PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی شهر بجنوردElahe-Goddess
1389,12,21, ساعت : 18:58
بُجنورد مرکز استان خراسان شمالی میباشد. این شهر در ناحیهٔ شمالشرقی ایران واقع شدهاست. جمعیت شهر بجنورد برپایهٔ آمار سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی، برابر با ۱۷۶٬۷۲۶ نفر است( چهل و دومین شهر پرجمعیت ایران).همچنین در استان پیشین خراسان پس از مشهد، سبزوار و نیشابور چهارمین شهر بزرگ و پرجمعیت به شمار می رفت.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/New_Iran_locator.PNG/250px-New_Iran_locator.PNG

نام

در منابع قدیمی و فرهنگهای لغت نام این شهر، «بیژنگِرد» آورده شدهاست.[۳] و بیژنگرد (بجنورد) به معنی «ساختهٔ بیژن» و «آبادشده به دست بیژن» است.[۴] شهر بیژنگرد نیز بر اساس حکایت بیژن و منیژه، در شاهنامهٔ فردوسی، مکانی بوده که بیژن، منیژه را از چاه نجات داده و شهری در آن مکان بنا کردهاست. از نامهای دیگر بجنورد که آثار بازمانده آن نیز وجود دارد کهنه کند و نیز چرمغان می توان اشاره کرد که به محوطه ای تاریخی در جنوب شهر بجنورد و در مجاورت معصوم زاده اطلاق می گردد.
مردم

اقوامی که در بجنورد زندگی میکنند عبارتند از:


مردم فارسزبان از جمله بومیان فارسی که در محل به نام تات نامیده میشوند. ترکزبانها، کردزبانها و ترکمنزبانها.

فارسهای بومی (تاتها) مردمان بومی بجنورد و خراسان شمالی هستند.[۵] فارسهای بومی (تاتها) در بافت میانی شهر بجنورد و محلات جنوب شهر بجنورد (خیابان شهید چمران، حسین معصوم، ۱۷ شهریور و بهویژه بولوار مدرس و برخی کوچههای خیابان شهید بهشتی) حضور پررنگی دارند.[۶]
گویش تاتی زبان فارسی در خراسان شمالی امروزه تأثیر بسیاری از فارسی معیار گرفته و در حال فراموشی است و جای خود را به فارسی معیار میدهد.

مشاهیر بجنورداسماعیل گرامی مقدم
عبدالحسین تیمورتاش
ایران تیمورتاش
دولتمحمد آزادی
اردوان روزبه
یحیی علوی فرد
علی آبچوری
مهدی شهریاری
سید محمدکاظم موسوی بجنوردی

تاریخچه

شهر کنونی بجنورد در حدود سال ۱۱۰۰ق/۱۶۸۹م به وسیله تولیخان دوم، یکی از امیران کرد شادلو بنا شد و پس از آنکه در فتنه حسنخان سالار (۱۲۶۳ق/۱۸۴۷م) به شدت آسیب دید، بار دیگر به دست فرزندان تولیخان مرمت شد.[۸]
پیش از شهر کنونی و حتی پیش از ظهور و سقوط بجنورد، مرکز ناحیه جایی میبودهاست به نام جرمگان که در جریان حمله مغول ویران گردید. تپه باستانیِ چرمغان در کناره شهر کنونی بجنورد، بازمانده ویرانههای آن شهر است.[۹]
ظاهراً جرمگان، شهرکی کوچک، پررونق و آباد بوده و بجنورد کنونی در جوار آن بهوجود آمدهاست. امروزه حدود و گسترهٔ این شهرک در حاشیهٔ شهر بجنورد، نشانگر پیشینهٔ کهن و رونق آن در سدههای آغازین اسلامی است.
به استناد متون تاریخی در سدههای پنجم تا هشتم هجری، بخش وسیعی از ناحیهٔ بجنورد، مسکونی و آباد بودهاست. در آغاز دوران مغول و تیموری، منطقهٔ بجنورد نیز مورد آسیبها و خسارات فراوانی واقع شد.
نتایج بررسی و پهنهبندی محوطههای باستانی نشان دادهاست، نقاط باستانی شناسایی شده، متعلق به دوران میانسنگی هزارهٔ چهارم تا هزارهٔ اول پیش از میلاد، نقش مهمی را در شکلگیری زیستگاههای اولیه در حاشیهٔ رودخانه اترک ایفا نمودهاند. این منطقه، در دوران ماد و هخامنشی، بخشی از ساتراپی پارت قلمداد میشده و از دورهٔ اشکانی، در این ناحیه ۸ زیستگاه، در بخش راز و جرگلان، ۳ مورد در بخش مرکزی و نیز ۵ زیستگاه در شهرستان مانه و سملقان شناسایی شدهاند. وجود بنای سنگی موسوم به اسپاخو، از آثار تاریخی دورهٔ ساسانی نیز، نقش و اهمیت خراسان شمالی را در این دوران روشن مینماید. علاوه بر آن، منطقهٔ بجنورد در صدر اسلام، در ارتباط فرهنگی - اجتماعی جدی با دیگر نقاط ایران قرار داشته و از آن نواحی تأثیر گرفتهاست. در آن دوران قسمتهای عمدهای از منطقهٔ آباد و مسکونی بودهاست. مؤلف تاریخ سیستان، ناحیهٔ امروزی بجنورد را به عنوان بخشی از سرزمین نساء معرفی نمودهاست و در سالهای آغازین قرن دوم هجری، این منطقه جزئی از قلمرو بزرگ حکومت طاهریان بهشمار میآمدهاست.
ابنابواصیبه نیز در ذکر مناطق بجنورد آوردهاست که: «ابن سینا، دربار علیابنمأمون را در خوارزم ترک گفت و به طوس، شوقان، طبر و سملقانجاجرم و بالاخره به جرجان رفت». مؤلف نامعلوم حدودالعالم، از نخستین کسانیاست که از چرمغان نام میبرد و مقدس نیز آن را جزئی از ناحیهٔ نساء برشمردهاست.
بناها و یادمانهای تاریخی

1. آرامگاه باباتوکل

آرامگاه بابا توکل، مدفن یکی از شاعران قرن چهارم هجریاست و در ناحیهٔ شمالشرقی شهرستان بجنورد قرار گرفتهاست.
جاذبههای طبیعی

1. چشمه باباامان

چشمهٔ باباامان در کیلومتر ۱۱ جادهٔ بجنورد - مشهد، به فاصلهٔ تقریبی ۳۰۰ متر از جاده، واقع شدهاست. آب این چشمه، جزء دستهٔ آبهای سولفاته کلسیک و سدیک است و مصرف آن صفراآور و ملین و تسهیل کننده اعمال گوارشی و دافع سموم است. گردشگاه باباامان مکانی برای استراحت مسافرانی که قصد سفر به شهرهای شمالی را دارند میباشد.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/thumb/f/f6/Baba_aman.jpg/250px-Baba_aman.jpg

گردشگاه باباامان


چشمه بش قارداش

چشمهٔ بش قارداش (پنج برادر) در ۸ کیلومتری جنوب بجنورد و در شرق جادهٔ بجنورد به اسفراین، در فاصلهٔ تقریبی یک کیلومتری جاده واقع شدهاست. آب این چشمه، در ردیف آبهای بیکربناته کلسیک و سولفاته کلرورهٔ سرد به همراه سیلیس و آهن میباشد و در درمان اختلالات دستگاه گوارش، یاری رساندن به سوختوساز بدن مؤثر و ارزش غذایی بالایی دارد.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Besghardash.jpg

اماکن زیارتی و مذهبی

امامزاده سلطان سیدعباس

این آرامگاه در جنوب شهر بجنورد واقع است. این امامزاده را برادر امام رضا(ع) میدانند و در محل به نام «معصومزاده» معروف است. این بنا، در سال ۱۳۴۵ خورشیدی، به طور کامل بازسازی شدهاست.

http://www.ichto.ir/Portals/0/khorasane%20shomali/emamzadeAbasebnemosabne.jpg

{ }
1389,12,21, ساعت : 19:12
کاش یه ماشین داشتم و یه مقدار پول

میومدم بجنورد رو هم میگشتم .. اصلاً چرا بجنورد؟ همه جا رو میرفتم میگشتم

Elahe-Goddess
1389,12,21, ساعت : 19:15
http://khn.medu.ir/khn/khnDocs/misc/image014.jpg

استان خراسان شمالی به مرکزیت شهر بجنورد یکی از استانهای کشور ایران است. این استان با مصوبه دولت در سال ۱۳۸۳ و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان ایجاد شد. مساحت این استان ۲۸۴۳۴ کیلومتر مربع است که از این نظر پانزدهمین استان ایران و جمعیت آن ۸۱۱۵۷۲ نفر میباشد.
امار جمعیتی
براساس آمار سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران، نرخ باسوادی در این استان برابر ۷۹٫۱۳ درصد، نرخ شهرنشینی برابر با ۴۸٫۳۶ درصد، نرخ بیکاری ۵٫۹ و نرخ مشارکت اقتصادی ۴۰٫۷ درصد بودهاست

موقعیت جغرافیایی

این استان از نظر موقعیت جغرافیایی از شمال با کشور ترکمنستان (با ۲۸۱ کیلومتر مرز مشترک)، از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی، از جنوب غربی با استان سمنان و از غرب با استان گلستان هم مرز است.

تقسیمات کشوری
این استان از ۷ شهرستان، ۱۶ شهر و ۱۶ بخش، ۴۰ دهستان و ۸۶۲ روستای دارای سکنه تشکیل شدهاست
شهرستانها:


شهرستان بجنورد ۳۳۴ هزار نفر
شهرستان شیروان ۱۶۴ هزار نفر
شهرستان اسفراین ۱۲۳ هزار نفر
شهرستان مانه و سملقان ۹۲ هزار نفر
شهرستان فاروج ۴۵ هزار نفر
شهرستان جاجرم
شهرستان گرمه [۲]


شهرها:


بجنورد ۱۷۶ هزار نفر
شیروان ۸۲ هزار نفر
اسفراین ۵۱ هزار نفر
آشخانه ۱۸ هزار نفر
فاروج ۱۰ هزار نفر
جاجرم
گرمه

اقوام و زبان ها
اقوام ساکن در استان خراسان شمالی شامل فارس‏ها (بومی تات و غیره)، کرمانجها، ترکها، ترکمنها میباشند. زبانهای رایج نیز فارسی، کرمانجی و ترکی میباشد.
فارسها (در محل تات نامیده میشوند) بومیان این استان هستند.گویش محلی فارسی ساکنان بومی خراسان شمالی تاتی نامیده میشود که در مناطق زیر هنوز رواج دارد: مردم روستاهای روئین، ارکان، کسرق، بیدواز، نیشکیش، گنجدان، کوران و قلعهنو در شهرستان اسفراین، ۱۴ درصد مردم شهر اسفراین، مردم شهر راز و روستاهای گیفان، طبر، محمدآباد در شهرستان بجنورد، و روستاهای مهرآباد، برزلآباد، حصار سهیکآب، فیضآباد، اسلامآباد، امانآباد، کارخانه قند، منصوران، امامزاده مشهد طرقی بالا و پایین، و گلیان و ورک در شهرستان شیروان در دورانهای بعد مردم ترکزبان گرایلی نیز به این مناطق کوچیدند و بعداً در زمان شاهاسماعیل و شاهعباس صفوی گروهی از مردم کرمانج (شاخهای از کردها) از غرب ایران و برخی از ترکزبانهای ایران نیز به خراسان شمالی کوچانده شدند.
صنعت و معدن
مجتمع پتروشیمی، کارخانه سیمان وکارخانههای پلاستیک بجنورد، مجتمع فولاداسفراین، کارخانه آلومینای جاجرم، نیروگاه برق، کارخانه قند وکارخانه الیاف شیروان، کارخانههای متعدد پنبه پاک کنی، صنایع غذایی، کشاورزی، ساختمانی و... از صنایع برجسته این استان به شمار میروند.
براساس نتایج سرشماری کارگاههای صنعتی ۱۳۸۱ کشور، خراسان شمالی دارای ۳۶۰۰ کارگاه صنعتی با ۱۲۵۴۵ شاغل است که دارای ۸۷۳۶۱۰ میلیون ریال ارزش افزوده میباشد. تعداد۱۰۷ واحد صنعتی با ۱۰نفر کارکن وبیشتر درسطح استان فعال است. درحال حاضر ۳۰ معدن فعال ازجمله معادن اکسیدآلومینیوم، کلسیت، بنتونیت، باریت، ماسه سیلیسی، سنگهای تزئینی و.... درسطح استان بهره برداری میشود و به عبارتی۸۹/۰معادن فعال کشور دراین استان واقع میباشد.
آموزش و پرورش
در سال تحصیلی ۸۳-۸۲ تعداد کل دانش آموزا ن مقاطع مختلف تحصیلی درسطح استان ۱۷۴۳۳۳ نفر بودهاست.که از این تعداد ۴۶٫۸ درصد در مقطع ابتدایی و ۲۷درصد در مقطع راهنمایی و ۱۵٫۹درصد در مقطع متوسطه و ۶٫۷ درصد در مقطع متوسه رشتههای فنی و حرفهای مشغول تحصیل هستند.
شاخص تراکم دانش آموز درکلاس دردو مقطع ابتدائی و راهنمایی وضعیت مطلوبتری را از متوسط کشور نشان میدهد اما در مقطع متوسطه درمقابل متوسط ۵/۲۵ نفر در کلاس وضعیت دراستان ۲۷ نفر میباشد.
آموزش عالی

در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاههای غیرانتفاعی، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه پیام نور و مرکز تربیت معلم در بجنورد، همچنین دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور در شهر شیروان و همینطور دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پیام نور در شهر اسفراین فعال میباشد. در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی بجنورد بیش از ۱۳۰۰۰ دانشجو دارد.
دانشگاه دولتی بجنورد در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد و در حال حاضر در ۱۲ رشته در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد. همچنین مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی این دانشگاه که در سال ۱۳۸۶ تاسیس شده است در حال حاضر از مراکز مهم خدمات روانشناختی این استان می باشد. دانشکده کشاورزی شیروان اولين واحددانشگاه دولتی در استات خراسان شمالی از سال 1362 زير نظر دانشگاه فردوسی مشهد مشغول فعاليت آموزشی وپژوهشی ميباشد برای اطلاعات بيشتر به آدرس www.um.ac.ir مراجعه فرمائيد
تفرج گاه ها
باباامان - بش قارداش - پی قو - کمپ گلستان - آبشار حمید - اسفیدان، غار درق، آبشار بیار. درهٔ جاج سست.، درهٔ بازخانه، درهٔ چناران- کفترخانه- درکش روستاهای زوارم و گلیان شیروان-کوهستان پارک شیرکوه شیروان
آثار باستانی و تاریخی: قلعه جلال الدین جاجرم- آیینه خانه مفخم -چهارطاقی تیموری-تپه ارگ باستانی شیروان- عمارت مفخم - کلیسای اسپاخو - خواجه مهزیار جاجرم - مسجد جامع جاجرم - کوه بابای جاجرم - تنگهٔ جاجرم- قلعه جلال الدین جاجرم


فهرست روستاهای خراسان شمالی

فهرست الفبایی روستاهای استان خراسان شمالی ایران:


الگو:ارکان
اردغان
ارک
اسپاخو
اسدلی
اسفجیر
اسفید
اشرفدره
الست علیا
آلمه
اوغاز تازه
ایرج
اینچه بالا
ایور
باباامان
باغچق
باغلق
بدرانلو
بلقان
بهار
بیرک
پرکانلو
پیربز
تازهقلعه
تنگه ترکمن
تنگهراز
توکور
تیتکانلو
جوزک
چری
چمنبید
چهاربرج
چهارچوبه
حاجی تقی
حصارچه
حصاری
حمزه چاه
خراشا
خرتوت
خرق
خوشمنظر
دربند
درق
دشتک
دهنه شیرین
رئین

دهکده توریستی رویین


رباط قرهبیل
رختیان
زوارم
سرانی
سولگرد
طبر
فیروزه
قتلیش
قرهمیدان
قزلقان
قلعه چشمه خان
قلعه کور
قلعهچه
کاریز
کاستان
کلاته نیشکش
کوسه
گراتی
گلمندره
گلیان
گندو
گیفان بالا
مایوان
مرغزار
منگلی
نامانلو
هشتمرخ
هنامه
یام
یانچشمه
ینگیقلعه بالا
یوسفآباد
یکهسعود پائین
جوشقان

Elahe-Goddess
1389,12,21, ساعت : 19:27
معرفی روستای اسفنجیر

http://www.form2online.com/imgup/215/1299945219_215_f9137b64cb.JPG

اسفجیر، روستایی است از توابع بخش خبوشان شهرستان فاروج در استان خراسان شمالی ایران.
جمعیت

این روستا در دهستان حصار قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۸۹۶نفر (۲۳۹خانوار) بودهاست
موقعیت

اسفجیر روستای است خوش آب و هوا و با داشتن رودخانهای، از جاذبه گردشگری زیبایی برخوردار است. درخت چنار قدیمی ان که در حیاط مسجد آن قرار دارد یکی از کهنسالترین درختان چنار ایران است

معرفی روستای باغچق
روستای باغچق در ۸ کیلومتری شمال غرب بجنورد قرار دارد. این روستا دارای طبیعتی سرسبز همراه با چشمههای فراوان است. از جاذبههای این روستا میتوان به برجهای بلند قدیمی - مسجد قدیمی - - طبیعت سرسبز اطراف منطقه اوج دوش با سرچشمه همجوار و طبیعت بسیار زیبای زیبای مناطق «تندوره -چشمه خان -چشمه سیدقاسم-مناطق ئیلاقی و قشلاقی سرسبز - چشمه کور - و همچنین انواع و اقسام گیاهان طبی و خوراکی نام برد که این منطقه را به بهشت خراسان شمالی تبدیل کردهاست. در مناطق ییلاقی آن نیز میتوان به کاسنی - گون - زیره کوهی - کاکوتی - ساری گل - زردآلوی کوهی - سیب کوهی و... اشاره کرد.اهالی این روستا به زبان شیرین کردی( کرمانجی) تکلم میکنند. باغچق بر روی دامنه ارتفاعات «خشکه زو»قراردارد.درمرکزروستاود میان خانهها، دوبرج چهارگوش جلب نظرمی کنند.این برجهاازخشت وگل ساخته شده واندازه هرضلع آنها۵/۵متروارتفاع آن بیش از۶متروضخامت دیوارها۸۰ سانتیمرمیباشد.برجهاسه طبقه بوده ودربدنه آنهاروزنههایی سه گوش ومستطیل شکل برای تیراندازی ودفاع ساخته شدهاست .این روزنه هابه شکل مایل تعبیه گردیده بطوری که مدافعان داخل برجهاازتیرهایمهاجمان مصون بمانند.ازروزنههای دیدبالای برج میتوان به مهاجمانیکه خودرابه پای برج رسانده شلیک کرد.دردوره قاجارباغچق دارای سه برج بوده که اکنون دوبرج آن باقی ماندهاست . شغل اصلی مردم روستا در گذشته بر مبنای دامپروری و کشاورزی استوار بوده و در حال حاضر تعدادی کثیری از جوانان روستا به جهت اشتغال به تهران مراجعت مینمایند .این روستا در رونق کشتی با چوخه جوانان بسیاری تربیت نموده ویکی از مهدهای کشتی با چوخه استان محسوب میگردد. همچنین یکی از مهدهای موسیقی محلی خراسان شمالی محسوب میشود .
بافت قومیتی

بافت قومیتی این روستا از سه طایفه کرانلو، زاخورانلو و شاق تشکیل شدهاست.


در واقع طایفه کرانلو از منطقه کرکوک کردستان عراق هستند.
کردهای زاخوری از شهر زاخو (زاخو به کردی کرمانجی: Zaxo) یکی از شهرهای کردستان عراق واقع در استان دهوک است.شهر زاخو در نزدیکی مرز ترکیه قرار گرفته و از قدیم به عنوان ایستگاه بازرسی مرزی عمل میکردهاست. جمعیت آن حدود ۳۵٬۰۰۰ نفر است و رودخانه خابور از میان آن میگذرد. دیدنیترین اثر تاریخی زاخو پلی سنگی به نام پل دلال است که از تختهسنگهای بزرگ ساخته شدهاست میباشند
طایفه شاق نیز همان کردهای شکاک میباشند.

آداب و رسوم ازدواج در باغچقخواستگاری: پس از اینکه داماد و خانواده اش جواب مثبت را از عروس گرفتند، یک روسری سفید، چادر سفید، کفش،شیرینی، عطر، جوراب و تکه ای طلا (گوشواره) به همراه کله قند به خانه عروس میبرند. چند شب بعد مادر عروس نیز برای داماد تازه اش پیراهن، شلوار، دستمال جیبی، و عطر هدیه میبرد.در طول نامزدی در اعیاد و مناسبتهای مختلف مادر داماد هدایایی از قبیل میوه، شیرینی، قند، لباس و ... را در سینیهای بزرگ چیده و بر سر زنان فامیل گذاشته، با ساز و دهل و قشمه و دایره راهی خانه عروس میشوند. عروس نیز باید تا وقتی نامزد است و حتی مدتی

پس از ازدواج، چادر سفید بر سر کند و با آن صورتش را کاملا از خانواده داماد بپوشاند. و حتی بعد از مدتی که چادر را کنار زد، نباید با آنها حرف بزند. خانواده داماد صدای عروس خود را در صورتی می شنوند که به او انعام خوبی دهند


شب حنابندان: عروس و داماد را کنار هم رو به قبله مینشانند و دستهای عروس و داماد را حنا میگذارند و میهمانها به آنها انعام می دهند.پس از انجام مراسم، عروس را سوار بر اسب یا کالسکه میکنند و به منزل داماد میبرند. پس از آن

داماد انار و سیب و قند را از روی سر عروس رد میکند، و یکی از زنهای فامیل بشقابی پر از کشمش بر سر عروس میریزد و بچهها کشمشها را جمع میکنند. در ادامه، تشتی مسی را که زرد رنگ است، چند بار بین راه عروس تا حجله میگذارند و عروس باید هر بار با پا محکم به آن لگد بزند تا مادر شوهر حساب کار خود را بکند.

Elahe-Goddess
1389,12,21, ساعت : 19:37
معرفی روستای دَرَق
http://www.form2online.com/imgup/215/1299946000_215_9942b61df0.JPG
http://www.form2online.com/imgup/215/1299946019_215_ab70dcd360.JPG


دَرَق از شهرهای استان استان خراسان شمالی است.این شهر در سال 1384به عنوان شهر مطرح شد.در ‪ ۱۷۰‬کیلومتری جنوب غربی بجنورد مرکز خراسان شمالی و در بخش مرکزی شهرستان گرمه قرار گرفته است.که فاصله آن با شهرگرمه 8کیلومتر میباشد. میان این دو شهر یک شهر بنام شهر ایور قرار دارد.از مکانهای دیدنی درق میتوان از مسجد جامع، نارنج قلعه، غار درق، قلعه خداوردی نام برد .

و در سال ۱۳۸۵، تعداد ۴٫۵۹۴ نفر جمعیت داشته است
با توجه به تفکیک شدن شهرستان گرمه جاجرم به دو شهرستان گرمه و جاجرم به صورت مجزادر سال 1388، درق جزء بخش مرکزی شهرستان گرمه قلمداد می شود. این شهر در دوران جنگ ایران و عراق ۵۸ شهید و ده ها آزاده و جانباز داشته است این شهر پس از گرمه مرکز شهرستان پر جمعیت ترین شهر در شهرستان گرمه میباشد

Elahe-Goddess
1389,12,21, ساعت : 19:43
معرفی روستای طبر
http://www.form2online.com/imgup/215/1299946230_215_426f413744.JPG

طبر، روستایی است از توابع بخش جلگه شوقان شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی ایران.

جمعیت
این روستا در دهستان طبر قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۱۰۲۵نفر (۲۹۸ خانوار) بودهاست

موقعیت
طبر در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهر بجنورد است. آثار تاریخی زیادی دراین روستا وجود دارد که نشان از قدمت طولانی بوجود آمدن این روستا دارد.

اقتصاد
در این روستا بیشتر مردم به کشاورزی و دامداری مشغول میباشند و عمده محصول کشاورزی آنها گندم، جو و انگور است. در این روستا چند چشمه و قنات وجود دارد که آب کشاورزی روستا را تامین میکند. باغهای روستای طبر به چند قسمت تقسیم شدهاند که هر قسمت نام مخصوص به خود را دارد. یک قسمت از این باغها که در جنوب روستا و در دامنهٔ رشته کوه سالوک قرار گرفتهاست «لق لق» نامیده میشود. باغهای لق لق از یک چشمه که در بلندترین نقطهٔ باغها قرار گرفتهاست سیراب میشوند. بخش دیگری از باغها که «ترنقی» نامیده میشوند در قسمت شمالی روستا قرار گرفتهاست. زبان مردم روستای طبر فارسی است.

دیدنی ها
از سایر مناطق دیدنی طبر میتوان به قلعه سنگینه و چنار خونی اشاره کرد. همچنین گورستان قدیمی واقع در کاریز (کهریز) هم نشان دهنده قدمت روستا میباشد.

پیوند به بیرون
از سایر مناطق دیدنی طبر میتوان به قلعه سنگینه و چنار خونی اشاره کرد. همچنین گورستان قدیمی واقع در سر کاریز (سر قنات پایین)و آثار خانههای مسکونی در مکانی موسوم به کوه خانه دار نشان دهنده قدمت روستا میباشد


معرفی روستای فیروزه

http://img.irna.ir/1389/13890429/27353/27353-44526.jpg
روستای فیروزه یکی از روستاهای خراسان شمالی میباشد که در ۱۵ کیلومتری شهر بجنورد به سمت شهراسفراین قرار دارد.این روستایکی از روستاهای باصفا و جذاب بجنورد میباشد و دارای باغات وسیع گردو میباشد.

Elahe-Goddess
1389,12,21, ساعت : 19:48
معرفی روستای گیفــــان

http://static.panoramio.com/photos/medium/34480515.jpg

http://commondatastorage.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/medium/41273551.jpg
گیفان یا گیفان بالا روستایی است مرزی در دهستان گیفان واقع در شهرستان بجنورد استان خراسان شمالی ایران.
رشتهکوه میسینو در شمال این روستا مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل داده و رشتهکوه دیگر منطقه آسیازو نام دارد. مهمترین روستای آنسوی مرز که روبروی گیفان قرار گرفته، روستای کورکولاب است.
مردم روستای گیفان از بومیان فارس خراسان هستند و زبان ایشان از گویشهای ویژه و اصیل فارسی است که بسیاری از واژههای کهن فارسی را در خود نگه داشته است
آب گرم ایوب که در فاصله ۷ کیلومتری گیفان واقع شده است از نقاط زیبا و گردشی منطقه بشمار میآید.
پیششماره تلفنی گیفان ۰۵۸۵۵۲۵ است.

Elahe-Goddess
1389,12,21, ساعت : 20:00
گردشگاه باباامان

چشمهی باباامان در کیلومتر ۱۰ جادهٔ بجنورد - مشهد، به فاصلهٔ تقریبی ۳۰۰ متر از جاده، واقع شدهاست. آب این چشمه، جزء دستهی آبهای سولفاته کلسیک و سدیک است و مصرف آن صفراآور و ملین و تسهیل کننده اعمال گوارشی و دافع سموم است. این پارک دارای استخرهای متعدد و پارک جنگلی است و حدود ۴۰ هکتار وسعت دارد. در این تفرجگاه امازادهای وجود دارد که به بابا امان مشهور است. این تفرجگاه به دلیل قرار داشتن در کنار جاده اصلی در فصول مسافرتی یکی از محلهای اصلی اتراق مسافرین و زائرین است.
مجموعه تفریحی باباامان در منطقه جنگلی حاشیه جاده ارتباطی بجنورد به مشهد با هشت استخر و آبشار و بیش از ۲۰۰ هکتار جنگل، توقفگاهی جذاب برای مسافران و زایران در این خطهاست.
بیش از ۴۰۰هزار اصله درخت از قبیل چنار بعضا ۴۰۰ساله به همراه درختان زبان گنجشگ، اقاقیا، زالزالک، زردآلو و بید در این مجموعه وجود دارد.
چشمه این مجموعه تفریحی که از نوع آبهای معدنی محسوب میشود ۳۵تا ۴۰متر مکعب در ثانیه آبدهی دارد. آب «باباامان» از چهار نقطه درون تپهای میجوشد و به درون استخرهایی میریزد که با اختلاف سطح ساخته شدهاست. از میان درختان چنار کهنسال، بر فراز تپهای که چشمه در مجاورت آن قرار دارد، بنای امامزادهای معروف به شاهزاده اسماعیل قرار دارد. در آغوش تپهها، درختان انبوه و مناظر تماشایی باباامان تاسیساتی نظیر متل، رستوران، پارک کودک و محل استراحت خانوادهها جای گرفتهاست هوای لطیف و شبهای دل انگیز و زیبای باباامان هر گردشگری را به خود جذب میکند.
http://www.penco.ir/SiteFiles/1000/bojnordcity.jpgاین قوری و سماور رو بالای کوه ساختن

http://sofrehkhunedotir.persiangig.com/%DA%A9%D8%B4%DA%A9%20%D8%A8%D8%A7%D8%AF%D9%86%D8%A C%D8%A7%D9%86/%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%88%D8%B1%20%D9%88%20%D9%82%D 9%88%D8%B1%DB%8C%20%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%20%D8% AF%D8%B1%20%D8%A8%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AF%20 %D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9%20%D8%A7%D9%88%D8%B3%D8%A A%D8%A7%20.jpg


پاییز در باباامان

http://lh5.ggpht.com/_FRdQCEp4aYs/Rtujp_LuNdI/AAAAAAAAAR4/4hS8dSaqeyQ/012.jpg


جاده باباامان

http://www.3sut.com/images/www.3sut.com%20goleye%20gur%20khod.jpg

Elahe-Goddess
1389,12,21, ساعت : 20:08
http://www.form2online.com/imgup/215/1299947847_215_7493858a1f.JPG

بش قارداش

بش قارداش یکی از جاذبههای طبیعی و گردشگری شهرستان بجنورد میباشد که از لحاظ واژه در زبان ترکی به معنی پنج برادر میباشد.

نامهای دیگر پنج برادر مکان ایران، خراسان شمالی، بجنورد نوع تاریخی، تفریحی پیشینه هخامنشیان امکانات استخر شنای بزرگسالان و کودکان

نقطه جغرافیایی

این مکان در ۷ کیلومتری شهر بجنورد (مرکز استان خراسان شمالی) در مسیر جاده بجنورد اسفراین میباشد

تاریخی

پیش از اسلام در زمان اشکانیان و ساسانیان در این محل عبادتگاه پیشوایان کنتیس زرتشتی قرار داشتهاست.به سبب اقامت چهار فصل مغ (بزرگان دینی زرتشتی) به چهار مغان شهرت یافتهاست.طبق مدارک موجود آب چشمه به چهرمغان یا چرمغان موسوم بوده که هم اکنون نیز به این نام معروف است.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/3/36/Beshqardash.jpg
نام این مکان یعنی بش قارداش بر اساس داستانی تاریخی است که در بین مردم شهر جریان دارد. طبق این افسانه در روزگاران قدیم پنج برادر در شهر بجنورد زندگی میکردند که به دلیل مخالفت با ظلم و ستم حکمران تحت تعقیب ماموران قرار داشتند. این پنج برادر به همراه هم گریختند و ماموران نیز آنها را تا این مکان تعقیب کردند. پنج برادر از خدا طلب کمک کردند، در این هنگام پنج سوراخ در کوه ایجاد شد که برادران به آنها پناه بردند و از سوراخها آب گوارایی جاری شد. تا سالها قبل و پیش از خشکسالیهای شدید تعداد چشمهها پنج عدد بود که تمامی آنها آب بسیار داشتند. البته بعضی از افراد ناآگاه این موضوع را اینچنین نقل میکنند که چون پنج چشمه غار مانند سنگی وجود دارد نامشان بش قارداش شدهاست. قار=غار و داش که در ترکی همان سنگ است. البته احتمالا این روایت توسط مهاجران و کسانی آشنایی به زبان ترکی نداشتهاند پدید آمده. در ترکی صفت قبل از اسم میآید. یعنی اگر اینگونه بود باید نام «بش داشلِه غار» به آن میدادند.

آب چشمه بش قارداش از کوهی سنگی و از پنج شکاف بزرگ و کوچک در پایین کوه بیرون میریزد. که در روزگار دیرین آب چشمه در سمت بالا و میانه کوه بیرون میزده و هم اکنون شکافها و مسیرهای آب نیز برروی کوه جای ماندهاست. در پایین کوه یک شعار سنگ تراشیدهای وجود دارد که شعار زرتشتیان یعنی پندار نیک گفتار نیک و کردار نیک برروی کوه حک شدهاست سنگتراش این اثر اسماعیل جزمی نقاش، خطاط و سنگ تراش بجنوردی میباشد که در سال ۱۳۰۰ و اندی این سخن را تراشیده و به گفته خودش برای در یاد ماندن در دلها تاریخ آن را به ۱۳۰۰ خورشیدی نوشتهاست. در سمت چپ کوه و چشمه بش قارداش یک بنای تاریخی که به دستور ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده هم اکنون پابرجاست و در سالهای قبل چندی از خاندان شادلو بجنورد در آن دفن شدهاند. در روبروی استخر اصلی بش قارداش یک دروازه از حدود ۲۰۰ سال پیش تا کنون پابرجاست

Elahe-Goddess
1389,12,21, ساعت : 20:21
خواص آب معدنی بش قارداش

آب چشمه بش قارداش در آبشناسی پزشکی جهت درمان بیماریهای تغذیهای، اشکالات کبدی، صفرایی و ناراحتیهای دستگاه ادراری دارای اهمیت خاصی میباشد. در تحقیقات دکتر محمدرضا غفوری استاد دانشکده داروسازی دانشگاه تهران آب معدنی بش قارداش در شمار آبهای بیکربناته، کلسیم و سولفاته کلروره سرد به همراه سیلیس و آثار آهن میباشد. در اعلامیه بهداشت محیط شهرستان بجنورد به نقل از کتاب ایشان (شناخت آب معدنی و چشمههای ایران) اثرات درمانی آب بش قارداش چنین اعلام شدهاست. در اختلالات دستگاه گوارش معده، کبد، لوزالمعده و روده موثر است در اثرات سوخت و سازکلوسیدها، پروتیدها، کلسترولاسید اوریک. در اعمال تغذیه در مورد بیماریهای معده خاصیت قلیایی این آبها به سبب خنثی کردن اسیدیته و وجود سیلیسرودهها بطور مستقیم نیروبخش و بطور غیر مستقیم در اثر سهولت ترشحات صفرایی و لوزالمعده سبب تغییر محتویات شیمیایی و میکروبی محیط میگردند. باید متذکر شد اینگونه آبها در تورم رودهها در اثر تخمیر اثرات نیکویی دارند. در مورد کبد و لوزالمعده از نظر تجربی گذشته از ازدیاد خاصیت، آمیلار، آب دهان و لوزالمعده نیروی اسیدزا، اوره آز، ساکاراز، آنزیمهای کلوتامیک و پیرودیک را بالا میبرند. آب بش قارداش چندی پیش توسط شرکت چشمه طبیعت بجنورد به بهره برداری رسید و به صورت آب معدنی ابتدا با نام سحا و چندی بعد با نام گلستان وارد بازار ایران شد

امکانات

این مکان تفریحی دارای سه استخر میباشد که دو استخر آن برای شنا کودکان و بزرگسالان درست شدهاست. یک نمازخانه برای مردم و مسافرین محترم و از امکانات در حال ساخت میتوان به استخر بانوان اشاره کرد. دیگر امکانات: تلفن همگانی - سوپر مارکت - سیستم روشنایی در شب - پارکینگ - کمپ نیروی انتظامی - پست امداد و نجات هلال احمر - آنتن دهی همراه اول و ایرانسل - آب شرب و سرویس بهداشتی
به ویژه اثر حفاظتی و تسکین دهنده دارد.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/thumb/2/23/Besh_ghardash_7.jpg/316px-Besh_ghardash_7.jpg

استخر مرکزی بش قارداش

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/5/54/Besh-qardash-new.JPG


http://www.3sut.com/images/www.3sut.com%20besh%20gardash%20bojnurd.jpg

چشمه بش قارداش
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/0/0b/%D8%A8%D8%B4_%D9%82%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B4_ %DA%86%D8%B4%D9%85%D9%87.JPG

شب های بش قارداش
http://www.xseer.net/z/z-shindokht-a54.jpg

آینه خانه مفخم
http://vandaarchitect.persiangig.com/image/1388c/ayene-khane-mofakham%20%281%29.jpg

http://www.4iranian.com/uploads/Amlash-hoseinabad_4974.jpg

جاده باباامان

http://www.4iranian.com/uploads/9-anbarabad_3579.jpg

http://gotoiran.ir/BeinABein/CiChaal/M.Gaeini_Cichaal8.jpg

پارک آفرینش که توسط پتروشیمی خراسان شمالی ساخته شد

http://ronakj.persiangig.com/DSC00708.jpg

http://ronakj.persiangig.com/PICT0004.jpg

جاده اسفراین

http://gotoiran.ir/BeinABein/Shahmirzad/Roodbarak/M.Gaeini_Roodbarak_19.jpg

http://gotoiran.ir/BeinABein/Rizan/M.Gaeini_Rizan20.jpg

Elahe-Goddess
1389,12,22, ساعت : 12:09
مسیرهای گردشگری عمومی خراسان شمالی

http://www.form2online.com/imgup/215/1300005535_215_f4e7eb4007.JPG

Elahe-Goddess
1389,12,22, ساعت : 12:15
آشخانه

شهر آشخانه مركز شهرستان مانه و سملقان است كه در غرب شهرستان بجنورد واقع شده و در گذشته يكى از بخش‏هاى چهارگانه بجنورد بود. اين منطقه به علت برخوردارى از چشمه‏ ها و رودخانه‏هاى پرآبى كه از كوه‏هاى آلاداغ سرچشمه مي‏گيرند يكى از مناطق عمده دامپرورى و كشاورزى است. وجه تسميه آشخانه عبارت از اين است كه چون اين منطقه در گذشته يكى از مراكز عمده توليد پوست و پشم منطقه بود بعدها به همين نام معروف گرديد. تاريخ اين منطقه با تاريخ بجنورد در هم آميخته و اكثر ساكنين آن را ترك‏ها و كردها تشكيل مي‏دهند. در ناحيه بيرجند آثاري از زرتشتيان نيز به دست آمده است. از قرن يازدهم هجري ، يعني از دوران صفويه به بعد با رسميت يافتن مذهب شيعه و توجه صفويان به امر تجارت موجبات آباداني آن فراهم شد بطوريكه اين شهر به يك مركز حكومت ناحيهايتبديل شد. اين شهر در حال حاضر يكي ازشهرهاي مهم جنوب خراسان و مركز تجاري و اقتصادي آن است.

nasim jooon
1389,12,22, ساعت : 12:21
اينطوركه شماتعريف كردی برای يک بارم که شده بايدبيام ببينم!

Elahe-Goddess
1389,12,22, ساعت : 12:23
اسفراين:

شهرستان اسفراين تا تهران 772 كيلومتر فاصله دارد. قسمتى از شهرستان اسفراين در دامنه كوه شاه جهان و قسمت ديگر آن در جلگه واقع شده و آب و هواى سرد سيرى دارد. اسفراين جزو اولين كانون‏هاى استقرار اقوام آريايى پس از ورود به ايران است. در زمان اشكانيان اسفراين يكى از روستاهاى مهم نيشابور بود. اسفراين پس از تسلط اعراب بسيار آباد بود و در دوره بعد از اسلام عليرغم تهاجم و ويرانى نوسازى شد. اين شهر در اواخر قرن هشتم هجرى بار ديگر در اثر حمله تيموريان ويران شد. اسفراين در دوره صفويه ، مورد حمله ازبكان قرار گرفت و در دوره افشار، شهر قديمى اسفراين به كلى ويران شد و مردم به محل فعلى شهر اسفراين كوچ كردند.
اسفراين يكي از شهرستانهاي استانخراسانشمالي استكهازقابليتهاي بالاي گردشگري برخوردار است. مردم اسفراين، نيكوكار، پاك انديش و سخت كوش هستند. زكريا قزوينی، نويسنده «آثار البلاد و اخبار العباد» درباره اخلاق وعادت های مردم اين شهر می گويد: «اسفراين شهری است مشهور در سرزمين خراسان، مردمانش خيرانديش و نكوكارند و مردم آزاری ندارند» مردم اسفراين پيرو دين اسلام و مذهب شيعه جعفری هستند، و از تيره های تات (فارس)، ترك و بربری تشكيل يافتهاند. اين شهرستان در سرشماری عمومی نفوس و مسكن سال 1375 هـ . ش 118.581 نفر جمعيت داشته، و از اين شمار 58.978 نفر مرد و 59.603 نفر زن بوده اند. مردم اسفراين به زبان های فارسی، تركی و كردی سخن می گويند. مهم ترين صنايع دستی اسفراين، پارچهبافی، قالی و قاليچهبافی، جاجيم و گليمبافی است.
گليم بافي از هنرهاي دستي پيشين مردم شهرستان اسفراين است. در بيشتر نقاط اين شهرستان گليم را پلاس مي گويند. بافت آن به وسيله كارگاههاي افقي و در روي زمين است. بهواسطه رونق فرش بافي گليم بافي و نمد مالي، رنگرزي هم رونق دارد. گليم مرغوب از پشم و گونه نامرغوب از رشته پتوي كهنه با رنگ آميزي استفاده ميشود. آثار تاريخي و مكان هاي ديدني متعددي در اين شهرستان وجود دارند.
مکان های دیدنی و تاریخی - اسفراین:
آرامگاه شيخ آذری درجنوب شهر اسفراين، آرامگاه شيخ شاه علی اسفراينی، آرامگاه شيخ عبدالرحمان مجد الدين اسفراينی، امام زاده احمدرضا در 40 كيلومتری باختر اسفراين، امام زاده شاهزاده جعفر درروستای كوشكی، امام زاده عبدالله در 30 كيلومتری باختر اسفراين، امام زاده معصوم در شمال روستای گورپان، امام زاده موسی در شهر اسفراين، بند مهار در 2 كيلومتری جنوب خاور روستای كلاته سنجر و در جنوب شهرستان اسفراين، تپه سارمران در 500 متری جنوب روستای سارمران، حسين بن رضا و علی ابن حسن در شمال روستای جهان، خانقاه آردين، خانقاه ابوبكر، در دهيك، سيد سلطان مظفر درشمال روستای چهاربرج، شاهزاده اسحاق در روستای رويين، شاهزاده زيد در گوشه شمالی روستای توس در باختر اسفراين، شاهزاده قاسم، شهر بلقيس يا شهر خرابه در 3 كيلومتری شهر كنونی اسفراين، شيخ محمد رشيد الدين در 32 كيلومتری شمال خاوری شهرستان اسفراين، كنار روستای بيدواز، غار نوشيروان، غار عبادتگاه شيخ احمد ذاكر درروستای گورپان، فقت دژ در شمال خاوری اسفراين، قلعه آردئين، قلعه ابدالی، قلعه صعلوك دردامنه های بلندی های آلاداغ، در باختر اسفراين، قلعه قلی، قلعه قيصر در سه كيلومتر پايين تر از روستای بيدواز، قلعه كهنه حسن آباد در کنار رود حسن آباد، در شمال خاوری اسفراين، قلعه گبر حصار، گرمه بزنج و معصوم زاده در آبادی های فريمان برخي از نقاط ديدني وتاريخي شهرستان اسفراين را تشكيل مي دهند.
صنايع و معادن - اسفراین:
از صنايع و معادن شهرستان اسفراين اطلاعات مستندي در دست نيست.
کشاورزی و دام داری - اسفراین:
كشاورزی در اين ناحيه به گونه نيمه صنعتی انجام می شود و مهم ترين فرآورده های كشاورزی آن، پنبه، گندم، جو، زيره، حبوبات، سبزيجات، نباتات صنعتی، جاليزی، علوفه ای و سردرختی است. دامداری ساكن و دامداری نيمهكوچ نشينی، پرورش زنبور عسل، كرم ابريشم و طيور نيز در اين ناحيه رواج دارد.
مشخصات جغرافيايي - اسفراین:
شهرستان اسفراين، پا پهنه ای حدود 5.345 كيلومتر مربع، در شمال باختری استان خراسان، در دامنههای جنوبی كوههای آلاداغ و جنوب و جنوب باختری كوه شاه جهان، از نظر جغرافيايی در 40 درجه و 36 دقيقه تا 17 درجه و 37 دقيقه پهنای شمالی و 57 درجه و 56 دقيقه تا 7 درجه و 57 دقيقه درازای خاوری و بلندی 3032 تا 1000 متر از سطح دريا قرار دارد. بخش های شمالی ناحيه اسفراين به دليل كوهستانی بودن، دارای آب و هوای معتدل كوهستانی است، اما بخش های جنوبی و جنوب باختری آن، به دليل نزديكی به كوير، تابستان های گرم و خشك و زمستان های سردی را داراست. بيش ترين بارندگی اين ناحيه در فروردين ماه با 5/46 ميليمتر و كم ترين بارندگی در مرداد ماه با 7/1 ميليمتر است. فاصله هوايی آن تا تهران، 575 كيلومتر است. اين شهر تا مشهد 311، تا قوچان 176، تا بجنورد 63، تا تهران 772 و تا سبزوار 83 كيلومتر فاصله زمينی دارد. برابر با سرشماري سال 1375 جمعيت شهرستان اسفراين 118581 نفر برآورد شده است كه از اين تعداد 41062 در مركز اين شهرستان ساكن هستند.
وجه تسميه و پيشينه تاريخي - اسفراین:
اسفراين از روزگار كهن تا كنون به نام های گوناگونی مانند «مهرگان»، «مهرجان»، «ميان آباد»، «سپهرآيين»، «اسپرآيين»، «اسپراين»، «اسبراين»، و «زابرين» ناميده شده است. نام نخستين اسفراين را «مهرگان» خوانده اند که در عربی به «مهرجان» تبديل شده است. عرب ها به خاطر زيبايی و شادابی كه اسفراين داشت و يادآور سرسبزی و خرمی يمن بود، آن را به نام كشور سبا، «بلقيس» ناميدند. اما اين نام، نامی تشريفاتی بوده و اندك اندك فراموش گشت. شماری از نويسنده گان و تاريخ نگاران براين باورند كه اين شهر را اسفنديار بنا نهاده و از اين رو آن را اسفراين خوانده اند، که به نظر می رسد اين داوری بر پايه روايت های اساطيری باشد. برخی از زبان شناسان نيز بر اساس ريشه های لغوی اين نام را برگرفته از «سپهر آيين» به معنای آيين آسمانی می دانند.
اسفراين، مانند ديگر شهرهای خراسان جزو نخستين مراكز جمعيتی است، كه آريايی ها پس از ورود به ايران، در آن جا ساكن شده اند. اين سرزمين بخشی از سرزمين پارت باستانی بوده و در روزگار اشكانيان، از آبادی های مهم «ابرشهر» يا نيشابور به شمار می آمده است. در دوران ساسانی شاهزاده گان اين خاندان در آن رفت و آمد می كردند.
در 31 هـ . ق در روزگار خلافت عثمان بن عفان، اسفراين به دست عبدالله بن عامرگشوده شد. در 205 هـ . ق، طاهر ذواليمينين، فرمانروای خراسان شد و در 207 هـ . ق، در مسجد جامع نيشابور، هنگام ايراد خطبه، از خليفه نامی نبرد و نخستين حكومت مستقل ايرانی را در دوران اسلامی به وجود آورد. اسفراين در اين زمان، بخشی از نيشابور شمرده می شد. يعقوب ليث صفاری، پس از گشودن بلخ، باميان و گرديز در شعبان سال 259 هـ . ق، از راه قهستان و قاين، رهسپار نيشابور شد و آن ناحيه و پيرامونش، از جمله اسفراين را به قلمرو حكومت خود افزود. اسفراين درزمان حكومت امير نصر سامانی (301 – 331 هـ . ق) و جانشينانش تابع نيشابور و جزو حكومت آنان بود.
پس از چيره گی سلجوقيان بر خراسان، بيغو حكمران هرات، نيشابور و اسفراين شد. در اين دوران، اسفراين مورد تاخت و تاز غزها قرار گرفت و در روزگار سنجر (548 هـ . ق) مورد چپاول اين قوم قرار گرفت. در سال های 617 و 725 هـ . ق نيز به ترتيب مغولان و تيمور لنگ اسفراين را مورد هجوم و غارت قرار دادند.
جنبش سربداری در سال 737 هـ . ق، به دنبال مرگ ايلخان ابوسعيد، نخست در سبزوار و به زودی اسفراين، جاجرم و بيارجمند پا گرفت. از اين پس امير عبدالرزاق، به نام خويش سكه زد و آيين شيعه دوازده امامی را استوار گردانيد. اسفراين در دوران صفوی در قلمرو آنان بود و گاه توسط اوزبكان مورد تاخت و تاز قرار می گرفت. در ناملايمات پس از صفويه، مردم به محل كنونی شهر اسفراين كه در آن روزگار «ميان آباد» ناميده می شد، كوچ كردند. در دوران قاجاريه، حكومت اسفراين از سوی شاهان قاجار، در دست بزرگان شادلو بود.
اماکن مذهبی - اسفراین:
امامزاده عبداللّه كوران – اسفراين: اين امامزاده در 30 كيلومترى غرب اسفراين و در نزديكى آبادى كوران قرار دارد و بناى آن مستطيل شكل است. داخل بنا چهارگوش و اندازه هر ضلع آن 5 متر است. نماى بيرون بنا يك رديف قرنيز جالب دارد كه بصورت آجرچينى چشم نوازى ، لبه‏ هاى بام را تزئين كرده است. گنبد مدور بنا ، از داخل بوسيله رج‏هاى آجرى ، به هشت ترك بخش بندى شده است. اين رج‏ها علاوه بر اينكه نقش تزئينى دارند ، فشار گنبد را نيز مهار مي‏كنند. صندوق چوبى مقبره به دوره قاجار تعلق دارد.
آثار باستانی - اسفراین:
شهر باستاني بلقيس – اسفراين: شهر بلقيس که در حقيقت خرابه هاي شهر قديمي اسفراين است در سه کيلومتري شهر فعلي و سمت راست جاده سبزوار- اسفراين واقع شده است. سفال هاي بدست آمده از اين شهر به دوران صفويان تعلق دارند. بنظر مي رسد اين شهر پيش از دوران صفويه ساخته شده باشد.

زادگاه نوشيروان(فقت دژ) – اسفراين : قريه نوشيروان زادگاه سلطان انوشيروان در شمال شرقي اسفراين واقع شده است. در قسمت شرقي آن حصاري محکم بنام فقت دژ وجود دارد. بناي اين محل را به قباد فيروز نسبت مي دهند. آثار مکشوفه اين ناحيه به دوران هاي قرون اوليه اسلامي و مغول تعلق دارند. از آن جمله مي توان به مجسمه بودا که جنس آن از مفرغ است و همچنين به کاسه و عودسوزي که با اشکال هندسي و خط کوفي تزئين شده ، اشاره نمود.

تپه باستاني سارمران - اسفراين : اين تپه در 500 متري جنوب روستاي سارمران در غرب اسفراين واقع شده است. آثار سفالي پراكنده بر روي اين تپه ، مبين دورههاي تاريخي اوايل اسلام است.

قلعه قديمي حسن آباد - اسفراين: اين قلعه در حاشيه روستاي حسنآباد ، در شمال شرقي اسفراين بر روي يك پشته طبيعي بنا شده است و 140 متر طول و 70 متر عرض دارد. قسمتي از حصار سنگي و چينهاي قلعه هنوز هم پابرجاست و بلندي آن به چهار متر ميرسد. مجموعه قلعه يادگاري از ادوار اوليه اسلامي است.

قلعه قيصر – اسفراين: قلعه قيصر در سه كيلومتري روستاي بيد از توابع اسفراين واقع شده است. در سالهاي قبل ، آثار استودانهايي در اين دهكده وجود داشت كه اهالي آنها را به زرتشتيها نسبت ميدادند. قدمت اين قلعه به پيش از اسلام مربوط ميشود.
جغرافیای طبیعی - اسفراین:
رود قره سو - اسفراين: اين رود در دره اسفراين جريان دارد و از دامنه جنوبي آلاداغ و كوه شاه جهان در شمال سرچشمه ميگيرد و پس از مشروب كردن جلگه جاجرم از طرف شمال به جنوب جريان مييابد و به كالشوردر جنوب سبزوار ميپيوندد و سرانجام ، در كوير و نمكزار فرو ميرود. سرچشمههاي اين رودخانه واجد ارزشهاي تفرجگاهي است.

درختان کهنسال - اسفراين: در شهرستان اسفراين درختان قديمي بسياري وجود دارد كه از جاذبههاي ديدني اسفراين به حساب ميآيند. اين درختان عبارتند از: درخت سرو(ارس) در شمال روستاي كشتان ، درختهاي چنار مسجد كشتان ، درخت چناركنار مسجد خواجهها ، درختهاي چنار روستاي رويين و باقيمانده تنه درخت چنار مسجد عليبنابيطالب درمحله حزنيان.

منطقه حفاظت شده ساري گل - اسفراين: اين منطقه با 28000 هكتار وسعت در شمال شرقي اسفراين قرار دارد وانواع درختان ارس ، كركو، بيد وحشي زالزالك ، سياهدانه ، بوته گَوُن و انواع گياهان از گندميان و نعناعيان را درخود جاي داده است. چند هزار قوچ و ميش نيز در اين منطقه وجود دارد.

جاجرم

جاجرم را مي‏توان از جمله قديمي‏ترين سكونت گاه‏هاى بشر محسوب نمود. زيرا طى كاوش‏هاى انجام گرفته در اين منطقه آثارى بدست آمده است كه قدمت برخى از آن‏ها به بيش از پنج هزار سال قبل مي‏رسد و بيانگر آن است كه اين سرزمين يكى از زيست گاه‏هاى اوليه بشر بوده است. آثار به دست آمده در تپه پهلوان ، حيدران و كلاته حسن جاجرم ، كه غالباً قطعات سفال مي‏باشند ، نشانگر ذوق و سليقه بالاى سازندگان آن بوده است. در زمان هخامنشيان جاجرم جزو ساتراپ پارت بود و وقتى اشكانيان به قدرت رسيدند به يكى از مراكز مهم تجارى تبديل شد ، كه اين موقعيت را در زمان ساسانيان نيز حفظ كرد. مردم جاجرم در سال 31 هجرى قمرى به اسلام گرويدند و در قرن دوم هجرى در جريان قيام بر ضد امويان شركت نمودند. اين منطقه در دوره سلجوقيان از اهميت فراوانى برخوردار بود ، ولى پس از حمله مغول‏ها صدمات زيادى ديد. مردم جاجرم در جريان قيام سربداران به آن‏ها پيوستند و جاجرم را به يكى از كانون‏هاى اصلى سربداران تبديل كردند. در زمان تسلط ازبكان بر ماوراءالنهر، كه هم زمان با قدرت گرفتن صفويان در ايران بود ، جاجرم يكى از مراكز منازعات طرفين بود. اين سرزمين در دوره افشاريان و بعدها در دوره قاجاريان از جمله مكان‏هايى بود كه حكام محلى در جريان زد و خوردهاى خود آن را مورد تعرض قرار مي ‏دادند. امروزه با احداث كارخانجات صنعتى از جمله كارخانه توليد آلومينا در جاجرم ، اين شهرستان به يكى از مراكز مهم صنعتى استان خراسان شمالى تبديل شده است و داراى موقعيت ممتازى در كشور است.
شهرستان جاجرم يكي از شهرستان هاي استان خراسان شمالي است. مهمترين صنايع دستي اين شهرستانقاليو قاليچه بافي است. توليد قاليچه در اين منطقه با طرحهاي مشهدي، محلي در نقشهاي لچك و ترنج و … و رنگهاي لاكي، قهوه اي و قرمز و …. انجام مي شود.
مشخصات جغرافیایی جاجرم
شهرستان جاجرم با وسعت 7650 كيلومتر مربع در شمال باختري استان خراسان واقع شده است. از طرف شمال به شهرستان بجنورد، از طرف شمال باختري به استان گلستان، از طرف جنوب و باختر به شهرستان شاهرود (استان سمنان) و از طرف خاور به شهرستانهاي اسفراين و سبزوار محدود ميشود. شهرجاجرم مركز شهرستان در 5623 و طول جغرافيايي و 36 درجه و 57 دقيقه عرض جغرافيايي واقع شده است. جمعيت اين شهرستان در سرشماري سراسري سال 1375 جزو جمعيت شهرستان بجنورد محاسبه شده است.
وجه تسميه و پيشينه تاريخي - جاجرم:
مستشرقيني چون راولينسون و پيگولوسكايا، هكاتم پوليس يا شهر صد دروازه را در حوالي جاجرم همان هكاتم پوليس باشد، پايتخت اشكانيان در پادشاهي تيرداداول است.
اماکن مذهبی - جاجرم:
مسجد جامع - جاجرم: مسجد جامع جاجرم يكى از بناهاى قديمى استان است كه در قرن ششم هجرى قمرى بنا گرديده است. اين بنا در جنوب شرقى قلعه قديمى جاجرم واقع شده و داراى صحن كوچكى است. در ضلع جنوبى بنا فضاى گنبد دارى به شكل چهارطاقى احداث گرديده كه نمازخانه مسجد است و محراب نيز در جنوب آن واقع شده است. همچنين در دو ضلع شرقى و غربى اين مسجد دو شبستان نسبتاً بزرگ وجود دارد.

Elahe-Goddess
1389,12,22, ساعت : 12:35
شيروان:

شهرستان شيروان در 773 كيلومترى تهران قرار دارد. قسمت شمالى شيروان كوهستانى و داراى آب و هواى سرد است. قسمت جنوب آن به دليل (رودخانه اترك) آب و هواى معتدل دارد. آثار بجامانده قبرهاى زرتشتيان نشان مي‏دهد كه شيروان قبل از اسلام نيز مسكونى بوده و قدمت طولانى دارد. مردم شيروان در سال 31 هجرى قمرى در زمان خلافت عثمان به دين اسلام گرويدند. شهر شيروان در دوره خوارزمشاهيان آباد بود. در حملات گوركانيان ، آسيب فراوان ديد. در دوران صفويه توسط شاه عباس ، عشاير كرد براى جلوگيرى از حملات ازبك‏ها به اين منطقه كوچانده شدند. اين شهر در دوران حكومت قاجار يكى از مناطق مهم درگيرى‏هاى محلى بود. شهر شيروان در سال‏هاى اخير، با اسلوب جديد ، تجديد بنا شده است.
شيرواندر زمان اشکانيان در زمره قلمرو آنانقرار داشته و وجود گورهای زرتشتی و آثار تاريخی در نقاط گوناگون ناحيه شيروان، نه تنها بر شناخت رويدادهای تاريخی شيروان در پيش از تاريخ كمك می نمايد، بلكه آبادی و اهميت اين شهر را در آن زمان نشان می دهد. مهمترين صنايع دستي مردم شيروان را فرشبافي، خرسك، قاليچه، گليم، جاجيم بافي، نمدمالي، پوستين دوزي، بافتن دستكش، جوراب، شالگردن، كلاه، پايتابه، چوخه، چوخا، كيسه حمام، خورجين و جوال تشكيل ميدهد. فرش بافي و قاليچه بافي و خرسك نيز در ميان مردم اين شهرستان رايج است.قالي هاي بافته شده بيشتر با طرح قالي مشهد و نقشهاي ترنج عرضه ميشود. كلاه يا عرقچين به گونه نيمكره است و نقشهاي مرتب و جالبي با ابريشم روي آن ايجاد ميشود نقشهاي جودانه، علقيش، دندون موشي و گل جقه اي عرضه ميشود. گليم را در شيروان پلاي هم مي گويند بافت آن به وسيله كارگاههاي افقي و در روي زمين است به واسطه رونق فرش بافي گليم بافي رونق يافته است. در شيروان نوازندگان حرفه اي را بخشي مي گويند . اين نوازندگان محلي معمولا در صدر مجلس مي نشينند و به عنوان مقدمه حتما شعري از شاعر معروف ترك زبان(نوايي) مي خوانند. اماج كماج و عقيقه دو غذاي معروف محلي شهرستان شيروان است.
مکان های دیدنی و تاریخی - شیروان:
مكان هاي تاريخي و ديدني شهرستان شيروان عبارت اند از:
آرامگاه بیبی حنيفه، آرامگاه تيموری در 6 كيلومتری شيروان، آرامگاه معصوم زاده امام يحيی، امام زاده حمزه در 6 كيلومتری شمال باختری شيروان، امام زاده محمد رضا، برج و باروی تيموری، تپه ارگ در جنوب باختری شهر كنونی شيروان، تپه (قلعه) اسرار، تپه زيارت، تپه ماسوره شيروان، حسنيه حاج آخوند، شهرپيشين، غار پوستين دوز، غار كافر، قزلرقلعه زيدر، قزلرقلعه زوارم، قزلرقلعه اوغار، قزلرقلعه تفتازان، گمرك تپه و گبرخانه.
صنايع و معادن - شیروان:
صنايع و كارخانه های شيروان، عبارتند از: كارخانه قند هزار تنی، كارخانه اسفنج و الياف، نيروگاه گازی، كارخانه كشمش پاك كنی، يخ سازی، كارتن سازی، ريسندگی و بافندگی، كارخانه سيمان و آرد. بازرگانی در شيروان به گونه خريد مازاد توليدات كشاورزان، دامداران و باغداران، صدور توليدات كارخانه های قند، الياف و كشمش و صدور كشمش به خارج از كشور صورت می گيرد.
کشاورزی و دام داری - شیروان:
شيروان از گذشته دور زمين های حاصلخيزی داشته و از لحاظ توليد گندم، و جو سرشناس است. كشاورزی در شيروان تا پيش از سال 1337 هـ . ش، بيش تر به گونه سنتی انجام می گرفت، اما با ايجاد كارخانه قند شيروان، ورود ابزار و ماشين آلات كشاورزی و كندن چاه های ژرف و نيمه ژرف، آبياری به روش باران مصنوعی و استفاده از كود شيميايی، تحولی بزرگ در كشاروزی اين سامان به عمل آمد. دامداری و دامپروری از فعاليت های اقتصادی مردم شيروان است. نواحی دشتی و كوهستانی شيروان، دارای مرتع، دره ها و دامنه های سرسبز و خرم و باغ های بسيار است، كه مكان مناسبی برای تعليف دام هاست. دامداری و دامپروری به روش های سنتی كوچ رو، و سنتی بدون كوچ كشاورزان دامدار صورت می گيرد. گاوداری نيز به گونه سنتی و صنعتی رواج دارد. از گاوهای نژاد خارجی مانند: هلندی، استراليايی و اسراييلی، در بخش های شيری و گوشتی استفاده می شود. مرغداری نيز به روش سنتی و صنعتی در اين ناحيه انجام می شود.
مشخصات جغرافيايي - شیروان:
شهرستان شيروان با پهنه ای حدود 2279 كيلومتر مربع، در شمال استان خراسان، در مسير راه مشهد – بجنورد قرار دارد. اين شهرستان از سوی شمال به جمهوری تركمنستان، از باختر به شهرستان بجنورد، از خاور به شهرستان قوچان و از جنوب به شهرستان اسفراين محدود است. اين شهرستان آب و هوايی كوهستانی با زمستان های سرد – خشك و آرام دارد. بيش ترين درجه حرارت اين ناحيه از 38+ و كم ترين درجه حرارت نيز، 20- درجه سانتيگراد می باشد. شهر شيروان در مسير راه آسفالته اصلی مشهد – گرگان، از نظر جغرافيايی در 37 درجه و 23 دقيقه و 30 ثانيه پهنای شمالی و 57 درجه و 54 دقيقه و 30 ثانيه درازای خاوری و بلندی 1160 متر از سطح دريا قرار دارد. شيروان از مركزيت ويژه ای برخوردار بوده و دارای راه هايی، به شرح زير است:
1- راه شيروان – قوچان – مشهد، به درازای 200 كيلومتر
2- راه شيروان – بجنورد، به درازای 60 كيلومتر
3- راه شيروان – درگز، به درازای 180 كيلومتر
وجه تسميه و پيشينه تاريخي - شیروان:
در مورد نامگذاری شهر شيروان، داوری هايی وجود دارد. برخی آن را به شيربانانی منسوب می دانند ه در سده های گذشته در جنگل های ناحيه شيروان به شكار و نگاهداری شير اشتغال داشته اند. از سوی ديگر عده ای شيروان را به نقش شيری وابسته می دانند، كه شكل آن، در دامنه شمالی كوه «اغزقاپوقلی» ديده می شود. كوه های قراول، چنگه و اغزقاپوقلی در نزديكی و جنوب شهر شيروان قرار دارند و روی هم رفته به شيركوه سرشناس هستند. سنگ تشكيل دهنده شكل شير، با ديگر سنگ های كوه اغزقاپوقلی از نظر جنس، گونه و رنگ تفاوت دارد و هر بيننده ای، اين وجه تمايز شكل شير را می بيند. با توجه به آثار تاريخی و گورهای زرتشتی ای كه در اين ناحيه وجود دارد، کهن بودن شهر تأييد گشته و اين وجه تسيه درست تر به نظر می رسد.
شيرواندر زمان اشکانيان در زمره قلمرو آنان قرار داشته و وجود گورهای زرتشتی و آثار تاريخی در نقاط گوناگون ناحيه شيروان، نه تنها بر شناخت رويدادهای تاريخی شيروان در پيش از تاريخ كمك می نمايد، بلكه آبادی و اهميت اين شهر را در آن زمان نشان می دهد. شهرهای خراسان، از جمله شيروان، بين سال های 31 و 32 هـ . ق، در روزگار خلافت عثمان، به دست مسلمانان افتاد. در زمان حكومت طاهريان، صفاريان و سامانيان، شيروان يكیاز آبادیهای پرجمعيت و آباد بوده است. سلطان محمود غزنوی در بازگشت از هندوستان از مسير راه مشهد - طرقی - شيروان، يك شبانه روز در روستاهای دهستان گليان شيروان، اردو زده است؛ به طوری كه اين محل را تخت سلطان محمود نيز می نامند. مغولان در 618 هـ . ق، شهرهای خراسان، از جمله شيروان را گشودند و به كشتار و چپاول پرداختند. شيروان در 874 هـ . ق، به دست تيمورلنگ افتاد.
شيروان در زمان صفويه از اعتبار و اهميت ويژه ای برخوردار شد و در زمان شاه عباس بزرگ، كردان جنگجو به اين ناحيه كوچ كردند. شاه عباس صفوی چند بار، از جمله در 1007 هـ . ق، به خراسان كه مورد تاخت و تاز مردمان گوناگون بود و هم چنين به شيروان، مركز حكومت ايلخانی سفر كرده است. نادرشاه افشار در 24 شوال 1148 هـ . ق، به پادشاهی رسيد و رضاقلی ميرزا، پسرش را فرمانروای خراسان، از جمله شيروان كرد.
در 1210 هـ . ق، آقا محمد خان قاجار هنگام رفتن به مشهد، از شيروان گذشت و امير گونه خان، حاكم شيروان نسبت به وی اعلام وفاداری كرد. در روزگار محمد شاه قاجار، شيروان يكی از نواحی مهم درگيری های حاكمان محلی، از جمله حاكمان شيروان و بجنورد بود. ناصرالدين شاه قاجار، دوبار در سال های 1284 و 1300 هـ . ق، به خراسان سفر و از شيروان نيز ديدن كرد.
اماکن مذهبی - شیروان:
امامزاده حمزه رضا - شيروان‏: اين آرامگاه در شش كيلومترى شيروان واقع شده و آثار دوران غزنوى (قرن پنجم هجرى) است. اين بنا از آجر و گچ و چوب ساخته شده است. در جانب جنوبى بقعه ، ايوان مستطيل شكل بزرگى قرار دارد كه در دو سوى آن ، دو تالار مستطيل شكل دو طبقه بصورت قرينه ايجاد شده است. دو جانب غربى و شرقى حرم با ايوان و دو غرفه قرينه‏ سازى شده‏اند. در ضلع شمالى نيز ايوانى در وسط و چهار غرفه در دو جانب وجود دارد. ضريح حرم به شكل مكعب مستطيل مشبك چوبى ، در وسط حرم واقع شده است. در مجاور بقعه بناى چهار تاقى (مقبره تيمورى) قرار دارد كه بنام تپه تيمورى معروف است. امامزاده حمزه رضا را فرزند امام موسى بن جعفر (ع) مي ‏دانند. اين بنا در شمار آثار تاريخى ايران به ثبت رسيده است.آرامگاه شيخ آذري - شيروان: بناى اين آرامگاه در جنوب شهر اسفراين و در شمال شرقى خرابه‏هاى شهر بلقيس واقع شده است. ساختمان اين بنا از خشت خام ساخته شده و سقف آن چوبى است و مقبره در وسط قرار دارد. قطر پى اين بنا بيش از يك متر است و اتاق مجاور آرامگاه تخريب شده است. ارتفاع قبر شيخ آذرى 80 سانتى متر است كه فاقد سنگ قبر مي‏باشد و با موزائيك سامان يافته است. چون اين آرامگاه فاقد متولى و نگهبان بوده است ، لذا در طول زمان ساختمان بنا توسط سود جويانى كه به دنبال گنج و اشياى عتيقه بوده‏اند حفارى گرديده و آسيبهاى فراوانى به آن وارد شده است.
آثار تاریخی - شیروان:
آرامگاه تيموري - شيروان: اين بناي تاريخي در6 كيلومتري شيروان و در قسمت شمال شرقي مقبره امامزاده حمزهرضا (ع) واقع شده است. بناي مقبره مربوط به دوران تيموريان (سال 785 هجري قمري) است. ساختمان مقبره خشتي و نماي خارجي آن ، هشت ضلعي است. قسمت داخلي بنا چهار گوشه است. ارتفاع گنبد آن از قسمت فوقاني بنا 5/2 متر است. مقبره تيموري به يكي از سرداران معروف امير تيمور گوركان تعلق دارد. اين مقبره در زير داراي نقب هايي به طرفين است كه يكي از اين نقبها تا فاصله 200 متري ادامه دارد. قسمت داخلي بنا ، گچبري وبالاي سردرها ، دورتادور به رنگ فيروزهاي گچبري و كتيبه نويسي شده است.
جغرافیای طبیعی - شیروان:
رود اترك – شيروان: ‏ اين رود از كوههاى هزار مسجد ، آلاداغ و بينالود سرچشمه مي‏گيرد و شاخه اصلى آن از نواحى روستايى قوچان ، به همراه رودخانه‏هاى شيرين چاى و سومبار كه به آن مى‏ريزند ، قسمتى از مرز ايران و تركمنستان را تشكيل مى‏دهد و سپس به درياي مازندران مى‏ريزد. اين رودخانه در بعضى از حواشى و سواحل ، از قابليت‏هاى تفرجگاهى برخوردار است.

غار پوستين دوز - شيروان: اين غار در 6 كيلومتري شمال شرقي روستاي لوجلي از توابع شيروان و در دامنه كوههاي امام حاضر واقع شده است. دهانه گنبدي شكل غار، 3 متر ارتفاع و 4 متر عرض دارد. محوطه درون غارطوري است كه بايد بصورت سينهخيز در آن حركت نمود. پيچ و خمهاي درون غار به حدي است كه بدون نخكشي و راهنما ، گردش در آن غيرممكن است. طول مفيد غار 120 متر و بازديد از آن حدود 2 ساعت به طول ميانجامد.

غار سليمان – شيروان: اين غار در غرب شيروان در نزديكي روستاي قشلاق كاوه و در كمركش كوه پيكان واقع شده است. غار سليمان داراي دهانهاي وسيع و سقفي از سنگ يكپارچه به طول 25 و عرض 6 متر است كه درانتهاي آن ، سقف و زمين به هم رسيده كه در جهت شرق آن حفرههايي وجود دارد. مسير اصلي غار، پس از طي50 متر به انتها ميرسد. نوع غار، خشك و بدون استالاگميت و استالاكتيت است.

ييلاق زوارم – شيروان: اين منطقه ييلاقى در فاصله 28 كيلومترى جنوب غربى شيروان قرار دارد و تا كوههاى تخت‏ ميرزا و شوخرى ادامه مييابد. ييلاق ديدنى زوارم چشمه ‏سارهاى متعدد ، آبشارها و حوض‏هاى سنگى زيبا دارد. درختان سر به فلك كشيده چنار، سپيدار، گردو، گيلاس، گلابى ، بادام و ديگر درخت‏هاى كنار جريان آب و درون دره ، زيبايى آنرا دوچندان كرده‏اند.

ييلاق اوغاز – شيروان: اين منطقه ييلاقى در 45 كيلومترى شمال شرقى شيروان قرار گرفته است. رودخانه كهنه اوغاز و باغ‏هاى پر درخت اطراف آن ، مناظر طبيعى روستايى ، جريان دائمى آب و آبشارهاى كوچك طبيعى و چشمه‏ هاى بكان و فاطمه خانم جلوه‏هاى ويژه و جذابى دارند.

منطقه حفاظت شده گلول – شيروان: اين منطقه با 17000 هكتار مساحت ، در 70 كيلومتري شمال شهر شيروان و در حدود نوار مرزي ايران و تركمنستان قرار دارد. در اين منطقه جنگلهاي تنگ اُرُس و مراتع سرسبز و گونهگوني حيات وحش قابل مشاهده است.

فاروج:

شهرستان فاروج در گذشته مركز دهستان فاروج بود كه در جنوب شرقى شهرستان شيروان واقع شده است. فاروج پس از آن كه خراسان شمالى شكل گرفت به شهرستان تبديل شد و امروزه يكى از شهرستان‏هاى شرقى استان خراسان شمالى است كه با شهرستان قوچان در استان خراسان رضوى همسايه است. فاروج منطقه‏اى جلگه‏اى و داراى آب و هوايى معتدل است و شغل اكثر اهالى آن كشاورزى و دامدارى مي‏باشد. همچنين در اين منطقه قاليچه‏ هاى زيبايى بافته ميشود كه شهرت فراوانى دارد.
فاروج كوچك ترين شهرستان استان خراسان شمالي است كه در ناحيهي باختر استان و در كنار قوچان از استان خراسان رضوي قرار گرفته است. اين شهرستان حدود 60 هزار نفر جمعيت دارد و در۹۰‬كيلومتري خاور بجنورد، قرار گرفته است.

مانه و سَمَلقان :
شهرستان مانه و سملقان يكي از شهرستان هاي استان خراسان شمالي است كه در خاور اين استان واقع شده است. دشت مانه در اين شهرستان در شمال دشت بجنورد واقع شده و به صورت ناوديسي است كه در جهت جنوب خاوري ـ شمال باختري امتداد يافته و دره بخشي ميانه رودخانه اترك از اين دشت ميگذرد. اين دشت از تپه ماهورهاي متعدد با قوسهاي منظم و به طور متوالي با شيب ملايم و متعدد به وجود آمده است. به علت كمي رطوبت و پوشش گياهي تخريب مكانيكي در دشت شديد است كه به صورت عامل غالب در اين ناحيه عمل نموده است و همچنين وجود شن و تپههاي ماسهاي در برخي از نواحي دشت دلالت بر فرسايش نوع بادي را دارد. دشت سملقان نيز در باختر شهرستان بجنورد و در قسمت جنوبي حوزه اترك مياني واقع شده است . اين دشت از شمال به دره اصلي اترك و از خاور به دشت بجنورد و از جنوب به دشت شوقان و از باختر و شمال باختري به دشت قرهميدان محدود است. شبكه هيدروگرافيك نظم معين دشت را از بين برده و آبراههها در يكيگر راه پيدا كردهاند و شكل كلي آنها به صورت شبكههاي موازي و يا به شكل بادبزن هستند. رودخانه سملقان از ارتفاعات باختري آلاداغ در حوالي شيرآباد سرچشمه ميگيرد و در محل روستاي پيش قلعه به اترك ميريزد. بخش مانه بخشي از بزرگ ناوديس خاور به شمال باختر است كه شيلهاي سياه حاوي كنكرسيون رس آهندار به ضخامت 700 الي 500 متر منطقه را پوشانده است. بخش سملقان شامل مارن و آهكهاي نازك لايه قيري و پيريتي آمونيست داراست و بخش قره ميدان به صورت چالهاي است كه به علت دو گسل در حاشيه شمالي و جنوبي دشت، شكل گرابن (فروزمين) درآمده است.