ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
چگونه یک کتاب، بنویسیم؟
http://fidibo.com/

جشنامهنودهشتیا
فید آر اس اس
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
 1. Top | #1

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,352
  میانگین پست در روز
  6.52
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 36,890 در 9,776 پست
  حالت من
  Sepasgozar
  اندازه فونت

  Smile چگونه یک کتاب، بنویسیم؟


  برای اکثر مردم، فکر کردن به اینکه قرار است گوشهای بنشینند و کتابی بنویسند، ایجاد وحشت میکند. ممکن است یک نویسنده ایدههای فراوانی برای نوشتن داشتهباشد ولی پیادهسازی این ایدهها بر روی کاغذ به صورت منظم و بههم پیوسته بهطوریکه برای خوانندگان قابل درک باشد یک چالش اساسی و مهم است. از طرف دیگر پیدا کردن زمان کافی در روز برای نوشتن، چالش دیگری است که با برنامهریزی و داشتن نظم در کار، تا زمانی که نوشتن کتاب به پایان میرسد، امکان موفق شدن و چیرهشدن بر آنرا بالا میبرد.


  و اما از کجا و چگونه شروع کنیم:

  1- یک مکان و زمانی را تعیین کنید که در آن زمان و مکان آزادی عمل دارید و با خیال آسوده میتوانید مطالبتان را روی کاغذ بیاورید. فرض کنید که کار تمام وقت دارید و در طول روز باید به افراد خانوادهتان رسیدگی کنید، پس برای پیدا کردن زمان مناسب، لازم است که صبحها یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوید و یا شبها یک ساعت دیرتر به رختخواب بروید. اگر این کار امکانپذیر نیست، پس میتوانید در وقت ناهار، به کتابخانه یا یک پارک در نزدیکی محل کارتان بروید. اگر برای زمان طولانی با قطار یا اتوبوس مسافرت میکنید، از آن زمان میتوانید برای نوشتن استفاده کنید. اگر میخواهید کار نوشتن را در منزل انجام دهید، مکان نشستنتان باید از مسیر رفت آمد دیگران جدا باشد، مثلا میتوانید از بالکن یا حیاط پشت خانه استفاده کنید. همچنین اگر در امر نوشتن کتاب جدی هستید، لازم است که باقی اعضای خانواده در زمانهایی که مشغول نوشتن هستید، برای ساکت نگهداشتن محیط، جدیت به خرج دهند.

  2- تصمیم بگیرید که دقیقا چه مدل کتابی میخواهید بنویسید. بهطور کلی، کتابتان رمان [کتاب داستان] است یا نه!؟ برای این منظور لازم است که مانند یک فروشندهی کتاب فکر کنید. کتابی که مینویسید، در کدامیک از قفسههای کتاب یک کتاب فروشی قرارمیگیرد؟ لازم است بدانید که کتاب شما دقیقا در چه رستهای است؟ اگر رمان مینویسید، رمانتان در چه گروهی جای میگیرد؟ رمان عاشقانه؟ رمان حادثهای؟ تخیلی؟

  3- تشخیص بدهید که کتابتان را چه مخاطبینی میخوانند. اگر مخاطبین کتابتان کودکان هستن، کتاب را قرار است خودشان بخوانند یا شخص دیگری با صدای بلند برایشان میخواند؟ این مورد میتواند در استفاده از کلمات و اصطلاحات پیچیده، به نوشتنتان کمک کند.

  4- تعیین کنید که حجم کتابتان قرار است چقدر باشد. به عنوان مثال حداقل تعداد کلمه برای یک رمان بزرگسالان 40،000 لغت است. اگر قرار باشد کتاب شما این تعداد لغت داشتهباشد، پس هر فصل کتاب باید شامل حداقل 4000 لغت باشد. این بدین معنی ست که کتاب شما ده فصل دارد. توجه به حجم هر فصل بسیار مهم است چون خواندن کتاب را برای خواننده سادهتر میکند. برای یک خواننده، هیچ چیز بدتر از این نیست که یک فصل کتاب 3 صفحه باشد و فصل بعدی 87 صفحه. همچنین دانستن اینکه کتابتان قرار است چند صفحه باشد و شامل چند فصل، به شما در برنامهریزی برای نوشتن کتاب کمک میکند. به عنوان مثال تصور اینکه بخواهید یک کتاب با 40،000 لغت بنویسید، کار را برایتان مشکل میکند. ولی اگر بدانید که کتابتان 10 فصل دارد و خود را متعهد کنید که هر فصل را در یک هفته به پایان برسانید، کار برایتان سادهتر جلوه مینماید.

  5- مشخص کنید که چه کسی شخصیت اصلی داستان شماست. ممکن است کتابتان چندین شخصیت اصلی داشته باشد، ولی باید توجه داشته باشید که قهرمان داستان شما باید یک فرد باشد. و تمام اتفاقات حول همان شخصیت بچرخد. همچنین باید مشخص کنید که ناقل کتاب شما اول شخص مفرد است [من این کار را کردم... من آن کار را کردم...] یا داستان از زبان شخص دیگری نقل میشود [سوزان این کار را کرد... سوزان آن کار را کرد...]

  6- مشخص کنید که موضوع داستان شما حول چه محوری میچرخد. به عنوان مثال شخصیت اصلی داستان در حال از دست دادن مزرعه پدری است و پول کافی برای باز پس گیری آن ندارد. پس هدف و قصد کتاب شما بیان این مطلب است که این فرد در حال تلاش برای باز پس گرفتن مزرعهی پدریاش است. در مقابل داستانتان باید یک شخصیت منفی داشته باشد که با شخصیت اصلی داستان در حال مبارزه است و میخواهد مزرعه را از چنگش در بیاورد. دقت کنید که شخصیت مثبت و منفی داستانتان باید تقریبا قدرت برابر داشته باشند تا داستان جذابیتاش را برای خواننده از دست ندهد.

  7- کتابتان را به سه پرده تقسیم کنید؛ پرده اول، پرده دوم، پرده سوم. در پرده اول به بیان مشکل بپردازید. در پرده دوم هیجان داستان را به حداکثر برسانید و در پرده سوم و آخر، مشکل را رفع کنید. اگر کتابتان قرار است 40،000 کلمه باشد به راحتی میتوانید مشخص کنید که هر پرده از کتاب چند فصل و چند کلمه است.

  8- یک فرهنگ لغات جامع و کامل بخرید. حتی اگر کامپیوترتان نرمافزار فرهنگ لغات دارد، باید بدانید که ورژنهای الکترونیکی فرهنگ لغات یا لغتنامهها ضعفهایی دارند. پس اگر قراراست به صورت حرفهای کار کنید، بهتر است یک نسخهی چاپی از یک لغتنامه داشتهباشید.

  9- شروع به نوشتن کنید. بهترین راه برای شروع کردن، این است که مشخص کنید در روز چند صفحه میخواهید بنویسید. اگر شما فقط روزی یک صفحه بنویسید، در پایان سال، یک کتاب 365 صفحهای دارید. اگر به جای یک صفحه در روز پنج صفحه بنویسید، محاسبه کنید که در سال چه تعداد کتاب میتوانید بنویسید. پس فقط لازم است که به نوشتن یک صفحه در روز یا هر تعداد صفحهای که تعیین میکنید، متعهد باشید.

  10- به یک انجمن نویسندگی ملحق شوید. بخشهایی از کتاب تان را که نوشتهشده، پرینت کنید و در اختیار دیگر نویسندگان قرار دهید تا از نظراتشان مطلع شوید. [این کار در کشورهایی که قانون کپیرایت ندارند، پیشنهاد نمیشود]

  برگردان: علی آذرنوش
  بیا به نقطه ی اول برگردیم
  من, تورا نشناسم
  و تو
  مرا... 2. Top | #2

  کاربر نیمه فعال


  تاریخ عضویت
  شهریور 1390
  نوشته ها
  498
  میانگین پست در روز
  0.42
  محل سکونت
  خونمون
  تشکر از کاربر
  2,460
  تشکر شده 5,757 در 951 پست
  حالت من
  Akhmoo
  اندازه فونت

  Smile چگونه یک رمان زیبا بنویسیم..........

  رمان کوتاه يک کار خيالي و از نظر طولاني بودن چيزي بين رمان و داستان است.و تعداد حروف آن بين 20000 تا 50000کلمه و اگر منتشر شود شايد حدود 50 تا 100 صفحه ي چاپ شده باشد .از نظر طول داستان ميتواند تمرين خوبي براي نوشتن داستان هاي طولاني تر قبل از نوشتن يک رمان کامل باشد.


  مراحل:

  1
  -فکر بکر ناگهاني کردن:

  از قبيل ديلوگ با يک گروه اشرافي (Dialogue David Bohm 1996),طرح هاي ذهني ,تشکيل دهنده هاي گرافيکي و نمودار ون.در مورد همه سبک داستان هايي که ممکن است از نوشتن آن لذت ببريد فکر کنيد (براي مثال horror).در اين مرحله هيچ ايده اي را به هر دليلي دور نيندازيد,آن را به سرعت جايي بنويسيد تا بعدآ با آن کلنجار برويد (و يا شايد هم نه ).شما ميتوانيد در مورد خط داستان فکر کني, (مقدمه,بحران,اوج وچاره سازي ),ويا با يک ستيز,شخصيت,صحنه پردازي و حتي عنوان مشخصي شروع کنيد.

  2
  -سعي کنيد آزادانه بنويسيد(بطور مثال نوشتن از روي الهامات)
  .

  اگر ايده هاي شما با تايپ کردن پيش ميروند آن را امتحان کنيد.بنويسيد تا خلاق شويد,(Creativity by David Bohm 1996),براي شروع کردن هر چيزي را بنويسيد تا راه بيفتيد.با تم و يا ژانر خود کلنجار رويد .اين کار را ميتوانيد با مضمون کردن چيزي در پس زمينه از قبيل موسيقي,ويدئو,بازيهاي رايانه اي ,افکتهاي صوتي و عکسها انجام دهيد تا در حس برويد.اگر ترجيح ميدهيد,در مورد چيز کاملا متفاوت بنويسيد,تنها براي اينکه شروع کنيد.

  3-
  يک نبرد بسازيد.

  تقريبا همه ي داستانها,براي اينکه يک ساختار داشته باشند ,به گونه اي بر روي يک جنگ پايه گذاري شده اند.
  ساختارهايي که تا کنون مورد احترام بودند اينها را شامل ميشوند:
  -تخيل در مقابل واقعيت
  -مرد/زن/موجود در مقابل حيات.
  -مرد/زن/موجود در مقابل انسانها.
  -مرد/زن/موجود در مقابل طبيعت.
  -مرد/زن/موجود در بر عليه خود.
  -مرد/زن/موجود در مقابل جامعه.
  -مرد/زن/موجود در مقابل خدا.
  -کشور دربرابر کشور.
  -نژاد در مقابي نژاد.
  -شخص در مقابل بيماري .ُ
  -ماهي در برابر دنياي خارج آب(شايد به نوعي مرد/زن/موجود در بر عليه خود.)
  -بالغ شدن (شايد به نوعي مرد/زن/موجود در بر عليه خود.)
  -برخورد يک پسر با دختر
  -برخورد يک پسر با پسر
  -برخورد يک دختر با پسر
  -بر خورد يک دختر با دختر
  -طبيعت دربرابر طبيعت.
  -جادو در برابر شخص .
  -شخص در برابر جادو.
  -دين در مقابل سياستو
  -کودک در مقابل بزرگسال
  -برزگسال در مقابل کودک
  -عقيده در مقابل عقيده.
  -علم در مقابل دين.
  -ُمعلم در مقابل دانش آموز.
  -دانش آموز در مقابل معلم .
  -برخورد دو دنيا.


  4
  -طرح ريزي کنيد.

  اگر طرح کلي سنتي راهي نيست که ذهن شما جوابگوست , ساختار درختي,يادداشت آزاد,عکس ها ,ايندکس کارتها و يا حتي يک wiki براي جمع آوري,مرتب کردن,و بازچيني نوشته ها را امتحان کيند.براي ايده ها و الگوها و يا سازمان دهنده ها

  5-
  طرحتان را از طريق فرآيند رفيق/والدين/معلم ,بازبيني کنيد

  .به محض اينکه ايده اي به ذهنتان رسيد آن را مرور کنيد و با طرحتان ربط دهيد.هميشه ميتوانيد طرح خود را در سراسر فرايند تغير دهيد.آنها را به ترتيب بچينيد,بازچيني کنيد,در مورد چيزهاي بيشتر فکر کنيد,و صحنه ها و يا ايده هايي که در خور نيستيند را باطل کنيد.

  6
  -نوشتن خود را با ايجاد طرح کلي داستان کوتاه در ذهتن شروع کنيد.(براي مثال :مقدمه اي براي شامل کردن صحنه پردازي و شخصيتها,جنگ برپا شده ,بحران منجر به ظهور جنبش و اوج)

  .به خاطر داشته باشيد ,نيازي نيست نوشتنان را از ايتداي داستانتان شروع کنيد ,و نيازي نيست تا رمان کوتاهتان را از ابتداي داستان شروع کنيد.در واقع,دادن يک نگاه اجمالي [جزئي]در مورد آنچه در پيش روست به خواننده روش عالي اي راي ايجاد تعليق [ايجاد سوال در ذهن خواننده]و ايجاد سرعت فوري است.March Break 2008تقريبا 30 صفحه شامل تحقيقات و کپي هاي اوليه بود.


  7
  -براي داستنان سرعت حرکت انتخاب کنيد .

  از آن جايي که رمان کوتاه يک کار کوتاه تر است ,نه لزومي دارد که شما همه ي جزئيات را در طي راه توصيف کنيد ,نه اين که يک حماسه ي فراگير که به دنبال زندگي کامل شخصيتتان است بنويسيد.از کوتاهتر بودن طول داستان به عنوان برتري براي تمرکز بيشتر بر داستان استفاده کنيد تا آن را قوي تر و نيرومند تر سازيد.در عين حال از چيزهاي بيش از حد خاص چشم پوشي نکنيد.به اندازه اي کافي به آن جزئيات اضافه کنيد تا آن را باور پذيير,خاص و محسوس سازيد.


  8
  -داستان خود را با پيشنهادات خواننده ها اصلاح کنيد
  .

  شما ميتوانيد اين کار را در همان دقيقه که نوشتنات تمام شد انجام دهيد.از طوفي ديگر شما ميتوانيد به کارتان فرصت دهيد به طوري به آن با نگاهي تازه بنگريئ.يا اينکه به فرآيند ويرايش به ان اندازه که شايسته است زمان بدهيد,حتي اگز به اندازه اي که فرايند نوشتن اوليه جالب است ,نبود.وقتي که آماده ايد,از کسي بخواهيد تا آن را بخواند و با يک ديد تازه و مجزا آن را نقد کنيد.

  9-داستان را منتشر کنيد


  اين کار ميتواند شامل تحويل دادن يک کپي به مادرتان براي به شخصه انتشار کردن در وب و يا بنا به تقاضا ي يک مطبوعات باشد,تا کارتان را به ناشر کتاب يا مطبوعات ارائه دهيد.حتي اگر به يک چيزهاي کوچک فکر ميکنيد ,اگر در ذهنتان براي رمان کوتاه خود يک شنونده داشته باشيد,اين کار باعث بهتر شدن داستان شما ميشود.
  عاقبت يک جايی ،يک وقتی، دلت اهلی يک نفر می شود
  .................................................. ..................................
  یــه وقتایـــی یــه کسایـی رو تـــــو زندگیــمـون راه میدیم
  که نــنــه بـابـاشون تــــو خــونـــه بـــه زور راشـــون میــــدادن

  .................................................. ...........................................


 3. Top | #3

  کاربر عادی


  تاریخ عضویت
  آبان 1389
  نوشته ها
  23
  میانگین پست در روز
  0.02
  محل سکونت
  Uk
  تشکر از کاربر
  20
  تشکر شده 80 در 20 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  مهمترين قسمت نوشتن تحقيقه متاسفانه خيلى از رمان ها به علت تحقيق نكردن نويسنده قابل باور نيست و حتى ازار دهنده هست

 4. 5 کاربر از پست hanieh21 تشکر کرده اند .


 5. Top | #4

  کاربر عادی


  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1390
  نوشته ها
  20
  میانگین پست در روز
  0.01
  محل سکونت
  tehran
  تشکر از کاربر
  52,154
  تشکر شده 25 در 10 پست
  حالت من
  Bitafavot
  اندازه فونت

  پیش فرض

  به نظر من جوری باید کتاب نویسیم که قشنگ هم خلاصه استان هم موضوع داستان یه هم ربط داشته باشن
  و خیل بهتر که به زبان امیانه باشه

 6. 4 کاربر از پست sheida_953 تشکر کرده اند .


 7. Top | #5

  کاربر نیمه حرفه ای


  تاریخ عضویت
  دی 1391
  نوشته ها
  923
  میانگین پست در روز
  1.28
  محل سکونت
  Dream
  تشکر از کاربر
  10,691
  تشکر شده 32,673 در 918 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  رمان باید با زبون عامیانه باشه و تا حدودی نزدیک به واقعیت چون بعضی رمانهای اغراق آمیز واقعا کسل کننده و حتی خنده داره

 8. 2 کاربر از پست Ki Mi Ya ● $h تشکر کرده اند .


 9. Top | #6

  کاربر عادی


  تاریخ عضویت
  دی 1389
  نوشته ها
  2
  میانگین پست در روز
  0.00
  تشکر از کاربر
  1
  تشکر شده 0 در 0 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  سلام خوبین؟من خیلی به رمان نوشتن علاقه دارم.همیشه یه رمان رو تا نصفه پیش میرم بعد ولش میکنم.به نظر خودم بعضی ایده هامم جالبه.اما نمیتونم اونطور که میخوام کتاب مورد نظرم رو تموم کنم.لطفا راهنماییم کنید.ممنونم.

موضوعات مشابه

 1. چگونه نمایشنامه بنویسیم
  توسط م.ن در انجمن آموزش اصول نویسندگی
  پاسخ ها: 4
  آخرین نوشته: 1391,05,28, ساعت : 20:15
 2. چگونه یک مقاله علمی پژوهشی بنویسیم
  توسط tabaloga_ra در انجمن مقاله
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1390,05,08, ساعت : 10:58
 3. چگونه داستانهایی درباره خیانت بنویسیم؟
  توسط jim.jim در انجمن اخبار کتاب
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1390,04,18, ساعت : 12:01
 4. چگونه طنز بنویسیم / شهرام شکیبا
  توسط mahan7 در انجمن مطالب جالب و خواندنی
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,08,29, ساعت : 21:30

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •