ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
ضعف در توزیع آب عامل خشکی زاینده رود

www.eraofempire.irنودهشتیا
فید آر اس اس
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. Top | #1

  همراه نودهشتیا


  تاریخ عضویت
  آذر 1388
  نوشته ها
  12,675
  میانگین پست در روز
  5.84
  محل سکونت
  تهران
  تشکر از کاربر
  114,656
  تشکر شده 244,883 در 19,079 پست
  حالت من
  Gig
  اندازه فونت

  پیش فرض ضعف در توزیع آب عامل خشکی زاینده رود

  در گفتگو با مهر مطرح شد:
  ضعف در توزیع آب عامل خشکی زاینده رود/ ورشکستگی کشاورزان اصفهانی
  اصفهان - خبرگزاری مهر: رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان گفت: قانون توزیع عادلانه آب مصوب مجلس به طور مشخص و با جزئیات موارد را تعیین تکلیف کرده ولی ضعف شدید در اجرای این قانون توسط آب منطقه استان اصفهان زاینده رود را خشک و کشاورزان را ورشکسته کرده است.
  حسین محمد رضایی در گفتگو با خبرنگار مهر در اصفهان افزود: کشاورزان به همین سبب در ایام نوروز به نا عدالتیها در تقسیم آب معترض بودند که البته این موضوع با وساطت استاندار اصفهان و قول مساعد به کشاورزان خطم بخیر شد تا در نهایت کشاورزان به مزارعشان برگشتند.

  وی اظهار داشت: از دوران اردشیربابکان که نزدیک به دو هزار سال است آب طبیعی زاینده رود میان کشاورزان حق آبه دار تقسیم و برای آنها حق ایجاد شده و این آب متعلق به حقابه داران زاینده رود است که البته پس از الحاق آب تونل اول کوهرنگ که در مهرماه سال 1332 به زاینده رود انجام گرفت هزینه های حفر آن از حق آبه داران 33 سهم زاینده رود طی قبضهای کوهرنگی توسط دولت دریافت شد که بر اساس مدارک موجود آب این تونل نیز متعلق به حق آبه داران است.

  یک میلیارد و 180 میلیون متر مکعب حق آبه کشاورزان است

  رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان افزود: میانگین آمار بلند مدت آب، حق آبه داران از زاینده رود طبیعی و تونل اول کوهرنگ نیز یک میلیارد و 180 میلیون متر مکعب در سال است که حق مسلم حق آب داران 33 سهم زاینده رود است که توسط آب شرب، صنایع کوچک و بزرگ، برداشتهای بی اندازه آب توسط شهرداری ها، برداشتهای غیرقانونی آب توسط کشاورزان بالا دست رودخانه زاینده رود چه قبل سد و چه بعد از سد زاینده رود برداشت شده و زاینده رود و آبخورهای قانونی آن را به ورشکستکی انداخته است.

  استحصال آب توسط دولت 370 میلیون متر مکعب است

  وی خاطرنشان کرد: آب تونل دوم کوهرنگ که میانگین بلند مدت آن 250 میلیون متر مکعب و چشمه لنگان با دبی 120 میلیون متر مکعب که جمعاً 370 میلیون متر مکعب در سال است که توسط دولت استحصال شده که برای مصارف شرب، صنعت، خدمات، سهم آبه داران و اشتراکی ها و دیگر مصارف در نظر گرفته شده است و وزارت نیرو بعد از جبران کسری آب حق آبه داران اختیار فروش این آب را دارد، که در حال حاظر تنها مصرف آب شرب خیلی بیش از این مقدار است.

  مجازاتی برای متخلفان فروش آب

  محمدرضائی افزود: مسئولان باید برای جلوگیری از هر گونه فروش و هر گونه بارگذاری جدید بر روی زاینده رود اقدام و مجازاتی برای متخلفان فروش آب از این تاریخ تا رفع کامل کمبود آب حق آبه داران در نظر بگیرند.

  رئیس انجمن حمایت از کشاورزان خاطرنشان کرد: قانون توزیع عادلانه آب به صراحت اشاره کرده است که هیچ کس حق ندارد در حریم رودخانه ها دخل و تصرف و یا مانعی در مسیر آن ایجاد کند و هر بالا دستی مسئول خساراتی است که از عمل غیر متعارف او به پایین دستی وارد می آید.

  شهرداری آب را به نفع خود مدیریت و در آن دخل و تصرف می کنند

  وی خاطرنشان کرد: جای تعجب است چرا مسئولان آب منطقه ای استان اصفهان که متولی رودخانه زاینده رود هستند بجای اینکه باید به جدیت در حفظ و نگهداری حریم رودخانه بکوشند در شهر اصفهان و شهرستانهایی که در مسیر زاینده رود است اختیار دار نیست و شهردارها و صنایع، کشاورزان بالا دست رودخانه اختیار دار هستند، چه اتفاقی افتاده که مسئولان آب منطقه از وظیفه خود غصور و دیگران باید آب را به نفع خود مدیریت و در آن دخل و تصرف کنند، در صورتیکه قاتون چیز دیگری می گوید.

  بیش از 95 درصد کشاورزان اصفهان درآمدشان به صفر کاهش یافت

  وی می افزاید: با نبودن آب در زاینده رود بیش از 95 درصد کشاورزان اصفهان درآمدشان به صفر کاهش یافته و این به معنی بی پولی، بدبختی، ورشکستگی، فروش حیوانات اهلی، فروش لوازم منزل، فروش جهیزیه دخترهایشان، فروش ادوات کشاورزی و اسباب دستشان، عقب افتادن ازدواج ها و بالا رفتن سن ازدواج، مهاجرت به کلانشهرها، بزهکاری و لغزشهای اجتماعی ، سکته های نابهنگام بر اثر فشار بدهکاری و ... را در پیش داشته است.

  رئیس انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان خاطر نشان کرد: بی آبی و توزیع ناعادلانه آب و هزینه های سرسام آور حمل و نقل و تعرفه قبوض برق کشاورزی و گرانی سوخت و نبودن علوفه برای دام ها، خرید شیر زیر قیمت تولید به عنوان دغدغه های اصلی کشاورزان منطقه نام برد و افزود: این کشاورزان با تمام این مشکلات برای دوری از تنش صبر پیشه کرده اند ، در صورتی که بیشترین شهدا، جانبازان و مفغودین از همین کشاورزان و روستائیان بوده و بیش از 95 درصدشان به پای صندوق های رأی رفتند و به وظیفه خود عمل کرده اند.

  دولت توجه بیشتری به کشاورزان کند

  وی بار دیگر با تاکید بر اینکه کشاورزان اصفهان همواره پشتیبان و حامی دولت در اجرای طرح هدفمندی یارنه ها بوده و هستند، تصریح کرد: این مردم همواره حمایت خود را از دولت اثبات کرده اند و امروز خواستار توجه بیشتر دولت نسبت به کشاورزان اصفهان هستند.

  محمدرضائی با اشاره به نامگذاری سال جهاد اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری، گفت: مسئله جهاد اقتصادی و تعبیر آن بار معنایی زیادی دارد و باید از این نامگذاری در زمینه های تولید، اشتغال و اقتصادی استفاده کنیم، بخش عمده ای از اقتصاد کشور ما برپایه و اساس کشاورزی است، اصفهان هم یکی از قطبهای کشاورزی محسوب می شود و بخش عمده ای از اقتصاد ما بر روی دوش کشاورزان است.

  بسیاری از کشاورزان اصفهان بیکار هستند

  وی افزود: در گذشته کشاورزی رونق خاصی داشت و جزو گروههای ممتاز بود اما اکنون این وضع با توجه به وضعیت خشکسالی و بی آبی، کود و سم و گران بودن حاملهای انرژی و پائین بودن قیمت محصولات، مطلوب نیست.

  وی خاطرنشان کرد: کشاورزان منطقه همیشه از عدم تعادل و توازن بین قیمت محصول و هزینه های آن گلایه دارند و با وضع موجود خیلی از کشاورزان بیکار شده اند و شغل دیگری هم ندارند.

 2. 2 کاربر از پست Star_69 تشکر کرده اند .


 3. Top | #2

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  نوشته ها
  4,216
  میانگین پست در روز
  1.90
  تشکر از کاربر
  21,690
  تشکر شده 20,803 در 4,528 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض


  نسخه چاپی


  خشک شدن زاینده رود ؛تیر خلاص اصفهان

  جامعه > محیط زیست - تهران امروز نوشت:

  خشک شدن زاینده رود به مرگ صدها تن ماهی منجر شد. همچنین با خشک شدن رودخانه زایندهرود مردم شهر اصفهان برای صید ماهیها باقی مانده در چالههای ایجاد شده در سطح رودخانه هجوم بردند، بدون اینکه بدانند آلودگی همراه با ماهیها سر سفره آنها میآید تا علاوه بر محیطزیست اصفهان، جان شهروندان هم به خطر بیفتد. البته آلودگی زایندهرود پیش از این هم سلامت اصفهانیها را تهدید کرده بود. البته به گفته کارشناسان خانه بهداشت مناطق ساحلی زاینده رود، خشک شدن زاینده رود به شیوع بیماریهایی چون اسهال خونی، کم خونی، بیماریهای گوارشی و پوستی هم منجر شده است. آلودگیهای نفتی تنها قاتل موجهای خروشان زاینده رود نیست. ورود فاضلابهای شهری و صنعتی، عدم مدیریت صحیح آب در منطقه، حفر چاههای غیرمجاز و... باعث مرگ طولانیترین رودخانه کشور شده است.

  «دادخواه» عضو انجمن بانوان حامیمحیطزیست اصفهان میگوید: زایندهرود حتی در زمان جریان هم، آلودگی زیادی داشت که روی سلامتی مردم شهر تاثیر میگذاشت. البته به گفته او در زمان خشکسالی امراض و بیماریها در شهر بیشتر میشود. خشکسالی سال گذشته زاینده رود بیش از هرچیزی ناشی از عدم مدیریت صحیح آب در اصفهان وچهارمحال و بختیاری بود.

  البته الان دادخواه و سایر همکارانش نمیدانند چند درصد خشکی زاینده رود به دلیل عدم مدیریت صحیح آب و چند درصد به دلیل خشکسالی هاست. به گفته او سال گذشته همایشی برگزار شد وبسیاری را امیدوار کرد که مسئولان حق آبه زاینده رود را بدهند اما خشک شدن دوباره زایندهرود نشان داد که کسی به فکر طبیعت اصفهان نیست. به گفته دادخواه آلودگیهای زاینده رود شامل آلودگیهای میکروبی و صنعتی است اما بیش از هرچیزی حیات زایندهرود را فاضلابهای صنعتی تهدید میکند.

  ابتلا به«اماس »
  به گفته دادخواه اصفهان تصفیهخانه دارد اما برخی از آلودگیها از فیلتر تصفیه خانهها رد میشود وهمین باعث شده که تعداد بسیار زیادی اصفهانی دچار«اماس» شوند. همچنین به گفته «سپهر سلیمی» عضو انجمن حمایت از محیطزیست اصفهان مرگ زاینده رود به مرگ صدهاتنها ماهی در آن منجر شده است.

  سطح رودخانه دوباره محل چرای گلههای گوسفند شده واز سوی دیگر نوجوانان وجوانان اصفهانی سعی میکنند در صید ماهیها جان بهدر برده از خشکسالی، سبقت بگیرند. همه ماجرا به تلاش نوجوان اصفهانی برای صیدماهیان که درد را به ارمغان میآورند ختم نمیشود. زاینده رود مانند سالهای قبل رو به خشکی رفته و بوی تعفن ناشی از ماهیانی که در چاله های نیمه آب بستر رودخانه در حال جان دادن هستند تنفس را برای رهگذران حاشیه زاینده رود با مشکل مواجه کرده است.

  زاینده رود از چند ماه گذشته تا کنون شاهد اتفاقات بسیاری در حاشیه خود بود که تشکیل هالهای از پشهها و پیاده روی موشها در حاشیه این رودخانه از جمله این اتفاقات بود اما اکنون نیز در حال خشک شدن است تا داستان دیگری را برای اصفهان و ساحل نشینان این رودخانه تاریخی آغاز کند.

  در حال حاضر دبی خروجی آب از سد زایندهرود بین ۱۸ تا ۲۰ متر مکعب در ثانیه است و این حجم خروجی آب با هدف تامین آب بخش صنعت و تأمین آب چاههای فلمن انجام میشود.زاینده رود از مبدا خود که سد زاینده رود است تا تالاب گاوخونی مسیری نزدیک به 350 کیلومتر را باید طی کند که اکنون تنها نزدیک به 120 کیلومتر آن دارای آب است و ادامه مسیر از خشکی رنج میبرد و البته آنچه بیشتر نمایان است حاشیه پارکها در اصفهان است.
  ماهیان زاینده رود در چالهها
  موجهای خروشان سالهای نه چندان دور زاینده رود امروز به چالههای آب تبدیل شده است که در آنها ماهیان نیمه جانی برای زنده ماندن و گرفتن جانی دوباره تلاش میکنند شاید بتوانند در این چالهها به حیات خود ادامه دهند اما نمیدانند که این اندک آب نیز تنها برای ساعاتی به آنها عمر میدهد.
  پیاده روی در حاشیه رودخانه نیمه جان زاینده رودی که در سالهای پیش با وجود نیمه جان بودن خود میزبانی گوسفندان گرسنه را نیز عهده دار بود صحنههای دیگری را نیز نمایان میکند، صحنههایی چون کودکانی که روزگاری آرزوی صید ماهی را داشتهاند اکنون با رفتن در این گودالها صیاد ماهیان نیمه جانی میشوند که دیگر هیچ قدرتی برای دفاع از خود ندارند.

  کودکانی که شاد هستند از صیدشان و برای صید ماهی در تلاش هستند از دیگر دوستانشان پیشی بگیرند. در هر صورت نباید فراموش کرد خشک شدن زاینده رود علاوه بر اینکه شهر اصفهان را از شادابیای که دارد میاندازد، زیانهای دیگری را نیز به همراه دارد که زیانهای اقتصادی به کشاورزان، تأثیر بیماریهای روانی و زیان به بناهای تاریخی از جمله آن است.

  تیر خلاص به داشتههای اصفهان
  اصفهان یکی از داشتههای تاریخی- طبیعی کشور است که به دلیل عدم مدیریت صحیح هزینههای زیادی کرده است. در کنار خشک شدن زاینده رود که به نابودی بخش بزرگی از کشاورزی منطقه منجر شده است، میراث فرهنگی این استان به دلیل ساخت و سازها ضربههای زیادی دیده است.
  حفر تونل مترو نه تنها به خشک شدن چهارباغ که یادگاری از دوران صفوی است منجر شد بلکه با انحراف، وضعیت سی وسه پل را در معرض خطرقرار داد. البته زخمهایی که به پیکر اصفهان وارد شد به همین چند مورد ختم نمیشود. مرمت غیراصولی پلههای پل خواجو هم، هویت بخشی از آن را زیر سوال برد تا تیر خلاصی باشد بر داشتههای یکی از مشهورترین شهرهای تاریخی - طبیعی کشور

 4. 2 کاربر از پست novin تشکر کرده اند .


موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 9
  آخرین نوشته: 1394,04,09, ساعت : 00:23
 2. خشکی سطح زمین عامل حریق جنگلهاست
  توسط hana_89 در انجمن علمی و پزشکی
  پاسخ ها: 1
  آخرین نوشته: 1389,09,22, ساعت : 10:52
 3. انتقال حیات از اب ها به خشکی
  توسط sasha.j.r.s در انجمن علوم زمین
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,08,10, ساعت : 11:32

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •