ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
آموزش اصولی قلاب بافی
تور

نودهشتیا
فید آر اس اس
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 27
  1. Top | #1

کاربر ویژه

میانگین پست در روز
    9.14
    تشکر از کاربر
    29,010
    تشکر شده 165,538 در 14,090 پست
    حالت من
    Khoonsard
    اندازه فونت

Wink آموزش اصولی قلاب بافی

برگرفته از :

http://crochetschool.ir

برای حضور سر زنگ قلاب بافی به وسایلی نیاز دارید:
    ۱) طبیعتا در ابتدا دفتر و قلم (یا ورد و نت پد و…!) جهت ثبت آموخته ها
    ۲) قلاب (برای شروع، یک قلاب ترجیحا با سایز متوسط مثلا ۲٫۵ میلی متری (تقریبا شماره ۰۰ قلابهای استیل یا ۲-۲٫۵ قلابهای لاکی یا آلومینیومی دسته دار و…))
    قلابها در سایزهای متفاوت و جنسهای مختلفی عرضه میشن (استیل، آلومینیومی، چوبی، لاکی و…) که متناسب با نوع و سایز بافت و نخ و سلیقه و راحتی خودتون میتونید از اونها استفاده بکنید.
    این هم تعدادی از قلابهای من (که بیش از همه از دو قلاب دسته دار قرمز و سبز استفاده میکنم):

۳) مقداری کاموا جهت بافتن نمونه بافتها ( ما بیشتر از نخ کاموا استفاده میکنیم نه نخ ابریشمی…نخ هم میتونه ضخامتهای متفاوت داشته باشه که بسته به ضخامت اون بایستی از قلابهایی با سایزهای متفاوت استفاده کنیم)

۴) در صورت نیاز مقداری نشان یا سنجاق کوچک جهت علامت گذاشتن
    ۵) و در نهایت برای تزئین : روبان، مروارید و سنگ، دکمه و….. (فعلا نیازی نیست)
    همین!

سعی میکنم اغلب مطالب رو با عکس و فیلم و انیمیشن و الگو و…روی وبلاگ بذارم که با سیو کردن اونها میتونید استفاده بیشتری ببرید.
    ضمنا کتابهایی رو هم برای آموزش بهتر معرفی کرده مدلهایی مختلفی رو در اختیارتون قرار میدم.
    همچنین خوشحال میشم دوستانی که آشنایی دارن و میتونن کمک بکنن، ما رو همراهی کنن.

خب برای جلسه اول کافیه دیگه! جلسه بعد وسایلتون رو تهیه کنید و تشریف بیارید تا شروع کنیم!!
    تا بعد
    ویرایش توسط Persiana : 1391,09,13 در ساعت ساعت : 10:57
    هر موقعیتی چه خوب یا بد،گـــذرا است...شکرگزار باش؛
    شاید بدترین شرایط زندگی تو برای دیگران آرزو باشد...
    خدا شونه هامونو فقط
    واسه اینکه کوله بار غمهامونو روش بگذاریم نیافرید بلکه آفرید تا بعضی وقتا بندازیمشون بالا و بگیم بی خیال...!

2. Top | #2

کاربر ویژه

میانگین پست در روز
    9.14
    تشکر از کاربر
    29,010
    حالت من
    Khoonsard
    اندازه فونت

جلسه دوم :
    اگه نگاهی به اغلب کتب قلاب بافی خارجی و داخلی بکنید ( که ان شاء الله به مرور معرفی کرده و بعضی رو برای دانلود روی وبلاگ قرار میدم) یکی دو فصل یا حداقل چند صفحه اول، در رابطه با مقدمات و ابزار و وسایل و اصول کلی قلاب بافی صحبت میکنه.
    قسمت عمده این مطالب رو آشنایی با انواع قلابها، نخها، اندازهگیری و طراحی و…تشکیل میده که البته فکر نمیکنم همه قلاب بافها! مو به مو اونها رو اجرا کنن…من هم به بعضی به صورت مختصر اشاره میکنم.
    در رابطه با انواع قلاب توی پست قبل صحبت کوتاهی شد. اینکه برای سلایق و نخها و بافتهای مختلف، سایزها و جنسهای مختلفی وجود داره. این سایزبندی از زیر ۱ میلیمتر (قطر دسته قلاب) شروع میشه تا حدود ۲ سانتیمتر که البته در سیستمهای مختلف امریکایی و اروپایی و…شمارهبندی تفاوتهایی داره…و بهتره از روی همون واحد میلیمتر خریداری کنید.

اما در رابطه با انواع نخ و نکاتی باید هنگام خرید و استفاده از اون بهش توجه کنیم:
    روی لیبل هر کاموایی یکسری مشخصات و علاماتی درج شده مثل:

وزن و طول نخ: طول نخ از وزن اون مهمتره. چرا که ممکنه نخها حجیم یا سبک باشن و اصل برای ما میزان نخ مورد نیازه!
    شماره پیشنهادی میل بافتنی یا قلاب: بهتره که از میلی در محدوده همین شماره و همین سایز استفاده کنیم (مخصوصا برای بافتن از روی الگو…گرچه من خودم خیلی به این توصیه عمل نمیکنم!!!)
    کدهای مربوط به رنگ (Col.No و Lot.No): بهتره برای پیدا کردن نخی همرنگ نخ قبلی که حین کار تمام شده به این کدها توجه کنیم و کدهای مشابه رو خریداری کنیم.
    توصیههای مربوط به قابلیت شستشو و اتو کردن و….
    gauge ( که توی این کتاب من به جای اون از لفظ کشش استفاده کرده…ولی فکر میکنم بیشتر تخمین و اندازهگیری و…معنا بده): همون طور که توی شکل میبینید روی لیبل یک مربع ۱۰ *۱۰ نشون داده شده که روی یک ضلعش عدد ۱۶ و روی ضلع دیگه عدد ۲۴ نوشته شده. منظور اینه که با این کاموا و قلاب پیشنهادی اگر مربعی ۱۰*۱۰ سانت ببافیم باید در هر ردیف ۱۶ گره و در کل ۲۴ ردیف داشته باشیم!
    یعنی بهتره که قبل از بافت اصلی، مربعی با ضلع ۱۰*۱۰ ببافیم و میزان گرهها و ردیفها رو بشماریم و با میزان کشش روی کاموا (و همچنین بعدا خواهیم گفت میزان کشش پیشنهادی در اول هر روش بافت) مقایسه کنیم و سایز مناسب قلاب و میزان شل یا سفت بودن بافتمون رو متوجه بشیم و اصلاح کنیم تا موقع بافت اصلی نتیجه و سایز مطلوبتری رو بدست بیاریم.
    همچنین بعد از اندازهگیری مثلا در مورد لباس و… (دور سینه، دور کمر، دور باسن، پشت از یک شانه تا شانه دیگه، قد آستین و…) با استفاده از میزان گرهها در یک واحد مثلا یک سانت یا یک اینچ ( که از روش بالا بدست میاد…یعنی میزان گرهها در ۱۰ سانت تقسیم بر ۱۰!) و ضرب اون در اندازه اصلی میتونیم میزان گرهها و یا بصورت مشابه میزان ردیفهای مورد نیاز رو بدست بیاریم!
    (این روش گرچه خیلی دقت رو بالا میبره و…ولی من خودم تا حالا این کار رو نکردم!!! و خب گاهی مشکلاتی هم پیش اومده! که یه جورایی حلش کردم!! )

خب فعلا برای این جلسه کافیه….اگه سؤالی داشتید بپرسید.

3. Top | #3

کاربر ویژه

میانگین پست در روز
    9.14
    تشکر از کاربر
    29,010
    حالت من
    Khoonsard
    اندازه فونت

در جلسه سوم با چند نکته آشنا میشیم:

۱) نحوه در دست گرفتن قلاب:
    افراد راست دست، قلاب رو در دست راست میگیرند و نخ رو با دست چپ نگه میدارند و افراد چپ دست بالعکس.
    در مورد نحوه گرفتن قلاب، در کتب و سایتهای مختلف دو سه روش معرفی شده از جمله:
    گرفتن قلاب مانند مداد (شکل بالا) و مانند چاقو( شکل پایین).

نحوه گرفتن قلاب

خودم بیشتر قلاب رو شبیه شکل پایین در دست میگیرم…البته نه دقیقا!…مهم اینه که راحت قلاب رو بگیرید و حین بافتن احساس سختی نکنید.
    ۲) نحوه گرفتن نخ:
    نخ رو هم با دست چپ نگه میدارید به این صورت که انگشت کوچک انتهای نخ رو نگه میداره، نخ به دور انگشت سبابه پیچیده میشه (البته لازم نیست پیچیده بشه همین که این انگشت حکم راهنمای نخ رو داشته باشه و اون رو بالا نگه داره و اجازه بده نخ به راحتی عبور کنه کافیه…یعنی نه خیلی سفت نه خیلی شل) با دو انگشت شست و میانه هم زنجیره یا بافت رو نگه میدارید. بعنوان مثال:

نحوه نگه داشتن نخ

(لزومی نداره خودتون رو مجبور کنید که حتما مثل تصویر بالا نخ رو نگه دارید…باز هم هر طور راحتترید! ببینید چه کلاس خوبی داریم! چقدر راحت میگیریم همه چیز رو! )
    و اما…
    ۳) نحوه شروع قلاب بافی و ایجاد گره آغازین (گره خفت) (slip knot):
    برای شروع هر بافتی ابتدا باید زنجیره بافت. یعنی شروع قلاب بافی اغلب با زنجیرهاست (گاهی اوقات توی بافت دایرهها و…به اون شکل زنجیره شروع کننده نیست). به همین جهت اول باید یاد بگیریم چطور گره خفت بزنیم یا زنجیره زدن رو آغاز کنیم.
    برای شروع زنجیره و ایجاد گره خفت و…هم چند روش پیشنهاد میشه مثل ایجاد یک حلقه و رد کردن قلاب، و گره زدن و…:

گره آغازین

البته من از این روش استفاده نمیکنم بلکه مثل فیلمی که در ذیل این مطلب قرار داده شده ( و امیدوارم بتونید مشاهده بکنید…به هر حال میتونید از اینجا دانلودش کنید) قلاب رو روی نخ قرار میدم بعد اون رو همراه با نخ یک دور به سمت خودم میچرخونم به صورتی که نخ دورش بپیچه و حلقهای ایجاد بشه. سپس نخ رو با قلاب گرفته و از داخل حلقه ایجاد شده روی قلاب میگذرونم (مثل زنجیره) و در نهایت با کشیدن دنباله نخ اون رو سفت میکنم و…شروع میکنم به بافت زنجیره:

۴) زنجیره (chain):
    بافت زنجیره کار خاصی نداره…فقط بایستی نخ رو بوسیله قلاب از داخل حلقه موجود بر روی قلاب بگذرونید به صورتی که یک زنجیره ایجاد شده و حلقهای جدید روی قلاب تشکیل بشه…به همین سادگی!

توی کتب، الگوها و مدلهای بین المللی! زنجیره با نام chain، مخفف ch و سمبل بیضی تو خالی نمایش داده میشه (آشنایی با نام، مخفف و سمبل گرهها برای بافت از روی الگوها و چارتها ضروریه):

(yo= yarn over گرفتن نخ با قلاب، Rep= repeat تکرار، sts= stitches گرهها )
    توصیه میکنم حتما حتما فیلم رو ببینید! دانلودش کنید و ببینید و تمرین کنید تا دستتون راه بیافته و بتونید راحت زنجیره بزنید…نه خیلی شل نه خیلی سفت و سعی کنید تقریبا یک اندازه باشن.
    برای سرچ و جستجو توی نت هم میتونید از کلیدواژههای اصلی مثل crochet، chain و (slip knot (sl knot و…استفاده کنید.

4. Top | #4

کاربر ویژه

میانگین پست در روز
    9.14
    تشکر از کاربر
    29,010
    حالت من
    Khoonsard
    اندازه فونت

در رابطه با زنجیره و گرههای قلاب بافی ابتدا باید به یک سری نکات تکمیلی اشاره کنم که امروز به یکی از اونها میپردازیم:

همین طور که در شکل مشاهده میکنید پس از بافتن زنجیره و یا دیگر گرهها، بر روی کار حلقههایی ایجاد میشه که خودش شامل یک حلقه جلویی یا قسمتی از حلقه که به سمت ماست (front loop)، و یک حلقه عقبی یا قسمتی که از ما دوره (back loop) میشه. برای ردیفهای بعدی کار و بافت گرههای جدید، قلاب میتونه فقط از حلقه جلویی (front) عبور کنه یا فقط از حلقه عقبی (back) و یا از زیر هر دو (both). البته علامت اختصاری و سمبلهای بعضی گرهها در مورد اینکه قلاب از کدام حلقه عبور بکنه تفاوتهای جزیی داره .
    عموما وجود خط صاف یا خمیده به سمت پایین زیر علامت اختصاری یا سمبل یک گره نشان دهنده عبور قلاب از حلقه پشتی است و وجود خط خمیده به سمت بالا در زیر آن نشاندهنده عبور قلاب تنها از حلقه جلویی.

بعدا خواهیم دید که قلاب حتی میتونه از بین گرهها و از ردیف زیرین و …هم عبور بکنه!

و اما…
    اولین بافت وگرهای که با نحوه بافتش آشنا میشیم، بافت نامرئی یا slip stitch نام داره. برای بافت، طبق مراحل زیر عمل میکنیم:
    ۱) برای شروع به تعداد مورد نیاز یا دلخواه زنجیره میزنیم.
    ۲) قلاب رو از زنجیره اول روی کار عبور میدیم.
    ۳) نخ رو از عقب به جلو روی قلاب میپیچیم. (نخ رو با قلاب میگیریم. در فیلم کاملا واضح نشان داده شده)
    ۴) قلاب رو به همراه نخ از داخل زنجیره و سپس از داخل حلقه روی قلاب عبور میدیم.
    ۵) به این ترتیب یک گره نامرئی بافتیم. مجددا قلاب رو از داخل زنجیره بعدی عبور داده و مراحل رو تکرار میکنیم.

میتونید فیلم رو از اینجا دانلود کنید.

بافت نامرئی یا slip stirch رو روی الگوها با سمبل بیضی یا دایر کوچک توپر و مخفف sl st نمایش میدهند.

5. Top | #5

کاربر ویژه

میانگین پست در روز
    9.14
    تشکر از کاربر
    29,010
    حالت من
    Khoonsard
    اندازه فونت

آموزش پایه کوتاه یا single crochet: برای بافت پایه کوتاه به ترتیب زیر عمل میکنید:
    ۱) به تعداد مورد نیاز زنجیره میزنید.
    ۲) قلاب رو وارد دومین زنجیره میکنید و از اون عبور میدید:

(تصاویر هم نحوه بافت برای افراد راست دست رو نشون میدن و هم افراد چپ دست)
    ۳) نخ رو از عقب روی قلاب آورده، با قلاب گرفته و از درون زنجیره بیرون میکشید:

۴) حالا دو تا حلقه روی قلاب تشکیل شده. مجددا نخ رو گرفته و از داخل دو تا حلقه عبور میدید:

۵) در نهایت یک عدد پایه کوتاه بافتید و یک حلقه جدید هم بر روی قلاب باقی میمونه. مجددا قلاب رو وارد زنجیره بعدی کرده مراحل بالا رو تکرار میکنید:

۶) و این کار رو تا انتهای ردیف (تا آخرین زنجیره) ادامه میدید. الان یک ردیف پایه کوتاه بافتید:

۷) برای بافتن ردیفهای بعدی، باید در انتهای ردیف اول، پس از اینکه آخرین پایه کوتاه رو هم بافتید، یک زنجیره ببافید، که به این زنجیره زنجیره چرخشی گفته میشه. بعد کار رو برگردونید به صورتی که آخرین گره ردیف اول، اولین گره ردیف دوم محسوب بشه و مراحل گفته شده در بالا رو تکرار کنید:

- برای یادگیری بهتر میتونید این فیلم رو هم دانلود و مشاهده کنید.
    - نام، مخفف و سمبل پایه کوتاه رو هم در شکل زیر میتونید ببینید و به خاطر بسپارید:
    تذکر: البته با اشاره به بحث حلقههای جلویی و عقبی سطح بالایی گرهها و زنجیرهها (که در جلسه قبل بهش اشاره شد (front & back loop))، سمبلهای زیر برای بافتن پایه کوتاه فقط در حلقه جلویی (سمبل بالایی) و یا فقط در حلقه عقبی (سمبل پایینی) به کار میره:

برای درک بهتر مطلب میتونید اینجا رو هم ببینید
    ویرایش توسط Persiana : 1391,09,12 در ساعت ساعت : 11:13

6. Top | #6

کاربر ویژه

میانگین پست در روز
    9.14
    تشکر از کاربر
    29,010
    حالت من
    Khoonsard
    اندازه فونت

آموزش پایه متوسط یا ساده (half double crochet) میپردازیم که از لحاظ ارتفاع حد واسط «پایه کوتاه» و «پایه بلند» است.

برای بافت این گره بایستی طبق مراحل زیر عمل کنید:
    ۱) ابتدا به میزان لازم زنجیره میزنیم. جهت بافت پایه متوسط لازمه که ۲ زنجیره اضافهتر ببافیم.
    ۲) سپس نخ رو توسط قلاب گرفته (yarn over) و همراه با قلاب وارد سومین (برخی کتب و….: چهارمین) زنجیره میکنیم.

۳) مجددا نخ رو با قلاب میگیریم (yo) و همراه با قلاب از درون زنجیره بیرون میکشیم.

۴) به این صورت، ۳ حلقه بر روی قلاب ایجاد میشه. نخ رو بوسیله قلاب گرفته (yo) و از هر ۳حلقه روی قلاب رد میکنیم.

۵) بدین ترتیب یک گره پایه متوسط بافتیم و یک حلقه جدید بر روی قلاب ایجاد شدهاست.

۶) مجددا نخ را با قلاب گرفته و همراه با قلاب، وارد زنجیره بعدی میکنیم و مراحل بالا را تکرار میکنیم.

۶) تا آخرین زنجیره و تا آخر ردیف رو به همین صورت میبافیم. در انتهای ردیف اول و برای بافت ردیف بعدی ۲ زنجیره چرخشی بافته و کار رو برمیگردونیم، به صورتی که گره آخر ردیف اول نقش گره اول ردیف دوم رو بازی کنه و بافت رو به همون ترتیب گفته شده در بالا ادامه میدیم.

بافت پایه متوسط رو توی کتب و سایتها و الگوهای مختلف با نام half double crochet stitch، مخفف hdc و سمبل زیر نشون میدن:

در صورت تمایل و برای یادگیری بهتر میتونید این فیلم رو هم دانلود کنید:
    http://crochetschool.ir/files/2010/06/AA_HalfDoubleCrochet.wmv

ویرایش توسط Persiana : 1391,09,12 در ساعت ساعت : 11:14

7. 17 کاربر از پست Persiana تشکر کرده اند .

8. Top | #7

کاربر ویژه

میانگین پست در روز
    9.14
    تشکر از کاربر
    29,010
    حالت من
    Khoonsard
    اندازه فونت

برای بافت پایه بلند باید مراحل زیر رو دنبال کنید:
    ۱) به مقدار مورد نیاز زنجیره بزنید. برای بافت پایه بلند باید ۳ زنجیره اضافهتر از اندازه مورد نیاز ببافید.
    ۲) نخ رو با قلاب گرفته (yo) و همراه با قلاب وارد چهارمین زنجیره میکنید:
    ۳) مجددا نخ رو با قلاب گرفته (yo) همراه با قلاب از داخل زنجیره بیرون میکشید. اکنون ۳ حلقه بر روی قلاب ایجاد شده:

۴) تا مرحله قبل تقریبا شبیه بافت پایه متوسط بود، اما در این مرحله نخ رو با قلاب گرفته (yo) و تنها از دو حلقه روی قلاب عبور میدیم:

پس از این مرحله دو حلقه بر روی قلاب باقی میمونه:

۵) مجددا نخ رو با قلاب گرفته (yo) و از دو حلقه باقی مونده بر روی قلاب عبور میدیم:

۶) اکنون یک پایه بلند بافتید و یک حلقه جدید هم روی قلاب ایجاد شده:

۷) نخ رو با قلاب گرفته همراه با قلاب وارد زنجیره بعدی میکنیم و مراحل بالا را تا آخرین زنجیره ادامه میدهیم:

۸) برای بافت ردیف دوم، پس از بافتن آخرین پایه بلند از ردیف اول، ۳ زنجیره چرخشی بافته و کار را برمیگردانیم. نخ را با قلاب گرفته وارد زنجیره بعدی میکنیم و مجددا طبق مراحل بالا شروع به بافت پایه بلند مینماییم:

بافت پایه بلند با نام، مخفف و سمبل زیر نمایش داده میشه:

به منظور یادگیری هرچه بهتر این گره، میتونید این فیلم رو هم دانلود و مشاهده کنید:
    http://crochetschool.ir/files/2010/06/4Double_Crochet.wmv
    ویرایش توسط Persiana : 1391,09,12 در ساعت ساعت : 11:16

9. 17 کاربر از پست Persiana تشکر کرده اند .

10. Top | #8

کاربر ویژه

میانگین پست در روز
    9.14
    تشکر از کاربر
    29,010
    حالت من
    Khoonsard
    اندازه فونت

در جلسه قبل با بافت پایه بلند یا Double Crochet آشنا شدیم. امروز طبق نامگذاری برخی کتب فارسی با بافت پایه دوبل و سوبل و احتمالاً چوبل!! آشنا خواهیم شد.

بافت پایه دوبل یا (Triple Crochet (Treble Crochet مانند پایه بلنده با چند تفاوت:
    ۱) ابتدا نخ را دو بار دور قلاب میپیچیم.
    ۲) سپس قلاب رو وارد پنجمین زنجیره میکنیم.

۳) با قلاب نخ رو گرفته از داخل زنجیره بیرون میکشیم. در این حالت ۴ حلقه روی قلاب ایجاد میشود:

۴) مجددا نخ رو با قلاب گرفته از دو حلقه اول روی قلاب میگذرونیم:

۵) ۳ حلقه روی قلاب باقی میمونه. دوباره با قلاب نخ رو گرفته از دو حلقه بعدی میگذرونیم:

۶) دو حلقه روی قلاب باقی میمونه. مجددا نخ رو با قلاب گرفته از دو حلقه باقی مانده هم میگذرونیم:

۷) نهایتا یک پایه دوبل بافتیم و یک حلقه روی قلاب باقی می مونه. برای بافت پایه دوبل بعدی دوباره نخ رو دوبار دور قلاب پیچیده و اون رو وارد زنجیره بعدی میکنیم و به بافت ادامه میدیم تا آخر ردیف:

۸) برای بافت ردیف بعدی، در انتهای ردیف قبل ۴ زنجیره چرخشی میبافیم و کار رو برمیگردونیم و از زنجیره بعدی شروع به بافت میکنیم:

بافت پایه سوبل(!) یا (Double Triple Crochet ( Double Treble Crochet دقیقا مثل حالت قبل عمل میکنیم منتها با سه تفاوت:
    ۱) نخ رو در ابتدا ۳ بار دور قلاب میپیچیم.
    ۲) قلاب رو وارد ششمین زنجیره میکنیم.
    (بافت رو به همون صورت گرفتن نخ و گذروندن از دو حلقه تا باقی موندن یک حلقه روی قلاب ادامه میدیم)
    ۳) پس از اتمام ردیف اول ۵ زنجیره چرخشی بافته و کار رو برمیگردونیم.

برای بافت پایه چوبل( اسم من درآوردی بنده!!) یا (Triple Triple Crochet (Treble Treble Crochet هم مثل بالا عمل میکنیم با ۳ تفاوت:
    ۱) نخ رو در ابتدا ۴ دور به دور قلاب میپیچیم.
    ۲) قلاب رو وارد هفتمین زنجیره میکنیم و بافت رو به صورت گرفتن نخ و گذروندن از دو حلقه تا باقی موندن یک حلقه ادامه میدیم.
    ۳) پس از اتمام ردیف اول، ۶ زنجیره چرخشی بافته کار رو برمیگردونیم و ردیف بعد رو میبافیم.

پایه دوبل و سوبل و چوبل(!) رو در کتب و الگوهای مختلف با نام، مخفف و سمبل زیر نمایش میدن (البته نامهایی که در متن هم بهشون اشاره کردم بعضا به کار میرن):

برای یادگیری بهتر میتونید فیلمهای زیر رو هم دانلود و مشاهده کنید:

اگه در کل بخواهید بدونید که برای هر گره پایه باید چند زنجیره چرخشی ببافید شکل زیر میتونه کمک خوبی باشه:
    ویرایش توسط Persiana : 1391,09,12 در ساعت ساعت : 11:17

11. 15 کاربر از پست Persiana تشکر کرده اند .

12. Top | #9

کاربر ویژه

میانگین پست در روز
    9.14
    تشکر از کاربر
    29,010
    حالت من
    Khoonsard
    اندازه فونت

این جلسه با دو نکته از اصول قلاب بافی آشنا میشیم:
    اول: نحوه تعویض نخ
    در حین بافت گاهی نیاز داریم نخ رو عوض کنیم، برای بافت با رنگ دیگه، یا بعلت تمام شدن نخ و استفاده از نخ جدید.
    در این شرایط بایستی به طریق زیر عمل کنیم:
    ۱) آخرین گره رو به صورت کامل نمیبافیم بلکه تا یک مرحله مانده به آخر بافت رو نگه میداریم. ( یعنی غالبا تا مرحلهای که دو حلقه بر روی قلاب باقی است)
    ۲) نخ جدید رو پشت کار گذاشته با قلاب اون رو گرفته و از داخل دو حلقه باقی مونده روی قلاب رد میکنیم و به این ترتیب بافت گره آخر کامل میشه. حالا شروع میکنیم به ادامه بافت با نخ جدید. در صورت عدم نیاز به نخ قدیمی باید ادامه اون رو قطع کنیم و دو سر باقی مانده از انتهای نخ قدیمی و ابتدای نخ جدید رو با بافت گرههای بعدی مخفی کنیم:
    نحوه تعویض نخ در انتهای ردیف:

در صورتی که میخواستیم بر روی قسمتی از بافت قدیمی، با نخ جدید شروع به بافت کنیم، نخ رو پشت کار قرار داده قلاب رو از داخل زنجیره (یا حلقه) مورد نظر عبور میدیم، نخ رو با قلاب گرفته و از زنجیره بیرون میکشیم. حالا یک حلقه روی قلاب ایجاد شده، نخ رو گرفته و از داخل حلقه عبور میدیم. به تعداد مورد نیاز زنجیره میزنیم و بافت رو ادامه میدیم:

برای یادگیری بهتر میتونید فیلم زیر رو هم دانلود کرده مشاهده کنید:
    http://crochetschool.ir/files/2010/06/31Change_Col.wmv

و اما نکته بعد:
    دوم: نحوه خاتمه دادن کار
    ۱) برای اتمام کار باید ابتدا یک زنجیره ببافید.
    ۲) نخ رو حدود ۱۰-۱۵ سانت بعد از زنجیره قطع کنید و اون رو بکشید تا سفت و محکم بشه.
    ۳) نخ باقی مونده رو از سوزنی رد کنید و سوزن رو از بین گرههای قبلی یا بعدی به صورت افقی و از بین گرههای پایینی به صورت عمودی عبور بدید تا اطمینان پیدا کنید که محکم شده . سپس ادامه نخ رو ببرید.
    نحوه عبور دادن نخ از بین گرهها :

ویرایش توسط Persiana : 1391,09,12 در ساعت ساعت : 11:39

13. 15 کاربر از پست Persiana تشکر کرده اند .

14. Top | #10

کاربر ویژه

میانگین پست در روز
    9.14
    تشکر از کاربر
    29,010
    حالت من
    Khoonsard
    اندازه فونت

در این جلسه به آموزش اضافه کردن گرهها در قلاب بافی (Increase) (مخفف: inc) میپردازیم. به عبارت دیگه یعنی چطور میتونیم تعداد گرهها رو حین بافت افزایش داده و به بافت شکل بدیم. این کار مخصوصا برای بافت دایرهها از جمله کلاه، برای بافت چینها و………مورد استفاده قرار میگیره.

افزایش دادن گرهها حین کار، بسیار سادهاست. فقط کافیه که دو گره ( یا بیشتر از آن) رو در یک زنجیره یا یک گره ببافیم (work 2 st (such as sc) in one st)
    بعنوان مثال در مورد بافت پایه کوتاه پس از اینکه طبق معمول یک پایه کوتاه بافتیم مجددا قلاب رو وارد همون زنجیره کرده یک پایه کوتاه دیگه میبافیم و به این صورت در یک زنجیره دو پایه کوتاه ایجاد می کنیم. البته بسته به الگو و طرحی که دارید ممکنه نیاز باشه بیش از دو گره در یک زنجیره ببافید:
    که در الگوها و کتب مختلف افزودن بافت پایه کوتاه با سمبل زیر نمایش داده میشه:
    در مورد سایر گرهها از جمله پایه متوسط و بلند و…هم به همین صورت عمل میکنیم که میتونید نمونههایی از اونها رو در تصاویر زیر مشاهده کنید( برای اینکه حجم مطلب زیاد نشه و بتونید همه رو مشاهده کنید لینک تصاویر رو قرار میدم. ببینید و اگر سؤالی بود بپرسید):

۱) دو پایه کوتاه در یک زنجیره:
    http://crochetschool.ir/files/2010/07/sc-inc2.jpg
    همون طور که قبلا اشاره کردیم سمبل پایه کوتاه شکلی شبیه علامت مثبته (+)در اینجا دو مثبت متصل به هم رو مشاهده میکنیم (گرچه کمی کشیدگی پیدا کردن!)

در مورد سایر گرهها نیز بایستی به سمبل و نماد اونها توجه کنیم.
    در صورتی که چند سمبل از پایین بهم پیوسته بودن یعنی افزایش و بافت چند گره در یک گره؛ و اگر از بالا بهم متصل بودن یعنی کاهش دادن گرهها که ان شاء الله در جلسه بعدی بهش خواهیم پرداخت.

۲) سه پایه کوتاه در یک زنجیره و یا دو پایه کوتاه با فاصله یک زنجیره، در یک زنجیره!:
    http://crochetschool.ir/files/2010/07/sc-inc1.jpg
    (در شکل پایینی بین دو مثبت متصل به هم یک بیضی تو خالی مشاهده میکنید که همون طور که قبلا توضیح دادیم سمبل و نمادی برای زنجیره (chain) است. یعنی بایستی در این حالت، بین دو پایه کوتاه یک زنجیره ببافید. یعنی «یک پایه کوتاه، یک زنجیره و یک پایه کوتاه دیگه» در یک زنجیره بافته میشن)

۳) سه پایه متوسط در یک زنجیره (یا یک گره) و یا در یک فضا:
    http://crochetschool.ir/files/2010/07/hdc-inc1.jpg
    در شکل پایین مشاهده میکنید که انتهای نمادهای پایه متوسط بهم نزدیک شده ولی متصل نیستن. به این دلیل که در اینجا گرهها در یک زنجیره یا گره بافته نمیشن….بلکه در یک فضا اونها رو میبافیم یعنی قلاب رو از داخل فضای زیر زنجیرهها گذرونده و سه پایه متوسط رو به همین شیوه در این فضا ایجاد میکنیم.

۴) دو پایه بلند در یک زنجیره و یا در یک فضا:
    http://crochetschool.ir/files/2010/07/dc-inc2.jpg

البته حالت دیگهای برای اضافه کردن گرهها در قلاب بافی هم وجود داره که گاهی بهش نیاز پیدا میکنیم :
    مثلا در انتهای ردیف قبلی چند زنجیره میبافیم + تعداد مورد نیاز زنجیره چرخشی، بعد کار رو برمیگردونیم و شروع به بافت میکنیم تا آخر ردیف. در این حالت ردیف جدیدی که بافته شده دارای چند گره اضافهتر از ردیف قبل است و…
    ویرایش توسط Persiana : 1391,09,12 در ساعت ساعت : 11:40

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین