ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
معرفی شهر بجنورد

www.eraofempire.irنودهشتیا
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 15
 1. Top | #1

  کاربر فعال


  تاریخ عضویت
  آذر 1389
  نوشته ها
  602
  میانگین پست در روز
  0.33
  محل سکونت
  بجنورد
  تشکر از کاربر
  23,476
  تشکر شده 14,233 در 2,027 پست
  اندازه فونت

  Lightbulb معرفی شهر بجنورد


  بُجنورد مرکز استان خراسان شمالی میباشد. این شهر در ناحیهٔ شمالشرقی ایران واقع شدهاست. جمعیت شهر بجنورد برپایهٔ آمار سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی، برابر با ۱۷۶٬۷۲۶ نفر است( چهل و دومین شهر پرجمعیت ایران).همچنین در استان پیشین خراسان پس از مشهد، سبزوار و نیشابور چهارمین شهر بزرگ و پرجمعیت به شمار می رفت.

  نام

  در منابع قدیمی و فرهنگهای لغت نام این شهر، «بیژنگِرد» آورده شدهاست.[۳] و بیژنگرد (بجنورد) به معنی «ساختهٔ بیژن» و «آبادشده به دست بیژن» است.[۴] شهر بیژنگرد نیز بر اساس حکایت بیژن و منیژه، در شاهنامهٔ فردوسی، مکانی بوده که بیژن، منیژه را از چاه نجات داده و شهری در آن مکان بنا کردهاست. از نامهای دیگر بجنورد که آثار بازمانده آن نیز وجود دارد کهنه کند و نیز چرمغان می توان اشاره کرد که به محوطه ای تاریخی در جنوب شهر بجنورد و در مجاورت معصوم زاده اطلاق می گردد.
  مردم

  اقوامی که در بجنورد زندگی میکنند عبارتند از:

  • مردم فارسزبان از جمله بومیان فارسی که در محل به نام تات نامیده میشوند. ترکزبانها، کردزبانها و ترکمنزبانها.

  فارسهای بومی (تاتها) مردمان بومی بجنورد و خراسان شمالی هستند.[۵] فارسهای بومی (تاتها) در بافت میانی شهر بجنورد و محلات جنوب شهر بجنورد (خیابان شهید چمران، حسین معصوم، ۱۷ شهریور و بهویژه بولوار مدرس و برخی کوچههای خیابان شهید بهشتی) حضور پررنگی دارند.[۶]
  گویش تاتی زبان فارسی در خراسان شمالی امروزه تأثیر بسیاری از فارسی معیار گرفته و در حال فراموشی است و جای خود را به فارسی معیار میدهد.

  مشاهیر بجنورد


  • اسماعیل گرامی مقدم
  • عبدالحسین تیمورتاش
  • ایران تیمورتاش
  • دولتمحمد آزادی
  • اردوان روزبه
  • یحیی علوی فرد
  • علی آبچوری
  • مهدی شهریاری
  • سید محمدکاظم موسوی بجنوردی

  تاریخچه

  شهر کنونی بجنورد در حدود سال ۱۱۰۰ق/۱۶۸۹م به وسیله تولیخان دوم، یکی از امیران کرد شادلو بنا شد و پس از آنکه در فتنه حسنخان سالار (۱۲۶۳ق/۱۸۴۷م) به شدت آسیب دید، بار دیگر به دست فرزندان تولیخان مرمت شد.[۸]
  پیش از شهر کنونی و حتی پیش از ظهور و سقوط بجنورد، مرکز ناحیه جایی میبودهاست به نام جرمگان که در جریان حمله مغول ویران گردید. تپه باستانیِ چرمغان در کناره شهر کنونی بجنورد، بازمانده ویرانههای آن شهر است.[۹]
  ظاهراً جرمگان، شهرکی کوچک، پررونق و آباد بوده و بجنورد کنونی در جوار آن بهوجود آمدهاست. امروزه حدود و گسترهٔ این شهرک در حاشیهٔ شهر بجنورد، نشانگر پیشینهٔ کهن و رونق آن در سدههای آغازین اسلامی است.
  به استناد متون تاریخی در سدههای پنجم تا هشتم هجری، بخش وسیعی از ناحیهٔ بجنورد، مسکونی و آباد بودهاست. در آغاز دوران مغول و تیموری، منطقهٔ بجنورد نیز مورد آسیبها و خسارات فراوانی واقع شد.
  نتایج بررسی و پهنهبندی محوطههای باستانی نشان دادهاست، نقاط باستانی شناسایی شده، متعلق به دوران میانسنگی هزارهٔ چهارم تا هزارهٔ اول پیش از میلاد، نقش مهمی را در شکلگیری زیستگاههای اولیه در حاشیهٔ رودخانه اترک ایفا نمودهاند. این منطقه، در دوران ماد و هخامنشی، بخشی از ساتراپی پارت قلمداد میشده و از دورهٔ اشکانی، در این ناحیه ۸ زیستگاه، در بخش راز و جرگلان، ۳ مورد در بخش مرکزی و نیز ۵ زیستگاه در شهرستان مانه و سملقان شناسایی شدهاند. وجود بنای سنگی موسوم به اسپاخو، از آثار تاریخی دورهٔ ساسانی نیز، نقش و اهمیت خراسان شمالی را در این دوران روشن مینماید. علاوه بر آن، منطقهٔ بجنورد در صدر اسلام، در ارتباط فرهنگی - اجتماعی جدی با دیگر نقاط ایران قرار داشته و از آن نواحی تأثیر گرفتهاست. در آن دوران قسمتهای عمدهای از منطقهٔ آباد و مسکونی بودهاست. مؤلف تاریخ سیستان، ناحیهٔ امروزی بجنورد را به عنوان بخشی از سرزمین نساء معرفی نمودهاست و در سالهای آغازین قرن دوم هجری، این منطقه جزئی از قلمرو بزرگ حکومت طاهریان بهشمار میآمدهاست.
  ابنابواصیبه نیز در ذکر مناطق بجنورد آوردهاست که: «ابن سینا، دربار علیابنمأمون را در خوارزم ترک گفت و به طوس، شوقان، طبر و سملقانجاجرم و بالاخره به جرجان رفت». مؤلف نامعلوم حدودالعالم، از نخستین کسانیاست که از چرمغان نام میبرد و مقدس نیز آن را جزئی از ناحیهٔ نساء برشمردهاست.
  بناها و یادمانهای تاریخی

  1. آرامگاه باباتوکل

  آرامگاه بابا توکل، مدفن یکی از شاعران قرن چهارم هجریاست و در ناحیهٔ شمالشرقی شهرستان بجنورد قرار گرفتهاست.
  جاذبههای طبیعی

  1. چشمه باباامان

  چشمهٔ باباامان در کیلومتر ۱۱ جادهٔ بجنورد - مشهد، به فاصلهٔ تقریبی ۳۰۰ متر از جاده، واقع شدهاست. آب این چشمه، جزء دستهٔ آبهای سولفاته کلسیک و سدیک است و مصرف آن صفراآور و ملین و تسهیل کننده اعمال گوارشی و دافع سموم است. گردشگاه باباامان مکانی برای استراحت مسافرانی که قصد سفر به شهرهای شمالی را دارند میباشد.


  گردشگاه باباامان


  چشمه بش قارداش

  چشمهٔ بش قارداش (پنج برادر) در ۸ کیلومتری جنوب بجنورد و در شرق جادهٔ بجنورد به اسفراین، در فاصلهٔ تقریبی یک کیلومتری جاده واقع شدهاست. آب این چشمه، در ردیف آبهای بیکربناته کلسیک و سولفاته کلرورهٔ سرد به همراه سیلیس و آهن میباشد و در درمان اختلالات دستگاه گوارش، یاری رساندن به سوختوساز بدن مؤثر و ارزش غذایی بالایی دارد.  اماکن زیارتی و مذهبی

  امامزاده سلطان سیدعباس

  این آرامگاه در جنوب شهر بجنورد واقع است. این امامزاده را برادر امام رضا(ع) میدانند و در محل به نام «معصومزاده» معروف است. این بنا، در سال ۱۳۴۵ خورشیدی، به طور کامل بازسازی شدهاست.

  ویرایش توسط Elahe-Goddess : 1389,12,21 در ساعت ساعت : 19:01


 2. 8 کاربر از پست Elahe-Goddess تشکر کرده اند .


 3. Top | #2
  مرد
  { }
  { } آنلاین نیست.

  کاربر حرفه ای


  تاریخ عضویت
  بهمن 1389
  نوشته ها
  4,594
  میانگین پست در روز
  2.62
  محل سکونت
  هرجا که لازم باشه
  تشکر از کاربر
  10,257
  تشکر شده 16,617 در 4,078 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  کاش یه ماشین داشتم و یه مقدار پول

  میومدم بجنورد رو هم میگشتم .. اصلاً چرا بجنورد؟ همه جا رو میرفتم میگشتم

 4. 2 کاربر از پست { } تشکر کرده اند .


 5. Top | #3

  کاربر فعال


  تاریخ عضویت
  آذر 1389
  نوشته ها
  602
  میانگین پست در روز
  0.33
  محل سکونت
  بجنورد
  تشکر از کاربر
  23,476
  تشکر شده 14,233 در 2,027 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض  استان خراسان شمالی به مرکزیت شهر بجنورد یکی از استانهای کشور ایران است. این استان با مصوبه دولت در سال ۱۳۸۳ و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان ایجاد شد. مساحت این استان ۲۸۴۳۴ کیلومتر مربع است که از این نظر پانزدهمین استان ایران و جمعیت آن ۸۱۱۵۷۲ نفر میباشد.
  امار جمعیتی
  براساس آمار سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران، نرخ باسوادی در این استان برابر ۷۹٫۱۳ درصد، نرخ شهرنشینی برابر با ۴۸٫۳۶ درصد، نرخ بیکاری ۵٫۹ و نرخ مشارکت اقتصادی ۴۰٫۷ درصد بودهاست

  موقعیت جغرافیایی

  این استان از نظر موقعیت جغرافیایی از شمال با کشور ترکمنستان (با ۲۸۱ کیلومتر مرز مشترک)، از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی، از جنوب غربی با استان سمنان و از غرب با استان گلستان هم مرز است.

  تقسیمات کشوری
  این استان از ۷ شهرستان، ۱۶ شهر و ۱۶ بخش، ۴۰ دهستان و ۸۶۲ روستای دارای سکنه تشکیل شدهاست
  شهرستانها:

  • شهرستان بجنورد ۳۳۴ هزار نفر
  • شهرستان شیروان ۱۶۴ هزار نفر
  • شهرستان اسفراین ۱۲۳ هزار نفر
  • شهرستان مانه و سملقان ۹۲ هزار نفر
  • شهرستان فاروج ۴۵ هزار نفر
  • شهرستان جاجرم
  • شهرستان گرمه [۲]


  شهرها:


  • بجنورد ۱۷۶ هزار نفر
  • شیروان ۸۲ هزار نفر
  • اسفراین ۵۱ هزار نفر
  • آشخانه ۱۸ هزار نفر
  • فاروج ۱۰ هزار نفر
  • جاجرم
  • گرمه

  اقوام و زبان ها
  اقوام ساکن در استان خراسان شمالی شامل فارس‏ها (بومی تات و غیره)، کرمانجها، ترکها، ترکمنها میباشند. زبانهای رایج نیز فارسی، کرمانجی و ترکی میباشد.
  فارسها (در محل تات نامیده میشوند) بومیان این استان هستند.گویش محلی فارسی ساکنان بومی خراسان شمالی تاتی نامیده میشود که در مناطق زیر هنوز رواج دارد: مردم روستاهای روئین، ارکان، کسرق، بیدواز، نیشکیش، گنجدان، کوران و قلعهنو در شهرستان اسفراین، ۱۴ درصد مردم شهر اسفراین، مردم شهر راز و روستاهای گیفان، طبر، محمدآباد در شهرستان بجنورد، و روستاهای مهرآباد، برزلآباد، حصار سهیکآب، فیضآباد، اسلامآباد، امانآباد، کارخانه قند، منصوران، امامزاده مشهد طرقی بالا و پایین، و گلیان و ورک در شهرستان شیروان در دورانهای بعد مردم ترکزبان گرایلی نیز به این مناطق کوچیدند و بعداً در زمان شاهاسماعیل و شاهعباس صفوی گروهی از مردم کرمانج (شاخهای از کردها) از غرب ایران و برخی از ترکزبانهای ایران نیز به خراسان شمالی کوچانده شدند.
  صنعت و معدن
  مجتمع پتروشیمی، کارخانه سیمان وکارخانههای پلاستیک بجنورد، مجتمع فولاداسفراین، کارخانه آلومینای جاجرم، نیروگاه برق، کارخانه قند وکارخانه الیاف شیروان، کارخانههای متعدد پنبه پاک کنی، صنایع غذایی، کشاورزی، ساختمانی و... از صنایع برجسته این استان به شمار میروند.
  براساس نتایج سرشماری کارگاههای صنعتی ۱۳۸۱ کشور، خراسان شمالی دارای ۳۶۰۰ کارگاه صنعتی با ۱۲۵۴۵ شاغل است که دارای ۸۷۳۶۱۰ میلیون ریال ارزش افزوده میباشد. تعداد۱۰۷ واحد صنعتی با ۱۰نفر کارکن وبیشتر درسطح استان فعال است. درحال حاضر ۳۰ معدن فعال ازجمله معادن اکسیدآلومینیوم، کلسیت، بنتونیت، باریت، ماسه سیلیسی، سنگهای تزئینی و.... درسطح استان بهره برداری میشود و به عبارتی۸۹/۰معادن فعال کشور دراین استان واقع میباشد.
  آموزش و پرورش
  در سال تحصیلی ۸۳-۸۲ تعداد کل دانش آموزا ن مقاطع مختلف تحصیلی درسطح استان ۱۷۴۳۳۳ نفر بودهاست.که از این تعداد ۴۶٫۸ درصد در مقطع ابتدایی و ۲۷درصد در مقطع راهنمایی و ۱۵٫۹درصد در مقطع متوسطه و ۶٫۷ درصد در مقطع متوسه رشتههای فنی و حرفهای مشغول تحصیل هستند.
  شاخص تراکم دانش آموز درکلاس دردو مقطع ابتدائی و راهنمایی وضعیت مطلوبتری را از متوسط کشور نشان میدهد اما در مقطع متوسطه درمقابل متوسط ۵/۲۵ نفر در کلاس وضعیت دراستان ۲۷ نفر میباشد.
  آموزش عالی

  در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاههای غیرانتفاعی، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه پیام نور و مرکز تربیت معلم در بجنورد، همچنین دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور در شهر شیروان و همینطور دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پیام نور در شهر اسفراین فعال میباشد. در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی بجنورد بیش از ۱۳۰۰۰ دانشجو دارد.
  دانشگاه دولتی بجنورد در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد و در حال حاضر در ۱۲ رشته در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد. همچنین مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی این دانشگاه که در سال ۱۳۸۶ تاسیس شده است در حال حاضر از مراکز مهم خدمات روانشناختی این استان می باشد. دانشکده کشاورزی شیروان اولين واحددانشگاه دولتی در استات خراسان شمالی از سال 1362 زير نظر دانشگاه فردوسی مشهد مشغول فعاليت آموزشی وپژوهشی ميباشد برای اطلاعات بيشتر به آدرس www.um.ac.ir مراجعه فرمائيد
  تفرج گاه ها
  باباامان - بش قارداش - پی قو - کمپ گلستان - آبشار حمید - اسفیدان، غار درق، آبشار بیار. درهٔ جاج سست.، درهٔ بازخانه، درهٔ چناران- کفترخانه- درکش روستاهای زوارم و گلیان شیروان-کوهستان پارک شیرکوه شیروان
  آثار باستانی و تاریخی: قلعه جلال الدین جاجرم- آیینه خانه مفخم -چهارطاقی تیموری-تپه ارگ باستانی شیروان- عمارت مفخم - کلیسای اسپاخو - خواجه مهزیار جاجرم - مسجد جامع جاجرم - کوه بابای جاجرم - تنگهٔ جاجرم- قلعه جلال الدین جاجرم


  فهرست روستاهای خراسان شمالی

  فهرست الفبایی روستاهای استان خراسان شمالی ایران:

  • الگو:ارکان
  • اردغان
  • ارک
  • اسپاخو
  • اسدلی
  • اسفجیر
  • اسفید
  • اشرفدره
  • الست علیا
  • آلمه
  • اوغاز تازه
  • ایرج
  • اینچه بالا
  • ایور
  • باباامان
  • باغچق
  • باغلق
  • بدرانلو
  • بلقان
  • بهار
  • بیرک
  • پرکانلو
  • پیربز
  • تازهقلعه
  • تنگه ترکمن
  • تنگهراز
  • توکور
  • تیتکانلو
  • جوزک
  • چری
  • چمنبید
  • چهاربرج
  • چهارچوبه
  • حاجی تقی
  • حصارچه
  • حصاری
  • حمزه چاه
  • خراشا
  • خرتوت
  • خرق
  • خوشمنظر
  • دربند
  • درق
  • دشتک
  • دهنه شیرین
  • رئین

  دهکده توریستی رویین

  • رباط قرهبیل
  • رختیان
  • زوارم
  • سرانی
  • سولگرد
  • طبر
  • فیروزه
  • قتلیش
  • قرهمیدان
  • قزلقان
  • قلعه چشمه خان
  • قلعه کور
  • قلعهچه
  • کاریز
  • کاستان
  • کلاته نیشکش
  • کوسه
  • گراتی
  • گلمندره
  • گلیان
  • گندو
  • گیفان بالا
  • مایوان
  • مرغزار
  • منگلی
  • نامانلو
  • هشتمرخ
  • هنامه
  • یام
  • یانچشمه
  • ینگیقلعه بالا
  • یوسفآباد
  • یکهسعود پائین
  • جوشقان 6. 3 کاربر از پست Elahe-Goddess تشکر کرده اند .


 7. Top | #4

  کاربر فعال


  تاریخ عضویت
  آذر 1389
  نوشته ها
  602
  میانگین پست در روز
  0.33
  محل سکونت
  بجنورد
  تشکر از کاربر
  23,476
  تشکر شده 14,233 در 2,027 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  معرفی روستای اسفنجیر  اسفجیر، روستایی است از توابع بخش خبوشان شهرستان فاروج در استان خراسان شمالی ایران.
  جمعیت

  این روستا در دهستان حصار قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۸۹۶نفر (۲۳۹خانوار) بودهاست
  موقعیت

  اسفجیر روستای است خوش آب و هوا و با داشتن رودخانهای، از جاذبه گردشگری زیبایی برخوردار است. درخت چنار قدیمی ان که در حیاط مسجد آن قرار دارد یکی از کهنسالترین درختان چنار ایران است

  معرفی روستای باغچق
  روستای باغچق در ۸ کیلومتری شمال غرب بجنورد قرار دارد. این روستا دارای طبیعتی سرسبز همراه با چشمههای فراوان است. از جاذبههای این روستا میتوان به برجهای بلند قدیمی - مسجد قدیمی - - طبیعت سرسبز اطراف منطقه اوج دوش با سرچشمه همجوار و طبیعت بسیار زیبای زیبای مناطق «تندوره -چشمه خان -چشمه سیدقاسم-مناطق ئیلاقی و قشلاقی سرسبز - چشمه کور - و همچنین انواع و اقسام گیاهان طبی و خوراکی نام برد که این منطقه را به بهشت خراسان شمالی تبدیل کردهاست. در مناطق ییلاقی آن نیز میتوان به کاسنی - گون - زیره کوهی - کاکوتی - ساری گل - زردآلوی کوهی - سیب کوهی و... اشاره کرد.اهالی این روستا به زبان شیرین کردی( کرمانجی) تکلم میکنند. باغچق بر روی دامنه ارتفاعات «خشکه زو»قراردارد.درمرکزروستاود میان خانهها، دوبرج چهارگوش جلب نظرمی کنند.این برجهاازخشت وگل ساخته شده واندازه هرضلع آنها۵/۵متروارتفاع آن بیش از۶متروضخامت دیوارها۸۰ سانتیمرمیباشد.برجهاسه طبقه بوده ودربدنه آنهاروزنههایی سه گوش ومستطیل شکل برای تیراندازی ودفاع ساخته شدهاست .این روزنه هابه شکل مایل تعبیه گردیده بطوری که مدافعان داخل برجهاازتیرهایمهاجمان مصون بمانند.ازروزنههای دیدبالای برج میتوان به مهاجمانیکه خودرابه پای برج رسانده شلیک کرد.دردوره قاجارباغچق دارای سه برج بوده که اکنون دوبرج آن باقی ماندهاست . شغل اصلی مردم روستا در گذشته بر مبنای دامپروری و کشاورزی استوار بوده و در حال حاضر تعدادی کثیری از جوانان روستا به جهت اشتغال به تهران مراجعت مینمایند .این روستا در رونق کشتی با چوخه جوانان بسیاری تربیت نموده ویکی از مهدهای کشتی با چوخه استان محسوب میگردد. همچنین یکی از مهدهای موسیقی محلی خراسان شمالی محسوب میشود .
  بافت قومیتی

  بافت قومیتی این روستا از سه طایفه کرانلو، زاخورانلو و شاق تشکیل شدهاست.

  • در واقع طایفه کرانلو از منطقه کرکوک کردستان عراق هستند.
  • کردهای زاخوری از شهر زاخو (زاخو به کردی کرمانجی: Zaxo) یکی از شهرهای کردستان عراق واقع در استان دهوک است.شهر زاخو در نزدیکی مرز ترکیه قرار گرفته و از قدیم به عنوان ایستگاه بازرسی مرزی عمل میکردهاست. جمعیت آن حدود ۳۵٬۰۰۰ نفر است و رودخانه خابور از میان آن میگذرد. دیدنیترین اثر تاریخی زاخو پلی سنگی به نام پل دلال است که از تختهسنگهای بزرگ ساخته شدهاست میباشند
  • طایفه شاق نیز همان کردهای شکاک میباشند.

  آداب و رسوم ازدواج در باغچق


  • خواستگاری: پس از اینکه داماد و خانواده اش جواب مثبت را از عروس گرفتند، یک روسری سفید، چادر سفید، کفش،شیرینی، عطر، جوراب و تکه ای طلا (گوشواره) به همراه کله قند به خانه عروس میبرند. چند شب بعد مادر عروس نیز برای داماد تازه اش پیراهن، شلوار، دستمال جیبی، و عطر هدیه میبرد.


  • در طول نامزدی در اعیاد و مناسبتهای مختلف مادر داماد هدایایی از قبیل میوه، شیرینی، قند، لباس و ... را در سینیهای بزرگ چیده و بر سر زنان فامیل گذاشته، با ساز و دهل و قشمه و دایره راهی خانه عروس میشوند. عروس نیز باید تا وقتی نامزد است و حتی مدتی

  پس از ازدواج، چادر سفید بر سر کند و با آن صورتش را کاملا از خانواده داماد بپوشاند. و حتی بعد از مدتی که چادر را کنار زد، نباید با آنها حرف بزند. خانواده داماد صدای عروس خود را در صورتی می شنوند که به او انعام خوبی دهند

  • شب حنابندان: عروس و داماد را کنار هم رو به قبله مینشانند و دستهای عروس و داماد را حنا میگذارند و میهمانها به آنها انعام می دهند.


  • پس از انجام مراسم، عروس را سوار بر اسب یا کالسکه میکنند و به منزل داماد میبرند. پس از آن

  داماد انار و سیب و قند را از روی سر عروس رد میکند، و یکی از زنهای فامیل بشقابی پر از کشمش بر سر عروس میریزد و بچهها کشمشها را جمع میکنند. در ادامه، تشتی مسی را که زرد رنگ است، چند بار بین راه عروس تا حجله میگذارند و عروس باید هر بار با پا محکم به آن لگد بزند تا مادر شوهر حساب کار خود را بکند.


 8. 3 کاربر از پست Elahe-Goddess تشکر کرده اند .


 9. Top | #5

  کاربر فعال


  تاریخ عضویت
  آذر 1389
  نوشته ها
  602
  میانگین پست در روز
  0.33
  محل سکونت
  بجنورد
  تشکر از کاربر
  23,476
  تشکر شده 14,233 در 2,027 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  معرفی روستای دَرَق
  دَرَق از شهرهای استان استان خراسان شمالی است.این شهر در سال 1384به عنوان شهر مطرح شد.در ‪ ۱۷۰‬کیلومتری جنوب غربی بجنورد مرکز خراسان شمالی و در بخش مرکزی شهرستان گرمه قرار گرفته است.که فاصله آن با شهرگرمه 8کیلومتر میباشد. میان این دو شهر یک شهر بنام شهر ایور قرار دارد.از مکانهای دیدنی درق میتوان از مسجد جامع، نارنج قلعه، غار درق، قلعه خداوردی نام برد .


  و در سال ۱۳۸۵، تعداد ۴٫۵۹۴ نفر جمعیت داشته است

  با توجه به تفکیک شدن شهرستان گرمه جاجرم به دو شهرستان گرمه و جاجرم به صورت مجزادر سال 1388، درق جزء بخش مرکزی شهرستان گرمه قلمداد می شود. این شهر در دوران جنگ ایران و عراق ۵۸ شهید و ده ها آزاده و جانباز داشته است این شهر پس از گرمه مرکز شهرستان پر جمعیت ترین شهر در شهرستان گرمه میباشد

 10. 3 کاربر از پست Elahe-Goddess تشکر کرده اند .


 11. Top | #6

  کاربر فعال


  تاریخ عضویت
  آذر 1389
  نوشته ها
  602
  میانگین پست در روز
  0.33
  محل سکونت
  بجنورد
  تشکر از کاربر
  23,476
  تشکر شده 14,233 در 2,027 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  معرفی روستای طبر


  طبر، روستایی است از توابع بخش جلگه شوقان شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی ایران.

  جمعیت
  این روستا در دهستان طبر قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۱۰۲۵نفر (۲۹۸ خانوار) بودهاست

  موقعیت
  طبر در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهر بجنورد است. آثار تاریخی زیادی دراین روستا وجود دارد که نشان از قدمت طولانی بوجود آمدن این روستا دارد.

  اقتصاد
  در این روستا بیشتر مردم به کشاورزی و دامداری مشغول میباشند و عمده محصول کشاورزی آنها گندم، جو و انگور است. در این روستا چند چشمه و قنات وجود دارد که آب کشاورزی روستا را تامین میکند. باغهای روستای طبر به چند قسمت تقسیم شدهاند که هر قسمت نام مخصوص به خود را دارد. یک قسمت از این باغها که در جنوب روستا و در دامنهٔ رشته کوه سالوک قرار گرفتهاست «لق لق» نامیده میشود. باغهای لق لق از یک چشمه که در بلندترین نقطهٔ باغها قرار گرفتهاست سیراب میشوند. بخش دیگری از باغها که «ترنقی» نامیده میشوند در قسمت شمالی روستا قرار گرفتهاست. زبان مردم روستای طبر فارسی است.

  دیدنی ها
  از سایر مناطق دیدنی طبر میتوان به قلعه سنگینه و چنار خونی اشاره کرد. همچنین گورستان قدیمی واقع در کاریز (کهریز) هم نشان دهنده قدمت روستا میباشد.

  پیوند به بیرون
  از سایر مناطق دیدنی طبر میتوان به قلعه سنگینه و چنار خونی اشاره کرد. همچنین گورستان قدیمی واقع در سر کاریز (سر قنات پایین)و آثار خانههای مسکونی در مکانی موسوم به کوه خانه دار نشان دهنده قدمت روستا میباشد


  معرفی روستای فیروزه


  روستای فیروزه یکی از روستاهای خراسان شمالی میباشد که در ۱۵ کیلومتری شهر بجنورد به سمت شهراسفراین قرار دارد.این روستایکی از روستاهای باصفا و جذاب بجنورد میباشد و دارای باغات وسیع گردو میباشد.


 12. 2 کاربر از پست Elahe-Goddess تشکر کرده اند .


 13. Top | #7

  کاربر فعال


  تاریخ عضویت
  آذر 1389
  نوشته ها
  602
  میانگین پست در روز
  0.33
  محل سکونت
  بجنورد
  تشکر از کاربر
  23,476
  تشکر شده 14,233 در 2,027 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  معرفی روستای گیفــــان
  گیفان یا گیفان بالا روستایی است مرزی در دهستان گیفان واقع در شهرستان بجنورد استان خراسان شمالی ایران.
  رشتهکوه میسینو در شمال این روستا مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل داده و رشتهکوه دیگر منطقه آسیازو نام دارد. مهمترین روستای آنسوی مرز که روبروی گیفان قرار گرفته، روستای کورکولاب است.
  مردم روستای گیفان از بومیان فارس خراسان هستند و زبان ایشان از گویشهای ویژه و اصیل فارسی است که بسیاری از واژههای کهن فارسی را در خود نگه داشته است
  آب گرم ایوب که در فاصله ۷ کیلومتری گیفان واقع شده است از نقاط زیبا و گردشی منطقه بشمار میآید.
  پیششماره تلفنی گیفان ۰۵۸۵۵۲۵ است.


 14. 2 کاربر از پست Elahe-Goddess تشکر کرده اند .


 15. Top | #8

  کاربر فعال


  تاریخ عضویت
  آذر 1389
  نوشته ها
  602
  میانگین پست در روز
  0.33
  محل سکونت
  بجنورد
  تشکر از کاربر
  23,476
  تشکر شده 14,233 در 2,027 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض

  گردشگاه باباامان

  چشمهی باباامان در کیلومتر ۱۰ جادهٔ بجنورد - مشهد، به فاصلهٔ تقریبی ۳۰۰ متر از جاده، واقع شدهاست. آب این چشمه، جزء دستهی آبهای سولفاته کلسیک و سدیک است و مصرف آن صفراآور و ملین و تسهیل کننده اعمال گوارشی و دافع سموم است. این پارک دارای استخرهای متعدد و پارک جنگلی است و حدود ۴۰ هکتار وسعت دارد. در این تفرجگاه امازادهای وجود دارد که به بابا امان مشهور است. این تفرجگاه به دلیل قرار داشتن در کنار جاده اصلی در فصول مسافرتی یکی از محلهای اصلی اتراق مسافرین و زائرین است.
  مجموعه تفریحی باباامان در منطقه جنگلی حاشیه جاده ارتباطی بجنورد به مشهد با هشت استخر و آبشار و بیش از ۲۰۰ هکتار جنگل، توقفگاهی جذاب برای مسافران و زایران در این خطهاست.
  بیش از ۴۰۰هزار اصله درخت از قبیل چنار بعضا ۴۰۰ساله به همراه درختان زبان گنجشگ، اقاقیا، زالزالک، زردآلو و بید در این مجموعه وجود دارد.
  چشمه این مجموعه تفریحی که از نوع آبهای معدنی محسوب میشود ۳۵تا ۴۰متر مکعب در ثانیه آبدهی دارد. آب «باباامان» از چهار نقطه درون تپهای میجوشد و به درون استخرهایی میریزد که با اختلاف سطح ساخته شدهاست. از میان درختان چنار کهنسال، بر فراز تپهای که چشمه در مجاورت آن قرار دارد، بنای امامزادهای معروف به شاهزاده اسماعیل قرار دارد. در آغوش تپهها، درختان انبوه و مناظر تماشایی باباامان تاسیساتی نظیر متل، رستوران، پارک کودک و محل استراحت خانوادهها جای گرفتهاست هوای لطیف و شبهای دل انگیز و زیبای باباامان هر گردشگری را به خود جذب میکند.
  این قوری و سماور رو بالای کوه ساختن
  پاییز در باباامان
  جاده باباامان


 16. 3 کاربر از پست Elahe-Goddess تشکر کرده اند .


 17. Top | #9

  کاربر فعال


  تاریخ عضویت
  آذر 1389
  نوشته ها
  602
  میانگین پست در روز
  0.33
  محل سکونت
  بجنورد
  تشکر از کاربر
  23,476
  تشکر شده 14,233 در 2,027 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض  بش قارداش


  بش قارداش یکی از جاذبههای طبیعی و گردشگری شهرستان بجنورد میباشد که از لحاظ واژه در زبان ترکی به معنی پنج برادر میباشد.

  نامهای دیگر پنج برادر مکان ایران، خراسان شمالی، بجنورد نوع تاریخی، تفریحی پیشینه هخامنشیان امکانات استخر شنای بزرگسالان و کودکان

  نقطه جغرافیایی

  این مکان در ۷ کیلومتری شهر بجنورد (مرکز استان خراسان شمالی) در مسیر جاده بجنورد اسفراین میباشد

  تاریخی

  پیش از اسلام در زمان اشکانیان و ساسانیان در این محل عبادتگاه پیشوایان کنتیس زرتشتی قرار داشتهاست.به سبب اقامت چهار فصل مغ (بزرگان دینی زرتشتی) به چهار مغان شهرت یافتهاست.طبق مدارک موجود آب چشمه به چهرمغان یا چرمغان موسوم بوده که هم اکنون نیز به این نام معروف است.


  نام این مکان یعنی بش قارداش بر اساس داستانی تاریخی است که در بین مردم شهر جریان دارد. طبق این افسانه در روزگاران قدیم پنج برادر در شهر بجنورد زندگی میکردند که به دلیل مخالفت با ظلم و ستم حکمران تحت تعقیب ماموران قرار داشتند. این پنج برادر به همراه هم گریختند و ماموران نیز آنها را تا این مکان تعقیب کردند. پنج برادر از خدا طلب کمک کردند، در این هنگام پنج سوراخ در کوه ایجاد شد که برادران به آنها پناه بردند و از سوراخها آب گوارایی جاری شد. تا سالها قبل و پیش از خشکسالیهای شدید تعداد چشمهها پنج عدد بود که تمامی آنها آب بسیار داشتند. البته بعضی از افراد ناآگاه این موضوع را اینچنین نقل میکنند که چون پنج چشمه غار مانند سنگی وجود دارد نامشان بش قارداش شدهاست. قار=غار و داش که در ترکی همان سنگ است. البته احتمالا این روایت توسط مهاجران و کسانی آشنایی به زبان ترکی نداشتهاند پدید آمده. در ترکی صفت قبل از اسم میآید. یعنی اگر اینگونه بود باید نام «بش داشلِه غار» به آن میدادند.

  آب چشمه بش قارداش از کوهی سنگی و از پنج شکاف بزرگ و کوچک در پایین کوه بیرون میریزد. که در روزگار دیرین آب چشمه در سمت بالا و میانه کوه بیرون میزده و هم اکنون شکافها و مسیرهای آب نیز برروی کوه جای ماندهاست. در پایین کوه یک شعار سنگ تراشیدهای وجود دارد که شعار زرتشتیان یعنی پندار نیک گفتار نیک و کردار نیک برروی کوه حک شدهاست سنگتراش این اثر اسماعیل جزمی نقاش، خطاط و سنگ تراش بجنوردی میباشد که در سال ۱۳۰۰ و اندی این سخن را تراشیده و به گفته خودش برای در یاد ماندن در دلها تاریخ آن را به ۱۳۰۰ خورشیدی نوشتهاست. در سمت چپ کوه و چشمه بش قارداش یک بنای تاریخی که به دستور ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده هم اکنون پابرجاست و در سالهای قبل چندی از خاندان شادلو بجنورد در آن دفن شدهاند. در روبروی استخر اصلی بش قارداش یک دروازه از حدود ۲۰۰ سال پیش تا کنون پابرجاست

 18. 2 کاربر از پست Elahe-Goddess تشکر کرده اند .


 19. Top | #10

  کاربر فعال


  تاریخ عضویت
  آذر 1389
  نوشته ها
  602
  میانگین پست در روز
  0.33
  محل سکونت
  بجنورد
  تشکر از کاربر
  23,476
  تشکر شده 14,233 در 2,027 پست
  اندازه فونت

  پیش فرض


  خواص آب معدنی بش قارداش

  آب چشمه بش قارداش در آبشناسی پزشکی جهت درمان بیماریهای تغذیهای، اشکالات کبدی، صفرایی و ناراحتیهای دستگاه ادراری دارای اهمیت خاصی میباشد. در تحقیقات دکتر محمدرضا غفوری استاد دانشکده داروسازی دانشگاه تهران آب معدنی بش قارداش در شمار آبهای بیکربناته، کلسیم و سولفاته کلروره سرد به همراه سیلیس و آثار آهن میباشد. در اعلامیه بهداشت محیط شهرستان بجنورد به نقل از کتاب ایشان (شناخت آب معدنی و چشمههای ایران) اثرات درمانی آب بش قارداش چنین اعلام شدهاست. در اختلالات دستگاه گوارش معده، کبد، لوزالمعده و روده موثر است در اثرات سوخت و سازکلوسیدها، پروتیدها، کلسترولاسید اوریک. در اعمال تغذیه در مورد بیماریهای معده خاصیت قلیایی این آبها به سبب خنثی کردن اسیدیته و وجود سیلیسرودهها بطور مستقیم نیروبخش و بطور غیر مستقیم در اثر سهولت ترشحات صفرایی و لوزالمعده سبب تغییر محتویات شیمیایی و میکروبی محیط میگردند. باید متذکر شد اینگونه آبها در تورم رودهها در اثر تخمیر اثرات نیکویی دارند. در مورد کبد و لوزالمعده از نظر تجربی گذشته از ازدیاد خاصیت، آمیلار، آب دهان و لوزالمعده نیروی اسیدزا، اوره آز، ساکاراز، آنزیمهای کلوتامیک و پیرودیک را بالا میبرند. آب بش قارداش چندی پیش توسط شرکت چشمه طبیعت بجنورد به بهره برداری رسید و به صورت آب معدنی ابتدا با نام سحا و چندی بعد با نام گلستان وارد بازار ایران شد

  امکانات

  این مکان تفریحی دارای سه استخر میباشد که دو استخر آن برای شنا کودکان و بزرگسالان درست شدهاست. یک نمازخانه برای مردم و مسافرین محترم و از امکانات در حال ساخت میتوان به استخر بانوان اشاره کرد. دیگر امکانات: تلفن همگانی - سوپر مارکت - سیستم روشنایی در شب - پارکینگ - کمپ نیروی انتظامی - پست امداد و نجات هلال احمر - آنتن دهی همراه اول و ایرانسل - آب شرب و سرویس بهداشتی
  به ویژه اثر حفاظتی و تسکین دهنده دارد.  استخر مرکزی بش قارداش


  چشمه بش قارداش


  شب های بش قارداش


  آینه خانه مفخم
  جاده باباامان

  پارک آفرینش که توسط پتروشیمی خراسان شمالی ساخته شد

  جاده اسفراین
 20. 3 کاربر از پست Elahe-Goddess تشکر کرده اند .


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. معرفی شغل حسابداری
  توسط سمن ناز در انجمن تحقیق
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,10,26, ساعت : 22:04
 2. عمارت مفخم و آیینه خانه بجنورد
  توسط SaRa در انجمن مناطق دیدنی ایران
  پاسخ ها: 3
  آخرین نوشته: 1389,06,06, ساعت : 01:30
 3. صلح شرم آور | فردریک اسپاتس | معرفی کتاب
  توسط آنیتا در انجمن خارجی
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,05,29, ساعت : 13:24
 4. اپل iAd را معرفی کرد
  توسط samane7 در انجمن تبلت
  پاسخ ها: 1
  آخرین نوشته: 1389,01,23, ساعت : 16:03

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •