ارسال پاداش نقدی برای کاربر
شما در حال حمایت به صورت مهمان هستید.
مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید
1000 تومان
2000 تومان
4000 تومان
مبالغ دیگر
و یا مبلغ مورد نظر خود را وارد کنید
واریز آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب
باغ مارشال | حسن کریم پور | معرفی و نقد کتاب
تور

نودهشتیا
فید آر اس اس
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12
  1. Top | #1

همکار بازنشسته

میانگین پست در روز
    2.08
    تشکر از کاربر
    25,979
    تشکر شده 22,223 در 3,552 پست
    اندازه فونت

Post باغ مارشال | حسن کریم پور | معرفی و نقد کتاب

خلاصه رمان:
    باغ مارشال سرگذشت پسری به نام خسرو اسفندیاری از عشایر استان فارس است که خانواده اش دختر یکی از خان زادگان به اسم ناهید رو که از بچگی با هم بزرگ شدند را برای ازدواج با اون در نظر گرفتند ولی خیلی اتفاقی خسرو با دختری به اسم سیما آشنا میشه و به اون دل می بنده و از شهر و دیار و خانواده اش چشم پوشی میکنه و راهی لندن میشه که اونجا بنا بر حادثه ای دست به قتل میزنه و ..........

خوب می خواهیم رمان باغ مارشال رو نقد کنیم .
    این رمان سه جلدی هست می تونید تا هرجایی که خوندید نقد کنید.

لینک داستان

باغ مارشال (جلد دوم) | (تایپ گروهی نودوهشتیا)
    باغ مارشال(جلد اول) | حسن کریم پور

/ویرایش شد/

2. 12 کاربر از پست نیلوفر دختر دریا تشکر کرده اند .

3. Top | #2

همکار بازنشسته

میانگین پست در روز
    2.08
    تشکر از کاربر
    25,979
    اندازه فونت

یعنی هیچکی نقدی برای این رمان نداشت؟
    خوب خودم اولین نقد رو می کنم

تعریف باغ مارشال رو زیاد شنیده بودم و همیشه دلم می خواست بخونم. وقتی شروع به خوندن جلد اول کردم زیاد نتونستم توی بطن ماجرا برم ، شاید برای اینکه راوی داستان مرد بود! ولی در مجموع جلد اول رو دوست داشتم و به نظرم خوب بود مخصوصا قسمت هایی که توی لندن بودند جذابیتش بالا بود و من دقیقا حس می کردم بر اساس ماجرای واقعی نوشته شده.
    اما در مورد شخصیت ها ، نمیدونم چرا زیاد نمی تونستم به خسرو خرده بگیرم ! خب گناهی هم نداشت و دلش نمی خواست تن به یه ازدواج تحمیلی بده. اما از سیما اصلا خوشم نمی یومد.
    در مورد ناهید واقعا از دست این شخصیت و رفتارهاش حرص خوردم ، مخصوصا بی پروایی اش و اینکه این و اون رو واسطه می کرد!! عشق و وفاداری هم حدی داره ، نشستن به پای کسی که نادیده ات گرفته و رفته سمت یه نفر دیگه میشه یه جوری حماقت ، اونم 28 سال!!
    کلا دلم می خواست باغ مارشال فقط یه جلد بود و ناهید به خسرو جواب منفی میداد.
    ولی باز جلد دوم قسمت خاطرات ناهید جالب بود ولی بعدش خیلی دچار افت شد. داستان هم الکی کش داده شده بود. مثلا قسمت های بودن در تهران و با خانواده حسین شمرونی خسته کننده بود. و یه سری قسمت ها هم نویسنده کم حافظه میشد ، توی زمانبندی اشتباه و تناقض زیاد بود و گاهی هم اسم شخصیت ها ، اسم خواهر هلاکو اول هدیه بود یکهو شد مژگان ، با برادر ناتنی خسرو بهزاد بود شد کیومرٍث!!!
    و پشت جلد ، جلد دوم (آخرین صفحه جلد دوم هم بود) رو که می خوندم واقعا از خسرو حالم به هم می خورد و بیشتر از اون حماقت ناهید که عمرش رو حروم همچین آدمی کرد.
    و اما جلد سوم باغ مارشال پایانی بود بر تصور و تعریف های زیبایی که از باغ مارشال شنیده بودم و خودم هم تا حدودی (نه به اندازه تعریف هایی که شنیده بودم ) این کتاب رو دوست داشتم.
    خیلی دلم میخواد بدونم آقای کریم پور چه اصراری داشتند که این کتاب همچنان ادامه پیدا کنه و خط سیر داستان این طور بشه؟! اینکه توی دل خواننده نسبت به خسرو و آقایون تنفر ایجاد بشه؟ یا افسوس به حال ناهید و زنانی مثل ناهید که اسوه وفاداری داری هستند و توی زندگی چیزی نمیخوان به غیر از محبت و توجه ...
    کلا شاکی هستم از روند داستان و تمام شدنش در پایان جلد سوم و سادگی و فرشته وار بودن (بیش از حد ) ناهید ! و اینکه جلد سوم طوری تموم شد که باید منتظر جلد چهارم بمونیم!

ویرایش توسط نیلوفر دختر دریا : 1389,09,03 در ساعت ساعت : 20:46

4. 13 کاربر از پست نیلوفر دختر دریا تشکر کرده اند .

5. Top | #3

کاربر نیمه حرفه ای

میانگین پست در روز
    0.45
    تشکر از کاربر
    23,809
    تشکر شده 7,642 در 827 پست
    اندازه فونت

سلام دوست عزيز...ممنون از تاپيكت
    راستش من فقط جلد يك اين رمان رو چند سال پيش خوندم چون خيلي تعريفش رو شنيده بودم ولي متاسفانه نتونستم با رمان ارتباط برقرار كنم...جلد دو رو شروع كردم ولي بعد از خوندن حدود سي صفحه گذاشتمش كنار...

به نظر من هم كار ناهيد حماقت بود...اصلا بي خود و بدون دليل اين همه سال صبر كرد...

با عرض شرمندگي اصلا نمي فهمم كه اين رمان چرا اينقدر معروفه!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

زندگي صحنه ي يكتاي هنرمندي ماست....هركسي نغمه ي خود خواند و از صحنه رود
    صحنه پيوسته به جاست....خرم آن نغمه كه مردم بسپارند به ياد......

6. 7 کاربر از پست daneshmand تشکر کرده اند .

7. Top | #4

همکار بازنشسته

میانگین پست در روز
    2.08
    تشکر از کاربر
    25,979
    اندازه فونت

با عرض شرمندگي اصلا نمي فهمم كه اين رمان چرا اينقدر معروفه!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    من به این نتیجه رسیدم که دلیل استقبال از این رمان برمیگرده به سال چاپش یعنی سال 77 که حدود دوازده سال پیش هست، خوب اون موقع رمان ایرانی تا این حد انتشار و پیشرفت پیدا نکرده بود و با توجه به اون زمان این رمان برای خواننده رمان عالی به شمار می رفت .
    الان دیگه همه انقدر رمان های قوی تر از باغ مارشال خوندیم که این کتاب برامون متوسط یا حتی رو به پائین محسوب میشه.
    در هر حال من هنوز معتقدم ای کاش آقای کریم انقدر داستان رو ادامه نمی دادند.

8. 8 کاربر از پست نیلوفر دختر دریا تشکر کرده اند .

9. Top | #5

کاربر نیمه فعال

میانگین پست در روز
    0.23
    تشکر از کاربر
    11,641
    تشکر شده 5,080 در 1,140 پست
    حالت من
    Gig
    اندازه فونت

من جلد اول این کتابو کامل خوندم خیلی خیلی دوست دارم این کتابو . و جلد دوم رو فقط چند صفحه از قسمتهای وسط و آخراشو خوندم تا بدونم بالاخره خسرو و ناهید باهم ازدواج کردند یا نه!! ا به نظرم نباید داستان ادامه پیدا می کرد. و همون جلد اول کافی بود.
    ولی کتاب خیلی خوبی بود و مثل خیلی از رمانها خیلی دور از واقعیت و اغراق آمیز نبود ( به جز بعضی از رفتارهای ناهید)

جلد سوم بر اساس سرگذشت کیه؟ ناهید یا خسرو؟
    ویرایش توسط *mikhak* : 1389,09,06 در ساعت ساعت : 18:01

10. 6 کاربر از پست *mikhak* تشکر کرده اند .

11. Top | #6

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    0.65
    تشکر از کاربر
    20,561
    تشکر شده 44,413 در 1,321 پست
    اندازه فونت

من هیچ کدومش رو نخوندم ولی دو تا از کتابابی دیگه ی این نویسنده رو خوندم و اصلا به دلم نچسبید واسه همین دیگه باغ مارشال رو نخوندم.به نظر من مردا روایتهای عاشقانه رو خوب نمی تونن به قلم بیارن
    از نقدهای بقیه دوستان هم این نتیجه رو گرفتم که چون شانسی باغ مارشال فروش کرد و بقیه رمانهای این نویسنده فروش چندانی نداشتن باعث شد که نویسنده برای پول درآوردن به فکر ادامه دادن داستان بیفته که طبق معمول کار خراب از آب درمیاد

12. 7 کاربر از پست *TARA* تشکر کرده اند .

13. Top | #7

کاربر نیمه فعال

میانگین پست در روز
    0.34
    تشکر از کاربر
    1,996
    تشکر شده 1,716 در 626 پست
    اندازه فونت

به نظر من این رمان بیش از حد واقعیه!البته شاید کلمه ی واقعی کلمه ی خوبی نباشه!
    و به نظر من علت اینکه آدم نمی تونه باهاش ارتباط پیدا کنه همینه!!
    ویرایش توسط داناک : 1389,09,06 در ساعت ساعت : 18:11
    سر درد هاي دشوار، سيگار پشت سيگار
    زل،قاب عكس رو ديوار، سيگار پشت سيگار
    بازم دوباره از نو ،دلتنگ بوي عطرت
    سل، مي، صداي گيتار،سيگار پشت سيگار
    من، دست تو رو گونه ام، تو ،دست من تو موهات
    واي اين سكانس و...تكرار!،سيگار پشت سيگار...

14. 8 کاربر از پست داناک تشکر کرده اند .

15. Top | #8

کاربر نیمه فعال

میانگین پست در روز
    0.38
    تشکر از کاربر
    570
    تشکر شده 1,251 در 377 پست
    اندازه فونت

یکی از بهترین رمانایی بود که من خوندم.بسیار آموزنده.عشق ناهید خیلی مقدس بود.طوری که حالت جنون گرفته بود.وخسرو که بعد از این همه سال برگشت ناهید خواست همچنان با اون عشق گذشته اش زندگی کنه و ...ببخشید ظاهرا لو دادماما خیلی کتاب عالی و منحصر به فردی بود.سیما که غرب زده شده بود و خسرو اصلا عشقی که میخواست در وجود اون پیدا نکرد ورنجهایی که در این کتاب به تصویر کشیده شده بود کتاب رو یک تراژدی محض کرده بود.تراژدی که واقعا ارزش خوندن داره.به همه رمان خونهای قهار توصیه میکنم این کتاب رو.مخصوصا اگر فضاهای قبل از انقلاب رو دوست دارید.

16. 3 کاربر از پست tina124 تشکر کرده اند .

17. Top | #9

کاربر حرفه ای

میانگین پست در روز
    1.13
    تشکر از کاربر
    13,296
    تشکر شده 8,579 در 1,100 پست
    اندازه فونت

يعني عالي كلمه ي كميه براي توصيف...
    در جواب دوستاني كه گفتن علت معروف شدن كتاب رو نفهميدن بايد بگم كه نويسنده اطلاعات عالي و نابي داشت كه همه نويسندگان راجع به موضوعي كه مينويسند ندارند....مثلا توصيف هايي كه در مورد ايل قشقايي كرده بود و حتي فاميل هايي كه بكار برده بود كاملا درست بود و ايلات قشقايي رو به طرز درستي نشان داده بود....
    قلم كتاب طوري بود كه كاملا ميشد محيط رو حس كرد....
    متن كتاب وزين و سنگين بود بود طوري كه بعضي خطوط رو بايد دو يا سه بار ميخواند كه درك صحيحي به دست اورد....

متاسفم كه اينقدر دير اين كتاب رو خوندم.....توصيه ميكنم حتما بخوونيد...
    البته من جلد يك رو خوندم مابقي هم ميخونم و براي نقد ميام.......
    ویرایش توسط hoda_f1 : 1391,02,17 در ساعت ساعت : 09:39
    قرن هاست كه زنان... به مثابه آيينه درشت نماي...
    اين امكان را براي مردان فراهم آورده اند....
    تا خود را ... دو برابر بزرگتر از آنچه هستند ... ببينند...
    ويرجينيا وولف
    كتاب اتاقي براي خود

كتابهاي مورد علاقه: باغ مارشال... پدر آن ديگري...جين اير...معشوقه آخر...ماشاالله خان در بارگاه هارون الرشيد...پانتي بنتي...دا...س گ خ ا ن ه ز ا د...پدر خوب...قبل از شروع...روي خط صفر...به آفتاب سلامي دوباره خواهم داد...شازده كوچولو...زن قهرمان بي مدال...تنها نيستيم...آن نيمه ي ديگر

((واعظي پرسيد از فرزند خويش ، هيچ ميداني مسلماني به چيست ؟ صدق و بي آزاري و خدمت به خلق ، هم عبادت هم كليد زندگيست .... گفت زين معيار اندر شهر ما !!! يك مسلمان هست آن هم ارمنيست ....))

18. 3 کاربر از پست hoda_f1 تشکر کرده اند .

19. Top | #10

کاربر نیمه حرفه ای

میانگین پست در روز
    0.79
    تشکر از کاربر
    6,245
    تشکر شده 18,048 در 1,155 پست
    حالت من
    Mashghool
    اندازه فونت

واقعن تعجب میکنم از حرفای بعضی از دوستان
    البت قاعدتن نباید زیاد جای تعجب باشه.انگار دخترها نمیتونن با راوی جنس مخالفشون کنار بیان
    این رمان، مخصوصن که شخصیتش توی سن و سال خودم و البته که همجنس خودم بود، حس کاملن نزدیکی بهش داشتم.
    خیلی از رمانای معروفی که نویسنده ی زن داره، صرفن برای ارضاء یه سری نیازهای دخترونه نوشته شده که تونسته انقدر موفق باشه.شاید برای همینه که داستان واقع گرایانه ای مثل باغ مارشال انقدر بهش کم لطفی میشه
    جلد اولش واقعا فوق العاده بود.جلد دوم هم یه واقعیت بود از جامعه.ایده آل گرایی ممنوع ! هرچند شاید باید قبول کرد کمی کش داده شده
    راستش من نمیدونستم جلد سه که هیچی، جلد چهار هم داره ! تازه این رو فهمیدم
    کسی نمیدونه راوی این جلدها کیه و موضوع چیه؟؟
    رادیو کاکتوس | حضور برای عموم آزاد است !

زنها موجودات جالبی هستند.از خیانت مردان گلایه میکنند، در صورتی که طرف دوم خیانت همجنس خودشان است !

برای دیدن این نوشته ی مخفی کلیک کنید

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)