PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی و نقد سریال حریم سلطان | Muhteşem Yüzyıl

بهار شیراز
1391،07،13, ساعت : 10:15 بعد از ظهر
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/thumb/9/9e/MagnificentCenturyTheme.jpg/487px-MagnificentCenturyTheme.jpg

حریم سلطان (به ترکی استانبولی: Muhteşem Yüzyıl؛ به معنای سدهٔ باشکوه) نام یک سریال تلویزیونی تاریخی ترکزبان است. فصل اول این سریال از شبکهٔ تلویزیونی شو تیوی و فصل دوم آن از شبکهٔ استار تیوی پخش شد. شبکهٔ جم تیوی این سریال را با دوبلهٔ فارسی و با نام «حریم سلطان» پخش میکند. داستان سریال بر پایهٔ زندگی سلطان سلیمان قانونی، مشهورترین سلطان امپراتوری عثمانی و خرم سلطان (روکسلانا)، کنیز و بردهای که ملکه شد، نوشته شدهاست.

داستان:
نام اصلی سریال (سدهٔ باشکوه) به دوران سلطنت سلطان سلیمان قانونی اشاره دارد و این مجموعهٔ تلویزیونی، توطئهها و دسیسههایی که در حرمسرا و دربار او روی میداد را به تصویر میکشاند. جزئیات اکثر حوادث و اتفاقاتی که در سریال روی میدهد، واقعیت نمیدارد اما کلیت حوادث، واقعیت تاریخی دارد.
سلطان سلیمان در ۲۶ سالگی بر تخت سلطنت نشست. او در پی آن بود که امپراتوری عثمانی را قدرتمندتر و گستردهتر از امپراتوری اسکندر مقدونی سازد و به آن وجههای شکستناپذیر بخشد. در تمام مدت ۴۶ سال سلطنتش، سلیمان به عنوان مقتدرترین سلحشور و فرمانروای شرق و غرب شناخته میشد. در سال ۱۵۲۰، سلیمان در حال شکار بود که از مرگ پدر خبردار شد و بدین ترتیب امپراتوری عثمانی صاحب سلطانی جدید میگشت. سلیمان همسرش، ماهدوران و پسرش، شاهزاده مصطفی را در کاخ مانیسا ترک گفت و به همراه یار و همدم نزدیکش، ابراهیم پارگایی رهسپار کاخ توپقاپی شد. سلیمان بدون آنکه خود بداند در مسیری قدم گذاشته بود که در نهایت، اوج شکوه و عظمت امپراتوری عثمانی را در پی داشت.
در حالیکه آن دو در راه کاخ توپقاپی بودند، یک کشتی متعلق به دولت عثمانی از کریمه در قسطنطنیه پهلو گرفته بود و بردگان مسیحی بهاسارتگرفتهشده را به کاخ عثمانی اهدا میکرد. یکی از بردگان که الکساندرا لا روسا نام داشت، دختر یک کشیش ارتودوکس اهل اوکراین بود که قتل پدر، مادر و نامزدش به هنگام یورش تاتارها را به چشم خود دیده بود. این دختر جوان که به اسارت در آمده بود و به کاخ عثمانی فروخته شده بود، بعدها نام خرم را اختیار میکند و آنچنان سلیمان را شیفتهٔ خود میکند که سلطان حاضر میشود با زیر پا گذاشتن رسوم و عادات پیشین، او را به ازدواج نکاحی خویش درآورد (پس از آنکه تیمور، بایزید را شکست داد و زنش را به اسارت گرفت، سلاطین عثمانی از ازدواج نکاحی خودداری میکردند). خرم برای سلطان پسر به دنیا میآورد و از طریق خونریزی و دسیسهچینی در کنار سلیمان بر امپراتوری عثمانی حکمرانی میکند. عشق شدید سلیمان به خرم باعث میشود که راهها برای اعمال نفوذ خرم بر دربار باز باشد.
سریال تلویزیونی حریم سلطان به روابط حاکم بین اعضای خاندان سلطنتی، بهویژه گرفتاریها و رقابتهای رمانتیک آنها میپردازد. عداوت بین خرم و ماهدوران، ترقی خرم از جایگاه یک کنیز به جایگاه سوگلی سلطان، فرو افتادن خرم از چشم سلطان پس از به دنیا آوردن مهرماه، و اوج گرفتن دوبارهٔ او، مضمون اصلی این سریال تلویزیونی را تشکیل میدهد. علاقهٔ وزیر اعظم (ابراهیم پارگایی) به یکی از زنان دربار (خواهر سلطان) و تنش بین اروپای مسیحی و امپراتوری عثمانی سنیمذهب، از جمله مضامین و داستانهای فرعی سریال به شمار میآیند.

فصل اول:
داستان با برخورد اتفاقی سلطان سلیمان با ابراهیم پارگایی آغاز میشود. در همین حال، الکساندرا لا روسا (بعداً خرم) در زادگاهش، اسیر یورش تاتارهای کریمه میشود. پدر، مادر، و خواهرش در نتیجهٔ این یورش کشته میشوند اما نامزدش، لئو زنده میماند و میگریزد (اگرچه الکساندرا گمان میکند که لئو مرده است). در کشتیای که او را به کاخ توپقاپی میبرند، زنان دیگری از جمله بهترین دوستش، ماریا (بعداً گلنهال) نیز حضور دارند.
وقتی الکساندرا به کاخ میرسد، یکی از خدمتکاران به او میگوید که اگر او سوگلی سلطان شود و برای سلطان، پسر به دنیا بیاورد، خودش سلطانه خواهد شد و بر دنیا حکمرانی خواهد کرد. بنابراین هنگامی که سلیمان در حال عبور از کنار کنیزان است، تمامی کنیزان به نشانهٔ احترام در برابر او تعظیم کردهاند اما الکساندرا چنین نمیکند و در عوض نام سلیمان را فریاد میکشد. سلطان که به او نگاه میکند، الکساندرا غش میکند و سلطان او را میگیرد. از همان زمان، الکساندرا مورد توجه سلطان قرار میگیرد و سلطان نام خرم را بر او مینهد. خرم که یک مسیحی بود، به اسلام میگرود.
در انتهای قسمت سوم، ماهدوران (سوگلی دیگر سلطان) با خرم بهسختی درگیر میشود و او را بهشدت کتک میزند زیرا بر این باور است که خرم موجب سقط جنین او شدهاست. وقتی سلیمان از این قضیه آگاه میشود، از ماهدوران دلآزده میشود. در ادامه، خرم اولین پسرش، محمد را باردار میشود. وقتی خرم باردار است، سلیمان از او میخواهد که برای خوردن شیرینی به اتاقش بیاید؛ شیرینیهایی که توسط ماهدوران زهرآلود شدهاند. با خوردن آن شیرینیها، خرم از حال میرود اما سلیمان او را نجات میدهد. با روی دادن این ماجرا، نفرت سلیمان از ماهدوران فزونی میگیرد.
ویکتوریا (بعداً صدیقه) که شوهرش در یکی از نبردها توسط سلیمان کشته شدهاست، به قسطنطنیه میرود تا انتقام شوهرش را بگیرد.
خرم، اولین و تنها دختر سلیمان، مهرماه را باردار میشود. پس از زادن مهرماه، جشنی در حرمسرا ترتیب میدهد، اما در این جشن با یکی از سوگلیهای دیگر سلطان به نام عایشه خاتون درگیر میشود و او را تهدید به قتل میکند. عایشه که از قصد و نیت صدیقه آگاه شده بود، توسط صدیقه کشته میشود. از آنجا که خرم پیشتر عایشه را به قتل تهدید کرده بود، تمامی شواهد علیه خرم بود. در نتیجه سلیمان، خرم را به کاخ پیشین (کاخ کریمه) تبعید میکند.
در این اثنا، ابراهیم پاشا با خدیجه سلطان (خواهر سلطان) ازدواج میکند. ابراهیم به خرم میگوید که او میتواند به کاخ توپقاپی بازگردد به شرطی که دامن ماهدوران را ببوسد. خرم در ابتدا این پیشنهاد را رد میکند اما در نهایت تغییر نظر میدهد.
لئو، نامزد پیشین خرم، از مکان سکونت خرم آگاه میشود و با پیشه کردن شغل نقاش کاخ، سعی میکند به خرم نزدیک شود. اما ابراهیم پاشا از رابطهٔ خرم با لئو آگاه میشود و به خرم میگوید که او (خرم) باید با راحتالحلقوم زهرآلود، لئو را از میان بردارد و یا اینکه خودش (ابراهیم)، سلطان را از ماجرا خبردار خواهد کرد.
در آخرین قسمت فصل اول، سلیمان خارج از قصر ابراهیم در چادری نشستهاست، انگور میخورد و از مشاهدهٔ مناظر طبیعی لذت میبرد و صدیقه قرار است از او پذیرایی کند. در سه دقیقهٔ پایانی این قسمت میبینیم که صدیقه در حالی که سینی به دست دارد نزدیک سلطان میشود. روی سینی، یک لیوان آب قرار دارد اما زیر آن خنجری در دست صدیقه است. خرم در حالی که راحتالحلقوم زهرآگین را به لئو میخوراند، گریه میکند. و سپس صدیقه با قرار دادن خنجری زیر گلوی سلیمان، او را به مرگ تهدید میکند.

جنجال ها:
پخش سریال حریم سلطان، انتقادات و اعتراضاتی را در کشور ترکیه برانگیخت. برخی از بینندگان به آنچه ارائهٔ تصویری «نامحترمانه»، «شرمآور»، و «خوشگذران» از شخصیت تاریخی سلطان سلیمان میخواندند واکنش نشان دادند. شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه ادعا کرد که بیش از ۷۰٬۰۰۰ شکایت دربارهٔ این سریال دریافت کردهاست و به شو تیوی اخطار داد تا به خاطر نمایش نادرست «حریم خصوصی یک شخصیت تاریخی» به صورت عمومی عذرخواهی کند. رجب طیب اردوغان، نخستوزیر ترکیه، نمایش این سریال را به دلیل «بد جلوه دادن تاریخ ترکیه به نسل جوان» کشور محکوم کرد. گروههای کوچک اسلامگرا و ملیگرا به نشانهٔ اعتراض مقابل استودیوی شو تیوی تجمع کردند اما سریال همچنان مخاطبان و علاقهمندان فراوانی دارد.

بهار شیراز
1391،07،13, ساعت : 10:37 بعد از ظهر
من خودم دیشب برای اولین بار یه قسمت از این سریال رو دیدم، ولی چون چند سال پیش یه رمان تاریخی درباره زندگیه سلطان سلیمان خونده بودم به نظرم جالب اومد!

طبق چیزی که من خوندم، خرم با دسیسه ها و توطئه هایی که میچینه، تا آخر عمرش سوگلیه سلطان میمونه. چهارتا پسر و یک دختر برای سلیمان به دنیا میاره و باز هم با دسیسه، باعث مرگ مصطفی (فرزند بزرگ سلطان، که درواقع شایسته ترینشون هم بوده) میشه و یکی از فرزندان خودش رو به سلطنت میرسونه...
(خیلی وقت پیش درباره اش خوندم، شاید اشتباه کرده باشم!)

-ShaDi-
1391،07،13, ساعت : 10:41 بعد از ظهر
طبق چیزی که من خوندم، خرم با دسیسه ها و توطئه هایی که میچینه، تا آخر عمرش سوگلیه سلطان میمونه. چهارتا پسر و یک دختر برای سلیمان به دنیا میاره و باز هم با دسیسه، باعث مرگ مصطفی (فرزند بزرگ سلطان، که درواقع شایسته ترینشون هم بوده) میشه و یکی از فرزندان خودش رو به سلطنت میرسونه...

نه درست گفتید
فکر کنم فرزند سومش به پادشاهی میرسه
ائلین زن رسمی هم میشه

ماه منیر
1391،07،13, ساعت : 11:04 بعد از ظهر
داستان این سریال و با انیکه من در کتاب سلطانه اثر فالکنر خوندم تفاوتهای اساسی زیادی دارد.
اگر مقامات ترکیه به این سریال اعتراض کرده اند اگر اصل آن کتاب فیلم می شد چه می گفتند؟
چون سلیمان در واقعیت شخصیت بسیار منفوری دارد.
کشش کتاب خیلی بیشتر بود تا به این سریال

siavash1366
1391،07،13, ساعت : 11:09 بعد از ظهر
از اون سریال های مزخرف عامه پسنده:-2-43-:

ziziiiiiiiiiiii
1391،07،13, ساعت : 11:28 بعد از ظهر
من به نظر همه بچه ها احترام میذارم ولی من ........
شخصا از فیلمایی که زنا توش مثه بازیچن بدم میاد
روی نرومه ...........

*anse*hana
1391،07،13, ساعت : 11:29 بعد از ظهر
به نظر من که مزخرفه! :-2-36-:
عجب تاریخ تخیلی ای داشتن اینا!
ولی ببین باقی سریالاشون چیه که بهترین سریالشون اینه.

sanijo0n
1391،07،13, ساعت : 11:40 بعد از ظهر
یک سال پیش رمانشو خونده بودم ازون رمانای تاریخی حرص دراره
ولی تاریخه نمیشه که تغییرش داد که می گن اینا دادن!

maayaa
1391،07،13, ساعت : 11:42 بعد از ظهر
من کلا از فیلم های تاریخی خوشم میاد ................
به نظرم این هم فیلم خیلی قشنگیه به خصوص این که در کنار تاریخ یعنی سلطنت شاه عثمانی و گذشته ی اون ها زندگی شخصی شاه و عشق اون رو هم نشون میده :-2-41-:

iatii
1391،07،13, ساعت : 11:49 بعد از ظهر
اصلا فیلمش رو دوست ندارم :-2-43-:
این سریال داره به ایرانیا توهین می کنه بعد میشینید نگاه می کنید!

{ }
1391،07،14, ساعت : 12:29 قبل از ظهر
مطمئن باشید گروه های اسلامگرا در ترکیه از « بدنام شدنِ پادشاه » نمیترسیدن! ، بلکه از « زشت جلوه دادنِ نظام چند همسری در اسلام » خونشون به جوش اومده بوده!

وگرنه ، ما هم از این دست ، شاهانی که زیاد زن داشتند داشتیم و کسی نه تنها بدش نمیآد ، بلکه ملّت خیلی دوس دارند!!! تقلید کنند ازشون

anderes141
1391،07،14, ساعت : 12:34 قبل از ظهر
بخدا سرویس شدم!!داغون شدم!!!!ما یک فوتبال درست حسابی نمیتونیم ببینیم ازدست این فیلم.........لعنتی میاد جمعه ها کل هفته رو پخش میکنه!!!دوبلرها بسیارمزخرف!!!!اصلا نمیدونم چی بگم!!!سمبل خان؟!!تروخدا این اسم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

البته من شنیدم ازیک کتاب بوده این فیلم!!

shahtut
1391،07،14, ساعت : 01:47 قبل از ظهر
من چند سال پیش داستانی از سرنوشت خرم خوندم . و فیلم بخاطر همون کتاب برام جذابیت خاصی داره ...

♥parmiss♥
1391،07،20, ساعت : 06:05 بعد از ظهر
http://www.tofun.ir/wp-content/uploads/2012/09/162ba499b6bbea1f1233181601cadf5f9.jpg
در قسمت های آخر این سریال بر اساس این کلیپ سلطان سلیمان می میرد.ابراهیم به دست سلطان سرش بریده می شود.الکساندرا(خرم سلطان) یک دختر دیگر هم بدنیا می آورد.پسرش نیز بزرگ می شود و آماده پادشاهی می شود.همچنین ابراهیم صاحب دو فرزند نیز می شود.بعد از سالها هم والد سلطان به بیچارگی می افتد.
بر اساس تاریخ آمده است که:
سلطان سلیمان ماه دوران و مصطفی را به قصر یکی از شهرهای مجاور میفرسته چون طبق سنتهای عثمانی یک شاهزاده پیش از امپراطوری باید در یک شهر کوچک سلطنت کنه البته قصد اصلی سلطان تبعید کردن ماه دورانه اما نمیگه. خرم هم یک پسر که هیچ شش تا به دنیا میاره و اولین زنی میشه که در تاریخ عثمانی رسما با یک پادشاه عثمانی ازدواج میکنه!!!! سلطان هم محمت رو بیشتر از مصطفی دوست داشته که باعث رقابت بین دو برادر میشه. طبق سنتهای عثمانی پسر اول باید سلطنت رو به ارث ببره که همین مسئله خرم رو خیلی نگران میکنه. به هر حال پسر اولش محمت بعد از ده پانزده سالی میمیره . خرم هم مصطفی را تنها مانع سر راه به سلطنت رسیدن پسر خودش میدونه به کمک وزیر دربار که ظاهرا فامیلش بوده دسیسه میکنه و وقتی سلیمان برای یک جنگ رفته از طرفی وزیر به مصطفی میگه برای کمک به پدرت با سپاهت برو از اون طرف به گوش شاه میرسونه که پسرت با لشکرش داره میاد که تو رو بکشه. شاه احمق هم باور میکنه و به محض رسیدن مصطفی اونو میکشه!!!!!!!!!!!! و اینگونه سلیم پسر خرم سلطان به سلطنت میرسه. ماه دوران هم در شهری که مزار پسرش بوده در فقر شدید زندگی میکنه تا وقتی سلیم به حکومت میرسه و براش حقوق معین میکنه. خرم هم یک سری کارهای خیریه انجام میده و بالاخره وقتی میمیره در جوار مقبره سلطان سلیمان دفن میشه . از اونجایی هم که اهل اوکراین بوده توی اوکراین مجسمه اش رو میسازن که هنوز هم هست و یک مسجد هم به نام اصلی و روسی او بنا میکنند!! و اینگونه ظالم به هر آنچه میخواد میرسه!!
برای دانلود فیلم برین این جا:
http://dl.tazeh.org/Harim-Sultan%20The%20End%5BTazeh.org%5D.flv (http://dl.tazeh.org/Harim-Sultan%20The%20End%5BTazeh.org%5D.flv)
نقش های اصلی:
Halit Ergençدر نقش سلطان سلیمان- سلطان ۱۰ از امپراتوری عثمانی
Nur Fettahoğlu ماه دوران – معشوقه سلطان، مادر مصطفی
Meryem Uzerli خرم -همسر معشوقه، مادر پنج تن از فرزندان سلطان
Nebahat Çehre عایشه حفصه- همسر سلطان سلیم اول
Selma Ergeç خدیجه -خواهر سلیمان
http://gallery.latin.cz/albums/eunovelas/muhtesem_yuzyil/1_%2818%29.jpg
http://www.iranokb.com/wp-content/uploads/2012/08/605596_detay11.jpg

pitishka
1391،07،20, ساعت : 06:12 بعد از ظهر
کتاب سلطانه رو بخونید اونایی که علاقه دارید به این سریال!
خیلی حقایق که توی این سریال روشن نمی شه آخر اون کتاب هست!

V!olet
1391،07،20, ساعت : 07:17 بعد از ظهر
اصلا از این سریال حریم سلطان خوشم نمیاد و نمی بینم.
2 جلسه دیدم خیلی بد بود!
دوبله ضعیف، یه سری بازیا ضعیف، تحریف تاریخ، داستان در بیشتر موارد کسل کننده...

]چرااا؟قشنگه کهه:-2-09-:

نه. کلی ادم نشستن تو دربار برای هم نقشه قتل میکشن:-2-22-:
یعنی توی یه چرخه ای که خودشون بوجود آوردن گیر کردن و یه داستان و برای هم تکرار می کنن. تکرار مکررات توی زندگی همه هست اما نه انقدر اغراق آمیز...

kimia_hg
1391،07،20, ساعت : 07:35 بعد از ظهر
خرم خیلیییییییییییییییییی بد بازی میکنه
معلم تاریخ ما میگه که زمان اونا اصلا زنا حق اینکه لباسای اینجوری بپوشنو نداشتن
لباساشون خیلیییییییی پوشیده بوده
اینا تاریخ و تحریف کردن
تازه این سلطان هم خیلی ظالم بوده طوری که اگه یه مسیحی میدیدن همونجا میکشتنش
البته خرم استثنا بوده

Min hona
1391،07،20, ساعت : 07:43 بعد از ظهر
من نمیدونم چرا خردسالان! این فیلم را دوست میدارند!!!؟
خواهریم خیلی دوسش داره...کلاً فیلمای ترکی عجیب روی بچه ها تأثیر میزاره!! من که اصلاً دوسشون ندارم...

MiN@58A
1391،07،20, ساعت : 07:44 بعد از ظهر
منم نه فیلمهای تلویزیونو نگاه می کنم نه ماهواره رو ولی خوشحال شدم قطع شده چون همه فیلمهای این کانال رو ده باره تو خونمون نگاه می کردن حرصم در می اومد.

♥parmiss♥
1391،07،20, ساعت : 07:56 بعد از ظهر
کتاب سلطانه رو بخونید اونایی که علاقه دارید به این سریال!
خیلی حقایق که توی این سریال روشن نمی شه آخر اون کتاب هست!
مامان من شروع کرده داره می خوندتش!!

اصلا از این فیلم خوشم نمیاد و نمیبینم.2 جلسه دیدم خیلی بد بود
]چرااا؟قشنگه کهه:-2-09-:

نه.کلی ادم نشستن تو دربار برای هم نقشه قتل میکشن
خو دنیا همینه دیگه.....الان تو دربار واسه هم نقشه نمی کشن تو نقطه نقطه دنیا واسه هم نقشه قتل و بد تر از قتل می کشن:-2-39-:

البته خرم استثنا بوده
آره خیلی قشنگ تر نشونش دادن!خیلی متعصب بودن اون زمان:-2-43-:

فیلمش را دوست دارم چون تاریخی و منم عاشق فیلم های تاریخی ولی دیگه نگاش نمی کنم چون فهمیدم آخرش چطوری میشه راستی چطوری باید کتابش را گیر بیاریم ؟؟؟؟
باید بخری عزیز!فک نکنم که pdf ش باشه...

منم نه فیلمهای تلویزیونو نگاه می کنم نه ماهواره رو ولی خوشحال شدم قطع شده چون همه فیلمهای این کانال رو ده باره تو خونمون نگاه می کردن حرصم در می اومد.
واسه ما که قطع نشده؟؟:-2-31-:
منم اهل تلوزیون نیستم اصلاااا!واسه همینم رفتم آخرشو دروردم که درگیر نشم!فیلم only تو لپ تاپ و هفته به هفته دانلود:-2-38-:

esike
1391،07،20, ساعت : 10:07 بعد از ظهر
ابراهیم به دست سلیمان کشته میشه؟؟؟
وااااااااااااای نه
اون ابرایم کصافطططط اون همه به الکساندرا گف که قاتلیو این حرفا اونوقت خودش!!

arezoo184
1391،07،20, ساعت : 10:32 بعد از ظهر
ماشالله به این دوبله ...........حریم سلطان چیه ؟؟؟؟؟؟صد سال با شکوه اسمه سریاله ...........
اونم حررمه .....حررم ...کسی که باعت شادی میشه .........
حرم به خاطر انتقام وارد قصر میشه .....یه موضوع هست حررم یهودی بوده باعث میشه توجه سلیمان به ایران جلب بشه .......و در نهایت ضعیف شدن عثمانی و نابودیشون چون دشمن اونا ایران نبود بلکه اروپاییا بودن ........
من سه قسمت اخری رو ندیدم ...............تو سه قسمت قبل تر دختری به اسم افسون ایرانی وارد کاخ میشه .........از اون طرف ابراهیم وزیر شاه داره میره تبریز برا جنگ با تهماسب چون تهماسب تبریز و ترک کرده رفته به شیراز تبریز خالی از قوای نظامیه کافیه .....جنگ چالذران شکل میگیره و ما شکست میخوریم .............
با اینکه من عاشق حررم بودم ........خیلی تو فیلم دوسش دارم اما از نظر تاریخی با اینکه خود ترکیه ایها دوسش دارن ولی اون یه جاسوس و هامل نفوذیه یهودی ها در حرم قوی ترین شاه عثمانی.............دو کشور و امپراطوری مسلمان رو به جون هم میندازه .................اونجوری که گفته میشه باعث مرگ پسر مائده دوران هم میشه .....زن اول شاه ........و ولیعهد

مادر شاه .......والیده سلطان ...به خاطر اینکه میفهمه ابراهیم به دخترش خیانت کرده و اون زن بارداره ....نیگار حاتون .......سکته میکنه و مییمیره.......... ..........اول مائده دوران ........تلفظش مائیده دوران ...زیر د کسره داره .....اولش مسئول حرم میشه حررم پاپوش براش میسازه و اون میره وو خودش مسئول میشه ..........بعد دیگه ابراهیم یه پسر داشت تو بغل خواهر شاه موقع شیر دادن خوابش میبره میمیره و بعد دوتا دوقلو به دنیا میاره ...........بقیه اشم خودتون بعدا میبینین .....

ابراهیم به دست سلیمان کشته میشه؟؟؟
وااااااااااااای نه
اون ابرایم کصافطططط اون همه به الکساندرا گف که قاتلیو این حرفا اونوقت خودش!!
..

اونا مشکل اصلیشون با هم اینه که نامزد قبلیه الکساندرا رو مسمومش میکنه اونم به دسست خود الکساندرا ....

در واقع اونی که باعث مرگ ولیعهده ...الکساندراست نه ابراهیم ..........

اینم فیروزه هاتون دختر اهل ری
http://www.teknikportal.com/image-uploads/muhtesem-yuzyil-firuze-13.jpg

niloofar-n
1391،07،20, ساعت : 10:37 بعد از ظهر
مرسی خیلی دوست داشتم بدونم آخرش چی میشه

ولی من ماهی دورانُ مصطفی رو خیلی دوس دارم دلم نمیخواد آخر فیلم اینطوری تموم بشه:-2-30-:

bianazaninam
1391،07،20, ساعت : 10:38 بعد از ظهر
چه داستانه شیر تو شیر و مسخره ایه!

malus
1391،07،20, ساعت : 10:51 بعد از ظهر
من عاشق اين سريالم كتابشم قبلا خوندم خيلي با فيلمش فرق داره كتابش هم خوبيا رو مي گه هم بديارو كلا وجهه ي خرم تو كتابش با فيلمش فرق داره پيشنهاد مي كنم كتاب سلطانه رو حتما بخونيد

من كتاب سلطانه رو خيلي وقته دارم اماهنوزوقت نكردم بخونم!!!!راستش يكم حوصلم نميگيره!!!احساس ميكنم بي مزه س!!!!!!!!

سخت در اشتباهي عزيزم كتابش فوق العاده جذابه تو كتابش خرم واقعا يه نابغه هس كه واسه منفعت خودش هر كار كثيفي مي كنه تو فيلمش خرم هم عاشق سليمانه هم مظلوم ولي تو كتابش خرم سلطان و دوست نداره و تا دم مرگش واسه سلطان نقش با ي مي كنه تا انتقام خانوادش و بگيره در لحظه ي مرگشم وقتي به سليمان ميگه كه من تو رو دوست ندارم و تو ابراهيم الكي و با نقشه ي من كشتي و پسرت و بي دليل كشتي سليمان ديوونه ميشه

محبوبه_م
1391،07،20, ساعت : 11:15 بعد از ظهر
مرسی ...
ادم از دست ابراهیم هم لجش میگیره بخاطر این سلطان گردنشو میزنه که چند سال بعد از ازدواجش ابراهیم عاشق نگار کالفا میشه و درست یادم نیست فکر کنم نگار حامله میشه خدیجه خود کشی میکنه و سلطان هم ابراهیم و اعدام میکنه .....

sarax
1391،07،20, ساعت : 11:40 بعد از ظهر
این که کلیپ آخر فیلم نیست یه تیکه هایی از فیلمه قسمت بریدن سر ابراهیم هم تو این کلیپ خوابه
الان تو ترکیه داره فصل 3 فیلم پخش میشه . 4 قسمت ازش گذشته .

مرسی ...
ادم از دست ابراهیم هم لجش میگیره بخاطر این سلطان گردنشو میزنه که چند سال بعد از ازدواجش ابراهیم عاشق نگار کالفا میشه و درست یادم نیست فکر کنم نگار حامله میشه خدیجه خود کشی میکنه و سلطان هم ابراهیم و اعدام میکنه .....

نه بابا فعلا الان داره فصل جدیدش پخش میشه تو ترکیه . خدیجه سالمه . ابراهیم رفته جنگ. خدیجه میخواد نگار رو بعد از زایمانش بکشه . نگار بچش سر زایمان میمیره . بعد که خدیجه میخواد سرشو بزنه یکی نجاتش میده که از آدمای خرمه . خدیجه هم با خرم لج شده و میخواد خرم رو اذیت کنه یه دختر ایرانی به نام فیروزه که نقشش رو همون ایسان فیلم ایزل بازی میکنه میفرسته واسه سلطان و سلطان هم فعلا از ظواهر امر برمیاد که عاشق این دختره شده. کسی هم از هویت فیروزه خبردار نیست و فقط میدونن سلطان با یه زن جدیده . خرم هم کهر کاری میکنه که بفهمه کیه دختره فعلا نفهمیده . بعد خرم از لجش نگار رو که نجات داده میاره قصر و جلوی چشم خدیجه پیش خودش نگه میداره

شيرين ماميتو
1391،07،21, ساعت : 01:06 قبل از ظهر
عشق واژه ی قشنگیه فقط تو دنیای مجازی:-119-:

ململ خانم
1391،07،21, ساعت : 03:46 قبل از ظهر
رمانش با سریالش خیلی فرق داره.. اگر واقعیتهایی که توی رمان بیان شد ه بود تو سریال هم بکار میرفت جذابیت برای بیننده بیشتر میشد ..... با این حال خوبه ادم در مورد تاریخ بیشتر بدونه......... تم اصلی داستان همونه........

siavash1366
1391،07،21, ساعت : 02:32 بعد از ظهر
خاک بر سر ملتی کنند که سریال تاریخی اش به شرح روابط زیر شکمی پادشاه مربوط باشه

deltasina
1391،08،02, ساعت : 09:31 قبل از ظهر
سریال حریم سلطان (http://www.funsara.com/topics/%D8%B9%DA%A9%D8%B3%D9%87%D8%A7%DB%8C%20%D8%B3%D8%B 1%DB%8C%D8%A7%D9%84%20%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85%20% D8%B3%D9%84%D8%B7%D8%A7%D9%86) ،سریالی غیر اخلاقی است که در ایران طرفداران بسیاری به خود دیده ! امیدوارم خانواده ها در دیدن سریال حریم سلطان تجدید نظر کنند...

http://www.funsara.com/Pics/20121022/FunSara.Com-d924925d15.jpg (http://www.funsara.com/Pics/20121022/FunSara.Com-d924925d15.jpg)

حریم سلطان
Muhteşem Yüzyıl
MagnificentCenturyTheme.jpg
فرمت رمان تاریخی
نویسنده مرال اوکای[۱]
کارگردان یاغمور تایلان
دورول تایلان
ستارگان خالد ارگنچ
نور فتاح اوغلو
مریم اوزرلی
اوکان یالابیک
نباهت چهره
سلما ارگچ
محمد گونسور
پلین کاراهان
جانسو دره
اوزان گوون
اورکون اونگن
تونجل کورتیز
فیلیز احمد
کشور سازنده ترکیه
زبان ها ترکی استانبولی
تعداد فصل ها ۳
تعداد قسمت ها ۶۳
تولید
تهیه کننده تیمز پروداکشن
مکان ها استانبول، ادیرنه، مارماریس
زمان اجرا ~۱۳۰–۷۰ دقیقه
پخش کننده
شبکه اصلی شو تی وی (۲۰۱۱)
استار تی وی (۲۰۱۲)
۵ ژانویهٔ ۲۰۱۱ تاکنون

حریم سلطان (http://www.funsara.com/topics/%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1%20%D8%AD%D8%B 1%DB%8C%D9%85%20%D8%B3%D9%84%D8%B7%D8%A7%D9%86) (به ترکی استانبولی: Muhteşem Yüzyıl؛ به معنای سدهٔ باشکوه) نام یک سریال تلویزیونی تاریخی ترک زبان است. فصل اول این سریال از شبکهٔ تلویزیونی شو تی وی و فصل دوم آن از شبکهٔ استار تی وی پخش شد. شبکهٔ جم تی وی این سریال را با دوبلهٔ فارسی و با نام «حریم سلطان» پخش می کند. داستان سریال بر پایهٔ زندگی سلطان سلیمان قانونی، مشهورترین سلطان امپراتوری عثمانی و خرم سلطان (روکسلانا)، کنیز و برده ای که ملکه شد، نوشته شده است.[۲]
محتویات

۱ داستان
۲ فصل اول
۲.۱ شخصیت های اصلی
۳ جنجال ها
۴ پخش بین المللی
۵ منابع
۶ پیوند به بیرون

داستان

نام اصلی سریال (سدهٔ باشکوه) به دوران سلطنت سلطان سلیمان قانونی اشاره دارد و این مجموعهٔ تلویزیونی، توطئه ها و دسیسه هایی که در حرمسرا و دربار او روی می داد را به تصویر می کشاند. جزئیات اکثر حوادث و اتفاقاتی که در سریال روی می دهد، واقعیت نمی دارد اما کلیت حوادث، واقعیت تاریخی دارد.

سلطان سلیمان در ۲۶ سالگی بر تخت سلطنت نشست. او در پی آن بود که امپراتوری عثمانی را قدرتمندتر و گسترده تر از امپراتوری اسکندر کبیر سازد و به آن وجهه ای شکست ناپذیر بخشد. در تمام مدت ۴۶ سال سلطنتش، سلیمان به عنوان مقتدرترین سلحشور و فرمانروای شرق و غرب شناخته می شد. در سال ۱۵۲۰، سلیمان در حال شکار بود که از مرگ پدر خبردار شد و بدین ترتیب امپراتوری عثمانی صاحب سلطانی جدید می گشت. سلیمان همسرش، ماه دوران و پسرش، شاهزاده مصطفی را در کاخ مانیسا ترک گفت و به همراه یار و همدم نزدیکش، ابراهیم پارگایی رهسپار کاخ توپقاپی شد. سلیمان بدون آنکه خود بداند در مسیری قدم گذاشته بود که در نهایت، اوج شکوه و عظمت امپراتوری عثمانی را در پی داشت.

در حالیکه آن دو در راه کاخ توپقاپی بودند، یک کشتی متعلق به دولت عثمانی از کریمه در قسطنطنیه پهلو گرفته بود و بردگان مسیحی به اسارت گرفته شده را به کاخ عثمانی اهدا می کرد. یکی از بردگان که الکساندرا لا روسا نام داشت، دختر یک کشیش ارتودوکس اهل اوکراین بود که قتل پدر، مادر و نامزدش به هنگام یورش تاتارها را به چشم خود دیده بود. این دختر جوان که به اسارت در آمده بود و به کاخ عثمانی فروخته شده بود، بعدها نام خرم را اختیار می کند و آنچنان سلیمان را شیفتهٔ خود می کند که سلطان حاضر می شود با زیر پا گذاشتن رسوم و عادات پیشین، او را به ازدواج نکاحی خویش درآورد (پس از آنکه تیمور، بایزید را شکست داد و زنش را به اسارت گرفت، سلاطین عثمانی از ازدواج نکاحی خودداری می کردند). خرم برای سلطان پسر به دنیا می آورد و از طریق خونریزی و دسیسه چینی در کنار سلیمان بر امپراتوری عثمانی حکمرانی می کند. عشق شدید سلیمان به خرم باعث می شود که راه ها برای اعمال نفوذ خرم بر دربار باز باشد.

سریال تلویزیونی حریم سلطان به روابط حاکم بین اعضای خاندان سلطنتی، به ویژه گرفتاری ها و رقابت های رمانتیک آن ها می پردازد. عداوت بین خرم و ماه دوران، ترقی خرم از جایگاه یک کنیز به جایگاه سوگلی سلطان، فرو افتادن خرم از چشم سلطان پس از به دنیا آوردن مهرماه، و اوج گرفتن دوبارهٔ او، مضمون اصلی این سریال تلویزیونی را تشکیل می دهد. علاقهٔ وزیر اعظم (ابراهیم پارگایی) به یکی از زنان دربار (خواهر سلطان) و تنش بین اروپای مسیحی و امپراتوری عثمانی سنی مذهب، از جمله مضامین و داستان های فرعی سریال به شمار می آیند.
فصل اول

داستان با برخورد اتفاقی سلطان سلیمان با ابراهیم پارگایی آغاز می شود. در همین حال، الکساندرا لا روسا (بعداً خرم) در زادگاهش، اسیر یورش تاتارهای کریمه می شود. پدر، مادر، و خواهرش در نتیجهٔ این یورش کشته می شوند اما نامزدش، لئو زنده می ماند و می گریزد (اگرچه الکساندرا گمان می کند که لئو مرده است). در کشتی ای که او را به کاخ توپقاپی می برند، زنان دیگری از جمله بهترین دوستش، ماریا (بعداً گل نهال) نیز حضور دارند.

وقتی الکساندرا به کاخ می رسد، یکی از خدمتکاران به او می گوید که اگر او سوگلی سلطان شود و برای سلطان، پسر به دنیا بیاورد، خودش سلطانه خواهد شد و بر دنیا حکمرانی خواهد کرد. بنابراین هنگامی که سلیمان در حال عبور از کنار کنیزان است، تمامی کنیزان به نشانهٔ احترام در برابر او تعظیم کرده اند اما الکساندرا چنین نمی کند و در عوض نام سلیمان را فریاد می کشد. سلطان که به او نگاه می کند، الکساندرا غش می کند و سلطان او را می گیرد. از همان زمان، الکساندرا مورد توجه سلطان قرار می گیرد و سلطان نام خرم را بر او می نهد. خرم که یک مسیحی بود، به اسلام می گرود.

در انتهای قسمت سوم، ماه دوران (سوگلی دیگر سلطان) با خرم به سختی درگیر می شود و او را به شدت کتک می زند زیرا بر این باور است که خرم موجب سقط جنین او شده است. وقتی سلیمان از این قضیه آگاه می شود، از ماه دوران دل آزده می شود. در ادامه، خرم اولین پسرش، محمد را باردار می شود. وقتی خرم باردار است، سلیمان از او می خواهد که برای خوردن شیرینی به اتاقش بیاید؛ شیرینی هایی که توسط ماه دوران زهرآلود شده اند. با خوردن آن شیرینی ها، خرم از حال می رود اما سلیمان او را نجات می دهد. با روی دادن این ماجرا، نفرت سلیمان از ماه دوران فزونی می گیرد.

ویکتوریا (بعداً صدیقه) که شوهرش در یکی از نبردها توسط سلیمان کشته شده است، به قسطنطنیه می رود تا انتقام شوهرش را بگیرد.

خرم، اولین و تنها دختر سلیمان، مهرماه را باردار می شود. پس از زادن مهرماه، جشنی در حرمسرا ترتیب می دهد، اما در این جشن با یکی از سوگلی های دیگر سلطان به نام عایشه خاتون درگیر می شود و او را تهدید به قتل می کند. عایشه که از قصد و نیت صدیقه آگاه شده بود، توسط صدیقه کشته می شود. از آنجا که خرم پیشتر عایشه را به قتل تهدید کرده بود، تمامی شواهد علیه خرم بود. در نتیجه سلیمان، خرم را به کاخ پیشین (کاخ کریمه) تبعید می کند.

در این اثنا، ابراهیم پاشا با خدیجه سلطان (خواهر سلطان) ازدواج می کند. ابراهیم به خرم می گوید که او می تواند به کاخ توپقاپی بازگردد به شرطی که دامن ماه دوران را ببوسد. خرم در ابتدا این پیشنهاد را رد می کند اما در نهایت تغییر نظر می دهد.

لئو، نامزد پیشین خرم، از مکان سکونت خرم آگاه می شود و با پیشه کردن شغل نقاش کاخ، سعی می کند به خرم نزدیک شود. اما ابراهیم پاشا از رابطهٔ خرم با لئو آگاه می شود و به خرم می گوید که او (خرم) باید با راحت الحلقوم زهرآلود، لئو را از میان بردارد و یا اینکه خودش (ابراهیم)، سلطان را از ماجرا خبردار خواهد کرد.

در آخرین قسمت فصل اول، سلیمان خارج از قصر ابراهیم در چادری نشسته است، انگور می خورد و از مشاهدهٔ مناظر طبیعی لذت می برد و صدیقه قرار است از او پذیرایی کند. در سه دقیقهٔ پایانی این قسمت می بینیم که صدیقه در حالی که سینی به دست دارد نزدیک سلطان می شود. روی سینی، یک لیوان آب قرار دارد اما زیر آن خنجری در دست صدیقه است. خرم در حالی که راحت الحلقوم زهرآگین را به لئو می خوراند، گریه می کند. و سپس صدیقه با قرار دادن خنجری زیر گلوی سلیمان، او را به مرگ تهدید می کند.
شخصیت های اصلی
نام بازیگر نقش توضیح
خالد ارگنچ سلیمان قانونی دهمین سلطان امپراتوری عثمانی
مریم اوزرلی خرم سلطان خاصگی دوم سلطان، مادر پنج فرزند سلطان
نور فتاح اوغلو ماه دوران خاصگی سلطان، مادر اولین فرزند سلطان
اوکان یالابیک ابراهیم پاشا وزیر اعظم امپراتوری عثمانی
نباهت چهره عایشه حفصه سلطان والده سلطان و خاصگی سلطان سلیم اول
سلما ارگچ خدیجه سلطان خواهر سلیمان
محمد گونسور شاهزاده مصطفی فرزند نخست سلیمان و ماه دوران
پلین کاراهان مهرماه سلطان دختر سلیمان و خرم
اورکون اونگن شاهزاده محمد فرزند نخست سلیمان و خرم
جانسو دره فیروزه سلطان معشوقهٔ سلیمان
اوزان گوون رستم پاشا همسر مهرماه و خدمتکار سلطان سلیمان
فیلیز احمد نگار کالفا خدمتکار و کارآموز حرم سرا
آلپ اویکن کلمنت هفتم پاپ کلیسای کاتولیک
سلما کچیک دایه خاتون پیشخدمت والده سلطان
نیهان بویوک آغاچ گل شاه پیشخدمت ماه دوران، پیشخدمت خرم
سلیم بایراکتار سمبل خان رئیس خواجگان حرمسرا
فاتح آل ماتراکچی نصوح ریاضی دان، مورخ، جغرافی دان، چهره نگار مینیاتور، و مخترع
بوراک اوزچیویت مالکوچ اوغلو بالی بیگ خاص اوداباشی (اتاقدار مخصوص سلطان)
ازگی ایوب اوغلو آیبیگه خاتون برادرزادهٔ والده سلطان، شاهزادهٔ کریمه، معشوقهٔ بالی بیگ
تونجل کورتیز ابوسعود افندی خدمتکار سلطان سلیمان
یوکسل اونال شکر آغا سرآشپز کاخ
انگین گونایدین گل آغا مورد اعتماد خرم
ایپک یالووا ایزابلا فورتونا شاهزادهٔ کاستیا، یکی از سوگلی های سلیمان
جنجال ها

پخش سریال حریم سلطان، انتقادات و اعتراضاتی را در کشور ترکیه برانگیخت. برخی از بینندگان به آنچه ارائهٔ تصویری «نامحترمانه»، «شرم آور»، و «خوش گذران» از شخصیت تاریخی سلطان سلیمان می خواندند واکنش نشان دادند. شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه ادعا کرد که بیش از ۷۰٬۰۰۰ شکایت دربارهٔ این سریال دریافت کرده است و به شو تی وی اخطار داد تا به خاطر نمایش نادرست «حریم خصوصی یک شخصیت تاریخی» به صورت عمومی عذرخواهی کند. رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، نمایش این سریال را به دلیل «بد جلوه دادن تاریخ ترکیه به نسل جوان» کشور محکوم کرد. گروه های کوچک اسلام گرا و ملی گرا به نشانهٔ اعتراض مقابل استودیوی شو تی وی تجمع کردند اما سریال همچنان مخاطبان و علاقه مندان فراوانی دارد.

آخرین قسمت سریال حریم سلطان (http://www.funsara.com/topics/%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA%20%D8%A2%D8%AE%D8%B1%20%D 8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85%20%D8%B3%D9%84%D8%B7%D8%A7% D9%86)

کلیپ قسمت های آخر سریال حریم سلطان را برای دوست داران این سریال قرار می دهیم.در قسمت های آخر این سریال بر اساس این کلیپ سلطان سلیمان می میرد.ابراهیم به دست سلطان سرش بریده می شود.الکساندرا(خرم سلطان) یک دختر دیگر هم بدنیا می آورد.پسرش نیز بزرگ می شود و آماده پادشاهی می شود.همچنین ابراهیم صاحب دو فرزند نیز می شود.بعد از سالها هم والد سلطان به بیچارگی می افتد.

سلطان سلیمان ماه دوران و مصطفی را به قصر یکی از شهرهای مجاور میفرسته چون طبق سنتهای عثمانی یک شاهزاده پیش از امپراطوری باید در یک شهر کوچک سلطنت کنه البته قصد اصلی سلطان تبعید کردن ماه دورانه اما نمیگه. خرم هم یک پسر که هیچ شش تا به دنیا میاره و اولین زنی میشه که در تاریخ عثمانی رسما با یک پادشاه عثمانی ازدواج میکنه!!!! سلطان هم محمت رو بیشتر از مصطفی دوست داشته که باعث رقابت بین دو برادر میشه. طبق سنتهای عثمانی پسر اول باید سلطنت رو به ارث ببره که همین مسئله خرم رو خیلی نگران میکنه. به هر حال پسر اولش محمت بعد از ده پانزده سالی میمیره . خرم هم مصطفی را تنها مانع سر راه به سلطنت رسیدن پسر خودش میدونه به کمک وزیر دربار که ظاهرا فامیلش بوده دسیسه میکنه و وقتی سلیمان برای یک جنگ رفته از طرفی وزیر به مصطفی میگه برای کمک به پدرت با سپاهت برو از اون طرف به گوش شاه میرسونه که پسرت با لشکرش داره میاد که تو رو بکشه. شاه احمق هم باور میکنه و به محض رسیدن مصطفی اونو میکشه!!!!!!!!!!!! و اینگونه سلیم پسر خرم سلطان به سلطنت میرسه. ماه دوران هم در شهری که مزار پسرش بوده در فقر شدید زندگی میکنه تا وقتی سلیم به حکومت میرسه و براش حقوق معین میکنه. خرم هم یک سری کارهای خیریه انجام میده و بالاخره وقتی میمیره در جوار مقبره سلطان سلیمان دفن میشه . از اونجایی هم که اهل اوکراین بوده توی اوکراین مجسمه اش رو میسازن که هنوز هم هست و یک مسجد هم به نام اصلی و روسی او بنا میکنند!! و اینگونه ظالم به هر آنچه میخواد میرسه!!

توهین به ایرانیان در سریال حریم سلطان
پس از دو ماه تعطیلات تابستانی که طی آن پخش سریال های ترکیه ای از کانال های تلویزیونی این کشور بنا به یک سنت قدیمی در جهت تلاش برای استراحت و آرامش مردم در فصل تابستان قطع می گردد، ادامه پخش سریال پربیننده « صد سال پر احتشام » یا « حریم سلطان » با قسمت های جدید از روز چهارشنبه گذشته از کانال تلویزیونی استار ترکیه از سر گرفته شد.
انتخاب، دردومین قسمت سری جدید این سریال، نکات توهین آمیزی نسبت به ایران در این سریال مطرح شد که بنظر می رسد بی ارتباط با وضعیت روابط ایران و ترکیه در چند ماه گذشته نبوده و تعمد خاصی در گنجاندن و نمایش برخی موضوعات در ارتباط با ایران در قسمت های جدید سریال بوده است. ابتدا به موارد مطروحه در این قسمت از سریال اشاره و سپس به تحلیل ماجرا می نشینیم.
۱- در قسمت های جدید سریال دختری ایرانی به نام فیروزه بعنوان برده وارد قصر سلطان سلیمان می شود و خود را فردی از اهالی ری و سریانی معرفی می کند. وی با تلاش خواهر سلطان سلیمان و در حالی نظر سلطان کاملاً به وی جلب شده است، بعنوان یکی از زنان حرمسرا قرار است در قسمت های آتی در خدمت سلطان سلیمان باشد. یعنی یک ایرانی در حرم سلطان ترک؟
۲- سلطان سلیمان در این قسمت از ایران بعنوان « دیار عجم » نام می برد که سعی می کند اطلاعاتی راجع به آن کسب کند؟ این در حالی است که آوازه امپراطوری ایران در آن زمان به اندازه ای بوده است که در دنیا کسی این کشور را عجم خطاب نکند!
۲- مهترین فراز این قسمت از سریال بخشی بوده است که یکی از متحدین محلی سلطان سلیمان، به صدر اعظم وی ( ابراهیم پارگالی ) می گوید بدلیل بی توجهی سلطان سلیمان به دوستان خود، آنها یکی پس از دیگری به شاه طهماسب پناه می برند، چرا که شاه طهماسب از هر لحاظ به آنها بیشتر و بهتر می رسد. این گفته چنان به پارگالی سخت می آید که ضمن قتل بلافاصله صاحب سخن، اظهار می دارد این دیو…… که اسمش را شاه طهماسب گذاشته است،پاسخ این کار خود را خواهد گرفت. وی دو بار کلمه دیو….. را خطاب به شاه طهماسب بر زبان می راند.
در بررسی متون تاریخی تا آنجائی که نویسنده بررسی کرده است، نامی از زنی ایران و سریانی بنام فیروزه ، بعنوان همسر و یا معشوقه سلطان سلیمان به میان نیامده است. اینکه سلطان سلیمان وی را به حرم خود راه دهد و در قسمت های بعد با او به معاشقه و هوسبازی بپردازد، موضوعی نیست که به مذاق ایرانیان خوش بیاید و به راحتی از کنار آن بگذرند. حرمت ایران و زن ایرانی باید در هر صورت حفظ گردد، سریال های تاریخی جای مناقشه های سیاسی و بی احترامی به یک ملت و تاریخ آن نمی توانند، باشد علی الخصوص اینکه این اقدام از سوی سازندگان سریال در کشوری صورت گیرد که داعیه دوستی و برادری با ایران را دارد.
در برنامه های تلویزیونی ترکیه الفاظ رکیک بشدت سانسور می شوند، لذا خطاب کلمه بسیار زشت دیوس به یک شاه ایرانی که داعیه اسلام گشائی داشته است، جز با هدف خاص صورت نگرفته و تعمدی در کار بوده است که بهتر است سازندگان این سریال متوجه توجه و ناراحتی طرف ایرانی به این نکته شده و در قسمت های بعد نسبت به تصحیح آن اقدام نمایند.
ضمن اینکه عجم خطاب کردن کشوری بزرک چون ایران می تواند به دامن زدن و به بکار بردن الفاظ مشابه در سایر کشورها بیانجامد که توصیه می شود سازندگان سریال از ورود به آن اجتناب ورزند.
اگر چه باید منتظر قسمت های بعدی این سریال علی الخصوص حمله سلطان سلیمان به تبریز که برای آن برنامه ریزی می شود و اقداماتی که فیروزه در کاخ عثمانی بعمل خواهد آورد، ماند، تا ماهیت جریان اخیر بیشتر و بیشتر مشخص گردد، اما این سوال جدی از هم اکنون نیز وجود دارد که آیا روند جدید سریال در خدمت سیاست خارجی ترکیه و در جهت سیاست نئو عثمانی دولت حاکم ترکیه قرار نگرفته است؟

فرح77
1391،08،02, ساعت : 07:23 بعد از ظهر
اه آخرش چه چرت تموم میشه:-2-09-:

چلیپا
1391،08،07, ساعت : 08:08 بعد از ظهر
به نظر من فیلم هایی که بر اساس کتاب ها ساخته میشن در عین حال که جذابن،اما زیبایی و کشش خود کتاب رو ندارن و از همه مهم تر در حین ساخت فیلم خیلی از قسمت های کتاب که شاید در عین حال زیبا باشن ولی حذف میشن که همین موضوع از ارزش فیلم کم میکنه.....

aynaz76
1391،08،07, ساعت : 08:44 بعد از ظهر
فیلم قشنگیه ولی خیلی تغییرش دادن و خیلی اتفاقاتش براساس تاریخ نیست

pakdin
1391،08،11, ساعت : 07:23 بعد از ظهر
پخش سريال سده باشکوه، انتقادات و اعتراضاتي را در کشور ترکيه برانگيخته است. برخي از بينندگان به آنچه ارائه تصويري «نامحترمانه»، «شرمآور» و «خوشگذران» از شخصيت تاريخي سلطان سليمان ميخواندند، واکنش نشان دادند. شوراي عالي راديو و تلويزيون ترکيه ادعا کرده که بيش از ۷۰هزار شکايت درباره اين سريال دريافت کرده است . گويا رجب طيب اردوغان، هم نمايش اين سريال را به دليل «بد جلوه دادن تاريخ ترکيه به نسل جوان کشور» محکوم کرده است.

سرویس فرهنگی«فردا»: در ترکیه سریالی ساخته شده است که به زندگی سلیمان قانونی سلطان شهیر عثمانی می پردازد. این سریال که از برخی تلویزیون های ماهواره ای فارسی زبان هم پخش می شود،تصویری از سلطان سلیمان نشان داده است که می توان گفت رویای احیای امپراتوری عثمانی که اردوغان مجدانه در پی آن است را بر باد می دهد. در این سریال سلطان سلیمان بیشتر دلمشغول حرمسرایش است تا کشورداری و مردی خوشگذاران است که بیشتر اوقات خود را در حرمسرا طی می کند. مطلب زیر درباره بازتاب های پخش این سریال در ترکیه است که در تازه ترین شماره «همشهری ماه» به چاپ رسیده است.

در ميان سريالهاي پر طرفداري که از شبکههاي مختلف ترکيه پخش ميشود، اين روزها سريالي که از زندگي سلطان سليمان يكم، مشهورترين سلطان عثماني اقتباس شده است، طرفداران بيشتري دارد. اين سريال در ترکيه با نام «سده باشکوه»پخش ميشود. اما بعد از آنکه شبکههاي تلويزيوني عربي اقدام به خريد آن کردند نام آن را به «حريم سلطان» تغيير دادند و به همين دليل اين سريال با همين نام در ايران شناخته ميشود.

http://www.fardanews.com/files/fa/news/1391/8/10/117445_603.jpg
سريال سده با شکوه، زندگي يکي از قدرتمندترين پادشاهان عثماني را بين سالهاي ۱۵۲۰ تا ۱۵۶۶ ميلادي نشان ميدهد که براي گسترش حکومت خود تا کشورهاي اروپايي نيز پيش رفت و توانست دوران فرمانروايي خود را از اين طريق ماندگار کند. اين سريال با الهام از يک موضوع تاريخي، بخشي از زندگي سياسي و اجتماعي سلطان سليمان را نشان ميدهد که گذشته از هزينهاي که براي ساخت دکورها و جلوههاي ويژه آن بهکار رفته، با به تصويرکشيدن زندگي خصوصي يکي از پادشاهان عثماني و رقابتهايي که زنان حرمسرا براي کسب قدرت با يکديگر داشتهاند، با موضوعي تازه در مقايسه با ديگر سريالهاي ترکي، جاي خود را در ميان مردم باز کرده است. فصل اول اين سريال از شبکه تلويزيوني شو تي.وي SHOW TV و فصل دوم آن از شبکه استار تي.وي STAR TV پخش شد. سده باشکوه که درحالحاضر سومين فصل خود را در ترکيه پشت سر ميگذراند، هر هفته روزهاي چهارشنبه ساعت هشت شب از تلويزيون پخش ميشود. البته بيشتر سريالهاي ترکي در همين ساعت پخش ميشوند اما محبوبيت سده باشکوه اکنون به حدي رسيده است که بسياري از جوانان ترجيح ميدهند ساعت هشت شب چهارشنبه خود را به پاي تلويزيون برسانند تا آن را از دست ندهند. البته هستند کساني هم که دوست دارند لذت تماشاي سريال مورد علاقه خود را با ديگران سهيم شوند.

شايد ديدن جماعتي که براي تشويق تيم مورد علاقه خود در جايي مانند کافه و رستوران جمع شده باشند، اصلا غريب نباشد. يکي از مرسومترين اين مراسم‎ها هم همين چند ماه قبل، زمان پخش بازيهاي جام ملتهاي اروپا انجام شد که طرفداران فوتبال در محلهاي عمومي دور هم جمع ميشدند تا احساسات خود را با هم شريک شوند. با اينحال محبوبيت سريالها آنقدر در ترکيه زياد است که وقتي پاي صحبت سريال مورد علاقهشان پيش بيايد، صاحبان يک کافه از شما دعوت ميکنند تا به همراه ديگر مشتريهايشان براي ديدن سريال به آنها بپيونديد. اسرا و مصطفي، صاحبان جوان يک کافه در مرکز آنکارا هستند. وقتي از آنها در مورد سريالهاي ترکي به خصوص سده باشکوه مي‎پرسيم، لبخند روي لبهايشان مينشيند.

البته ابتدا کمي تعجب ميکنند از اينکه اين سريال در زماني که درحال پخش در ترکيه است، بينندگان ايراني هم دارد اما در نهايت ميگويند، مشتريهاي خارجي ديگري هم داشتهاند که سريالهاي ترکي را تماشا کردهاند و به همين دليل تصميم گرفتهاند سريالهاي پرطرفدار را در زماني که کافه پر از مشتري است، پخش کنند تا به اين وسيله نهتنها خودشان بتوانند برنامه مورد علاقهشان را ببينند بلکه مشتريهايشان را هم از دست ندهند. به همين دليل از ما دعوت ميکنند روز چهارشنبه ساعت هشت شب بارديگر در آنجا حضور داشته باشيم و سريال سده باشکوه را ببينيم. وقتي سريال شروع مي‎شود، هريک از مشتري‎ها سعي مي‎کند زاويه ديد خود را براي تماشاي تلويزيون درست تنظيم کند. همهمه و سروصداي فضا به يکباره قطع مي‎شود و چون بخشي از صندلي‎ها در فضاي باز قرار دارند، صداي تلويزيون تا آخرين ميزان بلند ميشود. حتي اگر ماشيني با صداي بلند از خيابان رد شود با اعتراض مشتريها روبهرو ميشود. گاهي زمزمههايي بهوجود ميآيد که با چشم غره بقيه خاموش ميشود. همين که سريال تمام ميشود، سروصدا بارديگر موج ميزند. بيشتر کساني که به اينجا آمدهاند از مشتريان دائمي کافه هستند که برخي به خاطر ديدن همين سريالها به دوستان اسرا و مصطفي تبديل شدهاند. يکي از آنها دختر دانشجويي به نام «عيطير» است.

او که از يکي از شهرهاي مرزي ترکيه براي تحصيل رشته شيمي به آنکارا آمده است، وقتي متوجه ميشود ما دوست داريم اطلاعاتي در مورد سريالهاي ترکي داشته باشيم، سر صحبت را باز ميکند. به گفته او سريالها طرفداران زيادي در ميان مردم دارد که خيلي از آنها جوانان هستند: «من در خوابگاه زندگي ميکنم. وقتي سريال معروفي پخش ميشود، عدهاي در اتاقهايشان و تعدادي هم در لابي خوابگاه به تماشاي آن مشغول ميشوند. در اين زمان معمولا خوابگاه ساکت است و ما همراه دوستانمان در اتاق يکي از بچهها جمع ميشويم تا در مورد آخرين شايعات و حرفهايي که درباره سريال در روزنامهها خواندهايم يا از ديگران شنيدهايم، صحبت کنيم.»
اين درحالي است که در جستوجو براي يافتن آخرين اخبار و ميزان استقبال از اين سريال در اينترنت به اين مطلب رسيديم که پخش سريال سده باشکوه، انتقادات و اعتراضاتي را در کشور ترکيه برانگيخته است. برخي از بينندگان به آنچه ارائه تصويري «نامحترمانه»، «شرمآور» و «خوشگذران» از شخصيت تاريخي سلطان سليمان ميخواندند، واکنش نشان دادند. شوراي عالي راديو و تلويزيون ترکيه ادعا کرده که بيش از ۷۰هزار شکايت درباره اين سريال دريافت کرده است و به شو تي.وي اخطار داده تا به خاطر نمايش نادرست «حريم خصوصي يک شخصيت تاريخي» به صورت عمومي عذرخواهي کند. گويا رجب طيب اردوغان، نخستوزير ترکيه هم نمايش اين سريال را به دليل «بد جلوه دادن تاريخ ترکيه به نسل جوان کشور» محکوم کرده است.
در همين خبرها نقل شده که ميرال اوکاي، نويسنده فيلمنامه نيز گفته است که منتقدان قدري عجله کردهاند زيرا در فصلهاي آينده، معترضان تصويري متفاوت از آنچه تصور کردهاند از اين شخصيت ميبينند.البته اين اولين بار نيست که ضمن پخش يک سريال در ترکيه، واکنشهاي مخالفي وجود داشته است. عيطير درباره واکنش شبکههاي تلويزيوني نسبت به انتقادها ميگويد: «دولت، خيلي موافق تبليغ الگويي که در سريالها نمايش داده ميشود، نيست. چون بيشتر سريالها الگويي از زندگي غربي را نشان ميدهند. با اين همه راديو و تلويزيونهاي ما مستقل هستند و توسط بخش خصوصي اداره ميشوند. به همين دليل دولت نميتواند دخالت زيادي براي جلوگيري از پخش سريالها داشته باشد.»
او ادامه ميدهد: «خيلي از اين سريالها سودهاي مالي فراواني براي صاحبان شبکهها دارند و به همين دليل آنها تمام تلاش خود را ميکنند تا سريال متوقف نشود. شبکهها هم براي جلب رضايت مردم، سريالها را با فرهنگ جامعه خودمان تطبيق ميدهند تا بينندههاي بيشتري داشته باشند.»

shivapatter
1391،08،12, ساعت : 01:55 قبل از ظهر
واقعا سریال چرتیه
اونم با دکورا و صحنه پردازیه مزخرفش
نمی دونم امثال مامانم و زنداداشم چطور خودشونو راضی می کنن که بشینن پاش...
به نظر من به شعور بیننده توهین می کنن اینجور فیلما.

sepideh_se
1391،08،13, ساعت : 12:07 قبل از ظهر
واقعا حالم از این خرم کصافطططططط بهم می خوره.اگه اون زمان بودم خودم خفش میکردم

elaheh_e
1391،08،13, ساعت : 12:22 قبل از ظهر
خوب تاریخه دیگه... نمیسه عوضش کرد... حالا یه سری جزئیاتشو تغییر میدن تا یه کم جذاب بشه مثلا رابطه های عشق و عاشقی! ولی در کل خوبه چون من واقعا اصلا نمیدونستم عثمانیها همچین شاهی داشتن به این اسم... (باعث تاسفه برای خودم شرمندم) پس با این اوصاف حتی سریال بدی هم که باشه به دلیل اینکه به من در مورد تاریخ یه چیزای خیلی کمی رو یاد داده حالا به غیر از خالی بندی هاشون پس خوبه... :-2-40-:

Mar*Mar banoO
1391،08،13, ساعت : 07:05 بعد از ظهر
بنظر من حداقل انقدر هنر دارن که تاریخشون رو انقدر قشنگ بسازن که ادمتشویق بشه به دیدنش!!!تاریخ ایران به این فوق العادگی اما هیشکی هنر نداره یه فیلم بسازه!متاسفم واسه فیلمسازای خودمون و همچنین ارشاد که باعث اینهمه سانسوره

این لینک کتاب در حاله تایپشه
http://www.forum.98ia.com/t710809.html

دانلود کتاب تاریخی و جذاب سلطانه برای شما دوستان عزیز

http://www.mediafire.com/?rgf3wlldx57g55k (http://www.mediafire.com/?rgf3wlldx57g55k)

پسر بابا
1391،08،15, ساعت : 08:18 قبل از ظهر
من خودم دیشب برای اولین بار یه قسمت از این سریال رو دیدم، ولی چون چند سال پیش یه رمان تاریخی درباره زندگیه سلطان سلیمان خونده بودم به نظرم جالب اومد!

اگه این واقعیت داشته باشه خیلی ظالمه

Hedieh7
1391،08،15, ساعت : 10:49 قبل از ظهر
به نظر من اين سريال فقط داره تاريخ بازيچه قرار دادن زنها رو نشون ميده و بس ......

alizee
1391،08،17, ساعت : 05:03 بعد از ظهر
یادداشت رسیده به کافه سینما-مسعود آبادی: با توجه به بازتاب گسترده‎ی این سریال در سطح جامعه و تیز اقبال عمومی که به آن نائل شده، بد نیست کارکردهای اجتماعی آن را قدری دقیق‎تر بررسی کنیم.

http://caffecinema.com/images/stories/EDV-2/24/4059_caffecinema.com_.jpg

از جمله کارکردهای جامعه‎شناسانه‎ی این سریال این است که "پدیده‎ی چند-همسری" را به یک امر اجتماعی تبدیل می‎کند؛ به گونه‎ای که پدیده‎ای این‎چنین مذموم و ناپسند هم‎اکنون آشکارا در رسانه‎ی فراگیر پخش می‎شود و شرح آن نقل محافل است. در همین راستا، "اسلامِ تعدیل‎شده"ای به طور فراگیر به خورد مخاطب داده می‎شود که مشابهتی با اصول اوّلیه‎ی اسلامی ندارد. از "عدالت" گرفته تا "صداقت"_که در اسلام و قرآن کریم گزاره‎های فراوانی در مورد این دو موجود است_ تمام گزاره‎های انسانی زیر سوال برده می‎شود. مسأله واقعیت یا دروغ نیست، بلکه بسط رفتارهای مبتنی بر دروغ در سطح جامعه است. آنچه هر شب در محیط خانواده اشاعه پیدا می‎کند بی‎شک به واقعیت نیز می‎پیوندد. حکومت نفسانیات‎سالار (Pornocracy) از پیام‎هام ردیف اوّل در این مجموعه است. لذا جامعه‎ای که شعار آن فن‎سالاری و شایسته‎سالاری است، مسموم به ایدئولوژی لذّت‎جویانه‎ی وارداتی غیر-ایرانی می‎شود؛ و جالب این که چند-همسری و لذّت‎جویی و بی‎عدالتی از جمله‎ی ارزش‎های مردود و مذموم جوامع غیر-ایرانی نیز هستند، اما سیاست شبکه‎های فارسی‎زبان ماهواره‎ای همه و همه تخریب یک‎پارچگی جامعه در نیل به ملّت موفّق است_که مشخّصاً دولت و نظام اسلامی همواره به عنوان متهّمان ردیف اول در این نابسامانی نشان داده می‎شوند، حال آن که کار از جای دیگری می‎لنگد.
این پدیده‎ی اجتماعی را اگر از بُعد روان‎شناسانه نگاه کنیم، می‎بینیم که فراگیر بودن رسانه موجب می‎شود چنین دیدگاه‎هایی در ناخودآگاهِ جامعه پایه‎ریزی شود و در آینده‎ی نه‎چندان‎دور تبعات دیگری نیز داشته باشد. شاید جامعه‎ی امروز ما از این لذّت‎جویی و بی‎عدالتی افراطی مصون باشد، اما تضمینی نیست که نسل نوجوان ما که با این‎چنین ارزش‎های وارداتی رشد می‎کند کماکان بر ارزش‎های گذشتگان قدم بگذارند. فکر و روح نوجوان و جوان کشور ما با دیدن چنین مجموعه‎هایی، برای پذیرش و طبیعی انگاشتن بنیان سست خانواده‎ی غیر-ایرانی آماده می‎شود. بنابراین کوته‎نگری خواهد بود اگر در جامعه‎ی امروز به دنبال آثار تخریبی چنین مجموعه‎ای باشیم، در حالی که نسل آینده‎ی ما آماج ایدئولوژی قرار گرفته است که جامعه‎ی ایرانی/اسلامی در ده سال آینده تاوان این حملات بیگانگان را خواهد داد. لذا آگاهی نسبت به این واقعیت که روان و روح مخاطب بیش از هر چیزی در معرض درس‎آموزه‎های این سریال قرار دارد، می‎تواند قدمی تأثیرگذار در مقابله با آثار روانی این مجموعه‎ها باشد.
در نگاه به سیاست شبکه‎ی فارسی‎زبان، بد نیست بدانیم که حتّی گزینش نام سریال نیز گویای سیاست تخریبی/تبلیغاتی شبکه‎ی مربوطه است؛ نام سریال اصالتاً "قرن باشکوه" بوده_(Magnificent Century) عنوانی کاملاً تاریخی که برای باشکوه جلوه دادن فتوحات دولت عثمانی انتخاب شده_، اما وقتی همین سریال برای مخاطب داخلی آماده می‎شود می‎بینیم که عنوان "حریم سلطان" برای آن برگزیده می‎شود. نیازی به توضیح نیست که چنین عنوانی مستقیماً بنیان خانواده را هدف قرار داده و شبکه‎ی فارسی‎زبان در این راستا راهی بهتر و مؤثّرتر از "امر جنسی" نیافته است.
از طرفی می‎بینیم که زمان تعیین‎شده برای پخش این سریال به گونه‎ای است که عمده‎ی کارمندان و کارگران و قشر بازاری در ایران فارغ از مشغله‎ی کار هستند و هرگز آن را از دست نمی‎دهند_بماند که تکرارهای متعدّد نیز به نوبه‎ی خود نقش مهمّی در این راستا ایفا می‎کنند. این یعنی تمهیداتی آگاهانه برای عرضه‎ی این محصول به ویترین رسانه‎ی ماهواره‎ای اندیشیده شده، که نمی‎توان آنها را اتّفاقی و تصادفی دانست. حتّی طول پیام‎های بازرگانی که در میانه‎ی سریال پخش می‎شود تا آنجا کاهش یافته که مخاطب دل‎زده نشود و کماکان پای ماهواره بنشیند.
لذا شبکه‎ی فارسی‎زبان در ماهواره مشخّصاً تمام ابعاد اجتماعی و روانی یک سریال در سطح جامعه را مورد بررسی قرار داده و سپس آن را در یک بسته‎بندی مخاطب‎پسند به سوی محیط خانواده (اوّلین و مهم‎ترین برساخت تربیتی) و محیط اجتماع (عرصه‎ی تحقّق آموزه‎های ایرانی/اسلامی) روانه کرده است. و چنین است که جدّی انگاشتن آن و نیز مقابله با آن باید مهم‎ترین خطّ مشی رسانه‎ی داخلی باشد.
به لحاظ ساخت سینمایی و کیفیت داستانی، مشخّصاً این سریال نقاط قوّتی دارد که نمی‎توان از آن به سادگی گذشت، از جمله پررنگ کردن نقش شخصیت‎های متعدّد (و نه فقط چند شخصیت) و نیز معرّفی چندین sub-plot (زیر-پیرنگ) که به نوبه‎ی خود ذهن بیننده را در هر لحظه معطوف به چندین شخصیت و چندین جریان می‎کند_جذّابیت و پیچیدگی سریال پابرجاست.در نگاه به دوبله‎ی این سریال باید اضافه کنم که گرچه مشخّصاً کیفیت صداگذاری و انتخاب دوبلور در آن با استانداردهای داخلی (که از بالاترین‎ها در جهان نیز است) فاصله‎ی بسیار دارد، اما کماکان در سطحی مطلوب قرار دارد که هرگز بیننده را "خسته" و "دل‎زده" نمی‎کند. موسیقی متن فیلم نیز کاملاً آگاهانه انتخاب شده و اوج و فرودهایی به‎جا چاشنی افت و خیز داستان می‎نماید که خود به خود "تجربه‎ی تماشای سریال" را خوشایند می‎کند. انتخاب قطعاتی از ساخته‎های موسیقی‎دان برجسته‎ی عهد عثمانی، عبدالقادر مراغه‎ای، پر گویاست که سازندگان این مجموعه هرگز به تولید یک اثر آشکارا سخیف دست نیازیدند و آگاهانه مؤلّفه‎های آن را کنار هم چیده‎اند تا در طول زمان هرگز شاهد ریزش مخاطب نباشند.
بدین ترتیب، در مقام یک سریال که هرگز ادّعای معناگرایی و "رسانه‎ی خواص" ندارد، این مجموعه در میان بیننده‎ی عام از اقبال مطلوبی برخوردار گشته، و لذا بر خلاف بخش قابل توجّهی از سریال‎های ساخت داخل، مخاطب عام را به آسانی پای تلویزیون و ماهواره نشانده است. و چنین است که باید آن را جدّی انگاریم. رسانه‎ی داخل شاید نتواند بلافاصله با آثاری این‎چنین رقابت کند، اما حدّ اقل کاری که می‎تواند انجام دهد این است که طی جلسات نقد و بررسی توسط کارشناسان، الگوهای سیاسی/اجتماعی/مذهبی رسانه‎ی غیر-داخلی را برای مخاطب عام به زبان ساده شرح دهد تا آگاهی مردم نسبت به آثار و عواقب چنین مجموعه‎هایی بیشتر شود. می‎بینیم که بسیاری خانواده‎ها "اینترنت" را به خاطر وجود موضوعات نامناسب و نابهنجار محکوم و محدود می‎کنند، اما در قبال ماهواره هرگز تصمیمی قاطع نمی‎گیرند و فرزندان خود را مقابل حملات فرهنگی/روانی آن بی‎دفاع رها می‎کنند. امید دارم مسئولان، قدرت
درک و تحلیل مخاطب عام را با اشاعه‎ی "بحث‎های کارشناسی به زبان ساده" در رسانه‎ی ملّی به رسمیت بشناسند و جدّی‎تر قدم‎هایی برای مقابله با رسانه‎ی غیر-داخلی بردارند.
مقاله رسیده به کافه سینما- مسعود آبادی

alizee
1391،08،17, ساعت : 05:03 بعد از ظهر
این سریالای است که اردوغان محکوماش کرده. پخش سریالهای ساخت ترکیه از شبکههای فارسیزبان واکنشهای بسیاری را به همراه داشته است. به گزارش کافه سینما به نقل از افکار نیوز، (لینک نخست از تاریخی نیوز) بسیاری از منتقدان معتقدند محوریت خیانتهای خانوادگی در این سریالها زمینه فروپاشی بنيان خانواده را فراهم میکند. با وجود راهکارهای مختلف که جهت كنترل و رقابت با شبكههاي ماهوارهاي صورت گرفت، سریالهای فارسیزبان همچنان طرفداران خود را حفظ کرده و برخی خانوادهها شبهای خود را با این سریالهاي مخرب به پایان میرسانند.

http://caffecinema.com/images/stories/EDV-2/24/4033_caffecinema.com_.jpg

از جمله سریالهای نسبتا پرطرفدار میتوان به سریال «حریم سلطان» اشاره کرد که داستان زندگی سلطان سلیمان عثمانی را روایت میکند. داستان روایتکننده زندگی سلطان سلیمان در دربار عثمانی است و دسیسههای شکلگرفته در میان زنان دربار را نشان میدهد. داستانهایی از فتوحات و افتخارات سلطان سلیمان و رأفت او نسبت به فرودستان هم از جمله موضوعات دیگر این سریال است.
این صحنهها در شرایطی نمایش داده و با استقبال برخي ایرانیها روبهرو میشود که بنا بر روایت تاریخ سلطان سلیمان عثمانی با لشکرکشی به ایران زمینه کشته شدن ایرانیهای بسیاری را فراهم کرده است.
آنچه تاریخ روایت میکند
سهگانههای حمله به ایران به منظور تصرف خاک کشورمان از جمله اقداماتی است که در دوران سلطان سلیمان یکم صورت گرفت. سلیمان در سالهای ۱۵۳۳، ۱۵۴۸ و ۱۵۵۴ به ایران حمله کرد و در نهایت در سال ۱۵۵۵ در آماسیه پیمان صلحی را با شاه طهماسب منعقد كرد که به موجب آن جنگهای طولانیمدت مابین دو دولت برای مدتی خاتمه مییافت. نتیجه این حملات دسترسی به قسمت اعظمی از خاورمیانه بود. تحت رهبری او، ناوگان دریایی امپراتوری عثمانی بر دریاهای اطراف، از مدیترانه گرفته تا دریای سرخ و خلیجفارس، تسلط یافت.
از جمله دلایل حمله عثمانی در زمان سلطان سلیمان به ایران میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
۱. اگر چه دیاآباد پس از چالدران به تصرف عثمانیها درآمد، اما مرکز و جنوب عراق (بغداد و بصره) هنوز در دست صفویان بود.
۲. تداوم تحریکات صفویان در ایجاد قیامهای ترکمن در آناتولی
۳. شورش و یاغی شدن اولامه سلطان تلکو حاکم آذربایجان بر شاه طهماسب و پناهنده شدن او به دربار عثمانی و وادار کردن امپراتوری عثمانی جهت حمله به ایران
۴. دوری شاه طهماسب از مرکز حکومت به سبب گرفتاری او درماوراءالنهر و خراسان
بازخورد حریم سلطان در ترکیه چه بود
حریم سلطان، کلیات تاریخی دارد اما جزئیاتی که درآن به نمایش درآورده میشود مطابق با تاریخ نیست و به منظور جذب مخاطب صورت گرفته است. همین موضوع باعث شد تا پس از پخش این سریال در ترکیه، انتقادهای بسیاری نسبت به آن صورت گیرد و از اینکه سلطان سلیمان عثمانی به صورت «نامحترمانه»، «شرمآور» و «خوشگذران» نشان داده شده است انتقاد کردند. شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه ادعا کرد که بیش از ۷۰ هزار شکایت درباره این سریال دریافت کرده است. رجب طیب اردوغان، نخستوزیر ترکیه، نمایش این سریال را به دلیل «بد جلوه دادن تاریخ ترکیه به نسل جوان» کشور محکوم کرد.
چرا حریم سلطان جذاب است؟
فرهنگ جامعه ایران به گونهای تعریف شده است که استفاده از ماهواره با منع اعتقادي روبهرو است و همین موضوع امنیت اخلاقی خانوادهها را تاحدود بسیاری تضمین کرده است. با این همه نمیتوان منکر توجه به سریالهایی چون «حریم سلطان» از سوی بسیاری از مخاطبان ایرانی شد. در شرایطی که سریالهای ایرانی برای جذب مخاطب تلاش چنداني نمیکنند و فیلمهای تاریخی چون «کلاه پهلوی» نمیتوانند مخاطب را پای تلویزیون بنشانند، سریالی چون «حریم سلطان» ظهور میکند و چیزی نمایش میدهد که توجه ایرانیها را به عثمانیها افزایش میدهد. عدالتخواهی سلطان سلیمان در شرایطی از سوي برخي باور میشود که آموزش و پرورش سالها تلاش کرده است در کتابهای تاریخی خود حکومت عثمانیها را چنانكه بودهاند معرفي و محکوم کند. باید منتظر ماند تا در پایان این مجموعه مشخص شود تاثیر چنین سریالی بیشتر است یا بيان واقعيتهاي تاریخی.

A.y.s.a.N
1391،08،17, ساعت : 06:02 بعد از ظهر
سلام
من خودم طرفدار پر و پا قرص این سریالم ولی هرکی نمیخواد سر از کار این سریال دربیاره لطفا فقط به عکسا و بیوگرافیا توجه کنه و خلاصه داستانو نخونه
نگید نگفتمااااا

http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun765-8.jpg
همانطور که می دانید داستان سریال حریم سلطان بر اساس واقعیت تاریخ عثمانی ساخته شده است. یکی از شخصیت های داستان این سریال ، خرم سلطان همسر سلطان سلیمان قانونی است. در این مطلب زندگینامه خرم سلطان ، بر اساس منابع تاریخی و ویکی پدیا گردآوری شده است.

عکس خرم سلطان :

عکسهای خرم سلطان
http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun765.jpg
عکسهای خرم سلطان
http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun765-1.jpg
عکسهای خرم سلطان
http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun765-2.jpg
عکسهای خرم سلطان
http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun765-3.jpg
عکسهای خرم سلطان
http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun765-4.jpg
عکسهای خرم سلطان
http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun765-5.jpg
عکسهای خرم سلطان
http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun765-6.jpg
عکسهای خرم سلطان
http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun765-7.jpg

http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun765-8.jpg

خرم سلطان با نام اصلی روکسلانا یا الکساندرا ۵۲ سال عمر کرد.
خرم احتمالاً دختر کشیشی ارتودکس از اوکراین بود. او در روهاتین، در ۶۸ کیلومتری جنوب شرقی لووف زاده شد. در دههٔ ۱۵۲۰ در یکی از یورشهای مکرر تاتارهای کریمه به آن منطقه، اسیر و برده شد. احتمالاً ابتدا به بازار بردهفروشان کافا و سپس به قسطنطنیه منتقل شد و از آنجا برای حرمسرای سلطان انتخاب شد.
او بهسرعت مورد توجه سلطان قرار گرفت و حسادت رقبایش را برانگیخت.
نفوذ خرم سلطان بر سلطان به سرعت افسانهای شد. او برای سلطان شش فرزند به دنیا آورد: مهرماه، سلیم، بایزید، عبدالله، جهانگیر، و محمد. با زیر پا گذاشتن عادات و رسومات پیشین، خرم سلطان در نهایت از بردگی خارج شد و به بندهای آزاد و همسر نکاحی سلطان بدل شد. بدین ترتیب سلیمان قانونی، اولین سلطان امپراتوری عثمانی پس از اورخان غازی شد که همسری رسمی اختیار میکرد. با این ازدواج، موقعیت خرم سلطان در کاخ افزایش یافت و در نهایت با اعمال نفوذ، پسرش سلیم را بر تخت حکومت نشاند.
همچنین خرم سلطان به عنوان مشاور سلطان در امور کشوری عمل مینمود و احتمالاً بر امور خارجی و سیاستهای بینالمللی امپراتوری عثمانی نیز اعمال نفوذ میکرد. دو نامهای که خرم به سیگیسموند دوم اوگوستوس، پادشاه لهستان نوشته بود، هماکنون نیز موجودند و در طول حیات او، روابط امپراتوری عثمانی با دولت لهستان صلحآمیز بود.
برخی از مورخین اعتقاد دارند که خرم سلطان با استفاده از قدرت سلطان سلیمان، حملههای مکرر تاتارهای کریمه به زادگاهش که برای گرفتن برده انجام میگرفت را کنترل کرده بود.
در کنار دخالتها و دسیسههای سیاسیاش، خرمسلطان در انجام امور خیریه نیز دستی داشت و احتمالاً ایفای این نقش را به تقلید از زبیده همسر هارونالرشید انجام میداد. ساختن مسجد، دو مدرسهٔ قرآنی، فواره، و بیمارستان زنان در نزدیکی بازار بردهفروشی قسطنطنیه از جمله اقدامات خیریهٔ او به حساب میآیند. او دستور داد تا در نزدیکی مسجد ایاصوفیه، حمامی بنا کنند تا عبادتکنندگان بتوانند از آن استفاده کنند؛ حمامی که امروزه حمام خاصگی خرم سلطان نام دارد.
در سال ۱۵۵۲ در بیتالمقدس، امارت خاصگی سلطان را بنا کرد تا در میان فقرا و نیازمندان غذای رایگان توزیع کند.
همچنین برخی از کارهای قلابدوزی او (یا حداقل قلابدوزیهای که به سرپرستی او انجام گرفته بود) تاکنون باقی ماندهاند؛ از جمله قلابدوزیهایی که در سال ۱۵۴۷ و ۱۵۴۹ به ترتیب به شاه تهماسب و سیگیسموند دوم اوگوستوس اهدا شد.
خرم سلطان در ۱۵ آوریل ۱۵۵۸ درگذشت و در توربهای (آرامگاه گنبدیشکل) زینت شده با نفیسترین کاشیهای ایزنیک که طرحی از باغهای بهشت بر روی آنها نقش بستهاست دفن شد. آرامگاه او در نزدیکی آرامگاه مجزا و حزنانگیزتر سلطان سلیمان، در مسجد سلیمانیه قرار دارد.

تصاویر سریال حریم سلطان
پوستر های اورجینال از سریال حریم سلطان پوستر های اورجینال از سریال حریم سلطان

http://www.toppix.org/wp-content/uploads/2012/10/fun767.jpg

تصاویر سریال حریم سلطان
http://www.toppix.org/wp-content/uploads/2012/10/fun767-1.jpg
تصاویر سریال حریم سلطان
http://www.toppix.org/wp-content/uploads/2012/10/fun767-2.jpg

تصاویر سریال حریم سلطان

http://www.toppix.org/wp-content/uploads/2012/10/fun767-3.jpg
تصاویر سریال حریم سلطان
http://www.toppix.org/wp-content/uploads/2012/10/fun767-4.jpg
تصاویر سریال حریم سلطان
http://www.toppix.org/wp-content/uploads/2012/10/fun767-5.jpg
تصاویر سریال حریم سلطان
http://www.toppix.org/wp-content/uploads/2012/10/fun767-6-1.jpg
تصاویر سریال حریم سلطان
http://www.toppix.org/wp-content/uploads/2012/10/fun767-7.jpg
تصاویر سریال حریم سلطان
http://www.toppix.org/wp-content/uploads/2012/10/fun767-8.jpg
تصاویر سریال حریم سلطان
http://www.toppix.org/wp-content/uploads/2012/10/fun767-11.jpg
تصاویر سریال حریم سلطان

http://www.toppix.org/wp-content/uploads/2012/10/fun767-12.jpg

http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun825.jpg
بیوگرافی ماه دوران

عکس های خانم نور فتاح اوغلو (Nur Fettahoğlu) را مشاهده می کنید.نور در نقش ماه دوران (Mahidevran Sultan) همسر سلطان سلیمان در سریال حریم سلطان ایفای نقش می کند.
نور متولد سال ۱۹۸۰ است قدش ۱۶۹ سانتی متر است و ۵۱ کیلوگرم وزن دارد.

عکس های ماه دوران همسر سلطان سلیمان

http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun825-1.jpg
http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun825-2.jpg
http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun825-3.jpg

http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun825-4.jpg
http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun825-5.jpg

http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun825-6.jpg
http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun825-7.jpg

امپراتوری عثمانی
یک قدرت سیاسی امپراتوری بود که از ۱۲۹۹ تا ۱۹۲۲ میلادی در منطقه مدیترانه حکومت میکرد. این امپراتوری در اوج قدرت خود (قرن ۱۶ میلادی) مناطق آسیای صغیر (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A7%DB%8C_%D8%B5%D8%BA%DB%8C% D8%B1) ، اکثر خاورمیانه (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AE%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86%D 9%87)، قسمتهایی از شمال آفریقا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%82%D8%A7)، قسمت جنوب شرقی اروپا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7) تا قفقاز (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D9%81%D9%82%D8%A7%D8%B2) را شامل میشد. قلمرو رسمی حکومت عثمانی در اوج قدرت به ۵/۶ میلیون کیلومتر مربع میرسید.
سلطان سلیمان یکم، (۲۷ آوریل (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B2%DB%B7_%D8%A2%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%84)۱۴۹ ۵ (میلادی) (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B1%DB%B4%DB%B9%DB%B5_(%D9%85%DB%8C%D9%84%D8%A7 %D8%AF%DB%8C)) در ترابوزان (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86) ۶ سپتامبر (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B6_%D8%B3%D9%BE%D8%AA%D8%A7%D9%85%D8%A8%D8%B1) ۱۵۶۶ (میلادی) (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B1%DB%B5%DB%B6%DB%B6_(%D9%85%DB%8C%D9%84%D8%A7 %D8%AF%DB%8C)))، مشهور به «کبیر» و گاه «قدرتمند» و (Lawgiver) و سلیمان قانونی، سلطان عثمانی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%85%D9%BE%D8%B1%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1%D B%8C_%D8%B9%D8%AB%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C) و مشهورترین شهریار از این خاندان سلطنتی است.
سلیمان در سال ۱۴۹۵ به عنوان فرزند سلیم یکم (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D9%84%D8%B7%D8%A7%D9%86_%D8%B3%D9%84%DB%8C% D9%85_%DB%8C%DA%A9%D9%85) به دنیا آمد و تا قبل از مرگ پدرش (۲۱ سپتامبر (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B2%DB%B1_%D8%B3%D9%BE%D8%AA%D8%A7%D9%85%D8%A8% D8%B1)۱۵۲۰ (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%DB%B1%DB%B5%DB%B2%DB%B0&action=edit&redlink=1))، والی مانیسا (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8% A7&action=edit&redlink=1) بود.
از مهمترین کارهای سلیمان، محاصره وین (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%88%DB%8C%D9%86) با ۱۲۰۰۰۰ سرباز جنگی، در سال ۱۵۲۹ (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%DB%B1%DB%B5%DB%B2%DB%B9&action=edit&redlink=1) در سومین لشکرکشی او به سوی مجارستان (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86) بود. سلیمان همچنین با موفقیت با شاه تهماسب (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%D8%A7%D9%87_%D8%AA%D9%87%D9%85%D8%A7%D8%B3% D8%A8) صفوی پادشاه ایران (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86) جنگید. ارتش سلیمان زیر فرمان وزیر بزرگش ابراهیم پاشا، توانست در ۱۳ ژوئن (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B1%DB%B3_%DA%98%D9%88%D8%A6%D9%86)۱۵۳۴ (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%DB%B1%DB%B5%DB%B3%DB%B4&action=edit&redlink=1)تبریز (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B2) پایتخت پیشین ایران را فتح کند و در ۴ دسامبر (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B4_%D8%AF%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A8%D8%B1) همین سال به بغداد (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%BA%D8%AF%D8%A7%D8%AF) دست یابد. در دوره شاه تهماسب (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%AA%D9%87%D9%85%D8%A7%D8%B3%D8% A8&action=edit&redlink=1)، پایتخت ایران به دلیل خطری که از ناحیه عثمانی احساس میشد، به شهر قزوین (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D8%B2%D9%88%DB%8C%D9%86) منتقل شده بود. سلطان سلیمان سه بار به ایران لشکرکشی کرد. وی یکبار تا سلطانیه (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D9%84%D8%B7%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87)زنج ن (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B2%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%86) هم پیش آمد، ولی به دلیل برف و کولاک سنگین مجبور به عقبنشینی شد.
سلیمان نیز مانند پدرش، علاوه بر بیرحمی، علاقه زیادی به هنر و معماری داشت و حتی خودش نیز شعر میسرود و حتی دیوانی به زبان پارسی دارد [۱] (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D9%84%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86_%DB%8C%DA%A9% D9%85#cite_note-0#cite_note-0). بنای بزرگ مسجد سلیمانیه (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%B3%D8%AC%D8%AF_%D8%B3%D9%84%DB%8C%D9%85% D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87) در استانبول (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84) از آثار به یاد مانده از دوران این پادشاه است.
مورخان او را سلیمان (Lawgiver) می خوانند زیرا که وی در طول سلطنت خود به قضا و قانون بیش از هر چیز دیگر توجه می کرد. سلیمان در هر کوی و برزنی در قلمرو عثمانی دادگاه دایر کرده بود و در جوار دفتر خود نیز یک شورای قضایی داشت. وی می گفت: از هر دستی که بریده شود خون جاری می شود، جز دستی که قاضی قطع کند و این اصطلاح از همان زمان در خاورمیانه سر زبانها افتاده است. در دوران سلطان سلیمان متصرفات عثمانی به اوج وسعت خود رسید. دشمنی عثمانی با ایران که از زمان سلطان سلیم آغاز شده بود در زمان سلطان سلیمان ادامه داشت و به جنگ او با شاه طهماسب صفوی انجامید.
عثمانی ها در دوره انحطاط
« دوران شکوه دولت عثمانی که شامل دوره سلیم اول و سلیمان قانونی بود، بیش از نیم قرن به درازا نکشید. پس از آن ضعف دولت عثمانی آغاز شد و خط انحطاط به طور مستمر ادامه یافت. گرچه گاه و بیگاه توقفی در این انحطاط رخ می داد و عاملش روی کار آمدن برخی از خلفای قدرتمند یا تلاش اطرافیان آنان از جمله صدر اعظم ها بود.[1]
زمینه های ضعف دولت عثمانی از همان دوره سلیمان فراهم آمد؛ چرا که سلطان تحت تأثیر همسرش روکسلانا [خرم سلطان] قرار داشت که بر ضد امیر مصطفی توطئه کرده، تلاش داشت تا فرزند خودش سلیم دوم را به جانشینی سلیمان بگمارد. مصطفی فرمانده بسیار خوبی بود و محبوبیت فراوانی نزد افسران داشت. رفتار بد با مصطفی سبب خشم ینی چریان و شورش بزرگی بر ضد سلطان شد که البته سلیمان آن را سرکوب کرد. در این ماجرا مصطفی و فرزند شیرخوارش کشته شدند. هم چنین سلطان فرزند دیگرش بایزید و چهار فرزند او را با توطئه یکی از وزرا به قتل رساند،[2] و بدین ترتیب زمینه برای روی کار آمدن سلیم دوم فراهم شد.
یکی دیگر از مظاهر ضعف دولت سلیمان قانونی، شرکت نکردن وی در جلسات دیوان و فاصله گرفتن او از مشکلات اقتصادی – اجتماعی بود که دشواری های ناشی از آن سبب بر آشفتن مردمانی در بخش های اروپایی و آسیایی شد.»[3]
منابع:

[1] . محمود شاکر، التاریخ الاسلامی (العهد العثمانی)، ص 111.
[2] . احمد عبد الرحیم مصطفی، فی اصول التاریخ العثمانی، ص 102.
[3] . دولت عثمانی از اقتدار تا انحلال، رسول جعفریان، ص 84
[4] . سایکس، سرپرسی، تاریخ ایران (جلد دوم)، ترجمه محمدتقی فخر داعی گیلانی.

http://dl.topnaz.com/2012/10/220px-EmperorSuleiman.jpg

http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/07/Muhtesem-Yuzyil-1-300x190.jpg
سریال ترکی پرطرفدار حریم سلطان

(برنده جایزه بهترین سریال ترکیه از جشنواره altin kelebek2012)
پخش از: شو تی وی (فصل اول-۲۰۱۱) استار تی وی (فصل دوم- ۲۰۱۲)
زمان پخش اصلی: ۵ژانویه ، ۲۰۱۱
مدد زمان هر قسمت : ۷۰-۱۳۰ دقیقه
تعداد قسمت های ۶۳ (برنامه ریزی برای ۱۵۰)
خلاصه :

در سن بیست و شش سالگی، زمانی که حاکمیت خود را آغاز کرد، سلطان سلیمان به دنبال ساختن یک امپراتوری بزرگ و ارائه عثمانی شکست ناپذیر بود در ۴۶ سال سلطنت سلطان سلیمان او به عنوان یکی از بزرگ ترین پادشاهان غرب شرق شناخته شد …
نقش های اصلی:
Halit Ergençدر نقش سلطان سلیمان- سلطان ۱۰ از امپراتوری عثمانی
Nur Fettahoğlu ماه دوران – معشوقه سلطان، مادر مصطفی
Meryem Uzerli خرم -همسر معشوقه، مادر پنج تن از فرزندان سلطان
Nebahat Çehre عایشه حفصه- همسر سلطان سلیم اول
Selma Ergeç خدیجه -خواهر سلیمان

داستان این سریال برگرفته از زندگی خصوصی و اجتماعی سلیمان یکم مشهورترین سلطان عثمانی است که بین سالهای ۱۵۲۰ تا ۱۵۶۶ میلادی امپراتوری و فرمانروایی کرده است از مهمترین کارهای سلیمان، محاصره وین با ۱۲۰۰۰۰ سرباز جنگی، در سال ۱۵۲۹ در سومین لشکرکشی او به سوی مجارستان بود. سلیمان همچنین با موفقیت با شاه تهماسب صفوی پادشاه ایران جنگید. سرزمین عثمانی در زمان وی در زمینه های مختلف ، اصلاحات فراوانی را تجربه کرد این سریال علاوه بر نمایش وقایع دورانسلطنت سلیمان رابطه عاشقانه وی با دختری روسی به نام الکساندرا که توسط عثمانی ها به بردگی گرفته شده و به حرمسرای سلطان سلیمان راه پیدا کرده است این زن که برای گرفتن انتقام قتل خانواده خود نقشه های زیادی در سر دارد با زیرکی خاصی توجه سلطان را به خود جلب میکند و در نهایت به سوگلی سلیمان تبدیل می شود وی با دسیسه چنان سلطان را شیفته خود میکند که در طول ۶۰۰ سال حکومت عثمانی تنها زنی است که به عقد رسمی سلطان در می آید و به عنوان خرم سلطانمی رسد و سلطان از وی صاحب چهار پسر و یک دخترمی شود

با پخش هر قسمت از سریال “صد سال محتشم” در ترکیه، همواره به شمار بینندگان آن اضافه میشود. این سریال زندگی یکی از سلاطین عثمانی را به تصویر میکشد. اما هواداران امپراطوری عثمانی خواهان توقف پخش این سریال تلویزیونی هستند.
در یکی از خیابانهای پر رفت و آمد استانبول شماری از مردان جوان جمع شده بودند تا علیه سریال “صد سال محتشم” و دستاندرکاران آن تظاهرات کنند. «بشکند دستی که به قصد لکهدار کردن شهرت دولت عثمانی بلند شده» یکی از شعارهایی بوده که آنها سرمیدادند.
سریال “صد سال محتشم” از شبکه تلویزیونی خصوصی “شو تیوی” Show TV پخش میشود. این سریال به زندگی یکی از سلاطین امپراطوری عثمانی به نام سلطان سلیمان پرداخته که در قرن شانزدهم میلادی به مدت ۵۰ سال حکومت کرده بود. تقریبا در تمام کتابهای راهنمای سفر ترکیه سلطان سلیمان به عنوان مشهورترین و تأثیرگذارترین حاکم دولت عثمانی معرفی میشود.
بنابر گزارشی که سایت اینترنتی بخش خبر شبکهی اول تلویزیون آلمان در این باره منتشر کرده، این سریال تنها درباره فتوحات دولت عثمانی نیست، بلکه به زندگی خصوصی سلطان سلیمان نیز پرداخته است، در حقیقت به زندگی خصوصیای که تصور میشود او داشته و در ترکیه بسیاری دقیقا با همین نکته مشکل دارند.خدشهدار کردن شخصیت سلطان سلیماناین سریال جنجالبرانگیز، زنان حرمسرای سلطان سلیمان را در لباسهای باز و بدننما به تصویر میکشد که تمام مدت در اطراف این سلطان عثمانی هستند، اگر چه بنا بر تاریخ رسمی ترکیه او به این شهرت داشته که تنها به فکر راحتی و رفاه مردمش بوده است.
از طرف دیگر این سریال سلطان سلیمان را در موقعیتهای مختلف در حال نوشیدن الکل نشان میدهد، در حالی که گفته میشود او مسلمان بسیار مؤمنی بوده است. این سریال در مجموع با موج بزرگی از انتقادهای محافظهکاران ترکیه مواجه شده است.
احمد هوجا یکی از روحانیان ترکیه میگوید: «نشان دادن سلیمان به عنوان کسی که دائم در حال نوشیدن بوده، به مجالس رقص میرفته و زنان متعددی داشته، خدشهدار کردن شخصیت او است.» او معتقد است که سلطان سلیمان در مدت طولانی حکومت خود به فتوحات زیادی دست یافته، اصلاحات وسیعی انجام داده و قطعا وقت برای خوشگذرانی نداشته است.”باید صبور باشیم”
اما بر خلاف بسیاری از محافظهکاران، وزیر فرهنگ ترکیه موضع بیطرافانهای نسبت به این سریال دارد. او میگوید: «ما باید صبور باشیم. تنها با دیدن یکی دو بخش از سریال نمیتوان درباره کل آن قضاوت کرد.» او همچنین به این اشاره میکند که در ترکیه آزادی بیان وجود دارد. به نظر او باید عادت کرد که در یک نظام دموکراتیک سریالهایی هم در مورد افرادی مانند آتاتورک و سلطان سلیمان ساخته میشوند که شاید مورد علاقه همه واقع نشوند.
به اعتقاد عبدالرحمان ارسلان، جامعهشناس ترک نیز بحث جنجالبرانگیزی که درباره سریال “صد سال محتشم” شکل گرفته، قابل درک نیست، چرا که هیچکدام از شخصیتهای مهم تاریخی بینقص نبودهاند. او از به تصویر کشیدن واقعگرایانه این شخصیتها استقبال میکند، چون به نظر او اغراق دربینقص جلوه دادن شخصیتهای تاریخی منجر به تقدیس آنها میشود.«عصر باشکوه» Muhteşem Yüzyıl حتی پیش از پخش آن باعث بحث و جدل فراوان در این کشور شده است.
طبقه محافظه کار در ترکیه معتقدند این مجموعه توهین به سلیمان القانونی دهمین پادشاه عثمانی است که از بزرگترین پادشاهان عثمانی محسوب می شود.
عبدالناصر سنگی گزارشگر بی بی سی گفت در این مجموعه صحنه هایی از زندگی خصوصی سلیمان القانونی پخش می شود . شورای عالی نظارت بر رادیو و تلویزیون ترکیه حدود هشتاد هزار شکایت از پخش این مجموعه دریافت کرده است.
شاکیان خواستار توقف پخش مجموعه تلویزیونی عصر باشکوه شده اند.
آنان معتقدند قسمتهایی از این مجموعه که به زندگی خصوصی این پادشاه عثمانی مربوط می شود تخیلات کسانی است که نمی توانستند در حریم پادشاهان عثمانی راه یابند و به همین علت برداشتهای شخصی خود را از زندگی خصوصی آنان واقعی پنداشته اند. خانم میرال اوکای نویسنده فیلمنامه می گوید منتقدان قدری عجله کرده اند .
وی این اتهام را رد کرد که فیلم فقط به زندگی خصوصی سلیمان القانونی پرداخته است . میرال اوکای از منتقدان خواست قسمتهای آینده این مجموعه را نیز ببینند و سپس داوری کنند زیرا تصویری متفاوت از آنچه تصور کرده اند از سلیمات القانونی به نمایش خواهد گذاشت.
نویسنده سناریو می گوید زنان پادشاهان تاثیر بسیاری بر رفتار و تصمیم شوهران خود داشته اند و در این مجموعه این تاثیر به تصویر کشیده شده است.
سلطان سلیمان القانونی دهمین پادشاه عثمانی است که سلسله عثمانی در زمان وی چهل و هشت ساله شد و به اوج قدرت رسید.
سرزمین عثمانی در زمان وی در زمینه های مختلف ، اصلاحات فراوانی را تجربه کرد.سلیمان القانونی سوار کار، شاعر و ادیب بود که به زبانهای عربی ، فارسی ، صرب و مغولی به خوبی صحبت می کرد.
سرزمین عثمانی پس از وفات القانونی در نیمه قرن شانزدهم ،دچار ضعف فراوان شد.
مجموعه عصر باشکوه نخستین فیلمی نیست که در ترکیه با انتقاد روبرو شده و آخرین آن هم نخواهد بود بلکه فیلمهای دیگری در ترکیه از جمله درباره آتاتورک ساخته شده که منتقدان بسیاری با آنها مخالفت کرده اند.

http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun826.jpg
خلاصه داستان قسمت آخر سریال حریم سلطان

در قسمت های آخر این سریال سلطان سلیمان می میرد.ابراهیم به دست سلطان سرش بریده می شود.الکساندرا(خرم سلطان) یک دختر دیگر هم بدنیا می آورد.پسرش نیز بزرگ می شود و آماده پادشاهی می شود.همچنین ابراهیم صاحب دو فرزند نیز می شود.بعد از سالها هم والد سلطان به بیچارگی می افتد.

تصاویر سریال حریم سلطان

http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun826-1.jpg
تصاویر سریال حریم سلطان
http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun826-2.jpg
تصاویر سریال حریم سلطان
http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun826-3.jpg
تصاویر سریال حریم سلطان
http://www.picpack.ir/wp-content/uploads/2012/10/fun826-4.jpg
تصاویر سریال حریم سلطان

Tracy
1391،08،18, ساعت : 11:16 قبل از ظهر
یادداشت رسیده به کافه سینما-مسعود آبادی: با توجه به بازتاب گسترده‎ی این سریال در سطح جامعه و تیز اقبال عمومی که به آن نائل شده، بد نیست کارکردهای اجتماعی آن را قدری دقیق‎تر بررسی کنیم.
مقاله رسیده به کافه سینما- مسعود آبادی

خیلی از فیلمای سینمایی و سریالای ایرانی هم توشون پدیده چند همسری را رواج میدادن مثل فیلم : زن دوم . سریال پیامک از دیار باقی یا مسافری از هند که توش نشون میداد بابای سروش گودرزی دو تا زن داشت و از دوتاشونم بچه داشتش و خیلی از فیلمای دیگه که خودتون نظیرشو زیاد دیدین .

این سریالای است که اردوغان محکوماش کرده. پخش سریالهای ساخت ترکیه از شبکههای فارسیزبان واکنشهای بسیاری را به همراه داشته است. به گزارش کافه سینما به نقل از افکار نیوز، (لینک نخست از تاریخی نیوز) بسیاری از منتقدان معتقدند محوریت خیانتهای خانوادگی در این سریالها زمینه فروپاشی بنيان خانواده را فراهم میکند. با وجود راهکارهای مختلف که جهت كنترل و رقابت با شبكههاي ماهوارهاي صورت گرفت، سریالهای فارسیزبان همچنان طرفداران خود را حفظ کرده و برخی خانوادهها شبهای خود را با این سریالهاي مخرب به پایان میرسانند.

صفویان همه شون آدمکش بودن بابا کی میاد از اونا دفاع کنه یا ازشون خوبی بگه . اینا مال تاریخه گذشته رفته ول کنید

اصلا فیلمش رو دوست ندارم :-2-43-:
این سریال داره به ایرانیا توهین می کنه بعد میشینید نگاه می کنید!

میشه بگی تا حالا تو کدوم قسمتش توهین دیدی که همچین میگی؟؟؟ تا اونجا که من دیدم و میدونم هیچ ربطی به ایران نداره اصلاً و فقط راجب کشور خودشونه و بس . مگه سریال مختار یا ستاره سهیل کم به ایران توهین کرد؟؟؟؟؟ اونا که بیشتر توهین کردن :-2-28-:

فعلا که با اومدن فیروزه تو فیلم حورم سلطان از چشم سلیمان افتاده....
فیروزه جادوگره و ایرانی هس و بانقشه ی خدیجه پیش سلیمان می ره و سلیمان عاشقش می شه....

بابا فیروزه ایرانیه که نباید بهش بگی جادوگره که گناه داره . ولی سریالش هرچی باشه من به سریالای ایرانی ترجیحش میدم راستش البته این فقط نظر شخصی خود منه با شماها کاری ندارم .

sania555
1391،08،18, ساعت : 11:22 قبل از ظهر
فعلا که با اومدن فیروزه تو فیلم حورم سلطان از چشم سلیمان افتاده....
فیروزه جادوگره و ایرانی هس و بانقشه ی خدیجه پیش سلیمان می ره و سلیمان عاشقش می شه....

والا توزبان اصلیشم تا اینجا که دیدم به ایران توهین نشده...
تنها حرفشون حملله به ایرانه که سلطنت سلیمان همزمان با سلطنت شاه طهماسب ایران هس که مث اینکه پایتخت اون موقع تبریز بوده....
بعدم حتما سریالهای ایرانی خوبه؟؟؟؟؟یا سینمایی که فقط راههای دزدی و نشون می ده....یا از مرگ و میر و عزاداریه....

:.:.: SAMAN :.:.:
1391،08،18, ساعت : 11:23 قبل از ظهر
وقت تلف کردنه دیدن همچین فیلمایی...!

ღMoOn GiRlღ
1391،08،19, ساعت : 11:26 قبل از ظهر
به نظر من که مزخرفه! :-2-36-:
عجب تاریخ تخیلی ای داشتن اینا!
بازیگر نقش اول مردش که نگو انگار از تو تاریخ کشیدیش بیرون!
ولی ببین باقی سریالاشون چیه که بهترین سریالشون اینه.

هر چی باشه از سریالای مزخرف ایرانی خیــــــــــلی خیـــــــــلی بهتره

همچنین این تاریخ اصلا هم تخیلی نیس

لطفا اهانت نکنیدددددددد:-2-43-:

بخدا سرویس شدم!!داغون شدم!!!!ما یک فوتبال درست حسابی نمیتونیم ببینیم ازدست این فیلم.........لعنتی میاد جمعه ها کل هفته رو پخش میکنه!!!دوبلرها بسیارمزخرف!!!!اصلا نمیدونم چی بگم!!!سمبل خان؟!!تروخدا این اسم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

البته من شنیدم ازیک کتاب بوده این فیلم!!

این ایرانیها بودن که خیـــــــلی بد دوبله کردن
اصل سریال مشکلی نداره

بعدشم این اسم به گوش شما ناآشناست
اسمهای ترکی خیلی هم با مفهوم و زیبا هستن

این سریال از روی تاریخه دولت عثمانیه البته با تغییرات

شما که بن شدید!
به هر حال هیچکس حق توهین به تاریخ یه کشورو نداره
خیلی از شاهان ایرنی که بیشتر زن پرست بودن از جمله فتحعلی شاه

لطفا کسایی که هیچ اطلاعاتی ندارن ، نظر ندن

اینا تاریخ و تحریف کردن
البته خرم استثنا بوده

خب اون موقع هم این اعتقادو داشتن که کسایی که مسلمان نبودن رو کافر میدونستن و میکشتنشون

الان که این چنین اعتقادی تو ترکیه وجود نداره
شما به این توجه کنید با وجود اینکه همه الان میدونن که این کار اشتباهه
اما باز هم تو سریال این عمل زشت پادشاه شونو نشون میدن و کتمان نمیکنن

از چی بگم؟
1391،08،19, ساعت : 11:31 قبل از ظهر

لطفا اهانت نکنیددددددددمنم موافقم.سریالایه ایرانی خیلی مزخرفن.اووووووووووووووع

لطفا کسایی که هیچ اطلاعاتی ندارن ، نظر ندن والا
هیچ کدومشون از اطلاعات ندارن میان تز میدن

البته من شنیدم ازیک کتاب بوده این فیلم!!کار خوبی میکنه جمعه کل هفته رو پخش میکنه
دوبلر ها که عالین.
سمبل؟یعنی تو اسمایه خودمون از این اسما نداریم.؟؟؟؟
صنم.خدابس.قدم خیر.الماس خان.نیمتاج..حالا این اسما یه ایرانی اسمن؟؟:-119-:

اینا تاریخ و تحریف کردن
البته خرم استثنا بودهخرم که عالی بازی میکنه انصافا
بله.حقه اینجور لباس پوشیدن ها رو نداشتن.ولی سریال میخواد نشون بده که تو خود قصر یکم آزاد تر بودن
شاه هایه ما هم همینجور بودن.ظالم بودن
و بقیه ی حرفام رو این زده:-2-14-:

خب اون موقع هم این اعتقادو داشتن که کسایی که مسلمان نبودن رو کافر میدونستن و میکشتنشون

اما باز هم تو سریال این عمل زشت پادشاه شونو نشون میدن و کتمان نمیکنن********

•●بانـــو●•
1391،08،19, ساعت : 11:48 قبل از ظهر
اتفاقا خیلی فیلم باحالیه...قابل توجه اونایی که میگن این فیلم مزخرفه:mrgreen:

yalda24
1391،08،25, ساعت : 12:17 قبل از ظهر
چه مصر و چه شام و چه بر و چه بحر
همه روستایند و شیراز شهر

سلطان رو ولش کنید
امضا رو بچسبین
دمت گرم بهار ی...........

!!neGar
1391،08،26, ساعت : 03:58 بعد از ظهر

لطفا اهانت نکنیدددددددد:-2-43-:

این ایرانیها بودن که خیـــــــلی بد دوبله کردن
اصل سریال مشکلی نداره

بعدشم این اسم به گوش شما ناآشناست
اسمهای ترکی خیلی هم با مفهوم و زیبا هستن

این سریال از روی تاریخه دولت عثمانیه البته با تغییرات

شما که بن شدید!

لطفا کسایی که هیچ اطلاعاتی ندارن ، نظر ندن

اما باز هم تو سریال این عمل زشت پادشاه شونو نشون میدن و کتمان نمیکنن

دوست عزیز جوری که شما از این فیلم دفاع میکنین و حتی به خاطرش ایران رو زیر سوال میبرید واقعا جالبه....

در مورد اولین مسئله....این یه سریال "تاریخیه"...اگر هم قراره با سریال های ایرانی مقایسه بشه باید با یه کار تاریخی تفاوت هارو بسنجید.... میتونید با مختار مقایسش کنید!!!!! و اونوقت تصمیم بگیرید لفظ "مزخرف" رو کجا به کار ببرید!!!!:-2-28-:

من اصلا اون جمله ای رو که دوست بن شدمون گفته رو تائید نمیکنم.....اما این سریال هم این جمله رو رد نمیکنه!!!!!!!!
5 قسمت در مورد خلوت رفتن خرم و ماهیدوران و صدیقه توضیح میده!!! بعد توی یه نصف قسمت سلیمان میره سفر و 4 تا خیمه نشون میده و بعدم 10 ماه میگذره و جنگ و پیروز شدن!!!!!!!!!!!!!!
"حریم" یک سلطان شامل چیزهایی خیلی بیشتر از صیغه های متعدد و مشکلات حرم سراست.....

در مورد تخیلی بودن هم که.....مطمئنا این سریال یه زمینه ی واقعی داره...اما در چه حد واقعی؟؟؟ در حدی که واقعا یه ابراهیم نامی و یه خرم بانویی در زمان سلیمان سلطانی وجود داشته؟؟!!! شخصیت پردازی این سریال به هیچ عنوان استناد تاریخی نداره!!
ماهیدوران لقبی بوده که به دومین محبوب سلطان دادند که نام واقعیش "گل نهال" بوده!!!!!!! یعنی تحریف تا چه حد!!!
خرم یک شخصیت واقعا برجسته بوده....از این لوس بازیا و مسخره بازیام جایی خبری نبوده! هر چقدر هم که محبوب سلطان بوده باشه یه همسر سلطان به هیچ وجه به دیگر همسران اون حسودی نمیکنه...این مسئله یه امر کاملا طبیعی بوده در اون دوران!!!
شاه سلیمان هم که ...شاهی که به قساوت توی تاریخ مشرق زمین معروفه!!! بدون شک یک شاه مقتدر و قوی!!! اما این حرفا که خدایا دستم به خون الوده نشه عدل برپا میکنه و ....هرچند با توجه به احترامی که خود ترک ها به این شاه قدرتمند میزارند این جنبه ی فیلم تا حدی قابل درکه....و هرچند که این سریال سلیمان رو مردی بی اندازه ضعیف النفس نشون داره که صدای اعتراض خود ترکی ای هارو هم در اورده!!!!!!

من به شخصه جایی ندیدم که به ایران و تاریخ ایران "توهین" بشه توی این سریال.....این که در زمان سلطان سلیمان ایران ضعیف تر از عثمانی بوده توهین نیست...واقعیته!!!! سلطنت سلیمان در عثمانی مصادف بوده با شاه اسماعیل و شاه تهماسب اول صفوی.....که بعد از مرگ سلیمان توی زمان سلطنت سلیم دوم در عثمانی شاه عباس سومین شاه صفوی دوباره ایران رو به اوج میبره!!!!

اصلا قصد نداشتم بگم این سریال بده یا خوبه...همینطوری اومدم توی تاپیک پستا رو خوندم نتونستم چیزی نگم!!!!
این سرال بد نیست.....اما ایرادهای خیلی زیادی میشه ازش گرفت!!!!!

alizee
1391،08،29, ساعت : 10:11 قبل از ظهر
یکی از دوستان صبح امروز برای خرید کتاب به فروشگاه یکی از انتشاراتیهای مشهور مراجعه کرده بود و از روی کنجکاوی پرسیده بود که آیا در چند هفته اخیر فروش کتابهای مربوط به تاریخ عثمانی تغییری داشته است که...
... متصدی فروشگاه به خنده به او می‎گوید: «چند روزی است افراد زیادی چنین پرسشی را مطرح می‎کنند. فروش کتاب‎های مربوط به تاریخ عثمانی به قدری زیاد بوده که تمامی کتاب‏های مربوط به تاریخ عثمانی در حال تجدید چاپ هستند؛ حتی کتابی مثل سقوط قسطنطنیه! »

http://dametjiz.ir/wp-content/uploads/2012/08/Khoram-Soltan-01.jpg

این طور که به نظر می‎رسد، این اتفاق یعنی افزایش فروش کتاب‎های تاریخ عثمانی پیامد پخش سریال «حریم سلطان» از یکی از شبکه‎های ماهواره‏ای است. این سریال که به زندگی سلطان سلیمان قانونی از مشهورترین سلاطین عثمانی می‎پردازد، ساخت کشور ترکیه است و این طور که از شواهد و قرائن برمی‏آید، توانسته نظر مخاطبان خود را به قدری جلب کند که به سراغ کتاب‎های تاریخی بروند و با تاریخ عثمانی بیشتر آشنا شوند.
اما این استقبال مخاطبان روی دیگری هم دارد که بسیار دردناک است. ما در کشور خودمان داستان‎ها و وقایع تاریخی متعددی داریم که به مراتب فراگیرتر و جذابتر است، از نظر فنی هم اگر برتر نباشیم، چیزی کم نداریم؛ پس چرا در کشور ما چنین اتفاقی نمی‎افتد و محصولی رسانهای ساخته نمیشود که بتواند مخاطبان را تهییج کند به مطالعه و تحقیق درمورد آن موضوع روی بیاورند. حداقل بنده و دوستان هرچه فکر کردیم که آیا سریالی که از تلویزیون خودمان پخش شده هم چنین تاثیری داشته یا نه، چیزی یادمان نیامد.
شما اگر نمونه‎ای سراغ دارید، میتوانید در بخش نظرات و پیشنهادات در انتهای همین صفحه بنویسید.
ذوالفقار دانشی-خبر آنلاین

ღMoOn GiRlღ
1391،09،02, ساعت : 11:59 قبل از ظهر
دوست عزیز جوری که شما از این فیلم دفاع میکنین و حتی به خاطرش ایران رو زیر سوال میبرید واقعا جالبه....

در مورد اولین مسئله....این یه سریال "تاریخیه"...اگر هم قراره با سریال های ایرانی مقایسه بشه باید با یه کار تاریخی تفاوت هارو بسنجید.... میتونید با مختار مقایسش کنید!!!!! و اونوقت تصمیم بگیرید لفظ "مزخرف" رو کجا به کار ببرید!!!!:-2-28-:

من اصلا اون جمله ای رو که دوست بن شدمون گفته رو تائید نمیکنم.....اما این سریال هم این جمله رو رد نمیکنه!!!!!!!!
5 قسمت در مورد خلوت رفتن خرم و ماهیدوران و صدیقه توضیح میده!!! بعد توی یه نصف قسمت سلیمان میره سفر و 4 تا خیمه نشون میده و بعدم 10 ماه میگذره و جنگ و پیروز شدن!!!!!!!!!!!!!!
"حریم" یک سلطان شامل چیزهایی خیلی بیشتر از صیغه های متعدد و مشکلات حرم سراست.....

در مورد تخیلی بودن هم که.....مطمئنا این سریال یه زمینه ی واقعی داره...اما در چه حد واقعی؟؟؟ در حدی که واقعا یه ابراهیم نامی و یه خرم بانویی در زمان سلیمان سلطانی وجود داشته؟؟!!! شخصیت پردازی این سریال به هیچ عنوان استناد تاریخی نداره!!
ماهیدوران لقبی بوده که به دومین محبوب سلطان دادند که نام واقعیش "گل نهال" بوده!!!!!!! یعنی تحریف تا چه حد!!!
خرم یک شخصیت واقعا برجسته بوده....از این لوس بازیا و مسخره بازیام جایی خبری نبوده! هر چقدر هم که محبوب سلطان بوده باشه یه همسر سلطان به هیچ وجه به دیگر همسران اون حسودی نمیکنه...این مسئله یه امر کاملا طبیعی بوده در اون دوران!!!
شاه سلیمان هم که ...شاهی که به قساوت توی تاریخ مشرق زمین معروفه!!! بدون شک یک شاه مقتدر و قوی!!! اما این حرفا که خدایا دستم به خون الوده نشه عدل برپا میکنه و ....هرچند با توجه به احترامی که خود ترک ها به این شاه قدرتمند میزارند این جنبه ی فیلم تا حدی قابل درکه....و هرچند که این سریال سلیمان رو مردی بی اندازه ضعیف النفس نشون داره که صدای اعتراض خود ترکی ای هارو هم در اورده!!!!!!

من به شخصه جایی ندیدم که به ایران و تاریخ ایران "توهین" بشه توی این سریال.....این که در زمان سلطان سلیمان ایران ضعیف تر از عثمانی بوده توهین نیست...واقعیته!!!! سلطنت سلیمان در عثمانی مصادف بوده با شاه اسماعیل و شاه تهماسب اول صفوی.....که بعد از مرگ سلیمان توی زمان سلطنت سلیم دوم در عثمانی شاه عباس سومین شاه صفوی دوباره ایران رو به اوج میبره!!!!

اصلا قصد نداشتم بگم این سریال بده یا خوبه...همینطوری اومدم توی تاپیک پستا رو خوندم نتونستم چیزی نگم!!!!
این سرال بد نیست.....اما ایرادهای خیلی زیادی میشه ازش گرفت!!!!!

1. من اصلا ایران رو زیر سوال نبردم! من کاری به کشور ایران و مردمش ندارم!
همه میدونن که تلویزیون و سینمای ایران ؛ دارای کمبود های زیادیه و مشکلات زیادی داره! منم اگه چیزی رو زیر سوال برده باشم سریال و فیلم های ایرانیه ، نه "ایران"

2. باشه با سریال های ایرانی مقایسه ش میکنیم، هیچ حرفی نیس!
شما مختارنامه رو مثال زدید
مختارنامه به گفته ی خیلی ها بهترین سریال تارخی ایران هستش! سریالی که برای 40 قسمتش ؛ 20 میلیارد تومن خرج شده!
آیا حریم سلطان بهترین سریال تاریخی ترکیه س؟؟!! آیا به این اندازه واسش خرج شده؟؟!!
مطمئنا نـــــــه!
پس این مقایشه ی شما درست نیس!
می تونیم بیایم حریم سلطان رو با سریال حضرت یوسف مقایسه کنیم که ان موقع همه متوجه میشن که حریم سلطان سرتره!

3. بخش عمده ی این سریال مربوط به خرم سلطان و ابراهیم هستش و اتفاقاتی که برای اینا می افته!شما چطوری میگید که :

در حدی که واقعا یه ابراهیم نامی و یه خرم بانویی در زمان سلیمان سلطانی وجود داشته؟؟!!!

4. ماهیدوران یا درسترش ماه دوران ؛ اسمش "گلبهار" بوده نه گل نهال!!!!!!ماه دوران به معنی همیشه زیبا یا کسی که زیباییش از بین نمیرود و یا دوران زیبایی است.معنی دیگر نام وی ماه بخت و اقبال است.سلیمان وی را ماه دوران نوبهار نامید.(منبع ویکی پدیا)

5. شما طوری میگید که از این لوس بازیا نبوده و اینجوری بوده و اونجوری بوده که انگار خودتون اون موقع شخصا اونجا حضور داشتید! لطفا دلیل بیارید!

این یه دلیل برای بودن حسادت:(منبع : ویکی پدیا)

او بهسرعت مورد توجه سلطان قرار گرفت و حسادت رقبایش را برانگیخت. یک روز سوگلی سلطان، ماهدوران (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%A7%D9%87%E2%80%8C%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A 7%D9%86) (همچنین معروف به گلبهار)، بهشدت با او درگیر شد و بهسختی او را کتک زد. سلطان سلیمان که از این قضیه دلآزرده شده بود، ماهدوران را به همراه شاهزاده مصطفی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%D8%A7%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87_%D9%85% D8%B5%D8%B7%D9%81%DB%8C) به مانیسا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%A7) تبعید کرد. تبعید او در ظاهر به دلیل رسم سنتی تربیت ولیعهد در شهری دیگر، انجام گرفت ولی واقعیت چیز دیگری بود. با رفتن ماهدوران، خرم به سوگلی بیرقیب سلطان یا خاصگی سلطان تبدیل شد.

(یه موردم اینو بگم که بعضیا گفتن، اون موقع امکان پوشیدن چنین لباس هایی برای زنان نبوده!
چند وقت پیش با یکی از اساتید رشته ی معماری صحبت میکردم. ایشون گفتن که پایان نامه ی من درمورد قصرهای شاهان عثمانی در ترکیه بود. من هم این سوالو ازشون پرسیدم. ایشون گفتن که کاملا امکان داره که همچین لباس های بازی بپوشن؛ چون معماری قصرها به حالتیه که هیچ مردی نمی تونسته حرم سرا رو ببینه)

یکی از ایراد های این سریال همینه که زیاد به مسئله ی اسلام توجه نمیشه توش!
مثلا فک میکنم فقط یه بار نماز خوندن شونو نشون داده تا الان!
یا اینکه زنا وقتی از حرم سرا خارج میشدن کاملا باید لباسشون پوشیده بوده باشه اما اینجه به یک شال اکتفا میشه و اینا درست نیس

این عکسه ماه دوران هم نشون میده که اون موقع چنین لباس هایی می پوشیدن

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/57/Mahidevran_Sultan.jpg/220px-Mahidevran_Sultan.jpg

*shakiba*
1391،09،02, ساعت : 12:03 بعد از ظهر
من این سریالو واقعا دوست دارم.چون از تاریخ خوشوم میاد

من یه جا شنیدم که این فیلم ضد ایرانیه.
میخوام بپرسم آیا مختار ضد ایرانی نبود؟یه قسمتش طرف میاد بلند و با افتخار!!!میگه من دختر ثقفی ام. سردار عجم کش!
اگه بخوام با فیلم تاریخی دیگه ای مثل حضرت یوسف مقایسه کنم که اینم امکان نداره.کل سریال حضرت یوسف فیلمنامش دزدی بوده

پس بهترین فیلم تاریخی ای که تا الان دیدم همین حریم سلطانه.داستانشو قبلا خونده بودم:-2-41-:

simarashedi
1391،09،02, ساعت : 12:15 بعد از ظهر
چرا جوک میگی چه توهینی به ایرانیا کرده ؟ لطفا شعار نده

ღMoOn GiRlღ
1391،09،02, ساعت : 12:24 بعد از ظهر
من این سریالو واقعا دوست دارم.چون از تاریخ خوشوم میاد

من یه جا شنیدم که این فیلم ضد ایرانیه.
میخوام بپرسم آیا مختار ضد ایرانی نبود؟یه قسمتش طرف میاد بلند و با افتخار!!!میگه من دختر ثقفی ام. سردار عجم کش!
اگه بخوام با فیلم تاریخی دیگه ای مثل حضرت یوسف مقایسه کنم که اینم امکان نداره.کل سریال حضرت یوسف فیلمنامش دزدی بوده

پس بهترین فیلم تاریخی ای که تا الان دیدم همین حریم سلطانه.داستانشو قبلا خونده بودم:-2-41-:

حرف من اینه که، تو ماهواره همچین سریالهایی رو نشون میده
مردم ایران هم حالا به هردلیلی خوششون میاد از این جور سریالها و کلی هم طرفدار پیدا میکنن

مسئولان ما وقتی میان می بینن، کلی طرفدار پیدا کردن
تو تلویزیون ، سایت های مختلف و در کل رسانه ها
به هر نحوی که شده این سریلا رو خراب میکنن و هزار تا ایراد از توش در میارن (اتفاقی که موقع پخش سریال عشق ممنون هم افتاد)

مشکل ما اینه که همش صورت مساله رو پاک می کنیم
عوض پیدا کردن راه حل! عوض اینکه بیایم و خودمون سریالای خوب بسازیم تا بعدشم مجبور نشیم بشینیمو سریالای کشورای دیگه رو همش مورد انتقاد قرار بدیم

*shakiba*
1391،09،02, ساعت : 12:47 بعد از ظهر
چرا جوک میگی چه توهینی به ایرانیا کرده ؟ لطفا شعار نده

با من بودی؟:-2-31-:

حرفای من که واقعیت داشت.سنداشم موجوده:-2-35-:

Tracy
1391،09،02, ساعت : 01:53 بعد از ظهر
حرف من اینه که، تو ماهواره همچین سریالهایی رو نشون میده
مردم ایران هم حالا به هردلیلی خوششون میاد از این جور سریالها و کلی هم طرفدار پیدا میکنن

مسئولان ما وقتی میان می بینن، کلی طرفدار پیدا کردن
تو تلویزیون ، سایت های مختلف و در کل رسانه ها
به هر نحوی که شده این سریلا رو خراب میکنن و هزار تا ایراد از توش در میارن (اتفاقی که موقع پخش سریال عشق ممنون هم افتاد)

مشکل ما اینه که همش صورت مساله رو پاک می کنیم
عوض پیدا کردن راه حل! عوض اینکه بیایم و خودمون سریالای خوب بسازیم تا بعدشم مجبور نشیم بشینیمو سریالای کشورای دیگه رو همش مورد انتقاد قرار بدیم

نه بابا سریالای ایرانی اصلاً جذابیت ندارن . تا حالا به لباساشون دقت کردی چجوری می پوشن؟ خوب فکر کن ببین کجاش جذابیت داره که بشینیم پاشون . هر وقت به جواب این سؤال رسیدی میشه این حرفتو تأیید کردش دوست عزیز .

Tracy
1391،09،02, ساعت : 02:00 بعد از ظهر
با من بودی؟:-2-31-:

حرفای من که واقعیت داشت.سنداشم موجوده:-2-35-:

فقط یه چیزی همیشه برای من سؤال بوده اونم اینه که این سریال چه ربطی به ایران داره :-2-43-:؟؟؟؟ راستش زیاد یادم نمیاد سر فیلمای سیصد یا الکساندر که به قول معروف ضد ایرانی بودن اینهمه جنجال شده بوده باشه که سر سریال حریم سلطان شده . تازه همه مردم با ذوق و شوق هم نشستن اون فیلما رو هم دیدن و هیچی نگفتن بعد شما اینو میگی:-2-31-:؟؟؟؟؟ شماها معلوم نیستش کدوم وری هستین راستش . به نظر من بهتره اینقدر بهش فکر نکنید و حرصم نخورید بابت این فیلما یا سریالایی که ساخته میشن .

Tracy
1391،09،02, ساعت : 02:04 بعد از ظهر
(یه موردم اینو بگم که بعضیا گفتن، اون موقع امکان پوشیدن چنین لباس هایی برای زنان نبوده!
چند وقت پیش با یکی از اساتید رشته ی معماری صحبت میکردم. ایشون گفتن که پایان نامه ی من درمورد قصرهای شاهان عثمانی در ترکیه بود. من هم این سوالو ازشون پرسیدم. ایشون گفتن که کاملا امکان داره که همچین لباس های بازی بپوشن؛ چون معماری قصرها به حالتیه که هیچ مردی نمی تونسته حرم سرا رو ببینه)

یکی از ایراد های این سریال همینه که زیاد به مسئله ی اسلام توجه نمیشه توش!
مثلا فک میکنم فقط یه بار نماز خوندن شونو نشون داده تا الان!
یا اینکه زنا وقتی از حرم سرا خارج میشدن کاملا باید لباسشون پوشیده بوده باشه اما اینجه به یک شال اکتفا میشه و اینا درست نیس

این عکسه ماه دوران هم نشون میده که اون موقع چنین لباس هایی می پوشیدن

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/57/Mahidevran_Sultan.jpg/220px-Mahidevran_Sultan.jpg[/QUOTE]

حالا خودت فکر می کنی این نقاشی رو چه کسی کشیده؟؟؟؟؟ نقاش زن که اون موقع وجود نداشته یه مرد اینو کشیده اونم یه مرد اروپایی نقاش . بعدم این زنایی که شما میگی خارجی هستن مسلمون نیستن که ایراد میگیری . زنای غیر مسلمون الکی مسلمون میشدن و می تونستن همونجور بی حجابم باشن . راستش من خودم یه سریالای دیگه که دیده بودم توش عثمانیا رو هم نشون میدادش حالا کره ای مانند بودش و زمون قدیمی اسمشم گنجینه معبد بود تو اونم نشون داد که زنا بی حجاب بودن . اونا چون نزدیک اروپا بودن تقریباً مثل اروپایی ها لباس می پوشیدن و همه اون زنا هم خارجی بودن . حالا نمیدونم دیگه تو حرمسرا بی حجاب می گشتن کامل یا نه .

sadaf.a
1391،09،05, ساعت : 12:13 بعد از ظهر
من از سریالش خیلی خوشم میاد فکر کنم خرم اخر پاشا رو میکشه ... سلطان هم که هروز عاشق یکی میشه:-2-28-:

!!neGar
1391،09،05, ساعت : 04:10 بعد از ظهر
اول از همه بگم در مورد گل نهال حق با شماست....من خیلی وقت پیش اسم کوچیک ماهیدوران رو توی ویکی پدیا خوندم و اشتباه توی ذهنم مونده بود نمیدونم چرا...و دیگه چک نکردم و نوشتم...اشتباه از من بود در این مورد..ممنون از توضیحت و منبعی که دادی!

1. من اصلا ایران رو زیر سوال نبردم! من کاری به کشور ایران و مردمش ندارم!
سریال های ایرانی مزخرف درست.....شاه های ایرانی هم حرمسرا داشتند اینم درست....فتحعلی زن پرست بوده ...همه ی اینا درسته....اما جوری که شما این مطالب رو ذکر کردی ...در هر حال ما ایرانی هستیم....و خب برای شخص من عجیب بود که شما واسه توجیه کردن این سریال و تاریخ و پادشاه ترکیه مکررا میگید که ایران هم همینطوره یا ایران هم بدتره...

همه میدونن که تلویزیون و سینمای ایران ؛ دارای کمبود های زیادیه و مشکلات زیادی داره! منم اگه چیزی رو زیر سوال برده باشم سریال و فیلم های ایرانیه ، نه "ایران"

2. باشه با سریال های ایرانی مقایسه ش میکنیم، هیچ حرفی نیس!
شما مختارنامه رو مثال زدید
مختارنامه به گفته ی خیلی ها بهترین سریال تارخی ایران هستش! سریالی که برای 40 قسمتش ؛ 20 میلیارد تومن خرج شده!
آیا حریم سلطان بهترین سریال تاریخی ترکیه س؟؟!! آیا به این اندازه واسش خرج شده؟؟!!
مطمئنا نـــــــه!
پس این مقایشه ی شما درست نیس!
می تونیم بیایم حریم سلطان رو با سریال حضرت یوسف مقایسه کنیم که ان موقع همه متوجه میشن که حریم سلطان سرتره!
بله متاسفانه سریال های ایرانی ضعیف هستند عمدتا ...منم منکر این قضیه نیستم....اما اینجا بحث در مورد حریم سلطان بود!!!
حریم سلطان طبق گفته ی تبلیغات جم تیوی پر هزینه ترین سریال ترکیه ایه...و پر بیننده ترینش....توی نت هم به غیر از سینمایی faith که یه فیلم تاریخیه چیزی در مورد سریال های پرهزینه ی ترک ننوشته بود!!! فقط توی سایت های فارسی چند جا از حریم سلطان اسم بردند که باز هم احتمالا مستند بر گفته ی شبکه ی جم هست!!
پس با توجه به این موضوع مقایسه ی مختار و این سریال منطقیه.....و اگر هم تفاوتی توی بودجه های سریال ها باشه نمیتونه توجیحی واسه ضعف این سریال باشه...وقتی یه سریال تاریخی در مورد یه پادشاه جنگجو ساخته میشه حداقل انتظاری که میره صحنه های جنگ مناسب و استراتژی های جالب توجهه!!!
بیشتر ایرادات سریال های ایرانی به خاطر "ارشاد" و "سانسور" و این حرفاست....مثلا همون سریال یوسف رو در نظر بگیرید...تازه از اسلامی بودنش که بگزریم بعد سیاسی قضیه یه طرف دیگه....
مقایسه ی سینمای ایران و ترک کلا اشتباهه اما باز سریال های تاریخی رو به خاطر فضای کار بیشتری که دارند میشه یه نقدی کرد...حتی همین سریال مختار هم برای دریافت مجوز پخش مشکل داشته!!!!

بخش عمده ی این سریال مربوط به خرم سلطان و ابراهیم هستش و اتفاقاتی که برای اینا می افته!
دقیقا!!!!! دوست عزیز اصلا عمده مشکل من با این سریال همینه...تاریخه به اون عظمت رو خلاصه کردن توی یه همچین مسئله ی....!!!! در واقع از یه پس زمینه ی تاریخی "سو استفاده" کردن واسه اینکه یه درام عادی رو با یه داستان کلیشه ای متفاوت جلوه بدن!!!!! انتظاری که از یه کار تاریخی میره خیلی بیش از این حرفاست!!!!
رقابت خرم و ابراهیم و مشکلات درون حرمسرا باید یه چاشنی واسه جذاب شدن سریال باشه!!!نه محوریت کار !

در مورد خرم ....خیر بنده اونجا نبودم!!!:-2-35-:
اما...کجای این متنی که شما گذاشتید گفته شده که خرم به محرمین سلطان حسودی میکرده؟!!!
در مورد حسادت دیگران یه خرم که طبیعیه...کسی با این همه قدرت و نفوذ روی شاه یقینا مورد حسادت قرار میگیره!!!
اما حرف من این نبود...
شما میتونید یه منبع تاریخی بیارید که خرم سلیمان رو تهدید میکنه اگر با زن دیگه ای همخوابه بشه قصر رو همراه فرزندانش ترک میکنه؟!؟!!!! یا اینکه با خنجر رو در روی شاه میایسته و با اون گستاخی رفتار میکنه؟!!!
یا شاه رو برای بودن با دیگر محرمینش شماتت میکنه؟!!!!
اصلا از اون سکانس سریال بگذریم.....شخصیت خرم انقدر لوس پرداخته شده توی حریم سلطان که با اون مستندات تاریخی که از قدرت سوگلی سلیمان چه در حرمسرا و چه در سیاست گفته شده در تناقضه!!!!!!!

باز هم میگم هرچقدر هم خرم سوگلی بوده باشه یه سری مسائل محاله! شما خودت این کاراکتر ضعیفی که از سلیمان توی سریال ساختن رو میبینی میتونی بپذیری که چنان شاه قدرتمندی بوده؟؟؟؟

یا یکی دیگه از ایرادات سریال سن سلیمان در زمان به تخت نشستنشه!!! که در واقعیت 26 ساله بوده وقتی به سلطنت میرسه و توی این سریال بازیگر نقش سلیمان کم کمش 35-6 ساله به نظر میاد!!!
قضیه کره زمین و شخصیت فیروزه هم که دیگه روشنه از بس توی نت گفته شده!!

نظر شما محترمه عزیز..این سریال واسه سرگرمی خوبه...اما از نظر ارزشی - خصوصا از لحاظ تاریخی -خیلی کار جالب توجهی نیست...!!!!

ممنون از اطلاعاتی که دادی:-2-40-:

Tracy
1391،09،06, ساعت : 04:34 بعد از ظهر
اول از همه بگم در مورد گل نهال حق با شماست....من خیلی وقت پیش اسم کوچیک ماهیدوران رو توی ویکی پدیا خوندم و اشتباه توی ذهنم مونده بود نمیدونم چرا...و دیگه چک نکردم و نوشتم...اشتباه از من بود در این مورد..ممنون از توضیحت و منبعی که دادی!

سریال های ایرانی مزخرف درست.....شاه های ایرانی هم حرمسرا داشتند اینم درست....فتحعلی زن پرست بوده ...همه ی اینا درسته....اما جوری که شما این مطالب رو ذکر کردی ...در هر حال ما ایرانی هستیم....و خب برای شخص من عجیب بود که شما واسه توجیه کردن این سریال و تاریخ و پادشاه ترکیه مکررا میگید که ایران هم همینطوره یا ایران هم بدتره...

بله متاسفانه سریال های ایرانی ضعیف هستند عمدتا ...منم منکر این قضیه نیستم....اما اینجا بحث در مورد حریم سلطان بود!!!
حریم سلطان طبق گفته ی تبلیغات جم تیوی پر هزینه ترین سریال ترکیه ایه...و پر بیننده ترینش....توی نت هم به غیر از سینمایی faith که یه فیلم تاریخیه چیزی در مورد سریال های پرهزینه ی ترک ننوشته بود!!! فقط توی سایت های فارسی چند جا از حریم سلطان اسم بردند که باز هم احتمالا مستند بر گفته ی شبکه ی جم هست!!
پس با توجه به این موضوع مقایسه ی مختار و این سریال منطقیه.....و اگر هم تفاوتی توی بودجه های سریال ها باشه نمیتونه توجیحی واسه ضعف این سریال باشه...وقتی یه سریال تاریخی در مورد یه پادشاه جنگجو ساخته میشه حداقل انتظاری که میره صحنه های جنگ مناسب و استراتژی های جالب توجهه!!!
بیشتر ایرادات سریال های ایرانی به خاطر "ارشاد" و "سانسور" و این حرفاست....مثلا همون سریال یوسف رو در نظر بگیرید...تازه از اسلامی بودنش که بگزریم بعد سیاسی قضیه یه طرف دیگه....
مقایسه ی سینمای ایران و ترک کلا اشتباهه اما باز سریال های تاریخی رو به خاطر فضای کار بیشتری که دارند میشه یه نقدی کرد...حتی همین سریال مختار هم برای دریافت مجوز پخش مشکل داشته!!!!

دقیقا!!!!! دوست عزیز اصلا عمده مشکل من با این سریال همینه...تاریخه به اون عظمت رو خلاصه کردن توی یه همچین مسئله ی....!!!! در واقع از یه پس زمینه ی تاریخی "سو استفاده" کردن واسه اینکه یه درام عادی رو با یه داستان کلیشه ای متفاوت جلوه بدن!!!!! انتظاری که از یه کار تاریخی میره خیلی بیش از این حرفاست!!!!
رقابت خرم و ابراهیم و مشکلات درون حرمسرا باید یه چاشنی واسه جذاب شدن سریال باشه!!!نه محوریت کار !

در مورد خرم ....خیر بنده اونجا نبودم!!!:-2-35-:
اما...کجای این متنی که شما گذاشتید گفته شده که خرم به محرمین سلطان حسودی میکرده؟!!!
در مورد حسادت دیگران یه خرم که طبیعیه...کسی با این همه قدرت و نفوذ روی شاه یقینا مورد حسادت قرار میگیره!!!
اما حرف من این نبود...
شما میتونید یه منبع تاریخی بیارید که خرم سلیمان رو تهدید میکنه اگر با زن دیگه ای همخوابه بشه قصر رو همراه فرزندانش ترک میکنه؟!؟!!!! یا اینکه با خنجر رو در روی شاه میایسته و با اون گستاخی رفتار میکنه؟!!!
یا شاه رو برای بودن با دیگر محرمینش شماتت میکنه؟!!!!
اصلا از اون سکانس سریال بگذریم.....شخصیت خرم انقدر لوس پرداخته شده توی حریم سلطان که با اون مستندات تاریخی که از قدرت سوگلی سلیمان چه در حرمسرا و چه در سیاست گفته شده در تناقضه!!!!!!!

باز هم میگم هرچقدر هم خرم سوگلی بوده باشه یه سری مسائل محاله! شما خودت این کاراکتر ضعیفی که از سلیمان توی سریال ساختن رو میبینی میتونی بپذیری که چنان شاه قدرتمندی بوده؟؟؟؟

یا یکی دیگه از ایرادات سریال سن سلیمان در زمان به تخت نشستنشه!!! که در واقعیت 26 ساله بوده وقتی به سلطنت میرسه و توی این سریال بازیگر نقش سلیمان کم کمش 35-6 ساله به نظر میاد!!!
قضیه کره زمین و شخصیت فیروزه هم که دیگه روشنه از بس توی نت گفته شده!!

نظر شما محترمه عزیز..این سریال واسه سرگرمی خوبه...اما از نظر ارزشی - خصوصا از لحاظ تاریخی -خیلی کار جالب توجهی نیست...!!!!

ممنون از اطلاعاتی که دادی:-2-40-:

چه خبره این همه نظرات کامل دادی خانمی . من نمیدونم چرا اینقدر این سریال برای شماها مهم شده تو زندگی .

مه هاباد
1391،09،06, ساعت : 07:10 بعد از ظهر
بچه ها ميدونيد گاليله چند سال پيش اثبات کرد زمين کروي هست !؟
حدودا سال1640 ميلادي
بعد سلطان سليمان عثماني چه سالي حکومت ميکرده !؟
حدودا 1540 ميلادي

بعد الان اين وسط يه سوال مهم وجود داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
از عوامل و کارگردان فيلم حريم سلطان يا ( MUHTESEM YUZ YIL ) سوالي داريم و اون اينه که اين آقاي سلطان اون ماکت کره ي زمين رو از کجاشون در آوردن و به عنوان دکور گذاشتند تو اتاقشون ؟؟؟!!! حالا شايد تاريخاي ما هم يه کمي اينور اونور باشن ولي اين تو اصل قضيه فرقي نداره

عوامل ابن سريال غير تاريخي و سراسر حرم سرايي و توخالي ، مردم دنيا رو جيگر فرض کردند ...

http://uploadtak.com/images/s2876_558798_5105059856283.jpg

مهسا ا
1391،09،06, ساعت : 09:20 بعد از ظهر
حالا چرا کرمشو در میارین فیلمه دیگه . اگه قرار باشه به همه چیز دقت کنن که نمیشه مثلا خرم سلطان به خوشگلیه مریم اوزرلی (خرم سلطان) فیلم نبوده خیلیم زشت بوده خو سلطانم همینطور ولی تو فیلم هی میگن خرم خوشگله اله بله و....

-ghazal-
1391،09،06, ساعت : 09:25 بعد از ظهر
دمت گرم بابا چه دقتي به ذهن هيچكس نميرسيد!
ولي با همه اينا فيلم باحاليه حداقل خيلي از اون "روزگار تلخ" و اينا بهتره:-2-31-:

arish94
1391،09،06, ساعت : 10:17 بعد از ظهر
نکته ی بسیار ظریفی بود.منم این فیلمو میبینم و دوسش دارم.اما شنیدم این فیلم ضد ایرانه.یعنی تو فیلم به ایران هم حمله میشه.اگه اینکارو بکنن از سلطان متنفر میشم.
اگه کارگردان های ایرانیه خودمون در مورد گذشته فیلمای قشنگی میساختن.یا از کوروش بزرگ که پدر ایرانی هاست چیزی میگفتن الان مجبور نبودیم این فیلمارو ببینیم.
والا

*dorsa*
1391،09،19, ساعت : 04:24 بعد از ظهر
خبرگزاری فارس: پس از سخنان نخست وزیر ترکیه در انتقاد از سریال «حریم سلطان» یک شکوائیه به پارلمان این کشور ارسال شده که در صورت تایید آن، این سریال در سال 2013 پخش نخواهد شد.

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1391/09/07/13910907000751_PhotoA.jpg

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الجزیره، یک نماینده مجلس ترکیه از حزب عدالت و توسعه از ارسال یک شکوائیه به پارلمان این کشور برای توقف پخش ادامه سریال «حریم سلطان» در سال 2013 خبر داد.
بنابر این گزارش این اقدام در پارلمان ترکیه پس از آن صورت میگیرد که چندی پیش رجب طیب اردوغان نخست وزیر این کشور در سخنانی به شدت از این سریال انتقاد کرد.
اوکتای سارال، نماینده مردم استانبول در مجلس ترکیه در گفتوگویی تلویزیونی با اشاره به ارسال این شکوائیه، گفت: این شکوائیه در ابتدای سال 2013 در پارلمان بررسی میشود و در صورت موافقت مجلس این سریال در سال 2013 پخش نخواهد شد.
البته وی با رد اینکه این شکوائیه طرحی حزبی یا مرتبط با سخنان اردوغان باشد، افزود: ما این شکوائیه را نه به دلیل سخنان اردوغان بلکه به دلیل شکایتهای مردم که از مدتی پیش وجود داشته است مطرح کردهایم و حتی برخی از نمایندگان مخالف دولت ترکیه نیز از این شکوائیه حمایت کردهاند.
بنابر این گزارش پیش از این نیز شرکت خطوط هوایی ترکیه، ترکیش ایرلاین پس از سخنان اردوغان از منع پخش این سریال و تبلیغات آن بر روی تلویزیونهای هواپیماهای این شرکت خبر داده بود.
به گزارش فارس، اردوغان در جریان دیدارش از استان «کوتاهیه» ترکیه در انتقاد از سریال «حریم سلطان» گفته بود ما چنین اجدادی که در سریال ارائه شده نداشتهایم و سلطان سلیمانی که در این سریال معرفی شده کسی است که 30 سال از عمرش را برای فتح و جنگ روی اسبها گذراند.
وی از کارگردانان چنین سریالها و مسئولان شبکههای تلویزیونی انتقاد کرده و افزوده بود: من منتظر دستور قضایی در این باره هستم.
اما عبدالله چیلیک رئیس بخش مالکیت فکری وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه گفت که ترکیه تنها تا پایان سال 2010 از صادرات سریال تاکنون 65 میلیون دلار درآمد داشته است و 150 میلیون آنها را دیدهاند.
همچنین «عثمان صلاحالدین عثمان اغلو» آخرین فرزند آخرین سلطان عثمانی با بیان اینکه سریال «حریم سلطان» را دنبال میکند، گفت: من این سریال را جدی نمیگیرم چراکه بالاخره این یک سریال است اما بالاخره آنچه از سلطان سلیمان به نمایش درمیآید درست نیست.
برپایه این گزارش، سریال حریم سلطان که علاوه بر کشورهای عربی و اروپایی در برخی شبکههای ماهوارهای فارسیزبان نیز پخش میشود به ایران و مردم کشورمان نیز توهین میکند.

BARDIA1992
1391،09،19, ساعت : 04:29 بعد از ظهر
سریال قحطیه بشینیم اینو نیگا کنیم

funny
1391،09،19, ساعت : 04:42 بعد از ظهر
درسته فکر کنم اسم رمان هم سلطانه بود که خرم باعث مرگ مصطفی وابراهیم میشه آخر هم مقام سلطانه رو میگیره

!!neGar
1391،09،21, ساعت : 10:53 قبل از ظهر
چه خبره این همه نظرات کامل دادی خانمی . من نمیدونم چرا اینقدر این سریال برای شماها مهم شده تو زندگی .

خب تاپيك نقد واسه همينه ديگه...:-2-35-:

aligoogle1
1391،09،26, ساعت : 04:21 بعد از ظهر
بینندگان سریال تلویزیونی «حریم سلطان» از این پس باید این سریال را با زیرنویس فارسی و یا به زبان اصلی ببینند چون دوبلورهای این سریال که در ایران اقدام به دوبله این سریال می کردند دستگیر و برای انجام مراحل قضایی راهی بازداشتگاه شده اند.

مجموعه «حریم سلطان»، یکی از مجموعه های ماهواره ای است که طی مدت نمایش توانسته مخاطبان بسیاری را در ایران جذب کند. این سریال که با دوبله فارسی در یکی از شبکه های ماهواره ای نمایش داده می شود، داستان حکومت سلطان سلیمان یکی از پادشاهان عثمانی را روایت می کند که درگیر مسائل روزمره کاخ و همسران خود است.شاید یکی از دلایل جذب مخاطب ایرانی به این مجموعه، دوبله نسبتا مناسب آن در مقایسه با دیگر سریال هایی است که در شبکه های ماهواره ای پخش می شد.

http://www.bazarejahan.com/content/images/131326_404.jpg

شنیده ها حاکی از آن است، با توجه به اینکه این سریال در ایران دوبله می شود، تعدادی از صداپیشگان مجموعه «حریم سلطان» و به خصوص صداپیشه شخصیت سلطان سلیمان مدتی پیش در ایران دستگیر شده و به زندان منتقل شده اند.

منبع خبر : سینمای ایران (http://www.bartarinha.ir)

yase_sefid
1391،09،26, ساعت : 04:22 بعد از ظهر
ای بابا حالا چکارشون داشتن من زیر نویس دوست ندارم:-119-:

ماه منیر
1391،09،27, ساعت : 02:38 بعد از ظهر
دو روز دیگه به جرم نفس کشیدن هم زندانی میشیم

*dorsa*
1391،10،12, ساعت : 11:32 قبل از ظهر
خبرگزاری فارس: تهیه کننده سریال «حریم سلطان» اعلام کرد با آغاز 2013(یعنی امروز) فیلمبرداری این سریال را متوقف کرده و فصل چهارم این سریال دیگر ساخته نخواهد شد و قسمتهای باقیمانده از فصل سوم این سریال نیز زیاد طولانی نخواهد شد.

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1391/10/09/13911009000595_PhotoA.jpg

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه خبری نورت مصر، تهیهکننده سریال «حریم سلطان» اعلام کرد با آغاز 2013(یعنی امروز) فیلمبرداری این سریال را متوقف کرده است.
وی دلیل این امر را اعتراض نخست وزیر ترکیه به این سریال و همچنین شکوائیه نمایندگان مجلس ترکیه عنوان کرده و تاکید کرده است که فصل چهارم این سریال دیگر ساخته نخواهد شد و قسمتهای باقیمانده از فصل سوم این سریال نیز زیاد طولانی نخواهد شد تا جلوی انتقادات گرفته شود.
در همین حال بازیگر نقش «سلطان سلیمان» به کسانی که از این سریال انتقاد کردند حمله کرده و گفته است: نمیدانم چرا سریال موفقی که این همه درآمد داشت را متوقف کردهاند و من از اعلام لغو ساخته ادامه این سریال ناراحتم.
به گزارش فارس، اردوغان یک ماه پیش در جریان دیدارش از استان «کوتاهیه» ترکیه در انتقاد از سریال «حریم سلطان» گفته بود ما چنین اجدادی که در سریال ارائه شده نداشتهایم و سلطان سلیمانی که در این سریال معرفی شده کسی است که 30 سال از عمرش را برای فتح و جنگ روی اسبها گذراند.
وی از کارگردانان چنین سریالها و مسئولان شبکههای تلویزیونی انتقاد کرده و افزوده بود: من منتظر دستور قضایی در این باره هستم.
اما عبدالله چیلیک رئیس بخش مالکیت فکری وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه گفت که ترکیه تنها تا پایان سال 2010 از صادرات سریال تاکنون 65 میلیون دلار درآمد داشته است و 150 میلیون آنها را دیدهاند.
پس از آن بود که یک نماینده مجلس ترکیه از حزب عدالت و توسعه از ارسال یک شکوائیه به پارلمان این کشور برای توقف پخش ادامه سریال «حریم سلطان» در سال 2013 خبر داد.
بنابر این گزارش، سریال حریم سلطان که علاوه بر کشورهای عربی و اروپایی در برخی شبکههای ماهوارهای فارسیزبان نیز پخش میشود به ایران و مردم کشورمان نیز توهین میکند.

nazila-a
1391،10،12, ساعت : 11:45 قبل از ظهر
چرت وپرت دیدید هی سلطان میگه خرمم روحم من زندگی نامه واقعیش دیدم اصلا این طور نیست تازشم خرم به این نازی نبوده ولی بدم نبوده.خرم چادری بوده عین خاله قزیا
سلطان یه اتاق داشته چندتا زن میرفتن هرکدوم رو یه تخت سلطانم به ترتیب...........................ولی تو این هی خلوتگاه درست میکنن واسش

nazila-a
1391،10،12, ساعت : 11:48 قبل از ظهر
خرم این طوری بوده:-2-10-:

Mar*Mar banoO
1391،11،06, ساعت : 12:31 بعد از ظهر
خلاصه ا (http://farsika.ir/data/?link=6804)ی از فصل دوم و سوم سریال حریم سلطان (http://farsika.ir/data/?link=6804)

31
http://www.yekkamand.ir/img/2012/11/Harim-Sultan-Season2-21.jpghttp://dl.topnaz.com/2012/11/Harim-Sultan-7.jpghttp://www.tafrihblog.ir/wp-content/uploads/2012/12/Harim-Sultan-5.jpg
http://dl.topnaz.com/2012/11/Harim-Sultan-4.jpg

http://farsika.ir/siteimages/upload/201209/20120915_133024.jpg

این سریال هنوز در ترکیه تمام نشده و در فصل سه قرار دارد خلاصه هایی از فصل دو و سه این سریال در ویکی پدیا قرار گرفته که من این خلاصه ها را برای شما ترجمه می کنم.
پرنسس ایزابلا که با پرنس فدریک نامزد است دستگیر می شود و به قصر سلطان سلیمان اورده می شود البته به عنوان کنیز.سلیمان عاشق او می شود و خرم سعی می کند با حیله هایش از دست او خلاص شود. بالی بیگ و ایبیگ سلطان عاشق هم هستند اما ایبیگ سلطان برای مصطفی در نظر گرفته شده است. اما در اخر این دو عاشق تصمیم می گیرند که با هم از قصر فرار کنند.
ابراهیم و نگار با هم دوست می شوند و نگار باردار می شود. سلطان سلیمان می خواهد وین را تصرف کند ولی شکست می خورد در اخر سری دوم والده سلطان می میرد و خرم و ماهی دوران می خواهند زمام قصر را به دست بگیرند و در واقع جنگ قدرت بین ماهی و خرم پیش می اید.
در فصل سوم رابطه ابراهیم و نگار در قصر افشا می شود و ابراهیم برای فرار از این وضع به جنگ با ایران می رود و وقتی بر می گردد سعی می کند رابطه اش را با خدیجه سلطان درست کند. بیچاره خدیجه سلطان
شاهزاده مصطفی به مانیسا فرستاده می شود و در انجا عاشق دختر یک کشاورز میشود و این در حالی است که همسرش محبوبش در قصر باردار است. ( پسر کو ندارد نشان از پدر)
فیروزه سلطان که نقش او را جانسو دره بازی می کند وارد داستان می شود و می خواهد محبوب شاه باشد و بعد از خرم از همه قوی تر باشد ابتدا خرم او را برای مهمت در نظر می گیرد اما بعد می فهمد که او با شاه رابطه داشته و نمی تواند عروسش باشد. خرم به انتقام می اندیشد و قصر سعی می کند فیروزه سلطان را از اسیب خرم و انتقامش حفظ کند و هنوز دعوای خرم و فیروزه ادامه دارد تا ببینیم که این سریال تا چند قسمت قرار است ادامه پیدا کند
قابل ذکر است که شبکه جم خرید این سریال را به نام امارات ثبت کرده و در واقع تحریم ها را دور زده و به اسم امارات اما با زبان فارسی این سریال را ترجمه کرده این هوش ایرانی نظیر ندارد.

پخش فصل دوم این سریال از شنبه 7 بهمن ماه از شبکه gem ساعت 22 اغاز میشود

alizee
1391،11،07, ساعت : 12:40 قبل از ظهر
در حاليكه انواع گمانهزني در باره توقف پخش شبكه ماهوارهاي فارسيزباني كه به دليل پخش سريال جنجالي تركي «حريم سلطان» با واكنشهايي مواجه شده بود، ادامه داشت اين شبكه مجددا و بي سر و صدا فعاليت خود را از سرگرفت!

http://baharnews.ir/images/docs/000008/n00008314-b.jpg

به گزارش کافه سینما به نقل از گروه هنري بهارنيوز، از بعداز ظهر امروز پنجشنبه، بار ديگر شبکه جم در ماهواره یوتلست و ماهواره عربی الیاست پخش خود را آغاز کرد! برخي سايتهاي مرتبط با برنامههاي تلويزيوني در همين رابطه خبر دادهاند كه دیگر شبکههای این رسانه نيز قرار است به روال عادی برنامههای خود بپردازند. همين گزارش حاكيست ادامه سریال حریم سلطان نيز قرار است از همين شبكه پخش شود! گفتني اينكه اين سريال با انتقادات فراواني در تركيه مواجه شد به گونه اي كه سازنده آن نيز در زير همين فشارها اعلام كرد كه قسمت هاي بعدي و طولاني آن به شكل خلاصه شده تهيه تا اين سريال جنجالي سريعتر پايان يابد!

.RAHA.
1391،11،14, ساعت : 05:13 بعد از ظهر
اقا من وقعا خوشم نیومد از این فیلم!
خیلی وقت تلف کردن دیگه به درازا کشیده شده

Amineh78
1392،02،16, ساعت : 04:24 بعد از ظهر
بنظرم فيلم بدي نيست

Amineh78
1392،03،16, ساعت : 02:18 بعد از ظهر
واقعا حالم از این خرم کصافطططططط بهم می خوره.اگه اون زمان بودم خودم خفش میکردم
دقيقا

shivapatter
1392،03،17, ساعت : 12:25 قبل از ظهر
اگه سریال تاریخی دوست دارین می تونین سریالای کره رو نگاه کنین...مطمئنن خیلی بهتر از چنین آشغالیه...
واقعا ترکیه با این سریالاش داره فساد درونیه کشورشو نشون میده...از قدیم تا حالا...

armin2557
1392،04،07, ساعت : 05:38 بعد از ظهر
سلام
خیلی وقت بود میخواستم راجع به این سریال بحث کنیم به خاطر محبوبیتش تو ایران
قبلش من یه سری توضیحات بدم....
اسم اصلی فیلم "محتشم یوز یل" به معنی صد سال فوق العادست که مربوط میشه به دوران حکومت سلطان سلیمان یکم پسر سلطان سلیم اول(همون کسی که شاه اسماعیل رو در چالدران با اون وضع فجیع شکست داد و کلی گند زد به اعتبار و حرمت شاه اسماعیل)که میشه سال 1520و خرده ای تا 1556 که سال وفات سلطان سلیمانه
این سریال توسط شرکت فیلمسازی تایمز ترکیه تولید میشه و در ابتدا شبکه show اونو پخش میکرد ولی به دلیل مشکل مالی از اواخر فصل اول star tv ترکیه که بعد از سال نو میلادی با مالکان جدیدش بهترین های شبکه های دیگرو جذب کرده این سریال رو هم خرید....
(تو ترکیه رسانه کاملا خصوصی سازی شده و فقط چندتا شبکه مثل ایران داره که اولش بنویسن گروه فیلم و سریال شبکه فلان تقدیم میکند،اونجا شبکه ها فقط برنامه های زندشونو خودشون میسازن،برنامه های غیر زنده مثل سریالا و مسابقه ها و... رو شرکتای خصوصی میسازن و به صورت فصلی یا حتی قسمتی به شبکه ها میفروشن)
جدیدا قسمت آخر فصل دومش،یعنی قمت103مش پخش شد که همراه بود با فوت شاهزاده محمد پسر ارشد خرم سلطان،خود خرم سلطان هم از اسارت دو سالش نجات پیدا کرد..
از وقتی این سریال شروع شده هزاران شکایت داشته که چرا سلطان به اون گندگی رو اوردین و فقط محدودش کردین به حرمسراش و از افتخاراتش سرسری میگذرین؟خب راستم میگن...
سلیمان تو تاریخ ترکیه یا همون عثمانی یا همون روم شرقی به سلیمان بزرگ و سلیمان قانونی معروفه،هرچند قد باباش به بی رحمی و خونخواری هم شهره بوده و بیرحمیش زبانزده..
سلیمان کسی بود که بزرگترین شهرای اروپا رو الها تو محاصره نگه داشت کی که پاپ شبا کابوش رو میدید کسی که به عربستان و مصر هم حکومت میکرد کسی که تبریز رو هم تصرف کرد(هرچند مجبور شد ترکش کنه)و....که توی این سریال بیشتر دارن دعوای زناشو نشون میدن،البته اینم مسئله کمی نیست همین زن ها اونقدر توش نفوذ داشتن که کار به جایی رسید سلیمان،ابراهیم پاشا دوست دوران نوجوانی و لایق ترین وزیرش رو کشت و سالها بعد مصطفی پسر ارشدش رو....
نمیدونم حریم سلطان تا کجا پخش شده ولی بدترین صحنه فصل دومش اعدام ابراهیم پاشا(کاراکتر محبوب من)بود برام
اما سلیمان در دوره حکومت تقریبا 40 سالش بیشترین افتخاراتش رو در سیزده سال اولش یعنی سیزده سال نخست وزیری ابراهیم پاشا داره،کسی که رسما یه پادشاه تمام عیار بود،کسی که ذکاوت و لیاقتش اونو جزو بهترین های تاریخ ترکیه کرده،پسر یه ماهیگر پراگی که آخر سر قدرتش کار دست خودش داد و یک شب که تو قصر خواب بود سلیمان به جلادش دستور داد اونو تو خواب خفه کنه،تصمیمی که بعدا ازش خیلی پشیمون شد،هم کسی نتونست جای ابراهیم رو پر کنه هم خشم خدیجه سلطان رو خرید،خشمی که باعث شد خدیجه جلو چشمای سلیمان خودکشی کنه،هم مردمو ناراضی کرد و هم تنها کسی که بهش وفادار بود رو از دست داد،اینو خودش بعدا تو شعر هاش گفت
اگه استانبول رفتین یه وقت،تو میدونی که یه میدون اسب سواری معروفه،موزه هنر اسلامی ترکیه رو میتونین پیدا کنین،این موزه قصر بزرگ ابراهیم پاشاست....
اما بزرگترین ضربه رو سلیمان در سالهای اخر عمرش خورد،وقتی در جریان سومین و اخرین حملش به ایران گیر دسیسه خرم و دختر و دامادش رستم پاشا افتاد و حکم اعدام پسر 38 سالش مصطفی و نوه چند ماهش رو داد،مصطفی رو جلوی چشمای سلیمان،بی گناه،خفه کردن...تو کل ترکیه اونروزی مردم طرفدار مصطفی بودن،مصطفی خیلییی عادل تر و لایقترو با کفایت تر از پدرش بود و مردم دوستش داشتن و اونو تنها وارث تاج و تخت میدونستن(چون مادرش هم از خون اشرافی ترک بود و خرم یه برده اروپایی(فکر کنم رومانیایی)بود در حای که ماه دوران دختر یه تاجر ابریشم اهل عثمانی بود)
اعدام مصطفی باعث شورش های خیلی زیادی شد تا جایی که سلیمان مجبور به برکناری رستم پاشا نخست وزیرش شد(رستم به مصطفی گفت ارتشتو بردار برو کمک بابات و به سلیمان هم گفت مصطفی با ایرانیا متحد شده داره میاد بکشتت،سلیمانم که پیر شده بودو به تختش حریص به تمام معنا بود ارتش فرستاد ارتش مصطفی رو نابود کرد و خود مصطفی رو هم اوردن دم چادرش خفه کردن)بعد از اون ماه دوران سالها سر قبر پسرش تو اوج فقر و بدبختی زندگی میکنه تا اینکه سلیم به قدرت میرسه و به نشانه احترام به برادرش مصطفی اونو به قصر برمیگردونه و بش میرسه
بعد از اون پسر دیگش بایزید که در ترکیه بیازیت تلفظ میشه شورش کرد و چشم به سلطنت دوخت ولی از پدرش و برادرش سلیم که بعد ها شد سلطان سلیم دوم،شکست خورد و به شاه طهماسب پناه برد که بعد ها طهماست در ازای کلی سکه طلا بایزید و 4تا پسرش رو تسلیم سلیم کرد،سلیم به دستور سلیمان سر هر5تاشونو تو همون ایران جدا کرد و به استانبول فرستاد سلیمانم دستور داد پسر 2 ماهه بایزید رو با سم کشتن

اما این سریال اعتراض ایرانی ها رو هم به همراه داشته،نمیدونم دیدین یا نه ولی تو این سریال چهره ضعیفی از شاه طهماسب نشون میدن که به شخص من برخورد(به عنوان یه ایرانی)
اما تو خود فیلم نشون میدن توجه فوق العاده سلیمان به فرهنگ و ادب ایرانیو،خود سلیمان به زبان فارسی تسلط کامل داشته و به فارسی شعر های زیادی هم ازش باقی مونده،خیلی از شعر هایی که تو خود سریال به صورت ترکی ازش دکلمه شده ترجمه شعرهای فارسیشه(معروفترینش در وصف خرمه) حتی تو چند جای فیلم با لهجه ی خیلی ضایعی به فارسی شعر میخونن مخصوصا وقتی عاشق فیروزه شاهزاده ی ایرانی شده بود(فیروزه هم مثل پرنسس ویکتوریا که زنده به دریا انداخته شد به دست خرم سر به نیست شد آخرش)

اما بحث اصلی من اینه که قبلا کره و جدیدا ترکیه با سریال هاشون دارن فرهنگشونو به ما تزریق میکنن
مثلا من نمیفهمم چرا باید سریال بی مفهومی مثل عش ممنوع دوبله و پخش بشه (تازه این ته مفهومشونه هاااا،ترکیه تو سریالاش فقر داستان داره مثلا دو فصل 50 قسمتی سریالی به اسم"گناه فاطمه گل چیست" ساختن و کل این 100 قسمت داستان تجاوز به یه دختر روستایی و تلاشش برای به دادگاه کشیدن پسراست،یا ده ها سریال ساختن و ادامه میدن که موضوعش فقط یه دوست پسر و یه دوست دخترن که هر دفعه یکیشون خیانت میکنهو....)
ما خودمون کم داستان داریم؟کم رمان خوب واسه فیلم شدن داریم؟(عشق ممنوع از روی یه رمان معاصر ترکیه ساخته شده بود)
تو همین تاریخ ما و معاصر با همونا یعنی تو حریم شاه طهماسب خیلییی داستانا و ماجراهای جذاب تر هست چرا به جای خرید و دوبله،خودمون از خودمون فیلم نمی سازیم؟؟؟
میخوام کلا نظرتون راجع به این سریال و سریال عشق ممنوع و سوالام بدونم....البته اگه جواب بدین....

armin2557
1392،04،07, ساعت : 05:40 بعد از ظهر
http://uploadtak.com/images/l6843_263200_5661842034340.jpg
http://uploadtak.com/images/s368_1010749_576881302364.jpg
http://uploadtak.com/images/c51_1013034_576880479031.jpg
خرم در پیری
http://uploadtak.com/images/i5565_5867_576891402363378.jpg

قصر ابراهیم پاشا
http://www.bluehouse.com.tr/images/attractions-museum-of-turkish-and-islamic-art.jpg
این همون تالار قصر ابراهیمه که توی فیلم مدام نشون داده میشه
http://www.eurasianet.org/sites/default/files/imagecache/gallery/010612_2.jpg
این عکس بزرگه نخواستم صفحه رو خراب کنه،باغچه معروف قصر ابراهیم
http://blog.mytourkey.com/wp-content/uploads/2012/01/DSC02200.jpg

http://opentravel.com/img/TravelGuide/ibrahim-pasa-palace-museum-of-turkish-and-islamic-arts-istan-323_4.jpg
قصر توپکاپی(قصر سلیمان که نود درصد فیلم مربوط میشه به راهروها و اتاقاش)
http://www.visit2istanbul.com/wp-content/uploads/2012/01/Topkapi-Palace-istanbul.jpg
http://www.hotelfinderinturkey.com/wp-content/uploads/2012/12/topkapi_sarayi_taht_odasi-1356116957.jpg
http://www.turkeytravelresource.com/pub/article_images/topkapi_sarayi_2.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f5/Gate_of_Salutation_Topkapi_Istanbul_2007_Pano.jpg/220px-Gate_of_Salutation_Topkapi_Istanbul_2007_Pano.jpg

abby7
1392،04،07, ساعت : 06:02 بعد از ظهر
حرفات کاملا درسته
ما خودمون یه فیلم تارایخی تو همون دروه ی صفوی داریم که خیلی خیلی بهتره
اما خوب
چه میشه کرد
یه نگاه به تلوزیون بنداز
داره هر روز طرفداراشو از دست میده
یه سری کارگردان عالی داریم که خیلی خوب فیلم میسازن اما حالا به هر دلیلی فیلم نمیسازن
البته حریم سلطان واقعا نسبت به بقیه ی سریالهای ترکی خیلی بهتره
سریالاشون واقعا سطح پایینه
اگه به کارگردانای مطرح ما اجازه ی ساخت بدن فقط بشین و ببین چه ها که نمیشه
همین حالا هم با کلی محدودیت و ... کلی سریالهای خوب تو کارنامه ی هنری داریم مثل هزاردستان
من امیدوارم روزی انقدر صنعت سینما تو ایران خوب بشه که دیگه سمت سریالهای ترکی نریم

lady moon
1392،04،07, ساعت : 06:05 بعد از ظهر
همه دنبال دنگ و فنگ عشق و خیانتن جذابیت این سریال فقط به خاطر قضایای حرمسرا و خرمه!

arish94
1392،04،07, ساعت : 06:33 بعد از ظهر
اگه ما بخوایم از تاریخمون فیلم بسازیم که کل دنیا دهنشون بخاطر افتخاراتمون باز میمونه..ولی متاسفانه چند تا آدم بی غیرت رو کردن مسول...که به هیچ وجه اجازه ی فیلم ساختن از پادشاهان قبل از اسلام و افتخاراتشون رو کارگردان ها ندارن..آخه این چه وضعشه..من نمیدونم اگه ایران از گذشته اش فیلم بسازه حکومت به خطر میفته؟!!جای تاسف داره..اگه همچین طرز فکری دارن

atiyebalaei
1392،04،07, ساعت : 06:45 بعد از ظهر
تلویزیون داره جذابیتشو برا اکثر مردم از دست میده چون موضوع ها انقد آبکی و تکراری شدن کسی طرفدارش نیست یا حتی بعضی از سریال ها هم تو خود ایران مناسب برای خانواده نیست کم نیستن همچنین سریال هایی ساعت شنی و... اما واقعا چرا ما بااین فرهنگ غنی باید سریال هایی که اصلا به فرهنگمون نمیخوره رو توش پز از بی بندو باریه رو نگاه کنیم یه جاهایی هم خودمون مقصریم.

تلویزیون داره جذابیتشو برا اکثر مردم از دست میده چون موضوع ها انقد آبکی و تکراری شدن کسی طرفدارش نیست یا حتی بعضی از سریال ها هم تو خود ایران مناسب برای خانواده نیست کم نیستن همچنین سریال هایی ساعت شنی و.... اما واقعا چرا ما بااین فرهنگ غنی باید سریال های ترکیه ای که اصلا به فرهنگمون نمیخوره رو توش پز از بی بندو باریه رو نگاه کنیم یه جاهایی هم خودمون مقصریم.

atiyebalaei
1392،04،07, ساعت : 06:51 بعد از ظهر
اگه ما بخوایم از تاریخمون فیلم بسازیم که کل دنیا دهنشون بخاطر افتخاراتمون باز میمونه..ولی متاسفانه چند تا آدم بی غیرت رو کردن مسول...که به هیچ وجه اجازه ی فیلم ساختن از پادشاهان قبل از اسلام و افتخاراتشون رو کارگردان ها ندارن..آخه این چه وضعشه..من نمیدونم اگه ایران از گذشته اش فیلم بسازه حکومت به خطر میفته؟!!جای تاسف داره..اگه همچین طرز فکری دارن

تمام حرفاتو قبول ندارم
اما یه درصد احتمال بده بخان فیلم تاریخی بسازن آیا واقعا امانتو رعایت میکنن؟تمام وقایع رو نشون میدن یا توش تحریف میکنن؟

**vision**
1392،04،07, ساعت : 07:16 بعد از ظهر
عزیزم با این محدودیت ها به نظر من بهتره بشینیم سرجامون

arish94
1392،04،07, ساعت : 07:27 بعد از ظهر
تمام حرفاتو قبول ندارم
اما یه درصد احتمال بده بخان فیلم تاریخی بسازن آیا واقعا امانتو رعایت میکنن؟تمام وقایع رو نشون میدن یا توش تحریف میکنن؟

باید انقدر امین باشن که بتونن همچین فیلمی رو بسازن..ساختن فیلم در مورد افتخارات کوروش بزرگ ونادرشاه و یا حتی خشایار شاه و شاه های دیگه احتیاج به هیچ تحریفی نداره..باید واقعیت های تاریخمون رو نشون بدن..بدون شک این پادشاه ها بزرگترین پادشاه های جهانن که باعث افتخار مان...اگه ما در مورد کوروش بگیم دیگه لازم نیست بشینیم حریم سلطان یا جومونگ رو ببینیم...وقتی کوروش بود این پادشاه ها کجا بودن؟!!!
من هرگز این مسولین رو که به فکر خودشون دارن چشم و گوش ما رو میبندن قبول ندارم....بلاخره یه روز بخاطر اینکارشون ضربه ی بدی از طرف مردم میخورن...چون هنوز غیرت داریم که نخوایم بزرگانمون رو فراموش کنیم

مجید63
1392،04،07, ساعت : 07:31 بعد از ظهر
عزیزم با این محدودیت ها به نظر من بهتره بشینیم سرجامون
اره موافقم

Dina*
1392،04،07, ساعت : 08:15 بعد از ظهر
فیلم مزخرفیه... با نظرت شدید موافقم...
بدتر از اون که همش می خوان بگن خرم خوبه، بقیه همه بدن...
برای همین فصل اولشو دیدم، بقیه اشو بی خیال شدم...
اما کاش ایران هم یک کم خرج می کرد، از دوران اوج ایرانیها فیلم قشنگ می ساخت...

رنگ آرامش
1392،04،07, ساعت : 08:19 بعد از ظهر
فیلم های ایرانی دیگه تکراری شدن...تلویزیون هیچ برنامه ای نداره....همش دارن فیلمای 5قرن قبل رو نشون میدن....

ELekTrA
1392،04،07, ساعت : 08:26 بعد از ظهر
باید انقدر امین باشن که بتونن همچین فیلمی رو بسازن..ساختن فیلم در مورد افتخارات کوروش بزرگ ونادرشاه و یا حتی خشایار شاه و شاه های دیگه احتیاج به هیچ تحریفی نداره..باید واقعیت های تاریخمون رو نشون بدن..بدون شک این پادشاه ها بزرگترین پادشاه های جهانن که باعث افتخار مان...اگه ما در مورد کوروش بگیم دیگه لازم نیست بشینیم حریم سلطان یا جومونگ رو ببینیم...وقتی کوروش بود این پادشاه ها کجا بودن؟!!!
من هرگز این مسولین رو که به فکر خودشون دارن چشم و گوش ما رو میبندن قبول ندارم....بلاخره یه روز بخاطر اینکارشون ضربه ی بدی از طرف مردم میخورن...چون هنوز غیرت داریم که نخوایم بزرگانمون رو فراموش کنیم
موافقم
آقای جعفری جوزانی خیلی وقته میخواد یه فیلم درمورد کوروش بسازه ولی اجازه بهش نمیدن
خسروپرویز وفتحعلی شاه خودمون سلطان سلیمان را میزارن تو جیب کوچکشون:-2-06-:(از لحاظ بزرگی حرم سرا وتعداد همسر میگم)

sabz push
1392،04،07, ساعت : 08:32 بعد از ظهر
تو ایران اگه بخوان ازتاریخمون بگن بیشتر گند میزننو بیشتر حرصمون درمیاد اینو تجربه نشون داده.اینجا که نمیان حقایق تاریخو بگن

sabz push
1392،04،07, ساعت : 08:35 بعد از ظهر
درثانی ترکیه تو سریال قوی تر ازمان.فاطماگول هم نیازبه قسمت بیشتر داشت تا کثیفیه روزگاررو درست نشون بده براساس داستان واقعی بود.

sabz push
1392،04،07, ساعت : 08:39 بعد از ظهر
بعدشم انگار موحتشمو..درست ندیدین چون فیروزه نمیمیره اون جاسوس ایران بودودراخر ابراهیم با غرور وجو گیر شدنش کار دست خودش داد.اگه هورم ترک. مسلمون نبود خب ابراهیم هم نبود

sabz push
1392،04،07, ساعت : 08:48 بعد از ظهر
راستی اگه هورم موصطافا رو سرشو کرد زیر اب خب تلافیه مرگ پسرشو کرد که ماهی دوران کشتش

sabz push
1392،04،07, ساعت : 08:51 بعد از ظهر
موهتشم یوز ییل یعنی قرن باشکوه نه صدسال فوق العاده

مهتاب جونی
1392،04،07, ساعت : 08:58 بعد از ظهر
وای وای وای من چقدر از این خرم بدم میاد.

fereshteh98i
1392،04،07, ساعت : 10:17 بعد از ظهر
حالم ازین فیلم بهم می خوره.

nadia_gh74
1392،04،07, ساعت : 10:55 بعد از ظهر
ما کوروش به اون بزرگیو ادلی داریم هیچ کس ازش فیلم نمیسازه تو اسرائیل وصیت نامه کوروشو تدریس میکنن و یاد میگیرن اما ما چی کل تاریخو حذف کردن از کتب دبیرستانی چی ازش مونده؟:-2-28-:

ali_jon
1392،04،07, ساعت : 11:36 بعد از ظهر
واقعا مرسی
دمت جیز

armila98
1392،04،07, ساعت : 11:46 بعد از ظهر
like

vampire_15
1392،04،08, ساعت : 12:15 قبل از ظهر
یه سرچ بزنین تو گوگل از وضع و پوشش زنان دربار عثمانی و این فیلم خنده تون میگیره...به نظر من واقعا خجالت آوره.خودشون میگن پادشاه عالم،حضرت سلطان سلیمان،...اونوقت دو سه تا زن رو انگشتاشون اونو می چرخونن.به نظر من واقعا حرف خرم شده..اون بود که به کل دنیا حکومت کرد نه سلطان...من همون فصل اولش هم کامل نگاه نکردم...اینقدر که تو این فیلم بی عدالتی و آدم کشی دیدم هیچ جای دیگه ندیدم حتی تو همون فیلم جومونگ...اینا خیر سرشون مسلمون بودن اونوقت به راحتی آب خوردن آدم میکشن...یه چیز دیگه که خیلی واسم جالب بود این بود که هر خاتونی که میرفت پیش خاندان عثمانی سریع مسلمون می شد...فکر کنم اگه نمی جنگیدن و به این روش کارشون رو می کردن الآن کل زنا و دخترا مسلمون بودن...
فقط به این نگاه کنین که آینده چقد دختر تباه شده...چندین و چند دختر تو حرم سرا و محرم سلطان و شاهزاده ها بودن فقط واسه یه شب...
تازه بعضیاشون حتی به یه شب هم نمی رسیدن...اونایی هم که میرفتن خلوت به دستور خرم سلطان،مسلمونی که همیشه حقش ضایع شده کشته می شدن...
ما تو تاریخمون پادشاهایی داریم که حتی حاضر نمی شدن یه زن رو ببین که نکنه وسوسه بشن و اونو از شوهرش جدا کنن..اونوقت سلطان به نامزد یا شوهر زنه می گفته مرده....
یکی از فامیلامون برگشته بهم میگه تو که باید این فیلم رو نگاه کنی چون به تاریخ علاقه داری:-2-28-:یکی به من بگه عایا شمایی که این فیلم رو دیدین چیزی در مورد تاریخ فهمیدین؟اگه پربار بوده از نظر تاریخی منم برم نگاه کنم...
از شکل ساختن فیلم معلومه هدفشون چی بوده...
یه عکس از دریا و آسمون با کامپیوتر درست کردن...همش اونو نشون میدن...جنگاشون هم عین پیش نمایش بازی پلی استیشنه...
کلا هدفشون این بوده مردم کشورای جهان سوم خودشونو با این مزخرفات سرگرم کنن...
در مورد اسمش هم واقعا سده باشکوهی بوده از نظر کشتن آدما و افزایش حرم سرا...به نظر من اسم حریم سلطان بیشتر بهش میاد چون کل این فیلم حول ظلم و قتلایی که تو حرم سرای حضرت سلطان سلیمان اتفاق می افته...واقعا متاسفم واسه کسایی که از این فیلم و بار تاریخی ش بهره می گیرن

morvaride
1392،04،08, ساعت : 01:02 قبل از ظهر
منم با نظرات تمام بچه ها موافقم
من خودم قسمتایی از این سریالا رو دیدم و واقعا ازشون خوشم نمیاد
می دونین میگن تهاجم فرهنگی همینه دیگه
آخه سریالاش جذابیتی هم نداره و به قول بچه ها سیر داستانی خاصی هم نداره ، باز سریالایی مثل لاست رو ذهن مردم قشنگ کار می کنن ولی این سریالا فقط خیانت و روبط بین زن و مرد رو نشون میدن فقط همین
البته سریالای ایرانی که واقعا بیشترشون ارزش دیدن نداره( به دلیل محدودیت های موجود و البته امکانات بهتر از این هم نمیشه کاری کرد ) ولی این سریالای ترک هم آخرشن
چیزایی که تو این سریالا می بینی واقعا فاجعس
ما ایرانیها ( یکیش خود من ) از تمدن و تاریخ یا حتی فرهنگ فقط شعار دادن بلدیم میرن سریالی مثل جومونگ که ایده اصلیش کار رو دهن مردمه رو تلوزیون پخش می کنه و تازه کلی هم ازش استقبال می شه ولی نمیان تاریخ خودمون رو بسازن حالا تاریخ دینی نشد تاریخ امپراطوریه پادشاهانی مثل کوروش نه فقط تاریخ معاصر که در عصر پهلوی بود
امیدوارم مردم این سریالای بی محتوا رو نگاه نکنن ، امیدوارم

morvaride
1392،04،08, ساعت : 01:06 قبل از ظهر
پست دوبار فرستاده شد

Dawn95
1392،04،08, ساعت : 08:08 بعد از ظهر
خیلی دارین سخت میگیرین به خدا....تهاجم فرهنگی به نظرم واژه ی مناسبی برای این سریال نیست..موج تهاجم فرهنگی رو سریالای فارسی وان ایجاد کردن با اون سریال پیش پا افتاده و مسخره ی ویکتوریا که فساد و بی بند و باری از سر و روش می بارید و چندین نمونه ی بارز دیگه که هنوزم خیلی پرطرفدارن...چرا در مورد اونا این طور دم از تهاجم فرهنگی نمی زنین؟؟!!!....یه حرمسرا و چار تا دونه برده ی بدبخت که باید به هر سازی که شاه می گفته می رقصیدن که این همه هیاهو نداره...مگه لطفعلی شاه خودمونو نمی شناسین؟؟؟؟!!!!!! نقاشی رو که از زنای حرمسراش کشیدن دیدین؟؟؟!!!!!اگه اونو ببینین به سلطان سلیمان میگین عابد و زاهد!!!...ای کاش یه کم به پادشاهای خودمون نگاه می کردین بعدا این طور کورکورانه این سریالو می کوبوندین.. کار به این ندارم که شخصیت خود سلطان سلیمان چه طور بوده یا تو جنگایی که با ایران داشتن ایرانیارو کشته..بیچاره ترکا اومدن از یکی از شخصیتای معروفشون فیلم ساختن که به نظرم بیشتر عاشقانه است تا تاریخی ....80 درصد سریال حول حرمسرا و خرم و زنای دربار می گذره...این سریال جدا از یه سری اشتباهات تاریخی که داره و حتی خود ترکا هم بهش واقفن از نظر تصویر سازی فضای اون دوران خیلی خوب عمل کرده....اشکالات خیلی زیادیdo توی طراحی صحنه ها هست(که البته تو همه ی فیلمای تاریخی هست...حتی نوع آمریکاییش مثل Tudors) و اگه سرچ کنین تو نت سوتیای زیادی ازش گرفتن...ولی هنوزم در مقایسه با سریالا و فیلمای ایرانی خودمون دو سر و گردن بالاتره..طراحی لباسا عالیه...بازی بازیگرا خیلی خوبه و مثل بعضی از بازیگرای عصا قورت داده ی ایرانی تو فیلمای تاریخیمون نیستن...حتی حاشیه ای ترین بازیگرا هم خیلی طبیعی بازی کردن...این سریالو باید به دید یه سرگرمی نگاه کرد...نباید انقدر مته به خشخاش گذاشت...سر جریان نقد فیلم آرگو هم همین بساط بود و یه عده از این فیلم یه 300 دیگه ساخته بودن...بهتره به جای تاپیک زدن و بحثای افراطی راجع به بعضی مسائل پی اشکالات و ضعفای خودمون باشیم...

Noushiiin
1392،04،14, ساعت : 08:24 بعد از ظهر
والله مسئولینِ محترم کشور ما چون یک سری از حکومت های بزرگ قبل از اسلام بودن ازشون فیلم درست نمیکنن ولی دیگه از آله بویه و... چیزی نمیسازن؟! یا از خاندان برمکیان که به دست خلیفه ی عرب قتل عام شدن؟!
این فیلم حریم سلطان هم یه فیلم تحریف شده ی داغونِ که فقط در باره دخترای حرمِ و عشقِ خرم و سلیمان و بقیه
مثلا مسلمونم هستن
آخه کجای اسلام گفته شونصد تا زن بگیرید؟!
کجای اسلام گفته به بهانه ی اسلام به کشور های دیگه حمله کنید؟!
همین ژوزف شاه اسمائیل صفویِ که خدای دین و مذهب و غیرت بود بعد معشوقش همین سوسکِ سیاه که سلطانِ عشق زن رو عاشق کرده رو به بهانه جاسوسی بفرسته تا به یه پادشاه دیگه سرویس دهی کنه؟!
آدم وقتی این چیز هارو میبینه اعصابش میریزه بهم حالا من با دیدن این فیلم مشکل ندارم چون برای سرگرمی خوبه و کیفیت و داستانش بهتر از فیلم های ایرانیه ولی باور کردنش دیگه چرا؟! توی شبکه های جهانی مثل ف.ی.س.ب.و.ک و ت.و.ی.ی.ت.ر همش درباره این سریال بحث میشه که آره سلطان سلیمان خیلی خوبه و فلانِ و فلانِ اسم حریم سلطان یا تختِ سلطان خیلی بیشتر به این سریال میاد میشینه با زنای حرم رقص دخترای لخت رو نگاه میکنه بعد میگه من مسلمانم سلیمان خدایت را فراموش نکن فلان باش
بهمان باش
به خاطر محدودیت هایی که داریم از تاریخ خودمون فیلم نمیسازن
تاریخ هخامنشیان رو از توی کتاب ها حذف میکنن
فیلمش رو نمیسازن
دستور میدن ه لیلی و مجنون رو سانسور کنن
بو فیلم هایی که میسازن همیشه دخترای خوبه توشون چادرین یعنی یه مسلمونِ نمازخون که چادر نداشته باشه پیدا نمیشه بنابر این مردم میشینن جم تی وی و فارسی وان و پی ام سی میبینن هیچ ایرادیم نمیشه بهمون گرفته بشه چون اینچیزا جذاب تره تجملات قصر و جواهرات رو مردم خیلی بیشتر از فقیر بیچاره هایی که نقششون آدم های خوب داستانِ دوست دارن

...نگین...
1392،05،15, ساعت : 02:42 قبل از ظهر
سریال به دور از بسیاری از واقعیت های اون زمان ساخته شده...
در رابطه با پوشش و خیلی قوانینه دیگه...
و اینکه کارگردان باتوجه به این که ازتعداد بینندگان بسیار زیاد اطلاع داره، سعی به کش دادن داستان و بالطبع وارد کردن یه سری ماجراها و داستانها کرده که به احتمال زیاد واقعیت ندارنو ذهن بیننده رو بیشتر از لوکیشن های اصلی و واقعی درگیر میکنند...

*a.n.i.t.a*
1392،05،15, ساعت : 02:44 قبل از ظهر
خیلی تخیلیه نگاه کردن بهش فقط جنبه سرگرمی داره الانم که نقش سریال خرم سلطان رفته مزه ی فیلمم رفته از اول هم بهش نگاه نکردم خوشم نمیاد خیلی همه چیو بزرگ کردن پارلمان ترکیه هم بهش اعتراض کرده به کارگردانی فیلم

poodi
1392،05،15, ساعت : 03:06 قبل از ظهر
متاسفانه این روزا ما خیلی از سریال ها رو می بینیم بدون این که از سیاست پشت اون ها باخبر باشیم . هدف از ساخت سریال حریم سلطان این بوده که بگن هر انچه که بر سر ارمنی ها اومده تقصیر خودشون واز طرف خودشون بوده ! این فیلم دو عامل اشوبگر داره ابراهیم و الکساندرا یا همون خرم که هر دوی این ها ارمنی بودن ولی همیشه انکارش میکردن و کلا این فیلم بر اساس داستان واقعی دوره سلطان سلیمان روایت نشده شاید موضوع همون باشه ولی داستان رو اون جوری که میخواستن روایت کردن:-2-38-:

mahbano
1392،05،16, ساعت : 09:55 بعد از ظهر
سریال قشنگه واقعا من نمیدونم چقد راجع بهش صحبت میشه اتفاقا هیجانات سریال هر قسمت بالاتر میره مخصوصا ازسیزن دو تا جایی که ابراهیم مرد تو سیزن سه هر قسمت قشنگ تر قسمت بعدی
خوب اونا به پادشاهشون احترام میزارن تازه براشون خیلی فتح ها هم کرده تهاجم فرهنگی نداره تازه سریال اصلا صحنه ای نداره لباسا هم پوشیده است
خیانتم والا ما ندیدیم یه ابراهیم خیانت کرد که اونم فهمیدیم چرا که اونم تو حتی سریالا ایرانی خودمونم نشون میده مردا خیانت میکنن
من این سریالو نگاه نمیکنم واقعا میگم ولی اون از سیزن دو تا جایی که ابراهیم مرد و هرچند قسمتشو که میدیدم تصمیم میگرفتم قسمت بعدیو ببینم که اونم برا کنکور نمیشد ببینم بعدشم که حالام که دادم خودم انقد سریال دارم ببینم
ولی انقد نقد نداره تهاجم فرهنگی بزاری اسمشو به نظرم اتفاقا سریال قوی و قشنگیه

Doni.M
1392،06،31, ساعت : 01:58 بعد از ظهر
قراره محند نقش سلطان سلیمو وقتی که بزرگ میشه بازی کنه ..
خیلی وقته که دیگه اصلا نگاهش نمی کنم ..
ولی الان قسمت دویست و بیسته .. گفتن که تا دو سال دیگه هم ادامه داره ... !!

shadab70
1392،06،31, ساعت : 02:01 بعد از ظهر
از این سریال متنفرم
یعنی واقعا کلمه ی تنفر کافی نیستا
اصلا اسمش و می شنوم بالا میارم
بعضی از ادما رو می بینم نشستن با شوق و ذوق درباره ی مسائل مختلف این سریال حرف میزنن
وای خدا اصلا متاسف میشم براشون

فرودو
1392،09،01, ساعت : 08:23 قبل از ظهر
من به شخصه قسمت اولش رو دیدم و خب من همش فکر می کردم گیراییش باید یک چیزی در حد جومونگ خودمون باشه که ملت انقدمی خوانش ، اما خب نبود
حداقل دوبله اش انقد ضعیف بود که ادمو مجاب می کرد دیگه بیش از این ادامه نده

از این سریال متنفرم
یعنی واقعا کلمه ی تنفر کافی نیستا
اصلا اسمش و می شنوم بالا میارم
بعضی از ادما رو می بینم نشستن با شوق و ذوق درباره ی مسائل مختلف این سریال حرف میزنن
وای خدا اصلا متاسف میشم براشون

و البته شما
یا فیلم و دیدید و یا ندیدید ، اگر دیدید که چرا فیلمی که ازش انقدر متنفرید رو نشسته ، وقت گذاشته و دیدید ؟
و اگر ندیده اید چطور می توانید از فیلمی که هنوز ندیده ایدش متنفر باشید ؟

Sanaz khani
1393،01،29, ساعت : 01:16 قبل از ظهر
خرم بالاخره به قصر بر میگرده و سلیمان و خرم با دیدن هم ، همدیگر رو در اغوش میگیرند و فصل سوم تموم میشه . بعد از این که خرم به قصر میاد رستم به عنوان وزیر اعظم انتخاب میشه و سلیمانم برای انتخاب ولیعدش پسراشو به پایتخت دعوت میکنه و اسم یکی شون رو توی یه کاغذ می نویسه و میزاره توی یه جعبه درشم مهر میزنه تا کسی بهش دست نزنه در این میونم شاهزاده مصطفی رو نشون میده که در راه اومدن به پایتخت با ارتش ینی چری برخورد میکنه و اونا هم میگند اگه اجازه بدید میخوایم تا پایتخت همراهیتون کنیم و مصطفی هم قبول میکنه بعد از اومدن شاهزاده ها به پایتخت سلیمان تصمیم میگیره جهانگیر رو که هنوز شمشیر بدست نگرفته بود رو براش مراسم بگیره و روزی که مراسم بود رو میکنه به جهانگیر میگه امروز تو هم مانند برادرانت شمشیر بدست خواهی گرفت با این که میدونم واست سخته جهانگیرم میگه امروز هیچ فرقی با روزای قبلی واسم نداره چون نه من میتونم به جنگ برم نه ولیعهد بشم و به منطقه برم البته من از اینکه کنار شما هستم خوشحالم و سلیمانم خوشحال میشه و یه انگشتر به جهان میده و خلاصه مراسم شروع میشه و خرم هم واسه دیدنش میره همون جاااییی که واسه دیدن مراسم محمت رفته بود در حین اجرای مراسم هم جهانگیر یه سری حرفا رو یادش میره و سلیمان کمکش میکنه و خرم با دیدن این منظره خیلی ناراحت میشه و بعد اتمام مراسم ماهی دوران هم که برای تماشا اومده بود به طرف خرم میره و میگه معلوم نیست این بچه داره تاوان گناه چه کسی رو پس میده خرم هم عصبانی میشه و میگه اگه میخوای گناه کاره واقعی رو ببینی یه نگاه به اینه بکن ( منظورش این بوده که تو باعث مرگ پسرم محمت شدی پس تو هم گناه کاری ) و اونجا رو ترک میکنه و بعد نشون میده که چنتا دختر رو به اسارت گرفتند تا به عنوان کنیز وارده حرم سلیمان کنند که بین اون ها پرنسسی به اسم سیسیلیا به همرا خدمتکارش والریا ( والریا همون یه که الان از سلیمان باردار شده ) بود که از اومدنش خیلی ناراحت بود و همون شب تو حرم وقتی همه خواب بودن خودکشی کرد و سلیم که شبش داشت اتفاقی از اون جا رد میشد با شنیدن صدای جیغ و داد به طرف حرم سرا میره و سیسیلیا رو که رگشو زده بود نجات میده و فرداشم کالفایی به نام جان فدا بهش گفت که شاهزاده نجاتش داده و به جای کم عقلی کردن بهتره خودشو تو دل شاهزاده جا بکنه تا مثل خرم سلطان قدرتمند بشه . با گذشت چند روز بالاخره زمان انتخاب ولیعهد فرا میرسه و همه شاهزاده ها در اتاق دیوان جمع میشند و خرم هم از طریق یه راه مخفی که به اون اتاق راه پیدا میکرد میتونست صداهارو بشنوه و رستم که قرار بود حکم رو بخونه وارد اتاق میشه و جعبه رو باز میکنه و میگه سلیمان ولیعدش رو شاهزاده سلیم انتخاب کرده و با شنیدن این خبر بایزید و مصطفی ناراحت میشند و سلیم هم از خوشحالی داشت بال در می اورد خرم هم که صداها رو میشنید خیلی خوشحال میشه بعد از انتخاب سلیم به عنوان ولیعهد بایزید پیش خرم میاد و میگه چرا پدرم سلیم رو انتخاب کرد ؟؟؟؟ مهری ماه هم که اونجا بود گفت نه این امکان نداره !!!!!! خرم هم عصبانی شد و گفت هر دوتون ساکت شید سرورمون اینجوری صلاح دیدند بایزید با ناراحتی اتاق رو ترک میکنه و مهری ماه رو میکنه به خرم و میگه مادرم شما خودتونم میدونید سلیم از اداره مانیسا عاجز خواهد موند و خرم هم میگه پس ما اینجا چه کاره ایم خب ما باید کمکش کنیم و مهری ماه هم که ناراحت بود گفت مادرم با این اتفاق برادران با یک دیگر دشمن میشوند و اتاق رو ترک میکنه بعدشم که سیسیلیا رو نشون میده که داره خودش رو به اب و اتیش میزنه تا با سلیم به منطقه بره و در این میونم خرم چنتا کنیز رو واسه سلیم انتخاب میکنه ولی به سنبل میگه اینا زیاد به دلم نشستن من خاتونی رو میخوام که شجاع و زیرک باشه تا بتونه از پسرم حمایت کنه این وسطم که سلیمان به مصطفی میگه بریم جنگل شکار و مصطفی هم یه شب زود تر به همراه سپاهش و خاتون باردارش میرن جنگل که فرداش سللیمان و بقیه شاهزاده ها هم بیان پیشش که صبح حضورشون تو جنگل یکی از سربازا فریاد میزنه چند نفر رو پشت درخت ها دیدم و مصطفی با شنیدن این حرف دست خاتونشو میگیره و میان بیرون ببینند چه خبره که یکی از کسایی که میخواست مصطفی رو بکشه تیری پرت میکنه و تیر به خاتون میخوره و اونم میمیره و یحیی هم به سمت اون مرد تیرانداز میره و میبینه که اونم زخمی شده ( دو نفر که بعد ها میشند از یاران نزدیک شاهزاده اون مرده رو زخمی کردند تا مانع مرگ شاهزاده بشند) و ازش می پرسند کاره کی بوده اونم میگه من از طرف تاجری به اسم عزیز دستور گرفتم و میمیره توی قصرم که سیسیلیا بالاخره تونست با هزار بدبختی خرم رو ببینه و ازش خواهش کرد اونم به مانیسا بفرسته خرم هم با دیدن التماس ها و جسارت سیسیلیا قبول کرد اونم به منطقه بره و بهش گفت تو باید تحت اطاعت من باشی و از سلیم محافظت کنی و از این به بعد اسم تو نوربانو هستش . بعد اون صحنه ای رو نشون میده که سلیمان به همراه سلیم و بایزید دارند میرن پیش مصطفی که بایزید به سلیم میگه بیا مسابقه اسب سواری بدیم و در بین راه بایزید سلیم رو گم میکنه و سلیم هم که گم شده بوده توسط چنتا ولگرد کتک میخوره که بایزید سر میرسه و اونا رو ناکوت میکنه سلیمان هم با دیدن وضعیت سلیم عصبانی میشه و گیر میده به بایزید که چرا برادرتو زدی :| بایزید میگه اینجوری نیست و از سلیم میخواد همه چی رو بگه که سلیم میپیچونه و میگه من خستم و میره چادرش و یه جوری به سلیمان میفهمونه بایزید این کارو باهام کرده ( سلیم ترسو و دروغگو ) و بعدشم که مصطفی از تاجر عزیز بازجویی میکنه و اونم میگه یکی از ادمای رستم به من دستور سو قصد داده بود و اون طرف رو پیدا میکنند و میندازن زندان بعد که خرم و رستم فهمیدن ممکنه لو برند اون فرد رو با غذای سمی در زندان میکشند و مصطفی خیلی عصبانی میشه و سره تاجر عزیز رو میزنه و میرسته واسه رستم و بعد هم دو مرد میان پیش مصطفی ( همونایی که از یاران باوفای شاهزاده میشند و مانع مرگش در جنگل شدند ) و یه نامه از طرف ناخدا بارباروسا میدن بهش و مصطفی با خوندن نامه میگه ناخدا از شما گفته و اونا هم میگند خوشحال میشند که تحت خدمت شاهزاده باشند و روزه بعدشم که خرم وقتی از خواب بلند میشه کنارش یه جعبه زینتی میبینه و خوشحال میشه و جعبه رو برمیداره و درشو باز میکنه اما ....... ادامه دارد .

شوکا.
1393،01،29, ساعت : 01:24 قبل از ظهر
مرسی عزیزم ایکاش بقیشم گفته بودی. ولی خیلی خوب بود.:-118-:

Sanaz khani
1393،01،29, ساعت : 01:28 قبل از ظهر
مرسی عزیزم ایکاش بقیشم گفته بودی. ولی خیلی خوب بود.:-118-:

قربونت :-2-40-: بقیشم به زودی :-2-16-: میخوام یکم بدجنس شم :mrgreen:

Sanaz khani
1393،03،15, ساعت : 07:30 بعد از ظهر
سنبل به نزد ان زن جواهر می رود و در حالی که نوشیدنی زیاد خورده به او می گوید که خرم سلطان یک اتاق مخفی دارد جواهر اول نمی خواهد به کسی بگوید اما در خواب می بیند که یک نفر سنبل را می کشد و به او می گوید وظیفه تو جاسوسی بود. فردا صبح جواهر به بقیه جاسوس ها این خبر را می دهد. جریان جانشینی حضیر پاشا است باز هم یکی از عوامل خرم به نام محمت اقا به این پست می رسد وهمه اشفته می شوند این مرد چندین سال دربان مخصوص سلیمان بوده است. اتما جا همان مردی که از یاران مصطفی است و تصمیم به قتل مهر النسا دارد برای کشتن او را به خارج از شهر می برد اما مهر النسا می گوید من باردار هستم و اگر من را بکشی فرزند مصطفی را هم کشته ای و اتما جا بی خیال می شود . اتما جا در حالتی که زیاد نوشیده به یکی از زنان میگوید که او اول عاشق مهر النسا شده است. مهری ماه برای اینکه بین برادرنش سلیم و بایزید صلح ایجاد کند یک مهمانی می گیرد او فقط برادرهایش را دعوت می کند اما نوربانو هم گیر سلیم می شود و با سلیم میرود. در مهمانی باز دعوای بین سلیم و بایزید شروع می شود و سلیم می گوید مهری ماه یک روز به مانیسا بیا از تو استقبال می کنم فقط مثل بایزید در خفا و پنهانی نیا . بایزید هم می گوید تو هم برو پیش زن ان مرد و به او رشوه بده تا ساکت شود سلیم به بایزید حمله می کند وخلاصه کلی درگیر می شوند.سلیم ان شب در خواب می بیند که می خواهد سر مصطفی و بایزید را بزند که جهانگیر او را با خنجر از پشت می زند سلیم اشفته بیدار می شود. سلیم تصمیم می گیرد به نزد سلیمان برود تا او را از فرمانده ای مانیسا عزل کند. نوربانو سریع این خبر را به خرم می دهد خرم می خواهد جلویش را بگیرد اما نمی تواند. سلیم وقتی به سلیمان می گوید من را عزل کن سلیمان خیلی عصبی می شود ولی سلیم می گوید برادران من را لایق ولی عهدی نمی دانند. سلیمان همه را احضار می کند و می گوید به نظر من سلیم لایق ولی عهدی است و تا اخر عمر من در این مقام می ماند هر کس مخالفت کند یعنی با من مخالفت کرده و منتظر خشم من باشد. همه قبول می کنند و سلیم پیروزمندانه می رود. این وسط نوربانو هم هی خودشیرینی می کند و علیه بقیه غیبت می کند. جاسوسان به فاطیما سلطان خبر می دهند که خرم یک جایگاه مخفی دارد و از انجا به سخنان دیوان گوش می دهد . فاطیما سلطان یک شمع را نزدیک دیوار ها می برد یک جا مسیر شمع عوض می شود و او می فهمد پشت دیوار خالی است در انجا را باز می کند و می گوید خرم این بار دیگر کارت ساخته است و به مصطفی این موضوع را می گوید. از طرفی حوری جهان صحبت های فاطیما سلطان و یکی از کنیزان را شنیده و میفهمد که فاطیما قصدی برای کمک به بایزید ندارد و دارد از احساسات او سواستفاده می کند او می رود و این موضوع را به بایزید می گوید بایزید می گوید خودت را نگران نکن پشت من خرم سلطان است.