پادشاهی نروژ ( Kingdom of Norway ) کشوری است واقع در اروپای شمالی ، غرب شبه جزیره ی اسکاندیناوی ، غرب سوئد و در حاشیه ی دریای شمال ( در جنوب ) و دریای نروژ ( در غرب ) . پایتخت نروژ ، شهر اسلو ( Oslo ) با 792 هزار نفر جمعیت می باشد . مساحت نروژ 324.220 کیلومتر مربع و جمعیت آن 4 میلیون و 630 هزار نفر است . از مهمترین شهرهای نروژ می توان به برگن 235 هزار نفر ، تروندهیم 153 هزار نفر ، استاوانگر 111 هزار نفر و باروم 103 هزار نفر اشاره کرد . تقریبا 70 % خاک نروژ به دلیل سرمای شدید و همجواری با قطب شمال غیر قابل سکنی می باشد و هرچه از شمال به طرف جنوب نروژ پیش برویم از برودت هوا کاسته و به تراکم جمعیت افزوده می شود . نروژ از قدیمی ترین حکومت های پادشاهی اروپا محسوب می شود که هنوز هم به قوت خود باقی است . اولین حکومت پادشاهی به سال 994 میلادی و ورود وایکینگ ها به منطقه ی فعلی نروژ بر می گردد که یک وایکینگ به نام اولاف تریکوانسون با پذیرفتن آیین مسیحیت خود را پادشاه نامید . در سال 1397 میلادی نروژ و دانمارک یک اتحادیه را تشکیل دادند که چهار قرن پایدار ماند . در سال 1814 سوئد پیشنهاد ادغام نروژ را در خاک خود کرد ولی با مقاومت نروژ مواجه شد سپس با یک حمله ی برق آسا نروژ را اشغال نمود اما پذیرفت که نروژ کماکان قانون اساسی خود را حفظ کند . با رشد احساسات ناسیونالیستی در قرن 19 میلادی با برگزاری یک رفراندوم در سال 1905 نروژ از سوئد جدا شد . در سال 1914 و با شروع جنگ جهانی اول ، نروژ بی طرفی خود را در جنگ اعلام کرد . این جنگ خسارات سنگینی به صنعت کشتیرانی نروژ وارد کرد . در آغاز جنگ جهانی دوم در سال 1939 نروژ باز هم بی طرفی خود را در جنگ اعلام کرد با این حال با حمله ی آلمان نازی مواجه گشت و برای 5 سال بین سال های 1940 تا 1945 در اشغال آلمان نازی باقی ماند . در سال 1949 نروژ بی طرفی خود را ترک گفت و به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) پیوست . کشف نفت و گاز از سواحل جنوبی نروژ واقع در دریای شمال در اواخر دهه ی 60 میلادی اقتصاد نروژ را به یکباره متحول کرد . در همه پرسی که در سال 1972 و 1994 میلادی برگزار شد نروژ به اتحادیه ی اروپایی پیوست ولی واحد پول خود ( کرون ) را به یورو تغییر نداد . پادشاه نروژ هارالد پنجم در 17 ژانویه ی 1991 پس از مرگ پدرش به قدرت رسید و کماکان هم پادشاه نروژ می باشد ، پس از به حکومت رسیدن هارالد پنجم ، او پسرش شاهزاده هاکُن مگنوس ( متولد 20 جولای 1973 ) را وارث و جانشین خود اعلام کرد . در 17 اکتبر 2005 نیز ینس استولتنبرگ به سمت نخست وزیر نروژ برگزیده شد . نژاد 95 % مردم این کشور ، نروژی و 3 % هم سوئدی و دانمارکی هستند . دین 86 % نروژی ها ، پروتستان لوتری ، 1 % کاتولیک و 1 % مسلمان هستند . زبان رسمی مردم نروژ ، نروژی با دو لهجه ی ( بوکمال و نیرورسک ) می باشد ، همچنین زبان های سامی و فنلاندی نیز رایج است ( زبان رسمی 7 ایالت نروژ سامی است ) . واحد پول نروژ ، کرون با واحد جزء ( اوره ) نام دارد . صادرات عمده ی نروژ را نفت تشکیل می دهند ، به طوری که نروژ روزانه 3 میلیون بشکه نفت خام صادر می کند ولی در سازمان جهانی اوپک عضویت ندارد . از دیگر صادرات نروژ می توان به ، گوشت گاو ، شیر و سایر فراورده های دامی اشاره کرد .
مستعمرات نروژ :

جزیره ی بووت ( Bouvet Island ) : واقع است در جنوب آفریقا ، اقیانوس اطلس جنوبی ، جنوب غرب دماغه ی امید نیک در نزدیکی قطب جنوب ( تمام این جزیره یخی است و کسی در آن زندگی نمی کند ) مساحت این جزیره 35 کیلومتر مربع است . نکته ی جالب در مورد جزیره ی بووت ، منزوی بودن مطلق این جزیره است که منزوی ترین مکان در دنیا شناخته می شود ، نزدیک ترین سرزمین با این جزیره 1408 کیلومتر فاصله دارد که نام آن جزیره ی تامسون می باشد . گفتنی است این جزیره بر اثر فوران آتشفشان در بین سالهای 1895 تا 1896 ویران شد .

جزیره ی یان ماین ( Jan Mayen ) : واقع است در بین دریای نروژ و دریای گرینلند ، شرق گرینلند و در نزدیکی قطب شمال ، 231.74 کیلومتر مربع وسعت و خالی از جمعیت ، تنها تجهیزات واقع در این جزیره یک ایستگاه هواشناسی و یک ایستگاه رادیویی است .

اسوالبارد ( Svalbard ) : واقع است در شمالی ترین نقطه ی اروپا ، مجموعه جزایری است بین قطب شمال ، دریای بارنت و گرینلند و دریای نروژ و واقع در شمال نروژ . پایتخت این جزایر شهر لانگیرباین ( Longyearbyen ) می باشد . مساحت جزایر اسوالبارد 38 هزار و 555 کیلومتر مربع و جمعیت آن نزدیک به 3 هزار نفر است . اسوالبارد بزرگترین مستعمره ی نروژ محسوب می شود .کشور نروژ مشتمل بر 19 ایالت می باشد :1 - آکرشوس ( Akershus )

2 - اوست آدر ( Aust-Agder )

3 - بوسکرود ( Buskerud )

4 - فینمارک ( Finnmark )

5 - هدمارک ( Hedmark )

6 - هوردالند ( Hordaland )

7 - مود اوگ رومسدال ( More og Romsdal )

8 - نوردلند ( Nordland )

9 - نورد تروندلاگ ( Nord-Trondelag )

10 - اوپلند ( Oppland )

11 - اسلو ( Oslo )

12 - اوستفولد ( Ostfold )

13 - روگالند ( Rogaland )

14 - سون اوگ فوردان ( Sogn og Fjordane )

15 - سور تروندلاگ ( Sor-Trondelag )

16 - تلمارک ( Telemark )

17 - ترومز ( Troms )

18 - وست آدر ( Vest-Agder )

19 - وستفولد ( Vestfold )