PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی و نقد انیمیشن من نفرت انگیز 2 | 2013 Despicable Me 2ارزو.
1392,03,15, ساعت : 00:59
http://www.up3.98ia.com/images/g3y7t5tp0c6os74fxoxc.jpg


نام فیلم: Despicable Me 2

کارگردان:Pierre Coffin
Chris Renaud


نویسنده: Ken Daurio
Cinco Paul


صداپیشگان:
Steve Carell
Russell Brand
Kristen Wiig
Benjamin Bratt
Steve Coogan
Ken Jeong
Miranda Cosgroveتاریخ اکران:July 3, 2013


خلاصه فیلم:گرو، تبهکار حرفهای از گذشته خود برگشته و تمایلی به انجام کارهای تبهکارانه ندارد. او به گروهی کمک میکند تا یک تبهکار جدید در شهر را شکست دهند. گروبا چالشهای والدین برای تربیت کودکان امروز خود با نامهای مارگو، ادیث و اگنس در مقابل انواع فسادها مواجه میشود.

Doni.M
1392,04,21, ساعت : 17:49
نقد و بررسی فیلم Despicable Me 2 (من نفرت انگیز 2)

کارگردان : Pierre Coffin, Chris Renaud

نویسنده : Ken Daurio , Cinco Paul

صدا پيشه ها : Steve Carell, Kristen Wiig, Benjamin Bratt

خلاصه داستان : يک سفينه اسرارآميز با استفاده از يک آهنرباي غول آسا يک آزمايشگاه سري در نزديکي مدار قطب شمال را مي ربايد. سازمان ضد خلافکاري (AVI) متوجه مي شود که اين آزمايشگاه يک ترکيب شيميايي جهش يافته به نام PX-41 داشته که مي تواند موجودات زنده را به ماشين هاي کشنده بيرحمي تبديل کند. اين سازمان از گرو (gru) مي خواهد تا اجازه ندهد اين ماده شيميايي به دست افراد خطرناک بيفتد.


http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/5.210/mv5botg4ntk2otg5n15bml5banbnxkftztcwmdk1mzi2oq._v1 ._cr243215.6499938964843810871598.0000305175781_sy 317_cr140214317_.jpg
‎مووی مگ‎


منتقد: اُدي هندرسون (RogerEbert.com) ، امتياز: 7.5 از 10از تماشاي «من نفرت انگيز» در سال 2010 بي اندازه لذت بردم، به همين دليل با وسواس زيادي به سراغ نسخه دوم اين فيلم رفتم. «من نفرت انگيز» داستاني کمدي، شيرين و بي عيب و نقص را درباره فردي به نام گرو با صداي استيو کارل نقل مي کند. پدر شدن گرو باعث دور شدن او از دنياي تبهکاري مي شود. فيلم در نقطه اي تمام مي شود که هيچ پرسشي بي پاسخي در ذهن بيننده باقي نمي ماند. بعد از اتمام فيلم بينندگاني همچون من غزل خداحافظي را براي گرو و سازندگانش خوانده بودند. اما مديران کمپاني يونيورسال که تنها 251 ميليون دلار از فروش «من نفرت انگيز» در داخل آمريکا به دست آورده بودند، رويايي ديگر در سر داشتند؛ بنابراين تصميم گرفتند دنباله اين انيميشن پرفروش را در تابستان 2013 راهي گيشه ها کنند.


