PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی و نقد سریال حریم سلطان | Muhteşem Yüzyıl

صفحه ها : [1] 2 3 4 5 6 7

بهار شیراز
1391,07,13, ساعت : 23:15
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/thumb/9/9e/MagnificentCenturyTheme.jpg/487px-MagnificentCenturyTheme.jpg

حریم سلطان (به ترکی استانبولی: Muhteşem Yüzyıl؛ به معنای سدهٔ باشکوه) نام یک سریال تلویزیونی تاریخی ترکزبان است. فصل اول این سریال از شبکهٔ تلویزیونی شو تیوی و فصل دوم آن از شبکهٔ استار تیوی پخش شد. شبکهٔ جم تیوی این سریال را با دوبلهٔ فارسی و با نام «حریم سلطان» پخش میکند. داستان سریال بر پایهٔ زندگی سلطان سلیمان قانونی، مشهورترین سلطان امپراتوری عثمانی و خرم سلطان (روکسلانا)، کنیز و بردهای که ملکه شد، نوشته شدهاست.

داستان:
نام اصلی سریال (سدهٔ باشکوه) به دوران سلطنت سلطان سلیمان قانونی اشاره دارد و این مجموعهٔ تلویزیونی، توطئهها و دسیسههایی که در حرمسرا و دربار او روی میداد را به تصویر میکشاند. جزئیات اکثر حوادث و اتفاقاتی که در سریال روی میدهد، واقعیت نمیدارد اما کلیت حوادث، واقعیت تاریخی دارد.
سلطان سلیمان در ۲۶ سالگی بر تخت سلطنت نشست. او در پی آن بود که امپراتوری عثمانی را قدرتمندتر و گستردهتر از امپراتوری اسکندر مقدونی سازد و به آن وجههای شکستناپذیر بخشد. در تمام مدت ۴۶ سال سلطنتش، سلیمان به عنوان مقتدرترین سلحشور و فرمانروای شرق و غرب شناخته میشد. در سال ۱۵۲۰، سلیمان در حال شکار بود که از مرگ پدر خبردار شد و بدین ترتیب امپراتوری عثمانی صاحب سلطانی جدید میگشت. سلیمان همسرش، ماهدوران و پسرش، شاهزاده مصطفی را در کاخ مانیسا ترک گفت و به همراه یار و همدم نزدیکش، ابراهیم پارگایی رهسپار کاخ توپقاپی شد. سلیمان بدون آنکه خود بداند در مسیری قدم گذاشته بود که در نهایت، اوج شکوه و عظمت امپراتوری عثمانی را در پی داشت.
در حالیکه آن دو در راه کاخ توپقاپی بودند، یک کشتی متعلق به دولت عثمانی از کریمه در قسطنطنیه پهلو گرفته بود و بردگان مسیحی بهاسارتگرفتهشده را به کاخ عثمانی اهدا میکرد. یکی از بردگان که الکساندرا لا روسا نام داشت، دختر یک کشیش ارتودوکس اهل اوکراین بود که قتل پدر، مادر و نامزدش به هنگام یورش تاتارها را به چشم خود دیده بود. این دختر جوان که به اسارت در آمده بود و به کاخ عثمانی فروخته شده بود، بعدها نام خرم را اختیار میکند و آنچنان سلیمان را شیفتهٔ خود میکند که سلطان حاضر میشود با زیر پا گذاشتن رسوم و عادات پیشین، او را به ازدواج نکاحی خویش درآورد (پس از آنکه تیمور، بایزید را شکست داد و زنش را به اسارت گرفت، سلاطین عثمانی از ازدواج نکاحی خودداری میکردند). خرم برای سلطان پسر به دنیا میآورد و از طریق خونریزی و دسیسهچینی در کنار سلیمان بر امپراتوری عثمانی حکمرانی میکند. عشق شدید سلیمان به خرم باعث میشود که راهها برای اعمال نفوذ خرم بر دربار باز باشد.
سریال تلویزیونی حریم سلطان به روابط حاکم بین اعضای خاندان سلطنتی، بهویژه گرفتاریها و رقابتهای رمانتیک آنها میپردازد. عداوت بین خرم و ماهدوران، ترقی خرم از جایگاه یک کنیز به جایگاه سوگلی سلطان، فرو افتادن خرم از چشم سلطان پس از به دنیا آوردن مهرماه، و اوج گرفتن دوبارهٔ او، مضمون اصلی این سریال تلویزیونی را تشکیل میدهد. علاقهٔ وزیر اعظم (ابراهیم پارگایی) به یکی از زنان دربار (خواهر سلطان) و تنش بین اروپای مسیحی و امپراتوری عثمانی سنیمذهب، از جمله مضامین و داستانهای فرعی سریال به شمار میآیند.

فصل اول:
داستان با برخورد اتفاقی سلطان سلیمان با ابراهیم پارگایی آغاز میشود. در همین حال، الکساندرا لا روسا (بعداً خرم) در زادگاهش، اسیر یورش تاتارهای کریمه میشود. پدر، مادر، و خواهرش در نتیجهٔ این یورش کشته میشوند اما نامزدش، لئو زنده میماند و میگریزد (اگرچه الکساندرا گمان میکند که لئو مرده است). در کشتیای که او را به کاخ توپقاپی میبرند، زنان دیگری از جمله بهترین دوستش، ماریا (بعداً گلنهال) نیز حضور دارند.
وقتی الکساندرا به کاخ میرسد، یکی از خدمتکاران به او میگوید که اگر او سوگلی سلطان شود و برای سلطان، پسر به دنیا بیاورد، خودش سلطانه خواهد شد و بر دنیا حکمرانی خواهد کرد. بنابراین هنگامی که سلیمان در حال عبور از کنار کنیزان است، تمامی کنیزان به نشانهٔ احترام در برابر او تعظیم کردهاند اما الکساندرا چنین نمیکند و در عوض نام سلیمان را فریاد میکشد. سلطان که به او نگاه میکند، الکساندرا غش میکند و سلطان او را میگیرد. از همان زمان، الکساندرا مورد توجه سلطان قرار میگیرد و سلطان نام خرم را بر او مینهد. خرم که یک مسیحی بود، به اسلام میگرود.
در انتهای قسمت سوم، ماهدوران (سوگلی دیگر سلطان) با خرم بهسختی درگیر میشود و او را بهشدت کتک میزند زیرا بر این باور است که خرم موجب سقط جنین او شدهاست. وقتی سلیمان از این قضیه آگاه میشود، از ماهدوران دلآزده میشود. در ادامه، خرم اولین پسرش، محمد را باردار میشود. وقتی خرم باردار است، سلیمان از او میخواهد که برای خوردن شیرینی به اتاقش بیاید؛ شیرینیهایی که توسط ماهدوران زهرآلود شدهاند. با خوردن آن شیرینیها، خرم از حال میرود اما سلیمان او را نجات میدهد. با روی دادن این ماجرا، نفرت سلیمان از ماهدوران فزونی میگیرد.
ویکتوریا (بعداً صدیقه) که شوهرش در یکی از نبردها توسط سلیمان کشته شدهاست، به قسطنطنیه میرود تا انتقام شوهرش را بگیرد.
خرم، اولین و تنها دختر سلیمان، مهرماه را باردار میشود. پس از زادن مهرماه، جشنی در حرمسرا ترتیب میدهد، اما در این جشن با یکی از سوگلیهای دیگر سلطان به نام عایشه خاتون درگیر میشود و او را تهدید به قتل میکند. عایشه که از قصد و نیت صدیقه آگاه شده بود، توسط صدیقه کشته میشود. از آنجا که خرم پیشتر عایشه را به قتل تهدید کرده بود، تمامی شواهد علیه خرم بود. در نتیجه سلیمان، خرم را به کاخ پیشین (کاخ کریمه) تبعید میکند.
در این اثنا، ابراهیم پاشا با خدیجه سلطان (خواهر سلطان) ازدواج میکند. ابراهیم به خرم میگوید که او میتواند به کاخ توپقاپی بازگردد به شرطی که دامن ماهدوران را ببوسد. خرم در ابتدا این پیشنهاد را رد میکند اما در نهایت تغییر نظر میدهد.
لئو، نامزد پیشین خرم، از مکان سکونت خرم آگاه میشود و با پیشه کردن شغل نقاش کاخ، سعی میکند به خرم نزدیک شود. اما ابراهیم پاشا از رابطهٔ خرم با لئو آگاه میشود و به خرم میگوید که او (خرم) باید با راحتالحلقوم زهرآلود، لئو را از میان بردارد و یا اینکه خودش (ابراهیم)، سلطان را از ماجرا خبردار خواهد کرد.
در آخرین قسمت فصل اول، سلیمان خارج از قصر ابراهیم در چادری نشستهاست، انگور میخورد و از مشاهدهٔ مناظر طبیعی لذت میبرد و صدیقه قرار است از او پذیرایی کند. در سه دقیقهٔ پایانی این قسمت میبینیم که صدیقه در حالی که سینی به دست دارد نزدیک سلطان میشود. روی سینی، یک لیوان آب قرار دارد اما زیر آن خنجری در دست صدیقه است. خرم در حالی که راحتالحلقوم زهرآگین را به لئو میخوراند، گریه میکند. و سپس صدیقه با قرار دادن خنجری زیر گلوی سلیمان، او را به مرگ تهدید میکند.

جنجال ها:
پخش سریال حریم سلطان، انتقادات و اعتراضاتی را در کشور ترکیه برانگیخت. برخی از بینندگان به آنچه ارائهٔ تصویری «نامحترمانه»، «شرمآور»، و «خوشگذران» از شخصیت تاریخی سلطان سلیمان میخواندند واکنش نشان دادند. شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه ادعا کرد که بیش از ۷۰٬۰۰۰ شکایت دربارهٔ این سریال دریافت کردهاست و به شو تیوی اخطار داد تا به خاطر نمایش نادرست «حریم خصوصی یک شخصیت تاریخی» به صورت عمومی عذرخواهی کند. رجب طیب اردوغان، نخستوزیر ترکیه، نمایش این سریال را به دلیل «بد جلوه دادن تاریخ ترکیه به نسل جوان» کشور محکوم کرد. گروههای کوچک اسلامگرا و ملیگرا به نشانهٔ اعتراض مقابل استودیوی شو تیوی تجمع کردند اما سریال همچنان مخاطبان و علاقهمندان فراوانی دارد.

بهار شیراز
1391,07,13, ساعت : 23:37
من خودم دیشب برای اولین بار یه قسمت از این سریال رو دیدم، ولی چون چند سال پیش یه رمان تاریخی درباره زندگیه سلطان سلیمان خونده بودم به نظرم جالب اومد!

طبق چیزی که من خوندم، خرم با دسیسه ها و توطئه هایی که میچینه، تا آخر عمرش سوگلیه سلطان میمونه. چهارتا پسر و یک دختر برای سلیمان به دنیا میاره و باز هم با دسیسه، باعث مرگ مصطفی (فرزند بزرگ سلطان، که درواقع شایسته ترینشون هم بوده) میشه و یکی از فرزندان خودش رو به سلطنت میرسونه...
(خیلی وقت پیش درباره اش خوندم، شاید اشتباه کرده باشم!)

-ShaDi-
1391,07,13, ساعت : 23:41
طبق چیزی که من خوندم، خرم با دسیسه ها و توطئه هایی که میچینه، تا آخر عمرش سوگلیه سلطان میمونه. چهارتا پسر و یک دختر برای سلیمان به دنیا میاره و باز هم با دسیسه، باعث مرگ مصطفی (فرزند بزرگ سلطان، که درواقع شایسته ترینشون هم بوده) میشه و یکی از فرزندان خودش رو به سلطنت میرسونه...
(خیلی وقت پیش درباره اش خوندم، شاید اشتباه کرده باشم!)

نه درست گفتید
فکر کنم فرزند سومش به پادشاهی میرسه
ائلین زن رسمی هم میشه

ماه منیر
1391,07,14, ساعت : 00:04
داستان این سریال و با انیکه من در کتاب سلطانه اثر فالکنر خوندم تفاوتهای اساسی زیادی دارد.
اگر مقامات ترکیه به این سریال اعتراض کرده اند اگر اصل آن کتاب فیلم می شد چه می گفتند؟
چون سلیمان در واقعیت شخصیت بسیار منفوری دارد.
کشش کتاب خیلی بیشتر بود تا به این سریال

siavash1366
1391,07,14, ساعت : 00:09
از اون سریال های مزخرف عامه پسنده:-2-43-:

ziziiiiiiiiiiii
1391,07,14, ساعت : 00:28
من به نظر همه بچه ها احترام میذارم ولی من ........
شخصا از فیلمایی که زنا توش مثه بازیچن بدم میاد
روی نرومه ...........

*anse*hana
1391,07,14, ساعت : 00:29
به نظر من که مزخرفه! :-2-36-:
عجب تاریخ تخیلی ای داشتن اینا!
ولی ببین باقی سریالاشون چیه که بهترین سریالشون اینه.

sanijo0n
1391,07,14, ساعت : 00:40
یک سال پیش رمانشو خونده بودم ازون رمانای تاریخی حرص دراره
ولی تاریخه نمیشه که تغییرش داد که می گن اینا دادن!

maayaa
1391,07,14, ساعت : 00:42
من کلا از فیلم های تاریخی خوشم میاد ................
به نظرم این هم فیلم خیلی قشنگیه به خصوص این که در کنار تاریخ یعنی سلطنت شاه عثمانی و گذشته ی اون ها زندگی شخصی شاه و عشق اون رو هم نشون میده :-2-41-:

iatii
1391,07,14, ساعت : 00:49
اصلا فیلمش رو دوست ندارم :-2-43-:
این سریال داره به ایرانیا توهین می کنه بعد میشینید نگاه می کنید!

{ }
1391,07,14, ساعت : 01:29
مطمئن باشید گروه های اسلامگرا در ترکیه از « بدنام شدنِ پادشاه » نمیترسیدن! ، بلکه از « زشت جلوه دادنِ نظام چند همسری در اسلام » خونشون به جوش اومده بوده!

وگرنه ، ما هم از این دست ، شاهانی که زیاد زن داشتند داشتیم و کسی نه تنها بدش نمیآد ، بلکه ملّت خیلی دوس دارند!!! تقلید کنند ازشون

anderes141
1391,07,14, ساعت : 01:34
بخدا سرویس شدم!!داغون شدم!!!!ما یک فوتبال درست حسابی نمیتونیم ببینیم ازدست این فیلم.........لعنتی میاد جمعه ها کل هفته رو پخش میکنه!!!دوبلرها بسیارمزخرف!!!!اصلا نمیدونم چی بگم!!!سمبل خان؟!!تروخدا این اسم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

البته من شنیدم ازیک کتاب بوده این فیلم!!

shahtut
1391,07,14, ساعت : 02:47
من چند سال پیش داستانی از سرنوشت خرم خوندم . و فیلم بخاطر همون کتاب برام جذابیت خاصی داره ...

♥parmiss♥
1391,07,20, ساعت : 19:05
http://www.tofun.ir/wp-content/uploads/2012/09/162ba499b6bbea1f1233181601cadf5f9.jpg
در قسمت های آخر این سریال بر اساس این کلیپ سلطان سلیمان می میرد.ابراهیم به دست سلطان سرش بریده می شود.الکساندرا(خرم سلطان) یک دختر دیگر هم بدنیا می آورد.پسرش نیز بزرگ می شود و آماده پادشاهی می شود.همچنین ابراهیم صاحب دو فرزند نیز می شود.بعد از سالها هم والد سلطان به بیچارگی می افتد.
بر اساس تاریخ آمده است که:
سلطان سلیمان ماه دوران و مصطفی را به قصر یکی از شهرهای مجاور میفرسته چون طبق سنتهای عثمانی یک شاهزاده پیش از امپراطوری باید در یک شهر کوچک سلطنت کنه البته قصد اصلی سلطان تبعید کردن ماه دورانه اما نمیگه. خرم هم یک پسر که هیچ شش تا به دنیا میاره و اولین زنی میشه که در تاریخ عثمانی رسما با یک پادشاه عثمانی ازدواج میکنه!!!! سلطان هم محمت رو بیشتر از مصطفی دوست داشته که باعث رقابت بین دو برادر میشه. طبق سنتهای عثمانی پسر اول باید سلطنت رو به ارث ببره که همین مسئله خرم رو خیلی نگران میکنه. به هر حال پسر اولش محمت بعد از ده پانزده سالی میمیره . خرم هم مصطفی را تنها مانع سر راه به سلطنت رسیدن پسر خودش میدونه به کمک وزیر دربار که ظاهرا فامیلش بوده دسیسه میکنه و وقتی سلیمان برای یک جنگ رفته از طرفی وزیر به مصطفی میگه برای کمک به پدرت با سپاهت برو از اون طرف به گوش شاه میرسونه که پسرت با لشکرش داره میاد که تو رو بکشه. شاه احمق هم باور میکنه و به محض رسیدن مصطفی اونو میکشه!!!!!!!!!!!! و اینگونه سلیم پسر خرم سلطان به سلطنت میرسه. ماه دوران هم در شهری که مزار پسرش بوده در فقر شدید زندگی میکنه تا وقتی سلیم به حکومت میرسه و براش حقوق معین میکنه. خرم هم یک سری کارهای خیریه انجام میده و بالاخره وقتی میمیره در جوار مقبره سلطان سلیمان دفن میشه . از اونجایی هم که اهل اوکراین بوده توی اوکراین مجسمه اش رو میسازن که هنوز هم هست و یک مسجد هم به نام اصلی و روسی او بنا میکنند!! و اینگونه ظالم به هر آنچه میخواد میرسه!!
برای دانلود فیلم برین این جا:
http://dl.tazeh.org/Harim-Sultan%20The%20End%5BTazeh.org%5D.flv (http://dl.tazeh.org/Harim-Sultan%20The%20End%5BTazeh.org%5D.flv)
نقش های اصلی:
Halit Ergençدر نقش سلطان سلیمان- سلطان ۱۰ از امپراتوری عثمانی
Nur Fettahoğlu ماه دوران – معشوقه سلطان، مادر مصطفی
Meryem Uzerli خرم -همسر معشوقه، مادر پنج تن از فرزندان سلطان
Nebahat Çehre عایشه حفصه- همسر سلطان سلیم اول
Selma Ergeç خدیجه -خواهر سلیمان
http://gallery.latin.cz/albums/eunovelas/muhtesem_yuzyil/1_%2818%29.jpg
http://www.iranokb.com/wp-content/uploads/2012/08/605596_detay11.jpg

pitishka
1391,07,20, ساعت : 19:12
کتاب سلطانه رو بخونید اونایی که علاقه دارید به این سریال!
خیلی حقایق که توی این سریال روشن نمی شه آخر اون کتاب هست!

V!olet
1391,07,20, ساعت : 20:17
اصلا از این سریال حریم سلطان خوشم نمیاد و نمی بینم.
2 جلسه دیدم خیلی بد بود!
دوبله ضعیف، یه سری بازیا ضعیف، تحریف تاریخ، داستان در بیشتر موارد کسل کننده...

]چرااا؟قشنگه کهه:-2-09-:

نه. کلی ادم نشستن تو دربار برای هم نقشه قتل میکشن:-2-22-:
یعنی توی یه چرخه ای که خودشون بوجود آوردن گیر کردن و یه داستان و برای هم تکرار می کنن. تکرار مکررات توی زندگی همه هست اما نه انقدر اغراق آمیز...

kimia_hg
1391,07,20, ساعت : 20:35
خرم خیلیییییییییییییییییی بد بازی میکنه
معلم تاریخ ما میگه که زمان اونا اصلا زنا حق اینکه لباسای اینجوری بپوشنو نداشتن
لباساشون خیلیییییییی پوشیده بوده
اینا تاریخ و تحریف کردن
تازه این سلطان هم خیلی ظالم بوده طوری که اگه یه مسیحی میدیدن همونجا میکشتنش
البته خرم استثنا بوده

Min hona
1391,07,20, ساعت : 20:43
من نمیدونم چرا خردسالان! این فیلم را دوست میدارند!!!؟
خواهریم خیلی دوسش داره...کلاً فیلمای ترکی عجیب روی بچه ها تأثیر میزاره!! من که اصلاً دوسشون ندارم...

MiN@58A
1391,07,20, ساعت : 20:44
منم نه فیلمهای تلویزیونو نگاه می کنم نه ماهواره رو ولی خوشحال شدم قطع شده چون همه فیلمهای این کانال رو ده باره تو خونمون نگاه می کردن حرصم در می اومد.

♥parmiss♥
1391,07,20, ساعت : 20:56
کتاب سلطانه رو بخونید اونایی که علاقه دارید به این سریال!
خیلی حقایق که توی این سریال روشن نمی شه آخر اون کتاب هست!
مامان من شروع کرده داره می خوندتش!!

اصلا از این فیلم خوشم نمیاد و نمیبینم.2 جلسه دیدم خیلی بد بود
]چرااا؟قشنگه کهه:-2-09-:

نه.کلی ادم نشستن تو دربار برای هم نقشه قتل میکشن
خو دنیا همینه دیگه.....الان تو دربار واسه هم نقشه نمی کشن تو نقطه نقطه دنیا واسه هم نقشه قتل و بد تر از قتل می کشن:-2-39-:

خرم خیلیییییییییییییییییی بد بازی میکنه
معلم تاریخ ما میگه که زمان اونا اصلا زنا حق اینکه لباسای اینجوری بپوشنو نداشتن
لباساشون خیلیییییییی پوشیده بوده
تازه این سلطان هم خیلی ظالم بوده طوری که اگه یه مسیحی میدیدن همونجا میکشتنش
البته خرم استثنا بوده
آره خیلی قشنگ تر نشونش دادن!خیلی متعصب بودن اون زمان:-2-43-:

فیلمش را دوست دارم چون تاریخی و منم عاشق فیلم های تاریخی ولی دیگه نگاش نمی کنم چون فهمیدم آخرش چطوری میشه راستی چطوری باید کتابش را گیر بیاریم ؟؟؟؟
باید بخری عزیز!فک نکنم که pdf ش باشه...

منم نه فیلمهای تلویزیونو نگاه می کنم نه ماهواره رو ولی خوشحال شدم قطع شده چون همه فیلمهای این کانال رو ده باره تو خونمون نگاه می کردن حرصم در می اومد.
واسه ما که قطع نشده؟؟:-2-31-:
منم اهل تلوزیون نیستم اصلاااا!واسه همینم رفتم آخرشو دروردم که درگیر نشم!فیلم only تو لپ تاپ و هفته به هفته دانلود:-2-38-: