PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روز شمار تاریخ ایرانصفحه ها : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

dokhtare sahra
1390,02,03, ساعت : 12:10
سوم اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت شیخ بهایی، عالم کمنظیر، فقیه و حکیم فرزانه است؛ او که از شاگردان شهید ثانی و از افتخارات جهان اسلام بهشمار میآید.
شیخ بهایی در طول حیات پربار خویش، به نقاط مختلف جهان سفر کرد و از محضر استادان برجسته، در رشتههای گوناگون استفاده کرد و در بسیاری از دانشها متبحّر شد. او با ارائه حدود 100 اثر ارزنده در شاخههای مختلف علم و تربیت شاگردان بسیار که هر کدام منشأ برکات فراوان بودند، به جهان اسلام روشنایی بخشید. میراث ماندگار شیخ، هنوز پس از قرنها چراغ راه پویندگان دانش و دین است. شیخ بهایی که در کودکی وارد ایران شده بود، از همان دوران، علاقه وافری به یادگیری زبانفارسی نشان داد و سرانجام با مکالمه، ترجمه و نگارش به زبانفارسی به خوبی آشنا شد . از نخبگان و فرزانگان دوران که خوشهچین خرمن پرفیض شیخبهایی بودند، میتوان ملاصدرای شیرازی، ملامحسن فیض کاشانی، فیاض لاهیجی، محقق سبزواری، سیدحسن کرکی، سیدماجد بحرانی و ملامحمدتقی مجلسی را نام برد که هر کدام از آنها، خدمتی بزرگ به دنیای اسلام ارائه دادند و نقشی عظیم در هدایت جامعه بشری ایفا کردند .
1379 شمسی: سالگرد اعتراض ملت ایران به کنفرانس ننگین برلین
در پی برگزاری کنفرانس شرم‏آور برلین در فروردین سال1379 با موضوع ایران پس از انتخابات مجلس ششم، مردم انقلابی ایران در سوم اردیبهشت در سراسر کشور با انجام یک راهپیمایی گسترده، حمایت خود را از سخنان مقام معظمرهبری ابراز داشته و خشم و انزجار خود را از شرکتکنندگان و برگزارکنندکان کنفراس ضدانقلابی برلین اعلام داشتند.
راهپیمایان ضمن تقبیح عمل شرکتکنندگان در این کنفرانس، از وزارت امور خارجه خواستند مانع مداخله اجانب در امور ایران شده و نگذارند اینگونه، آرمانهای یک ملت و کشور را به تحقیر کشند. در طول برگزاری کنفرانس ننگین برلین، شعارهایی علیه نظام، اسلام و ارکان انقلاب اسلامی سرداده می‏شد و افرادی که از ایران در این کنفرانس شرکت کرده بودند هیچ عکس‏العملی از خود نشان ندادند. از برگزارکنندکان اصلی این کنفرانس، بنیاد هاینریش بل آلمانی بود.
1616 میلادی: سالروز مرگ شکسپیر،نویسنده شهیر
شهرت ویلیام شکسپیر بهعنوان شاعر، نویسنده، بازیگر و نمایشنامهنویس منحصربهفرد است و برخی او را بزرگترین نمایشنامهنویس تمام دورانها میدانند اما بسیاری از حقایق زندگی او مبهم است. شکسپیر در ماه آوریل (احتمالا روز بیست و سوم یا بیست و ششم ) در استراتفورد متولد شد. پدرش شهردار و مادرش فرزند زمینداری محلی بود.
شکسپیر احتمالا در مدرسه گرامر استراتفورد تحصیل کرده و در آنجا اطلاعات ارزشمندی درباره لاتین بهدست آورد ه اما رهسپار آکسفورد یا کمبریج نشد. ویلیام شکسپیر به تاریخ ۲۳آوریل ۱۶۱۶ میلادی درگذشت و جسد او را 2روز پس از آن در کلیسای مقدس ترینتی به خاک سپردند.
از مهمترین آثار او مکبث ، هملت ، ژولیوس سزار ، رومئو و ژولیت ، تاجر ونیزی،شاه لیر، ریچارد سوم،کینگ جان،کمدی اشتباهات و چند اثر دیگر را میتوان نام برد .

dokhtare sahra
1390,02,05, ساعت : 02:54
روزگار 4 اردیبهشت 90؛ 1304 شمسی: تاجگذاری رضاخان میر پنج (http://www.hamshahrionline.ir/news-133090.aspx)

اردیبهشت سالروز تاجگذاری رضاخان پهلوی، این عنصر وابسته به بیگانگان، است. پس از آنکه در بهمن 1303 مجلس شورای ملی مقام فرماندهی کلقوا را از احمدشاه سلب و به سردارسپه تفویض کرد، در آبان 1304 نیز سلسله قاجاریه با فشار رضاخان و طی مصوبهای منقرض شد و انگلستان و سپس شوروی بلافاصله حکومت موقت رضاخان را به رسمیت شناختند.
روسها حتی به منظور ابراز دوستی خود به رضاخان، نمایندگی خود در تهران را به «سفارت کبری» ارتقا دادند. رضاخان که از نفوذ روحانیت در جامعه مطلع بود بلافاصله حمایت ظاهری از قوانین و احکام اسلامی را آغاز کرد. هدف او بهدست آوردن پایگاه اجتماعی از طریق جلب حمایت روحانیت بود. او به عنوان نخستوزیر کشور اعلامیهای انتشار داد و در آن خاطرنشان ساخت: «قوانین اسلام به منظور بهروزی مردم اجرا خواهد گردید، معنویت مسلمانی کاملا حفظ خواهد شد، فروش نوشابههای الکلی ممنوع خواهد گردید، بهای گندم و نان کاهش خواهد یافت و...». با این حال او پس از تصاحب مقام سلطنت به سرعت چهره عوض کرد.
1271 میلادی: آغاز سفر تاریخی مارکوپولو
مارکوپولو در 24آوریل 1271میلادی به اتفاق پدرش راهی چین شد و مدتی در این سرزمین و جزایر جنوب شرقی آسیا به سیاحت پرداخت. از گفته مارکو چنین برمیآید که آنها مسیر و مقصد مشخصی در ذهن نداشتند. مارکوپولو در این سفر به ایران نیز آمد و ازجمله در مورد جاده ابریشم سخن گفت. این سیاح ونیزی در سفرنامهاش از آداب و رسوم شهرهای مختلف ایران نوشت. او پس از سفر بیست و چند ساله و مراجعت به وطن ، سفرنامه‏ای به نام «عجایب» در زمینه ویژگی‏های جغرافیایی چین، ترکستان، مغولستان و بخشی از آسیای جنوبشرقی به رشته تحریر در آورد. وی در این کتاب از رایج بودن پول کاغذی در چین، وجود فاضلاب، پل‏های بلند، آتش‏نشانی، پست و... سخن گفته است. این نکات برای اروپاییان نیمهوحشی و نادان قرن 13میلادی باورکردنی نبود، از این رو ونیزیان، او را دروغگو می‏خواندند تا اینکه گسترش جهانگردی، صحت گفته‏های وی را ثابت کرد.
1898 میلادی: جنگ آمریکا و اسپانیا
جنگ آمریکا و اسپانیا در سال ۱۸۹۸ میلادی، منازعهای بود که در پی آن سلطه اسپانیا بر مستعمرات آن در قاره آمریکا پایان یافت و مالکیت برخی از مناطق غربی اقیانوسیه و همچنین آمریکای لاتین بهدست آمریکا افتاد. ریشه این نبرد به تلاش کوبا برای استقلال و جدا شدن از اسپانیا برمیگردد . سرکوب شدید شورشیان کوبایی توسط نیروهای اسپانیا و غرق شدن مشکوک رزمناو آمریکایی ماین در بندر هاوانا تمایل به دخالت آمریکا در امور کوبا را در افکار عمومی دوچندان کرد. سرانجام کنگره آمریکا قانونی را تصویب کرد که به موجب آن، استقلال کوبا به رسمیت شناخته شده و نیروهای اسپانیایی ملزم به ترک آنجا میشدند. اسپانیا در تاریخ ۴ آوریل به آمریکا اعلان جنگ داد که اعلان جنگ متقابل آمریکا را بهدنبال داشت. از آنجایی که هیچکدام از نیروهای زمینی و دریایی اسپانیا آماده این نبرد دوردست نبودند، جنگ به سود آمریکا رقم خورد و نیروهای اسپانیایی که هزاران کیلومتر از کشورشان دور بودند شکست خوردند و جزیره کوبا به تصرف آمریکاییان درآمد .

dokhtare sahra
1390,02,05, ساعت : 03:00
روزگار 5 اردیبهشت 90؛ 1359 شمسی: شکست تروریسم دولتی آمریکا در طبس (http://www.hamshahrionline.ir/news-133201.aspx)

فرودگاههای نظامی مصر، عمان و عرشه ناو هواپیمابر آمریکا در دریای عمان از مراکز عمده برخاستن هواپیماها و چرخبالهای مهاجم آمریکا برای فرود در منطقه طبس بود.
نیروهای آمریکایی در پنجم اردیبهشت سال 1359 پس از استقرار در طبس و قبل از حرکت به تهران دچار حوادث مختلفی شدند و از ادامه مأموریت بازماندند. دستگاه هیدرولیک یکی از چرخبالها از کار افتاد، چرخبال دیگر بر اثر توفان شن و عدمدید کافی به هنگام جابهجایی، با یکی از هواپیماها برخورد کرد و آتش گرفت و در نتیجه آن 8 نفر از نظامیان در شعلههای آتش سوختند. در پی حادثه صحرای طبس و فرار باقیمانده هواپیماها و چرخبالهای آمریکایی به سوی ناو «نیمیتس» جیمی کارتر رئیسجمهور آمریکا شکست این عملیات مداخلهجویانه را اعلام کرد. این حادثه یکی از بزرگترین رسواییهای نظامی و سیاسی کاخ سفید در برابر انقلاب اسلامی ایران محسوب میشود.
1854میلادی :آغاز حفر کانال سوئز
اوج‏گیری رقابت‏های انگلستان و فرانسه در قرن نوزدهم و تلاش هر کدام از آنها در برتری‏جویی نظامی - تجاری باعث شد فرانسه بهعنوان یک قدرت صنعتی - نظامی و در حقیقت بهعنوان یک دولت استعماری درصدد برآید تا احداث کانال سوئز را عملی سازد. از این رو، طرح حفر این کانال در سال 1854میلادی توسط یک مهندس فرانسوی به نام فردیناند دول تهیه و کار حفر آن از 25آوریل 1859میلادی آغاز شد. در این میان، از آنجا که بین فرانسه و انگلیس، رقابت آشکاری در میان بود، انگلستان از ارائه هر نوع کمک به فرانسه مضایقه کرد؛ چرا که حفر کانال به قدرت فرانسه می‏افزود. بنابراین فرانسویان بدون کمک از هیچ کشوری به تنهایی اقدام به این کار کردند و ظرف مدت 10سال، با هزینه‏ای بالغ بر 400میلیون فرانک، این پروژه را به اتمام رساندند. طول این کانال حدود 170کیلومتر، عرض آن 60 متر و عمیق‏ترین نقطه آن، 22 متر است که بعدها وسعت بیشتری یافت؛ بهطوری که عرض آن به 200متر رسید.
۱۹۷۴ میلادی: انقلاب میخک
انقلاب میخک که نام اصلی آن «انقلاب جمهوری» است در 25آوریل سال ۱۹۷۴ میلادی توسط افسران شورشی جوان در شهر لیسبون پرتغال شروع شد و با پایان دادن به حکومت دیکتاتوری که سالازار بنیانگذار آن بود، باعث به قدرت رسیدن ژنرال اسپینولا در این کشور شد. چون این انقلاب بدون خونریزی و آشوب انجام شد، در تاریخ پرتغال به نام انقلاب دمکراتیک مشهور است و چون مردم از سربازان با گلهای میخک استقبال کردند، به انقلاب میخک نیز مشهور شد.
۱۹۱۵میلادی: روز آنزک
روز آنزک روز ۲۵ ماه آوریل است. نام این روز برگرفته از نام ارتش مشترک استرالیا و زلاندنو یا به اختصار آنزک است که در جنگ جهانی اول بهعنوان نیروهای حامی انگلستان و در دسته متفقین شرکت کردند. این روز ابتدا به یادبود کشتهشدگان استرالیا و نیوزلند در نبرد گالیپولی ترکیه که در سال۱۹۱۵ اتفاق افتاد گرامی داشته شد اما بعدها از آن برای قدردانی از همه عملیات و خدمات ارتش این دو کشور استفاده میشود. بیشتر شهرهای این دو کشور دارای بناها و میدانهای یادبود آنزاک هستند و مراسم روز آنزاک در این مکانها برپا میشود.

dokhtare sahra
1390,02,06, ساعت : 10:47
روزگار 6 اردیبهشت 90؛ شهادت حجتالاسلام مهدی شاهآبادی (http://hamshahrionline.ir/news-133313.aspx)

http://hamshahrionline.ir/images/position36/2011/4/n00038341-b.jpg
شهید شاه آبادی، روحانی مبارزی بودکه بارها توسط ساواک دستگیر شد .
او در طول سالهای 1352 تا 1357، 7بار دستگیر، زندانی و تبعید شد. با به اوج رسیدن انقلاب و تصمیم حضرت امامخمینی(ره) برای بازگشت به وطن، شهید شاهآبادی همراه استاد شهید مرتضی مطهری و شهید آیتالله بهشتی در کمیته استقبال امام نقش فعالی داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی، مسئولیت نظارت بر کمیتههای انقلاب شمیرانات و اطراف آن به عهده وی گذاشته شد. حجتالاسلام مهدی شاهآبادی در سال 1359 به نمایندگی از مردم تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافت. او در سال 1363 راهی جبهههای دفاع مقدس و جزایر مجنون شد و در غروب پنجشنبه 6اردیبهشت، بر اثر اصابت ترکش گلوله توپ ارتش متجاوز صدام به شهادت رسید.
65 قمری : نبرد توابین در عینالورده با سپاهیان عبیداللهبنزیاد
واقعه عینالورده، نبرد خونین و بزرگی میان شیعیان عراق و سپاهیان شام بود. پس از قیام مقدس اباعبداللهالحسین(ع) و شهادت جانسوز وی و یارانش به دست سپاهیان یزیدبنمعاویه در سرزمین کربلا و افشاگری اسیران واقعه کربلا در ایام اسارت و روشنگری آنان علیه خلافت یزیدبنمعاویه، یک حالت ندامت و پشیمانی در شیعیان و محبان اهلبیت(ع) به ویژه اهالی عراق و شهرهای بصره و کوفه به وجود آمد و بهتدریج در طول 4سال و اندی، به یک قیام بزرگ تبدیل شد. رهبری این قیام را سلیمانبنصردخزاعی بر عهده داشت که با حرکت از کوفه، مخالفت خویش را با دستگاه جبار اموی آشکار کرد. شامیان که از خروج توابین با خبر شده بودند، سپاهی عظیم به فرماندهی عبیداللهبنزیاد برای نبرد با توابین به سوی عراق اعزام کردند و 2سپاه در سرزمین عین الورده با هم روبهرو شده و در 22 جمادیالاولی، سال 65 قمری نبرد خونینی میان آنان واقع شد.
1362 شمسی: خیال واهی براندازی نظام
بر اثر پیگیری نهادهای اطلاعاتی، اسرار ارتباط شبکه مخفی- نظامی حزب توده با کا.گ.ب کشف میشود و حزب آماج کنترلهای اطلاعاتی-عملیاتی قرار میگیرد. رهبری حزب به شدت به تدارکات دفاعی در ابعاد اطلاعاتی، سیاسی و تبلیغاتی میپردازد و میکوشد تا خود را از زیر ضربه خارج کند. از جمله در نیمه سال 1361 به قطع ارتباط مستقیم با شوروی دست میزند و ارتباط تشکیلات مخفی- نظامی را پیچیدهتر و مستورتر میسازد. معهذا، با پیگیری و هوشیاری نهادهای اطلاعاتی این اقدامات خنثی شده و نخستین گروه از رهبران و کادرهای درجه اول حزب دستگیر میشوند. سرانجام در تاریخ 6اردیبهشت سال1362 در عملیات «امیرالمؤمنین علی(ع)» که در شب میلاد مولای متقیات انجام گرفت، سازمانهای علنی و مخفی حزب توده فرو میریزد و در پی آن با اطلاعیه دادستانی کل انقلاب اسلامی انحلال آن اعلام میشود.
1359 شمسی: شهادت محمد منتظرقائم
پس از شکست حمله نظامی آمریکا، برادرِ پاسدار، محمد منتظرقائم، فرمانده سپاه پاسداران یزد، جهت بررسی اوضاع به ناحیه مورد نظر وارد شد تا اطلاعات موجود و فوقسری داخل صحنه را جمع‏آوری کند. از آن طرف، استکبار جهانی، تصمیم گرفت هلی‏کوپترها منهدم شوند تا اسناد سری نیز از بین بروند. بنابراین با هماهنگی بنی‏صدر معزول و تنی چند از مزدوران و خودفروختگان نفوذی، این منطقه بمباران شد و پاسدار محمدمنتظر قائم در 6 اردیبهشت سال 1359 به فیض شهادت نایل آمد. از بین بردن اسناد و مدارک به جامانده که بهطور قطع حاوی اسناد و مدارک مربوط به ادامه طرح و برنامه‏های آمریکایی‏ها پس از انجام مرحله اول عملیات بود و همچنین شامل اسامی عوامل مزدور داخلی و جاسوسانی می‏شد که می‏بایست طی این عملیات با آمریکایی‏ها همکاری کنند، خود واقعه‏ای مهم و قابل بررسی است.

dokhtare sahra
1390,02,07, ساعت : 03:14
روزگار 7 اردیبهشت؛ 1363 شمسی: کمک‏های تسلیحاتی شوروی به رژیم بعثی عراق (http://www.hamshahrionline.ir/news-133424.aspx)

http://www.hamshahrionline.ir/images/position36/2011/4/3256313056_10430c73a7.jpg
در نتیجه فتح خرمشهر و احتمال سقوط رژیم عراق، شوروی نیز همگام با کشورهای غربی، با واگذاری تجهیزات مدرن جنگی به عراق، بر میزان کمک‏های خود به این کشور افزود.
هیأت شوروی که از میزان عصبانیت عراق بهدلیل ازدست دادن جزایر مجنون در عملیات خیبر مطلع بود، به عراق اطلاع داد که حاضر است میگ‏های21 و 22، هلیکوپترهای توپ‏دار و 350موشک اسکاد در اختیار رژیم بعث قرار دهد. سرانجام این قرارداد و قرارداد وام 2میلیارد دلاری شوروی به رژیم بعث عراق در هفتم اردیبهشت1363 شمسی بین طرفین در مسکو امضا شد و در جبهههای جنگ علیه رزمندگان اسلام به کار رفت. بعد از سقوط صدام، مسئله بازپرداخت وام‏های اعطایی کشورهای غربی و شرقی برای پیروزی در جنگ با ایران، بهعنوان یکی از مهمترین چالش‏های جدی منطقه و جهان مطرح شد.
1231 میلادی: تاسیس دادگاه تفتیش عقاید
همزمان با یورش سپاهیان صلیبی به مناطق شرق، واقعه مهم دیگری نیز روی داد که سرآغاز دوران مخوف انکیزیسیون یا تفتیش عقاید در تاریخ مسیحیت بهشمار میرود. در این زمان پاپ اینوسان سوم دستور تشکیل دادگاه تفتیش عقاید را صادر کرد و از این پس، این دادگاه در سراسر اروپا به کار پرداخت. در واقع، اینوسان سوم در عقاید خود بسیار لجوج و سرسخت بود و به هیچ وجه تحمل شنیدن عقیده و نظری را بر خلاف رأی خود نداشت. به همین جهت کسانی که جرأت میکردند نظری مخالف رأی و نظر او ابراز کنند از سلاطین وقت گرفته تا افراد عادی تفکیر میشدند. این دادگاه در 27 آوریل 1231میلادی در اسپانیا تأسیس شد و دوره جدیدی از خشونت و قساوت را در این سرزمین آغاز کرد. در این دادگاهها محاکمه، قطعی و لازمالاجرا بود. کسانی که مظنون به بدعتگذاری بودند، چنانچه نمیتوانستند بیگناهی خود را ثابت کنند تکفیر میشدند و مجازات سنگینی در انتظارشان بود.
1961 میلادی :تشکیل جنبش عدمتعهد
جنبش عدم تعهد در اوج جنگ سرد و فضای دوقطبی بین غرب و شرق با هدف وحدت میان کشورهایی که نه در اردوگاه کمونیسم و نه در اردوگاه امپریالیسم قرار داشتند در سال 1961 میلادی تشکیل شد. هماکنون اعضای این جنبش را اکثرا کشورهای در حال توسعه تشکیل میدهند. نخستین تلاش برای ایجاد همگرایی میان کشورهایی که بعدها به غیرمتعهدها معروف شدند، در کنفرانس باندوگ از تاریخ 18 تا 27آوریلسال 1955 میلادی انجام شد. جواهر لعل نهرو، جمال عبدالناصر و احمد سوکارنو رؤسای وقت حکومت کشورهای هند، مصر و اندونزی در این اجلاس ایده تشکیل چنین سازمانی را مطرح کردند و در کنفرانسی که در یوگسلاوی برگزار شد، این سازمان موجودیت خود را اعلام کرد.
1521 میلادی : کشتهشدن فردیناند ماژلان
فردیناند ماژلان، دریانوردی بود که برای نخستینبار در جهت غرب از اروپا به آسیا رفت و در اقیانوس آرام کشتی راند. همچنین نخستین کسی بود که با هدف دور زدن کره زمین، رهبری یک ناوگان اکتشافی را عهدهدار شد. اگر چه خود در میانه سفر درگذشت، ولی افرادش توانستند کرهزمین را با موفقیت دور بزنند و به اروپا بازگردند. در سال1511 میلادی در نبرد علیه مراکشیها شرکت کرد. با وجود زخم برداشتن در جنگ و دریافت مدالهای متعدد، اطرافیان وی را به دادوستد غیرقانونی متهم کردند. هر چند ماژلان بالاخره از تمام اتهامها تبرئه شد، ولی دیگر از چشم شاه امانوئل اول افتاده بود. پادشاه تقاضای افزایش حقوق ماژلان را نپذیرفت و اعلام کرد که دیگر در دولت پرتغال مقامی برای او در نظر نگرفته است. ماژلان که اوضاع را چنین دید، به خدمت دربار اسپانیا درآمد. او سرانجام در جنگ با بومیان در 27آوریل 1521 میلادی در نبرد ماکتان کشته شد.

dokhtare-tanha
1390,02,09, ساعت : 08:08
روزگار 8 اردیبهشت؛ 1360 شمسی: افول ستاره درخشان جنگ کردستان روزگار 8 اردیبهشت؛ 1360 شمسی: افول ستاره درخشان جنگ کردستان هشتم اردیبهشت ماه، سالروز شهادت امیر سرتیپ خلبان علیاکبر قربان شیرودی است. خلبان تیزپرواز آسمان ایران ساعتی از جنگ فاصله نگرفت و چنان جنگید که شهید دکتر چمران او را «ستاره درخشان جنگ کردستان» نامید و شهید تیمسار فلاحی او را «ناجی غرب و فاتح گردنهها» خواند. شهید شیرودی که در جریانات پیروزی انقلاب با پیشمرگان کرد مسلمان همکاری کرده بود، با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به سپاه غرب کشور پیوست. وی که با شروع جنگ تحمیلی در 31 شهریور1359 به منطقه کرمانشاه رهسپار شده بود در جریان یکی از مأموریتهای خود با سرپیچی از فرمان بنیصدر مبنی بر تخلیه پادگان و انهدام انبار مهمات منطقه، به همراه 2خلبان همفکر خود و با 2هلیکوپتری که در اختیار داشتند، در طول 12ساعت پرواز بینهایت حساس و خطرناک که وی بهعنوان تنها موشکانداز پیشاپیش دو خلبان دیگر به قلب دشمن یورش برد، توانست مهمات دشمن را درهم کوبیده و خسارات سنگینی بر دشمن وارد آورد. شجاعت و ابتکار عمل این شهید نه تنها در سراسر کشور، بلکه در تمام خبرگزاریهای مهم جهان منعکس شد. بنیصدر برای حفظ ظاهر 2هفته بعد به او ارتقای درجه داد، اما وی درجه تشویقی را نپذیرفت و تنها خواستهاش را دیدار با حضرت امام و بیان کارشکنیهای بنیصدر و بیتفاوتی برخی از فرماندهان اعلام کرد . سرانجام این ستاره درخشان در منطقه بازی دراز در سال 1360 افول کرد. 1377 شمسی: سفر شیخ احمد یاسین به ایران احمد اسماعیل یاسین معروف به شیخ احمد یاسین ، بنیانگذار جنبش مقاومت اسلامی (حماس) و رئیس مجمع اسلامی غزه بود. احمد یاسین در جوانی در اثر یک حادثه فلج شد اما این حادثه وی را از فعالیتهای اجتماعی و تحصیلی دور نکرد و او بهعنوان معلم ادبیات عرب و تربیت اسلامی به کار مشغول شد. در مساجد غزه به سخنرانی و تدریس پرداخت و به یکی از مشهورترین سخنرانان نوار غزه تبدیل شد. او در سال1983 به اتهام نگهداری اسلحه و تشکیل سازمان نظامی و فعالیت علیه رژیم صهیونیستی بازداشت و در دادگاه نظامی محاکمه و به ۱۳سال زندان محکوم شد اما در چارچوب تبادل اسراء پس از تحمل ۱۱ ماه زندان، آزاد شد. او در 8 اردیبهشت سال 1377 بهمدت 6روز از ایران دیدن کرد و با رهبر معظم انقلاب دیدار داشت. سرانجام رژیم منفور صهیونیستی او را در 22 مارس 2004 میلادی هدف 3موشک هلفایر که از بالگردهای ارتش این رژیم شلیک شده بود قرار داد و به شهادت رساند. این عملیات با نظارت مستقیم شارون انجام گرفت . 1965میلادی: مداخله نظامی در دومینیکن پس از شدتیافتن درگیری‏ها و خشونت‏های داخلی میان گروههای چپ و راست و نظامیان در دومینیکن، در 28آوریل 1965میلادی نیروهای آمریکایی در دومینیکن پیاده شده و این کشور را به بهانه حمایت از اتباع خویش اشغال کردند. اما در مدت زمان کوتاهی تعداد 1500 تفنگدار آمریکایی به 40هزار نفر افزایش یافت و با حمایت 37رزمناو، دومینیکن را محاصره کردند. جانسون، رئیس‏جمهور آمریکا، با نقض صریح منشور سازمان کشورهای آمریکایی که مداخله در امور داخلی هر یک از کشورهای عضو را ممنوع کرده بود، تفنگداران دریایی خود را روانه این کشور آمریکای مرکزی کرد. 1945 میلادی: اعدام فاشیست موسولینی در پایان جنگ جهانی دوم در حال فرار از ایتالیا بود که در مزرعهای توسط پارتیزانهای ایتالیایی دستگیر شد و در همان جا به همراه سایر همراهانش که از مقامات حکومت فاشیستی بودند، پس از محاکمه صحرایی به اعدام محکوم شد. در ۲۸آوریل ۱۹۴۵ میلادی هنگام تیرباران شخصی با چاقو به او ضربه زد و موسولینی نیمه جان به زمین افتاد و مردم به او حمله کردند و با لگد روی جنازه او رفتند و جمجمه او متلاشی شد . جسد موسولینی در «پیازا لورتودر »، برای نمایش عموم با قلابهای مخصوص آویزان کردن گوشت در قصابیها، بهصورت وارونه، از سقف یک ایستگاه پمپ بنزین آویخته شد و بهوسیله مردم شهر سنگباران شد. هدف از این عمل هم ناامیدکردن فاشیستها از ادامه جنگ و هم گرفتن انتقام از نیروهای محور که بسیاری از پارتیزانها را به همان شیوه اعدام کرده بودند، محسوب میشد. سرانجام با دستور پاپ جنازه را پایین آوردند و به آتش کشیدند و خاکستر آن را به دریا ریختند .

dokhtare sahra
1390,02,10, ساعت : 18:22
روزگار 10 اردیبهشت 90؛ روز ملی خلیج فارس (http://www.hamshahrionline.ir/news-133702.aspx)

http://www.hamshahrionline.ir/images/position36/2011/4/11-4-30-848015-6.jpg
نام تاریخی این خلیج، در زبانهای گوناگون، ترجمه عبارت خلیجفارس یا دریای پارس بوده است .
خلیجفارس پس از خلیج مکزیک و خلیج هودسن، سومین خلیج بزرگ جهان بهشمار میآید. به سبب وجود منابع سرشار نفت و گاز در خلیجفارس و سواحل آن، این آبراهه در سطح بینالمللی، منطقهای مهم و راهبردی بهشمار میآید. زمینشناسان معتقدند صورت نخستین خلیجفارس در کنار دشتهای جنوبی ایران تشکیل شد و به مرور زمان ، شکل ثابت کنونی خود را یافت. خلیجفارس اصلیترین نامی است که از کهنترین منابع بر جای مانده است. جغرافیدانان و تاریخنگاران اسلامی، همچون طبری، مسعودی و یعقوبی به اتفاق در کتب خطی به جای مانده از خود اذعان دارند که تمامی نواحی خلیجپارس در دورههای پیش از اسلام به ایران تعلق داشته است . ابنحوقل بغدادی در کتاب خود «صوره العرض» از این منطقه به عنوان دریای پارس نام می برد . شورایعالی انقلاب فرهنگی با توجه به هدف قراردادن هویت فرهنگی و تاریخی ملت ایران، روز اخراج پرتغالیها از تنگه هرمز ، دهم اردیبهشت را بهعنوان روز ملی خلیجفارس نامگذاری کرد .
1359 شمسی: اشغال سفارت ایران در لندن
اشغال سفارت ایران در لندن واقعهای بود که در 10اردیبهشت سال1359 توسط 6جوان عرب که با گذرنامه های عراقی از بغداد به لندن آمده بودند آغاز شد . گروگانگیران برای انجام مذاکره خواهان حضور یکی از سفرای عراق ، الجزایر یا اردن در محل سفارت شدند، ولی تا پایان این ماجرا هیچیک از دیپلماتهای کشورهای مذکور حاضر به این کار نشدند. عباس لواسانی وابسته مطبوعاتی سفارت ایران که با وجود توهینهای آنان، بهطور آشکار از انقلاب و رهبری انقلاب دفاع میکرد درنهایت بهدست گروگانگیران به شهادت رسید. در این حادثه علی صمدزاده دیگر دیپلمات ایرانی نیز شهید شد . تاچر در پیامی کاملا غیرمعمول خواستار حفظ جان گروگانها و کشتن همه گروگانگیرها شده بود. به اعتقاد بعضی تحلیلگران او نمیخواست این ماجرا با زنده ماندن گروگانگیرها استمرار یابد، چرا که گروگانگیرها حافظ اسراری بودند که زنده ماندن آنها خطر افشای آن را دربرداشت. این ماجرا در نهایت با دخالت نیروهای ویژه انگلیس ( اس ای اس) و با کشته شدن 5 نفر از گروگانگیران به پایان رسید. گروگانگیر ششم با حمایت دولت انگلیس پس از سپریشدن چند سال حبس به صورت مخفیانه در انگلستان زندگی میکند .
1361 شمسی: آغاز عملیات بزرگ بیت المقدس
در حالی که اشغال خرمشهر توسط عراق بهعنوان آخرین و مهمترین برگ برنده این کشور برای وادار ساختن ایران به شرکت در هر گونه مذاکرات صلح تلقی میشد، آزادسازی این شهر میتوانست سمبل تحمیل اراده سیاسی جمهوری اسلامی بر متجاوز و اثبات برتری نظامیاش باشد . انهدام نیروی دشمن ، آزاد سازی 5400 کیلومتر مربع از خاک ایران از جمله شهر خرمشهر و خارج کردن شهر اهواز ، حمیدیه و سوسنگر از برد توپخانه دشمن از مهمترین اهداف عملیات بود . سرانجام عملیات بیتالمقدس در 10اردیبهشت 1361 با رمز یا علیابنابیطالب (ع) از سوی فرماندهی آغاز شد. شهید آیتالله صدوقی و مرحوم آیتالله مشکینی نیز که در کنار فرماندهان سپاه و ارتش در قرارگاه کربلا حضور داشتند، هر یک بهطور جداگانه، پیامهایی را به وسیله بیسیم خطاب به رزمندگان اسلام قرائت کردند.

dokhtare sahra
1390,02,11, ساعت : 11:30
روزگار 11 اردیبهشت90؛ 1306 قمری: واگذاری امتیاز تأسیس بانک شاهی ایران (http://www.hamshahrionline.ir/news-133720.aspx)

http://www.hamshahrionline.ir/images/position36/2011/5/1272319632.jpg
پس از لغو امتیاز فوقالعاده بارون رویترز مبنی بر انحصار ساختمان راهآهن، استخراج معادن و تأسیس بانک ملی به یک تبعه‏ انگلیسی توسط دولت ایران، بهزودی هر دوطرف بهعلت عظمت امتیاز، دریافتند که این کار بدون مطالعه صورت گرفته است...
بنابراین در سال27 جمادیالاول سال1306 قمری دولت ایران به پسر بارون جولیوس دو رویترز، بهعنوان غرامتِ لغو امتیاز پدرش، امتیاز محدودتری اعطا کرد که به موجب آن می‏توانست بانکی تأسیس کرده و از بعضی معادن ایران بهرهبرداری کند. این امتیاز سرانجام به تأسیس بانک شاهی و بانک صنایع و معادن ایران منتهی شد.
1383 شمسی:درگذشت طنز نویس
کیومرث صابری فومنی معروف به « گل آقا » پایه گذار مؤسسه گل آقا ، نویسنده و طنزنویس در شهریور1320 در فومن به دنیا آمد . صابری با تشکیل دولت شهید رجایی ، بهعنوان مشاور فرهنگی ایشان مشغول به کار شد.وی در سال 1362 ناگهان از همه مسئولیتهای دولتی خود کناره گرفت و پس از مدتی، شروع به نوشتن یادداشتهای روزانه طنز با نام مستعار «گلآقا» و تحت عنوان دو کلمه حرف حساب با محتوای انتقاد از دستگاههای دولتی و مشکلات موجود جامعه در روزنامه اطلاعات کرد، که نقطه عطفی در طنز نویسی ایران بود. پس از گذشت 6سال صابری تصمیم گرفت هفتهنامه گل آقا را منتشر کند . فعالیتهای گل آقا منحصر به هفتهنامه باقی نماند؛ ماهنامه گلآقا، سالنامه گلآقا و هفتهنامه «بچهها...گلآقا» از دیگر فعالیتهای کیومرث صابری بود. کیومرث صابری فومنی پس از تحمل یک بیماری سنگین (سرطان خون)، در 11 اردیبهشت سال 1383 دارفانی را وداع گفت.
1886 میلادی: روز جهانی کارگر
اولمی، روز جهانیکـارگـر است . مناسبت اول می بهعنوان روز کارگر به این لحاظ بوده است که در چهارم ماه می سال۱۸۸۶، پلیس آمریکا به روی کارگران اعتصابی آتش گشود که شماری کشته، عدهای مجروح و بعدا 4نفر نیز اعدام شدند. آنان خواستار تعدیل شرایط کار و کاهش ساعات کار از 10 به ۸ساعت بودند. قرار بود که اول ماه می کاهش ساعات کار، به اجرا درآید که چنین نشد و در نتیجه، کارگران در گوشه و کنار این کشور دست به تظاهرات زدند و در یکهزار و 200کارخانه و کارگاه ، اعتصاب صورت گرفت. شمار کارگران معترض در شهر شیکاگو بیش از سایر شهرها بود. با رسیدن اخبار مربوط به کشتار و اعدام به سایر کشورها، در گوشه و کنار جهان مراسم یادبود برگزار و هر سال هم تکرار شد که بهتدریج اول ماه می، روز جهانی کارگر عنوان گرفت. این مراسم در آمریکا و کانادا برگزار نمیشود .
1998 میلادی : روز جهانی خنده
روز جهانی خنده هر سال در نخستین یکشنبه ماه می مصادف با امروز برگزار میشود. نخستین جشن در ۱۱ژانویه۱۹۹۸، در بمبئی هند بود که دکتر مادان کاتاریا، بنیانگذار حرکت یوگای خنده آن را به راه انداخت. بر اساس یوگای خنده، خنده بروزعاطفهای مثبت است که تمام عناصر لازم برای تغییر خویشتن افراد و تغییر جهان به شیوهای صلحآمیز و مثبت را دارد. این روز توسط دکتر مادان کاتاریا، بنیانگذار حرکت جهانی یوگای خنده، شکل گرفت. جشن گرفتن و بزرگداشت روز جهانی خنده یک مانیفست مثبت برای برادری و دوستی از راه خنده است.

dokhtare sahra
1390,02,12, ساعت : 18:40
روزگار 12 اردیبهشت 90 ؛ 1358 شمسی: شهادت افشاگر نفاق (http://www.hamshahrionline.ir/news-133832.aspx)

http://www.hamshahrionline.ir/images/position36/2011/5/11-5-2-1758368-1_168309_.jpg
از مهمترین خدمات استاد شهید مطهری در طول حیات پر برکتش ارائه ایدئولوژی اصیل اسلامی از طریق درس و سخنرانی و تألیف کتاب است.
این امر خصوصا در سالهای قبل از انقلاب به خاطر افزایش تبلیغات گروههای چپ و پدیدآمدن گروههای مسلمان چپزده و ظهور پدیده التقاط به اوج خودرسید. استاد مطهری نخستین شخصیتی است که به خطر سران سازمان منافقین پی برد و دیگران را از همکاری با این سازمان بازداشت و حتی تغییر ایدئولوژی آنها را پیشبینی میکرد . با آغاز نهضت اسلامی، استاد مطهری بهطور تمام وقت در خدمت نهضت قرار گرفت و در تمام مراحل آن نقشی اساسی ایفا کرد و تا پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن همواره در کنار امام (ره)، مشاوری دلسوز و مورد اعتماد برای ایشان بود، تا اینکه با گلوله گروه نادان و جنایتکار فرقان ترور شد و در 12اردیبهشت سال 1358 به شهادت رسید .سالروز شهادت استاد مطهری به نام روز معلم نامگذاری شده است .
1519میلادی: درگذشت خالق مونالیزا
لئوناردو داوینچی از دانشمندان و هنرمندان ایتالیایی دوره رنسانس است که در رشتههای نقاشی، ریاضی، معماری، موسیقی، کالبدشناسی، مهندسی، تندیسگری و هندسه شخصی برجسته بود. وی فردی بینهایت خلاق و کنجکاو بود. او نظریات خود را در یک سلسله یادداشتهایی که بالغ بر هزاران صفحه هستند ثبت کرده است. او طرحهای مبتکرانهای را برای ساخت سلاحهایی مانند توپهای بخار، ماشینهای پرنده و ادوات زرهی ارائه کرده بود هرچند که بسیاری از آنها هرگز ساخته نشدند. وی طراح اولیه صدها اثر معماری و همچنین طراح اولیه هواپیما بهشمار میرود. یکی از طرحهای ابتکاری او لباس غواصی و زیر دریایی جنگی است. لئوناردو داوینچی برای طرحهای خود بهوسیله خط معکوس یادداشتهایی را نوشته است که فقط آنها را در آینه میتوان خواند. بیشتر شهرت جهانی او بهخاطر نقاشیهای شام آخر و مونالیزا ست. او در 15 آوریل 1452 زاده شد و در 2 می 1519میلادی درگذشت .
1798میلادی: ماجرای دریادار نلسون در نبرد تنریف
هوریشیو نلسون که مقام دریاداری در انگلستان داشت مامور شد تا شهر سانتاکروز واقع در جزایر قناری را به تصرف در آورد. این شهر را اسپانیاییها به صورت دژ مستحکمی درآورده بودند . مدافعان شهر از خود مقاومتی شدید نشان دادند و در این بین دریای مواج و متلاطم نیز به یاری مدافعان برآمد . بدینترتیب نبرد تنریف با ناکامی نلسون همراه بود . بازوی نلسون در اثر اصابت گلوله قطع شد و او را که قبلا یک چشم خود را از دست داده بود به انگلستان فرستادند. تصور اینکه وزارت دریاداری بریتانیا او را بهعنوان سرداری که یک چشم و یک بازوی خویش را از دست داده است در زمره معلولان بهحساب آورد برای او تحملناپذیر مینمود. او مصرانه تقاضا کرد ماموریت جدیدی برعهدهاش گذارده شود . پافشاری او باعث شد در تاریخ 2می سال 1798میلادی فرماندهی عالی 3کشتی بزرگ و 5کشتی کوچک ناوگان مدیترانه به او محول شود.

dokhtare sahra
1390,02,13, ساعت : 21:01
روزگار 13 اردیبهشت 90؛ شهادت شهید ثالث (http://www.hamshahrionline.ir/news-133942.aspx)

http://www.hamshahrionline.ir/images/position36/2011/5/11-4-25-93628-2.jpg
فرهنگ و تاریخ > تاریخ جهان - ملامحمد تقی بن محمد معروف به شهید ثالث در سال 1184 قمری در برغان متولد شد و در قزوین، قم و اصفهان به تحصیل علوم اسلامی پرداخت.
سپس درعتبات عالیات از محضر شیخ جعفر کاشف الغطاء، صاحب ریاض و سید مجاهد بهره گرفت. وی بیشتر اوقات خود را صرف ترویج احکام دین می‏کرد. اثرهای ارزنده‏ای چون کتاب «عیونالاصول» در اصول فقه، «مجالس المؤمنین» در مواعظ و «منهج الاجتهاد» درشرح شرایع الاسلام از تألیفات او هستند. شهید ثالث در29 جمادی الاول سال 1264 قمری که اوایل ظهور فتنه‏ بابیه و سال اول جلوس ناصرالدین شاه بود در اثر مجاهدت‏ها و مدافعات دینی علیه خرقه نوظهور «بابیّت» در حالی که به نماز شب مشغول بود، از سوی چندتن از افراد فرقه مذکور مضروب گشت و پس از 2روز به شهادت رسید.
1186شمسی: قرارداد فین کن اشتاین
به دنبال حملات پی‏درپی قوای روسیه به مناطق شمالی ایران، دولت ایران برای دفع این حملات، ابتدا از انگلستان تقاضای کمک کرد. لیکن انگلیسی‏ها بهعلت اتحاد با روسیه بر ضدفرانسه، حاضر به همکاری با ایران نشدند. ناچار دولت ایران به ناپلئون بناپارت امپراتور فرانسه توسل جست و ناپلئون نیز که برای مقابله با انگلستان به یک متحد در منطقه نیاز داشت درخواست ایران را پذیرفت. از اینرو بین طرفین، عهدنامه‏ای به نام فینکن اشتاین در 13 اردیبهشت سال 1186شمسی منعقد شد. به موجب این قرارداد، فرانسه تعهد کرد که با ارسال اسلحه و کارشناس نظامی، ایران را در باز پس‏گیری گرجستان و دیگر متصرفات روسیه در خاک ایران یاری کند. در برابر، ایران تعهد سپرد که تمامی روابط سیاسی و تجاری خود را با انگلستان قطع و به این کشور اعلان جنگ دهد. همچنین اگر ناپلئون بخواهد از ایران به هند لشکرکشی کند، ایران امکانات خود را در اختیار آنها قرار دهد. این معاهده دیری نپایید و ناپلئون بر خلاف قرار خود، پس از مدتی با روسیه طرح دوستی ریخت و مستشاران فرانسوی، ایران را ترک کردند.
1233 شمسی: درگذشت شاعر پرآوازه عصر قاجار
میرزا حبیبالله قاآنی شیرازی در سال 1186 شمسی به دنیا آمد. وی برای کسب علم و دانش راهی مشهد شد . قاآنی پس از 10سال توانست در علومی چون نحو، بیان، اصول هندسه، نجوم، حکمت، کلام، فلسفه و فنون ادب و شعر مهارت پیدا کند و پس از مدتی راهی دربار ناصرالدین شاه قاجار شود. وی از مداحان شاهان و شاهزادگان قاجاری بود. مهارت او به ساختن قصاید طولانی، متضمن اوصاف خوشایند و آوردن الفاظ خوش آهنگ و تسلط بر ایراد کلمات و لغات مترادف، بسیار است و به همین سبب در گفتارش، لفظ بر معنی بهشدت برتری دارد، او از دانشمندان، ادبا و شعرای قرن خود به شمار می‏رفت و حتی عده‏ای وی را برجسته‏ترین شاعر عصرش دانسته‏اند. از این شاعر کتابی با نام پریشان برجای مانده که به سبک گلستان به نگارش درآمده است. قاآنی سرانجام در 13 اردیبهشت 1233 شمسی دارفانی را وداع گفت و در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در شهرری مدفون شد.
1968 میلادی: آغاز جنبش دانشجویی - کارگری فرانسه
جنبش دانشجویی - کارگری فرانسه به مجموعه حوادثی اطلاق میشود که در طول ۴ هفته در ماه مه سال1968 در فرانسه رخ داد، نقطه اوج این جنبش در فاصله یک هفتهای سوم تا دهم ماه مه به وقوع پیوست، خیزشی که از اعتراض یک گروه دانشجویی شروع شده بود، میلیونها نفر از مردم شهرنشین فرانسه را به میدان مبارزه کشاند. 500 دانشجو در سوم مه سال 1968 در حیاط دانشگاه سوربن تجمع میکنند. هدف تجمع در ظاهر، اعتراض به تعطیلی دانشکده ادبیات نانتری بود اما در واقع در اعتراض به احضار کوهن بندیت و دوستانش بود. آنها یک گروه انتظامات مسلح به چوب و آهن را تشکیل میدهند و شعارشان این است: مشت عکسالعمل طبیعی در برابر سیاست موجود است.تصمیم مشترک رئیس دانشگاه ، (ژان روشه)، و وزیر آموزش عالی، (آلن پرفیت)، مبنی بر اجازه ورود پلیس به دانشگاه باعث میشود صدها تن مجروح و ۵۹۶نفر بازداشت شوند. در این روز، پاریس -پایتخت صلح جهان- به عنوان محل برگزاری مذاکرات صلح ویتنام انتخاب و معرفی شد!

dokhtare sahra
1390,02,14, ساعت : 12:38
روزگار 14 اردیبهشت 90 ؛ 305 قمری: درگذشت دومین نایب خاص امام زمان(عج) (http://www.hamshahrionline.ir/news-134054.aspx)

http://www.hamshahrionline.ir/images/position36/2011/5/home_photo_books.jpg
ابوجعفر، محمدبنعثمان بنسعید عَمری اسدی، دومین نایب و وکیل منصوب امامزمان(عج) بود که پس از وفات پدرش عثمان بن سعید، به این مقام برگزیده شد.
امامحسن عسکری(ع) درباره وثاقت این پدر و پسر، به یکی از یارانش فرمود: عثمان بن سعید عَمری و فرزندش محمد بن عثمان، مورد اطمینان و اعتمادند. پس آنچه به تو میرسانند، از سوی من ادا میکنند. بدین جهت هرگاه، چیزی به تو بگویند، بدان که از سوی من به تو گفتهاند. از آن دو شنوایی داشته و آنان را پیروی نما. زیرا آن دو مورد اطمینان و امنیتند. آنگاه که عثمان بن سعید وفات یافت، توقیع شریفی از ناحیه مقدسه به دست بزرگان شیعه رسید که صراحت در نمایندگی و مقام نیابت و وکالت فرزندش محمد بن عثمان داشت. این مرد بزرگ و پدر ارجمندش بهمدت 50سال نمایندگی 3 امام معصوم(ع) را برعهده داشتند. سرانجام در آخرین روز جمادیالاولی، در سال 305 و به قولی سال 304 قمری وفات یافت.
1340 شمسی: استعفای شریف‏امامی به دنبال اوج‏گیری تظاهرات معلمان
جعفر شریف امامی به دنبال اعتصاب معلمان در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و کشته شدن یکی از آنان به نام ابوالحسن خانعلی به دست پلیس و استیضاح وی در مجلس در 14اردیبهشت سال 1340 از نخست وزیری استعفا داد. شریف امامی به هنگام استیضاح یکی از وکلای مجلس که قبلاً وزیر فرهنگ بوده را مورد حمله قرار داده و او را توبیخ کرد. ولی رئیس مجلس از ادامه سخنان شریف امامی جلوگیری کرد و شریف امامی نیز با اعتراض جلسه مجلس را ترک کرد. شریف امامی که در حقیقت از مجلس اخراج شده بود، از مجلس به دربار رفت و استعفای خود را به شاه تسلیم کرد.
1361 شمسی: سرنگونی هواپیمای وزیر خارجه الجزایر
محمد بن یحیی، وزیر خارجه وقت الجزایر، پیشنهاد صلحی را به تهران و بغداد آورد. با این حال، زمانی که وی عازم کشورش بود، هواپیمای او در14 اردیبهشت سال 1361 در نقطه مرزی مشترک میان ایران و عراق و ترکیه، هدف موشک جنگی قرار گرفت و منفجر شد و همه سرنشینان آن جانباختند. در آن زمان کشورهای عربی، جمهوری اسلامی ایران را به سرنگونی هواپیمای وزیرخارجه الجزایر متهم کردند اما وزیر خارجه اسبق عراق، فاش کرد که این حمله توسط عراق و به دستور صدام انجام شده است. حامد الجبوری، از اعضای برجسته حزب بعث عراق و از نزدیکان صدام که اکنون در لندن زندگی میکند، اظهار کرد: هواپیما با یک موشک جنگی سقوط کرد و بعدا مشخص شد، این حمله، به دستور صدام انجام شده است. شوروی هم تأیید کرد این موشکها که لاشه آنها به دست آمده بود، در قراردادی از سوی شوروی به عراق فروخته شده بود.
1945 میلادی: انحلال حزب نازی آلمان
در 4 مه سال 1945 میلادی و در پی شکست آلمان از متفقین دوران حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان مشهور به حزب نازی، که با استفاده از دیکتاتوری، خشونت و سرکوب شدید، از سال 1932میلادی زمام امور آلمان را به دست گرفته بود، به پایان رسید. حزب نازی که در اکتبر 1920میلادی ایجاد شده بود در سال 1933میلادی 2میلیون عضو داشت و در سالهای بعد 6میلیون نفر را جذب خود کرد. این حزب قصد داشت با اتحاد ملل آلمانی زبان، آلمان مقتدری ایجاد کند که بتواند مرزهای خود را گسترش دهد. حزب نازی پس از شکست آلمان در جنگ جهانی دوم از هم پاشید و برای همیشه غیرقانونی اعلام شد.

dokhtare sahra
1390,02,15, ساعت : 15:34
روزگار 15 اردیبهشت؛ 1323شمسی: اولین بیانیه سیاسی امام( ره) (http://hamshahrionline.ir/news-134169.aspx)

http://hamshahrionline.ir/images/position36/2011/5/kanrwz.jpg
امام خمینی ( ره) در 15اردیبهشت 1323 شمسی، نخستین بیانیه سیاسی خود را صادر کردند.
در این بیانیه، حضرت امام ضمن بررسی و تحلیل اوضاع گذشته، حال و آینده مردم، قیام برای خدا را تنها راه اصلاح جهان عنوان کرده که آن، فلسفه بعثت همه انبیای الهی بوده است. ایشان در ادامه، دلایل بدبختی مسلمانان و ملت ایران را تشریح می‏کنند و در قسمت دیگری، مسئولیت سنگین علما و روحانیت را برشمرده و عواقب زیانبار غفلت سیاسی آنها را متذکر می‏شوند. در ادامه، ایشان در این بیانیه، صریحاً علمای اسلام و جامعه اسلامی را به قیام عمومی فراخواندند و نسبت به سکوت در برابر توطئه‏های ضد اسلام هشدار دادند. مقصود امام از انتشار این بیانیه، به صدا درآوردن زنگ خطر و بیدارباشی برای طلاب جوان بود.
بزرگداشت مرزبان دین
ابوجعفر محمدبن علیبن بابویهقمی، ملقب به شیخ صدوق از شاخصترین دانشمندان جهان اسلام است که در صف اول محدثین و علمای اثناعشر جای دارد و بهعنوان یکی از ارکان فقه شیعه به شمار میرود. پس از گذشت 10قرن از وفات این محدث بزرگ، برکات آثار و خدماتش باعث شده تا 15اردیبهشت را بهعنوان روز بزرگداشت شیخصدوق نامگذاری کنند. عصر صدوق را باید عصر احیای تنقیح حدیث نامید زیرا پس از رحلت پیامبر اسلام، بازار جعل حدیث رونق گرفت و کسانی پیدا شدند که بهطور حرفهای، احادیثی را جعل و به پیامبر و ائمه نسبت میدادند. شیخصدوق در راه جمعآوری احادیث، از بلخ تا بخارا، از کوفه تا بغداد، از مشهد تا نیشابور و از آنجا تا مکه و مدینه سفر کرد و مشکلات فراوانی را به جان خرید و با کولهباری از احادیث پیامبر و اهل بیت(ع)به ری بازگشت. از آثار ارزنده ایشان می توان به منلایحضره الفقیه، کمالالدین و اتمام النعمه ، مالی، صفات شیعه، خصال، عللالشرایع و بسیاری آثار دیگر اشاره کرد . مدفن این عالم بزرگ در شهرری به نام ابنبابویه مشهور و مورد توجه شیعیان است .
1378 شمسی : درگذشت شاعر متعهد و توانا
محمد علی مردانی 5مهرماه سال 1301 در روستایی از توابع شهرستان خمین متولد شد. او که از کودکی ذوق و قریحه شاعری داشت، به تهران آمد و به انجمنهای ادبی راهیافت و با اشعار مذهبی شناخته شد. او سالیان متمادی دبیری انجمن دانشوران را بهعهده داشت و در سال ۱۳۵۱ انجمن نغمهسرایان مذهبی توسط او و عدهای از دوستانش تأسیس شد که به صورت ثابت در خانهاش تشکیل میشد. وی پس از پیروزی انقلاب به عضویت شورای شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و واحد ادبیات حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی درآمد و در سالهای جنگ تحمیلی، در جبهههای جنگ حاضر شد. استاد مردانی در پی عارضه مغزی، در 15اردیبهشت سال ۱۳۷۸ شمسی دار فانی را وداع گفت. مهمترین آثار او احتیاج بانوی بزرگ اسلام ، شکوه ایمان ، طلوع خورشیدها ، نوای رزمندگان ، هدیه ماه صیام و بسیاری آثار دیگر است .
1961 میلادی: اولین آمریکایی در فضا
آلن بارتلت شپرد، عنوان نخستین آمریکایی در فضا را در پنجم ماه مه 1961 به نام خود ثبت میکند. او 15دقیقه و 22ثانیه با کپسول فضایی زنگوله مانند یک نفره در فضا ماند. پرواز او تنها 23 روز بعد از سفر یوری گاگارین ، نخستین فضانورد روسی در فضا، انجام شد. او در دومین تلاشش با سری سفینههای مرکوری به نام فریدم 7 رهسپار فضا میشود در حالی که این پرواز به خاطر شرایط نامساعد جوی، 3روز به تعویق میافتد. آلن به ارتفاع 185کیلومتری میرسد و به مدت 5دقیقه در حالت بیوزنی میماند و سپس به جو زمین برمیگردد و در اقیانوس اطلس فرود میآید. بعدها، او مدال خدمت ممتاز ناسا را دریافت میدارد.
2008 میلادی: روسیه به تحریم پیوست
با فرمانی که ولادیمیر پوتین در 5 مه سال 2008 امضا کرد روسیه به طور رسمی به تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران پیوست . در فرمان ولادیمیر پوتین آمده است: تمامی سازمانها و دستگاههای دولتی، بانکها و مؤسسات و اشخاص حقوقی و حقیقی زیرحوزه قضایی روسیه باید بهخاطر داشته باشند که از تاریخ 3 مارس سال 2008میلادی ، از انتقال یا تأمین هر نوع مواد یا تجهیزات یا فناوری هستهای که امکان استفاده دوگانه نظامی و غیرنظامی از آنها وجود دارد، از خاک روسیه به ایران ممنوع است .

dokhtare sahra
1390,02,18, ساعت : 11:40
روزگار 18 اردیبهشت 90
1330 شمسی: درگذشت شاعر معاصر (http://www.hamshahrionline.ir/news-134319.aspx)

http://www.hamshahrionline.ir/images/position36/2011/5/84788511838a4bac5ec19ebeadd9d4fe.jpg
غلامرضا رشید یاسمی نویسنده ، مورخ ، مترجم و شاعر معاصر ایرانی در ۲۹ آبان ۱۲۷۵شمسی در شهرگهواره از توابع کرمانشاه زاده شد.
تحصیلات مقدماتی را در کرمانشاه به پایان برد. سپس به تهران رفت و دوره متوسطه را در دبیرستان سن لویی گذراند. از همان هنگام به تشویق نظام وفا که معلم ادبیات او بود به سرودن شعر پرداخت. یاسمی ضمن همکاری با مجله دانشکده، با نویسندگان و شعرای آن دوره همچون محمد تقی بهار ، سعید نفیسی ، عباس اقبال ، ابراهیم الفت و دیگران همکاری میکرد. در همین دوران نخستین تألیف خود را در احوال ابن یمین فریومدی شاعر سلسله سربداران، انتشار داد. اوهنگام سخنرانی در دانشکده ادبیات دچار سکته شد و در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۳۰شمسی در تهران درگذشت.
1794 میلادی: سپردن لاوازیه به گیوتین
آنتوان لوران لاوازیه دانشمند فرانسوی و بنیانگذار شیمی نوین بود. وی نخستین کسی بود که ترازو را جهت سنجش و تحقیق در فعل و انفعالات شیمیایی درآزمایشگاه وارد عمل کرد . او در 26 اوت 1743 میلادی در پاریس از پدر و مادری ثروتمند و مرفهزاده شد و زیر نظر استادانی قابل، نجوم ، گیاه شناسی ، شیمی و زمین شناسی را به خوبی فراگرفت. بیشترین اعتبار تحولات شیمی مدیون زحمات لاوازیه است . ازجمله خطراتی که جان لاوازیه را به مخاطره انداخت و بیشتر جنبه سیاسی داشت، هنگام انقلاب فرانسه که انقلابیون زمام امور پاریس را در دست داشتند، رخ داد. قبل از پیروزی انقلاب مسئولیت جمع‏آوری مالیات مردم فرانسه به او داده شده بود اما پس از انقلاب مسئولان آن بهصورت افرادی خونخوار و منفور معرفی شدند که همچون زالوهای خونخوار خون مردم را می‏مکیده‏اند و از آنها مالیات می‏گرفته‏اند لذا همگی را دستگیر و محاکمه کردند. لاوازیه هم که نتوانسته بود بی‏گناهی خود را در این محاکمه جنجالی ثابت کند، محکوم به اعدام شد و سرانجام در روز هشتم می 1794میلادی زیر تیغ گیوتین رفت.
1914 میلادی: تولد تنها نویسنده ای که 2 جایزه کنگور گرفت
رومن گاری با نام اصلی رومن کاتسف نویسنده ، فیلمنامه نویس ، کارگردان ، خلبان در جنگ جهانی دوم و دیپلمات فرانسوی در ۸ می سال ۱۹۱۴ میلادی در لیتوانی به دنیا آمد. رومن در 14سالگی به همراه مادرش به فرانسه رفت که خاطرات نخستین سالهای زندگی در فرانسه را در کتاب وعده سپیده دم نوشته است . او در فرانسه به تحصیل حقوق پرداخت . پس از جنگ جهانی بهعنوان دیپلمات در شهرهای مختلف کار کرد. همچنین بهعنوان سخنگوی هیأت نمایندگان فرانسوی سازمانملل ابتدا در نیویورک و سپس در لندن به فعالیت پرداخت. هنگام اقامت در نیویورک به نوشتن رمان ریشههای بهشتی پرداخت. این داستان نخستین رمان وی بود که برنده جایزه کنگور شد. وی دومین جایزه کنگور را با نام مستعار امیلیآجر بهدلیل نوشتن رمان زندگی در پیش رو به دست آورد. وی تنها نویسندهای است که 2مرتبه موفق به اخذ این جایزه شدهاست. این جایزه تنها یکبار به هر نویسنده تعلق میگیرد. پسرعمویش پائول پالویچ، به جای وی این جایزه را دریافت کرد. رومن بعدها در کتابی به نام زندگی و مرگ امیلی آجر حقیقت را فاش کرد. او در 2دسامبر 1980 میلادی خودکشی کرد.

dokhtare sahra
1390,02,19, ساعت : 00:46
روزگار 19 اردیبهشت ؛ 656 قمری: درگذشت ابن ابی الحدید، شارح نهج البلاغه (http://hamshahrionline.ir/news-134336.aspx)

http://hamshahrionline.ir/images/position36/2011/5/pen.jpg
عبدالحمید بنهبهالله بنمحمدبنحسینمدائنی، مشهور به ابنابیالحدید در روز اول ذیحجه سال 586 قمری در شهر مدائن در خانوادهای که اهل علم و دانش بودند دیده به جهان گشود.
جوانیاش را در زادگاهش با تحصیل علوم سپری کرد و در این دوران به آرای معتزله بصره و بغداد گرایش پیدا کرد، تا جاییکه در مذهب معتزله از اهل نظر شد. وی با وجود اینکه سنی مذهب بود، اما ارادت خاصی به امیر مؤمنانعلی(ع) داشت و او را از نظر کثرت ثواب و فضائل و خصال حمیده از دیگران برتر می دانست و این موضوع در کتابش به خوبی مشهود است. مهمترین اثر او شرح نهجالبلاغه است . ابن ابیالحدید بنا به نقل ذهبی در کتاب سیر اعلامالنبلاء، در 5جمادیالثانی سال 656 قمری به دیار باقی شتافت.
672 قمری: درگذشت مولانا
جلالالدین محمد بلخی، معروف به رومی در سال 604 قمری در بلخ متولد شد. شهرتش به روم به سبب طول اقامت او در قونیه است که در آن زمان جزو قلمرو امپراتوری روم بوده است؛ هرچند مولوی، خود را از مردم خراسان می‏شمرد. زندگانی مولانا با آشنایی با شمس تبریزی صورتی دیگر گرفت. او پس از 16سال همدمی با شمس، از او جدا شد و در آتش فراق او سوخت. مولانا پس از آگاهی از اقامت شمس در دمشق فرزند خود را با جمعی از یاران در جست‏وجوی شمس فرستاد. عاقبت شمس دعوت وی را اجابت کرد و به قونیه آمد، اما پس از مدتی با رنجش خاطر از فتنه‏انگیزی حسودان، از قونیه رفت. از این رو مولانا غزلیات سوزناک‏تری سرود. در میان بزرگان ادب فارسی، مولوی پرکارترین شاعر است و آثار فراوانی دارد از جمله: مثنوی معنوی، غزلیات شمستبریزی، رباعیات، فیهمافیه، مکاتیب و مجالس سبعه . مولا نا سرانجام در 5 جمادی الثانی سال 672 قمری در سن 68 سالگی در قونیه بدرود حیات گفت .
1653 میلادی: اتمام بنای ساختمان تاریخی تاج محل
تاج محل، نام آرامگاه ارجمند بانو، ملقب به ممتاز محل، ملکه ایرانی شاهجهان، پادشاه هند است. شاهجهان که پنجمین شاه مغولی بابری هند به شمار می‏رفت، مدت 30سال حکومت هند را در اختیار داشت. بنای تاجمحل پس از فوت همسر شاهجهان، پادشاه مغول هند در ایالت آگرای این کشور آغاز شد. نمای بیرونی تاج محل با نقش‏های رنگی مزین شده است و کتیبه‏هایی نیز به خط عربی دارد که آیات قرآنی بر آنها نقش بسته است. در این بنا همچنین 2ضریح یکپارچه از مرمر سفید قرار دارد که اجساد ملکه نور جهان و شاهجهان زیر آن دفن شده است. برای احداث بنای تاجمحل معماران برجسته ایرانی در این مکان یکی از زیباترین ساختمان‏های جهان و از عالی‏ترین نمونه‏های معماری اسلامی هند را بنا کردند. این بنا سرانجام در 9 می 1653میلادی خاتمه یافت.
1949 میلادی: درگذشت موریس مترلینگ، فیلسوف بلژیکی
موریس مترلینگ، نویسنده ، شاعر و فیلسوف بلژیکی در 29 اوت سال 1862 میلادی در شهر گنت در ایالت فلامند متولد شد. زبان آلمانی و فرانسه را در خانواده فراگرفت و در مدرسه زبان لاتینی را آموخت و تحصیلات خود را در رشته حقوق به پایان رسانید. مترلینگ در بلژیک به شغل وکالت پرداخت و ابتدا به نوشتن نمایشنامه و سپس به نویسندگی روی آورد. او زبان انگلیسی را نیز آموخت. مترلینگ پس از چندی به فلسفه گرایش پیدا کرد و به نوشتن کتب فلسفی اقدام کرد. « پرنده آبی» نمایشنامه ای است که به خاطر آن برنده جایزه نوبل شد . برخی آثار وی عبارتند از: عقل و سرنوشت ، زندگی زنبور عسل ، معبد ویرا ، دو باغ ، هوش گلها ، مرگ ، زندگی موریانه ، زندگی مورچه و ... . او در سالهای پایان زندگی، دچار اختلال حواس شد و در یکی از تیمارستانهای ویژه در آمریکا بهسر برد. وی در 9 می سال 1949 میلادی در اثر سکته قلبی درگذشت.

dokhtare sahra
1390,02,20, ساعت : 11:15
روزگار 20 ارديبهشت 1390
1359شمسی: تایید نشان رسمی جمهوری اسلامی ایران (http://hamshahrionline.ir/news-134450.aspx)

http://hamshahrionline.ir/images/position36/2011/5/3256313056_10430c73a7.jpg
نشان رسمی ایران در حال حاضر آرم الله است که از یک شمشیر که توسط چهار سپر احاطه شده تشکیل شده است.
این آرم پس از پیروزی انقلاب اسلامی روی پرچم ایران منقوش شد . این آرم به صورت 4هلال و یک ستون میانی نشانگر کلمه مقدس الله است و در عین حال کلمه مبارک لا اله الا الله را نیز تشکیل می‏دهد. در توضیح محتوای این شکل نمادین می‏توان گفت که ستون میانی یا شمشیر، نشانه اقتدار و قدرت؛ هلال نشان‏دهنده رشد، 5جز اصلی نمایشگر اصول پنج‏گانه دین و ترکیب متقارن بیانگر تعادل، میزان و عدالت است. این آرم در 20 اردیبهشت سال 1359 به تایید بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره ) رسید و در وسط رنگ سفید پرچم جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت .
1871 میلادی: قرارداد صلح بین فرانسه و آلمان
بهدنبال شکست فرانسه در جنگ با آلمان، قرارداد صلح میان دو کشور در دهم می 1871میلادی، در شهر فرانکفورت آلمان به امضا رسید. بر اساس این قرارداد که وحدت آلمان را تحت رهبری بیسمارک صدراعظم این کشور قطعی می‏کرد، فرانسه علاوه بر پرداخت غرامت، برخی از سرزمین‏های خود را به آلمان واگذار کرد. با شکست فرانسه که مهمترین رقیب آلمان در اروپا بود، کشور آلمان به یک امپراتوری قدرتمند تبدیل شد. در حقیقت بیسمارک، وحدت آلمان را با جنگ تامین کرد و به وسیله صلح آن را تضمین و تحکیم کرد. قراردادهای صلح با اتریش و ایتالیا در سال‏های بعد نیز آلمان را به یک قدرت برتر در زمینه سیاسی، نظامی و اقتصادی تبدیل نمود.
1941میلادی: ناکامی در مذاکره با انگلیسیها
رودلف هس، معاون هیتلر امیدوار بود آلمان نازی و انگلستان با هم صلح کنند و جنگ در اروپا تمام شود. وی تلاشهای بسیاری برای جلب نظر هیتلر انجام داد و سرانجام توانست در تاریخ 10می سال 1941 میلادی ساعت ۶صبح ازآوگسبورگ برای مذاکره با طرف انگلیسی به سمت اسکاتلند پرواز کند اما با پدافند شدید نیروهای متفقین مواجه شد و مجبور شد با چتر نجات از هواپیمای در حال سقوطش خارج شود. هس پس از فرود دچار شکستگی مچ پا شد و پس از دستگیری به برج لندن منتقل شد، سپس دیداری کوتاه با وی صورت گرفت و چرچیل دستور داد هس مورد درمان قرار بگیرد و هر اطلاعاتی که میتواند مفید باشد از هس دریافت شود.
1945میلادی: تسلیم نابغه جنگی هیتلر
هنگام به قدرت رسیدن آدولف هیتلر، پیشوا، دیداری از یکی از مانورهای این نابغه جنگی داشت و شدیدا مجذوب قدرت تحرک و مسحور مانورهای سریع وسایط زرهی او در میدان نبردشد. هاینتس گودریان با اندیشهای سترگ ، سازماندهی نیروی زرهی ارتش آلمان را بهوجود آورد . گودریان هوادار کاربرد استراتژیک نیروهای زرهی (رخنه عمیق در خاک دشمن) بود . عاقبت، این فرمانده در ۱۰می ۱۹۴۵ همراه باقیمانده پرسنل زرهی خود به نیروهای آمریکایی تسلیم شد و مدتی را در بازداشت به سر برد. بهرغم درخواست استرداد لهستان و شوروی، او از اتهام جنایات جنگی در دادگاه نورنبرگ تبرئه شد و اعمال و رفتار گودریان مطابق با عملکرد یک سرباز حرفهای شناخته شد. هنگامی که گودریان زندانی جنگی متفقین بود بیوگرافی خود و شرح نبردهایش را منتشر کرد و در ژوئن سال ۱۹۴۸از زندان آزاد شد .
1973 میلادی: اعلام موجودیت جبهه پولیساریو
جمهوری دمکراتیک عربی صحرا در شمال غربی آفریقا از قرن پانزدهم مورد تهاجم استعمارگران پرتغالی قرار داشت. بعدها اسپانیا در این منطقه مسلط شد و سال‏ها آن را در استعمار خود داشت. در طی سال‏های بعد، مبارزات ضد استعماری مردم صحرا، به فزونی گرایید. هسته اصلی جبهة آزادیبخش پولیساریو را چند تن از مبارزان با تجربه ضد استعماری که در موریتانی ساکن و جوانانی از صحرا بودند تشکیل دادند. از 10می1973میلادی که گروهی از دانشجویان صحراوی در دانشگاه محمد پنجم در رباط موجودیت جبهه را اعلان کردند، پولیساریو عملاً وارد صحنه مبارزات سیاسی شد. در بیانیه سیاسی تأسیس، از مشی «قهر انقلابی » و «مبارزه مسلحانه » با حکومت استعمارگر اسپانیا سخن رفته بود. در کنگره جبهه، مصطفی سیدالاوالی که چهره سیاسی مؤثر و با نفوذی بود، بهعنوان رهبر جبهه برگزیده شد.

dokhtare sahra
1390,02,21, ساعت : 12:29
روزگار 21 ارديبهشت 1390
525 قمری: بر دارشدن عین القضات همدانی (http://hamshahrionline.ir/news-134548.aspx)

http://hamshahrionline.ir/images/position36/2011/5/11-5-10-82357home_photo_books.jpg
فرهنگ و تاریخ > تاریخ جهان - ابوالمعالی ابن ابی بکر عبدالله بن محمد بن علی بن علی المیانجی،عارف نامدار سده ششم هجری است.
او در گفتن آنچه میدانسته بیپروایی میکرده است. پس او را به دعوی الوهیت متهمش ساختـند و چون عزیز الدین مستوفی اصفهانی وزیر سلطانسنجر سلجوقی به او ارادت داشت، به آزادی هر چه میخواست میگفت، تا قبول عام یافت. اما چون وزیر بر اثر دسیسههای ابوالقاسم قوام الدین درگزینی در تکریت به قتل رسید، عین القضات همدانی نیز مورد مؤاخذه و غضب وزیر جدید واقع شد. بدینصورت که مجلسی ترتیب داد و از جماعتی عالمان قشری حکم قتل عینالقضات را گرفت و سپس دستور داد تا او را به بغداد بردند و در آنجا به زندان افکندند. عینالقضات در زندان به تألیف کتاب شکوی الغریب عن الاوطان الی العلماء البلدان پرداخت. در آخر او را به همدان بردند و در شب چهارشنبه 7 جمادی الثانی سال 525 قمری بر در مدرسهای که در آن به تربیت و ارشاد مریدان و وعظ میپرداخت بر دار کردند. سپس پوست از تنش کشیدند و در بوریایی آلوده به نفت پیچیده، سوزانیدند.
1359 شمسی: تبعیت اروپا از آمریکا در تحریم اقتصادی
بهدنبال تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام ، برخی از کشورهای اروپایی تصمیم گرفتند که از امضای قراردادهای جدید با جمهوری اسلامی خودداری کرده و ایران را تحت فشار قرار دهند. این تصمیم بازار مشترک اروپا برای حمایت از آمریکا و محکوم کردن مسئله گروگانگیری در لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام انجام می‏گرفت . بدین ترتیب پس از پایان مهلت آزادسازی گروگان‏ها و لاینحل ماندن این مسئله، جامعه اقتصادی اروپا بهطور رسمی، تحریم اقتصادی ایران را در 21 اردیبهشت سال 1359 اعلام کرد. این اقدام در حالی انجام می‏گرفت که در اعلامیه مشترک کنفرانس 9 کشور اروپایی تنها هدف از این اقدام، تسریع در آزادی گروگان‏ها عنوان شده بود اما نه تنها تحریمها ادامه یافت بلکه پیشرفته‏ترین تجهیزات نظامی و خطرناک‏ترین سموم شیمیایی را در اختیار رژیم متجاوز عراق قرار می‏دادند و این رژیم را به ادامه جنگ ترغیب می‏کردند.
1878 میلادی: ترور امپراتور آلمان
ویلهلم یکم اولین امپراتور آلمان در 22 مارس1797 در برلین به دنیا آمد . او پسر دوم فریدریک ویلیام چهارم بود . پدرش پس از آنکه شکست سختی از ناپلئون خورد، او را در سن 10 سالگی بهعنوان افسر نامید. ویلهِلم پس از به قدرت رسیدن برادرش بهعنوان ولیعهد احتمالی پروس شناخته شد و لقب شاهزاده پروس را از آن خود کرد و در مدت کوتاهی نیز، به مقام ژنرالی دست یافت. او پس از سکتههای متعدد برادرش که پادشاه پروس بود، زمام امور کشور را در دست گرفت و پس از مرگ برادر ،
تخت شاهی را نیز تصاحب کرد. بعد از پیروزی چشمگیر در جنگ فرانسه- پروس ، بهعنوان امپراتورِ تاجگذاری کرد. در تاریخ 11 می1878 به دلیل قوانین ضد سوسیالیستی که مبانی آن توسط بیسمارک صدراعظم امپراتور وضع شده بود در برلین توسط فردی
به نام مالکس وبر مورد سوء قصد قرار گرفت که از این ترور جان سالم به در برد .
1970 میلادی: صدور قطعنامه استقلال بحرین
جزیره بحرین واقع در جنوب خلیجفارس، تا اوایل دوران قاجار تحت نظر ایران اداره می‏شد ولی پس از چند سال، انگلیسی‏ها به بهانه اینکه ایران فاقد نیروی دریایی است، طی قراردادی با قاجار، حفظ امنیت خلیجفارس و بحرین را برعهده نیروی دریایی بریتانیا گذاشتند. این حاکمیت که بیش از 150سال به طول انجامید، بعدها بهطور مکرر مورد مخالفت دولت‏های وقت ایران قرار میگرفت، ولی هر بار بهنحوی با شکست مواجه می‏شد. در نهایت وقتی که ایران در سال1336 شمسی در لایحه تقسیمات کشوری، بحرین را استان چهاردهم ایران اعلام کرد، مخالفت کشورهای عربی را برانگیخت. در این میان شاه این عنصر بی کفایت بهطور ناگهانی، تصمیم خود را مبنی بر چشم‏پوشی از ادعاهای دیرینه ایران به بحرین اعلام کرد . بنابراین در 21 اردیبهشت 1349 شمسی برابر 11می1970 میلادی شورای امنیت براساس گزارش هیأت اعزامی به بحرین، قطعنامه‏ای مبنی برلزوم استقلال بحرین صادر کرد .

dokhtare sahra
1390,02,22, ساعت : 18:17
22 ارديبهشت 1390
1360 شمسی: شهادت مولویفیض محمدحسینبر (http://www.hamshahrionline.ir/news-134647.aspx)

http://www.hamshahrionline.ir/images/position36/2011/5/11-5-11-8211111-4-25-93628-2.jpg
فرهنگ و تاریخ > تاریخ جهان - مولوی فیض محمد حسین بر، روحانی مبارز و از چهرههای شاخص اهل سنت در سیستانوبلوچستان بود .
وی فردی مؤمن، متعهد و پایبند به قوانین دین اسلام بود و کمک به افراد مستضعف را سرلوحه زندگی خود قرار داده بود. به مسائل شرعی، واجبات و مستحبات اهمیت بسیار میداد . پس از پیروزی انقلاب اسلامی، یار و یاور صدیق نظام در منطقه بود . به کمک نهادها و ارگانهای انقلابی، اقشار مستضعف و محروم را مورد حمایت قرار میداد و کمکهای جهاد سازندگی و کمیته امداد را بین تهیدستان منطقه محروم بلوچستان توزیع میکرد. تصمیم داشت به جبهههای نبرد برود و دیگران را هم به این کار دعوت میکرد اما خفاشصفتان سنگدل وجود او را نتوانستند تحمل کنند. سرانجام در 22 اردیبهشت سال1360 شبانه به خانهاش یورش بردند و او را در جلوی چشم همسر و فرزندانش ناجوانمردانه به شهادت رساندند .
1364 شمسی: جنایت منافقین در خیابان ناصرخسرو
در 22 اردیبهشت سال1364 در ادامه بمبگذاری توسط منافقین و گروهکهای ضدانقلاب بهمنظور تضعیف نظام اسلامی و ناامن جلوه دادن جامعه، گروهک منافقین این بار در خیابان ناصرخسرو تهران که محلی پرتردد در مرکز شهر بود، جنایت آفرید . بمب که از نوع زمانی و با قدرت تخریبی 50پوند تی.ان.تی بود، باعث ویرانی و آتش سوزی یک ساختمان 2طبقه و یک کارگاه تولیدی پوشاک شد. در این حادثه 9نفر از هموطنان بیگناه به شهادت رسیدند و 45نفر دیگر مجروح شدند. همچنین 15دستگاه اتومبیل در آتش سوخت و به 25 مغازه آسیب وارد آمد. این عملیات جنایتکارانه، سرآغازی بر روند گسترش بمبگذاریها بود که با قصد ایجاد رعب در مردم و مسئولان و ناامنی جامعه صورت میگرفت. گروهک منافقین با وجود سردادن شعارهای پوچ نجات خلق و آزادی ملت ایران، مرتکب چنین جنایات هولناکی میشد . این اعمال، دروغ بودن اهداف آنان را بیش از پیش به همگان اثبات کرد.
1949 میلادی: پایان محاصره شهر برلین
محاصره شهر برلین یک بحران بینالمللی بود که توسط شوروی بهمنظور اجبار متحدان غربی فاتح جنگ جهانی دوم شامل آمریکا، انگلیس و فرانسه به واگذار کردن اختیارات و قلمرو خود در برلین غربی به وقوع پیوست. بهمنظور راهاندازی اقتصاد
آلمان غربی که بر اثر جنگ نابود شده بود، یک اصلاحات پولی اعلام شد اما این اقدام با مخالفت شدید دولت شوروی که فاتح اصلی برلین بود، روبهرو شد. در برابر اعلام یکجانبه اصلاح پولی در آلمان، شوروی با محاصره اقتصادی برلین غربی و مسدودکردن راهها و مسیرهای قطار و سیستم آبرسانی واکنش نشان داد. هر نوع رفتوآمد به برلین غربی از راه زمین فقط از داخل منطقه تصرف شده توسط شوروی و اجازه حاکمان وقت آلمان شرقی امکانپذیر بود. این وضعیت تا 11 ماه ادامه یافت تا سرانجام براساس فشارهای وارده و تحریم هرگونه کالاهای صادراتی از کشورهای بلوک شرق توسط متحدین غربی، شوروی در ۱۲ می ۱۹۴۹میلادی پایان محاصره را اعلام کرد.
2008 میلادی: زمین لرزه سیچوان
در 12 می سال2008 میلادی در ساعت 14 و 28 دقیقه به وقت محلی، زمین لرزه ای در استان سیچوان چین روی داد. مؤسسه زمینشناسی آمریکا شدت این زلزله را 8/7ریشتر اعلام کرد . در منطقه وقوع زمینلرزه حدود ۱۲میلیون نفر زندگی میکردند. براساس گزارشهای رسمی، آمار کشتهشدگان این زمینلرزه حدود 70هزار نفر و مفقودین آن حدود 19 هزارنفر بود .

dokhtare sahra
1390,02,24, ساعت : 11:13
24 ارديبهشت 1390
122قمری: رسیدن سر مقدس زیدبنعلی(ع) به مصر (http://www.hamshahrionline.ir/news-134856.aspx)

http://www.hamshahrionline.ir/images/position36/2011/5/11-1-8-1075071307-0725-2.jpg
زیدبنعلیبنالحسین(ع)، یکی از علویان مبارز بود که در عصر هشامبنعبدالملک در کوفه ضدحکومت جائرانه بنیامیه قیام کرد و در نبرد با سپاهیان خلیفه به شهادت رسید.
با آنکه بدن مطهر وی را مخفیانه دفن کردند، با این حال، عامل هشام در عراق، قبرش را یافت و بدنش را از قبر بیرون آورد. آنگاه سرش را از بدن جدا کرد به شام فرستاد و بدنش را در محله کناسه کوفه به دار آویخت. هشام، پس از دریافت سر زید، دستور داد آن را به مدینه بفرستند. حاکم مدینه بهمدت 7روز آن را در مسجدالنبی(ص) آویخت و اهالی این شهر را به دیدن آن و شنیدن خطبههای سخنرانان حکومتی علیه اهلبیت(ع) مجبور کرد. آنگاه، سر مطهر را به مصر فرستاد.
ابوحکمبنابیابیض قیسی که حامل سر زید بود، در روز دهم جمادیالاخر، سال122 قمری، آن را وارد مصرکرد و اهالی این منطقه را برای دیدار از سر و ترساندن مخالفان حکومت، تحت فشار قرار داد. هماکنون در حد فاصل قاهره و برکه قارون، در نزدیکی مسجد ابنطولون، زیارتگاهی است که گفته میشود سر زید در آن مدفون است.
955شمسی: درگذشت شاه تهماسب اول
شاه تهماسب اول فرزند ارشد شاه اسماعیل اول و دومین پادشاه از سلسله صفویه است . او در 13 اسفند 892شمسی در اصفهان دیده به جهان گشود. در سن ۱۰سالگی به سلطنت رسید. بهعلت کم بودن سن شاه جدید، فرصتی برای کسب قدرت امرای قدرت طلب قزلباش فراهم شد. ۱۰سال اول سلطنت شاه تهماسب در واقع عرصه رقابت امرای قزلباش برای کسب قدرت بود. شاه جوان کمکم توانست خود را بهعنوان شاهی مقتدر مطرح کند و زمام قدرت را در دست گیرد. شاه تهماسب در دوره بلند حکومت خود توانست با وجود کمبود منابع به خوبی تهدیدات مکررازبکان و سپس عثمانیان را دفع کند و سپس دورهای از صلح و ثبات را برای کشور به ارمغان آورد؛ دورهای که از مرگ وی در 24 اردیبهشت سال 955 شمسی تا به سلطنت رسیدن فرزند تندخوی او شاه اسماعیل دوم ادامه داشت.
1364 شمسی: درگذشت نخستین مترجم فارسی نهجالبلاغه
در سال 1284، کودکی دیده به جهان گشود که سیدعلینقی نامیده شد و بعدها به سیدعلینقی سدهی اصفهانی آلدیباج مشهور و به فیض الاسلام موسوم شد. از 5سالگی مقدمات علوم حوزوی را نزد برادر بزرگ خود، سید غیاثالدین آموخت. بعدها به تشویق و هدایت برادر، راهی اصفهان شد و پس از فراگیری بخشی از علوم اسلامی در این شهر، به مشهد رضوی رفت و محضر محدث بزرگ، شیخ علیاکبر نهاوندی را درک کرد. سپس به نجف رفت و حوزه درسی فقیهان بزرگی چون سید ابوالحسن اصفهانی، آقا ضیاءالدین عراقی، شیخمحمدکاظم شیرازی و حاجشیخ عباس قمی را غنیمت شمرد. مقام معظم رهبری از او با عنوان عالم جلیلی که برای نخستینبار نهجالبلاغه را در عصر حاضر به فارسی برگردانید و در اختیار علاقهمندان قرار داد و فریادهای حضرت علی(ع) را به گوش علاقهمندان رسانید، تشکر کرده است. سرانجام این دانشور پرتلاش، در 24اردیبهشت سال 1364 شمسی، دار فانی را وداع گفت و به سرای باقی شتافت.

dokhtare sahra
1390,02,25, ساعت : 10:12
روزگار 25 ارديبهشت 1390
روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی (http://www.hamshahrionline.ir/news-134876.aspx)

http://www.hamshahrionline.ir/images/position36/2011/5/11-2-16-12121911.jpg
استاد بزرگ بیبدیل، حکیم ابوالقاسم منصور بن حسن فردوسی طوسی، حماسهسرای بزرگ ایران و یکی از شاعران مشهور عالم و ستاره درخشنده آسمان ادب فارسی و از مفاخر نامدار ملت ایران است که به علت همین عظمت مقام و مرتبت، داستان زندگیاش مانند دیگر بزرگان دنیای قدیم با افسانه و روایات مختلف درآمیخته است.
فردوسی از تاریخ ایران و سرگذشت نیاکان خویش آگاهی داشت، به ایران عشق میورزید و به ذکر افتخارات ملی علاقه داشت. وی از خاندانی صاحب مکنت بود ولی این بی نیازی پایدار نماند؛ زیرا او همه سودهای مادی خود را به کناری نهاد و وقتی تاریخ میهن خود و افتخارات گذشته آن را در خطر نیستی و فراموشی یافت، زندگی خود را به احیای تاریخ گذشته مصروف داشت و از بلاغت و فصاحت معجزهآسای خود در این راه یاری گرفت. از تهیدستی نیندیشید، 30سال رنج برد و به هیچ روی، حتی در مرگ پسرش، از ادامه کار باز نایستاد، تا شاهنامه را با همه رونق و شکوه و جلالش، جاودانه برای ایرانی که میخواست جاودان باشد، باقی گذاشت . 25 اردیبهشت ماه روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، بزرگ‏ترین حماسهسُرای ایران و یکی از حماسهسرایان بزرگ جهان است.
1367شمسی: حمله هماهنگ آمریکا و عراق به خارک
سازمان جاسوسی آمریکا، سیا، اطلاعات محرمانه ایران را که از طریق ماهواره‏های جاسوسی به دست آورده بود، در اختیار عراق قرار ‏داد. مقامات آمریکا در دیدارهای خود با مسئولان عراقی، آنان را تحریک می‏کردند که از برتری امکانات نیروی هوایی خود بیشتر استفاده کنند و هدف‏های اقتصادی ایران را که عموماً شامل تاسیسات نفتی و برق می‏شد، بیشتر و دقیق‏تر بمباران کنند، چرا که برآورد سیا نشان می‏داد که تعداد هواپیماها، تانک‏ها و موشک‏های عراق با حمایت مالی بیش از 27 کشور حامی عراق در جنگ ، چهار برابر ایران است. درنهایت بر اثر تحریک آمریکا، حمله هواپیماهای پیشرفته سوپراتاندارد فرانسوی عراق به جزیره مهم و نفتی خارک در 25 اردیبهشت 1367شمسی، موجب وارد آمدن خساراتی سنگین شد .
1687میلادی: تشکیل قصابی اپری!
در 15 می سال 1687 میلادی یک سال پس از تصرف بخشهایی از مجارستان توسط اتریش، لئوپولد اول امپراتور این کشور دستور تشکیل دادگاه معروف اپری را برای مجازات آزادیخواهان مجاری ، صادر کرد. این آزادیخواهان درپی پایاندادن به اشغال مجارستان توسط اتریش بودند. دادگاه اپری که به قصابی اپری مشهور شد، در مدت 6 ماه کار شبانهروزی و با بهکارگیری 30جلاد، حکم قتل 8هزار نفر را بهطور دستهجمعی یا انفرادی صادر و اجرا کرد.
1940میلادی: تسلیم شدن هلند به آلمان نازی
ارتش آلمان نازی جبهه متفقین، فرانسه و بریتانیا را شکافت و کشورهای بلژیک و هلند را تصرف کرد. ارتش مکانیزه آلمان نازی به سرعت به سوی مرزهای فرانسه و هلند پیشروی کرد. کشور بلژیک از آغاز جنگ اعلام بیطرفی کردهبود و مردم بلژیک تصور میکردند در پناه سیاست بیطرفی میتوانند از بلایای این جنگ خانمانسوز و خونین در امان بمانند. اما هزاران سرباز ارتش آلمان و نیروی زرهی آن به سرعت سراسر خاک بلژیک را تصرف کرده و به سوی مرزهای فرانسه پیشروی کردند. در عین حال ارتش آلمان با هجوم همهجانبه کشور کوچک هلند را نیز اشغال کرد. ویلهلمینا ملکه هلند روز ۱۴ می ۱۹۴۰میلادی به لندن پناهنده و روز بعد یعنی ۱۵می ارتش هلند تسلیم شد.

dokhtare sahra
1390,02,26, ساعت : 18:57
روزگار 26 اردیبهشت
نخستين جنگ خياباني تاريخ بشر در «شهر ري»

http://www.iranianshistoryonthisday.com/photos/0515alexander.jpg تصوير مجسمه اسکندر«كاليس تنيس» تاريخنگار رسمي اسكندر كه در حمله به آسيا با او بود شرح جنگ شهر ري را كه به صورت خانه به خانه صورت گرفت برنگاشته است كه با تطبيق تقويمها 16(يا 17) ماه مه سال 330 پيش از ميلاد آغاز شده بود و مورخان نظامي از آن به عنوان نخستين جنگ خياباني بشر، به مفهوم امروز، نام برده اند.
طبق گزارش «كاليس تنيس»، در آن روز در داخل شهر ري ميان نيروهاي اسكندر و واحدهاي نظامي در حال عقب نشيني ايران نبردي خونين و كوچه به كوچه آغاز شد كه سه روز طول كشيد.
نيروهاي اسكندر پس از پيروزي در جنگ گائوگاملا (محلي نزديك به اربيل واقع در شمال عراق امروز) به تعقيب سربازان ايران ادامه داده و پس از چند برخورد كوتاه از جمله نبرد همدان، به ري رسيده بودند. نيروهاي محلي در ارگ شهر دست به مقاومت زدند و سربازاني كه در جريان عقب نشيني بودند در كوچه ها و خانه هاي شهر با اسكندريان به زد و خورد پرداختند. با اين كه در اين جنگ خياباني برنده و بازنده مشخص نبود، نيروهاي ايران در سومين شب، ناگهان دست به عقب نشيني و خروج از شهر زدند و عازم شهر صد دروازه (دامغان) شدند. پس از اين عقب نشيني كه تعجب آور بود، ارگ شهر هم سقوط كرد. داريوش سوم شاه وقت كه با اين سربازان از اربيل (اربلا) عقب نشيني كرده بود، ميان راه، به صلاحديد افسران ارتش و تاييد يك شاهزاده هخامنشي كشته شد تا احيانا به دست اسكندر نيافتد و شكنجه و تحقير نشود.
مورخان، شكست ايران از اسكندر مقدوني را به حساب شخصيت ضعيف، دو دلي و قاطع نبودن داريوش سوم نوشته اند. بررسي تاريخ طولاني وطن نشان مي دهد كه هرگونه شكست نظامي و تغيير حكومت در زمان زمامداران ضعيفي چون داريوش سوم، يزدگرد سوم ، شاه سلطان حسين و ... صورت گرفته است.


تحريکات البتکين و ناامني در خراسان بزرگتر

خراسان (خراسان بزرگتر) در ماه مي سال 961 ميلادي دچار ناامني شديد شده بود. سبب اين ناامني افتادن عبدالملك ساماني، پادشاه وقت از اسب بود كه منجر به مرگ او شده بود. عبدالملك كه هفت سال سلطنت كرده بود به امير رشيد (دلاور) شهرت داشت. ناامني خراسان به تحريك البتكين صورت گرفته بود كه عبدالملك او را جاه و مقام، سپهسالاري و حكومت هرات داده بود. البتكين كه از مهاجران و از تركان غز بود پس از كسب مقام، داعيه استقلال داشت كه بركنار شده بود. وي از درگذشت عبدالملك سوء استفاده كرده و در خراسان دست به تحريك زده بود. عبدالملك همانند ساير اميران ساماني براي احياء و ارتقاء زبان فارسي و فرهنگ ايراني سعي بليغ كرده بود. پس از فوت او، منصور برادرش پادشاه شد.