PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دانستنيهاي پزشكيصفحه ها : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Yashar
1388,05,28, ساعت : 20:08
توي اين تاپيك فقط اخبار و اطلاعات پزشكي رو براتون قرار مي دم،لطفا از دادن هر پستي كه مربوط به تاپيك نباشه خودداري كنيد!

Yashar
1388,05,28, ساعت : 20:11
نوشيدني هاي ورزشي حاوي قندعملكرد دستگاه ايمني بدن ورزشكاران رابهبودمي بخشد

نتايج آخرين مطالعات متخصصان طب ورزشي حاكي از آن است كه استفاده از نوشيدني هاي ورزشي حاوي قند در ورزشهاي طولاني مدت و طاقت فرسا عملكرد دستگاه ايمني بدن ورزشكاران را بهبود مي بخشد پيش از اين نتايج مطالعات مختلف بيانگر آن بوده است كه ورزشهاي شديد و طاقت فرسا مانند دوي ماراتن با تضعيف عملكرد دستگاه ايمني بدن ورزشكاران م,م آنها را مستعد ابتلا به بيماريهاي مختلف ميكند نتايج بررسي هاي اخير پژوهشگران يك مركزدانشگاهی در امريكا حاكيست كه مصرف نوشابه هاي ورزشي حاوي 6 تا 8 درصد قند باعث بهبود عملكرد دستگاه ايمني بدن در ورزشكاراني ميشود كه براي مدت بيش از نود دقيقه به شدت ورزش ميكنند به گفته اين محققان به رغم تصور برخي افراد مصرف مكملهاي ويتاميني تاثيري در تقويت دستگاه ايمني اين ورزشكاران ندارد .

استفاده از پيپ يا حتي كشيدن سيگاربرگ براي سلامت افراد خطرناك است

نتايج آخرين بررسي هاي دانشمندان حاكي از ان است كه به رغم باور برخي از افراد استفاده از پيپ يا حتي كشيدن سيگار برگ نيز به اندازه مصرف سيگار معمولي براي سلامت افراد خطرناك است نتايج مطالعات اخير پژوهشگران يك مركز دانشگاهي در انگلستان در باره 7100 مرد ميانسال كه از پيپ يا سيگاربرگ استفاده ميكردند بيانگر آن است كه احتمال ابتلا به بيماريهاي قلبي ـ عروقي , سكته هاي مغزي و انواع سرطانها در اين افراد نيز مانند افراد سيگاري بسيار بيش از اين احتمال در ساير افراد است برپايه نتايج اين پژوهش كه در تازه ترين شماره نشريه بين المللي اپيدميولوژي منتشر شده است احتمال بروز انواع بيماريها در اين افراد همانند افرادي است كه روزانه بيش از 19 عدد سيگار ميكشند.

كاهش وزن عامل اصلي در كنترل فشار خون است

كاهش وزن يك عامل اصلي در كنترل فشار خون است پژوهشگران يك مركز دانشگاهي در هلند به تازگي تاثير كاهش وزن را در كنترل فشار خون 4874 فرد بررسي كردند نتايج اين بررسي كه در تازه ترين شماره نشريه پزشكي فشارخون منتشر شده است بيانگر آن است كه كاهش وزن تاثير قابل توجهي در كنترل فشار خون مبتلايان به بيماري پرفشاري خون دارد به گونه اي كه برپايه يافته هاي اين بررسي ميزان فشار خون افرادي كه بيش از 5 كيلوگرم از وزن خود را كم كرده اند حدود 4 ميلي متر جيوه كمتر از فشار خون ساير افراد است نتايج اين بررسي اهميت اصلاح شيوه زندگي را در كنترل فشار خون خاطر نشان ميسازد.

هشدار دانشمندان در خصوص مصرف خودسرانه تركيبات گياهي براي كاهش وزن

دانشمندان در خصوص مصرف خودسرانه تركيبات گياهي و ساير مكملها به منظور كاهش وزن هشدار ميدهند پژوهشگران امريكايي به تازگي اعلام كردند كه مصرف مكملهاي گياهي حاوي تركيب افدرا به منظور كاهش وزن ميتواندبراي سلامت قلب وعروق افراد بسيار خطر ساز باشد نتايج مطالعات اخير پژوهشگران دانشگاه كانكتيكت در باره 155 فرد كه براي كم كردن وزن خود از مكمل هاي گياهي حاوي افدرا استفاده ميكردند حاكي از آن است كه مصرف خودسرانه اينگونه مكملها با افزايش ميزان فشار خون و ايجاد بي نظمي در ضربان قلب افراد ميتواند براي سلامت آنها خطرساز وحتي به مرگ آنهامنجر شود مشروح چگونگي اين پژوهش به تازگي در نشست سالانه انجمن قلب آمريكامنتشر شده است.

رابطه آسم در كودكان و شاخص توده بدني در آنان

نتايج آخرين بررسي هاي دانشمندان حاكي از ان است كه بين شاخص توده بدني كودكان و احتمال ابتلاي آنها به بيماري آسم ارتباط وجود دارد اندازه گيري شاخص توده بدني نوعي روش مطمئن براي محاسبه ميزان تناسب اندام در افراد است نتايج مطالعات اخير پژوهشگران يك مركز دانشگاهي در استراليا درباره شش هزار كودك هفت تا 12 سال بيانگر آن است كه ميزان بروز آلرژيهاي تنفسي و علائمي مانند سرفه و خس خس سينه در كودكان چاق يا كودكاني كه شاخص توده بدني آنها بالاتر از حد طبيعي است بيش از احتمال بروز اين علائم در ساير كودكان است به گفته محققان اين ارتباط به ويژه در كودكان دختر مشهود تر است مشروح اين پژوهش در تازه ترين شماره نشريه توراكس منتشر شده است.

Yashar
1388,05,28, ساعت : 20:13
دلايل متفاوت بروز سينوزيت :
سينوس ها حفره هاي بسته اي هستند که يک روزنه ( مجراي ) کوچک به سوي بيني دارند . ده هزار ليتر هوايي که روزانه استنشاق مي کنيم ابتدا توسط بيني قبل از اين که وارد اين مجراها شوند ، تصفيه ، گرم و مرطوب مي شوند . هنگامي که مخاط بيني احتقان پيدا مي کنند هوا ديگر داخل سينوس ها نمي شود ، بنابراين آنها محل مناسبي براي رشد باکتري ها و عفونت هاي گوناگون مي شوند . برخي از عوامل نيز بروز اين حالت را تسهيل مي کنند . اين علت ها عبارتند از :
زکامي که خوب مداوا نشده است : پنج تا ده درصد از زکام هايي که در درمان آنها بي توجهي شده به صورت سينوزيت در مي آيند . اگر شما مستعد ابتلا به اين نوع عفونت هستيد ، زکام خود را قبل از اين که سينوس هايتان درگير شوند ، درمان کنيد (به وسيله قطره هاي ضدعفوني کننده ، داروهاي استنشاقي و ... )
عامل محيطي : سرما ، اتمسفر مرطوب يا خيلي خشک ( فضاي بسيار گرم ، هواي راکد اتاق و ... ) تغييرات اقليمي شديد ، آلودگي هوا و ... عواملي هستند که اهميتشان با توجه به حساسيت هر شخص تغيير مي کند .
آرژي : آلرژي تمام مواد حساسيت زا ( پشم گربه ، حشرات و ... ) نيز مي توانند مؤثر باشند .
عفونت دندان : دندان هاي آسيا و پيشين فک بالائي نزديک به سينوس هاي فکي آرواره اي هستند . دو حالت وجود دارد ؛ يا دندان عفونت دارد و يا با آمالگامي پر شده که يک قسمت از آن وارد يکي از مجاري سينوسي آرواره اي شده است . در صورت احتمال چنين پيشامدي حتماً با دندانپزشک مشورت کنيد . با اين حال حتي با مداخله اي دکتر ممکن است سينوسي که منشأ آن عفونت دنداني است باز هم تداوم پيدا کند .
بروز سينوزيت بر اثر يک ناهنجاري کالبد شناختي ( آناتوميک ) ، مادرزادي و يا سانحه : انحراف تيغه بيني ، مجراهاي سينوسي بسيار تنگ ، پوليپ بيني ( که معمولاً منشآ آلرژي دارد ) نيز مي تواند اتفاق بيفتد .
بعضي مردم اصلاً دچار سينوزيت نمي شوند در حاليکه بعضي ديگر مکرراً دچار سينوزيت مي شوند . ( مثل آنهايي که سيستيک فيبروزيس دارند ) سينوزيت معمولاً بدنبال عفونت تنفسي مثل سرماخوردگي بوجود مي آيد . عفونت راههاي تنفسي فوقاني يا واکنش هاي آلرژيک باعث التهاب و تورم بافت هاي اطراف منافذ سينوس ها و بسته شدن آنها مي شود . بسته شدن سينوس ها باعث تجمع موکوس در آنها مي شود که در نتيجه آن سينوس ها جايي بسيار مناسبي براي رشد باکتريها و قارچ ها مي شود .
افرادي که داراي ضعف سيستم ايمني هستند در معرض خطر بيشتري براي ابتلا هستند.
همانطور که اشاره شد شايعترين دلايل سينوزيت عفونت راههاي تنفسي فوقاني و رينيت ... آلرژيک مي باشد . عوامل خطرساز ديگر شامل سابقه آسم ، استفاده بيش از حد از داروهاي دکونژستان ، انحراف تيغه بيني ، تومورهاي بيني يا صورت ،پوليپ هاي بيني ، جسم خارجي و ... مي باشند .
عوامل فوق به طور معمول باعث بسته شدن منافذ سينوس ها مي شوند . و بدنبال آن سينوزيت رخ مي دهد . بيماريهايي که باعث ضعف سيستم ايمني مي شوند و بيمار را مستعد به ابتلا به بيماريهاي عفوني مي کنند . اين بيماريها عبارتند از : ابتلا به ايدز ، سرطان و بيماريهايي که جهت درمان آنها از شيمي درماني يا داروهاي تضعيف کننده سيستم ايمني مثل کورتون استفاده مي شود . بعضي بيماريهاي ژنتيکي که باعث اختلال کارکرد مژک هاي سلولي معروف به سلياها مي شوند نيز جزء عوامل خطر سينوزيت محسوب مي شوند . اين بيماريها عبارتند از بيماري سيستيک فيبروزيس ، سندرم کارتاژنر و سندرم سلياي غيرمتحرک . به خاطر داشته باشيد که بيماريهاي فوق افراد را مستعد به ابتلا به سينوزيت مي کنند چرا که آنها باعث مي شوند سينوس ها جاي مناسبي براي رشد باکتريها و ديگر عوامل بيماريزا بشود و همه افراد مبتلا به يکي از بيماريهاي فوق الزاماً دچار سينوزيت نخواهند شد .

پيشگيري :
عفونت هاي راههاي هوايي و آلرژي هارا بخوبي درمان کنيد .
از سيگار کشيدن و آلودگي هاي محيطي اجتناب کنيد .
از دماي بالا يا پائين ( تغييرات شديد دماي محيط ) پرهيز کنيد چرا که باعث افزايش درد سينوس ها مي شود .
از آنجا که رطوبت باعث رقيق شدن موکوس و راحت تر تخليه شدن آن مي شود بهتر است از بخور استفاده کنيد تا باعث مرطوب شدن سينوس هايتان شود . همچنين توصيه به مصرف مايعات فراوان سودمند است .
استفاده از دکونژستان ها در هنگام عفونت مجاري هوايي ممکن است احتمال ابتلا به سينوزيت را کاهش دهد .

Yashar
1388,05,28, ساعت : 20:18
خارش پوست:

از جمله شکايات شايع بيماران پوستي خارش است که مي تواند علامتي از يک بيماري پوستي باشد و در اين صورت ساير علائم آن بيماري روي پوست وجود خواهد داشت بطور مثال خارش همراه بيماريهاي انگلي و قارچي پوست ، خارش همراه اگزما و کهير و بسياري از بيماريهاي ديگر پوست که با معاينه پوست توسط پزشک مي توان به تشخيص آن رسيد .
اما گاهي خارش پوست بدون وجود ضايعه خاصي روي پوست بروز مي کند . اين دسته از بيماران به دلايل متعددي ممکن است دچار اين مشکل باشند ، از جمله مي توان به خارش در زمينه بيماريهاي داخلي نظير بيماريهاي تيروئيدي ، بيماريهاي کبدي ،نارسائي مزمن کليوي ، غليظ بودن خون ،کمبود آهن بدن ،بدخيمي هاي داخلي و مصرف بعضي داروها اشاره کرد .
در افراد مسن و در کم کاري تيروئيد ، خشکي پوست باعث ايجاد خارش مي شود .
خارش هايي که با شکايت احساس راه رفتن روي پوست حشره همراه است معمولاً منشاء روحي و رواني دارد ، گر چه گاهي واقعاً ممکن است حشره اي عامل اين مشکل باشد .
بعضي از انواع خارش هاي موضعي ناشي از مشکلاتي در پايانه هاي حسي اعصاب هستند .
علت تشديد خارش پوست در شب ها بعلت گرمتر شدن پوست است .
بهرحال کسانيکه دچار خارش پوست هستند حتماً بايستي جهت بررسي علت دقيق آن تحت بررسي هاي لازم قرار گيرند و پس از معاينات و آزمايشات لازم ، درمان شوند .

Yashar
1388,05,28, ساعت : 20:24
جوش معمولاْ بعد از چند سال بهبود می يابد ولی نميتوان آن را به حال خود گذاشت چون با بهبود بعضی از جوشها، جوشگاه بوجود آمده تا پايان عمر باقی می ماند و از نظر زيبائی مشکل ساز هستند. گرچه اين جوشگاه ها قابل ترميم هستند ولی مانند پوست صدمه نديده نمی شوند. در بعضی مواقع جوشگاه ها از نظر روحی فرد را آزار می دهند. بنابراين عاقلانه اين است که جوش را درمان نمود تا جوشگاه را؛ چون درمان راحت تر و سريعتر است و نتيجه کار هم رضايت بخش تر است.

چگونگی بوجود آمدن جوش

غدد سباسه يا چربی از بدو در هر دو جنس وجود دارد. در اوايل دوران بلوغ با ترشح هورمون مردانه يا آندروژن اين غدد شروع به بزرگ شدن و فعاليت خود که توليد و ترشح چربی است، را آغاز می کنند. غدد چربی در تمام سطوح پوستی بجز در کف پا و دست وجود دارد ولی بيشترين تراکم آنها در صورت، سينه، پشت و شانه ها است. غدد چربی ترشحات خود را بوسيله مجاری چربی که در ارتباط با فوليکول مو است، به سطح پوست تخليه می کند. افزايش ترشح چربی باعث صدمه به مجاری غدد ميگردد و سلول های جدار اين مجاری آسيب ديده و کنده می شوند و اين سلول های صدمه ديده بهم پيوسته و توليد پلاک يا لخته می کنند و می توانند مجاری را مسدود نمايند. از طرفی در بعضی افراد پوسته ريزی پوست بعلت بعضی نقص ها در آنزيم های لازمه برای پوسته ريزی طبيعی، بطور کامل انجام نمی گيرد و پوسته های روی هم انباشته شده در منافذ مجاری چربی باعث بسته شدن اين مجاری می شوند. با بسته شدن اين مجاری به هر وسيله، چربی در مجاری انباشته شده و باکتری های موجود در اين مجاری رشد زيادی کرده و اين چربی ها را تخمير ميکنند و مواد شيميائی توليد شده در اثر تخمير و ترشح بعضی فاکتورها از باکتری های موجود و همچنين انباشتگی چربی در مجاری باعث صدمه بيشتر به ديواره مجاری شده و آن را بطور کامل از بين می برند. با ورود چربی، سلول های مرده ديواره، باکتری ها و مواد تخميری و آنزيمی به داخل پوست فرآيند التهاب فعال شده و سبب قرمزی و چرکی شدن جوش ميگردد.

عوامل ايجاد کننده و تشديد کننده جوش

بهداشت فردی: گر چه آلودگی و کثيف بودن صورت و بدن علت ايجاد جوش نيستند ولی در تشديد جوش کمک می کنند. شستن صورت روزی دوبار با صابون و يا شامپو در بهبودی جوش کمک می کند. با آب گرم نبايد صورت را شست، چون گرما ترشح چربی را افزايش می دهد و همچنين آب سرد نيز می تواند منافذ مجاری را خشک تر کنند و به بسته شدن اين منافذ کمک نمايد. پس بهتر است با آب ولرم صورت را شست. رژيم غذائی: معمولاْ غذا باعث ايجاد جوش نميشود. گرچه غذاهای چرب و شيرين در بعضی افراد جوشها را بدتر می کنند ولی اين عمومی نيست و بقيه افراد نياز به رژيم غذائی ندارند. ترشح زيادی انسولين در خون و رسيدن آن به پوست در برخی افراد باعث ايجاد جوش می شود. با خوردن غذاهای شيرين و چرب ترشح انسولين افزايش می يابد. پس فقط افرادی که با خوردن چربی و شيرينی دچار جوش می شوند نياز است که از خوردن اين غذاها پرهيز کنند. البته بايد توجه داشت که عوامل ديگری نيز در ايجاد و تشديد جوش سهيم هستند. پس بايد موقعی قضاوت کرد که اين غذاها باعث تشديد جوش می شوند که با هر بار مصرف آنها جوش بدتر شود. از جمله غذا و خوراکيهايي که باعث اين علت ميشوند شامل: غذاهای چرب، تنقلات، خرما، کشمش، محصولات دريايي ( ماهي و ميگو )، بعضي از ميوه جات ( موز ، کيوي ، خرمالو ) و غيـره. بهـترين راهکار پرهيز از مواد غذايي و خوراکيهايي است که فرد اظهار ميکند با خوردن آنها جوش صورتش بدتر ميشود. نور خورشيد: گرمای حاصل از نور خورشيد باعث تحريک ترشح چربی و از طرفی باعث خشک شدن منافذ می شود. پس بهتر است از قرار گرفتن در تابش مستقيم آفتاب اجتناب کرد. فراورده های آرايشی: افرادی که پوست چرب و دارای جوش هستند بايد از کرم پودر و مرطوب کننده و حتی ضد آفتاب هايی استفاده کنند که فاقد چربی باشد. اين محصولات بايد غير آکنه زا و غير کومدون زا باشند. موااد آرايشی را بايد روزی دوبار از صورت خود با آب و يا شیر پاکن های فاقد چربی و سازگار با پوست چرب پاک کنيد. کرم پودرهای رنگی فاقد چربی می توانند قرمزی پوست شما را از نظر مخفی کنند. در صورت لزوم از مارکی استفاده شود که باعث التهاب پوستی نگردد (شما به آن حساسيت نداشته باشيد که با تست کردن در داخل بازو می توانيد از سلامت آن مطمئن شويد).


درمان جوش

در درمان جوش نبايد خسته شويد. چون درمان جوش يک فرآيند مداوم و طولانی است. درمان جوش در حقيقت کنترل جوش زدن صورت و بدن شما می باشد نه ريشه کن کردن آن. اگر با درمان جوش شما بهبود يافت درمان را قطع نکنيد بلکه با مشاوره با پزشک خود داروهای مصرفی را تعدیل دهيد. گاهی نياز است تا کنترل کامل جوش صورت بمدت شش ماه دارو مصرف کرد. در صورتی که بعد از مصرف دو ماه از دارو جوش صورت شما بهبودی نيافت شما به داروهای مصرفی مقاوم هستيد و بايد درمان تغيير يابد. بسته به نوع جوش و وضعيت جسمانی و هورمونی بدن دارو انتخاب می شود. پس بدون مشاوره با پزشک خود اقدام به مصرف يا تغيير دارو نکنيد. در صورتی که با مصرف دارو تغييری در وضعيت جسمانی و يا پوست شما ايجاد شد پزشک خود را در جريان گذاريد. در مواردی که کيست و ندول ايجاد شود گاهی نياز به تزريق دارو بداخل کيست و ندول است و گاهاْ کرايو نيز در درمان مورد استفاده قرار می گيرد. جوشهای سر سياه و سر سفيد اگر با مصرف کرم های لايه بردار تخليه نشوند نياز به تخليه آنها با وسايل خاصی است. پس از فشار دادن اين جوشها و هر نوع جوش جهت تخليه آن پرهيز کنيد چون باعث شدت التهاب و ايجاد جوشگاه ميگردد. از کندن جوشها اجتناب کنيد چون باعث لک و ايجاد جوشگاه ميگردد. در طول درمان گاهی نياز است که از آنتی بيوتيک خوراکی از قبيل تتراسايکلين، اريترومايسين، داکسی سايکلين و غيره … مصرف نماييد. اين داروها علاوه بر کاهش مقدار باکتری باعث کم شدن التهاب نيز ميگردند. اگر با مصرف طولانی آنتی بيوتيک دجار قارچ تناسلی شديد با اطلاع پزشک دارو را قطع و قارچ را درمان نماييد. از عوارض جانبی داروها هراس نداشته باشيد و به پزشک خود اطمينان کنيد چون ترس از دارو باعث اختلال در روند درمان می گردد. در صورت هر گونه تغييری در مزاج و وضعيت جسمی پزشک خود را مطلع نماييد. اگر داروئی غير از داروی درمانی جوش مصرف می کنيد به پزشک اطلاع دهيد. مصرف بعضی از داروها در زمان بارداری و شير دهی مضر هستند بنابراين در صورتی که شما باردار هستيد يا به نوزادتان شير می دهيد به اطلاع پزشک برسانيد. در مواقعی جوش به داروهای رايج جواب ندهد و يا جوش بصورت کيست و ندول های بزرگ باشد با صلاحديد پزشک شايد نياز به مصرف داروی اکوتان (ايزوتره تينوئين) باشيد. اين دارو عوارض متعددی دارد که الزاماْ در هر بيماری ديده نمی شود. بايد قبل از شروع و در طول درمان برای پيشگيری از عوارض اين دارو معاينات پزشکی و آزمايشات لازم انجام گيرد. در حين مصرف اين دارو و احتياطاْ تا يک سال بعد از قطع دارو بايد جلوگيری از حاملگی صورت گيرد. دوره درمان بايد کامل شود چون می تواند باعث عود جوش گردد. توصيه های پزشک را در حين درمان جوش فراموش نکرده و دقيقاْ اجرا کنيد. هميشه در ذهن داشته باشيد که جوش را نمی توان بطور کامل از بين برد ولی می توان آن را کنترل نمود. درمان جوشگاه های جوش روش های مختلفی برای از بين بردن جوشگاه ها استفاده ميشود ولی بايد در نظر داشته باشيد که با هيچ روشی نتيجه صد در صد نيست. از جمله اين روش ها می توان از ليزر، ميکرودرم ابرشن، لايه برداری با مواد اسيدی و کرم های لايه بردار، سابسيژن يا آزاد کردن جوشگاه های فرو رفته از زير، تزريق کلازن، هيالورونيک اسيد و چربی را نام برد. گاهی نياز است برای رسيدن به نتيجه مطلوب از چند روش استفاده نمود.

Yashar
1388,05,28, ساعت : 20:42
چه كار كنم تا قد بلند شوم؟

غده هيپوفيز قدامي که در مغز قرار دارد، عليرغم اندازه کوچکش محل ترشح هورموني به نامهورمون رشد است.اين هورمون باعث مي شود که چربي اضافي و زائد بدن سريع تر به انرژي تبديل شود، در نتيجه موجب رشد بيشتر و قوي تر استخوان هاي بدن خواهد شد. هورمون رشد مهم ترين عامل براي افزايش قد در دوران رشد مي باشد. اگر چه ميزان توليد هورمون رشد در بدن کاملاً به مغز وابسته است، ولي مي توان با استفاده از روش هايي ميزان توليد آن را در بدن افزايش داد. البته بايد بگويم افزايش قد در دوران رشد امکان پذير خواهد بود و بعد از سخت شدن قسمت نرم و غضروفي استخوان ها و توقف رشد طولي آنها، قد فرد افزايش نخواهد يافت .
شش راه وجود دارد که شما مي توانيد با انجام آنها تا حدي باعث افزايش ترشح هورمون رشد شويد :
1-خواب کافي و منظم باعث افزايش مقدار هورمون رشد در طول روز مي شود.
2- به جاي اينکه سه وعده غذايي و در هر وعده مقدار زيادي غذا مصرف کنيد ،سعي نماييد وعده هايي غذايي خود را به شش وعده غذايي برسانيد تا در هر وعده مقدار کمتري غذا مصرف کنيد، زيرا مصرف زياد مواد غذايي که داراي انديس گليسمي بالا ( قند بالا ) هستند، بدن را وادار مي کند که مقدار انسولين بيشتري ترشح نمايد. اين مسئله نه تنها منجر به ذخيره چربي اضافي در بدن مي شود، بلکه ممکن است جريان هورمون رشد را در بدن متوقف کند.
به اين نکته مهم اشاره مي کنيم که مصرف غذاهاي حاوي قند کمتر، از آزاد شدن انسولين جلوگيري خواهد کرد. ورزش کردن ، خواب کافي، تغذيه صحيح و کاهش استرس ، نه تنها شما را سالم تر نگه مي دارد، بلکه غده هيپوفيز قدامي را براي انجام وظايف خويش که يکي از آنها ترشح هورمون رشد است، تشويق مي کند.
3-کارشناسان تغذيه بيان مي کنند، مصرف غذاهاي حاوي پروتئين و کربوهيدرات، دو ساعت قبل از فعاليت ورزشي و بلافاصله بعد از آن، باعث افزايش قابل توجه هورمون رشد و تستوسترون در خون مي شود. بنابراين دو ساعت قبل از انجام فعاليت هاي ورزشي ،يک ساندويچ کوچک سالاد و جوجه مصرف کنيد.
4- انجام ورزش هاي کششي روزمره مثل نرمش هاي بدنسازي روزانه، تاثير مستقيمي بر روي ترشح هورمون رشد دارند.مطالعات جديد نشان مي دهند که مقدار و دفعات ترشح هورمون رشد با فعاليت ورزشي شديد مرتبط مي باشد. بعد از فعاليت ورزشي شديد هورمون رشد بيشتري در بدن آزاد مي شود. براي اينکه شما بيشترين بهره را از فعاليت ورزشي بدست آوريد، بايد مطمئن باشيد که مدت و شدت فعاليت ورزشي شما براي ايجاد پاسخ مناسب ( تحريک هيپوفيز قدامي براي ترشح هورمون رشد ) کافي است.
ورزش هاي بي هوازي شديد و پياده روي به مدت حداقل30-20 دقيقه بايد انجام شود. ورزش هاي کششي خاصي وجود دارد که ممکن است تا حدي باعث آزاد شدن هورمون رشد شوند.
با انجام حرکات کششي که مستلزم کار گروهي ماهيچه ها مي باشد، شدت فعاليت ورزشي بالا مي رود و به دنبال آن غده هيپوفيز قدامي مجبور مي شود که هورمون رشد بيشتري آزاد نمايد. شرکت در فعاليت هاي ورزشي هوازي شديد نيز مي تواند باعث افزايش ترشح هورمون رشد شد .
5- دريافت اسيد آمينه گليسين قبل از فعاليت ورزشي مي تواند تا حدي باعث تحريک ترشح هورمون رشد شود. ولي اين اسيد آمينه زماني موثر است که به صورت مکمل دريافت شود. با مصرف غذاهاي غني از اسيد آمينه گليسين ( مانند گوشت ، ماهي ، مرغ و شير ) قبل از فعاليت ورزشي، نمي توان ترشح هورمون رشد را افزايش داد، زيرا با مصرف اين نوع غذاها قبل از فعاليت ورزشي، معده شما پر خواهد شد و گليسين اضافي جذب بدن نخواهد شد. اگر اسيد آمينه گليسين بيشتر از مقدار لازم دريافت شود، مقدار اضافي آن بايد از سد خوني- مغزي ( blood-brain barrier ) عبور کند، در نتيجه اثر گليسين بر روي ترشح هورمون رشد کاهش مي يابد.
بنابراين مي توان گفت،فقط در صورتي که اين اسيد آمينه به صورت جدا و به شکل مکمل و ترجيحاً با معده ي خالي مصرف شود، باعث آزاد شدن هورمون رشد مي شود. در اين حالت سرعت جذب گليسين بالا مي رود و ساير اسيدهاي آمينه نيز با جذب آن تداخل نخواهند کرد.
6- بيشترين مقدار هورمون رشد در دو ساعت اوليه خواب ترشح مي شود.هرگز دو ساعت قبل از خواب وعده غذايي سنگين ( حاوي مقادير زياد مواد غذايي ) مصرف نکنيد، زيرا نياز به انسولين بالا بعد از مصرف زياد مواد غذايي، از آزاد شدن هورمون رشد به مقدار زياد جلوگيري مي کند. در نتيجه بدن نمي تواند از فوايد استراحت بهره مند شود.
همچنين به نظر مي رسد ،شب بهترين زمان براي دريافت مکمل اضافي جهت افزايش ترشح هورمون رشد مي باشد. محققان دريافته اند ، مصرف اسيدهاي آمينه آرژنين و اُرتينين با يکديگر و با معده خالي، قبل از خواب مي تواند مقدار هورمون رشد را افزايش دهد. مکمل هاي قابل دسترس مطمئن تري نيز وجود دارند که شما مي توانيد از آنها استفاده کنيد. مثلاً 5- هيدروکسي تريپتوفان که قبلاً براي درمان بي خوابي استفاده مي شد، به ترشح هورمون رشد کمک مي کند.
منبع :تبیان

Yashar
1388,05,28, ساعت : 21:01
چند نكته مفيد براي كاهش وزن:

امروزه چاقی به علت کاهش فعالیتهای بدنی ، ماشینی شدن زندگی و رواج فرهنگ مصرفی ، به عنوان یکی از خطرناکترین عارضه ها زندگی انسان ها را تهدید می کند. متخصصان علم تغذیه و ورزش تعاریف مختلفی از چاقی ارائه می دهند. در این میان ساده ترین تعریف از چاقی را می توان افزایش حداقل 20 درصد به وزن ایده آل یا وزن متناسب باقد شخص بیان نمود. عوارض و بیماریهای ناشی از چاقی و افزایش چربی بدن عبارتند از: افزایش LDL (لیپو پروتئین چگال ) خون ، فشار خون ،انسداد کرونر قلبی و مشکلات ستون فقرات و پاها. چاقی به دلیل بر هم خوردن تعادل انرژی در بدن به وجود می آید. اگر مجموع انرژی دریافتی از راه تغذیه با مجموع انرژی مصرفی (انرژی مصرف شده در فعالیتهای بدنی ) برابر باشد تعادل انرژی ایجاد می شود، در این صورت وزن بدن نه اضافه می شود، و نه از آن کاسته می گردد. اگر انرژی مصرفی بیشتر از انرژی دریافتی باشد، در این حالت بدن برای تأمین این کمبود انرژی مجبور به سوزاندن چربی مازاد شده و از وزن بدن کاسته می شود، چنانچه انرژی دریافتی بیشتر از انرژی مصرفی باشد، این انرژی مازاد در بدن به صورت چربی ذخیره شده و به چاقی منجر می شود. متخصصان درمان چاقی برای انجام تحقیقات در این زمینه سه گروه از افراد چاق را انتخاب نمودند. در گروه اول محققان رژیم غذایی معمولی آنها را تغییر دادند. در گروه دوم تأثیر تمرین های ورزشی و فعالیتهای جسمانی بر میزان چاقی مورد بررسی قرار گرفت . در گروه سوم روش تغییر رژیم غذایی همراه با تمرین ورزشی بررسی شد. نتایج تحقیقات نشان می دهد هر سه روش درمانی مذکور تأثیر و نقش مثبتی در درمان چاقی دارند، امااگر روش تغییر رژیم غذایی همراه با تمرین و فعالیت جسمانی به کار رود درمان چاقی امکان پذیرتر است . رژیم غذایی : با تغییر رژیم غذایی انرژی دریافتی بدن کمتر از انرژی مصرفی شده لذا بدن این کمبود انرژی برای مصرف در فعالیتهای جسمانی را از راه سوزاندن چربی ها تأمین می کند و وزن بدن کم می شود. این روش به عنوان یکی از روشهای درمان چاقی پیشنهاد می شود. تغییر در رژیم غذایی را به چند صورت می توان انجام داد 1- کاهش مقدار غذا به شرط اینکه مقدار مواد ضروری بدن مانند ویتامین ها و مواد معدنی کاهش نیابد. 2- جایگزین کردن غذاهای غیر چرب مانند مواد قندی به جای غذاهای چرب . به دلیل اینکه غذاهای چرب آمادگی زیادی برای تبدیل شدن به چربی و ذخیره در بدن دارند اما کربوهیدراتها (موادقندی ) به آسانی سوخته و مصرف می شوند. 3- استفاده از غذاهای سلولزی با ارزش غذایی و انرژی پایین نظیر سبزی و میوه به جای غذاهای چرب . تمرین و فعالیت جسمانی : تمرین و فعالیت جسمانی باعث می شود انرژی مصرفی بیشتر از انرژی دریافتی شود.البته مقدار فعالیت باید به حدی باشد که مقدار انرژی مصرفی را بیشتر ازمقدار انرژی دریافتی کند. در این صورت نیز بدن برای تأمین این کمبود انرژی اقدام به استفاده از چربی های ذخیره در بدن می کند در نتیجه وزن بدن و مقدار چربی بدن کاهش می یابد. همانگونه که قبلاً نیز اشاره شد اگر رژیم غذایی همراه با تمرین جسمانی به کار رود، منجر به کاهش چربی بیشتر در بدن می شود.در این زمینه تمرینهای مناسب استفاده از تمرینهای هوازی و افزایش فعالیت های روزمره است . تمرینهای هوازی شامل دو استقامت ، پیاده روی ، دوچرخه سواری ، شنا و ورزشهای سبک دیگراست که برای اشخاص چاق بسیار مناسب است . از آنجا که اکثر افراد چاق به ورزش تمایل کمتری نشان می دهند و شیوه های کم تحرک زندگی را بیشتر دوست دارند، افزایش فعالیتهای روزمره روش درمان مناسبی برای چاقی این افراد است .

Yashar
1388,05,28, ساعت : 21:06
تغذيه و پيشگيري از سرطان:

درگذشته تصور مي شد كه تغذيه اثري بر سرطان ندارد، ولي امروزه محققان ثابت كرده اند كه رژيم غذايي روزانه ، نقش مهمي در بروز، پيش گيري ودرمان انواع سرطان ها ايفا مي كند. بدن ما به غذا بيش از هر چيز ديگري نيازمند است و مي توان گفت كه يك سوم سرطان هايي كه منجر به مرگ مي شود، با آنچه مي خوريم در ارتباط است . تحوّل

در عادات غذايي مردم ، گسترش شهرنشيني و افزايش مصرف غذاهاي آماده موجب افزايش بروز سرطانها شده است . بعضي از عواملي كه در بروز سرطان مؤثرند مانند ارث يا عوامل محيطي، غيرقابل تغييرند ولي اگر نمي توانيم در عوامل محيطي خود تغييري ايجاد كنيم، مي توانيم با اصلاح و متعادل ساختن الگوهاي غذايي ، احتمال ابتلا به سرطان را به ميزان قابل توجهي كاهش دهيم. دلايل ابتلا به سرطان در كشورهاي مختلف متفاوت است .

در جوامع شهري و جوامع پيشرفته ، مصرف بيش از حد مواد غذايي (ovrnutrition) و در جوامع فقير، كمبودهاي تغذيه اي (undernutrition) موجب بروز سرطان مي شود.

چربي ها

چربي ها و روغن ها از بخش هاي مهم و بحث برانگيز تغذيه و رژيم غذايي افراد است . اينكه چه نوع روغني براي مصرف كردن مناسب است يا اينكه كداميك از انواع روغن بيشتر موجب بروز بيماري، سكته و يا چربي خون مي شود همه جاي سئوال دارد.

حتماً مي دانيد چربي ها انواع متعددي دارند ، مثل چربي هاي اشباع كه از آن جمله ، چربي متصل به گوشت و روغن حيواني است كه در دماي محيط به صورت جامد هستند. نوع ديگر، چربي هاي غيراشباع است مثل روغ زيتون كه در دماي محيط به صورت مايع مي باشد. تأثير مصرف چربي در بروز سرطان بدين ترتيب است كه هم نوع و هم مقدار چربي مصرفي مهم است .

اگربيش از حد چربي مصرف كنيم، به دليل ترشح زياد صفرا در روده براي هضم چربي ها ، بخشي از آن تبديل به اسيد آپكوليك( Apcholic Acid ) مي شود كه در ايجاد سرطان روده بزرگ نقش مهمي دارد، و اگر با مصرف بيش از حد كلسترول ، سطح كلسترول مضر خون يا LDL افزايش يابد، خطر رشد سلول هاي سرطاني و خطر ابتلا به گرفتگي عروق بسيار زياد مي شود. از اينرو :

1- كل چربي مصرفي را كاهش دهيد

اكثرغذاهايي كه ما ايراني ها مصرف مي كنيم، پر روغن تهيه مي شوند. آن وقت به دنبال دلايل چاقي هاي بيش از حد و سكته هاي زودرس هستيم. براساس محاسبات مبتني بر تحقيقات تغذيه اي، در حدي مصرف چربي مناسب است كه سي درصد انرژي روزانه را تأمين كند. چون با سوختن چربي در بدن دو برابر قندها و پروتئين ها انرژي ايجاد مي شود، بنابراين ميزان مصرف چربي براي افراد عادي نبايد از هشتاد


گرم در روز تجاوز كند. اين ميزان چربي شامل چربي هاي پنهان در غذا و چربي هاي اضافه شده توسط خودمان به آن مي باشد. با توجه به اينكه گوشت ها، لبنيات و دانه ها و... داراي روغن هستند، مجاز هستيم 30 تا 40 گرم روغن به غذاهاي مصرفي مان در طور روز اضافه كنيم كه برابر است با پنج تا هفت قاشق غذا خوري روغن مايع .

2- از روغن هاي خوب استفاده كنيد

در فرهنگ ما روغن خوب را روغن حيواني تلقي مي كنند، در صورتي كه از ديدگاه تغذيه اي روغني خوب است كه داراي باندهاي غيراشباع و مايع باشد. اين روغن در بدن بر توليد كلسترول بي تأثير است يا توليد آن را كاهش مي دهد. در صورتي كه با مصرف روغن هاي جامد حيواني، چربي هاي متصل به گوشت و دنبه ، توليد كلسترول در بدن افزايش مي يابد كه از عواقب بد آن آگاه هستيد.

تحقيقات نشان داده كه به دليل مصرف زياد روغن زيتون در يونان ، شيوع سرطان پستان و سرطان پروستات بسيار كمتر است. از اينرو: در جيره غذايي روزانه خود براي تأمين پروتئين، فقط به مواد گوشتي پرچربي اكتفا نكنيد. سعي كنيد ( خصوصاً در سنين بالا ) از گوشت هاي سفيد و قرمز( 3 بار در هفته) به علاوه حبوبات بهره بگيريد.

سعي كنيد روغن زيتون و روغن كانولا( گلزا) را جايگزين روغن هاي نباتي جامد كنيد. البته اين روغن ها نبايد تحت حرارت بيش از 130 درجه قرار بگيرند.

غذاهاي دريايي را فراموش نكنيد كه حاوي چربي هاي نوع امگا3 هستند و از بروز سرطان و بيماري هاي قلبي جلوگيري مي كنند. زنان اسكيمو به دليل مصرف زياد ماهي، به ندرت مبتلا به سرطان سينه مي شوند.

3- از مصرف چربي هاي بد اجتناب كنيد

روغن هاي مضر، چربي هاي اشباع هستند مثل روغن نخل، روغن نارگيل، روغن نباتي جامد، دنبه و چربي هاي متصل به گوشت.

توجه به اين نكته مهم است كه در اغلب غذاهاي آماده مثل انواع ساندويچ و تنقلاتي چون چيپس و پيراشكي از روغن هاي جامد و مانده استفاده مي شود. از اينرو به شما توصيه مي كنم از مصرف مكرر اين مواد غذايي اجتناب كنيد و به ندرت و به صورت تفريحي آنها را استفاده كنيد زيرا مصرف زياد چربي موجب تجمع بافت چربي در بدن مي شود كه خود عاملي مهم در بروز سرطان است.

گوشت قرمز و تهديد سرطان

خوردن گوشت قرمز مولكول بالقوه خطرناكي را وارد بافت هاي بدن مي كند.خوردن گوشت قرمز مي تواند باعث بيماري قلبي و سرطان با ايجاد يك واكنش خطرناك در سيستم ايمني بدن شود.
بدن انسان نمي تواند مولكول فوق را - يك نوع شكر - توليد كند اما در گوشت گوسفند ، گاو و خوك فراوان است.


در گذشته نيز مصرف گوشت قرمز عامل ايجاد سرطان و بيماري هاي قلبي معرفي شده بود اما تمركز آن مطالعات روي چربي هاي اشباع شده و مواد شيميايي توليد شده در طول آشپزي بود. تمركز مطالعه جديد روي ماده اي به نام ان - گليكوليل نيورامي نيك است. آزمايش ها روي سه فرد داوطلب - همگي اعضاي اين گروه تحقيق - تاييد كرد اگر ماده فوق در غذا باشد جذب بافت هاي بدن مانند رگهاي خوني مي شود.

اين آزمايش ها همچنين نشان داد كه چون مولكول فوق بطور طبيعي در بدن نيست سيستم دفاعي بدن آن را مهاجم به حساب مي آورد و دست به دفاع مي زند.
اين مولكول به احتمال بسيار زياد بلافاصله سمي نيست و احتمال دارد كه تحمل انسان پس از صدها هزار سال مصرف گوشت در برابر آن افزايش يافته باشد. احتمالا لطمه وارده پس از سالها مصرف گوشت آشكار مي شود.

سبزيجات سرطان روده را علاج مي کند

سبزيجاتي مانند کلم و گل کلم مي تواند در مبارزه با سرطان روده موثر باشد. ماده اي به نام «اي.آي.تي.سي» هنگام آماده کردن برخي سبزيجات از آنها آزاد مي شود که سلولهاي سرطاني روده را نابود مي کند و مي تواند مانع انتشار بيماري در بدن شود.
مصرف اين سبزيجات براي دو تا سه بار در هفته ، مي تواند از بدن در مقابل اين بيماري محافظت کند. اي.آي.تي.سي زماني آزاد مي شود که اين دسته از گياهان ، ريز، جويده ، پخته ، پردازش و هضم مي شوند. اين سبزيجات از جمله شامل خردل ، کلم ، جوانه و گل کلم است.

Yashar
1388,05,28, ساعت : 21:20
افسردگي،انواع و علائم آن

همه ي افراد در طول عمر خود، افسردگي را تجربه مي کنند. اين احساس که معمولا به دنبال فقدان يا ناکامي ايجاد مي شود، در شرايط طبيعي پس از چند ساعت يا چند روز از بين مي رود؛ اما هر گاه حالت افسردگي ادامه پيدا کند و در سلامتي فرد تاثير معني داري بگذارد، در آن صورت مداخله ي درماني و کمک حرفه اي الزامي خواهد بود.

تاريخچه ي افسردگي:

اين اختلال از زمان بابلي ها مورد شناسايي قرار گرفته بود. کلمه ي ""Depression يا افسردگي از عبارت لاتين Deprimere به معناي در هم فشرده شدن گرفته شده است. از اين رو افسردگي به معناي احساس در هم فشرده شدن روح، غم يا بي ارزشي است. در اواخر قرون وسطي، رهبران مذهبي اروپا بر اين عقيده بودند که افسردگي به واسطه ي نفوذ و تسلط ارواح شيطاني بر انسان به وجود مي آيد. مارتين لوتر، اصلاح طلب مذهبي آلماني نوشت:"تمامي سنگيني روح و ماليخوليا از شيطان سرچشمه مي گيرد". در واقع همين اصطلاح ماليخوليا يا ملانکوليا، به افراد افسرده اشاره داشت و چنين افرادي جن زده، شيطاني، ماليخولياي يا ملانکوليک خوانده مي شدند. به همين دليل ساليان دراز افسردگي، با روش هايي مانند شلاق زدن(براي خرج کردن ارواح شيطاني و جن)، حجامت، جن گيري و سال هاي اخير با دوش گرفتن آرامش بخش تحت درمان قرار مي گرفت. در نهايت با کشف داروي ضد افسردگي در دهه ي 60 ميلادي و تسکين افسردگي با تجويز اين داروها، کم کم روش هاي خرافي برچيده شد.

افسردگي چيست؟

در زبان روزمره اصطلاح افسردگي براي اشاره به يك حالت احساسي، واكنش به يك موقعيت و شيوه رفتار مختص به فرد به كار مي رود. افسردگي اغتشاشي در خلق است كه با درجات متفاوت غمگيني، ياس، تنهايي، نااميدي، شك در مورد خويشتن و احساس گناه مشخص مي شود. بنابراين با اين توضيحات بايستي احساس افسردگي را از اختلال تفكيك نمود. همه ي ما گاهي احساس دلتنگي و غم مي كنيم. اين احساس ها جزء طبيعي موجود انسان است و بنابراين در مقاطعي كوتاه، فرد را تحت تأثير قرار مي دهند. ولي افسردگي به عنوان يك اختلال در دوره هاي زماني طولاني تري تداوم مي يابد و شكل ناسازگارانه اي از افسردگي است كه اثرات پايداري بر روي عملكرد فرد باقي مي گذارد.

انواع افسردگي :

همان طور كه گفته شد افسردگي درجاتي از يك حالت احساسي زود گذر تا يك اختلال شديد را در برمي گيرد. براي فهم بهتر اين نكته، لازم است اشاره اي به انواع افسردگي داشته باشيم:

1- احساس افسردگي: كه معمولا به عنوان اندوه شناخته مي شود و در اثر تغييرات موقعيتي و شرايط جديد يا برخوردهاي مقطعي ايجاد مي شود. اين احساس معمولا بعد از برطرف شدن موقعيت و سازگار شدن شخص با شرايط تازه، به سرعت از بين مي رود.

2- داغديدگي يا واكنش سوگ: غمي است كه در اثر فوت نزديكان بوجود مي آيد. وقتي رابطه ي مهمي پايان مي يابد، بيشتر بازماندگان حالتي را تجربه مي كنند كه معمولا اين حالت نيز كاملا عادي است، مگر آنكه واكنش هاي سوگ به صورت طولاني باقي بماند.

3- اختلال سازگاري با خلق افسرده: مواجهه ي فرد با يك موقعيت قابل توجه گاهي منجر به اين حالت مي شود. در چنين وضعيتي، انتظار مي رود با كاهش تأثير موقعيت، حالت هاي بيمار گونه نيز از بين برود.

4- اختلال افسردگي عمده و افسردگي خويي: زماني كه شدت علائم افسردگي به حدي باشد كه كليه ي عملكردهاي آدمي را تحت الشعاع قرار مي دهد و باعث تأثيرات عمده در عواطف، رفتار، تفكر و روابط اجتماعي مي گردد، اختلال افسردگي عمده ناميده مي شود. در صورتي كه شدت علائم افسردگي به اندازه اي باشد كه عملكردها كمتر آسيب ببينند، اختلال افسرده خويي وجود دارد.

5- اختلال دو قطبي و ادواري خويي: نوسانات خلقي شديدي كه بين دوره هاي شيدايي (شادي و خوشي افراطي كه به نشئه تعبير مي شود) و افسردگي به وجود مي آيد، نشان دهنده و شاخص اصلي اين اختلال است. در صورتي كه نوسانات خفيف باشد و كمتر بر عملكرد آدمي تأثير بگذارد، به آن اختلال خلقي ادواري يا ادواري خويي گفته مي شود.

6- اختلال دلبستگي واكنشي: وابستگي هاي بيمار گونه ي دوران كودكي كه از آن به عنوان افسردگي هاي دوران كودكي ياد مي شود، تحت اين گروه طبقه بندي مي شود.

7- اختلال خلقي يا افسردگي فصلي : نوعي يا دوره اي از افسردگي است كه معمولا در پاييز و زمستان تجربه مي شود و يكي از عوامل مهم آن نور ناكافي است. احتمالا نور ناكافي تغييرات معني داري را در سطوح برخي از هورمون ها به ويژه "ملاتونين" ايجاد مي كند و از طرفي تغييرات دما و نور موجب به هم خوردن ساعت دروني بدن كه الگوهاي خواب و بيداري را كنترل مي كند، مي گردد و اين تغييرات منجر به بروز اين اختلال مي شود.

علائم و نشانه هاي افسردگي :

افسردگي ممکن است به صورت هاي زير زندگي آدمي را تحت تأثير قرار دهد:

1) تغييرات در احساسات و ادراکات:

- گريه هاي مکرر يا فقدان پاسخ دهي عاطفي

- ناتواني از لذت بردن از هر چيزي

- احساس نا اميدي يا بي ارزشي

- احساس افراطي گناه يا خود سرزنشي

- فقدان صميميت نسبت به خانواده و دوستان

- بدبيني نسبت به آينده

- احساس درماندگي

– افکار خودکشي

- غمگيني، اضطراب، خشم و ديگر عواطف ناخوشايند

2) تغييرات در رفتار و نگرش:

- فقدان علاقه به فعاليت هاي قبلي و کناره گيري از ديگران

- غفلت از مسئوليت ها و توجه نکردن به ظاهر شخصي

- تحريک پذيري و به آساني دستخوش خشم شدن

- فقدان انگيزه به منظور پيگيري اهداف

- نارضايتي کلي از زندگي

- کاهش توان حافظه، ناتواني در تمرکز، بلا تصميمي و آشفتگي

- تغييرات شناختي

- کاهش توانايي رويارويي با مسائل روزمره

3) تغييرات جسماني و شکايات بدني:

- خستگي مزمن و فقدان انرژي

- فقدان کامل اشتها يا خوردن اجباري

- بي خوابي، بيداري زود هنگام صبحگاهي يا خواب بيش از حد

- سردردها ، پشت دردها و ساير شکايات مشابه بدون دليل

- مشکلات گوارشي شامل درد معده، تهوع، اشکال در هضم و تغيير در کارکردهاي روده اي مثل يبوست

- چرخه هاي نامنظم قاعدگي

- کاهش يا افزايش غير متعارف وزن

- فقدان يا کاهش تدريجي ميل جنسي

توجه به اين نکته ضروري است که با توجه به علائم و انواع افسردگي گفته شده، وجود برخي از علائم در افراد، دليل بر بيماري و اختلال نيست، بلکه هدف صرفا شناسايي انواع افسردگي مي باشد و تشخيص بايستي صرفا توسط افراد متخصص صورت گيرد.

منبع : سايت پزشکان بدون مرز

Yashar
1388,05,29, ساعت : 11:17
وقتی یک نوشابه میخورید، چه اتفاقی میافتد؟


۱۰ دقیقه بعد: 10 قاشق چایخوری شکر وارد بدنتان میشود. میدانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمیشوید؟ چون اسید فسفریک، طعم آن را کمی میگیرد و شیرینیاش را خنثی میکند.


۲۰ دقیقه بعد: قند خونتان بالا میرود و منجر به ترشح ناگهانی و یکجای انسولین میشود. کبدتان شروع میکند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود.


۴۰ دقیقه بعد: حالا دیگر جذب کافئین کامل شده؛ مردمکهایتان گشاد میشود، فشار خونتان بالا میرود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها میکند. گیرندههای آدنوزین مغز حالا بلوک میشوند تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنند.


۴۵ دقیقه بعد: ترشح دوپامین افزایش پیدا میکند و مراکز خاصی در مغز، که حالت سرخوشی ایجاد میکنند، تحریک میشوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی میشود.


بعد از ۶۰ دقیقه: اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی میچسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا میکند. میزان بالای قند خون و شیرین کننده های مصنوعی، دفع هرچه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث میشوند.


مدتی بعد: کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرارآور) وارد عمل میشود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع میشود و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیتها نیز از دست میرود.


مدتی بعدتر: کم کم آن غوغایی که در بدنتان ایجاد شده بود فروکش میکند و نوبت به افت قند میرسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک پذیر میشوید یا خیلی کرخت و بیحال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید، دفع کرده اید؛ آبی که میشد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد. تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین میرود و شما هوس یک نوشابه دیگر میکنید.

Yashar
1388,05,29, ساعت : 11:24
فوايد كوهنوردي:

1-جلوگيري ازبروز انواع سكتهها : كوهنوردي باعث افزايش پمپاژ وبروندهي خون ازقلب به ميزان 20%ميشود كه اين امر ،باعث بالارفتن ضربان قلب از72باربه120 باردردقيقه شده كه منجربه سرعت يافتن جريان خون دررگها وجلوگيري ازلخته شدن خون دررگهاومويرگها ميشود وحتما ميدانيد كه مهمترين عامل بروزسكته نيز ، لخته شدن خون دررگهاومويرگهاميباشد .

2-بازشدن مويرگهاي بدن : كوهنوردي سبب ميشود ظرفيت مويرگهااز15/ به95/ افزايش يافته وبدين طريق ، اكسيژن وموادغذايي درنقاط مختلف بدن باسرعت بيشتري توزيع شود وباكيفيتي بهتربه مغز وعضلات وهمچنين احشاءداخلي بدن برسد .

3-زيادشدن ميزان خون درعضلات : كوهنوردي باعث 20برابرشدن ميزان خون موجوددرعضلات ميشودكه همين امر ، باعث رسيدن غذاي بيشتربه عضلات وقويترشدن آنهاميگردد .

4- افزايش ظرفيت ريه ها : كوهنوردي باعث ميشود ظرفيت ريههاوهمچنين توان تهويه آنهاافزايش پيداكندوبه همين دليل است كه يك كوهنورد خوب ، دونده خوبي نيزهست .

5-جلوگيري ازبيماري نقرس : ورزش كوهنوردي ازايجادرسوباتدرمفاصل وتاندونهاكه باعث بيماري نقرس ميشود جلوگيري مينمايد .

6-جلوگيري ازبيماري قندخون : كوهنوردي باعث افزايش سوخت وسازبدن ميشود كه اين امرباعث مصرف شدن قنداضافي موجوددربدن شده وازايجادبيماري قندخون جلوگيري ميكند .

7-ازبين رفتن چربيهاي اضافي بدن بويژه درناحيه شكم وجربيهاي زيرپوست : كوهنوردي مصرف كالري بدن راتا3برابرافزايش ميدهد كه اين امر باعث مصرف چربيهاي ذخيره شده دربدن ميشود

8- تقويت اعصاب وافزايش سلامت روحي –رواني : ورزش كوهنوردي چون درطبيعت انجام ميشود ، ضمن برخوردارنمودن انسان ازفضاي بكر طبيعت وهواي پاك وسالم ، استفاده ازآب سالم چشمهساران دركوهها ، ودوري ازآنواع آلودگيهاي صوتي ، تنفسي و …. باخارج ساختن اتنسان ازفشارهاي روحي – رواني زندگي شهري ، باعث سلامت اعصاب وروان فردنيزميگردد. . ورزش وتحرّك ، رمز سلامتي است ويكي ازپرتحركترين ورزشها ، كوهنوردي استتوصيههايي براي كوهنوردان عزيز :

1-به جهت حفظ سلامت خويش ، ازآب وغذاي سالم وبهداشتي ومطمئن استفاده كنيد .

2-رمزدوستي باطبيعت ، احترام به آن است ، بياييدباپاكيزه نگهداشتن محيط ونريختن زباله درفضاي كوهستان ، دوستي خودراباطبيعت به اثبات برسانيم .

3-حتما بعد از دستشويي و همچنيني قبل ازصرف غذا ، دستهاي خودراباآب وصابون بشوييد .

4-درصورت استفاده ازغذاهاي كنسروشده ، حتماازسلامت آن مطمئن شويد وقبل ازمصرف ، 20 دقيقه آن رابجوشانيد .

5- هنگام پوشيدن پوتين ياكفش ، حتماداخل آن رانگاه كنيد تاازنبودن حيوانات گزنده همانند عقرب ، رتيل و… درآن مطمئن شويد .

6- به هيچوجه ، غذاي اضافه راجهت مصرف دروعده بعد ، نگهداري نكنيد .

7- زبالههارابه صورت گروهي جمعآوري ودرگودالي دفن نماييد .

8- جهت صعودبه ارتفاع ، آب شرب مطمئن ، موادقندي وموادغذايي سبك به همراه داشته باشيد وازمصرف غذاهاي پرحجم وكمانرژي خودداري فرماييد .

9- هنگام صعود ،ازكلاه وعينك آفتابي استفاده نماييد .

10-از آزارواذيت جانوران كوهستان پرهيزكنيد ، آنهانيز مخلوق خدا وموجود زنده هستند وحق زندگي دارند .

11- هميشه لبخندبرلب داشته باشيد وبدانيدكه درههاي عميق ، ازنوازش آب درصخرههاي سخت پديدآمده است .


يك خطر براي كوهنوردان : كوه گرفتگي

كوهنوردي باتمامي فوايد وزيباييهايي كه دادر ، اماخطرات ومخاطراتي رانيز به همراه دارد كه كسب اطلاع ازاين خطرات و راههاي مقابله باآنها دركناردقت ،احتياط ، همكاري ورعايت مواردايمني ، باعث دلنشينترشدن اين ورزش خواهد شد . يكي ازمواردي كگه ممكن است برخي كوهنوردان به آن دچارشوند ، كوهگرفتگي است ،كوهگرفتگكي معمولادرصعودبه ارتفاعات بيش از2500 متررخ ميدهدوعلائم آن عبارتنداز :

سردرد ، تهوع ، بياشتهايي ، خستگي ، گيجي واختلال درخواب

پيشگيري :

1- درصعودبه ارتفاعات بيش از3000 متر ، استراحت به ميزان يكروز جهت ادامه صعود رادربرنامه قراردهيد (به ازاي هر1000 متر، يكروزاستراحت )

2- درصورت نياز ، باتجويز ونظارت پزشك ازداروي استازولاميد استفاده نماييد .

درمان : توقف افزايش ارتفاع و كاستن ازارتفاع درصورت عدم بهبودي ، كاستن سريع ازارتفاع درصورتي كه علائم خيزمغزي وريوي ايجادشود ، مصرف داروي ضد استفراغ ، استفاده ازاكسيژن كمكي آفتابزدگي : حركت طولاني مدت درزير خورشيد ، باعث ميشود بخشي ازاشعه ماوراءبنفش خورشيدكه ازلايههاي هواعبوركرده وبه سطح زمين رسيده است ، به پوست انسان آسيب برساند كه اگراين اشعه بيش ازحدمعمول به پوست انسان برسد ميتواند باعث آسيبهاي بسيارجدي وحتي مرگ شود .

علائم : پوست آفتابزده ، سرخه وحساس شده وورم ميكند ودربرخي مواردباتاول نيزهمراه است ، مصدوم ناحيه پوست آسيب ديده رااحساس نميكند .

Yashar
1388,05,29, ساعت : 11:28
آفتاب در كمين چشمان حساس:

همانطور که باید پوست بدن را از نور مستقیم آفتاب محافظت کنیم، محافظت از چشم در مقابل اشعههای آفتاب نیز خیلی مهم است و در این حین عینک آفتابی، مسوولیت بسیار بالایی در مقابل محافظت از چشمها دارد.
«چطور میتوان یک عینک آفتابی استاندارد تهیه کرد.» سوالی است که دکتر رامین اساسی، جراح و متخصص چشم و عضو آکادمی چشم پزشکان آمریکا در گفتگو با جامجم به آن پاسخ دادهاند.
وی میگوید: اشعه ماوراء بنفش یا همان (UV) دارای سه نوع طول موج UVA ،UVB و UVC است که اشعه «UVC» در لایه ازن جذب شده و به زمین نمیرسد و آن قسمتی که برای چشم مضر است UVB است که موجب سوختگی پوست و اثرات مضر روی چشم است.
مثلا وقتی UVB به روی برف تابیده میشود، میتواند موجب کوری برگشتپذیر شود و برای ۱۲ تا ۴۸ ساعت بینایی خود را از دست دهد.
دانشمندان بر این اعتقادند که تماس زیاد با اشعه UVB میتواند در مدت زیاد بیماریهای برگشتناپذیر، مانند: آب مروارید، تغییر در مرکز دید و ناخنک چشم را فراهم آورد.
دکتر اساسی با اشاره به این که اشعه «UVA» بیشتر توسط عدسی چشم جذب میشود و مدرکی برای ضرر چشم وجود ندارد، یادآور میشود: اشعهای که باید چشم را از آن مصون نگه داشت UVB است.
این جراح و متخصص چشم اظهار میکند: عینکها باید حداقل ۹۸ درصد از UVA و UVB را جذب کنند چون عینکی که استاندارد نیست، بسیار مضرتر از نزدنش است، چراکه عینک آفتابی باعث میشود مردمک چشم باز شود و حال اگر UV را جذب نکند، تمام اشعههای مضر به داخل چشم نفوذ میکنند.
● نحوه شناخت عینک استاندارد
«در لنز عینکهای ارزان مادهای به نام (Triace tate) است که فقط ۴۰ درصد ازUV را جذب میکند و برای چشم بسیار مضر هستند بنابراین بهترین راه شناخت عینکهای استاندارد، استفاده از دستگاه UV متر است که اغلب در عینکفروشیهای معتبر یافت میشود.»
دکتر اساسی با اعلام این مطلب عنوان میکند: بدون استفاده از دستگاه «یووی متر» جهت شناخت استاندارد بودن عینکهای آفتابی، تشخیص یک عینک آفتابی مناسب، حتی برای چشم پزشکان نیز سخت و غیرممکن خواهد بود.
گفتنی است این دستگاه باید UV عینک را از ۹۸درصد به بالا نشان دهد. همچنین گاهی علامت «۴۰۰ UV» در کنار برخی از عینکها درج شده است که نشاندهنده قابلیت حفاظت بر علیه UVB است.
به گفته این چشم پزشک، نمیتوان هر عینک گرانقیمتی را استاندارد قلمداد کرد و باید تمامی آنها توسط دستگاه (یوویمتر) تست شوند.
● خاصیت عینکهای شیشهای بدون نمره
در حال حاضر اکثر عینکهای طبی و آفتابی بهدلیل هزینههای بالای آن از شیشهای تبدیل به تلق شدهاند، ولی جالب است که بدانید اگر شیشه بدون شمارهای را جلوی چشمان خود بگذارید، باعث میشود ۹۸ درصد از UV توسط آن جذب شود. این جراح متخصص با بیان این مطلب میافزاید: آنچه در انتخاب عینک آفتابی مهم میباشد، این است که باید کل چشم توسط آن گرفته شود، بنابراین استفاده از عینکهای کوچک که بیشتر برای زیبایی طراحی شدهاند و هیچ پوششی ندارند، توصیه نمیشود.
● نیاز کودکان به عینک آفتابی
کودکان به دلیل این که ممکن است بیش از سایرین در معرض آفتاب قرار گیرند، احتیاج به عینکهای آفتابی دارند. دکتر اساسی با اشاره به این موضوع خاطر نشان میکند: هر قدر افراد جوانتر باشند UV بیشتر به چشم آنها صدمه خواهد زد، چرا که قرنیه و عدسی چشم کودکان بسیار شفاف است وUV بدون برگشت داخل چشم میرود در صورتی که در افراد سن بالاتر به دلیل کدر بودن عدسی و قرنیه، مقداری ازUV بازتاب خواهد داشت، پس بهتر است کودکان و بزرگسالان در معرض آفتاب از ۱۰ صبح تا ساعت۱۴ زدن عینک را به هیچ وجه فراموش نکنند؛ چرا که در این مدت زمان، حتی اگر شخص در سایه نیز قرار داشته باشد، خطر صدمه اشعهUV چشمان را تهدید میکند.
● فیلتر پلاریزه
اغلب اشعههای مضر از استوا میآیند و بهشکل افقیاند، این چشم پزشک متخصص با بیان این مطلب میگوید: عینکهای پلاریزه میتوانند جلوی این اشعهها را به خوبی بگیرند، چرا که این عینکها اجازه میدهند فقط اشعههای عمودی، داخل چشم شوند و تنها مشکل این عینکها این است که اگر خودرویتان (السیدی) دارد شما به هنگام نگاه کردن به این صفحه، کمی دچار مشکل شده و ممکن است این صفحه را واضح نبینید. بنابراین، این نوع از عینکها بیشتر برای افرادی که دارای دید بسیار خوب و شغل خلبانی یا تیراندازی هستند توصیه میشود.
● رنگ شیشه
رنگ و لایههای مختلف موجود در شیشه هریک با توجه به کاربرد آن طراحی میشود مثلا رنگ خاکستری به دلیل این که شدت نور را در تمامی رنگها به طور یکسان کم میکنند و کمترین اختلالی را در دید رنگی ایجاد میکنند، برای رانندگی و سایر کاربردهای روزمره مناسبند. دکتر اساسی درخصوص عینکهای شیشه زرد میافزاید: این عینکها نور آبی را تا حد زیادی جذب میکنند، بنابراین بیشتر سطحها میتوانند آن را منعکس و منتشر کنند و به همین دلیل عینکهای اسکی بیشتر زرد هستند.
همچنین عینکهای قهوهای علاوه بر جذب بهتر نور آبی و فرکانسهای بالا، اشعه ماوراءبنفش را هم بیشتر جذب میکنند و عینکهای سبز بخشی از نور آبی را فیلتر کرده و درخشندگی سطوح را کاهش میدهد و در پایان عینکهای قرمز و ارغوانی که بیشتر برای شکار و اسکی روی آب مناسبند در محیطهای سبز و آبی استفاده میشود.
● نسخه زمستانی
دکتر اساسی در پایان استفاده از عینک آفتابی در زمستان، بخصوص در برف را توصیه کرده و میافزاید: از آنجا که برف بازتاب ۸۰ درصد ازUV را دارد و زمین و آب فقط ۱۰ درصد ازUV را منعکس میکنند، اهمیت استفاده از عینک آفتابی در زمستان کمتر از استفاده از آن در فصل تابستان نیست.

Yashar
1388,05,29, ساعت : 11:35
تومورهاي بيني و سينوس ها:

اپیدمیولوژی:۱-کمتر از۳% بدخیمیهای تنفسی.گوارشی ۲-کمتر از۱% همه تومورها ۳-مردها۲برابر ۴-دردهه های پنج تا هفت بیشتر ۵- ۴۴%بیماران شغلشان در ارتباط با نیکل، کروم، صنایع چوب بوده ۶-سیگار والکل۷ -پاپیلوما ویروس
علائم:۱- دهانی: ۳۰-۲۵% درد دندان،تریسموس،پری کام ۲- بینی: ۵۰%انسداد،خونریزی،ترشح،اح قان ۳- چشم: ۲۵% دوبینی،اشک ریزش،درد،اگزوفتالموس۴- صورت: درد،اسیمتری،تورم گونه ۵- گوش: کاهش شنوایی ثانویه به اوتیت سروزی
تشخیص: ۱- معاینه فیزیکی
۲- اندوسکوپی بینی
۳- بیوپسی
۴- رادیوگرافی
انواع تومور:
بینی خارجی:
۱- کراتوزهای ناشی از افتاب،کیستهای سبابه وخالها
۲- رینوفیما:ناشی از رشدبیش از حدغدد سبابه ۳- کارسینوم سلول سنگفرشی:رشد سریع،احتمال متاستاز ۴- بازال سل کارسینوما:به مدت طولانی کوچک و سپس به صورت موضعی رشد می یابد.
بینی داخلی:

۱- پاپیلوم سنگفرشی:در وستیبول بینی است وباعث تحریک موضعی میدهددرمان با اکسزیون یا دیاترمی
۲- پولیپ بینی:شایعترین تومور بینی،بیشتردرمبتلایان به رینیت الرژیک،برخلاف شاخکهای بینی دردندارد ولی حرکت دارد .میتواند انسداد بینی بدهد.درمان با کورتون موضعی یاسیستمیک یااسپری استروییدی است اما اغلب باید جراحی شود.احتمال عود بسیار بالا ۳- پاپیلومایوارونه : شیوع کم دارد،از نظربافت شناسی خوش خیم اما از نظربالینی بدخیم است چون ممکن است بینی مقابل را درگیر کند.ازدیواره جانبی بینی منشا می گیردوشبیه پولیپ گوشتی است.درمان اکسیزیون موضعی است.رادیوتراپی ممنوع است
۴-ادنوما،لنفانژیوماوهمانژیو ماباشیوع کمتروخوشخیمترهستند
۵-انژیوفیبروما:درنوجوانان باسابقه انسداد بینی توام باخونریزیهای راجعه بینی باید این توموررد شود.این بیشتر درنازوفارنکس دیده میشودودرصورت زخمی شدن دردندارد
سینوسها:
۱- استئوما:در۴۰-۱۵سال وبا رشد کم، وشیوع درسینوس فرونتال بیشتربعدسینوس اتموئید بعد ماگزیلاری است.درمان بااکسیزیون موضعی است.
۲- اگزوستوز:د رسینوس فرونتال،برخلاف استئوما بزرگ نمی شود. ۳- کندروما :عمومادرسپتوم ونادراست. ۴- پولیپ:معمولامتعدد ودررادیوگرافی صاف ومدوربدون تخریب استخوانی ۵- دیسپلازی فیبرو:استخوان حالت نرم شدگی پیدا می کند وجای ان را بافت فیبروی غیرطبیعی پرمی کند.بیشتر درافرادجوان ایجاد می شودبیشتر درسینوس ماگزیلا است ودر کل نادر است ممکن است منجربه انسداد بینی یا سینوس وخوردگی جمجمه شود.درمان جراحی است
تومورهای بدخیم:
۱- اسکواموس سل کارسینوما:شایعترین تومور بدخیم بینی وسینوسهااست ودر سینوس ماگزیلا شایعتراست بعد درسینوس اتموئید وبینی بعد درفرونتال.

محل تهاجم علامت:
به داخل بینی انسداد یاخونریزی
ضریع خلفی یا جانبی انتروم درد پایدار
دیواره فوقانی انتروم پروپتوز ودوبینی
لبه الوئولر فوقانی لقی دندان درفک بال
تشخیص:

بابیوپسی ورادیوگرافی است ودرمان باماگزیلکتومی وپرتودرمانی که یابعد عمل ویا۱۰-۸ هفته قبل عمل است وشیمی درمانی که در تومورهای بزرگ انجام میشود.پیش اگهی بدی دارد.
۲- ملانوما:هم در سینوس هم بینی دیده می شود ودرمان ان شیمی درمانی وپرتودرمانی است
۳- نوروبلاستوما: رشد خیلی کند دارد ودرمان با اکسیزیون کامل است

Yashar
1388,05,29, ساعت : 11:36
خشکی هوا و فشار خون بالا ؛ علت خونریزی بینی

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی، هوای خشک فصل تابستان را از جمله علل خونریزی بینی عنوان و تاکید کرد که در صورت تکرار خون دماغ به منظور تشخیص علت آن به پزشک مراجعه شده و از دستکاری مخاط بینی پرهیز شود.
دکتر خسرونیا در گفتگو با ایسنا، در رابطه با علل خونریزی از بینی (خون دماغ) و چگونگی برخورد با آن گفت: خونریزی بینی به چند علت صورت میگیرد که بسته به علت ایجادکننده آن باید درمان لازم صورت گیرد. وی، خشکی بینی را از علل بروز خونریزی بینی عنوان کرد و گفت: در هوای خشک مانند هوای فصل تابستان مخاط بینی خشک شده و با کوچکترین تحریک و دستکاری در بینی، فرد دچار خونریزی از بینی میشود. به این ترتیب در صورت خشکی مخاط بینی باید محیط درون بینی با ویتامین A چرب شده و از دستکاری مخاط بینی پرهیز شود.
همچنین اختلالات انعقادی خون، خونریزی از بینی را سبب میشوند.
رئیس جامعه پزشکان داخلی، فشار خون همیشگی یا ناگهانی (فشار خون بالا) را نیز از جمله علل خون دماغ عنوان کرد و گفت: به دنبال افزایش فشار خون ممکن است فرد دچار خون دماغ شود، در غیر این صورت ممکن است با افزایش فشار خون، رگ مغز پاره شده و فرد به سکته مغزی مبتلا شود. همچنین ضربه به بینی میتواند سبب شود که به دنبال هر حرکتی از سوی فرد، خونریزی بینی ایجاد شود.دکتر خسرونیا ادامه داد: گاهی ناراحتیهای دریچه میترال قلب با خونریزی از بینی همراه است. بنابراین علل خونریزی از بینی (خون دماغ) در افراد مختلف، متفاوت است و لازم است بنا بر علت ایجادکننده آن درمان لازم انجام شود.
رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی در پایان گفت: در صورت تکرار خون دماغ لازم است به منظور تشخیص علت آن به پزشک مراجعه شده و از دستکاری مخاط بینی پرهیز شود.

Yashar
1388,05,29, ساعت : 19:19
◊ مزاحمى به نام تبخال

شايد كمتر كسى را مى شود پيدا كرد كه تا به حال تبخال را تجربه نكرده باشد. يك زخم دردناك با ظاهرى ناخوشايند كه همه از آن گريزانند اما بالاخره سراغشان مى آيد. روش برخورد اصولى و بهداشتى با تبخال موضوع بحث امروز ما است و مى خواهيم برايتان شرح دهيم كه چگونه با اين مهمان ناخوانده و سمج برخورد كنيد كه محترمانه شما را ترك كند و از پيش شما برود. به طور كلى عفونت تبخال يك عفونت شايع ويروسى دهان است كه به علت ورود ويروسى به نام هرپس سيمپكس به بدن خود را نشان مى دهد. اين عفونت در وهله اول به صورت يك نوع زخم صورت است كه روى لب ها يا پوست صورت نزديك منطقه دهان اتفاق مى افتد و به همين دليل ظاهرى ناخوشايند را براى فرد مبتلا پديد مى آورد.
• عفونت اوليه و ثانويه تبخال
متاسفانه ويروس تبخال به اين سادگى هم كه عموم فكر مى كنند بساطش از بدن برچيده نمى شود. اگر كسى براى اولين بار با اين ويروس تماس داشته باشد پس از بروز عفونت تبخال در ناحيه دهان، ويروس مربوطه به عمق بدن مى رود و خود را مخفى مى كند. سال ها و يا حتى كمتر زمان اگر بگذرد احتمال دارد دوباره ويروس شعله ور شود و مجدداً دردسرزا شود. اينكه چه شرايطى سبب مى شود ويروس خفته دوباره بيدار شود مقوله اى است كه جا براى بحث بسيار دارد. اما به طور خلاصه شرايطى همچون تب، آنفلوآنزا، سرماخوردگى، فشارهاى روحى و روانى، صدمات به لب و يا جراحى هاى روى نواحى دهان و لب از جمله اين موارد هستند. از اين رو آموختن روش برخورد با تبخال مهم ترين اصلى است كه در مواجهه با اين بيمارى بايد دانست تا از عوارض آن درمان ماند.
• وقتى تبخال مى آيد...
شناخت علائم بروز يك تبخال از اهميت بسيار زيادى برخوردار است. علائم و نشانه هاى تبخال بدين صورت است كه در وهله اول يك تاول كوچك و دردناك پر از مايع روى يك نقطه سرخ و دردناك پوست بروز مى كند كه معمولاً روى لب ها و نواحى داخلى دهان است. سپس درد شديد و احساس مورمور شدن به سراغ بيمار مى آيد كه غالباً يكى دو روز قبل يا بعد از بروز تاول ها است كه اين علامت بسيار مهمى است. خصوصاً احساس مورمور شدن و درد خفيف از علائم اوليه تبخال است كه مى تواند به عنوان يك زنگ خطر محسوب شود. چرا كه اگر شخصى در اين مرحله متوجه عفونت تبخال شود با استفاده از اقدامات پيشگيرانه كه در ادامه در مورد آنها صحبت مى شود مى تواند جلوى تبخال را بگيرد. در هر صورت پس از تشكيل تاول ها، سير بيمارى ادامه مى يابد و تاول ها نهايتاً مى شكنند و از آنها خونابه خارج مى شود و سپس يك زخم قهوه اى رنگ با ظاهرى ناخوشايند تشكيل مى شود.
• تبخال هاى خطرناك
در بعضى مواقع به دليل بى اعتنايى بيمار تبخال وسعت مى يابد و عفونت شديد روى آن سوار مى شود. در اين موارد زخم هاى تبخالى علاوه بر اينكه تمام نواحى لب را مى گيرند به داخل دهان هم سرايت مى كنند. در اين موارد التهاب لثه ها از وخيم ترين وقايعى است كه خود را نشان مى دهد. تمام لثه ها خصوصاً نواحى داخلى لثه ها ورم مى كنند و حالت آبسه دهانى به خود مى گيرند. بيمار قادر نيست كه حتى لقمه اى غذا بخورد. شرايط بيمار روز به روز وخيم تر مى شود و بايد سريعاً اقدامات درمانى در مورد وى اجرا شود.
• چه بايد كرد
*اولين اقدامى كه بايد در مواجهه با تبخال كرد شناخت مرحله اول تبخال به طور كامل و دقيق است. اگر شما در اين مرحله تبخال را شناسايى كنيد كه آن هم كار زياد سختى نيست به راحتى مى توانيد جلوى يك عفونت سخت را بگيريد.
*پس از تشخيص شروع تبخال اولين اقدامى كه مى كنيد به فاصله هر نيم ساعت يك قالب كوچك يخ را روى لب ها بگذاريد (روى ناحيه مبتلا) و آن قدر يخ را به لب ها بچسبانيد كه آن تكه يخ كوچك آب شود. توجه كنيد كه يخ را چند ثانيه روى لب ها بگذاريد و سپس از روى لب ها برداريد تا سرماى شديد يخ لب ها را از بين نبرد.
*پس از مرحله يخ گذارى به طور متناوب روى ناحيه مبتلا را با نمك بپوشانيد. در اين لحظه انتظار درد فراوانى را بايد داشته باشيد اما مطمئن باشيد بهترين روش درمانى را در حال اجرا كردن هستيد و بدون ترس و دلهره ادامه دهيد.
*از محلول هاى دهان شويه حتماً استفاده كنيد. محلول دهان شويه بنزيدآمين از جمله بهترين محلول هاى دهان شويه است. هر ۱ تا ۲ ساعت يكبار دهان را حسابى با محلول بشوييد تا بهداشت داخل دهان تامين شود و عفونت به داخل دهان سرايت نكند.
*در فاصله مدت عفونت از غذاهاى مايع و ولرم استفاده كنيد تا لب ها و نواحى مبتلا تحريك نشوند و زخم انتشار پيدا نكند.
*سطح لب ها را با كرم هاى مخصوص كه معمولاً كرم ويتامينه A است مرطوب و نرم نگه داريد تا لب ها دچار خشكى نشوند و تبخال عفونى نشود.
*در صورت به كار بردن همه اين اقدامات اگر احساس كرديد روند بهبودى وجود ندارد سريعاً به يك پزشك متخصص دهان و دندان يا يك دندانپزشك جهت معالجه خودتان مراجعه كنيد تا روند بهبودى را از وى طلب كنيد.

Yashar
1388,05,29, ساعت : 19:23
کمبود پروتئین علت شایع ریزش مژهها

مشکلات تغذیهای مانند کمبود پروتئین از علل شایع ریزش مژههاست.
به گزارش ایسنا تحقیقات نشان میدهد: ریزش مژه علل متفاوتی دارد، اگر ریزش مژه با نازک شدن موهای سر همراه باشد، علت آن حملات سیستم ایمنی بدن به فولیکول موهای سر است. از علل دیگر ریزش مژهها به کمکاری تیروئید، برهم خوردن تعادل هورمونی، بیماریهای سیستم ایمنی، مشکلات تغذیهای بخصوص کمبود شدید پروتئین یا سوء تغذیه و واکنشهای حساسیتی و آلرژیکی به نوعی ماده موجود در مواد آرایشی میتوان اشاره کرد.
براین اساس، شستشوی مژهها بعد از حمام آب گرم و همچنین پیروی از رژیم غذایی کم کالری و دریافت نکردن مواد غذایی به میزان کافی میتواند در نازک شدن مژهها تاثیرگذار باشد.

Yashar
1388,05,29, ساعت : 19:26
آنفولانزاي خوكي:

آنفولانزای خوكی با نامهای Hog Flu، Swine Flu و Pig Flu شناخته میشود. گزارشاتی از سابقه ابتلا انسان به آنفولانزای خوكی در سالهای 1918، 1976 و غیره نیز وجود دارد. خوك ممكن است به ویروس آنفولانزای انسانی و سایر حیوانات و حتی پرندگان مبتلا شود و در بدن آن شیفت آنتیژنیك و یا دگرگونی ژنتیك در جهت ایجاد ویروس جدید رخ دهد. ویروس آنفولانزای خوكی سال 2009 با زیرگروه “H1N1” نوع A آنفولانزا شناخته شده است.

طریقه انتقال ویروس

1ـ انتقال در حیوان:

طریقه انتقال بین خوكها از طریق راههای هوایی شامل دستگاه تنفسی (مانند تماس دهان، بینی و…) صورت میگیرد.


2ـ انتقال از حیوان به انسان:

افرادی كه در معرض تماس با پرندگان و حیواناتی از قبیل خوك میباشند، خصوصا افرادی كه در مراكز نگهداری این حیوانات كار میكنند، در معرض خطر بالای انواع ویروس آنفولانزای اندمیك در این نوع حیوانات میباشند. بنابراین این جمعیت از انسانها به عنوان میزبان این ویروس میتوانند در نظر گرفته شوند. سایر افراد در معرض خطر، شامل دامپزشكان و كارگران در مراكز تهیه گوشت میباشند. هرچند خطر ابتلا برای این دو گروه كمتر از افرادی كه در مزارع پرورش خوك و پرندگان كار میكنند، میباشد.

نكته: ویروس H1N12009 از خوك جدا نشده است و از آن به انسان منتقل نمیشود، بلكه از طریق انسان به انسان شیوع مییابد.


علایم و نشانهها

1ـ علایم در انسان:

مطابق با مركز كنترل و پیشگیری بیماریها (CDC) علایم آنفولانزای خوكی سال 2009 با ویروس H1N1، در كل شباهت با علایم سایر سویههای آنفولانزا و شبه آنفولانزا دارد. علایم شامل تب، سرفه،گلودرد، بدن درد، سردرد، خستگی و لرز میباشد. درصد زیادی از مبتلایان به این نوع ویروس جدید علایم اسهال و تهوع را نیز داشتهاند.

با توجه به اینكه علایم ذكر شده تنها منحصر به آنفولانزای خوكی نمیباشد، گرفتن شرح حال كامل از بیمار ضروری میباشد. همچنین تشخیص قطعی این نوع از آنفولانزا نیاز به تستهای آزمایشگاهی مربوط به نمونههای تنفسی از قبیل نمونههای تهیه شده از بینی و گلو دارد.


2ـ علایم در حیوان

علایم بیماری در خوك شامل تب، عطسه، سرفه، مشكلات در تنفس و كاهش اشتها میباشد و در تعدادی از موارد منجر به سقط جنین در حیوان نیز شده است. مرگ و میر ناشی از آنفولانزای خوكی در خوك پایین و حدود یک الی چهار درصد میباشد. این ویروس سبب كاهش وزن و رشد حیوان و بنابراین ضرر اقتصادی به دامدار میشود .


پیشگیری

شامل سه مرحله میباشد:

ـ پیشگیری در حیوان،

ـ پیشگیری در انتقال از حیوان به انسان

ـ پیشگیری در انتقال از انسان به انسان.


پیشگیری در خوك:

شامل واكسیناسیون در دامداریها، قرنطینهكردن حیوانات و ضدعفونی كردن دامداریها و غیره میباشد.

پیشگیری از انتقال به انسان:

استفاده از ماسك صورت به دامپزشكان و دامداران هنگام برخورد با حیوان توصیه میشود.

نكته: نپوشیدن دستكش و كشیدن سیگار هنگام برخورد با حیوان از جمله ریسك فاكتورها محسوب میشوند.

پیشگیری از انتقال انسان به انسان:

راههای انتقال در بین انسانها شامل عطسهكردن، سرفهكردن، تماس با اشیای آلوده به ویروس میباشد.

ـ شستن متناوب دستها با آب و صابون، ژلها ،فومها و شستشو دهندهها با پایههای الكلی خصوصا بعد از حضور در مراكز عمومی و ضدعفونی كردن سطوح میتواند سبب كاهش انتقال شود.

متخصصین معتقدند شستشوی دستها در پیشگیری از عفونتهای ویروسی (شامل آنفولانزای معمولی و خوكی) به خوبی موثر میباشد. حتی قطرهای بسیار ریز از ترشحات بینی و حلق ممكن است سبب آلودگی میز كار، تلفن و یا سایر سطوح و به این ترتیب انتقال از انگشت به دهان، بینی و یا چشم شود.

ـ هر شخص با علایم شبه آنفولانزا شامل تب ناگهانی، سرفه و یا دردهای عضلانی بهتر است از محیطهای كار و مراكز عمومی دور بماند و با پزشك تماس بگیرد.

ـ فاصله گرفتن از اجتماعات عمومی در محیطهایی كه احتمال میرود ویروس در آنجا شایع باشد نیز توصیه میشود. این اقدام با توجه به درصد و میزان شیوع این بیماری در شهر و كشور مربوطه میباشد.

ـ واکسن آنفولانزا نیز میتواند در پیشگیری این بیماری موثر باشد، هرچند واكسنهای آنفولانزای كنونی، علیه ویروس H1N12009 ایمنی حاصل نمیكنند. البته تهیه واكسن جدید از این نوع ویروس به زودی امكانپذیر خواهد بود.

نكته: بیماری آنفولانزای خوکی از طریق خوردن گوشت خوک به انسان منتقل نمیشود. ویروس این بیماری در دمای پخت بالای 70 درجه سانتیگراد از بین میرود و شدت بیماری در انسان به حدت ویروس، وجود سابقه ایمنی در افراد، واکسیناسیون یا سابقه ابتلا به آنفولانزای فصلی و شرایط سلامتی میزبان بستگی دارد.


درمان

ویروس آنفولانزای خوكی به ندرت در خوكها كشنده میباشد. بنابراین درمان در آنها به صورت درمان “علامتیـحمایتی” میباشد. استفاده از آنتی بیوتیكها هرچند تاثیری علیه این ویروس ندارد ولی به پیشگیری از پنومونی باكتریایی و سایر عفونتهای ثانویه کمک میكند.

داروهای آنتیوایرال در انسان مبتلا به تخفیف بیماری و بهبود سریعتر آن كمك میكند. درمان بهتر است طی دو روز از شروع علایم انجام شود. در كنار داروهای ضد ویروس، درمان “علامتیـ حمایتی” در منزل و یا در بیمارستان شامل جایگزینكردن مایعات از دسترفته و كنترل تب انجام میشود.

مركز كنترل و پیشگیری بیماریها در آمریكا داروی Seltamivir (Tamiflu) و Zanamivir (Relenza) را برای درمان و یا پیشگیری علیه این ویروس توصیه میكند. البته گروه كثیری از افرادی كه از این بیماری بهبودی كامل یافتهاند، نیازی به داروهای ضد ویروس نداشتهاند.

ویروس آنفولانزای خوكی 2009، مقاوم به آمانتادین و یا ریمانتادین گزارش داده شده است.

به طور کلی میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری كمتر از یك درصد بوده و در افرادی كه بیماری زمینهای مانند ناراحتی قلبی، كلیوی و مزمن ریوی داشتهاند، مرگ و میر شایعتر است. همان طور که قبلا نیز ذکر شد درمانهای حمایتی مانند کنترل آب و الکترولیتها کمک به بهبود بیماری میکند.

Yashar
1388,05,29, ساعت : 19:34
50 ميليون زن آسيايي در معرض خطر ابتلا به ايدز قرار دارند:

سازمان ملل هشدار داد که در آسیا ۵۰ میلیون زن در معرض خطر ابتلا به بیماری ایدز قرار دارند.
سازمان ملل روز گذشته در گزارشی اعلام کرد: بیش از ۵/۱ میلیون زن با ویروس HIV در آسیا زندگی میکنند که این ویروس در بسیاری از این افراد از طریق ارثی و پدر و مادرشان به آنها منتقل شده است و هم اکنون ۵۰ میلیون زن در این قاره در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
در این گزارش آمده است که بسیاری از زنان به دلیل ازدواج با فردی که ویروس HIV را دارد، به این بیماری مبتلا میشوند.
رائو نماینده سازمان ملل در نهمین کنگره بینالمللی ایدز در آسیا گفت: بزرگترین مشکل ما این است که بسیاری از کشورها بر روی این مسئله سرپوش میگذارند و این مسئله را نادیده میگیرند اما باید بدانند که این سرپوش گذاشتن به نفعشان نیست زیرا که در صورت شیوع این بیماری دیگر نمیتوان آن را نادیده گرفت.
در گزارش سازمان ملل آمده اسنت که در سال ۱۹۹۰ حدود ۱۷ درصد زنان آسیا به این بیماری مبتلا بودند اما در سال ۲۰۰۸ ۳۵ درصد زنان آسیا به این بیماری مبتلا شدهاند.
کامبدیا، تایلند و هند بیشترین آمار مبتلا به ایدز را در آسیا به خود اختصاص دادهاند.

Yashar
1388,05,29, ساعت : 19:37
سرطان مترادف با مرگ نیست:
سرطان یکی از بلایای قرن بیستم است که سال هاست مردم ایران با آن آشنا هستند. طی دهه های گذشته بیماری سرطان، یک بیماری نادر به حساب می آمد اما هم اکنون بسیاری از ما می توانیم چند نفر از اطرافیان، دوستان، آشنایان را نام ببریم که بر اثر ابتلا به یکی از انواع سرطان جان باخته اند. در واقع سرطان هم اکنون واژه ای مترادف با مرگ است؛ بختک شومی که قربانیان خود را از بین مرد و زن، پیر و جوان و بالغ و نابالغ انتخاب می کند و آنان را به کام مرگ می کشد در حالی که این تصور نادرست و بسیار ساده انگارانه است. سرطان در دنیا هم اکنون یکی از بیماری های قابل پیش گیری و قابل درمان است و ترس بی مورد از آن حاصل ناآگاهی و بی اطلاعی عموم مردم از آن است. با توجه به اهمیت موضوع سرطان و تلاش صفحه خانواده و سلامت برای اطلاع رسانی درباره بیماری های مختلف این بار به بیماری سرطان می پردازیم و اطلاعات خوانندگان خود را درباره این بیماری افزایش می دهیم. به عنوان اولین گزارش از سلسله گزارش هایی که به سرطان اختصاص خواهیم داد، سرطان را به عنوان یک بیماری قابل پیش گیری و قابل درمان مورد بررسی قرار می دهیم و بدیهی است که درمان تمام سرطان ها زیرمجموعه این مطلب خواهد بود.
طبق آمار سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت آمریکا که مستندترین آمار درباره بیماری سرطان است، ۵۰ درصد کلیه سرطان ها قابل پیش گیری است. هم اکنون در سراسر جهان آمار سرطان رو به افزایش است اما مرگ و میر ناشی از سرطان کمتر شده است؛ برخلاف ایران که اگرچه آمار سرطان به علت افزایش تشخیص و آگاهی مردم و پزشکان بالا می رود اما مرگ و میر هم سیر صعودی خود را دارد. دکتر پیام آزاده متخصص سرطان گوارش و دبیر همایش سرطان ایران با این مقدمه می افزاید: علت کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان، پیش گیری صحیح، منظم و علمی، غربالگری و درمان های علمی است که در ۲۰ سال اخیر بالاترین پیشرفت های پزشکی در درمان را به خود اختصاص داده است.
دو مسئله ای که از درمان اهمیت بیشتری دارد و آمار سرطان را تا ۵۰ درصد کاهش داده، پیش گیری و غربالگری است. هم چنین خوب است بدانید فقط پیش گیری باعث کاهش دوسوم آمار مرگ و میر ناشی از سرطان شده است. حال که اهمیت پیش گیری از سرطان تا حدودی واضح و روشن شد باید بر این نکته تاکید کرد که با وجود آمارهای صعودی از ابتلا به سرطان در سراسر دنیا، این بیماری کنترل شده است. به طور کلی باید گفت ۲ عامل در ایجاد سرطان تاثیر دارد. یکی ژن دیگری عوامل محیطی. ژنتیک که به فرد به ارث می رسد، در درمان قابل بحث است نه در پیش گیری. به این ترتیب پیش گیری عبارت است از اصلاح عوامل خطر و تغییر محیط و سبک زندگی.
همان طور که اشاره شد ۵۰ درصد موارد تمام سرطان ها، قابل پیش گیری است. عوامل اصلی بروز آن که مورد تایید منابع علمی و پژوهشگران در سراسر دنیاست، در اختیار ما قرار دارد. دکتر آزاده با اشاره به این عوامل که عبارت از سیگار، تغذیه نامناسب، افزایش وزن و فعالیت کم جسمی است، ادامه می دهد: این ۴ عامل باعث بروز دوسوم سرطان هاست. نقش این ۴ عامل در ابتلا به سرطان سال هاست تایید و شناخته شده است و آمارها و تحقیقات چند دهه گذشته این امر را ثابت می کند.
▪ سیگار؛ سالانه ۵ میلیون نفر در آمریکا بر اثر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی-عروقی ناشی از دود سیگار می میرند. نیمی از سیگاری ها از بیماری های ناشی از سیگار می میرند و والدین سیگاری به طور متوسط ۱۳ سال کمتر از همسالان غیرسیگاری خود عمر می کنند. سیگار مسئول ۳۰ درصد از مرگ های ناشی از سرطان است. (منظور ما در این جا سرطان مربوط به بزرگسالان است نه کودکان، زیرا سرطان های کودکان ژنتیکی است در صورتی که عوامل محیطی سال های سال طول می کشد تا به سرطان منجر شود) مصرف سیگار، سرطان ریه را ۲۰ برابر و سرطان پانکراس را ۵ برابر افزایش می دهد. در این جا باید گفت منظور از سیگار فقط سیگار معمولی نیست بلکه پیپ، چپق، تنباکوی غیرکشیدنی، قلیان و حتی استنشاق غیر مستقیم دود سیگار هم شامل این بحث می شود. کسانی که در معرض دود سیگار قرار دارند تقریبا برابر با افراد سیگاری در معرض خطرات سیگار هستند.
جالب این که قطع سیگار به نحو غیر قابل باوری، باعث کاهش خطر سرطان و حتی جلوگیری از سیر سرطان می شود. این نکته به این معناست که سیگار نه فقط در ایجاد سرطان نقش دارد بلکه سیر سرطان را بدتر می کند و از همه جالب تر این که درمان سرطان در افراد سیگاری ۳۰ تا ۵۰ درصد کم اثرتر از غیر سیگاری هاست. بنابراین ترک سیگار قبل از ابتلا به سرطان برای پیش گیری و هم بعد از ابتلا برای درمان موفق سرطان، توصیه اکید متخصصان است. به گفته این متخصص سرطان گوارش، یکی از مهم ترین اولویت های بهداشتی در جامعه امروز ما ایجاد تسهیلات اجتماعی برای ترک سیگار است.
▪ نور آفتاب؛ در بسیاری از نقاط جهان قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب به بروز انواع سرطان های پوست دامن زده که در کشور ما نیز افزایش یافته است. مکانیسم های مختلفی درباره ایجاد سرطان بر اثر نور آفتاب وجود دارد اما در این بخش تنها به توصیه های بهداشتی بسنده می کنیم. اولین توصیه این است که تا حد امکان از ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر که حداکثر شدت تابش نور آفتاب است، تمام بدنمان را بپوشانیم. در شرایط فعلی جامعه ما استفاده از کلاه توصیه می شود زیرا می تواند به خوبی ما را از آفتاب محافظت کند. از آن جا که نور آفتاب هم مثل دیگر شاخص های خطر نیاز به زمان دارد تا ایجاد سرطان کند، استفاده از کلاه را از بچگی توصیه می کنیم زیرا آثار فاکتورهای خطر ایجادکننده سرطان تجمعی است، به عبارتی در طول سالیان سال دست به دست هم می دهد و ایجاد سرطان می کند. از بچگی باید به کودکان یاد دهیم با کلاه و با پوشش کامل در صورت لزوم زیر نور آفتاب قرار بگیرند. توصیه اکید ما این است که افراد حتی با پوشش کامل و کلاه، سر و گردن را نیز ضد آفتاب بزنند تا از آثار اشعه های خطرناک نور خورشید در امان بمانند.
▪ تغذیه؛ یکی از اصلی ترین شاخص های خطر ایجاد کننده سرطان ها به خصوص سرطان دستگاه گوارش تغذیه است. وی با کنار زدن تبلیغ و ضد تبلیغ و حرف و حدیث ها و مقالات علمی و غیر علمی درباره نقش تغذیه در ابتلا به سرطان می گوید: آن چه مورد استناد ماست جمع بندی گزارش سازمان بهداشت جهانی در این باره است که شامل همه مقالات و پژوهش های مبتنی بر شواهد در سراسر دنیاست. بنابراین کلیات توصیه های سازمان بهداشت جهانی را ذکر می کنیم و این توصیه ها را به ۲ دسته چه نخوریم و چه بخوریم تقسیم بندی می کنیم «در دسته اول، نقش الکل مطرح است. الکل بدون تردید باعث ایجاد و تشدید سرطان های مختلف از جمله سر و گردن، سینه و گوارش می شود، حتی ۱۰ گرم آن که بسیار ناچیز است در این باره هیچ شکی وجود ندارد.»
دومین ماده غذایی گوشت قرمز است. بر اساس تحقیقات مصرف بالای هر نوع گوشت قرمز اعم از گاو، گوساله، گوسفند و غیره بدون شک باعث ابتلا به سرطان روده می شود. این مسئله ربطی به نوع پخت ندارد. بنابراین مصرف گوشت قرمز سرطان زاست. توصیه این است که گوشت قرمز را به سبک سنتی آب پز کنیم زیرا این شیوه کمتر سرطان زاست، در صورتی که گوشت قرمز استیک شده، کباب شده و نمک سود شده، بیشتر سرطان زاست. هم چنین چربی های اشباع شده و نشده نقش غیرمستقیمی در ابتلا به سرطان دارد. به عبارتی هنوز نقش مستقیم چربی در ابتلا به سرطان در هیچ مقاله و پژوهش مبتنی بر شواهدی در این باره منتشر نشده است، افزایش وزن به صورت غیرمستقیم بدون شک به سرطان منجر می شود. همین نقش را برای کربوهیدرات و شیرینی هم قایل هستیم یعنی در واقع کربوهیدرات ها و شیرینی ها با افزایش وزن در ایجاد سرطان نقش دارد.
در این جا باید اشاره ای کوتاه به مواد غذایی ضدسرطان نیز کنیم.
به عنوان مثال با وجود تبلیغات وسیع درباره امگا۳ و طی تحقیق گسترده ای که درباره ۱۱ سرطان شایع دنیا انجام شد مشخص شده است که امگا۳ هیچ نقشی در پیش گیری ندارد هم چنین متخصصان هیچ نقشی برای ویتامین C، E، مولتی ویتامین، سلینیوم و اسیدفولیک در پیش گیری از هیچ سرطانی قایل نیستند. مطالعه روی ۱۶۰ هزار زن طی ۸ سال نشان داد مولتی ویتامین نقشی در پیش گیری از سرطان ندارد. البته استثنا وجود دارد و آن هم ویتامین D و کلسیم است که از نظر تئوریک در پیش گیری از سرطان روده موثر است. بنابراین تمام تبلیغات غرب در مورد پیش گیری از سرطان با استفاده از مکمل ها مبنای علمی ندارد. در بحث تغذیه به دسته دوم و چه بخوریم می رسیم مصرف میوه جات و سبزیجات تازه و پخته، مرکبات، گوجه فرنگی، لبنیات، سبزیجات فیبردار مثل کلم، بادمجان، کدو باعث کاهش یک سری از سرطان ها می شود، به شرط این که روزانه و با حجم زیاد استفاده شود.
وی ادامه می دهد: بعد از سیگار مهم ترین علت مرگ ناشی از سرطان چاقی است. در آمریکا چاقی علت ۱۴ درصد مرگ ناشی از سرطان در آقایان و ۲۰ درصد در خانم هاست. چاقی به ۲ علت ایجاد می شود؛ یا تغذیه نامناسب یا کمبود فعالیت جسمی که بحث تغذیه آن مطرح شد. اما درباره اهمیت فعالیت جسمی همین بس که طبق جدیدترین تحقیق علمی که به تازگی چاپ شده است مشخص شد در آقایان با تمرکز روی سرطان های گوارش و ریه، ۳۰ دقیقه ورزش متوسط و سنگین خطر مرگ ناشی از سرطان زودرس به کمتر از نصف کاهش پیدا می کند. فعالیت فیزیکی متوسط به بالا فعالیتی مثل باغبانی، دوچرخه سواری، پیاده روی تند، تنیس و غیره است و نه انجام کارهای عادی روزانه، این فعالیت باید ضربان قلب را تند کند و عرق فرد را درآورد. ورزش به دلیل ایجاد تعادل انرژی در بدن، ترانزیت دستگاه گوارش، تنظیم هورمون های بدن و دیگر مکانیسم ها در کاهش ابتلا به سرطان موثر است. توصیه ما به عنوان یک متخصص سرطان این است که علاوه بر جدی گرفتن توصیه های گفته شده، از مصرف فست فودها، مصرف آب و دوغ به جای نوشابه های گازدار پرهیز و سبزیجات و میوه جات تازه در سبد غذایی خانوار گنجانده شود.

Yashar
1388,05,29, ساعت : 19:46
درمان چشم مصدوم به کمک سلول های دهان
پزشکان در ژاپن با استفاده از سلول های دهان، راه تازه ای برای ترميم چشمی که آسيب شديد ديده است يافته اند.
اين معالجه که اکنون در مراحل اوليه آزمايش روی انسان است تاکنون با موفقيت زيادی همراه بوده است.
اين پژوهش ها که در يک دانشکده پزشکی در توکيو انجام می شود در يک سمينار پزشکی در ژاپن عرضه شد.
سالانه ده ها هزار نفر در اثر بيماری يا سانحه، دچار آسيب ديدگی در ناحيه قرنيه چشم می شوند.
اين نوع آسيب ها تنها با پيوند قرنيه از چشم شخص ديگری قابل مرمت است.
بسياری از بيمارستان ها و درمانگاه ها، بافت های چشم را به همين منظور نگهداری می کنند.
اما افرادی که تحت پيوند قرار می گيرند مجبورند داروهای قوی و ناخوشايندی برای جلوگيری از واکنش شديد سيستم دفاعی بدن که پيوند را رد می کند مصرف کنند. با اين حال پيوند اغلب از سوی بدن رد می شود.
اکنون پزشکان در ژاپن شيوه تازه ای برای درمان اين گونه صدمات يافته اند. آنها به کمک سلول هايی که از دهان بيمار خارج شده است، سلول های قسمت صدمه ديده را پرورش می دهند.
سلول های برداشته شده از دهان از نوع سلول های پايه است که می توان آن را به کليه انواع سلول های بدن تبديل کرد و درصورتی که در شرايط صحيح پرورش يابند به سلول های قرنيه نيز تبديل می شوند.
چون سلول ها از بدن خود بيمار می آيد اين فرآيند به دارو نياز نخواهد داشت.
گروه محققان گزارش دادند که از مجموع 9 بيمار که به اين شيوه درمان شدند هشت نفر بهبود يافتند.
کارشناسان در بريتانيا اين دستاورد را پيشرفت مهمی می دانند و می گويند ممکن است به درمان برخی جراحات قرنيه که در حال حاضر قابل درمان نيست منجر شود.
هم اکنون آزمايش های مفصل تر روی تعداد بيشتری از بيماران در جريان است.