ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
مطالبی در رابطه با طراحی بیمارستان - صفحه 2

www.eraofempire.irنودهشتیا
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 19 , از مجموع 19
 1. Top | #11

  کاربر نیمه فعال


  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  نوشته ها
  497
  میانگین پست در روز
  0.24
  محل سکونت
  لب کارون...
  تشکر از کاربر
  6,290
  تشکر شده 106,286 در 991 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  دسته بندي بیمارستانها

  بیمارستان ها ممکن است به طرق مختلفی مقایسه و دسته بندی شوند. از طریق نوع مالکیت و مدیریت ، نوع خدماتی که ارائه می دهند، قدمت، اندازه یا تسهیلات و تشکیلاتی که فراهم می کنند.دسته بندی که عموما مورد استفاده قرار می گیرد عبارت است از : بیمارستان های تخصصی،بیمارستان های عمومی، بیمارستان های با بستری کوتاه مدت، بیمارستان های با بستری بلند مدت.
  بیمارستان تخصصی
  بیمارستان هایی که در یک نوع بیماری و یک نوع درمان خاص تخصص دارند بیمارستان های تخصصی نامیده می شوند.امروزه معمولا بیمارستان های تخصصی به صورت بخشی از بیمارستان های عمومی درآمده اند.تغییر شرایط یا شیوه های درمان سبب کاهش یا حذف تعدادی از بیمارستان های تخصصی شده است.
  بيمارستان عمومي

  واژه عمومی در بیمارستان های عمومی بدین معنی است که آنها همه انواع درمان های پزشکی و جراحی را انجام می دهند و بیشتر تمرکز آنها بر روی بیمارانی است که بیماری جدی داشته و نیازمند مراقبت و استراحت کوتاه مدت هستند.اين قبيل بيمارستان ها عمدتاً داراي چهار بخش هستند و در پاره اي از موارد ممكن است بخش هاي ديگري را نيز دارا باشند.


  چهار بخش اصلي عبارتند از:
  داخلي: اين بخش شامل بيماري هاي قلبي،اختلالات دستگاه گوارش ، تنفس ، بيماري هاي خوني و به طور كلي اختلالاتي كه در متابوليسم خون به وجود مي آيد مي شود.
  جراحي عمومي: اين بخش شامل كليه كارهايي است كه به منظور درمان بيماري ها به كمك جراحي هاي مختلف برروي اجزاي بدن انجام مي گيرند.
  بخش زنان و زايمان: اين بخش مربوط به بيماري هاي زنان و نيز مسائل زايمان و تولد نوزادان است.
  بخش كودكان: اين بخش مربوط به امراض كودكان مي باشد.
  بیمارستان های آموزشی
  بیمارستان های آموزشی شامل بیمارستان های عمومی و تخصصی است که به ترتیت پزشک و پرستار و... می پردازد. بسیاری از موارد آموزشی در بیمارستان های عمومی تدریس و آموخته می شود و بیمارستان های تخصصی برای آموزش سطوح بالاتر و تربیت متخصص مفیدتر و مؤثرترند.
  سطوح شش گانه خدمات درمانی
  سطوح شش گانه خدمات درماني و تقسيم بندي بيمارستان ها برحسب اين سطوح

  شبكه ي درماني كشور
  نظام درمان در كل كشور در يك شبكه درماني قابل تعريف است كه مسئول مطالعات شبكه درماني با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي است.
  سطح 1 : در اين سطح فقط خدمات مربوط به 4 تخصص اصلي داخلي، جراحي، عمومي، زنان و زايمان و كودكان عرضه مي شود. در صورتي كه تعداد تخت مورد لزوم كمتر از 50 تخت باشد، بيمارستان داراي دو بخش زنان و مردان خواهد بود و زايمان نيز توسط ماما صورت مي گيرد.
  سطح 2 : در اين سطح علاوه بر 4 تخصص اصلي، تعدادي از رشته هاي تخصصي ديگر و عمدتاً چشم و گوش و ارتوپدي عرضه مي شود.
  سطح 3 : در اين سطح علاوه بر امكانات موجود در سطوح يك و دو، خدمات درماني مربوط به كليه ي رشته هاي تخصصي وجود خواهد داشت.
  سطح 4 : در اين سطح علاوه بر كليه ي رشته هاي تخصصي، تعدادي از رشته هاي فوق تخصصي نيز برحسب نياز ارائه مي شود.
  سطح 5 : در اين سطح كليه ي رشته هاي تخصصي و فوق تخصصي وجود خواهد داشت.
  سطح 6 : در اين سطح فقط رشته هاي فوق تخصصي منحصر بفرد عرضه مي شود و به صورت كشوري عمل خواهد كرد.
  سطوح بيمارستاني
  بيمارستان هاي كشور با توجه به بالاترين سطح خدمتي كه ارائه مي دهند به 6 نوع تقسيم بندي مي شوند. لازم به يادآوري است كه در يك بيمارستان ممكن است چندين سطح خدماتي ارائه شود.
  1- بيمارستان ناحيه اي 1
  بيمارستاني است كه داراي سطح خدماتي 1 مي باشد و در كليه ي شهرهايي كه مركز شهرستان مي باشد وجود خواهد داشت.
  2- بيمارستان ناحيه اي 2
  بيمارستاني است كه داراي سطح خدماتي 2 مي باشد و در شهرهايي كه بيش از 000/60 نفر جمعيت دارد، وجود دارد. مانند اهر، ملكان و ... .
  3- بيمارستان ناحيه اي 3
  بيمارستاني است كه داراي سطح خدماتي 3 مي باشد و در شهرهايي كه بيش از 125000نفر جمعيت دارد، تأسيس مي شود.
  4- بيمارستان منطقه اي
  بيمارستاني است كه داراي سطح خدماتي 4 مي باشد و در شهرهايي كه بيش از 000/250 نفر جمعيت دارد، تأسيس مي شود. مانند اروميه، زاهدان، رشت و ... .
  5- بيمارستان قطبي
  بيمارستاني است كه داراي سطح خدماتي 5 مي باشد و در شهرهايي كه داراي جمعيت بالاتر از 000/600 نفر است، وجود دارد. مانند تبريز، اصفهان، شيراز.
  6- بيمارستان كشوري
  بيمارستاني است كه داراي سطح خدماتي 6 مي باشد و عمدتاً در تهران مستقر است.
  درست یادم نیست،
  نزدیکی های اَزَل بود که گفتم و رفتم:
  شاید این بهشت،برای تو بهشت باشد
  وگرنه من از آن فرو نمی آمدم...

  نسلِ من، نسلِ رانده شدگانیست
  که به جز توهماتش
  حرفهایش را نمیفهمند!

 2. 2 کاربر از پست fatemeh_r تشکر کرده اند .


 3. Top | #12

  کاربر نیمه فعال


  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  نوشته ها
  497
  میانگین پست در روز
  0.24
  محل سکونت
  لب کارون...
  تشکر از کاربر
  6,290
  تشکر شده 106,286 در 991 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  عوامل تعيين كننده ظرفيت هاي مورد نياز خدمات بستري

  ظرفيت خدمات بستري به عوامل متعددي بستگي دارد و هر عامل در حكم متغيري است كه در ظرفيت نهايي اثر مي گذارد. اين عوامل عبارتند از :
  1- جمعيت كل : مهمترين عاملي است كه در ظرفيت هاي مورد نياز درمان بستري مؤثر است.
  2- كل جمعيت شهري يك شهرستان (مجموع جمعيت شهرهاي يك شهرستان).
  3- كل جمعيت روستايي يك شهرستان (مجموع جمعيت روستاهاي يك شهرستان).
  4- نسبت استفاده جمعيت روستايي از خدمات بستري به استفاده شهري.
  5- جمعيت يك شهر.
  6- رشد جمعيت جهت به هنگام نمودن ظرفيت ها.
  7- آموزش يا غيرآموزشي بودن بيمارستان ها با توجه به اينكه متوسط اقامت بيماران متفاوت است.
  8- متوسط اقامت بيمار كه با ظرفيت مورد نياز نسبت معكوس دارد.
  9- درصد اشغال تخت كه با ظرفيت مورد نياز نسبت معكوس دارد.
  10- ميزان نياز افراد به بستري شدن كه با ظرفيت مورد نياز نسبت معكوس دارد.
  11- درصد تخت مورد نياز هر تخصص پزشكي كه با ميزان شيوع بيماري مربوط به آن تخصص و متوسط زمان بستري ارتباط مستقيم دارد.
  12- توزيع متعادل تخت مورد نياز در سطوح 6 گانه برحسب انواع خدماتي كه در هر سطح ارائه مي شود و ميزان نيازي كه بر حسب بيماردهي به انواع خدمات درماني وجود دارد (انديكس تخت در هر سطح درماني).
  13- استقرار سطوح 6 گانه در شهرهاي مختلف برحسب توان بالقوه و مناسب بودن آن شهر براي سطح خدماتي مورد نياز (بدیع زاده، 1385)
  نظام درمانی بيمارستان ها در ايران

  نظام درماني ايران در چهار دهه اخير دستخوش تغييرات مهمي بوده است. حوالي دهة 1340، انجمن هاي بهداري كه در واقع هيأت مديره با اختيارات كامل مالي بودند، منحل شده و سلسله مراتب اداري متمركز جايگزين عدم تمركز موجود گرديد. مهمترين تحول در ساختار سازماني نظام درماني كشور تشكيل وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي در سال 1364 بود. به موجب تحول فوق، وزارت بهداري سابق به يك سازمان متمركز عظيم و غول آسا تبديل شد كه علاوه بر وظايف بهداشتي و درماني، آموزش پزشكي و حرفه هاي ذيربط را نيز بر عهده گرفت.
  هرچند شبكه بهداشتي كشور در سال هاي قبل از 1364، يعني قبل از تشكيل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به خوبي مستقر شده بود، متأسفانه شبكه بهداشتي با فعاليت هاي درماني تلفيق نشد.
  ساختار بهداشتي كشور داراي شبكة بهداشتي مدون روشني است كه در چهارچوب اين شبكه، توسعة خانه هاي بهداشت، مراكز بهداشتي و درماني روستايي و مراكز بهداشتي و درماني شهري تحقق يافته است. متأسفانه عدم تبعيت تسهيلات درماني از شبكة بهداشتي و عدم ادغام آن در اين شبكه مشكلات مهم زير را پديد آورده است:
  1. سازمان هاي متعددي از جمله سازمان تأمين اجتماعي، بنياد شهيد، بنياد مستضعفين، شركت هاي وابسته به دولت، بانك ها و ... به سبب فقدان برنامه ريزي روشن در سطح ملي، دست به احداث واحدهاي درماني بستري با ظرفيت هاي نامتناسب و پراكنده و بدون هيچ گونه رابطه منطقي با يكديگر مي زنند و سپس به بهره برداري از اين واحدهاي غالباً نامطلوب و ناقص مي پردازند.
  2. در حال حاضر، بنا به گزارش مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، تعداد
  تخت هاي بيمارستاني در حدود 46/1 به روايتي 5/1 تخت براي هر هزار نفر است. اين ميزان در بسياري از كشورهاي جهان سوم به 2 تا 3 برابر مي رسد، حال آن كه بهره برداري از تخت هاي موجود به علل مختلف از جمله به سبب پراكندگي و عدم پيش بيني بر حسب نيازهاي واقعي، سوء مديريت هاي موجود از نظر اشغال تخت و بهره برداري در حد بسيار نازلي قرار دارد، به طوري كه ميانگين اشغال تخت در بيمارستان هاي ايران از 40 درصد تجاوز نمي كند.

  سرانه تخت بيمارستان ها

  در حال حاضر با حدود 90000 تخت بيمارستاني موجود و حدود 30000 تخت در دست احداث، مجموعاً سرانه اي معادل 6/1-5/1 تخت بيمارستاني به ازاء هر هزار نفر جمعيت را عرضه مي دارد. در مورد كشورهاي در حال توسعه اين رقم به 4 ارتقاء مي يابد. در كشورهاي پيشرفته اين نسبت بين 5 الي 7 تخت براي هر 1000 نفر است.
  هزينه تمام شده براي هر تخت بيمارستاني در سال هاي اخير از لحاظ كارهاي ساختماني حدود 20-15 ميليون تومان هزينه و از لحاظ كارهاي تأسيساتي حدود 15-10 ميليون تومان هزينه كه مجموعاً حدود 25 تا 35 ميليون تومان هزينه شده و بر اين مبلغ بايد به طور متوسط حدود 10 تا 15 ميليون تومان سهم تجهيزات پزشكي را افزود. اين هزينه سنگين شايد يكي از دلايل ركود در پيشرفت بيمارستان سازي در كشور ما باشد.
  بيماردهي جامعه و ميزان نياز افراد به بستري شدن

  طبق آمار و اطلاعات سازمان هاي بيمه گر، متوسط بستري شدن هر فرد 7% بار در سال است. با توجه به گسترش بيمه و امكانات درماني و افزايش نيازهاي خدماتي، پيش بيني مي شود اين رقم به 8% بار در سال افزايش يابد. عوامل متعددي در بيماردهي جامعه مؤثرند.

 4. 2 کاربر از پست fatemeh_r تشکر کرده اند .


 5. Top | #13

  کاربر نیمه فعال


  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  نوشته ها
  497
  میانگین پست در روز
  0.24
  محل سکونت
  لب کارون...
  تشکر از کاربر
  6,290
  تشکر شده 106,286 در 991 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  بخش های بیمارستان

  اورژانس

  دايره اورژانس براي رسيدگي به تصادفات و اورژانس پزشكي ,24 ساعت شبانه روز و سالي 365 روز بايد خدمات ارائه كند.خدمات اورژانس اثرات صدمه را منتفي مي كند و بيمار را نجات مي دهد و در يكي از بخش هاي بيمارستان بستري مي نمايد و يا به بيمارستاني كه حائز ويژگي هاي لازم از قبيل بخش سوختگي يا بخش جراحي اعصاب مي باشد اعزام مي دارد.
  موقعيت اورژانس بايد مشرف به جاده عمومي و داراي ورودي براي آمبولانس و محفوظ از باد و باران بوده و براي نجات مصدومين به كليه منابع خدماتي بيمارستان از قبيل عكسبرداري ,گچ گيري ,جراحي و ... در تمام اوقات دسترسي داشته باشد.
  اورژانس بايد نزديک بخش به راديولوژی و اتاق عمل باشد .
  بيمار شديداً بدحال و يا زخمي را كه به وسيله آمبولانس به سرعت به بخش ميرسد، را نميتوان و نبايستي به آساني در معرض ديد بيماران سرپايي يا همراهان آنان قرار دارد. در اورژانسهايي كه در معماريشان فضاي ترياژ ديده شده است، اين تفكيك به طور طبيعي اعمال ميگردد.
  به علت فوت بعضی از بيماران يا تصادف و غيره وجود پليس الزامی می باشد و می بايد اتاق پليس جهت کنترل رفت و آمد افراد در ابتدای اورژانس و با اشراف کامل به درب ورودی اورژانس قرار گیرد  ویرایش توسط fatemeh_r : 1390,12,29 در ساعت ساعت : 14:45

 6. 3 کاربر از پست fatemeh_r تشکر کرده اند .


 7. Top | #14

  کاربر نیمه فعال


  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  نوشته ها
  497
  میانگین پست در روز
  0.24
  محل سکونت
  لب کارون...
  تشکر از کاربر
  6,290
  تشکر شده 106,286 در 991 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  درمانگاه

  درمانگاه در واقع از تخصصهاي بيمارستاني استفاده كرده و اين تخصصها را به صورت درمان سرپايي به بيرون از بيمارستان ارائه ميدهد.
  انواع درمانهايي كه به بيمار سرپايي عرضه ميشود بستگي به انواع تخصصهاي بيمارستان دارد. لذا درمانگاه از حيث طيف درمان سرپايي به طور كامل تابع بيمارستان است.
  از آنجايي كه هر بيمارستاني حداقل داراي چهاربخش داخلي، زنان و زايمان، جراحي و كودكان است، لذا حداقل كلينيكهاي درمانگاه نيز از اين چهار كلينيك تشكيل ميشود.
  انتظار
  مجتمع چند تخصصي بيماران سرپايي بايد از يك انتظار اوليه شروع و به انتظارهاي فرعي و فضاهاي معاينه برسد ودسترسي آسان به راديولوژي داشته باشد. انتظار پیش از پذیرش بیماران در هال ورودی بیمارستان و در جلوی بخش پذیرش و صندوق انجام می شود. بهتر است حتی الامکان از انتظار در راهروها جلوگیری به عمل آید و سعی شود کلیه بیماران در انتظار مرکزی درمانگاه منتظر بمانند.بیماران یک به یک توسط مسئولی که پشت پیشخوان قسمت انتظار می نشیند فراخوانده می شوند و به کلینیک مربوط فرستاده می شوند. منشی هر پزشک نیز به بخش انتظار رفت و آمد دارد و در مواردی خود منشی ها بر اساس نوبت بیماران را از انتظار فرا می خوانند.
  اداري
  اتاقهاي عمومي يا يك نفره براي كارهاي اداري، بايگاني و كاركنان متخصص لازم است:
  - دفتر مديريت پذيرش
  - دفتر رئيس بخش
  - انبار تجهيزات ووسايل تميز
  اتاق مصاحبه و معاينه
  مهمترين عناصر يك فضاي كلينيكي دو جزء فضاي مصاحبه و معاينه است.
  مصاحبه براي يافتن تاريخچه و علائم بيماري ومعاينه براي تشخيص بيماري صورت ميگيرد. دراينجا از دو سيستم در تقسيمبندي فضا ميتوان استفاده كرد:
  1) سيستم ادغام مصاحبه ومعاينه
  2) سيستم تفكيك مصاحبه ومعاينه
  مصاحبه و معاينه (واحد مشاوره)
  الف- 1- سيستم ادغام مصاحبه و معاينه
  در سيستم ادغام مصاحبه و معاينه يك اتاق در نظر گرفته ميشود كه قسمتي از آن براي مصاحبه و قسمت ديگر براي معاينه بهكار ميرود.
  در اين سيستم تخت معاينه بيمار حتماً بايد حداقل توسط پرده از قسمت مصاحبه مجزا شود.
  الف-2- سيستم تفكيك مصاحبه و معاينه
  اين سيستم مبتني بر تفكيك بيشتر قسمت مصاحبه از قسمت معاينه است. در اين سيستم جداكردن قسمت معاينه از مصاحبه ديگر توسط پرده صورت نميگيرد بلكه يك اتاق به معاينه اختصاص داده ميشود (شركت خانهسازي ايران،1364)
  مزيت سيستم دوم اين است كه پزشك پس از مصاحبه از بيمار اول در حالي كه پرستار مشغول آماده كردن وي براي معاينه است به مصاحبه از بيمار دوم ميپردازد. ولي سيستم اول اقتصاديتر است (نقل از الوندي، 1382)
  حداقل مساحت اتاق مصاحبه بدون در نظر گرفتن پيشورودي توالت و رختكن 43/7 متر مربع ميباشد.
  در فضاي معاينه براي حالت خوابيده بايد يك تخت معاينه يا يك تخت معاينه زنان پيشبيني شود.
  حداقل مساحت اتاق معاينه 43/7 متر مربع با حداقل عرض 230 متر ميباشد.
  در صورتيكه دو عملكرد مصاحبه و معاينه در يك فضا انجام شود، مساحت مورد نياز 79/15 متر مربع خالص با حداقل عرض 60/3 خواهد بود.
  فضاي مشاوره احتياج به نور طبيعي دارد ولي بايدبهوسيله پرده يا لوور قابل تنظيم باشد، فضاي مشاوره بعضي از تخصصها احتياج به تاريكي مطلق دارد (چشمپزشكي) و يا در آنها كنترل صوت اهميت بسياري دارد (مهندسين مشاور فردانو،1379)
  - واحدمشاوره جراحي
  يك واحد مشاورهاي است كه در آن سه عملكرد مصاحبه، معاينه ودرمان جراحي در يك فضا و يا مصاحبه جدا از معاينه ودرمان انجام ميشود آنچه كه مربوط به معاينات كلينيكي ميشود فرقي با پزشكي عمومي ندارد(43/7 متر مربع مساحت) ولي عملكرد درمان احتياج به لوازم خاصي دارد.
  عملهايي كه در اين واحد مشاوره انجام ميشود جزو عملهاي جراحي كوچك هستند ولي احتياج به يك فضاي بيشتري دارند (حداقل15/11 متر مربع) و نور كافي در صورتيكه سه عملكرد در يك فضا انجام شود مساحت فضا برابر 58/18 متر مربع خواهد بود(مهندسين مشاور فردانو،1379)
  - واحد مشاوره زنان
  اين واحد ميتواند براي بيماريهاي زنان و زايمان به صورت توأم و يا جدا از هم براي معاينات بارداري زنان در نظر گرفته شود اين جداسازي در رابطه با جانمايي اين واحدها و يا تجميع آنها است تا براي شكلگيري داخلي آنها كه در عمل ماهيت معاينه و درمان يكسان ميباشد.
  فضاي قسمت معاينه 3×3 و يا 9 متر مربع و اتاق مصاحبه 3متر×3متر ميباشد (مهندسين مشاور فردانو،1379)
  در حالت ادغام مصاحبه و معاينه يك اتاق 3 متر×80/4متر لازم است (شركت خانهسازي ايران، 1364)
  براي جلسات آموزش قبل از زايمان يك اتاق ميتوان پيشبيني كرد كه مساحت اين اتاق حدوداً 24 تا 30 متر مربع ميباشد. اين اتاق بايد داراي پنجره بزرگ باشد وهواي آن تعويض گردد صندليهاي اين اتاق متحرك بوده و تشكهايي براي تمرين، تنفس و آرامش و رختكن براي تعويض لباس و احتمالاً يك دوش بايد پيشبيني شود (مهندسين مشاور فردانو،1379)
  6- واحد مشاوره اورولوژي
  يك واحد مشاورهاي است كه در آن سه عملكرد مصاحبه، معاينه ودرمان در يك فضا و يا مصاحبه جدا از معاينه و درمان انجام ميشود.
  براي معاينات آندوسكوپي بايد از واحد خاصي كه جنب واحد مشاوره است استفاده شود (مهندسين مشاور فردانو،1379)
  آندوسكوپ وسيلهاي است كه با آن درون مري، و دوازدهه (قسمتي از روده) مشاهده ميگردد.
  آندوسكوپي اقدامي است كه جهت تشخيص بيماريهاي سيستم گوارشي عمدتاً انجام ميپذيرد.
  آندوسكوپي نياز به بيهوشي خفيف داشته و پس از انجام آندوسكوپي بيمار به اتاق ريكاوري مجاور منتقل شده و به مدت چند ساعت تحتنظر ميباشد. آندوسكوپي گاهاً در شرايط خاص با رعايت استرليزاسيون انجام ميپذيرد.
  آندوسكوپي اقدامي تهاجمي محسوب ميشود كه نياز به حضور تمام مدت پزشك و پرستار مجرب دارد (نقل از الوندي،1382)
  يك واحد مشاوره اورولوژي احتياج به فضايي معادل 58/18 مترمربع با حداقل عرض 60/3 متر با يك توالت جنب آن و يك فضا براي نظافت و آلودگي زدايي ونگهداري آندوسكوپها و سوندها دارد كه سطح اين قسمت 5/4 متر مربع با حداقل 50/1متر عرض ميباشد در صورتيكه مصاحبه به صورت جدا از معاينه ودرمان در نظر گرفته شود سطح فضاي مصاحبه 43/7 و سطح فضاهاي معاينه و درمان 15/11 خواهد بود (مهندسين مشاور فردانو،1379)
  واحد مشاوره كودكان
  جانمايي اين واحد از جانمايي واحدهاي مشاوره سرپايي تجميع شده جدا ميباشد. زيرا به محض پذيرش كودكان مبتلا به بيماريهاي واگيردار بايد براي جلوگيري از سرايت و شيوع، بيمار را از سايرين جدا نمود در صورتيكه معاينات كلينيكي عفونت را تأييد نمايد يك اتاق مشاوره ايزوله از شيوع بيماري جلوگيري خواهد نمود وكودك مبتلا پس از معاينه از طريق يك راهروي اختصاصي اتاق ايزوله را ترك خواهدكرد، ويژگي ديگر مشاوره كودكان پيشبيني يك فضا براي نگهداري كالسكه بچهها در نزديكي انتظار و يك فضاي تعويض پوشك ميباشد لازم است كه انتظار كودكان غير عفوني به دو قسمت براي كودكان بزرگ و نوزادان تفكيك شود.
  مبلمان و ظاهر اتاق انتظار بايد جوابگوي احتياجات كودكان باشد.
  سرانه فضاي انتظار برابر با انتظار عمومي 40/1 متر مربع، محل نگهداري كالسكه 1 متر مربع به ازاء هر كالسكه، اتاق ايزوله 43/7 متر مربع واتاق مصاحبه و معاينه نظير واحد مشاوره پزشكي عمومي ميباشد به صورت مجزا يا توأم (مهندسين مشاور فردانو،1379)
  13- واحد الكتروكارديوگرافي (ECG)
  Electrocardiogeraphy
  براي گرفتن نوار قلب از بيماران پيشبيني يك فضا براي استقرار دستگاه الكتروكارديگرافي در نزديكي واحد مشاوره داخلي و قلب لازم ميباشد (مهندسين مشاور فردانو،1379)
  روش اول:
  طراحي كابينهاي الكتروكارديوگرافي در يك سالن، كابينها با پارتيشن از هم جدا ميشوند.
  روش دوم:
  طراحي اتاقهاي مجزا براي الكتروكارديوگرافي و ساير اتاقهاي تشخيص. درداخل اتاق رختكن كوچكي براي بيماران كه با پرده پوشيده ميشود پيشبيني ميشود.
  (سازمان مديريت وبرنامهريزي كشور، نشريه شمارهي 9-287،1386)
  واحد الكترو استفالوگرافي (E.E.G)
  براي گرفتن نوار مغز از بيماران پيشبيني اتاقي براي استقرار دستگاه آنسفالوگرافي در نزديكي واحد مشاوره اعصاب لازم ميباشد. مساحت اين فضا با پيشبيني محل استقرار مسئول برداشتن نوار حداقل 15/11 متر مربع و بدون مسئول 43/7 متر مربع ميباشد (مهندسين مشاور فردانو،1379)

 8. 3 کاربر از پست fatemeh_r تشکر کرده اند .


 9. Top | #15

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  آبان 1390
  نوشته ها
  1,001
  میانگین پست در روز
  0.68
  محل سکونت
  زیر آسمانــ ت
  تشکر از کاربر
  3,962
  تشکر شده 2,021 در 809 پست
  حالت من
  Bitafavot
  اندازه فونت

  پیش فرض

  دوست عزیز مطلبت خلاصه نداره؟

  اولین ترول خودمممم http://www.forum.98ia.com/t703063.html


 10. کاربر زیر از پست shima7 تشکر کرده است .


 11. Top | #16

  کاربر نیمه فعال


  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  نوشته ها
  497
  میانگین پست در روز
  0.24
  محل سکونت
  لب کارون...
  تشکر از کاربر
  6,290
  تشکر شده 106,286 در 991 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  رادیولوژی
  اتاق های راديولوژي مي بايستي در ساعات مخصوصي كاملاً تاريك باشد و راديولوژيست و تكنسين راديولوژي بايد بتواند از يك اتاق به اتاق ديگر از طريق يك كريدور تاريك(اتاق تاریک) عبور نمايند. براي راحتي و تسريع كار لازم است اتاق هاي تشخيص با كانالي كه به خارج راه ندارد به تاريكي متصل باشد.بخش رادولوژی باید در نزدیکی اورژانس طراحی شود.به دليل سنگيني تجهيزات بخشي راديولوژي ( تا 15 تن)بهتر است اتاق راديولوژي در طبقه همكف طراحي شود و حداكثر در طبقه زيرزمين اول.اين اتاق بايد تا حد امكان از بخش زايمان فاصله داشته باشد.مام ديوارهاي اين بخش ( اتاق X-Ray ) بايد 2 جداره اجرا گردد و يك پوششي سربي بايد تمام ديوارهاي آن را پوشش دهد. كابين رختكن براي هر اتاق عكسبرداري بايد دو عدد باشد دور مرز عكسبرداري و كريدور قرار داشته باشد.
  آزمایشگاه
  وظيفه اصلي آزمايشگاه آماده سازي و فراوري نمونه هاي خون، ادرار و مدفوع است اين بخش معمولاً از بخش پرستاري و درمان جدا است و به وسيله سيستم پينوماتيك ( هوايي) به اين دپارتمانها ارتباط دارد.
  خود آزمايشگاه مي بايستي در يك اتاق بزرگ با سطح كاري (محل كار ايستاده) قرار بگيرد تا انعطاف پذيري زيادي را ارائه دهد. آزمايشگاههاي تخصصي هم به صوتر جداگانه و مستقل اضافه مي شوند. اتاقهاي زير مجموعه آزمايشگاه عبارتند از : اتاق شستشو و آبكشي، اتاق فاضلاب اتاقهاي عفونت زدايي، اتاقهاي خنك و اتاقهاي استراحت و توالت براي كاركنان، اندازه دپارتمان بستگي به نيازهاي بيمارستان دارد.

  فیزیوتراپی
  فیزیوتراپی نوعی درمان است، درمانی که برای بدن مفید است. در این نوع درمان به جای دارو و یا اعمال جراحی عمدتا از حرکات، مایعات و برق استفاده می شود. هنگامی که روش های درمانی پزشکی عموما بیمار را تا بهبودی کامل هدایت نمی کنند و بعضا توانایی علاج برخی از بیماری ها ندارند، از این روش استفاده می شود.این بخش عمدتا به بیمارانی که جراحی شده و محتاج به توانبخشی قلبی می باشند، اختصاص دارد.

  ویرایش توسط fatemeh_r : 1390,12,29 در ساعت ساعت : 19:25

 12. 2 کاربر از پست fatemeh_r تشکر کرده اند .


 13. Top | #17

  کاربر نیمه فعال


  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  نوشته ها
  497
  میانگین پست در روز
  0.24
  محل سکونت
  لب کارون...
  تشکر از کاربر
  6,290
  تشکر شده 106,286 در 991 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  جراحی
  دربیمارستان های کوچک (100-50 تختخوابی) ممکن است فقط یک اتاق عمل نیازهای بیمارستان را برآورده سازد.
  بدیهی است بهره گیری بهینه از اتاق های عمل در صورتی مقدور است که اتاق عمل منحصرا برای کاربرد بخش خاص یا جراحان معینی نباشد،گذشته از این اتاق های عمل باید از لحاظ طراحی وخصوصیات حدالامکان یکسان باشند تا همه جراحان به آسانی و بدون مواجهه با شرایط متفاوت در اتاق های مختلف به عمل بپردازند.
  بخش جراحی باید به استریل مرکزی،رختشویخانه،بانک خون،اورژانس،آزمایشگاه و مراقبت های ویژه دسترسی مناسب و سریع داشته باشد.
  تعداد اتاق های عمل:
  تعداد اتاق های عمل یک بیمارستان به تعداد عمل هایی که به صورت روزانه برای آن پیش بینی می شود وابسته است.در یک بیمارستان عمومی بزرگ نزدیک به 25 تا 30 درصد از بیماران بستری شده تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و تقریبا 50 درصد از بیماران به نوعی در صف انتظار برای اعمال جراحی هستند.اگر بتوان معین کرد در هر اتاق عمل بطور متوسط روزانه چند عمل جراحی می تواند انجام شود،تعداد اتاق های عمل بیمارستان بدست می آید.
  مجموعه عمل های جراحی انجام شده در یک سال (بر اساس ظرفیت تخت های بستری جراحی)از فرمول زیر بدست می آید:
  [IMG]file:///C:/Users/max/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif[/IMG]
  تعداد روزهای سال Xضریب اشتغال تخت Xتعداد تخت های بستری جراحی
  متوسط مدت بستری بودن هر بیمار


  وبرای به دست آوردن تعداد اتاق های عمل،چنین فرمولی به کار می رود:
  [IMG]file:///C:/Users/max/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image003.gif[/IMG]
  تعداد جراحی های سالیانه
  تعداد عمل روزانه در هر اتاقX تعداد روزهای کاری

  روال کار در بخش جراحی و فضاهای موردنیاز:
  فضاهای بخش جراحی به دو دسته کلی تقسیم می شوند:
  دسته اول فضاهای درمانی هستند که اتاق عمل،ریکاوری،اتاق بیهوشی در این دسته قرار میگیرند.دسته دیگر فضای دیگر فضاهای پشتیبانی مثل اسکراب،گانینگ،انبار تمیز،کثیف،زباله و... می باشد.
  فضاهای بخش جراحی عبارتند از:
  1- پیش ورودی
  2- پارک برانکار و تعویض تخت
  3- پذیرش
  4-شستشوی برانکار
  5- آماده سازی بیمار
  6-آماده سازی بیمار سرپایی(با سرویس)
  7- انتظار عمل سرپایی
  8- اتاق عمل
  9- ریکاوری
  10- ایستگاه پرستاری
  11-اسکراب و گانینگ
  12- اسکراب و تعویض تخت اختصاصی برای اتاق عمل عفونی
  13- استریل فرعی
  14-انبار استریل اصلی
  15-انبار تجهیزات سیار
  16- انبار وسایل
  17-اتاق پرسنل بیهوشی
  18- اتاق پرسنل پزشکی
  19-انبار گاز رزرو
  20-جمع آوری و تفکیک وسایل کثیف
  21- اتاق عمل سرپایی
  22- اتاق سوپروایزر
  23-اتاق دارو و کار تمیز
  24-رختکن+دوش+سرویس
  25- اتاق رئیس بخش
  26- اتاق گزارش نوسی جراحی
  27-اتاقک نظافت
  28-اتاق کمسیون پزشکی(و تلویزیون آموزشی)
  29- انبار تجهیزات ارتوپدی
  30-شستشوی مقدماتی وسایل جراحی  اتاق عمل
  محوطه عمل
  محوطه عمل عبارتست از محل تحت حفاظت در درون محیطی که از نظر باکتریولوژیک به محیط خطرناک معروف است.
  این محوطه شامل:
  -فضای تحت حفاظت نزدیک بیمار(محوطه استریل)
  - محوطه اتاق عمل (محوطه ممنوعه)
  - محوطه نیمه ممنوعه(شامل فضاهای پشتیبانی)
  مساحت مورد نیاز اتاق عمل متوسط 40 متر مربع است.سقف اتاق عمل باید حداقل 3-9/2 متر ارتفاع داشته باشد.


  .تخت جراحی 2.چراغ سیالتیک دو قمره
  3.ماشین بیهوشی 4.کنسول گاز طبی
  5.کنسول سقفی پریزها 6.ساکشن الکتریکی جراحی
  7.LINEN BIN 8.کپسول گاز اکسیژن و ازت
  9.مانیتورینگ علائم 10.ترولی ست جراحی
  11.ترولی OVER BED 12.پایه لگن دوبل
  13. پایه لگن تک لنگه 14.ترولی بیهوشی
  15.صندلی جراح 16. صندلی متخصص بیهوشی
  17.تابلو برق ایزوله 18.برد اعلانات
  19.ساعت دیواری 20.سطل زباله درب دار
  21.ترولی جهت الکتروشوک 22.لیزر جراحی
  23.C-ARM 24.نگاتوسکوپ
  25. ترولی 26. چراغ سیالتیک پرتابل
  27.KICK BUCKET 28.پایه سرم
  29.پزشک جراح 30. پزشک بیهوشی
  31.تکنسین بیهوشی 32.پرستار گردشی
  33.پرستار اسکراب 34.میکروسکوپ جراحی
 14. 2 کاربر از پست fatemeh_r تشکر کرده اند .


 15. Top | #18

  کاربر نیمه فعال


  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  نوشته ها
  497
  میانگین پست در روز
  0.24
  محل سکونت
  لب کارون...
  تشکر از کاربر
  6,290
  تشکر شده 106,286 در 991 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض


  اتاق ریکاوری:
  بیمار پس از انجام عمل جراحی به اتاق ریکاوری منتقل می شود.در این اتاق تحت نظارت مستقیم توسط پزشک بیهوشی و پرستاران قرار می گیرد تا هوشیاری کامل را بدست آورد و به بخش بستری جراحی منتقل شود.

  الگوهای طراحی بخش جراحی
  به طور کلی الگوهای بخش جراحی دو دسته اند:
  1-الگوهای دارای راهروهای دوگانه(دوبل)
  2- الگوهای تک راهرویی
  1-الگوهای دارای راهروهای دوگانه(دوبل)
  در این زمینه چهار مدل مختلف به شرح زیر وجود دارد:
  الف)روش مجزا کردن در فضاهای آلوده که بیشتر در بریتانیا،فرانسه،بلژیک و هلند از آن استفاده می شود.
  ب)روش مجزا کردن فضاهای استریل که بیشتر در آلمان و ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد.
  ج)روش ترانزیت
  د)روش سوئدی.
  1-الف-روش انگلیسی(جداسازی فضاهای کثیف)
  در این روش اولویت با جداسازی فضاهای کثیف است(تا فضاهای استریل).زیرا گفته می شود با وجود رعایت موازین استریل و بسته بندی لوازم مصرفی در پک های پلاستیکی،امکان نفوذ میکروب در این وسایل به صفر رسیده و بنابراین بهتر است به جای اختصاص راهروی استریل ،راهرویی برای خروج زباله ها و وسایل کثیف در نظر گرفت.بنابراین لوازم و ابزار مصرف شده،اشیاء آلوده و زباله همگی به عنوان مواد خطرناک تلقی می شوند.لوازم و مواد مذکور دارای مسیر تخلیه اختصاصی منحصر به فرد هستند که جمع آوری آن را در کلیه محل های نگهداری که در جوار اتاق عمل قرار دارند و به راهرو یا مسیر تخلیه باز می شوند عملی می سازد.
  راهرو دیگری که به راهروی تمیز شهرت دارد،به اتاق های عمل وصل شده و به آنها سرویس می دهد.این راهرو برای تأمین لوازم و ابزار استریل و سایر مواد تمیز به کار می رود.کارکنان نیز برای ورود به اتاق عمل از همین مسیر استفاده می کنند،که عبارتند از جراحان،متخصص بیهوشی،پرسنل پیرا پزشکی ،بیماران،که هم برای ورود به اتاق های عمل و نیز برای خروج از اتاق های عمل از این راهرو استفاده می کنند.
  بیماران از همان پیش ورودی که در اتاق عمل برای بیهوشی در نظر گرفته شده است وارد و خارج می شوند.در محل بیهوشی بیمار آماده شده وارد اتاق عمل می شود در موقع خروج لوله تراشه برداشته می شود.
  اتاق ریکاوری (بهوش آمدن بیمار بعد از عمل)در خارج سیستم(بخش اعمال جراحی)قرار گرفته است.تداخل موجود در پیش ورودی مشرف به اتاق های عمل در این روش قابل ذکر است به این معنی که ورودی و خروج بیمار با جراحان تداخل دارد.مرکز بخش اعمال جراحی از بخش استریل مرکزی تغذیه می کند.این کار به وسیله یک بالابر انجام می گیرد.
  لوازم کثیف بعد از ضد عفونی از طریق راهرو کمربندی به طرف استریلزاسیون مرکزی هدایت می شود.برای این کار نیز از یک باربر مخصوص آسانسور استفاده می شود.
  حسن اصلی این نمونه عبارت است از جداسازی مطلق مواد و اشیاء و پدیده های مشکوک ،به استثنای بیمار و گروه جراحی پس از انجام عمل جراحی.


 16. کاربر زیر از پست fatemeh_r تشکر کرده است .


 17. Top | #19

  کاربر نیمه فعال


  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  نوشته ها
  497
  میانگین پست در روز
  0.24
  محل سکونت
  لب کارون...
  تشکر از کاربر
  6,290
  تشکر شده 106,286 در 991 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  1-ب-روش آلمانی(معروف به جداسازی استریل)
  در این روش اولویت با جداسازی فضاهای استریل است (تا فضاهای کثیف).دراین مدل،مواد و ابزار مصرفی دارای مسیر اختصاصی اند.اشیاء آلوده،زباله و بیماران بعد از عمل و یا بیمارانی که باید تحت عمل جراحی قرار گیرند از مسیر دیگری وارد و خارج می شوند.دسترسی به بخش و ورود متخصصین هوشبری و کارکنان عمل جراحی از این مسیر انجام می گیرد.برعکس،جراحان مسیر مرکزی محافظت شده را که مسیر لوازم استریل است.در پیش می گیرند.این روش به طور معمول و سیستماتیک در آلمان مورد استفاده قرار می گیرد.در این طرح بیماران از همان پیش ورودی که برای بیهوشی در هنگام ورود به اتاق عمل پیش بینی شده است وارد و برای برداشتن لوله نای از آن خارج می شوند.اتاق ریکاوری و رختکن در بیرون سیستم قرار دارد.باید تداخل موجود در پیش ورودی اتاق عمل را متذکر شویم:ورود و خروج بیماران و خروج جراحان در این طرح تداخل دارد.در این طرح انبار استریل به وسیله یک بالابر یا آسانسور مخصوص با استریلزاسیون مرکزی مرتبط شده است.لوازم کثیف در منطقه خدمات،شستشو و ضدعفونی می شوند و به وسیله یک بالابر یا آسانسور مخصوص به استریلزاسیون مرکزی هدایت می شوند.باید متذکر شویم که این مدل در ایالت متحده آمریکا تحت عنوان جناح تمیز متداول شده است.  1-ج-روش ترانزیت
  تفکر این نمونه عبارت است از اینکه بیمار،کارکنان و لوازمی را که به داخل بخش اعمال جراحی می آیند از مسیرهایی به داخل اتاق عمل هدایت کنند و بعد از عمل جراحی،آنها را از طریق و مسیر راهروی دیگری به بیرون بفرستند،به نحوی که امکان هر نوع تصادم در درون بخش اعمال جراحی،بین کارکنان و اشیاء و لوازمی که به بالا و پایین هدایت می شوند پیش نیاید.روش مورد بحث،نه تنها به سبب رفت و آمد متخصصین بیهوشی،مأیوس کننده است.بلکه به سبب اهمیت و وسعت زیربنا که در اثر پیش بینی مکرر محل های الحاقی در قسمت پایین و بالا ردیف شده اند نیز جای ایراد دارد.

  2-الگوهای تک راهرویی
  بیماران از یک پیش ورودی برای ورود به اتاق عمل و از همان پیش ورودی برای خروج از آن استفاده می کنند.این پیش ورودی برای آماده سازی بیهوشی،گذاشتن و برداشتن لوله تراشه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.اتاق ریکاوری و رختکن ها در بیرون سیستم قرار دارد.تداخل و مخلوط شدن ورودی و خروج بیماران،خروج جراحان در پیش ورودی اتاق عمل جراحی قابل توجه است.
  در این الگو مرکز انبار و ذخیره استریل از طریق آسانسور یا باربر مخصوص به استریلزاسیون مرکزی مرتبط است.در طول زمان عمل جراحی،لوازم آلوده در راهروی توزیع داخلی نمی چرخد این لوازم در پایان عمل به طرف اتاق ضدعفونی رهسپار می شود.ابزار شسته شده و در داخل ظروف نفوذ ناپذیر که حاوی محلول ضدعفونی است قرار می گیرد.رخت کثیف و فرآورده های دور ریختنی در داخل کیسه های متفاوت قرار می گیرند این کیسه ها نفوذ ناپذیرند و به دقت بسته می شوند.این شیوه از نظر مسیر رفت و آمد اقتصادی تر است(در حدود 10- درصد)
  کنترل آن نیز آسان است.اتاق های عمل در این سیستم می توانند از نور طبیعی استفاده کنند.


 18. کاربر زیر از پست fatemeh_r تشکر کرده است .


صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

موضوعات مشابه

 1. بیماری های چشم
  توسط AsalBanu در انجمن پزشکی
  پاسخ ها: 103
  آخرین نوشته: 1394,06,06, ساعت : 20:59
 2. خواص انواع پنیر
  توسط azam 24 در انجمن تغذیه و خواص مواد غذایی
  پاسخ ها: 4
  آخرین نوشته: 1393,12,17, ساعت : 21:05
 3. دانلود مطالبی جذاب و ناگفتنی از رومیان
  توسط mehrzad765 در انجمن پاورپوینت
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1390,05,15, ساعت : 18:55
 4. مطالبی از واقعه ی عید غدیر......
  توسط شهاب EXPERT در انجمن عکسهای مذهبی
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,09,02, ساعت : 14:08
 5. طراحی سقف بیمارستان
  توسط amirbaroon در انجمن دکوراسیون و مبلمان
  پاسخ ها: 3
  آخرین نوشته: 1389,05,27, ساعت : 23:50

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •