PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آشنایی با کشور نروژSaRa
1389,02,15, ساعت : 18:18
پادشاهی نروژ ( Kingdom of Norway ) کشوری است واقع در اروپای شمالی ، غرب شبه جزیره ی اسکاندیناوی ، غرب سوئد و در حاشیه ی دریای شمال ( در جنوب ) و دریای نروژ ( در غرب ) . پایتخت نروژ ، شهر اسلو ( Oslo ) با 792 هزار نفر جمعیت می باشد . مساحت نروژ 324.220 کیلومتر مربع و جمعیت آن 4 میلیون و 630 هزار نفر است . از مهمترین شهرهای نروژ می توان به برگن 235 هزار نفر ، تروندهیم 153 هزار نفر ، استاوانگر 111 هزار نفر و باروم 103 هزار نفر اشاره کرد . تقریبا 70 % خاک نروژ به دلیل سرمای شدید و همجواری با قطب شمال غیر قابل سکنی می باشد و هرچه از شمال به طرف جنوب نروژ پیش برویم از برودت هوا کاسته و به تراکم جمعیت افزوده می شود . نروژ از قدیمی ترین حکومت های پادشاهی اروپا محسوب می شود که هنوز هم به قوت خود باقی است . اولین حکومت پادشاهی به سال 994 میلادی و ورود وایکینگ ها به منطقه ی فعلی نروژ بر می گردد که یک وایکینگ به نام اولاف تریکوانسون با پذیرفتن آیین مسیحیت خود را پادشاه نامید . در سال 1397 میلادی نروژ و دانمارک یک اتحادیه را تشکیل دادند که چهار قرن پایدار ماند . در سال 1814 سوئد پیشنهاد ادغام نروژ را در خاک خود کرد ولی با مقاومت نروژ مواجه شد سپس با یک حمله ی برق آسا نروژ را اشغال نمود اما پذیرفت که نروژ کماکان قانون اساسی خود را حفظ کند . با رشد احساسات ناسیونالیستی در قرن 19 میلادی با برگزاری یک رفراندوم در سال 1905 نروژ از سوئد جدا شد . در سال 1914 و با شروع جنگ جهانی اول ، نروژ بی طرفی خود را در جنگ اعلام کرد . این جنگ خسارات سنگینی به صنعت کشتیرانی نروژ وارد کرد . در آغاز جنگ جهانی دوم در سال 1939 نروژ باز هم بی طرفی خود را در جنگ اعلام کرد با این حال با حمله ی آلمان نازی مواجه گشت و برای 5 سال بین سال های 1940 تا 1945 در اشغال آلمان نازی باقی ماند . در سال 1949 نروژ بی طرفی خود را ترک گفت و به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) پیوست . کشف نفت و گاز از سواحل جنوبی نروژ واقع در دریای شمال در اواخر دهه ی 60 میلادی اقتصاد نروژ را به یکباره متحول کرد . در همه پرسی که در سال 1972 و 1994 میلادی برگزار شد نروژ به اتحادیه ی اروپایی پیوست ولی واحد پول خود ( کرون ) را به یورو تغییر نداد . پادشاه نروژ هارالد پنجم در 17 ژانویه ی 1991 پس از مرگ پدرش به قدرت رسید و کماکان هم پادشاه نروژ می باشد ، پس از به حکومت رسیدن هارالد پنجم ، او پسرش شاهزاده هاکُن مگنوس ( متولد 20 جولای 1973 ) را وارث و جانشین خود اعلام کرد . در 17 اکتبر 2005 نیز ینس استولتنبرگ به سمت نخست وزیر نروژ برگزیده شد . نژاد 95 % مردم این کشور ، نروژی و 3 % هم سوئدی و دانمارکی هستند . دین 86 % نروژی ها ، پروتستان لوتری ، 1 % کاتولیک و 1 % مسلمان هستند . زبان رسمی مردم نروژ ، نروژی با دو لهجه ی ( بوکمال و نیرورسک ) می باشد ، همچنین زبان های سامی و فنلاندی نیز رایج است ( زبان رسمی 7 ایالت نروژ سامی است ) . واحد پول نروژ ، کرون با واحد جزء ( اوره ) نام دارد . صادرات عمده ی نروژ را نفت تشکیل می دهند ، به طوری که نروژ روزانه 3 میلیون بشکه نفت خام صادر می کند ولی در سازمان جهانی اوپک عضویت ندارد . از دیگر صادرات نروژ می توان به ، گوشت گاو ، شیر و سایر فراورده های دامی اشاره کرد .http://www.flags.net/images/largeflags/NORW0001.GIF
مستعمرات نروژ :

جزیره ی بووت ( Bouvet Island ) : واقع است در جنوب آفریقا ، اقیانوس اطلس جنوبی ، جنوب غرب دماغه ی امید نیک در نزدیکی قطب جنوب ( تمام این جزیره یخی است و کسی در آن زندگی نمی کند ) مساحت این جزیره 35 کیلومتر مربع است . نکته ی جالب در مورد جزیره ی بووت ، منزوی بودن مطلق این جزیره است که منزوی ترین مکان در دنیا شناخته می شود ، نزدیک ترین سرزمین با این جزیره 1408 کیلومتر فاصله دارد که نام آن جزیره ی تامسون می باشد . گفتنی است این جزیره بر اثر فوران آتشفشان در بین سالهای 1895 تا 1896 ویران شد .

جزیره ی یان ماین ( Jan Mayen ) : واقع است در بین دریای نروژ و دریای گرینلند ، شرق گرینلند و در نزدیکی قطب شمال ، 231.74 کیلومتر مربع وسعت و خالی از جمعیت ، تنها تجهیزات واقع در این جزیره یک ایستگاه هواشناسی و یک ایستگاه رادیویی است .

اسوالبارد ( Svalbard ) : واقع است در شمالی ترین نقطه ی اروپا ، مجموعه جزایری است بین قطب شمال ، دریای بارنت و گرینلند و دریای نروژ و واقع در شمال نروژ . پایتخت این جزایر شهر لانگیرباین ( Longyearbyen ) می باشد . مساحت جزایر اسوالبارد 38 هزار و 555 کیلومتر مربع و جمعیت آن نزدیک به 3 هزار نفر است . اسوالبارد بزرگترین مستعمره ی نروژ محسوب می شود .کشور نروژ مشتمل بر 19 ایالت می باشد :
1 - آکرشوس ( Akershus )

2 - اوست آدر ( Aust-Agder )

3 - بوسکرود ( Buskerud )

4 - فینمارک ( Finnmark )

5 - هدمارک ( Hedmark )

6 - هوردالند ( Hordaland )

7 - مود اوگ رومسدال ( More og Romsdal )

8 - نوردلند ( Nordland )

9 - نورد تروندلاگ ( Nord-Trondelag )

10 - اوپلند ( Oppland )

11 - اسلو ( Oslo )

12 - اوستفولد ( Ostfold )

13 - روگالند ( Rogaland )

14 - سون اوگ فوردان ( Sogn og Fjordane )

15 - سور تروندلاگ ( Sor-Trondelag )

16 - تلمارک ( Telemark )

17 - ترومز ( Troms )

18 - وست آدر ( Vest-Agder )

19 - وستفولد ( Vestfold )


http://www.flags.net/maps/NORW_map.gif

sara h
1394,02,10, ساعت : 16:39
http://s2.picofile.com/file/7115967311/norway.jpg
زیر آسمان نروژ: "نروژ" (به انگلیسی Norway و به نروژی Norge) یک کشور کوهستانی و سردسیر در شمال اروپا و غرب شبه جزیره اسکاندیناوی است.نروژ با مساحتی معادل 385,252 کیلومترمربع جمعیتی در حدود 4.9 میلیون نفر دارد که حاکی از تراکم بسیار اندک جمعیت در این کشور است.حدود 600 هزار نفر جمعیت نروژ در پایتخت این کشور در شهر"اسلو" Oslo زندگی می کنند.تقریبا 70 % درصد خاک نروژ به دلیل سرمای شدید و همجواری با قطب شمال غیر قابل سکنی می باشد و هرچه از شمال به طرف جنوب نروژ پیش برویم از برودت هوا کاسته و به تراکم جمعیت افزوده می شود.بخشهای شمالی نروژ بخاطر نزدیکی به قطب شمال دارای آب و هوای به شدت سرد (نه ماه بارش برف و باران) هستند و جمعیت زیادی در آن مناطق زندگی نمی کنند.عمده تراکم جمعیت نروژ در بخش جنوبی این کشور که آب و هوای به مراتب معتدل تری دارد متمرکز می باشد.


جغرافیای نروژ
نروژ با کشور سوئد 1619 کیلومتر،با کشور فنلاند 727 کیلومتر و با کشور روسیه 196 کیلومتر مرز مشترک دارد.طول کل مرزهای این کشور 2542 کیلومتر می باشد.کشور نروژ بیش از 19,312 کیلومتر خط ساحلی اقیانوسی دارد.کشور نروژ از سه طرف به دریا راه دارد و بسیاری از رودهایی که به دریای شمالی و دریای بالتیک می ریزند از این کشور عبور می کنند.

http://s2.picofile.com/file/7115921498/map_of_europe.gifموقعیت جغرافیایی کشور نروژ در نقشه اروپا
هیچ کشوری به اندازة نروژ در سواحل خود بریدگی های کوچک و بزرگ ندارد.این بریدگی ها که متعلق به دوران یخچالی است،"فیوردFjord " میگویند.نروژ از مهمترین کشورهایی است که سواحل دندانهدار دارد.این فرو رفتگی ها و پیشرفت های صخرهها در آب دنباله سرزمین اصلی نروژ محسوب می شوند.نروژ دارای جزیرههای فراوانی نیز میباشد که با جنگلهای انبوه از درخت پوشیده شده است.در شمال نروژ جزایر متعددی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:"لوپهاوت"،"رینگواسوی" و "سنجا".در شمال غربی نیز مجمعالجزایر "لوفتون" (لوفون) شامل 12 جزیرة بزرگ و 35 جزیره کوچک، جزیره "ویکنا"،جزیرة "هیترا" و "فوریا" واقع شدهاند.
کشور نروژ به علت داشتن خلیج های فراوان به "کشور هزار خلیج" نیز شهرت دارد.از مهمترین این خلیج ها میتوان به خلیج های "تانا"،"لاکسه"،"پورسانگر"،"وستافیورد" در نواحی شمال و شمال غربی و خلیج های "فیوردین"، "بوکن"، "اوسلو" و "هاردانگر" در نواحی غربی و جنوبی نروژ اشاره نمود.
در این کشور دریاچههای متعددی نیز وجود دارند که مربوط به دوران یخچالی هستند.بزرگترین دریاچه نروژ با مساحت 368 کیلومتر مربع "جدست دالس برن" نام دارد.مهمترین یخچال طبیعی نروژ نیز "جست - دالسبرن" نامیده می شود که مساحت آن 486 کیلومترمربع است.
بنادر نروژ که عمدة در سواحل اقیانوس اطلس، دریای شمال و تنگه اسکاژراک قرار دارند مراکز ایالات نروژ نیز هستند.مهمترین این بنادر عبارتند از: "بودو"، "نامسوس"، "تروندهایم"، "هرمانس ورک"، "برگن"، "اگرسوند"، "آردا"، "گولن"، "اوسلو"، "درامن"، "هورتن"، "فردریک اشتاد"، "توسن برگ"، "لارویک"، "آرندال"، "کریستین سوند"،" ریزور"، "لانگه سوند"، "موس" و "کراگرو".
مهمترین رشتهکوه این کشور،رشته کوههای اسکاندیناوی است که درههای زیبا و عمیق آن یکی از پرطرفدارترین جاذبههای گردشگری نروژ میباشد.نروژ، کشوری کوهستانی است و قسمت عمدهای از اراضی نروژ حتی در منطقه کوهستانی پوشیده از جنگل است.چوب این جنگلها منبع درآمد خوبی برای کشور نروژ به شمار میآید.http://s2.picofile.com/file/7115972575/norway_winter.jpgآب و هوای نروژبا توجه به نزدیکی این کشور به قطب شمال انتظار میرود بدلیل سرمای قطب آب و هوای سرد و منجمد کننده داشته باشد ولی تحت تأثیر جریان آب گرم گلفاستریم و بادهای مرطوب غربی که از اقیانوس اطلس به داخل کشور میوزند،نروژ آب و هوای قابل تحملّی دارد.البته قسمتهای شمالی کشور دارای سرمای زیاد و قسمتهای مرکزی و جنوبی دارای آب و هوای نسبتاً معتدل با فصل سرمای طولانی است.تغییرات دما در این کشور در فصل سرما از 15- تا 2+ متغییر است.نگاهی به تاریخ نروژنروژ از قدیمی ترین حکومت های پادشاهی اروپا محسوب می شود که هنوز هم به قوت خود باقی است .اولین حکومت پادشاهی به سال 994 میلادی و ورود وایکینگ ها به منطقه ی فعلی نروژ بر می گردد که یک وایکینگ به نام "اولاف تریکوانسون" با پذیرفتن آیین مسیحیت خود را پادشاه نامید .در سال 1397 میلادی نروژ و دانمارک یک اتحادیه را تشکیل دادند که چهار قرن پایدار ماند.در سال 1814 میلادی،سوئد به پاس خدماتی که سوئد در برانداختن "ناپلئون بناپارت"-امپراتور فرانسه-کرده بود،پیشنهاد ادغام نروژ را در خاک خود کرد ولی با مقاومت نروژ مواجه شد.سپس سوئد با یک حمله ی برق آسا نروژ را اشغال نمود و برخلاف میل قلبی مردم نروژ،این کشور ضمیمه سوئد شد و همراه با نروژ،ایسلند نیز که متعلق به نروژ بود به سوئد تعلق گرفت اما سوئد پذیرفت که نروژ کماکان قانون اساسی خود را حفظ کند.ببه طور کلی باید گفت که سرزمین نروژ از سال 1381 تا 28 مارس 1814 میلادی ضمیمه دانمارک و از آن پس تا سال 1905 میلادی ضمیمه سوئد بود.با رشد احساسات میهن پرستی در قرن 19 میلادی و با برگزاری یک همه پرسی در سال 1905 میلادی،سرانجام نروژ از سوئد جدا شد و کشور مستقل نروژ کنونی شکل یافت.نروژ در جنگهای جهانی در سال 1914 میلادی و با شروع جنگ جهانی اول ،نروژ بی طرفی خود را در جنگ اعلام کرد ولی با این همه این جنگ خسارات سنگینی به صنعت کشتیرانی نروژ وارد کرد.در آغاز جنگ جهانی دوم در سال 1939 میلادی،نروژ باز هم بی طرفی خود را در جنگ اعلام کرد ولی با این حال با حمله ی آلمان نازی مواجه گشت و برای 5 سال بین سال های 1940 تا 1945 میلادی در اشغال آلمان نازی باقی ماند .در سال 1949 میلادی،نروژ بی طرفی خود را ترک گفت و به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی( ناتو )پیوست.
پادشاه و دولت نروژپادشاه فعلی نروژ "هارالد پنجم" در 17 ژانویه سال 1991 میلادی پس از مرگ پدرش به قدرت رسید.پس از به حکومت رسیدن هارالد پنجم، او پسرش شاهزاده "هاکُن مگنوس" ( متولد 20 جولای 1973میلادی) را وارث و جانشین خود اعلام کرد.در 17 اکتبر سال 2005 میلادی نیز "ینس استولتنبرگ" به سمت نخست وزیر نروژ برگزیده شد.
http://s2.picofile.com/file/7115902040/Norway_prime_minister.jpg http://s2.picofile.com/file/7115903224/KingHaraldVOfNorway12697.jpgینس استولتنبرگ(نخست وزیر نروژ) هارالد پنجم(پادشاه نروژ)پارلمان یا مجلس ملی نروژ ساختمان پارلمانی نروژ که به زبان نروژی Stortinget (به انگلیسی: Great thing) نام دارد در مرکز شهر اسلو واقع شده است.در پارلمان ملی نروژ، 169 کرسی پارلمانی وجود دارد که انتخابات سراسری برای انتخاب اعضای آن هر چهار سال یک بار برگزار می شود.مجلس نروژ یک نخست وزیر اصلی یا President و پنج عضو جانشین یا Vice President دارد.
مجلس ملی نروژ در سال 1814 میلادی تاسیس شده است و در حال حاضر هفت حزب اصلی اداره کننده این مجلس هستند: حزب کار یا Labour Party با 64 نماینده،حزب پیشرفت یا Progress Party با 41 عضو،حزب محافظه کار یا Conservative Party با 30 نماینده،حزب چپ سوسیالیست یا Socialist Left Party با 11 نماینده،حزب مرکزی یا Centre Party با 11 نماینده،حزب دموکرات مسیحی یا Christian Democratic با 10 عضو و در نهایت حزب لیبرال مردم یا Liberal Party با 2 نماینده.در شکل زیر،پراکندگی احزاب هفتگانه مجلس نروژ از سال 2005 میلادی به بعد را به وضوح مشاهده می کنید.
http://s2.picofile.com/file/7124824408/stortinget.jpg
ساختار مجلس ملی نروژ Stortinget و احزاب هفتگانه آن
پرچم ملی نروژhttp://s2.picofile.com/file/7115908488/Norway_flag2.jpgپرچم کشور نروژ همانند سایر کشورهای اسکاندیناوی به صورت صلیب است. از سال 1381 میلادی تا 1814 میلادی،نروژی ها از پرچم دانمارک استفاده میکردند که صلیبی سفید بر زمینهای قرمز داشت.با استقلال نروژ در سال 1905میلادی،نروژی ها بر پرچم خود یک صلیب آبی رنگ نیز افزودند تا هم حاکمیت خویش را نشان دهند و هم پرچم شان از پرچم دانمارک متمایز گردد.http://s2.picofile.com/file/7115892254/denmark_finland_norway_sweden_flag.jpg
پرچم ملی چهار کشور سوئد،دانمارک،نروژ و فنلاندشهرها و استانهای نروژپس از اسلو Oslo بعنوان پایتخت نروژ، از مهمترین شهرهای نروژ می توان به شهرهای "برگن" Bergen ،"تروندهایم" Trondheim و "استاوانگر" Stavanger اشاره کرد. http://s2.picofile.com/file/7115941933/Norway_map_11_.jpgموقعیت های جغرافیایی شهرهای مهم نروژنروژ شامل 19 استان و 448 شهرستان میباشد.بخشداری هر شهرستان در زبان نروژی "کمدن" نام دارد که موظف به اجرای قوانین و سروسامان دادن به زندگی مردم هستند.نام 19 استان یا ایالت نروژ بدین شرح است:
http://s2.picofile.com/file/7115915585/norway_map_1_.gifhttp://s2.picofile.com/file/7116013866/norway_states.jpg

نژاد و مذهب در نروژ
وایکینگها مهمترین اقوامی بودند که در نروژ سکنی داشتند.پیشینه مردم نروژ از نژاد اسکاندیناوی و از تبار وایکینگها و از شاخه ژرمنها(آلمانها) هستند. نژاد 95 % مردم این کشور نروژی است و 3 % هم سوئدی و دانمارکی هستند.دین 86 % از مردم نروژ،پروتستان لوتری ،3 % کاتولیک و پروتستان و 1 % مسلمان و 10 % باقیمانده نیز تعلق دینی مشخصی ندارند.به تازگی و با مهاجرت مسلمانان به نروژ طی سالهای اخیر،اشاعه دین اسلام در نروژ افزایش یافته بطوریکه در شهر اسلو-پایتخت این کشور-مکانهای عبادتی برای نمازگزاران مسلمان ساخته شده است.
زبان در نروژزبان نروژی دارای دو نوع زبان نوشتاری مختلف است که بوکمل Bokmål و نی نورسک Nynorsk نامیده می شود.زبان بوکمل تقریبا در 80 تا 90 درصد خاک نروژ استفاده می شود.محدوده و قلمرو این دو زبان را می توانید در شکل زیر مشاهده کنید.در شهر اسلو مردم از زبان نروژی(بوکمل) استفاده می کنند.تفاوت بین این دو نوع زبان نوشتاری زیاد نیست و بسیاری از کلمات بهم شبیه هستند.مثلا در بوکمل، کلمه ی "من"، Jeg نوشته می شود ولی در زبان نوشتاری نی نورسک، Eg نوشته می شود و یا کلمه ی "نیست" در بوکمل Ikke نوشته می شود ولی در زبان نی نورسک Ikkje نوشته می شود.

http://s2.picofile.com/file/7124734080/Norwegianmalforms.png

همچنین در نروژ زبان های سامی و فنلاندی نیز رایج است( زبان رسمی 7 ایالت نروژ زبان سامی است).زبان نروژی شباهت های زیادی با زبان سوئدی و دانمارکی دارد.زبان انگلیسی در سطح مدارس ابتدایی نروژ تدریس می شود و عمده مردم نروژ زبان انگلیسی را در سطح بسیار عالی Fluent صحبت می کنند و می فهمند.

اقتصاد نروژ کشف نفت و گاز از سواحل جنوبی نروژ واقع در دریای شمال در اواخر دهه ی 60 میلادی،اقتصاد نروژ را به یکباره متحول کرد و امروزه نروژ یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب میشود چرا که یکی از بهترین و مرغوبترین چاههای نفت دنیا را دارا میباشد که عده زیادی در پالایشگاههای نفت آن مشغول به کار هستند.نروژ بعنوان سومین کشور صادرکننده گاز و پنجمین صادرکننده نفت خام در دنیا،روزانه 3 میلیون بشکه نفت خام صادر می کند ولی با اینحال نروژ در سازمان جهانی اوپک عضویت ندارد.صادرات نفتی نروژ 45 % حجم کل صادرات این کشور را تشکیل می دهد.از دیگر صادرات نروژ می توان به گوشت گاو ،شیر و سایر فراورده های دامی اشاره کرد.
کشاورزی در این کشور از رونق بسیار بالایی برخوردار است و تقریبا 94 درصد خاک این کشور قابل کشت است.همچنین به دلیل اینکه نروژ را دو دریای شمال و دریای نروژ احاطه کرده،بسیاری از مردم نیز به ماهیگیری میپردازند و یکی از چرخههای اقتصاد این کشور را آبزیان دریایی تشکیل میدهد.سه نوع ماهی در آبهای نروژ یافت میشود که در هیچ جای دنیا نیست و مردم نروژ با این سه نوع ماهی، غذاهای لذیذ تهیه میکنند و در مهمانیهای رسمی بر سر میز قرار میدهند.عمده غذای مردم نروژ را آبزیان تشکیل میدهد و با انواع جلبکها و سبزههای دریایی،کوکو و خورشت درست میکنند.

پول رایج نروژ
واحد پول نروژ،کرون نروژی NOK با واحد جزء " اوره " نام دارد که هر صد اوره معادل یک کرون است.http://s2.picofile.com/file/7115979779/norwegian_kroner.jpg

در همه پرسی هایی که در سال 1972 و 1994 میلادی برگزار شد نروژ با پیوستن به کشورهای عضو اتحادیه اروپا EU مخالفت کرد و همچنین واحد پول خود ( کرون) را به یورو تغییر نداد.نروژ در جمع کشورهای عضو شنگن قرار دارد.

مستعمرات کشور نروژ در نقاط مختلف دنیا
1-اسوالبارد( Svalbard ): این مجموعه جزیره در شمالی ترین نقطه ی اروپا بین قطب شمال،دریای بارنت و گرینلند و دریای نروژ و واقع در شمال نروژ قرار دارد.پایتخت این جزایر شهر "لانگیرباین" Longyearbyen می باشد و مساحت جزایر اسوالبارد 38 هزار و 555 کیلومتر مربع و جمعیت آن نزدیک به 3 هزار نفر است.اسوالبارد بزرگترین مستعمره ی نروژ محسوب می شود.

http://s2.picofile.com/file/7116000428/svalbard.jpg 2-جزیره ی بووت ( Bouvet Island ): تمام این جزیره یخی است و کسی در آن زندگی نمی کند.مساحت این جزیره 35 کیلومتر مربع است و در جنوب آفریقا و در جنوب اقیانوس اطلس جنوبی در جنوب غرب دماغه ی "امید نیک" در نزدیکی قطب جنوب قرار دارد.نکته ی جالب در مورد جزیره بووت،منزوی بودن مطلق این جزیره است که منزوی ترین مکان در دنیا شناخته می شود.نزدیک ترین سرزمین با این جزیره 1408 کیلومتر فاصله دارد که نام آن جزیره ی "تامسون" می باشد که البته این جزیره بر اثر فوران آتشفشان در بین سالهای 1895 تا 1896 میلادی ویران شد.
3-جزیره ی یان ماین ( Jan Mayen ) : واقع است در بین دریای نروژ و دریای گرینلند ، شرق گرینلند و در نزدیکی قطب شمال ، 231.74 کیلومتر مربع وسعت و خالی از جمعیت.تنها تجهیزات واقع در این جزیره یک ایستگاه هواشناسی و یک ایستگاه رادیویی است .
ورزش در نروژکوههای" گلیتریند "و " گالدهوپیگین"مکانهایی برای اسکی و کوهنوردی میباشد و همه ساله عده زیادی از کشورهای اروپایی برای اسکی و قلهنوردی به آنجا سفر میکنند.رود "گلوما" به طول 611 کیلومتر و دریاچه "میوسا" با مساحت 638 کیلومتر مربع، بهترین مکان برای قایقسواری و کانو (قایقهای یک نفره کشیده و باریک و نوکتیز) است.بسیاری از ورزشکاران این رشته برای اجرای مسابقات قایقسواری از سراسر اروپا به آنجا سفر میکنند.جزیره "هینویا" نیز یکی دیگر از مکانهای جذاب طبیعی میباشد که تابستانها میتواند جایگاه خوبی برای گردشگران باشد. نکته گفتنی دیگر در مورد این کشور این است که ورزشهای آبی و همچنین ورزشهای زمستانی از جمله اسکی و پاتیناژ با توجه به جغرافیای نروژ از طرفداران زیادی برخوردار است.درسالهای اخیر،تیم ملی فوتبال نروژ دوبار در جام جهانی فوتبال سالهای 1994 و 1998 میلادی حضور داشته است.