ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
بن سای/درخت های گلدانی

www.eraofempire.irنودهشتیا
فید آر اس اس
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8
 1. Top | #1

  همکار بازنشسته


  تاریخ عضویت
  بهمن 1389
  نوشته ها
  3,164
  میانگین پست در روز
  1.81
  محل سکونت
  هنوز در سفرم...
  تشکر از کاربر
  31,457
  تشکر شده 28,532 در 5,690 پست
  حالت من
  Movafagh
  اندازه فونت

  پیش فرض بن سای/درخت های گلدانی

  من دنبال راه های پرورش و نگهداری از بن سای بودم.متاسفانه گویا تو این سایت دوستان زیاد با این درختان بسیار زیبا آشنا نیستند.تصمیم گرفتم هر اطلاعاتی که درین ضمینه پیدا کردم با شما هم درمیون بذارم تا با این گیاهان دوستداشتنی آشنا تر بشید و این تاپیک رو تو بخش آموزش گذاشتم چون به نظرم جنبه آموزشی داشت.حالا مدیران محترم تصمیم میگیرند که جاش درسته یا خیر.اگر نیست عذر میخوام.


  طبیعت بن سای

  بن سای درخت یا درختچه ای است که در یک گلدان یا یک ظرف پرورش داده میشود. ارتفاع آن بین 20 تا 80 سانتی متر است که گاهی به یک متر هم میرسد. هر چه درختان بن سای بیشتر شبیه برادران بزرک خود در طبیعت باشد کیفیت و جلوه آنها بیشتر است.واژه بن سای به معنی درخت در گلدان یا سینی است. بن به معنی سینی و سای به معنی درخت است. ولی این تعریف ساده برای بن سای کافی نیست و فلسفه بن سای بسیار عمیق تر از آن است.
  در کشورهای خاور دور این درخت نمودار هارمونی میان زمین و انسان و طبیعت است.در عرفان کشورهای شرق راه تکامل در هماهنگی کامل میان انسان و طبیعت است که تمام اجزاء هستی و بالندگی در آن خلاصه میشود. چه هدفی زیباتر از این برای پرورش بن سای میتوان یافت ؟
  در غرب نگهداری بن سای یک سرگرمی است ولی در کشورهای خاور دور این کار یک بعد معنوی – فلسفی نیز دارد. اشخاصی که به این سرگرمی زیبا روی می آورند , وقت زیادی را به تماشای درختان خود اختصاص میدهند که پاداش این کار آرامش , توازن روحی و جسمی و درک عمیق طبیعت و زمان است.پرورش بن سای کار دشواری نیست ، کمی اطلاعات باغبانی و دانستن راهکارهای پیرایش این درخت برای شروع کافی است. اینجا لازم است به این نکته مهم اشاره شود که بن سای یک درخت رنجور نیست که به زور یا با تغییرات ژنتیکی کوچک نگه داشته شده باشد. اکثر درختان بن سای طولانی تر از هم نوعان خود در طبیعت عمر میکنند و این نشان می دهد که آنها درختانی بسیار شاداب و سالم هستند.نگه داری و مراقبت از این درختان دشوارتر از دیگر گیاهان گلدانی نیست , به شرط آنکه نیازهای خاص آنها را بدانید و رعایت کنید. بیشتر ظروف این درختان بسیار کم عمق است و در شرایط اقلیمی ایران مراقبت بیشتری نیاز دارند.آبیاری , کود دهی , هرس و فرم دهی به این درختان فنون خاص خود را دارد.

  بن سای چیست؟

  بـن سـازی از دو کـلمـه bon بـه معنـی گلـدان و sai بـه معنـی درخت تشکیـل شـده اسـت،یعنی درختانی که در گلدان پرورش داده میشوند. ارتفاع درختان بن سای معمولاً از 20 سانتی متر و حداکثر70 سانتی متر تجاوز نمی کند. در منطقـه گرمسیـر
  و مرطوب آسیای خاوری در جنوب چیـن، تایـوان، تایلند، سنگاپور وهنگ کنگ بـن سای وجـود دارد و نمونه هایی از کاشت گیـاهـان درخـت انجیـر و گیاهان تیره چـای ودیگر گیـاهـان خانـگی جهت دکوراسیون خانه ها وجود دارد که از مکتب بودایی
  الهـام گـرفته شـده و رابطـه انسان وگیاه را نشان می دهد.در این مکتب هنر بن سای رابطه گیاه و انسان روحانی است بیان می کند هنر بن سای نشان داد که درختان جنگلی را که آورد نشان به خانه ها مانند یک رویا بود آن را به واقعیت پیوست.در حال حاضر می بینیم که می توان هر درخت زیبای جنگلی را با هنر بن سای در بالکن خانه ها و داخل خانه ها به صورت دکوری زیبا نگهداری نمود. با این هنر نه تنها درختانی که هیچوقت فکرشان را نمی کردیم آنها را در خانه ببینیم، مشاهده می کنیم بلکه از زیبایی آنها می توان در دکوراسیون منازل و ایجاد فضای سبز مناسب استفاده نمود.یکی از مزایای دیگری که هنر بن سای دارد، با صرف وقت و دقت عملی که افراد روی پرورش آنها به کار می برند، وقت آنها به بطالت نمی گذرد و برای افراد مسن و بیکار می تواند سرگرمی سالمی باشد و نه تنها از سبزی و طراوت درخت اسفاده می کنند بلکه با این سرگرمی از افسردگی و بطالت زندگی فاصله بگیرند.

  چرا بن سای؟

  بن سای پیوندی است بین هنر و باغبانی پرورش دهندگان بن سای ازانواع خلاقیت،مهارت و حس زیبا شناسی در این
  هنر استفاده می کنند تا بتوانند یک نقاشی و یک مجسمه زیبا را که با طبیعت و تغییر شکل یافته سیمایی بی نظیر
  می سازد که در تمام فصول سال قابل استفاده است.
  بن سای بر خلاف هنرهای دیگر که یکبار تکمیل می شوند و ثابت می مانند، این هنر به شکل چهار بعدی در تمام
  فصول سال قابل توسعه و اصلاح است.بدین معنی که پرورش دهندگان بن سای نقاشی منظره چوبی درختان را
  که با طبیعت ترکیب شده اند را می توانند در تمام فصول سال تغییر دهند اما نقاشی روی تابلو ثابت است. در واقع بن سایکاران، طراحی و کاشت را توام می کنند.خیلی از هنرمندان، بن سای را به دلایل مختلف دوست دارند، بعضی تصور می کنند که بن سای یک هنر است و عده ای عقیده دارند که یک تخصیص باغبانی است، و بعضی نیز آنرا یک سرگرمی خوبی می دانند.پرورش دهندگان بن سای، طبیعت وسیع را در یک جای کوچک جا داده و از زمان و مکان استفاده مفید می کنند. حتی اگر شخصی در یک آپارتمان کوچک زندگی کند، می تواند با طبیعت ارتباط خود را حفظ کند و با پرورش یک یا دو درخت در بالکن و حیاط کوچک منظره طبیعی را داشته باشد بن سای به سن و تخصیص خاص بستگی ندارد و کسانی از آن لذت می برند که در این راه گام برداشته باشند.
  ویرایش توسط ستاره ملک : 1390,02,27 در ساعت ساعت : 23:25
  یادت هست وقتی خدا داشت بدرقه ات می کرد بهت چی گفت؟ : «جایی که میری مردمی داره که می شکننت ، نکنه غصه بخوری ! من همه جا باهاتم ! تو تنها نیستی . تو کوله بارت عشق میذارم که بگذری ، قلب میذارم که جا بدی ، اشک میدم که همراهیت کنه ، ... و مرگ که بدونی بر می گردی پیشم . »

  دفتر شعرم : بغض شیشه ای

  تاپیک های طراحی و نقاشی من :


  طراحی ها و نقاشی های من در
  خانومایی که از نودهشتیا اکانت منو فالو می کنن بهم پیام بدن تا فالو بکشون کنم.

 2. 14 کاربر از پست ستاره ملک تشکر کرده اند .


 3. Top | #2

  همکار بازنشسته


  تاریخ عضویت
  بهمن 1389
  نوشته ها
  3,164
  میانگین پست در روز
  1.81
  محل سکونت
  هنوز در سفرم...
  تشکر از کاربر
  31,457
  تشکر شده 28,532 در 5,690 پست
  حالت من
  Movafagh
  اندازه فونت

  پیش فرض

  آشنايي با پرورش و نگهداري بن ساي

  مقدمه

  Bonsai واژهای ژاپنی است و به گیاهانی گفته میشود که با وجود داشتن اندازهی بزرگ در طبیعت، برای نگهداری در محیط کوچک سازش یافتهاند. این کلمه از دو واژهی Bon به معنی سینی یا گلدان کوچک و Sai به معنی درخت یا گیاه تشکیل شده است.
  هنر پرورش بن سای هزاران سال پیش در چین رونق پیدا کرد. چینیها احترام خاصی برای آن قائل هستند. نگارههای بسیاری از این هنر در کتیبههای باستانی چین وجود دارد. وجود بن سای و طبیعت در خانه از نظر مکتب بودائیسم، مفاهیم خاصی هم دارد. کم کم این هنر از چین به ژاپن رسید. ژاپنیهای خلاق به توسعه و تکمیل آن پرداختند. هم اکنون چین و ژاپن از مهمترین صادر کنندگان بن سای هستند.
  پرورش بن سای در واقع نوعی نگارگری روی گیاهان زنده است. هنرمند با حالات خاصی که به گیاه خود میدهد ضمن الهام از طبیعت، با بیننده صحبت میکند. بیشتر این گیاهان ظاهری کهنسال دارند. انسان با تماشای این درختان خود را در کنار طبیعت بکر جنگل احساس خواهد کرد. مشاهدهی تغییرات فصلها از ویژگیهای جذاب بن سایهای خزاندار است.
  تنوع گونههای گیاهی، بومی و منطقهای بودن برخی گیاهان، زیبایی درختان کهنسال و ... سبب شده است تا کشورهایی از جمله ایالات متحده، آلمان، ایتالیا، هند، کانادا و ... به پرورش بن سای روی بیاورند. البته چین و ژاپن از نظر کیفیت و کمیت تولید، همچنان در رتبهی نخست قرار دارند.

  تفاوت گیاهان بن سای شده با گیاهان معمولی

  بن ساي به علت رشد در يك محيط محدود، از نظر تبادلات غذايي، اندكي با گياهي كه در باغچه يا جنگل رشد مي كند متفاوت است. يك درخت ريشهي خود را براي جذب مواد غذايي در خاك گسترش ميدهد و شاخسارهي آن با توجه به ميزان مواد غذايي و نور و ... كه از محيط ميرسد، رشد ميكند. درخت تا جايي كه ريشه توانايي ارسال مواد غذايي به بالا را دارد، قد ميكشد. بعد از آن درخت كم كم رو به پيري رفته و سرانجام خواهد مرد.
  اما در بن ساي اينطور نيست. ميزان تبادلات ريشه و اندام هوايي در بن ساي، به پرورش دهنده آن بستگي دارد. اين ميزان هرچه بيشتر باشد، بن ساي بلندتر ميشود و بر عكس.
  نكتهي مهم در بن ساي تعادل ميان اندامها (زميني و هوايي) است. زماني كه اين تعادل در محيط يك گلدان ايجاد شود، ميتوان گفت كه گياه به بن ساي تبديل شده است.
  تفاوت ديگر بن ساي با گياه معمولي عمر بيشتر آن است. چون ريشه و شاخسارهي بن ساي دائم در حال هرس شدن هستند، همواره توليد اندامهاي جوان ميكنند. ريشه هم به علت كوتاه بودن قد درخت براي ارسال مواد غذايي زياد دچار مشكل نميشود.

  معيارهاي انتخاب گونه گياهي مناسب

  براي انتخاب گونهي مناسب بايد علاوه بر زيبايي گياه، موارد ديگري را هم در نظر گرفت. ميزان تابش مسقيم آفتاب، شدت نور و دماي محل نگهداري در انتخاب گونه تعيين كننده هستند.
  بسته به اينكه محل نگهداري فضاي بسته (اتاق) است يا فضاي آزاد، گونهي گياه بايد تفاوت داشته باشد. البته در فضاي بسته هم در صورت وجود تابش مستقيم يا استفاده از لامپهاي فلورسنت، ميتوان از گونههاي فضاي آزاد با رعايت برخي شرايط استفاده نمود.
  گياهان سايه پسند مثل فيكوسها براي اتاقهاي كم نور و درختاني مثل نارون، انار و زيتون براي اتاقهايي كه روزانه چند ساعتي از تابش خورشيد بهرهمند ميشوند، مناسب هستند.
  درختان زيبايي چون انواع افرا، بلوط، آزاد، ممرز و انواع سوزني برگها براي بن ساي فضاي آزاد بسيار مورد توجه قرار گرفتهاند.

  بن سايهاي هميشه سبز، خزاندار، مثمر و غير مثمر

  زيباترين بن سايها معمولاً گونه هاي خزان دار هستند. اين گياهان در فضاي باز به راحتي رشد ميكنند و در برابر تغييرات فصول عكس العمل نشان ميدهند. مشاهدهي گونههاي خزان دار و تغيير رنگ برگها در پاييز و زمستان و جوانه زني مجدد آنها در بهار بسيار مورد توجه علاقمندان است. از جمله گونههاي خزان دار ميتوان چنار، ممرز، بلوط، افرا و ... را نام برد.
  سوزني برگها، سيتروسها، فيكوسها و ... از جمله بنسايهاي هميشه سبز هستند. جذابيت اين گونهها به سبز بودن آنها در پاييز و زمستان بر ميگردد. بيشتر گونههاي فضاي بسته هميشه سبز هستند.
  نگهداري از بن سايهاي غير مثمر مانند: فيكوس، برگ نو، افرا، راش و ... قدري راحتتر است. پرورش گونههاي مثمر مثل سيب، انار، به، خاس و ... در صورتي كه از آنها ميوه بخواهيم قدري دشوار است. در اين موارد ميزان، نوع و زمان تغذيهي مصنوعي بسيار مورد اهميت است.

  انتخاب گلدان مناسب

  براي تهيه يك گلدان خوب، علاوه بر سليقه و علاقه، در نظر گرفتن چند نكته مفيد است:
  يك گلدان مناسب بايد از نظر وزن با گياهي كه در آن كاشته ميشود تناسب داشته باشد. زهكشي گلدان بايد به خوبي انجام شود. در مورد سوزني برگها بايد كمي بيشتر از معمول باشد. شكل و اندازه گلدان بايد متناسب با نوع گياه باشد.
  تناسب رنگ گلدان با رنگ برگها يا ساقه هم ميتواند در زيبايي گياه تاثير داشته باشد. براي گونههاي خزان دار كه ريزش برگ آنها مورد توجه است، گلدانهاي بيضي و گرد زيباتر هستند. در مورد ساقههاي ستبر و گياهان كهنسال، گلدانهاي عميقتر مناسبتر اند. ضمن اينكه به تعادل گياه هم كمك زيادي ميكنند.

  خاك

  در گلدانهاي بن ساي بافت خاك با گلدانهاي معمولي تفاوت دارد. زهكشي و توانايي نگهداري آب بايد زياد باشد. به طور متوسط هر گلدان روزانه يك بار آبياري ميشود؛ بنابراين بايد از زهكشي مطلوب برخوردار باشد، در عين حال بايد توانايي ذخيره و نگهداري آب و مواد غذايي را هم داشته باشد. به اصطلاح نبايد به راحتي آبشويي شود. يك خاك خوب بايد همزمان دو خصوصيت زهكشي، نگهداري آب و مواد غذايي را داشته باشد.
  سوزني برگها نياز به خاك تقريباً سبك با زهكشي قوي دارند. قدري هم اسيدي بودن خاك براي /انها مفيد است. در مقابل بيشتر پهن برگها خاك مرطوب را ترجيه ميدهند. با توجه به گونه گياهي مورد نظر، ميتوان مخلوطي از خاك برگ (هوموس) الك شده، رس و شن را مورد استفاده قرار داد.
  با افزايش نسبت شن قابليت زهكشي خاك بيشتر ميشود. هرچه خاك برگ بيشتر باشد، قدرت نگهداري آب بيشتر است. افزايش نسبت رس در مخلوط سبب سنگينتر شدن خاك ميشود. به طور كلي تهيه يك مخلوط مناسب به روش آزمون و خطا هم بد نيست!

  ویرایش توسط ستاره ملک : 1390,02,27 در ساعت ساعت : 23:43

 4. 15 کاربر از پست ستاره ملک تشکر کرده اند .


 5. Top | #3

  همکار بازنشسته


  تاریخ عضویت
  بهمن 1389
  نوشته ها
  3,164
  میانگین پست در روز
  1.81
  محل سکونت
  هنوز در سفرم...
  تشکر از کاربر
  31,457
  تشکر شده 28,532 در 5,690 پست
  حالت من
  Movafagh
  اندازه فونت

  پیش فرض

  بن سای:آمیزه ای از هنر و باغبانی  مقدمه:

  بن سای مجموعه ای از باغبانی و هنر است که به واسطه آن گیاه با یک تغییر شکل تحمیل شده به یک مجسمه زنده تبدیل می شود. هنرمند با استفاده از مفاد زیبایی، وهمی از طبیعت را در غالب شکل مینیاتوری پدید میآورد. بنسای یک آرایش غیرطبیعی نیست بلکه در قالب یک تغییر شکل ساده، طبیعت اصلی را ذهن آدمی تداعی میکند.
  بن سای در اصل واژهای ژاپنی و به معنی کاشت گیاهان در گلدانهای کم عمق است . به این ترتیب که گیاه در گلدانهایی کم عمق با خاک کم و در شرایط محدود کننده از نظر رشد قرار میگیرد و با آرایش زیبا وتربیت صحیح به درختی مسن ولی کوچک تبدیل می شود. برای تحقق این هدف تمام قسمتهای گیاه اعم از ریشه ها، تنه، شاخه ها، میوه ها و گلها حایز اهمیت هستند.

  ریشه ها:

  ریشه های گیاه بنسای شده، در عین استحکام، سلامت و گستردگی، باید ظاهری کهن به درخت ببخشند. درروشهای متقارن، نامتقارن و اریب، ریشه ها در تمام جهات گسترده شده اند. اما در روشهای بادزده، صخره،رویشی و .... ریشه ها غالباً در جهت خلاف انحنای تنه گسترده شده اند. تا بدین ترتیب به گیاه ظاهری متقارن ببخشند. تعدادی ازریشه ها روی خاک قرار داده میشوند تا قدمت درخت را از نظر ظاهری افزایش دهند و تصور فرسایش خاک را در سالهای گذشته در ذهن القا کنند. برای تحقق این مهم، در زمان انتقال گیاه به گلدان بزرگتر، تعدادی از ریشه ها را روی خاک قرار می دهند و روی آنها را با خزه اسفاگنوم و مقدار کمی خاک می پوشانند. در طی آبیاری های مکرر، این پوشش نازک، از بین میرود و پوست ریشه در معرض نور خورشید، سخت میشود و بدین ترتیب هدف ما در القای تصور کهن بودن گیاه تحقق می آید.
  برای تشکیل ریشه های جدید در جهت مناسب، می توان ریشه را تا لایه کامبیوم خراش داد و روی آن را با خاک و خزه پوشاند. بعد از چند هفته، در محل زخم ریشه های جدیدی ایجاد میشود.

  تنه:

  گرچه همه قسمت های گیاه بن سای شده مهم است ، اما تنه گیاه اولین قسمتی است که توجه ناظر را به خود جلب میکند .تنه بن سای باید پوستی ضخیم ، یک پارچه و تودرتو داشته باشد . تنه باید به گونه ای باشد که هرچه به راس نزدیک میشود ضخامت آن کمتر شود . روی یک تنه خوب نباید آثار زخم ناشی از سیم پیچی دیده شود .

  شاخه ها:

  گیاهان در طبیعت ممکن است شاخه های در هم پیچیده داشته باشند . ولی در بن سای با سیم پیچی ، شاخه ها را به گونه ای تربیت می کنند ، که گیاه زیبا جلوه کند . معمولاً شاخه ها از نظر قطر و طول تفاوت دارند . شاخه های پایین تر ضخیم تر و بلندتر هستند و بخوبی در همه جهات گسترده می شوند . شکل هر شاخه به تنهایی نیز مد نظر است . در هنر بن سای بسیاری از شاخه های گیاه مطلوب به نظر نمی رسد . از این رو این شاخه ها را قطع می کنند .

  برگها:

  در یک بن سای خوب برگ ها سبز ، متراکم و کوچک است . گیاهانی که برگهای بزرگ دارند یا تعداد برگ آنها کم است ،برای بن سای مناسب نیستند . گیاهانی که برگ های کمی دارند ،درختی خزان کرده را تداعی می کنند . برگ های بزرگ نیز نسبت به اندازه کلی درخت بن سای شده، نامتناسب به نظر می رسند، برای آن که اندازه برگها کوچک شود ، از روش بیبرگی یا هرس برگ استفاده می کنند. این روش در کاهش اندازه برگ موثر است ولی در تغییر اندازه گلها و میوه ها زیاد مورد توجه نیست.

  راس ساقه:

  تنه به تدریج باریک می شود ، تا در انتها به راس منتهی شود. هرگاه به ارتفا‎ع کمتری نیاز باشد، می توان راس آن را قطع کرد و شاخه پایینتر از راس را که در راستای تنه است یا زاویه کمی با راستای تنه دارد ،به عنوان راس انتخاب و باپیچیدن سیم آن را تربیت کرد. در هر حال درخت بنسای شده باید دارای راس باشد.

  پشت و روی یک بن سای:

  بنسای را نباید به صورت یک گیاه طبیعی در گلدان رها کرد. بلکه باید آن را طبق طرح مورد نظر کاشت و تربیت کرد. بنسای باید در نظر یک ناظر به خوبی جلوه گری کرده و قسمت جلو و پشت آن با هم فرق کند. کاملترین قسمت، قسمت جلو است . برآمدگی تنه نباید در جلو قرار گیرد.انتهای تنه باید قابل رویت بوده و تنه در یک طرف انحنا داشته باشد. نوک ساقه یا راس در قسمت جلو باید به طرف ناظر باشد.در قسمت جلو نباید شاخهها درهم پیچیده باشند. همچنین نباید به طرف جلو رشد کنند و باید تمام شاخه ها به وضوح قابل دید باشند. قسمت پشت ، عمق مشخص و دیدگاه سه بعدی به گیاه می دهد، لذا یک یا دو شاخه در این قسمت تعبیه می گردد.

  طرق مختلف پرورش بن سای

  پرورش نهالی

  1- مابوری یا پرورش نهالی که از طبیعت گرفته می شود.
  2- پرورش نهالی که از طریق خوابانیدن به وجود می آید.
  3-پرورش نهالی که از طریق جدا کردن به وجود می آید.
  4- پرورش نهالی که از قلمه زدن به وجود می آید.
  5- پرورش نهالی که از طریق پیوند زدن به وجود می آید.
  6- پرورش نهالی که از طریق کاشت بذر به وجود میآید.
  7- پرورش نشا که از یک خزانه فراهم شده است .

  مشهورترین بنساهای ژاپنی به همین طریق پرورش یافته اند. نهالی که در طبیعت به دلیل شرایط نامناسب رشد، خود به خود کوتاه و کوچک مانده است ، برای مبدل شدن به یک بنسای زیبا تنها احتیاج به یک تربیت صحیح دارد.گیاهانی نظیر کاج سیاه ژاپنی ، کاج قرمز ژاپنی ، کاج سوزنی ، عرعر و ... را میتوان از این طریق بنسای نمود.
  مزیت این روش ، صرفه جویی در وقت است . زیرا برای تهیه بنسای از طریق کشت بذر، حداقل به 5 الی 10 سال زمان نیاز داریم. در ژاپن گیاهانی را که با توجه به خصوصیات بنسای از طبیعت جمع آوری میکنند، �آراکی� می نامند. بسیاری از گیاهانی که در صخره ها و کوهستانهای مناطق گرمسیری و معتدل در شکاف صخره ها رشد کرده اند ، به علت شرایط خاص موجود در منطقه و محیط کشت، خود به خود بنسای و تبدیل به درختانی مسن، با ارتفاع کم شده اند.

  خصوصیات آراکی:

  گیاهی که از طبیعت انتخاب وجمع آوری می شود می بایستی واجد خصوصیات زیر باشد:

  - در عین کامل بودن به اندازه کافی کوچک باشد تا در گلدان کم عمق و کوچک جای گیرد.
  - ریشه های قوی و گسترده داشته باشد.
  - شاخه ها باید به نحو مطلوب ، بسته به شیوه بنسای مورد نظر، آراسته باشند.
  - شاخه ها باید به نحو زیبا و دلپذیری در اطراف تنه اصلی پراکنده شده باشند.البته اگر شیوه بنسای مورد نظر روش نردبانی باشداین خصوصیت مورد توجه قرار نمی گیرد.
  - به اندازه کافی سرزنده ، شاداب ، سالم و قوی به نظر برسد، تا نیاز به مراقبت و نگهداری ویژه نداشته باشد.
  - ارتفاع زیادی نداشته باشد.
  - گیاه انتخابی باید از نوع درختانی باشد که طول عمر زیادی دارند.

  بعد از انتخاب آراکی دورتا دور گیاه را خالی کرده و گیاه را سالم و بارعایت نکات باغبانی از محل رویش خارج میکنند.و با حصیر یا گونی دورتادور ریشه را میپوشانند. سپس با نخ و سیم، گونی یا حصیر را می بندند. قطع ریشه ها تا یک فاصله معینی از تنه، ضروری است. روش برش باید به صورت مورب باشد. گیاه را بعد از انتقال به گلخانه، در گلدانی می کارند. ته گلدان شن درشت، سپس یک لایه خاک و شن و پس از آن یک لایه ماسه و کود حیوانی و بعد شن شسته شده،ریخته میشود.
  گیاه بعد از ترمیم، آماده بنسای و تربیت مخصوص شیوه مورد نظر است.

  چند تذکر در این مورد ضروری به نظر میرسد:

  1- نباید گیاه را در معرض باد قرار داد.
  2- خاک اطراف گیاه نباید خشک شود.
  3- در 2 روز اول نباید گیاه در معرض نور مستقیم قرار گیرد، ,مگر آن که نور تنها به گلدان گیاه بتابد.
  4- به گیاهی که کاملا ریشه نگرفته نباید زیاد کود داد.
  5- در صورتی که گیاه جوانه های متعددی تولید کرد، با توجه به شیوه بنسای انتخابی، جوانه های مناسب را نگه داشت و از تولید شاخه توسط بقیه جوانه ها جلوگیری کرد.
  6- پس ازآن که گیاه کاملا شکل گرفت، میتوان آن را به گلدان زیباتری منتقل کرد.این عمل باید در ماه فروردین و اردیبهشت صورت گیرد.  پرورش به طریق خوابانیدن :

  دومین روش آسان پرورش بنسای، روش خوابانیدن است . درختانی برای این روش مناسب هستند که بتوانند از طریق تنه یا شاخه، ریشه تولید کنند. برای نمونه میتوان از درختانی نظیر انار، افرا، نارون و یا صنوبر نام برد. درابتدا شاخهای را که جلوه مناسبی برای ایجاد یک بنسای دارد، انتخاب و قسمتی از شاخه را حلقه برداری میکنند. سپس آن را با اسفنج یا خزه اسفاگنوم می پوشانند . و اطراف آن را با پلاستیک مسدود میکنند. بعد از یکی از دو سال میتوان ساقه را قطع کرد و قسمت مورد نظر را به گلدان منتقل کرد. پس از آن روشهای تربیتی و سیم پیچی آغاز میشود.

  سایر روشها

  برای بنسای کردن گیاه از روشهای دیگری مانند پیوند زدن نیز استفاده میشود. در این روش از گیاهانی که به شرایط محدود بنسای، مقاوم هستند، به عنوان پایه استفاده میشود. پیوند آن نیز از نوع زینتی است.

  شیوه های بنسای:

  درختان در طبیعت در شرایط و موقعیت مختلفی رشد میکنند. بعضی از آنها عوامل رشد مناسب را در اختیار دارند در حالی که برخی از گیاهان در کوهستانها و مناطق شیبدار یا در کنار دریا و بادهای تند رشد میکنند. به همین دلیل مجبورند در برابر این عوامل نامساعد مقاومت کنند. این مبارزه، باعث تغییر شکل در گیاه میشود و شکلهای گوناگونی که غیرقابل شمارش هستند؛ پدید می آید. در یک بنسای خوب، سعی میشودکه از اشکال اصلی که در طبیعت وجود دارد تقلید شود. برای انتخاب شیوه بنسای آگاهی از طبقه بندی آنها ضروری است.
  بنسایهایی که زیر 15 سانتیمتر ارتفاع دارند بنسای مینیاتوری نامیده میشود.بن سای کوچک 15 تا 32 سانتیمتر ؛ بن سای متوسط 32 تا 60 سانتیمتر و بن سای بزرگ بیش از 60 سانتیمتر ارتفاع دارند . اندازه یک بن سای باید با اندازه یک درخت روییده شده در طبیعت متناسب باشد . برای مثال بوته هایی مانند رزهای پا کوتاه یا شاه پسند درختی ؛ وقتی به رشد کامل می رسند 5/0 تا 2 متر ارتفاع دارند . بنابراین برای بن ساهای مینیاتوری یا کوچک متناسب هستند . درختانی که در طبیعت ارتفاع آنها به 2 تا 4 متر می رسد ؛ مثل ختمی درختی برای بن ساهای متوسط مناسب هستند . درختانی که تا ارتفاع زیادی رشد می کنند مثل چنار ؛ کاج ها و .......... برای بن ساهای بزرگ مناسب هستند .  روش تربیت بن سای ساقه


  راست متقارن:

  در این روش درخت در یک مسیر مستقیم رشد می کند . ریشه ها نیز در همه جهات عمود بر ساقه گسترده شده اند . در این روش ، درخت را به گونه ای تربیت می کنند که درختی رشد کرده در شرایط کاملاً مناسب و طبیعی ، در ذهن تداعی شود . برای ایجاد شکل ساقه راست متقارن ، باید پایین ترین شاخه را در حدود یک سوم ارتفاع تنه حفظ کرد و با سیم پیچی مانع حرکت آن به سمت جلو شود. آشفتگی شاخه ها باعث پنهان شدن قسمت عقبی و پشت درخت میشود. تعیین اولین شاخه مهم است زیرا موقعیت شاخه دوم با توجه به شاخه اول معین میشود. دومین شاخه بلند در قسمت دیگر وکمی بالاتر باشد. این شاخه باید کمی به قسمت پشت متمایل باشدو به گونهای پرورش داده شود، که مقداری از قسمت زیر شاخه در دید ناظر قرار گیرد. این شاخه به تاج درخت عمق میبخشد. سومین شاخه در قسمت عقب و کمی بالاتر از دومین شاخه قرار میگیرد. چهارمین شاخه در راستای دومین شاخه است. شاخه های دیگر نیز به همین ترتیب و به صورت متناوب قرار خواهند گرفت. شاخه ها نباید در دید ناظر بالای سر یکدیگر قرار گیرند زیرا در این صورت به یک میزان از نور خورشید و جریان هوا، بهره مند نخواهند شد.

  روش ساقه راست نامتقارن :

  در این روش، مانند روش متقارن، درخت رو به بالا رشد میکند ولی تنه دارای انحناهای بسیار زیبایی است. انحناها بیشتر به صورت زیگزاگ است. اما شاخه ها وضعیتی مشابه با روش متقارن دارند. در این روش راس ساقه اندکی به یک طرف کج شده است.

  روش اریب :

  این روش بسیار آسان است و برای افراد مبتدی در نظر گرفته میشود، در زمانی کوتاه نیز میتوان آن را ایجاد کرد. در این روش تنه درخت با انحنایی حدود 45 درجه به طرف راست یا چپ متمایل میشود. بدین ترتیب تنه ابتدا به یک طرف مایل شده و دوباره بعد از طی فاصله کوتاه درمسیر اولی قرار میگیرد. اولین شاخه، قوی و نیرومند است و در مکانی که انحنای تنه شروع میشود، واقع شده است. این شاخه یا به صورت افقی گسترده میشودیا روبه بالا متمایل میگردد و بیشترین نور را دریافت میکند. روش تنه کج، درختی را درذهن القا میکند که در اثر نیروهای طبیعی، به این شکل درآمده است.
  گستردگی ریشه بیشتر در خلاف انحنای تنه است. این روش خلق یک بنسای و یک نمونه جالب را برای هنرمندان امکانپذیر می سازد.

  روش بادزده:

  در روش بادزده، یک بنسای را باید آن گونه شکل داد که همانند یک درخت یا گروهی از درختان باشد که در یک مکان بادخیز یا در مجاور ساحل یا در نوک تپه رشد کرده اند.
  در این روش تنه مستقیم است، ولی با زمین زاویه میسازد( عمود بر زمین نیست). زاویه خط تنه از راستای شاقولی حدود 45 درجه است. راس ساقه نیز در مسیرخمیدگی است. شاخه ها باید همچنان به صورت افقی حفظ شوند. خمیدگی درخت و وضع شاخه ها، این تصور را درذهن ناظر القا میکند که درخت در پیکاری طولانی با بادهای شدید است.

  روش نردبانی :

  این روش، که بسیار ساده است، برای بنسای کردن گیاهانی که از طریق خوابانیدن ریشهدار شدهاند. استفاده میشود. این گیاهان را به گونهای تربیت میکنند که تمام شاخه های آنها در یک جهت قرار گیرند. سپس تنه گیاه را به صورت افقی، به طوری که شاخه ها رو به بالا قرار گیرند، دریک ظرف قرار میدهند و روی آن خاک می ریزند. برای تسریع ریشه زدایی، در زیر هر شاخه قسمتی از تنه را زخمی میکنند.
  میتوان بین شاخه ها قطعات سنگ قرار داد تا بنسای نمای کوهستانی به خود بگیرد. بدین ترتیب سیمای یک جنگل در ذهن القا میشود.

 6. 9 کاربر از پست ستاره ملک تشکر کرده اند .


 7. Top | #4

  همکار بازنشسته


  تاریخ عضویت
  بهمن 1389
  نوشته ها
  3,164
  میانگین پست در روز
  1.81
  محل سکونت
  هنوز در سفرم...
  تشکر از کاربر
  31,457
  تشکر شده 28,532 در 5,690 پست
  حالت من
  Movafagh
  اندازه فونت

  پیش فرض

  پرورش و نگهداری گیاه بن سای
  سلامت بن سای

  چگونه درختچه بن سای را سالم نگه داريم؟


  براي حفظ سبزي و شادابي درختچه هاي مينياتوري و زينتي بن سای بايد آب، غذا، و نور كافي به آنها برسانيد و هر چند وقت يكبار به طور مناسب گياه را حرص كنيد. اگر نكات مراقبتي اين درختچه هاي كوچك را به دقت رعايت كنيد، به راحتي مي توانيد آنها را بيش از 100 سال هم به همان تازگي و شادابي روز اول نگه داريد. نكات زير را رعايت كنيد تا درختچه بن سای شما زيبايي و شادابي خود را براي هميشه حفظ كند.
  با يك تيمار صحيح و شايسته بن سای مي تواند عمري 100 ساله داشته باشد. بايد توجه داشت كه سن درخت مهم نيست بلكه به وجود آمدن يك اثر هنرمندانه حائز اهميت مي باشد. تناسب بين شاخه ها و ديگر اجزاي درخت و همچنين سلامت بن ساي اهميت ويژه اي دارد.


  معيارهاي انتخاب گونه گياهي مناسب

  براي انتخاب گونه ي مناسب بايد علاوه بر زيبايي گياه، موارد ديگري را هم در نظر گرفت. ميزان تابش مسقيم آفتاب، شدت نور و دماي محل نگهداري در انتخاب گونه تعيين كننده هستند.
  بسته به اينكه محل نگهداري فضاي بسته (اتاق) است يا فضاي آزاد، گونه ي گياه بايد تفاوت داشته باشد. البته در فضاي بسته هم در صورت وجود تابش مستقيم يا استفاده از لامپهاي فلورسنت، ميتوان از گونه هاي فضاي آزاد با رعايت برخي شرايط استفاده نمود.
  گياهان سايه پسند مثل فيكوسها براي اتاقهاي كم نور و درختاني مثل نارون، انار و زيتون براي اتاقهايي كه روزانه چند ساعتي از تابش خورشيد بهرهمند ميشوند، مناسب هستند.
  درختان زيبايي چون انواع افرا، بلوط، آزاد، ممرز و انواع سوزني برگها براي بن ساي فضاي آزاد بسيار مورد توجه قرار گرفته اند.


  بهترين درختان براي كاشت بون ساي گروهي :
  راش ، صنوبر ، نارون چيني ، افرا ، بلوط ، توس سفيد .
  بهترين درختان براي كاشت بون ساي افتاده :
  افراي ژاپني ، انجير ، زالزالك ، سرو كوهي ، كاج سياه ژاپني ، آزاليا .
  بهترين درختان براي كاشت بون ساي روي صخره :كاج كوهي ، سروكوهي ، شير خشك كوهي ، نارون ، انجير .

  تهیه درخت:


  روش سنتي كاشت بون ساي اين است كه بايد از ابتدا آنرا از طبيعت يافت و آن را به سيني كاشت منتقل كرد . علت كوچك ماندن درخت در طبيعت هر چه باشد ، ساليان دراز با انواع فشارهاي محيط مبارزه كرده تازنده بماند . چون بسيار پير به نظر مي رسند اين گياهان بهترين نمونه ها هستند .
  به علت كم بودن قدمت اين هنر در ايران ، طبيعت ايران نمونه هايي بسيار جالب براي عرضه به اين هنر را دارد كه شما مي توانيد با حوصله و متانت به دنبال آنها گشته و آنها را با بيابيد . اولين درخت هميشه بهترين نخواهد بود . پس با حوصله بگرديد و بهترين را انتخاب كنيد و به ثروت همگاني كه طبيعت است لطمه وارد نكنيد . درخت را از ريشه درآورده و آنها را با خزه نم دار و پلاستيك بپوشانيد و به منزل ببريد .
  در زمستان نبايد درخت را منتقل كرد . بهترين زمان براي اين كار قبل از جوانه زني درخت است و قبل از انتقال اگر به رختي در تابستان برخورد كرديد بايد هرس شود بعد كاشته شود ، تا انرژي گياه به حداقل برسد .

  شکل بن سای:

  بون ساي از لحاظ شكل نيز مي تواند عمودي ، خميده و افتاده باشد .

  سبك هاي كاشت :
  1 ) سبك هاي 2 تنه يا sowkan
  در اين سبك 2 تنه معمولاً از يك ريشه مي رويد .

  2 ) سبك انبوه يا خوشه اي Kabodachi :
  در اين سبك ، يك تنه مجموعه اي از چند دسته تنه كوچك را تشكيل مي دهد .

  3 ) سبك جنگلي يا گروهي yozeyo
  سبك جنگلي يا گروهي yozeyo شامل چند درخت مجزا كه شكل يك جنگل بسيار زيبا مي باشد . در اين سبك تنوع درختان يكسان ، فاصله ها و اندازه ها نابرابر با كاشت نامتقارن مي باشد . بيشتر درختان بزرگ را جلو و درختان كوچكتر را در عقب قرار دهيد تا عمق جنگلتان بيشتر شود .

  خاك مناسب

  براي گلدان بن ساي خود از خاك مخصوص بن ساي استفاده كنيد. خاك هاي معمولي مثل خاك گلدان و خاك باغچه قدري سنگين تر از خاك بن ساي هستند. خاك بن ساي براي مدت زمان زيادي رطوبت را در خود نگه مي دارد، اجازه مي دهد تا آب به خوبي در ريشه نفوذ كند، و به ريشه اجازه نفس كشيدن مي دهد.

  نور مناسب
  براي قرار دادن درختچه خود جاي مناسبي را پيدا كنيد. رسيدن نور مناسب به گلدان از اهميت بسيار زيادي برخوردار است. البته نور مستقيم خورشيد ممكن است به گياه آسيب برساند. بهتر است درختچه خود را در جايي قرار بدهيد كه نور به صورت متمايل به آن بتايد. همچنين به خاطر داشته باشيد كه پس از حرس كردن و يا عوض كردن گلدان درختچه را زير نور مستقيم آفتاب قرار ندهيد.

  نکته ای که باید در خصوص نور به آن اشاره کرد اینست که در 2 روز اول بعد از کاشت بن سای نبايد گياه در معرض نور مستقيم قرار گيرد، ,مگر آن كه نور تنها به گلدان گياه بتابد.  تعویض گلدان و حرس كردن

  براي آنكه درختچه زينتي شما هميشه به شكل اوليه خود باقي بماند و ظاهري زيبا داشته باشد، بايد آنرا به طور مرتب حرس كنيد. اصولاً در ابتدا كه درخت را خريداري مي كنيد نيازي به حرس كردن ندارند. اما زمانيكه برگها قدري رشد كردند، بايد برگها و شاخه هايي كه بيش از حد رشد كرده اند را حرص كنيد تا درخت شكل اوليه خود را از دست ندهد.

  تعویض گلدان و حرس كردن

  1 - به آرامی گیاه را به یک طرف ( به جزء بالا ) بکشانید.
  اگر گلدان دارای لبه به طرف داخل است و لبه اجازه خروج به ریشه ها نمی دهد قبلا لازم است با یک کارد موکت بری تیز ریشه ها را تا کف گلدان قطع کنید.
  اگر گیاه از خارج شدن مقاومت نمود با میله ای به ملایمت و به گونه ای که ریشه ها صدمه نبیند از سوراخ زهکش به توده ریشه اشاره کنید.
  پس از خروج ریشه شانه مخصوصی که در اختیار دارید از مرکز به بیرون به ملایمت روی سطح ریشه ها بلغزانید تا خاک ها به آرامی از ریشه ها جدا شوند ، در این کار هرگز عجله نکنید.

  2 - عمل جدا سازی خاک از ریشه ها را تا آنجا ادامه دهید که حداقل نصف میزان خاک از ریشه ها جدا شده باشند.
  در هر چند بار حرکت شانه از داخل به خارج یک بار گیاه را تکان دهید تا خاک های آزاد اطراف ریشه جدا شوند. این عمل را چنان ادامه دهید که قاعده تنه آشکار گردد.

  3 - در این مرحله ریشه ها همگی آشکار شده اند .
  شستن ریشه ها و عاری کردن آنها از خاک این شانس را به شما می دهد که حجم ریشه و همچنین ریشه های صدمه دیده و مهمتر از آن نحوه گسترش ریشه ها را بازدید و چگونگی شروع هرس و از کجا و چه مقدار را درک کنید.

  4 - هرس ریشه را شروع کنید . وسیله یا قیچی هرس باید مخصوص بونسای و تیز باشد.
  اول تمام ریشه های ضخیمی که به لبه های گلدان رسیده اند قطع کنید.
  میزان قطع بر حسب مورد بین یک سوم تا نصف متغییر است .
  در این بین ضخیم ترین ها بیشتر و نازک ترین ها کمتر قطع گردند.
  در مرحله قطع ریشه ها حجم نسبتا زیادی از ریشه های مویین نیز قطع می گردند که جای هیچگونه نگرانی نیست و به زودی از محل هرس تعدا بیشتری ریشه شروع به رشد خواهند کرد.

  5 - میزان حذف : تقریبا در کل جهات ، طول و عرض و ارتفاع گلدان حدود دو سانتی متر قطع می گردند کمی کمتر یا بیشتر آن تابع گیاه و گلدان و سلیقه و تصمیم است.


  آب رساني بن سای

  درختچه نياز به آب كافي دارد. اگر آب دادن را به صورت مرتب و منظم انجام دهيد، گياه هم شاداب باقي مي ماند و هم طول عمر آن افزايش پيدا مي كند. خاك درختچه بن ساي بايد هميشه مرطوب باشد. هيچ برنامه دقيقي براي آب دادن به درخت معين نكنيد، بلكه هر زمان كه گياه به آب نياز داشت به آن آب بدهيد. هر زمان كه احساس كرديد خاب درخت در حال خشك شدن است آنرا مرطوب كنيد.


 8. 10 کاربر از پست ستاره ملک تشکر کرده اند .


 9. Top | #5

  همکار بازنشسته


  تاریخ عضویت
  بهمن 1389
  نوشته ها
  3,164
  میانگین پست در روز
  1.81
  محل سکونت
  هنوز در سفرم...
  تشکر از کاربر
  31,457
  تشکر شده 28,532 در 5,690 پست
  حالت من
  Movafagh
  اندازه فونت

  پیش فرض

  قبل از شروع پرورش بونسای باید چیزهایی را بدانید


  محل کاشت

  آیا درختتان را در خاک می کارید؟ یا دوست دارید بر روی یک صخره بروید؟ آیا دوست دارید ریشه های آن در معرض دید باشد؟
  آسان ترین روش، کاشت مستقیم درخت در خاک است، البته چگونگی محل رویش را بیشتر طبیعت درخت تعیین می کند. درختی مانند کاج در طبیعت بر روی صخره های کوهستانی می روید و مسلّماً در حالت مینیاتوری آن هم، جذّاب تر است که در شرایط مشابهی دیده شود.
  درخت های کشیده و عمودی معمولاً در خاک می رویند و مقداری از ریشۀ آن ها بیرون از خاک می زند؛ در سبک های خمیده و افتاده معمولاً ریشه ها آشکار هستند، زیرا گیاهانی که در این سبک کاشته می شوند، روی سطوح صخره ها می رویند و یا در وضعیتی هستند که خاک اطراف ریشه شسته شده است.

  نگاه هنرمندانه : تعادل، راستا، شکل

  تمام اجزای یک گیاه، اعم از تنه، ریشه ها و شاخ و برگ، همه باید دست به دست هم دهند و اثری یکدست ایجاد کنند. عناصر اساسی این تأثیر نیز عبارتند از : تعادل، نسبت، شکل، خط و در نهایت ظاهر به کمال رسیدۀ آن.
  تعادل و نسبت، به چگونگی قرار گرفتن شاخه ها و برگ ها، محل درخت در ظرف و تنوّع اندازه های درختان بستگی دارد. دقت کنید که تعادل با تقارن فرق می کند؛ شما به ندرت با یک بون سای متقارن مواجه می شوید. حتّی تعادل به معنای توزیع یکسان نیز نمی باشد و ممکن است یک شاخۀ سنگین در یک سو با یک انحنا در شاخۀ دیگری به تعادل برسند. راستای یک گیاه، نشان دهندۀ این است که چگونه نوک درخت با تنۀ آن ارتباط دارد. شکل یا طرح کلّی بون سای باید همواره ترکیبی از یک مثلّث نا متقارن باشد.
  تمام این عوامل باید به شکل موزون و هماهنگی با هم آمیخته شوند که در ادامۀ موضوع به بررسی جوانب مشخص و خاص هر درخت، شیوه های کاشت و سبک خاص هر یک می پردازیم.

  تــنــــــه

  چون هیچ یک از قسمت های یک بون سای به اندازۀ تنۀ آن اهمیت ندارند، لذا ساختمان تنه به طور یقین ویژگی اصلی و محوری در آرایش یک درخت و سبک آن خواهد بود. تنه ای کلفت دلالت بر درختی بالغ دارد (حالا بالغ باشد یا نه فرقی ندارد) امّا تنۀ بیش از اندازه کلفت درخت را از حالت طبیعی خارج می کند. قاعدۀ خوبی که در این باره به دست آمده می گوید که ارتفاع درخت باید چیزی حدود شش برابر قطر (پهنا) آن در قسمت پایه باشد. ارتفاع کلّی بون سای شما نیز به طرح و سبک، ضخامت درخت و میزان گستردگی شاخه های پایینی بستکی دارد.
  از کاشتن و پرورش درختان در وضعیتی که تنه ای کاملاً استوانه ای دارند خودداری کنید، یعنی ضخامت تنه در بالا و پایین آن یکی نباشد. همچنین بدانید که درختانی که در طول تنۀ آن ها انحناهای زیاد وجود دارد نیز، به زیبایی درختانی که تنها یکی دو انحنا داشته باشند نخواهند بود.
  در بیشتر موارد یک انحنای موضعی در قسمت خاص، از انحنای کلّی در تنه زیباتر خواهد بود و هرگز نباید انحنای درخت به سمت جلو باشد.

  تنه باید به شکل طبیعی و زیبا رفته رفته تا نوک درخت باریک شود و البته بالای درخت نباید نوک تیز به نظر آید.
  اگر درخت خیلی بلند باشد، باید قسمت بالایی آن را با برش باریک و مخروطی جدا کرد و سطح برش باید به سمت پشت درخت باشد.
  اگر نوک درخت بیش از اندازه کوتاه است و با سایر قسمت ها تناسب ندارد، بهتر است که تنه را از بالای یک شاخۀ محکم و به سمت جلوی درخت قطع کنید و با سیم بندی که در ادامه آن را شرح می دهم، آن شاخۀ محکم و قوی را بالا ببرید تا نوک تازه ای برای درخت شما تشکیل دهد و جای تنل اصلی را بگیرد.
  مطلوب ترین تنه ها، آنهایی هستند که پیر به نظر آیند و بلاهایی را که طبیعت و آب و هوا بر سرشان آورده به خوبی نشان دهند. اگر روی تنه نشانه هایی از سیم بندی نادرست با هرس بی رویه وجود داشته باشد، به زیبایی بون سای لطمه خواهد خورد؛ به موازات این که مهارت بیشتری کسب می کنید، می توانید روش های بهتری برای القای تصور پیری در درخت پیدا کنید.

  با کندن پوست درخت در محل های مناسب، می توانید حالت های "جین" و "شاری" (دو نوع چوب مرده که برای هر درختی مانند ریش های سفید یک پیرمرد است) را به وجود آورید.

  جین، انتهای مردۀ تنه یا شاخه است. این حالت در نوک درخت های برگ سوزنی موثرتر است. شاری، محل چوب مرده در یک تنه و یا شاخۀ زنده است.

  برخی از علاقه مندان به بون سای برای هرس کردن و سرشاخه زدن از هیچ ابزاری استفاده نمی کنند و به جای آن شاخه ها را با پبچاندن و متلاشی کردن آن ها هرس می کنند تا به این صورت به نظر بیاید که گویا درخت بر اثر عامل طبیعی مانند رعد و برق به این وضع در آمده. البته این روش به درد تازه کارها نمی خورد و ممکن است درخت را از بین ببرید.


  شاخه ها

  شاخه ها، نشان دهندۀ این حقیقت مسلّم هستند که بون سای، مینیاتور سادۀ یک درخت نیست. در طبیعت، شاخۀ درختان همواره به شکل انبوه و پراکنده رشد می کند. بر عکس آن درختان، بون سای شما باید شاخه های کمی داشته باشد که با دقت در فضاهای اطراف درخت جهت داده شده اند و جای آن ها مشخص گردیده است. الگوی شاخسار، در واقع طرح کلّی درخت است و این مکان را به درختانی می دهد که تمام برتری و امتیازات خود را به نمایش بگذارند.

  در سبک های عمودی و خمیده، پایین ترین شاخه باید از نقطۀ طول یک سوّم درخت شروع شده باشد. این شاخه باید بزرگترین شاخه بوده، به سمت چپ یا راست و کمی به جلو متمایل باشد. در سبک خمیده یا منحنی، این شاخه ها باید در جهت مخالف انحنا با خمیدگی داشته باشد. سپس شاخه ای تقریباً کوچکتر در جهت شاخۀ پایینی با زاویۀ کمی به سمت جلوی درخت کشیده باشد. بین این دو شاخه می تواندشاخه ای باشد که به سمت پشت درخت بروید.

  این الگوی عمومی را می توان تا بالای درخت تکرار کرد، اما شاخه ها باید همچنان کوتاهتر و کوتاهتر شوند. شاخه هایی که مستقیماً به سمت جلوی درخت می رویند، به ویژه در شاخه های پایینی، حالت ناخوشایندی دارند. شاخه های کوچک و به سمت جلو در قسمت بالایی درخت، شاخه های تزیینی نام دارند و اگر باعث زیباتر شدن درخت شوند می توان آن ها را حفظ کرد.
  شاخه هایی که معمولاً روبروی شاخه های دیگر می رویند، نباید در یک سطح باشند بلکه باید کمی بالاتر و یا پایین تر باشند. ضمناً دو شاخه نباید درست در یک سمت تنه روی هم قرار گیرند.

  در سبک های افتاده و نیمه افتاده، شاخه های نزدیک به ریشه، باید بزرگتر باشند و همچنین شاخه هایی که به نوک درخت نزدیکتر می شوند، باید کوتاهتر باشند.
  بالاترین بخش درخت معمولاً شاخۀ بزرگی است که در پشت تنه به سمت بالا روییده است و این درست پیش از آن که حالت افتادگی به سمت پایین در تنه درخت شکل بگیرد.
  شاخه ها، همچنین باید از لحاظ اندازه و طول فرق داشته باشند و فاصلۀ آن ها در قسمت فوقانی به نسبت قسمت های پایین تر کم باشد.

  معمولاً شاخۀ پایینی بزرگتر است و شاخۀ بعدی کوتاهتر و باز شاخه های بعدی به همین نسبت کوتاهتر می شوند تا بدین شکل بون سای شما زیبا و دارای سبک شود.
  روش کار به این ترتیب است که مجموع طول دو شاخۀ بزرگ تر که معمولاً دو شاخۀ پایینی هستند، باید نصف ارتفاع درخت باشد.

  اما شما ممکن است یک درخت نسبتاً کوتاه با تنه ای ضخیم داشته باشید و در این حالت مجموع طول دو شاخۀ گفته شده بیش از ارتفاع درخت خواهد بود، زاویۀ شیب هم برای تماس شاخه ها باید تقریباً یکی باشد. از آنجا که شاخه های درختان برگ سوزنی، زمانی که جوان هستند به سمت بالا و زمانی که پیر می شوند به پایین متمایل می شود، بهتر است که از شاخه های پایینی آن ها را به سمت پایین پرورش دهید.


  برگ ها

  نقش برگ ها در بون سای این است که مکمّل شاخه ها و تنۀ گیاه باشند و این قسمت ها را بهتر به نمایش بگذارند. برگ های انبوه، همه جای درخت و در واقع ساختمان درخت شما را از دید پنهان می سازند و البته برگ های پراکنده و با فاصله، نشان دهندۀ درخت بیمار هستند. برگ های مطلوب برای بون سای شما، برگهایی کوچک و نزدیک به هم هستند که در گروه های انبوه می رویند.
  آن ها باید نشان دهندۀ شادابی و سلامت گیاه باشند، بدون آن که درخت را در پوشش خود پنهان نمایند.
  می توانید حتّی محل رویش برگ ها را کنترل کنید، تا حدی بر اندازۀ آن ها نیز می توانید نظارت داشته باشید، امّا از آنجا که کنترل شما بر اندازۀ برگها محدود است، بهتر است که همواره درختانی را که ذاتاً برگ های کوچکی دارند انتخاب نمایید.
  شما ممکن است از اندازۀ برخی از برگ ها کمی بکاهید، امّا به هیچ وجه نمی توانید در اندازۀ گل ها و میوه ها تغییر ایجاد کنید. از میان درختان گل دار و میوه دار، انواع کوتاه آن ها معمولاً برای بون سای مناسبتر خواهند بود. هر چند ممکن است عجیب به نظر برسد درخت گیلاسی که با ارتفاع 20 سانتیمتر پر از گیلاسهایی به اندازۀ معمولی باشند. این بونسای هرگز با یک سرو کوهی و یای ژاپنی قابل مقایسه نخواهد بود و مسلّماً بیش از آن که زیبا و متحیّر کننده باشد، خنده دار خواهد بود.


  ریشه ها

  حتّی وقتی بون سای شما در سبکی که ریشه های درخت بیرون هستند، نروییده باشد؛ شکل و چگونگی آن بخش از ریشه ها، که بیروه هستند، بسیار مهم است. باید بتوانید محل پیوند ریشه ها را با پایه درخت و همچنین بخش های بالایی ریشه های بزرگ را که از پایه درخت خارج شده اند و به خاک فرو می روند، ببینید.
  درختی با ریشه های سطحی بسیار، نمونه ای خوب محسوب می شود. ریشه ها باید در تمام جهات و البته با اندازه ها و شکل ها و فواصل مختلف از درخت بیرون زده باشند. اگر ریشه ای بیرون از خاک آمده است که به طور استثنایی بزرگ است، باید در پشت درخت باشد و هرگز نباید در بخش جلویی دیده شود.


  جلو و پشت درخت

  تصور این که درختی در جنگل، جلو و پشت داشته باشد، نسبتاً عجیب است. اما چون بون سای یک هنر در پرورش گیاه است و در واقع کپی از طبیعت نیست، جلو و پشت درخت دارای اهمیت می شود.
  اوّلین قسمتی که باید پرورش دهنده مورد توجه قرار دهد جلوی درخت است.


  ظروف

  ظروفی که برای بون سای خود انتخاب می کنید، چون به اندازۀ هر عنصر دیگر در این درخت اهمیّت دارد، باید هماهنگی کامل با گل و گیاه داشته باشد. به عبارتی اگر ظرف درست انتخاب شود، نباید به هیچ وجه از جلوۀ بون سای بکاهد و وقتی کسی به آن نگاه می کند توجه او به ظرف جلب نشود.
  در اوایل تاریخچۀ بون سای، این گیاه کوچک بیشتر بهانه ای بود برای نشان دادن زیبایی کار کوزه گر و گلدان های زیبا و با رنگ های برّاق برای این کار در نظر گرفته می شد.
  امروزه این ظروف تزیینی بیشتر برای گیاهان گل دار، میوه دار و یا درختان برگ ریز به کار می روند. درختان همیشه سبز با ظروف سادۀ قهوه ای، قرمز آجری، خاکستری و ارغوانی کم رنگ زیباتر به نظر می رسند و برای درختان برگ ریز، شما می توانید از گلدان های برّاق نیز استفاده کنید، امّا گلدان نباید بهتر از درخت به نظر برسد. برای گیاهانی با برگ های تیره و انبوه، از رنگ های تیره تر، و برای گیاهانی با برگ های کم و روشن از رنگ های روشن تر استفاده نمایید.
  شکل و اندازۀ گلدان بسیار مهم است. مجدداً تاکید می کنم که اصل مهم، این است که گلدان با مجموعه هماهنگی داشته باشد و زیبایی آن به تنهایی ملاک نیست. برای سبکی که بون سای به شکل افتاده است، از ظروف گرد و یا ظروفی که اظلاع برابر دارند استفاده کنید که فقط چند سانتیمتر عمق داشته باشند تا از مشاهدۀ آن به بیننده احساس هماهنگی و تعادل دست دهد.
  برای سبک های عمودی و گروهی از گلدان های گرد، مستطیل و یا بیضی استفاده نمایید.
  عمق ظرف معمولاً به اندازۀ ضخامت پایۀ تنه است. در کاشت درختان به صورت گروهی باید این عمق به اندازۀ ضخامت کلفت ترین درخت باشد.

  امّا طول گلدان؛ برای درختان عمودی تکی، باید دو سوّم ارتفاع بلندترین درخت باشد و در سبک چند تنه ای و گروهی نیز باید این اندازه نسبت به بلند ترین درخت سنجیده شود.
  برای آن که بتوانید ظرف مناسب را پیدا کنید، باید بینش و تصوّر لازم را به دست آورید. در سایر مراحل و کارهایی که برای درختتان انجام می دهید نیز این یک امر مهم و اساسی است که از کار خود تصویری در ذهن داشته باشید و زیبایی هر درخت به این دلیل است که سلیقۀ فردی در آن منعکس شده و مطمئن باشید که تمام سلیقه ها زیبا است.

 10. 8 کاربر از پست ستاره ملک تشکر کرده اند .


 11. Top | #6

  کاربر نیمه حرفه ای


  تاریخ عضویت
  شهریور 1389
  نوشته ها
  916
  میانگین پست در روز
  0.48
  محل سکونت
  يه گوشه از اين دنياى بزرگ...
  تشکر از کاربر
  4,105
  تشکر شده 1,543 در 738 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  کاش زودتر این اطلاعاتو میذاشتی......
  من خیلی نیاز داشتم به این مطالب.اما بیخی..
  الان هم خوبه....
  ممنون.
  دقت کردی؟!
  گاهی... جای رحمت ميشويم زحمت
  جای محرم ميشوم مجرم
  جای ژست ميشويم زشت
  جای يار ميشويم بار
  جای قصه ميشويم غصه
  جای زبان ميشويم زيان و....

  پس زيادی به خودمان مغرور نباشيم چون با يک نقطه جابجا ميشويم...

 12. 2 کاربر از پست banafshe17 تشکر کرده اند .


 13. Top | #7

  کاربر عادی


  تاریخ عضویت
  تیر 1392
  نوشته ها
  1
  میانگین پست در روز
  0.00
  تشکر از کاربر
  0
  تشکر شده 0 در 0 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض بنسای

  نگهداری بونسای bonsai
  دلیل این که منشاء این گیاهان از کشورهای اسیای جنوب شرقی میباشد،مانند:چین،تایلند و.... آب و هوای مناسب برای گیاه بونسای ،گرم و مرطوب میباشد.پس بهتر است که برگهای بونسای را 1 یا 2 بار در روز با اسپری خیس کنید.تا رطوبت ان تامین شود همچنین دمای اطاق هم برای بنسای مناسب است.نور مستقیم خورشید برای ساعات طولانی و در فضای باز باعث سوختن درختچه بونسای میشود.نور غیر مستقیم یا نور پشت پرده برای بنسای مناسب میباشد.البته برخی گونه های بنسای هم هستند که برای فضای بیرون هستند که منظور ما گونه های اپارتمانی بنسای میباشد.برخی گونه ها مثل بنسای نارون نوربیشنری احتیاج دارندولی گونه های فیکوس به کم نوری مقاومند.
  منبع سایت دیجی باغ
  www.digibagh.com
  ویرایش توسط ehsan28a : 1392,04,04 در ساعت ساعت : 15:59

 14. Top | #8

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1392
  نوشته ها
  1,263
  میانگین پست در روز
  1.49
  محل سکونت
  تهران
  تشکر از کاربر
  11,960
  تشکر شده 1,062 در 661 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  فقط موقع خريد خيلى مراقب باشيد تقلبى زياد داره
  بى تو اما به چه حالى من از ان كوچه گذشتم

موضوعات مشابه

 1. یک درخت دو فصل
  توسط boyegandom در انجمن طبیعت
  پاسخ ها: 25
  آخرین نوشته: 1390,04,14, ساعت : 15:30
 2. يك درخت در دو فصل
  توسط Esperichoo در انجمن طبیعت
  پاسخ ها: 1
  آخرین نوشته: 1389,08,04, ساعت : 10:15
 3. درخت مشکلات !
  توسط fariya در انجمن داستان های کوتاه و حکایات
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,06,08, ساعت : 23:51
 4. اقای درخت
  توسط nilooii در انجمن جالب و خنده دار
  پاسخ ها: 1
  آخرین نوشته: 1389,03,26, ساعت : 14:52
 5. یک درخت ویک آدم
  توسط آنیتا در انجمن طبیعت
  پاسخ ها: 1
  آخرین نوشته: 1388,10,17, ساعت : 19:36

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •