ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
6000 تومان
8000 تومان
9000 تومان
10000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
تاریخچه ماهواره ها و انواع آن= تاریخچه تلویزیون ماهواره ای
asiatech

www.eraofempire.irنودهشتیا
فید آر اس اس
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. Top | #1

  کاربر عادی


  تاریخ عضویت
  مهر 1389
  نوشته ها
  41
  میانگین پست در روز
  0.02
  محل سکونت
  خیلی دور , خیلی نزدیک
  تشکر از کاربر
  273
  تشکر شده 269 در 81 پست
  اندازه فونت

  Thumbs up تاریخچه ماهواره ها و انواع آن= تاریخچه تلویزیون ماهواره ای

  تاریخچه تلویزیون ماهواره ای

  [INDENT] انواع ماهواره ها
  ماهواره ها بر اساس ماموریت هایشان طبقه بندی می شوند.
  1-ماهواره های تحقیقات علمی اطلاعات را به منظور بررسی های کارشناسی جمع آوری می کنند. این ماهواره ها اغلب به منظور انجام یکی از سه ماموریت زیر طراحی و ساخته می شوند. (1) جمع آوری اطلاعات مربوط به ساختار، ترکیب و تاثیرات فضای اطراف کره زمین. (2) ثبت تغییرات در سطح و جو کره زمین. این ماهواره ها اغلب در مدارهای قطبی در حرکتند. (3) مشاهده سیارات، ستاره ها و اجرام آسمانی در فواصل بسیار دور. بیشتر این ماهواره ها در ارتفاع کوتاه در حرکتند. ماهواره های مخصوص تحقیقات علمی حول سیارات دیگر، ماه و خورشید نیز حضور دارند.
  2-ماهواره های هواشناسی به منظور مطالعه بر روی نقشه های هواشناسی و پیش بینی وضعیت آب و هوا کمک می کنند. این ماهواره ها قادر به مشاهده وضعیت اتمسفر مناطق گسترده ای از زمین می باشند.بعضی از ماهواره های هواشناسی در مدارهای سان سینکرنوس، قطبی، در حرکتند که توانایی مشاهده بسیار دقیق تغییرات در کل سطح کره زمین را دارند. آنها می توانند مشخصات ابرها، دما، فشار هوا، بارندگی و ترکیبات شیمیایی اتمسفر را اندازه گیری نمایند. از آنجا که این ماهواره ها همواره هر نقطه از زمین را در یک ساعت مشخص محلی مشاهده می کنند دانشمندان با اطلاعات به دست آمده قادر به مقایسه دقیق تر آب و هوای مناطق مختلفند. ضمنا شبکه جهانی ماهواره های هواشناسی که در این مدارها در حرکتند می توانند نقش یک سیستم جستجو و نجا ت را بر عهده گیرند. آنها تجهیزات مربوط به شناسایی سیگنال های اعلام خطر در همه هواپیما ها و کشتی های خصوصی و غیر خصوصی را دارا هستند.
  بقیه ماهواره های هواشناسی در ارتفاع های بلند تر در مدارهای ژئوسینکرنوس قرار دارند. از این مدارها، آنها می توانند تقریبا نصف کره زمین و تغییرات آب و هوایی آن را در هر زمان مشاهده کنند. تصاویر این ماهواره ها مسیر حرکت ابرها و تغییرات آنها را نشان می دهد. آنها همینطور تصاویر مادون قرمز نیز تهیه می کنند که گرمای زمین و ابرها را نشان می دهد.
  3-ماهواره های ارتباطی در واقع ایستگاه های تقویت کننده سیگنال ها هستند، از نقطه ای امواج را دریافت و به نقطه ای دیگر ارسال می کنند. یک ماهواره ارتباطی می تواند در آن واحد هزاران تماس تلفنی و چندین برنامه شبکه تلویزیونی را تحت پوشش قرار دهد. این ماهواره ها اغلب در ارتفاعهای بلند، مدار ﮋئوسینکرنوس و بر فراز یک ایستگاه در زمین قرار داده میشوند.
  یک ایستگاه در زمین مجهز به آنتنی بسیار بزرگ برای دریافت و ارسال سیگنالها میباشد. گاهی چندین ماهواره که در یک شبکه و درمدارهای کوتاهترقرار گرفته اند، امواج را دریافت و با انتقال دادن سیگنال ها به یکدیگر آنها را به کاربران روی زمین در اقصی نقاط آن می رسانند. سازمانهای تجاری مانند تلویزیون ها و شرکت های مخابراتی در کشورهای مختلف از کاربران دائمی این نوع ماهواره ها هستند.
  4-ماهواره های ردیاب،که کلیه هواپیماها، کشتی ها و خودروها بر روی زمین قادربه مکان یابی با دقت بسیار زیاد خواهند بود. به علاوه اشخاص عادی نیز میتوانند از شبکه ماهواره های ردیاب بهره مند شوند.در واقع سیگنال های این شبکه ها (GPS)در هر نقطه ای از زمین قابل دریافتند.دستگاه های (GPS)دریافت کننده، سیگنال ها را حداقل از سه ماهواره فرستنده دریافت و پس از محاسبه کلیه سیگنال ها، مکان دقیق را نشان می دهند.
  5-ماهواره های مخصوص مشاهده زمین به منظور تهیه نقشه و بررسی کلیه منابع سیاره زمین و تغییرات ماهیتی چرخه های حیاتی در آن، طراحی و ساخته می شوند. آنها در مدارهای سان سینکرنوس قطبی در حرکتند. این ماهواره ها دائما در شرایط تحت تابش نور خورشید مشغول عکس برداری از زمین با نور مرئی و پرتوهای نا مرئی هستند.رایانه ها در زمین اطلاعات به دست آمده را بررسی و مطالعه می کنند. دانشمندان به کمک این ماهواره معادن و مراکز منابع در زمین را مکان یابی وظرفیت آنها را مشخص می کنند.همینطور می توانند به مطالعه بر روی منابع آبهای آزاد و یا مراکز ایجاد آلودگی و تاثیرات آنها و یا آسیب های جنگل ها و مراتع بپردازند.
  6-ماهواره های تاسیسات نظامی مشتمل از ماهواره های هواشناسی، ارتباطی، ردیاب و مشاهده زمین می باشند که برای مقاصد نظامی به کار می روند.برخی از این ماهواره ها که به ماهواره های جاسوسی نیز شهرت دارند قادر به تشخیص دقیق پرتاب موشکها، حرکت کشتی ها در مسیر های دریایی و جابجایی تجهیزات نظامی در روی زمین می باشند.
  تاریخچه ماهواره
  ماهواره، یا «قمر مصنوعی»، به دستگاه*های ساخت بشر گفته می*شود که در مدارهایی در فضا به گرد زمین یا سیارات دیگر می*چرخند.
  اهمیت ماهواره*ها برای مخابرات و بررسی منابع زمینی و پژوهش و کاربردهای نظامی و جاسوسی روزافزون است. بخشی از پژوهشهای علمی و تخصصی که در آزمایشگاه*های مستقر در فضا انجام می*شود، هرگز نمی*توانست روی کره زمین جنبه عملی به خود گیرد

  ]ظاهرا نخستین اشاره به ماهواره در ادبیات، نوشته*ای از ادوارد اورت هیل است. او در سال ۱۸۶۹ در داستانی بنام «ماه آجری» از ماهواره*ای حامل انسان نام می*برد که به دور زمین می*گردد. ژول ورن نیز در داستان «میلیون*های بگم» در سال ۱۸۷۹ از گلوله توپی نام می*برد که بطور ناخواسته در مدار زمین به گردش در*آمده است. کنستانتین سیولخوسکی نیز در رساله خود بنام «اکتشاف فضای کیهانی با وسائل عکس*العملی» در میان انبوهی از اندیشه*های نو در مورد فضانوردی، از ماهواره نیز نام می*برد. در سال ۱۹۴۵ آرتور سی. کلارک نویسنده داستان*های علمی، برای اولین بار پیشنهاد کرد که ماهواره*های ارتباطی برای تامین ارتباط در سراسر زمین در مدار ژئوسنکرون زمین قرار گیرند.

  تاریخچه ماهواره های مصنوعی : اولین ماهواره مصنوعی اسپوتنیک 1 ( Sputnik 1 ) بود که توسط شوروی در 4 اکتبر 1957 شروع به کار کرد . که این باعث به راه افتادن یک رقابت فضایی بین شوروی و آمریکا شد . آمریکا نیز اولین ماهواره خود را در 31 ژانویه 1958 به فضا پرتاب کرد . بزرگترین ماهواره مصنوعی که هم اکنون به دور زمین می چرخد ایستگاه بین المللی فضایی می باشد .
  [/COLOR] انواع ماهواره
  •ماهواره ضد سلاح : که بعضی مواقع ماهواره های کشنده نیز خوانده می شوند ، که ماهواره هایی هستند که برای خراب کردن ماهواره های دشمن و دیگر سلاح های مداری و اهداف دیگر طراحی شده اند . که هم آمریکا و هم روسیه از این نوع ماهواره دارند .
  •ماهواره های نجومی : که برای مشاهده فاصله سیاره ها و کهکشان ها و دیگر اشیای خارجی فضا استفاده می شود .
  •ماهواره های زیستی : ماهواره هایی هستند که برای حمل ارگانیسم های زنده طراحی شده اند ، عموماً برای آزمایش های علمی استفاده می شوند .
  •ماهواره های مخابراتی : ماهواره هایی هستند که برای اهداف ارتباط راه دور در فضا قرار گرفته اند . ماهواره های مخابراتی مدرن نوعاً از مدار های زمین همگام ، مولنیا ( Molniya ) و پایین زمینی استفاده می کنند .
  •ماهواره های مینیاتوری : ماهواره هایی هستند که دارای وزن کم و سایز کوچک به طور غیر عادی می باشند . طبقه بندی جدیدی که برای گروه بندی این ماهواره ها استفاده می شود عبارت است از : ماهواره های کوچک ( 500-200kg ) ، ماهواره های میکرو ( زیر 200kg ) و ماهواره های نانو ( زیر 10kg )
  •ماهواره های هدایت کننده : ماهواره هایی هستند که از پخش کردن سیگنال های رادیویی استفاده می کنند تا دریافت کننده های موبایل را در زمین فعال نمایند تا مکان دقیق آن ها مشخص شود .
  •ماهواره های اکتشافی : ماهواره های مشاهداتی زمین یا ماهواره های مخابراتی می باشند ، که برای کاربرد های نظامی و جاسوسی مستقر شده اند . • ماهواره های زمین شناسی : ماهواره هایی هستند که برای نظارت بر محیط ، هواشناسی و ساختن نقشه و ... استفاده می شوند .
  •ایستگاه فضایی : یک ساختار ساخته دست بشر می باشد که برای زندگی انسان در فضای خارج طراحی شده است . یک ایستگاه فضایی از انواع فضاپیماها به وسیله نقصش در نیرو محرکه زیاد یا امکانات بر زمین نشستن ، متمایز می شود-به جای موتور های دیگر به عنوان جابه جایی به و از ایستگاه استفاده می شود . ایستگاه های فضایی برای باقی ماندن در مدار برای مدت کوتاهی طراحی شده اند ، برای قسمتی از هفته یا ماه یا حتی سال .
  •ماهواره های تتر ( Tether ) : ماهواره هایی هستند که به وسیله یک کابل که به آنها تتر ( افسار) می گویند ، به ماهواره های دیگر وصل می شوند .
  •ماهواره های هوا شناسی : که به طور ابتدایی برای نشان دادن آب و هوای کره زمین به کار می روند .
  مدار ماهواره*ها
  [COLOR=Blue]ماهواره در یک مسیر بسته که آن را مدار ماهواره می*نامند، به دور زمین در گردش است. این مسیر ممکن است دایره*ای یا بیضی شکل باشد و مرکز زمین در مرکز این مسیر یا در یکی از کانون*های بیضی آن قرار دارد. ماهواره درصورتی که تحت تاثیر نیروهای گرانشی دیگری قرارنگیرد، همواره درصفحه*ای به نام صفحه مداری به گردش خود به دور زمین ادامه می دهد. حرکت این صفحه مداری به پریود مدار و زاویه صفحه با صفحه استوا بستگی دارد. اگر این زاویه صفر باشد، صفحه مداری منطبق بر صفحه استوایی زمین می*شود

  داستان کوتاه پیدایش تلویزیون ماهواره ای

  اولین کسی که ایده ارتباط ماهواره ای را مطرح کرد نه مهندس بودو نه کسی که در کارهای فنی سررشته داشت ولی نگاه بسیار عمیقی نسبت به دنیای پیرامون خود داشت و به اصطلاح آینده نگر بود. این شخص اسمش آرتور سی کلارک بود که احتمالا شما داستان علمی تخیلی معروف او را خوانده اید “اودیسه فضایی 2001″ که استنلی کوبریک کارگردان بزرگ، فیلمی به یاد ماندنی از روی این کتاب ساخت. آرتور سی کلارک ایده ارتباط ماهواره ای را در مقاله ای به نام “Extraterrestrial Relays” در سال 1945 مطرح کرد. به این صورت که با قرار دادن 3 ماهواره در مدارژئوسنکرون* می توان کل کره زمین را تحت پوشش ارتباط ماهواره ای قرار داد.
  آرتور سی کلارک هر چند با طرح این ایده به تلویزیون ماهواره ای فکر نکرده بود ولی آنقدر عمر کرد تا ببیند که مقاله او الهام بخش تلویزیون ماهواره ای شد. اولین ماهواره ای که برای فرستادن سیگنال تلویزیونی بکار رفت , ماهواره تل استار در سال 1962 بود که سیگنال های تلویزیونی را از اروپا به آمریکا می فرستاد. در آن سال ها سیگنال تلویزیونی را ایستگاه های زمینی با تجهیزات پیشرفته آن زمان (که الان همان دستگاه ها بسیار پیش پا افتاده شده اند) میگرفتند و به صورت امواج تلویزیونی به اصطلاح رله می کردند. شاید برایتان جالب باشد که اولین شبکه ملی تلویزیون ماهواره ای در سال1967 توسط شوروی سابق راه اندازی شد. این شبکه اربیتا (Orbita) نامیده شد و کانال های تلویزیونی را به ایستگاه های زمینی می فرستاد و آنها نیز به نوبه خود سیگنال ها را به صورت زمینی از طریق کابل به تلویزیون های خانگی رله می کردند. سال 1974 اولین دسترسی سیگنال از ماهواره به تلویزیون به کمک رسیور و به طورمستقیم آزمایش شد. در آن سال ها این کار بسیار گران تمام می شد و برای تجاری شدن هنوز سالها وقت نیاز داشت با این حال بیشتر مورد استفاده شرکت های تلویزیون کابلی برای گرفتن تصویر و رله کردن آن بر روی کابل و رساندن آن به خانه مشتریان خود بکار گرفته می شد. استفاده شخصی از سیگنال ماهواره هنوز وجود نداشت. هر چند در همان دهه 70 میلادی یک پروفسور دانشگاه استنفورد آنتن و دستگاه بزرگی را برای استفاده شخصی خود درست کرد که می توانست صد ها کانال تلویزیونی ماهواره ای که برای استفاده شرکت های تلویزیون کابلی آن زمان استفاده می شد ، دریافت کرده و به تماشای فیلم های مورد علاقه خود بپردازد. این پرفسور که H. Taylor Howardنام داشت بعد از مدتی دیدن فیلم های مورد علاقه خود از طریق آنتن و دستگاه ابداعی خود دچار وجدان درد می شود و یک چک به مبلغ 100 دلار برای شرکتی که کانال ها را بر روی ماهواره قرار می داد ، فرستاد تا از این طریق دین خود را بابت دیدن کانال ها پرداخت کرده باشد. اما بعد از مدتی با کمال تعجب دید که چک او توسط شرکت بازگردانده شده و ضمن نپذیرفتن 100 دلار برای جناب پروفسور نوشتند که شرکت مذکور فقط طرف قرارداد شرکت های بزرگ کابلی است نه افراد شخصی. این کار هوارد مثل بمب تو دنیای تکنولوژی ارتباطی صدا داد و عده ای را به فکر دریافت مستقیم کانال های تلویزیونی از ماهواره انداخت.
  سال های بین 1981 و 1985 را می توان سال های توسعه آنتن های بشقابی خیلی بزرگ برای دیدن کانال های ماهوا ره ای نامید. ولی هنوزکاملا همه گیر نشده بود .آنهم بیشتر به خاطر قیمت. در سال 1981 یک دستگاه آنتن با رسیور ماهواره حدود 10,000 دلار برای مصرف کننده آب می خورد . در اواخر سال 1985 این مبلغ به 3000 دلار کاهش یافت. قطر آنتن ها در آن زمان به 2 متر و حتی بیشتر هم می رسید. اواخر دهه هشتاد بود که آنتن ماهواره نسبتا همه گیر شد. البته در ایران با چند سال تاخیر یعنی اوایل دهه نود بود که آنتن ماهواره اول در سطوح مرفه جامعه و با ارزان شدن بیشتر آن به سایر لایه ها و طبقات اجتماعی رسوخ کرد.
  امروزه با قیمت نسبتا نازل می توان یک دستگاه کامل ماهواره تهیه کرد. با وجود این کاهش هنوز وقتی که مشتریان ما در مورد قیمت یک دستگاه کامل به همراه نصب از ما می پرسند و ما قیمت حدود 250 دلاری (1800 کرون سوئد) را به آنها پیشنهاد می دهیم ، برخی باز هم چانه می زنند تا تخفیف بیشتری نصیبشان شود. به باورم این عادتی است ریشه دار در الگوی خرید ما ایرانیان که جنسی ولو با قیمت ارزان هم که باشد باید چانه بزنیم. بعد ها شاید در مورد فرهنگ چانه زنی بیشتر بحث کنم و نشان خواهم داد که چگونه چانه زنی در جوامع صنعتی کارکرد خود را از دست داده است.
  توضیحات:
  *مدار ژئوسنکرون مداری است درست بر بالای خط استوای زمین که اگر ماهواره ای در این مدار قرار گیرد سرعت گردش آن به دور کره زمین درست برابر سرعت حرکت وضعی خود زمین است به خاطر همین جایگاه ماهواره در فضا نسبت به ناظری که بر روی زمین قرار دارد همواره ثابت است. این مدار در ارتفاع 36600 کیلومتر بالای سطح زمین قرار دارد.
  ایـنـجــــا


  دخـتـرکـــی در آیـنــه ایـسـتـاده


  کـه از تـمــام دنـیــا  فـقـط لـحـظـه ای بــودنِ تـصــویـری را مـی خــواهـد


  کـه از پـشـت عــرضِ شــانه هـایــش را در بـر گـرفـتـه بـاشــد . . .

 2. کاربر زیر از پست sahar75 تشکر کرده است .


موضوعات مشابه

 1. دروس حقوقی !
  توسط Guest2 در انجمن حقوق (درسی)
  پاسخ ها: 6
  آخرین نوشته: 1391,02,31, ساعت : 11:38
 2. انوشیروان دادگر، ایران را نیرومند کرد
  توسط .LiLiM. در انجمن تاریخ ایران
  پاسخ ها: 13
  آخرین نوشته: 1391,02,10, ساعت : 12:14
 3. رمان عشق زنجيری | روشای تنها کاربر انجمن
  توسط افسانه كهنگي در انجمن رمان های کامل شده نوشته کاربران
  پاسخ ها: 33
  آخرین نوشته: 1389,08,14, ساعت : 23:49
 4. گزيده سرمقاله روزنامه هاي امروز |17 مرداد
  توسط آنیتا در انجمن اخبار و مطالب مفید روز
  پاسخ ها: 0
  آخرین نوشته: 1389,05,17, ساعت : 10:55
 5. پاسخ ها: 100
  آخرین نوشته: 1389,04,21, ساعت : 12:46

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •