ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
درخواست تحقیق درسی در مورد لایه ازون(حل شد)
98ia

www.eraofempire.irنودهشتیا
فید آر اس اس
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. Top | #1

  کاربر عادی


  تاریخ عضویت
  بهمن 1389
  نوشته ها
  27
  میانگین پست در روز
  0.02
  محل سکونت
  عالم خیال
  تشکر از کاربر
  72
  تشکر شده 69 در 30 پست
  اندازه فونت

  Red face درخواست تحقیق درسی در مورد لایه ازون(حل شد)

  سلام دوستان راجع به لایه اوزون و الودگی کره زمین یه تحقیق کامل با عکس و.. می خوام لطفا زیاد باشه بیشتر از 10 صفحه تورو خدا سریع بدین من هر جا رفتم کامل نبوده

 2. Top | #2

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1388
  نوشته ها
  610
  میانگین پست در روز
  0.29
  محل سکونت
  شمال
  تشکر از کاربر
  18,630
  تشکر شده 5,284 در 1,056 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  1

  لایه اوزون


  حقيقت امر لايه ازن چيست؟
  لايه ازون در قسمت شمالي زمين در سال 1980 بين 15تا20 درصد كاهش پيدا كرده است. براي رفع اين مشكل جمعي ازبهترين متخصصان زمين شناسي هر سال براي تحقيق وجستجو دور يكديگر جمع مي شوند .در سال 1992 پروكتيل مونترئال درباره' لايه اوزون مطالعه و تحقيقي داشت كه فهميد بزرگ شدن سوراخ لايه اوزون بستگي به آلودگي هوا و توليد مواد سمّي دارد.در همان سال سازمان ملل متحد و حفاظت از محيط زيست برنامه اي را طرّاحي كرد كه اين برنامه جهت محافظت و حمايت از محيط زيست و مخصوصا لايه اوزون به نام برنامهUNEPطراحي كرد كه اين برنامه جهت جلوگيري از توليد مواد سمّي و مواد شيميايي آلوده كننده،است.مولكولهاي اكسيژن(O2) به اكسيژن اتميك (O) تبديل مي -شوند .اكسيژن اتميك به سرعت با مو لكولهاي بيشتري تركيب شده و به شكل اوزون مي شود .ان پوشش حرارتي كه در سطح بالا رشد كرده و سلامتي لايه اوزون را به خطر انداخته است و اين مورد باعث شده است كه اگر استراتوسفر نباشد ما نتوانيم بدون آن زنده بمانيم . بالاي استراتوسفر مقداري از آلودگي مضّر اشعه مادون بنفش را و همچنين تشعشعاتي از خورشيد (امواج بين 320 تا 240) را كه باعث مي شود لايه اوزون آسيب ببيند و همچنين جان گياهان به خطر بيفتد را جذب ميكند.اشعه مادون بنفش با تابيدن نور مولكولهاي اوزون را ميشكافد ولي اوزون مي تواند تغيير شكل بدهد و عكس العمل زير ازآن حاصل ميشود:
  O + O2 è مادون قرمز + O3
  O2 + O è O3
  همچنين اوزون در اثر عكس العمل زير نابود ميشود :
  O3 + O è O2 + O2
  عكس العمل دوم با افزايش پيدا كردن ارتفاع آهسته انجام مي شود امّا عكس العمل سوم سريعتر انجام مي شود. دربين همكاري عكس العمل ها تمركز اوزون درحال تعا دل است. دربالاي اتمسفر اكسيژن اتميك هنگا مي كه اشعه مادون بنفش در سطح بالايي است، پيدا مي شود. در اثر حركت استراتوسفر هواي متراكم تري بدست مي آيد وجذب اشعه ي مادون بنفش افزايش مي يابد و سطح اوزون به حد اكثر و تخمينا" km20مي رسد.همراه با تئوري كمپمن يك مشكل نيز وجود داشت كه اين مشكل در سال 1960 تشخيص داده شد وحقيقت اين بود كه اوزون به وسيله عكس العمل 4 آهسته حركت مي كرد و ديده نمي شود. گرم شدن زمين ترميم حفره اوزون را به تعويق مي اندازد دانشمندان هشدار داده اند :پديده گرم شدن زمين مي تواند تلاشها براي ترميم حفره اوزون را كه قرار بود تا سال 2050 انجام گيرد،حدود30سال به تعويق اندازد .اين مو ضوع به رقم پيشرفتهايي است كه باي از رده خارج كردن مواد شيميايي مخرّب اوزون انجام شده است.
  طبق گزارشي كاهش فراواني در مصرف گازهاي ساخته دست انسان بنام (كلروفلورو كربن) پديد آمده است .اينها گازهايي هستندكه لايه محافظ زمين را مي خورند .دانشمندان گفتند:اگر كشورها مصمم به دنبال نمودن اين روند باشند ،(حفره داخل لايه اوزون به آغاز به جمع شدن و كوچك شدن خواهد نمودتا اينكه ظرف 50 سال ترميم خواهد شد . ) اين جمع بندي و نتيجه گيري توسط (مجمع بررسي فرايند هاي استراتوسفر و نقش آن در آب و هوا SPARC به عمل آمد .اين مجمع از صد ها كارشناس اقليمي كه دسامبر سال 1999در آرژانتين گرد هم آمدندو در سايه توجهات سازمان هواشناسي جهاني تشكيل جلسه دادند،شكل گرفته است. اين دانشمندان هشدار دادند: حتّي اگر كاهش مصرف گازهايCFC برآورده شود،پديده گرم شدن زمين_كه نتيجه تولييد گازهاي گلخانه اي با وجود كربن به عنوان عنصر اصلي آن است و از سوختهاي سنگواره اي بدست مي آيد _ميتواند محلت ترميم حفره اوزون را چند دهه به تعويق اندازد.به عنوان يك تناقض ، گرم شدن زمين ،جو را در نزديكي سطح زمين حرارت ميدهد اما لايه پاييني (استراتوسفر) يعني جايي را كه اوزون قرار دارد همچنان سرد نگه ميدارد . اين دماهاي پايين به ويژه درزمستان مسبب جمع شدن ابرهاي استراتوسفر در نواحي قطبي ميشود . اين پديده آغازگر واكنشهاي نابود كننده اوزون توسط مولكولهاي كلري استكه توسط كلروفلورو كربن ها آزاد ميشوند. پيش بيني هاي داير بر اين كه حفره اوزون كه بالاي قطب جنوب قرار دارد، به زودي كوچك خواهد شد با آخرين اطلا عات مغايرت دارد كه نشان ميدهد كه اين حفره درحال گسترش است وبه طور بي سابقه اي در چند سال اخير بزرگ شده است.
  تاريخچه سوراخ شدن لايه اوزون :
  ابتدا: جريان تاسف بار سوراخ شدن لايه اوزون در لايه زير استرا توسفر در بالاي منطقه انتاركتيكا اولين بار در دهه هفتاد (1970 تا 1979)توسط يك گروه تحقيقاتي به نام BAS كشف شد .اين گروه در مورد اتمسفر بالاي منطقه انتاركتيكا از يك ايستگاه تحقيقاتي كه بسيار شبيه اين عكس ميباشد مشاهده مي گردند. *اطلاعات ايستگاه تحقيقاتي هالي * ايستگاه تحقيقاتي BAS فالكر اولين بار در حالي تحقيقات را انجام داد كه اندازه گيري اوليه در سال1985براي اولين بار سوراخ شدن لايه اوزون آنچنان نگران كننده بود كه دانشمندان تصور ميكردند كه دستگاهاي اندازه گيري خراب است .آنها دستگاه هاي ديگري جانشين آن دستگاه ها كردند تا آنكه نتايج بدست آمده اندازه گيري هاي اوليه را تاييد كرد .چندماه بعد كه سوراخ شدن لايه اوزون قابل مشاهده بود،(پس از مشاهده سوراخ شدن لايه اوزون تحقيقات قبلي تاييد شد)از طرف ديگر اطلاعات ماهواره TOMS سوراخ شدن لايه اوزون را نشان نمي داد ،بدين دليل كه نرم افزارهايي كه اطلاعاتي در مورد لايه اوزون ميداد به صورتي برنامه ريزي شده بود كه لا يه اوزون در منطقه كوچكي موردبررسي قرار مي گرفت .بررسي هاي بعدي ، اطلاعات بدست آمد هنگامي كه نتايج گروه BASمنتشر نشد،مورد تاييد قرار گرفت و بيانگر اين مطلب بود كه سوراخ شدن لايه اوزون به طور سريع ودر مقياس بزرگي بر بالاي منطقه انتاركتيكا انجام مي شود.
  اوزون لايه اي را در استراتوسفر تشكيل ميدهد كه منطقه استوا باريكتر و در دو قطب پهن تر است .ميزان اوزون در بالاي سطح كره زمين به وسيله مقياسي به نام DU Dobson units اندازه گيري ميشود كه اين ميزان در منطقه استوايي در حدود 260DUاست و به ميزان بيشتري در جاهاي ديگر است . اين در حالي است تغييرات فصلي بسيار وسيعي اتفاق ميافتد واين در حالي شكل مي گيرد و اشعه ماوراي بنفش در لايه استراتوسفر نفوذ ميكند يا آن را مي شكافد.
  2

  لایه اوزون

  مطمئن هستم که شما، بارها و بارها نام لایه اوزون را از رسانه های جمعی شنیده اید. در این مقاله اطلاعات مختصری راجع به این لایه حیاتی آورده شده است.
  تاکنون کره زمین تنها سیاره شناخته شده است که امکان حیات موجوداتی مثل انسان ها در آن مشاهده شده است، زمین سومین سیاره منظومه شمسی است که در فاصله ای حدود 149.800.000کیلومتر از خورشید قرار گرفته است، در این فاصله از زمین انرژی که توسط زمین از خورشید دریافت می کند تقریباً 9^10×95/1 وات است.
  همان طور که می دانید خورشید تنها ستاره منظومه شمسى مى باشد که کرات و سیارات در اطراف آن مى چرخند و از انرژى آن استفاده مى کنند.

  تقریباً 8 دقیقه طول می کشد که نور خورشید به زمین برسد. 30 % از کل نور رسیده به زمین بر اثر ذرات و مولکول هاى موجود در لایه هاى بالایى منعکس مى شوند بقیّه آن ها از لایه ها زمین عبور مى کنند و به زمین مى رسند.

  نور سفید خورشید از رنگ های زیادی تشکیل شده است که هر کدام از آن ها داراى طول موج و انرژى مخصوص به خود مى باشند.
  حتما تا به حال تجزیه نور سفید خورشید را مشاهده کرده اید که با تجزیه نور، به هفت رنگ تفکیک مى شود.
  پرتوهاى فوق بنفش داراى طول موج کوتاه و انرژى زیاد مى باشند پرتوهاى فوق بنفش با انرژى زیادى که دارند براى تمام موجودات زنده خطرناک مى باشند و موجب سرطان پوست یا آفتاب سوختگى مى شوند.
  خوشبختانه در اطراف زمین لایه محافظی به نام لایه اوزون وجود دارد که از ورود این پرتوهای خطرناک به سطح زمین جلوگیری می کند.

  اوزون چیست؟

  دانشمندان لایه ها زمین را به چهار قسمت تقسیم مى کنند :


  1) تروپوسفر (که نسبت به سطح دریا 12تا15 کیلومترارتفاع دارد)
  2) استراتوسفر
  3) مزوسفر
  4) تروموسفر(خارجى ترین لایه زمین)

  مولکول اوزون (o3) از یک مولکول اکسیژن و یک اتم اکسیژن که ناپایدار و واکنش پذیر مى باشد، تشکیل شده است. میان مولکول اکسیژن و اتم اکسیژن در مولکول اوزون پیوند بسیار ضعیفی وجود دارد و تقریباً با کوچکترین برخورد از هم جدا و یا با دریافت کوچکترین انرژى به حالت اولیه خود برگردند. لایه اوزون در لایه استراتوسفر زمین قرار دارد.

  ضخامت لایه اوزون در شب ها کمتر از روزها می باشد، زیرا در شب انرژی خورشیدی کم وجود ندارد. هنگامى که پرتوهاى فوق بنفش به مولکول ها اوزون برخورد مى کنند، پرتو هاى فوق ـ بنفش مقدار زیادى از انرژى خود را از دست مى دهند وبه پرتو هاى فرو سرخ تبدیل مى شوند ، و همچنین بر اثر این برخورد، مولکول اوزون به مولکول اکسیژن واتم اکسیژن تبدیل مى شود و با تابش مجدد نور خورشید، مولکول اوزون دوباره پدیدار مى شود.
  مولکول هاى اوزون هرچند که براى ما مفید هستند اما وجود آن ها در لایه تروپوسفر ( لایه اى که ما در آن زندگى مى کنیم. ) بسیار خطرناک مى باشند. نیتروژن هاى پراکسیدی که از اگزوز موتورهاى دیزلى خارج می شود، بر اثر تابش نور خورشید (عمل فتوشیمیایى) با مولکول هاى اکسیژن واکنش مى دهند و در مولکول هاى اوزون اتم هاى اکسیژن فعال (رادیکالى) وجود دارد که تنفس آن، موجب اختلال در دستگاه تنفسى مى شود.


  3

  لایه اوزون

  ویرایش توسط Donya-70 : 1389,11,30 در ساعت ساعت : 00:44

 3. 3 کاربر از پست Donya-70 تشکر کرده اند .


 4. Top | #3

  Banned


  تاریخ عضویت
  بهمن 1388
  نوشته ها
  610
  میانگین پست در روز
  0.29
  محل سکونت
  شمال
  تشکر از کاربر
  18,630
  تشکر شده 5,284 در 1,056 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  4

  لایه اوزون


  مقدمه

  لایه اوزون در قسمت شمالی زمین در سال 1980میلادی بین 15 تا20 درصد کاهش پیدا کرده است. برای رفع این مشکل جمعی از بهترین متخصصان زمین شناسی هر سال برای تحقیق و جستجو دور یکدیگر جمع میشوند. در سال 1992 پروکتیل مونترال درباره لایه اوزون مطالعه و تحقیقی داشت که فهمید بزرگ شدن سوراخ لایه اوزون بستگی به آلودگی هوا و تولید مواد سمّی دارد. در همان سال سازمان ملل متحد و حفاظت از محیط زیست برنامهای را طرّاحی کرد که این برنامه جهت محافظت و حمایت از محیط زیست و مخصوصا لایه اوزون به نام برنامه UNEP طراحی کرد، که این برنامه جهت جلوگیری از تولید مواد سمّی و مواد شیمیایی آلوده کننده است.

  مولکولهای اکسیژن (O2) به اکسیژن اتمیک (O) تبدیل میشوند. اکسیژن اتمیک به سرعت با مو لکولهای بیشتری ترکیب شده و به شکل اوزون میشود. آن پوشش حرارتی که در سطح بالا رشد کرده و سلامتی لایه اوزون را به خطر انداخته است و این مورد باعث شده است که اگر استراتوسفر نباشد ما نتوانیم بدون آن زنده بمانیم.  بالای استراتوسفر مقداری از آلودگی مضّر اشعه فرا بنفش را و همچنین تشعشعاتی از خورشید (امواج بین 320 تا 240) را که باعث میشود لایه اوزون آسیب ببیند و همچنین جان گیاهان به خطر بیفتد را جذب میکند. اشعه فرا بنفش با تابیدن نور مولکولهای اوزون را میشکافد، ولی اوزون میتواند تغییر شکل بدهد و عکس العمل زیر از آن حاصل میشود:


  O2 + O --------> O3 --------> O + O2 <-------- اشعه فرا بنفش + O3

  همچنین اوزون در اثر عکس العمل زیر نابود میشود:


  O3 + O -------> O2 + O2

  عکس العمل دوم با افزایش پیدا کردن ارتفاع آهسته انجام میشود امّا عکس العمل سوم سریعتر انجام میشود. در بین همکاری عکس العملها تمرکز اوزون در حال تعادل است. در بالای اتمسفر اکسیژن اتمیک هنگامی که اشعه فرا بنفش در سطح بالایی است، پیدا میشود. در اثر حرکت استراتوسفر هوای متراکمتری بدست میآید و جذب اشعه فرا بنفش افزایش مییابد و سطح اوزون به حد اکثر و تخمینا" km20 میرسد. همراه با تئوری کمپمن یک مشکل نیز وجود داشت که این مشکل در سال 1960 تشخیص داده شد وحقیقت این بود که اوزون به وسیله عکس العمل 4 آهسته حرکت می کرد و دیده نمی شود.

  گرم شدن زمین ترمیم حفره اوزون را به تعویق می اندازد دانشمندان هشدار داده اند :پدیده گرم شدن زمین می تواند تلاشها برای ترمیم حفره اوزون را که قرار بود تا سال 2050 انجام گیرد،حدود30سال به تعویق اندازد .این مو ضوع به رقم پیشرفتهایی است که با از رده خارج کردن مواد شیمیایی مخرّب اوزون انجام شده است. طبق گزارشی کاهش فراوانی در مصرف گازهای ساخته دست انسان بنام کلروفلورو کربن پدید آمده است. اینها گازهایی هستند که لایه محافظ زمین را میخورند.

  به گفته دانشمندان اگر کشورها مصمم به دنبال نمودن این روند باشند ، حفره داخل لایه اوزون به آغاز به جمع شدن و کوچک شدن خواهد نمود تا اینکه ظرف 50 سال ترمیم خواهد شد. این جمع بندی و نتیجه گیری توسط مجمع بررسی فرآیندهای استراتوسفر و نقش آن در آب و هوا SPARC به عمل آمد. این مجمع از صدها کارشناس اقلیمی که دسامبر سال 1999در آرژانتین گرد هم آمدند و در سایه توجهات سازمان هواشناسی جهانی تشکیل جلسه دادند، شکل گرفته است. این دانشمندان هشدار دادند: حتّی اگر کاهش مصرف گازهای CFC برآورده شود، پدیده گرم شدن زمین _که نتیجه تولید گازهای گلخانهای با وجود کربن به عنوان عنصر اصلی آن است و از سوختهای سنگوارهای بدست میآید_ میتواند محلت ترمیم حفره اوزون را چند دهه به تعویق اندازد.

  به عنوان یک تناقض ، گرم شدن زمین ، جو را در نزدیکی سطح زمین حرارت میدهد اما لایه پایینی استراتوسفر یعنی جایی را که اوزون قرار دارد همچنان سرد نگه میدارد. این دماهای پایین بویژه درزمستان مسبب جمع شدن ابرهای استراتوسفر در نواحی قطبی میشود . این پدیده آغازگر واکنشهای نابود کننده اوزون توسط مولکولهای کلری است که توسط کلروفلورو کربنها آزاد میشوند. پیش بینیهای دایر بر اینکه حفره اوزون که بالای قطب جنوب قرار دارد، به زودی کوچک خواهد شد با آخرین اطلاعات مغایرت دارد که نشان میدهد این حفره در حال گسترش است و بطور بیسابقهای در چند سال اخیر بزرگ شده است.  عکس پیدا نشد تصویر لایه اوزن

  اشعههای خطرناک ماوراء بنفش
  توسط لایه اوزن مسدود میشوند.
  اگر این لایه تخریب گردد ، مقدار
  بیشتری از این اشعهها
  به سطح زمین خواهد رسید.


  لایه گم شده

  منطقه تیره در وسط این تصویر
  ماهوارهای منطقه وسیعی از لایه
  بسیار نازک شده اوزن در بالای
  قطب جنوب را نشان میدهد.
  تاریخچه سوراخ شدن لایه اوزون

  ابتدا جریان تأسف بار سوراخ شدن لایه اوزون در لایه زیر استراتوسفر در بالای منطقه انتارکتیکا اولین بار در دهه هفتاد (1970 تا 1979) توسط یک گروه تحقیقاتی به نام BAS کشف شد. این گروه در مورد اتمسفر بالای منطقه انتارکتیکا از یک ایستگاه تحقیقاتی که بسیار شبیه این عکس میباشد مشاهده میگردند (اطلاعات ایستگاه تحقیقاتی هالی و ایستگاه تحقیقاتی BAS). فالکر اولین بار در حالی تحقیقات را انجام داد که اندازه گیری اولیه در سال 1985 برای اولین بار سوراخ شدن لایه اوزون آنچنان نگران کننده بود که دانشمندان تصور میکردند که دستگاهای اندازه گیری خراب است. آنها دستگاههای دیگری جانشین آن دستگاهها کردند تا آنکه نتایج بدست آمده اندازه گیریهای اولیه را تأیید کرد.

  چند ماه بعد که سوراخ شدن لایه اوزون قابل مشاهده بود (پس از مشاهده سوراخ شدن لایه اوزون تحقیقات قبلی تایید شد)، از طرف دیگر اطلاعات ماهواره TOMS سوراخ شدن لایه اوزون را نشان نمیداد، بدین دلیل که نرم افزارهایی که اطلاعاتی در مورد لایه اوزون میداند به صورتی برنامه ریزی شده بود که لا یه اوزون در منطقه کوچکی مورد بررسی قرار میگرفت. در بررسیهای بعدی اطلاعاتی بدست آمد (هنگامی که نتایج گروه BAS منتشر نشد) مورد تأیید قرار گرفت و بیانگر این مطلب بود که سوراخ شدن لایه اوزون بطور سریع و در مقیاس بزرگی بر بالای منطقه انتارکتیکا انجام میشود.

  اوزون لایهای را در استراتوسفر تشکیل میدهد که منطقه استوا باریکتر و در دو قطب پهنتر است. میزان اوزون در بالای سطح کره زمین بوسیله مقیاسی به نام DU Dobson units اندازه گیری میشود که این میزان در منطقه استوایی در حدود 260DU است و به میزان بیشتری در جاهای دیگر است. این در حالی است تغییرات فصلی بسیار وسیعی اتفاق افتاده و شکل میگیرد و اشعه ماورای بنفش در لایه استراتوسفر نفوذ میکند یا آنرا میشکافد.

  دیگه خودت باید این مطالبو بخونی و گلچین و ادیت کنی ...
  ویرایش توسط Donya-70 : 1389,11,30 در ساعت ساعت : 00:49

 5. 3 کاربر از پست Donya-70 تشکر کرده اند .


 6. Top | #4

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  بهمن 1389
  نوشته ها
  1,091
  میانگین پست در روز
  0.62
  تشکر از کاربر
  3,828
  تشکر شده 5,934 در 1,451 پست
  حالت من
  ShadOsarhal
  اندازه فونت

  پیش فرض

  ممنون خیلی خوب بود
  می شه یه سایتی معرفی کنید که اطلاعات زیادی راجع به لایه اوزون داشته باشه؟
  خدایا من در این دنیا نکردم هیچ گناهی
  فقط کردم به چشمانش نگاهی
  اگر دانی نگاه من گناه است
  مجازاتم بکن هر طور که خواهی

   برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنید


 7. 2 کاربر از پست artenis تشکر کرده اند .


 8. Top | #5

  کاربر متوسط


  تاریخ عضویت
  بهمن 1389
  نوشته ها
  282
  میانگین پست در روز
  0.16
  محل سکونت
  Tehrun
  تشکر از کاربر
  762
  تشکر شده 477 در 206 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  سلام دوستای گلم من راجع به قضیه ی تعامد و حمار (هندسه سال سوم) تحقیق میخوام
  هر چی بیشتر بهتر.ممنونم
  در زمین عشقی نیست که زمینت نزند,آسمان را دریاب.

  از پذیرفتن پیام خصوصی شما معذوریم.

موضوعات مشابه

 1. تحقیق درسی
  توسط artenis در انجمن تحقیق
  پاسخ ها: 1
  آخرین نوشته: 1390,09,04, ساعت : 00:25
 2. پاسخ ها: 4
  آخرین نوشته: 1389,09,13, ساعت : 14:39
 3. تحقیق در مورد هند بال
  توسط n!ika در انجمن تحقیق
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1388,11,22, ساعت : 18:28

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •