بازگشت   نودهشتیا > کتاب > متفرقه کتاب > معرفی و نقد کتاب

تبلیغات 
عصر پادشاهان
ارسال موضوع جدید  پاسخ

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی ۶ تير ۱۳۹۰, ۰۷:۲۰ بعد از ظهر   #1 (لینک مستقیم)
کاربر ویژه

+Lily آواتار ها

پست بسیار مفید  +21 امتیاز     
پیش فرض معرفی رمان | ده رمان برتر ایرانی.

ده عاشقانه نه چندان آرام
قصه های ایرانی در هر موردی که باشند حتما به یک موضوع می پردازند . عشق در بیشتر قصه های ایرانی جریان دارد و کمتر شخصیت قصه ای را توی رمان های ایرانی پیدا می کنید که با این مسأله درگیر نباشد .

1- راوی و لیلی در « دایی جان ناپلئون »
« دایی جان ناپلئون » را به هیچ عنوان نمی توان یک رمان عشقی دانست . دایی جان ناپلئون یک اثر تاریخی احتماعی است که به فضای فرهنگی ایرانیان در اوایل دهه 1320 نقب می زند و بیش از هر چیز به نقد اعتقاد ایرانیان به تئوری « توهم توطئه » می نشیند . اما آن چه باعث می شود این رمان در دهگانه انتخابی ما از عشق در رمان های ایرانی جای گیرد عشقی است که محور و بهانه همه اتفاق ها قرار می گیرد . راوی رمان درگیر نخستین عشق دوران نوجوانی خود می شود . عشقی آتشین به یک دختر دایی منحصر به فرد که یگانه دختر دایی بزرگ اوست . او خود این عشق را چنین تعریف می کند :« ظهر یک روز سیزدهم مرداد دقیقا ساعت سه و ربع کم ، من که پسر آقاجان بودم عاشق لیلی که دختر دایی جان بود ، شدم . درست مثل اینکه پسر چرچیل عاشق دختر هیتلر شود . »
تعریف راوی از این عشق چندان اغراق آمیز نیست ، چرا که جای جای رمان اگر چه به تصویر وضعیت اجتماعی دوران خود می نشیند ، اما آن را بر تابلویی از یک مثلث عشقی میان او ولیلی از یک سو وپوری پسرعموی لیلی رسم می کند . عشق دو دلداده به سرانجام نمی رسد همچنان که اوضاع فرهنگی اجتماعی آن دوران نیز به زعم نویسنده اش هیچ گاه سامان نمی یابد . ( منصور ضابطیان )

2- سیندخت و فرهاد در « نیمه غایب »
سیندخت می گوید : امروز برای دلبری آمدی دانشکده ؟
و من چقدر احمقانه عاشقی ام رو که می خواستم پنهان کنم ، آشکار می کردم و هنگامی که باید آشکار می گفتم ، پنهان می کردم .
اواخر دهه شصت است و جنگ تمام شده است . و این بار قصه عشق و عاشقی در نیمه غایب روایت می شود . عشق و عاشقی در دانشکده هنر دانشگاه تهران و این بار روایت فرهاد از یک خانواده سنتی و سیندخت ، دختری که پدرش را از دست داده و مادر ندیده اش هم در آمریکاست .
و باز هم این بار فرهاد مثل همه ی قصه ها بی معشوق می ماند . سیندخت به آمریکا می رود . عکسش را برای فرح ، نزدیکترین دوستش می فرستد و فرح عکس را به فرهاد می دهد .
از توی عکس با نگاهش مرا به روی خودش نگه داشته بود « واقعا ممنون ، ولی این جوری دیگه هیچوقت نمی تونم فراموشش کنم . »
مادر می گوید همان که خانه شان رفتیم و سرش را بلند نکرد ، خوب است ؟
می گویم خوب است ، مگر دیگر فرقی می کند ؟ ( مرتضی قدیمی )

3- کلاریس و امیل در « چراغ ها را من خاموش می کنم »
آدم یاد آن نوشته دکتر شریعتی می افتد ، « در باغ آبسواتوار» دکتر تعریف می کند روزهای دلگیر در پاریس پناهنده می شده به باغ آبسوانوار ، دختر جوانی هم روی نیمکت کناری می نشسته . دکتر که به تازگی از قول آندره ژید خوانده « بکوش عظمت در نگاه تو باشد ، نه چیزی که به آن می نگری . » عظمت را فرا می خواند و در عوالم خود درباره شخصیت و زندگی دخترجوان خیالپردازی می کند . سال ها بعد او را در کسوتی می بیند که 180 درجه با تصورات ایشان متفاوت است و حالش بد می شود .
کلاریس فقط خودش می فهمد عاشق شده و بعد هم فقط خودش می داند امیل نازنین عجب موجود مزخرفی بوده است . ( سروش روحبخش )

4- میم و محمود در « درخت گلابی »
پدر عشق بسوزد ! این « میم » لامروت از لابه لای غزل های حاقظ بیرون پریده است . « دلبر جفاکاری » که حسابی پدر محمود های عالم را در آورده است بعد از خواندن قصه ، بعضی ها افسوس می خورند که محمود چرا جای سیاسی بازی کنار « میم » نماند و با او نرفت ...واقعا فکر می کنید آن جور وضعش بهتر میشد ؟ قیافه محمود میانسال را تصور کنید که که کهنه بچه می شوید و « میم » که حالا چقدر پرده گوشت اضافه آورده ، در حال مانیکور ناخن هایش است تا برود دوره دوستانه ، « میم » عالم ادبیات با فراق و هجران رابطه دارد . دنبال وصل نگردید . ( سروش روحبخش )

5 - زری و یوسف در « سووشون »
زری نمونه یک زن ایرانی است . او با این که ظاهرا در صف اول اتفاق ها حضور ندارد ، اما همیشه می شود حضورش را حس کرد . اصلا ما یوسف را از دریچه عشق زری می بینیم . او آنچنان به یوسف دلباخته است که تمام رویاهایش هم در مورد اوست . تمام حضورش به واسطه یوسف تعریف می شود و درست شبیه تعبیری از اسطوره آینه وار عشق می شود . حضوری که ذوب شده در معشوق است . ( سجاد صاحبان زند )

6 - هلیا در « بار دیگر شهری که دوست می داشتم »
« بار دیگر شهری که دوست می داشتم . » یک عاشقانه معمولی نیست . این کتاب چند لایه است و عشق در میان لایه های مختلف آن جریان دارد . آن چه که در ظاهر می بینیم عشقی انسانی است . عشق آدمیزاد به آدمیزاد ، اما اصل ماجرا حکایت دلتنگی برای وطنی است که با عطر گل های ابریشم در خاطر نویسنده مانده است .
مطمئنم نادر ابراهیمی این کتاب را با حس و حالی عاشقانه نوشته است ، طوری که کلمه ها خودشان روی کاغذ جاری می شدند . ساحل زیبای چمخاله ، هیاهو و سرگشتگی دریا ، درخت های همیشه سبز و میوه های جنگلی که اینها فقط یادگارهای یک عشق دور و دیر نیستند . اینجا یک عشق عزیزتر اتفاق می افتد. عشق به خاکی که از آن درخت می روید ، درختی که روی لحظه های عاشقانه ی ما سایه ما اندازد .
نادر ابراهیمی کتاب های زیادی نوشته است ولی این بهترین کتابی است که از او خوانده ام . ( معصومه ناصری )

7- قهرمان کتاب « رود راوی »
عشق یک قصه ازلی ابدی است . هر بار که یک نفر در حال تجربه عشق است ، فکر می کند در حال تجربه یک قصه جدید است در حالی که او فقط قصه ای قدیمی را تکرار می کند . معشوقه هر بار با لباسی نو در می آید اما او همان اثیری یکنواخت گل به دست است که همواره به تو لبخند می زند و به قول فروغ طناب دارت را در ذهن می بافد .
قهرمان رود راوی که در فاصله زمانی قرن هفتم تا زمان معاصر زندگی می کند ، به بهترین شکلی نشان دهنده این تکراری بودن قصه عشق را بیان می کند . عاشق فکر می کند که به خواسته اش رسیده اما درست در همین لحظه همه چیز تمام شده . تمام شدن و شروع شدن در عشق یکی است . همین ( سجاد صاحبان زند )

8 - خالد و چشم سیاه در « همسایه ها »
خالد مال شهری دور بود ، از فرهنگی متفاوت ،اما داستان زندگی اش عجیب جذاب بود . داستان بلوغ جسمی و روحی خالد خود زندگی بود ، گیرم زندگی کمی غریب ، داستان آشنایی پسری با نیاز ، غیرت ، بی عدالتی ، مبارزه و در نهایت عشق داستان خالد داستان یک نسل بود که از التهاب درونی منفجر شد . سیاست جزو زندگی خالد بود اما عشق زندگی را معنا کرد ، عشق یک سیاه چشم ، خالد را خیلی از جوان های ایرانی خواندند ، به دلایل مختلف ؛ مهم این است . ( امیر صدری )

9 - گل محمد و مارال در « کلیدر »
داستان این دو نفر از ظهر داغ تابستانی و خنکای چشمه شروع می شود . آب تنی مارال ، نگاه گل محمد و .. شروع عشقی که تنهایی آدم ها را پر می کند . پایان این قصه هم شبیه بقیه ی داستان های خوب ایرانی است ... ازدواج ! نکته مهم دیگری که باقی می ماند ، گذشت دلاور ... نامزد سابق مارال است که تسلیم عشق مارال و گل محمد می شود و با خاطره عشقی که از دست رفته ، عمر می گذراند . ( مونا منفرد )

10 - فخرالنسا و شازده در « شازده احتجاب »
حقیقت این است که من بعد از چندین بار خواندن کتاب هنوزنمی دانم این عشق عجیب و غریب از کجا آمده ، اصلا عشق است یا جنون ؟ یک شازده کهنسال که در توهماتش زندگی می کند . شاید نکته بارز داستن هم همین باشد . او با ادم های چند شخصیتی ، قاب عکس ها و ... زندگی می کند . زنی راکه دوست دارد یک لحظه به صورت خانم خانه و لحظه بعد به صورت کلفت می بیند ! او با همین رویا ها زنده است ، با تمام شدنشان شازده هم تمام می شود . ( مونا منفرد )

این مطلب از مجله ی چلچراغ شماره ی 111 نقل شده
به تاریخ 24 تیر 83

ویرایش توسط +Lily : ۳۰ دي ۱۳۹۱ در ساعت ۰۱:۰۰ بعد از ظهر
+Lily آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تشکر شده توسط :
$*~fire~*$, * حدیث *, **sevdayi **, *cleopatra*, *SHIMA *, -2nya-, -Farimah-, -نازلی-, .:haniyeh:., .:~LiYaN~:., .RAHA., afsoon321, amisha, ana_b, aniss, anital, ashoka, AZI_AZI, bahar1313, baran.amad, baroonii25, brain storm, denis**, dey-asa, ely* 675, Eyes Wide Shut, fatima_59, gogoli, honey_x, hungry_cat20, leila.kh, lotous, M mehrane, maedeh love, mah banoo, mahdiar, marale, maryam1363, masumeh01, math20, metropolis, n@diya, NAVA22, nemesis, niazruby, niloofarane, osrin, paradise, pegah.a, purija, REAL LOVE, sabooha, sabouraneh, safo, samira_70, selina63, shaghhayeghh, SHKH1371, smart girl, Soha94, sokoote_zendegi, Sokout, s_donia323, tina_1390, vampire girl.., YAS95, ziba_saboor, ~*SaHaR*~, ~Melika~, ~RoOoya~, آلیشیا, ایکسا خانوم, بیــ رنــگــ, خانم فسقلی, دختر مسافر, دختردریا, زهرا.الف, سكوت ابريشم, شایسته بانو, فرودو, ماه منیر, محبوبه_م, ملیحه عنبران, نازک نارنجی, هدیه, هورسان, ياابالفضل, پروانه!, ✗ sнÁ вη αм ✗

تبلیغات

دانلود

قدیمی ۲۱ دي ۱۳۹۱, ۱۱:۵۱ بعد از ظهر   #2 (لینک مستقیم)
کاربر متوسط

osrin آواتار ها

osrin به Yahoo ارسال پیام
بدون امتیاز  0 امتیاز     

ههمن جز سووشوون دیگ هیچکودومونخوندم.

چِـه بے صِــدا شِکستــ ـــ دِلَمــــــــ ــــــــــــ
osrin آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تشکر شده توسط :
قدیمی ۲۲ دي ۱۳۹۱, ۱۲:۵۰ بعد از ظهر   #3 (لینک مستقیم)
کاربر خودمونی

SHKH1371 آواتار ها

SHKH1371 به Yahoo ارسال پیام
بدون امتیاز  0 امتیاز     

سه یار دبستانی که زندگی خیام رو میگه خیلی رمان زیبایی....
رابعه ...داستان تاریخی و قشگیه چن جلدیه به نظرم ارزش یه بار خوندن رو داره ...

همه بغض های من تقدیم غرورت باد...
که رد پایش اخرین یادگاری روی قلبم شد...
########
ایرادی ندارد این شبها که من تورا اه میکشم...
تودر اغوش دیگری نفس عمیق بکش تا دیوانه ترش کنی...!!!
SHKH1371 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تشکر شده توسط :
قدیمی ۲۷ دي ۱۳۹۱, ۱۲:۵۷ بعد از ظهر   #4 (لینک مستقیم)
کاربر حرفه ای

ماه منیر آواتار ها

بدون امتیاز  0 امتیاز     

حکایت عشق حکایتی است که از هر زبان که بشنوی تازه است و نو

راوی ولیلی
کلاریس و امیل
زری و یوسف
گل محمد و مارال
فخرالنسا و شازده

را خوانده ام بسیار دوست داشتم
ماه منیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تشکر شده توسط :
قدیمی ۲۷ دي ۱۳۹۱, ۰۱:۳۹ بعد از ظهر   #5 (لینک مستقیم)
کاربر فعال

vampire girl.. آواتار ها

بدون امتیاز  0 امتیاز     

فقط سووشون رو خوندم ولی زیاد ازش خوشم نیومد.

.God forgives ... I Dont
vampire girl.. آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تشکر شده توسط :
قدیمی ۶ بهمن ۱۳۹۱, ۰۴:۴۲ بعد از ظهر   #6 (لینک مستقیم)
کاربر عادی

Melika.t آواتار ها

Melika.t به Yahoo ارسال پیام
بدون امتیاز  0 امتیاز     

من سووشون رو خيلي مي دوسم

من درد مي کشم
تـو اما چشم هايت را ببنـد !
سخت است بـدانــم مي بيني ، و بي خيــــــــــالي ...
Melika.t آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تشکر شده توسط :
قدیمی ۱۶ بهمن ۱۳۹۱, ۰۶:۵۶ بعد از ظهر   #7 (لینک مستقیم)
کاربر خودمونی

sokoote_zendegi آواتار ها

بدون امتیاز  0 امتیاز     

حتما میخونم .ممنون

چشم من چشمه زاینده اشک
گونه ام بستر رود
کاشکی همچو حبابی بر آب
در نگاه تو رها میشدم از بود و نبود
sokoote_zendegi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تشکر شده توسط :
قدیمی ۱۹ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۳۲ قبل از ظهر   #8 (لینک مستقیم)
رمان نویس انجمن

.:haniyeh:. آواتار ها

.:haniyeh:. به Yahoo ارسال پیام فرستادن پیام با Skype به .:haniyeh:.
بدون امتیاز  0 امتیاز     

همشون رو خوندم و همشون به نظرم کتابهای خوبی بودن اما خب هیچ وقت میلِ به دوباره خوندنشون پیدا نکردم!

ممنون!

عشق آن اگر باشد که می گويند ... دلهاي صاف و ساده می خواهد
عشق آن اگر باشد که من ديــدم ... انسـان فوق العـاده مـی خواهد
"علیرضـــا آذر"

.. پیشنهاد می کنم ..
.:haniyeh:. آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تشکر شده توسط :
قدیمی ۱۹ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۳۵ قبل از ظهر   #9 (لینک مستقیم)
کاربر حرفه ای

masumeh01 آواتار ها

بدون امتیاز  0 امتیاز     

مرسی

سلام دوستای گلم..خوبین؟ببخشید اگه نبودم و به پیاما تون جواب ندادم...نشد..نبودم خونه...یلدای همتون پساپس مبارک
این چند وقت نیستم...اگه هم بیام کم آن میشم..امتحاناتمه و سخت درگیرمبرام دعا کنید موفق بشمشرومندتونم که دیر پست میذارم..دوستون دارم...بای تا های

رمان های کامل شده ام:
برای تمام آن سال ها
موسیقی عشق
رمان در حال تایپم:
تقدیر بی تقصیر؟!..

masumeh01 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تشکر شده توسط :
قدیمی ۱۹ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۴۲ قبل از ظهر   #10 (لینک مستقیم)
کاربر حرفه ای

*cleopatra* آواتار ها

بدون امتیاز  0 امتیاز     

سعی میکنم برم بخونمشون

بی قرار توام و در دل تنگم گله هاست
آه بی تاب شدن عادت کم حوصله هاست
مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب
در دلم هستی و بین منو تو فاصله هاست
بی تو هرلحظه مرابیم فروریختن هاست
مثل شهری که به روی گسل زلزله هاست
بازمی پرسمت از مسئله دوری و عشق
و سکوت تو جواب همه مسئله هاست!

دلــم نه عشق میخواهد ،نه دروغ های قشنگ ،نه ادعاهای بزرگ،نه بزرگ های پر ادعــــــا...
دلم یک فنجان قهوه ِ داغ میخواهد و یک دوست
که بشود با او حرف زد و بعد پشیــــــــمان نشد ..
*cleopatra* آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تشکر شده توسط :
پاسخ

علاقه مندی ها (Bookmarks)

برچسب ها
ایرانی, ده, رمان, معرفی

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

UP/Down مجوز های ارسال و ویرایش