ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
همه چیز راجع به معماری - صفحه 2
asiatech

www.eraofempire.irنودهشتیا
صفحه 2 از 146 نخستنخست 123456122752102 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 1460
 1. Top | #11

  همراه نودهشتیا


  تاریخ عضویت
  تیر 1389
  نوشته ها
  13,348
  میانگین پست در روز
  6.76
  محل سکونت
  خونمون
  تشکر از کاربر
  16,974
  تشکر شده 160,931 در 10,878 پست
  حالت من
  Khoonsard
  اندازه فونت

  پیش فرض

  فرایند طراحی معماری :

  معماری علمی است برای خلق فضا برای انسان و رفع مهمترین نیاز ان که نیاز به داشتن سر پناه است می باشد.
  فضای طراحی شده همیشه اوج هنر و توانایی و خلاقیت یک معمار را نشان می دهد.
  اثار معماری که طراحی می شوند دارای چند بعد می باشند.
  1 ابعاد عملکردی 2 ابعاد هنری و زیبا شناسی 3 ابعاد فنی و حساب شده 4 ابعاد اجتماعی و فرهنگی
  1 بعد عملکردی: فضایی که طراحی می شود باید با نوع عملکردش هماهنگ باشد یعنی با توجه به نیازی که استفاده کنندگان از فضا دارند ان فضا طوری طراحی شود که بتواند ان نیازها را برطرف کند.
  2 بعد هنری و زیبا شناسی : انسان موجودی خوش ذوق وزیبایی ها را دوست دارد بنابر این فضایی که برای زندگی انسان طراحی می شود باید زیبا باشد. این زیبایی باعث جذابتر شدن بنا و برجسته بودن ان می شود.
  3 بعد فنی و حساب شده : چون ساختمانها برای سالهای طولانی مورد استفاده قرار می گیرند بنابراین باید
  فوق العاده از نظر فنی در سطح بالایی قرار داشته باشد و باید فضا طوری طراحی شود که بتواند در این سالها محیط امنی را برای افرادی که در ان سکونت دارند را فراهم کند.
  4 بعد اجتماعی و فرهنگی : جو فرهنگی و اجتماعی در هر کشور متفاوت می باشد و طرح طراحی شده با توجه به اینکه در چه کشوری می باشد باید دارای ویزگی هایی باشد. در ایران فضا باید با توجه به سابقه ی تاریخی و ارزش های دینی و فرهنگی کشور که از عوامل اثر گذار در تحول و تداوم جامعه بوده طراحی شود
  .
  کوچکتر که بودیم
  ایمانمان بزرگتر بود
  بادبادک که میساختیم
  تردید نداشتیم که مبادا باد نباشد ...

 2. 4 کاربر از پست feedback تشکر کرده اند .


 3. Top | #12

  همراه نودهشتیا


  تاریخ عضویت
  تیر 1389
  نوشته ها
  13,348
  میانگین پست در روز
  6.76
  محل سکونت
  خونمون
  تشکر از کاربر
  16,974
  تشکر شده 160,931 در 10,878 پست
  حالت من
  Khoonsard
  اندازه فونت

  پیش فرض

  ارائه و پرزانته :

  در پرزانته و ارائه یک اسکیس یا کروکی خوب به چند اصل باید توجه شود .
  1- گرادیانت : گرادیانت به معنای حرکت تدریجی از چیزی به چیز دیگر می باشد . این اصل معمولا در رنگ کردن اسمان′ زمین و... باید رعایت شود.
  2- کنتراست : کنتراست به معنای تضاد بین رنگهاست و باید در رنگ کردن بنا رعایت شود این اصل باعث جلب توجه بیشتر به بنا میشود.
  3- در رنگ کردن بناها باید از رنگهای گرم استفاده شود و رنگهای سرد را برای حاشیه به کار می بریم.
  4- مقیاس: در کارهای پرزانته به جای مقیاس عددی از مقیاس انسانی استفاده می شود و اندازه مقیاس انسانی 70/1 درنظر گرفته می شود.
  5- کادر بندی : در کارهای پرزانته ما هیچوقت با 4 خط صاف در 4 طرف کاغذ کادر را مشخص نمی کنیم بلکه کادر را با خطوط و عناصر اثر این کار را انجام می دهیم.
  6- اندازه اثر در کاغذ : اگر در شیت a3 رسم را ارائه باید به این مو ضوع توجه شود که اندازه ی خود بنا به اندازه کاغذ a5 واندازه ی بنا با حاشیه به اندازه ی کاغذ a4 در کاغذ a3 باشد.
  7- باید به این مو ضوع توجه داشته باشیم که هیچگاه در یک اثر نباید تقارن به وجود آید.

 4. 3 کاربر از پست feedback تشکر کرده اند .


 5. Top | #13

  همراه نودهشتیا


  تاریخ عضویت
  تیر 1389
  نوشته ها
  13,348
  میانگین پست در روز
  6.76
  محل سکونت
  خونمون
  تشکر از کاربر
  16,974
  تشکر شده 160,931 در 10,878 پست
  حالت من
  Khoonsard
  اندازه فونت

  پیش فرض

  طراحي شهري چيست؟

  طراحي شهري چيست؟
  طراحي شهري فرآيندي است كه به شكل دهي فيزيكي بافت هاي مختلف شهري و روستايي منجر مي شود. طراحي شهري با رويكرد ساختارگرايي به ايجاد اماكن متعدد مي پردازد. اين فرآيند طراحي ساختمان ها، فضاها و چشم اندازها را در برمي گيرد و نهايتا جرياني را به راه مي اندازد كه به عمران و آبادي شهري كمك مي كند.

 6. 4 کاربر از پست feedback تشکر کرده اند .


 7. Top | #14

  همراه نودهشتیا


  تاریخ عضویت
  تیر 1389
  نوشته ها
  13,348
  میانگین پست در روز
  6.76
  محل سکونت
  خونمون
  تشکر از کاربر
  16,974
  تشکر شده 160,931 در 10,878 پست
  حالت من
  Khoonsard
  اندازه فونت

  پیش فرض

  تعریف طراحی شهری :
  طراحی بخشی از هنر سازمان دادن فضای کالبدی است که با رشته های مختلف علمی و هنری مانند برنامه ریزی شهری ,معماری و منظر سازی ,مهندسی فنی ,مهندسی ترافیک و حمل و نقل روانشناسی ,جامعه شناسی واقتصاد سر و کار دارد و در عین حال با سیاست و فرهنگ نیز ارتباط پیدا می کند.پس می بینیم که دامنه ی فعالیتش بسیار گسترده است.
  اگر گفته ی مانوئل کستل را بپذیریم که برنامه ریزی عین سیاست است شاید بهتر بتوان حوزه ی فعالیت شهری را مشخص کرد .به نظر جف لوید طراحی طراحی شهری حلقه ی پیوند دهنده ی معماری , معماری منظر, مهندسی به صورت گسترده و برنامه ریزی وبلاخص برنامه ریزی شهری است.این نظریه ای که امروز هم از اعتبار خود برخوردار است.
  در تعاریف بالا ما به دنبال جوهر و مفهوم طراحی شهری هستیم چیزی که در شرایط جامعه ی ما نیز مفید واقع می شود . طراحی شهری فعالیت جدیدی نیست . بحثهای فراوانی از قدیم وجود داشته مبنی بر اینکه با شکل گرفتن فضای خصوصی زندگی بشر فضای عمومی نیز شکل گرفته , زیرا انسانها می خواسته اند با هم رابطه داشته باشند و به محض آنکه انسان پا ازفضای خصوصی بیرون می گذارد و در فضای عمومی قرار می گیرد حضور طراحی شهری در تاریخ کالبدی او آغاز می شود.
  گستردگی فعالیت طراحی شهری نشان می دهد که این فعالیت مانند یک طرح معماری یا طراحی یک پارک نیست که با طرح مشخصی شروع شود یا پایان پذیرد. یک کار معماری معمولا در جایی شروع می شود و خاتمه می یابد , ملی یک میدان به عنوان عنصری از سازمان فضایی شهر در طول تاریخ تکون می یابد , دگرگون میشود ,تغییر می کند و یا مدام عوض می شود . چنین فضایی می توانداز عهد باستان شروع شود , وسطی را پشت سر گذارد , رنسانس را ببیند و امروز هم بتواند در آن فعالیت و زندگی کند.
  دشواری پیش بینی آینده ایجاب می کند که طراحی شهری انعطاف پذیر باشد , بتواند خود را با حرکات ونوسانات و تصمیم گیری ها تطبیق دهد ,اصلاح شود و به قولی مدارا کند.

 8. 4 کاربر از پست feedback تشکر کرده اند .


 9. Top | #15

  همراه نودهشتیا


  تاریخ عضویت
  تیر 1389
  نوشته ها
  13,348
  میانگین پست در روز
  6.76
  محل سکونت
  خونمون
  تشکر از کاربر
  16,974
  تشکر شده 160,931 در 10,878 پست
  حالت من
  Khoonsard
  اندازه فونت

  پیش فرض

  حرفه*اي نو
  طراحي شهري يكي از جديد*ترين حرفه*هاست كه بيش از 25 سال از عمر آن نمي*گذرد. بيشتر آن چه كه طراحان شهري ارايه مي*كنند، (طراحي بافت*هاي مسكوني) دستاورد حوزه*هاي شغلي ديگر است. در واقع طراحي شهري يك رويكرد چندگانه نسبت به ساير مشاغل دارد.
  رسالت عمومي
  همزمان با شكل*گيري صنف طراحان شهري، معماران، شهرسازان، طراحان فضاي سبز، مهندسان راه، هنرمندان و طيف وسيعي از مشاغل وفاداري خود را به اين حوزه «طراحي شهري» اعلام كردند.در واقع رسالت اين حوزه*ها تغيير روند شكل*دهي فضاهاي پيراموني بود. از جمله مباحث چالش برانگيز ميان اين حوزه*ها عبارت* بودند از:
  الف) معماران بايد سواي از طراحي ساختمان*ها، با موقعيت مكاني بناها هم در ارتباط باشند.
  ب) شهرسازان هم بايد با شكل فيزيكي توسعه و گسترش شهرها ارتباط داشته باشند.
  ج) طراحان فضاي سبز هم بايد در ابتداي فرآيند طراحي شهري به بررسي و فهم درست از مناطق مورد نظر دست يابند.
  د) مهندسان راه هم بايد به جاي تمركز روي مباحث ترافيكي، از مهارت*هاي خود در ايجاد فضاهاي دلپذير (چه براي سكونت و چه براي مشاهده صرف) استفاده كنند.
  چه اقداماتي در دستور كار طراحان شهري قرار دارد؟
  1 _ وسعت ديد دادن به فضاي شهري _ استفاده از ابتكارهايي چند در توليد و بازتوليد محيط*هاي پيراموني
  2 _ طراحي فضاهاي ساخته شده _ از كل شهرها و حومه*هاي آنها گرفته تا خيابان*ها و ميدان*ها ارايه نظرات خود بر چگونگي عمران و احياي شهرها
  3 _ تحقيق و تفحص پيرامون مناطق مورد نظر و ساكنان آنها در نظر گرفتن بافت فيزيكي، سياسي، اقتصادي و روان*شناسي حاكم بر آن مناطق
  4 _ تحت تاثير قرار دادن مردم با ابتكارات خود، كمك به آنها در اتخاذ تصميم*هايي مناسب و *آموزش آنها جهت ايجاد مكان*هاي مطلوب
  5 _ توسعه سياستگذاري*هاي نوين پيرامون ساخت و سازهاي شهري
  6 _ مشاور گروهي _ كمك به مردم براي برعهده گرفتن نقش*هايي پيرامون سازندگي و طراحي حومه*ها
  7 _ ارايه تصاوير گرافيكي _ از طراحي*هاي كلي و تكنيكي گرفته تا استفاده از آخرين دستاوردها در طراحي*هاي كامپيوتري
  هدف از طراحی شهری چیست ?
  طراحی شهری بخش بسیار مهم و حساسی از هویت شهروندان یک شهر به شمار می رود.بدین معنا که چگونه می اندیشند ،چه امکاناتی در دسترس داشتند و چه متخصصانی نبوغ خود را ارائه دادند تا شهری که در آن زندگی می کنیم ساخته شده است. زمانی که این عوامل را کنار یکدیگر قرار می دهیم تا ترکیبی از یک شهر را ارائه نماییم ،سیمای شهر گویای فرهنگ و نگرش آن جامعه می باشد.معیار فرهنگی ،سلیقه ی شخصی ،تفکر و امکانات نهادهای اجتماعی در یک کشور تعیین کننده ی نمای ظاهری شهری و بالطبع طراحی شهری است.
  طراحی شهری از یک سو باید حداقل خدمات و امکانات شهری را به طور یکسان در اختیار کلیه شهروندان قرار دهد و از سوی دیگر تنوع و امکان انتخاب جایگرین متفاوت را برای گروه های مختاپلف جامعه فذهم سازد.
  هدف اول مستلزم یکنواختی استانداردها و جامعیت آن می باشد،ولی هدف دوم تنوع استانداردها و به کار گیری تدابیر و راهبردهای متخصصان و افراد ذی صلاح در شهرسازی را ایجاب می نماید.

 10. 4 کاربر از پست feedback تشکر کرده اند .


 11. Top | #16

  همراه نودهشتیا


  تاریخ عضویت
  تیر 1389
  نوشته ها
  13,348
  میانگین پست در روز
  6.76
  محل سکونت
  خونمون
  تشکر از کاربر
  16,974
  تشکر شده 160,931 در 10,878 پست
  حالت من
  Khoonsard
  اندازه فونت

  پیش فرض

  طراحی شهری در چارچوب کلی فرایند برنامه ریزی و تصمیم گیری جامعه ،نیاز به تشکلات رسمی دارد تا از این طریق ،قشر ها و گروه های فرهنگی جامعه ،نتواند به ارزشها و آرمانهای خود جامه ی عمل بپوشانند و پیشنهاد های طراحی را که نهایتا به صورت سرمایه گذاری شهری ،مرمت ،نوسازی ،بازسازی و ساخت و حفظ بناها در می آید ،بهتر ارائه دهند.
  اگر از هر قشر خواسته شود تا نظر خود را در مورد شکل شهر و نقش هشر بیان کند در طراحی شهری ،تنوع ، هماهنگی و زیبایی سیمای شهر و الگوی فعالیت ها به بهترین نحو فراهم می آید وزیرا در این حالت طراحی شهری رفتارهای جمعی خواسته های فرهنگی و هویت گروهی را منعکس می سازد.فرضیه اصلی در این جا این است که طراحی خیال پردازانه با استفاده مشترک از فضا و سهیم شدن در امکانات و دسترسی متعدد به عملکردهای شهری و تنوع در شیوه های زندگی می تواند برخی از تضاد های بارز بین گروه ها را از بین ببرد.
  طراحی شهری فعالیتی پر هزینه تر از برنامه ریزی شهری می باشد و مستلزم به کار گیری منابع کمیاب و متخصصان حرفه ای ماهر است .این نکته حائز اهمیت است که فعالیت های طراحی شهری در جهاتی سوق داده شود که عملکردها و عوامل شکل دهنده ی شهری بیشترین تاثیر را روی رفتار کلی افراد و بافت و فرم شهر داشته باشد.
  پله و رمپ در فضا های شهری
  موارد استفاده :
  پله به عنوان یکی از مصالح پوششی کف ، ارتباط بین سطوح نا همطراز را امکان پذیر می سازد . پله همچنین می تواند در تعریف فضاها و حتی به عنوان مکانی برای نشستن و استراحت مورد استفاده قرار گیرد .
  ابعاد :
  در طرح های شهری برای رعایت اصول ایمنی و راحتی معمولا حداقل عرض پله را 1/5 متر در نظر می گیرند . هر رشته پلکان ترجیحا باید دارای حداقل 3 سکو باشد . رابطه بین کف پله (t) و ارتفاع یا خیز پله (r) را می توان با استفاده از فرمول : میلی متر 700 یا 600 2r+ t = محاسبه کرد . حداکثرر ارتفاع پله در اماکن عمومی شهرها ، 150 میلی متر اما اندازه مناسب تر بین 80 تا 120 میلی متر است .

 12. 4 کاربر از پست feedback تشکر کرده اند .


 13. Top | #17

  همراه نودهشتیا


  تاریخ عضویت
  تیر 1389
  نوشته ها
  13,348
  میانگین پست در روز
  6.76
  محل سکونت
  خونمون
  تشکر از کاربر
  16,974
  تشکر شده 160,931 در 10,878 پست
  حالت من
  Khoonsard
  اندازه فونت

  پیش فرض

  وزن یا آهنگ :
  وزن یا آهنگ ایمنی بالا رفتن و پایین آمدن از پله را پله را میسر می کند . این ایمنی با ثابت بودن ابعاد ( کف و ارتفاع ) تامین می گردد . لیک در برخی نقاط که پله ها در مسیر اصلی و مستقیم قرار ندارند ، برای ایجاد دسترسی سریع به مکان مورد نظر ، می توان با تغییر متناسب آهنگ ( کاهش تعداد گامها اما بلند تر برداشتن گامها ) امکان حرکت آهسته تر مسافران پیاده را فراهم کرد .
  مقطع طولی :
  زمانی که هدف ، ایجاد ایمنی بیشتر باشد ، لازم است تا حد ممکن لبه پله تشخص و وضوح کافی داشته باشد . برای نیل به این مقصود باید : الف : در نحئه پیوند ، نوع مصالح به کار رفته و رنگ آن تغییر ایجاد کرد . ب : انعکاس یا تصویر لبه ها ، یک خط سایه دار ایجاد کند . پله هایی که لبه آنها گرد ( به شکل بینی گاو ) است ، اگر چه کمتر صدمه می بینند ، اما وضوح و هویت خود را از دست می دهند .
  سطوح شیب دار ( رمپ ها ) :
  در شیب 1:12 ( حدودا 8.5% ) حرکت صندلی چرخ دار و کالسکه بچه به خوبی امکان پذیر است . شیب 1:15 ( 6.7%) مناسب تر است ، اما هیچگاه استفاده از رمپ هایی با شیب بیش از 1:20 ( 5%) در محوطه بیمارستان ها جایز نیست . سطح رمپ ها نباید لغزنده بوده و آب های سطحی باید به کرانه های جانبی آن هدایت و سرازیر شود .

 14. 3 کاربر از پست feedback تشکر کرده اند .


 15. Top | #18

  همراه نودهشتیا


  تاریخ عضویت
  تیر 1389
  نوشته ها
  13,348
  میانگین پست در روز
  6.76
  محل سکونت
  خونمون
  تشکر از کاربر
  16,974
  تشکر شده 160,931 در 10,878 پست
  حالت من
  Khoonsard
  اندازه فونت

  پیش فرض

  رمپ های پلکان :
  در مسیر های طولانی و شیب دار ، رمپ های که پلکانی عملکرد بهتری دارند . این نوع رمپ ها ، امکان صعود را به صورت پیوسته و یکنواخت ، فراهم می کند . در این نوع مسیر ها ، حرکت توامان ( شانه به شانه ) دو صندلی چرخ دار و یا دو کالسکه بچه امکان پذیر خواهد بود . پله های صعود یا سکوها باید وضوح و برجستگی نمایانی داشته باشند . خیز یا ارتفاع آنها نباید از 100 میلی متر تجا*وز کند . سطح پله می تواند از 450 میلی متر هم کمتر باشد ، اما اندازه مناسب در حدود 1 متر ، یعنی به اندازه یک گام بلند است . شیب سطح هر پله حداکثر 8.5% و برای ایجاد تنوع ، می توان پله ها را در دسته های 2 یا 3 تایی در بخشهای مختلف رمپ که به خوبی دیده می شوند ، تعبیه کرد .

 16. 4 کاربر از پست feedback تشکر کرده اند .


 17. Top | #19

  همراه نودهشتیا


  تاریخ عضویت
  تیر 1389
  نوشته ها
  13,348
  میانگین پست در روز
  6.76
  محل سکونت
  خونمون
  تشکر از کاربر
  16,974
  تشکر شده 160,931 در 10,878 پست
  حالت من
  Khoonsard
  اندازه فونت

  پیش فرض

  معماری داخلی وفضامندی :

  فرهاد احمدی-چکیده:طراحی داخلی در طول تاریخ به واسطه میزان دانش انسان ، شناخت مسائل فنی ، مصالح و امکانات صورت های مختلفی یافته است.

  مثلاً کندها ، که جزء اولین دخل و تصرفات بشر در طبیعت بوده است را می توان جزء نخستین فضاهای داخلی دانست . این فضاها دهلیزهایی هستند که پوسته ای از جنس طبیعت دارند و می شود از آن ها تلقی نوعی فضای داخلی نمود . در بررسی های باستان شناسانه می بینیم که در درون این کندها صفه هایی ایجاد شده که به واسطه آنها کارکردها و یا عرصه ها از هم تفکیک می شده اند.

 18. 3 کاربر از پست feedback تشکر کرده اند .


 19. Top | #20

  همراه نودهشتیا


  تاریخ عضویت
  تیر 1389
  نوشته ها
  13,348
  میانگین پست در روز
  6.76
  محل سکونت
  خونمون
  تشکر از کاربر
  16,974
  تشکر شده 160,931 در 10,878 پست
  حالت من
  Khoonsard
  اندازه فونت

  پیش فرض

  هنر معماری و بهداشت روانی :

  دکترجابرعناصری-وقتی از کنار برکه ها و آب انبارهای استوار بر چهل پلکان رد می شدی، نسیم خنکای آب ترا فرا می خواند تا سر و صورت به زیر آب هم چون اشک چشم پاک، پاک بشویی و جان دیگر بیابی.
  گذرها با مغازه بسیار و لرزان در معرض آوای طوافان و جارهای آنها، تماشایی می نمود. طاقچه های پارچه الوان باز و بسته می شد و سکویی برای لمحه ای استراحت در کنار دیوارها برپا و بوی عطر از مغازه ی عطاری ها و چاشنی هایی از ادویه جات در گونی های کوچک و هر یک با نام و نشان و گیاه گل گاو زبان سفارشی شده ی عطاران به عنوان غم پران و آرامش بخش روان و...

  سفر که می رفتی آب انبارها و کاروانسراها بر سر راه و کاروانیان با اجناس فراوان یله شده در میدان کاروانسراها آن هم با معماری مخصوص و گاهی به نام کاروانسرای شاه عباسی و... همه و همه منظره های دلپذیر بودند.
  از خانه ها که بگوییم، تالار طنبی و هشتی و بیرونی و اندرونی و اتاق زاویه و پنج دری و غلام در گردش، در بهار خواب و چای خانه و... قواعد هماهنگی و هارمونی و انسجام را مد نظر قرار می دادند و وقتی عزم سفر می کردی، از دور دست ها در مسیر دهکده ها و راه های پیچ در پیچ گنبد سبز و مصلای بارگاه امام زاده ها را می دیدی با زوار بسیار و ...

 20. 2 کاربر از پست feedback تشکر کرده اند .


موضوعات مشابه

 1. نظر شما راجع به مد؟
  توسط meshka_70 در انجمن بحث و گفتگو
  پاسخ ها: 1
  آخرین نوشته: 1391,12,07, ساعت : 01:17
 2. راجع به عشق
  توسط piano در انجمن مطالب جالب و خواندنی
  پاسخ ها: 11
  آخرین نوشته: 1390,06,15, ساعت : 04:19
 3. پاسخ ها: 1
  آخرین نوشته: 1390,05,18, ساعت : 09:25
 4. هنر در معماری
  توسط اسمانی در انجمن متفرقه
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,08,23, ساعت : 10:07
 5. نظر شما راجع به این عکس چیه؟؟؟بدو بدو
  توسط shabnamm در انجمن متفرقه
  پاسخ ها: 11
  آخرین نوشته: 1388,06,02, ساعت : 15:37

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •