PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گل مژه و درمان انaneya
1389,12,17, ساعت : 15:19
برای این کار بهتر است از یکی از روش های زیر استفاده کنید:
اگر چشمان شما گل مژه درآورده است با جوشانده برگ گردو آنها را خوب بشویید. برای این کار باید ۵۰ گرم برگ های تازه یا خشک درخت گردو را در یک لیتر آب سرد بریزید و بگذارید، بجوشد و بعد از گذشت ۱۵ دقیقه، آنرا خنک کرده و به چشمان خودبمالید.
۱۰۰ گرم گلهای خشک یا تازه آقطی را در یک لیتر آب جوش ده دقیقه دم کنید و بعد آنرا صاف کنید و به طور نیمه گرم یا سرد پلک های چشم خود را که جوش درآورده اند با آن بشویید و هر روز، روزی ۴ تا ۵ بار این شست و شو را ادامه دهید تا بهبودی کامل حاصل شود.
۵ گرم شیره مامیران را در ۱۰۰ گرم، آب حل کنید ، این لوسیون برای درمان دردهای چشمی و گل مژه بسیار موثر است.
۸۰ گرم از گل گندم را در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید تا ۱۵ دقیقه بماند و بعد از صافی بگذرانید. این مایع صاف شده ، درمانی برای التهابات چشمی می باشد. از این مایع به صورت ولرم و کمپرس بر روی پلک ها استفاده نمایید.
در مورد التهابات چشمی می توان از جوشانده رقیق شده دم است استفاده کرد و با آن چشم را شست و شو داد.
برای رفع التهابات پلک و استراحت چشم های خسته ، می توانید چند برش نازک به تازه را مستقیما بر روی موضع درد قرار دهید.
لوسیون ختمی برای رفع ورم ملتحمه چشم تهیه می شود. برای این منظور جوشانده یک قاشق مرباخوری از گل ختمی را در یک فنجان آب تهیه کرده، به صورت کمپرس روی چشم بگذارید.
در مورد عفونت های چشمی ، یک قاشق رازیانه را به مدت ۱ ساعت ، در ۲ قاشق آب مقطر دم می کنند.
۱_ ضماد گلبرگ های شقایق را در مورد بیماری های چشم می توانید ، استفاده نمایید.
۲_ در مورد ناراحتی های چشم، ۲ قاشق چایخوری از آب تازه مامیران را با ۱ قاشق چایخوری از ماده خشک شده این گیاه ، در یک لیوان آب یا گلاب ریخته، محلول به دست آمده را جهت درمان استفاده نمایید.
۳_ یک عدد گل همیشه بهار و یک مشت گل گندم و گل مریمی را در یک لیتر، آب ولرم بریزید. محلول تهیه شده را جهت درمان بیماری های چشم به کار ببرید .
۴_ برگ کاهوی پخته را چنانچه بر روی چشم قرار دهید، برای رفع التهاب چشم اثر شفابخش دارد.
۵_ اگر چشم ورم نموده و جوش پلکی بر روی آن پدید آید، بهتر است پارچه یا ابر را با آب گرم ، ترکرده و پی در پی بر پلک بگذارید، تا جوش سرباز کند و سپس صبر زرد را در سرکه حل کرده با آب نیمه گرم آمیخته و چشم را با آن شست و شو دهید.
۶_ چند قطره روغن زیتون به سرعت، خارش و سوزش چشم و پلک را تسکین داده و آبریزش چشم را برطرف ساخته و قوه بینایی را تقویت میکند.
▪ کشیدن گرد زعفران در چشم سبب برطرف شدن سوزش و خارش و پرخونی چشم می شود. ▪ شست و شوی چشم با چند قطره آب ریواس، سبب تقویت قوه بینایی می گردد.
▪ خاکستر ساقه های نازک به، سوزش و خارش چشم ، آبریزی از چشم و ناراحتی های پلک و حتی ریختن مژه و جوش های پلک را درمان میسازد.
▪ شست و شوی چشم بااشک مو، سبب ضدعفونی چشم و درمان ورم ملتحمه و دیگر ناهنجاریهای عفونتی چشم می گردد.
▪ شست و شوی چشم ملتحمه با آب انار ترش، موجب درمان آن میگردد.
▪ شست و شوی چشم با جوشانده خشک شده گل های آقطی عفونت ها و جوشهای پلک را درمان می کند.
▪ برای شفافیت بخشیدن به چشم ها، می توان چند قطره آب پرتقال یا آب لیموترش در آن چکاند.
▪برای برطرف کردن کبودی زیر چشم می توان سیب زمینی خام رنده شده را بر روی کبودی ها قرار داد.
▪ برای برطرف کردن کبودی زیر چشم می توان مقداری بابونه را دم کرد و زیر چشم را کمپرس نمود.
▪ برای رفع تورم زیر چشم، می توان از انجیر تازه نیز استفاده کرد و برای این کار باید انجیر تازه را له کرده و در زیر چشم قرار داده تا ورم آن بر طرف شود.

.RAHA.
1390,11,17, ساعت : 11:23
گل مژه عبارت است از یک تورم چرکی در حاشیه پلک و علت تشکیل آن التهاب و عفونت یکی از فولیکولهای مو است که مژه از آن خارج میشود و تقریبا همیشه در پلک پایین ظتهر میشود. اغلب پس از 4 تا 5 روز سر چرکی از آن ظاهر شده و چرک آن تخلیه میگردد. زمینه تشکیل گل مژه میتواند مالیدن و دستکاری پلک و یا در ارتباط با التهاب گسترده و منتشر پلکها باشد. گل مژه چندان مسری نیست اما می تواند چشم مقابل را نیز در گیر کند. این مشکل کم خطر بوده و اغلب در منزل درمان میشود.
درمان در منزل

اگر تورم ایجاد شده بر روی پلکها تنها قرمز است و شکل دیگری وجود ندارد آن را به حال خود رها کنید کودک را تشویق نمایید که از خاراندن و دست کاری پلکها با دست اجتناب کند. اگر گل مژه دردناک است چشم مبتلا را با یک گاز استریل یا یک دستمال تمیز اتو شده پوشانده و آنرا بانداژ کنید. اگر گل مژه چرکی و دردناک است از کمپرس آب گرم بر روی آن استفاده کنید و این کار هر دو تا سه ساعت انجام دهید. به محض اینکه سرچری گل مژه پیدا شد آن را به خوبی بررسی کنید اگر مژه داخل آن در مرکز تورم مشخص است سعی کنید آن را با یک انبرک استریل شده با آتش ، خارج سازید. اگر این کار ممکن نیست از هرگونه دستکاری چشم خودداری کرده و کمپرس آب گرم را ادامه دهید. در صورت وجود تورم در پلک و پوستههای چسبیده به مژهها ممکن است بلفاریت وجود داشته باشد. در صورتی که با اقدامات فوق گل مژه ظرف مدت 4 تا 5 روز بهتر نشد و یا پلکها متورم گردید و یا گل مژه همراه بلفاریت وجود داشت با پزشک خود مشورت کنید.
اقدامات پزشکی

در صورتی که پلکها یا چشم عفونی شده باشند ممکن است پزشک یک پماد یا قطره آنتی بیوتی چشمی تجویز کند. همچنین در صورت همراهی بلفاریت ، گل مژه ممکن است داروهای مخوص تجویز شود.

lalehjoon
1390,11,17, ساعت : 12:06
من هم وقتی گًل مژه بشم با چای (چای پر رنگ) میشورم سریع درست میشه

.RAHA.
1390,11,17, ساعت : 18:28
من هم وقتی گًل مژه بشم با چای (چای پر رنگ) میشورم سریع درست میشه
باچای هم میشه ولی خوب برای همه جواب نمیده دکتررفتن مطمئن تره.....

believe me
1390,11,23, ساعت : 11:19
گل مژه (Stye) بیماری شایعی است كه به صورت یك توده متورم، حساس، دردناك و قرمز رنگ در نزدیكی لبه ی پلك ظاهر میشود

این توده در حقیقت یك آبسه ی كوچك است كه در اثر عفونت یا التهاب ریشه مژه ها یا غدد ترشح كننده چربی پلك ایجاد می شود.
تماس دست آلوده با چشم (به خصوص اگر با ترشحات بینی آلوده شده باشد) و التهاب لبه پلك (بلفاریت) از عوامل مهمی هستند كه باعث بروز گل مژه می شوند.
علائم و نشانه ها


احساس سنگینی و درد پلك
ایجاد یك توده برجسته قرمز رنگ و دردناك در لبه پلك
سوزش و خارش و اشكریزش
گاهی خروج ترشحات چركی از گل مژه
تاری دید: تاری دید از علائم معمول گل مژه نیست، اما اگر گل مژه نسبتاً بزرگ باشد با فشار روی قرنیه، باعث ایجاد آستیگماتیسم و تاری دید میشود.
درمان


اكثر گل مژه ها ظرف مدت چند روز به تدریج بهبود می یابند و مشكل خاصی ایجاد نمی كنند.
در چند روز اول، استفاده از كمپرس گرم باعث تسكین درد میشود و ممكن است به سرباز كردن گل مژه و تخلیه ترشحات چركی كمك كند.
برای این منظور یك حوله تمیز را با آب جوشیده گرم (نه داغ!) مرطوب كنید و برای مدت 10 تا 15 دقیقه روی چشم مبتلا قرار دهید. ماساژ ملایم هم به تسكین درد و تخلیه ترشحات كمك میكند. ماساژ با كمپرس گرم را میتوان روزی 3 تا 4 بار انجام داد تا ترشحات تخلیه شود و گل مژه بهبود پیدا كند.
هرگز سعی نكنید گل مژه را بتركانید یا به زور تخلیه كنید. این كار میتواند باعث گسترش عفونت به بافتهای مجاور یا حتی ورود عفونت به مغز شود.
اگر پس از چند روز گل مژه بهبود پیدا نكرد، حتماً به چشم پزشك مراجعه كنید.
چشم پزشك می تواند در صورت لزوم با یك جراحی كوچك گل مژه را تخلیه كند. تخلیه گل مژه با بی حسی موضعی با استفاده از قطره بی حس كننده انجام می شود و گل مژه از سمت پشت پلك تخلیه میشود.
پیشگیری


در برخی از افراد گل مژه مكرراً عود میكند.
برای پیشگیری از عود گل مژه به نكته های زیر توجه كنید:
از تماس دست آلوده با چشم جلوگیری كنید.
بهداشت پلك را رعایت كنید. شستشوی منظم پلك ها با آب ولرم یا شستشوی لبه پلك با شامپو بچه رقیق شده می تواند به جلوگیری از عود گل مژه كمك كند.

#laleh#
1391,04,08, ساعت : 13:00
http://hidoctor.ir/wp-content/uploads/2012/05/chalazion_Gole-Moje.jpg


بعضی از گل مزه ها ظرف چند روز به تدریج بهبود میابند و مشکل خاصی ایجاد نمیکنند. استفاده از کمپرس گرم در چند رو زاول نه تنها موجب تسکین درد خواهد شد بلکه به سر باز کردن گل مزه و تخلیه تذشحات چرکی کمک خواهد کرد.
استفاده از یک حوله ی تمیز که با اب جوشیده گرم مرطوب شده باشد به مدت 15 دقیقه روی چشم و ماساژ ملایم به تسکین درد و تخلیه ترشحات گل مژه کمک میکند ضمن اینکه ماساژ کمپرس گرم رامی توان روزی 3-4 بار انجام داد تا با تخلیه ترشحات گل مژه بهبود یابد.
گل مژه نباید دست کاری و تخلیه خودسرانه شود این کار موجب گسترش عفونت به بافت های مجاور چشم و ورود عفونت به مغز می شود. اگر پس از چند روز گل مژه بهبود پیدا نکرد باید به چشم پزشک مراجعه شود

سكوت ابريشم
1392,12,29, ساعت : 12:29
شرح بيماري (http://www.irteb.com/bimariha/conditions-step.asp-t=460.htm#start) گلمژه عبارت است از آبسه كوچك و پر از چرك غدد فوليكول مو در پلك. علايم شايع (http://www.irteb.com/bimariha/conditions-step.asp-t=460.htm#start) قرمزي، تورم، گرمي، حساسيت به لمس يا درد لبه فوقاني يا تحتاني پلك. گل مژه معمولاً در طرف خارج قرار دارد ولي ممكن است زير پلك باشد.
افزايش توليد اشك
حساسيت به نور
احساس وجود شن در چشم علل (http://www.irteb.com/bimariha/conditions-step.asp-t=460.htm#start) عفونت باكتريايي (معمولاً استافيلوكوكي). عفونت ممكن است محدود به پلك باشد يا از جاي ديگري از بدن گسترش يافته باشد. عوامل تشديد كننده بيماري (http://www.irteb.com/bimariha/conditions-step.asp-t=460.htm#start) تحريك چشم در اثر دود سيگار
مواجهه با تحريككنندههاي آرايشي، شيميايي يا محيطي
بلفاريت (عفونت لبه پلك)
استفاده از عدسي (لنز) تماسي پيشگيري (http://www.irteb.com/bimariha/conditions-step.asp-t=460.htm#start) بهداشت عمومي خوب شامل استفاده از يك شامپوي ملايم براي پلكها در هنگام حمام كردن يا شستن صورت عواقب مورد انتظار (http://www.irteb.com/bimariha/conditions-step.asp-t=460.htm#start) با تخليه چرك از گلمژه معمولاً قابل علاج ميگردد. عليرغم درمان غالباً عود ميكند. عوارض احتمالي (http://www.irteb.com/bimariha/conditions-step.asp-t=460.htm#start) گسترش عفونت به ساير غدد پلك درمان (http://www.irteb.com/bimariha/conditions-step.asp-t=460.htm#start)
اصول كلي (http://www.irteb.com/bimariha/conditions-step.asp-t=460.htm#start) استفاده از پوشش مرطوب با آب گرم، درد و التهاب را تسكين داده، بهبودي را تسريع ميبخشد. به مدت 20 دقيقه از پوششهاي مرطوب استفاده كنيد و سپس به مدت حداقل يك ساعت استراحت كنيد. اين كار را در صورت نياز تكرار كنيد.
جراحي براي تخليه آبسه (گاهي)
به گلمژه فشار نياوريد. گلمژه به زودي تخليه و چرك خود را خارج كرده، باعث تسكين درد خواهد شد.
تا زمان بهبودي عفونت، از عدسيهاي تماسي استفاده نكنيد. داروها (http://www.irteb.com/bimariha/conditions-step.asp-t=460.htm#start) ممكن است پمادها يا كرمهاي آنتيبيوتيكي موضعي مثل اريترومايسين يا باسيتراسين تجويز گردند. از آنها مطابق دستورالعمل پزشك استفاده كنيد. فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري (http://www.irteb.com/bimariha/conditions-step.asp-t=460.htm#start) محدوديتي وجود ندارد. رژيم غذايي (http://www.irteb.com/bimariha/conditions-step.asp-t=460.htm#start) رژيم غذايي خاصي ندارد. درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟ (http://www.irteb.com/bimariha/conditions-step.asp-t=460.htm#start) اگر گلمژه رسيده به طور خودبهخود يا پس از برداشتن ملايم مژه مبتلا تخليه نشود.
اگر درد در چشم ايجاد شود.
تغييرات بينايي

●мiѕѕ.υηкησωη●
1393,02,02, ساعت : 02:24
گل مژه بیماری محسوب نمی شود و بیشتر شبیه ناراحتی کوچکی است و اگر فرزندتان گل مژه زد به راحتی می توانید آن را در منزل درمان کنید.

گل مژه چیست؟

گل مژه برآمدگی قرمز و دردناکی است که روی پلک بالایی یا پایینی، داخل یا خارج آنها، و در لبه پلک جایی که مژه های رشد می کنند، ایجاد می شود. پلک های غدد چربی فراوانی دارند که بدون میکروسکوپ دیده نمی شوند. ولی مایعی تولید می کنند که به مرطوب کردن جلوی چشم کمک می کند.گاهی این غده ها با چربی کهنه، سلول های مرده پوست و باکتری های کهنه پوستی مسدود می شوند. وقتی این غدد مسدود می شوند، مایع درون آنها جمع می شود و بیرون نمی آید. در نتیجه برآمدگی کوچکی روی پلک پدید می آورد که شبیه جوش است. گل مژه ممکن است عفونی شود و بسیار قرمز و برآمده شود.

درمان گل مژه

اگر کودکی مبتلا به گل مژه شد، باید چربی مسدود شده را درآورید. گرما به این کار کمک می کند. دستمال تمیزی را با گرم (نه داغ) خیس کنید. آب اضافی آن را بچلانید و دستمال را چند دقیقه روی چشم کودک بگذارید. این کار را چند بار در روز انجام دهید.

می توانید با صابون چشمی ویژه (که در داروخانه ها موجود است) یا با شامپو بچه پلک بچه را تمیز کنید. با گوش پاک کن از این محلول روی پلک بمالید. اگر کودک شما لنز چشمی استفاده می کند، از او بخواهید که فعلاً عینک بزند و لنزها را دربیاورد. قبل از آنکه او دوباره لنزها را به چشم بزند، خوب آنها را تمیز کنید.

اگر فرزندتان در کاسه چشمش احساس درد می کند یا مشکل دید دارد، با پزشک تماس بگیرید. اگر قرمزی یا ورم بیشتر از قسمت پلک بود (داخل چشم یا بخش های دیگر صورت) هم با پزشک تماس بگیرید.

اگر گل مژه بدتر شد چه کنیم؟

گل مژه معمولاً بعد از چند روز شروع به بهبود می کند. اگر بدتر شد، با پزشک تماس بگیرید. پزشک به شما کرم آنتی بیوتیک می دهد تا روی گل مژه بمالید یا داروی آنتی بیوتیک تجویز می کند. در موارد نادر، پزشک برشی روی پلک می زند تا ماده داخل آن خارج شود.پیشگیری

کودکانی که یک گل مژه می زنند، در خطر بیشتری برای گل مژه بعدی هستند. برای کاهش ریسک این کارها را انجام دهید:

• هر روز یا هر چند روز یک بار پلک ها را با شامپو بچه رقیق تمیز کنید.
• لنزهای چشمی را طبق دستورالعمل مربوطه عفونت زدایی کنید.
• قبل از رفتن به رختخواب آرایش را پاک کنید.
• سه ماه بعد از اولین استفاده از ریمل، خط چشم مایع و سایه چشم، آنها را دور بیندازید.
• هرگز از حوله یا دستمال افرادی که گل مژه دارند استفاده نکنید.
• دستها را زود به زود بشویید.

علی آرا
1393,04,28, ساعت : 18:40
http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1393/4/27/2441993_385.jpg علیرضا عباسپور متخصص داخلی درگفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران (http://yjc.ir/fa/list/7/57) گفت: گل مژه التهاب حاد غدههای چربی در قاعده مژهها به علت عفونت باکتریایی است.
در واقع گل مژه بیماری شایعی است که میتواند افراد را در سنین مختلف گرفتار کند، گل مژه به صورت یک توده متورم، حساس و دردناک و قرمز رنگ در نزدیکی لبه پلک تظاهر میکند.
این توده در حقیقت یک آبسه کوچک است که در اثر عفونت یا التهاب ریشه مژهها یا غدد ترشح کننده چربی پلک ایجاد میشود و همچنین تماس دست آلوده با چشم و التهاب لبه پلک ارتباط حقیقی دارد که باعث بروز گل مژه در افراد می شود.


وی افزود: از علائم و نشانههای گل مژه میتوان به احساس سنگینی و درد پلک، ایجاد یک توده برجسته قرمز رنگ دردناک در لبه پلک، خروج ترشحات چرکی از گل مژه اشاره کرد.
معمولا اکثر گل مژهها ظرف چند روز به تدریج بهبود مییابند و مشکل خاصی ایجاد نمیکنند، در گل مژههای معمولی استفاده از قطرههای آنتیبیوتیک با آنتی بیوتیک خوراکی فایدهای ندارد اما در کودکان لازم است، آنتی بیوتیک خوراکی برای جلوگیری از گسترش عفونت به بهتر پلک و قسمتهای مجاور استفاده شود.


وی توصیه کرد: درصورت بروزگل مژه های مکرر حتما به یک پزشک متخصص مراجعه شود.
انتهایپیام/

rafaat
1394,02,30, ساعت : 17:58
گل مژه و درمان ان

http://media.isna.ir/content/1412855685566_10.jpg/4

یک متخصص چشم، اختلال در عملکرد غدد چربیساز لبه پلک چشم را از جمله عوامل مهم ایجاد گل مژه چشم

عنوان کرد. دکتر جلیل امیدیان در گفت وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه کرمانشاه،

با اشاره به وجود غدد چربی بر روی لبه پلک، اظهار کرد: چربی تولید شده از این غدد موجب تسهیل در پلک زدن و انجام حرکات چشم

می شود. وی اظهار کرد: در برخی افراد فعالیت این غدد دچار اختلال شده و چربی به خوبی از آنها ترشح نمی شود و همین امر موجب تجمع چربی

بر لبه پلک چشم شده که این امر احتمال عفونت در لبه چشم را افزایش می دهد. امیدیان افزود: این عفونت حاد غدد چربی لبه پلک «گل مژه» گفته میشود

که موجب التهاب و قرمزی چشم شده و با درد همراه است. این متخصص چشم افزود: گل مژه معمولا بصورت موضعی پلک را درگیر کرده، اما مواردی هم هست

که این عارضه در سطح پلک گسترش می یابد و پلک زدن را دشوار می کند. امیدیان بهترین راهکار درمانی خانگی گل مژه را قراردادن کمپرس گرم بر روی پلک عنوان

کرد و افزود: باید روزانه چند مرتبه و در هر مرتبه 10 تا 15 دقیقه کمپرس گرم را بر روی لبه پلک قرار داد که این کار موجب میشود تا گرفتگی غدد چربی باز شده و التهاب

چشم کاهش یابد. وی افزود: همچنین با مراجعه به چشم پزشک قطره های آنتی بیوتیک مانند قطره «تتراسایکلین» برای کنترل عفونت و بهبود عملکرد غدد چربی ساز

پلک تجویز میشود. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار کرد: با استفاده از این روش ها گل مژه به طور معمول طی مدت چند روز بهبود می یابد،

اما در مواردی امکان مزمن شدن و ماندگاری آن بر روی پلک چشم نیز وجود دارد. این متخصص چشم اظهار کرد: در این حالت التهاب چشم و قرمزی آن برطرف شده،

اما گل مژه بصورت موضعی به حالت برجستگی مشخص روی پلک چشم باقی می ماند که در این حالت به آن "شالازیون"گفته می شود. در این حال در ابتدا مجددا

قطره های آنتی بیوتیکی و استفاده از کمپرس گرم تجویز می شود و در صورت عدم رفع برجستگی به ناچار تخلیه گل مژه با استفاده از یک سرنگ انجام میشود.

در برخی موارد نیز یک کورتون داخل ضایعه تزریق شده و بهبودی حاصل می شود این چشم پزشک با بیان اینکه افرادی که جوش و آکنه بسیار داشته

و نیز افرادی که شوره چشم دارند بیش از سایر افراد مستعد گل مژه هستند، گفت: این افراد جهت پیشگیری از گل مژه باید بطور مرتب

بهداشت پلک خود را رعایت کرده و هر روز پلک خود را با شامپو بچه بشویند.وی افزود: همچنین استفاده روزانه از کمپرس

گرم و نیز ماساژ پلک که موجب آب شدن چربی غدد لبه پلک شده و خروج چربی را از این غدد آسان تر می کند

راهکارهای دیگری است که می توان برای پیشگیری از گل مژه زدن استفاده کرد.

rafaat
1394,06,04, ساعت : 22:49
چند نکته درباره گل مژه

http://media.isna.ir/content/1412855685566_10.jpg/4

یک چشم پزشک گفت: در کنار مژه ها، غدد چربی وجود دارد که با ترشحات خود مانع از خشک

شدن چشم می شوند؛ زمانی که این ترشحات، غیرطبیعی شوند یا ریشه مژه ملتهب شود، گل مژه به وجود می آید.

دکتر محمودرضا پناهی بزاز در گفت و گو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خوزستان،

با اشاره به علایم ایجاد گل مژه اظهار کرد: ورم لبه پلک، درد و قرمزی آن از علایم گل مژه است. این علایم به مدت چند روز شدید

شده و به تدریج فروکش می کند.وی افزود: گل مژه در همه افراد ایجاد نمی شود؛ این عارضه معمولا در کسانی که دارای پوست چرب

و حساسیت های پوستی هستند، شایع تر است. همچنین احتمال بروز آن در سنین نوجوانی بیشتر است.این عضو هیات علمی

دانشگاه جندی شاپور اهواز بیان کرد: برای پیشگیری از ایجاد گل مژه، رعایت مواردی مانند شست و شوی روزانه لبه پلک

و رعایت بهداشت چشم بسیار مهم است. در صورت ابتلا به گل مژه نیز گذاشتن مکرر کمپرس گرم هر بار به مدت

10 تا 15 دقیقه و تکرار آن به مدت چند روز و استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی توصیه می شود.

پناهی بزاز گفت: هنگام استفاده از کمپرس آب گرم، چشم ها باید حتما بسته باشند.

هرگز نباید گل مژه را فشار داد، زیرا این کار موجب سرایت آن به سایر نقاط پلک می شود.

.: Amitis :.
1394,08,07, ساعت : 20:26
http://www.hidoctor.ir/wp-content/uploads/2015/10/phototake_rm_photo_of_infected_sty.jpg (http://www.hidoctor.ir/wp-content/uploads/2015/10/phototake_rm_photo_of_infected_sty.jpg)گل مژه چه درمان هایی دارد و چگونه در چشم ایجاد می شود چگونه می توان از بروز این تورم پیشگیری کرد توصیه چشم پزشک ها در این زمینه چیست و راههای طبیعی درمان آن کدامند


دکتر کیپور اپتومتریست و متخصص چشم پزشکی گفت: معمولا گلمژه یک التهاب عمومی شایع در ردههای گوناگون سنی است که در اثر ایجاد التهاب یا بروز عفونت باکتریایی در غدد چربی پلک ایجاد میشود و با ایجاد نوعی تورم در پلک و احساس سنگینی همراه است.
وی افزود: عموما ایجاد این برجستگی جای نگرانی ندارد و خود به خود پس از دوره زمانی خاص بهبود مییابد و رفع میشود.
دکتر کیپور در خصوص مواردی برای تسریع روند بهبودی اظهار داشت: انجام کمپرس آب گرم به تعداد 3 یا 4 بار در روز موجبات تخلیه گلمژه را به مرور زمان فراهم میکند. در مواردی که گل مژه با سیر پیشروندهای مواجه باشد میتواند اختلالاتی مثل درجاتی از آستیگماتیسم را در فرد ایجاد کند.
وی عنوان کرد: از آنجا که گلمژه ریشه باکتریایی دارد از قابلیت انتقال و سرایت برخوردار است و برای پیشگیری از ابتلا به ضایعه، رعایت بهداشت فردی و اهتمام به انجام تدابیر مراقبتی و عدم اشتراک وسایل شخصی اکیدا توصیه میشود و همچنین از تماس دست با چشمها و مالش چشمها در مبتلایان به گل مژه باید خودداری شود.
این متخصص چشم خاطر نشان کرد: مهمترین عامل پیشگیری از گل مژه رعایت بهداشت ناحیه پلکها و انجام شستشوی منظم چشم و پلک با شامپو بچه میباشد، همچنین افرادی که مستعد گل مژه هستند با کاربرد ژل های ویژه مرطوب کننده حتما دقت و توجه به خرج دهند تا امکان دچار شدن به گل مژه در آنها حتی المقدور کاهش یابد.
باشگاه خبرنگاران جوان

.: Amitis :.
1394,08,23, ساعت : 16:09
http://www.hidoctor.ir/wp-content/uploads/2015/11/eye-sty-n.jpg (http://www.hidoctor.ir/wp-content/uploads/2015/11/eye-sty-n.jpg)
چه افرادی بیشتر از دیگران در معرض مبتلا شدن به گل مژه هستند و چه زمینه هایی گل مژه را در میان پلک شما ایجاد می کند چگونه می توان از بروز آن پیشگیری کرد راه های درمانی مفید در این زمینه را برایتان اورده ایم

ابوالفضل کسایی دیابت و چاقی را یکی از عوامل مستعد کننده بروز گل مژه و شالازیون دانست و گفت: غدهای بنام «میبومین» در جدار پلک وجود دارد که مسئول ترشح چربی است که این امر باعث میشود اشک چشم با تاخیر تبخیر شود و چشم دچار خشکی نشود.
رئیس بخش پلاستیک و ترمیمی بیمارستان فارابی، افزود: چاقی، دیابت، افزایش کلسترول موجب افزایش میزان ترشح چربی و افزایش فعالیت غده میبومین میشود در نتیجه میزان چربی بیشتری در پلک ترشح میشود و دهانه بین مژه ها بسته میشود و چربی در بین لایه های پلک تجمع مییابد و موجب بروز گل مژه و شالازیون میشود.

وی یادآور شد: افرادی که دچار چاقی, دیابت, افزایش کلسترول, قند خون و چربی هستند باید به گل مژه توجه زیادی داشته باشند و اگر بیش از حد معمول به گل مژه مبتلا شدند برای بررسی بیشتر به متخصص غدد مراجعه کنند زیرا ممکن است به دیابت مبتلا شده باشند.
کسایی اظهار کرد: مصرف زیادی شیرینیجات و شکلات نیز موجب تجمع گلوکز به شکل چربی در بدن میشود که این مساله نیز میتواند موجب افزایش ترشح چربی و فعالیت غده میبومین شود و فرد را در معرض ابتلا به گل مژه یا شالازیون قرار دهد