ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
نمادهای مهری در فرهنگ شیعه
98ia

www.eraofempire.irنودهشتیا
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. Top | #1

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  مرداد 1389
  نوشته ها
  1,061
  میانگین پست در روز
  0.55
  محل سکونت
  esf & bu
  تشکر از کاربر
  1,340
  تشکر شده 6,053 در 1,208 پست
  حالت من
  Khoonsard
  اندازه فونت

  پیش فرض نمادهای مهری در فرهنگ شیعه

  ایزد بانوی آب

  اردوی سور آناهیتا بزرگترین زن ایزد در ایران باستان و فرشته ی موکل آبها و باروری است. اردوی سور آنا هیتا را بر روی هم می توان با چم رود نیرومند بی آلایش دانست . (دوستخواه ص907)وی ایزدیست که دارای هزار رود و هزار دریاست که درازای هر یک ازآنها برابرست با تاخت چهل روز سوارکاری ورزیده . در کنار هر یک از این هزار دریا و دریاچه خانه ای در خشان برای آرامگاه آناهیتا وجود دارد . خانه هایی که هر کدامشان بر روی هزار پایه تکیه دارند و دارای 100 پنجره ی درخشان و 1000ستون خوش تراشند و در درگاه زرین هر خانه ای بستری زیبا و خوشبو با لطا فت ویژه ای برای بغ بانو مهیا ست.

  و می دانیم چشمه یا چاه آب یا تالاب و برکه همیشه جزیی جدا نشدنی از پرستگاه های دین مهراست . همچنین است داستان چشمه های پر آب فراوانی که در گوشه و کنار ایران با نامی مذهبی وجود دارند . بی شمارند چشمه هایی که از دید مردم بومی از تقدس خاصی برخوردارند و چون این تقدس ها ریشه های باستانی دارند مردم نا خود آگاه نامی مذهبی به این چشمه ها داده اند ویژگیهایی که ازهان مردم را ناخود آگاه متوجه دین کرده است آن است که چشمه های خوش آب و پر آب زیبا را آناهیتا و تشتر آفریده است .(رجبی-تشتر چیستا - شماره ی یک - ص 26)

  حتی در مذهب شیعه نیز اناهیتا جایگاه ویژهای دارد برای نمونه در چاه جمکران مردم برای درخواست حاجت از ایزد بانوی آب در آن نامه می انداختند و باستان شناسان اخیرا در نزدیکی مسجد جمکران یک نیایشگاه مهری یافتند که این دیدگاه را نیرو می دهد که این یک رسم مهری است و بعدها امام زمان جایگزین آناهیتا شده است . البته علمای شیعه با تعصب زیادی می گویند گفته های بسیاری وجود دارد که در هنگام گرفتاری در آب چاه یا در آب رودخانه نامه بیندازید .آیا می توان گفت که آناهیتا در مذهب شیعه پذیرفته است ؟!!!
  شاید این گونه باشد برای نمونه داستان درد دل کردن امام علی با چاه آب را بار ها شنیده اید آیا براستی او با چاه درد دل می کرد یا با آب چاه؟!!! در شهر من رسم است که اگر کسی خواب بد ببیند باید فورا به سر رود خانه برود و یا اگر نشد یک کاسه سفال فیروزه ای را پر از آب کند و با آن درد دل کند و پریشانی هایش را به آب بگوید می گویند این کار باعث می شود که خواب بد تعبیر نشود !!!
  البته می توان گفت بین مهدی موعود و و آناهیتا یک پیوند باستانی نیز وجود دارد چرا که بین ناهید با زرتشت حکایت هاست . چه به هنگام زادن او و چه در امر نگاهداری نطفه ی او و زایش سو شیانتها آمده است هنگامیکه دغدو بادار شد سر و شانه ی او را آناهیتا نگه داشت . از دیگر سو از تلفیق روایات سه کتاب بندهش و دینکرد و روایات پهلوی چنین بر می آید که زرتشت پس از ازدواج سه بار با هوو زن خود نزدیکی می کند و هوو خود را به آب کیانسه (هامون) می شوید و نطفه های زرتشت وارد این آب می شود . ایزد نریوسنگ روشنی و زور آن نطفه ها را بر می گیرد و برای نگهداری به آناهیتا می سپارد تا در هنگام خود با نطفه ی مادران فرزندان موعود زرتشتی بیامیزد . برای نگهداری این نطفه ها 99999 فروهر مقدس گماشته شده است و جای نگهداری این نطفه ها همان دریاچه ی کیانسه است و گوینداین نطفه ها مانند سه چراغ در بن دریاچه می درخشند (رضی -ایین مغان -ص 322). برای مثال در فرهنگ ایرانی روز آدینه که جمع کننده ی روز های هفته است به ناهید یا زهره اختصاص دارد(یا حقی-ص417) همانطور که آدینه در فرهنگ شیعه با امام زمان پیوند دارد .و گویند در میان انواع سوسن ها سوسن آزاد(آزاده) که به (ده زبان نیز شهرت دارد ) از همه مهمتر و دارای جهات اساطیری بیشتر است و از طرف آزادی و آزادگی به ناهید ایزد بانوی آبها پیوند دارد .و در نتیجه سوسن و سرو که نمادهای آزادی به شمار می روند با زنبق و مورد و نرگس و اسپرغم از نمادهای ویژه ی ناهید هستند .در مزامیر داود نیز از سوسن به عنوان نغمه و نوایی از موسیقی یا ساز و ابزار نوازندگی و خنیاگری یاد شده است که این خصوصیات ارتباط آن را با ناهید محکمتر می کند (یا حقی) و در برابر می بینیم که نام مادر مهدی موعود نرگس و دیگر نام او سوسن می باشد آیا این شباهت ها به نظر شما عجیب نیست !!!!

  در دیوان حافظ که از کنایه های مهری بسیار بهره برده برده اشاره های زیادی به درخت سرو ده زبان یا سوسن آزاده داشته است که یکی از نمادهای ناهید است و برخی گفته اند نماد خرداد است که هر دو نماد فرشته های متوکل بر آب هستند بخوانیم:

  بسان سوسن اگر ده زبان شود حافظ
  چو غنچه پیش تو اش مهر بر زبان باشد
  .............................................

  از زبان سوسن آزاده ام آمد به گوش
  کاندرین دیر کهن کار سبکباران خوش است
  ..................................................

  عارفی کو نکند فهم زبان سوسن
  تا بپرسد که چرا رفت و چرا باز آمد
  .................................................. .
  بنا به رای م.ص.نظمی افشار در گاهانبار 6 که در همان گاه 5 روز مسترقه می باشد که بنا به بندهش و متون شیعه زمان پدیدار گشتن منجی می باشد و برای مردگان در دخمه ها و بامها آشامیدنیها و و خوراکیها می گذاشتند در خانه ها از راسن یا سوسن کوهی بخور می دادند آنها باور داشتند که اگر قمردر این روز در جایگاه ناری (آتش) باشد مردم باید شهد بنوشند (تاریخ افغانستان-حبیبی- ص65)و اگر در خانه آبی باشد می بایست آب بنوشند(وبللگ امیدعطایی فرد- بخش حافظ شناسی) .به رای شما آیا این آب همان آب زندگانی یا آب حیوان نیست که سریازان گنگ دژ کیخسرو نوشیده اند و انوش روان شدند ؟!!!!
  آناهیتا با صفات نیرومندی و زیبایی و خردمندی و باروری در می آید زیرا چشمه ی حیات از او می جوشد . همچنانکه فاطمه ی زهرا در مذهب شیعه رئیس رودخانه ی کوثر است و همچنانکه آب کوثر در مذهب شیعه آبیست که انسان را جاودانه می کند و وارد بهشت جاودانه می کند.
  بین آناهیتا و سوشیانت و مهدی یک پیوند دیگری نیز وجود دارد و اینکه آناهیتا الهه ی آب خدای جنگ هم هست .(بهار - ااز اسطوره تا تاریخ ص 295)او دشمن پیروزمنددیوان و جادوان و پریان است . برای پیروزی بر دیوان و دشمنان باید از او یاری خواست . او همواره آماده ی آن است تا بر دیوان و جادوان و ستم پیشگان حمله برده و نابودشان سازد . او شهریاری می بخشد یاور انسانها ست. بخشنده ی فره است. او به اهورا مزدا یاری می رساند تا زرتشت مقدس را به راه دین بکشاند . او حامی مومنان و دشمن دیو پرستان است . (بهار - از اسطوره تا تاریخ ص 295) . او سخت نیرومند است و شاهان و سرداران سپاه برای پیروزی در نبرد به او روی می آورند در آبان یشت شماری از نامدار ترین پهلوا نان و شهریاران ایرانی و انیرانی سدها اسب و هزار ها گاو و ده هزار گوسفند پیشکش اردوی سور آناهیتا ایزد بانوی آبها می کنند و خواستار پیروزی و کامیابی می شوند اما او تنها خواست نیایشگران راستین خود را بر آورده می کند و به دشمنان و انیرانیان روی خوش نشان نمی دهد .اردویسور اناهیتا خود یک میثره مادینه است که قدرتش از همتای نرینه کمتر نیست حضور او نزد تورانیان در چهره ی خدا بانوی جنگ و پیروزی بیانگر این واقعیت است که او در ابتدا همتا و جانشین میثره در میان قبایل تورانی و غیر ایرانی بوده است و آنان در آغاز ورود به شمال شرقی فلات ایران در کنار رود سیحون پرستش او را به عنوان بانو خدای قدرتمند آب باروری و جنگ و پیروزی آغاز کردند. یک نکته ی شگفت انگیز دیگر بین فاطمه ی زهرا مهدی و آناهیتا اینست که اهورا مزدا اناهیتا را از پرتو وجود خویش بیافرید و او را دختر اهورامزدا می نامند تا به وسیله ی این ایزد توانا شهرها و کشورها و روستا ها و مردمش نگهبانی و پاسداری شود و تا کید می شود او را از نیروی اراده ی خویش آفریده است تا بوسیله ی او آفریدهای نیک و نظم اجتماعی را بهتر اداره کند. (رضی - دانشنامه ایران باستان )

  یعنی آناهییتا نماد یک راهبر دینی نیز می باشد حال به این گفته ی پیامبر درباره ی فاطمه بیندیشید : نور دخترم فاطمه از نور خداست و دخترم فاطمه برتر از زمین و آسمانها است حال به این گفته بیندیشید : بی شک فاطمه حوریه ایست که به شکل انسان آفریده شده است . حال ببینیم حوریه چه موجودی است حوریه یک دختر مینوییست که از کنار رودخانه ی کوثر می روید و سرشتی آبگون دارد این گفته از سخنان امام صادق دریافت می شود و امام صادق در مورد رودخانه ی کوثر می گوید آن رودخانه ای یست که از قا ئمه ی عرش می جوشد می توان گفت رودخانه ی کوثر همان چشمه ی خورشید در کتاب اوستا است و همان جایگاه هورتشگاه یا خورشید پایه است و حوریه واژهای پارسیت که همان هوریه است و هوریه از هوری +ه غیر ملفوظ می باشد که اسم ساز است به مانند خانه و نامه و ... پس هوریه همان دختر خورشیدی است یعنی یک دختر مینویی که تجلی از خداوند است و همان طور در نوشتار راز مرگ آرش گفتم بین آب و آتش پیوندی است اب نماد آناهیتا و نور و آتش نماد پرودگار است و فرو شدن خورشید در آب نماد پیوستگی این دو می باشد . چه بسیار جای شگفتی در زبان پارسی واژه هایی به نام هوردخت با چم دختر خورشید و دیگری هور زاد با چم زاده ی خورشید را داریم که این دیدگاه را نیرو می بخشد که هوریه که در قرآن آمده یک واژه ی پارسی است . یکی دیگر از نمادهای مهری مروارید است که آن را نماد پاکدامنی بیگناهی می دانند و آن را به آناهیتا پیوند می دهند و در قرآن نیز هوریه به لولو مکنون با چم مروارید پنهان مانند شده و در توصیف آناهیتا در آبان یشت می خوانیم ....و گردنبدی از مروارید بر گردن دارد و در نگارهای مریم مقدس نیز نشان مروارید در صدف که یک نشان مهری برای بکارت آناهیتا می باشد وجود دارد .
  حال به سراغ خود واژه ی فاطمه می رویم :

  امام صادق در بیان معنای فاطمه این چنین گفت:

  هیچ می دانی تفسیر فاطمه چیست ؟ در اینجا می گوید تفسیر و نه معنی پس روشن است که فاطمه یک نماد است و باید تفسیر شود : و شاگردش پاسخ داد مرا آگاه فرما! امام صادق پاسخ داد : یعنی از شر گرفته شده یا جایگاه پاکی این تفسیر واژه ی فاطمه است. و همچنین گفته شده که فاطمه یکی از نامهای خداوند است (عیون المعجزات)

  ببینیم خود واژه ی فاطمه به چه چیزی اشاره دارد: فاطمه یک واژه ی پارسیست که معرب شده ی همان پادماپانی سا نسکریت است که همان نیلوفر آبی نماد گیاهی آناهیتا می باشد


  از دیگر گویشهای نزدیک به فاطمه پادماپانی- پدیمه- فدیمه- و یکی از بسیار نزدیکترین گویش ها به فا طمه فایدیم نام همسر داریوش می باشد که یکی از شگفت انگیز ترین رازهای دنیاست که چگونه نام همسر پادشاه ایران نام دختر محمد رسول است !!!!!!

  و جالب اینجاست که در واژه نامه های پارسی فایدیم همان گل نیلوفر آبی معنا شده است . در نوشتاری بسیار زیبا از جناب کورش نور آقایی که نماد نیلوفر آبی را بسیار ژرف و همه سو نگر و از دیگاه ادیان شرقی مورد بررسی و کاوش قرار دادند در روشن ساختن این نماد مذهبی کوشش فراوان نمودند که نگارنده بخشهایی از آن را می آورد : ایشان واژه ی پادمانی را با چم بانویی که گل نیلوفر در دست دارد معنا کردند و آن را یک ایزد بانوی هندی می دانند .در فرهنگ هندی گل نیلوفر گلی است که از خود به وجود آمده و نامیرا است و نماد جهان به شمار می آید در ریگ وداها آمده که چگونه کیهان از نیلوفری زرین که بر روی آبهای کیهانی در حرکت بوده به وجود آمده ...از آنجا که نیلوفر در سپیده دم باز و در هنگام غروب بسته می شود به خورشید شباهت دارد . در فرهنگ چینی نیاوفر( یا همان فایدیم یا همان فاطمه ی عربی ) نماد پاکی -مادینگی و باروری است و ان را نماد گذشته حال و آینده می دانند زیراکه گیاهیست که در یک زمان غنچه می دهد گل می کند و دانه می دهد . نیلوفر نماد انسان عارف و رسته از دنیا می باشد زیرا بدون هیچ باکی از آبهای گل آلوده خارج می شود .ریشه هایش در لجن است اما با این حال با لا می آید و از آبهای تیره خارج می شود و گل هایش زیر نور خورشید و روشنایی آسمان رشد می کند . نیلوفر مظهر نجابت و پاکدامنیست چرا از آبهای آلوده بیرون می آید اما آلودگی نمی پذیرد . گل نیلوفر نماد شکفتن معنوی است . نیلوفر در ایران نماد نور است و به نام گل آبزاد یا گل زندگی و آفرینش هم نامیده شده است
  دلم واسه دریا و سکوتش تنگ شده
  ......................
  در شبي تاريك

  كه صدايي با صدايي در نمي آميخت

  وكسي كس را نمي ديد از ره نزديك،

  يك نفرازصخره هاي كوه بالارفت

  و به ناخن هاي خون آلود

  روي سنگي كند نقشي را و از آن پس نديدش هيچكس ديگر

  "سهراب سپهری"
  ...

  وبلاگ من:


 2. 2 کاربر از پست vahid_alone90 تشکر کرده اند .


 3. Top | #2

  کاربر نیمه فعال


  تاریخ عضویت
  آذر 1389
  نوشته ها
  309
  میانگین پست در روز
  0.17
  محل سکونت
  ایران...
  تشکر از کاربر
  1,635
  تشکر شده 877 در 313 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  و عجیب تر اینکه دین زرتشت قدیمی ترین دین جهان است و بقیه ادیان وام گرفته از اویند .
  ممنون
  ویرایش توسط niagara : 1390,01,14 در ساعت ساعت : 23:13
  چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور می نشیند؛ولی در برابر تقدیر حضرت پروردگار چاره ای جز تسلیم و رضا نیست!

  این ماتم جانگداز را به اهالی خطه ی آذربایجان و خانواده های بازماندگان صمیمانه تسلیت عرض می کنم.....
  روحشان شاد.

  ببخشید دوست عزیزی که امضاتون رو بی اجازه برداشتم ...خواستم منم تسلیتی عرض کرده باشم.

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,12,09, ساعت : 10:30
 2. نمادهای شیوا
  توسط SaRa در انجمن تاریخ جهان
  پاسخ ها: 2
  آخرین نوشته: 1389,08,01, ساعت : 12:37
 3. پاسخ ها: 2
  آخرین نوشته: 1388,03,16, ساعت : 11:17

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •