ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
آشنایی با قلعه های تاریخی ایران

www.eraofempire.irنودهشتیا
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 20
 1. Top | #1

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.37
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  Smile آشنایی با قلعه های تاریخی ایران

  قلعه دختر روستای دوان - کازرون  قلعه دختر در ارتفاعات کوههای دوان و مشرف به روستای دوان قرار دارد. روستای دوان در 12 کیلومتری شمال کازرون و در دامنه کوهی از رشته کوههای زاگرس واقع است

  در مورد این قلعه کمتر در متون منتشر شده یادی شده است و در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت نشده است.
  این قلعه روی یکی از ارتفاعات بلند رشته کوههای شمالی کازرون و مشرف به دشت وسیع این شهرستان واقع شده است.
  بیان دقیق قدمت آن نیازمند حضور کارشناسان میراثفرهنگی و حفاری دقیق منطقه است، اما با در نظر گرفتن شواهد حداقلی که از مدفون شدن در خاک در امان ماندهاند (مانند دیوارههای دور قلعه، خورده سفالهای درون آن، دیوارهها و نوع بناهای ساخته شده درون قلعه، ملات به کار رفته در بنا و...) میتوان فرض اولیه را بر ساسانی بودن آن قرار داد.
  یکی از نظریههایی که پیرامون نامگذاری قلعههای دختر در ایران مطرح میشود، مربوط به دید فرهنگی ایرانیان به دخترهاست.
  همانطور که میدانیم دختر در فرهنگ ایرانی به عنوان موجودی بکر و دستنیافتنی قلمداد میشود. قلعه و یا دژهایی را هم که روی کوهها و یا تپهها بنا شده و دسترسی به آنها به هر نحو با مشکل امکانپذیر بوده به نام قلعه دختر نامگذاری میشده است.  قلعه ایزدخواست - فارس

  قلعه ایزدخواست متعلق به دوران ساسانیان را میتوان یکی از شاخصترین آثار این منطقه توصیف کرد که با سبک معماری خود یکی از عجایب و نمونه های چشمگیر شهرسازی و مهندسی زمان قدیم ایران است.
  درابتدای دشت وسیع آباده درآخرین نقطه غربی به فاصله ۶۰ کیلومتر از آباده به طرف اصفهان هر مسافری به شهر ایزدخواست می رسد. این شهر با قلعه تاریخی خود با توجه به قدمت بیش از۲۰۰۰ سال میتواند چند روز برای تماشا و گردشگری، هر مسافری را متوقف کند.
  با کمترین هزینه امنیت قلعه و ساکنان داخل آن تأمین میشده است چون از سه طرف با پرتگاهی تقریباً بر حالت عمود نسبت به کف زمین با ارتفاعات مختلف از۶ تا ۱۵متر، حتی با کمک ادوات جنگی برای سربازان دشمن غیر قابل نفوذ بوده است.
  فقط از یک طرف به قلعه دسترسی بوده که آن هم با حفر زمین حدود ۳۰ متر طول و۴ متر عرض با عمق ۴ متر عملاً نفوذ به داخل قلعه غیر ممکن بوده است.
  در داخل قلعه منازل حیاط نداشته اند و پشت بام طبقه اول، حیاط طبقه دوم بوده است و همه در یک همزیستی قوی در قلعه سکونت داشتهاند و با استفاده از اضافی چوب سقفها برای خانههای اطراف حصار قلعه، بالکن ایجاد کردهاند. دیوارها در پایین به صورت سنگ چین هستند که مانع از پوسیدگی خشت ها میشده و در بالا از خشت خام استفاده شده است.
  سقف های بعضی مکان ها مخصوصا طویله ها که در اولین طبقه قرار دارند و سقف طاقچه های داخل اتاق ها به صورت هلالی و بعضا جناقی است که مطابق با سبک دوره ساسانیان می باشد.
  وجود آتشکده در تقریبا وسط قلعه کمی بیشتر به سمت شمال یادگار زندگی پررونق آنها در زمان قبل از اسلام است. بودن آتشکده در آن زمان نشان از وجود موبد یا موبدان و طبقه اشراف و درباریان در قلعه ایزدخواست بوده است.
  سردر قلعه به علت نامعلومی تخریب شده و با همان مصالح بجای مانده از سردر قبلی مجددا به صورت فعلی بازسازی شده است و فقط درب چوبی آن عوض شده است.
  در حدود دو قرن پیش به علت تخریب حمام قلعه، شخصی با هزینه سفر حج خود یک باب حمام با کلیه امکانات و تزئینات آن زمان به سبک حمام های دوره صفوی می سازد که یکی از زیباترین بنا های داخل قلعه محسوب می شده است.
  خانه سازی در قلعه نیز در حد بی نظیری بوده که ضمن استفاده کردن از مصالح چوب و گل به صورت خشت کمترین سنگینی را بر کف قلعه ایجاد کرده و همچنین توانسته اند ساختمانهایی را در 5 طبقه بسازند که با امکانات آن زمان در یک فضای محدود بسیار قابل تامل است که هم جواب ازدیاد جمعیت را می داده و هم با استفاده از ارتفاع طبقات، چشم اندازی بسیار زیبا به وجود میآمده که مردم هم می توانستند زمینهای کشاورزی خود را از داخل خانه تماشا کنند و هم در دل طبیعت باشند.
  اما آنچه امروز از این قلعه و خانه های روستایی تاریخی اطراف آن باقیمانده ویرانه هایی از دیوارهایی بوده که بر فراز تپه ای واقع شده و کوچکترین اثری از نگهداری نیز در آن دیده نمیشود.
  قلعهای که روزی دشمنان هیچ راه نفوذی را در آن نمیتوانستند پیدا کنند امروز زوال و فرسایش به خوبی راه تسخیر آن را پیدا کرده و مرتب نیز در خود فرو می برند و گویی برای متولیان امر رسیدگی به این قلعه هیچ جذابیتی ندارد.


  قلعه هزار درب - ایلام  قدمت این قلعه به دوره ساسانی میرسد. نمای اصلی این اثر، طاقهای هلالی شکل میباشد و با توجه به ساختار معماری، اثر احتمالاً قلعه یا پادگان نظامی بوده است.
  مصالح به کار رفته در ساخت این قلعه شامل سنگهای تراشیده و قلوه سنگهایی است که از گچ پخته به عنوان ملات استفاده شده است.
  پلان اصلی این قلعه مستطیل شکل و راهروهایی طولانی در چهار جهت قرار گرفته و به وسیله درگاههایی به اتاقهای داخل مرتبط میشود.
  قلعه هزار درب دارای زیرزمین، طبقه همکف و طبقه بالا میباشد و نور و تهویه آن از طریق دریچههایی به قطر یک متر در سقف و دالان و اتاقها تامین میشده است


  قلعه تاریخی زیویه - سقز  این قلعه تاریخی و باستانی 3500 ساله، یکی از شاهکارهای معماری بشریت در سده نهم تا ششم پیش از میلاد است و به دلیل عدم توجه مناسب مسئولان در آستانه تخریب و نابودی قرار دارد.
  این قلعه بر روی تپهای بنا شده که بر نواحی پیرامون آن مشرف بوده و تسلط کامل داشته است که امروزه از نظر گردشگری نیز چشم انداز بسیار زیبایی دارد.
  زیویه هم از نظر معماری و هم از نظر آثار هنری یکی از شاخصترین مکانهای دوره تاریخی محسوب می شود و احتمالاً مربوط به اقوام مانایی است که محل حکومت آنها شمال غرب ایران بوده است.
  موقعیت خاص طبیعی تپه زیویه در یک چشم انداز، علت اصلی و اساسی برای بنای چنین دژی را مسجل و مستدل مینماید به عبارت دیگر وضعیت تپه نسبت به ارتفاعات مجاور از نظر استراتژیک دارای اهمیت خاصی است.
  برای نخستین بار از این بنای تاریخی در سالنامههای آشوری ذکری به میان آمده است و بیان شده که به دنبال شورش و طغیان اقوام مانایی (سده نهم تا ششم پیش از میلاد) از طریق قلعه این تپه عملیاتهای جنگی صورت گرفته است.
  اعتبار و شهرت جهانی زیویه به سال 1325 باز می گردد که در اثر عوامل جوی و ریزش برف و باران قسمتی از راس تپه تخریب و آثار و اشیاء به صورت اتفاقی کشف شدند. اولین عملیات باستان شناسی در این منطقه توسط رابرت رایسون آمریکای در سال 1945 انجام گرفت.
  در فاصله سال های 1325 تا 1323 یک یهودی به نام ایوب رب نوع به مدت 8 سال اقدام به کاووش کرد که متاسفانه در طول این 8 سال صدمات جبران ناپذیری متوجه این اثر باستانی شد. بیش از 80 درصد تپه زیویه مورد اکتشاف قرار گرفت و هدف این گروه تنها پیدا کردن اشیاء و آثار تاریخی برای فروش و تجارت بود.
  در سال 1354 نصرالله معتمدی کاووش و بررسی اشیاء کشف شده در تپه باستانی زیویه را آغاز کرد و فعالیت وی در دو فاصله زمانی تا سال 1373 ادامه یافت. در دور دوم فعالیت های باستان شناسی معتمدی که 6 سال به طول انجامید آثار بسیار ارزشمندی در آن کشف شد.
  فعالیتهای باستان شناسی در تپه باستانی زیویه از سال 1378 و توسط سیمین لک پور ادامه پیدا کرد و وی نیز حدود 11 فصل در این منطقه فعالیتهای باستان شناسی و کاووش خود را ادامه داد. در این مدت راه پله های سنگی، فضاهای جانبی و تالار ستون دار که از شاخص ترین بخش های آن است نیز کشف شد.
  تالار ستون دار تپه باستانی زیویه دارای 16 ستون در دو ردیف 8 عددی است که پایه ستونها سنگ و خود ستونها نیز از خشت بوده اند که متاسفانه هم اکنون از ستونها هیچگونه اثری باقی نمانده است.
  کلیه فعالیتهای باستان شناسی و محافظتی این اثر باستانی در سال 82 متوقف و پس از وقفهای 4 ساله دوباره از اواخر سال 86 از سر گرفته شد.


  قلعه پالنگان - کردستان  قلعه پالنگان در نزدیکی روستایی به همین نام از توابع شهرستان کامیاران در استان کردستان قرار دارد

  این قلعه در فاصله ۸۰۰ متری جنوب شرقی روستای پالنگان در دره تنگیور و در محل چشمههای پرآب قرار دارد که آثار و بقایای اتاقها، آتشکدهها و پلهای قدیمی آن نمایان است.
  آثار و یادمانهای به دست آمده از این قلعه نشان میدهد که قدمت تاریخی پالنگان به دورانهای کهن میرسد. این آثار شامل یک لنگه دروازه از یک تخته سنگ بزرگ و پلهای ساخته شده روی رودخانه است که هنوز به جای ماندهاند.
  وجود قلعه پالنگان قبل از حکمرانی اردلانها و حتی امرای کلهر مسلم است. اما از چگونگی و تاریخ ساخت آن اطلاعی در دست نیست.
  بدون شک به دلیل موقعیت استراتژیکی این قلعه، از خیلی قرنها پیش از قلاع مهم و غیرقابل دسترس بوده است. در دوران حکومت اردلانها بر کردستان چند قلعه موجود بوده است که این قلعه ها در فصلی خاص مورد استفاده حکام وقت قرار گرفته اند.
  قلعه زلم برای زمستان، قلعه مریوان برای پائیز، قلعه حسن آباد در تابستان و قلعه پالنگان در بهار میهماندار حکومتیان بودهاند.
  بدین ترتیب قلعه پالنگان که از زمان خسروخان اردلان در ۵۹۴ هجری شمسی به تصرف خاندان اردلان درآمد و در سال ۱۰۶۶ هجری شمسی پس از حدود ۴۷۲ سال میهمانداری حکام اردلان ویران میشود.  ادامه داره...
  نمی دونی چقدر خوبه یه وقت هایی پشیمونی
  تموم درد من اینه که تو این رو نمی دونی

  به من فرصت بده باز هم تو چشم های تو پیدا شم
  یه بار دیگه بیام پیشت دوباره عاشقت باشم

  کدوم مردی به تو میگه تموم عشق و رویا شی؟؟
  ببین تا آخرش هستم به شرطی که تو هم باشی

  کدوم مردی میگه بی تو, توی تنهایی می پوسم
  اگه اون مرد پیدا شد خودم دست هاشو می بوسم

  تو چشمام زل بزن می خوام با چشم های تو جادو شم
  بگو باز هم دوسم داری تا از این رو به اون رو شم

  بدون تو نتونستم بدون تو نمیتونم
  من از رفتار دیروزم پشیمونم پشیمونم

 2. 7 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 3. Top | #2

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.37
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض

  قلعه گویجه - مراغه

  قلعه گویجه در 45 کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در کنار رودخانه قوری چای قرار دارد

  نام قلعه گویجه برگرفته از سنگهای سبزرنگی است که در منطقه وجود دارد.
  این قلعه از لحاظ ابعاد کوچک است و به دست انسان ساخته نشده است و حاصل تودهای طبیعی میباشد و انسانها با استفاده از لاشه سنگها سوراخها و راههای آن را به بیرون بستهاند.
  در این قلعه یک در بزرگ ایجاد کردهاند که این ورودی بزرگ تونل مانند احتمالا به انواع آغول استفاده میشده و در بالای قلعه آب انباری وجود دارد که چشمهای در آن هست که با برداشت آب از آن آب رفته جای گزین میشود.
  در اطراف قلعه بقایای دیواردورتا دور باقی مانده است و تاریخ بنا نیز از هزاره قبل از میلاد تا اوایل دوران اسلامی تخمین زده شده است.  قلعه اژدها پیکر - لارستان

  قلعه اژدها پیکر در شهر لار در استان فارس قرار دارد

  با توجه به یافتههای موجود، قدمت قلعه اژدها پیکر به دوره پیش از اسلام میرسد و تا یک قرن پیش این قلعه مسکونی بوده است.
  قلعه اژدها پیکر روی یک سطح مرتفع در باختر شهر شیراز قرار گرفته و طول آن 700 و پهنای آن 170 متر است.
  این قلعه از 3 بخش دیوار سنگی محاطی، قلعه بالایی و میانی تشکیل شده است. به جز قلعه بالایی و بنای مشهور به قبر مادر نادرشاه، بقیه قسمتهای قلعه ویران شده است.
  بقایای این قلعه روی تپهای در شمال شهر لار نمایان است.
  بین این تپه و تپهای که قلعهٔ نارین روی آن ساخته شده بودهاست، درهای تنگ وجود دارد که مسیر رودخانهٔ خشکی (رودخانه فصلی) به نام رودخانه (وروند) در آن قرار دارد.  قلعه اژدها پیکر یکی از قلاع قدیمی لار است و چون به شکل اژدها میباشد به این نام معروف شده است.
  در بالای آن کوه آثار عمارات قدیم از قبیل سرداب و مسجد و حمام و مقبره و چاه و دولاب و آب انبار موجود است و آثار برج و بارو و قلعه و حصار آن هم هنوز ظاهر میباشد.


  قدمت آثار و بقایای این قلعه به دورهُ ساسانی میرسد. استحکامات و تأسیسات داخلی آن چنان محکم و استوار بودهاست که در قدیم آن را طلسم کیانی مینامیدهاند.


  برفراز این کوه چاهی از دل سنگ تراشیده شده که به دولاب مشهور است

 4. 6 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 5. Top | #3

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.37
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض

  میمون قلعه - لارستان

  میمون قلعه در 4 کیلومتری دهستان فداغ قرار دارد

  این قلعه تاریخی واقع در دهستان فداغ از توابع بخش گراش شهرستان لارستان در جنوب استان فارس است و یکی از نقاط دیدنی استان فارس در جنوب ایران به شمار میآید.
  در ۴ کیلومتری غرب فداغ کوهی گرد و مجزا از کوههای دیگر به عظمت و بلندای تاریخ قرار دارد که تمدن و فرهنگ فداغ و منطقه را در دل خود به یادگار دارد.
  یادگاری که نشان از سختکوشی و همت والای مردمان آن روز را دارد.
  قلعه میمون لارستان، طبق شواهد و آثار بر جای مانده در حدود ۲۵۰۰ سال قدمت دارد.
  این قلعه تا ۲۵۰ سال پیش از رونق اقتصادی و نظامی برخوردار بودهاست. همچنین فعالیت کشاورزی نیز در پایین قلعه جریان داشتهاست.
  ارتفاع قلعه از سطح زمین در حدود ۴۵۰ متر میباشد که به وسیله پلکان و تونلهای مخفی پایین قلعه را به بالا متصل میکرد.  میمون قلعه - قزوین

  میمون قلعه در جنوب شهر قزوین قرار دارد

  این قلعه در دو طبقه با دهلیزهای عمود بر هم و اتاقهای جانبی ساخته شده است که گنبد میانیش فرو ریخته و بقایایی از 8 برج آن باقی است.
  این قلعه بنایی است مربع شکل به ابعاد تقریبی 70 در 70 متر که از خشتهای 30 در 30 سانتیمتر با ملاط شفته ساخته شده است.
  طبقه زیرین میمون قلعه از خاورتپه با سه تونل به باختر تپه منتهی میشود و یک تونل شمالی - جنوبی این تونلها را به هم متصل میسازد.
  برخی از سفالینههای به دست آمده در قلعه نشان از کاربرد آن تا دوره آل بویه دارد.
  در این قلعه هیچ اثری از میمون نیست. درباره اسم این قلعه میگویند در دوره بنی عباس، هارونالرشید - که بعد از برادرش به خلافت رسید - در راه سفر به خراسان وارد قزوین شد و دستور داد مسجدی در آن شهر بسازند و دیواری هم به دور شهر بکشند.
  بعد از آن، مبارک ترک - که یکی از غلامان آزاد شده توسط مامون یا معتصم بود - در آنجا قلعهای ساخت و این قلعه به مبارک قلعه مشهور شد و چون مبارک و میمون مترادف هستند، در طول زمان به میمون قلعه تغییر پیدا کرده.
  این قلعه 2 طبقه است و بررسیهای باستانشناسی نشان میدهد که از طبقه پایینی - که زیر زمین است - به عنوان زندان استفاده میشده است. تصور زندانیشدن در چنین مکانی هم انسان را به وحشت میاندازد.  قلعه ی شیر کوه - رودبار الموت

  قلعه شیرکوه که بیدلان نیز خوانده میشود در نزدیکی روستای باغدشت و برفراز قلهای که 1851 متر از سطح دریا ارتفاع دارد، قرار دارد

  این دژ از استراتژیکترین قلاع دفاعی دوره اسماعیلیان به شمار میآید. زیرا در محل تقاطع طالقان رود و الموت رود قرار گرفته و به خاطر تسلطش بر سراسر منطقه، گلوگاه مهمی برای رویارویی با مهاجمانی است که به دره گام میگذارند.
  راه دسترسی به دژ بیدلان بسیار دشوار است و به درههایی با عمق بیش از 600 متر منتهی میگردد که با دیوارههای بلند و برجهای مستحکم تسخیرناپذیر مینماید.
  وجود 8 مخزن بزرگ آب که با عرض تقریبی 1/75 و درازای 6 تا 16 متر در دل سنگ کنده شدهاند از عزم جدی قلعه نشینان برای پایداری در محاصرههای طولانی حکایت دارد.
  ویژگی منحصر بفرد دژ شیرکوه، قلعهای ایذایی است که در 3/5 کیلومتری غرب آن قرار دارد و برجک نامیده میشود و برای اشراف کامل به عبورکنندگان از تنگه طالقان ساخته شده است.
  غیر از بقایای دیوارهها، برجها، گذرگاه سرپوشیده و سنگرهای نگهبانی کنده شده در دل تخته سنگها، تنوری سنگی به ارتفاع 1/60 و قطر 1/75 متر را باید از آثار دژشیرکوه به حساب آورد.

 6. 6 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 7. Top | #4

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.37
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض

  کهنه قلعه - مشکین شهر


  این قلعه در منطقهای روی تپه طبیعی در قسمت غرب رودخانه خیاو چاری قرار دارد

  کهنه قلعه مشکین شهر از آثار دوره ساسانی است و از استحکام خاصی برخوردار بوده و در جنگها و تهاجم دشمنان بهعنوان پناهگاه از آن نگهداری و استفاده میشده است.
  این قلعه با مساحتی در حدود ۱۵ هزار متر مربع در قسمت ورودی مشکین شهر از طرف جاده اردبیل و روی تپهای طبیعی با ۵۰ متر ارتفاع واقع شده و از 6 برجک با دیوارهای ضخیم خشتی و حجرههای کوچک آخورمانند تشکیل شده است.
  طراحی این حجرهها به صورتی است که هر حجره برای اسکان یک سرباز به همراه اسب پیش بینی شده است. ارتفاع تقریبی این قلعه 1416 متر از سطح آبهای آزاد است.
  بنای اولیه این قلعه در دوره شاپور دوم ساسانی در سال 337 میلادی به دستور نرسه هرمز حکمران ساسانی در خیاو به مدت 6 سال ساخته شده است.
  وجود سنگ نبشتهای به خط پهلوی ساسانی در جبهه شمالغربی این بنا در فاصله 150 متری در آبراهه خیاو قرار دارد.

  سفالینهها و مفرغهای به دست آمده، پیشینه این بنا را حتی به دوره ساسانیان میرساند. پلان قلعه به صورت ذوذنقه غیرمنظم در امتداد شمال غربی و جنوب غربی است.
  طول ضلع آن ۹۰ متر و ضلع جنوبی آن ۲۳۷ متر و عرض این قلعه در سمت غربی ۱۱۵ متر و در شرق ۹۱ متر میباشد.
  در دو گوشه شمالغربی و جنوب آثار برج مدور به قطرهای ۶ متر و ۱۰ متر وجود دارد. درمنتهیالیه شرقی ضلع شمالی آثار دو برج به قطرهای ۵/۷ و ۶ متر با ضلع بهتر از برجهای دیگر به چشم میخورد.
  سازههای دیوارهای قلعه از سنگ، ملات گچ و آهک و بقیه از خشت و کنگرههای آن از گل ساخته شده است.

  در کاوشهای باستانشناختی در کهنه قلعه نشانههایی از موارد فرهنگی، سفالهای دست ساز و چرخ ساز به رنگ نخودی و خاکستری و فلز مفرغ مربوط به دوره آهن سه به دست آمده که منسوب به اقوامی است مشهور به «اورارتو» که در آستانه شکل گیری دولت ماد و در مواردی حتی پیش از آن در بیشتر نقاط آذربایجان نشانههایی از فرهنگ و تمدن آنها مشاهده شده است.
  این بنا در سال ۱۳۴۵ با شماره ۶۱۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. کاوش های فصل اول در سال ۱۳۶۶ در این قلعه انجام گرفته و در سال ۱۳۶۷ کاوشهای فصل دوم صورت گرفت.  قلعه قهقهه

  قلعه قهقهه در دهستان یافت از بخش هوراند شهرستان اهر، نزدیک روستای گنجویه و قره آغاجلو بوده و در فاصله 75 کیلومتری شمال مشکین شهر در استان اردبیل قرار دارد

  این دژ به دلیل اینکه محل زندانی شدن افراد سیاسی مهمی، مانند شاهزادگان صفوی در زمان گذشته بودهاست در تاریخ شهرت بسیاری دارد.
  در زمان جنگهای ایرانی و عثمانی خزاین شاهان صفوی در این قلعه نگهداری و حفاظت میشده است و اهمیت آن از اواخر دوره صفویه بتدریج کمتر شده و در دوره قاجاریه به یکباره متروکه شده است.
  این قلعه در تپه سنگی به ارتفاع تقریبی ۱۰۰۰ هزار متر از زمینهای اطراف قرار داشته و اطراف آن را با حصار مستحکم و غیر قابل نفوذ احداث نمودهاند که با گذشت سالیان دراز هم اکنون نیز ورود به آن تقریباً غیر ممکن بوده و فقط در شرایط جوی مناسب امکانپذیر است.
  قلعه قهقهه در منطقه قره داغ و با ارتفاع تقریبی 2500 متر از سطح دریا، دیوارهای بلند طبیعی و در میان صخرهها واقع شده است و دور تا دور قلعه پرتگاه خطرناک و عمودی شکلی وجود دارد.

  طبق تحقیقات باستان شناسی به عمل آمده استقرار در این قلعه به دوران قبل از اسلام میرسد. در زمان بابک و صفویه از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و سالها به عنوان خزانه سلطنتی و مهمترین زندان مورد استفاده قرار گرفته است.
  این قلعه تبعیدگاه مجرمان سیاسی و به عنوان زندانی مهم در عصر صفویان مورد استفاده قرار میگرفته است.
  از نظر لغوی قهقهه به معنای آواز بلند در خنده و نیز به معنای آواز کبک میباشد.
  قهقهه، احتمالا نام برخی از مکانهای دیگری نیز بوده است، چنان که دهی از دهستان میان ولایت حومه شهر مشهد نیز به همین نام است.

  در کتاب تاریخ گیلان اثر ملاعبداللّه فومنی گیلانی، از این قلعه بهعنوان قلعه ماران یاد شده است. این قلعه را کهندژ (قلعه قدیمی) نیز گفتهاند.
  قلعه قهقهه همچون سایر قلاع ایران، دارای خصوصیات و ویژگیهایی است که از بسیاری جنبهها چون قرار گرفتن بر ارتفاع کوهی بلند، مصالح به کار برده شده در ساختقلعه و مانند آن، مشابهت زیادی با قلعههای دیگر دارد.
  راه ورودی این قلعه از ضلع شمالی آن میباشد که به عنوان یک قلعه نظامی مطرح بوده است.
  قلعه قهقهه از 3 حصار متداخل و حصارها بر تعیین حدود قلعه جهت تشکیل دیوارههای سنگی کوه تعبیه شده است. هر حصار دارای دروازه است و حصار اصلی آن دارای 4 برج بوده و دروازه آن دو برج 5 ضلعی با طاق هلالی بعد از دروازه راهروی درازی به اتاق هلالی دارد.

  مصالح ساختمانی آن عبارتند از سنگهای رسوبی به رنگهای کرم و آجری با ملاط گچ و آهک.
  زندان قلعه فضایی است در بدنه بالایی کوه که 3 قسمت آن به پرتگاه و به سوی دره ای 80 متری است. قلعه دارای 5 استخر است و دیده بانی 8 ضلعی در شمال غرب با برج 8 ضلعی دارد.
  این قلعه با شماره 6192 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است

 8. 6 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 9. Top | #5

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.37
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض

  قلعه تاریخی اسفزار - سربیشه


  قلعه تاریخی اسفزار در شهرستان سربیشه برفراز تپهای مشرف به روستای اسفزار قرار دارد

  روستای اسفزار، در دهستان مود از توابع بخش مود شهرستان سربیشه، واقع در استان خراسان جنوبی است
  این روستای در فاصله ۴۸ کیلومتری شرقی شهر بیرجند در مسیر جاده چاج به شهرستان درمیان قرار دارد.
  این قلعه از جمله قلعههای خشتی و گلی با حصار خارجی و برجهایی در چهارگوشه میباشد که به عنوان بنایی دفاعی در مقابل حمله مهاجمان و راهزنان بنا شده است.
  قلعه اسفزار دارای بارو و 4 برج در چهار گوشه است و قدمت آن به اواخر صفویه تا اواخر قاجار برمیگردد.  قلعه بهستان - ماهنشان

  قلعه بهستان یا کهن دژ در شهرستان ماهنشان در استان زنجان قرار دارد و قدمت این دژ به دوره هخامنشیان برمیگردد

  قلعه بهستان یکی از 20 قلعه تاریخی شهرستان ماهنشان در استان زنجان است که قدمت آن به قرن پنجم هجری قمری تخمین زده میشود.
  به علت شرایط زمانی خاص آن دوره، حاکمان جهت دفاع از خود و مردم اقدام به ساخت این قلعه کردهاند.
  طبقات بالای این قلعه جهت دفاع و طبقات پایینتر به عنوان زاغه و محل نگهداری آذوقه مردم مورد استفاده قرار میگرفت.
  این قلعه که در دل کوهی از جنس خاک سفت و سخت بنا شده است به علت وزش بادهای تند و فرسایش و همچنین عبور رودخانه قزل اوزن از کنار قلعه در حال تخریب است.
  سازندگان قلعه با در نظرداشتن طرح اولیه، اقدام به کندن کوه و تخلیه خاکها و سنگها کردهاند و اتاقها را بوجود آوردند و به هر تعدادی که به اتاقهای آن اضافه شده راههای ارتباطی آنها به مجموعه نیز بصورت دالانهایی افزوده شده.

  فضای کلی قلعه به 3 دسته شامل اتاقها، دالانها و راهپلهها تقسیم میشده تکه گاه دارای سقفی تیزهدار و دارای محلهایی به شکل مثلث یا مدور روی دیوارها برای قرار گرفتن پیهسوز بودهاست.
  این دژ دارای راهپلههای زیگزاگی در ضلعهای غربی و شرقی است که روزگاری از پایینیترین قسمت ضلع شمالی آن شروع میشده و به دلیل فرسایش طبقات زیرین آن، تردد در این مسیر خطرناک و تقریباً ناممکن است.

  راهپلههای ضلع شمالغربی قلعه به عنوان یکی از مناطق دست نخورده و سالم دژ بهستان است که بالای این پلهها، اتاقی به شکل طاق محرابهای مسجد دوران اسلامی تزئین شده متعلق به دوره اسلامی وجود دارد و راهپلههای زیاد با عرض یک متر نیز اقتباس از این سبک معماری است.

  هم اکنون به دلیل تخریب زیاد تنها با کوهنوردی میتوان بر بالای قلعه با تخته سنگهای عظیم مسطح آن رسید.
  قسمت بالای قلعه با گچ اندوده شده و داخل آن حوضی با ابعاد ۷ در ۳ متر و از جنس سنگ و ساروج قرار دارد که با استفاده از لولههای آب گلی نیممتری به اسم گنگ آب آن تأمین میشدهاست.
  برخی، پیشینه این دژ را به زمان ماد نسبت میدهند. مادها از طریق مصب و کنارههای رودخانه قزل اوزن وارد فلات ایران شدند و در روستاهایی همچون مادآباد در ۱۵ کیلومتری شهر ماهنشان مستقر شدند و وجود قلعههای دفاعی همچون قلعه بهستان در ۱۲ کیلومتری ماهنشان معماری زیبا و هنرمندانهای را به نمایش گذاشتهاست.
  اما بر اساس پژوهشهای باستان شناسی، پیشینه این دژ به دوره هخامنشیان به اثبات رسیده. این دژ در دوره پس از اسلام و تا قرن پنجم نیز این دژ پابرجا بوده و کاربرد داشتهاست.
  این دژ به شماره ۱۴۵۸ به نام قلعه بهستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدهاست.

 10. 5 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 11. Top | #6

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.37
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض

  قلعه شمیران - قزوین

  قلعه یا دژ شمیران درکنار دریاچه سپیدرود و بالای تپهای مرتفع و سنگی که رود قزل اوزن از جنوب آن میگذرد قرار دارد

  این قلعه، از قلعههای پر اهمیت و معتبر ایران است و در بین اهالی منطقه به نام های شیمران و سمیران معروف است، ولی در متون تاریخی به نام های سمیران، شمیران، سمیرم، شمع ایران، کنگریان، سمیویروم و سالاریه نام برده شده است.
  پیشینه این قلعه را به دوران قبل از اسلام نسبت میدهند و در طول سالهای سده چهارم هجری تختگاه کنگریان- آل مسافر- بوده است.
  طرح کلی بنای قلعه به شکل مستطیل و ارتفاع برجها و دیوار نزدیک به 15 متر است که تمامی آن را با کمک سنگهای لاشه و ملاط گچ به ضخامت 8 پا ساختهاند و در فاصلههای 1 متری کلافی چوبی در دل دیوار به کار برده اند که علاوه بر استحکام و همبستگی اجزا، نظمی منطقی به بنا بخشیده و از دور به صورت یک رج سنگ خودنمایی میکند.
  در دیوار شمالی قلعه 2 برج وجود دارد که در قسمت بالا دارای پنجرههای بلند مستطیلی شکل با قوس نیزهدار هستند که بیشتر برای نگهبانی پایین قلعه از آنها استفاده میشده است.
  طرز ساختمان دیواره غربی قلعه با جانب شرقی تفاوت دارد و به جای برجهای مدور، دیواری صاف ساختهاند که نمای خارجی ساختمانهای این بخش قلعه به شمار میرود و به تمامی از ملاط گچ پوشش یافته و به خوبی حفظ شده است.
  قسمت جنوبی دژ نیز دیواری صاف دارد که به خاطر رود قزل اوزن از امنیت بیشتری برخوردار بوده و نیازی به استحکامات دفاعی بیشتر احساس نمیشده است.
  دژ شمیران نزدیک به دو قرن جزو قلعه های اسماعیلیان بوده و پس از هجوم هلاکو تا پایان دوره صفوی نیز در کشمکشهای سیاسی اهمیتی بسزا داشته است.
  نام شمیران بارها در متون آمده است. شمیران مرکز طارم بود و قلعه درکنارشهر قرار داشت. دیواری گرد شهر و قناتی در میان قلعه تا کنار رودخانه وجود داشت که از آن جا آب برمی داشتند.
  این قلعه در نزدیکی روستای بهرام آباد از توابع طارم قرار دارد. برای رفتن به سوی قلعه می باید از روی سد سفید رود عبور کرد.
  طول جاده ماشین رو از سد تا بهرام آباد ۱۸ کیلومتر است و بعد می باید مسافتی در حدود ۳ کیلومتر را به سمت جنوب با پای پیاده طی کرد تا به قلعه رسید.  قلعه تل - خوزستان

  در دهههای اخیر که زندهسازی بافتها و ابنیه کهن در دستور کار جریانات پیشروی عمران و توسعه شهری کشورهای جهان قرار گرفته است، با ارائه کارکردهای فرهنگی و گردشگری در طرحزنده سازی این آثار، سالانه شمار قابل توجهی علاقهمند بهآنها جذب میشوند.

  بدیهی است گردشگران، غذاخوردن در یک رستوران با قدمت چند صد ساله را بیشتر از صرف وقت در بنای نوساز میپسندند و یا اقامت در یک هتل با بنایی تاریخی را به نمونههای جدید ترجیح میدهند. همین امر سبب شد تا اهداف زنده سازی ابنیه و بافتهای کهن کاملا کاربردی تلقیشود تا ضمن رفع هرگونه فرسودگی از چهره آنها، جنبههای در آمدزایی در حفظ کیفیت کالبدی آنها ارتقاء یابد.
  جنبش زنده سازی ابنیه و بافتهای کهن در کشور ما نیز از سابقه خوبی برخوردار است. طرح مرمت و زنده سازی محله سردشت پشت مسجد جامع اصفهان بهعنوان نمونه بافت شهری و طرح مرمت و زندهسازی قلعه فلک الافلاک خرمآباد بهعنوان نمونه ابنیه، از طرحهای محرک نوسازی محسوب میشوند که با ارائه سرمشقهای عملیاتی مناسب، در تسریع طرح زنده سازی و نوسازی بافتهای پیرامون خود بسیار مؤثر بودهاند.
  در روند نوسازی و زندهسازی آثار و بافتهای کهن، موفقیت طرح، منوط به کارکردی خواهد بود که به آثار یا بافتهای تاریخی تزریق میشود. بهره برداری امروزین از این آثار، تضمین موفقیت طرح نوسازی بافت پیرامون را افزایش خواهد داد.
  تغییر کاربری در طرح زندهسازی بنای تاریخی قلعه تل در شمال خوزستان، بسترهای توسعه جدیدی را در برنامههای آمایشی این منطقه سبب شده است که پرداختن بدان میتواند افقهای جدیدی در اولویتبخشی به پروژههای محرک نوسازی در بافتهای فرسوده را بگشاید.
  بنای اولیه قلعه تل حدود سال 1790 میلادی نزدیک به 220سال پیش ساخته شد. این بنا در شمال خوزستان حد فاصل شهرستانهای باغملک و ایذه در مسیر شاهی استان فارس و خوزستان واقع است.
  بنای این قلعه به محمد تقیخان چهارلنگ بختیاری نسبت داده میشود. وی که هم عصر با حکومت فتحعلی شاه قاجار بود، شورش خود علیه حکومت مرکزی را از اواخر این دوران آغاز و تا وقتی که در دوره حکومت محمد شاه قاجار دستگیر و به تهران منتقل شد، فرمانروایی منطقه بختیاری حاشیه زاگرس را در این بنا به عهده داشت.
  بنای قلعه تل از زمان جنگ جهانی دوم و شهریور 1320 روبه ویرانی نهاد. پس از تبانی خوانین هفت لنگ و چهارلنگ یعنی محرابخان بهداروند با فرج اللهخان علیه حکومت مرکزی رضاخان، نظامیان دولت به اشغال قلعه پرداختند و با هواپیماهای جنگی ساخت آلمان بخشهایی از اراضی اطراف قلعه را بمباران کردند.
  در سال 1840 میلادی بنای قلعه دارای حوزه نفوذ گستردهای بود که دامنۀ آن در شمال و شمال شرق تا مناطق اراک و اصفهان از یک سو و سراسر لرستان و خوزستان و قسمتهایی از فارس و کهگیلویه را از سوی دیگر فرا میگرفت. در این دوران قلعه تل بهعنوان مرکز فرماندهی ایل بختیاری ایفای نقش میکرد و سبب دغدغههای حکومت مرکزی شد.
  قلعه تل به علت قرار گرفتن در دشتی حاصلخیز و مجاورت با نواحی کوهستانی و راههای ارتباطی شوش، ایذه و شهرکرد و اصفهان، همواره مورد توجه بوده است. قلعه تل روی یک زیگوراتعیلامی ساخته شده است و موقعیت ممتاز نظامی آن برفراز تپه ضمن تامین دید کافی آن بر راههای منشعب از چهار جهت، همواره مورد استفاده خوانین و جنگجویان محلی قرار میگرفت.
  احمد اقتداری درباره معماری قلعه مینویسد: قلعه یک بنای خشتی و گلی است که برجها و بعضی قسمتهای حصار بندها و شاید سقف آبانبارها و طاقهای آن آجری بوده و به شکل دژهای نظامی قدیم ساخته شده و دارای چهاربرج مدور مجوف بوده است. آجرهای بنا قدمتی پیش از اوایل دوره قاجار یا زند ندارد و سنگ قلوههای بهکار رفته در بنا، نشان از تعلق به معماری دوره زند است و میتوان آن را با قلعههای کریمخانی در فارس مقایسه کرد.
  هنری لایارد، سیاح و سیاستمدار انگلیسی که طی سالهای 1842-1840 میلادی از منطقه بازدید و مدت زیادی را در قلعه زندگی کرد در این مورد مینویسد: ... در یکی از گوشههای بنا یک عمارت چهارضلعی قرار دارد که در طبقه فوقانی آن «لامردون» یا مهمانخانه وجود داشت.
  وی که مدتها بهعنوان مهمان خانبختیاری در این بنا زندگی کرد، شرح فضاها را به گونهای میپردازد که تصویر یک مقر حکومتی را با ارگ و برج و بارو و توپخانه و اصطبل و... تداعی میکند.تا حدود 3 سال قبل، تقریبا به جز بخشی از برج شمال شرقی و حصار شمالی، تمام بنا در زیر آوار به تلی از خاک شباهت داشت.
  به همین دلیل سالها به لحاظ عدم نقش عملکردی و کالبدی این بنا در منطقه، بهعنوان نقطه ناامن و فرسوده بافت تلقی میشد.
  از آنجا که روند شکلگیری قلعه سبب توسعه سکونتگاههای پیرامونی در مدت حدود 200 سال گذشته بوده است، بدیهی است توسعه فعلی و طرحهای آینده این منطقه نیز بسیار متاثر از محوطه این بنا و روش زنده سازی آینده آن خواهد بود.
  آوازه این بنا فراتر از شهرستان باغملک و ایذه و تا حدود مرز استانهای چهارمحال و بختیاری و اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد بهعنوان کانون تاریخی قدرت اقوام بختیاری محسوب میشود.
  هویت تاریخی و اجتماعی این بنا در تغییر پایههای قدرت در صدور تصمیمات منطقهای به خصوص در دوران پهلوی اول سبب میشود بهرغم عدم برخورداری بنا از سبک معماری ویژهای، با زنده سازی هویت و نقش تاریخی بنا در محوطه و در عناصر کالبدی، مرکزیتی در معرفی فرهنگ پراستعداد بختیاری نیز تعریف شود. روش زنده سازی و تغییر عملکرد بنا به موزه مردمشناسی، دغدغههای کارشناسی متعددی را دنبال کرد که نتایج آن به طرح اجرایی و شروع عملیات آواربرداری و تثبیت و استحکام بخشی و مدل سازی منجر شد.
  در شرح اهداف این طرح آمده است: ... احیای هویت تاریخی، نقش و جایگاه قوم بختیاری در رویکردهای سیاسی و اجتماعی، همچنین تعریف مرکزیت جمعآوری اسناد و مدارک و لوازم و فناوریهای اقوام حاشیه جنوبی زاگرس و از سویی ارائه الگوهای کالبدی و فضایی در نوسازی و توسعه بافت روستایی و شهری منطقه، با طرح تغییر کاربری این اثر به موزه مردمشناسی محقق خواهد شد.
  موزه تاریخ فرهنگ
  موزه مردم شناسی یا موزه تاریخ فرهنگ از گروه موزههایی محسوب میشود که به دورانی از تاریخ یک منطقه، عموما قبل از دوران صنعتی میپردازد. محیط زیست انسانی، آداب و سنتها، اعتقادات و مرام و علایق و استعدادهای اقوام به خصوص از حیث باز آفرینی آنها از جاذبۀ بسیاری برخوردارند.
  ویژگیهای بوم آوردکالبدی و فضایی این دسته از موزهها، همچنین عدم وابستگی آنها به تاسیسات پیچیده مکانیکی و امنیتی، جاذبیت و تحققپذیری احداث آنها نزد مدیران شهری را با استقبال روبهرو ساخته است.در گزارش طرح مطالعات زندهسازی بنای قلعه تل مهندسان مشاور چغازنبیل آمده است:
  ... فرصت منحصر به فردی است تا با آوار برداری در این بنا و اجرای طرح زنده سازی، ضمن عرضه فرهنگ غنی قوم بختیاری در تاریخ سیاسی و اجتماعی کشور، کانونی بهعنوان مرکز اسناد بختیاری در کالبد بنای قلعه تعریف شود. بدیهی است به ندرت بتوان در منطقه بنایی با هویت وشأن قلعه تل یافت که حائز شرایط تغییر کاربری به موزه مردمشناسی باشد.
  روند نوسازی بافتهای فرسوده و تاریخی شهرهای کشور که امروز مشغلههای فکری و اجرایی زیادی را برای مدیران شهری ایجاد کرده است، فرصت مناسبی است که هم سو با سازمانهای میراث فرهنگی و گردشگری، در تعریف و اولویت دادن به زندهسازی و تزریق کاربریهای جاذب سرمایه گذاری، پروژههای محرک نوسازی را از ابنیه ثبت ملی با مالکیتهای دولتی آغاز کرد.

 12. 4 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 13. Top | #7

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.37
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض

  قلعه شیخ سلطان - بندر لنگه


  قلعه مغویه از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است

  دهستان مغویه یکی از دهستانهای بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران است.
  این بنای تاریخی در بندر مغویه واقع شدهاست و متعلق به شیخ سلطان المرزوقی یکی از حکمرانان منطقه و رئیس قبیله المرازیق و حاکم مغویه میباشد و به شیخ سلطان المرزوقی مشهور است.
  ساختمان قلعه دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی بوده که قدمت حیاط اندرونی از بیرونی بیشتر است.
  این بنا در 2 طبقه و در قسمتهایی نیز در 3 طبقه ساخته شده و دارای تعداد زیادی اتاق به همراه حمام سنتی، یک برج نگهبانی و 2 بادگیر میباشد.
  ساخت این بنا در سال ۱۳۲۱ هجری قمری پایان یافتهاست.

  این کاخ زیبا از یادگار حکمرانان مرزوقی از قبیله العجمان که در منطقه مغویه و بندر لنگه از توابع استان هرمزگان حاکم بودند باقی ماندهاست.  قلعه زائر خضرخان

  قلعه زائرخضرخان در شمال منطقه اهرم واقع شده و به زائر خضرخان تنگستانی منسوب است.
  در حال حاضر در قلعه زائرخضرخان اعقاب و فرزندان زائر خضرخان تنگستانی سکونت دارند.
  این قلعه در زمان جنگ انگلیس و ایران در بوشهر مورد استفاده قرار میگرفت و جای اصابت گلوله توپ بر برج باختری آن هنوز هم باقی است.
  قلعه زائر خضرخان مشتمل بر 4 برج و بارو و قلعه میانی است و همچنین تأسیسات خصوصی برای ساکنین در قلعه وجود دارد.
  ساختمان قلعه از خشت خام و گل ساخته شده است

 14. 4 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 15. Top | #8

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.37
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض

  قلعه دختر - میانه

  قلعه دختر میانه در 2 کیلومتری جنوب پل دختر روی صخره سنگی که به جاده کاروان رو مشرف است، ساخته شده است.

  در دیوار قلعه 2 مدخل ساخته شده که هرکدام 3 متر بلندی دارد و در بالای یکی از این مدخلها کتیبهای روی سنگ نوشته شده است.
  این قلعه از وسایل ایمنی و آب انبار برخوردار است و در آن کلیه تدابیر لازم برای زندگی طولانی در داخل این آن فراهم بوده است.
  بعضی از مورخین ساختمان آن را به اردشیر درازدست نسبت میدهند.
  قلعه دختر به یکی از سرداران معروف بابک خرم دین به نام ساسان متعلق بود و روزگاری به نام قلعه ساسان معروف بوده است.
  از بین قلعههای دختر زیبای ایران، تنها قلعه دختر میانه غریب افتاده است و هیچ کس در صدد صیانت از آن نیست.
  چشم انداز زیبای این قلعه، مناظر چشم نوازی را بوجود آورده است.
  15 قلعه، به نام قلعه دختر شهرت دارند و نباید آنها را با هم اشتباه گرفت:
  • قلعه دختر میانه
  • قلعه دختر کرمان
  • قلعه دختر فیروز آباد فارس
  • قلعه دختر باکو
  • قلعه دختر خراسان
  • قلعه دختر عراق(حصن المرا)
  • قلعه دختر قم
  • قلعه دختر شهرستانک تهران
  • قلعه دختر چالوس
  • قلعه دختر فرشتگان فارس
  • قلعه دختر فهلیان فارس
  • قلعه دختر نایین
  • قلعه دختر چاراویماق
  • قلعه دختر گرمی
  • قلعه دختر کلیبر(قلعه بابک)

 16. 4 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 17. Top | #9

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.37
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض

  قلعهٔ نصوری

  قلعهٔ نصوری در شهر بندر طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان قرار دارد و یکی از اثرهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

  شهر کنگان در 220 کیلومتری جنوبشرقی بوشهر در منطقه کوهستانی نار و کنگان قرار دارد.
  قلعه نصوری که به قلعه شیخ نیز مشهور است، متعلق به اوایل دوره قاجاریه است.
  این قلعه به دستور شیخ جبار نصوری در سال 1224قمری ساخته شده است. مصالح به کار رفته در این قلعه نیز سنگهای بزرگ و ملاط آن گل و گچ میباشد.
  قلعه داری گچبریهای زیبایی بوده که 18 تابلو بسیار زیبا از مجالس شاهنامه فردوسی در ایوان باختری آن نقش بسته است.
  قلعه دارای درب بزرگ چوبی با گلمیخ و کندهکاری است. بعد از ورودی اصلی هشتی بزرگی وجود دارد که دارای 8 طاقچه ساده است.
  زمانی که از هشتی وارد حیاط بیرونی میشوید، در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی میشود و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل میکند.

  در قسمت شرق نیز یک پلکان به طبقه دوم میرود. در این طبقه یک ایوان با ستونهای سنگی و گچبریهای جالب وجود دارد.
  این ایوان از طرف 5 در چوبی، به اتاقی راه مییابد که در غرب آن قرار دارد. در این اتاق گچبری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است.
  این بنا دارای بادگیری همانند بادگیرهای ساختمانهای ساحلی خلیج فارس است و ویژگی معماری ساختمانهای قاجاریه را دارد.
  این قلعه دارای ایوان ستونداری در طبقه دوم میباشد که تزیینات گچبری مربوط به همین قسمت است، همچنین سبک کار و تراش آنها شبیه ستونهای بازار وکیل شیراز است.
  گچبریها شامل شاخ و برگ گل و بوته، فرشتگان و پرندگانی است که بر رونق و زیبایی قلعه افزوده است.
  سنگها و گچهای موجود در حیاط قلعه نیز، نشان از مرمت و بازسازی دوباره قلعه را میدهد.

 18. 3 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


 19. Top | #10

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  10,356
  میانگین پست در روز
  5.37
  تشکر از کاربر
  16,417
  تشکر شده 37,635 در 9,897 پست
  حالت من
  Ghati
  اندازه فونت

  پیش فرض

  قلعه فورک

  قلعه فورک در روستایی به همین نام در 5 کیلومتری بخش درمیان و در شرق شهرستان بیرجند قرار دارد.

  قلعههای بیرجند، در دورههای مختلف احداث شدهاند.
  وجود مناطق کوهستانی زیاد باعث شده که پای فرقه اسماعیلیه به این منطقه باز شود و برای دفاع از خود، قلاع مرتفع و مستحکمی در اکثر مناطق این شهرستان و سایر شهرهای جنـوبی خراسان ساخته و باقی بگذارند.
  بعدها نیز کم و بیش اهالی این شهرستان از نعمت آسایش کافی برخوردار نبوده و مورد تهاجم مغولها و ترکمنها و افغانها قرار گرفتهاند.
  قسمت قدیمی این شهر با کوچههای تنگ و تاریک و با دیوارهای بلند روی تپهها ساخته شده، تا بدین وسیله مردم بتوانند از جان و مال و ناموس خود دفاع کنند.
  قلعه فورک در روستایی به همین نام در 5 کیلومتری بخش درمیان و در شرق شهرستان بیرجند قرار دارد.
  این قلعه بعد از قلعه الموت مهمترین مقر حضور اسماعیلیان به حساب میآمده و در این محل فداییان مطلق را تحت تعلیم و آموزشهای مخصوص قرار میدادند.
  فداییان مطلق گروهی بودند که حتی اسم نداشته و پس از ترک قلعه برای انجام ماموریت نامشان عوض میشد و به اسم مستعار برای قتل دشمنان فرقه اسماعیلیه میرفتند.
  اساس تعلیم فداییان به این صورت بود که بتوانند دشمن را غافلگیر کرده، یک یا دو ضربه کارد به او زده و قبل از این که دیگران به خود بیایند، ناپدید گردند.
  قلعه فورک در 10 کیلومتری جنوب شهر اسدیه واقع شده است. این قلعه تاریخی از بناهای دوره افشاریه میباشد که در زمان نادرشاه به وسیله میرزا رفیع خان حاکم محل احداث گردید.
  فضاهای داخلی قلعه از شرق به غرب شامل 3 قسمت میباشد که قسمت اول: محل زندگی خدمه انبار آذوقه و محل نگهداری احشام است.
  قسمت دوم محل زندگی نظامیان و نگهبانان و محل نگهداری تدارکات نظامی و سومین قسمت که مهمترین بخش قلعه است محل زندگی حاکم و اطرافیانش بوده است.
  قلعه مجموعاً دارای 18 برج بوده که اکنون تعدادی از آنها باقی مانده است. مصالح به کار رفته در ساخت قلعه بیشتر سنگ، آجرو خشت میباشد.
  این قلعه بر بالای صخرهای سنگی پس از قرون متمادی همچنان در تاریخ بیرجند قامت خود را استوار نگهداشته است.
  این قلعه تاریخی از سنگ، خشت و ملات گل ساخته شده است. همچنین بر بلندای حصار و برجها، سازههای کنگرهداری وجود دارد و منافذی (تیرکش) جهت دیدهبانی و دفاع دیده میشود.
  با توجه به آثار و بقایای معماری داخل قلعه چنین استنباط میشود که قلعه مزبور در چندین مرحله بازسازی شده و بر وسعت آن افزوده شده است.
  آخرین مرحله معماری آن مربوط به دوره افشاریه است که حصار فعلی قلعه و هشت برج مدور آن یادگاری از این دوره میباشد.

 20. 5 کاربر از پست م.ن تشکر کرده اند .


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. آشنایی با قز قلعه - تاکستان
  توسط م.ن در انجمن مناطق دیدنی ایران
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1390,01,06, ساعت : 15:47
 2. چراغ قلعه های تاریخی اندیمشک دیگر سویی ندارد
  توسط Star_69 در انجمن فرهنگی و هنری
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,09,10, ساعت : 11:26
 3. قلعه تاریخی قمچقای بیجار
  توسط tatar1 در انجمن مناطق دیدنی ایران
  پاسخ ها: 1
  آخرین نوشته: 1389,05,24, ساعت : 15:21
 4. سرقت اشیای تاریخی قلعه کوشک دالخونی شهرستان باغملک
  توسط آنیتا در انجمن شهرها و آثار تاریخی ایران
  پاسخ ها: 1
  آخرین نوشته: 1389,04,27, ساعت : 19:36
 5. آشنایی با قلعه خورموج
  توسط neginekimiya در انجمن مناطق دیدنی ایران
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,02,13, ساعت : 10:17

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •