرف گارد گرفتن و دفاع کردن از چیزهایی که فکر می کنند به آنها تعلق دارد می کنند—عشق همسرشان، پولشان، یا چیزهای باارزش دیگری که دارند. افرادیکه عصبانیت پارانویایی دارند عصبانیتشان را به این و آن هم می دهند. بدون اینکه متوجه عصبانیت خودشان باشند، فکر می کنند همه آدم های دیگر عصبانی هستند. آنها راهش را پیدا کرده اند که چطور بدون احساس گناه عصبانی شوند. هیچ امنیتی در زندگی خود احساس نمی کنند و به هیچکس هم اعتماد ندارند. قضاوت ضعیفی دارند چون عصبانیت و احساسات خودشان را با عصبانت بقیه اشتباه می گیرند. آنها عصبانیت خود را در کلمات و چشمان دوستان، همکاران و نزدیکان خود می بینند و همین باعث سرگشتگی آنها می شود.

  عصبانیت ناگهانی:افرادیکه عصبانیت ناگهانی دارند، مثل یک صاعقه ای در یک روز تابستانی منفجر می شوند.. از هیچ نقطه خاصی نشانه نمی گیرند، منفجر و بعد ناپدید می شوند. گاهی اوقات فقط رعد و برق است، و خیلی زود از بین می رود. اما معمولاً باعث آزاد و اذیت خیلی ها می شود. آنها که عصبانیت ناگهانی دارند، همه احساسات خود ر ا رها می کنند و بعد احساس خوبی به آنها دست می دهد و حس می کنند که رها شده اند. نداشتن کنترل مشکل اصلی این دسته افراد است. این عصبانیت ها می تواند برای خود فرد و دیگران خطر بزرگی محسوب شود. آنها معمولاً حرف هایی می زنند و کارهایی می کنند که بعداً از آن پشیمان می شود اما آنموقع دیگر خیلی دیر شده است و پشیمانی سودی ندارد.

  عصبانیت شرماگین: آنهایی که به توجه زیادی نیاز دارند یا خیلی به انتقاد حساس هستند معمولاً دچار این نوع عصبانیت می شوند. کوچکترین انتقادی احساس شرم و خجالت را در آنها زنده می کند و متاسفانه این افراد خودشان را خیلی دوست ندارند. احساس می کنند بی ارزش هستند، به اندازه کافی خوب نیستند، و کسی آنها را دوست ندارد. و وقتی کسی به آنها بی محلی می کند یا حرفی منفی درموردشان می زند، آن را نشانه این می دانند که آن فرد دوستشان ندارد. و این خیلی آنها را عصبانی می کند. با خودشان فکر می کنند، "تو باعث شدی من احساس بدی پیدا کنم به خاطر همین تلافی اش را سرت درمی آورم." آنها با مقصر کردن، انتقاد کردن، و مسخره کردن دیگران این حس خجالت و شرم را از بین می برند. عصبانیت آنها به آنها کمک می کند از هر کسی که باعث شده آنها احساس شرم و خجالت کنند، انتقام بگیرند. اما این شیوه عصبانیت خیلی خوب عمل نمی کند. چون باعث می شود کسانی را که دوست دارند ناراحت کنند. عصبانیت و از دست دادن کنترل فقط باعث می شود که احساس بدتری نسبت به خودشان پیدا کنند.

  عصبانیت تعمدی: این عصبانیت برنامه ریزی شده است. کسانی که از این نوع عصبانیت استفاده می کنند معمولاً از کار خود آگاهند. واقعاً احساس عصبانیت نمی کنند، حداقل در ابتدای کار. دوست دارند دیگران را کنترل کنند و به نظرشان بهترین راه برای آن عصبانیت است و حتی گاهی اوقات خشونت. قدرت و کنترل چیزی است که از این عصبانیت به دنبال آن هستند. هدف آنها این است که به تهدید و ارعاب دیگران، به آنچه که می خواهند برسند. این روش تا وقتی موثر است اما در طولانی مدت بی اثر می شود. مردم بالاخره راهی برای خلاصی و فرار از این عصبانیت ها پیدا می کنند.

  عصبانیت اعتیادی:برخی افراد به آن احساسات قوی که همراه باعصبانیت می آید نیاز دارند. حتی اگر مشکلاتی که عصبانیتشان به وجودمی آورد را دوست نداشته باشند، شدت آنرا دوست دارند. عصبانیت آنها بیشتر نوعی عادت بد است که اشتیاق احساسی ایجاد میکند. جالب و سرگرم کننده نیست، اما قوی است. این افراد وقتی از عصبانیت منفجر می شوند، قدرت بسیار بالایی احساس می کنند. احساس می کنند زنده اند و سرشار از انرژی هستند. اما همه اعتیادها به نوعی مخرب است. این اعتیاد هم از قاعده مستثنی نیست. آنها نمی توانند راه های دیگری برای شاد شدن پیدا کنند و به خاطر همین به عصبانیت تکیه می کنند.

  �عصبانیت عادتی: عصبانیت می تواند به یک عادت بد تبدیل شود. آنهایی که عادتاً افرادی عصبانی هستند، همیشه دچار عصبانیت می شوند که بیشتر مواقع سر مسائل بسیار کوچک و پیش پا افتاده است.. در همه چیز و همه کس دنبال بدنترین نکته هستند. همیشه با احساس عصبانیت از چیزی به رختخواب می روند و حتی خواب هایی که می بینند هم با این عصبانیت دمخور است. افکار عصبانی آنها باعث می شود دعواها و مشاجرات بیشتر و بیشتری داشته باشند. حتی بااینکه خوشان هم از این وضعیت ناراضی هستند، اما نمی توانند دست از این عصبانیت ها بردارند. آنها نمی توانند به کسانی که دوستشان دارند نزدیک شوند چون عصبانیتشان بین آنها فاصله می اندازد.

  عصبانیت اخلاقی:بعضی افراد فکر می کنند حق دارند عصبانی شوند چون یکی قانونشکنی کرده است. این باعث می شود فردی که قانونشکن، بد، شریر، گناهکار و بدجنس است تنبیه شود. این افراد معمولاً به خاطر اشتباهات و کارهاینها کم بدی که دیگران انجام می دهند، عصبانی می شوند. می گویند که حق دارند از باورها و اعتقاداتشان دفاع کنند. حس برتری اخلاقی به آنها دست می دهد.. وقتی به خاطر این دلایل عصبانی می شوند به هیچ وجه احساس گناه نمی کنند. حتی در عصبانیتشان هم خودشان را از دیگران برتر و والاتر می دانند. طرز فکر این افراد سیاه و سفید است و دنیا را خیلی ساده می بینند. نمی توانند کسانی را که با آنها تفاوت دارند را درک کنند. تفکرات آنها خشک و سختگیرانه است.

  نفرت: نفرت نوعی سخت از عصبانیت است. یک نوع زننده و بد از عصبانیت است که زمانی اتفاق می افتد که فرد به این نتیجه می رسد که آن فرد مقابل کاملاً بد است. بخشیدن آن فرد به نظر غیرممکن می آید و درعوض ترجیح می دهند که او را تحقیر کرده و از او متنفر شوند. نفرت با عصبانیتی شروع می شود که برطرف نمی شود. بعد به خشم و کینه مبدل می شود و بعد یک نفرت واقعی که ت ابدیت ادامه می یابد. این افراد معمولاً دنبال این هستند که چطور آن فردرا تنبیه کنند و معمولاً به آن فکرمی کنند. آنها تصور می کنند که خودشان قربانی هایی معصوم هستند. و دنیایی دشمن برای خودشان می سازند که باید با آنها جنگ کنند و با نفرت و کینه با آنها مقابله می کنند. اما این تنفر به مرور زمان آسیب ها و تخریب های زیادی ایجاد میکند. افراد متنفر نمی توانند با زندگی کنار بیایند.

  عصبانیت یک حس نیرنگ آمیز است که وقتی ندانید چطور باید از آن استفاده کنید، استفاده از آن برایتان دشوار خواهد بود. خیلی وقت ها می تواند کمک خوبی به شمار برسد البته به شرط اینکه در دام هیچکدام از عصبانیت هایی که توضیح دادیم نیفتید.

  آنهایی که خوب از عصبانیت استفاده می کنند روابط نرمال و سالمی با عصبانیت خود دارند. عصبانیت به نظر آنها این است:

  · عصبانیت بخشی عادی از زندگی است.

  · نشانه خوبی برای وجود مشکل در زندگی فرد می باشد.

  · اعمال توام با عصبانیت باید با دقت کنترل شوند. لزومی ندارد چون می توانید حتماً باید عصبانی شوید.

  ·عصبانیت اگر در حد اعتدال باشد هیچوقت کنترل فرد از دست نمی رود.

  · هدف حل مشکل است نه فقط ابراز عصبانیت.

  · عصبانیت به طریقی نشان داده می شود که دیگران قادر به درک آن باشند.

  · عصبانیت موقتی و زودگذر است. وقتی مشکل حل شد، از بین می رود.

  وقتی مهارت های درست و صحیح برای عصبانی شدن را یاد بگیرید و تمرین کنید، هیچوقت از عصبانیتتان بعنوان یک بهانه استفاده نخواهید کرد. مسئولیت حرفهایی که می زنید و کارهایی که می کنید را گردن می گیرید حتی اگر از عصبانیت جنون پیدا کنید.هرچه بیشتر درمورد طریقه عصبانیت شخصی خود بدانید، کنترل بیشتری روی زندگیتان خواهید داشت. آنوقت می توانید عصبانیت و خشم اضافی و بیهوده را نادیده بگیرید.

  من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است.

  2010-08-08

  دوباره میسازمت

 4. 8 کاربر از پست armin7sbu تشکر کرده اند .


 5. Top | #3

  کاربر خودمونی


  تاریخ عضویت
  مرداد 1390
  نوشته ها
  105
  میانگین پست در روز
  0.08
  محل سکونت
  tehran
  تشکر از کاربر
  156
  تشکر شده 325 در 102 پست
  اندازه فونت

  Post 20راه برای کنترل عصبانیت .دنیا که به اخر نرسیده.

  1=به محض احساس خشم. محیط و شرایط را عوض کنید.می توانید برای یک پیاده روی کوتاه محل را ترک کنید یا نجام بقیه امور را به وقت دیگری موکول کنید.
  2=اعتماد به نفستان را افزایش دهید به این ترتیب بخشایش و عفو کردن سایرین برایتان راحت تر خواهد بود چون از شما چیزی کم نخواهدشد.
  3=به وقتتان احترام بگذارید و برای ساعت پریشانی روزتان برنامه ریزی کنید .دکتریه خانمی که بعد از بازگشت از محل کار اغلب با همسر و بچه هایش درگیر میشد.پیشنهاد کرد هرروز بعد از بازگشت تا 15 دقیقه با هیچ کس حرفی نزند و بعد از ان به زندگی روزمره برگردد.
  4=وقتی عصبانی هستید.به جای شکایت کردن تحلیل کنید.
  5=جایگزین کردن احساس خشم هم روش مناسبی است.می توانید نرمش ملایمی کنید نقاشی یا فعالیت دیگری که از انجامش لذت می برید بد نیست.
  6=اینکه از خود بپرسید دقیقا چه چیز را می خواهید تغییر دهید کافی نیست .به چیزی که طرف مقابل قصد تغییردادن ان را دارد.هم اهمیت دهید.
  7=فهرستی از ساعاتی که اغلب جرو بخث های خانوادگی چند ماه گذشته در انها رخ داده است تهیه کنید .به این ترتیب متوجه میشوید که بیشتر دلخوری ها مربوط به ساعات مشخصی از شبانه روز هستند.برای مثال ممکن است هر شب بخث های ساده خانوائگی به کشمکش تبدیل شوند.می توانیدساعات بحث را عوض کنید.
  7=اگر دیگران برای عصبانی کردن شما تلاش کردند از خود بپرسید چرا باید به انها اسباب خرسندی هدیه کنید.
  9=از محرکهایی که خشونت شما را مجازی می کنند فاصله بگیرید.این محرک ها ممکن است دوستان پرخاشگر یا فیلم های بیش از حد حادثه ای باشد.
  10=معطوف کردن توجه به چیزهای مثبت و پرهیز ازفکر کردن به چیز عصبانی کننده.
  11=تنفس منظم و پایین اوردن ضربان قلب به وسیله نفش عمیق کشیدن.
  12=حل همه مشکلات برای خشمگین نشدن معقول نیست.پرهیز از عواملی که عصبانی تان می کنند کارساز تر است برای مثال اگر اتاق بهم ریحته بچه ها شمارا ناراحت می کند لزومی ندارد برای ارامش شما اتاق انها همیشه مرتب باشد فقط کافی است ان را نبینید.
  13=موضوعاتی که خشمتان را بر می انگیخته اند تشریح کنید و نظر دیگران را هم جویا شوید با یک دوست درباره علل عصبانیتتان دردو دل کنید.
  14= یاد بگیرید منصفانه بجنگید.برای منصفانه جنگیدن اول باید علت واقعی عصبانیت را کشف کنید .ممکن است عاملی که ظاهرا به خاطرش می جنگید علت واقعی خشم شما نباشد.
  15=استفاده از تلقین و به خود گفتن اینکه ارام باش.اسان بگیر.و یا بیرون کشیدن خاطرات شیرین از ذهنتان و تفکر درباره انها و جایگزین سازی تفکر منطقی و گفتن اینکه با این مساله دنیا به اخر نرسیده است.هیچ چیزی با عصبانیت درست نمی شود.
  16=موقعیت های نامطلوب ناگهانی و ناتوانی در تصمیم گیری و تفکر مفید اغلب سبب ساز عصبانیتند.به عبارتی خشم وقتی بروز میکند که راه بهتری برای حل مساله نداشته باشم.به هنگام بروز حوادث پیش بینی نشده بلافاصله وقتی را به سکوت و فکر کردن اختصاص دهید.
  17=از مرور خاطرات تلخ گذشته پرهیز کنید و یک رویای ارامش بخش را به یاد اورید.
  18=شمردن اعداد .نفس عمیق .ذکر گفتن و نوشیدن اب سرد هم گرچه از گذشته های دور توصیه می شده اند .اما هنوز هم کار امد دارند.
  19=خودکنترلی .مثلا تعداد عصبانی شدن خود را در روز یادداشت کنید.اگر روز دوم تعداد دفعات عصبانیت شما کمتر از روز اول بود به خودتان پاداش بدهید.
  20=مشاوره با یک روانشناس یا مشاور می تواند به شما کمک کند تا با به کار گیری تکنیکهای تغییر رفتار اعمال خود را کنترل کنید.
  نانوا هم جوش شیرین میزند. بیچاره فرهاد

 6. 5 کاربر از پست saba13 تشکر کرده اند .


 7. Top | #4

  Banned


  تاریخ عضویت
  دی 1392
  نوشته ها
  39
  میانگین پست در روز
  0.10
  محل سکونت
  شمال
  تشکر از کاربر
  185
  تشکر شده 658 در 122 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  Smile مهارت کنترل خشم

  مھارت نحوه کنترل خشم
  وقتي کھ با شما بدرفتاري مي شود یا ناکام مي شوید، باید بھ خاطر داشتھ باشید کھ یک مقابلھ کننده ھستید و مي توانید از
  مھارت ھاي مقابلھ اي استفاده کنید. از آنجایي کھ ھمھ ما گاھي در زندگي عصباني مي شویم؛ روان شناسان برنامھ ھایي
  طراحي کرده اند کھ بھ افراد کمک مي کند تا بھ شیوه مؤثرتري با خشم خود مقابلھ کنند. مھارت ھاي زیر براي مقابلھ با
  خشم مؤثر شناخت شده اند.
  ١. مھارت خود آرام سازي
  و حقیقت دارد کھ مي « انسان و فرد خشمگین، نابیناست » . وقتي عصباني ھستید با استفاده از مھارت خود را آرام کنید
  گویند وقتي عصباني ھستید قبل از اینکھ پاسخ بدھید بھتر است تا ١٠ بشمارید یا ١٠ صلوات بفرستید. این کار بھ شما
  فرصت مي دھد تا با استفاده از مھارت ھاي مسئلھ گشایي، بھترین راه حل را انتخاب کنید.
  ھمچنین مي توانید از احساس خشم خود بھ عنوان نشانھ اي براي شروع خودآرام سازي استفاده کنید. شما مي توانید با
  استفاده از مھارت ھاي تنفس آرام و عمیق در مدتي کوتاه خود را کاملا آرام سازید. سپس در وضعیت بھتر و آرام تري راه
  حل ھاي خود را بررسي کنید. اگر احساس مي کنید کھ فریاد زدن یا عمل پرخاشگرانھ بھ نفعتان است مي توانید این کار را
  بکنید، اما برون ریزي شما (عصبانت و فریاد کشیدن) در این حالت انتخابي و نھ نتیجھ خشم غیر قابل کنترل است. ھمچنین
  مي توانید از خودآرام سازي براي آماده کردن خود جھت مواجھ سازي با موقعیتي خشم برانگیز استفاده کنید. مي توانید با
  مرور ذھني نحوه واکنش در موفقیت مزبور خود را حساسیت زدایي کنید. خود را آرام کنید و تصور نمایید کھ در معرض
  ناکامي یا بدرفتاري قرار گرفتھ اید. زماني کھ احساس کردید فشار خونتان در حال افزایش است، میزان خشم خود را روي
  یک مقیاس صفر تا صد درجھاي، درجھ بندي کنید. سپس خود را آرام کنید تا اینکھ میزان خشمتان بھ سطح پائینتر از سي
  یا پائینتر برگردد. اگر بھ اندازه کافي این روش را کنترل کنید، احساس مي کنید براي مقابلھ موفقیت آمیز بھ احساس ناکامي
  و بدرفتاري در ھر زماني آمادگي دارید. استفاده از روش خودآرام سازي براي حفظ کنترل خود در مواقع ناکامي وقتي کھ
  مورد بي حرمتي واقع شدید یکي از بھترین مھارت ھاي مقابلھ با خشم است.
  ٢. خودآرام سازي:
  در مقابل مي توان با تھیھ فھرستي از خودگویي ھاي انطباقي، خود را براي مقابلھ آماده کنید. مثلا قبل از مواجھ شدن با
  رویدادي بھ خودتان بگویید:
  «. مي دانم ناراحت خواھم شد؛ ولي این را مي دانم کھ مي توانم بدون عصبانیت مسألھ را حل کنم » -
  «. مثل اینکھ مسئلھ جدي است، باید خود را آماده کنم » -
  «. زیاد سخت نگیر؛ این مي تواند تجربھ یادگیري خوبي باشد » -
  «. ھر وقت کھ احساس خشم کردم، خود را آرام مي کنم و خونسردي خود را حفظ مي کنم » -
  ٣. مھارت ھاي مواجھ با رویداد
  در جریان مواجھ با رویدادي مي توانید با خودتان بگویید:
  «. ھر قدر بیشتر آرام باشم و از مھارت ھاي مقابلھاي خود استفاده کنم، بیشتر مي توانم موفقیت را کنترل کنم » -
  «. این موفقیت را بھ عنوان یک تجربھ یادگیري مفید در نظر بگیر » -
  «. نفس عمیق بکش، آرام باش و از نیروي فکرت استفاده کن » -
  «. حق دارم ناراحت باشم؛ اما باید بر اھداف خود متمرکز بشوم » -
  «. اول باید فکر کنم، مشکل را بنویسم و راه حل ھاي ممکن را ھم یادداشت کنم و بعد عمل کنم » -
  «. نباید اجازه بدھم خشم دیگران بر من اثر بگذارد، باید خویشتندار باشم » -
  ۴. مھارت ھاي پاداش
  پس از اینکھ با رویدادي خاص مقابلھ کردید بھ تلاش ھاي خود پاداش دھید.
  «. آنقدرھا ھم کھ فکر مي کردم، سخت نبود » -
  «. این موقعیت ھا آسان نیست؛ اما بھ ھر حال بخشي از زندگي است » -
  «. وقتي از مھارت ھاي مقابلھ اي خوبي استفاده مي کنم، احساس بھتري نسبت بھ خودم دارم » -
  ۵. مھارت تخلیھ انرژي
  وقتي خشم بر شما مستولي مي شود، تخلیھ انرژي از طریق پرداختن بھ فعالیت ھاي جسمي یا خلاق، مفید و اثربخش است.
  فایده تخلیھ خشم این است کھ مي توان در وضعیت ذھني آرام، مشکل خشم انگیز خود را حل کرد. تخلیھ انرژي بھ عنوان
  یک مھارت مقابلھ با خشم، فرآیندي دو مرحلھاي است:
  مرحلھ اول! رھا ساختن تنش و برانگیختگي از سیستم است.
  مرحلھ دوم! بھ مسئلھ گشایي مربوط است.
  - وقتي عصباني مي شوید، ابتدا ٢۴ قدم راه بروید، سپس بنشینید و انگشت میاني دست راست را بین دو ابرو قرار داده و
  تا ١٠ بشمارید.
  - بھ ھنگام بیکاري، فھرستي از چیزھایي کھ شما را عصباني مي کند، تھیھ کنید و درباره روشھاي مواجھ با این رویدادھا
  فکر کنید.
  * مراقبھ
  براي کنترل خشم و ذھن توسط مثبت نگري و مھرباني مي توانیم از مراقبھ کمک بگیریم.
  براي شروع در جایي بنشینید، چشمھایتان را ببندید، دستھایتان را بھ آرامي روي پاھایتان قرار دھید و یا در وضعیتي آزاد
  و رھا در طرفین بدنتان. بدن را شل کنید و تنفس منظم را آغاز کنید.
  بھ یاد داشتھ باشید کھ بھترین راه حل مؤثر، صحبت کردن راجع بھ موضوع است و این روش است کھ تعادل و ھماھنگي را
  بھ موقعیت برمي گرداند.
  در ذھنتان تصمیم بگیرید کھ وقتي عصباني مي شوید، حق انتخاب دارید و مي توانید از روش مسالمت آمیز استفاده کنید و
  مسألھ را بھ بھترین نحو حل کنید.
  وقتي تصمیم خود را گرفتید، کم کم چشمانتان را باز کنید، بدن خود را کش و قوسي بدھید و راه حل جدید را در ذھن خود
  نگھ دارید.
  نگرش مثبت باعث ھدایت شما بھ سمت افکار مثبت و راه حل ھاي مثبت شده و در نھایت ملکھ ذھن شما مي شود. (مجلھ
  ( موفقیت، شماره ١٣٠ ، ص ١٢

 8. کاربر زیر از پست متینه 78 تشکر کرده است .


 9. Top | #5

  کاربر عادی


  تاریخ عضویت
  مرداد 1392
  نوشته ها
  34
  میانگین پست در روز
  0.06
  محل سکونت
  تو یه شهر پر د
  تشکر از کاربر
  892
  تشکر شده 266 در 61 پست
  حالت من
  Relax
  اندازه فونت

  پیش فرض 4 نکته مهم در کنترل خشم

  نکته 1 : آنچه واقعا در پشت خشم شما وجود دارد را جست و جو کنید
  اگر شما در حال مبارزه با خشم خارج از کنترل خود هستید ، ممکن است تعجب کنید که چرا اینقدر کم طاقت هستید. مشکلات خشم اغلب ناشی از آن چیزی است که شما به عنوان یک کودک یاد گرفته اید. اگر شما دیگران را درحال فریاد زدن بر سر خانواده خود ، ضربه زدن به یکدیگر، و یا پرتاب کردن چیزی تماشا کرده باشید ، ممکن است فکر کنید این است راه ابراز خشم. حوادث پس از ضربه و سطح بالای استرس می تواند شما را بیشتر مستعد ابتلا به خشم نماید.

  اغلب خشم راهی است برای پوشش احساسات دیگرمان. به منظور دریافت پشت پرده خشم باید نیازهای خود را ملاقات کنید. برای ابراز خشم خود از راه مناسب، شما باید در ارتباط با آنچه واقعا احساس می کنید با شید. آیا شما واقعا عصبانی هستید ؟ یا خشم دارید برای اینکه احساسات دیگر مانند خجالت، نا امنی، ضربه خود و یا آسیب پذیری را بپوشانید ؟

  اگر زانوی شما در زمان عصبانیت تند تند تکان می خورد نشان دهنده استفاده از خشم برای پوشش احساسات دیگر است نه خشم واقعی . این عمل به ویژه اگر شما در یک خانواده بزرگ شده باشید که در آن از بیان احساسات دلسرد شده اید اتفاق می افتد. بعنوان یک فرد بالغ ، شما نیاز دارید احساست متفاوت از خشم را شناسید.

  برخی از محرک های خشم
  ما عصبانی تر می شویم زمانی که ما دچار استرس طولانی هستیم.
  ما اغلب عصبانی می شویم هنگامی که به اون چیزی که ما به عنوان یک کودک مورد نیاز است نرسیده باشیم.
  ما اغلب عصبانی می شویم زمانی که ما یک صفت را در دیگران دیده، و آن را در خود نمی یابیم.
  گاهی اوقات ما عصبانی می شویم از آنجا که ما به عنوان یک کودک آسیب دیده رنج کشیده ایم .
  ما عصبانی می شویم وقتی رویداری ما را به خاطرات تلخ گذشته می برد.

  نکته 2 : آگاهی از علائم هشدار دهنده خشم
  در حالی که شما ممکن است احساس کنید بدون هیچ هشداری خشم شما منفجر می شود، علائم هشدار دهنده فیزیکی در بدن شما وجود دارد. خشم یک واکنش فیزیکی طبیعی است. وقتی عصبانی می شوید سیستم دفاعی شما در حالت حمله قرار می گیرد . با شناختن نشانه های فیزیکی بدنتان هنگام عصبانی شدن می توانید قبل از حمله خشم کنترل بیشتری روی آن داشته باشید .همچنین قبل از عصبانیت نشانه هایی نیز در خلق و خوی شما بروز می کند که می تواند در کنترل آن به شما کمک نماید.

  توجه به راه های بروز خشم بدن
  گره در معده شما
  فشار دادن دندانها دست یا فک شما
  احساس مرطوب شدن و یا سرخ شدن
  تنفس سریع تر
  سردرد
  قدم زدن و یا نیاز به راه رفتن در اطراف
  مشکل در تمرکز
  تپش قلب

  شناسایی الگوهای فکری منفی
  مشکلات خشم بیشتر ناشی از آن چیزی است که شما فکر می کنید و یا تعبیر شما از آنچه برایتان رخ می دهد . الگوهای فکری منفی مشترک که باعث خشم می شود عبارتند از:

  _ تعمیم بیش از حد : استفاده از کلمات همیشه، هرگز و قید های تا کیدی

  _ تفکر همه یا هیچ : رفتار، فکر، موفقیت ، ، پدیده یا موضوع را کلا سفید یا سیاه دیدن.

  _ ذهن خواندن و نتیجه گیری : استفاده از کلمه می دانم منظورش چه بود، مطمئنم ...

  _ بی توجهی به امر مثبت : توجه زیاد و با ارزشی به جنبه ها ی مثبت زندگی خود نداشتن و همیشه نکات مثبت را برای خود بی اهمیت جلوه دادن.

  _ تعمیم مبالغه آمیز : حقایق زندگی را پررنگ تر از مقدار واقعی آن دیدن

  _ استدلال احساسی : فکر می کنند که احساسات منفی ما لزوما منعکس کننده واقعیت ها هستند.

  نکته 3 : آموزش راه های خنک کردن
  هنگامی که شما می دانید که چگونه علائم هشدار دهنده خلق و خوی شما در حال افزایش است و پیش بینی می کنید محرک هایتان را ، شما می توانید به سرعت برای مقابله با خشمتان وارد عمل شوید. تکنیک های بسیاری برای خنک کردن شما وجود دارد.

  راهنمایی سریع برای خنک کردن
  تمرکز بر روی احساسات جسمی ناشی از خشم. وقتی که شما بر بدن خود در زمان عصبانیت متمرکز مش وید خود به خود از شدت عصبانیت تان کم می شود .
  _ نفس عمیق بکشید : عمیق ، تنفس آرام به مقابله با افزایش تنش کمک می کند.
  _ ورزش : پیاده روی سریع در اطراف بلوک یک ایده عالی است ..
  _ استفاده از حواس خود : امکان استفاده از قدرت آرامش بخش از دید، بویایی ، شنوایی ، لامسه، و طعم و مزه . سعی کنید بر حواس خود متمرکز باشید و از گوش دادن به موسیقی، تصویرتان در آینه، خوردن غذای مورد علاقه تان لذت ببرید.
  به آرامی تا ده بشمارد . تمرکز بر شمارش به عقل اجازه می دهد کنترل را از احساسات بگیرد. اگربه ده رسیدید و هنوز هم خشم خود را خارج از کنترل می بینید دوباره بشمارید.
  وضعیت خود را بررسی نمایید تا ببینید واقعیت چیست و شما چطور آن را تعبیر کرده اید . از خود بپرسید :

  چقدر این اتفاق برای من مهم است ؟
  آیا واقعا ارزش عصبانی شدن دارد ؟
  آیا ارزش آ ن را دارد که بقیه روز من خراب شود ؟
  آیا پاسخ من به این وضعیت مناسب است ؟
  آیا ارزش وقت گذاشتن را دارد ؟

  نکته 4 : پیدا کردن راه هایی سالم برای بیان خشم خود
  اگر شما تصمیم گرفته اید که راه بهتری برای بروز خشم وجود دارد مطمئنا موفق می شوید. مهم این است که برای بیان احساسات خود راه سالم را پیدا کنید. هنگامی که با احترام ارتباط برقرار می کنید ، خشم می تواند یک منبع فوق العاده ای از انرژی و برای تغییر الهام بخش باشد .

  با دقت به آنچه واقعا از آن عصبانی هستید اشاره نمایید
  آیا تا به حال از بحث احمقانه چیزی بدست آورده اید؟ دعوا بزرگ اغلب بر سر چیز کوچک رخ می دهد، قرار دادن ظرفی سمت چپ به جای راست و یا ده دقیقه دیررسیدن. اما معمولا یک مسئله بزرگتر در پشت آن وجود دارد. اگر شما سریع تحریک می شوید و خشم تان به سرعت در حال افزایش است ، از خود بپرسید : " چیزی که من واقعا در مورد عصبانی هستم چیست ؟ " شناسایی منبع واقعی سرخوردگی به شما در راحت تر ارتباط برقرار کردن با خشم ، اقدام سازنده ، و حل و فصل دقیق آن کمک می کند .

  چند نکته :
  _ درست است که از دست کسی ناراحت هستید اما مبارزه عادلانه داشته باشید. مبارزه با عادلانه اجازه می دهد تا شما نیازهای خود در حالی که به دیگران نیز احترام می گذارید بیان کنید.

  _ تمرکز بر زمان حال داشته باشید. توجه به گذشته و اتفاقات تلخ عصبانیت را تشدید می کند در حالی که تمرکز بر زمان حال شما را به سمت کنترل خشم راهنمایی می کند.

  _ در میدان جنگ خود را انتخاب کنید . اختلافات را می توان تخلیه کرد اما مهم این است ببینید آیا اتفاق ارزش دارد که شما وقت و انرژی خود را برای آن تلف کنید . اگر در میدان جنگ خود را انتخاب کنید در این صورت زمانی که از چیزی هم ناراحت شوید دیگران شما را جدی تر می گیرند.
  حاضر به بخشش و عفو باشید. حل تعارض غیر ممکن است اگر شما مایل و یا قادر به بخشش و عفو نباشید.

  _ اگر نمی توانید تفاوت ها را حل کنید اختلافات را بپذیرید و توافق کنید.

  کمک برای مدیریت خشم
  اگر هنوز هم خشم شما خارج از کنترل است یا به طور مدام در محیط پر تنش قرارد ارید، شما به کمک بیشتری نیاز دارید. بسیاری از درمانگران، کلاس ها، برنامه ها و برای افراد مبتلا به مشکلات مدیریت خشم وجود دارد. درخواست کمک نشانه ای از ضعف نیست.

  درمان مشکلات کنترل خشم
  درمان می تواند یک راه عالی برای کاوش دلایل خشم باشد. اگر شما نمی دانید که چرا عصبانی می شوید، کنترل خشم نیز بسیار سخت می شود. درمان شامل ایجاد یک محیط امن برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلایل ایجاد خشم و شناسایی عوامل محرک برای خشم فراهم می کند. این یک مکان امن برای تمرین مهارت های جدید در بیان خشم را نیز شامل می شود.
  درکلاس مدیریت خشم و یا درمان گروهی اجازه می دهند شما مقابله افراد با رویداد ها را ببینید. همچنین شما راهنمایی و روش های یادگیری برای مدیریت خشم دیگران را می شنوید.  گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
  www.seemorgh.com/lifestyle
  گاه دلتنـــــــگ می شوم دلتنـگتر از تمام دلتنگـــــــــی ها
  حسرت ها را می شمارم
  و باختن ها
  وصدای شکستن را
  نمیدانم من کدامین امید را ناامیدکردم...
  وکدام خواهش را نشنیدم
  وبه کدام دلتنگی خندیدم
  که چنین دلتنگــــــــــــــــم

 10. 3 کاربر از پست meli1378619 تشکر کرده اند .


موضوعات مشابه

 1. 4 روش آسان براي كنترل اشتها
  توسط asal در انجمن تغذیه و خواص مواد غذایی
  پاسخ ها: 7
  آخرین نوشته: 1390,08,24, ساعت : 12:44
 2. چگونه خشم خود را در محيط كار كنترل كنيم؟
  توسط Esperichoo در انجمن سوالات و تست های روانشناسی
  پاسخ ها: 2
  آخرین نوشته: 1389,02,11, ساعت : 11:06

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

ذش