«من نفرت انگيز 2» همان قدر که سرگرم کننده است، غيرضروري هم است. مشکل من هم دقيقاً همين است، نمي دانم اين فيلم لايق 5/2 ستاره است يا 3 ستاره. از نگاه منفي، شخصاً از تماشاي بازگشت قهرماني که از شخصيت اصليش در نسخه اول دور شده خرسند نيستم؛ گرو دقيقاً به وسيله چيزي که پايان «من نفرت انگيز» را تا آن حد رضايتبخش کرده بود، خنثي شده است. اما از نگاه مثبت، در نسخه شماره 2 شاهد مجموعه اي از موقعيتهاي هوشمندانه هستيم که محصول عشق و علاقه سازندگان فيلم است. اين لحظات از فيلم به قدري خوب هستند که تقريباً از مُردد بودن در تصميم گيري احساس حقارت مي کنم. پس، اين نقد جدالي است بين اُدي منتقد بدطينت و اُدي فيلم¬بين احساساتي. الان شما اين شانس را داريد که به امتياز بالاي صفحه رجوع کنيد و ببينيد که کدام اُدي در نهايت پيروز اين جدال شده است.


شروع «من نفرت انگيز 2» نمونه اي از هوشمندي متهورانه آن است. تمام اعضاي يک تيم علمي و آزمايشگاهشان به وسيله يک آهنرباي نعلي اسبي شکل جذب مي شوند. تقريباً همه کس و همه چيز به جز توالت هاي پُرتابل و محتوياتشان به طرز خنده داري به آسمان کشيده شده و بعد جابه جا مي شوند. اين خرابکاري از ديد سازمان ضد خلافکاري (AVI) پنهان نمي ماند. از «من نفرت انگيز» به ياد داريم که اين سازمان جنايات و جرايم مختلف را رديابي مي کرد و با آنها مبارزه مي کرد. AVI مامور لوسي با صداي کريستن ويگ را نزد گرو مي فرستد تا از قدرت تخريب شيطاني خود براي فهميدن اين که چه کسي پشت اين جريانات است، استفاده کند. لوسي با شوک الکترونيکي اش گرو را بيهوش مي کند و بعد او را در صندوق عقب سفينه سوپرجاسوسي اش مي اندازد و با خود مي برد.


تا قبل از ملاقات با لوسي، گرو يک زندگي کسالت بار و پر از روزمرگي را سپري مي کند. تنها فعاليت او بعد از بازنشستگي، چشيدن طعم مرباها و ژله هاي مختلف است. اين باعث مي شود که همکارش دکتر نفاريو با صداي راسل براند استعفا دهد و شغل جديدي در يک سازمان خرابکار پيدا کند. گرو در پوشش يک دستفروش وارد بازار محلي مي شود تا عمليات جديد خود را انجام دهد. لوسي معتقد است که فرد مورد نظر AVI يکي از مغازه دارهاي اين بازار محلي است. مظنون ها عبارتند از يک آرايشگر، که ظاهرش تصاويري از فيلم «شامپو» با بازي وارن بيتي را به ياد مي آورد و يک رستوران دار مکزيکي عضلاني که به نظر گرو شباهت زيادي به تبهکاري به نام «ال ماکو» دارد. از انجاييکه ال ماکو مرده (صحنه مرگ او مو بر تن شما سيخ مي کند)، گرو به او شک مي کند.


ابتدا قرار بود که آل پاچينو در نقش ادورادو، هماني که گرو فکر مي کند ال ماکو است، حرف بزند. آل فيلم را ترک کرد، اما ظاهراً لهجه اش در فيلم باقي مانده است. بنجامين برات بهترين لهجه لاتين را از زمان توني مونتانا تاکنون تقليد کرده است. اين که ادورادو، همان ال ماکو است يا خير چندان مهم نيست، ايين مهم است که او مايه درخشش «من نفرت انگيز 2» شده و همه توجه ها را از گرو به سمت خود جلب کرده است. در واقع تا قبل از اوج داستان، گرو يگانه ستاره فيلم است، ديالوگ هاي لهجه دار گرو هنوز هم دلچسبند، اما من بيشتر طرفدار گروي قديمي هستم. وقتي چشم دختر بزرگ گرو به نام مارگو، پسر نوجوان ادورادو به نام آنتونيو را مي گيرد، شک گرو به ادورادو ده برابر مي شود. تلاش هاي ناموفق گرو براي دور نگهداشتن مارگو از آنتونيو، ماجرا آشنايي است که تمام پدران دختر دار درگيرش هستند. گرو حتي تفنگ منجمدکننده اش را از حالت بازنشستگي درمي آورد تا هورمون هاي درحال رشد آنتونيو را سرد کند، گرچه او به جاهاي نادرستي از اين جوان خوش تيپ شليک مي کند.


در حالي که گرو نگران زندگي عشقي مارگو است، مارگو و خواهرانش اگنس و اديت نگران پدرشان هستند و حتي او را در يکي از سايت هاي همسريابي ثبت نام مي کنند. وقتي اگنس، لوسي را مي بيند متوجه مي شود که جفت گرو را پيدا کرده است. اين صحنه براي تزريق احساسات به «من نفرت انگيز 2» طراحي شده است. اگرچه اين صحنه کار خودش را مي کند (چشمان بزرگ و پر از احساسات اگنس، جذابترين اثر انيماتورهاي اين فيلم هستند) و احساسات بيننده را درگير مي کند، اما هيچ صحنه اي از اين دنباله حتي به صحنه اي از نسخه اول که در آن گرو بين کره ماه و شهر نيويورک گير کرده و به بليط مسابقه باله شناور در آسمان مي نگرد نزديک هم نمي شود.


ريتم «من نفرت انگيز 2» کند است، اما هر وقت که احساس کردم حواسم از فيلم پرت شده است سازنده ها چيزي براي برگرداندن من رو کردند. بيشتر اين لحظه ها توسط ديگر جذابيت اين فيلم يعني زيردستهاي گرو خلق مي شوند. موجودات دوست داشتني زردزنگي که همه جا هستند. دقيقاً از همين دقايق تماشاي فيلم دچار ترديد براي دادن امتياز شدم.


درحاليکه از تماشاي يک گروي منفعل و يک ضرباهنگ نامنتوازن نااميد شده بودم، ناگهان شاهد چيزهايي در «من نفرت انگيز 2» شدم که لبخند به لبم مي آوردند. به نظر من تکنيک سه بعدي در اين فيلم جواب داده است به ويژه در کات هاي آخر فيلم. کارگردان ها پير کافين و کريس رنود و فيلمنامه نويس ها کن دوريو و سينکو پل لحظات شيريني از صحنه هاي احساسي بين گرو فرزندانش بيرون کشيده اند.


با در نظر گرفتن تمام اين ها، تصميم گرفتم هر سه امتياز را به «من نفرت انگيز 2» بدهم و ادي فيلم را برنده کنم.


اختصاصی نقد فارسی

مترجم: سعید کلاتی


اداره فیلم چین ادعاهایی مبنی بر تحریم نمایش فیلم "من نفرت انگیز 2" را رد میکند و اصرار دارد که این انیمیشن معروف هرگز برای ممیزی به این دفتر فرستاده نشده است.

گفته میشود اداره فیلم چین برای نظرهای منفی که درباره این موضوع مطرح شده خشمگین است، مخصوصا به خاطر دلایل "بی معنی" ای که برای ادعای تحریم این فیلم ارایه شده است. از جمله این دلایل این بود که شخصیت کارمندان کوچکی که در فیلم حضور دارند شبیه ژیانگ ژمین رییس جمهور سابق چین هستند. اما نظر دیگری هم مبنی بر اینکه هدف این فیلم بازکردن راه برای فیلمهای انیمیشن آینده است، وجود دارد و گفته میشود به همین دلیل دفتر فیلم چین جلوی اکران این انیمیشن را گرفته است.

قسمت اول این مجموعه که در سال 2010 اکران شده بود نیز در چین پخش نشد، اما این امید وجود داشت که این قسمت اجازه پخش پیدا کند.

به گفته یکی از منابع خبری، عوامل موسسه "ادکو فیلمز پکن" از موسسات پخش فیلم در چین با توجه به این که این فیلم در سینماهای چین فروش خوبی نخواهد داشت و در نتیجه ارزش استفاده از یکی از سهمیههای فیلم خارجی را ندارد، به سراغ اکران آن نرفته است. کمپانی یونیورسال ماه گذشته رسما تایید کرد که فیلم در سینماهای چین پخش نخواهد شد.

در ماه فوریه سال 2012 دولت چین سهمیه فیلم های خارجی را از 20 فیلم در سال به 34 فیلم افزایش داد، با این حال تعداد فیلم هایی که اجازه پخش می گیرند هنوز هم بسیار پایین هستند.

فیلمهای انیمیشن دیگری قرار است در سینماهای چین اکران شوند که "دانشگاه هیولاها" از جمله آنهاست. این انیمیشن روز 23 اوت در چین اکران خواهد شد.

+Mahsa
1392,04,21, ساعت : 18:05
یک سفینه اسرارآمیز با استفاده از یک آهنربای غول آسا یک آزمایشگاه سری در نزدیکی مدار قطب شمال را می رباید. سازمان ضد خلافکاری (AVL) متوجه می شود که این آزمایشگاه یک ترکیب شیمیایی جهش یافته به نام PX-41 داشته که می تواند موجودات زنده را به ماشین های کشنده بیرحمی تبدیل کند. این سازمان از گرو (gru) می خواهد تا اجازه ندهد این ماده شیمیایی به دست افراد خطرناک بیفتد… بالاخره پس از مدت ها انتظار انیمیشن Despicable Me 2 (http://yasdl.com) ( من نفرت انگیز ۲ (http://en.wikipedia.org/wiki/Despicable_Me_2) ) محصول سال ۲۰۱۳ اکران شد ، کارگردان های این انیمیشن یعنی Chris Renaud (http://en.wikipedia.org/wiki/Chris_Renaud_%28animator%29%E2%80%8E) و Pierre Coffin (http://en.wikipedia.org/wiki/Pierre_Coffin) کار بعدی خود در سری ادامه ی من نفرت ا نگیز را ارائه دادن . البته این کارگردان ها اولین و آخرین کارهایشان نیست ، نکته ای که لازم به ذکر است به احتمال زیاد ، سری من نفرت انگیز ادامه دار خواهد بود ، در این سری با تفاوت های گوناگونی در شخصیت شماره یک یعنی Gru (http://imdb.com/title/tt1690953/) ( گرو ) افتاده است ، همان خلافکارخبیث دیگر ، خبیث نیست و در این قسمت خود به روی خوبی رفته و تصمیم میگیرد که خلافکار تازه ای که به شهر رسیده ادب کند

+Mahsa
1392,04,21, ساعت : 18:08
لینکهــــــای دانلــــــود :دانلود فیلم با لینک مستقیم (http://192.208.189.191/3/Despicable.Me.2013.HD.Cam.ZFilm.in.mkv) | دانلود فیلم از لینک مستقیم 2 (http://billionuploads.com/u6xl11aze9q9) | دانلود از لینک مستقیم 3 (https://www.ultramegabit.com/file/details/QS3shIwGQc0) | نمونه کیفیت فیلم (http://zfilm.in/wp-content/uploads/2013/07/Despicable-Me-2-2013-2013-HD-Cam.jpeg)

.ARAM.
1392,04,24, ساعت : 17:24
انیمیشن "من نفرت انگیز 2" در یک هفته اول نمایشش موفقیتی خیرهکننده به دست آورده و توانسته است تاکنون بیش از 400 میلیون دلار فروش داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دد لاین، در حالی که تاکنون یک هفته از اکران انیمیشن "من نفرتانگیز 2" میگذرد این اثر سینمایی با فروش 197.8 میلیون دلاری در آمریکا و 206.8 میلیون دلاری در دیگر کشورها، موفق شده است تاکنون بیش از 400 میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشته باشد.

این انیمیشن فروش غیرقابل پیشبینی 34.3 میلیون دلار را برای روز اول اکرانش هم ثبت کرده بود.

این فیلم که با هزینه 76 میلیون دلاری ساخته شده است، در هفتههای آینده در 18 کشور دیگر هم به نمایش درخواهد آمد و آن وقت است که می توان درآمد واقعیاش را محاسبه کرد.

"من نفرتانگیز 2" ادامهای بر قسمت اول آن و حاصل همکاری پیر کافین و کریس رنو در مقام کارگردان و کن داریو و سیکو پل در مقام فیلمنامهنویس است.

صداپیشگی این انیمیشن توسط استیو کارل، کریستین ویگ، میراندا کاسگراو، راسل برند و بنجامین برت انجام شده است.

"منِ نفرتانگیز" (Despicable Me)‏ انیمیشن کامپیوتری کمدی و محصول سال ۲۰۱۰ است که به عنوان اولین انیمیشن کامپیوتری شرکت یونیورسال تولید شد. این فیلم با بودجه ۶۹ میلیون دلاری ساخته شد و بیش از ۵۰۰ میلیون دلار فروخت.

tootfarangi72
1392,04,27, ساعت : 14:31
http://www.beytoote.com/images/stories/news/92/04/g92-4-283.jpg


انيميشن كمدي و پر هيجان «من نفرت انگيز 2» نمايش خود را از سوم جولاي در سينماهاي آمريكاي شمالي آغاز كرده است. اين انيميشن در دومين هفته اكران با فروش 44 ميليون و 800 هزار دلاري همچنان در رأس جدول پرفروشترين ها قرار دارد. مجموع فروش اين انيميشن در دو هفته اكران و فقط در سينماهاي آمريكاي شمالي به 229 ميليون دلار رسيده است. «من نفرت انگيز 2» انيميشني به كارگرداني پير كافين و كريس ريناد است كه بر اساس فيلمنامه «كن داربو» ساخته شده است. «استيو كارل» ، «كريستين ويگ» و «بنجامين برات» از صداپيشگان اصلي اين فيلم هستند.


http://www.beytoote.com/images/stories/news/92/04/g92-4-284.jpg

كمدي «بزرگ شده ها 2» (Grown ups) از 12 جولاي اكران خود را در بيش از 3 هزار سينماي آمريكاي شمالي آغاز كرده و در اولين هفته اكران 42 ميليون و 500 دلار فروش كرده است. اين فيلم با بازي «آدام سندلر» بازگشت «لني» به محله قديمي شان را به تصوير مي كشد. در حالي كه به نظر مي رسد نظم محله نسبت به قبل تغيير كرده است. «دنيس دوگان» كارگرداني اين فيلم را بر اساس فيلمنامه «فرد ولف» و «آدام سندلر» بر عهده دارد.


http://www.beytoote.com/images/stories/news/92/04/g92-4-285.jpg

اكشن فانتزي و ماجراجويانه «حاشيه آرام» (pacific Rim) نمايش خود را از 12 جولاي در بيش از 3200 سينماي آمريكاي شمالي آغاز كرده و با 38 ميليون و 300 هزار دلار عنوان سومين فيلم پرفروش هفته را از آن خود كرد. اين فيلم به كارگرداني «گيلرمو دل تورو» و بازي «چارلي هانام» ، «ادريس البا» و «رينكو كيكوچي» جنگ بين انسانها و هيولاهايي كه از اقيانوس آرام خارج شده اند را به تصوير مي كشد.


http://www.beytoote.com/images/stories/news/92/04/g92-4-286.jpg

كمدي اكشن و جنايي «مخمصه» (The Heat) با بازي «ساندرا بولاك» و «مليسا مك كارتي» در سومين هفته اكران در بيش از 3هزار سينماي آمريكاي شمالي ، با فروش 14 ميليون دلاري در جايگاه چهارم جدول پرفروشترينهاي اين هفته قرار گرفت . فيلم به كارگرداني «پل فيگ» جريان يك مأمور ويژه اف بي آي و يك پليس بوستون است كه سعي دارند با مافياي قدرتمند مواد مخدر رو به رو شوند. . مجموع فروش اين فيلم در سه هفته اكران به 112 ميليون دلار رسيده است.


http://www.beytoote.com/images/stories/news/92/04/g92-4-287.jpg

«رنجر تنها» در دومين هفته اكران با دو پله سقوط و فروش 11 ميليون و 100 هزار دلاري در جايگاه پنجم جدول پرفروشترين ها قرار گرفت. اين فيلم به كارگرداني «گوروبينسكي» از 3 جولاي در سينماهاي آمريكاي شمالي به نمايش درآمده و علي رغم بودجه 250 ميليوني توليد با استقبال چنداني مواجه نشده است. مجموع فروش اين فيلم در دو هفته اكران فقط به 71 ميليون و يكصد هزار دلار رسيده است .


http://www.beytoote.com/images/stories/news/92/04/g92-4-288.jpg

فيلمهاي «دانشگاه هيولاها» ، «جنگ جهاني زي» ، «سقوط كاخ سفيد» ، «كوين هارت» و «مردي از فولاد» به ترتيب در رتبه هاي ششم تا دهم جدول قرار دارند.

~~mahya~~
1392,05,03, ساعت : 23:37
به معنای واقعی محشــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــره

.RAHA.
1392,05,29, ساعت : 16:49
http://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim//Uploaded/Image/139201010000523.jpg

«من نفرت انگیز ۲» پرفروش ترین فیلم ۲۰۱۳ بریتانیا

خبرگزاری تسنیم: یک انیمیشن پر فروش ترین فیلم سال ۲۰۱۳ در بریتانیا شد.


به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری تسنیم (http://www.tasnimnews.com/)، در حالی که فروش یک میلیارد و هشتصد میلیارد دلاری انیمیشن من نفرت انگیز 2 در هفته گذشته کمپانی یونیورسال را غرق در شعف و شادمانی کرده ، رکوردهای فروش را هم در سال 2013 به نام خود به ثبت رسانده است. اما خبری که جهان سینما را شگفت زده کرد این بود که این انیمیشن پر فروش ترین فیلم سال در بریتانیا شده است. "من نفرت انگیز 2" هفت هفته است که در سینماهای جزیره روی پرده قرار دارد و فروش 42 میلیون و ششصد هزار پند معادل شصت و شش میلیون و هفتصد و هشتاد هزار دلار را تا این لحظه به نام خود ثبت کرده و با این رکورد، فروش شصت و سه میلیون و هشتصد و چهل هزار دلاری"بی نوایان" ساخته تام هوپر زیر سایه خود قرار داد.
تا این لحظه فروش "من نفرت انگیز 2" باعث شده این انیمیشن آمریکایی به چهارمین اکران بزرگ انیمیشن در تاریخ بریتانیا تبدیل شود. "داستان اسباب بازی 3" با فروش هفتاد و سه میلیون و نهصد و هفتاد هزار پوند، "شرک2" با چهل و هشت میلیون و دویست و چهل هزار پوند و "داستان اسباب بازی 2" با فروش چهل و چهار میلیون و سیصد هزار پوند در رتبه های اول تا سوم قرار گرفته اند. این انیمیشن در مجموع سومین فیلم پرفروش جهان در سال 2013 است.

majid87
1392,05,30, ساعت : 08:34
انیمیشن فوق العاده ای هست و مخصوصا شخصیت اون دختری که از اون دو تای دیگه کوچکتره و اون فسقلی های زرد رنگ

*مائده*
1392,06,20, ساعت : 02:46
کارگردان : Pierre Coffin, Chris Renaud

نویسنده : Ken Daurio , Cinco Paul

صدا پيشه ها : Steve Carell, Kristen Wiig, Benjamin Bratt

خلاصه داستان : يک سفينه اسرارآميز با استفاده از يک آهنرباي غول آسا يک آزمايشگاه سري در نزديکي مدار قطب شمال را مي ربايد. سازمان ضد خلافکاري (AVI) متوجه مي شود که اين آزمايشگاه يک ترکيب شيميايي جهش يافته به نام PX-41 داشته که مي تواند موجودات زنده را به ماشين هاي کشنده بيرحمي تبديل کند. اين سازمان از گرو (gru) مي خواهد تا اجازه ندهد اين ماده شيميايي به دست افراد خطرناک بيفتد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/5.210/mv5botg4ntk2otg5n15bml5banbnxkftztcwmdk1mzi2oq._v1 ._cr243215.6499938964843810871598.0000305175781_sy 317_cr140214317_.jpg

bahar fcr
1392,06,27, ساعت : 23:24
یکش خیلی باحال بود دوشم جالبه ولی طبق معمول به پای 1 نمیرسه:mrgreen:

r!ma
1393,01,10, ساعت : 12:37
من نفرت انگیز ۲ (به انگلیسی: Despicable Me 2) یک انیمیشن آمریکایی، محصول سال ۲۰۱۳ است. ژانر این انیمیشن فیلم کمدی بوده و این فیلم دنبالهای است بر فیلم ساخته سال ۲۰۱۰، من نفرت انگیز . کارگردان هر دو قسمت بر عهده «پیر کافین» و «کریس روناد» بوده و نویسندگی این دو را «سینکو پول» و «کن دوریو» انجام داده اند.


http://rozup.ir/up/dilpil720/2/Despicable%20Me%202.jpgشخصیت های جذابی که دیگر آغشته به ایده های ناب نیستند

از آنجا که تقریبا در سال های گذشته انیمیشن های عالی، در انحصار استودیو پیکسار بود، و از طرفی هم آثار تولید شده در دیگر کمپانی ها بعضی هایشان، هم از نظر داستان و محتوا و هم از نظر طراحی گرافیکی شخصیت ها و فضاها شبیه به هم بودند، تقریبا این امکان که سازنده های دیگری به جز پیکسار بتوانند یک انیمیشن با ایده های بکر بسازند از بین رفته بود. البته در سال ٢٠١٠ انیمیشن خیلی خوب «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» را داشتیم ولی خب این، یکی بود در برابر ده ها اثر پیکسار. که البته خود پیکسار هم به خاطر ضعف کارهای اخیرش حالا در شرایط بدی گرفتار شده. اما در سال ٢٠١١ انیمیشن «من نفرت انگیز» اکران شد. در قضاوت اول، با دیدن تصاویر و تبلیغات اش آن هم مانند دیگر انیمیشن های معمولی دیگر به نظر می آمد. ولی انگار آن قدرها هم معمولی نبود. «من نفرت انگیز» با نداشتن اسم بزرگی مثل پیکسار موفق شده بود تا با اکتفا بر ایده داستانی و محتوای جذاب اش، خودش روی پایاهایش بایستد. محوریت یک شخصیت خلاف کار حرفه ای که برنامه بعدی اش دزدیدن ماه است در کنار ساختار صحیح شخصیت اصلی که مراحل تحول او به تدریج و دقیق صورت می گیرد، برگ برنده «من نفرت انگیز» با صداپیشگی عالی استیو کارل شد.
حالا پس از دو سال دومین قسمت «من نفرت انگیز» خودش را وارد عرصه رقابت ٢٠١٣ کرده است. اما با وجود فروش قابل قبول اش تا امروز، که پس از استقبال از قسمت قبل انتظار اش هم می رفت، این بار نتوانسته با قدرت قسمت نخست اش یکه تازی کند. به نوعی «من نفرت انگیز ٢» هم به الگو و فرمول دیگر انیمیشن های معمولی این سال ها کفایت کرده است. یک آدم خوب، یک آدم بد و چند کودک که در جنگ بین خیر و شر شرکت می کنند و طبیعتا خیر برنده می شود. این الگو دقیقا در نقطه مقابل قسمت قبل این انیمیشن قرار دارد. در قسمت قبل تمام اتفاق هایی که رخ می داد، بلاهایی که بر سر شخصیت اصلی، گرو می آمد همگی بر سر دعواهایی بود که بین دو خلاف کار حرفه ای پیش آمده بود. در حقیقت اجتناب از جبهه بندی خیر و شر، و روایت قصه در دل آدم بدهای داستان و ایده های بکر و جذابی که برای دزدی های بزرگشان در نظر گرفته شده بود، فرصتی را فراهم آورده بود تا با طمانینه مقوله تحول درونی گرو مطرح شود و به شکلی باورپذیر او را در تک تک لحظات این تغییر شخصیت همراهی کنیم که از یک دزد بزرگ به یک پدر مهربان تغییر پیدا می کند.
اما «من نفرت انگیز ٢» کمی خسته تر به نظر می رسد. تلاش نمی کند قصه ای خلاقانه و با ایده های نو را روایت کند. آدم بد و آدم خوب از همان ابتدا قابل شناسایی هستند. با اینکه گرو گاهی کارهایی مانند استفاده از اسلحه های ابداعی خودش را انجام می دهد، ولی آن قدر تصویر پدرانه و مهربان او پررنگ شده که بر وجه به جامانده از دوران خلاف کاری اش سایه سنگینی می اندازد و بیش از اندازه تک بعدی می شود. در صورتی که با کمی لغزش در شخصیت اش و گرایش به سمت کارهای گذشته اش چالش جالبی برای این شخصیت شکل می گرفت که دست نویسنده را هم در قصه و محتوا بازتر نگه می داشت.
«من نفرت انگیز ٢» هم مانند قسمت اول شوخی هایی مناسب بزرگ سالان دارد و شاید آن سه دختر بچه حضورشان عاملی باشد برای وصل دنیای انیمیشن به جهان تماشاگران کم سن و سال تر. کوتوله های زرد رنگ گرو که موجوداتی تقریبا کند ذهن ولی خوش قلب هستند که در قسمت اول واقعا لحظات بامزه ای را به وجود آورده بودند و حضورشان کم ولی به اندازه بود، این بار حضوری پررنگ دارند که بیش از اندازه خرج شده اند. نه شوخی هایشان مانند قبل با مزه است و نه دیگر انتظارشان را می کشیم. چون با وجود قصه کم کشش این قسمت، آنها هم در قلب ماجرا وارد می شوند و بیش از اندازه چشمان مان را از حضورشان اشباع می کنند.
شاید اگر قسمت قبل نبود، می شد از کنار «من نفرت انگیز ٢» هم مانند یکی از دیگر ده ها انیمیشن متوسط دیگر عبور کرد؛ ولی زمانی که توقع مخاطب بالا برود طبیعی است که انتظارات بالاتری از آن اثر خواهد داشت. «من نفرت انگیز ٢» متاسفانه رویکردی مانند قسمت های دوم به بعد انیمیشن های موفقی مثل «عصر یخبندان» و «ماداگاسکار» دارد. پس از گذر از مرحله موفقیت و برندسازی، دیگر ابتکار و ایده های ناب برای آن در اهمیتی پایین تر قرار گرفته است. «من نفرت انگیز ٢» خودش را در پشت صحنه های شلوغ اش پنهان می کند تا هم ضعف هایش را بپوشاند و هم بتواند با استفاده از عنوان و شخصیت هایش یک بار دیگر، صرفا حضور اش در بین ردیف های جدول های باکس آفیس جهان را بدون خرج خلاقیت نه چندان زیادی تجربه کند.

حسام حاجي پور
http://www.cafenaghd.ir/